2013 Lake Minnetonka Triathlon - Text Summary Results
Excelsior, MN - 6/15/2013
other races










					                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 15, 2013
                                              1/2 Mile Swim - 14.5 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/17    558 David Thompson          Long Lake          MN  38 M     3  9:31  1:55  0:43    1   34:03 25.6  0:38    3   16:02  5:21 1:00:56 
    2   2/17    414 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M    11 10:34  2:07  0:48    3   35:00 24.9  0:37    2   15:50  5:17 1:02:47 
    3   3/17      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M    25 11:23  2:17  0:59    4   35:04 24.8  0:43    4   16:31  5:31 1:04:39 
    4   4/17    479 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M    27 11:27  2:18  1:16    9   36:27 23.9  0:46    1   15:37  5:13 1:05:32 
    5   5/17    485 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  54 M    20 10:51  2:11  1:02    7   35:38 24.4  0:43    7   17:26  5:49 1:05:38 
    6   6/17    596 Ross Weinzierl          Saint Paul         MN  27 M    26 11:25  2:17  0:52    6   35:30 24.5  0:38    8   17:43  5:55 1:06:06 
    7   7/17    636 Andy Schiesl            Prior Lake         MN  35 M    35 11:35  2:19  1:23    2   34:40 25.1  0:40   18   18:26  6:09 1:06:42 
    8   8/17    481 Steve Sander            Richfield          MN  34 M    30 11:30  2:18  1:06    5   35:17 24.7  0:49   12   18:11  6:04 1:06:51 
    9   9/17    346 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  38 M     6 10:05  2:01  0:52   11   36:58 23.5  0:46   19   18:38  6:13 1:07:18 
   10  10/17    603 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M    58 12:21  2:29  1:17    8   36:06 24.1  0:46    6   17:09  5:43 1:07:38 
   11  11/17    607 Michael Williams        Maple Grove        MN  24 M    18 10:48  2:10  0:58   15   37:39 23.1  0:40   25   19:02  6:21 1:09:05 
   12   1/39     33 Doug Barkema            St Louis Park      MN  37 M    38 11:39  2:20  1:03   10   36:40 23.7  0:42   26   19:04  6:22 1:09:07 
   13   1/54    136 Greg Dummer             Minneapolis        MN  42 M    51 12:01  2:25  1:32   12   37:08 23.4  0:38   13   18:16  6:06 1:09:35 
   14  12/17    139 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  44 M    12 10:34  2:07  1:37   13   37:15 23.4  1:03   27   19:11  6:24 1:09:38 
   15   1/31    550 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  34 M    39 11:39  2:20  1:00   21   38:16 22.7  0:55   15   18:23  6:08 1:10:11 
   16   1/39     42 Kurt Becker             Afton              MN  46 M     7 10:13  2:03  1:27   16   37:53 23.0  0:45   42   19:59  6:40 1:10:14 
   17   1/7     327 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28 F     4  9:34  1:55  1:01   23   38:37 22.5  0:49   53   20:33  6:51 1:10:32 
   18  13/17    115 Dennis Dane             Golden Valley      MN  33 M    40 11:42  2:21  0:59   46   39:57 21.8  0:51   11   18:05  6:02 1:11:33 
   19  14/17     52 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  33 M    14 10:35  2:07  0:58   33   39:27 22.1  0:47   41   19:59  6:40 1:11:44 
   20  15/17    459 Jordan Roby             Saint Paul         MN  23 M    59 12:23  2:29  1:08   29   39:09 22.2  0:49   14   18:19  6:07 1:11:47 
   21   2/39     75 Robert Brown            Hopkins            MN  38 M    55 12:14  2:27  1:06   26   38:57 22.3  0:39   21   18:56  6:19 1:11:49 
   22   2/54    526 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42 M    24 11:18  2:16  1:31   18   38:08 22.8  0:59   46   20:10  6:44 1:12:04 
   23   1/41    322 Brian Lavelle           Chaska             MN  51 M    50 12:01  2:25                          0:53   77   21:23  7:08 1:12:53 
   24   2/31    141 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30 M   105 13:36  2:44  1:23   63   40:53 21.3  0:35    5   16:32  5:31 1:12:57 
   25   3/31    208 Adam Grovender          Brooklyn Park      MN  34 M    13 10:34  2:07  1:19   27   39:04 22.3  1:09   61   20:56  6:59 1:13:00 
   26   3/54     25 Omar Awad               Shoreview          MN  44 M    19 10:50  2:10  1:33   74   41:22 21.0  0:45   20   18:39  6:13 1:13:07 
   27   4/54    421 Tom Pettit              Eden Prairie       MN  44 M    32 11:33  2:19  1:31   49   40:05 21.7  0:48   32   19:21  6:27 1:13:16 
   28   5/54     20 Jon Armour              Golden Valley      MN  43 M    22 11:06  2:14  1:11   24   38:43 22.5  0:55   79   21:28  7:10 1:13:20 
   29   1/27    326 Catherine Lee           Cincinnati         MN  39 F    67 12:50  2:34  1:16   22   38:18 22.7  0:45   48   20:19  6:47 1:13:25 
   30   4/31    403 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  34 M    43 11:44  2:21  1:04   35   39:32 22.0  0:51   51   20:25  6:49 1:13:33 
   31   3/39    349 David Lundy             Saint Paul         MN  38 M   137 14:10  2:50  1:41   17   38:04 22.9  0:43   23   18:59  6:20 1:13:35 
   32   6/54    615 David Winecoff          St Louis Park      MN  40 M    42 11:42  2:21  1:14   28   39:08 22.2  0:38   69   21:08  7:03 1:13:48 
   33   7/54     56 Mike Blair              Prior Lake         MN  43 M    85 13:16  2:40  1:23   19   38:10 22.8  0:37   52   20:25  6:49 1:13:50 
   34  16/17    117 Michael Danielson       Tonka Bay          MN  49 M    56 12:15  2:27  1:44   61   40:46 21.3  1:04   16   18:24  6:08 1:14:11 
   35   2/41    579 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51 M   147 14:20  2:52  1:41   14   37:30 23.2  0:59   39   19:48  6:36 1:14:16 
   36   4/39    611 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  39 M    84 13:15  2:39  1:15   38   39:35 22.0  0:44   38   19:39  6:33 1:14:26 
   37   1/30    298 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  35 M     2  9:04  1:49  1:32   81   41:39 20.9  0:59   72   21:16  7:06 1:14:28 
   38   2/7     608 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  35 F    36 11:36  2:20  1:34   37   39:34 22.0  0:46   63   21:00  7:00 1:14:28 
   39   5/39    500 Aaron Shapley           Shorewood          MN  38 M     5  9:42  1:57  1:52   50   40:06 21.7  1:20   82   21:32  7:11 1:14:30 
   40   6/39    569 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36 M   135 14:08  2:50  1:38   47   39:57 21.8  1:15    9   17:54  5:58 1:14:49 
   41   3/7     210 Jan Gunther             Excelsior          MN  54 F    64 12:37  2:32  1:26   44   39:55 21.8  0:57   44   20:06  6:42 1:14:59 
   42   8/54    557 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  40 M    86 13:18  2:40  1:24   52   40:07 21.7  0:47   35   19:32  6:31 1:15:06 
   43   4/7     456 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  27 F    17 10:38  2:08  1:29   96   42:09 20.6  0:47   49   20:24  6:48 1:15:26 
   44   5/31    204 Nick Greb               Windsor Heights    IA  31 M    60 12:26  2:30  1:26   56   40:31 21.5  0:40   58   20:40  6:54 1:15:41 
   45   5/7     373 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  45 F    34 11:34  2:19  1:27   40   39:40 21.9  0:59  100   22:03  7:21 1:15:41 
   46   9/54    360 Pearce McCarty          Orono              MN  43 M   160 14:39  2:56  1:26   25   38:49 22.4  1:00   40   19:54  6:38 1:15:46 
   47   3/41    284 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  50 M    37 11:36  2:20  1:10   48   40:04 21.7  1:03   94   21:55  7:19 1:15:48 
   48   4/41    566 John Trettel            Excelsior          MN  54 M    99 13:30  2:42  2:04   59   40:41 21.4  0:51   24   19:01  6:21 1:16:05 
   49   7/39    112 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  36 M    69 12:53  2:35  1:20   36   39:32 22.0  0:49   87   21:38  7:13 1:16:10 
   50   6/7     522 Ann Snuggerud           Chaska             MN  45 F    48 11:55  2:23  1:21   77   41:35 20.9  1:15   45   20:07  6:43 1:16:12 
   51  10/54    493 John Seaverson          Chaska             MN  40 M    95 13:28  2:42  2:03   58   40:34 21.4  0:52   33   19:24  6:28 1:16:19 
   52   1/22    161 Skip Fitting            Buffalo            MN  58 M   188 14:56  3:00  1:49   43   39:55 21.8  0:44   36   19:33  6:31 1:16:55 
   53   1/3     564 Nick Traxler            Deephaven          MN  18 M   106 13:38  2:44  1:17  119   43:00 20.2  0:40   17   18:25  6:09 1:16:59 
   54   6/31     54 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  32 M    66 12:41  2:33  1:45   94   42:08 20.6  1:08   30   19:19  6:27 1:17:00 
   55  11/54    358 Steve Marshall          Minneapolis        MN  41 M    79 13:10  2:38  2:02   34   39:29 22.0  1:11   71   21:15  7:05 1:17:05 
   56   7/31    378 Tom Miller              Robbinsdale        MN  32 M   207 15:12  3:03  1:17   20   38:12 22.8  1:03   90   21:48  7:16 1:17:30 
   57   8/39    650 Scott Beesley           Commerce Township  MI  35 M    73 12:57  2:36  1:35  113   42:49 20.3  0:42   37   19:34  6:32 1:17:36 
   58   8/31    189 Kyle Gilbertson         Edina              MN  32 M    71 12:54  2:35  1:09   99   42:17 20.6  0:45   59   20:44  6:55 1:17:48 
   59   2/39    536 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  47 M   138 14:10  2:50  1:46   30   39:10 22.2  1:08   88   21:38  7:13 1:17:51 
   60   9/39    308 Scott Koke              New Brighton       MN  39 M    45 11:45  2:21  1:40   32   39:25 22.1  0:51  174   24:17  8:06 1:17:56 
   61   5/41    301 David Knack             Prior Lake         MN  50 M    61 12:31  2:30  1:48   45   39:57 21.8  0:51  123   22:54  7:38 1:17:58 
   62   2/27      5 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37 F    68 12:52  2:35  1:59   83   41:49 20.8  0:45   54   20:34  6:52 1:17:59 
   63   3/39    586 Tim J Walker            Minnetonka         MN  46 M    94 13:26  2:42  1:39   41   39:44 21.9  0:50  112   22:30  7:30 1:18:08 
   64   1/27    111 Juli Currie             Chanhassen         MN  41 F    88 13:21  2:41  1:37   68   41:09 21.1  0:42   80   21:28  7:10 1:18:14 
   65   4/39    612 Don Wilson              Chicago            IL  45 M   125 14:00  2:48  1:45   91   42:00 20.7  1:17   31   19:20  6:27 1:18:19 
   66  12/54    491 Sean Sciara             Blaine             MN  41 M    87 13:20  2:40  2:21   57   40:31 21.5  1:16   66   21:03  7:01 1:18:28 
   67   2/22     36 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55 M   134 14:07  2:50  1:59   42   39:48 21.9  1:17   84   21:33  7:11 1:18:43 
   68   1/14    386 Jody Mullet             Chaska             MN  25 F   194 15:05  3:01  1:18   39   39:36 22.0  1:20   81   21:29  7:10 1:18:47 
   69   9/31    469 Yuval Rooz              Chicago            IL  32 M   110 13:41  2:45  1:25  104   42:28 20.5  0:47   57   20:39  6:53 1:18:57 
   70   1/23    328 Lisa Lendway            St. Paul           MN  32 F    33 11:33  2:19  1:20   95   42:09 20.6  0:57  128   23:07  7:43 1:19:05 
   71  13/54    339 David Liske             Saint Louis Park   MN  41 M   150 14:25  2:53  1:43   62   40:51 21.3  1:00   68   21:08  7:03 1:19:07 
   72  10/39     70 Andy Brink              Chaska             MN  39 M   193 15:00  3:00  2:00   86   41:55 20.8  1:07   28   19:16  6:26 1:19:15 
   73   2/27    166 Sarah Foley             Colon              MN  42 F    96 13:28  2:42  1:26   70   41:13 21.1  0:59  104   22:14  7:25 1:19:17 
   74   6/41    503 Eric Showers            Minnetonka         MN  50 M    70 12:54  2:35  1:40   60   40:44 21.4  0:59  127   23:04  7:42 1:19:19 
   75   1/10    180 Matt Fuller             Hugo               MN  29 M   227 15:35  3:07  2:07   72   41:14 21.1  1:31   22   18:56  6:19 1:19:21 
   76   2/10    532 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  26 M     8 10:15  2:03  1:39  195   45:43 19.0  0:49   64   21:00  7:00 1:19:25 
   77   2/23    473 Christina Ross          Victoria           MN  34 F    49 11:58  2:24  2:17  110   42:37 20.4  1:12   78   21:26  7:09 1:19:29 
   78  10/31    151 Aaron Engler            Maple Grove        MN  31 M   144 14:17  2:52  1:48   53   40:10 21.7  0:57  115   22:34  7:32 1:19:44 
   79   3/23    568 Brenda Trok             Maple Grove        MN  34 F    93 13:24  2:41  1:53   84   41:51 20.8  0:46   93   21:53  7:18 1:19:44 
   80   3/22    281 Mike Jovanovich         Neenah             WI  55 M   303 17:13  3:27  1:18   31   39:20 22.1  0:54   73   21:17  7:06 1:20:00 
   81   3/27    376 Lynne Miller            Elk River          MN  39 F   182 14:54  2:59  1:34   85   41:53 20.8  0:37   75   21:17  7:06 1:20:13 
   82  14/54    261 Brad Ingles             Saint Paul         MN  43 M   143 14:16  2:52  1:30   64   40:54 21.3  1:10  110   22:26  7:29 1:20:15 
   83   7/41    108 Nicholas Cronin         Edina              MN  51 M    91 13:23  2:41  1:57   92   42:04 20.7  1:08   92   21:52  7:18 1:20:22 
   84   1/4     300 Anton Knack             Prior Lake         MN  20 M    28 11:28  2:18  1:35  157   44:31 19.5  1:19   83   21:32  7:11 1:20:24 
   85   4/22    192 Paul Glade              Cedar Falls        IA  58 M   213 15:25  3:05  1:12  101   42:23 20.5  1:06   50   20:24  6:48 1:20:28 
   86   8/41    570 Thorn Turner            Shorewood          MN  50 M    44 11:44  2:21  1:38  149   44:22 19.6  0:51   96   21:56  7:19 1:20:29 
   87   7/7      77 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21 F    10 10:19  2:04  1:03  168   44:55 19.4  1:03  131   23:14  7:45 1:20:30 
   88   2/30    472 Brian Ross              Shorewood          MN  37 M    72 12:54  2:35  2:02   78   41:35 20.9  0:39  143   23:26  7:49 1:20:35 
   89  15/54    385 Tony Mosser             Mayer              MN  40 M   115 13:44  2:45  2:31  112   42:45 20.4  1:21   47   20:17  6:46 1:20:37 
   90   1/17    548 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  46 F   229 15:39  3:08  1:14   75   41:24 21.0  1:11   74   21:17  7:06 1:20:43 
   91   9/41    509 Wayne Siegel            St. Louis Park,    MN  51 M   269 16:32  3:19  1:40   51   40:07 21.7  1:12   76   21:17  7:06 1:20:46 
   92   2/14    527 Brianna Spaeth          Maple Grove        MN  27 F   112 13:42  2:45  1:57   66   41:08 21.2  0:52  144   23:28  7:50 1:21:05 
   93   3/30    407 Erik Olson              Shakopee           MN  41 M   139 14:12  2:51  1:51   71   41:13 21.1  1:15  117   22:41  7:34 1:21:09 
   94  16/54    233 Michael Hebert          Roseville          MN  44 M    46 11:52  2:23  2:05  116   42:51 20.3  1:17  129   23:08  7:43 1:21:11 
   95  10/41    581 James Vos               Golden Valley      MN  50 M    31 11:30  2:18  2:12  137   43:42 19.9  1:15  124   22:57  7:39 1:21:35 
   96   4/23     24 Kimberly Ault           Mound              MN  31 F   157 14:35  2:55  1:18   69   41:11 21.1  0:47  157   23:59  8:00 1:21:49 
   97   5/39     23 Mark Augdahl            Chaska             MN  47 M   103 13:31  2:43  1:59  124   43:10 20.2  1:19   98   21:59  7:20 1:21:56 
   98   5/23    168 Megan Forbes            Boulder            MN  33 F   233 15:41  3:09  1:48   98   42:14 20.6  1:18   65   21:01  7:01 1:22:00 
   99  17/54     27 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  41 M   275 16:44  3:21  1:43   79   41:37 20.9  1:09   60   20:52  6:58 1:22:03 
  100  18/54    240 Kevin Hill              Mpls               MN  43 M   130 14:03  2:49  2:09  175   45:09 19.3  0:46   43   19:59  6:40 1:22:05 
  101   6/39    580 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  48 M   185 14:56  3:00  3:27  109   42:37 20.4  1:58   29   19:16  6:26 1:22:11 
  102   4/30    531 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44 M   149 14:22  2:53  1:47   54   40:16 21.6  0:57  193   24:54  8:18 1:22:14 
  103   4/27    495 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  36 F    92 13:23  2:41  1:38  148   44:14 19.7  0:56  102   22:11  7:24 1:22:20 
  104  11/31     89 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  34 M    21 11:02  2:13  2:10  172   45:02 19.3  1:30  120   22:46  7:36 1:22:29 
  105  11/39    471 Michael Rosow           Minneapolis        MN  37 M   166 14:42  2:57  1:52  127   43:22 20.1  0:48   91   21:50  7:17 1:22:32 
  106  17/17    622 Zach Wood               Maple Grove        MN  28 M     9 10:17  2:04  1:56  144   44:00 19.8  1:03  219   25:31  8:31 1:22:46 
  107   7/39    395 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  46 M   187 14:56  3:00  1:53   65   41:02 21.2  1:31  149   23:34  7:52 1:22:53 
  108  12/39    167 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37 M   219 15:30  3:06  1:23  114   42:50 20.3  0:57  111   22:27  7:29 1:23:05 
  109   5/22    319 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58 M    83 13:15  2:39  2:09  108   42:35 20.4  1:23  155   23:53  7:58 1:23:12 
  110   3/27    497 Mary Sellke             Golden Valley      MN  43 F   132 14:04  2:49  1:27  128   43:23 20.1  1:06  132   23:15  7:45 1:23:12 
  111   5/30     48 Bill Benning            Lakeville          MN  51 M   162 14:40  2:56  1:22   97   42:14 20.6  1:15  162   24:02  8:01 1:23:31 
  112  19/54    231 Lance Hauge             St Louis Park      MN  42 M   136 14:09  2:50  2:22  133   43:34 20.0  1:04  109   22:26  7:29 1:23:32 
  113  20/54    215 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  40 M   128 14:03  2:49  2:37  158   44:34 19.5  0:56   85   21:33  7:11 1:23:41 
  114   8/39    274 Dallas Johnson          Wayzata            MN  47 M   196 15:07  3:02  2:16   82   41:41 20.9  1:01  156   23:53  7:58 1:23:56 
  115  11/41    441 Kevin Register          Fargo              ND  51 M    74 12:58  2:36  2:00  111   42:39 20.4  0:41  234   25:44  8:35 1:24:01 
  116  13/39    147 Barry Ellinger          Chaska             MN  39 M   122 13:56  2:48  1:53  140   43:50 19.8  1:10  141   23:24  7:48 1:24:11 
  117  14/39    609 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  38 M   113 13:42  2:45  1:49  103   42:26 20.5  0:45  244   25:58  8:40 1:24:40 
  118   6/23    299 Sarah Klein             Chanhassen         MN  32 F   123 13:56  2:48  2:04  203   46:02 18.9  1:01   89   21:40  7:14 1:24:41 
  119  21/54     28 Andrew Baedke           Chaska             MN  43 M   172 14:49  2:58  2:39  126   43:21 20.1  1:23  113   22:31  7:31 1:24:41 
  120  22/54    613 Garrett Wilson          Edina              MN  42 M   159 14:38  2:56  2:26   88   41:59 20.7  0:57  192   24:50  8:17 1:24:49 
  121   3/10    165 Bryan Flood             Minneapolis        MN  26 M   245 15:52  3:11  2:29  163   44:45 19.4  0:54   67   21:05  7:02 1:25:04 
  122   4/27      6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  43 F   124 13:58  2:48  1:49  151   44:23 19.6  1:02  169   24:11  8:04 1:25:20 
  123  15/39    461 Eric Roesner            Minnetonka         MN  38 M   177 14:52  2:59  1:53  182   45:18 19.2  0:43  116   22:39  7:33 1:25:22 
  124   2/17    563 Beth Trautman           Medina             MN  46 F   270 16:32  3:19  1:23   93   42:04 20.7  0:53  187   24:37  8:13 1:25:29 
  125  23/54    402 Hal Odden               Fort Wayne         IN  42 M    62 12:35  2:31  2:05  139   43:48 19.9  1:25  225   25:40  8:34 1:25:31 
  126   9/39    338 Dave Link               Eden Prairie       MN  46 M   119 13:48  2:46  1:54  132   43:33 20.0  1:08  209   25:18  8:26 1:25:38 
  127  12/31    540 Eric Stevenson          Bloomington        MN  32 M   336 17:55  3:35  2:27  204   46:03 18.9  1:25   10   17:59  6:00 1:25:46 
  128  10/39    543 Nick Summers            Mound              MN  45 M   153 14:32  2:55  1:48  115   42:50 20.3  1:15  214   25:24  8:28 1:25:48 
  129  24/54    307 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  42 M   189 14:57  3:00  1:37  155   44:31 19.5  1:08  150   23:38  7:53 1:25:49 
  130   6/30    332 Mike Lesage             Chanhassen         MN  43 M   359 18:43  3:45  2:14   87   41:58 20.7  0:45  103   22:11  7:24 1:25:49 
  131  12/41    434 Mark Prueter            Wayzata            MN  50 M   155 14:34  2:55  2:36  138   43:44 19.9  1:57  126   23:02  7:41 1:25:51 
  132  13/41    286 Marty Kaye              Chaska             MN  52 M   290 17:02  3:25  1:41  102   42:25 20.5  0:50  160   24:02  8:01 1:25:58 
  133  16/39    547 Shane Swanson           Forest Lake        MN  38 M   236 15:44  3:09  1:45  143   44:00 19.8  1:12  142   23:25  7:49 1:26:04 
  134  14/41    556 Steve Theis             Deephaven          MN  53 M    78 13:09  2:38  1:45  107   42:34 20.4  0:55  310   27:45  9:15 1:26:06 
  135  13/31    573 Luke Twedt              Burnsville         MN  31 M   107 13:40  2:44  1:44  229   47:11 18.4  1:19  105   22:15  7:25 1:26:07 
  136  25/54    291 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  41 M   293 17:04  3:25  2:26  125   43:13 20.1  1:19  107   22:18  7:26 1:26:17 
  137  15/41    103 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51 M   191 14:59  3:00  1:51  130   43:25 20.0  0:46  211   25:22  8:28 1:26:19 
  138   5/27    384 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36 F   175 14:50  2:58  1:40  179   45:14 19.2  1:12  148   23:33  7:51 1:26:27 
  139   7/23    121 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  31 F   192 14:59  3:00  1:28  217   46:34 18.7  0:43  122   22:48  7:36 1:26:30 
  140  26/54    583 Matt Wagner             Excelsior          MN  42 M   120 13:52  2:47  4:21  174   45:08 19.3  1:46   86   21:36  7:12 1:26:41 
  141   6/27    279 Rebecca Joseph          Minnetonka         MN  38 F    89 13:22  2:41  2:10  247   48:13 18.0  1:00   97   21:58  7:20 1:26:41 
  142   7/30    452 Christopher Ries        Minneapolis        MN  33 M   121 13:56  2:48  2:16  117   42:54 20.3  1:38  251   26:03  8:41 1:26:45 
  143  17/39     51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  35 M   186 14:56  3:00  1:48  161   44:41 19.5  0:45  189   24:44  8:15 1:26:52 
  144  27/54    145 Nathan Eklund           Golden Valley      MN  40 M   366 18:55  3:47  2:45   76   41:31 21.0  1:02  121   22:47  7:36 1:26:59 
  145   3/14    619 Erika Wood              Maple Grove        MN  28 F    47 11:53  2:23  2:15  209   46:11 18.8  1:05  224   25:39  8:33 1:27:02 
  146   1/13    193 Lisa Goepfert           Blaine             MN  50 F                          145   44:01 19.8  0:29  201   25:10  8:24 1:27:02 
  147  14/31      7 Jeff Akre               Maple Grove        MN  33 M   360 18:46  3:46  2:41   67   41:08 21.2  1:13  136   23:17  7:46 1:27:04 
  148   4/10    567 Brian Tripp             Plymouth           MN  27 M   283 16:55  3:23  2:20  206   46:04 18.9  1:15   55   20:36  6:52 1:27:08 
  149  16/41    224 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  51 M   146 14:19  2:52  3:02  178   45:14 19.2  1:19  134   23:17  7:46 1:27:08 
  150   8/23    133 Teresa Drexler          Apple Valley       MN  34 F   222 15:32  3:07  1:25  105   42:30 20.5  1:06  281   26:46  8:56 1:27:17 
  151   8/30    561 Joe Toth                Mound              MN  41 M   310 17:24  3:29  1:39   80   41:39 20.9  1:19  218   25:27  8:29 1:27:26 
  152  17/41    600 John Weum               Eden Prairie       MN  52 M    29 11:30  2:18  2:08  220   46:45 18.6  1:09  248   26:03  8:41 1:27:32 
  153  15/31    463 Sam Rogers              Green Wood         MN  31 M   173 14:49  2:58  2:00  225   46:54 18.6  1:01  125   22:58  7:40 1:27:40 
  154  16/31     53 Anthony Berticelli      Mound              MN  33 M   114 13:42  2:45  2:02  187   45:30 19.1  1:21  213   25:23  8:28 1:27:56 
  155  17/31    230 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  34 M   294 17:05  3:25  2:46   55   40:19 21.6  1:16  268   26:33  8:51 1:27:57 
  156  18/41    221 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  51 M    65 12:39  2:32  2:47  201   45:58 18.9  1:46  191   24:50  8:17 1:27:58 
