2013 Graniteman Triathlon - St. Cloud - Text Results
St. Cloud , MN
6/23/2013

race logo
other races










					                                                     GRANITEMAN ST. CLOUD TRIATHLON
                                              Lake George - St. Cloud, MN - June 23, 2013
                                             1/3 Mile Swim - 15.0 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     257 David Phillips          Maple Grove        MN  27 M    27  9:30  1:42  0:50    1   37:53 24.9  0:41    4   18:20  6:20 1:07:13 
    2   2/3     251 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M     5  8:25  1:30  0:53    2   38:47 24.3  0:40    7   19:04  6:35 1:07:48 
    3   1/21     91 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M    39  9:58  1:47  1:13    9   41:22 22.8  0:47    2   17:19  5:59 1:10:37 
    4   1/25    238 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M    43 10:07  1:48  1:06    6   40:28 23.3  0:48    5   18:33  6:24 1:11:00 
    5   2/21    233 Jesse Westrup           Sartell            MN  38 M    50 10:15  1:50  1:06   14   42:35 22.1  0:39    1   16:49  5:48 1:11:21 
    6   1/3     252 Diane Hankee            Hugo               MN  36 F    16  9:12  1:38  1:08   10   41:35 22.7  0:47    6   19:02  6:34 1:11:43 
    7   1/17    203 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41 M    46 10:11  1:49  1:10    7   40:54 23.0  0:59   18   20:24  7:03 1:13:37 
    8   1/13     30 Wade Cruser                                    26 M    32  9:39  1:43  1:21   30   44:19 21.3  0:38    3   18:15  6:18 1:14:10 
    9   2/17    123 Chad Lemke              Sartell            MN  41 M   108 11:41  2:05  1:25    4   39:35 23.8  0:54   21   20:39  7:08 1:14:13 
   10   3/21    141 Dan McKeon              Bemidji            MN  36 M    13  9:08  1:38  1:06   13   42:16 22.3  1:03   39   21:28  7:24 1:14:59 
   11   4/21    121 Gregg Larson            Hawley             MN  35 M    49 10:12  1:49  1:14   12   42:12 22.3  0:51   22   20:41  7:08 1:15:08 
   12   5/21     12 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39 M    30  9:34  1:42  1:05   16   42:51 22.0  0:46   27   20:57  7:14 1:15:11 
   13   1/7      86 Jamie Heying            Buffalo            MN  43 F     7  8:37  1:32  1:03   21   43:43 21.5  0:43   40   21:28  7:24 1:15:33 
   14   1/19    143 Lane Meyer              Pengilly           MN  45 M    93 11:20  2:01  1:05    8   41:21 22.8  1:10   37   21:25  7:24 1:16:20 
   15   3/17     59 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  41 M    42 10:06  1:48  0:51   24   43:57 21.4  0:56   23   20:46  7:10 1:16:34 
   16   1/8      33 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16 F    18  9:17  1:39  1:20   52   45:55 20.5  0:56   10   19:27  6:43 1:16:53 
   17   2/25    131 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34 M    14  9:09  1:38  2:17   26   44:07 21.4  1:18   25   20:52  7:12 1:17:41 
   18   2/13     93 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26 M    61 10:30  1:52  1:44   27   44:13 21.3  1:12   14   20:08  6:57 1:17:45 
   19   4/17    237 John Wolfe              Sartell            MN  42 M    44 10:11  1:49  1:04   28   44:13 21.3  1:19   29   21:01  7:15 1:17:47 
   20   2/8      32 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F     8  8:38  1:32  0:55   66   46:30 20.3  0:48   34   21:11  7:19 1:18:01 
   21   3/25    144 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34 M    94 11:22  2:01  1:22   20   43:15 21.8  0:48   42   21:37  7:28 1:18:22 
   22   5/17     15 David Buhl              Sartell            MN  40 M   104 11:35  2:04  1:34   11   41:59 22.4  1:37   44   21:51  7:33 1:18:35 
   23   1/6     239 Ryan Collins            Saint Louis Park   MN  37 M    84 11:06  1:59  1:15   17   42:57 21.9  1:04   61   22:37  7:48 1:18:58 
   24   1/12    199 Kole Seiler             Fargo              ND  23 M    67 10:36  1:53  1:44   64   46:19 20.3  1:20    9   19:09  6:37 1:19:07 
   25   1/6      21 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  16 M    12  9:04  1:37  1:37   48   45:41 20.6  1:05   43   21:44  7:30 1:19:10 
   26   4/25    164 Travis Orth             Saint Cloud        MN  32 M    72 10:45  1:55  1:51   35   44:47 21.0  0:59   30   21:02  7:16 1:19:22 
   27   2/19     79 Pat Hamler              Eau Claire         WI  45 M    89 11:15  2:00  1:27   19   43:10 21.8  1:03   62   22:39  7:49 1:19:32 
   28   3/19    208 Carl Spalding           Maple Plain        MN  49 M    36  9:53  1:46  1:07   50   45:45 20.6  0:56   47   21:54  7:33 1:19:34 
   29   2/7      56 Sarah Foley             Cologne            MN  42 F    34  9:45  1:44  1:26   38   45:00 20.9  1:09   55   22:26  7:44 1:19:44 
   30   1/9     102 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F     2  8:07  1:27  1:00   60   46:13 20.4  0:43   85   23:49  8:13 1:19:49 
   31   4/19      1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45 M    75 10:48  1:55  1:28   15   42:37 22.1  1:16   84   23:47  8:12 1:19:55 
   32   5/25      6 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34 M    22  9:25  1:41  1:23   39   45:04 20.9  0:56   72   23:13  8:01 1:19:59 
   33   6/21     35 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39 M    99 11:33  2:04  1:07   44   45:36 20.7  1:29   16   20:22  7:02 1:20:06 
   34   5/19    149 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46 M     1  7:14  1:17  1:37   33   44:38 21.1  1:06  125   25:35  8:50 1:20:07 
   35   7/21    126 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  36 M    41 10:05  1:48  1:30   36   44:47 21.0  1:10   63   22:41  7:50 1:20:12 
   36   6/25    235 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34 M    38  9:56  1:46  1:10   40   45:11 20.8  0:44   75   23:19  8:03 1:20:18 
   37   6/19     36 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46 M    96 11:25  2:02  1:24    5   40:15 23.4  1:16  138   26:12  9:02 1:20:30 
   38   2/12    198 Dalton Scott            White Bear Lake    MN  22 M    33  9:41  1:44  1:54   81   47:44 19.7  0:52   17   20:23  7:02 1:20:33 
   39   3/13     73 Dan Greer               Osseo              MN  27 M    69 10:39  1:54  1:23   18   43:03 21.9  1:08  104   24:24  8:25 1:20:35 
   40   8/21     90 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  36 M   151 13:26  2:24  1:09   23   43:51 21.5  0:46   41   21:29  7:25 1:20:39 
   41   1/7     100 Dawn Keller             Osseo              MN  48 F    40 10:01  1:47  1:09   32   44:29 21.2  0:57  100   24:17  8:23 1:20:52 
   42   3/8     210 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  13 F    19  9:19  1:40  1:32  101   49:23 19.1  0:48   12   19:57  6:53 1:20:58 
   43   7/25    225 Patrick Ward            Minneapolis        MN  33 M    64 10:33  1:53  1:54   25   44:07 21.4  1:32   69   22:55  7:54 1:20:59 
   44   4/13    232 Daniel Westlund         Saint Louis Park   MN  29 M   157 13:39  2:26  1:49   22   43:44 21.5  1:49   13   20:03  6:55 1:21:03 
   45   2/9     160 Katie Oden              Buffalo            MN  20 F    70 10:44  1:55  1:18   84   47:52 19.7  0:50   19   20:32  7:05 1:21:14 
   46   9/21     24 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  37 M    83 11:06  1:59  1:24   58   46:02 20.5  0:53   51   22:13  7:40 1:21:37 
   47   5/13     74 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  25 M   110 11:53  2:07  1:58   29   44:18 21.3  1:24   50   22:08  7:38 1:21:39 
   48   8/25     17 Chris Campbell          Sartell            MN  33 M     9  8:44  1:33  1:13   45   45:37 20.7  1:05  115   25:03  8:39 1:21:40 
   49   9/25    206 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31 M    11  9:03  1:37  3:21   37   44:50 21.0  2:01   60   22:33  7:47 1:21:46 
   50   7/19    221 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  46 M   130 12:42  2:16  1:19   54   45:59 20.5  1:15   32   21:03  7:16 1:22:17 
   51  10/21     83 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39 M    35  9:49  1:45  2:07   41   45:17 20.8  1:10   87   23:57  8:16 1:22:19 
   52   3/3     254 Aaron Hommerding        Prior Lake         MN  30 M    60 10:29  1:52  1:33   89   48:24 19.5  1:02   28   20:58  7:14 1:22:23 
   53   6/17     92 Michael Houghton        Sartell            MN  42 M    68 10:37  1:53  2:05   77   47:31 19.8  1:11   33   21:05  7:16 1:22:26 
   54   1/9      85 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51 M    26  9:29  1:42  1:42   56   46:01 20.5  1:17   92   24:04  8:18 1:22:30 
   55   1/8     185 Megan Rose              Sartell            MN  29 F   129 12:38  2:15  1:07   69   47:05 20.0  1:32   20   20:33  7:06 1:22:53 
   56   6/13     68 Matt Gorman             Saint Louis Park   MN  28 M    66 10:35  1:53  1:20   93   48:39 19.4  0:59   38   21:26  7:24 1:22:58 
   57  10/25    191 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34 M    74 10:45  1:55  1:50   55   46:01 20.5  1:33   67   22:51  7:53 1:22:58 
   58   8/19    156 Mark Nieters            Sauk Centre        MN  45 M     3  8:14  1:28  1:43   86   48:02 19.6  1:19   83   23:46  8:12 1:23:02 
   59   7/17    179 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  40 M   133 12:50  2:17  2:06   34   44:39 21.1  1:08   53   22:23  7:44 1:23:05 
   60   2/9     137 Gunther Maurus          Sartell            MN  52 M    37  9:54  1:46  2:11   47   45:39 20.6  1:31   91   24:03  8:18 1:23:16 
   61  11/25    213 Darin Strand            Willmar            MN  30 M    57 10:28  1:52  2:10   46   45:37 20.7  1:03   93   24:04  8:18 1:23:21 
   62  11/21    120 Todd Lachinski          Foley              MN  35 M    62 10:32  1:53  1:33   83   47:48 19.7  0:55   70   23:00  7:56 1:23:45 
   63   9/19    116 Randy Kramer            Buffalo            MN  47 M   100 11:34  2:04  1:11   62   46:15 20.4  1:19   79   23:32  8:07 1:23:48 
   64   1/13      4 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  37 F    54 10:25  1:51  1:23   61   46:15 20.4  1:13  106   24:36  8:29 1:23:49 
   65   3/12    122 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22 M    55 10:27  1:52  2:14  115   50:33 18.6  1:08   11   19:39  6:47 1:24:00 
   66  10/19    142 Anthony Melton          Champlin           MN  47 M   103 11:34  2:04  1:30   42   45:29 20.7  1:29   98   24:14  8:22 1:24:14 
   67   4/12      9 Elliott Beaty           Osseo              MN  24 M   107 11:39  2:05  1:54   73   47:23 19.9  1:34   46   21:54  7:33 1:24:22 
   68   8/17    261 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42 M    31  9:38  1:43  1:15   65   46:21 20.3  1:01  137   26:10  9:02 1:24:23 
   69   3/9     260 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54 M   117 12:07  2:10  1:23   67   46:34 20.2  1:06   77   23:29  8:06 1:24:38 
   70   2/6     245 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41 M    63 10:32  1:53  1:51   31   44:26 21.2  1:42  139   26:14  9:03 1:24:44 
   71   2/7     105 Susan Key               Ironwood           MI  48 F    86 11:08  1:59  1:48   63   46:18 20.3  1:34   97   24:12  8:21 1:24:59 
   72  11/19     60 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47 M    97 11:32  2:03  1:36   59   46:03 20.5  1:35   99   24:15  8:22 1:25:00 
   73   9/17    114 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40 M   140 13:01  2:19  1:56   51   45:48 20.6  1:10   73   23:17  8:02 1:25:10 
   74  12/25    217 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30 M   112 11:56  2:08  1:15  111   50:26 18.7  0:58   24   20:51  7:12 1:25:25 
   75   1/9     119 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33 F    58 10:29  1:52  1:49   87   48:09 19.6  1:38   78   23:31  8:07 1:25:33 
   76   3/9      31 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24 F    88 11:14  2:00  1:40   79   47:35 19.8  1:00   95   24:10  8:20 1:25:37 
   77   4/9     188 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24 F   122 12:17  2:11  1:54   99   49:11 19.2  1:21   36   21:20  7:22 1:26:01 
   78  13/25    154 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34 M    76 10:55  1:57  1:35   92   48:34 19.4  1:00   94   24:07  8:19 1:26:09 
   79   4/9      41 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  52 M    48 10:12  1:49  1:17  102   49:24 19.1  0:58  105   24:27  8:26 1:26:16 
   80   2/8     124 Kristen Lemke           Saint Paul         MN  29 F    52 10:22  1:51  1:07  117   50:50 18.5  1:26   71   23:07  7:59 1:26:50 
