2013 Brewhouse Triathlon - Summary Results - Short Course
Duluth, MN - 8/3/2013
other races










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 3, 2013
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     537 Mike Ward               Duluth             MN  24 M     3 13:01  1:36  1:16    3   31:17 23.8  0:42    2   18:01  5:49 1:04:14 
    2   1/7     443 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  19 M     4 13:02  1:36  1:21   19   34:19 21.7  0:59    1   16:59  5:29 1:06:37 
    3   1/18    444 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M     2 12:56  1:35  1:20    6   32:24 23.0  0:56   23   20:11  6:31 1:07:46 
    4   1/23    524 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  41 M    38 15:53  1:57  1:28    2   30:55 24.1  0:58   10   19:17  6:14 1:08:28 
    5   1/16    487 Ian Nemerov             Edina              MN  48 M     6 13:57  1:43  1:51    5   32:15 23.1  1:16   13   19:19  6:14 1:08:37 
    6   2/23    511 Wade Rockwood           Park City          UT  43 M    14 14:34  1:47  1:50    4   31:42 23.5  1:29   12   19:19  6:14 1:08:52 
    7   1/14    453 Michael Hendrickson     Duluth             MN  35 M     9 14:23  1:46  1:35    7   32:44 22.7  0:53   17   19:31  6:18 1:09:04 
    8   2/18    496 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M     7 13:58  1:43  1:16   16   34:02 21.9  1:08    7   18:50  6:05 1:09:12 
    9   2/14    512 Jeremy Rondorf          Andover            MN  38 M    32 15:33  1:54  1:43    1   30:48 24.2  1:09   25   20:26  6:36 1:09:38 
   10   1/12    425 Ryan Dewey              Esko               MN  34 M     5 13:46  1:41  1:39   11   33:26 22.3  1:00   20   20:02  6:28 1:09:51 
   11   2/16    428 Daniel Duff             Duluth             MN  49 M    11 14:26  1:46  1:56   14   33:51 22.0  1:18    6   18:27  5:58 1:09:57 
   12   3/14    495 Glen Palokangas         Hermantown         MN  36 M    30 15:28  1:54  1:11   13   33:49 22.0  0:41    8   18:54  6:06 1:10:01 
   13   1/27    589 Sara Hermanson          Andover            MN  36 F    34 15:34  1:54  1:25    9   33:12 22.4  1:02   21   20:03  6:28 1:11:15 
   14   2/7     423 Jake Croteau            Duluth             MN  17 M    24 15:11  1:51  2:16   20   34:23 21.6  0:50   15   19:23  6:15 1:12:01 
   15   1/26    588 Julie Hendrickson       Duluth             MN  32 F    13 14:31  1:47  1:23   17   34:17 21.7  0:50   35   21:07  6:49 1:12:06 
   16   3/16    492 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  45 M    27 15:23  1:53  1:35   30   35:16 21.1  1:08   11   19:18  6:14 1:12:38 
   17   3/18    477 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M    15 14:35  1:47  2:05    8   32:56 22.6  1:03   52   22:08  7:09 1:12:46 
   18   1/24    637 Jena Ogston             Duluth             MN  42 F    16 14:46  1:48  1:30   28   35:10 21.2  0:52   26   20:33  6:38 1:12:50 
   19   4/14    700 Tim McShane             Duluth             MN  36 M    92 18:38  2:17  1:40   12   33:45 22.0  0:54    4   18:21  5:56 1:13:17 
   20   3/7     413 Nathan Bich             Duluth             MN  15 M    25 15:14  1:52  1:34   32   35:17 21.1  1:11   22   20:07  6:30 1:13:21 
   21   2/6     530 Jared Sundstrom         Proctor            MN  24 M    17 14:51  1:49  1:29   26   35:05 21.2  0:53   39   21:34  6:58 1:13:50 
   22   4/18    469 James Kunz              Plymouth           MN  52 M    66 17:15  2:07  2:02   10   33:19 22.3  1:04   30   20:55  6:45 1:14:33 
   23   4/16    699 Doug Berg               Duluth             MN  45 M    58 16:42  2:03  1:40   22   34:26 21.6  1:05   32   21:02  6:47 1:14:53 
   24   5/14    403 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  36 M    79 18:05  2:13  1:50   15   33:59 21.9  1:27   24   20:13  6:32 1:15:33 
   25   1/10    608 Kris Kolenz             Duluth             MN  48 F    29 15:28  1:54  1:44   33   35:18 21.1  1:14   51   22:04  7:07 1:15:46 
   26   5/16    424 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  46 M    84 18:19  2:14  2:05   38   35:28 21.0  1:07   16   19:27  6:17 1:16:24 
   27   1/19    521 Daniel Sebo             Winona             MN  25 M    78 18:02  2:12  1:52   42   36:00 20.7  1:40   14   19:19  6:14 1:16:51 
   28   3/23    449 Kevin Haney             Duluth             MN  42 M    35 15:43  1:55  2:16   51   37:02 20.1  1:12   29   20:51  6:44 1:17:01 
   29   6/16    421 Mike Comstock           Centerville        MN  47 M    50 16:22  2:00  1:55   49   36:30 20.4  1:13   40   21:38  6:59 1:17:37 
   30   4/23    400 Troy Adams              Cloquet            MN  42 M    61 16:52  2:04  1:47   27   35:07 21.2  1:15   62   22:39  7:19 1:17:38 
   31   5/18    694 Rick Abrahamson         Andover            MN  51 M    41 16:02  1:58  1:46   34   35:21 21.0  1:13   78   23:20  7:32 1:17:40 
   32   2/26    626 Heather Marden          Rochester          MN  32 F     8 14:15  1:45  1:53   59   37:32 19.8  1:10   71   22:59  7:25 1:17:48 
   33   2/24    553 Kirsten Bich            Duluth             MN  44 F    96 18:46  2:18  1:38   29   35:12 21.1  1:03   41   21:38  6:59 1:18:15 
   34   5/23    535 Mark Vandal             Rochester          MN  43 M    62 16:53  2:04  1:55   24   34:57 21.3  1:34   76   23:18  7:31 1:18:34 
   35   7/16    478 Anthony Melton          Champlin           MN  47 M    72 17:36  2:09  1:45   31   35:17 21.1  1:36   60   22:32  7:17 1:18:45 
   36   6/14    502 Shannon Pring           Barnum             MN  37 M    59 16:43  2:03  2:00   53   37:10 20.0  1:07   45   21:54  7:04 1:18:53 
   37   3/6     419 Garrett Cardinal        Champlin           MN  22 M    19 14:55  1:50  2:17   39   35:29 21.0  1:09  120   25:24  8:12 1:19:12 
   38   1/10    633 Andrea Nisler           White Bear Lake    MN  24 F    39 15:54  1:57  1:58   66   38:14 19.5  1:05   56   22:14  7:11 1:19:24 
   39   8/16    412 James Benning           Duluth             MN  49 M    97 18:46  2:18  2:08   35   35:21 21.0  1:32   44   21:52  7:04 1:19:38 
   40   6/23    520 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42 M   106 19:03  2:20  1:18   37   35:25 21.0  1:05   65   22:52  7:23 1:19:40 
   41   6/18    466 Paul Kovach             Duluth             MN  52 M    89 18:27  2:15  2:11   18   34:18 21.7  1:09   90   23:51  7:42 1:19:55 
   42   2/19    452 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  26 M   135 20:08  2:28  1:30   41   35:39 20.9  1:03   47   21:58  7:06 1:20:16 
   43   7/23    426 Curt Dimberio           Duluth             MN  42 M   163 21:15  2:36  2:14   43   36:01 20.7  1:12   19   19:45  6:23 1:20:26 
   44   7/14    427 Glen Drexler            Duluth             MN  39 M    57 16:41  2:02  1:47   81   39:15 19.0  1:01   46   21:54  7:04 1:20:36 
   45   7/18    461 Kevin Kervina           Duluth             MN  52 M   139 20:13  2:28  2:04   25   35:03 21.2  1:10   54   22:11  7:10 1:20:39 
   46   1/20    592 Michelle Hoffman        New Hope           MN  28 F    40 16:00  1:58  1:39   96   39:53 18.7  1:01   55   22:13  7:10 1:20:45 
   47   8/14    480 Jere Mohr               Duluth             MN  35 M    52 16:24  2:00  1:54   50   36:42 20.3  2:09   87   23:47  7:41 1:20:54 
   48   3/19    459 Eric Johnson            Plymouth           MN  28 M    21 14:56  1:50  2:30   61   37:41 19.7  2:43   74   23:12  7:29 1:21:00 
   49   2/10    634 Michelle Nordland       Pine Island        MN  45 F    33 15:34  1:54  1:49   55   37:21 19.9  1:41  106   24:40  7:58 1:21:03 
   50   8/23    470 Eric Langlee            Ham Lake           MN  42 M   130 19:52  2:26  1:53   60   37:37 19.8  1:06   31   21:00  6:47 1:21:27 
   51   3/10    551 Linda Belanger          International Fall MN  46 F    95 18:44  2:18  1:25   63   37:55 19.6  1:04   59   22:30  7:16 1:21:36 
   52   9/23    462 Andy Kester             Duluth             MN  40 M    31 15:30  1:54  2:38   94   39:50 18.7  0:50   69   22:58  7:25 1:21:44 
   53   2/20    658 Janna Radtke            Duluth             MN  28 F    44 16:10  1:59  2:33   80   39:04 19.0  1:09   64   22:52  7:23 1:21:46 
   54   9/16    401 Steve Adams             Thunder Bay        ON  46 M   127 19:47  2:25  2:26   57   37:28 19.9  1:33   27   20:34  6:38 1:21:47 
   55   1/10    673 Lisa Spethmann          St. Cloud          MN  50 F    23 15:09  1:51  2:43  108   40:41 18.3  1:14   50   22:02  7:07 1:21:48 
   56   9/14    510 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37 M    76 17:51  2:11  2:05   87   39:33 18.8  1:15   34   21:06  6:49 1:21:48 
   57   2/27    621 Teresa Lund             Brainerd           MN  38 F    28 15:27  1:53  2:08   69   38:27 19.3  1:20  103   24:30  7:54 1:21:50 
