2013 Tri for a Cause - Summary Text Results
Crosby , MN
7/20/2013

race logo
other races










					                                                            TRI FOR A CAUSE
                                           Crosby Memorial Park - Crosby, MN - July 20, 2013
                                              600 Yard Swim - 16.3 Mile Bike - 4 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    271 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M     4  8:41  1:27  0:47    3   41:02 23.8  0:45    1   21:57  5:30 1:13:09 
    2   1/29    174 Travis Miller           Nisswa             MN  33 M    28 10:17  1:43  0:45    1   39:44 24.6  0:24    3   24:17  6:05 1:15:25 
    3   2/29    147 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M    13  9:34  1:36  0:54    5   41:42 23.5  0:29    2   23:39  5:55 1:16:17 
    4   3/29    233 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M    21 10:01  1:40  0:56    2   41:02 23.8  0:27    6   25:17  6:20 1:17:40 
    5   4/29    220 Dave Thomes             Brainerd           MN  33 M    50 11:12  1:52  0:36    4   41:41 23.5  0:29    5   24:34  6:09 1:18:30 
    6   2/15    189 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M     6  8:43  1:28  0:36    9   43:02 22.7  0:33   11   26:20  6:35 1:19:12 
    7   3/15    270 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26 M     3  8:36  1:26  0:40    6   41:43 23.4  0:38   21   27:46  6:57 1:19:21 
    8   1/21    256 Greg Johnson            Duluth             MN  40 M    20 10:00  1:40  0:56    7   42:22 23.1  0:59    7   25:18  6:20 1:19:33 
    9   1/7     132 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  18 M    22 10:02  1:41  0:59   13   43:50 22.3  0:31    4   24:22  6:06 1:19:43 
   10   2/21    154 Shane Johnson           Sartell            MN  40 M    32 10:20  1:44  0:58   11   43:23 22.5  0:28    8   25:28  6:22 1:20:35 
   11   5/29    223 Erik Vilen              Deerwood           MN  33 M     7  8:56  1:30  0:59   14   43:57 22.3  0:45   17   27:02  6:46 1:21:37 
   12   2/7     204 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  18 M    27 10:08  1:42  0:42   16   44:12 22.1  0:35   10   26:16  6:34 1:21:51 
   13   6/29    172 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34 M    52 11:16  1:53  0:50   10   43:05 22.7  0:26   14   26:49  6:43 1:22:23 
   14   3/21    262 Brian Cerar             Stillwater         MN  43 M    11  9:28  1:35  0:50   26   45:28 21.5  0:37   12   26:32  6:38 1:22:52 
   15   4/15    229 Brad Wieck              Shoreview          MN  24 M    15  9:39  1:37  0:59   15   44:03 22.2  0:48   22   27:59  7:00 1:23:26 
   16   7/29    120 David Carney            Coon Rapids        MN  39 M    44 11:00  1:50  0:48   27   45:28 21.5  0:25    9   26:00  6:30 1:23:39 
   17   5/15    272 Ross Ring-Jani          Ramsey             MN  26 M    36 10:33  1:46  1:04   20   44:58 21.7  0:37   15   26:50  6:43 1:24:00 
   18   1/19    265 Laura Swartz            Saint Louis Park   MN  46 F    48 11:06  1:51  0:48   22   45:03 21.7  0:46   19   27:22  6:51 1:25:02 
   19   8/29    163 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35 M    17  9:45  1:38  1:12   21   44:58 21.7  0:54   24   28:20  7:05 1:25:07 
   20   3/7     207 Nick Solheim            Deerwood           MN  17 M    23 10:05  1:41  1:11   33   46:53 20.9  0:45   13   26:34  6:39 1:25:26 
   21   4/21    230 Timothy Wiste           Hudson             WI  43 M    16  9:44  1:38  1:00   12   43:28 22.5  0:49   39   30:40  7:40 1:25:39 
   22   9/29    209 Ryan Steil              Saint Augusta      MN  33 M    79 12:29  2:05  0:53   25   45:23 21.5  0:29   20   27:31  6:53 1:26:43 
   23   1/1     231 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  16 F     8  9:06  1:31  1:09   49   48:44 20.1  0:31   18   27:20  6:50 1:26:48 
   24  10/29    124 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30 M    24 10:06  1:41  0:46   19   44:50 21.8  0:30   54   31:34  7:54 1:27:44 
   25   5/21    225 Gentry Walker           Arden Hills        MN  41 M    31 10:18  1:43  1:13   17   44:43 21.9  0:47   55   31:45  7:57 1:28:43 
   26   1/13    152 Heather Johnson         Hermantown         MN  34 F    45 11:01  1:51  0:43   24   45:22 21.6  0:49   51   31:20  7:50 1:29:12 
   27   4/7     115 Jesse Brelje            Saint Paul         MN  16 M    72 12:12  2:02  1:22   43   48:09 20.3  0:41   16   26:57  6:45 1:29:18 
   28   2/13    108 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35 F    19  9:47  1:38  1:49   48   48:32 20.2  0:49   27   28:40  7:10 1:29:35 
   29  11/29    187 Justin Pape             Nisswa             MN  31 M    70 12:11  2:02  1:00   23   45:06 21.7  0:38   43   31:01  7:46 1:29:54 
   30  12/29    161 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36 M    14  9:37  1:37  0:59   40   47:56 20.4  0:48   38   30:38  7:40 1:29:56 
   31   1/7     146 Lisa Hines              Waite Park         MN  50 F    40 10:49  1:49  1:01   52   49:21 19.8  0:38   25   28:28  7:07 1:30:15 
   32   6/21    222 Brandon Turk            Crosby             MN  41 M    94 13:39  2:17  1:47    8   43:00 22.7  0:51   46   31:11  7:48 1:30:27 
   33   2/7     167 Colleen McCormick       Deerwood           MN  51 F    33 10:23  1:44  0:58   46   48:18 20.2  1:18   32   29:45  7:27 1:30:41 
   34  13/29    213 Mike Svir               Baxter             MN  34 M    68 12:03  2:01  0:51   36   47:21 20.7  0:55   35   29:57  7:30 1:31:05 
   35   6/15    170 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28 M    37 10:35  1:46  2:12   29   46:01 21.3  0:45   57   31:51  7:58 1:31:22 
   36  14/29    102 Dan Akerson             Crystal            MN  30 M    82 12:39  2:07  1:49   45   48:14 20.3  0:48   23   28:18  7:05 1:31:46 
   37   7/21    158 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  44 M    84 12:49  2:09  1:32   35   47:14 20.7  0:55   29   29:20  7:20 1:31:48 
   38  15/29    130 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36 M    49 11:10  1:52  1:24   50   49:13 19.9  0:36   31   29:36  7:24 1:31:57 
   39   7/15    197 Logan Rudstrom          Brainerd           MN  20 M    39 10:40  1:47  1:15   42   48:04 20.3  0:55   53   31:26  7:52 1:32:19 
   40   8/21    162 Kim Larson              Nisswa             MN  45 M    66 11:45  1:58  1:37   31   46:16 21.1  1:06   56   31:48  7:57 1:32:30 
   41  16/29    190 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38 M    26 10:07  1:42  1:08   32   46:36 21.0  0:56   70   33:45  8:27 1:32:30 
   42  17/29    125 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    10  9:24  1:34  0:35   51   49:13 19.9  0:43   65   32:40  8:10 1:32:33 
   43  18/29    113 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33 M    51 11:12  1:52  0:52   38   47:28 20.6  1:08   59   32:07  8:02 1:32:45 
   44   1/8     210 Greg Steuck             Sycamore           IL  55 M    64 11:42  1:57  1:21   47   48:31 20.2  0:47   45   31:09  7:48 1:33:28 
   45  19/29    127 Mitch Enderle           Bloomington        MN  31 M    47 11:05  1:51  1:54   28   45:54 21.3  0:50   71   33:54  8:29 1:33:35 
   46   8/15    195 Alek Rudstrom           Brainerd           MN  21 M     5  8:42  1:27  2:18   69   51:29 19.0  0:49   41   30:54  7:44 1:34:10 
   47   1/7     208 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  20 F    53 11:16  1:53  0:53   73   52:20 18.7  0:28   28   29:17  7:20 1:34:12 
   48   2/19    157 Lisa Kent               Sartell            MN  47 F    25 10:07  1:42  1:08   86   53:26 18.3  0:57   26   28:38  7:10 1:34:14 
   49   3/19    232 Sherry Wright           Baxter             MN  44 F    63 11:42  1:57  0:51   55   49:36 19.7  0:49   52   31:22  7:51 1:34:20 