   81  14/25    194 Joe Schulte             Saint Cloud        MN  34 M    77 10:57  1:57  1:49   76   47:28 19.8  1:39  112   25:00  8:37 1:26:51 
   82  15/25    163 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33 M   131 12:44  2:16  1:28   78   47:31 19.8  1:50   81   23:37  8:09 1:27:07 
   83   1/7     125 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  51 F   156 13:38  2:26  1:25  109   50:02 18.8  1:16   26   20:54  7:13 1:27:13 
   84   1/5      34 Dan Davis               Shoreview          MN  59 M    98 11:32  2:03  1:18   57   46:02 20.5  1:19  152   27:10  9:22 1:27:18 
   85   7/13     29 Steve Crooks            Richmond           MN  29 M   171 14:25  2:34  2:09   91   48:31 19.4  1:04   35   21:12  7:19 1:27:19 
   86   5/12    214 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24 M    17  9:13  1:39  1:01  138   53:16 17.7  1:44   52   22:15  7:41 1:27:27 
   87  10/17    109 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  42 M   109 11:47  2:06  1:12  106   49:53 18.9  1:01   82   23:40  8:10 1:27:31 
   88  11/17    167 Jeffrey Patrow          Altoona            WI  41 M   153 13:29  2:24  1:41   72   47:14 19.9  1:20   90   24:02  8:18 1:27:45 
   89   3/7     172 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  45 F    15  9:12  1:38  1:47  127   52:18 18.0  0:51   86   23:55  8:15 1:28:01 
   90   6/12    231 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24 M   180 14:59  2:40  2:46   88   48:20 19.5  1:18   31   21:03  7:16 1:28:23 
   91  16/25    200 Josh Sell               Waconia            MN  34 M   136 12:57  2:18  2:19  103   49:28 19.0  1:19   56   22:28  7:45 1:28:29 
   92  17/25    236 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34 M   119 12:10  2:10  1:47  100   49:12 19.1  0:46  108   24:41  8:31 1:28:35 
   93  12/21    184 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37 M    78 10:58  1:57  1:41  126   52:12 18.0  1:00   66   22:49  7:52 1:28:38 
   94  12/19    211 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  45 M   127 12:36  2:15  2:15   80   47:38 19.8  1:10  113   25:01  8:38 1:28:39 
   95   3/7     224 Jennifer Voigt                                 41 F    51 10:15  1:50  2:47  128   52:18 18.0  0:55   57   22:28  7:45 1:28:42 
   96   7/12     42 Dillon Downs            Buffalo            MN  22 M   102 11:34  2:04  1:55  123   51:45 18.2  1:06   54   22:24  7:44 1:28:42 
   97   4/7      48 Christina Enger         Columbia Heights   MN  40 F    65 10:34  1:53  1:12   85   47:56 19.7  1:19  160   27:56  9:38 1:28:55 
   98  12/17    196 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44 M   181 15:04  2:41  2:17   82   47:48 19.7  1:20   64   22:45  7:51 1:29:11 
   99   8/12     28 Patrick Crooks          Richmond           MN  24 M   150 13:26  2:23  2:37  110   50:14 18.8  1:18   45   21:52  7:33 1:29:25 
  100  13/17     23 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44 M   159 13:52  2:28  1:57   43   45:34 20.7  1:05  150   27:01  9:19 1:29:28 
  101  13/21     69 John Gournaris          Lakeville          MN  39 M    81 11:02  1:58  2:13   90   48:29 19.4  1:08  147   26:43  9:13 1:29:33 
  102  18/25      7 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30 M   120 12:13  2:11  1:49  105   49:36 19.0  1:47   96   24:12  8:21 1:29:35 
  103   5/9     209 Mackenzie Statz                                20 F   128 12:38  2:15  1:25  124   52:06 18.1  1:00   59   22:31  7:46 1:29:38 
  104   2/13     71 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37 F    85 11:07  1:59  2:05  107   49:55 18.9  1:35  117   25:04  8:39 1:29:44 
  105   2/5     230 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55 M   123 12:23  2:12  4:08   53   45:57 20.5  1:20  136   26:04  9:00 1:29:49 
  106   3/13    162 Jennifer Olson          Rice               MN  36 F   168 14:03  2:30  1:35   74   47:25 19.9  1:02  134   25:57  8:57 1:30:00 
  107   2/6      11 Aaron Bergh             Maple Grove        MN  18 M   132 12:44  2:16  1:15  108   49:55 18.9  0:54  120   25:23  8:45 1:30:09 
  108   3/6     127 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16 M    95 11:23  2:02  2:35   75   47:27 19.9  0:47  165   28:21  9:47 1:30:32 
  109   4/8     168 Molly Peichel           Rice               MN  19 F     4  8:14  1:28  1:39  114   50:30 18.7  1:02  176   29:25 10:09 1:30:48 
  110  14/21    218 Stuart Swenson          Sartell            MN  38 M   196 16:35  2:57  3:22   49   45:43 20.6  2:33   65   22:47  7:52 1:30:58 
  111  14/17      8 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44 M   189 15:48  2:49  1:34   71   47:12 20.0  1:19  122   25:27  8:47 1:31:18 
  112   3/5     158 Peter Nord              Sartell            MN  57 M   125 12:33  2:14  2:38  104   49:31 19.0  0:51  133   25:49  8:54 1:31:20 
  113   4/13    108 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  37 F    47 10:12  1:49  1:15   68   46:50 20.1  1:32  189   31:33 10:53 1:31:20 
  114   2/9      64 Shanna Gerads           Albany             MN  33 F   145 13:10  2:21  2:01  134   52:56 17.8  1:09   49   22:06  7:38 1:31:20 
  115   4/7     229 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  47 F   105 11:35  2:04  2:11   96   49:06 19.2  1:26  154   27:11  9:23 1:31:27 
  116   3/9     130 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34 F    29  9:34  1:42  1:54  135   53:01 17.8  1:26  127   25:39  8:51 1:31:33 
  117   5/7      78 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  42 F   148 13:21  2:23  2:40  112   50:28 18.7  1:51   76   23:28  8:06 1:31:47 
  118   5/9      13 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51 M    91 11:18  2:01  1:36  143   53:49 17.5  1:14   88   24:00  8:17 1:31:56 
  119   5/13    155 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35 F    56 10:28  1:52  1:15  153   55:00 17.1  0:56  102   24:23  8:25 1:32:00 
  120   4/5     263 John Schewe             Shakopee           MN  55 M   155 13:36  2:25  2:11   98   49:09 19.2  1:37  126   25:36  8:50 1:32:07 
  121  15/21    228 Travis Wells            Zimmerman          MN  37 M   158 13:48  2:27  1:58   94   48:56 19.3  1:00  142   26:27  9:07 1:32:07 
  122  19/25    223 Joe Vanderark           Willmar            MN  31 M   165 14:02  2:30  1:34   97   49:06 19.2  1:03  143   26:31  9:09 1:32:14 
  123   9/12     37 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22 M   143 13:08  2:20  2:03  120   51:43 18.2  1:09  103   24:24  8:25 1:32:25 
  124   2/3     258 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Center    MN  36 F    80 11:02  1:58  1:51   95   48:59 19.2  1:21  179   29:44 10:15 1:32:55 
  125   6/13    202 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35 F   144 13:08  2:20  2:32   70   47:06 20.0  2:22  159   27:49  9:36 1:32:55 
  126  20/25      5 Neal Bachman            Elk River          MN  33 M   115 12:04  2:09  3:59  163   55:51 16.9  1:12   15   20:19  7:01 1:33:24 
  127   8/13     25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25 M    24  9:27  1:41  2:28  167   57:13 16.5  1:20   74   23:17  8:02 1:33:44 
  128  16/21    193 Matt Schomaker          Champlin           MN  37 M   139 13:01  2:19  1:48  133   52:54 17.8  0:59  128   25:41  8:52 1:34:21 
  129   4/9      20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34 F   106 11:36  2:04  2:12  145   54:08 17.4  1:22  118   25:06  8:40 1:34:22 
  130   6/9     183 Vanessa Richter         Albany             MN  21 F    21  9:23  1:40  1:47  161   55:46 16.9  0:59  145   26:32  9:09 1:34:26 
  131   3/8      72 Jennifer Gray           Osseo              MN  28 F   167 14:03  2:30  2:00  148   54:36 17.3  1:59   48   21:56  7:34 1:34:32 
  132   4/6      40 Derek Docherty          Buffalo            MN  19 M   166 14:02  2:30  1:54  136   53:04 17.8  0:43  111   24:55  8:36 1:34:37 
  133   7/13     81 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35 F   169 14:22  2:33  1:56  113   50:28 18.7  1:15  146   26:42  9:13 1:34:41 
  134   4/8     182 Lauren Rauchwarter      Saint Louis Park   MN  25 F    20  9:21  1:40  2:25  122   51:44 18.2  2:20  168   28:53  9:58 1:34:41 
  135   9/13    166 Josh Patnode            Saint Cloud        MN  27 M    79 10:59  1:57  1:47  165   56:12 16.8  0:48  114   25:02  8:38 1:34:46 
  136   6/9      19 Steve Carlson           Osseo              MN  50 M   154 13:31  2:24  2:27  118   51:09 18.4  1:48  135   25:58  8:58 1:34:51 
  137   8/13    207 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35 F   149 13:23  2:23  2:45  125   52:08 18.1  1:01  129   25:42  8:52 1:34:57 
  138  21/25    180 Jason Primus            Sartell            MN  33 M   163 13:54  2:28  2:05  121   51:43 18.2  1:40  130   25:46  8:53 1:35:06 
  139  22/25    197 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31 M    71 10:44  1:55  2:08  129   52:21 18.0  1:45  163   28:12  9:44 1:35:08 
  140  17/21    115 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  35 M   193 16:24  2:55  1:42  119   51:15 18.4  1:13  116   25:04  8:39 1:35:36 
  141   5/8     117 Ashley Kropp            Minneapolis        MN  29 F   146 13:18  2:22  2:21  139   53:28 17.6  1:42  121   25:25  8:46 1:36:12 
  142   5/9     106 Heather King            Saint Paul         MN  31 F   141 13:03  2:19  2:10  144   54:02 17.4  1:21  131   25:47  8:54 1:36:21 
  143   1/1     219 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56 F    45 10:11  1:49  2:20  137   53:13 17.7  1:48  170   29:02 10:01 1:36:32 
  144   6/8       3 Emily Allen             Bloomington        MN  28 F   179 14:53  2:39  2:00  140   53:33 17.6  1:18  119   25:22  8:45 1:37:05 
  145  15/17     47 Troy Emter              Zimmerman          MN  44 M   152 13:28  2:24  2:28  116   50:39 18.6  1:31  175   29:16 10:06 1:37:19 
  146   9/13    227 Melissa Welle           Melrose            MN  35 F   182 15:14  2:43  2:22  146   54:16 17.4  0:52  107   24:39  8:30 1:37:21 
  147   5/7      44 Amy Edelstein           North Mankato      MN  47 F   114 12:02  2:09  2:38  141   53:34 17.6  2:20  149   26:57  9:18 1:37:30 
  148  13/19    150 Ron Neems               Iowa City          IA  47 M    82 11:04  1:58  3:29  157   55:17 17.0  2:17  123   25:32  8:49 1:37:37 
  149  10/13     58 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25 M    53 10:23  1:51  2:04  152   54:55 17.2  1:40  167   28:38  9:53 1:37:38 
  150  18/21    192 Tad Schoeppner          Saint Cloud        MN  38 M   172 14:30  2:35  2:37  130   52:26 18.0  0:55  155   27:14  9:24 1:37:40 
  151  14/19    174 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  48 M    73 10:45  1:55  2:45  181   59:14 15.9  0:58   89   24:02  8:18 1:37:41 
  152   7/8     169 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28 F    59 10:29  1:52  2:19  132   52:49 17.8  2:26  180   29:44 10:16 1:37:45 
  153   7/9     159 Brett Oden              Buffalo            MN  53 M   113 11:56  2:08  4:37  151   54:55 17.2  2:00  101   24:21  8:24 1:37:47 
  154  10/12    262 Elliot Oneal            Saint Cloud        MN  22 M   200 17:03  3:02  2:40  142   53:36 17.6  1:16   80   23:34  8:08 1:38:08 
  155   7/9     250 Erin Windschitl         Sartell            MN  20 F    28  9:32  1:42  2:33  155   55:06 17.1  0:53  184   30:33 10:32 1:38:34 
  156   5/6     110 Morcelli Kombo          Saint Cloud        MN  19 M   184 15:18  2:43  2:31  190 1:01:04 15.4  0:42    8   19:07  6:36 1:38:41 
  157  23/25      2 Christopher Allen       Bloomington        MN  33 M   138 13:01  2:19  2:53  131   52:39 17.9  1:48  169   28:54  9:58 1:39:12 
  158   3/6     240 Todd Dickson            Big Lake           MN  35 M   126 12:35  2:14  2:53  156   55:11 17.1  1:25  156   27:23  9:27 1:39:26 
  159   6/6     215 Ben Stultz              Osseo              MN  19 M   162 13:53  2:28  4:24  172   57:39 16.3  1:14   58   22:30  7:46 1:39:38 
  160  19/21    165 Donald Ouimette         Saint Cloud        MN  38 M   135 12:55  2:18  2:08  177   58:51 16.0  1:00  109   24:49  8:34 1:39:41 
  161  11/12     66 Shane Geving            Minneapolis        MN  20 M   177 14:46  2:38  2:36  149   54:38 17.2  1:08  148   26:51  9:16 1:39:57 
  162  24/25    133 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30 M   134 12:53  2:18  3:04  171   57:33 16.4  1:00  132   25:48  8:54 1:40:16 
  163   8/9      38 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24 F   121 12:15  2:11  2:20  159   55:41 16.9  1:07  171   29:04 10:02 1:40:25 