  157   5/10    212 Jeff Gustafson          Edina              MN  27 M   180 14:53  2:59  2:20  231   47:17 18.4  0:49  119   22:44  7:35 1:28:01 
  158  18/31      8 Scott Albrecht          Minneapolis        MN  32 M    75 12:59  2:36  2:04  169   44:55 19.4  1:26  280   26:44  8:55 1:28:06 
  159   5/27    601 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  42 F   184 14:55  2:59  2:09  186   45:29 19.1  1:17  176   24:20  8:07 1:28:09 
  160  28/54    383 Andrew Morrow           Excelsior          MN  44 M   208 15:13  3:03  1:38  233   47:19 18.4  1:18  118   22:43  7:35 1:28:10 
  161   1/6     155 Laura Erickson          Rochester          MN  28 F   214 15:25  3:05  2:33  205   46:03 18.9  0:54  139   23:20  7:47 1:28:13 
  162  18/39    604 Darin Wieneke           St. Paul           MN  39 M   308 17:21  3:29  2:07  197   45:47 19.0  1:07   95   21:56  7:19 1:28:16 
  163  29/54    512 Chris Simons            Deephaven          MN  42 M   205 15:12  3:03  3:30  199   45:53 19.0  1:22  108   22:21  7:27 1:28:17 
  164   3/17    484 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49 F   165 14:41  2:57  1:52  122   43:04 20.2  1:38  291   27:04  9:02 1:28:17 
  165   2/13    359 Carol Marston           Mankato            MN  53 F   292 17:04  3:25  1:39  141   43:54 19.8  1:11  186   24:33  8:11 1:28:19 
  166   6/22     62 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59 M   367 18:57  3:48  2:10   73   41:18 21.1  1:05  195   24:56  8:19 1:28:25 
  167   3/13    106 Cindy Crawford          Deephaven          MN  50 F   117 13:47  2:46  2:07  191   45:34 19.1  1:27  221   25:34  8:32 1:28:27 
  168  11/39     94 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  45 M   129 14:03  2:49  1:10  165   44:48 19.4  0:50  312   27:45  9:15 1:28:34 
  169   7/27    545 Jodi Sussner            Chaska             MN  37 F   220 15:30  3:06  1:48  212   46:18 18.8  1:49  130   23:13  7:45 1:28:36 
  170  30/54     78 Michael Burica          Plymouth           MN  44 M    90 13:22  2:41  2:39  183   45:19 19.2  1:18  254   26:05  8:42 1:28:41 
  171  19/41    206 Tom Griffin             Bloomington        MN  50 M   226 15:35  3:07  2:16  156   44:31 19.5  0:37  237   25:50  8:37 1:28:48 
  172  20/41     95 Charles Cliffe          North Oaks         MN  51 M    97 13:28  2:42  3:14  106   42:32 20.5  1:30  332   28:16  9:26 1:28:58 
  173  31/54    361 Mike McClure            Apple Valley       MN  41 M   223 15:33  3:07  3:15  176   45:09 19.3  1:53  140   23:21  7:47 1:29:10 
  174   9/30    478 Ken Saddler             Chanhassen         MN  48 M   127 14:03  2:49  1:56  129   43:23 20.1  1:49  324   28:04  9:22 1:29:13 
  175   7/22    159 Mark Fallon             Minnetonka         MN  59 M    77 13:09  2:38  2:40  150   44:22 19.6  0:59  329   28:08  9:23 1:29:16 
  176  12/39    450 John Ridler             Chaska             MN  45 M   264 16:23  3:17  3:03  147   44:11 19.7  1:21  177   24:23  8:08 1:29:20 
  177  21/41    162 John Flaa               Plymouth           MN  51 M   151 14:28  2:54  2:24  232   47:19 18.4  1:14  158   23:59  8:00 1:29:23 
  178  22/41    114 Jeff Daly               Shakopee           MN  53 M   318 17:32  3:31  2:06  123   43:06 20.2  1:16  217   25:26  8:29 1:29:25 
  179   4/17    541 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  46 F    15 10:37  2:08  1:48  270   49:07 17.7  1:33  266   26:27  8:49 1:29:30 
  180  13/39    528 Todd Spaeth             Hastings           MN  48 M   224 15:34  3:07  2:39  131   43:31 20.0  1:02  286   26:52  8:58 1:29:35 
  181   1/5      12 Tom Amundson            Minneapolis        MN  62 M   212 15:22  3:05  1:54  171   45:00 19.3  1:20  252   26:04  8:42 1:29:38 
  182  23/41    239 Randy Herman            Excelsior          MN  54 M   266 16:25  3:17  3:09  152   44:24 19.6  2:25  137   23:18  7:46 1:29:40 
  183  32/54    257 John Hughes             Long Lake          MN  44 M   131 14:04  2:49  2:45  236   47:27 18.3  1:23  161   24:02  8:01 1:29:40 
  184  24/41    194 Michael Gonzales        Lakeville          MN  54 M   228 15:37  3:08  2:17  146   44:09 19.7  1:00  276   26:39  8:53 1:29:41 
  185   8/27    320 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36 F   163 14:41  2:57  2:09  210   46:12 18.8  1:09  220   25:33  8:31 1:29:41 
  186  14/39    190 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  47 M   241 15:49  3:10  2:49  185   45:27 19.1  1:15  180   24:25  8:09 1:29:42 
  187   6/27     60 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  43 F    57 12:21  2:29  3:15  276   49:25 17.6  0:42  165   24:07  8:03 1:29:48 
  188  25/41    625 Tim Woodfield           Victoria           MN  50 M    82 13:13  2:39  2:27  235   47:23 18.4  1:11  229   25:41  8:34 1:29:53 
  189  33/54    605 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  43 M   218 15:29  3:06  2:18  135   43:40 19.9  1:24  292   27:06  9:02 1:29:54 
  190   5/17    451 Kris Ridler             Chaska             MN  46 F    54 12:12  2:27  2:35  269   49:07 17.7  0:58  202   25:11  8:24 1:30:01 
  191  15/39    348 Dan Lund                Chanhassen         MN  48 M   268 16:31  3:19  4:02   89   41:59 20.7  1:38  239   25:54  8:38 1:30:02 
  192   2/4     256 Scott Hudson            Shoreview          MN  23 M   250 16:02  3:13  2:07  207   46:04 18.9  1:02  198   25:04  8:22 1:30:17 
  193  19/39    244 Tim Hoke                Crystal            MN  39 M   230 15:39  3:08  1:46  192   45:35 19.1  0:58  264   26:25  8:49 1:30:20 
  194   8/22    341 Frank Lombardo          Lakeville          MN  59 M   248 15:57  3:12  2:16  181   45:17 19.2  1:21  222   25:36  8:32 1:30:24 
  195  20/39     86 Ben Carter              Eden Prairie       MN  39 M   355 18:33  3:43  1:52  160   44:41 19.5  0:50  185   24:32  8:11 1:30:26 
  196  34/54     61 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42 M   164 14:41  2:57  3:03  226   46:56 18.5  1:09  188   24:40  8:14 1:30:27 
  197  26/41     38 Terry Beachey           Excelsior          MN  51 M   378 19:31  3:55  1:51  134   43:38 19.9  1:04  181   24:25  8:09 1:30:27 
  198  21/39     45 Weldon Bell             Minnetonka         MN  35 M   354 18:31  3:43  2:17  250   48:26 18.0  0:38   56   20:38  6:53 1:30:28 
  199   4/14    621 Summer Wood             Maple Grove        MN  25 F    23 11:13  2:15  2:15  349   52:48 16.5  1:04  133   23:16  7:46 1:30:33 
  200  16/39    355 Dan Maras               Shakopee           MN  47 M   109 13:40  2:44  2:52  215   46:25 18.7  1:16  265   26:26  8:49 1:30:37 
  201   9/23    214 Anne Gustin             Edina              MN  34 F   183 14:55  2:59  1:53  253   48:35 17.9  0:54  179   24:23  8:08 1:30:38 
  202  22/39    227 Alan Haskins            Hugo               MN  37 M   145 14:19  2:52  2:09  254   48:36 17.9  1:10  183   24:30  8:10 1:30:43 
  203  23/39    460 Elliott Rodgers         Minnetonka         MN  37 M    53 12:07  2:26  2:31  307   50:33 17.2  1:33  166   24:07  8:03 1:30:49 
  204  17/39    120 Rob Delaune             Shoreview          MN  48 M   395 20:56  4:12  3:19  121   43:04 20.2  1:25  101   22:10  7:24 1:30:51 
  205  18/39    523 Dave Snuggerud          Chaska             MN  46 M   247 15:56  3:12  2:38  166   44:50 19.4  0:59  273   26:37  8:53 1:30:58 
  206   1/2     323 Brianna Lavelle         Chaska             MN  15 F    41 11:42  2:21  1:27  251   48:29 17.9  0:49  341   28:34  9:32 1:30:59 
  207  19/39     84 Jr Campuzano            Shorewood          MN  48 M   346 18:13  3:39  2:57  153   44:25 19.6  1:08  175   24:20  8:07 1:31:00 
  208  10/30    498 Jacob Selseth           St. Paul           MN  39 M   204 15:11  3:03  2:14  173   45:06 19.3  1:37  290   27:02  9:01 1:31:08 
  209  11/30    110 Bill Currie             Chanhassen         MN  43 M    52 12:01  2:25  2:52  100   42:18 20.6  0:59  406   33:02 11:01 1:31:10 
  210  20/39     41 Paul Beckel             Wausau             WI  49 M   271 16:37  3:20  3:56  240   47:45 18.2  1:42   70   21:14  7:05 1:31:11 
  211  19/31    102 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  30 M   216 15:26  3:06  2:52  243   48:05 18.1  1:19  147   23:31  7:51 1:31:11 
  212  21/39    406 Bryan Olson             Victoria           MN  46 M   358 18:40  3:44  2:50  142   43:57 19.8  0:52  194   24:56  8:19 1:31:12 
  213  24/39    188 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37 M   108 13:40  2:44  2:58  242   47:57 18.1  1:30  204   25:13  8:25 1:31:16 
  214  25/39    236 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  36 M   171 14:49  2:58  2:43  259   48:45 17.8  1:50  135   23:17  7:46 1:31:22 
  215  10/23     93 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  33 F   199 15:08  3:02  2:15  224   46:54 18.6  1:28  232   25:43  8:35 1:31:26 
  216  35/54    203 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41 M   262 16:15  3:15  2:38  159   44:38 19.5  1:23  272   26:35  8:52 1:31:27 
  217   1/5     158 Colin Fall              Seattle            WA  23 F   299 17:09  3:26  2:38  227   47:01 18.5  0:50  159   24:00  8:00 1:31:36 
  218  27/41    486 Kurt Schmid             Orono              MN  52 M   232 15:40  3:08  2:19  162   44:44 19.4  2:02  288   26:54  8:58 1:31:37 
  219  12/30    209 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  33 M   116 13:45  2:45  3:12  244   48:06 18.1  1:17  210   25:20  8:27 1:31:39 
  220   7/27     50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  40 F   239 15:47  3:10  3:40  268   49:03 17.7  1:14   99   22:01  7:21 1:31:43 
  221  22/39    312 Eric Krantz             Mn                 MN  47 M   342 18:05  3:37  2:40  190   45:34 19.1  1:18  170   24:11  8:04 1:31:46 
  222  11/23    595 Heather Weerheim        Plymouth           MN  31 F   300 17:11  3:27  3:04  285   49:50 17.5  0:48   62   20:58  7:00 1:31:49 
  223  36/54    424 Jon Pierce              Excelsior          MN  44 M   282 16:52  3:23  2:04  170   44:56 19.4  1:09  287   26:53  8:58 1:31:53 
  224   8/27    207 Sarah Grobel            Victoria           MN  42 F   174 14:49  2:58  2:29  221   46:46 18.6  1:49  250   26:03  8:41 1:31:55 
  225  37/54    535 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  41 M   375 19:20  3:52  2:57  198   45:49 19.0  1:22  114   22:33  7:31 1:31:58 
  226  38/54    426 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  41 M   200 15:10  3:02  3:17  279   49:34 17.6  0:45  138   23:20  7:47 1:32:04 
  227  28/41    490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  50 M   340 18:01  3:37  1:45  118   42:54 20.3  1:41  311   27:45  9:15 1:32:05 
  228   9/27    399 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  42 F   243 15:49  3:10  2:46  189   45:30 19.1  1:19  282   26:48  8:56 1:32:10 
  229   9/27    517 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37 F   288 17:01  3:25  1:39  260   48:45 17.8  1:08  151   23:39  7:53 1:32:10 
  230   6/10    336 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  28 M   152 14:29  2:54  3:13  262   48:52 17.8  1:36  164   24:06  8:02 1:32:13 
  231   6/17    176 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  45 F   279 16:50  3:22  2:44  194   45:39 19.1  1:15  240   25:54  8:38 1:32:20 
  232  10/27    303 Sally Knapp             Carver             MN  35 F   237 15:44  3:09  1:33  234   47:20 18.4  0:58  285   26:50  8:57 1:32:23 
  233  26/39     31 Beau Ballin             Deephaven          MN  37 M   156 14:35  2:55  1:30  316   50:56 17.1  1:21  168   24:10  8:04 1:32:30 
  234  20/31    418 William Pattison        St. Paul           MN  31 M   298 17:09  3:26  3:29  180   45:14 19.2                          1:32:30 
  235  39/54    467 Dan Ronken              St. Louis Park     MN  40 M   278 16:49  3:22  2:49  208   46:05 18.9  1:14  236   25:49  8:37 1:32:44 
  236  29/41    172 Mark Francis            Minnetonka         MN  50 M   251 16:04  3:13  4:11  196   45:46 19.0  1:42  199   25:06  8:22 1:32:46 
  237  40/54    134 Brian Duggan            Eden Prairie       MN  40 M   307 17:19  3:28  3:26  219   46:40 18.6  1:51  154   23:51  7:57 1:33:06 
  238  12/23    132 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30 F   101 13:30  2:42  2:10  300   50:15 17.3  1:04  256   26:12  8:44 1:33:10 
  239  41/54    228 Scott Haskins           Excelsior          MN  41 M   296 17:06  3:26  4:08  218   46:37 18.7  1:33  153   23:50  7:57 1:33:12 
  240  23/39    195 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  46 M   104 13:34  2:43  2:13  287   49:54 17.4  1:09  262   26:24  8:48 1:33:13 
  241   4/13    492 Barbara Scouler         Excelsior          MN  50 F    16 10:37  2:08  1:52  267   48:59 17.8  1:13  381   30:37 10:13 1:33:17 
  242  13/23    392 Sarah Nelson            Minneapolis        MN  31 F   148 14:21  2:53  3:05  274   49:17 17.7  0:37  249   26:03  8:41 1:33:21 
  243  24/39    294 Brian Kessler           Minnetonka         MN  48 M   356 18:35  3:43  2:21  154   44:30 19.6  1:54  260   26:18  8:46 1:33:36 
  244  21/31     34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  31 M   231 15:40  3:08  2:47  266   48:55 17.8  0:48  228   25:41  8:34 1:33:49 
  245  25/39    416 Paul Pasko              Minnetonka         MN  48 M   347 18:16  3:40  3:02  136   43:41 19.9  1:54  296   27:08  9:03 1:33:59 
  246  27/39    105 Michael Craig           Shakopee           MN  38 M   197 15:08  3:02  2:50  246   48:08 18.1  0:54  295   27:08  9:03 1:34:05 
  247   9/22    356 Robert Marchetti        Champlin           MN  55 M   325 17:41  3:33  2:46  188   45:30 19.1  1:39  277   26:40  8:54 1:34:14 
  248   2/5     351 Thomas Lyons            Excelsior          MN  60 M    76 13:07  2:38  7:00  216   46:31 18.7  1:48  238   25:51  8:37 1:34:15 
  249  22/31     71 Andrew Brodbeck         Wayzata            MN  33 M   141 14:13  2:51  2:58  310   50:37 17.2  1:08  212   25:23  8:28 1:34:18 
  250  13/30      2 Christopher Abbott      St. Louis Park     MN  25 M   158 14:35  2:55  2:58  200   45:57 18.9  1:18  364   29:32  9:51 1:34:18 
  251  28/39    325 Mike Leatherman         Maple Grove        MN  37 M   369 18:59  3:48  2:42  258   48:44 17.9  1:45  106   22:17  7:26 1:34:26 
  252  42/54    296 Brian Kevitt            Shorewood          MN  40 M   206 15:12  3:03  2:19  278   49:32 17.6  1:05  267   26:30  8:50 1:34:37 
  253   1/4     525 Peg Sorensen            Chaska             MN  56 F   140 14:13  2:51  2:55  237   47:31 18.3  1:10  352   29:01  9:41 1:34:48 
  254  14/30    329 Scott Leo               Minnepolis         MN  51 M   170 14:49  2:58  3:14  167   44:51 19.4  1:47  376   30:14 10:05 1:34:51 
  255  43/54    183 James Gaul              Bloomington        MN  41 M   168 14:46  2:58  3:43  325   51:10 17.0  1:46  146   23:31  7:51 1:34:53 
  256   5/14    220 Lindsay Hansen          Prior Lake         MN  25 F   284 16:58  3:24  2:23  284   49:47 17.5  1:34  172   24:13  8:05 1:34:54 
  257  10/27     19 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  40 F   225 15:34  3:07  2:40  277   49:31 17.6  1:38  223   25:38  8:33 1:35:00 
  258  29/39    199 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39 M   234 15:43  3:09  2:29  245   48:07 18.1  1:17  307   27:29  9:10 1:35:02 
  259  10/22    347 Dick Lowry              North Mankato      MN  56 M   195 15:07  3:02  2:04  223   46:51 18.6  1:21  366   29:46  9:56 1:35:07 
  260  11/27    271 Leanne Johansen         Wayzata            MN  37 F    80 13:12  2:39  2:51  353   52:59 16.4  0:47  216   25:26  8:29 1:35:13 
  261  12/27    455 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  39 F   326 17:42  3:33  2:34  288   49:55 17.4  0:47  178   24:23  8:08 1:35:19 
  262   7/10    337 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  27 M   302 17:12  3:27  2:27                          167   24:08  8:03 1:35:28 
  263  26/39    420 Brent Peterson          Minnetrista        MN  47 M   374 19:08  3:50  3:39  214   46:21 18.8  1:09  205   25:15  8:25 1:35:30 
  264  13/27    591 Allison Watt            Plymouth           MN  35 F   287 17:00  3:24  2:55  298   50:12 17.3  0:58  182   24:28  8:10 1:35:31 
  265  15/30    534 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43 M     1  8:02  1:37  2:57  362   53:30 16.3  2:08  351   29:01  9:41 1:35:37 
  266  14/23     46 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  34 F   430 23:44  4:45  2:08  184   45:26 19.1  1:00  145   23:29  7:50 1:35:44 
  267   2/4     477 Mary Ryan               Minnetrista        MN  57 F   327 17:42  3:33  2:29  305   50:25 17.3  1:05  171   24:13  8:05 1:35:53 
  268  23/31    617 Brent Witt              Minneapolis        MN  33 M   161 14:39  2:56  3:26  311   50:38 17.2  0:55  259   26:16  8:46 1:35:53 
  269  16/30    306 Rusty Kocon             Shoreview          MN  43 M   409 21:57  4:24  2:11  164   44:46 19.4  1:18  233   25:43  8:35 1:35:55 
  270  14/27    538 Amy Stern               Chanhassen         MN  39 F   246 15:54  3:11  2:41  211   46:15 18.8  2:04  358   29:17  9:46 1:36:09 
  271   2/5     130 Heather Donen           Oconomowoc         WI  24 F   215 15:26  3:06  2:05  286   49:52 17.4  1:36  300   27:12  9:04 1:36:09 
  272  44/54    546 Brian Svendahl          Plymouth           MN  44 M   343 18:05  3:37  2:32  241   47:49 18.2  1:34  263   26:24  8:48 1:36:23 
  273  15/23     88 Casey Cervenka          Minneapolis        MN  33 F    63 12:36  2:32  2:01  334   51:44 16.8  1:21  348   28:58  9:40 1:36:39 
  274   2/6     584 Emily Waitz             Hopkins            MN  36 F   319 17:32  3:31  2:01  257   48:43 17.9  1:13  305   27:24  9:08 1:36:52 
  275  16/23    116 Nicole Danielsen        Minneapolis        MN  34 F   254 16:08  3:14  2:26  312   50:39 17.2  1:45  255   26:06  8:42 1:37:03 
  276  30/39    375 Jeff Meyerhofer         Eden Prairie       MN  37 M   427 23:38  4:44  3:07  120   43:02 20.2  1:41  226   25:40  8:34 1:37:06 
  277  30/41    292 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  52 M   261 16:15  3:15  3:54  282   49:43 17.5  1:25  241   25:54  8:38 1:37:09 
  278   5/13    154 Mary English            Minnetonka         MN  54 F   281 16:51  3:23  1:55  308   50:35 17.2  1:18  270   26:34  8:52 1:37:11 
  279  17/30    381 David Moen              Victoria           MN  43 M   210 15:17  3:04  3:27  222   46:47 18.6  2:31  357   29:12  9:44 1:37:13 
  280   2/3     397 Daniel Niemi            Plymouth           MN  13 M   102 13:30  2:42  3:25  386   55:50 15.6  0:49  152   23:45  7:55 1:37:17 
  281   6/13     68 Catherine Brennan       Mankato            MN  53 F   244 15:50  3:10  2:58  335   51:44 16.8  1:50  197   25:00  8:20 1:37:19 
  282  11/27    400 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  43 F   100 13:30  2:42  2:40  280   49:38 17.5  1:25  377   30:16 10:06 1:37:27 
  283  31/41    352 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  54 M   372 19:07  3:50  3:53                          257   26:13  8:45 1:37:31 
  284  27/39    462 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48 M   313 17:28  3:30  2:39  264   48:55 17.8  1:41  289   26:57  8:59 1:37:37 
  285  31/39    249 Chris Holzheu           Neenah             WI  39 M   323 17:37  3:32  2:35  255   48:41 17.9  1:19  309   27:34  9:12 1:37:44 
  286  32/39     39 George Beatty           Hudson             WI  36 M   280 16:50  3:22  5:29  228   47:10 18.4  2:17  253   26:05  8:42 1:37:49 
  287  45/54    425 Randy Pierce            Minneapolis        MN  40 M   432 24:26  4:54  4:19   90   41:59 20.7  1:39  230   25:41  8:34 1:38:04 
  288  28/39    389 Mark Nazigian           Plymouth           MN  48 M   330 17:45  3:33  1:26  273   49:16 17.7  1:24  338   28:32  9:31 1:38:22 
  289  17/23    265 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  33 F   181 14:54  2:59  2:02  248   48:22 18.0  2:05  388   31:08 10:23 1:38:28 
  290  12/27    387 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43 F   235 15:43  3:09  2:29  361   53:28 16.3  0:54  242   25:56  8:39 1:38:29 
  291  18/23    504 Nicole Shultz           Minneapolis        MN  33 F   317 17:32  3:31  1:54  272   49:15 17.7  1:24  339   28:34  9:32 1:38:37 
  292  11/22    371 David Meline            Minneapolis        MN  55 M   118 13:47  2:46  3:00  291   50:07 17.4  1:33  379   30:27 10:09 1:38:53 
  293   3/6     343 Carrie Longsdorf        Minneapolis        MN  30 F   321 17:35  3:31  1:54  321   51:02 17.0  1:29  294   27:06  9:02 1:39:05 
  294  12/22     79 Douglas Burn            Victoria           MN  55 M   339 18:01  3:37  3:37  309   50:36 17.2  1:49  203   25:12  8:24 1:39:13 
  295  46/54    501 Christopher Sheldon     Holden             MA  43 M   286 16:59  3:24  3:26  324   51:09 17.0  1:52  243   25:58  8:40 1:39:22 
  296   7/17    483 Tamara Sather           Chanhassen         MN  45 F   348 18:17  3:40  2:49  341   52:06 16.7  1:27  190   24:46  8:16 1:39:24 
  297   8/17    318 Dana Lampert            Edina              MN  48 F   309 17:23  3:29  4:02  352   52:56 16.4  0:38  184   24:31  8:11 1:39:28 
  298  47/54    156 C. Todd Fagley          Mound              MN  42 M   142 14:14  2:51  4:09  263   48:54 17.8  1:31  384   30:46 10:16 1:39:31 
  299   3/5     362 Tom McConville          Osseo              MN  60 M   415 22:27  4:30  2:43  177   45:11 19.3  1:08  328   28:06  9:22 1:39:33 
  300  13/27    202 Kyann Graham            Farmington         MN  42 F   111 13:41  2:45  3:04  350   52:51 16.5  1:01  350   28:58  9:40 1:39:33 
  301  33/39    201 Jason Gower             Chaska             MN  39 M   320 17:33  3:31  4:55  302   50:20 17.3  1:38  208   25:17  8:26 1:39:41 
  302  14/27    466 Kathleen Roller         Orono              MN  44 F   376 19:20  3:52  2:10  252   48:29 17.9  1:36  331   28:14  9:25 1:39:48 
  303  32/41      3 Mike Abbott             Excelsior          MN  54 M   217 15:27  3:06  2:50  357   53:13 16.3  0:33  318   27:47  9:16 1:39:48 
  304  15/27    592 Carly Weaver            Eden Prairie       MN  37 F   267 16:29  3:18  3:22  299   50:15 17.3  2:03  315   27:47  9:16 1:39:54 
  305   3/3     560 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  18 M   252 16:04  3:13  1:58  351   52:52 16.5  1:24  314   27:46  9:16 1:40:03 
  306  24/31     10 Mike Allen              Minneapolis        MN  31 M   133 14:07  2:50  3:01  303   50:23 17.3  1:11  393   31:38 10:33 1:40:17 
  307   7/13    216 Leslie Hacking          Golden Valley      MN  51 F   154 14:32  2:55  1:45  265   48:55 17.8  1:58  408   33:18 11:06 1:40:26 
  308  25/31     63 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  30 M   198 15:08  3:02  4:27  331   51:35 16.9  2:46  278   26:42  8:54 1:40:37 
  309  33/41    507 Daniel Sieben           Edina              MN  54 M   329 17:45  3:33  4:27  336   51:45 16.8  0:44  246   26:01  8:41 1:40:40 
  310   1/1     457 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62 F   256 16:09  3:14  2:58  319   50:59 17.1  1:29  356   29:11  9:44 1:40:44 
  311  48/54    353 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  44 M   301 17:11  3:27  3:29  281   49:40 17.5  2:04  336   28:28  9:30 1:40:50 
  312   8/13    624 Lori Woodfield          Victoria           MN  51 F   201 15:10  3:02  2:19  358   53:14 16.3  1:11  354   29:11  9:44 1:41:03 
  313  34/39    494 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38 M   273 16:44  3:21  3:24  296   50:10 17.3  2:15  340   28:34  9:32 1:41:06 
  314  15/27    144 Erika Eklund            Golden Valley      MN  40 F   334 17:53  3:35  3:26  261   48:46 17.8  2:47  334   28:21  9:27 1:41:12 
  315  29/39    245 Greg Holcomb            Chaska             MN  47 M   404 21:29  4:18  4:44  213   46:21 18.8  2:02  279   26:43  8:55 1:41:16 