   50   9/15    140 Brandon Hamdof          South Saint Paul   MN  29 M    69 12:05  2:01  1:04   44   48:09 20.3  1:52   49   31:16  7:49 1:34:24 
   51  20/29    202 Tony Scudiero           Eagan              MN  32 M    34 10:29  1:45  1:31   30   46:09 21.2  1:27   80   35:02  8:46 1:34:37 
   52   2/8     206 Patrick Smith           Brainerd           MN  51 M    85 12:58  2:10  1:36   18   44:50 21.8  1:20   73   34:05  8:32 1:34:48 
   53   3/13    224 Janna Vilen             Deerwood           MN  32 F    30 10:17  1:43  1:30   67   51:20 19.1  0:56   47   31:13  7:49 1:35:14 
   54   9/21    107 Andre Audette           Oakdale            MN  47 M    62 11:41  1:57  2:18   37   47:26 20.6  1:21   64   32:31  8:08 1:35:15 
   55  21/29    234 Jacob Zdon              Rochester          MN  35 M    74 12:23  2:04  1:36   60   50:14 19.5  1:14   36   30:14  7:34 1:35:39 
   56   4/13    164 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31 F    46 11:03  1:51  1:51   80   52:46 18.5  0:55   34   29:54  7:29 1:36:28 
   57  10/21    177 Dan Nelson              Lindstrom          MN  49 M    41 10:53  1:49  2:20   79   52:44 18.5  0:43   37   30:32  7:38 1:37:09 
   58  10/15    150 Brian Johnson           Lakeville          MN  27 M     1  8:29  1:25  1:06   74   52:24 18.7  0:33   77   34:42  8:41 1:37:12 
   59  11/15    273 Zach Meyer              Brainerd           MN  20 M    75 12:24  2:04  1:21   62   50:33 19.3  1:01   58   31:57  8:00 1:37:14 
   60  22/29    122 Brett Cote              Nisswa             MN  39 M    35 10:31  1:46  1:44   91   54:29 18.0  1:24   33   29:50  7:28 1:37:56 
   61   5/13    235 Jen Zenzen              Avon               MN  36 F    57 11:24  1:54  1:27   75   52:32 18.6  1:20   50   31:19  7:50 1:38:00 
   62  11/21    148 Bob Irvine              Nisswa             MN  49 M    59 11:28  1:55  2:00   58   49:53 19.6  1:11   69   33:34  8:24 1:38:05 
   63  23/29    111 Christian Borle         Brainerd           MN  38 M    73 12:14  2:03  2:18   82   52:50 18.5  0:28   40   30:50  7:43 1:38:37 
   64   3/7     141 Jan Handlos             Baxter             MN  59 F    54 11:17  1:53  1:44   39   47:47 20.5  0:32   96   37:23  9:21 1:38:41 
   65   4/19    205 Laura Smith             Merrifield         MN  40 F    56 11:21  1:54  1:34   72   52:03 18.8  1:04   66   32:41  8:11 1:38:41 
   66   5/7     193 Samuel Roden            Blaine             MN  17 M     9  9:07  1:32  2:22   59   50:08 19.5  0:52   89   36:23  9:06 1:38:51 
   67   2/7     110 Laura Boran             Brainerd           MN  20 F     2  8:31  1:26  1:31   89   53:48 18.2  1:07   72   33:59  8:30 1:38:54 
   68   1/2     266 Tom Lynch               Nelson             MN  64 M   103 14:11  2:22  1:32   41   47:56 20.4  1:05   74   34:13  8:34 1:38:56 
   69  24/29    192 Adam Recknor            Apple Valley       MN  35 M    42 10:56  1:50  2:50   83   52:54 18.5  1:22   44   31:07  7:47 1:39:07 
   70   5/19    261 Merideth Cerar          Stillwater         MN  41 F    86 12:59  2:10  1:55                                            1:39:07 
   71   3/8     258 David Teneyck           Nisswa             MN  59 M    12  9:33  1:36  1:28   64   50:52 19.2  1:04   91   36:32  9:08 1:39:26 
   72   6/13    184 Kari Osmondson          St Cloud           MN  32 F    80 12:31  2:06  0:51   66   51:16 19.1  0:53   75   34:18  8:35 1:39:47 
   73  25/29    263 Andrew Faller           Rochester          MN  34 M   115 15:49  2:39  2:06   57   49:50 19.6  1:40   61   32:16  8:04 1:41:39 
   74  12/15    227 Joe Welch               Minneapolis        MN  26 M   117 16:07  2:42  1:51   65   51:00 19.2  1:17   60   32:16  8:04 1:42:29 
   75   6/19    212 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47 F    96 13:44  2:18  1:08   53   49:22 19.8  1:17   94   37:02  9:16 1:42:30 
   76   7/13    191 Ilissa Ramm             Baxter             MN  33 F    61 11:34  1:56  1:30   68   51:25 19.0  1:21   93   36:59  9:15 1:42:47 
   77   7/19    138 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40 F    78 12:27  2:05  1:27  101   57:13 17.1  0:33   48   31:14  7:49 1:42:52 
   78   8/13    228 Kari Whitlock           Baxter             MN  35 F    29 10:17  1:43  1:28   90   54:29 18.0  1:20   85   35:42  8:56 1:43:13 
   79   6/7     269 Dylan Jones             Saint Paul         MN  15 M   116 15:54  2:39  1:13   71   51:59 18.8  1:30   67   32:49  8:13 1:43:24 
   80   8/19    221 Amy Turk                Crosby             MN  41 F   101 14:07  2:22  1:47   78   52:39 18.6  0:44   76   34:27  8:37 1:43:42 
   81   3/7     123 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28 F    65 11:43  1:58  1:02   77   52:38 18.6  0:35   97   37:51  9:28 1:43:47 
   82  12/21    114 John Breen              Brainerd           MN  47 M   105 14:23  2:24  1:13   63   50:35 19.3  1:10   90   36:30  9:08 1:43:49 
   83   9/13    159 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  36 F    77 12:25  2:05  1:55   94   55:35 17.6  1:20   68   33:29  8:23 1:44:42 
   84  10/13    126 Ann Enderle             Bloomington        MN  32 F    95 13:42  2:17  1:22   87   53:31 18.3  0:53   86   35:50  8:58 1:45:16 
   85   4/8     257 Brad Erickson           Plymouth           MN  58 M    43 10:57  1:50  2:21   34   47:06 20.8  2:19  114   42:40 10:40 1:45:21 
   86   5/8     168 Mike McCormick          Deerwood           MN  54 M    38 10:37  1:47  1:59   84   53:09 18.4  1:17  100   38:29  9:38 1:45:29 
   87  13/21    116 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47 M    90 13:06  2:11  2:15   61   50:28 19.4  0:56  101   38:47  9:42 1:45:29 
   88  14/21    135 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  45 M   125 17:52  2:59  2:04   95   55:51 17.5  0:38   30   29:26  7:22 1:45:48 
   89  26/29    260 Paul Manecke            Brainerd           MN  36 M    83 12:45  2:08  2:05   76   52:33 18.6  1:18   95   37:11  9:18 1:45:50 
   90   6/8     119 Todd Brown              Cedar Rapids       IA  54 M    87 13:00  2:10  2:42   54   49:23 19.8  1:49  106   39:22  9:51 1:46:13 
   91  15/21    128 Steve Erickson          Mayer              MN  43 M    76 12:25  2:05  1:24   56   49:38 19.7  0:47  111   42:04 10:31 1:46:16 
   92  27/29    136 David Gottschalk        Richfield          MN  32 M   114 15:46  2:38  0:43   88   53:42 18.2  0:57   82   35:18  8:50 1:46:25 
   93  16/21    180 John Novotny            Aitikn             MN  41 M   123 17:13  2:53  1:18   70   51:49 18.9  1:19   79   35:00  8:45 1:46:38 
   94   4/7     171 Ashli Meyer             Brainerd           MN  22 F    60 11:32  1:56  2:20   97   56:01 17.5  0:57   98   38:04  9:31 1:48:52 
   95   9/19    139 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42 F    88 13:00  2:10  3:04   98   56:03 17.4  1:02   88   35:57  9:00 1:49:03 
   96  10/19    156 Krista Jones            Aitkin             MN  41 F   102 14:08  2:22  2:31  116 1:01:03 16.0  0:33   42   30:58  7:45 1:49:10 
   97   4/7     134 Jeri Glick              Roseville          MN  54 F   109 14:59  2:30  1:47  112   59:48 16.4  0:29   63   32:30  8:08 1:49:31 
   98  13/15    274 Ryan Noonan             Albertville        MN  25 M   126 17:56  3:00  2:54   93   55:10 17.7  1:30   62   32:23  8:06 1:49:51 
   99  11/19    173 Sheila Miller           Baxter             MN  43 F    81 12:33  2:06  1:58   92   54:32 17.9  1:06  108   40:04 10:01 1:50:11 
  100   5/7     211 Elizabeth Sundberg      Lancaster          CA  59 F   106 14:28  2:25  2:37  104   57:40 17.0  1:19   87   35:52  8:58 1:51:55 
  101  17/21    112 Tim Boyer               Minneapolis        MN  41 M   118 16:17  2:43  1:47  100   57:04 17.1  1:26   84   35:30  8:53 1:52:01 