  164   2/7      94 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54 F   147 13:19  2:22  2:29  173   57:47 16.3  2:20  124   25:34  8:49 1:41:28 
  165   3/7     107 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54 F   118 12:08  2:10  2:32  164   56:10 16.8  1:37  177   29:29 10:10 1:41:55 
  166  12/12     65 Derik Gertken           Saint Cloud        MN  22 M   170 14:24  2:34  2:31  174   57:52 16.3  0:55  141   26:25  9:07 1:42:06 
  167  16/17    259 William Corcoran        Sartell            MN  40 M    10  9:02  1:37  0:58    3   39:28 23.9  0:52  214   51:48 17:52 1:42:06 
  168  10/13     61 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36 F    92 11:19  2:01  2:39  182   59:31 15.8  0:43  162   28:10  9:43 1:42:19 
  169  11/13    175 Sarah Phenow            Champlin           MN  37 F   142 13:06  2:20  2:52  168   57:25 16.4  2:01  158   27:48  9:36 1:43:11 
  170   8/9     181 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51 M   204 18:44  3:20  2:24  147   54:23 17.3  1:28  144   26:32  9:09 1:43:29 
  171   4/7     112 Mary Koshiol            Clearwater         MN  50 F   187 15:29  2:45  1:59  158   55:34 17.0  1:20  174   29:12 10:05 1:43:32 
  172  15/19     27 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46 M   201 17:27  3:06  3:41  176   58:10 16.2  1:31   68   22:52  7:53 1:43:39 
  173   1/4      97 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63 M   124 12:30  2:14  2:07  154   55:03 17.1  2:06  194   32:23 11:10 1:44:08 
  174   6/7     140 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44 F   183 15:14  2:43  2:42  175   58:07 16.2  1:59  140   26:21  9:05 1:44:21 
  175  20/21    176 Brad Pieper             Saint Cloud        MN  35 M   195 16:34  2:57  4:12  162   55:49 16.9  1:47  151   27:08  9:22 1:45:28 
  176   6/9      70 Andrea Grabanski        Eagan              MN  34 F    90 11:16  2:00  2:14  193 1:01:55 15.2  1:59  164   28:18  9:46 1:45:41 
  177   2/4     113 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70 M   101 11:34  2:04  2:19  187 1:00:00 15.7  1:59  182   30:21 10:28 1:46:11 
  178   5/5      88 Gordon Hjellming        Eagan              MN  57 M   190 15:51  2:49  2:28  150   54:46 17.2  1:12  190   32:00 11:02 1:46:15 
  179   6/7     201 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45 F   178 14:51  2:39  2:21  180   59:05 15.9  2:12  161   28:00  9:40 1:46:28 
  180   5/7     103 Jean Keller             Saint Cloud        MN  50 F   174 14:31  2:35  2:21  183   59:33 15.8  1:25  173   29:10 10:04 1:46:58 
  181  11/13    129 Peter Mades             Holdingford        MN  28 M   185 15:19  2:44  2:28  188 1:00:13 15.6  1:01  166   28:36  9:52 1:47:34 
  182  16/19    186 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49 M   176 14:37  2:36  4:52  166   56:38 16.6  3:02  172   29:09 10:03 1:48:16 
  183   7/9      26 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30 F   173 14:31  2:35  2:54  201 1:05:39 14.3  1:29  110   24:49  8:34 1:49:19 
  184   6/7     132 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54 F   164 14:01  2:30  2:09  178   58:53 16.0  1:17  197   33:01 11:23 1:49:19 
  185  17/19    204 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  49 M   188 15:42  2:48  4:26  186   59:56 15.7  2:10  153   27:10  9:22 1:49:23 
  186   8/9     195 Tracy Schulte           Saint Cloud        MN  34 F   137 12:58  2:19  3:45  192 1:01:40 15.3  1:47  178   29:38 10:13 1:49:47 
  187   3/3     255 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16 F    25  9:28  1:41  2:12  194 1:02:10 15.2  0:44  205   35:47 12:21 1:50:18 
  188  12/13     45 Jennifer Edling         Clear Lake         MN  37 F   207 19:25  3:27  3:05  185   59:50 15.7  1:27  157   27:41  9:33 1:51:25 
  189   3/4     161 Mike Ohara              Sartell            MN  60 M   116 12:07  2:09  4:12  170   57:28 16.4  1:57  207   36:29 12:35 1:52:11 
  190  12/13     87 Brian Hill              Woodbury           MN  26 M   175 14:37  2:36  4:20  184   59:46 15.8  1:43  192   32:04 11:04 1:52:27 
  191  18/19     43 Pat Edeburn             Saint Cloud        MN  46 M   198 16:59  3:01  3:50  169   57:27 16.4  2:06  195   32:24 11:11 1:52:43 
  192   4/6     243 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28 M   111 11:54  2:07  2:53  189 1:00:24 15.6  2:27  209   36:53 12:43 1:54:29 
  193   5/8     146 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  19 F     6  8:28  1:31  3:21  208 1:11:15 13.2  0:52  187   31:19 10:48 1:55:12 
  194   6/8     171 Emily Peterson          Saint Cloud        MN  17 F    23  9:27  1:41  2:44  207 1:10:51 13.3  0:53  188   31:19 10:48 1:55:12 
  195   8/8      82 Kristin Hanson          Princeton          MN  28 F   161 13:53  2:28  2:16  198 1:04:50 14.5  1:32  201   34:32 11:55 1:57:02 
  196   7/7     264 Kim Halek               Champlin           MN  53 F   197 16:39  2:58  2:20  195 1:02:22 15.1  1:56  199   33:51 11:41 1:57:06 
  197  17/17    138 Dominic McConnell       Milaca             MN  42 M   203 18:14  3:15  3:31  191 1:01:17 15.4  2:11  193   32:14 11:07 1:57:25 
  198   7/8      50 Emily Erickson          Saint Cloud        MN  17 F   186 15:28  2:45  2:25  202 1:05:59 14.3  2:49  185   30:54 10:40 1:57:34 
  199   7/7     216 Tracy Sudak             Chaska             MN  47 F   210 20:14  3:36  4:15  179   58:57 16.0  2:10  196   32:30 11:13 1:58:05 
  200  19/19     55 Gordon Foizie           Fridley            MN  49 M   202 18:01  3:12  4:52  160   55:45 16.9  3:05  208   36:30 12:35 1:58:11 
  201   8/8     118 Courtney Krsiean        Saint Cloud        MN  16 F   191 16:03  2:51  2:42  204 1:08:07 13.8  1:04  186   31:01 10:42 1:58:55 
  202  13/13     10 Tyler Behrens           Saint Cloud        MN  26 M   211 20:39  3:40  3:09  197 1:04:17 14.7  1:01  181   29:55 10:19 1:58:58 
  203   1/2     249 Debbie Windschitl       Sartell            MN  51 F    87 11:11  2:00  3:38  209 1:15:37 12.5  1:36  204   34:53 12:02 2:06:53 
  204   7/7      46 Sonia Eizenhoefer       Saint Cloud        MN  44 F   205 18:47  3:20  4:17  205 1:08:52 13.7  1:25  202   34:33 11:55 2:07:52 
  205  25/25    226 Walker Wearne           Little Falls       MN  32 M   208 19:45  3:31  4:02  203 1:07:27 14.0  3:10  203   34:41 11:58 2:09:03 
  206   9/9     205 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30 F   212 20:50  3:42  3:46  196 1:04:12 14.7  2:27  211   38:04 13:08 2:09:17 
  207   5/6     242 Kenneth Gard            Afton              MN  35 M   160 13:52  2:28  3:11  211 1:16:21 12.3  1:06  206   36:16 12:31 2:10:43 
  208   4/4      77 Stephen Halsey          Monticello         MN  61 M   194 16:32  2:57  5:36  206 1:10:21 13.4  2:15  210   37:10 12:49 2:11:52 
  209  21/21     22 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35 M   214 31:37  5:37  3:34  200 1:05:35 14.4  1:12  191   32:01 11:03 2:13:57 
  210   9/9      39 Brittany Deziel         Rogers             MN  20 F   192 16:04  2:52  1:26  214 1:26:33 10.9  1:13  183   30:32 10:32 2:15:46 
  211   6/6     247 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36 M   199 17:00  3:02  5:11  199 1:05:26 14.4  1:46  212   47:30 16:23 2:16:52 
  212   9/9      14 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50 M   206 18:52  3:21  3:31  212 1:18:49 12.0  1:41  200   34:09 11:47 2:17:01 
  213  13/13    151 Mandy Neuman            Saint Cloud        MN  36 F   213 22:28  4:00  3:49  213 1:19:13 11.9  2:04  198   33:32 11:34 2:21:04 
  214   2/2     244 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49 F   209 19:51  3:32  4:25  210 1:16:10 12.4  1:43  213   49:51 17:12 2:31:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  309 SwimBikeRunFast                                  2  7:20  1:19  0:45    2   40:00 23.6  0:33    2   18:15  6:18 1:06:51 
           Anthony Schwartz , Cory Ruow , Noah Middlestae         
    2  313 Victorious Secret                                5  9:31  1:42  0:46    3   40:44 23.1  0:30    1   18:07  6:15 1:09:37 
           Chase Wark , Chase Arens , Luke Paplham                
    3  308 Clear Path                                       1  7:14  1:17  0:53    1   39:31 23.8  0:34    9   25:30  8:48 1:13:40 
           Marty Moran , Corey Shouse Tou , Riley Peterson        
    4  304 The Mayor, an accountant,                        3  8:53  1:35  0:41    4   44:17 21.3  0:36    5   22:45  7:51 1:17:11 
           Joel Gregory , Phillip Erickson , Dave Kleis           
    5  305 Circuit Check                                    4  9:29  1:42  0:39    5   46:35 20.2  0:37    4   21:50  7:32 1:19:09 
           Jim Hanzlik , Greg Michalko , Brad Cyr                 
    6  312 GFR1                                             7 10:06  1:48  0:52    9   50:35 18.6  0:37    3   18:44  6:28 1:20:52 
           David Vanderlinden , Matthew Vanderlind , Michael Harr 
    7  306 Circuit Check Strain Guag                        8 11:24  2:02  0:46    6   48:37 19.4  0:44    8   24:13  8:21 1:25:42 
           Gregory Jonas , Jonathan Foresberg , Michael Jester    
    8  311 Psyched                                          6  9:50  1:45  0:54   10   57:36 16.4  0:42    6   22:59  7:56 1:31:59 
           Joel Spalding , Jeff Carlson , Joel Spalding           
    9  307 Dezurick                                         9 13:32  2:25  0:53    7   48:53 19.3  0:43   11   29:34 10:12 1:33:33 
           Daniel Jurkovics , Mike Larkey , Joe Erkens            
   10  303 Team Bechtold                                   11 19:12  3:25  2:26    8   49:28 19.0  0:43    7   24:11  8:21 1:35:57 
           Bruce Bechtold , Ted Bechtold , Bruce Bechtold         
   11  310 Simonsays                                       10 17:12  3:04  3:21   11 1:01:14 15.4  0:43   10   27:32  9:30 1:50:02 
           Cary Simon , Brandon Simon , Cary Simon                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Rub, Click and Sweat                             1  9:31  1:42  0:46    1   45:04 20.9  0:43    1   22:56  7:55 1:18:57 
           Jes Campbell , Chelsie Binsfeld , Lisa Bollinger       
    2  302 G&K Girls                                        2 11:22  2:01  0:54    2 1:02:31 15.1  1:04    2   30:25 10:30 1:46:14 
           Gina Dumas , Katlyn Wilkenson , Gina Dumas             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  327 Team House of Pizza                              1  8:14  1:28  0:52    2   41:20 22.8  0:40    3   22:22  7:43 1:13:26 
           Eric Nacey , Mark Nieters , Jodi Gertken               
    2  332 Team Granite Four                                6 10:32  1:53  0:42    1   39:21 23.9  0:36    6   22:50  7:53 1:14:00 
           Raeley Walz , Tom Manderfiel , Dennis Gregory          
    3  323 Tri Tri Tri Again                                5 10:28  1:52  0:46    3   43:28 21.7  0:44    5   22:45  7:51 1:18:09 
           Hank Millette , Karen Millette , Jeremy Mikel          
    4  316 Microbiologics lll                               7 10:48  1:55  0:49    6   49:15 19.1  0:44    7   23:17  8:02 1:24:52 
           Tom Bauer , Tom Ressemann , Brittney Sundgaard         
    5  315 KR^2                                             8 12:18  2:12  0:42    4   46:55 20.1  0:45    8   25:05  8:39 1:25:43 
           Ryan Barrett , Nichol Davis , Robin Roiland            
    6  328 Murn Mumm & Kron Dentistr                       14 16:32  2:57  0:46    5   47:02 20.0  0:42    2   20:51  7:12 1:25:52 
           Donald Neu , Debbie Schutz , Tim Krouth                
    7  173 Team Peterson                                    4 10:21  1:51  2:06   10   54:18 17.3  0:37    1   20:35  7:06 1:27:55 
           Rick Peterson , Peterson Becca ,                       
    8  318 Forced Family Fun                                3 10:07  1:48  0:43    7   51:43 18.2  0:39    9   25:51  8:55 1:29:01 
           Travis Bodick , Abbie Knapek , Hallie Knapek           
    9  329 Fire Breathing Rubber Duc                        9 13:17  2:22  1:12    9   52:18 18.0  0:48   10   26:30  9:08 1:34:03 
           Emma Saunders , Pete Saunders , Morgan Saunders        
   10  314 Granite Team 1                                  12 15:16  2:43  0:55   11   55:18 17.0  0:37    4   22:33  7:47 1:34:37 
           Robyn Baker , Shelly Bauerly Ko , Devon Baker          