  316  26/31    602 Jeremy Whiteman         Chaska             MN  34 M   126 14:03  2:49  1:37  431 1:05:39 13.3  0:41   34   19:28  6:30 1:41:24 
  317  30/39    628 Scott Yager             Chanhassen         MN  49 M   338 18:01  3:37  3:43  315   50:55 17.1  1:45  304   27:16  9:06 1:41:38 
  318  35/39     87 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  35 M   315 17:30  3:30  3:44  304   50:23 17.3  1:26  342   28:39  9:33 1:41:40 
  319  34/41    594 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  52 M   295 17:06  3:26  2:27  193   45:38 19.1  2:14  418   34:21 11:27 1:41:44 
  320   1/7     255 Jerry House             Woodbury           MN  65 M   362 18:47  3:46  4:42  342   52:10 16.7  2:04  163   24:04  8:02 1:41:46 
  321  35/41    475 Rudy Ruedenberg         Plymouth           MN  52 M   285 16:59  3:24  2:47  322   51:07 17.0  1:59  349   28:58  9:40 1:41:48 
  322  16/27    235 Jennifer Heitzman       St. Paul           MN  44 F   352 18:28  3:42  2:43  239   47:34 18.3  1:42  390   31:27 10:29 1:41:52 
  323  17/27    170 Nicole Fox              Eagan              MN  44 F   361 18:47  3:46  4:35  297   50:11 17.3  1:48  271   26:34  8:52 1:41:53 
  324  19/23    544 Gina Sundeen            Plymouth           MN  30 F   322 17:36  3:32  2:52  332   51:37 16.9  0:44  353   29:07  9:43 1:41:55 
  325  49/54     82 Jeff Callinan           Wayzata            MN  40 M   259 16:14  3:15  3:08  345   52:32 16.6  0:43  359   29:23  9:48 1:41:59 
  326   2/2     171 Carolyn Francis         Minnetonka         MN  17 F   306 17:18  3:28  3:47  388   56:02 15.5  0:50  173   24:17  8:06 1:42:11 
  327   9/13    577 Caroline Vaaler         Minneapolis        MN  52 F   258 16:13  3:15  4:11  354   53:06 16.4  1:31  302   27:15  9:05 1:42:14 
  328  18/27    357 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  41 F    98 13:29  2:42  3:35  202   45:59 18.9  1:43  431   37:30 12:30 1:42:14 
  329   6/14    393 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  29 F   332 17:49  3:34  3:24  329   51:22 16.9  1:35  333   28:16  9:26 1:42:23 
  330  13/22    377 Peter Miller            Zimmerman          MN  55 M   349 18:18  3:40  1:55  283   49:43 17.5  1:35  387   30:55 10:19 1:42:24 
  331  31/39    138 Clark Eichelberger      St Louis Park      MN  45 M   167 14:44  2:57  3:13  294   50:09 17.3  1:18  407   33:15 11:05 1:42:36 
  332  50/54     90 John Chapman            Eagan              MN  40 M   357 18:39  3:44  3:09  256   48:41 17.9  1:31  382   30:42 10:14 1:42:41 
  333  18/30    248 Robert Hollway Jr       St. Louis Park     MN  27 M   385 20:12  4:03  3:37  318   50:58 17.1  1:28  274   26:37  8:53 1:42:50 
  334   3/5      99 Tess Cotter             Minneapolis        MN  24 F   169 14:48  2:58  2:52  371   54:27 16.0  1:04  369   29:49  9:57 1:42:58 
  335  20/23    297 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  32 F   240 15:47  3:10  3:17  402   57:26 15.1  1:21  200   25:09  8:23 1:43:00 
  336  19/30    246 Bob Hollway             St Louis Park      MN  56 M   371 19:03  3:49  2:55  333   51:39 16.8  1:29  325   28:04  9:22 1:43:08 
  337  51/54    311 Rick Kotovic            Excelsior          MN  41 M   277 16:48  3:22  4:33  348   52:39 16.5  1:22  321   27:51  9:17 1:43:10 
  338  32/39    453 Donald Rix              Chanhassen         MN  47 M   350 18:22  3:41  3:02  238   47:33 18.3  1:51  400   32:26 10:49 1:43:12 
  339  33/39    396 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  48 M   408 21:48  4:22  3:10  290   50:07 17.4  1:24  284   26:49  8:57 1:43:16 
  340  10/13    164 Jenna Fletcher          Stillwater         MN  51 F   377 19:23  3:53  1:57  338   51:58 16.7  1:15  346   28:56  9:39 1:43:27 
  341  36/39     16 Paul Andresen           Edina              MN  35 M   211 15:18  3:04  4:21  395   56:42 15.3  1:16  247   26:01  8:41 1:43:35 
  342  16/27    417 Lane Patten             Eden Prairie       MN  38 F   328 17:43  3:33  2:29  356   53:12 16.4  1:11  355   29:11  9:44 1:43:44 
  343   8/10    259 Chris Iacono            Minneapolis        MN  26 M   265 16:24  3:17  4:05  368   54:08 16.1  1:33  313   27:46  9:16 1:43:54 
  344  36/41    627 Mike Worthington        Maple Grove        MN  51 M   390 20:25  4:05  2:27  343   52:11 16.7  1:12  323   28:01  9:21 1:44:15 
  345  19/27    330 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  44 F   436 25:13  5:03  2:50  301   50:17 17.3  1:02  196   24:57  8:19 1:44:17 
  346  20/27    223 Kari Harrison           Farmington         MN  41 F   333 17:53  3:35  4:35  381   55:32 15.7  1:00  227   25:41  8:34 1:44:39 
  347   9/17    415 Michele Pasko           Minnetonka         MN  47 F   263 16:16  3:16  5:18  314   50:48 17.1  2:57  361   29:27  9:49 1:44:43 
  348  34/39    295 Daniel Kessler          Chaska             MN  46 M   249 15:58  3:12  3:12  275   49:19 17.6  2:37  412   33:42 11:14 1:44:46 
  349  17/27    458 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  38 F   179 14:53  2:59  2:40  372   54:32 16.0  1:54  386   30:50 10:17 1:44:46 
  350  35/39     15 Paul Anderson           Eagan              MN  46 M   365 18:51  3:47  4:27  306   50:30 17.2  1:10  370   29:53  9:58 1:44:48 
  351  20/30    131 Steve Donen             Chanhassen         MN  55 M   384 20:11  4:03  1:58  230   47:13 18.4  2:01  409   33:29 11:10 1:44:52 
  352  27/31    413 David Palmer            Champlin           MN  30 M   402 21:19  4:16  3:06  340   51:59 16.7  1:57  275   26:38  8:53 1:44:56 
  353  37/41    576 Andrew Vaaler           Minneapolis        MN  51 M   403 21:20  4:16  4:41  293   50:08 17.4  1:59  293   27:06  9:02 1:45:13 
  354   7/14    618 Maria Wooching          Minneapolis        MN  25 F   274 16:44  3:21  3:11  367   54:05 16.1  1:27  367   29:48  9:56 1:45:13 
  355   3/4     113 Beth Dalton             Woodbury           MN  57 F    81 13:12  2:39  5:05  390   56:21 15.4  1:14  362   29:28  9:50 1:45:18 
  356  10/17    146 Missy Elder             Chanhassen         MN  49 F   396 21:02  4:13  4:13  292   50:08 17.4  2:02  330   28:11  9:24 1:45:35 
  357  21/27     21 Pam Armour              Golden Valley      MN  42 F   387 20:14  4:03  2:45  347   52:36 16.5  2:17  322   27:55  9:19 1:45:45 
  358  11/17    571 Jamee Tuttle            Excelsior          MN  47 F   276 16:47  3:22  3:17  346   52:34 16.6  1:53  389   31:17 10:26 1:45:47 
  359  18/27    518 Katie Skinner           Excelsior          MN  38 F   344 18:06  3:38  3:10  405   57:41 15.1  1:12  231   25:43  8:35 1:45:50 
  360  11/13    350 Chanda Lyons            Excelsior          MN  51 F   380 19:39  3:56  2:15  377   55:09 15.8  1:32  306   27:25  9:09 1:45:58 
  361  28/31    465 Brent Rolf              Elk River          MN  30 M   399 21:07  4:14  3:22  330   51:31 16.9  1:33  337   28:28  9:30 1:46:00 
  362  14/22    109 Paul Crowe              Edina              MN  55 M   397 21:04  4:13  2:45  323   51:08 17.0  1:50  363   29:31  9:51 1:46:16 
  363   4/6     474 Catherine Rude          Excelsior          MN  47 F   178 14:53  2:59  3:49  407   57:45 15.1  1:52  326   28:05  9:22 1:46:21 
  364  15/22    280 Doug Jost               Centerville        MN  58 M   363 18:49  3:46  3:18  339   51:59 16.7  1:48  380   30:34 10:12 1:46:26 
  365  16/22    101 John Covlin             Coon Rapids        MN  57 M   420 23:05  4:37  3:44  249   48:22 18.0  1:42  365   29:39  9:53 1:46:30 
  366  22/27    436 Kristen Purtell         Deephaven          MN  40 F   406 21:42  4:21                                335   28:28  9:30 1:46:41 
  367  52/54    559 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  43 M   398 21:05  4:13  4:04  364   53:35 16.2  1:05  299   27:11  9:04 1:46:59 
  368  21/23    520 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32 F   431 23:51  4:47  3:12  327   51:18 17.0  1:01  319   27:48  9:16 1:47:08 
  369   4/4     442 Pady Regnier            Excelsior          MN  57 F   331 17:46  3:34  3:27  365   53:53 16.1  2:22  375   30:12 10:04 1:47:39 
  370  21/30    578 Jack Vander Linden      Minneapolis        MN  30 M   417 22:44  4:33  2:57  328   51:20 16.9  1:07  368   29:48  9:56 1:47:55 
  371  29/31    237 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34 M   423 23:22  4:41  4:50  344   52:11 16.7  1:51  235   25:46  8:36 1:47:59 
  372   3/4     182 Paul Gaudette           Mound              MN  23 M   311 17:24  3:29  4:14  404   57:40 15.1  2:37  261   26:20  8:47 1:48:14 
  373  12/17     40 Jane Beckel             Wausau             WI  46 F   255 16:08  3:14  3:53  391   56:22 15.4  1:14  383   30:43 10:15 1:48:18 
  374  36/39    314 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47 M   401 21:09  4:14  4:18  363   53:32 16.3  1:50  308   27:33  9:11 1:48:21 
  375  22/30    250 Kirk Honour             Shorewood          MN  44 M   418 22:46  4:34  4:10  320   51:00 17.1  1:47  347   28:57  9:39 1:48:38 
  376   8/14    211 Adrienne Gustafson      Edina              MN  26 F   364 18:49  3:46  3:47  399   57:13 15.2  0:50  327   28:06  9:22 1:48:42 
  377  38/41    333 Christoph Leser         Chanhassen         MN  50 M   242 15:49  3:10  3:51  383   55:41 15.6  1:44  395   31:46 10:36 1:48:49 
  378  13/17    315 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  47 F   419 23:02  4:37  3:39  313   50:40 17.2  1:37  371   29:56  9:59 1:48:51 
  379  53/54     18 Omar Ansari             Golden Valley      MN  43 M   272 16:41  3:21  4:30  408   58:28 14.9  2:42  269   26:33  8:51 1:48:52 
  380  12/13    335 Sharon Lim              Wayzata            MN  51 F   312 17:24  3:29  4:36  416 1:00:14 14.4  1:16  215   25:24  8:28 1:48:52 
  381   2/7      35 James Barthel           Dellwood           MN  66 M   176 14:50  2:58  4:28  382   55:37 15.6  1:53  401   32:29 10:50 1:49:15 
  382  19/27     81 Lisa Butler             St. Paul           MN  35 F   345 18:08  3:38  3:21  355   53:07 16.4  2:16  402   32:32 10:51 1:49:22 
  383   9/10    505 Aaron Sieben            Edina              MN  27 M   393 20:43  4:09  3:54  317   50:57 17.1  2:09  397   32:12 10:44 1:49:54 
  384  20/27    229 Jodi Hastings           Columbia Heights   MN  35 F   202 15:10  3:02  2:27  385   55:48 15.6  2:07  419   34:23 11:28 1:49:54 
  385   9/14    119 Anna Dehen              Minneapolis        MN  26 F   190 14:58  3:00  3:38  392   56:32 15.4  1:22  411   33:37 11:13 1:50:05 
  386  54/54    519 Marlon Sluiter          Robbinsdale        MN  40 M   209 15:14  3:03  3:10  375   55:03 15.8  2:06  422   34:45 11:35 1:50:16 
  387  23/30    247 Mike Hollway            Edina              MN  23 M   382 20:04  4:01  3:14  414   59:50 14.5  1:02  258   26:14  8:45 1:50:21 
  388  30/31    551 Steve Szlachtowski      Minnetonka         MN  32 M   428 23:41  4:45  3:50  289   50:02 17.4  2:50  374   30:06 10:02 1:50:27 
  389  37/39    177 Brad Fritz              Eden Prairie       MN  45 M   413 22:19  4:28                          0:44  207   25:17  8:26 1:50:31 
  390   3/7     181 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66 M   324 17:39  3:32  3:09  295   50:10 17.3  2:54  430   37:01 12:21 1:50:52 
  391  21/27    135 Maud Duggan             Eden Prairie       MN  39 F   341 18:03  3:37  3:43  360   53:15 16.3  2:37  414   33:59 11:20 1:51:35 
  392  37/39    513 Joseph Simpson          Shorewood          MN  38 M   253 16:05  3:13  6:12  359   53:14 16.3  3:13  405   33:01 11:01 1:51:42 
  393  23/27    638 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  41 F   370 19:03  3:49  3:51  379   55:23 15.7  0:55  404   32:40 10:54 1:51:50 
  394  38/39    123 Jim Denn                Edina              MN  48 M   289 17:01  3:25  6:23  378   55:17 15.7  2:40  385   30:48 10:16 1:52:07 
  395  39/41    629 Randall Zats            St. Louis Park     MN  53 M                          415   59:58 14.5  1:45  394   31:43 10:35 1:52:12 
  396   4/5     515 Richard Simpson         Chanhassen         MN  64 M   373 19:08  3:50  5:30  374   54:57 15.8  2:32  378   30:17 10:06 1:52:22 
  397  40/41    251 James Hoopes            Chanhassen         MN  52 M   351 18:23  3:41  4:07  420 1:01:20 14.2  1:31  301   27:12  9:04 1:52:31 
  398  17/22    411 Bob Oxborough           Plymouth           MN  57 M   392 20:42  4:09  4:43  389   56:09 15.5  2:27  343   28:40  9:34 1:52:39 
  399  14/17    225 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  47 F   421 23:21  4:41  4:52  369   54:09 16.1  1:46  345   28:52  9:38 1:52:57 
  400  10/14    126 Katie Diederichs        Minneapolis        MN  25 F   297 17:07  3:26  5:22  426 1:02:59 13.8  0:40  298   27:11  9:04 1:53:18 
  401  22/23    443 Jaime Reichman          Minneapolis        MN  34 F   411 22:19  4:28  5:34  384   55:45 15.6  2:13  317   27:47  9:16 1:53:36 
  402  18/22    427 David Piper             Minneapolis        MN  58 M   260 16:14  3:15  4:41  413   59:33 14.6  1:00  399   32:17 10:46 1:53:43 
  403   5/5     283 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63 M   238 15:46  3:10  3:14  366   54:00 16.1  2:07  432   38:48 12:56 1:53:53 
  404  24/30    364 John McDaniel           Shorewood          MN  45 M   368 18:59  3:48  5:22  410   59:13 14.7  1:22  360   29:26  9:49 1:54:20 
  405  24/27    196 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  40 F   379 19:32  3:55  3:42  387   55:53 15.6  1:25  413   33:53 11:18 1:54:24 
  406  25/27    316 Lou Kycek               West Saint Paul    MN  44 F   429 23:43  4:45  4:29  403   57:30 15.1  1:35  320   27:48  9:16 1:55:03 
  407  11/14    454 Christianne Roach       Minneapolis        MN  29 F   304 17:13  3:27  4:23  400   57:14 15.2  1:48  420   34:26 11:29 1:55:03 
  408  12/14    374 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  27 F   424 23:24  4:41  3:25  373   54:39 15.9  1:46  396   32:06 10:42 1:55:19 
  409  26/27    401 Debbie Odden            Fort Wayne         IN  44 F   405 21:33  4:19  3:56  398   56:57 15.3  1:25  391   31:35 10:32 1:55:25 
  410  25/30    428 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42 M   316 17:31  3:30  2:42  337   51:50 16.8  1:28  441   42:00 14:00 1:55:28 
  411  19/22    572 Carl Tuura              Plymouth           MN  58 M   337 17:58  3:36                          2:33  421   34:44 11:35 1:55:31 
  412  31/31     49 Ben Benson              Golden Valley      MN  34 M   389 20:24  4:05  3:08  397   56:53 15.3  1:55  410   33:33 11:11 1:55:51 
  413  26/30    270 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  45 M   305 17:15  3:27  3:39  271   49:10 17.7  1:40  444   44:30 14:50 1:56:12 
  414  27/30     64 Jay Bozicevich          Golden Valley      MN  44 M   440 28:23  5:41  4:12  326   51:15 17.0  2:28  372   29:57  9:59 1:56:13 
  415  39/39     30 Pete Baker              Chanhassen         MN  48 M   422 23:21  4:41  3:39  376   55:04 15.8  2:54  392   31:36 10:32 1:56:33 
  416  41/41    587 Lance Wallin            Wayzata            MN  53 M   425 23:30  4:42  7:07  406   57:43 15.1  1:34  283   26:48  8:56 1:56:39 
  417  22/27     66 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  38 F   434 25:01  5:01  5:32  411   59:25 14.6  1:42  206   25:16  8:26 1:56:54 
  418  20/22    137 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  56 M   400 21:07  4:14  3:17  380   55:27 15.7  2:43  424   34:53 11:38 1:57:25 
  419  13/13    129 Carol Donen             Chanhassen         MN  53 F   426 23:32  4:43  5:58  412   59:31 14.6  1:27  303   27:16  9:06 1:57:41 
  420   4/7     588 Peter Walman            Minnetonka         MN  71 M   314 17:28  3:30                          2:05  434   39:33 13:11 1:58:37 
  421  13/14    448 Lindsay Richards        Minneapolis        MN  28 F   383 20:11  4:03  5:29  417 1:00:29 14.4  1:00  398   32:14 10:45 1:59:21 
  422   4/5     585 Alexis Waldin           Chanhassen         MN  22 F   291 17:04  3:25  3:26  428 1:03:58 13.6  1:09  417   34:20 11:27 1:59:56 
  423  28/30    187 Patrick Gibson          Chaska             MN  44 M   257 16:09  3:14  6:05  393   56:33 15.4  2:40  435   40:18 13:26 2:01:43 
  424  38/39    242 Charlie Hoff            Excelsior          MN  35 M   442 28:47  5:46  6:34  394   56:38 15.4  1:33  344   28:46  9:36 2:02:15 
  425  14/14    582 Stephanie Vos           Golden Valley      MN  25 F   388 20:14  4:03  7:20  421 1:01:26 14.2  1:18  403   32:37 10:53 2:02:52 
  426  15/17    334 Sassy Libertus          Minneapolis        MN  45 F   435 25:06  5:02  8:37  422 1:01:35 14.1  2:07  245   26:00  8:40 2:03:23 
  427  23/27    197 Adriana Gordillo        Chaska             MN  37 F   203 15:10  3:02  5:09  436 1:07:46 12.8  1:18  416   34:16 11:26 2:03:38 
  428  39/39    444 Paul Reichman           Minneapolis        MN  35 M   394 20:45  4:09 14:44  409   58:58 14.8  2:13  316   27:47  9:16 2:04:26 
  429   5/7     553 Mike Tenney             Excelsior          MN  68 M   335 17:54  3:35  5:34  396   56:50 15.3  3:12  437   40:59 13:40 2:04:28 
  430  16/17    562 Mary Towle              Minneapolis        MN  46 F   433 24:55  4:59  3:51  429 1:04:40 13.5  1:48  373   30:03 10:01 2:05:16 
  431  29/30    149 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  49 M   407 21:44  4:21  6:22  418 1:00:31 14.4  1:01  426   35:53 11:58 2:05:28 
  432  24/27     17 Tonya Andruskiewicz     Chanhassen         MN  39 F   353 18:29  3:42  3:27  423 1:02:45 13.9  2:02  433   39:10 13:04 2:05:51 
  433  25/27    380 Elizabeth Moe           Minneapolis        MN  38 F   221 15:31  3:07  2:54  432 1:06:02 13.2  1:17  440   41:27 13:49 2:07:09 
  434  10/10    630 Benjamin Zweber         Minneapolis        MN  25 M   445 31:17  6:16  5:24  425 1:02:59 13.8  0:40  297   27:10  9:04 2:07:28 
  435  23/23    508 Naomi Sieben            Edina              MN  30 F   381 19:46  3:58  4:58  435 1:07:21 12.9  1:51  423   34:49 11:37 2:08:42 
  436  26/27    160 Tonya Faundeen          Greenwood          MN  38 F   414 22:23  4:29  6:34  430 1:04:52 13.4                          2:09:25 
  437   6/7     626 Clark Worthington       St Louis Park      MN  71 M   446 31:19  6:16  4:15  401   57:16 15.2  1:59  425   35:12 11:44 2:09:59 
  438   7/7     107 Lyle Crider             Shakopee           MN  70 M   416 22:27  4:30  4:29  437 1:08:10 12.8  1:53  415   34:11 11:24 2:11:08 
  439  17/17    597 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  47 F   437 25:19  5:04  4:19  427 1:03:37 13.7  2:04  429   36:58 12:20 2:12:15 
  440   5/6     412 Nina Page               Minneapolis        MN  45 F   386 20:13  4:03  5:15  419 1:00:46 14.3  2:19  443   44:06 14:42 2:12:36 
  441  30/30     72 Narvel Brooks           Waconia            MN  61 M   439 27:15  5:27  3:23  370   54:14 16.0  2:33  446   46:28 15:30 2:13:51 
  442   6/6     175 Julie Freniere-Gibson   Chaska             MN  41 F   412 22:19  4:28  2:53  424 1:02:47 13.9  1:41  445   46:05 15:22 2:15:43 
  443  21/22     14 Mark Anderson           Excelsior          MN  57 M   391 20:27  4:06  5:17  438 1:09:24 12.5  1:49  442   42:47 14:16 2:19:42 
  444  27/27     29 Anne Baker              Chanhassen         MN  42 F   438 26:56  5:24  6:05  433 1:07:16 12.9  1:42  438   41:07 13:43 2:23:04 
  445   4/4     552 Andrew Taschei          Excelsior          MN  23 M   410 22:04  4:25  5:56  441 1:17:34 11.2  1:10  427   36:24 12:08 2:23:06 
  446  27/27    163 Jenny Flansburg         Plymouth           MN  37 F   441 28:44  5:45  3:11  440 1:13:36 11.8  1:53  428   36:24 12:08 2:23:45 
  447   1/1      47 Kathryn Benhardus       Minnetonka         MN  66 F   447 33:19  6:40  8:05                                            2:25:31 
  448   5/5     104 Gemma Craig             Excelsior          MN  23 F   443 29:26  5:54  6:19  434 1:07:19 12.9  1:32  439   41:16 13:46 2:25:49 
  449  22/22    390 Joseph Nelson           Shorewood          MN  57 M   444 30:40  6:08  5:55  439 1:13:34 11.8  1:51  436   40:37 13:33 2:32:36 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  635 The Moore Boys                                   1 15:08  3:02  1:19    1   48:31 17.9  0:31    1   24:27  8:09 1:29:54 
           David Moore , Peter Moore , Alexander Moore            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  633 Jilt's Tri for Life                              2 18:17  3:40  0:49    1   43:46 19.9  0:39    3   39:32 13:11 1:43:01 
           Genevieve McJilton , Pauline Parket , Kathleen Pengell 
    2  634 Penultimates                                     1 17:20  3:28  1:20    2   58:19 14.9  0:54    1   29:41  9:54 1:47:33 
           Lauren Hallau , Jennifer Peterson , Cari Sturgis       
    3  631 Crider girls TRI harder                          3 18:31  3:43 16:22    3 1:08:07 12.8  1:58    2   34:07 11:23 2:19:03 
           Kris Kilmer , Beth Kennedy , Beth Kennedy              


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  632 Gammill Guts & Glory                             1 11:38  2:20  1:13    1   41:13 21.1  0:36    1   24:10  8:04 1:18:48 
           Amy Gammill , Dave Gammill , Rich Gammill              

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 404 Victoria Olender        Excelsior          MN  42 F                             6 1:15:38 11.5  1:53    1   39:01 13:01 2:22:36 
  67 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  46 M      2 14:32  2:55  3:15    2   50:35 17.2  1:27                            
 620 Jean Wood               Excelsior          MN  63 F                             3   55:29 15.7  1:29                            
 213 Marcus Gustafson        Edina              MN  61 M                             1   42:45 20.4                                  
 524 Chad Solei              Minneapolis        MN  26 M      1 12:50  2:34  2:02    4 1:06:54 13.0                                  
 506 Cortney Sieben          Edina              MN  25 F      4 24:41  4:57  3:43    5 1:12:21 12.0                                  
 238 Robert Hensley          Shorewood          MN  50 M      3 16:37  3:20                                                          
 637 Peter Elsham            Minnetonka         MN  25 M      5 26:47  5:22                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  558 David Thompson          Long Lake          MN  38    1  9:31  1:55  0:43    1   34:03 25.6  0:38    3   16:02  5:21 1:00:56 
    2  414 Patrick Parish          Bloomington        MN  28    4 10:34  2:07  0:48    3   35:00 24.9  0:37    2   15:50  5:17 1:02:47 
    3    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36    9 11:23  2:17  0:59    4   35:04 24.8  0:43    4   16:31  5:31 1:04:39 
    4  479 Brian Sames             Shakopee           MN  26   11 11:27  2:18  1:16    9   36:27 23.9  0:46    1   15:37  5:13 1:05:32 
    5  485 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  54    8 10:51  2:11  1:02    7   35:38 24.4  0:43    6   17:26  5:49 1:05:38 
    6  596 Ross Weinzierl          Saint Paul         MN  27   10 11:25  2:17  0:52    6   35:30 24.5  0:38    7   17:43  5:55 1:06:06 
    7  636 Andy Schiesl            Prior Lake         MN  35   13 11:35  2:19  1:23    2   34:40 25.1  0:40   12   18:26  6:09 1:06:42 
    8  481 Steve Sander            Richfield          MN  34   12 11:30  2:18  1:06    5   35:17 24.7  0:49    9   18:11  6:04 1:06:51 
    9  346 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  38    2 10:05  2:01  0:52   10   36:58 23.5  0:46   13   18:38  6:13 1:07:18 
   10  603 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34   16 12:21  2:29  1:17    8   36:06 24.1  0:46    5   17:09  5:43 1:07:38 
   11  607 Michael Williams        Maple Grove        MN  24    7 10:48  2:10  0:58   12   37:39 23.1  0:40   14   19:02  6:21 1:09:05 