  102   7/8     103 Charles Anderson        Roseville          MN  58 M    67 11:45  1:58  2:31   81   52:49 18.5  1:36  118   43:36 10:54 1:52:16 
  103  12/19    129 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42 F    92 13:28  2:15  1:09  106   58:18 16.8  2:19   99   38:24  9:36 1:53:35 
  104   5/7     203 Abbie Seba              Hopkins            MN  29 F   111 15:23  2:34  2:25  109   59:12 16.5  1:29   83   35:23  8:51 1:53:49 
  105   8/8     153 Mark Johnson            Eagan              MN  54 M    58 11:26  1:55  3:31  123 1:03:06 15.5  0:39   81   35:12  8:48 1:53:51 
  106  18/21    259 Chuck Turner            Crosby             MN  41 M   100 14:06  2:21  3:28  107   58:58 16.6  0:40   92   36:50  9:13 1:54:00 
  107  11/13    106 Christine Athmann       Brainerd           MN  32 F    91 13:21  2:14  2:05  108   59:01 16.6                          1:54:07 
  108  13/19    182 Jill Olson              Deerwood           MN  46 F    93 13:35  2:16  2:33  105   58:06 16.8  2:34  102   38:53  9:44 1:55:41 
  109  19/21    104 Cory Anderson           Milaca             MN  40 M    89 13:04  2:11  2:20  102   57:19 17.1  0:53  112   42:12 10:33 1:55:46 
  110  28/29    215 Arthur Templin          Minneapolis        MN  30 M   122 16:38  2:47  3:50   85   53:25 18.3  2:38  104   39:19  9:50 1:55:48 
  111  14/19    194 Robin Roiland           Sartell            MN  49 F   113 15:39  2:37  4:14  114 1:00:27 16.2  0:51   78   35:00  8:45 1:56:10 
  112   2/2     131 Douglas Francis         Baxter             MN  63 M    98 13:51  2:19  2:03   99   56:25 17.3  0:48  119   43:37 10:55 1:56:43 
  113  15/19    188 Jane Peterson           Baxter             MN  49 F    55 11:20  1:54  2:55  119 1:02:05 15.8  1:03  107   39:49  9:58 1:57:09 
  114  20/21    201 Tim Schmitt             Waconia            MN  46 M   104 14:19  2:24  2:30  115 1:00:32 16.2  1:02  103   39:01  9:46 1:57:22 
  115   6/7     142 Shannon Haugen          S St Paul          MN  29 F    71 12:11  2:02  2:07  117 1:01:06 16.0  1:03  110   41:03 10:16 1:57:29 
  116  16/19    198 Denise Saatzer          Lake Shore         MN  47 F    99 13:57  2:20  2:24  111   59:27 16.5  1:03  115   42:46 10:42 1:59:35 
  117   6/7     118 Julie Brown             Virginia Beach     VA  54 F   110 15:01  2:31  1:46  124 1:03:25 15.4  0:45  109   40:10 10:03 2:01:06 
  118  17/19    121 Julie Cazett            Oakdale            MN  49 F    97 13:44  2:18  2:45  103   57:32 17.0  1:58  121   45:33 11:24 2:01:31 
  119  14/15    214 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  21 M   129 21:17  3:33  2:50  110   59:17 16.5  0:47  105   39:20  9:50 2:03:29 
  120  15/15    178 Hieu Nguyen             Minneapolis        MN  24 M   119 16:24  2:44  2:28  113 1:00:24 16.2  1:27  116   43:16 10:49 2:03:57 
  121  29/29    176 Patrick Napurski        Excelsior          MN  32 M   127 18:17  3:03  1:40   96   55:58 17.5  0:33  123   47:51 11:58 2:04:18 
  122   7/7     117 Julie Bromley           Deerwood           MN  54 F   121 16:35  2:46  2:15  120 1:02:14 15.7  1:00  113   42:24 10:36 2:04:27 
  123  12/13    160 Amanda Larsen           Rochester          MN  35 F   108 14:49  2:29  2:50  122 1:03:01 15.5  0:43  117   43:28 10:52 2:04:48 
  124  18/19    264 Kim Jones               Saint Paul         MN  48 F   112 15:38  2:37  1:36  121 1:02:56 15.5  2:03  120   44:56 11:14 2:07:09 
  125  13/13    218 Laura Templin           Minneapolis        MN  31 F    18  9:46  1:38  2:11  128 1:11:08 13.7  2:16  124   50:25 12:37 2:15:44 
  126  21/21    199 Christopher Sather      Minneapolis        MN  40 M   128 19:15  3:13  2:49  118 1:01:10 16.0  1:16  125   54:38 13:40 2:19:07 
  127   7/7     185 Jack Oversrteet         Maplewood          MN  17 M   124 17:36  2:56  5:37  126 1:09:18 14.1  0:49  122   45:53 11:29 2:19:11 
  128  19/19    186 Nina Page               Minneapolis        MI  45 F   107 14:32  2:26  3:17  125 1:05:39 14.9  2:27  127 1:00:33 15:09 2:26:26 
  129   7/7     175 Cortney Napurski        Excelsior          MN  28 F   120 16:34  2:46  2:29  127 1:10:55 13.8  2:09  126   56:55 14:14 2:29:00 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 We Tri'd                                         2 12:11  2:02  0:45    2   52:30 18.6  0:23    1   29:58  7:30 1:35:46 
           Henry Praska , Tom Walters , Tad Johnson               
    2  255 The May Team                                     1 11:57  2:00  2:00    1   41:43 23.4  1:37    2   41:37 10:25 1:38:51 
           Lucas May , Lucas May , Jason May                      


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  240 Caiman's Crew                                    1  9:07  1:32  0:21    2   51:54 18.8                          1:36:42 
           Hannah McKeag , Sofie Carlson , Carina Figliuzzi       
    2  267 Strangers Who Tri                                7 16:47  2:48  0:22    1   49:53 19.6  0:21    1   35:03  8:46 1:42:25 
           Sarah Peters , Kati Miller , Charlene Vogt             
    3  250 Sachs / Woog                                     6 15:22  2:34  0:18    3   55:18 17.7  0:44    2   35:25  8:52 1:47:05 
           Kristi Sachs , Lisa Woog , Lisa Woog                   
    4  249 Mixed Company                                    2 12:52  2:09  0:19    4   55:22 17.7  0:40    5   39:54  9:59 1:49:06 
           Johnna Johnson , Krista Bordwell , Krista Bordwell     
    5  237 1st Time Tryers                                  5 14:14  2:23  0:24    5   59:18 16.5  0:26    3   37:46  9:27 1:52:06 
           Cassandra Backaus , Marla Valentine Wiste , Isabelle W 
    6  245 flamin' jamy                                     4 13:48  2:18  1:30    6 1:01:55 15.8  0:26    4   39:27  9:52 1:57:03 
           Amy Morales , Amy Morales , Jamie Morales              
    7  239 Blood,Sweat and Tears                            3 13:31  2:16  0:30    7 1:04:30 15.2  0:20    6   42:06 10:32 2:00:56 
           Mary Ecklund-Tollas , Sandy Davis , Sue Radinovich     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 FILMONT                                          6 11:45  1:58  0:19    1   44:27 22.0  0:17    1   28:29  7:08 1:25:16 
           Maranda Lorraine , Mark Yungbauer , Rebecca George     
    2  253 TCBX Trucking                                    2  9:15  1:33  0:19                                            1:30:00 
           Patrick O'Brien , Brett Klang , Sheri Shafer           
    3  243 cure                                             3 10:51  1:49  0:17    3   52:45 18.5  0:28    5   37:40  9:25 1:41:59 
           Elizabeth Loocke , Jeff Zormier , Micki Swystun        
    4  238 2 mann crew                                      4 11:13  1:53  0:27    4   57:42 16.9  0:22    3   32:43  8:11 1:42:25 
           Summers Schommer , Quinn Mann , Summers Schommer       
    5  254 Team McSterner                                   5 11:25  1:55  2:07    5   58:57 16.6  0:30    2   31:19  7:50 1:44:16 
           Heather Sterner , Heather Sterner , Chris McCusker     
    6  246 Go Getta's                                       1  8:49  1:29  0:21    2   48:42 20.1  0:21    9   49:14 12:19 1:47:25 
           Matthew Wright , Marc Marshall , Tammy Praught         
    7  248 Liljenquist-Shaw                                 8 15:31  2:36  0:24    6 1:06:12 14.8  0:24    4   36:23  9:06 1:58:52 
           Lance Liljenquist , Brittany Shaw , Lance Liljenquist  
    8  242 Cowboys & Indians                               10 17:17  2:53  0:37    7 1:14:51 13.1         10 2:00:26 30:07 2:17:53 
           Greg Bird , Geno Valentino , Francesca Bird            
    9  251 strength                                         7 14:12  2:22  0:49    8 1:24:18 11.6  0:37    8   48:03 12:01 2:27:56 