   11  330 Last Minute Entry                               10 14:03  2:30  0:59    8   51:48 18.2  0:50   15   34:24 11:52 1:42:02 
           Nancy Saunders , Eric Felsch , Valerie Felsch          
   12  319 Microbiologics II                                2  9:51  1:45  0:42   12   59:44 15.8  1:26   14   31:32 10:53 1:43:13 
           Kelly Ehnes , Josh Sundgaard , Kelly Ehnes             
   13  317 Grantie Equity Team 3                           11 15:16  2:43  0:56   16 1:02:43 15.0  0:49   12   28:56  9:59 1:48:37 
           Helga Bauerly , Julie Weber , Eric Jungels             
   14  326 Microbiologics                                  15 18:20  3:16  0:55   15 1:02:27 15.1  0:41   11   28:41  9:54 1:51:02 
           Megan Murn , Laurie Kundrat , Bryant Frie              
   15  322 Granite Team 2                                  17 26:14  4:40  1:27   17 1:07:07 14.0  1:01   13   30:10 10:25 2:05:58 
           Cindy Lamp , Ryan Schwartz , Stacy Schumacher          
   16  324 Geotek Team                                     13 15:17  2:43 12:27   13 1:01:34 15.3  1:34   16   49:43 17:09 2:20:33 
           Pat Mitchell , Jane Mitchell , Robyn Baker             
   17  321 Geotek Team 2                                   16 26:14  4:40  1:30   14 1:01:35 15.3  1:33   17   49:43 17:09 2:20:33 
           Cindy L , Dale Nordquist , Marilyn Nordquist           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 153 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  31 M      1  9:25  1:41  1:38    1   28:33 33.0 13:24    1   19:29  6:44 1:12:27 
  76                                                                         2:40    2   50:34 18.6  1:46    2   23:28  8:06         

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  257 David Phillips          Maple Grove        MN  27    2  9:30  1:42  0:50    1   37:53 24.9  0:41    1   18:20  6:20 1:07:13 
    2  251 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37    1  8:25  1:30  0:53    2   38:47 24.3  0:40    2   19:04  6:35 1:07:48 
    3  254 Aaron Hommerding        Prior Lake         MN  30    3 10:29  1:52  1:33    3   48:24 19.5  1:02    3   20:58  7:14 1:22:23 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Diane Hankee            Hugo               MN  36    1  9:12  1:38  1:08    1   41:35 22.7  0:47    1   19:02  6:34 1:11:43 
    2  258 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Center    MN  36    3 11:02  1:58  1:51    2   48:59 19.2  1:21    2   29:44 10:15 1:32:55 
    3  255 Tori Maish              Saint Cloud        MN  16    2  9:28  1:41  2:12    3 1:02:10 15.2  0:44    3   35:47 12:21 1:50:18 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Ryan Collins            Saint Louis Park   MN  37    2 11:06  1:59  1:15    1   42:57 21.9  1:04    1   22:37  7:48 1:18:58 
    2  245 Eric Lavigne            Hopkins            MN  41    1 10:32  1:53  1:51    2   44:26 21.2  1:42    2   26:14  9:03 1:24:44 
    3  240 Todd Dickson            Big Lake           MN  35    4 12:35  2:14  2:53    3   55:11 17.1  1:25    3   27:23  9:27 1:39:26 
    4  243 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28    3 11:54  2:07  2:53    4 1:00:24 15.6  2:27    5   36:53 12:43 1:54:29 
    5  242 Kenneth Gard            Afton              MN  35    5 13:52  2:28  3:11    6 1:16:21 12.3  1:06    4   36:16 12:31 2:10:43 
    6  247 Dakri Nelson            Big Lake           MN  36    6 17:00  3:02  5:11    5 1:05:26 14.4  1:46    6   47:30 16:23 2:16:52 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  249 Debbie Windschitl       Sartell            MN  51    1 11:11  2:00  3:38    1 1:15:37 12.5  1:36    1   34:53 12:02 2:06:53 
    2  244 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  49    2 19:51  3:32  4:25    2 1:16:10 12.4  1:43    2   49:51 17:12 2:31:58 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46 M    7:14  1:17 
    2 Gabby Keller            Osseo              MN  21 F    8:07  1:27 
    3 Mark Nieters            Sauk Centre        MN  45 M    8:14  1:28 
    4 Molly Peichel           Rice               MN  19 F    8:14  1:28 
    5 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M    8:25  1:30 
    6 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  19 F    8:28  1:31 
    7 Jamie Heying            Buffalo            MN  43 F    8:37  1:32 
    8 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19 F    8:38  1:32 
    9 Chris Campbell          Sartell            MN  33 M    8:44  1:33 
   10 William Corcoran        Sartell            MN  40 M    9:02  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Phillips          Maple Grove        MN  27 M   37:53 24.9 
    2 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M   38:47 24.3 
    3 William Corcoran        Sartell            MN  40 M   39:28 23.9 
    4 Chad Lemke              Sartell            MN  41 M   39:35 23.8 
    5 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46 M   40:15 23.4 
    6 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   40:28 23.3 
    7 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41 M   40:54 23.0 
    8 Lane Meyer              Pengilly           MN  45 M   41:21 22.8 
    9 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   41:22 22.8 
   10 Diane Hankee            Hugo               MN  36 F   41:35 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jesse Westrup           Sartell            MN  38 M   16:49  5:48 
    2 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35 M   17:19  5:59 
    3 Wade Cruser                                    26 M   18:15  6:18 
    4 David Phillips          Maple Grove        MN  27 M   18:20  6:20 
    5 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   18:33  6:24 
    6 Diane Hankee            Hugo               MN  36 F   19:02  6:34 
    7 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M   19:04  6:35 
    8 Morcelli Kombo          Saint Cloud        MN  19 M   19:07  6:36 
    9 Kole Seiler             Fargo              ND  23 M   19:09  6:37 
   10 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16 F   19:27  6:43 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35   21  9:58  1:47  1:13    7   41:22 22.8  0:47    2   17:19  5:59 1:10:37 
    2  238 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   24 10:07  1:48  1:06    4   40:28 23.3  0:48    4   18:33  6:24 1:11:00 
    3  233 Jesse Westrup           Sartell            MN  38   29 10:15  1:50  1:06   11   42:35 22.1  0:39    1   16:49  5:48 1:11:21 
    4  203 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41   26 10:11  1:49  1:10    5   40:54 23.0  0:59   13   20:24  7:03 1:13:37 
    5   30 Wade Cruser                                    26   15  9:39  1:43  1:21   25   44:19 21.3  0:38    3   18:15  6:18 1:14:10 
    6  123 Chad Lemke              Sartell            MN  41   67 11:41  2:05  1:25    2   39:35 23.8  0:54   14   20:39  7:08 1:14:13 
    7  141 Dan McKeon              Bemidji            MN  36    7  9:08  1:38  1:06   10   42:16 22.3  1:03   28   21:28  7:24 1:14:59 
    8  121 Gregg Larson            Hawley             MN  35   28 10:12  1:49  1:14    9   42:12 22.3  0:51   15   20:41  7:08 1:15:08 
    9   12 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39   13  9:34  1:42  1:05   13   42:51 22.0  0:46   19   20:57  7:14 1:15:11 
   10  143 Lane Meyer              Pengilly           MN  45   54 11:20  2:01  1:05    6   41:21 22.8  1:10   26   21:25  7:24 1:16:20 
   11   59 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  41   23 10:06  1:48  0:51   19   43:57 21.4  0:56   16   20:46  7:10 1:16:34 
   12  131 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34    8  9:09  1:38  2:17   21   44:07 21.4  1:18   18   20:52  7:12 1:17:41 
   13   93 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26   33 10:30  1:52  1:44   22   44:13 21.3  1:12    9   20:08  6:57 1:17:45 
   14  237 John Wolfe              Sartell            MN  42   25 10:11  1:49  1:04   23   44:13 21.3  1:19   20   21:01  7:15 1:17:47 
   15  144 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34   55 11:22  2:01  1:22   16   43:15 21.8  0:48   30   21:37  7:28 1:18:22 
   16   15 David Buhl              Sartell            MN  40   65 11:35  2:04  1:34    8   41:59 22.4  1:37   32   21:51  7:33 1:18:35 
   17  199 Kole Seiler             Fargo              ND  23   37 10:36  1:53  1:44   52   46:19 20.3  1:20    6   19:09  6:37 1:19:07 
   18   21 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  16    6  9:04  1:37  1:37   40   45:41 20.6  1:05   31   21:44  7:30 1:19:10 
   19  164 Travis Orth             Saint Cloud        MN  32   41 10:45  1:55  1:51   28   44:47 21.0  0:59   21   21:02  7:16 1:19:22 
   20   79 Pat Hamler              Eau Claire         WI  45   52 11:15  2:00  1:27   15   43:10 21.8  1:03   44   22:39  7:49 1:19:32 
   21  208 Carl Spalding           Maple Plain        MN  49   18  9:53  1:46  1:07   42   45:45 20.6  0:56   35   21:54  7:33 1:19:34 
   22    1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45   44 10:48  1:55  1:28   12   42:37 22.1  1:16   63   23:47  8:12 1:19:55 
   23    6 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34   10  9:25  1:41  1:23   31   45:04 20.9  0:56   53   23:13  8:01 1:19:59 
   24   35 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39   60 11:33  2:04  1:07   36   45:36 20.7  1:29   11   20:22  7:02 1:20:06 
   25  149 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46    1  7:14  1:17  1:37   26   44:38 21.1  1:06   90   25:35  8:50 1:20:07 
   26  126 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  36   22 10:05  1:48  1:30   29   44:47 21.0  1:10   45   22:41  7:50 1:20:12 
   27  235 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34   20  9:56  1:46  1:10   32   45:11 20.8  0:44   56   23:19  8:03 1:20:18 
   28   36 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46   57 11:25  2:02  1:24    3   40:15 23.4  1:16   99   26:12  9:02 1:20:30 
   29  198 Dalton Scott            White Bear Lake    MN  22   16  9:41  1:44  1:54   63   47:44 19.7  0:52   12   20:23  7:02 1:20:33 
   30   73 Dan Greer               Osseo              MN  27   39 10:39  1:54  1:23   14   43:03 21.9  1:08   77   24:24  8:25 1:20:35 
   31   90 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  36   93 13:26  2:24  1:09   18   43:51 21.5  0:46   29   21:29  7:25 1:20:39 
   32  225 Patrick Ward            Minneapolis        MN  33   35 10:33  1:53  1:54   20   44:07 21.4  1:32   51   22:55  7:54 1:20:59 
   33  232 Daniel Westlund         Saint Louis Park   MN  29   98 13:39  2:26  1:49   17   43:44 21.5  1:49    8   20:03  6:55 1:21:03 
   34   24 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  37   51 11:06  1:59  1:24   49   46:02 20.5  0:53   37   22:13  7:40 1:21:37 
   35   74 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  25   69 11:53  2:07  1:58   24   44:18 21.3  1:24   36   22:08  7:38 1:21:39 
   36   17 Chris Campbell          Sartell            MN  33    3  8:44  1:33  1:13   37   45:37 20.7  1:05   85   25:03  8:39 1:21:40 
   37  206 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31    5  9:03  1:37  3:21   30   44:50 21.0  2:01   43   22:33  7:47 1:21:46 
   38  221 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  46   81 12:42  2:16  1:19   45   45:59 20.5  1:15   23   21:03  7:16 1:22:17 
   39   83 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39   17  9:49  1:45  2:07   33   45:17 20.8  1:10   64   23:57  8:16 1:22:19 
   40   92 Michael Houghton        Sartell            MN  42   38 10:37  1:53  2:05   60   47:31 19.8  1:11   24   21:05  7:16 1:22:26 
   41   85 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51   12  9:29  1:42  1:42   47   46:01 20.5  1:17   69   24:04  8:18 1:22:30 
   42   68 Matt Gorman             Saint Louis Park   MN  28   36 10:35  1:53  1:20   71   48:39 19.4  0:59   27   21:26  7:24 1:22:58 
   43  191 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34   43 10:45  1:55  1:50   46   46:01 20.5  1:33   49   22:51  7:53 1:22:58 
   44  156 Mark Nieters            Sauk Centre        MN  45    2  8:14  1:28  1:43   66   48:02 19.6  1:19   62   23:46  8:12 1:23:02 
   45  179 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  40   84 12:50  2:17  2:06   27   44:39 21.1  1:08   39   22:23  7:44 1:23:05 
   46  137 Gunther Maurus          Sartell            MN  52   19  9:54  1:46  2:11   39   45:39 20.6  1:31   68   24:03  8:18 1:23:16 