   12  139 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  44    5 10:34  2:07  1:37   11   37:15 23.4  1:03   15   19:11  6:24 1:09:38 
   13  115 Dennis Dane             Golden Valley      MN  33   14 11:42  2:21  0:59   15   39:57 21.8  0:51    8   18:05  6:02 1:11:33 
   14   52 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  33    6 10:35  2:07  0:58   14   39:27 22.1  0:47   16   19:59  6:40 1:11:44 
   15  459 Jordan Roby             Saint Paul         MN  23   17 12:23  2:29  1:08   13   39:09 22.2  0:49   10   18:19  6:07 1:11:47 
   16  117 Michael Danielson       Tonka Bay          MN  49   15 12:15  2:27  1:44   16   40:46 21.3  1:04   11   18:24  6:08 1:14:11 
   17  622 Zach Wood               Maple Grove        MN  28    3 10:17  2:04  1:56   17   44:00 19.8  1:03   17   25:31  8:31 1:22:46 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28    1  9:34  1:55  1:01    1   38:37 22.5  0:49    4   20:33  6:51 1:10:32 
    2  608 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  35    5 11:36  2:20  1:34    2   39:34 22.0  0:46    5   21:00  7:00 1:14:28 
    3  210 Jan Gunther             Excelsior          MN  54    7 12:37  2:32  1:26    4   39:55 21.8  0:57    1   20:06  6:42 1:14:59 
    4  456 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  27    3 10:38  2:08  1:29    6   42:09 20.6  0:47    3   20:24  6:48 1:15:26 
    5  373 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  45    4 11:34  2:19  1:27    3   39:40 21.9  0:59    6   22:03  7:21 1:15:41 
    6  522 Ann Snuggerud           Chaska             MN  45    6 11:55  2:23  1:21    5   41:35 20.9  1:15    2   20:07  6:43 1:16:12 
    7   77 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21    2 10:19  2:04  1:03    7   44:55 19.4  1:03    7   23:14  7:45 1:20:30 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  298 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  35    2  9:04  1:49  1:32    5   41:39 20.9  0:59    1   21:16  7:06 1:14:28 
    2  472 Brian Ross              Shorewood          MN  37    4 12:54  2:35  2:02    3   41:35 20.9  0:39    4   23:26  7:49 1:20:35 
    3  407 Erik Olson              Shakopee           MN  41    8 14:12  2:51  1:51    2   41:13 21.1  1:15    3   22:41  7:34 1:21:09 
    4  531 Josh Stahl              Minnetonka         MN  44    9 14:22  2:53  1:47    1   40:16 21.6  0:57    6   24:54  8:18 1:22:14 
    5   48 Bill Benning            Lakeville          MN  51   11 14:40  2:56  1:22    7   42:14 20.6  1:15    5   24:02  8:01 1:23:31 
    6  332 Mike Lesage             Chanhassen         MN  43   19 18:43  3:45  2:14    6   41:58 20.7  0:45    2   22:11  7:24 1:25:49 
    7  452 Christopher Ries        Minneapolis        MN  33    6 13:56  2:48  2:16    9   42:54 20.3  1:38   10   26:03  8:41 1:26:45 
    8  561 Joe Toth                Mound              MN  41   17 17:24  3:29  1:39    4   41:39 20.9  1:19    8   25:27  8:29 1:27:26 
    9  478 Ken Saddler             Chanhassen         MN  48    7 14:03  2:49  1:56   10   43:23 20.1  1:49   14   28:04  9:22 1:29:13 
   10  498 Jacob Selseth           St. Paul           MN  39   13 15:11  3:03  2:14   13   45:06 19.3  1:37   13   27:02  9:01 1:31:08 
   11  110 Bill Currie             Chanhassen         MN  43    3 12:01  2:25  2:52    8   42:18 20.6  0:59   24   33:02 11:01 1:31:10 
   12  209 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  33    5 13:45  2:45  3:12   17   48:06 18.1  1:17    7   25:20  8:27 1:31:39 
   13    2 Christopher Abbott      St. Louis Park     MN  25   10 14:35  2:55  2:58   14   45:57 18.9  1:18   20   29:32  9:51 1:34:18 
   14  329 Scott Leo               Minnepolis         MN  51   12 14:49  2:58  3:14   12   44:51 19.4  1:47   23   30:14 10:05 1:34:51 
   15  534 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43    1  8:02  1:37  2:57   25   53:30 16.3  2:08   17   29:01  9:41 1:35:37 
   16  306 Rusty Kocon             Shoreview          MN  43   26 21:57  4:24  2:11   11   44:46 19.4  1:18    9   25:43  8:35 1:35:55 
   17  381 David Moen              Victoria           MN  43   14 15:17  3:04  3:27   15   46:47 18.6  2:31   18   29:12  9:44 1:37:13 
   18  248 Robert Hollway Jr       St. Louis Park     MN  27   24 20:12  4:03  3:37   19   50:58 17.1  1:28   12   26:37  8:53 1:42:50 
   19  246 Bob Hollway             St Louis Park      MN  56   21 19:03  3:49  2:55   23   51:39 16.8  1:29   15   28:04  9:22 1:43:08 
   20  131 Steve Donen             Chanhassen         MN  55   23 20:11  4:03  1:58   16   47:13 18.4  2:01   25   33:29 11:10 1:44:52 
   21  578 Jack Vander Linden      Minneapolis        MN  30   27 22:44  4:33  2:57   22   51:20 16.9  1:07   21   29:48  9:56 1:47:55 
   22  250 Kirk Honour             Shorewood          MN  44   28 22:46  4:34  4:10   20   51:00 17.1  1:47   16   28:57  9:39 1:48:38 
   23  247 Mike Hollway            Edina              MN  23   22 20:04  4:01  3:14   29   59:50 14.5  1:02   11   26:14  8:45 1:50:21 
   24  364 John McDaniel           Shorewood          MN  45   20 18:59  3:48  5:22   28   59:13 14.7  1:22   19   29:26  9:49 1:54:20 
   25  428 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42   18 17:31  3:30  2:42   24   51:50 16.8  1:28   28   42:00 14:00 1:55:28 
   26  270 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  45   16 17:15  3:27  3:39   18   49:10 17.7  1:40   29   44:30 14:50 1:56:12 
   27   64 Jay Bozicevich          Golden Valley      MN  44   30 28:23  5:41  4:12   21   51:15 17.0  2:28   22   29:57  9:59 1:56:13 
   28  187 Patrick Gibson          Chaska             MN  44   15 16:09  3:14  6:05   27   56:33 15.4  2:40   27   40:18 13:26 2:01:43 
   29  149 Peder Engebretson       St. Anthony Villag MN  49   25 21:44  4:21  6:22   30 1:00:31 14.4  1:01   26   35:53 11:58 2:05:28 
   30   72 Narvel Brooks           Waconia            MN  61   29 27:15  5:27  3:23   26   54:14 16.0  2:33   30   46:28 15:30 2:13:51 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  155 Laura Erickson          Rochester          MN  28    2 15:25  3:05  2:33    1   46:03 18.9  0:54    1   23:20  7:47 1:28:13 
    2  584 Emily Waitz             Hopkins            MN  36    3 17:32  3:31  2:01    2   48:43 17.9  1:13    3   27:24  9:08 1:36:52 
    3  343 Carrie Longsdorf        Minneapolis        MN  30    4 17:35  3:31  1:54    3   51:02 17.0  1:29    2   27:06  9:02 1:39:05 
    4  474 Catherine Rude          Excelsior          MN  47    1 14:53  2:59  3:49    4   57:45 15.1  1:52    4   28:05  9:22 1:46:21 
    5  412 Nina Page               Minneapolis        MN  45    5 20:13  4:03  5:15    5 1:00:46 14.3  2:19    5   44:06 14:42 2:12:36 
    6  175 Julie Freniere-Gibson   Chaska             MN  41    6 22:19  4:28  2:53    6 1:02:47 13.9  1:41    6   46:05 15:22 2:15:43 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  43 M    8:02  1:37 
    2 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  35 M    9:04  1:49 
    3 David Thompson          Long Lake          MN  38 M    9:31  1:55 
    4 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28 F    9:34  1:55 
    5 Aaron Shapley           Shorewood          MN  38 M    9:42  1:57 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  38 M   10:05  2:01 
    7 Kurt Becker             Afton              MN  46 M   10:13  2:03 
    8 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  26 M   10:15  2:03 
    9 Zach Wood               Maple Grove        MN  28 M   10:17  2:04 
   10 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21 F   10:19  2:04 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Thompson          Long Lake          MN  38 M   34:03 25.6 
    2 Andy Schiesl            Prior Lake         MN  35 M   34:40 25.1 
    3 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M   35:00 24.9 
    4 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M   35:04 24.8 
    5 Steve Sander            Richfield          MN  34 M   35:17 24.7 
    6 Ross Weinzierl          Saint Paul         MN  27 M   35:30 24.5 
    7 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  54 M   35:38 24.4 
    8 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M   36:06 24.1 
    9 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M   36:27 23.9 
   10 Doug Barkema            St Louis Park      MN  37 M   36:40 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M   15:37  5:13 
    2 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M   15:50  5:17 
    3 David Thompson          Long Lake          MN  38 M   16:02  5:21 
    4 Brooks Grossinger       Mayer              MN  36 M   16:31  5:31 
    5 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30 M   16:32  5:31 
    6 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M   17:09  5:43 
    7 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  54 M   17:26  5:49 
    8 Ross Weinzierl          Saint Paul         MN  27 M   17:43  5:55 
    9 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36 M   17:54  5:58 
   10 Eric Stevenson          Bloomington        MN  32 M   17:59  6:00 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Doug Barkema            St Louis Park      MN  37   14 11:39  2:20  1:03    1   36:40 23.7  0:42   12   19:04  6:22 1:09:07 
    2  136 Greg Dummer             Minneapolis        MN  42   22 12:01  2:25  1:32    2   37:08 23.4  0:38    4   18:16  6:06 1:09:35 
    3  550 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  34   15 11:39  2:20  1:00    9   38:16 22.7  0:55    5   18:23  6:08 1:10:11 
    4   42 Kurt Becker             Afton              MN  46    2 10:13  2:03  1:27    4   37:53 23.0  0:45   26   19:59  6:40 1:10:14 
    5   75 Robert Brown            Hopkins            MN  38   24 12:14  2:27  1:06   12   38:57 22.3  0:39    8   18:56  6:19 1:11:49 
    6  526 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42    8 11:18  2:16  1:31    6   38:08 22.8  0:59   28   20:10  6:44 1:12:04 
    7  322 Brian Lavelle           Chaska             MN  51   21 12:01  2:25                          0:53   49   21:23  7:08 1:12:53 
    8  141 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30   56 13:36  2:44  1:23   40   40:53 21.3  0:35    1   16:32  5:31 1:12:57 
    9  208 Adam Grovender          Brooklyn Park      MN  34    4 10:34  2:07  1:19   13   39:04 22.3  1:09   39   20:56  6:59 1:13:00 
   10   25 Omar Awad               Shoreview          MN  44    5 10:50  2:10  1:33   46   41:22 21.0  0:45    7   18:39  6:13 1:13:07 
   11  421 Tom Pettit              Eden Prairie       MN  44   12 11:33  2:19  1:31   28   40:05 21.7  0:48   17   19:21  6:27 1:13:16 
   12   20 Jon Armour              Golden Valley      MN  43    7 11:06  2:14  1:11   10   38:43 22.5  0:55   50   21:28  7:10 1:13:20 
   13  403 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  34   17 11:44  2:21  1:04   19   39:32 22.0  0:51   31   20:25  6:49 1:13:33 
   14  349 David Lundy             Saint Paul         MN  38   79 14:10  2:50  1:41    5   38:04 22.9  0:43   10   18:59  6:20 1:13:35 
   15  615 David Winecoff          St Louis Park      MN  40   16 11:42  2:21  1:14   14   39:08 22.2  0:38   44   21:08  7:03 1:13:48 
   16   56 Mike Blair              Prior Lake         MN  43   44 13:16  2:40  1:23    7   38:10 22.8  0:37   32   20:25  6:49 1:13:50 
   17  579 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51   87 14:20  2:52  1:41    3   37:30 23.2  0:59   24   19:48  6:36 1:14:16 
   18  611 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  39   43 13:15  2:39  1:15   21   39:35 22.0  0:44   23   19:39  6:33 1:14:26 
   19  500 Aaron Shapley           Shorewood          MN  38    1  9:42  1:57  1:52   29   40:06 21.7  1:20   51   21:32  7:11 1:14:30 
   20  569 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36   77 14:08  2:50  1:38   26   39:57 21.8  1:15    2   17:54  5:58 1:14:49 
   21  557 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  40   45 13:18  2:40  1:24   31   40:07 21.7  0:47   20   19:32  6:31 1:15:06 
   22  204 Nick Greb               Windsor Heights    IA  31   25 12:26  2:30  1:26   34   40:31 21.5  0:40   36   20:40  6:54 1:15:41 
   23  360 Pearce McCarty          Orono              MN  43   96 14:39  2:56  1:26   11   38:49 22.4  1:00   25   19:54  6:38 1:15:46 
   24  284 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  50   13 11:36  2:20  1:10   27   40:04 21.7  1:03   61   21:55  7:19 1:15:48 
   25  566 John Trettel            Excelsior          MN  54   52 13:30  2:42  2:04   37   40:41 21.4  0:51   11   19:01  6:21 1:16:05 
   26  112 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  36   31 12:53  2:35  1:20   20   39:32 22.0  0:49   56   21:38  7:13 1:16:10 
   27  493 John Seaverson          Chaska             MN  40   50 13:28  2:42  2:03   36   40:34 21.4  0:52   18   19:24  6:28 1:16:19 
   28  161 Skip Fitting            Buffalo            MN  58  111 14:56  3:00  1:49   24   39:55 21.8  0:44   21   19:33  6:31 1:16:55 
   29  564 Nick Traxler            Deephaven          MN  18   57 13:38  2:44  1:17   74   43:00 20.2  0:40    6   18:25  6:09 1:16:59 
   30   54 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  32   29 12:41  2:33  1:45   56   42:08 20.6  1:08   15   19:19  6:27 1:17:00 
   31  358 Steve Marshall          Minneapolis        MN  41   40 13:10  2:38  2:02   18   39:29 22.0  1:11   46   21:15  7:05 1:17:05 
   32  378 Tom Miller              Robbinsdale        MN  32  122 15:12  3:03  1:17    8   38:12 22.8  1:03   58   21:48  7:16 1:17:30 
   33  650 Scott Beesley           Commerce Township  MI  35   34 12:57  2:36  1:35   69   42:49 20.3  0:42   22   19:34  6:32 1:17:36 
   34  189 Kyle Gilbertson         Edina              MN  32   33 12:54  2:35  1:09   57   42:17 20.6  0:45   37   20:44  6:55 1:17:48 
   35  536 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  47   80 14:10  2:50  1:46   15   39:10 22.2  1:08   57   21:38  7:13 1:17:51 
   36  308 Scott Koke              New Brighton       MN  39   19 11:45  2:21  1:40   17   39:25 22.1  0:51  114   24:17  8:06 1:17:56 
   37  301 David Knack             Prior Lake         MN  50   26 12:31  2:30  1:48   25   39:57 21.8  0:51   82   22:54  7:38 1:17:58 
   38  586 Tim J Walker            Minnetonka         MN  46   49 13:26  2:42  1:39   22   39:44 21.9  0:50   73   22:30  7:30 1:18:08 
   39  612 Don Wilson              Chicago            IL  45   69 14:00  2:48  1:45   54   42:00 20.7  1:17   16   19:20  6:27 1:18:19 
   40  491 Sean Sciara             Blaine             MN  41   46 13:20  2:40  2:21   35   40:31 21.5  1:16   41   21:03  7:01 1:18:28 
   41   36 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55   76 14:07  2:50  1:59   23   39:48 21.9  1:17   53   21:33  7:11 1:18:43 
   42  469 Yuval Rooz              Chicago            IL  32   61 13:41  2:45  1:25   61   42:28 20.5  0:47   35   20:39  6:53 1:18:57 
   43  339 David Liske             Saint Louis Park   MN  41   88 14:25  2:53  1:43   39   40:51 21.3  1:00   43   21:08  7:03 1:19:07 
   44   70 Andy Brink              Chaska             MN  39  114 15:00  3:00  2:00   50   41:55 20.8  1:07   13   19:16  6:26 1:19:15 
   45  503 Eric Showers            Minnetonka         MN  50   32 12:54  2:35  1:40   38   40:44 21.4  0:59   86   23:04  7:42 1:19:19 
   46  180 Matt Fuller             Hugo               MN  29  135 15:35  3:07  2:07   44   41:14 21.1  1:31    9   18:56  6:19 1:19:21 
   47  532 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  26    3 10:15  2:03  1:39  132   45:43 19.0  0:49   40   21:00  7:00 1:19:25 
   48  151 Aaron Engler            Maple Grove        MN  31   84 14:17  2:52  1:48   32   40:10 21.7  0:57   76   22:34  7:32 1:19:44 
   49  281 Mike Jovanovich         Neenah             WI  55  183 17:13  3:27  1:18   16   39:20 22.1  0:54   47   21:17  7:06 1:20:00 
   50  261 Brad Ingles             Saint Paul         MN  43   83 14:16  2:52  1:30   41   40:54 21.3  1:10   71   22:26  7:29 1:20:15 
   51  108 Nicholas Cronin         Edina              MN  51   48 13:23  2:41  1:57   55   42:04 20.7  1:08   60   21:52  7:18 1:20:22 
   52  300 Anton Knack             Prior Lake         MN  20    9 11:28  2:18  1:35  104   44:31 19.5  1:19   52   21:32  7:11 1:20:24 
   53  192 Paul Glade              Cedar Falls        IA  58  127 15:25  3:05  1:12   58   42:23 20.5  1:06   30   20:24  6:48 1:20:28 
   54  570 Thorn Turner            Shorewood          MN  50   18 11:44  2:21  1:38   97   44:22 19.6  0:51   63   21:56  7:19 1:20:29 
   55  385 Tony Mosser             Mayer              MN  40   64 13:44  2:45  2:31   68   42:45 20.4  1:21   29   20:17  6:46 1:20:37 
   56  509 Wayne Siegel            St. Louis Park,    MN  51  161 16:32  3:19  1:40   30   40:07 21.7  1:12   48   21:17  7:06 1:20:46 
   57  233 Michael Hebert          Roseville          MN  44   20 11:52  2:23  2:05   72   42:51 20.3  1:17   87   23:08  7:43 1:21:11 
   58  581 James Vos               Golden Valley      MN  50   11 11:30  2:18  2:12   89   43:42 19.9  1:15   83   22:57  7:39 1:21:35 
   59   23 Mark Augdahl            Chaska             MN  47   54 13:31  2:43  1:59   78   43:10 20.2  1:19   64   21:59  7:20 1:21:56 
   60   27 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  41  166 16:44  3:21  1:43   48   41:37 20.9  1:09   38   20:52  6:58 1:22:03 
   61  240 Kevin Hill              Mpls               MN  43   73 14:03  2:49  2:09  118   45:09 19.3  0:46   27   19:59  6:40 1:22:05 
   62  580 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  48  108 14:56  3:00  3:27   65   42:37 20.4  1:58   14   19:16  6:26 1:22:11 
   63   89 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  34    6 11:02  2:13  2:10  116   45:02 19.3  1:30   80   22:46  7:36 1:22:29 
   64  471 Michael Rosow           Minneapolis        MN  37   99 14:42  2:57  1:52   81   43:22 20.1  0:48   59   21:50  7:17 1:22:32 
   65  395 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  46  110 14:56  3:00  1:53   42   41:02 21.2  1:31   98   23:34  7:52 1:22:53 
   66  167 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37  131 15:30  3:06  1:23   70   42:50 20.3  0:57   72   22:27  7:29 1:23:05 
   67  319 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58   42 13:15  2:39  2:09   64   42:35 20.4  1:23  103   23:53  7:58 1:23:12 
   68  231 Lance Hauge             St Louis Park      MN  42   78 14:09  2:50  2:22   85   43:34 20.0  1:04   70   22:26  7:29 1:23:32 
   69  215 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  40   71 14:03  2:49  2:37  105   44:34 19.5  0:56   54   21:33  7:11 1:23:41 
   70  274 Dallas Johnson          Wayzata            MN  47  116 15:07  3:02  2:16   49   41:41 20.9  1:01  104   23:53  7:58 1:23:56 
   71  441 Kevin Register          Fargo              ND  51   35 12:58  2:36  2:00   66   42:39 20.4  0:41  146   25:44  8:35 1:24:01 
   72  147 Barry Ellinger          Chaska             MN  39   68 13:56  2:48  1:53   92   43:50 19.8  1:10   94   23:24  7:48 1:24:11 
   73  609 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  38   62 13:42  2:45  1:49   60   42:26 20.5  0:45  154   25:58  8:40 1:24:40 
   74   28 Andrew Baedke           Chaska             MN  43  103 14:49  2:58  2:39   80   43:21 20.1  1:23   74   22:31  7:31 1:24:41 
   75  613 Garrett Wilson          Edina              MN  42   95 14:38  2:56  2:26   51   41:59 20.7  0:57  124   24:50  8:17 1:24:49 
   76  165 Bryan Flood             Minneapolis        MN  26  145 15:52  3:11  2:29  110   44:45 19.4  0:54   42   21:05  7:02 1:25:04 
   77  461 Eric Roesner            Minnetonka         MN  38  106 14:52  2:59  1:53  124   45:18 19.2  0:43   77   22:39  7:33 1:25:22 
   78  402 Hal Odden               Fort Wayne         IN  42   27 12:35  2:31  2:05   91   43:48 19.9  1:25  141   25:40  8:34 1:25:31 
   79  338 Dave Link               Eden Prairie       MN  46   66 13:48  2:46  1:54   84   43:33 20.0  1:08  134   25:18  8:26 1:25:38 
   80  540 Eric Stevenson          Bloomington        MN  32  198 17:55  3:35  2:27  138   46:03 18.9  1:25    3   17:59  6:00 1:25:46 
   81  543 Nick Summers            Mound              MN  45   91 14:32  2:55  1:48   71   42:50 20.3  1:15  138   25:24  8:28 1:25:48 
   82  307 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  42  112 14:57  3:00  1:37  102   44:31 19.5  1:08   99   23:38  7:53 1:25:49 
   83  434 Mark Prueter            Wayzata            MN  50   93 14:34  2:55  2:36   90   43:44 19.9  1:57   85   23:02  7:41 1:25:51 
   84  286 Marty Kaye              Chaska             MN  52  175 17:02  3:25  1:41   59   42:25 20.5  0:50  106   24:02  8:01 1:25:58 
   85  547 Shane Swanson           Forest Lake        MN  38  141 15:44  3:09  1:45   94   44:00 19.8  1:12   95   23:25  7:49 1:26:04 
   86  556 Steve Theis             Deephaven          MN  53   39 13:09  2:38  1:45   63   42:34 20.4  0:55  197   27:45  9:15 1:26:06 
   87  573 Luke Twedt              Burnsville         MN  31   58 13:40  2:44  1:44  153   47:11 18.4  1:19   66   22:15  7:25 1:26:07 
   88  291 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  41  176 17:04  3:25  2:26   79   43:13 20.1  1:19   68   22:18  7:26 1:26:17 
   89  103 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51  113 14:59  3:00  1:51   82   43:25 20.0  0:46  135   25:22  8:28 1:26:19 
   90  583 Matt Wagner             Excelsior          MN  42   67 13:52  2:47  4:21  117   45:08 19.3  1:46   55   21:36  7:12 1:26:41 
   91   51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  35  109 14:56  3:00  1:48  108   44:41 19.5  0:45  122   24:44  8:15 1:26:52 
   92  145 Nathan Eklund           Golden Valley      MN  40  219 18:55  3:47  2:45   47   41:31 21.0  1:02   81   22:47  7:36 1:26:59 
   93    7 Jeff Akre               Maple Grove        MN  33  215 18:46  3:46  2:41   43   41:08 21.2  1:13   90   23:17  7:46 1:27:04 
   94  567 Brian Tripp             Plymouth           MN  27  171 16:55  3:23  2:20  139   46:04 18.9  1:15   33   20:36  6:52 1:27:08 
   95  224 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  51   86 14:19  2:52  3:02  121   45:14 19.2  1:19   88   23:17  7:46 1:27:08 
   96  600 John Weum               Eden Prairie       MN  52   10 11:30  2:18  2:08  148   46:45 18.6  1:09  157   26:03  8:41 1:27:32 
   97  463 Sam Rogers              Green Wood         MN  31  104 14:49  2:58  2:00  150   46:54 18.6  1:01   84   22:58  7:40 1:27:40 
   98   53 Anthony Berticelli      Mound              MN  33   63 13:42  2:45  2:02  127   45:30 19.1  1:21  137   25:23  8:28 1:27:56 
   99  230 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  34  177 17:05  3:25  2:46   33   40:19 21.6  1:16  170   26:33  8:51 1:27:57 
  100  221 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  51   28 12:39  2:32  2:47  137   45:58 18.9  1:46  123   24:50  8:17 1:27:58 
  101  212 Jeff Gustafson          Edina              MN  27  107 14:53  2:59  2:20  154   47:17 18.4  0:49   79   22:44  7:35 1:28:01 
  102    8 Scott Albrecht          Minneapolis        MN  32   36 12:59  2:36  2:04  113   44:55 19.4  1:26  179   26:44  8:55 1:28:06 
  103  383 Andrew Morrow           Excelsior          MN  44  123 15:13  3:03  1:38  156   47:19 18.4  1:18   78   22:43  7:35 1:28:10 
  104  604 Darin Wieneke           St. Paul           MN  39  185 17:21  3:29  2:07  134   45:47 19.0  1:07   62   21:56  7:19 1:28:16 
  105  512 Chris Simons            Deephaven          MN  42  120 15:12  3:03  3:30  136   45:53 19.0  1:22   69   22:21  7:27 1:28:17 