           Sherri Overstreet , Jared Nelson , Jenni Overstreet    
   10  247 hope                                            11 18:01  3:01  0:27    9 1:38:41  9.9  0:38    6   43:09 10:48 2:40:55 
           Rachel Swystun , Brody Weber , Brandi Swystun          
   11  241 courage                                          9 17:06  2:51  0:42   10 1:40:35  9.7  0:43    7   45:53 11:29 2:44:57 
           Carrie McCoy , Rebecca Nelson , David Nelson           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Johnson           Lakeville          MN  27 M    8:29  1:25 
    2 Laura Boran             Brainerd           MN  20 F    8:31  1:26 
    3 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26 M    8:36  1:26 
    4 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M    8:41  1:27 
    5 Alek Rudstrom           Brainerd           MN  21 M    8:42  1:27 
    6 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M    8:43  1:28 
    7 Erik Vilen              Deerwood           MN  33 M    8:56  1:30 
    8 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  16 F    9:06  1:31 
    9 Samuel Roden            Blaine             MN  17 M    9:07  1:32 
   10 Josh Duda               Pillager           MN  36 M    9:24  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Travis Miller           Nisswa             MN  33 M   39:44 24.6 
    2 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   41:02 23.8 
    3 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M   41:02 23.8 
    4 Dave Thomes             Brainerd           MN  33 M   41:41 23.5 
    5 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M   41:42 23.5 
    6 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26 M   41:43 23.4 
    7 Greg Johnson            Duluth             MN  40 M   42:22 23.1 
    8 Brandon Turk            Crosby             MN  41 M   43:00 22.7 
    9 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M   43:02 22.7 
   10 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34 M   43:05 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Sames             Shakopee           MN  26 M   21:57  5:30 
    2 Larry Hosch             St Joseph          MN  35 M   23:39  5:55 
    3 Travis Miller           Nisswa             MN  33 M   24:17  6:05 
    4 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  18 M   24:22  6:06 
    5 Dave Thomes             Brainerd           MN  33 M   24:34  6:09 
    6 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   25:17  6:20 
    7 Greg Johnson            Duluth             MN  40 M   25:18  6:20 
    8 Shane Johnson           Sartell            MN  40 M   25:28  6:22 
    9 David Carney            Coon Rapids        MN  39 M   26:00  6:30 
   10 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  18 M   26:16  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Brian Sames             Shakopee           MN  26    3  8:41  1:27  0:47    3   41:02 23.8  0:45    1   21:57  5:30 1:13:09 
    2  174 Travis Miller           Nisswa             MN  33   23 10:17  1:43  0:45    1   39:44 24.6  0:24    3   24:17  6:05 1:15:25 
    3  147 Larry Hosch             St Joseph          MN  35   11  9:34  1:36  0:54    5   41:42 23.5  0:29    2   23:39  5:55 1:16:17 
    4  233 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   17 10:01  1:40  0:56    2   41:02 23.8  0:27    6   25:17  6:20 1:17:40 
    5  220 Dave Thomes             Brainerd           MN  33   38 11:12  1:52  0:36    4   41:41 23.5  0:29    5   24:34  6:09 1:18:30 
    6  189 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26    5  8:43  1:28  0:36    9   43:02 22.7  0:33   11   26:20  6:35 1:19:12 
    7  270 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26    2  8:36  1:26  0:40    6   41:43 23.4  0:38   19   27:46  6:57 1:19:21 
    8  256 Greg Johnson            Duluth             MN  40   16 10:00  1:40  0:56    7   42:22 23.1  0:59    7   25:18  6:20 1:19:33 
    9  132 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  18   18 10:02  1:41  0:59   13   43:50 22.3  0:31    4   24:22  6:06 1:19:43 
   10  154 Shane Johnson           Sartell            MN  40   25 10:20  1:44  0:58   11   43:23 22.5  0:28    8   25:28  6:22 1:20:35 
   11  223 Erik Vilen              Deerwood           MN  33    6  8:56  1:30  0:59   14   43:57 22.3  0:45   17   27:02  6:46 1:21:37 
   12  204 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  18   22 10:08  1:42  0:42   16   44:12 22.1  0:35   10   26:16  6:34 1:21:51 
   13  172 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34   40 11:16  1:53  0:50   10   43:05 22.7  0:26   14   26:49  6:43 1:22:23 
   14  262 Brian Cerar             Stillwater         MN  43    9  9:28  1:35  0:50   24   45:28 21.5  0:37   12   26:32  6:38 1:22:52 
   15  229 Brad Wieck              Shoreview          MN  24   13  9:39  1:37  0:59   15   44:03 22.2  0:48   20   27:59  7:00 1:23:26 
   16  120 David Carney            Coon Rapids        MN  39   35 11:00  1:50  0:48   25   45:28 21.5  0:25    9   26:00  6:30 1:23:39 
   17  272 Ross Ring-Jani          Ramsey             MN  26   28 10:33  1:46  1:04   20   44:58 21.7  0:37   15   26:50  6:43 1:24:00 
   18  163 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35   15  9:45  1:38  1:12   21   44:58 21.7  0:54   22   28:20  7:05 1:25:07 
   19  207 Nick Solheim            Deerwood           MN  17   19 10:05  1:41  1:11   31   46:53 20.9  0:45   13   26:34  6:39 1:25:26 
   20  230 Timothy Wiste           Hudson             WI  43   14  9:44  1:38  1:00   12   43:28 22.5  0:49   31   30:40  7:40 1:25:39 
   21  209 Ryan Steil              Saint Augusta      MN  33   55 12:29  2:05  0:53   23   45:23 21.5  0:29   18   27:31  6:53 1:26:43 
   22  124 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30   20 10:06  1:41  0:46   19   44:50 21.8  0:30   40   31:34  7:54 1:27:44 
   23  225 Gentry Walker           Arden Hills        MN  41   24 10:18  1:43  1:13   17   44:43 21.9  0:47   41   31:45  7:57 1:28:43 
   24  115 Jesse Brelje            Saint Paul         MN  16   50 12:12  2:02  1:22   40   48:09 20.3  0:41   16   26:57  6:45 1:29:18 
   25  187 Justin Pape             Nisswa             MN  31   49 12:11  2:02  1:00   22   45:06 21.7  0:38   34   31:01  7:46 1:29:54 
   26  161 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36   12  9:37  1:37  0:59   37   47:56 20.4  0:48   30   30:38  7:40 1:29:56 
   27  222 Brandon Turk            Crosby             MN  41   63 13:39  2:17  1:47    8   43:00 22.7  0:51   37   31:11  7:48 1:30:27 
   28  213 Mike Svir               Baxter             MN  34   47 12:03  2:01  0:51   34   47:21 20.7  0:55   27   29:57  7:30 1:31:05 
   29  170 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28   29 10:35  1:46  2:12   27   46:01 21.3  0:45   43   31:51  7:58 1:31:22 
   30  102 Dan Akerson             Crystal            MN  30   56 12:39  2:07  1:49   42   48:14 20.3  0:48   21   28:18  7:05 1:31:46 
   31  158 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  44   58 12:49  2:09  1:32   33   47:14 20.7  0:55   23   29:20  7:20 1:31:48 
   32  130 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36   37 11:10  1:52  1:24   44   49:13 19.9  0:36   25   29:36  7:24 1:31:57 
   33  197 Logan Rudstrom          Brainerd           MN  20   31 10:40  1:47  1:15   39   48:04 20.3  0:55   39   31:26  7:52 1:32:19 
   34  162 Kim Larson              Nisswa             MN  45   45 11:45  1:58  1:37   29   46:16 21.1  1:06   42   31:48  7:57 1:32:30 
   35  190 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38   21 10:07  1:42  1:08   30   46:36 21.0  0:56   53   33:45  8:27 1:32:30 