   58   3/27    543 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  35 F    77 17:55  2:12  2:10   76   38:57 19.1  1:04   43   21:51  7:03 1:21:56 
   59   4/27    704 Laurel Famigletti                              38 F    10 14:25  1:46  2:17  133   41:53 17.8  1:39   42   21:45  7:01 1:21:57 
   60   4/7     513 Andy Rudberg            Hibbing            MN  18 M    82 18:11  2:13  4:07   84   39:25 18.9  1:03    9   19:14  6:12 1:21:58 
   61   5/7     482 Meirs Moore             Duluth             MN  19 M   173 21:59  2:41  1:46   23   34:52 21.3  1:25   49   22:01  7:07 1:22:01 
   62   4/19    405 David Armstrong         Moorhead           MN  27 M    83 18:16  2:14  2:40   77   38:58 19.1  0:58   36   21:18  6:53 1:22:08 
   63   5/19    517 William Schumacher      Minneapolis        MN  27 M    88 18:26  2:15  2:46   82   39:25 18.9  0:50   28   20:49  6:43 1:22:15 
   64   2/12    697 David White             Edina              MN  30 M   145 20:22  2:29  2:54   40   35:34 20.9  2:09   37   21:27  6:55 1:22:24 
   65  10/23    526 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  43 M    37 15:51  1:56  3:04  103   40:16 18.5  0:50   66   22:52  7:23 1:22:51 
   66   8/18    442 Troy Geheren            Dayton             MN  52 M   131 19:54  2:26  2:13   36   35:24 21.0  2:11   77   23:19  7:32 1:22:58 
   67   3/24    569 Amy Enderlein           Blaine             MN  43 F    51 16:23  2:00  2:02   54   37:19 19.9  1:28  130   25:52  8:21 1:23:01 
   68  10/14    525 Justin Small            Duluth             MN  36 M   126 19:44  2:25  2:18   21   34:24 21.6  0:51  135   26:03  8:24 1:23:17 
   69  11/23    415 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  43 M    67 17:18  2:07  2:39   65   38:09 19.5  1:37   88   23:49  7:41 1:23:30 
   70  10/16    451 Joel Harris             Hermantown         MN  45 M   158 20:53  2:33  1:36   71   38:32 19.3  1:04   38   21:31  6:57 1:23:34 
   71   6/7     473 William Maki            Hibbing            MN  18 M   141 20:16  2:29  2:38  124   41:25 18.0  1:42    3   18:10  5:52 1:24:09 
   72   4/6     457 John Hunn               Duluth             MN  22 M   187 22:42  2:46  2:34   90   39:37 18.8  0:56    5   18:27  5:57 1:24:13 
   73   6/19    471 Brendan Lavallee        Saint Michael      MN  26 M    43 16:09  1:59  3:17  132   41:52 17.8  0:54   53   22:09  7:09 1:24:20 
   74   3/26    587 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  33 F   149 20:29  2:30  2:43   45   36:11 20.6  2:10   67   22:52  7:23 1:24:22 
   75  11/16    430 Timothy Dungan          Frisco             TX  45 M    99 18:50  2:18  2:32   47   36:23 20.4  1:55  110   24:50  8:01 1:24:28 
   76  12/23    505 Daniel Radloff          Duluth             MN  42 M   156 20:52  2:33  2:24   46   36:12 20.6  1:18   92   23:53  7:43 1:24:38 
   77   4/24    657 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  40 F    74 17:42  2:10  2:26   91   39:39 18.8  0:56   94   24:03  7:46 1:24:43 
   78  11/14    429 Tim Duffy               Duluth             MN  39 M    81 18:08  2:13  4:06   68   38:24 19.4  1:14   70   22:58  7:25 1:24:50 
   79   5/24    564 Sonja Daniels           Duluth             MN  40 F   103 19:00  2:19  1:50   62   37:50 19.7  1:10  117   25:01  8:05 1:24:50 
   80   9/18    516 Ted Schick              Esko               MN  52 M    98 18:50  2:18  2:29   67   38:15 19.5  1:47   85   23:39  7:38 1:24:56 
   81  10/18    702 Jack Shovein            North Oaks         MN  54 M    93 18:39  2:17  2:55   58   37:29 19.8  1:49  100   24:19  7:51 1:25:09 
   82   1/6     693 Bill Stroozus           Duluth             MN  57 M    65 17:14  2:07  2:13  112   40:46 18.3  1:37   79   23:23  7:33 1:25:12 
   83   5/27    670 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37 F   100 18:51  2:18  2:23  121   41:05 18.1  1:23   57   22:23  7:14 1:26:03 
   84   2/6     701 Mark Rauschenfecs       Duluth             MN  58 M   115 19:20  2:22  1:54   56   37:25 19.9  1:36  131   25:53  8:21 1:26:07 
   85  13/23    404 Eric Anderson           Hermantown         MN  40 M   132 19:58  2:27  3:26   85   39:27 18.9  1:25   48   22:00  7:06 1:26:14 
   86   4/10    614 Mika Kunz               Plymouth           MN  49 F   143 20:20  2:29  2:00   48   36:29 20.4  1:50  129   25:49  8:20 1:26:26 
   87   3/20    691 Terry Wosmek            Duluth             MN  26 F   119 19:28  2:23  2:06  113   40:47 18.2  0:55   81   23:25  7:33 1:26:39 
   88   2/10    575 Lisa Filzen             Hermantown         MN  24 F   109 19:04  2:20  1:57  128   41:34 17.9  1:19   68   22:56  7:24 1:26:48 
   89   3/12    446 Daniel Gunderson        Duluth             MN  34 M    56 16:39  2:02  2:44   79   39:00 19.1  1:17  170   27:32  8:53 1:27:10 
   90  12/16    456 Erik Hjelm              Andover            MN  45 M    54 16:30  2:01  2:23   89   39:36 18.8  1:47  160   26:59  8:43 1:27:14 
   91  12/14    507 Tim Rasch               Duluth             MN  37 M   118 19:28  2:23  2:34   74   38:43 19.2  0:58  127   25:42  8:18 1:27:23 
   92   1/4     416 Tim Boulay              Thunder Bay        ON  66 M   114 19:19  2:22  4:03   73   38:38 19.3  1:27   97   24:12  7:49 1:27:37 
   93   6/24    556 Mina Bradley            Duluth             MN  40 F    36 15:47  1:56  1:53  140   42:27 17.5  1:06  157   26:50  8:40 1:28:02 
   94   3/6     501 Michael Powers          Minneapolis        MN  57 M    87 18:25  2:15  2:34   78   39:00 19.1  1:14  164   27:07  8:45 1:28:19 
   95  14/23    528 Joe Stark               Cloquet            MN  42 M    55 16:35  2:02  2:37   98   40:02 18.6  2:10  161   27:01  8:43 1:28:23 
   96   6/27    661 Renee Saamanen          Duluth             MN  37 F   154 20:44  2:32  2:01   44   36:09 20.6  1:39  176   27:59  9:02 1:28:30 
   97   4/20    602 Jana Kayser             Esko               MN  29 F   150 20:35  2:31  2:39   83   39:25 18.9  0:55  115   25:00  8:04 1:28:32 
   98   2/10    664 Kathleen Schultz        Waconia            MN  50 F   136 20:10  2:28  2:43  106   40:19 18.5  1:45   84   23:38  7:38 1:28:34 
   99   4/26    698 Christine Brooks        Minneapolis        MN  30 F   124 19:39  2:24  2:27   95   39:51 18.7  1:09  124   25:35  8:16 1:28:40 
  100   5/20    562 Joanna Dagenais         Rochester          MN  26 F    18 14:53  1:49  3:28  179   45:24 16.4  1:05   95   24:04  7:46 1:28:53 
  101   7/27    663 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  38 F    86 18:21  2:15  2:30  109   40:43 18.3  1:14  140   26:09  8:26 1:28:55 
  102  11/18    441 Christian Froemke       Lino Lakes         MN  51 M    47 16:17  2:00  2:50  130   41:38 17.9  1:31  158   26:51  8:40 1:29:05 
  103   7/24    627 Paula Menzel            Hermantown         MN  43 F   175 22:00  2:41  2:17  119   41:01 18.1  0:49   72   23:09  7:28 1:29:15 
  104   8/24    676 Lyssa Supinski          Duluth             MN  42 F    26 15:21  1:53  2:13  122   41:05 18.1  1:31  197   29:16  9:27 1:29:25 
  105   7/19    488 Ian Nickila             Duluth             MN  27 M   162 21:10  2:35  2:31   86   39:28 18.9  2:06  101   24:20  7:51 1:29:32 
  106   4/12    409 Sontino Bedogne         Pleasant Prairie   WI  32 M   182 22:27  2:45  3:54   70   38:29 19.3  2:22   58   22:28  7:15 1:29:38 
  107   5/12    464 John Koewler            Duluth             MN  33 M    53 16:27  2:01  3:34  136   42:06 17.7  1:01  155   26:38  8:36 1:29:44 
  108   4/6     491 Patrick O'Connor        Thunder Bay        ON  57 M   142 20:19  2:29  3:34   64   37:59 19.6  1:38  145   26:19  8:30 1:29:48 
  109  15/23    414 David Bolf              Duluth             MN  42 M   122 19:37  2:24  2:34   93   39:44 18.7  1:36  144   26:19  8:30 1:29:48 
  110  16/23    434 Jason Eue               Minnetonka         MN  41 M    94 18:44  2:17  3:17  105   40:18 18.5  1:57  125   25:38  8:17 1:29:52 
  111   3/10    572 Emily Erickson          Duluth             MN  21 F    22 14:59  1:50  4:05  176   45:19 16.4  1:47   91   23:52  7:42 1:30:01 
  112   8/27    560 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  38 F    12 14:27  1:46  2:32  241   51:00 14.6  1:11   33   21:05  6:49 1:30:14 
  113   9/24    688 Gretchen Warnke         Eagan              MN  43 F    73 17:37  2:09  1:49   97   39:59 18.6  2:03  192   28:50  9:18 1:30:17 
  114   3/10    696 Linda Hagen             Duluth             MN  50 F   170 21:48  2:40  1:28  125   41:31 17.9  1:46   93   23:54  7:43 1:30:26 
  115   4/10    665 Mary Seitz              Duluth             MN  50 F    48 16:18  2:00  2:43  110   40:44 18.3  1:57  191   28:49  9:18 1:30:30 