  106   62 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59  220 18:57  3:48  2:10   45   41:18 21.1  1:05  126   24:56  8:19 1:28:25 
  107   94 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  45   72 14:03  2:49  1:10  111   44:48 19.4  0:50  199   27:45  9:15 1:28:34 
  108   78 Michael Burica          Plymouth           MN  44   47 13:22  2:41  2:39  125   45:19 19.2  1:18  160   26:05  8:42 1:28:41 
  109  206 Tom Griffin             Bloomington        MN  50  134 15:35  3:07  2:16  103   44:31 19.5  0:37  149   25:50  8:37 1:28:48 
  110   95 Charles Cliffe          North Oaks         MN  51   51 13:28  2:42  3:14   62   42:32 20.5  1:30  208   28:16  9:26 1:28:58 
  111  361 Mike McClure            Apple Valley       MN  41  132 15:33  3:07  3:15  119   45:09 19.3  1:53   93   23:21  7:47 1:29:10 
  112  159 Mark Fallon             Minnetonka         MN  59   38 13:09  2:38  2:40   98   44:22 19.6  0:59  207   28:08  9:23 1:29:16 
  113  450 John Ridler             Chaska             MN  45  157 16:23  3:17  3:03   96   44:11 19.7  1:21  116   24:23  8:08 1:29:20 
  114  162 John Flaa               Plymouth           MN  51   89 14:28  2:54  2:24  155   47:19 18.4  1:14  105   23:59  8:00 1:29:23 
  115  114 Jeff Daly               Shakopee           MN  53  190 17:32  3:31  2:06   77   43:06 20.2  1:16  139   25:26  8:29 1:29:25 
  116  528 Todd Spaeth             Hastings           MN  48  133 15:34  3:07  2:39   83   43:31 20.0  1:02  182   26:52  8:58 1:29:35 
  117   12 Tom Amundson            Minneapolis        MN  62  126 15:22  3:05  1:54  115   45:00 19.3  1:20  158   26:04  8:42 1:29:38 
  118  239 Randy Herman            Excelsior          MN  54  159 16:25  3:17  3:09   99   44:24 19.6  2:25   91   23:18  7:46 1:29:40 
  119  257 John Hughes             Long Lake          MN  44   74 14:04  2:49  2:45  158   47:27 18.3  1:23  107   24:02  8:01 1:29:40 
  120  194 Michael Gonzales        Lakeville          MN  54  136 15:37  3:08  2:17   95   44:09 19.7  1:00  175   26:39  8:53 1:29:41 
  121  190 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  47  143 15:49  3:10  2:49  126   45:27 19.1  1:15  117   24:25  8:09 1:29:42 
  122  625 Tim Woodfield           Victoria           MN  50   41 13:13  2:39  2:27  157   47:23 18.4  1:11  144   25:41  8:34 1:29:53 
  123  605 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  43  130 15:29  3:06  2:18   87   43:40 19.9  1:24  186   27:06  9:02 1:29:54 
  124  348 Dan Lund                Chanhassen         MN  48  160 16:31  3:19  4:02   52   41:59 20.7  1:38  151   25:54  8:38 1:30:02 
  125  256 Scott Hudson            Shoreview          MN  23  149 16:02  3:13  2:07  140   46:04 18.9  1:02  127   25:04  8:22 1:30:17 
  126  244 Tim Hoke                Crystal            MN  39  137 15:39  3:08  1:46  130   45:35 19.1  0:58  167   26:25  8:49 1:30:20 
  127  341 Frank Lombardo          Lakeville          MN  59  147 15:57  3:12  2:16  123   45:17 19.2  1:21  140   25:36  8:32 1:30:24 
  128   86 Ben Carter              Eden Prairie       MN  39  211 18:33  3:43  1:52  107   44:41 19.5  0:50  120   24:32  8:11 1:30:26 
  129   61 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42   98 14:41  2:57  3:03  151   46:56 18.5  1:09  121   24:40  8:14 1:30:27 
  130   38 Terry Beachey           Excelsior          MN  51  226 19:31  3:55  1:51   86   43:38 19.9  1:04  118   24:25  8:09 1:30:27 
  131   45 Weldon Bell             Minnetonka         MN  35  210 18:31  3:43  2:17  167   48:26 18.0  0:38   34   20:38  6:53 1:30:28 
  132  355 Dan Maras               Shakopee           MN  47   60 13:40  2:44  2:52  144   46:25 18.7  1:16  168   26:26  8:49 1:30:37 
  133  227 Alan Haskins            Hugo               MN  37   85 14:19  2:52  2:09  168   48:36 17.9  1:10  119   24:30  8:10 1:30:43 
  134  460 Elliott Rodgers         Minnetonka         MN  37   23 12:07  2:26  2:31  196   50:33 17.2  1:33  110   24:07  8:03 1:30:49 
  135  120 Rob Delaune             Shoreview          MN  48  233 20:56  4:12  3:19   76   43:04 20.2  1:25   65   22:10  7:24 1:30:51 
  136  523 Dave Snuggerud          Chaska             MN  46  146 15:56  3:12  2:38  112   44:50 19.4  0:59  173   26:37  8:53 1:30:58 
  137   84 Jr Campuzano            Shorewood          MN  48  205 18:13  3:39  2:57  100   44:25 19.6  1:08  115   24:20  8:07 1:31:00 
  138   41 Paul Beckel             Wausau             WI  49  162 16:37  3:20  3:56  160   47:45 18.2  1:42   45   21:14  7:05 1:31:11 
  139  102 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  30  128 15:26  3:06  2:52  163   48:05 18.1  1:19   97   23:31  7:51 1:31:11 
  140  406 Bryan Olson             Victoria           MN  46  214 18:40  3:44  2:50   93   43:57 19.8  0:52  125   24:56  8:19 1:31:12 
  141  188 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37   59 13:40  2:44  2:58  162   47:57 18.1  1:30  130   25:13  8:25 1:31:16 
  142  236 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  36  102 14:49  2:58  2:43  172   48:45 17.8  1:50   89   23:17  7:46 1:31:22 
  143  203 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41  156 16:15  3:15  2:38  106   44:38 19.5  1:23  172   26:35  8:52 1:31:27 
  144  486 Kurt Schmid             Orono              MN  52  139 15:40  3:08  2:19  109   44:44 19.4  2:02  184   26:54  8:58 1:31:37 
  145  312 Eric Krantz             Mn                 MN  47  203 18:05  3:37  2:40  129   45:34 19.1  1:18  113   24:11  8:04 1:31:46 
  146  424 Jon Pierce              Excelsior          MN  44  170 16:52  3:23  2:04  114   44:56 19.4  1:09  183   26:53  8:58 1:31:53 
  147  535 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  41  225 19:20  3:52  2:57  135   45:49 19.0  1:22   75   22:33  7:31 1:31:58 
  148  426 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  41  119 15:10  3:02  3:17  180   49:34 17.6  0:45   92   23:20  7:47 1:32:04 
  149  490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  50  202 18:01  3:37  1:45   73   42:54 20.3  1:41  198   27:45  9:15 1:32:05 
  150  336 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  28   90 14:29  2:54  3:13  173   48:52 17.8  1:36  109   24:06  8:02 1:32:13 
  151   31 Beau Ballin             Deephaven          MN  37   94 14:35  2:55  1:30  202   50:56 17.1  1:21  112   24:10  8:04 1:32:30 
  152  418 William Pattison        St. Paul           MN  31  180 17:09  3:26  3:29  122   45:14 19.2                          1:32:30 
  153  467 Dan Ronken              St. Louis Park     MN  40  168 16:49  3:22  2:49  141   46:05 18.9  1:14  148   25:49  8:37 1:32:44 
  154  172 Mark Francis            Minnetonka         MN  50  150 16:04  3:13  4:11  133   45:46 19.0  1:42  128   25:06  8:22 1:32:46 
  155  134 Brian Duggan            Eden Prairie       MN  40  184 17:19  3:28  3:26  147   46:40 18.6  1:51  102   23:51  7:57 1:33:06 
  156  228 Scott Haskins           Excelsior          MN  41  179 17:06  3:26  4:08  146   46:37 18.7  1:33  101   23:50  7:57 1:33:12 
  157  195 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  46   55 13:34  2:43  2:13  184   49:54 17.4  1:09  165   26:24  8:48 1:33:13 
  158  294 Brian Kessler           Minnetonka         MN  48  212 18:35  3:43  2:21  101   44:30 19.6  1:54  163   26:18  8:46 1:33:36 
  159   34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  31  138 15:40  3:08  2:47  176   48:55 17.8  0:48  143   25:41  8:34 1:33:49 
  160  416 Paul Pasko              Minnetonka         MN  48  206 18:16  3:40  3:02   88   43:41 19.9  1:54  189   27:08  9:03 1:33:59 
  161  105 Michael Craig           Shakopee           MN  38  117 15:08  3:02  2:50  165   48:08 18.1  0:54  188   27:08  9:03 1:34:05 
  162  356 Robert Marchetti        Champlin           MN  55  194 17:41  3:33  2:46  128   45:30 19.1  1:39  176   26:40  8:54 1:34:14 
  163  351 Thomas Lyons            Excelsior          MN  60   37 13:07  2:38  7:00  145   46:31 18.7  1:48  150   25:51  8:37 1:34:15 
  164   71 Andrew Brodbeck         Wayzata            MN  33   81 14:13  2:51  2:58  199   50:37 17.2  1:08  136   25:23  8:28 1:34:18 
  165  325 Mike Leatherman         Maple Grove        MN  37  221 18:59  3:48  2:42  171   48:44 17.9  1:45   67   22:17  7:26 1:34:26 
  166  296 Brian Kevitt            Shorewood          MN  40  121 15:12  3:03  2:19  179   49:32 17.6  1:05  169   26:30  8:50 1:34:37 
  167  183 James Gaul              Bloomington        MN  41  101 14:46  2:58  3:43  207   51:10 17.0  1:46   96   23:31  7:51 1:34:53 
  168  199 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39  140 15:43  3:09  2:29  164   48:07 18.1  1:17  194   27:29  9:10 1:35:02 
  169  347 Dick Lowry              North Mankato      MN  56  115 15:07  3:02  2:04  149   46:51 18.6  1:21  220   29:46  9:56 1:35:07 
  170  337 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  27  182 17:12  3:27  2:27                          111   24:08  8:03 1:35:28 
  171  420 Brent Peterson          Minnetrista        MN  47  224 19:08  3:50  3:39  143   46:21 18.8  1:09  131   25:15  8:25 1:35:30 
  172  617 Brent Witt              Minneapolis        MN  33   97 14:39  2:56  3:26  200   50:38 17.2  0:55  162   26:16  8:46 1:35:53 
  173  546 Brian Svendahl          Plymouth           MN  44  204 18:05  3:37  2:32  161   47:49 18.2  1:34  166   26:24  8:48 1:36:23 
  174  375 Jeff Meyerhofer         Eden Prairie       MN  37  251 23:38  4:44  3:07   75   43:02 20.2  1:41  142   25:40  8:34 1:37:06 
  175  292 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  52  155 16:15  3:15  3:54  182   49:43 17.5  1:25  152   25:54  8:38 1:37:09 
  176  397 Daniel Niemi            Plymouth           MN  13   53 13:30  2:42  3:25  232   55:50 15.6  0:49  100   23:45  7:55 1:37:17 
  177  352 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  54  222 19:07  3:50  3:53                          161   26:13  8:45 1:37:31 
  178  462 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48  187 17:28  3:30  2:39  175   48:55 17.8  1:41  185   26:57  8:59 1:37:37 
  179  249 Chris Holzheu           Neenah             WI  39  192 17:37  3:32  2:35  169   48:41 17.9  1:19  196   27:34  9:12 1:37:44 
  180   39 George Beatty           Hudson             WI  36  169 16:50  3:22  5:29  152   47:10 18.4  2:17  159   26:05  8:42 1:37:49 
  181  425 Randy Pierce            Minneapolis        MN  40  253 24:26  4:54  4:19   53   41:59 20.7  1:39  145   25:41  8:34 1:38:04 
  182  389 Mark Nazigian           Plymouth           MN  48  196 17:45  3:33  1:26  177   49:16 17.7  1:24  211   28:32  9:31 1:38:22 
  183  371 David Meline            Minneapolis        MN  55   65 13:47  2:46  3:00  187   50:07 17.4  1:33  224   30:27 10:09 1:38:53 
  184   79 Douglas Burn            Victoria           MN  55  201 18:01  3:37  3:37  198   50:36 17.2  1:49  129   25:12  8:24 1:39:13 
  185  501 Christopher Sheldon     Holden             MA  43  173 16:59  3:24  3:26  206   51:09 17.0  1:52  153   25:58  8:40 1:39:22 
  186  156 C. Todd Fagley          Mound              MN  42   82 14:14  2:51  4:09  174   48:54 17.8  1:31  227   30:46 10:16 1:39:31 
  187  362 Tom McConville          Osseo              MN  60  245 22:27  4:30  2:43  120   45:11 19.3  1:08  206   28:06  9:22 1:39:33 
  188  201 Jason Gower             Chaska             MN  39  191 17:33  3:31  4:55  192   50:20 17.3  1:38  133   25:17  8:26 1:39:41 
  189    3 Mike Abbott             Excelsior          MN  54  129 15:27  3:06  2:50  219   53:13 16.3  0:33  203   27:47  9:16 1:39:48 
  190  560 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  18  151 16:04  3:13  1:58  218   52:52 16.5  1:24  201   27:46  9:16 1:40:03 
  191   10 Mike Allen              Minneapolis        MN  31   75 14:07  2:50  3:01  193   50:23 17.3  1:11  231   31:38 10:33 1:40:17 
  192   63 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  30  118 15:08  3:02  4:27  209   51:35 16.9  2:46  177   26:42  8:54 1:40:37 
  193  507 Daniel Sieben           Edina              MN  54  195 17:45  3:33  4:27  210   51:45 16.8  0:44  155   26:01  8:41 1:40:40 
  194  353 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  44  181 17:11  3:27  3:29  181   49:40 17.5  2:04  209   28:28  9:30 1:40:50 
  195  494 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38  165 16:44  3:21  3:24  191   50:10 17.3  2:15  212   28:34  9:32 1:41:06 
  196  245 Greg Holcomb            Chaska             MN  47  241 21:29  4:18  4:44  142   46:21 18.8  2:02  178   26:43  8:55 1:41:16 
  197  602 Jeremy Whiteman         Chaska             MN  34   70 14:03  2:49  1:37  247 1:05:39 13.3  0:41   19   19:28  6:30 1:41:24 
  198  628 Scott Yager             Chanhassen         MN  49  200 18:01  3:37  3:43  201   50:55 17.1  1:45  193   27:16  9:06 1:41:38 
  199   87 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  35  189 17:30  3:30  3:44  194   50:23 17.3  1:26  213   28:39  9:33 1:41:40 
  200  594 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  52  178 17:06  3:26  2:27  131   45:38 19.1  2:14  243   34:21 11:27 1:41:44 
  201  255 Jerry House             Woodbury           MN  65  216 18:47  3:46  4:42  213   52:10 16.7  2:04  108   24:04  8:02 1:41:46 
  202  475 Rudy Ruedenberg         Plymouth           MN  52  172 16:59  3:24  2:47  204   51:07 17.0  1:59  216   28:58  9:40 1:41:48 
  203   82 Jeff Callinan           Wayzata            MN  40  153 16:14  3:15  3:08  216   52:32 16.6  0:43  217   29:23  9:48 1:41:59 
  204  377 Peter Miller            Zimmerman          MN  55  207 18:18  3:40  1:55  183   49:43 17.5  1:35  229   30:55 10:19 1:42:24 
  205  138 Clark Eichelberger      St Louis Park      MN  45  100 14:44  2:57  3:13  189   50:09 17.3  1:18  239   33:15 11:05 1:42:36 
  206   90 John Chapman            Eagan              MN  40  213 18:39  3:44  3:09  170   48:41 17.9  1:31  226   30:42 10:14 1:42:41 
  207  311 Rick Kotovic            Excelsior          MN  41  167 16:48  3:22  4:33  217   52:39 16.5  1:22  204   27:51  9:17 1:43:10 
  208  453 Donald Rix              Chanhassen         MN  47  208 18:22  3:41  3:02  159   47:33 18.3  1:51  236   32:26 10:49 1:43:12 
  209  396 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  48  242 21:48  4:22  3:10  186   50:07 17.4  1:24  181   26:49  8:57 1:43:16 
  210   16 Paul Andresen           Edina              MN  35  125 15:18  3:04  4:21  235   56:42 15.3  1:16  156   26:01  8:41 1:43:35 
  211  259 Chris Iacono            Minneapolis        MN  26  158 16:24  3:17  4:05  224   54:08 16.1  1:33  200   27:46  9:16 1:43:54 
  212  627 Mike Worthington        Maple Grove        MN  51  228 20:25  4:05  2:27  214   52:11 16.7  1:12  205   28:01  9:21 1:44:15 
  213  295 Daniel Kessler          Chaska             MN  46  148 15:58  3:12  3:12  178   49:19 17.6  2:37  241   33:42 11:14 1:44:46 
  214   15 Paul Anderson           Eagan              MN  46  218 18:51  3:47  4:27  195   50:30 17.2  1:10  221   29:53  9:58 1:44:48 
  215  413 David Palmer            Champlin           MN  30  239 21:19  4:16  3:06  212   51:59 16.7  1:57  174   26:38  8:53 1:44:56 
  216  576 Andrew Vaaler           Minneapolis        MN  51  240 21:20  4:16  4:41  188   50:08 17.4  1:59  187   27:06  9:02 1:45:13 
  217  465 Brent Rolf              Elk River          MN  30  236 21:07  4:14  3:22  208   51:31 16.9  1:33  210   28:28  9:30 1:46:00 
  218  109 Paul Crowe              Edina              MN  55  234 21:04  4:13  2:45  205   51:08 17.0  1:50  218   29:31  9:51 1:46:16 
  219  280 Doug Jost               Centerville        MN  58  217 18:49  3:46  3:18  211   51:59 16.7  1:48  225   30:34 10:12 1:46:26 
  220  101 John Covlin             Coon Rapids        MN  57  247 23:05  4:37  3:44  166   48:22 18.0  1:42  219   29:39  9:53 1:46:30 
  221  559 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  43  235 21:05  4:13  4:04  222   53:35 16.2  1:05  191   27:11  9:04 1:46:59 
  222  237 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34  249 23:22  4:41  4:50  215   52:11 16.7  1:51  147   25:46  8:36 1:47:59 
  223  182 Paul Gaudette           Mound              MN  23  186 17:24  3:29  4:14  239   57:40 15.1  2:37  164   26:20  8:47 1:48:14 
  224  314 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47  238 21:09  4:14  4:18  221   53:32 16.3  1:50  195   27:33  9:11 1:48:21 
  225  333 Christoph Leser         Chanhassen         MN  50  144 15:49  3:10  3:51  231   55:41 15.6  1:44  233   31:46 10:36 1:48:49 
  226   18 Omar Ansari             Golden Valley      MN  43  164 16:41  3:21  4:30  241   58:28 14.9  2:42  171   26:33  8:51 1:48:52 
  227   35 James Barthel           Dellwood           MN  66  105 14:50  2:58  4:28  230   55:37 15.6  1:53  237   32:29 10:50 1:49:15 
  228  505 Aaron Sieben            Edina              MN  27  231 20:43  4:09  3:54  203   50:57 17.1  2:09  234   32:12 10:44 1:49:54 
  229  519 Marlon Sluiter          Robbinsdale        MN  40  124 15:14  3:03  3:10  226   55:03 15.8  2:06  245   34:45 11:35 1:50:16 
  230  551 Steve Szlachtowski      Minnetonka         MN  32  252 23:41  4:45  3:50  185   50:02 17.4  2:50  222   30:06 10:02 1:50:27 
  231  177 Brad Fritz              Eden Prairie       MN  45  244 22:19  4:28                          0:44  132   25:17  8:26 1:50:31 
  232  181 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66  193 17:39  3:32  3:09  190   50:10 17.3  2:54  249   37:01 12:21 1:50:52 
  233  513 Joseph Simpson          Shorewood          MN  38  152 16:05  3:13  6:12  220   53:14 16.3  3:13  238   33:01 11:01 1:51:42 
  234  123 Jim Denn                Edina              MN  48  174 17:01  3:25  6:23  228   55:17 15.7  2:40  228   30:48 10:16 1:52:07 
  235  629 Randall Zats            St. Louis Park     MN  53                         244   59:58 14.5  1:45  232   31:43 10:35 1:52:12 
  236  515 Richard Simpson         Chanhassen         MN  64  223 19:08  3:50  5:30  225   54:57 15.8  2:32  223   30:17 10:06 1:52:22 
  237  251 James Hoopes            Chanhassen         MN  52  209 18:23  3:41  4:07  245 1:01:20 14.2  1:31  192   27:12  9:04 1:52:31 
  238  411 Bob Oxborough           Plymouth           MN  57  230 20:42  4:09  4:43  233   56:09 15.5  2:27  214   28:40  9:34 1:52:39 
  239  427 David Piper             Minneapolis        MN  58  154 16:14  3:15  4:41  243   59:33 14.6  1:00  235   32:17 10:46 1:53:43 
  240  283 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63  142 15:46  3:10  3:14  223   54:00 16.1  2:07  250   38:48 12:56 1:53:53 
  241  572 Carl Tuura              Plymouth           MN  58  199 17:58  3:36                          2:33  244   34:44 11:35 1:55:31 
  242   49 Ben Benson              Golden Valley      MN  34  227 20:24  4:05  3:08  237   56:53 15.3  1:55  240   33:33 11:11 1:55:51 
  243   30 Pete Baker              Chanhassen         MN  48  248 23:21  4:41  3:39  227   55:04 15.8  2:54  230   31:36 10:32 1:56:33 
  244  587 Lance Wallin            Wayzata            MN  53  250 23:30  4:42  7:07  240   57:43 15.1  1:34  180   26:48  8:56 1:56:39 
  245  137 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  56  237 21:07  4:14  3:17  229   55:27 15.7  2:43  246   34:53 11:38 1:57:25 
  246  588 Peter Walman            Minnetonka         MN  71  188 17:28  3:30                          2:05  251   39:33 13:11 1:58:37 
  247  242 Charlie Hoff            Excelsior          MN  35  255 28:47  5:46  6:34  234   56:38 15.4  1:33  215   28:46  9:36 2:02:15 
  248  444 Paul Reichman           Minneapolis        MN  35  232 20:45  4:09 14:44  242   58:58 14.8  2:13  202   27:47  9:16 2:04:26 
  249  553 Mike Tenney             Excelsior          MN  68  197 17:54  3:35  5:34  236   56:50 15.3  3:12  253   40:59 13:40 2:04:28 
  250  630 Benjamin Zweber         Minneapolis        MN  25  257 31:17  6:16  5:24  246 1:02:59 13.8  0:40  190   27:10  9:04 2:07:28 
  251  626 Clark Worthington       St Louis Park      MN  71  258 31:19  6:16  4:15  238   57:16 15.2  1:59  247   35:12 11:44 2:09:59 
  252  107 Lyle Crider             Shakopee           MN  70  246 22:27  4:30  4:29  249 1:08:10 12.8  1:53  242   34:11 11:24 2:11:08 
  253   14 Mark Anderson           Excelsior          MN  57  229 20:27  4:06  5:17  250 1:09:24 12.5  1:49  254   42:47 14:16 2:19:42 
  254  552 Andrew Taschei          Excelsior          MN  23  243 22:04  4:25  5:56  252 1:17:34 11.2  1:10  248   36:24 12:08 2:23:06 
  255  390 Joseph Nelson           Shorewood          MN  57  256 30:40  6:08  5:55  251 1:13:34 11.8  1:51  252   40:37 13:33 2:32:36 
  256   67 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  46   92 14:32  2:55  3:15  197   50:35 17.2  1:27                            
  257  213 Marcus Gustafson        Edina              MN  61                          67   42:45 20.4                                  
  258  524 Chad Solei              Minneapolis        MN  26   30 12:50  2:34  2:02  248 1:06:54 13.0                                  
  259  238 Robert Hensley          Shorewood          MN  50  163 16:37  3:20                                                          
  260  637 Peter Elsham            Minnetonka         MN  25  254 26:47  5:22                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  326 Catherine Lee           Cincinnati         MN  39   11 12:50  2:34  1:16    1   38:18 22.7  0:45    1   20:19  6:47 1:13:25 
    2    5 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37   12 12:52  2:35  1:59    8   41:49 20.8  0:45    2   20:34  6:52 1:17:59 
    3  111 Juli Currie             Chanhassen         MN  41   15 13:21  2:41  1:37    4   41:09 21.1  0:42    8   21:28  7:10 1:18:14 
    4  386 Jody Mullet             Chaska             MN  25   45 15:05  3:01  1:18    2   39:36 22.0  1:20    9   21:29  7:10 1:18:47 
    5  328 Lisa Lendway            St. Paul           MN  32    4 11:33  2:19  1:20   12   42:09 20.6  0:57   17   23:07  7:43 1:19:05 
    6  166 Sarah Foley             Colon              MN  42   19 13:28  2:42  1:26    6   41:13 21.1  0:59   15   22:14  7:25 1:19:17 
    7  473 Christina Ross          Victoria           MN  34    7 11:58  2:24  2:17   15   42:37 20.4  1:12    7   21:26  7:09 1:19:29 
    8  568 Brenda Trok             Maple Grove        MN  34   18 13:24  2:41  1:53    9   41:51 20.8  0:46   11   21:53  7:18 1:19:44 
    9  376 Lynne Miller            Elk River          MN  39   40 14:54  2:59  1:34   10   41:53 20.8  0:37    6   21:17  7:06 1:20:13 
   10  548 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  46   55 15:39  3:08  1:14    7   41:24 21.0  1:11    5   21:17  7:06 1:20:43 
   11  527 Brianna Spaeth          Maple Grove        MN  27   24 13:42  2:45  1:57    3   41:08 21.2  0:52   21   23:28  7:50 1:21:05 
   12   24 Kimberly Ault           Mound              MN  31   32 14:35  2:55  1:18    5   41:11 21.1  0:47   25   23:59  8:00 1:21:49 
   13  168 Megan Forbes            Boulder            MN  33   56 15:41  3:09  1:48   13   42:14 20.6  1:18    4   21:01  7:01 1:22:00 
   14  495 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  36   17 13:23  2:41  1:38   20   44:14 19.7  0:56   14   22:11  7:24 1:22:20 
   15  497 Mary Sellke             Golden Valley      MN  43   28 14:04  2:49  1:27   17   43:23 20.1  1:06   19   23:15  7:45 1:23:12 
   16  299 Sarah Klein             Chanhassen         MN  32   26 13:56  2:48  2:04   29   46:02 18.9  1:01   10   21:40  7:14 1:24:41 
   17    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  43   27 13:58  2:48  1:49   21   44:23 19.6  1:02   28   24:11  8:04 1:25:20 
   18  563 Beth Trautman           Medina             MN  46   70 16:32  3:19  1:23   11   42:04 20.7  0:53   38   24:37  8:13 1:25:29 