   36  125 Josh Duda               Pillager           MN  36    8  9:24  1:34  0:35   45   49:13 19.9  0:43   50   32:40  8:10 1:32:33 
   37  113 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33   39 11:12  1:52  0:52   36   47:28 20.6  1:08   45   32:07  8:02 1:32:45 
   38  210 Greg Steuck             Sycamore           IL  55   44 11:42  1:57  1:21   43   48:31 20.2  0:47   36   31:09  7:48 1:33:28 
   39  127 Mitch Enderle           Bloomington        MN  31   36 11:05  1:51  1:54   26   45:54 21.3  0:50   54   33:54  8:29 1:33:35 
   40  195 Alek Rudstrom           Brainerd           MN  21    4  8:42  1:27  2:18   57   51:29 19.0  0:49   33   30:54  7:44 1:34:10 
   41  140 Brandon Hamdof          South Saint Paul   MN  29   48 12:05  2:01  1:04   41   48:09 20.3  1:52   38   31:16  7:49 1:34:24 
   42  202 Tony Scudiero           Eagan              MN  32   26 10:29  1:45  1:31   28   46:09 21.2  1:27   59   35:02  8:46 1:34:37 
   43  206 Patrick Smith           Brainerd           MN  51   59 12:58  2:10  1:36   18   44:50 21.8  1:20   55   34:05  8:32 1:34:48 
   44  107 Andre Audette           Oakdale            MN  47   43 11:41  1:57  2:18   35   47:26 20.6  1:21   49   32:31  8:08 1:35:15 
   45  234 Jacob Zdon              Rochester          MN  35   52 12:23  2:04  1:36   51   50:14 19.5  1:14   28   30:14  7:34 1:35:39 
   46  177 Dan Nelson              Lindstrom          MN  49   32 10:53  1:49  2:20   62   52:44 18.5  0:43   29   30:32  7:38 1:37:09 
   47  150 Brian Johnson           Lakeville          MN  27    1  8:29  1:25  1:06   60   52:24 18.7  0:33   57   34:42  8:41 1:37:12 
   48  273 Zach Meyer              Brainerd           MN  20   53 12:24  2:04  1:21   53   50:33 19.3  1:01   44   31:57  8:00 1:37:14 
   49  122 Brett Cote              Nisswa             MN  39   27 10:31  1:46  1:44   69   54:29 18.0  1:24   26   29:50  7:28 1:37:56 
   50  148 Bob Irvine              Nisswa             MN  49   42 11:28  1:55  2:00   49   49:53 19.6  1:11   52   33:34  8:24 1:38:05 
   51  111 Christian Borle         Brainerd           MN  38   51 12:14  2:03  2:18   64   52:50 18.5  0:28   32   30:50  7:43 1:38:37 
   52  193 Samuel Roden            Blaine             MN  17    7  9:07  1:32  2:22   50   50:08 19.5  0:52   63   36:23  9:06 1:38:51 
   53  266 Tom Lynch               Nelson             MN  64   65 14:11  2:22  1:32   38   47:56 20.4  1:05   56   34:13  8:34 1:38:56 
   54  192 Adam Recknor            Apple Valley       MN  35   33 10:56  1:50  2:50   65   52:54 18.5  1:22   35   31:07  7:47 1:39:07 
   55  258 David Teneyck           Nisswa             MN  59   10  9:33  1:36  1:28   55   50:52 19.2  1:04   65   36:32  9:08 1:39:26 
   56  263 Andrew Faller           Rochester          MN  34   69 15:49  2:39  2:06   48   49:50 19.6  1:40   47   32:16  8:04 1:41:39 
   57  227 Joe Welch               Minneapolis        MN  26   71 16:07  2:42  1:51   56   51:00 19.2  1:17   46   32:16  8:04 1:42:29 
   58  269 Dylan Jones             Saint Paul         MN  15   70 15:54  2:39  1:13   59   51:59 18.8  1:30   51   32:49  8:13 1:43:24 
   59  114 John Breen              Brainerd           MN  47   67 14:23  2:24  1:13   54   50:35 19.3  1:10   64   36:30  9:08 1:43:49 
   60  257 Brad Erickson           Plymouth           MN  58   34 10:57  1:50  2:21   32   47:06 20.8  2:19   75   42:40 10:40 1:45:21 
   61  168 Mike McCormick          Deerwood           MN  54   30 10:37  1:47  1:59   66   53:09 18.4  1:17   67   38:29  9:38 1:45:29 
   62  116 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   62 13:06  2:11  2:15   52   50:28 19.4  0:56   68   38:47  9:42 1:45:29 
   63  135 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  45   77 17:52  2:59  2:04   71   55:51 17.5  0:38   24   29:26  7:22 1:45:48 
   64  260 Paul Manecke            Brainerd           MN  36   57 12:45  2:08  2:05   61   52:33 18.6  1:18   66   37:11  9:18 1:45:50 
   65  119 Todd Brown              Cedar Rapids       IA  54   60 13:00  2:10  2:42   46   49:23 19.8  1:49   72   39:22  9:51 1:46:13 
   66  128 Steve Erickson          Mayer              MN  43   54 12:25  2:05  1:24   47   49:38 19.7  0:47   73   42:04 10:31 1:46:16 
   67  136 David Gottschalk        Richfield          MN  32   68 15:46  2:38  0:43   68   53:42 18.2  0:57   61   35:18  8:50 1:46:25 
   68  180 John Novotny            Aitikn             MN  41   75 17:13  2:53  1:18   58   51:49 18.9  1:19   58   35:00  8:45 1:46:38 
   69  274 Ryan Noonan             Albertville        MN  25   78 17:56  3:00  2:54   70   55:10 17.7  1:30   48   32:23  8:06 1:49:51 
   70  112 Tim Boyer               Minneapolis        MN  41   72 16:17  2:43  1:47   74   57:04 17.1  1:26   62   35:30  8:53 1:52:01 
   71  103 Charles Anderson        Roseville          MN  58   46 11:45  1:58  2:31   63   52:49 18.5  1:36   77   43:36 10:54 1:52:16 
   72  153 Mark Johnson            Eagan              MN  54   41 11:26  1:55  3:31   80 1:03:06 15.5  0:39   60   35:12  8:48 1:53:51 
   73  104 Cory Anderson           Milaca             MN  40   61 13:04  2:11  2:20   75   57:19 17.1  0:53   74   42:12 10:33 1:55:46 
   74  215 Arthur Templin          Minneapolis        MN  30   74 16:38  2:47  3:50   67   53:25 18.3  2:38   70   39:19  9:50 1:55:48 
   75  131 Douglas Francis         Baxter             MN  63   64 13:51  2:19  2:03   73   56:25 17.3  0:48   78   43:37 10:55 1:56:43 
   76  201 Tim Schmitt             Waconia            MN  46   66 14:19  2:24  2:30   78 1:00:32 16.2  1:02   69   39:01  9:46 1:57:22 
   77  214 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  21   81 21:17  3:33  2:50   76   59:17 16.5  0:47   71   39:20  9:50 2:03:29 
   78  178 Hieu Nguyen             Minneapolis        MN  24   73 16:24  2:44  2:28   77 1:00:24 16.2  1:27   76   43:16 10:49 2:03:57 
   79  176 Patrick Napurski        Excelsior          MN  32   79 18:17  3:03  1:40   72   55:58 17.5  0:33   80   47:51 11:58 2:04:18 
   80  199 Christopher Sather      Minneapolis        MN  40   80 19:15  3:13  2:49   79 1:01:10 16.0  1:16   81   54:38 13:40 2:19:07 
   81  185 Jack Oversrteet         Maplewood          MN  17   76 17:36  2:56  5:37   81 1:09:18 14.1  0:49   79   45:53 11:29 2:19:11 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Laura Swartz            Saint Louis Park   MN  46   12 11:06  1:51  0:48    1   45:03 21.7  0:46    2   27:22  6:51 1:25:02 
    2  231 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  16    2  9:06  1:31  1:09    6   48:44 20.1  0:31    1   27:20  6:50 1:26:48 
    3  152 Heather Johnson         Hermantown         MN  34   10 11:01  1:51  0:43    2   45:22 21.6  0:49   13   31:20  7:50 1:29:12 
    4  108 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35    4  9:47  1:38  1:49    5   48:32 20.2  0:49    5   28:40  7:10 1:29:35 
    5  146 Lisa Hines              Waite Park         MN  50    9 10:49  1:49  1:01    7   49:21 19.8  0:38    3   28:28  7:07 1:30:15 
    6  167 Colleen McCormick       Deerwood           MN  51    8 10:23  1:44  0:58    4   48:18 20.2  1:18    7   29:45  7:27 1:30:41 
    7  208 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  20   13 11:16  1:53  0:53   14   52:20 18.7  0:28    6   29:17  7:20 1:34:12 
    8  157 Lisa Kent               Sartell            MN  47    5 10:07  1:42  1:08   19   53:26 18.3  0:57    4   28:38  7:10 1:34:14 
    9  232 Sherry Wright           Baxter             MN  44   20 11:42  1:57  0:51    9   49:36 19.7  0:49   14   31:22  7:51 1:34:20 
   10  224 Janna Vilen             Deerwood           MN  32    7 10:17  1:43  1:30   11   51:20 19.1  0:56   10   31:13  7:49 1:35:14 