  116   6/20    610 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  28 F   183 22:29  2:45  2:32  131   41:40 17.9  0:56   75   23:13  7:30 1:30:48 
  117   5/26    642 Laura Palombi           Hermantown         MN  34 F    46 16:15  1:59  2:15  193   46:45 15.9  1:03  109   24:49  8:01 1:31:05 
  118  17/23    411 Chad Belanger           International Fall MN  41 M   125 19:40  2:24  3:48  120   41:03 18.1  1:43  112   24:54  8:02 1:31:06 
  119   6/26    668 Sarah Shilman           Duluth             MN  34 F   169 21:39  2:39  2:40  116   40:49 18.2  1:10  118   25:09  8:07 1:31:25 
  120  13/16    490 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  49 M    42 16:06  1:58  2:32   72   38:37 19.3  2:44  227   31:48 10:16 1:31:45 
  121  18/23    484 Aaron Munson            Duluth             MN  42 M   148 20:26  2:30  2:32  139   42:12 17.6  0:58  138   26:07  8:26 1:32:13 
  122   1/6     568 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  16 F    45 16:13  1:59  3:33  191   46:37 16.0  0:58  114   24:58  8:04 1:32:16 
  123  10/24    684 Melanie Tuominen        Duluth             MN  42 F   197 23:33  2:53  2:08   88   39:34 18.8  1:29  123   25:35  8:15 1:32:17 
  124   5/10    578 Susan Frericks          Silver Bay         MN  46 F    60 16:47  2:03  2:45  170   44:49 16.6  1:31  150   26:31  8:34 1:32:21 
  125  12/18    494 Chuck Palokangas        Saginaw            MN  50 M   220 25:32  3:07  2:36  100   40:04 18.6  1:01   73   23:12  7:29 1:32:23 
  126   6/10    617 Anita Leach             Worthington        MN  49 F   159 20:55  2:33  3:01  123   41:09 18.1  2:23  116   25:01  8:05 1:32:27 
  127  13/18    475 Edward McArthur         Roseville          MN  52 M    69 17:28  2:08  3:09  141   42:30 17.5  1:27  177   27:59  9:02 1:32:32 
  128   7/26    659 Shawna Rees             Thunder Bay        ON  33 F   166 21:29  2:38  2:54  114   40:47 18.2  1:33  134   26:03  8:24 1:32:44 
  129  13/14    432 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  37 M    71 17:32  2:09  2:13  145   43:13 17.2  1:18  188   28:37  9:14 1:32:52 
  130  14/18    514 Brett Salo              Cohasset           MN  50 M   104 19:01  2:20  2:36  118   40:52 18.2  2:13  186   28:20  9:09 1:33:01 
  131   8/19    500 Anthony Powell          Hopkins            MN  25 M   157 20:52  2:33  2:29  165   44:31 16.7  0:59   98   24:14  7:49 1:33:05 
  132  11/24    609 Lynette Kovach          Duluth             MN  43 F   140 20:13  2:28  2:55  159   44:17 16.8  1:04  126   25:39  8:17 1:34:06 
  133  12/24    584 Amy Haney               Duluth             MN  40 F   200 23:38  2:53  2:41  101   40:05 18.6  0:56  162   27:03  8:44 1:34:22 
  134   9/19    536 Dustin Waldo            Esko               MN  27 M   214 25:13  3:05  3:02  126   41:31 17.9  0:55   86   23:44  7:40 1:34:23 
  135   5/10    652 Dezeray Pollard         Duluth             MN  50 F   123 19:39  2:24  3:24  138   42:10 17.6  1:52  171   27:37  8:55 1:34:41 
  136   6/12    436 Josh Evans              Minneapolis        MN  32 M   134 20:04  2:27  3:24  174   45:02 16.5  1:04  119   25:15  8:09 1:34:47 
  137   1/4     458 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  63 M   196 23:27  2:52  3:20  111   40:45 18.3  1:47  141   26:09  8:27 1:35:27 
  138   7/20    632 Natalie Netzel          St Paul            MN  28 F   121 19:31  2:23  2:16  188   46:09 16.1  2:01  132   25:54  8:22 1:35:48 
  139   8/26    582 Leah Gruhn              Duluth             MN  34 F   144 20:21  2:29  2:16  104   40:16 18.5  1:52  215   31:09 10:03 1:35:51 
  140   2/6     586 Zoe Harvieux            Duluth             MN  16 F    20 14:56  1:50  2:17  178   45:23 16.4  1:57  221   31:23 10:08 1:35:54 
  141   8/20    620 Ashley Luna             Duluth             MN  27 F   202 24:03  2:56  3:51  102   40:15 18.5  2:17  122   25:33  8:15 1:35:58 
  142  10/19    420 Corey Christofel        Burnsville         MN  27 M   101 18:55  2:19  3:42  163   44:27 16.7  1:18  172   27:39  8:56 1:36:00 
  143   9/26    574 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  30 F   102 19:00  2:19  2:57  199   46:55 15.9  1:06  142   26:13  8:28 1:36:09 
  144   9/27    599 Sara Jensen             Minneapolis        MN  38 F   198 23:34  2:53  2:50  137   42:09 17.7  1:56  137   26:06  8:25 1:36:33 
  145  10/27    667 Kristin Shields         Ramsey             MN  39 F    91 18:30  2:16  2:51  147   43:16 17.2  2:43  199   29:25  9:30 1:36:43 
  146  13/24    669 Carolyn Siers           Duluth             MN  44 F   146 20:25  2:30  3:13  210   47:50 15.6  1:52   83   23:31  7:36 1:36:49 
  147   7/10    660 Julie Reichhoff         Duluth             MN  46 F   151 20:37  2:31  2:56  211   47:51 15.5  1:56   82   23:31  7:35 1:36:49 
  148  19/23    422 Darren Coombs           Fargo              ND  40 M   174 21:59  2:41  2:54  142   42:34 17.5  1:04  189   28:42  9:16 1:37:11 
  149  11/27    672 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  38 F   193 23:19  2:51  2:37  184   45:46 16.3  0:54  108   24:49  8:01 1:37:23 
  150  10/26    646 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  34 F   117 19:26  2:23  2:01  177   45:22 16.4  0:56  204   29:47  9:37 1:37:29 
  151   3/6     597 Kelcy Huston            Duluth             MN  17 F    80 18:06  2:13  2:15  230   49:58 14.9  1:01  146   26:21  8:30 1:37:39 
  152  20/23    489 Brian Ninneman          Cloquet            MN  44 M   133 19:59  2:27  2:58  217   48:46 15.3  1:06  113   24:55  8:03 1:37:42 
  153  12/27    598 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  37 F   185 22:34  2:46  4:04  168   44:46 16.6  1:40  107   24:45  7:59 1:37:48 
  154   8/10    636 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  49 F   160 20:55  2:34  3:15  182   45:32 16.3  1:59  143   26:14  8:28 1:37:53 
  155   9/20    619 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  27 F   152 20:40  2:32  2:16  169   44:48 16.6  1:06  196   29:07  9:24 1:37:56 
  156   6/10    651 Janice Piper            Thunder Bay        ON  53 F   153 20:43  2:32  3:43  213   48:02 15.5  0:59  104   24:35  7:56 1:37:58 
  157  13/27    601 Michele Johnson         Duluth             MN  37 F   110 19:05  2:20  2:30  219   48:52 15.2  1:05  156   26:41  8:37 1:38:11 
  158  10/20    548 Lainey Bannon           Thunder Bay        ON  26 F   171 21:52  2:40  3:22  167   44:41 16.7  1:41  159   26:54  8:41 1:38:28 
  159   7/12    705 Ryan Appleby            Minneapolis        MN  30 M   207 24:23  2:59  4:32  107   40:30 18.4  1:36  169   27:30  8:53 1:38:30 
  160   8/12    418 Keith Bryant            Stewartville       MN  31 M   265 31:51  3:53  3:55   52   37:10 20.0  1:28   96   24:10  7:48 1:38:31 
  161   1/1     472 Richard Lebeau          Largo              FL  70 M   129 19:51  2:26  4:16  127   41:32 17.9  2:18  214   30:36  9:53 1:38:31 
  162   2/4     506 Rick Raimo              Duluth             MN  64 M   128 19:49  2:25  3:49  144   42:52 17.4  2:02  209   30:15  9:46 1:38:45 
  163  11/26    549 Anna Bedogne            Pleasant Prairie   WI  30 F   168 21:38  2:39  4:19  160   44:19 16.8  1:55  154   26:37  8:36 1:38:46 
  164   2/4     465 Lyle Koivisto           Tucson             AZ  68 M   241 27:26  3:21  1:49   92   39:39 18.8  0:57  195   29:07  9:24 1:38:56 
  165   5/6     533 Jordan Timmersman       Austin             MN  22 M   195 23:23  2:52  3:04  153   43:48 17.0  1:24  166   27:22  8:50 1:38:58 
  166   1/1     682 Carole Torreano         Largo              FL  65 F   176 22:03  2:42  3:05  117   40:51 18.2  1:39  220   31:21 10:07 1:38:59 
  167   1/1     541 Penny Agar              Duluth             MN  59 F   120 19:31  2:23  2:42  190   46:28 16.0  1:30  193   29:00  9:22 1:39:08 
  168  11/20    555 Catherine Braden        Minneapolis        MN  28 F   210 24:34  3:00  2:31  157   44:11 16.8  1:57  136   26:03  8:25 1:39:15 
  169   9/10    540 Maureen Adams           Thunder Bay        ON  49 F   186 22:38  2:46  2:56  197   46:51 15.9  1:38  121   25:31  8:14 1:39:32 
  170  15/18    455 Don Hickman             Merrifield         MN  54 M   172 21:59  2:41  4:01   75   38:44 19.2  1:43  241   33:13 10:43 1:39:37 
  171   3/4     468 Robert Kranz            Kapaa              HI  66 M   213 25:08  3:04  3:06  129   41:34 17.9  1:54  183   28:10  9:05 1:39:50 
  172   4/10    629 Jessica Morris          River Falls        WI  20 F   194 23:23  2:51  2:38  234   50:21 14.8  1:05   61   22:34  7:17 1:39:58 
  173  14/16    539 Michael Wilson          Shuniah            ON  48 M   189 22:52  2:48  4:07  164   44:30 16.7  2:12  147   26:22  8:31 1:40:01 