   19  384 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36   37 14:50  2:58  1:40   22   45:14 19.2  1:12   23   23:33  7:51 1:26:27 
   20  121 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  31   44 14:59  3:00  1:28   34   46:34 18.7  0:43   16   22:48  7:36 1:26:30 
   21  279 Rebecca Joseph          Minnetonka         MN  38   16 13:22  2:41  2:10   41   48:13 18.0  1:00   12   21:58  7:20 1:26:41 
   22  619 Erika Wood              Maple Grove        MN  28    6 11:53  2:23  2:15   30   46:11 18.8  1:05   51   25:39  8:33 1:27:02 
   23  193 Lisa Goepfert           Blaine             MN  50                          19   44:01 19.8  0:29   43   25:10  8:24 1:27:02 
   24  133 Teresa Drexler          Apple Valley       MN  34   53 15:32  3:07  1:25   14   42:30 20.5  1:06   65   26:46  8:56 1:27:17 
   25  601 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  42   42 14:55  2:59  2:09   24   45:29 19.1  1:17   32   24:20  8:07 1:28:09 
   26  484 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49   34 14:41  2:57  1:52   16   43:04 20.2  1:38   68   27:04  9:02 1:28:17 
   27  359 Carol Marston           Mankato            MN  53   79 17:04  3:25  1:39   18   43:54 19.8  1:11   37   24:33  8:11 1:28:19 
   28  106 Cindy Crawford          Deephaven          MN  50   25 13:47  2:46  2:07   26   45:34 19.1  1:27   49   25:34  8:32 1:28:27 
   29  545 Jodi Sussner            Chaska             MN  37   51 15:30  3:06  1:48   33   46:18 18.8  1:49   18   23:13  7:45 1:28:36 
   30  541 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  46    1 10:37  2:08  1:48   52   49:07 17.7  1:33   62   26:27  8:49 1:29:30 
   31  320 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36   33 14:41  2:57  2:09   31   46:12 18.8  1:09   48   25:33  8:31 1:29:41 
   32   60 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  43    9 12:21  2:29  3:15   55   49:25 17.6  0:42   27   24:07  8:03 1:29:48 
   33  451 Kris Ridler             Chaska             MN  46    8 12:12  2:27  2:35   51   49:07 17.7  0:58   44   25:11  8:24 1:30:01 
   34  621 Summer Wood             Maple Grove        MN  25    3 11:13  2:15  2:15   83   52:48 16.5  1:04   20   23:16  7:46 1:30:33 
   35  214 Anne Gustin             Edina              MN  34   41 14:55  2:59  1:53   45   48:35 17.9  0:54   34   24:23  8:08 1:30:38 
   36  323 Brianna Lavelle         Chaska             MN  15    5 11:42  2:21  1:27   43   48:29 17.9  0:49   86   28:34  9:32 1:30:59 
   37   93 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  33   46 15:08  3:02  2:15   36   46:54 18.6  1:28   54   25:43  8:35 1:31:26 
   38  158 Colin Fall              Seattle            WA  23   81 17:09  3:26  2:38   37   47:01 18.5  0:50   26   24:00  8:00 1:31:36 
   39   50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  40   59 15:47  3:10  3:40   50   49:03 17.7  1:14   13   22:01  7:21 1:31:43 
   40  595 Heather Weerheim        Plymouth           MN  31   82 17:11  3:27  3:04   59   49:50 17.5  0:48    3   20:58  7:00 1:31:49 
   41  207 Sarah Grobel            Victoria           MN  42   36 14:49  2:58  2:29   35   46:46 18.6  1:49   59   26:03  8:41 1:31:55 
   42  399 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  42   61 15:49  3:10  2:46   25   45:30 19.1  1:19   66   26:48  8:56 1:32:10 
   43  517 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37   77 17:01  3:25  1:39   46   48:45 17.8  1:08   24   23:39  7:53 1:32:10 
   44  176 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  45   73 16:50  3:22  2:44   27   45:39 19.1  1:15   55   25:54  8:38 1:32:20 
   45  303 Sally Knapp             Carver             MN  35   58 15:44  3:09  1:33   38   47:20 18.4  0:58   67   26:50  8:57 1:32:23 
   46  132 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30   22 13:30  2:42  2:10   66   50:15 17.3  1:04   61   26:12  8:44 1:33:10 
   47  492 Barbara Scouler         Excelsior          MN  50    2 10:37  2:08  1:52   49   48:59 17.8  1:13  105   30:37 10:13 1:33:17 
   48  392 Sarah Nelson            Minneapolis        MN  31   30 14:21  2:53  3:05   54   49:17 17.7  0:37   58   26:03  8:41 1:33:21 
   49  525 Peg Sorensen            Chaska             MN  56   29 14:13  2:51  2:55   39   47:31 18.3  1:10   91   29:01  9:41 1:34:48 
   50  220 Lindsay Hansen          Prior Lake         MN  25   75 16:58  3:24  2:23   58   49:47 17.5  1:34   30   24:13  8:05 1:34:54 
   51   19 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  40   54 15:34  3:07  2:40   56   49:31 17.6  1:38   50   25:38  8:33 1:35:00 
   52  271 Leanne Johansen         Wayzata            MN  37   13 13:12  2:39  2:51   86   52:59 16.4  0:47   47   25:26  8:29 1:35:13 
   53  455 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  39   89 17:42  3:33  2:34   61   49:55 17.4  0:47   33   24:23  8:08 1:35:19 
   54  591 Allison Watt            Plymouth           MN  35   76 17:00  3:24  2:55   64   50:12 17.3  0:58   35   24:28  8:10 1:35:31 
   55   46 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  34  123 23:44  4:45  2:08   23   45:26 19.1  1:00   22   23:29  7:50 1:35:44 
   56  477 Mary Ryan               Minnetrista        MN  57   90 17:42  3:33  2:29   68   50:25 17.3  1:05   29   24:13  8:05 1:35:53 
   57  538 Amy Stern               Chanhassen         MN  39   63 15:54  3:11  2:41   32   46:15 18.8  2:04   96   29:17  9:46 1:36:09 
   58  130 Heather Donen           Oconomowoc         WI  24   50 15:26  3:06  2:05   60   49:52 17.4  1:36   70   27:12  9:04 1:36:09 
   59   88 Casey Cervenka          Minneapolis        MN  33   10 12:36  2:32  2:01   77   51:44 16.8  1:21   89   28:58  9:40 1:36:39 
   60  116 Nicole Danielsen        Minneapolis        MN  34   64 16:08  3:14  2:26   70   50:39 17.2  1:45   60   26:06  8:42 1:37:03 
   61  154 Mary English            Minnetonka         MN  54   74 16:51  3:23  1:55   69   50:35 17.2  1:18   63   26:34  8:52 1:37:11 
   62   68 Catherine Brennan       Mankato            MN  53   62 15:50  3:10  2:58   78   51:44 16.8  1:50   41   25:00  8:20 1:37:19 
   63  400 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  43   21 13:30  2:42  2:40   57   49:38 17.5  1:25  104   30:16 10:06 1:37:27 
   64  265 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  33   39 14:54  2:59  2:02   42   48:22 18.0  2:05  108   31:08 10:23 1:38:28 
   65  387 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43   57 15:43  3:09  2:29   92   53:28 16.3  0:54   56   25:56  8:39 1:38:29 
   66  504 Nicole Shultz           Minneapolis        MN  33   87 17:32  3:31  1:54   53   49:15 17.7  1:24   85   28:34  9:32 1:38:37 
   67  483 Tamara Sather           Chanhassen         MN  45   99 18:17  3:40  2:49   80   52:06 16.7  1:27   39   24:46  8:16 1:39:24 
   68  318 Dana Lampert            Edina              MN  48   85 17:23  3:29  4:02   85   52:56 16.4  0:38   36   24:31  8:11 1:39:28 
   69  202 Kyann Graham            Farmington         MN  42   23 13:41  2:45  3:04   84   52:51 16.5  1:01   90   28:58  9:40 1:39:33 
   70  466 Kathleen Roller         Orono              MN  44  105 19:20  3:52  2:10   44   48:29 17.9  1:36   81   28:14  9:25 1:39:48 
   71  592 Carly Weaver            Eden Prairie       MN  37   69 16:29  3:18  3:22   65   50:15 17.3  2:03   74   27:47  9:16 1:39:54 
   72  216 Leslie Hacking          Golden Valley      MN  51   31 14:32  2:55  1:45   48   48:55 17.8  1:58  117   33:18 11:06 1:40:26 
   73  457 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62   66 16:09  3:14  2:58   73   50:59 17.1  1:29   95   29:11  9:44 1:40:44 
   74  624 Lori Woodfield          Victoria           MN  51   47 15:10  3:02  2:19   90   53:14 16.3  1:11   93   29:11  9:44 1:41:03 
   75  144 Erika Eklund            Golden Valley      MN  40   95 17:53  3:35  3:26   47   48:46 17.8  2:47   83   28:21  9:27 1:41:12 
   76  235 Jennifer Heitzman       St. Paul           MN  44  100 18:28  3:42  2:43   40   47:34 18.3  1:42  110   31:27 10:29 1:41:52 
   77  170 Nicole Fox              Eagan              MN  44  102 18:47  3:46  4:35   63   50:11 17.3  1:48   64   26:34  8:52 1:41:53 
   78  544 Gina Sundeen            Plymouth           MN  30   88 17:36  3:32  2:52   76   51:37 16.9  0:44   92   29:07  9:43 1:41:55 
   79  171 Carolyn Francis         Minnetonka         MN  17   84 17:18  3:28  3:47  105   56:02 15.5  0:50   31   24:17  8:06 1:42:11 
   80  577 Caroline Vaaler         Minneapolis        MN  52   67 16:13  3:15  4:11   87   53:06 16.4  1:31   71   27:15  9:05 1:42:14 
   81  357 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  41   20 13:29  2:42  3:35   28   45:59 18.9  1:43  128   37:30 12:30 1:42:14 
   82  393 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  29   93 17:49  3:34  3:24   75   51:22 16.9  1:35   82   28:16  9:26 1:42:23 
   83   99 Tess Cotter             Minneapolis        MN  24   35 14:48  2:58  2:52   96   54:27 16.0  1:04  100   29:49  9:57 1:42:58 
   84  297 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  32   60 15:47  3:10  3:17  112   57:26 15.1  1:21   42   25:09  8:23 1:43:00 
   85  164 Jenna Fletcher          Stillwater         MN  51  106 19:23  3:53  1:57   79   51:58 16.7  1:15   88   28:56  9:39 1:43:27 
   86  417 Lane Patten             Eden Prairie       MN  38   91 17:43  3:33  2:29   89   53:12 16.4  1:11   94   29:11  9:44 1:43:44 
   87  330 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  44  129 25:13  5:03  2:50   67   50:17 17.3  1:02   40   24:57  8:19 1:44:17 
   88  223 Kari Harrison           Farmington         MN  41   94 17:53  3:35  4:35  101   55:32 15.7  1:00   52   25:41  8:34 1:44:39 
   89  415 Michele Pasko           Minnetonka         MN  47   68 16:16  3:16  5:18   72   50:48 17.1  2:57   97   29:27  9:49 1:44:43 
   90  458 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  38   38 14:53  2:59  2:40   97   54:32 16.0  1:54  107   30:50 10:17 1:44:46 
   91  618 Maria Wooching          Minneapolis        MN  25   71 16:44  3:21  3:11   94   54:05 16.1  1:27   99   29:48  9:56 1:45:13 
   92  113 Beth Dalton             Woodbury           MN  57   14 13:12  2:39  5:05  106   56:21 15.4  1:14   98   29:28  9:50 1:45:18 
   93  146 Missy Elder             Chanhassen         MN  49  113 21:02  4:13  4:13   62   50:08 17.4  2:02   80   28:11  9:24 1:45:35 
   94   21 Pam Armour              Golden Valley      MN  42  111 20:14  4:03  2:45   82   52:36 16.5  2:17   78   27:55  9:19 1:45:45 
   95  571 Jamee Tuttle            Excelsior          MN  47   72 16:47  3:22  3:17   81   52:34 16.6  1:53  109   31:17 10:26 1:45:47 
   96  518 Katie Skinner           Excelsior          MN  38   97 18:06  3:38  3:10  114   57:41 15.1  1:12   53   25:43  8:35 1:45:50 
   97  350 Chanda Lyons            Excelsior          MN  51  108 19:39  3:56  2:15   99   55:09 15.8  1:32   73   27:25  9:09 1:45:58 
   98  436 Kristen Purtell         Deephaven          MN  40  115 21:42  4:21                                 84   28:28  9:30 1:46:41 
   99  520 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32  124 23:51  4:47  3:12   74   51:18 17.0  1:01   76   27:48  9:16 1:47:08 
  100  442 Pady Regnier            Excelsior          MN  57   92 17:46  3:34  3:27   93   53:53 16.1  2:22  103   30:12 10:04 1:47:39 
  101   40 Jane Beckel             Wausau             WI  46   65 16:08  3:14  3:53  107   56:22 15.4  1:14  106   30:43 10:15 1:48:18 
  102  211 Adrienne Gustafson      Edina              MN  26  103 18:49  3:46  3:47  110   57:13 15.2  0:50   79   28:06  9:22 1:48:42 
  103  315 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  47  118 23:02  4:37  3:39   71   50:40 17.2  1:37  101   29:56  9:59 1:48:51 
  104  335 Sharon Lim              Wayzata            MN  51   86 17:24  3:29  4:36  117 1:00:14 14.4  1:16   46   25:24  8:28 1:48:52 
  105   81 Lisa Butler             St. Paul           MN  35   98 18:08  3:38  3:21   88   53:07 16.4  2:16  114   32:32 10:51 1:49:22 
  106  229 Jodi Hastings           Columbia Heights   MN  35   48 15:10  3:02  2:27  103   55:48 15.6  2:07  123   34:23 11:28 1:49:54 
  107  119 Anna Dehen              Minneapolis        MN  26   43 14:58  3:00  3:38  108   56:32 15.4  1:22  118   33:37 11:13 1:50:05 
  108  135 Maud Duggan             Eden Prairie       MN  39   96 18:03  3:37  3:43   91   53:15 16.3  2:37  120   33:59 11:20 1:51:35 
  109  638 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  41  104 19:03  3:49  3:51  100   55:23 15.7  0:55  116   32:40 10:54 1:51:50 
  110  225 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  47  119 23:21  4:41  4:52   95   54:09 16.1  1:46   87   28:52  9:38 1:52:57 
  111  126 Katie Diederichs        Minneapolis        MN  25   80 17:07  3:26  5:22  122 1:02:59 13.8  0:40   69   27:11  9:04 1:53:18 
  112  443 Jaime Reichman          Minneapolis        MN  34  116 22:19  4:28  5:34  102   55:45 15.6  2:13   75   27:47  9:16 1:53:36 
  113  196 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  40  107 19:32  3:55  3:42  104   55:53 15.6  1:25  119   33:53 11:18 1:54:24 
  114  316 Lou Kycek               West Saint Paul    MN  44  122 23:43  4:45  4:29  113   57:30 15.1  1:35   77   27:48  9:16 1:55:03 
  115  454 Christianne Roach       Minneapolis        MN  29   83 17:13  3:27  4:23  111   57:14 15.2  1:48  124   34:26 11:29 1:55:03 
  116  374 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  27  120 23:24  4:41  3:25   98   54:39 15.9  1:46  112   32:06 10:42 1:55:19 
  117  401 Debbie Odden            Fort Wayne         IN  44  114 21:33  4:19  3:56  109   56:57 15.3  1:25  111   31:35 10:32 1:55:25 
  118   66 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  38  127 25:01  5:01  5:32  115   59:25 14.6  1:42   45   25:16  8:26 1:56:54 
  119  129 Carol Donen             Chanhassen         MN  53  121 23:32  4:43  5:58  116   59:31 14.6  1:27   72   27:16  9:06 1:57:41 
  120  448 Lindsay Richards        Minneapolis        MN  28  110 20:11  4:03  5:29  118 1:00:29 14.4  1:00  113   32:14 10:45 1:59:21 
  121  585 Alexis Waldin           Chanhassen         MN  22   78 17:04  3:25  3:26  124 1:03:58 13.6  1:09  122   34:20 11:27 1:59:56 
  122  582 Stephanie Vos           Golden Valley      MN  25  112 20:14  4:03  7:20  119 1:01:26 14.2  1:18  115   32:37 10:53 2:02:52 
  123  334 Sassy Libertus          Minneapolis        MN  45  128 25:06  5:02  8:37  120 1:01:35 14.1  2:07   57   26:00  8:40 2:03:23 
  124  197 Adriana Gordillo        Chaska             MN  37   49 15:10  3:02  5:09  131 1:07:46 12.8  1:18  121   34:16 11:26 2:03:38 
  125  562 Mary Towle              Minneapolis        MN  46  126 24:55  4:59  3:51  125 1:04:40 13.5  1:48  102   30:03 10:01 2:05:16 
  126   17 Tonya Andruskiewicz     Chanhassen         MN  39  101 18:29  3:42  3:27  121 1:02:45 13.9  2:02  129   39:10 13:04 2:05:51 
  127  380 Elizabeth Moe           Minneapolis        MN  38   52 15:31  3:07  2:54  127 1:06:02 13.2  1:17  132   41:27 13:49 2:07:09 
  128  508 Naomi Sieben            Edina              MN  30  109 19:46  3:58  4:58  130 1:07:21 12.9  1:51  125   34:49 11:37 2:08:42 
  129  160 Tonya Faundeen          Greenwood          MN  38  117 22:23  4:29  6:34  126 1:04:52 13.4                          2:09:25 
  130  597 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  47  130 25:19  5:04  4:19  123 1:03:37 13.7  2:04  127   36:58 12:20 2:12:15 
  131   29 Anne Baker              Chanhassen         MN  42  131 26:56  5:24  6:05  128 1:07:16 12.9  1:42  130   41:07 13:43 2:23:04 
  132  163 Jenny Flansburg         Plymouth           MN  37  132 28:44  5:45  3:11  133 1:13:36 11.8  1:53  126   36:24 12:08 2:23:45 
  133   47 Kathryn Benhardus       Minnetonka         MN  66  134 33:19  6:40  8:05                                            2:25:31 
  134  104 Gemma Craig             Excelsior          MN  23  133 29:26  5:54  6:19  129 1:07:19 12.9  1:32  131   41:16 13:46 2:25:49 
  135  506 Cortney Sieben          Edina              MN  25  125 24:41  4:57  3:43  132 1:12:21 12.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  564 Nick Traxler            Deephaven          MN  18    2 13:38  2:44  1:17    1   43:00 20.2  0:40    1   18:25  6:09 1:16:59 
    2  397 Daniel Niemi            Plymouth           MN  13    1 13:30  2:42  3:25    3   55:50 15.6  0:49    2   23:45  7:55 1:37:17 
    3  560 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  18    3 16:04  3:13  1:58    2   52:52 16.5  1:24    3   27:46  9:16 1:40:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  323 Brianna Lavelle         Chaska             MN  15    1 11:42  2:21  1:27    1   48:29 17.9  0:49    2   28:34  9:32 1:30:59 
    2  171 Carolyn Francis         Minnetonka         MN  17    2 17:18  3:28  3:47    2   56:02 15.5  0:50    1   24:17  8:06 1:42:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  300 Anton Knack             Prior Lake         MN  20    1 11:28  2:18  1:35    1   44:31 19.5  1:19    1   21:32  7:11 1:20:24 
    2  256 Scott Hudson            Shoreview          MN  23    2 16:02  3:13  2:07    2   46:04 18.9  1:02    2   25:04  8:22 1:30:17 
    3  182 Paul Gaudette           Mound              MN  23    3 17:24  3:29  4:14    3   57:40 15.1  2:37    3   26:20  8:47 1:48:14 
    4  552 Andrew Taschei          Excelsior          MN  23    4 22:04  4:25  5:56    4 1:17:34 11.2  1:10    4   36:24 12:08 2:23:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  158 Colin Fall              Seattle            WA  23    4 17:09  3:26  2:38    1   47:01 18.5  0:50    1   24:00  8:00 1:31:36 
    2  130 Heather Donen           Oconomowoc         WI  24    2 15:26  3:06  2:05    2   49:52 17.4  1:36    2   27:12  9:04 1:36:09 
    3   99 Tess Cotter             Minneapolis        MN  24    1 14:48  2:58  2:52    3   54:27 16.0  1:04    3   29:49  9:57 1:42:58 
    4  585 Alexis Waldin           Chanhassen         MN  22    3 17:04  3:25  3:26    4 1:03:58 13.6  1:09    4   34:20 11:27 1:59:56 
    5  104 Gemma Craig             Excelsior          MN  23    5 29:26  5:54  6:19    5 1:07:19 12.9  1:32    5   41:16 13:46 2:25:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  180 Matt Fuller             Hugo               MN  29    5 15:35  3:07  2:07    1   41:14 21.1  1:31    1   18:56  6:19 1:19:21 
    2  532 Patrick Stanaway        Minneapolis        MN  26    1 10:15  2:03  1:39    3   45:43 19.0  0:49    3   21:00  7:00 1:19:25 
    3  165 Bryan Flood             Minneapolis        MN  26    6 15:52  3:11  2:29    2   44:45 19.4  0:54    4   21:05  7:02 1:25:04 
    4  567 Brian Tripp             Plymouth           MN  27    8 16:55  3:23  2:20    4   46:04 18.9  1:15    2   20:36  6:52 1:27:08 
    5  212 Jeff Gustafson          Edina              MN  27    4 14:53  2:59  2:20    5   47:17 18.4  0:49    5   22:44  7:35 1:28:01 
    6  336 Craig Lindsay           Minneapolis        MN  28    3 14:29  2:54  3:13    6   48:52 17.8  1:36    6   24:06  8:02 1:32:13 
    7  337 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  27    9 17:12  3:27  2:27                            7   24:08  8:03 1:35:28 
    8  259 Chris Iacono            Minneapolis        MN  26    7 16:24  3:17  4:05    8   54:08 16.1  1:33    9   27:46  9:16 1:43:54 
    9  505 Aaron Sieben            Edina              MN  27   10 20:43  4:09  3:54    7   50:57 17.1  2:09   10   32:12 10:44 1:49:54 
   10  630 Benjamin Zweber         Minneapolis        MN  25   12 31:17  6:16  5:24    9 1:02:59 13.8  0:40    8   27:10  9:04 2:07:28 
   11  524 Chad Solei              Minneapolis        MN  26    2 12:50  2:34  2:02   10 1:06:54 13.0                                  
   12  637 Peter Elsham            Minnetonka         MN  25   11 26:47  5:22                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Jody Mullet             Chaska             MN  25    5 15:05  3:01  1:18    1   39:36 22.0  1:20    1   21:29  7:10 1:18:47 
    2  527 Brianna Spaeth          Maple Grove        MN  27    3 13:42  2:45  1:57    2   41:08 21.2  0:52    3   23:28  7:50 1:21:05 
    3  619 Erika Wood              Maple Grove        MN  28    2 11:53  2:23  2:15    3   46:11 18.8  1:05    5   25:39  8:33 1:27:02 
    4  621 Summer Wood             Maple Grove        MN  25    1 11:13  2:15  2:15    6   52:48 16.5  1:04    2   23:16  7:46 1:30:33 
    5  220 Lindsay Hansen          Prior Lake         MN  25    7 16:58  3:24  2:23    4   49:47 17.5  1:34    4   24:13  8:05 1:34:54 
    6  393 Shelley Nelson          Minneapolis        MN  29   10 17:49  3:34  3:24    5   51:22 16.9  1:35    8   28:16  9:26 1:42:23 
    7  618 Maria Wooching          Minneapolis        MN  25    6 16:44  3:21  3:11    7   54:05 16.1  1:27    9   29:48  9:56 1:45:13 
    8  211 Adrienne Gustafson      Edina              MN  26   11 18:49  3:46  3:47   10   57:13 15.2  0:50    7   28:06  9:22 1:48:42 
    9  119 Anna Dehen              Minneapolis        MN  26    4 14:58  3:00  3:38    9   56:32 15.4  1:22   13   33:37 11:13 1:50:05 
   10  126 Katie Diederichs        Minneapolis        MN  25    8 17:07  3:26  5:22   14 1:02:59 13.8  0:40    6   27:11  9:04 1:53:18 
   11  454 Christianne Roach       Minneapolis        MN  29    9 17:13  3:27  4:23   11   57:14 15.2  1:48   14   34:26 11:29 1:55:03 
   12  374 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  27   14 23:24  4:41  3:25    8   54:39 15.9  1:46   10   32:06 10:42 1:55:19 
   13  448 Lindsay Richards        Minneapolis        MN  28   12 20:11  4:03  5:29   12 1:00:29 14.4  1:00   11   32:14 10:45 1:59:21 
   14  582 Stephanie Vos           Golden Valley      MN  25   13 20:14  4:03  7:20   13 1:01:26 14.2  1:18   12   32:37 10:53 2:02:52 
   15  506 Cortney Sieben          Edina              MN  25   15 24:41  4:57  3:43   15 1:12:21 12.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  550 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  34    3 11:39  2:20  1:00    2   38:16 22.7  0:55    3   18:23  6:08 1:10:11 
    2  141 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30    9 13:36  2:44  1:23    8   40:53 21.3  0:35    1   16:32  5:31 1:12:57 
    3  208 Adam Grovender          Brooklyn Park      MN  34    1 10:34  2:07  1:19    3   39:04 22.3  1:09   10   20:56  6:59 1:13:00 
    4  403 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  34    4 11:44  2:21  1:04    4   39:32 22.0  0:51    6   20:25  6:49 1:13:33 
    5  204 Nick Greb               Windsor Heights    IA  31    5 12:26  2:30  1:26    7   40:31 21.5  0:40    8   20:40  6:54 1:15:41 
    6   54 Mike Bibelheimer        Plymouth           MN  32    6 12:41  2:33  1:45   10   42:08 20.6  1:08    4   19:19  6:27 1:17:00 
    7  378 Tom Miller              Robbinsdale        MN  32   20 15:12  3:03  1:17    1   38:12 22.8  1:03   11   21:48  7:16 1:17:30 
    8  189 Kyle Gilbertson         Edina              MN  32    7 12:54  2:35  1:09   11   42:17 20.6  0:45    9   20:44  6:55 1:17:48 
    9  469 Yuval Rooz              Chicago            IL  32   11 13:41  2:45  1:25   12   42:28 20.5  0:47    7   20:39  6:53 1:18:57 
   10  151 Aaron Engler            Maple Grove        MN  31   16 14:17  2:52  1:48    5   40:10 21.7  0:57   13   22:34  7:32 1:19:44 
   11   89 Michael Cervenka        Minneapolis        MN  34    2 11:02  2:13  2:10   14   45:02 19.3  1:30   14   22:46  7:36 1:22:29 
   12  540 Eric Stevenson          Bloomington        MN  32   25 17:55  3:35  2:27   17   46:03 18.9  1:25    2   17:59  6:00 1:25:46 
   13  573 Luke Twedt              Burnsville         MN  31   10 13:40  2:44  1:44   19   47:11 18.4  1:19   12   22:15  7:25 1:26:07 