   11  164 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31   11 11:03  1:51  1:51   18   52:46 18.5  0:55    8   29:54  7:29 1:36:28 
   12  235 Jen Zenzen              Avon               MN  36   17 11:24  1:54  1:27   15   52:32 18.6  1:20   12   31:19  7:50 1:38:00 
   13  141 Jan Handlos             Baxter             MN  59   14 11:17  1:53  1:44    3   47:47 20.5  0:32   29   37:23  9:21 1:38:41 
   14  205 Laura Smith             Merrifield         MN  40   16 11:21  1:54  1:34   13   52:03 18.8  1:04   16   32:41  8:11 1:38:41 
   15  110 Laura Boran             Brainerd           MN  20    1  8:31  1:26  1:31   21   53:48 18.2  1:07   18   33:59  8:30 1:38:54 
   16  261 Merideth Cerar          Stillwater         MN  41   27 12:59  2:10  1:55                                            1:39:07 
   17  184 Kari Osmondson          St Cloud           MN  32   25 12:31  2:06  0:51   10   51:16 19.1  0:53   19   34:18  8:35 1:39:47 
   18  212 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   33 13:44  2:18  1:08    8   49:22 19.8  1:17   28   37:02  9:16 1:42:30 
   19  191 Ilissa Ramm             Baxter             MN  33   19 11:34  1:56  1:30   12   51:25 19.0  1:21   27   36:59  9:15 1:42:47 
   20  138 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40   24 12:27  2:05  1:27   27   57:13 17.1  0:33   11   31:14  7:49 1:42:52 
   21  228 Kari Whitlock           Baxter             MN  35    6 10:17  1:43  1:28   22   54:29 18.0  1:20   23   35:42  8:56 1:43:13 
   22  221 Amy Turk                Crosby             MN  41   36 14:07  2:22  1:47   17   52:39 18.6  0:44   20   34:27  8:37 1:43:42 
   23  123 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28   21 11:43  1:58  1:02   16   52:38 18.6  0:35   30   37:51  9:28 1:43:47 
   24  159 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  36   23 12:25  2:05  1:55   24   55:35 17.6  1:20   17   33:29  8:23 1:44:42 
   25  126 Ann Enderle             Bloomington        MN  32   32 13:42  2:17  1:22   20   53:31 18.3  0:53   24   35:50  8:58 1:45:16 
   26  171 Ashli Meyer             Brainerd           MN  22   18 11:32  1:56  2:20   25   56:01 17.5  0:57   31   38:04  9:31 1:48:52 
   27  139 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42   28 13:00  2:10  3:04   26   56:03 17.4  1:02   26   35:57  9:00 1:49:03 
   28  156 Krista Jones            Aitkin             MN  41   37 14:08  2:22  2:31   37 1:01:03 16.0  0:33    9   30:58  7:45 1:49:10 
   29  134 Jeri Glick              Roseville          MN  54   41 14:59  2:30  1:47   35   59:48 16.4  0:29   15   32:30  8:08 1:49:31 
   30  173 Sheila Miller           Baxter             MN  43   26 12:33  2:06  1:58   23   54:32 17.9  1:06   35   40:04 10:01 1:50:11 
   31  211 Elizabeth Sundberg      Lancaster          CA  59   38 14:28  2:25  2:37   29   57:40 17.0  1:19   25   35:52  8:58 1:51:55 
   32  129 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42   30 13:28  2:15  1:09   31   58:18 16.8  2:19   32   38:24  9:36 1:53:35 
   33  203 Abbie Seba              Hopkins            MN  29   43 15:23  2:34  2:25   33   59:12 16.5  1:29   22   35:23  8:51 1:53:49 
   34  106 Christine Athmann       Brainerd           MN  32   29 13:21  2:14  2:05   32   59:01 16.6                          1:54:07 
   35  182 Jill Olson              Deerwood           MN  46   31 13:35  2:16  2:33   30   58:06 16.8  2:34   33   38:53  9:44 1:55:41 
   36  194 Robin Roiland           Sartell            MN  49   45 15:39  2:37  4:14   36 1:00:27 16.2  0:51   21   35:00  8:45 1:56:10 
   37  188 Jane Peterson           Baxter             MN  49   15 11:20  1:54  2:55   39 1:02:05 15.8  1:03   34   39:49  9:58 1:57:09 
   38  142 Shannon Haugen          S St Paul          MN  29   22 12:11  2:02  2:07   38 1:01:06 16.0  1:03   37   41:03 10:16 1:57:29 
   39  198 Denise Saatzer          Lake Shore         MN  47   35 13:57  2:20  2:24   34   59:27 16.5  1:03   39   42:46 10:42 1:59:35 
   40  118 Julie Brown             Virginia Beach     VA  54   42 15:01  2:31  1:46   43 1:03:25 15.4  0:45   36   40:10 10:03 2:01:06 
   41  121 Julie Cazett            Oakdale            MN  49   34 13:44  2:18  2:45   28   57:32 17.0  1:58   42   45:33 11:24 2:01:31 
   42  117 Julie Bromley           Deerwood           MN  54   47 16:35  2:46  2:15   40 1:02:14 15.7  1:00   38   42:24 10:36 2:04:27 
   43  160 Amanda Larsen           Rochester          MN  35   40 14:49  2:29  2:50   42 1:03:01 15.5  0:43   40   43:28 10:52 2:04:48 
   44  264 Kim Jones               Saint Paul         MN  48   44 15:38  2:37  1:36   41 1:02:56 15.5  2:03   41   44:56 11:14 2:07:09 
   45  218 Laura Templin           Minneapolis        MN  31    3  9:46  1:38  2:11   46 1:11:08 13.7  2:16   43   50:25 12:37 2:15:44 
   46  186 Nina Page               Minneapolis        MI  45   39 14:32  2:26  3:17   44 1:05:39 14.9  2:27   45 1:00:33 15:09 2:26:26 
   47  175 Cortney Napurski        Excelsior          MN  28   46 16:34  2:46  2:29   45 1:10:55 13.8  2:09   44   56:55 14:14 2:29:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  132 Gerrit Garberich        Brainerd           MN  18    2 10:02  1:41  0:59    1   43:50 22.3  0:31    1   24:22  6:06 1:19:43 
    2  204 Jedidiah Smith          Brainerd           MN  18    4 10:08  1:42  0:42    2   44:12 22.1  0:35    2   26:16  6:34 1:21:51 
    3  207 Nick Solheim            Deerwood           MN  17    3 10:05  1:41  1:11    3   46:53 20.9  0:45    3   26:34  6:39 1:25:26 
    4  115 Jesse Brelje            Saint Paul         MN  16    5 12:12  2:02  1:22    4   48:09 20.3  0:41    4   26:57  6:45 1:29:18 
    5  193 Samuel Roden            Blaine             MN  17    1  9:07  1:32  2:22    5   50:08 19.5  0:52    6   36:23  9:06 1:38:51 
    6  269 Dylan Jones             Saint Paul         MN  15    6 15:54  2:39  1:13    6   51:59 18.8  1:30    5   32:49  8:13 1:43:24 
    7  185 Jack Oversrteet         Maplewood          MN  17    7 17:36  2:56  5:37    7 1:09:18 14.1  0:49    7   45:53 11:29 2:19:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  231 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  16    1  9:06  1:31  1:09    1   48:44 20.1  0:31    1   27:20  6:50 1:26:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Brian Sames             Shakopee           MN  26    3  8:41  1:27  0:47    1   41:02 23.8  0:45    1   21:57  5:30 1:13:09 
    2  189 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26    5  8:43  1:28  0:36    3   43:02 22.7  0:33    2   26:20  6:35 1:19:12 
    3  270 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26    2  8:36  1:26  0:40    2   41:43 23.4  0:38    4   27:46  6:57 1:19:21 
    4  229 Brad Wieck              Shoreview          MN  24    6  9:39  1:37  0:59    4   44:03 22.2  0:48    5   27:59  7:00 1:23:26 
    5  272 Ross Ring-Jani          Ramsey             MN  26    7 10:33  1:46  1:04    5   44:58 21.7  0:37    3   26:50  6:43 1:24:00 
    6  170 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  28    8 10:35  1:46  2:12    6   46:01 21.3  0:45    9   31:51  7:58 1:31:22 
    7  197 Logan Rudstrom          Brainerd           MN  20    9 10:40  1:47  1:15    7   48:04 20.3  0:55    8   31:26  7:52 1:32:19 
    8  195 Alek Rudstrom           Brainerd           MN  21    4  8:42  1:27  2:18   11   51:29 19.0  0:49    6   30:54  7:44 1:34:10 
    9  140 Brandon Hamdof          South Saint Paul   MN  29   10 12:05  2:01  1:04    8   48:09 20.3  1:52    7   31:16  7:49 1:34:24 
   10  150 Brian Johnson           Lakeville          MN  27    1  8:29  1:25  1:06   12   52:24 18.7  0:33   13   34:42  8:41 1:37:12 
   11  273 Zach Meyer              Brainerd           MN  20   11 12:24  2:04  1:21    9   50:33 19.3  1:01   10   31:57  8:00 1:37:14 