  174  14/14    402 Nabil Amra              Minneapolis        MN  38 M   232 26:28  3:14  5:08   99   40:02 18.6  2:09  149   26:31  8:34 1:40:17 
  175  14/27    639 Lonna Oster             Fort Frances       ON  39 F   209 24:31  3:00  3:05  183   45:37 16.3  1:08  148   26:25  8:32 1:40:44 
  176   5/10    606 Sarah Koehler           Duluth             MN  23 F   254 28:36  3:30  2:53  148   43:17 17.2  1:12  111   24:52  8:02 1:40:47 
  177  14/24    550 Colleen Began           Barnum             MN  42 F   113 19:17  2:22  3:30  149   43:29 17.1  2:52  226   31:45 10:15 1:40:52 
  178  21/23    445 Kent Graves             Elk River          MN  44 M   256 29:17  3:35  3:33  115   40:49 18.2  1:32  128   25:46  8:19 1:40:54 
  179  12/20    542 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  27 F   112 19:15  2:21  3:04  181   45:31 16.3  1:57  216   31:11 10:04 1:40:56 
  180  11/19    503 Cole Privette           Rochester          MN  25 M   138 20:11  2:28  4:20  146   43:15 17.2  1:24  230   32:02 10:20 1:41:10 
  181  12/26    628 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  31 F   247 27:57  3:25  3:40  150   43:43 17.0  1:34   99   24:19  7:51 1:41:11 
  182  13/26    666 Natasha Shack           Fort Frances       ON  33 F   188 22:47  2:47  2:37  195   46:45 15.9  1:40  168   27:28  8:52 1:41:15 
  183  15/27    581 Katie Gravesen          River Falls        WI  38 F   181 22:27  2:45  3:03  152   43:48 17.0  1:56  208   30:13  9:45 1:41:25 
  184  12/19    467 William Kraft           Chanhassen         MN  25 M   180 22:27  2:45  2:14  206   47:42 15.6  0:52  185   28:15  9:07 1:41:28 
  185   7/10    596 Anne Howard             Superior           WI  54 F   177 22:11  2:43  2:41  194   46:45 15.9  1:57  180   28:01  9:03 1:41:33 
  186   9/12    515 Greg Sandager           Stillwater         MN  30 M   108 19:04  2:20  3:25  243   51:52 14.3  1:19  133   25:57  8:23 1:41:35 
  187   6/6     522 Randall Sedlachek       Superior           WI  23 M   190 22:54  2:48  4:06  158   44:13 16.8  1:22  194   29:05  9:23 1:41:37 
  188  16/27    567 Gigi Dobosenski         Saint Peter        MN  38 F   107 19:03  2:20  2:47  162   44:23 16.8  1:42  246   33:49 10:55 1:41:43 
  189  13/19    538 Greg White              Cloquet            MN  28 M   242 27:36  3:22  3:14  187   46:05 16.1  1:05   89   23:50  7:42 1:41:49 
  190  16/18    439 Rick Frericks           Silver Bay         MN  51 M   238 27:17  3:20  4:33  154   44:07 16.9  1:57  102   24:25  7:53 1:42:18 
  191  14/19    438 Dan Farnsworth          Fargo              ND  29 M   229 26:16  3:13  3:39  196   46:47 15.9  1:11  105   24:36  7:56 1:42:27 
  192  15/24    630 Katie Mosack            Milwaukee          WI  41 F   212 24:59  3:03  3:39  172   44:57 16.6  1:39  175   27:53  9:00 1:43:05 
  193  13/20    585 Meghan Hanson           Madison            WI  28 F   211 24:55  3:03  3:52  151   43:44 17.0  1:03  205   29:51  9:38 1:43:23 
  194  17/27    654 Jennifer Pontinen       Virginia           MN  39 F   225 26:03  3:11  4:51  143   42:50 17.4  2:38  165   27:11  8:46 1:43:30 
  195   6/10    579 Ashley Geheren          Dayton             MN  23 F    75 17:51  2:11  3:32  232   50:04 14.9  0:57  222   31:26 10:09 1:43:48 
  196  18/27    611 Jill Kragseth           Palatine           IL  35 F    49 16:22  2:00  2:48  208   47:48 15.6  1:44  250   35:10 11:21 1:43:49 
  197  14/20    616 Kiri Langseth-Schmidt   Fort Collins       CO  28 F   191 22:56  2:48  2:17  156   44:09 16.9  1:34  243   33:21 10:46 1:44:15 
  198   4/6     571 Liesa Erickson          Duluth             MN  18 F    70 17:31  2:09  3:31  240   50:52 14.6  1:25  223   31:28 10:09 1:44:45 
  199  19/27    678 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  37 F   221 25:41  3:08  3:40  203   47:19 15.7  2:14  151   26:35  8:35 1:45:27 
  200  15/19    486 Adam Nelson             Denver             CO  28 M   155 20:45  2:32  7:14  218   48:50 15.2  2:14  152   26:37  8:35 1:45:37 
  201  16/24    615 Shanti Lakhan           Duluth             MN  41 F   215 25:15  3:05  2:50  198   46:52 15.9  1:08  203   29:40  9:35 1:45:44 
  202   7/10    631 Mollie Nelson           Duluth             MN  24 F   235 27:00  3:18  2:42  175   45:17 16.4  1:02  207   29:56  9:40 1:45:55 
  203   7/7     498 Tyler Platt             Hibbing            MN  18 M   255 28:44  3:31  2:45  161   44:20 16.8  2:09  178   27:59  9:02 1:45:56 
  204  20/27    561 Andrea Coombs           Fargo              ND  38 F   203 24:07  2:57  2:28  212   47:59 15.5  1:33  206   29:52  9:38 1:45:57 
  205   8/10    680 Kelli Timmersman        Austin             MN  23 F    85 18:19  2:14  3:27  220   48:55 15.2  1:41  247   34:09 11:01 1:46:29 
  206  10/12    474 Noah Markon             Richfield          MN  34 M   240 27:26  3:21  3:56  209   47:50 15.6  1:38  139   26:08  8:26 1:46:56 
  207  22/23    483 Mike More               Edina              MN  41 M   257 29:20  3:35  2:54  189   46:12 16.1  1:48  163   27:06  8:45 1:47:18 
  208   8/10    635 Vickie O,hara           St. Cloud          MN  54 F   230 26:20  3:13  2:53  201   47:03 15.8  2:28  190   28:44  9:16 1:47:27 
  209   3/4     518 Charles Schumacher      Duluth             MN  62 M   164 21:24  2:37  4:42  236   50:26 14.8  2:25  187   28:36  9:14 1:47:31 
  210  21/27    650 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  37 F   161 21:05  2:35  3:00  237   50:27 14.7  1:21  228   31:56 10:18 1:47:46 
  211  14/26    573 Ann Evans               Minneapolis        MN  30 F    64 17:05  2:05  4:06  242   51:04 14.6  2:55  237   32:41 10:33 1:47:50 
  212   1/3     613 Lois Kubow              Duluth             MN  60 F   179 22:16  2:43  4:18  216   48:35 15.3  1:29  219   31:17 10:06 1:47:53 
  213  16/19    519 Derek Schutz            Bloomington        MN  27 M   222 25:42  3:08  4:29  214   48:23 15.4  2:19  167   27:24  8:51 1:48:15 
  214   9/10    566 Nancy Day               Cottage Grove      MN  53 F   228 26:13  3:12  3:46  207   47:45 15.6  1:27  202   29:38  9:34 1:48:46 
  215  22/27    677 Connie Sylvester        Duluth             MN  39 F   223 25:43  3:09  5:05  180   45:26 16.4  1:17  229   31:58 10:19 1:49:27 
  216  23/27    679 April Tillges           Saint Paul         MN  35 F   204 24:17  2:58  3:28  200   46:58 15.8  2:28  236   32:28 10:29 1:49:38 
  217  15/26    580 Kelli Glonchak          Superior           WI  32 F   219 25:27  3:07  4:50  235   50:21 14.8  1:09  174   27:52  9:00 1:49:39 
  218  17/19    534 Dustin Timmersman       Cloquet            MN  27 M   137 20:11  2:28  2:57  251   53:42 13.9  1:33  225   31:42 10:14 1:50:03 
  219  11/12    440 Jack Fritz              Minneapolis        MN  33 M    90 18:28  2:16  4:03  224   49:32 15.0  2:39  252   35:25 11:26 1:50:05 
  220  15/20    692 Oriana Zens             Saint Paul         MN  27 F   246 27:41  3:23  5:19  221   49:00 15.2  2:01  153   26:37  8:36 1:50:36 
  221  16/26    557 Melissa Bradley         Proctor            MN  33 F   237 27:09  3:19  4:54  205   47:36 15.6  1:44  198   29:22  9:29 1:50:44 
  222  12/12    476 Michael McMillan        Excelsior          MN  31 M   178 22:11  2:43  1:46  155   44:07 16.9  2:11  264   40:34 13:05 1:50:48 
  223  17/26    570 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  34 F   111 19:14  2:21  3:41  238   50:31 14.7  2:42  249   34:52 11:15 1:50:57 
  224   2/3     689 Jean Weiss              Minneapolis        MN  64 F   243 27:37  3:23  4:14  166   44:36 16.7  2:28  232   32:12 10:24 1:51:06 
  225   5/6     499 Tony Pollack            Ironwood           MI  56 M   253 28:33  3:29  6:11  134   42:00 17.7  2:18  231   32:11 10:23 1:51:12 
  226  18/26    607 Sheila Koewler          Duluth             MN  31 F   216 25:17  3:05  6:44  228   49:42 15.0  1:42  184   28:15  9:07 1:51:38 
  227  15/16    417 Corey Bowman            Bloomington        MN  48 M   234 26:46  3:16  5:21  222   49:08 15.1  1:16  200   29:31  9:32 1:52:00 
  228  17/24    671 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  42 F   206 24:22  2:59  3:21  225   49:37 15.0  1:32  242   33:14 10:44 1:52:04 
  229   5/6     590 Breanna Hess            Duluth             MN  17 F   116 19:24  2:22  3:13  245   52:19 14.2  1:36  254   35:38 11:30 1:52:09 
  230   6/6     674 Robyn Stoneburner       Duluth             MN  18 F    68 17:25  2:08  5:10  247   52:22 14.2  1:30  255   35:43 11:32 1:52:09 
  231   4/4     532 Mike Tenney             Excelsior          MN  69 M   147 20:25  2:30  5:08  186   45:58 16.2  2:41  258   38:04 12:17 1:52:14 