   47  213 Darin Strand            Willmar            MN  30   32 10:28  1:52  2:10   38   45:37 20.7  1:03   70   24:04  8:18 1:23:21 
   48  120 Todd Lachinski          Foley              MN  35   34 10:32  1:53  1:33   65   47:48 19.7  0:55   52   23:00  7:56 1:23:45 
   49  116 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   61 11:34  2:04  1:11   51   46:15 20.4  1:19   58   23:32  8:07 1:23:48 
   50  122 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22   31 10:27  1:52  2:14   84   50:33 18.6  1:08    7   19:39  6:47 1:24:00 
   51  142 Anthony Melton          Champlin           MN  47   64 11:34  2:04  1:30   34   45:29 20.7  1:29   73   24:14  8:22 1:24:14 
   52    9 Elliott Beaty           Osseo              MN  24   66 11:39  2:05  1:54   57   47:23 19.9  1:34   34   21:54  7:33 1:24:22 
   53  261 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42   14  9:38  1:43  1:15   53   46:21 20.3  1:01   98   26:10  9:02 1:24:23 
   54  260 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54   74 12:07  2:10  1:23   54   46:34 20.2  1:06   57   23:29  8:06 1:24:38 
   55   60 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47   58 11:32  2:03  1:36   50   46:03 20.5  1:35   74   24:15  8:22 1:25:00 
   56  114 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40   90 13:01  2:19  1:56   43   45:48 20.6  1:10   54   23:17  8:02 1:25:10 
   57  217 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   70 11:56  2:08  1:15   83   50:26 18.7  0:58   17   20:51  7:12 1:25:25 
   58  154 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34   45 10:55  1:57  1:35   70   48:34 19.4  1:00   71   24:07  8:19 1:26:09 
   59   41 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  52   27 10:12  1:49  1:17   76   49:24 19.1  0:58   78   24:27  8:26 1:26:16 
   60  194 Joe Schulte             Saint Cloud        MN  34   46 10:57  1:57  1:49   59   47:28 19.8  1:39   82   25:00  8:37 1:26:51 
   61  163 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33   82 12:44  2:16  1:28   61   47:31 19.8  1:50   60   23:37  8:09 1:27:07 
   62   34 Dan Davis               Shoreview          MN  59   59 11:32  2:03  1:18   48   46:02 20.5  1:19  108   27:10  9:22 1:27:18 
   63   29 Steve Crooks            Richmond           MN  29  106 14:25  2:34  2:09   69   48:31 19.4  1:04   25   21:12  7:19 1:27:19 
   64  214 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24    9  9:13  1:39  1:01   97   53:16 17.7  1:44   38   22:15  7:41 1:27:27 
   65  109 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  42   68 11:47  2:06  1:12   80   49:53 18.9  1:01   61   23:40  8:10 1:27:31 
   66  167 Jeffrey Patrow          Altoona            WI  41   95 13:29  2:24  1:41   56   47:14 19.9  1:20   67   24:02  8:18 1:27:45 
   67  231 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24  111 14:59  2:40  2:46   67   48:20 19.5  1:18   22   21:03  7:16 1:28:23 
   68  200 Josh Sell               Waconia            MN  34   87 12:57  2:18  2:19   77   49:28 19.0  1:19   41   22:28  7:45 1:28:29 
   69  236 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   75 12:10  2:10  1:47   75   49:12 19.1  0:46   79   24:41  8:31 1:28:35 
   70  184 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37   47 10:58  1:57  1:41   91   52:12 18.0  1:00   48   22:49  7:52 1:28:38 
   71  211 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  45   80 12:36  2:15  2:15   62   47:38 19.8  1:10   83   25:01  8:38 1:28:39 
   72   42 Dillon Downs            Buffalo            MN  22   63 11:34  2:04  1:55   90   51:45 18.2  1:06   40   22:24  7:44 1:28:42 
   73  196 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44  112 15:04  2:41  2:17   64   47:48 19.7  1:20   46   22:45  7:51 1:29:11 
   74   28 Patrick Crooks          Richmond           MN  24   92 13:26  2:23  2:37   82   50:14 18.8  1:18   33   21:52  7:33 1:29:25 
   75   23 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44  100 13:52  2:28  1:57   35   45:34 20.7  1:05  106   27:01  9:19 1:29:28 
   76   69 John Gournaris          Lakeville          MN  39   49 11:02  1:58  2:13   68   48:29 19.4  1:08  104   26:43  9:13 1:29:33 
   77    7 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30   76 12:13  2:11  1:49   79   49:36 19.0  1:47   72   24:12  8:21 1:29:35 
   78  230 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55   77 12:23  2:12  4:08   44   45:57 20.5  1:20   97   26:04  9:00 1:29:49 
   79   11 Aaron Bergh             Maple Grove        MN  18   83 12:44  2:16  1:15   81   49:55 18.9  0:54   87   25:23  8:45 1:30:09 
   80  127 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16   56 11:23  2:02  2:35   58   47:27 19.9  0:47  112   28:21  9:47 1:30:32 
   81  218 Stuart Swenson          Sartell            MN  38  121 16:35  2:57  3:22   41   45:43 20.6  2:33   47   22:47  7:52 1:30:58 
   82    8 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44  116 15:48  2:49  1:34   55   47:12 20.0  1:19   88   25:27  8:47 1:31:18 
   83  158 Peter Nord              Sartell            MN  57   79 12:33  2:14  2:38   78   49:31 19.0  0:51   95   25:49  8:54 1:31:20 
   84   13 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51   53 11:18  2:01  1:36   99   53:49 17.5  1:14   65   24:00  8:17 1:31:56 
   85  263 John Schewe             Shakopee           MN  55   97 13:36  2:25  2:11   74   49:09 19.2  1:37   91   25:36  8:50 1:32:07 
   86  228 Travis Wells            Zimmerman          MN  37   99 13:48  2:27  1:58   72   48:56 19.3  1:00  101   26:27  9:07 1:32:07 
   87  223 Joe Vanderark           Willmar            MN  31  103 14:02  2:30  1:34   73   49:06 19.2  1:03  102   26:31  9:09 1:32:14 
   88   37 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22   91 13:08  2:20  2:03   88   51:43 18.2  1:09   76   24:24  8:25 1:32:25 
   89    5 Neal Bachman            Elk River          MN  33   72 12:04  2:09  3:59  109   55:51 16.9  1:12   10   20:19  7:01 1:33:24 
   90   25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25   11  9:27  1:41  2:28  112   57:13 16.5  1:20   55   23:17  8:02 1:33:44 
   91  193 Matt Schomaker          Champlin           MN  37   89 13:01  2:19  1:48   95   52:54 17.8  0:59   92   25:41  8:52 1:34:21 
   92   40 Derek Docherty          Buffalo            MN  19  104 14:02  2:30  1:54   96   53:04 17.8  0:43   81   24:55  8:36 1:34:37 
   93  166 Josh Patnode            Saint Cloud        MN  27   48 10:59  1:57  1:47  110   56:12 16.8  0:48   84   25:02  8:38 1:34:46 
   94   19 Steve Carlson           Osseo              MN  50   96 13:31  2:24  2:27   86   51:09 18.4  1:48   96   25:58  8:58 1:34:51 
   95  180 Jason Primus            Sartell            MN  33  102 13:54  2:28  2:05   89   51:43 18.2  1:40   93   25:46  8:53 1:35:06 
   96  197 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31   40 10:44  1:55  2:08   92   52:21 18.0  1:45  111   28:12  9:44 1:35:08 
   97  115 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  35  118 16:24  2:55  1:42   87   51:15 18.4  1:13   86   25:04  8:39 1:35:36 
   98   47 Troy Emter              Zimmerman          MN  44   94 13:28  2:24  2:28   85   50:39 18.6  1:31  117   29:16 10:06 1:37:19 
   99  150 Ron Neems               Iowa City          IA  47   50 11:04  1:58  3:29  106   55:17 17.0  2:17   89   25:32  8:49 1:37:37 
  100   58 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25   30 10:23  1:51  2:04  104   54:55 17.2  1:40  114   28:38  9:53 1:37:38 
  101  192 Tad Schoeppner          Saint Cloud        MN  38  107 14:30  2:35  2:37   93   52:26 18.0  0:55  110   27:14  9:24 1:37:40 
  102  174 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  48   42 10:45  1:55  2:45  120   59:14 15.9  0:58   66   24:02  8:18 1:37:41 
  103  159 Brett Oden              Buffalo            MN  53   71 11:56  2:08  4:37  103   54:55 17.2  2:00   75   24:21  8:24 1:37:47 
  104  262 Elliot Oneal            Saint Cloud        MN  22  123 17:03  3:02  2:40   98   53:36 17.6  1:16   59   23:34  8:08 1:38:08 
  105  110 Morcelli Kombo          Saint Cloud        MN  19  113 15:18  2:43  2:31  125 1:01:04 15.4  0:42    5   19:07  6:36 1:38:41 
  106    2 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   88 13:01  2:19  2:53   94   52:39 17.9  1:48  115   28:54  9:58 1:39:12 
  107  215 Ben Stultz              Osseo              MN  19  101 13:53  2:28  4:24  116   57:39 16.3  1:14   42   22:30  7:46 1:39:38 
  108  165 Donald Ouimette         Saint Cloud        MN  38   86 12:55  2:18  2:08  119   58:51 16.0  1:00   80   24:49  8:34 1:39:41 
  109   66 Shane Geving            Minneapolis        MN  20  110 14:46  2:38  2:36  101   54:38 17.2  1:08  105   26:51  9:16 1:39:57 
  110  133 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30   85 12:53  2:18  3:04  115   57:33 16.4  1:00   94   25:48  8:54 1:40:16 
  111   65 Derik Gertken           Saint Cloud        MN  22  105 14:24  2:34  2:31  117   57:52 16.3  0:55  100   26:25  9:07 1:42:06 
  112  259 William Corcoran        Sartell            MN  40    4  9:02  1:37  0:58    1   39:28 23.9  0:52  131   51:48 17:52 1:42:06 
  113  181 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51  127 18:44  3:20  2:24  100   54:23 17.3  1:28  103   26:32  9:09 1:43:29 
  114   27 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46  124 17:27  3:06  3:41  118   58:10 16.2  1:31   50   22:52  7:53 1:43:39 
  115   97 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63   78 12:30  2:14  2:07  105   55:03 17.1  2:06  124   32:23 11:10 1:44:08 
  116  176 Brad Pieper             Saint Cloud        MN  35  120 16:34  2:57  4:12  108   55:49 16.9  1:47  107   27:08  9:22 1:45:28 
  117  113 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70   62 11:34  2:04  2:19  123 1:00:00 15.7  1:59  119   30:21 10:28 1:46:11 
  118   88 Gordon Hjellming        Eagan              MN  57  117 15:51  2:49  2:28  102   54:46 17.2  1:12  120   32:00 11:02 1:46:15 
  119  129 Peter Mades             Holdingford        MN  28  114 15:19  2:44  2:28  124 1:00:13 15.6  1:01  113   28:36  9:52 1:47:34 
  120  186 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49  109 14:37  2:36  4:52  111   56:38 16.6  3:02  116   29:09 10:03 1:48:16 
  121  204 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  49  115 15:42  2:48  4:26  122   59:56 15.7  2:10  109   27:10  9:22 1:49:23 
  122  161 Mike Ohara              Sartell            MN  60   73 12:07  2:09  4:12  114   57:28 16.4  1:57  128   36:29 12:35 1:52:11 
  123   87 Brian Hill              Woodbury           MN  26  108 14:37  2:36  4:20  121   59:46 15.8  1:43  122   32:04 11:04 1:52:27 
  124   43 Pat Edeburn             Saint Cloud        MN  46  122 16:59  3:01  3:50  113   57:27 16.4  2:06  125   32:24 11:11 1:52:43 
  125  138 Dominic McConnell       Milaca             MN  42  126 18:14  3:15  3:31  126 1:01:17 15.4  2:11  123   32:14 11:07 1:57:25 
  126   55 Gordon Foizie           Fridley            MN  49  125 18:01  3:12  4:52  107   55:45 16.9  3:05  129   36:30 12:35 1:58:11 
  127   10 Tyler Behrens           Saint Cloud        MN  26  130 20:39  3:40  3:09  127 1:04:17 14.7  1:01  118   29:55 10:19 1:58:58 
  128  226 Walker Wearne           Little Falls       MN  32  129 19:45  3:31  4:02  129 1:07:27 14.0  3:10  127   34:41 11:58 2:09:03 
  129   77 Stephen Halsey          Monticello         MN  61  119 16:32  2:57  5:36  130 1:10:21 13.4  2:15  130   37:10 12:49 2:11:52 
  130   22 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35  131 31:37  5:37  3:34  128 1:05:35 14.4  1:12  121   32:01 11:03 2:13:57 
  131   14 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50  128 18:52  3:21  3:31  131 1:18:49 12.0  1:41  126   34:09 11:47 2:17:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    4  8:37  1:32  1:03    1   43:43 21.5  0:43    8   21:28  7:24 1:15:33 
    2   33 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16    7  9:17  1:39  1:20    4   45:55 20.5  0:56    1   19:27  6:43 1:16:53 
    3   32 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    5  8:38  1:32  0:55    8   46:30 20.3  0:48    6   21:11  7:19 1:18:01 
    4   56 Sarah Foley             Cologne            MN  42   14  9:45  1:44  1:26    3   45:00 20.9  1:09   11   22:26  7:44 1:19:44 
    5  102 Gabby Keller            Osseo              MN  21    1  8:07  1:27  1:00    5   46:13 20.4  0:43   17   23:49  8:13 1:19:49 