   14    7 Jeff Akre               Maple Grove        MN  33   26 18:46  3:46  2:41    9   41:08 21.2  1:13   16   23:17  7:46 1:27:04 
   15  463 Sam Rogers              Green Wood         MN  31   18 14:49  2:58  2:00   18   46:54 18.6  1:01   15   22:58  7:40 1:27:40 
   16   53 Anthony Berticelli      Mound              MN  33   12 13:42  2:45  2:02   16   45:30 19.1  1:21   19   25:23  8:28 1:27:56 
   17  230 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  34   23 17:05  3:25  2:46    6   40:19 21.6  1:16   23   26:33  8:51 1:27:57 
   18    8 Scott Albrecht          Minneapolis        MN  32    8 12:59  2:36  2:04   13   44:55 19.4  1:26   26   26:44  8:55 1:28:06 
   19  102 Joshua Covlin           Brooklyn Park      MN  30   21 15:26  3:06  2:52   20   48:05 18.1  1:19   17   23:31  7:51 1:31:11 
   20  418 William Pattison        St. Paul           MN  31   24 17:09  3:26  3:29   15   45:14 19.2                          1:32:30 
   21   34 Brian Barlow            St Louis Park      MN  31   22 15:40  3:08  2:47   21   48:55 17.8  0:48   20   25:41  8:34 1:33:49 
   22   71 Andrew Brodbeck         Wayzata            MN  33   15 14:13  2:51  2:58   24   50:37 17.2  1:08   18   25:23  8:28 1:34:18 
   23  617 Brent Witt              Minneapolis        MN  33   17 14:39  2:56  3:26   25   50:38 17.2  0:55   22   26:16  8:46 1:35:53 
   24   10 Mike Allen              Minneapolis        MN  31   14 14:07  2:50  3:01   23   50:23 17.3  1:11   29   31:38 10:33 1:40:17 
   25   63 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  30   19 15:08  3:02  4:27   27   51:35 16.9  2:46   25   26:42  8:54 1:40:37 
   26  602 Jeremy Whiteman         Chaska             MN  34   13 14:03  2:49  1:37   31 1:05:39 13.3  0:41    5   19:28  6:30 1:41:24 
   27  413 David Palmer            Champlin           MN  30   29 21:19  4:16  3:06   28   51:59 16.7  1:57   24   26:38  8:53 1:44:56 
   28  465 Brent Rolf              Elk River          MN  30   28 21:07  4:14  3:22   26   51:31 16.9  1:33   27   28:28  9:30 1:46:00 
   29  237 Bryan Henneman          Woodbury           MN  34   30 23:22  4:41  4:50   29   52:11 16.7  1:51   21   25:46  8:36 1:47:59 
   30  551 Steve Szlachtowski      Minnetonka         MN  32   31 23:41  4:45  3:50   22   50:02 17.4  2:50   28   30:06 10:02 1:50:27 
   31   49 Ben Benson              Golden Valley      MN  34   27 20:24  4:05  3:08   30   56:53 15.3  1:55   30   33:33 11:11 1:55:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  328 Lisa Lendway            St. Paul           MN  32    1 11:33  2:19  1:20    3   42:09 20.6  0:57    7   23:07  7:43 1:19:05 
    2  473 Christina Ross          Victoria           MN  34    2 11:58  2:24  2:17    6   42:37 20.4  1:12    3   21:26  7:09 1:19:29 
    3  568 Brenda Trok             Maple Grove        MN  34    4 13:24  2:41  1:53    2   41:51 20.8  0:46    5   21:53  7:18 1:19:44 
    4   24 Kimberly Ault           Mound              MN  31    8 14:35  2:55  1:18    1   41:11 21.1  0:47    9   23:59  8:00 1:21:49 
    5  168 Megan Forbes            Boulder            MN  33   14 15:41  3:09  1:48    4   42:14 20.6  1:18    2   21:01  7:01 1:22:00 
    6  299 Sarah Klein             Chanhassen         MN  32    6 13:56  2:48  2:04    8   46:02 18.9  1:01    4   21:40  7:14 1:24:41 
    7  121 Kelley Delmonico        Minneapolis        MN  31   11 14:59  3:00  1:28    9   46:34 18.7  0:43    6   22:48  7:36 1:26:30 
    8  133 Teresa Drexler          Apple Valley       MN  34   13 15:32  3:07  1:25    5   42:30 20.5  1:06   16   26:46  8:56 1:27:17 
    9  214 Anne Gustin             Edina              MN  34   10 14:55  2:59  1:53   12   48:35 17.9  0:54   10   24:23  8:08 1:30:38 
   10   93 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  33   12 15:08  3:02  2:15   10   46:54 18.6  1:28   12   25:43  8:35 1:31:26 
   11  595 Heather Weerheim        Plymouth           MN  31   17 17:11  3:27  3:04   15   49:50 17.5  0:48    1   20:58  7:00 1:31:49 
   12  132 Jessie Donovan          Minneapolis        MN  30    5 13:30  2:42  2:10   16   50:15 17.3  1:04   15   26:12  8:44 1:33:10 
   13  392 Sarah Nelson            Minneapolis        MN  31    7 14:21  2:53  3:05   14   49:17 17.7  0:37   13   26:03  8:41 1:33:21 
   14   46 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  34   22 23:44  4:45  2:08    7   45:26 19.1  1:00    8   23:29  7:50 1:35:44 
   15   88 Casey Cervenka          Minneapolis        MN  33    3 12:36  2:32  2:01   20   51:44 16.8  1:21   20   28:58  9:40 1:36:39 
   16  116 Nicole Danielsen        Minneapolis        MN  34   16 16:08  3:14  2:26   17   50:39 17.2  1:45   14   26:06  8:42 1:37:03 
   17  265 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  33    9 14:54  2:59  2:02   11   48:22 18.0  2:05   22   31:08 10:23 1:38:28 
   18  504 Nicole Shultz           Minneapolis        MN  33   18 17:32  3:31  1:54   13   49:15 17.7  1:24   19   28:34  9:32 1:38:37 
   19  544 Gina Sundeen            Plymouth           MN  30   19 17:36  3:32  2:52   19   51:37 16.9  0:44   21   29:07  9:43 1:41:55 
   20  297 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  32   15 15:47  3:10  3:17   22   57:26 15.1  1:21   11   25:09  8:23 1:43:00 
   21  520 Diane K Smith           Maple Grove        MN  32   23 23:51  4:47  3:12   18   51:18 17.0  1:01   18   27:48  9:16 1:47:08 
   22  443 Jaime Reichman          Minneapolis        MN  34   21 22:19  4:28  5:34   21   55:45 15.6  2:13   17   27:47  9:16 1:53:36 
   23  508 Naomi Sieben            Edina              MN  30   20 19:46  3:58  4:58   23 1:07:21 12.9  1:51   23   34:49 11:37 2:08:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Doug Barkema            St Louis Park      MN  37    2 11:39  2:20  1:03    1   36:40 23.7  0:42    4   19:04  6:22 1:09:07 
    2   75 Robert Brown            Hopkins            MN  38    5 12:14  2:27  1:06    3   38:57 22.3  0:39    2   18:56  6:19 1:11:49 
    3  349 David Lundy             Saint Paul         MN  38   13 14:10  2:50  1:41    2   38:04 22.9  0:43    3   18:59  6:20 1:13:35 
    4  611 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  39    8 13:15  2:39  1:15    6   39:35 22.0  0:44    7   19:39  6:33 1:14:26 
    5  500 Aaron Shapley           Shorewood          MN  38    1  9:42  1:57  1:52    8   40:06 21.7  1:20    9   21:32  7:11 1:14:30 
    6  569 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36   12 14:08  2:50  1:38    7   39:57 21.8  1:15    1   17:54  5:58 1:14:49 
    7  112 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  36    6 12:53  2:35  1:20    5   39:32 22.0  0:49   10   21:38  7:13 1:16:10 
    8  650 Scott Beesley           Commerce Township  MI  35    7 12:57  2:36  1:35   11   42:49 20.3  0:42    6   19:34  6:32 1:17:36 
    9  308 Scott Koke              New Brighton       MN  39    3 11:45  2:21  1:40    4   39:25 22.1  0:51   21   24:17  8:06 1:17:56 
   10   70 Andy Brink              Chaska             MN  39   20 15:00  3:00  2:00    9   41:55 20.8  1:07    5   19:16  6:26 1:19:15 
   11  471 Michael Rosow           Minneapolis        MN  37   16 14:42  2:57  1:52   14   43:22 20.1  0:48   11   21:50  7:17 1:22:32 
   12  167 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  37   23 15:30  3:06  1:23   12   42:50 20.3  0:57   14   22:27  7:29 1:23:05 
   13  147 Barry Ellinger          Chaska             MN  39   11 13:56  2:48  1:53   15   43:50 19.8  1:10   17   23:24  7:48 1:24:11 
   14  609 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  38   10 13:42  2:45  1:49   10   42:26 20.5  0:45   28   25:58  8:40 1:24:40 
   15  461 Eric Roesner            Minnetonka         MN  38   18 14:52  2:59  1:53   19   45:18 19.2  0:43   15   22:39  7:33 1:25:22 
   16  547 Shane Swanson           Forest Lake        MN  38   26 15:44  3:09  1:45   16   44:00 19.8  1:12   18   23:25  7:49 1:26:04 
   17   51 Scott Berry             St. Louis Park     MN  35   19 14:56  3:00  1:48   18   44:41 19.5  0:45   24   24:44  8:15 1:26:52 
   18  604 Darin Wieneke           St. Paul           MN  39   30 17:21  3:29  2:07   21   45:47 19.0  1:07   12   21:56  7:19 1:28:16 
   19  244 Tim Hoke                Crystal            MN  39   24 15:39  3:08  1:46   20   45:35 19.1  0:58   31   26:25  8:49 1:30:20 
   20   86 Ben Carter              Eden Prairie       MN  39   35 18:33  3:43  1:52   17   44:41 19.5  0:50   23   24:32  8:11 1:30:26 
   21   45 Weldon Bell             Minnetonka         MN  35   34 18:31  3:43  2:17   26   48:26 18.0  0:38    8   20:38  6:53 1:30:28 
   22  227 Alan Haskins            Hugo               MN  37   14 14:19  2:52  2:09   27   48:36 17.9  1:10   22   24:30  8:10 1:30:43 
   23  460 Elliott Rodgers         Minnetonka         MN  37    4 12:07  2:26  2:31   34   50:33 17.2  1:33   19   24:07  8:03 1:30:49 
   24  188 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  37    9 13:40  2:44  2:58   23   47:57 18.1  1:30   25   25:13  8:25 1:31:16 
   25  236 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  36   17 14:49  2:58  2:43   30   48:45 17.8  1:50   16   23:17  7:46 1:31:22 
   26   31 Beau Ballin             Deephaven          MN  37   15 14:35  2:55  1:30   35   50:56 17.1  1:21   20   24:10  8:04 1:32:30 
   27  105 Michael Craig           Shakopee           MN  38   21 15:08  3:02  2:50   25   48:08 18.1  0:54   32   27:08  9:03 1:34:05 
   28  325 Mike Leatherman         Maple Grove        MN  37   36 18:59  3:48  2:42   29   48:44 17.9  1:45   13   22:17  7:26 1:34:26 
   29  199 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  39   25 15:43  3:09  2:29   24   48:07 18.1  1:17   33   27:29  9:10 1:35:02 
   30  375 Jeff Meyerhofer         Eden Prairie       MN  37   38 23:38  4:44  3:07   13   43:02 20.2  1:41   27   25:40  8:34 1:37:06 
   31  249 Chris Holzheu           Neenah             WI  39   33 17:37  3:32  2:35   28   48:41 17.9  1:19   34   27:34  9:12 1:37:44 
   32   39 George Beatty           Hudson             WI  36   29 16:50  3:22  5:29   22   47:10 18.4  2:17   30   26:05  8:42 1:37:49 
   33  201 Jason Gower             Chaska             MN  39   32 17:33  3:31  4:55   32   50:20 17.3  1:38   26   25:17  8:26 1:39:41 
   34  494 Jason Sedlak            Bloomington        MN  38   28 16:44  3:21  3:24   31   50:10 17.3  2:15   36   28:34  9:32 1:41:06 
   35   87 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  35   31 17:30  3:30  3:44   33   50:23 17.3  1:26   37   28:39  9:33 1:41:40 
   36   16 Paul Andresen           Edina              MN  35   22 15:18  3:04  4:21   38   56:42 15.3  1:16   29   26:01  8:41 1:43:35 
   37  513 Joseph Simpson          Shorewood          MN  38   27 16:05  3:13  6:12   36   53:14 16.3  3:13   39   33:01 11:01 1:51:42 
   38  242 Charlie Hoff            Excelsior          MN  35   39 28:47  5:46  6:34   37   56:38 15.4  1:33   38   28:46  9:36 2:02:15 
   39  444 Paul Reichman           Minneapolis        MN  35   37 20:45  4:09 14:44   39   58:58 14.8  2:13   35   27:47  9:16 2:04:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  326 Catherine Lee           Cincinnati         MN  39    1 12:50  2:34  1:16    1   38:18 22.7  0:45    1   20:19  6:47 1:13:25 
    2    5 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37    2 12:52  2:35  1:59    2   41:49 20.8  0:45    2   20:34  6:52 1:17:59 
    3  376 Lynne Miller            Elk River          MN  39    9 14:54  2:59  1:34    3   41:53 20.8  0:37    3   21:17  7:06 1:20:13 
    4  495 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  36    5 13:23  2:41  1:38    4   44:14 19.7  0:56    5   22:11  7:24 1:22:20 
    5  384 Jennifer Mortale        St Louis Park      MN  36    7 14:50  2:58  1:40    5   45:14 19.2  1:12    7   23:33  7:51 1:26:27 
    6  279 Rebecca Joseph          Minnetonka         MN  38    4 13:22  2:41  2:10   10   48:13 18.0  1:00    4   21:58  7:20 1:26:41 
    7  545 Jodi Sussner            Chaska             MN  37   12 15:30  3:06  1:48    8   46:18 18.8  1:49    6   23:13  7:45 1:28:36 
    8  320 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36    6 14:41  2:57  2:09    6   46:12 18.8  1:09   13   25:33  8:31 1:29:41 
    9  517 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37   18 17:01  3:25  1:39   11   48:45 17.8  1:08    8   23:39  7:53 1:32:10 
   10  303 Sally Knapp             Carver             MN  35   14 15:44  3:09  1:33    9   47:20 18.4  0:58   15   26:50  8:57 1:32:23 
   11  271 Leanne Johansen         Wayzata            MN  37    3 13:12  2:39  2:51   15   52:59 16.4  0:47   12   25:26  8:29 1:35:13 
   12  455 Susan Robbins           Eden Prairie       MN  39   19 17:42  3:33  2:34   12   49:55 17.4  0:47    9   24:23  8:08 1:35:19 
   13  591 Allison Watt            Plymouth           MN  35   17 17:00  3:24  2:55   13   50:12 17.3  0:58   10   24:28  8:10 1:35:31 
   14  538 Amy Stern               Chanhassen         MN  39   15 15:54  3:11  2:41    7   46:15 18.8  2:04   18   29:17  9:46 1:36:09 
   15  592 Carly Weaver            Eden Prairie       MN  37   16 16:29  3:18  3:22   14   50:15 17.3  2:03   16   27:47  9:16 1:39:54 
   16  417 Lane Patten             Eden Prairie       MN  38   20 17:43  3:33  2:29   17   53:12 16.4  1:11   17   29:11  9:44 1:43:44 
   17  458 Nicole Roberts          Eden Prairie       MN  38    8 14:53  2:59  2:40   19   54:32 16.0  1:54   19   30:50 10:17 1:44:46 
   18  518 Katie Skinner           Excelsior          MN  38   22 18:06  3:38  3:10   21   57:41 15.1  1:12   14   25:43  8:35 1:45:50 
   19   81 Lisa Butler             St. Paul           MN  35   23 18:08  3:38  3:21   16   53:07 16.4  2:16   20   32:32 10:51 1:49:22 
   20  229 Jodi Hastings           Columbia Heights   MN  35   10 15:10  3:02  2:27   20   55:48 15.6  2:07   23   34:23 11:28 1:49:54 
   21  135 Maud Duggan             Eden Prairie       MN  39   21 18:03  3:37  3:43   18   53:15 16.3  2:37   21   33:59 11:20 1:51:35 
   22   66 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  38   26 25:01  5:01  5:32   22   59:25 14.6  1:42   11   25:16  8:26 1:56:54 
   23  197 Adriana Gordillo        Chaska             MN  37   11 15:10  3:02  5:09   26 1:07:46 12.8  1:18   22   34:16 11:26 2:03:38 
   24   17 Tonya Andruskiewicz     Chanhassen         MN  39   24 18:29  3:42  3:27   23 1:02:45 13.9  2:02   25   39:10 13:04 2:05:51 
   25  380 Elizabeth Moe           Minneapolis        MN  38   13 15:31  3:07  2:54   25 1:06:02 13.2  1:17   26   41:27 13:49 2:07:09 
   26  160 Tonya Faundeen          Greenwood          MN  38   25 22:23  4:29  6:34   24 1:04:52 13.4                          2:09:25 
   27  163 Jenny Flansburg         Plymouth           MN  37   27 28:44  5:45  3:11   27 1:13:36 11.8  1:53   24   36:24 12:08 2:23:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  136 Greg Dummer             Minneapolis        MN  42    7 12:01  2:25  1:32    1   37:08 23.4  0:38    1   18:16  6:06 1:09:35 
    2  526 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42    3 11:18  2:16  1:31    2   38:08 22.8  0:59    8   20:10  6:44 1:12:04 
    3   25 Omar Awad               Shoreview          MN  44    1 10:50  2:10  1:33   14   41:22 21.0  0:45    2   18:39  6:13 1:13:07 
    4  421 Tom Pettit              Eden Prairie       MN  44    4 11:33  2:19  1:31    8   40:05 21.7  0:48    3   19:21  6:27 1:13:16 
    5   20 Jon Armour              Golden Valley      MN  43    2 11:06  2:14  1:11    4   38:43 22.5  0:55   16   21:28  7:10 1:13:20 
    6  615 David Winecoff          St Louis Park      MN  40    5 11:42  2:21  1:14    6   39:08 22.2  0:38   14   21:08  7:03 1:13:48 
    7   56 Mike Blair              Prior Lake         MN  43   10 13:16  2:40  1:23    3   38:10 22.8  0:37   10   20:25  6:49 1:13:50 
    8  557 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  40   11 13:18  2:40  1:24    9   40:07 21.7  0:47    5   19:32  6:31 1:15:06 
    9  360 Pearce McCarty          Orono              MN  43   25 14:39  2:56  1:26    5   38:49 22.4  1:00    6   19:54  6:38 1:15:46 
   10  493 John Seaverson          Chaska             MN  40   14 13:28  2:42  2:03   11   40:34 21.4  0:52    4   19:24  6:28 1:16:19 
   11  358 Steve Marshall          Minneapolis        MN  41    9 13:10  2:38  2:02    7   39:29 22.0  1:11   15   21:15  7:05 1:17:05 
   12  491 Sean Sciara             Blaine             MN  41   12 13:20  2:40  2:21   10   40:31 21.5  1:16   12   21:03  7:01 1:18:28 
   13  339 David Liske             Saint Louis Park   MN  41   23 14:25  2:53  1:43   12   40:51 21.3  1:00   13   21:08  7:03 1:19:07 
   14  261 Brad Ingles             Saint Paul         MN  43   22 14:16  2:52  1:30   13   40:54 21.3  1:10   22   22:26  7:29 1:20:15 
   15  385 Tony Mosser             Mayer              MN  40   15 13:44  2:45  2:31   19   42:45 20.4  1:21    9   20:17  6:46 1:20:37 
   16  233 Michael Hebert          Roseville          MN  44    6 11:52  2:23  2:05   20   42:51 20.3  1:17   27   23:08  7:43 1:21:11 
   17   27 Scott Backman           Brooklyn Park      MN  41   40 16:44  3:21  1:43   16   41:37 20.9  1:09   11   20:52  6:58 1:22:03 
   18  240 Kevin Hill              Mpls               MN  43   18 14:03  2:49  2:09   31   45:09 19.3  0:46    7   19:59  6:40 1:22:05 
   19  231 Lance Hauge             St Louis Park      MN  42   20 14:09  2:50  2:22   23   43:34 20.0  1:04   21   22:26  7:29 1:23:32 
   20  215 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  40   17 14:03  2:49  2:37   27   44:34 19.5  0:56   17   21:33  7:11 1:23:41 
   21   28 Andrew Baedke           Chaska             MN  43   28 14:49  2:58  2:39   22   43:21 20.1  1:23   23   22:31  7:31 1:24:41 
   22  613 Garrett Wilson          Edina              MN  42   24 14:38  2:56  2:26   17   41:59 20.7  0:57   36   24:50  8:17 1:24:49 
   23  402 Hal Odden               Fort Wayne         IN  42    8 12:35  2:31  2:05   25   43:48 19.9  1:25   37   25:40  8:34 1:25:31 
   24  307 Matthew Koeppen         Chanhassen         MN  42   29 14:57  3:00  1:37   26   44:31 19.5  1:08   31   23:38  7:53 1:25:49 
   25  291 Dj Kennedy              Chanhassen         MN  41   45 17:04  3:25  2:26   21   43:13 20.1  1:19   19   22:18  7:26 1:26:17 
   26  583 Matt Wagner             Excelsior          MN  42   16 13:52  2:47  4:21   30   45:08 19.3  1:46   18   21:36  7:12 1:26:41 
   27  145 Nathan Eklund           Golden Valley      MN  40   51 18:55  3:47  2:45   15   41:31 21.0  1:02   26   22:47  7:36 1:26:59 
   28  383 Andrew Morrow           Excelsior          MN  44   33 15:13  3:03  1:38   40   47:19 18.4  1:18   25   22:43  7:35 1:28:10 
   29  512 Chris Simons            Deephaven          MN  42   31 15:12  3:03  3:30   35   45:53 19.0  1:22   20   22:21  7:27 1:28:17 
   30   78 Michael Burica          Plymouth           MN  44   13 13:22  2:41  2:39   33   45:19 19.2  1:18   41   26:05  8:42 1:28:41 
   31  361 Mike McClure            Apple Valley       MN  41   36 15:33  3:07  3:15   32   45:09 19.3  1:53   29   23:21  7:47 1:29:10 
   32  257 John Hughes             Long Lake          MN  44   19 14:04  2:49  2:45   41   47:27 18.3  1:23   34   24:02  8:01 1:29:40 
   33  605 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  43   35 15:29  3:06  2:18   24   43:40 19.9  1:24   47   27:06  9:02 1:29:54 
   34   61 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42   26 14:41  2:57  3:03   39   46:56 18.5  1:09   35   24:40  8:14 1:30:27 
   35  203 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41   38 16:15  3:15  2:38   28   44:38 19.5  1:23   45   26:35  8:52 1:31:27 
   36  424 Jon Pierce              Excelsior          MN  44   43 16:52  3:23  2:04   29   44:56 19.4  1:09   46   26:53  8:58 1:31:53 
   37  535 Rob Stefonowicz         Minnetonka         MN  41   52 19:20  3:52  2:57   34   45:49 19.0  1:22   24   22:33  7:31 1:31:58 
   38  426 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  41   30 15:10  3:02  3:17   46   49:34 17.6  0:45   28   23:20  7:47 1:32:04 
   39  467 Dan Ronken              St. Louis Park     MN  40   42 16:49  3:22  2:49   36   46:05 18.9  1:14   39   25:49  8:37 1:32:44 
   40  134 Brian Duggan            Eden Prairie       MN  40   48 17:19  3:28  3:26   38   46:40 18.6  1:51   33   23:51  7:57 1:33:06 
   41  228 Scott Haskins           Excelsior          MN  41   46 17:06  3:26  4:08   37   46:37 18.7  1:33   32   23:50  7:57 1:33:12 
   42  296 Brian Kevitt            Shorewood          MN  40   32 15:12  3:03  2:19   45   49:32 17.6  1:05   43   26:30  8:50 1:34:37 
   43  183 James Gaul              Bloomington        MN  41   27 14:46  2:58  3:43   49   51:10 17.0  1:46   30   23:31  7:51 1:34:53 
   44  546 Brian Svendahl          Plymouth           MN  44   49 18:05  3:37  2:32   42   47:49 18.2  1:34   42   26:24  8:48 1:36:23 
   45  425 Randy Pierce            Minneapolis        MN  40   54 24:26  4:54  4:19   18   41:59 20.7  1:39   38   25:41  8:34 1:38:04 
   46  501 Christopher Sheldon     Holden             MA  43   44 16:59  3:24  3:26   48   51:09 17.0  1:52   40   25:58  8:40 1:39:22 
   47  156 C. Todd Fagley          Mound              MN  42   21 14:14  2:51  4:09   44   48:54 17.8  1:31   53   30:46 10:16 1:39:31 
   48  353 Gregory Maddrey         Wayzata            MN  44   47 17:11  3:27  3:29   47   49:40 17.5  2:04   50   28:28  9:30 1:40:50 
   49   82 Jeff Callinan           Wayzata            MN  40   37 16:14  3:15  3:08   50   52:32 16.6  0:43   51   29:23  9:48 1:41:59 
   50   90 John Chapman            Eagan              MN  40   50 18:39  3:44  3:09   43   48:41 17.9  1:31   52   30:42 10:14 1:42:41 
   51  311 Rick Kotovic            Excelsior          MN  41   41 16:48  3:22  4:33   51   52:39 16.5  1:22   49   27:51  9:17 1:43:10 
   52  559 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  43   53 21:05  4:13  4:04   52   53:35 16.2  1:05   48   27:11  9:04 1:46:59 
   53   18 Omar Ansari             Golden Valley      MN  43   39 16:41  3:21  4:30   54   58:28 14.9  2:42   44   26:33  8:51 1:48:52 
   54  519 Marlon Sluiter          Robbinsdale        MN  40   34 15:14  3:03  3:10   53   55:03 15.8  2:06   54   34:45 11:35 1:50:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Juli Currie             Chanhassen         MN  41    2 13:21  2:41  1:37    1   41:09 21.1  0:42    1   21:28  7:10 1:18:14 
    2  166 Sarah Foley             Colon              MN  42    3 13:28  2:42  1:26    2   41:13 21.1  0:59    3   22:14  7:25 1:19:17 
    3  497 Mary Sellke             Golden Valley      MN  43    8 14:04  2:49  1:27    3   43:23 20.1  1:06    4   23:15  7:45 1:23:12 
    4    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  43    7 13:58  2:48  1:49    4   44:23 19.6  1:02    6   24:11  8:04 1:25:20 
    5  601 Brook Wheeler           Maple Grove        MN  42   10 14:55  2:59  2:09    5   45:29 19.1  1:17    7   24:20  8:07 1:28:09 
    6   60 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  43    1 12:21  2:29  3:15   13   49:25 17.6  0:42    5   24:07  8:03 1:29:48 
    7   50 Theresa Bergren         Chanhassen         MN  40   13 15:47  3:10  3:40   12   49:03 17.7  1:14    2   22:01  7:21 1:31:43 
    8  207 Sarah Grobel            Victoria           MN  42    9 14:49  2:58  2:29    8   46:46 18.6  1:49   12   26:03  8:41 1:31:55 
    9  399 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  42   14 15:49  3:10  2:46    6   45:30 19.1  1:19   14   26:48  8:56 1:32:10 
   10   19 Rebecca Ansari          Golden Valley      MN  40   11 15:34  3:07  2:40   14   49:31 17.6  1:38    9   25:38  8:33 1:35:00 
   11  400 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  43    5 13:30  2:42  2:40   15   49:38 17.5  1:25   21   30:16 10:06 1:37:27 