  232  16/16    435 Matt Evans              Eau Claire         WI  47 M     1 12:51  1:35  1:51  265 1:05:59 11.3 12:15   18   19:36  6:20 1:52:31 
  233  19/26    547 Amanda Bach             South Range        WI  33 F   167 21:34  2:38  5:08  215   48:33 15.3  2:14  251   35:12 11:22 1:52:39 
  234  10/10    643 Linda Pauluik           Thunder Bay        ON  54 F   233 26:31  3:14  5:02  204   47:21 15.7  2:38  218   31:13 10:05 1:52:43 
  235  20/26    703 Jessica Flink           Duluth             MN  34 F   226 26:10  3:12  7:56  185   45:46 16.3  3:26  201   29:36  9:33 1:52:51 
  236  17/18    508 Hugh Reitan             Duluth             MN  52 M   239 27:24  3:21  6:57  173   44:57 16.6  3:12  217   31:12 10:04 1:53:40 
  237  24/27    612 Ailie Kubow             Blaine             MN  37 F   199 23:34  2:53  3:04  171   44:54 16.6  2:00  263   40:25 13:03 1:53:56 
  238   9/10    594 Rebecca Honegger        Minneapolis        MN  23 F   184 22:29  2:45  2:14  246   52:20 14.2  1:31  253   35:26 11:26 1:53:59 
  239  21/26    644 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  30 F   208 24:26  2:59  3:57  250   53:21 13.9  1:27  224   31:34 10:11 1:54:43 
  240  18/24    690 Susan Wipson            Duluth             MN  44 F   192 22:59  2:49  4:01  192   46:37 16.0  1:22  262   40:18 13:00 1:55:15 
  241  18/19    504 Brett Puffer            Duluth             MN  29 M   165 21:26  2:37 26:56  135   42:02 17.7  1:46   80   23:24  7:33 1:55:32 
  242  22/26    653 Annie Pollard           Cloquet            MN  33 F   263 31:03  3:48  4:42  229   49:55 14.9  2:12  173   27:49  8:59 1:55:38 
  243  25/27    647 Aimee Peter             Rosemount          MN  36 F   217 25:17  3:05  4:40  202   47:10 15.8  1:47  257   37:56 12:15 1:56:48 
  244  23/26    546 Valerie Bach            Tempe              AZ  31 F   227 26:12  3:12  3:10  249   53:12 14.0  1:53  239   32:56 10:38 1:57:22 
  245  19/24    603 Tammy Kimball           Hermantown         MN  44 F   259 30:52  3:46  5:01  233   50:20 14.8  3:25  181   28:04  9:03 1:57:39 
  246  20/24    655 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  40 F   252 28:21  3:28  4:20  223   49:23 15.1  1:08  248   34:42 11:12 1:57:53 
  247  21/24    623 Denise Lundstrom        Duluth             MN  40 F   231 26:25  3:14  4:01  264 1:02:23 11.9  2:34   63   22:51  7:23 1:58:12 
  248  18/18    454 George Hess             Edina              MN  50 M   218 25:23  3:06  4:44  252   54:52 13.6  2:07  234   32:16 10:25 1:59:20 
  249  22/24    577 Stephanie Forslund      Esko               MN  42 F   260 31:01  3:47  4:59  227   49:41 15.0  2:12  240   33:04 10:40 2:00:55 
  250  24/26    695 Melissa Halverson       Cloquet            MN  33 F   261 31:01  3:47  4:41  231   50:01 14.9  2:00  244   33:23 10:47 2:01:05 
  251  19/19    460 Dave Johnston           Plymouth           MN  26 M   262 31:03  3:48  4:27  239   50:44 14.7  1:43  245   33:29 10:48 2:01:24 
  252  16/20    638 Joanna Ongstad          Fargo              ND  25 F   205 24:18  2:58  8:32  257   56:37 13.1  1:56  211   30:33  9:52 2:01:54 
  253  10/10    552 Paige Bell              Fargo              ND  21 F   248 27:59  3:25  4:46  254   55:50 13.3  2:47  212   30:34  9:52 2:01:54 
  254  17/20    675 Jenna Stout             West Fargo         ND  28 F   250 28:00  3:25  4:47  255   55:50 13.3  2:45  213   30:34  9:52 2:01:54 
  255  25/26    595 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  33 F   249 28:00  3:25  4:48  258   56:37 13.1  1:59  210   30:33  9:52 2:01:54 
  256  10/10    645 Cathy Pazzelli          Britt              MN  48 F   251 28:02  3:25  3:34  263 1:01:55 12.0  2:11  182   28:06  9:04 2:03:46 
  257  18/20    600 Stephanie Johnson       Duluth             MN  28 F   245 27:41  3:23  6:38  256   56:22 13.2  2:45  235   32:19 10:26 2:05:43 
  258  19/20    681 Jodi Timmersman         Cloquet            MN  25 F   201 24:00  2:56  5:00  248   52:56 14.1  1:32  266   43:46 14:07 2:07:12 
  259  26/27    662 Kristine Saulsbury      Corcoran           MN  37 F   268 38:00  4:39  5:34  226   49:38 15.0  1:29  238   32:52 10:36 2:07:32 
  260   4/4     410 John Beintema           Bloomington        MN  60 M    63 17:04  2:05  6:21  259   56:43 13.1  5:32  265   42:59 13:52 2:08:37 
  261  27/27    583 Bobbi Halverson         Cook               MN  38 F   236 27:03  3:18  6:11  253   55:41 13.4  2:01  259   38:59 12:35 2:09:52 
  262  23/24    687 Becky Walker            Saint Paul         MN  44 F   224 25:44  3:09  5:05  260   58:17 12.8  2:02  260   39:39 12:48 2:10:46 
  263  26/26    563 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  34 F   105 19:03  2:20  2:54  268 1:20:24  9.3  0:50  179   28:01  9:03 2:11:09 
  264  23/23    437 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  43 M   267 36:15  4:26  4:26  244   52:05 14.3  1:37  256   37:55 12:14 2:12:17 
  265   6/6     433 Nels Erickson           Duluth             MN  55 M   266 33:18  4:04  6:19  261 1:00:11 12.4  4:47  233   32:16 10:25 2:16:49 
  266  20/20    686 Emily Waldo             Esko               MN  26 F   258 30:03  3:40  4:22  266 1:06:49 11.1  1:54  261   40:09 12:57 2:23:16 
  267  24/24    544 Kimberly Asperheim      Duluth             MN  43 F   264 31:05  3:48  5:01  262 1:01:00 12.2  2:00  267   48:53 15:47 2:27:57 
  268   3/3     591 Linda Hoff              Hermantown         MN  60 F   244 27:39  3:23  5:28  267 1:07:31 11.0  1:44  268   53:12 17:10 2:35:32 


================================================================================================================================================
                            OPEN RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  798 Erin & The Bennies                               3 18:44  2:17  1:07    2   46:20 16.1  0:42    1   18:47  6:04 1:25:38 
           Delaney Lundeen , Erin Szopiak , Michaelen Lake        
    2  795 GirlsOnFire                                      1 17:06  2:06  1:01    3   53:08 14.0  0:47    2   23:33  7:36 1:35:33 
           Isabelle Schomberg , Letitia Siers , Hannah Feyen      
    3  797 Franco's Freaks                                                         1   44:40 16.7  0:42    3   25:12  8:08 1:39:23 
           Matt Baumgartner , Liz Baumgartner , Amanda Baumgartne 
    4  789 Sunday Dinner Crew                               2 18:18  2:14  2:04    4 1:02:52 11.8  2:08    4   26:05  8:25 1:51:26 
           Paul Sapyta , Dan Durand , Sarah Sapyta                

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Matt Evans              Eau Claire         WI  47 M   12:51  1:35 
    2 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M   12:56  1:35 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   13:01  1:36 
    4 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  19 M   13:02  1:36 
    5 Ryan Dewey              Esko               MN  34 M   13:46  1:41 
    6 Ian Nemerov             Edina              MN  48 M   13:57  1:43 
    7 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M   13:58  1:43 
    8 Heather Marden          Rochester          MN  32 F   14:15  1:45 
    9 Michael Hendrickson     Duluth             MN  35 M   14:23  1:46 
   10 Laurel Famigletti                              38 F   14:25  1:46 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jeremy Rondorf          Andover            MN  38 M   30:48 24.2 
    2 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  41 M   30:55 24.1 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   31:17 23.8 
    4 Wade Rockwood           Park City          UT  43 M   31:42 23.5 
    5 Ian Nemerov             Edina              MN  48 M   32:15 23.1 
    6 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M   32:24 23.0 
    7 Michael Hendrickson     Duluth             MN  35 M   32:44 22.7 
    8 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M   32:56 22.6 
    9 Sara Hermanson          Andover            MN  36 F   33:12 22.4 
   10 James Kunz              Plymouth           MN  52 M   33:19 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  19 M   16:59  5:29 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  24 M   18:01  5:49 
    3 William Maki            Hibbing            MN  18 M   18:10  5:52 
    4 Tim McShane             Duluth             MN  36 M   18:21  5:56 
    5 John Hunn               Duluth             MN  22 M   18:27  5:57 
    6 Daniel Duff             Duluth             MN  49 M   18:27  5:58 
    7 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51 M   18:50  6:05 
    8 Glen Palokangas         Hermantown         MN  36 M   18:54  6:06 