    6  100 Dawn Keller             Osseo              MN  48   15 10:01  1:47  1:09    2   44:29 21.2  0:57   21   24:17  8:23 1:20:52 
    7  210 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  13    8  9:19  1:40  1:32   19   49:23 19.1  0:48    2   19:57  6:53 1:20:58 
    8  160 Katie Oden              Buffalo            MN  20   25 10:44  1:55  1:18   14   47:52 19.7  0:50    3   20:32  7:05 1:21:14 
    9  185 Megan Rose              Sartell            MN  29   38 12:38  2:15  1:07   10   47:05 20.0  1:32    4   20:33  7:06 1:22:53 
   10    4 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  37   20 10:25  1:51  1:23    6   46:15 20.4  1:13   23   24:36  8:29 1:23:49 
   11  105 Susan Key               Ironwood           MI  48   27 11:08  1:59  1:48    7   46:18 20.3  1:34   20   24:12  8:21 1:24:59 
   12  119 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33   22 10:29  1:52  1:49   16   48:09 19.6  1:38   16   23:31  8:07 1:25:33 
   13   31 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24   28 11:14  2:00  1:40   13   47:35 19.8  1:00   19   24:10  8:20 1:25:37 
   14  188 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24   36 12:17  2:11  1:54   18   49:11 19.2  1:21    7   21:20  7:22 1:26:01 
   15  124 Kristen Lemke           Saint Paul         MN  29   19 10:22  1:51  1:07   25   50:50 18.5  1:26   14   23:07  7:59 1:26:50 
   16  125 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  51   48 13:38  2:26  1:25   21   50:02 18.8  1:16    5   20:54  7:13 1:27:13 
   17  172 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  45    6  9:12  1:38  1:47   29   52:18 18.0  0:51   18   23:55  8:15 1:28:01 
   18  224 Jennifer Voigt                                 41   18 10:15  1:50  2:47   30   52:18 18.0  0:55   12   22:28  7:45 1:28:42 
   19   48 Christina Enger         Columbia Heights   MN  40   24 10:34  1:53  1:12   15   47:56 19.7  1:19   43   27:56  9:38 1:28:55 
   20  209 Mackenzie Statz                                20   37 12:38  2:15  1:25   27   52:06 18.1  1:00   13   22:31  7:46 1:29:38 
   21   71 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37   26 11:07  1:59  2:05   20   49:55 18.9  1:35   26   25:04  8:39 1:29:44 
   22  162 Jennifer Olson          Rice               MN  36   52 14:03  2:30  1:35   12   47:25 19.9  1:02   34   25:57  8:57 1:30:00 
   23  168 Molly Peichel           Rice               MN  19    2  8:14  1:28  1:39   24   50:30 18.7  1:02   52   29:25 10:09 1:30:48 
   24  108 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  37   17 10:12  1:49  1:15    9   46:50 20.1  1:32   62   31:33 10:53 1:31:20 
   25   64 Shanna Gerads           Albany             MN  33   43 13:10  2:21  2:01   32   52:56 17.8  1:09   10   22:06  7:38 1:31:20 
   26  229 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  47   31 11:35  2:04  2:11   17   49:06 19.2  1:26   39   27:11  9:23 1:31:27 
   27  130 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34   13  9:34  1:42  1:54   33   53:01 17.8  1:26   31   25:39  8:51 1:31:33 
   28   78 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  42   46 13:21  2:23  2:40   22   50:28 18.7  1:51   15   23:28  8:06 1:31:47 
   29  155 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35   21 10:28  1:52  1:15   42   55:00 17.1  0:56   22   24:23  8:25 1:32:00 
   30  202 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35   42 13:08  2:20  2:32   11   47:06 20.0  2:22   42   27:49  9:36 1:32:55 
   31   20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34   32 11:36  2:04  2:12   39   54:08 17.4  1:22   27   25:06  8:40 1:34:22 
   32  183 Vanessa Richter         Albany             MN  21   10  9:23  1:40  1:47   46   55:46 16.9  0:59   36   26:32  9:09 1:34:26 
   33   72 Jennifer Gray           Osseo              MN  28   51 14:03  2:30  2:00   41   54:36 17.3  1:59    9   21:56  7:34 1:34:32 
   34   81 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35   53 14:22  2:33  1:56   23   50:28 18.7  1:15   37   26:42  9:13 1:34:41 
   35  182 Lauren Rauchwarter      Saint Louis Park   MN  25    9  9:21  1:40  2:25   26   51:44 18.2  2:20   47   28:53  9:58 1:34:41 
   36  207 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35   47 13:23  2:23  2:45   28   52:08 18.1  1:01   32   25:42  8:52 1:34:57 
   37  117 Ashley Kropp            Minneapolis        MN  29   44 13:18  2:22  2:21   35   53:28 17.6  1:42   29   25:25  8:46 1:36:12 
   38  106 Heather King            Saint Paul         MN  31   40 13:03  2:19  2:10   38   54:02 17.4  1:21   33   25:47  8:54 1:36:21 
   39  219 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56   16 10:11  1:49  2:20   34   53:13 17.7  1:48   48   29:02 10:01 1:36:32 
   40    3 Emily Allen             Bloomington        MN  28   57 14:53  2:39  2:00   36   53:33 17.6  1:18   28   25:22  8:45 1:37:05 
   41  227 Melissa Welle           Melrose            MN  35   58 15:14  2:43  2:22   40   54:16 17.4  0:52   24   24:39  8:30 1:37:21 
   42   44 Amy Edelstein           North Mankato      MN  47   33 12:02  2:09  2:38   37   53:34 17.6  2:20   38   26:57  9:18 1:37:30 
   43  169 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28   23 10:29  1:52  2:19   31   52:49 17.8  2:26   55   29:44 10:16 1:37:45 
   44  250 Erin Windschitl         Sartell            MN  20   12  9:32  1:42  2:33   43   55:06 17.1  0:53   57   30:33 10:32 1:38:34 
   45   38 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24   35 12:15  2:11  2:20   45   55:41 16.9  1:07   49   29:04 10:02 1:40:25 
   46   94 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54   45 13:19  2:22  2:29   49   57:47 16.3  2:20   30   25:34  8:49 1:41:28 
   47  107 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54   34 12:08  2:10  2:32   47   56:10 16.8  1:37   53   29:29 10:10 1:41:55 
   48   61 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36   30 11:19  2:01  2:39   54   59:31 15.8  0:43   45   28:10  9:43 1:42:19 
   49  175 Sarah Phenow            Champlin           MN  37   41 13:06  2:20  2:52   48   57:25 16.4  2:01   41   27:48  9:36 1:43:11 
   50  112 Mary Koshiol            Clearwater         MN  50   61 15:29  2:45  1:59   44   55:34 17.0  1:20   51   29:12 10:05 1:43:32 
   51  140 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44   59 15:14  2:43  2:42   50   58:07 16.2  1:59   35   26:21  9:05 1:44:21 
   52   70 Andrea Grabanski        Eagan              MN  34   29 11:16  2:00  2:14   58 1:01:55 15.2  1:59   46   28:18  9:46 1:45:41 
   53  201 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45   56 14:51  2:39  2:21   53   59:05 15.9  2:12   44   28:00  9:40 1:46:28 
   54  103 Jean Keller             Saint Cloud        MN  50   55 14:31  2:35  2:21   55   59:33 15.8  1:25   50   29:10 10:04 1:46:58 
   55   26 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30   54 14:31  2:35  2:54   62 1:05:39 14.3  1:29   25   24:49  8:34 1:49:19 
   56  132 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54   50 14:01  2:30  2:09   51   58:53 16.0  1:17   64   33:01 11:23 1:49:19 
   57  195 Tracy Schulte           Saint Cloud        MN  34   39 12:58  2:19  3:45   57 1:01:40 15.3  1:47   54   29:38 10:13 1:49:47 
   58   45 Jennifer Edling         Clear Lake         MN  37   66 19:25  3:27  3:05   56   59:50 15.7  1:27   40   27:41  9:33 1:51:25 
   59  146 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  19    3  8:28  1:31  3:21   67 1:11:15 13.2  0:52   60   31:19 10:48 1:55:12 
   60  171 Emily Peterson          Saint Cloud        MN  17   11  9:27  1:41  2:44   66 1:10:51 13.3  0:53   61   31:19 10:48 1:55:12 
   61   82 Kristin Hanson          Princeton          MN  28   49 13:53  2:28  2:16   61 1:04:50 14.5  1:32   67   34:32 11:55 1:57:02 
   62  264 Kim Halek               Champlin           MN  53   64 16:39  2:58  2:20   59 1:02:22 15.1  1:56   66   33:51 11:41 1:57:06 
   63   50 Emily Erickson          Saint Cloud        MN  17   60 15:28  2:45  2:25   63 1:05:59 14.3  2:49   58   30:54 10:40 1:57:34 
   64  216 Tracy Sudak             Chaska             MN  47   67 20:14  3:36  4:15   52   58:57 16.0  2:10   63   32:30 11:13 1:58:05 
   65  118 Courtney Krsiean        Saint Cloud        MN  16   62 16:03  2:51  2:42   64 1:08:07 13.8  1:04   59   31:01 10:42 1:58:55 
   66   46 Sonia Eizenhoefer       Saint Cloud        MN  44   65 18:47  3:20  4:17   65 1:08:52 13.7  1:25   68   34:33 11:55 2:07:52 
   67  205 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30   68 20:50  3:42  3:46   60 1:04:12 14.7  2:27   69   38:04 13:08 2:09:17 
   68   39 Brittany Deziel         Rogers             MN  20   63 16:04  2:52  1:26   69 1:26:33 10.9  1:13   56   30:32 10:32 2:15:46 
   69  151 Mandy Neuman            Saint Cloud        MN  36   69 22:28  4:00  3:49   68 1:19:13 11.9  2:04   65   33:32 11:34 2:21:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Mitchell Clayton        Forest Lake        MN  16    1  9:04  1:37  1:37    1   45:41 20.6  1:05    2   21:44  7:30 1:19:10 
    2   11 Aaron Bergh             Maple Grove        MN  18    3 12:44  2:16  1:15    3   49:55 18.9  0:54    5   25:23  8:45 1:30:09 
    3  127 Evan Lundeen            Cambridge          MN  16    2 11:23  2:02  2:35    2   47:27 19.9  0:47    6   28:21  9:47 1:30:32 
    4   40 Derek Docherty          Buffalo            MN  19    5 14:02  2:30  1:54    4   53:04 17.8  0:43    4   24:55  8:36 1:34:37 
    5  110 Morcelli Kombo          Saint Cloud        MN  19    6 15:18  2:43  2:31    6 1:01:04 15.4  0:42    1   19:07  6:36 1:38:41 
    6  215 Ben Stultz              Osseo              MN  19    4 13:53  2:28  4:24    5   57:39 16.3  1:14    3   22:30  7:46 1:39:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Paige Danielson         Saint Cloud        MN  16    4  9:17  1:39  1:20    1   45:55 20.5  0:56    1   19:27  6:43 1:16:53 
    2   32 Greta Danielson         Saint Cloud        MN  19    3  8:38  1:32  0:55    2   46:30 20.3  0:48    3   21:11  7:19 1:18:01 
    3  210 Lauren Steinke          Saint Cloud        MN  13    5  9:19  1:40  1:32    3   49:23 19.1  0:48    2   19:57  6:53 1:20:58 
    4  168 Molly Peichel           Rice               MN  19    1  8:14  1:28  1:39    4   50:30 18.7  1:02    4   29:25 10:09 1:30:48 
    5  146 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  19    2  8:28  1:31  3:21    8 1:11:15 13.2  0:52    7   31:19 10:48 1:55:12 
    6  171 Emily Peterson          Saint Cloud        MN  17    6  9:27  1:41  2:44    7 1:10:51 13.3  0:53    8   31:19 10:48 1:55:12 
    7   50 Emily Erickson          Saint Cloud        MN  17    7 15:28  2:45  2:25    5 1:05:59 14.3  2:49    5   30:54 10:40 1:57:34 
    8  118 Courtney Krsiean        Saint Cloud        MN  16    8 16:03  2:51  2:42    6 1:08:07 13.8  1:04    6   31:01 10:42 1:58:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  199 Kole Seiler             Fargo              ND  23    4 10:36  1:53  1:44    1   46:19 20.3  1:20    1   19:09  6:37 1:19:07 
    2  198 Dalton Scott            White Bear Lake    MN  22    2  9:41  1:44  1:54    3   47:44 19.7  0:52    3   20:23  7:02 1:20:33 
    3  122 Matthew Larson          Eden Prairie       MN  22    3 10:27  1:52  2:14    6   50:33 18.6  1:08    2   19:39  6:47 1:24:00 
    4    9 Elliott Beaty           Osseo              MN  24    6 11:39  2:05  1:54    2   47:23 19.9  1:34    6   21:54  7:33 1:24:22 
    5  214 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  24    1  9:13  1:39  1:01    9   53:16 17.7  1:44    7   22:15  7:41 1:27:27 
    6  231 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  24   11 14:59  2:40  2:46    4   48:20 19.5  1:18    4   21:03  7:16 1:28:23 
    7   42 Dillon Downs            Buffalo            MN  22    5 11:34  2:04  1:55    8   51:45 18.2  1:06    8   22:24  7:44 1:28:42 
    8   28 Patrick Crooks          Richmond           MN  24    8 13:26  2:23  2:37    5   50:14 18.8  1:18    5   21:52  7:33 1:29:25 
    9   37 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  22    7 13:08  2:20  2:03    7   51:43 18.2  1:09   10   24:24  8:25 1:32:25 
   10  262 Elliot Oneal            Saint Cloud        MN  22   12 17:03  3:02  2:40   10   53:36 17.6  1:16    9   23:34  8:08 1:38:08 
   11   66 Shane Geving            Minneapolis        MN  20   10 14:46  2:38  2:36   11   54:38 17.2  1:08   12   26:51  9:16 1:39:57 