   12  227 Joe Welch               Minneapolis        MN  26   12 16:07  2:42  1:51   10   51:00 19.2  1:17   11   32:16  8:04 1:42:29 
   13  274 Ryan Noonan             Albertville        MN  25   14 17:56  3:00  2:54   13   55:10 17.7  1:30   12   32:23  8:06 1:49:51 
   14  214 Nicholas Swystun        New Richmond       WI  21   15 21:17  3:33  2:50   14   59:17 16.5  0:47   14   39:20  9:50 2:03:29 
   15  178 Hieu Nguyen             Minneapolis        MN  24   13 16:24  2:44  2:28   15 1:00:24 16.2  1:27   15   43:16 10:49 2:03:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 Mackenzie Statz         Sauk Rapids        MN  20    2 11:16  1:53  0:53    1   52:20 18.7  0:28    1   29:17  7:20 1:34:12 
    2  110 Laura Boran             Brainerd           MN  20    1  8:31  1:26  1:31    3   53:48 18.2  1:07    2   33:59  8:30 1:38:54 
    3  123 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  28    4 11:43  1:58  1:02    2   52:38 18.6  0:35    4   37:51  9:28 1:43:47 
    4  171 Ashli Meyer             Brainerd           MN  22    3 11:32  1:56  2:20    4   56:01 17.5  0:57    5   38:04  9:31 1:48:52 
    5  203 Abbie Seba              Hopkins            MN  29    6 15:23  2:34  2:25    5   59:12 16.5  1:29    3   35:23  8:51 1:53:49 
    6  142 Shannon Haugen          S St Paul          MN  29    5 12:11  2:02  2:07    6 1:01:06 16.0  1:03    6   41:03 10:16 1:57:29 
    7  175 Cortney Napurski        Excelsior          MN  28    7 16:34  2:46  2:29    7 1:10:55 13.8  2:09    7   56:55 14:14 2:29:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Travis Miller           Nisswa             MN  33    9 10:17  1:43  0:45    1   39:44 24.6  0:24    2   24:17  6:05 1:15:25 
    2  147 Larry Hosch             St Joseph          MN  35    3  9:34  1:36  0:54    4   41:42 23.5  0:29    1   23:39  5:55 1:16:17 
    3  233 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33    6 10:01  1:40  0:56    2   41:02 23.8  0:27    4   25:17  6:20 1:17:40 
    4  220 Dave Thomes             Brainerd           MN  33   16 11:12  1:52  0:36    3   41:41 23.5  0:29    3   24:34  6:09 1:18:30 
    5  223 Erik Vilen              Deerwood           MN  33    1  8:56  1:30  0:59    6   43:57 22.3  0:45    7   27:02  6:46 1:21:37 
    6  172 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  34   18 11:16  1:53  0:50    5   43:05 22.7  0:26    6   26:49  6:43 1:22:23 
    7  120 David Carney            Coon Rapids        MN  39   13 11:00  1:50  0:48   11   45:28 21.5  0:25    5   26:00  6:30 1:23:39 
    8  163 Kirk Larson             Pequot Lakes       MN  35    5  9:45  1:38  1:12    8   44:58 21.7  0:54   10   28:20  7:05 1:25:07 
    9  209 Ryan Steil              Saint Augusta      MN  33   23 12:29  2:05  0:53   10   45:23 21.5  0:29    8   27:31  6:53 1:26:43 
   10  124 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  30    7 10:06  1:41  0:46    7   44:50 21.8  0:30   19   31:34  7:54 1:27:44 
   11  187 Justin Pape             Nisswa             MN  31   20 12:11  2:02  1:00    9   45:06 21.7  0:38   17   31:01  7:46 1:29:54 
   12  161 Doug Larsen             Cold Spring        MN  36    4  9:37  1:37  0:59   17   47:56 20.4  0:48   15   30:38  7:40 1:29:56 
   13  213 Mike Svir               Baxter             MN  34   19 12:03  2:01  0:51   15   47:21 20.7  0:55   13   29:57  7:30 1:31:05 
   14  102 Dan Akerson             Crystal            MN  30   24 12:39  2:07  1:49   18   48:14 20.3  0:48    9   28:18  7:05 1:31:46 
   15  130 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  36   15 11:10  1:52  1:24   19   49:13 19.9  0:36   11   29:36  7:24 1:31:57 
   16  190 Dave Rahrman            Breezy Point       MN  38    8 10:07  1:42  1:08   14   46:36 21.0  0:56   23   33:45  8:27 1:32:30 
   17  125 Josh Duda               Pillager           MN  36    2  9:24  1:34  0:35   20   49:13 19.9  0:43   22   32:40  8:10 1:32:33 
   18  113 Nathan Brandt           Brainerd           MN  33   17 11:12  1:52  0:52   16   47:28 20.6  1:08   20   32:07  8:02 1:32:45 
   19  127 Mitch Enderle           Bloomington        MN  31   14 11:05  1:51  1:54   12   45:54 21.3  0:50   24   33:54  8:29 1:33:35 
   20  202 Tony Scudiero           Eagan              MN  32   10 10:29  1:45  1:31   13   46:09 21.2  1:27   25   35:02  8:46 1:34:37 
   21  234 Jacob Zdon              Rochester          MN  35   22 12:23  2:04  1:36   22   50:14 19.5  1:14   14   30:14  7:34 1:35:39 
   22  122 Brett Cote              Nisswa             MN  39   11 10:31  1:46  1:44   28   54:29 18.0  1:24   12   29:50  7:28 1:37:56 
   23  111 Christian Borle         Brainerd           MN  38   21 12:14  2:03  2:18   24   52:50 18.5  0:28   16   30:50  7:43 1:38:37 
   24  192 Adam Recknor            Apple Valley       MN  35   12 10:56  1:50  2:50   25   52:54 18.5  1:22   18   31:07  7:47 1:39:07 
   25  263 Andrew Faller           Rochester          MN  34   27 15:49  2:39  2:06   21   49:50 19.6  1:40   21   32:16  8:04 1:41:39 
   26  260 Paul Manecke            Brainerd           MN  36   25 12:45  2:08  2:05   23   52:33 18.6  1:18   27   37:11  9:18 1:45:50 
   27  136 David Gottschalk        Richfield          MN  32   26 15:46  2:38  0:43   27   53:42 18.2  0:57   26   35:18  8:50 1:46:25 
   28  215 Arthur Templin          Minneapolis        MN  30   28 16:38  2:47  3:50   26   53:25 18.3  2:38   28   39:19  9:50 1:55:48 
   29  176 Patrick Napurski        Excelsior          MN  32   29 18:17  3:03  1:40   29   55:58 17.5  0:33   29   47:51 11:58 2:04:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  152 Heather Johnson         Hermantown         MN  34    5 11:01  1:51  0:43    1   45:22 21.6  0:49    5   31:20  7:50 1:29:12 
    2  108 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  35    2  9:47  1:38  1:49    2   48:32 20.2  0:49    1   28:40  7:10 1:29:35 
    3  224 Janna Vilen             Deerwood           MN  32    4 10:17  1:43  1:30    4   51:20 19.1  0:56    3   31:13  7:49 1:35:14 
    4  164 Liz Larson              Pequot Lakes       MN  31    6 11:03  1:51  1:51    7   52:46 18.5  0:55    2   29:54  7:29 1:36:28 
    5  235 Jen Zenzen              Avon               MN  36    7 11:24  1:54  1:27    6   52:32 18.6  1:20    4   31:19  7:50 1:38:00 
    6  184 Kari Osmondson          St Cloud           MN  32   10 12:31  2:06  0:51    3   51:16 19.1  0:53    7   34:18  8:35 1:39:47 
    7  191 Ilissa Ramm             Baxter             MN  33    8 11:34  1:56  1:30    5   51:25 19.0  1:21   10   36:59  9:15 1:42:47 
    8  228 Kari Whitlock           Baxter             MN  35    3 10:17  1:43  1:28    9   54:29 18.0  1:20    8   35:42  8:56 1:43:13 
    9  159 Lynn Landborg           Ham Lake           MN  36    9 12:25  2:05  1:55   10   55:35 17.6  1:20    6   33:29  8:23 1:44:42 
   10  126 Ann Enderle             Bloomington        MN  32   12 13:42  2:17  1:22    8   53:31 18.3  0:53    9   35:50  8:58 1:45:16 
   11  106 Christine Athmann       Brainerd           MN  32   11 13:21  2:14  2:05   11   59:01 16.6                          1:54:07 
   12  160 Amanda Larsen           Rochester          MN  35   13 14:49  2:29  2:50   12 1:03:01 15.5  0:43   11   43:28 10:52 2:04:48 
   13  218 Laura Templin           Minneapolis        MN  31    1  9:46  1:38  2:11   13 1:11:08 13.7  2:16   12   50:25 12:37 2:15:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  256 Greg Johnson            Duluth             MN  40    3 10:00  1:40  0:56    1   42:22 23.1  0:59    1   25:18  6:20 1:19:33 
    2  154 Shane Johnson           Sartell            MN  40    5 10:20  1:44  0:58    3   43:23 22.5  0:28    2   25:28  6:22 1:20:35 