    9 Andy Rudberg            Hibbing            MN  18 M   19:14  6:12 
   10 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  41 M   19:17  6:14 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  537 Mike Ward               Duluth             MN  24    3 13:01  1:36  1:16    3   31:17 23.8  0:42    2   18:01  5:49 1:04:14 
    2  443 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  19    4 13:02  1:36  1:21   17   34:19 21.7  0:59    1   16:59  5:29 1:06:37 
    3  444 David Goldberg          Minnetrista        MN  53    2 12:56  1:35  1:20    6   32:24 23.0  0:56   22   20:11  6:31 1:07:46 
    4  524 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  41   23 15:53  1:57  1:28    2   30:55 24.1  0:58   10   19:17  6:14 1:08:28 
    5  487 Ian Nemerov             Edina              MN  48    6 13:57  1:43  1:51    5   32:15 23.1  1:16   13   19:19  6:14 1:08:37 
    6  511 Wade Rockwood           Park City          UT  43   10 14:34  1:47  1:50    4   31:42 23.5  1:29   12   19:19  6:14 1:08:52 
    7  453 Michael Hendrickson     Duluth             MN  35    8 14:23  1:46  1:35    7   32:44 22.7  0:53   17   19:31  6:18 1:09:04 
    8  496 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51    7 13:58  1:43  1:16   15   34:02 21.9  1:08    7   18:50  6:05 1:09:12 
    9  512 Jeremy Rondorf          Andover            MN  38   20 15:33  1:54  1:43    1   30:48 24.2  1:09   24   20:26  6:36 1:09:38 
   10  425 Ryan Dewey              Esko               MN  34    5 13:46  1:41  1:39   10   33:26 22.3  1:00   20   20:02  6:28 1:09:51 
   11  428 Daniel Duff             Duluth             MN  49    9 14:26  1:46  1:56   13   33:51 22.0  1:18    6   18:27  5:58 1:09:57 
   12  495 Glen Palokangas         Hermantown         MN  36   18 15:28  1:54  1:11   12   33:49 22.0  0:41    8   18:54  6:06 1:10:01 
   13  423 Jake Croteau            Duluth             MN  17   15 15:11  1:51  2:16   18   34:23 21.6  0:50   15   19:23  6:15 1:12:01 
   14  492 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  45   17 15:23  1:53  1:35   26   35:16 21.1  1:08   11   19:18  6:14 1:12:38 
   15  477 Jeff Melby              Bloomington        MN  54   11 14:35  1:47  2:05    8   32:56 22.6  1:03   43   22:08  7:09 1:12:46 
   16  700 Tim McShane             Duluth             MN  36   57 18:38  2:17  1:40   11   33:45 22.0  0:54    4   18:21  5:56 1:13:17 
   17  413 Nathan Bich             Duluth             MN  15   16 15:14  1:52  1:34   28   35:17 21.1  1:11   21   20:07  6:30 1:13:21 
   18  530 Jared Sundstrom         Proctor            MN  24   12 14:51  1:49  1:29   24   35:05 21.2  0:53   35   21:34  6:58 1:13:50 
   19  469 James Kunz              Plymouth           MN  52   41 17:15  2:07  2:02    9   33:19 22.3  1:04   28   20:55  6:45 1:14:33 
   20  699 Doug Berg               Duluth             MN  45   35 16:42  2:03  1:40   20   34:26 21.6  1:05   30   21:02  6:47 1:14:53 
   21  403 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  36   48 18:05  2:13  1:50   14   33:59 21.9  1:27   23   20:13  6:32 1:15:33 
   22  424 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  46   52 18:19  2:14  2:05   33   35:28 21.0  1:07   16   19:27  6:17 1:16:24 
   23  521 Daniel Sebo             Winona             MN  25   47 18:02  2:12  1:52   37   36:00 20.7  1:40   14   19:19  6:14 1:16:51 
   24  449 Kevin Haney             Duluth             MN  42   21 15:43  1:55  2:16   43   37:02 20.1  1:12   27   20:51  6:44 1:17:01 
   25  421 Mike Comstock           Centerville        MN  47   28 16:22  2:00  1:55   41   36:30 20.4  1:13   36   21:38  6:59 1:17:37 
   26  400 Troy Adams              Cloquet            MN  42   37 16:52  2:04  1:47   25   35:07 21.2  1:15   48   22:39  7:19 1:17:38 
   27  694 Rick Abrahamson         Andover            MN  51   24 16:02  1:58  1:46   29   35:21 21.0  1:13   57   23:20  7:32 1:17:40 
   28  535 Mark Vandal             Rochester          MN  43   38 16:53  2:04  1:55   22   34:57 21.3  1:34   55   23:18  7:31 1:18:34 
   29  478 Anthony Melton          Champlin           MN  47   45 17:36  2:09  1:45   27   35:17 21.1  1:36   47   22:32  7:17 1:18:45 
   30  502 Shannon Pring           Barnum             MN  37   36 16:43  2:03  2:00   45   37:10 20.0  1:07   38   21:54  7:04 1:18:53 
   31  419 Garrett Cardinal        Champlin           MN  22   13 14:55  1:50  2:17   34   35:29 21.0  1:09   78   25:24  8:12 1:19:12 
   32  412 James Benning           Duluth             MN  49   60 18:46  2:18  2:08   30   35:21 21.0  1:32   37   21:52  7:04 1:19:38 
   33  520 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42   65 19:03  2:20  1:18   32   35:25 21.0  1:05   49   22:52  7:23 1:19:40 
   34  466 Paul Kovach             Duluth             MN  52   55 18:27  2:15  2:11   16   34:18 21.7  1:09   65   23:51  7:42 1:19:55 
   35  452 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  26   81 20:08  2:28  1:30   36   35:39 20.9  1:03   40   21:58  7:06 1:20:16 
   36  426 Curt Dimberio           Duluth             MN  42   95 21:15  2:36  2:14   38   36:01 20.7  1:12   19   19:45  6:23 1:20:26 
   37  427 Glen Drexler            Duluth             MN  39   34 16:41  2:02  1:47   64   39:15 19.0  1:01   39   21:54  7:04 1:20:36 
   38  461 Kevin Kervina           Duluth             MN  52   84 20:13  2:28  2:04   23   35:03 21.2  1:10   45   22:11  7:10 1:20:39 
   39  480 Jere Mohr               Duluth             MN  35   29 16:24  2:00  1:54   42   36:42 20.3  2:09   62   23:47  7:41 1:20:54 
   40  459 Eric Johnson            Plymouth           MN  28   14 14:56  1:50  2:30   50   37:41 19.7  2:43   54   23:12  7:29 1:21:00 
   41  470 Eric Langlee            Ham Lake           MN  42   76 19:52  2:26  1:53   49   37:37 19.8  1:06   29   21:00  6:47 1:21:27 
   42  462 Andy Kester             Duluth             MN  40   19 15:30  1:54  2:38   74   39:50 18.7  0:50   51   22:58  7:25 1:21:44 
   43  401 Steve Adams             Thunder Bay        ON  46   73 19:47  2:25  2:26   47   37:28 19.9  1:33   25   20:34  6:38 1:21:47 
   44  510 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37   46 17:51  2:11  2:05   69   39:33 18.8  1:15   31   21:06  6:49 1:21:48 
   45  513 Andy Rudberg            Hibbing            MN  18   50 18:11  2:13  4:07   66   39:25 18.9  1:03    9   19:14  6:12 1:21:58 
   46  482 Meirs Moore             Duluth             MN  19   99 21:59  2:41  1:46   21   34:52 21.3  1:25   42   22:01  7:07 1:22:01 
   47  405 David Armstrong         Moorhead           MN  27   51 18:16  2:14  2:40   61   38:58 19.1  0:58   32   21:18  6:53 1:22:08 
   48  517 William Schumacher      Minneapolis        MN  27   54 18:26  2:15  2:46   65   39:25 18.9  0:50   26   20:49  6:43 1:22:15 
   49  697 David White             Edina              MN  30   87 20:22  2:29  2:54   35   35:34 20.9  2:09   33   21:27  6:55 1:22:24 
   50  526 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  43   22 15:51  1:56  3:04   78   40:16 18.5  0:50   50   22:52  7:23 1:22:51 
   51  442 Troy Geheren            Dayton             MN  52   77 19:54  2:26  2:13   31   35:24 21.0  2:11   56   23:19  7:32 1:22:58 
   52  525 Justin Small            Duluth             MN  36   72 19:44  2:25  2:18   19   34:24 21.6  0:51   84   26:03  8:24 1:23:17 
   53  415 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  43   42 17:18  2:07  2:39   52   38:09 19.5  1:37   63   23:49  7:41 1:23:30 
   54  451 Joel Harris             Hermantown         MN  45   93 20:53  2:33  1:36   56   38:32 19.3  1:04   34   21:31  6:57 1:23:34 
   55  473 William Maki            Hibbing            MN  18   85 20:16  2:29  2:38   86   41:25 18.0  1:42    3   18:10  5:52 1:24:09 
   56  457 John Hunn               Duluth             MN  22  104 22:42  2:46  2:34   71   39:37 18.8  0:56    5   18:27  5:57 1:24:13 
   57  471 Brendan Lavallee        Saint Michael      MN  26   26 16:09  1:59  3:17   91   41:52 17.8  0:54   44   22:09  7:09 1:24:20 
   58  430 Timothy Dungan          Frisco             TX  45   62 18:50  2:18  2:32   40   36:23 20.4  1:55   74   24:50  8:01 1:24:28 
   59  505 Daniel Radloff          Duluth             MN  42   91 20:52  2:33  2:24   39   36:12 20.6  1:18   66   23:53  7:43 1:24:38 
   60  429 Tim Duffy               Duluth             MN  39   49 18:08  2:13  4:06   54   38:24 19.4  1:14   52   22:58  7:25 1:24:50 
   61  516 Ted Schick              Esko               MN  52   61 18:50  2:18  2:29   53   38:15 19.5  1:47   60   23:39  7:38 1:24:56 