   12   65 Derik Gertken           Saint Cloud        MN  22    9 14:24  2:34  2:31   12   57:52 16.3  0:55   11   26:25  9:07 1:42:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Gabby Keller            Osseo              MN  21    1  8:07  1:27  1:00    1   46:13 20.4  0:43    4   23:49  8:13 1:19:49 
    2  160 Katie Oden              Buffalo            MN  20    4 10:44  1:55  1:18    3   47:52 19.7  0:50    1   20:32  7:05 1:21:14 
    3   31 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  24    5 11:14  2:00  1:40    2   47:35 19.8  1:00    5   24:10  8:20 1:25:37 
    4  188 Quin Ryan               Minneapolis        MN  24    7 12:17  2:11  1:54    4   49:11 19.2  1:21    2   21:20  7:22 1:26:01 
    5  209 Mackenzie Statz                                20    8 12:38  2:15  1:25    5   52:06 18.1  1:00    3   22:31  7:46 1:29:38 
    6  183 Vanessa Richter         Albany             MN  21    2  9:23  1:40  1:47    8   55:46 16.9  0:59    6   26:32  9:09 1:34:26 
    7  250 Erin Windschitl         Sartell            MN  20    3  9:32  1:42  2:33    6   55:06 17.1  0:53    9   30:33 10:32 1:38:34 
    8   38 Kayla Deters            Saint Cloud        MN  24    6 12:15  2:11  2:20    7   55:41 16.9  1:07    7   29:04 10:02 1:40:25 
    9   39 Brittany Deziel         Rogers             MN  20    9 16:04  2:52  1:26    9 1:26:33 10.9  1:13    8   30:32 10:32 2:15:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Wade Cruser                                    26    2  9:39  1:43  1:21    5   44:19 21.3  0:38    1   18:15  6:18 1:14:10 
    2   93 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  26    4 10:30  1:52  1:44    3   44:13 21.3  1:12    3   20:08  6:57 1:17:45 
    3   73 Dan Greer               Osseo              MN  27    6 10:39  1:54  1:23    1   43:03 21.9  1:08    8   24:24  8:25 1:20:35 
    4  232 Daniel Westlund         Saint Louis Park   MN  29    9 13:39  2:26  1:49    2   43:44 21.5  1:49    2   20:03  6:55 1:21:03 
    5   74 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  25    8 11:53  2:07  1:58    4   44:18 21.3  1:24    6   22:08  7:38 1:21:39 
    6   68 Matt Gorman             Saint Louis Park   MN  28    5 10:35  1:53  1:20    7   48:39 19.4  0:59    5   21:26  7:24 1:22:58 
    7   29 Steve Crooks            Richmond           MN  29   10 14:25  2:34  2:09    6   48:31 19.4  1:04    4   21:12  7:19 1:27:19 
    8   25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  25    1  9:27  1:41  2:28   10   57:13 16.5  1:20    7   23:17  8:02 1:33:44 
    9  166 Josh Patnode            Saint Cloud        MN  27    7 10:59  1:57  1:47    9   56:12 16.8  0:48    9   25:02  8:38 1:34:46 
   10   58 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  25    3 10:23  1:51  2:04    8   54:55 17.2  1:40   11   28:38  9:53 1:37:38 
   11  129 Peter Mades             Holdingford        MN  28   12 15:19  2:44  2:28   12 1:00:13 15.6  1:01   10   28:36  9:52 1:47:34 
   12   87 Brian Hill              Woodbury           MN  26   11 14:37  2:36  4:20   11   59:46 15.8  1:43   13   32:04 11:04 1:52:27 
   13   10 Tyler Behrens           Saint Cloud        MN  26   13 20:39  3:40  3:09   13 1:04:17 14.7  1:01   12   29:55 10:19 1:58:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Megan Rose              Sartell            MN  29    4 12:38  2:15  1:07    1   47:05 20.0  1:32    1   20:33  7:06 1:22:53 
    2  124 Kristen Lemke           Saint Paul         MN  29    2 10:22  1:51  1:07    2   50:50 18.5  1:26    3   23:07  7:59 1:26:50 
    3   72 Jennifer Gray           Osseo              MN  28    7 14:03  2:30  2:00    7   54:36 17.3  1:59    2   21:56  7:34 1:34:32 
    4  182 Lauren Rauchwarter      Saint Louis Park   MN  25    1  9:21  1:40  2:25    3   51:44 18.2  2:20    6   28:53  9:58 1:34:41 
    5  117 Ashley Kropp            Minneapolis        MN  29    5 13:18  2:22  2:21    5   53:28 17.6  1:42    5   25:25  8:46 1:36:12 
    6    3 Emily Allen             Bloomington        MN  28    8 14:53  2:39  2:00    6   53:33 17.6  1:18    4   25:22  8:45 1:37:05 
    7  169 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  28    3 10:29  1:52  2:19    4   52:49 17.8  2:26    7   29:44 10:16 1:37:45 
    8   82 Kristin Hanson          Princeton          MN  28    6 13:53  2:28  2:16    8 1:04:50 14.5  1:32    8   34:32 11:55 1:57:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  238 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33    6 10:07  1:48  1:06    1   40:28 23.3  0:48    1   18:33  6:24 1:11:00 
    2  131 Nick Mariotti           Fergus Falls       MN  34    3  9:09  1:38  2:17    4   44:07 21.4  1:18    4   20:52  7:12 1:17:41 
    3  144 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34   14 11:22  2:01  1:22    2   43:15 21.8  0:48    6   21:37  7:28 1:18:22 
    4  164 Travis Orth             Saint Cloud        MN  32   10 10:45  1:55  1:51    5   44:47 21.0  0:59    5   21:02  7:16 1:19:22 
    5    6 Mike Baranowski         Golden Valley      MN  34    4  9:25  1:41  1:23    7   45:04 20.9  0:56   11   23:13  8:01 1:19:59 
    6  235 Mitch Williams          Minnetonka         MN  34    5  9:56  1:46  1:10    8   45:11 20.8  0:44   12   23:19  8:03 1:20:18 
    7  225 Patrick Ward            Minneapolis        MN  33    8 10:33  1:53  1:54    3   44:07 21.4  1:32   10   22:55  7:54 1:20:59 
    8   17 Chris Campbell          Sartell            MN  33    1  8:44  1:33  1:13    9   45:37 20.7  1:05   19   25:03  8:39 1:21:40 
    9  206 Kyle Sobota             Shakopee           MN  31    2  9:03  1:37  3:21    6   44:50 21.0  2:01    8   22:33  7:47 1:21:46 
   10  191 Trent Schmidgall        Little Falls       MN  34   11 10:45  1:55  1:50   11   46:01 20.5  1:33    9   22:51  7:53 1:22:58 
   11  213 Darin Strand            Willmar            MN  30    7 10:28  1:52  2:10   10   45:37 20.7  1:03   14   24:04  8:18 1:23:21 
   12  217 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   15 11:56  2:08  1:15   19   50:26 18.7  0:58    3   20:51  7:12 1:25:25 
   13  154 Chris Nichols           Maple Grove        MN  34   12 10:55  1:57  1:35   14   48:34 19.4  1:00   15   24:07  8:19 1:26:09 
   14  194 Joe Schulte             Saint Cloud        MN  34   13 10:57  1:57  1:49   12   47:28 19.8  1:39   18   25:00  8:37 1:26:51 
   15  163 Scott Olson             Brooklyn Center    MN  33   19 12:44  2:16  1:28   13   47:31 19.8  1:50   13   23:37  8:09 1:27:07 
   16  200 Josh Sell               Waconia            MN  34   21 12:57  2:18  2:19   17   49:28 19.0  1:19    7   22:28  7:45 1:28:29 
   17  236 Shawn Williams          Saint Michael      MN  34   17 12:10  2:10  1:47   16   49:12 19.1  0:46   17   24:41  8:31 1:28:35 
   18    7 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  30   18 12:13  2:11  1:49   18   49:36 19.0  1:47   16   24:12  8:21 1:29:35 
   19  223 Joe Vanderark           Willmar            MN  31   24 14:02  2:30  1:34   15   49:06 19.2  1:03   22   26:31  9:09 1:32:14 
   20    5 Neal Bachman            Elk River          MN  33   16 12:04  2:09  3:59   23   55:51 16.9  1:12    2   20:19  7:01 1:33:24 
   21  180 Jason Primus            Sartell            MN  33   23 13:54  2:28  2:05   20   51:43 18.2  1:40   20   25:46  8:53 1:35:06 
   22  197 Greg Schutte            Minneapolis        MN  31    9 10:44  1:55  2:08   21   52:21 18.0  1:45   23   28:12  9:44 1:35:08 
   23    2 Christopher Allen       Bloomington        MN  33   22 13:01  2:19  2:53   22   52:39 17.9  1:48   24   28:54  9:58 1:39:12 
   24  133 Robert Marshall         Maple Grove        MN  30   20 12:53  2:18  3:04   24   57:33 16.4  1:00   21   25:48  8:54 1:40:16 
   25  226 Walker Wearne           Little Falls       MN  32   25 19:45  3:31  4:02   25 1:07:27 14.0  3:10   25   34:41 11:58 2:09:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  119 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  33    2 10:29  1:52  1:49    1   48:09 19.6  1:38    2   23:31  8:07 1:25:33 
    2   64 Shanna Gerads           Albany             MN  33    7 13:10  2:21  2:01    2   52:56 17.8  1:09    1   22:06  7:38 1:31:20 
    3  130 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  34    1  9:34  1:42  1:54    3   53:01 17.8  1:26    5   25:39  8:51 1:31:33 
    4   20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  34    4 11:36  2:04  2:12    5   54:08 17.4  1:22    4   25:06  8:40 1:34:22 
    5  106 Heather King            Saint Paul         MN  31    6 13:03  2:19  2:10    4   54:02 17.4  1:21    6   25:47  8:54 1:36:21 
    6   70 Andrea Grabanski        Eagan              MN  34    3 11:16  2:00  2:14    7 1:01:55 15.2  1:59    7   28:18  9:46 1:45:41 
    7   26 Kimberly Coudron        Monticello         MN  30    8 14:31  2:35  2:54    9 1:05:39 14.3  1:29    3   24:49  8:34 1:49:19 
    8  195 Tracy Schulte           Saint Cloud        MN  34    5 12:58  2:19  3:45    6 1:01:40 15.3  1:47    8   29:38 10:13 1:49:47 
    9  205 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  30    9 20:50  3:42  3:46    8 1:04:12 14.7  2:27    9   38:04 13:08 2:09:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Larry Hosch             Saint Joseph       MN  35    4  9:58  1:47  1:13    1   41:22 22.8  0:47    2   17:19  5:59 1:10:37 
    2  233 Jesse Westrup           Sartell            MN  38    7 10:15  1:50  1:06    4   42:35 22.1  0:39    1   16:49  5:48 1:11:21 
    3  141 Dan McKeon              Bemidji            MN  36    1  9:08  1:38  1:06    3   42:16 22.3  1:03    6   21:28  7:24 1:14:59 
    4  121 Gregg Larson            Hawley             MN  35    6 10:12  1:49  1:14    2   42:12 22.3  0:51    4   20:41  7:08 1:15:08 
    5   12 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39    2  9:34  1:42  1:05    5   42:51 22.0  0:46    5   20:57  7:14 1:15:11 
    6   35 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39   12 11:33  2:04  1:07    9   45:36 20.7  1:29    3   20:22  7:02 1:20:06 
    7  126 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  36    5 10:05  1:48  1:30    7   44:47 21.0  1:10    9   22:41  7:50 1:20:12 
    8   90 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  36   15 13:26  2:24  1:09    6   43:51 21.5  0:46    7   21:29  7:25 1:20:39 
    9   24 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  37   11 11:06  1:59  1:24   11   46:02 20.5  0:53    8   22:13  7:40 1:21:37 
   10   83 Chris Hawes             Minneapolis        MN  39    3  9:49  1:45  2:07    8   45:17 20.8  1:10   13   23:57  8:16 1:22:19 
   11  120 Todd Lachinski          Foley              MN  35    8 10:32  1:53  1:33   12   47:48 19.7  0:55   12   23:00  7:56 1:23:45 
   12  184 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37    9 10:58  1:57  1:41   16   52:12 18.0  1:00   11   22:49  7:52 1:28:38 
   13   69 John Gournaris          Lakeville          MN  39   10 11:02  1:58  2:13   13   48:29 19.4  1:08   18   26:43  9:13 1:29:33 
   14  218 Stuart Swenson          Sartell            MN  38   20 16:35  2:57  3:22   10   45:43 20.6  2:33   10   22:47  7:52 1:30:58 
   15  228 Travis Wells            Zimmerman          MN  37   16 13:48  2:27  1:58   14   48:56 19.3  1:00   17   26:27  9:07 1:32:07 
   16  193 Matt Schomaker          Champlin           MN  37   14 13:01  2:19  1:48   18   52:54 17.8  0:59   16   25:41  8:52 1:34:21 
   17  115 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  35   18 16:24  2:55  1:42   15   51:15 18.4  1:13   15   25:04  8:39 1:35:36 
   18  192 Tad Schoeppner          Saint Cloud        MN  38   17 14:30  2:35  2:37   17   52:26 18.0  0:55   20   27:14  9:24 1:37:40 
   19  165 Donald Ouimette         Saint Cloud        MN  38   13 12:55  2:18  2:08   20   58:51 16.0  1:00   14   24:49  8:34 1:39:41 
   20  176 Brad Pieper             Saint Cloud        MN  35   19 16:34  2:57  4:12   19   55:49 16.9  1:47   19   27:08  9:22 1:45:28 
   21   22 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  35   21 31:37  5:37  3:34   21 1:05:35 14.4  1:12   21   32:01 11:03 2:13:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  37    2 10:25  1:51  1:23    1   46:15 20.4  1:13    2   24:36  8:29 1:23:49 
    2   71 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  37    4 11:07  1:59  2:05    5   49:55 18.9  1:35    4   25:04  8:39 1:29:44 
    3  162 Jennifer Olson          Rice               MN  36    9 14:03  2:30  1:35    4   47:25 19.9  1:02    6   25:57  8:57 1:30:00 