   12  387 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  43   12 15:43  3:09  2:29   20   53:28 16.3  0:54   11   25:56  8:39 1:38:29 
   13  202 Kyann Graham            Farmington         MN  42    6 13:41  2:45  3:04   19   52:51 16.5  1:01   20   28:58  9:40 1:39:33 
   14  466 Kathleen Roller         Orono              MN  44   20 19:20  3:52  2:10   10   48:29 17.9  1:36   17   28:14  9:25 1:39:48 
   15  144 Erika Eklund            Golden Valley      MN  40   16 17:53  3:35  3:26   11   48:46 17.8  2:47   18   28:21  9:27 1:41:12 
   16  235 Jennifer Heitzman       St. Paul           MN  44   17 18:28  3:42  2:43    9   47:34 18.3  1:42   22   31:27 10:29 1:41:52 
   17  170 Nicole Fox              Eagan              MN  44   18 18:47  3:46  4:35   16   50:11 17.3  1:48   13   26:34  8:52 1:41:53 
   18  357 Sandy Marshall          Minneapolis        MN  41    4 13:29  2:42  3:35    7   45:59 18.9  1:43   26   37:30 12:30 1:42:14 
   19  330 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  44   26 25:13  5:03  2:50   17   50:17 17.3  1:02    8   24:57  8:19 1:44:17 
   20  223 Kari Harrison           Farmington         MN  41   15 17:53  3:35  4:35   22   55:32 15.7  1:00   10   25:41  8:34 1:44:39 
   21   21 Pam Armour              Golden Valley      MN  42   22 20:14  4:03  2:45   18   52:36 16.5  2:17   16   27:55  9:19 1:45:45 
   22  436 Kristen Purtell         Deephaven          MN  40   24 21:42  4:21                                 19   28:28  9:30 1:46:41 
   23  638 Abbie Gibbs             Grand Forks        ND  41   19 19:03  3:49  3:51   21   55:23 15.7  0:55   24   32:40 10:54 1:51:50 
   24  196 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  40   21 19:32  3:55  3:42   23   55:53 15.6  1:25   25   33:53 11:18 1:54:24 
   25  316 Lou Kycek               West Saint Paul    MN  44   25 23:43  4:45  4:29   25   57:30 15.1  1:35   15   27:48  9:16 1:55:03 
   26  401 Debbie Odden            Fort Wayne         IN  44   23 21:33  4:19  3:56   24   56:57 15.3  1:25   23   31:35 10:32 1:55:25 
   27   29 Anne Baker              Chanhassen         MN  42   27 26:56  5:24  6:05   26 1:07:16 12.9  1:42   27   41:07 13:43 2:23:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 Kurt Becker             Afton              MN  46    1 10:13  2:03  1:27    1   37:53 23.0  0:45    3   19:59  6:40 1:10:14 
    2  536 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  47    9 14:10  2:50  1:46    2   39:10 22.2  1:08    5   21:38  7:13 1:17:51 
    3  586 Tim J Walker            Minnetonka         MN  46    2 13:26  2:42  1:39    3   39:44 21.9  0:50    8   22:30  7:30 1:18:08 
    4  612 Don Wilson              Chicago            IL  45    7 14:00  2:48  1:45    7   42:00 20.7  1:17    2   19:20  6:27 1:18:19 
    5   23 Mark Augdahl            Chaska             MN  47    3 13:31  2:43  1:59   11   43:10 20.2  1:19    6   21:59  7:20 1:21:56 
    6  580 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  48   13 14:56  3:00  3:27    8   42:37 20.4  1:58    1   19:16  6:26 1:22:11 
    7  395 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  46   14 14:56  3:00  1:53    4   41:02 21.2  1:31    9   23:34  7:52 1:22:53 
    8  274 Dallas Johnson          Wayzata            MN  47   15 15:07  3:02  2:16    5   41:41 20.9  1:01   10   23:53  7:58 1:23:56 
    9  338 Dave Link               Eden Prairie       MN  46    6 13:48  2:46  1:54   13   43:33 20.0  1:08   18   25:18  8:26 1:25:38 
   10  543 Nick Summers            Mound              MN  45   10 14:32  2:55  1:48    9   42:50 20.3  1:15   19   25:24  8:28 1:25:48 
   11   94 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  45    8 14:03  2:49  1:10   19   44:48 19.4  0:50   32   27:45  9:15 1:28:34 
   12  450 John Ridler             Chaska             MN  45   20 16:23  3:17  3:03   16   44:11 19.7  1:21   13   24:23  8:08 1:29:20 
   13  528 Todd Spaeth             Hastings           MN  48   16 15:34  3:07  2:39   12   43:31 20.0  1:02   27   26:52  8:58 1:29:35 
   14  190 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  47   17 15:49  3:10  2:49   21   45:27 19.1  1:15   14   24:25  8:09 1:29:42 
   15  348 Dan Lund                Chanhassen         MN  48   21 16:31  3:19  4:02    6   41:59 20.7  1:38   20   25:54  8:38 1:30:02 
   16  355 Dan Maras               Shakopee           MN  47    5 13:40  2:44  2:52   25   46:25 18.7  1:16   23   26:26  8:49 1:30:37 
   17  120 Rob Delaune             Shoreview          MN  48   35 20:56  4:12  3:19   10   43:04 20.2  1:25    7   22:10  7:24 1:30:51 
   18  523 Dave Snuggerud          Chaska             MN  46   18 15:56  3:12  2:38   20   44:50 19.4  0:59   24   26:37  8:53 1:30:58 
   19   84 Jr Campuzano            Shorewood          MN  48   28 18:13  3:39  2:57   17   44:25 19.6  1:08   12   24:20  8:07 1:31:00 
   20   41 Paul Beckel             Wausau             WI  49   22 16:37  3:20  3:56   27   47:45 18.2  1:42    4   21:14  7:05 1:31:11 
   21  406 Bryan Olson             Victoria           MN  46   32 18:40  3:44  2:50   15   43:57 19.8  0:52   15   24:56  8:19 1:31:12 
   22  312 Eric Krantz             Mn                 MN  47   27 18:05  3:37  2:40   22   45:34 19.1  1:18   11   24:11  8:04 1:31:46 
   23  195 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  46    4 13:34  2:43  2:13   31   49:54 17.4  1:09   22   26:24  8:48 1:33:13 
   24  294 Brian Kessler           Minnetonka         MN  48   31 18:35  3:43  2:21   18   44:30 19.6  1:54   21   26:18  8:46 1:33:36 
   25  416 Paul Pasko              Minnetonka         MN  48   29 18:16  3:40  3:02   14   43:41 19.9  1:54   29   27:08  9:03 1:33:59 
   26  420 Brent Peterson          Minnetrista        MN  47   34 19:08  3:50  3:39   24   46:21 18.8  1:09   16   25:15  8:25 1:35:30 
   27  462 Mike Rogers             Minnetonka         MN  48   24 17:28  3:30  2:39   28   48:55 17.8  1:41   28   26:57  8:59 1:37:37 
   28  389 Mark Nazigian           Plymouth           MN  48   25 17:45  3:33  1:26   29   49:16 17.7  1:24   33   28:32  9:31 1:38:22 
   29  245 Greg Holcomb            Chaska             MN  47   37 21:29  4:18  4:44   23   46:21 18.8  2:02   25   26:43  8:55 1:41:16 
   30  628 Scott Yager             Chanhassen         MN  49   26 18:01  3:37  3:43   36   50:55 17.1  1:45   30   27:16  9:06 1:41:38 
   31  138 Clark Eichelberger      St Louis Park      MN  45   12 14:44  2:57  3:13   33   50:09 17.3  1:18   38   33:15 11:05 1:42:36 
   32  453 Donald Rix              Chanhassen         MN  47   30 18:22  3:41  3:02   26   47:33 18.3  1:51   37   32:26 10:49 1:43:12 
   33  396 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  48   38 21:48  4:22  3:10   32   50:07 17.4  1:24   26   26:49  8:57 1:43:16 
   34  295 Daniel Kessler          Chaska             MN  46   19 15:58  3:12  3:12   30   49:19 17.6  2:37   39   33:42 11:14 1:44:46 
   35   15 Paul Anderson           Eagan              MN  46   33 18:51  3:47  4:27   34   50:30 17.2  1:10   34   29:53  9:58 1:44:48 
   36  314 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  47   36 21:09  4:14  4:18   37   53:32 16.3  1:50   31   27:33  9:11 1:48:21 
   37  177 Brad Fritz              Eden Prairie       MN  45   39 22:19  4:28                          0:44   17   25:17  8:26 1:50:31 
   38  123 Jim Denn                Edina              MN  48   23 17:01  3:25  6:23   39   55:17 15.7  2:40   35   30:48 10:16 1:52:07 
   39   30 Pete Baker              Chanhassen         MN  48   40 23:21  4:41  3:39   38   55:04 15.8  2:54   36   31:36 10:32 1:56:33 
   40   67 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  46   11 14:32  2:55  3:15   35   50:35 17.2  1:27                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  548 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  46    4 15:39  3:08  1:14    1   41:24 21.0  1:11    1   21:17  7:06 1:20:43 
    2  563 Beth Trautman           Medina             MN  46    7 16:32  3:19  1:23    2   42:04 20.7  0:53    3   24:37  8:13 1:25:29 
    3  484 Linda Schievelbein      Minnetonka         MN  49    3 14:41  2:57  1:52    3   43:04 20.2  1:38    9   27:04  9:02 1:28:17 
    4  541 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  46    1 10:37  2:08  1:48    6   49:07 17.7  1:33    8   26:27  8:49 1:29:30 
    5  451 Kris Ridler             Chaska             MN  46    2 12:12  2:27  2:35    5   49:07 17.7  0:58    5   25:11  8:24 1:30:01 
    6  176 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  45    9 16:50  3:22  2:44    4   45:39 19.1  1:15    6   25:54  8:38 1:32:20 
    7  483 Tamara Sather           Chanhassen         MN  45   11 18:17  3:40  2:49   10   52:06 16.7  1:27    4   24:46  8:16 1:39:24 
    8  318 Dana Lampert            Edina              MN  48   10 17:23  3:29  4:02   12   52:56 16.4  0:38    2   24:31  8:11 1:39:28 
    9  415 Michele Pasko           Minnetonka         MN  47    6 16:16  3:16  5:18    9   50:48 17.1  2:57   12   29:27  9:49 1:44:43 
   10  146 Missy Elder             Chanhassen         MN  49   12 21:02  4:13  4:13    7   50:08 17.4  2:02   10   28:11  9:24 1:45:35 
   11  571 Jamee Tuttle            Excelsior          MN  47    8 16:47  3:22  3:17   11   52:34 16.6  1:53   16   31:17 10:26 1:45:47 
   12   40 Jane Beckel             Wausau             WI  46    5 16:08  3:14  3:53   14   56:22 15.4  1:14   15   30:43 10:15 1:48:18 
   13  315 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  47   13 23:02  4:37  3:39    8   50:40 17.2  1:37   13   29:56  9:59 1:48:51 
   14  225 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  47   14 23:21  4:41  4:52   13   54:09 16.1  1:46   11   28:52  9:38 1:52:57 
   15  334 Sassy Libertus          Minneapolis        MN  45   16 25:06  5:02  8:37   15 1:01:35 14.1  2:07    7   26:00  8:40 2:03:23 
   16  562 Mary Towle              Minneapolis        MN  46   15 24:55  4:59  3:51   17 1:04:40 13.5  1:48   14   30:03 10:01 2:05:16 
   17  597 Kimberly Wells          Eden Prairie       MN  47   17 25:19  5:04  4:19   16 1:03:37 13.7  2:04   17   36:58 12:20 2:12:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  322 Brian Lavelle           Chaska             MN  51    5 12:01  2:25                          0:53    4   21:23  7:08 1:12:53 
    2  579 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51   16 14:20  2:52  1:41    1   37:30 23.2  0:59    2   19:48  6:36 1:14:16 
    3  284 Robert Kaufman          Chanhassen         MN  50    3 11:36  2:20  1:10    3   40:04 21.7  1:03    6   21:55  7:19 1:15:48 
    4  566 John Trettel            Excelsior          MN  54   14 13:30  2:42  2:04    5   40:41 21.4  0:51    1   19:01  6:21 1:16:05 
    5  301 David Knack             Prior Lake         MN  50    6 12:31  2:30  1:48    2   39:57 21.8  0:51    8   22:54  7:38 1:17:58 
    6  503 Eric Showers            Minnetonka         MN  50    8 12:54  2:35  1:40    6   40:44 21.4  0:59   11   23:04  7:42 1:19:19 
    7  108 Nicholas Cronin         Edina              MN  51   12 13:23  2:41  1:57    7   42:04 20.7  1:08    5   21:52  7:18 1:20:22 
    8  570 Thorn Turner            Shorewood          MN  50    4 11:44  2:21  1:38   19   44:22 19.6  0:51    7   21:56  7:19 1:20:29 
    9  509 Wayne Siegel            St. Louis Park,    MN  51   28 16:32  3:19  1:40    4   40:07 21.7  1:12    3   21:17  7:06 1:20:46 
   10  581 James Vos               Golden Valley      MN  50    2 11:30  2:18  2:12   16   43:42 19.9  1:15    9   22:57  7:39 1:21:35 
   11  441 Kevin Register          Fargo              ND  51    9 12:58  2:36  2:00   11   42:39 20.4  0:41   22   25:44  8:35 1:24:01 
   12  434 Mark Prueter            Wayzata            MN  50   18 14:34  2:55  2:36   17   43:44 19.9  1:57   10   23:02  7:41 1:25:51 
   13  286 Marty Kaye              Chaska             MN  52   31 17:02  3:25  1:41    8   42:25 20.5  0:50   15   24:02  8:01 1:25:58 
   14  556 Steve Theis             Deephaven          MN  53   10 13:09  2:38  1:45   10   42:34 20.4  0:55   33   27:45  9:15 1:26:06 
   15  103 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51   19 14:59  3:00  1:51   14   43:25 20.0  0:46   19   25:22  8:28 1:26:19 
   16  224 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  51   15 14:19  2:52  3:02   23   45:14 19.2  1:19   12   23:17  7:46 1:27:08 
   17  600 John Weum               Eden Prairie       MN  52    1 11:30  2:18  2:08   27   46:45 18.6  1:09   26   26:03  8:41 1:27:32 
   18  221 Ed Hanzlik              Excelsior          MN  51    7 12:39  2:32  2:47   26   45:58 18.9  1:46   17   24:50  8:17 1:27:58 
   19  206 Tom Griffin             Bloomington        MN  50   21 15:35  3:07  2:16   21   44:31 19.5  0:37   23   25:50  8:37 1:28:48 
   20   95 Charles Cliffe          North Oaks         MN  51   13 13:28  2:42  3:14    9   42:32 20.5  1:30   37   28:16  9:26 1:28:58 
   21  162 John Flaa               Plymouth           MN  51   17 14:28  2:54  2:24   28   47:19 18.4  1:14   14   23:59  8:00 1:29:23 
   22  114 Jeff Daly               Shakopee           MN  53   33 17:32  3:31  2:06   13   43:06 20.2  1:16   20   25:26  8:29 1:29:25 
   23  239 Randy Herman            Excelsior          MN  54   27 16:25  3:17  3:09   20   44:24 19.6  2:25   13   23:18  7:46 1:29:40 
   24  194 Michael Gonzales        Lakeville          MN  54   22 15:37  3:08  2:17   18   44:09 19.7  1:00   28   26:39  8:53 1:29:41 
   25  625 Tim Woodfield           Victoria           MN  50   11 13:13  2:39  2:27   29   47:23 18.4  1:11   21   25:41  8:34 1:29:53 
   26   38 Terry Beachey           Excelsior          MN  51   38 19:31  3:55  1:51   15   43:38 19.9  1:04   16   24:25  8:09 1:30:27 
   27  486 Kurt Schmid             Orono              MN  52   23 15:40  3:08  2:19   22   44:44 19.4  2:02   30   26:54  8:58 1:31:37 
   28  490 Kurt Schultz            Lakeville          MN  50   35 18:01  3:37  1:45   12   42:54 20.3  1:41   34   27:45  9:15 1:32:05 
   29  172 Mark Francis            Minnetonka         MN  50   25 16:04  3:13  4:11   25   45:46 19.0  1:42   18   25:06  8:22 1:32:46 
   30  292 Timothy Kenyon          Minnetonka         MN  52   26 16:15  3:15  3:54   30   49:43 17.5  1:25   24   25:54  8:38 1:37:09 
   31  352 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  54   37 19:07  3:50  3:53                           27   26:13  8:45 1:37:31 
   32    3 Mike Abbott             Excelsior          MN  54   20 15:27  3:06  2:50   35   53:13 16.3  0:33   35   27:47  9:16 1:39:48 
   33  507 Daniel Sieben           Edina              MN  54   34 17:45  3:33  4:27   33   51:45 16.8  0:44   25   26:01  8:41 1:40:40 
   34  594 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  52   32 17:06  3:26  2:27   24   45:38 19.1  2:14   41   34:21 11:27 1:41:44 
   35  475 Rudy Ruedenberg         Plymouth           MN  52   30 16:59  3:24  2:47   32   51:07 17.0  1:59   38   28:58  9:40 1:41:48 
   36  627 Mike Worthington        Maple Grove        MN  51   39 20:25  4:05  2:27   34   52:11 16.7  1:12   36   28:01  9:21 1:44:15 
   37  576 Andrew Vaaler           Minneapolis        MN  51   40 21:20  4:16  4:41   31   50:08 17.4  1:59   31   27:06  9:02 1:45:13 
   38  333 Christoph Leser         Chanhassen         MN  50   24 15:49  3:10  3:51   36   55:41 15.6  1:44   40   31:46 10:36 1:48:49 
   39  629 Randall Zats            St. Louis Park     MN  53                          38   59:58 14.5  1:45   39   31:43 10:35 1:52:12 
   40  251 James Hoopes            Chanhassen         MN  52   36 18:23  3:41  4:07   39 1:01:20 14.2  1:31   32   27:12  9:04 1:52:31 
   41  587 Lance Wallin            Wayzata            MN  53   41 23:30  4:42  7:07   37   57:43 15.1  1:34   29   26:48  8:56 1:56:39 
   42  238 Robert Hensley          Shorewood          MN  50   29 16:37  3:20                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  193 Lisa Goepfert           Blaine             MN  50                           2   44:01 19.8  0:29    3   25:10  8:24 1:27:02 
    2  359 Carol Marston           Mankato            MN  53    8 17:04  3:25  1:39    1   43:54 19.8  1:11    1   24:33  8:11 1:28:19 
    3  106 Cindy Crawford          Deephaven          MN  50    2 13:47  2:46  2:07    3   45:34 19.1  1:27    5   25:34  8:32 1:28:27 
    4  492 Barbara Scouler         Excelsior          MN  50    1 10:37  2:08  1:52    5   48:59 17.8  1:13   12   30:37 10:13 1:33:17 
    5  154 Mary English            Minnetonka         MN  54    7 16:51  3:23  1:55    6   50:35 17.2  1:18    6   26:34  8:52 1:37:11 
    6   68 Catherine Brennan       Mankato            MN  53    5 15:50  3:10  2:58    7   51:44 16.8  1:50    2   25:00  8:20 1:37:19 
    7  216 Leslie Hacking          Golden Valley      MN  51    3 14:32  2:55  1:45    4   48:55 17.8  1:58   13   33:18 11:06 1:40:26 
    8  624 Lori Woodfield          Victoria           MN  51    4 15:10  3:02  2:19   10   53:14 16.3  1:11   11   29:11  9:44 1:41:03 
    9  577 Caroline Vaaler         Minneapolis        MN  52    6 16:13  3:15  4:11    9   53:06 16.4  1:31    7   27:15  9:05 1:42:14 
   10  164 Jenna Fletcher          Stillwater         MN  51   10 19:23  3:53  1:57    8   51:58 16.7  1:15   10   28:56  9:39 1:43:27 
   11  350 Chanda Lyons            Excelsior          MN  51   11 19:39  3:56  2:15   11   55:09 15.8  1:32    9   27:25  9:09 1:45:58 
   12  335 Sharon Lim              Wayzata            MN  51    9 17:24  3:29  4:36   13 1:00:14 14.4  1:16    4   25:24  8:28 1:48:52 
   13  129 Carol Donen             Chanhassen         MN  53   12 23:32  4:43  5:58   12   59:31 14.6  1:27    8   27:16  9:06 1:57:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  161 Skip Fitting            Buffalo            MN  58    5 14:56  3:00  1:49    3   39:55 21.8  0:44    1   19:33  6:31 1:16:55 
    2   36 Patrick Baskfield       Madelia            MN  55    4 14:07  2:50  1:59    2   39:48 21.9  1:17    4   21:33  7:11 1:18:43 
    3  281 Mike Jovanovich         Neenah             WI  55   10 17:13  3:27  1:18    1   39:20 22.1  0:54    3   21:17  7:06 1:20:00 
    4  192 Paul Glade              Cedar Falls        IA  58    7 15:25  3:05  1:12    5   42:23 20.5  1:06    2   20:24  6:48 1:20:28 
    5  319 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  58    2 13:15  2:39  2:09    6   42:35 20.4  1:23    5   23:53  7:58 1:23:12 
    6   62 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  59   16 18:57  3:48  2:10    4   41:18 21.1  1:05    6   24:56  8:19 1:28:25 
    7  159 Mark Fallon             Minnetonka         MN  59    1 13:09  2:38  2:40    7   44:22 19.6  0:59   10   28:08  9:23 1:29:16 
    8  341 Frank Lombardo          Lakeville          MN  59    8 15:57  3:12  2:16    8   45:17 19.2  1:21    8   25:36  8:32 1:30:24 
    9  356 Robert Marchetti        Champlin           MN  55   11 17:41  3:33  2:46    9   45:30 19.1  1:39    9   26:40  8:54 1:34:14 
   10  347 Dick Lowry              North Mankato      MN  56    6 15:07  3:02  2:04   10   46:51 18.6  1:21   14   29:46  9:56 1:35:07 
   11  371 David Meline            Minneapolis        MN  55    3 13:47  2:46  3:00   13   50:07 17.4  1:33   15   30:27 10:09 1:38:53 
   12   79 Douglas Burn            Victoria           MN  55   13 18:01  3:37  3:37   14   50:36 17.2  1:49    7   25:12  8:24 1:39:13 
   13  377 Peter Miller            Zimmerman          MN  55   14 18:18  3:40  1:55   12   49:43 17.5  1:35   17   30:55 10:19 1:42:24 
   14  109 Paul Crowe              Edina              MN  55   19 21:04  4:13  2:45   15   51:08 17.0  1:50   12   29:31  9:51 1:46:16 
   15  280 Doug Jost               Centerville        MN  58   15 18:49  3:46  3:18   16   51:59 16.7  1:48   16   30:34 10:12 1:46:26 
   16  101 John Covlin             Coon Rapids        MN  57   21 23:05  4:37  3:44   11   48:22 18.0  1:42   13   29:39  9:53 1:46:30 
   17  411 Bob Oxborough           Plymouth           MN  57   18 20:42  4:09  4:43   18   56:09 15.5  2:27   11   28:40  9:34 1:52:39 
   18  427 David Piper             Minneapolis        MN  58    9 16:14  3:15  4:41   19   59:33 14.6  1:00   18   32:17 10:46 1:53:43 
   19  572 Carl Tuura              Plymouth           MN  58   12 17:58  3:36                          2:33   19   34:44 11:35 1:55:31 
   20  137 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  56   20 21:07  4:14  3:17   17   55:27 15.7  2:43   20   34:53 11:38 1:57:25 
   21   14 Mark Anderson           Excelsior          MN  57   17 20:27  4:06  5:17   20 1:09:24 12.5  1:49   22   42:47 14:16 2:19:42 
   22  390 Joseph Nelson           Shorewood          MN  57   22 30:40  6:08  5:55   21 1:13:34 11.8  1:51   21   40:37 13:33 2:32:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  525 Peg Sorensen            Chaska             MN  56    2 14:13  2:51  2:55    1   47:31 18.3  1:10    2   29:01  9:41 1:34:48 
    2  477 Mary Ryan               Minnetrista        MN  57    3 17:42  3:33  2:29    2   50:25 17.3  1:05    1   24:13  8:05 1:35:53 
    3  113 Beth Dalton             Woodbury           MN  57    1 13:12  2:39  5:05    4   56:21 15.4  1:14    3   29:28  9:50 1:45:18 
    4  442 Pady Regnier            Excelsior          MN  57    4 17:46  3:34  3:27    3   53:53 16.1  2:22    4   30:12 10:04 1:47:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   12 Tom Amundson            Minneapolis        MN  62    2 15:22  3:05  1:54    2   45:00 19.3  1:20    2   26:04  8:42 1:29:38 
    2  351 Thomas Lyons            Excelsior          MN  60    1 13:07  2:38  7:00    4   46:31 18.7  1:48    1   25:51  8:37 1:34:15 
    3  362 Tom McConville          Osseo              MN  60    5 22:27  4:30  2:43    3   45:11 19.3  1:08    3   28:06  9:22 1:39:33 
    4  515 Richard Simpson         Chanhassen         MN  64    4 19:08  3:50  5:30    6   54:57 15.8  2:32    4   30:17 10:06 1:52:22 
    5  283 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63    3 15:46  3:10  3:14    5   54:00 16.1  2:07    5   38:48 12:56 1:53:53 
    6  213 Marcus Gustafson        Edina              MN  61                           1   42:45 20.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  457 Deborah Roberts         Nisswa             MN  62    1 16:09  3:14  2:58    1   50:59 17.1  1:29    1   29:11  9:44 1:40:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Jerry House             Woodbury           MN  65    5 18:47  3:46  4:42    2   52:10 16.7  2:04    1   24:04  8:02 1:41:46 
    2   35 James Barthel           Dellwood           MN  66    1 14:50  2:58  4:28    3   55:37 15.6  1:53    2   32:29 10:50 1:49:15 
    3  181 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  66    3 17:39  3:32  3:09    1   50:10 17.3  2:54    5   37:01 12:21 1:50:52 
    4  588 Peter Walman            Minnetonka         MN  71    2 17:28  3:30                          2:05    6   39:33 13:11 1:58:37 
    5  553 Mike Tenney             Excelsior          MN  68    4 17:54  3:35  5:34    4   56:50 15.3  3:12    7   40:59 13:40 2:04:28 
    6  626 Clark Worthington       St Louis Park      MN  71    7 31:19  6:16  4:15    5   57:16 15.2  1:59    4   35:12 11:44 2:09:59 
    7  107 Lyle Crider             Shakopee           MN  70    6 22:27  4:30  4:29    6 1:08:10 12.8  1:53    3   34:11 11:24 2:11:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Kathryn Benhardus       Minnetonka         MN  66    1 33:19  6:40  8:05                                            2:25:31 

Total Registered:                        637
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:    449
Number of Male   Finishers:              302
Number of Female Finishers:              147
Did not Finish Race or Did Not Start:    182