   62  702 Jack Shovein            North Oaks         MN  54   58 18:39  2:17  2:55   48   37:29 19.8  1:49   70   24:19  7:51 1:25:09 
   63  693 Bill Stroozus           Duluth             MN  57   40 17:14  2:07  2:13   82   40:46 18.3  1:37   58   23:23  7:33 1:25:12 
   64  701 Mark Rauschenfecs       Duluth             MN  58   68 19:20  2:22  1:54   46   37:25 19.9  1:36   82   25:53  8:21 1:26:07 
   65  404 Eric Anderson           Hermantown         MN  40   78 19:58  2:27  3:26   67   39:27 18.9  1:25   41   22:00  7:06 1:26:14 
   66  446 Daniel Gunderson        Duluth             MN  34   33 16:39  2:02  2:44   63   39:00 19.1  1:17  102   27:32  8:53 1:27:10 
   67  456 Erik Hjelm              Andover            MN  45   31 16:30  2:01  2:23   70   39:36 18.8  1:47   95   26:59  8:43 1:27:14 
   68  507 Tim Rasch               Duluth             MN  37   69 19:28  2:23  2:34   59   38:43 19.2  0:58   80   25:42  8:18 1:27:23 
   69  416 Tim Boulay              Thunder Bay        ON  66   67 19:19  2:22  4:03   58   38:38 19.3  1:27   68   24:12  7:49 1:27:37 
   70  501 Michael Powers          Minneapolis        MN  57   53 18:25  2:15  2:34   62   39:00 19.1  1:14   98   27:07  8:45 1:28:19 
   71  528 Joe Stark               Cloquet            MN  42   32 16:35  2:02  2:37   75   40:02 18.6  2:10   96   27:01  8:43 1:28:23 
   72  441 Christian Froemke       Lino Lakes         MN  51   27 16:17  2:00  2:50   90   41:38 17.9  1:31   94   26:51  8:40 1:29:05 
   73  488 Ian Nickila             Duluth             MN  27   94 21:10  2:35  2:31   68   39:28 18.9  2:06   71   24:20  7:51 1:29:32 
   74  409 Sontino Bedogne         Pleasant Prairie   WI  32  103 22:27  2:45  3:54   55   38:29 19.3  2:22   46   22:28  7:15 1:29:38 
   75  464 John Koewler            Duluth             MN  33   30 16:27  2:01  3:34   94   42:06 17.7  1:01   93   26:38  8:36 1:29:44 
   76  491 Patrick O'Connor        Thunder Bay        ON  57   86 20:19  2:29  3:34   51   37:59 19.6  1:38   89   26:19  8:30 1:29:48 
   77  414 David Bolf              Duluth             MN  42   70 19:37  2:24  2:34   73   39:44 18.7  1:36   88   26:19  8:30 1:29:48 
   78  434 Jason Eue               Minnetonka         MN  41   59 18:44  2:17  3:17   79   40:18 18.5  1:57   79   25:38  8:17 1:29:52 
   79  411 Chad Belanger           International Fall MN  41   71 19:40  2:24  3:48   85   41:03 18.1  1:43   75   24:54  8:02 1:31:06 
   80  490 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  49   25 16:06  1:58  2:32   57   38:37 19.3  2:44  119   31:48 10:16 1:31:45 
   81  484 Aaron Munson            Duluth             MN  42   89 20:26  2:30  2:32   95   42:12 17.6  0:58   85   26:07  8:26 1:32:13 
   82  494 Chuck Palokangas        Saginaw            MN  50  113 25:32  3:07  2:36   77   40:04 18.6  1:01   53   23:12  7:29 1:32:23 
   83  475 Edward McArthur         Roseville          MN  52   43 17:28  2:08  3:09   96   42:30 17.5  1:27  104   27:59  9:02 1:32:32 
   84  432 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  37   44 17:32  2:09  2:13   99   43:13 17.2  1:18  110   28:37  9:14 1:32:52 
   85  514 Brett Salo              Cohasset           MN  50   64 19:01  2:20  2:36   84   40:52 18.2  2:13  108   28:20  9:09 1:33:01 
   86  500 Anthony Powell          Hopkins            MN  25   92 20:52  2:33  2:29  108   44:31 16.7  0:59   69   24:14  7:49 1:33:05 
   87  536 Dustin Waldo            Esko               MN  27  111 25:13  3:05  3:02   87   41:31 17.9  0:55   61   23:44  7:40 1:34:23 
   88  436 Josh Evans              Minneapolis        MN  32   80 20:04  2:27  3:24  110   45:02 16.5  1:04   77   25:15  8:09 1:34:47 
   89  458 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  63  108 23:27  2:52  3:20   81   40:45 18.3  1:47   87   26:09  8:27 1:35:27 
   90  420 Corey Christofel        Burnsville         MN  27   63 18:55  2:19  3:42  106   44:27 16.7  1:18  103   27:39  8:56 1:36:00 
   91  422 Darren Coombs           Fargo              ND  40  100 21:59  2:41  2:54   97   42:34 17.5  1:04  111   28:42  9:16 1:37:11 
   92  489 Brian Ninneman          Cloquet            MN  44   79 19:59  2:27  2:58  118   48:46 15.3  1:06   76   24:55  8:03 1:37:42 
   93  705 Ryan Appleby            Minneapolis        MN  30  109 24:23  2:59  4:32   80   40:30 18.4  1:36  101   27:30  8:53 1:38:30 
   94  418 Keith Bryant            Stewartville       MN  31  128 31:51  3:53  3:55   44   37:10 20.0  1:28   67   24:10  7:48 1:38:31 
   95  472 Richard Lebeau          Largo              FL  70   75 19:51  2:26  4:16   88   41:32 17.9  2:18  116   30:36  9:53 1:38:31 
   96  506 Rick Raimo              Duluth             MN  64   74 19:49  2:25  3:49   98   42:52 17.4  2:02  115   30:15  9:46 1:38:45 
   97  465 Lyle Koivisto           Tucson             AZ  68  121 27:26  3:21  1:49   72   39:39 18.8  0:57  113   29:07  9:24 1:38:56 
   98  533 Jordan Timmersman       Austin             MN  22  107 23:23  2:52  3:04  101   43:48 17.0  1:24   99   27:22  8:50 1:38:58 
   99  455 Don Hickman             Merrifield         MN  54   98 21:59  2:41  4:01   60   38:44 19.2  1:43  124   33:13 10:43 1:39:37 
  100  468 Robert Kranz            Kapaa              HI  66  110 25:08  3:04  3:06   89   41:34 17.9  1:54  106   28:10  9:05 1:39:50 
  101  539 Michael Wilson          Shuniah            ON  48  105 22:52  2:48  4:07  107   44:30 16.7  2:12   90   26:22  8:31 1:40:01 
  102  402 Nabil Amra              Minneapolis        MN  38  116 26:28  3:14  5:08   76   40:02 18.6  2:09   91   26:31  8:34 1:40:17 
  103  445 Kent Graves             Elk River          MN  44  125 29:17  3:35  3:33   83   40:49 18.2  1:32   81   25:46  8:19 1:40:54 
  104  503 Cole Privette           Rochester          MN  25   83 20:11  2:28  4:20  100   43:15 17.2  1:24  120   32:02 10:20 1:41:10 
  105  467 William Kraft           Chanhassen         MN  25  102 22:27  2:45  2:14  115   47:42 15.6  0:52  107   28:15  9:07 1:41:28 
  106  515 Greg Sandager           Stillwater         MN  30   66 19:04  2:20  3:25  124   51:52 14.3  1:19   83   25:57  8:23 1:41:35 
  107  522 Randall Sedlachek       Superior           WI  23  106 22:54  2:48  4:06  104   44:13 16.8  1:22  112   29:05  9:23 1:41:37 
  108  538 Greg White              Cloquet            MN  28  122 27:36  3:22  3:14  112   46:05 16.1  1:05   64   23:50  7:42 1:41:49 
  109  439 Rick Frericks           Silver Bay         MN  51  118 27:17  3:20  4:33  102   44:07 16.9  1:57   72   24:25  7:53 1:42:18 
  110  438 Dan Farnsworth          Fargo              ND  29  115 26:16  3:13  3:39  114   46:47 15.9  1:11   73   24:36  7:56 1:42:27 
  111  486 Adam Nelson             Denver             CO  28   90 20:45  2:32  7:14  119   48:50 15.2  2:14   92   26:37  8:35 1:45:37 
  112  498 Tyler Platt             Hibbing            MN  18  124 28:44  3:31  2:45  105   44:20 16.8  2:09  105   27:59  9:02 1:45:56 
  113  474 Noah Markon             Richfield          MN  34  120 27:26  3:21  3:56  116   47:50 15.6  1:38   86   26:08  8:26 1:46:56 
  114  483 Mike More               Edina              MN  41  126 29:20  3:35  2:54  113   46:12 16.1  1:48   97   27:06  8:45 1:47:18 
  115  518 Charles Schumacher      Duluth             MN  62   96 21:24  2:37  4:42  122   50:26 14.8  2:25  109   28:36  9:14 1:47:31 
  116  519 Derek Schutz            Bloomington        MN  27  114 25:42  3:08  4:29  117   48:23 15.4  2:19  100   27:24  8:51 1:48:15 
  117  534 Dustin Timmersman       Cloquet            MN  27   82 20:11  2:28  2:57  126   53:42 13.9  1:33  118   31:42 10:14 1:50:03 
  118  440 Jack Fritz              Minneapolis        MN  33   56 18:28  2:16  4:03  121   49:32 15.0  2:39  126   35:25 11:26 1:50:05 
  119  476 Michael McMillan        Excelsior          MN  31  101 22:11  2:43  1:46  103   44:07 16.9  2:11  129   40:34 13:05 1:50:48 
  120  499 Tony Pollack            Ironwood           MI  56  123 28:33  3:29  6:11   92   42:00 17.7  2:18  121   32:11 10:23 1:51:12 
  121  417 Corey Bowman            Bloomington        MN  48  117 26:46  3:16  5:21  120   49:08 15.1  1:16  114   29:31  9:32 1:52:00 
  122  532 Mike Tenney             Excelsior          MN  69   88 20:25  2:30  5:08  111   45:58 16.2  2:41  128   38:04 12:17 1:52:14 
  123  435 Matt Evans              Eau Claire         WI  47    1 12:51  1:35  1:51  130 1:05:59 11.3 12:15   18   19:36  6:20 1:52:31 
  124  508 Hugh Reitan             Duluth             MN  52  119 27:24  3:21  6:57  109   44:57 16.6  3:12  117   31:12 10:04 1:53:40 
  125  504 Brett Puffer            Duluth             MN  29   97 21:26  2:37 26:56   93   42:02 17.7  1:46   59   23:24  7:33 1:55:32 