    4  108 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  37    1 10:12  1:49  1:15    2   46:50 20.1  1:32   12   31:33 10:53 1:31:20 
    5  155 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  35    3 10:28  1:52  1:15    9   55:00 17.1  0:56    1   24:23  8:25 1:32:00 
    6  202 Debra Shaw              Saint Cloud        MN  35    7 13:08  2:20  2:32    3   47:06 20.0  2:22   10   27:49  9:36 1:32:55 
    7   81 Emily Hanson            Ham Lake           MN  35   10 14:22  2:33  1:56    6   50:28 18.7  1:15    7   26:42  9:13 1:34:41 
    8  207 Stacy Solomonson        Princeton          MN  35    8 13:23  2:23  2:45    7   52:08 18.1  1:01    5   25:42  8:52 1:34:57 
    9  227 Melissa Welle           Melrose            MN  35   11 15:14  2:43  2:22    8   54:16 17.4  0:52    3   24:39  8:30 1:37:21 
   10   61 Annah Frost             Saint Cloud        MN  36    5 11:19  2:01  2:39   11   59:31 15.8  0:43   11   28:10  9:43 1:42:19 
   11  175 Sarah Phenow            Champlin           MN  37    6 13:06  2:20  2:52   10   57:25 16.4  2:01    9   27:48  9:36 1:43:11 
   12   45 Jennifer Edling         Clear Lake         MN  37   12 19:25  3:27  3:05   12   59:50 15.7  1:27    8   27:41  9:33 1:51:25 
   13  151 Mandy Neuman            Saint Cloud        MN  36   13 22:28  4:00  3:49   13 1:19:13 11.9  2:04   13   33:32 11:34 2:21:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  41    5 10:11  1:49  1:10    3   40:54 23.0  0:59    1   20:24  7:03 1:13:37 
    2  123 Chad Lemke              Sartell            MN  41    8 11:41  2:05  1:25    2   39:35 23.8  0:54    2   20:39  7:08 1:14:13 
    3   59 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  41    3 10:06  1:48  0:51    5   43:57 21.4  0:56    3   20:46  7:10 1:16:34 
    4  237 John Wolfe              Sartell            MN  42    4 10:11  1:49  1:04    6   44:13 21.3  1:19    4   21:01  7:15 1:17:47 
    5   15 David Buhl              Sartell            MN  40    7 11:35  2:04  1:34    4   41:59 22.4  1:37    6   21:51  7:33 1:18:35 
    6   92 Michael Houghton        Sartell            MN  42    6 10:37  1:53  2:05   13   47:31 19.8  1:11    5   21:05  7:16 1:22:26 
    7  179 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  40   10 12:50  2:17  2:06    7   44:39 21.1  1:08    7   22:23  7:44 1:23:05 
    8  261 Jason Titus             Brooklyn Center    MN  42    2  9:38  1:43  1:15   10   46:21 20.3  1:01   13   26:10  9:02 1:24:23 
    9  114 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  40   11 13:01  2:19  1:56    9   45:48 20.6  1:10    9   23:17  8:02 1:25:10 
   10  109 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  42    9 11:47  2:06  1:12   15   49:53 18.9  1:01   10   23:40  8:10 1:27:31 
   11  167 Jeffrey Patrow          Altoona            WI  41   13 13:29  2:24  1:41   12   47:14 19.9  1:20   11   24:02  8:18 1:27:45 
   12  196 Greg Schumacher         Saint Cloud        MN  44   15 15:04  2:41  2:17   14   47:48 19.7  1:20    8   22:45  7:51 1:29:11 
   13   23 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  44   14 13:52  2:28  1:57    8   45:34 20.7  1:05   14   27:01  9:19 1:29:28 
   14    8 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  44   16 15:48  2:49  1:34   11   47:12 20.0  1:19   12   25:27  8:47 1:31:18 
   15   47 Troy Emter              Zimmerman          MN  44   12 13:28  2:24  2:28   16   50:39 18.6  1:31   15   29:16 10:06 1:37:19 
   16  259 William Corcoran        Sartell            MN  40    1  9:02  1:37  0:58    1   39:28 23.9  0:52   17   51:48 17:52 1:42:06 
   17  138 Dominic McConnell       Milaca             MN  42   17 18:14  3:15  3:31   17 1:01:17 15.4  2:11   16   32:14 11:07 1:57:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Jamie Heying            Buffalo            MN  43    1  8:37  1:32  1:03    1   43:43 21.5  0:43    1   21:28  7:24 1:15:33 
    2   56 Sarah Foley             Cologne            MN  42    2  9:45  1:44  1:26    2   45:00 20.9  1:09    2   22:26  7:44 1:19:44 
    3  224 Jennifer Voigt                                 41    3 10:15  1:50  2:47    5   52:18 18.0  0:55    3   22:28  7:45 1:28:42 
    4   48 Christina Enger         Columbia Heights   MN  40    4 10:34  1:53  1:12    3   47:56 19.7  1:19    6   27:56  9:38 1:28:55 
    5   78 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  42    5 13:21  2:23  2:40    4   50:28 18.7  1:51    4   23:28  8:06 1:31:47 
    6  140 Jill McKenzie           Saint Cloud        MN  44    6 15:14  2:43  2:42    6   58:07 16.2  1:59    5   26:21  9:05 1:44:21 
    7   46 Sonia Eizenhoefer       Saint Cloud        MN  44    7 18:47  3:20  4:17    7 1:08:52 13.7  1:25    7   34:33 11:55 2:07:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Lane Meyer              Pengilly           MN  45    8 11:20  2:01  1:05    2   41:21 22.8  1:10    2   21:25  7:24 1:16:20 
    2   79 Pat Hamler              Eau Claire         WI  45    7 11:15  2:00  1:27    4   43:10 21.8  1:03    4   22:39  7:49 1:19:32 
    3  208 Carl Spalding           Maple Plain        MN  49    3  9:53  1:46  1:07    7   45:45 20.6  0:56    3   21:54  7:33 1:19:34 
    4    1 Mike Abel               Saint Cloud        MN  45    5 10:48  1:55  1:28    3   42:37 22.1  1:16    8   23:47  8:12 1:19:55 
    5  149 Marty Moran             Saint Cloud        MN  46    1  7:14  1:17  1:37    5   44:38 21.1  1:06   14   25:35  8:50 1:20:07 
    6   36 Daniel Dederichs        Waverly            MN  46    9 11:25  2:02  1:24    1   40:15 23.4  1:16   15   26:12  9:02 1:20:30 
    7  221 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  46   14 12:42  2:16  1:19    8   45:59 20.5  1:15    1   21:03  7:16 1:22:17 
    8  156 Mark Nieters            Sauk Centre        MN  45    2  8:14  1:28  1:43   12   48:02 19.6  1:19    7   23:46  8:12 1:23:02 
    9  116 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   11 11:34  2:04  1:11   10   46:15 20.4  1:19    6   23:32  8:07 1:23:48 
   10  142 Anthony Melton          Champlin           MN  47   12 11:34  2:04  1:30    6   45:29 20.7  1:29   10   24:14  8:22 1:24:14 
   11   60 Matthew Froelich        Big Lake           MN  47   10 11:32  2:03  1:36    9   46:03 20.5  1:35   11   24:15  8:22 1:25:00 
   12  211 Todd Steinke            Saint Cloud        MN  45   13 12:36  2:15  2:15   11   47:38 19.8  1:10   12   25:01  8:38 1:28:39 
   13  150 Ron Neems               Iowa City          IA  47    6 11:04  1:58  3:29   13   55:17 17.0  2:17   13   25:32  8:49 1:37:37 
   14  174 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  48    4 10:45  1:55  2:45   18   59:14 15.9  0:58    9   24:02  8:18 1:37:41 
   15   27 Dave Cowles             Zimmerman          MN  46   18 17:27  3:06  3:41   17   58:10 16.2  1:31    5   22:52  7:53 1:43:39 
   16  186 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  49   15 14:37  2:36  4:52   15   56:38 16.6  3:02   17   29:09 10:03 1:48:16 
   17  204 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  49   16 15:42  2:48  4:26   19   59:56 15.7  2:10   16   27:10  9:22 1:49:23 
   18   43 Pat Edeburn             Saint Cloud        MN  46   17 16:59  3:01  3:50   16   57:27 16.4  2:06   18   32:24 11:11 1:52:43 
   19   55 Gordon Foizie           Fridley            MN  49   19 18:01  3:12  4:52   14   55:45 16.9  3:05   19   36:30 12:35 1:58:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  100 Dawn Keller             Osseo              MN  48    2 10:01  1:47  1:09    1   44:29 21.2  0:57    3   24:17  8:23 1:20:52 
    2  105 Susan Key               Ironwood           MI  48    3 11:08  1:59  1:48    2   46:18 20.3  1:34    2   24:12  8:21 1:24:59 
    3  172 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  45    1  9:12  1:38  1:47    4   52:18 18.0  0:51    1   23:55  8:15 1:28:01 
    4  229 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  47    4 11:35  2:04  2:11    3   49:06 19.2  1:26    5   27:11  9:23 1:31:27 
    5   44 Amy Edelstein           North Mankato      MN  47    5 12:02  2:09  2:38    5   53:34 17.6  2:20    4   26:57  9:18 1:37:30 
    6  201 Melanie Sharpe          Excelsior          MN  45    6 14:51  2:39  2:21    7   59:05 15.9  2:12    6   28:00  9:40 1:46:28 
    7  216 Tracy Sudak             Chaska             MN  47    7 20:14  3:36  4:15    6   58:57 16.0  2:10    7   32:30 11:13 1:58:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Brian Henkel            Apple Valley       MN  51    1  9:29  1:42  1:42    2   46:01 20.5  1:17    4   24:04  8:18 1:22:30 
    2  137 Gunther Maurus          Sartell            MN  52    2  9:54  1:46  2:11    1   45:39 20.6  1:31    3   24:03  8:18 1:23:16 
    3  260 Steve Placeway          Apple Valley       MN  54    6 12:07  2:10  1:23    3   46:34 20.2  1:06    1   23:29  8:06 1:24:38 
    4   41 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  52    3 10:12  1:49  1:17    4   49:24 19.1  0:58    6   24:27  8:26 1:26:16 
    5   13 Jaye Blanshan           Eden Prairie       MN  51    4 11:18  2:01  1:36    6   53:49 17.5  1:14    2   24:00  8:17 1:31:56 
    6   19 Steve Carlson           Osseo              MN  50    7 13:31  2:24  2:27    5   51:09 18.4  1:48    7   25:58  8:58 1:34:51 
    7  159 Brett Oden              Buffalo            MN  53    5 11:56  2:08  4:37    8   54:55 17.2  2:00    5   24:21  8:24 1:37:47 
    8  181 Tony Ramunno            Big Lake           MN  51    8 18:44  3:20  2:24    7   54:23 17.3  1:28    8   26:32  9:09 1:43:29 
    9   14 Edward Bramlage         Sauk Rapids        MN  50    9 18:52  3:21  3:31    9 1:18:49 12.0  1:41    9   34:09 11:47 2:17:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  125 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  51    3 13:38  2:26  1:25    1   50:02 18.8  1:16    1   20:54  7:13 1:27:13 
    2   94 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  54    2 13:19  2:22  2:29    4   57:47 16.3  2:20    2   25:34  8:49 1:41:28 
    3  107 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  54    1 12:08  2:10  2:32    3   56:10 16.8  1:37    5   29:29 10:10 1:41:55 
    4  112 Mary Koshiol            Clearwater         MN  50    6 15:29  2:45  1:59    2   55:34 17.0  1:20    4   29:12 10:05 1:43:32 
    5  103 Jean Keller             Saint Cloud        MN  50    5 14:31  2:35  2:21    6   59:33 15.8  1:25    3   29:10 10:04 1:46:58 
    6  132 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  54    4 14:01  2:30  2:09    5   58:53 16.0  1:17    6   33:01 11:23 1:49:19 
    7  264 Kim Halek               Champlin           MN  53    7 16:39  2:58  2:20    7 1:02:22 15.1  1:56    7   33:51 11:41 1:57:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Dan Davis               Shoreview          MN  59    1 11:32  2:03  1:18    2   46:02 20.5  1:19    4   27:10  9:22 1:27:18 
    2  230 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55    2 12:23  2:12  4:08    1   45:57 20.5  1:20    3   26:04  9:00 1:29:49 
    3  158 Peter Nord              Sartell            MN  57    3 12:33  2:14  2:38    4   49:31 19.0  0:51    2   25:49  8:54 1:31:20 
    4  263 John Schewe             Shakopee           MN  55    4 13:36  2:25  2:11    3   49:09 19.2  1:37    1   25:36  8:50 1:32:07 
    5   88 Gordon Hjellming        Eagan              MN  57    5 15:51  2:49  2:28    5   54:46 17.2  1:12    5   32:00 11:02 1:46:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  219 Gale Tinglov            Saint Cloud        MN  56    1 10:11  1:49  2:20    1   53:13 17.7  1:48    1   29:02 10:01 1:36:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   97 Joe Kandiko             Excelsior          MN  63    3 12:30  2:14  2:07    1   55:03 17.1  2:06    2   32:23 11:10 1:44:08 
    2  113 Bob Koshnick            Detroit Lakes      MN  70    1 11:34  2:04  2:19    3 1:00:00 15.7  1:59    1   30:21 10:28 1:46:11 
    3  161 Mike Ohara              Sartell            MN  60    2 12:07  2:09  4:12    2   57:28 16.4  1:57    3   36:29 12:35 1:52:11 
    4   77 Stephen Halsey          Monticello         MN  61    4 16:32  2:57  5:36    4 1:10:21 13.4  2:15    4   37:10 12:49 2:11:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        295
Total Number of Team Finishers:           30
Total Number of Individual Finishers:    214
Number of Male   Finishers:              140
Number of Female Finishers:               74
Did not Finish Race or Did Not Start:     49