    3  262 Brian Cerar             Stillwater         MN  43    1  9:28  1:35  0:50    6   45:28 21.5  0:37    3   26:32  6:38 1:22:52 
    4  230 Timothy Wiste           Hudson             WI  43    2  9:44  1:38  1:00    4   43:28 22.5  0:49    7   30:40  7:40 1:25:39 
    5  225 Gentry Walker           Arden Hills        MN  41    4 10:18  1:43  1:13    5   44:43 21.9  0:47    9   31:45  7:57 1:28:43 
    6  222 Brandon Turk            Crosby             MN  41   14 13:39  2:17  1:47    2   43:00 22.7  0:51    8   31:11  7:48 1:30:27 
    7  158 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  44   11 12:49  2:09  1:32    8   47:14 20.7  0:55    4   29:20  7:20 1:31:48 
    8  162 Kim Larson              Nisswa             MN  45    9 11:45  1:58  1:37    7   46:16 21.1  1:06   10   31:48  7:57 1:32:30 
    9  107 Andre Audette           Oakdale            MN  47    8 11:41  1:57  2:18    9   47:26 20.6  1:21   11   32:31  8:08 1:35:15 
   10  177 Dan Nelson              Lindstrom          MN  49    6 10:53  1:49  2:20   15   52:44 18.5  0:43    6   30:32  7:38 1:37:09 
   11  148 Bob Irvine              Nisswa             MN  49    7 11:28  1:55  2:00   11   49:53 19.6  1:11   12   33:34  8:24 1:38:05 
   12  114 John Breen              Brainerd           MN  47   16 14:23  2:24  1:13   13   50:35 19.3  1:10   15   36:30  9:08 1:43:49 
   13  116 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   13 13:06  2:11  2:15   12   50:28 19.4  0:56   16   38:47  9:42 1:45:29 
   14  135 Daniel Gottschalk       Fort Wayne         IN  45   19 17:52  2:59  2:04   16   55:51 17.5  0:38    5   29:26  7:22 1:45:48 
   15  128 Steve Erickson          Mayer              MN  43   10 12:25  2:05  1:24   10   49:38 19.7  0:47   18   42:04 10:31 1:46:16 
   16  180 John Novotny            Aitikn             MN  41   18 17:13  2:53  1:18   14   51:49 18.9  1:19   13   35:00  8:45 1:46:38 
   17  112 Tim Boyer               Minneapolis        MN  41   17 16:17  2:43  1:47   17   57:04 17.1  1:26   14   35:30  8:53 1:52:01 
   18  104 Cory Anderson           Milaca             MN  40   12 13:04  2:11  2:20   18   57:19 17.1  0:53   19   42:12 10:33 1:55:46 
   19  201 Tim Schmitt             Waconia            MN  46   15 14:19  2:24  2:30   19 1:00:32 16.2  1:02   17   39:01  9:46 1:57:22 
   20  199 Christopher Sather      Minneapolis        MN  40   20 19:15  3:13  2:49   20 1:01:10 16.0  1:16   20   54:38 13:40 2:19:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  265 Laura Swartz            Saint Louis Park   MN  46    2 11:06  1:51  0:48    1   45:03 21.7  0:46    1   27:22  6:51 1:25:02 
    2  157 Lisa Kent               Sartell            MN  47    1 10:07  1:42  1:08    6   53:26 18.3  0:57    2   28:38  7:10 1:34:14 
    3  232 Sherry Wright           Baxter             MN  44    5 11:42  1:57  0:51    3   49:36 19.7  0:49    5   31:22  7:51 1:34:20 
    4  205 Laura Smith             Merrifield         MN  40    4 11:21  1:54  1:34    4   52:03 18.8  1:04    6   32:41  8:11 1:38:41 
    5  261 Merideth Cerar          Stillwater         MN  41    8 12:59  2:10  1:55                                            1:39:07 
    6  212 Denise Sundquist        Brainerd           MN  47   12 13:44  2:18  1:08    2   49:22 19.8  1:17   10   37:02  9:16 1:42:30 
    7  138 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40    6 12:27  2:05  1:27    9   57:13 17.1  0:33    4   31:14  7:49 1:42:52 
    8  221 Amy Turk                Crosby             MN  41   15 14:07  2:22  1:47    5   52:39 18.6  0:44    7   34:27  8:37 1:43:42 
    9  139 Wendy Hakes-Anderson    Milaca             MN  42    9 13:00  2:10  3:04    8   56:03 17.4  1:02    9   35:57  9:00 1:49:03 
   10  156 Krista Jones            Aitkin             MN  41   16 14:08  2:22  2:31   15 1:01:03 16.0  0:33    3   30:58  7:45 1:49:10 
   11  173 Sheila Miller           Baxter             MN  43    7 12:33  2:06  1:58    7   54:32 17.9  1:06   14   40:04 10:01 1:50:11 
   12  129 Jennifer Ernster        Baxter             MN  42   10 13:28  2:15  1:09   12   58:18 16.8  2:19   11   38:24  9:36 1:53:35 
   13  182 Jill Olson              Deerwood           MN  46   11 13:35  2:16  2:33   11   58:06 16.8  2:34   12   38:53  9:44 1:55:41 
   14  194 Robin Roiland           Sartell            MN  49   19 15:39  2:37  4:14   14 1:00:27 16.2  0:51    8   35:00  8:45 1:56:10 
   15  188 Jane Peterson           Baxter             MN  49    3 11:20  1:54  2:55   16 1:02:05 15.8  1:03   13   39:49  9:58 1:57:09 
   16  198 Denise Saatzer          Lake Shore         MN  47   14 13:57  2:20  2:24   13   59:27 16.5  1:03   15   42:46 10:42 1:59:35 
   17  121 Julie Cazett            Oakdale            MN  49   13 13:44  2:18  2:45   10   57:32 17.0  1:58   17   45:33 11:24 2:01:31 
   18  264 Kim Jones               Saint Paul         MN  48   18 15:38  2:37  1:36   17 1:02:56 15.5  2:03   16   44:56 11:14 2:07:09 
   19  186 Nina Page               Minneapolis        MI  45   17 14:32  2:26  3:17   18 1:05:39 14.9  2:27   18 1:00:33 15:09 2:26:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  210 Greg Steuck             Sycamore           IL  55    5 11:42  1:57  1:21    3   48:31 20.2  0:47    1   31:09  7:48 1:33:28 
    2  206 Patrick Smith           Brainerd           MN  51    7 12:58  2:10  1:36    1   44:50 21.8  1:20    2   34:05  8:32 1:34:48 
    3  258 David Teneyck           Nisswa             MN  59    1  9:33  1:36  1:28    5   50:52 19.2  1:04    4   36:32  9:08 1:39:26 
    4  257 Brad Erickson           Plymouth           MN  58    3 10:57  1:50  2:21    2   47:06 20.8  2:19    7   42:40 10:40 1:45:21 
    5  168 Mike McCormick          Deerwood           MN  54    2 10:37  1:47  1:59    7   53:09 18.4  1:17    5   38:29  9:38 1:45:29 
    6  119 Todd Brown              Cedar Rapids       IA  54    8 13:00  2:10  2:42    4   49:23 19.8  1:49    6   39:22  9:51 1:46:13 
    7  103 Charles Anderson        Roseville          MN  58    6 11:45  1:58  2:31    6   52:49 18.5  1:36    8   43:36 10:54 1:52:16 
    8  153 Mark Johnson            Eagan              MN  54    4 11:26  1:55  3:31    8 1:03:06 15.5  0:39    3   35:12  8:48 1:53:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Lisa Hines              Waite Park         MN  50    2 10:49  1:49  1:01    3   49:21 19.8  0:38    1   28:28  7:07 1:30:15 
    2  167 Colleen McCormick       Deerwood           MN  51    1 10:23  1:44  0:58    2   48:18 20.2  1:18    2   29:45  7:27 1:30:41 
    3  141 Jan Handlos             Baxter             MN  59    3 11:17  1:53  1:44    1   47:47 20.5  0:32    5   37:23  9:21 1:38:41 
    4  134 Jeri Glick              Roseville          MN  54    5 14:59  2:30  1:47    5   59:48 16.4  0:29    3   32:30  8:08 1:49:31 
    5  211 Elizabeth Sundberg      Lancaster          CA  59    4 14:28  2:25  2:37    4   57:40 17.0  1:19    4   35:52  8:58 1:51:55 
    6  118 Julie Brown             Virginia Beach     VA  54    6 15:01  2:31  1:46    7 1:03:25 15.4  0:45    6   40:10 10:03 2:01:06 
    7  117 Julie Bromley           Deerwood           MN  54    7 16:35  2:46  2:15    6 1:02:14 15.7  1:00    7   42:24 10:36 2:04:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  266 Tom Lynch               Nelson             MN  64    2 14:11  2:22  1:32    1   47:56 20.4  1:05    1   34:13  8:34 1:38:56 
    2  131 Douglas Francis         Baxter             MN  63    1 13:51  2:19  2:03    2   56:25 17.3  0:48    2   43:37 10:55 1:56:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        174
Total Number of Team Finishers:           20
Total Number of Individual Finishers:    129
Number of Male   Finishers:               82
Number of Female Finishers:               47
Did not Finish Race or Did Not Start:     25