  126  454 George Hess             Edina              MN  50  112 25:23  3:06  4:44  127   54:52 13.6  2:07  123   32:16 10:25 1:59:20 
  127  460 Dave Johnston           Plymouth           MN  26  127 31:03  3:48  4:27  123   50:44 14.7  1:43  125   33:29 10:48 2:01:24 
  128  410 John Beintema           Bloomington        MN  60   39 17:04  2:05  6:21  128   56:43 13.1  5:32  130   42:59 13:52 2:08:37 
  129  437 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  43  130 36:15  4:26  4:26  125   52:05 14.3  1:37  127   37:55 12:14 2:12:17 
  130  433 Nels Erickson           Duluth             MN  55  129 33:18  4:04  6:19  129 1:00:11 12.4  4:47  122   32:16 10:25 2:16:49 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  589 Sara Hermanson          Andover            MN  36   14 15:34  1:54  1:25    1   33:12 22.4  1:02    1   20:03  6:28 1:11:15 
    2  588 Julie Hendrickson       Duluth             MN  32    4 14:31  1:47  1:23    2   34:17 21.7  0:50    4   21:07  6:49 1:12:06 
    3  637 Jena Ogston             Duluth             MN  42    5 14:46  1:48  1:30    3   35:10 21.2  0:52    2   20:33  6:38 1:12:50 
    4  608 Kris Kolenz             Duluth             MN  48   12 15:28  1:54  1:44    5   35:18 21.1  1:14    9   22:04  7:07 1:15:46 
    5  626 Heather Marden          Rochester          MN  32    1 14:15  1:45  1:53   11   37:32 19.8  1:10   19   22:59  7:25 1:17:48 
    6  553 Kirsten Bich            Duluth             MN  44   37 18:46  2:18  1:38    4   35:12 21.1  1:03    5   21:38  6:59 1:18:15 
    7  633 Andrea Nisler           White Bear Lake    MN  24   16 15:54  1:57  1:58   14   38:14 19.5  1:05   11   22:14  7:11 1:19:24 
    8  592 Michelle Hoffman        New Hope           MN  28   17 16:00  1:58  1:39   22   39:53 18.7  1:01   10   22:13  7:10 1:20:45 
    9  634 Michelle Nordland       Pine Island        MN  45   13 15:34  1:54  1:49   10   37:21 19.9  1:41   33   24:40  7:58 1:21:03 
   10  551 Linda Belanger          International Fall MN  46   36 18:44  2:18  1:25   13   37:55 19.6  1:04   13   22:30  7:16 1:21:36 
   11  658 Janna Radtke            Duluth             MN  28   18 16:10  1:59  2:33   17   39:04 19.0  1:09   16   22:52  7:23 1:21:46 
   12  673 Lisa Spethmann          St. Cloud          MN  50    9 15:09  1:51  2:43   28   40:41 18.3  1:14    8   22:02  7:07 1:21:48 
   13  621 Teresa Lund             Brainerd           MN  38   11 15:27  1:53  2:08   15   38:27 19.3  1:20   31   24:30  7:54 1:21:50 
   14  543 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  35   31 17:55  2:12  2:10   16   38:57 19.1  1:04    7   21:51  7:03 1:21:56 
   15  704 Laurel Famigletti                              38    2 14:25  1:46  2:17   42   41:53 17.8  1:39    6   21:45  7:01 1:21:57 
   16  569 Amy Enderlein           Blaine             MN  43   23 16:23  2:00  2:02    9   37:19 19.9  1:28   49   25:52  8:21 1:23:01 
   17  587 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  33   60 20:29  2:30  2:43    7   36:11 20.6  2:10   17   22:52  7:23 1:24:22 
   18  657 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  40   29 17:42  2:10  2:26   20   39:39 18.8  0:56   28   24:03  7:46 1:24:43 
   19  564 Sonja Daniels           Duluth             MN  40   40 19:00  2:19  1:50   12   37:50 19.7  1:10   41   25:01  8:05 1:24:50 
   20  670 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37   38 18:51  2:18  2:23   36   41:05 18.1  1:23   12   22:23  7:14 1:26:03 
   21  614 Mika Kunz               Plymouth           MN  49   57 20:20  2:29  2:00    8   36:29 20.4  1:50   48   25:49  8:20 1:26:26 
   22  691 Terry Wosmek            Duluth             MN  26   50 19:28  2:23  2:06   31   40:47 18.2  0:55   22   23:25  7:33 1:26:39 
   23  575 Lisa Filzen             Hermantown         MN  24   43 19:04  2:20  1:57   40   41:34 17.9  1:19   18   22:56  7:24 1:26:48 
   24  556 Mina Bradley            Duluth             MN  40   15 15:47  1:56  1:53   45   42:27 17.5  1:06   64   26:50  8:40 1:28:02 
   25  661 Renee Saamanen          Duluth             MN  37   65 20:44  2:32  2:01    6   36:09 20.6  1:39   73   27:59  9:02 1:28:30 
   26  602 Jana Kayser             Esko               MN  29   61 20:35  2:31  2:39   18   39:25 18.9  0:55   39   25:00  8:04 1:28:32 
   27  664 Kathleen Schultz        Waconia            MN  50   55 20:10  2:28  2:43   27   40:19 18.5  1:45   25   23:38  7:38 1:28:34 
   28  698 Christine Brooks        Minneapolis        MN  30   54 19:39  2:24  2:27   21   39:51 18.7  1:09   46   25:35  8:16 1:28:40 
   29  562 Joanna Dagenais         Rochester          MN  26    6 14:53  1:49  3:28   69   45:24 16.4  1:05   29   24:04  7:46 1:28:53 
   30  663 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  38   34 18:21  2:15  2:30   29   40:43 18.3  1:14   54   26:09  8:26 1:28:55 
   31  627 Paula Menzel            Hermantown         MN  43   75 22:00  2:41  2:17   35   41:01 18.1  0:49   20   23:09  7:28 1:29:15 
   32  676 Lyssa Supinski          Duluth             MN  42   10 15:21  1:53  2:13   37   41:05 18.1  1:31   84   29:16  9:27 1:29:25 
   33  572 Emily Erickson          Duluth             MN  21    8 14:59  1:50  4:05   66   45:19 16.4  1:47   26   23:52  7:42 1:30:01 
   34  560 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  38    3 14:27  1:46  2:32  118   51:00 14.6  1:11    3   21:05  6:49 1:30:14 
   35  688 Gretchen Warnke         Eagan              MN  43   28 17:37  2:09  1:49   23   39:59 18.6  2:03   81   28:50  9:18 1:30:17 
   36  696 Linda Hagen             Duluth             MN  50   73 21:48  2:40  1:28   39   41:31 17.9  1:46   27   23:54  7:43 1:30:26 
   37  665 Mary Seitz              Duluth             MN  50   21 16:18  2:00  2:43   30   40:44 18.3  1:57   80   28:49  9:18 1:30:30 
   38  610 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  28   80 22:29  2:45  2:32   41   41:40 17.9  0:56   21   23:13  7:30 1:30:48 
   39  642 Laura Palombi           Hermantown         MN  34   20 16:15  1:59  2:15   80   46:45 15.9  1:03   36   24:49  8:01 1:31:05 
   40  668 Sarah Shilman           Duluth             MN  34   72 21:39  2:39  2:40   33   40:49 18.2  1:10   42   25:09  8:07 1:31:25 
   41  568 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  16   19 16:13  1:59  3:33   78   46:37 16.0  0:58   38   24:58  8:04 1:32:16 
   42  684 Melanie Tuominen        Duluth             MN  42   89 23:33  2:53  2:08   19   39:34 18.8  1:29   45   25:35  8:15 1:32:17 
   43  578 Susan Frericks          Silver Bay         MN  46   24 16:47  2:03  2:45   62   44:49 16.6  1:31   59   26:31  8:34 1:32:21 
   44  617 Anita Leach             Worthington        MN  49   66 20:55  2:33  3:01   38   41:09 18.1  2:23   40   25:01  8:05 1:32:27 
   45  659 Shawna Rees             Thunder Bay        ON  33   69 21:29  2:38  2:54   32   40:47 18.2  1:33   51   26:03  8:24 1:32:44 
   46  609 Lynette Kovach          Duluth             MN  43   56 20:13  2:28  2:55   55   44:17 16.8  1:04   47   25:39  8:17 1:34:06 
   47  584 Amy Haney               Duluth             MN  40   92 23:38  2:53  2:41   24   40:05 18.6  0:56   66   27:03  8:44 1:34:22 
   48  652 Dezeray Pollard         Duluth             MN  50   53 19:39  2:24  3:24   44   42:10 17.6  1:52   69   27:37  8:55 1:34:41 
   49  632 Natalie Netzel          St Paul            MN  28   52 19:31  2:23  2:16   76   46:09 16.1  2:01   50   25:54  8:22 1:35:48 
   50  582 Leah Gruhn              Duluth             MN  34   58 20:21  2:29  2:16   26   40:16 18.5  1:52   99   31:09 10:03 1:35:51 
   51  586 Zoe Harvieux            Duluth             MN  16    7 14:56  1:50  2:17   68   45:23 16.4  1:57  104   31:23 10:08 1:35:54 
   52  620 Ashley Luna             Duluth             MN  27   94 24:03  2:56  3:51   25   40:15 18.5  2:17   44   25:33  8:15 1:35:58 
   53  574 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  30   39 19:00  2:19  2:57   85   46:55 15.9  1:06   55   26:13  8:28 1:36:09 
   54  599 Sara Jensen             Minneapolis        MN  38   90 23:34  2:53  2:50   43   42:09 17.7  1:56   53   26:06  8:25 1:36:33 
   55  667 Kristin Shields         Ramsey             MN  39   35 18:30  2:16  2:51   47   43:16 17.2  2:43   86   29:25  9:30 1:36:43 
   56  669 Carolyn Siers           Duluth             MN  44   59 20:25  2:30  3:13   94   47:50 15.6  1:52   24   23:31  7:36 1:36:49 
   57  660 Julie Reichhoff         Duluth             MN  46   62 20:37  2:31  2:56   95   47:51 15.5  1:56   23   23:31  7:35 1:36:49 
   58  672 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  38   87 23:19  2:51  2:37   74   45:46 16.3  0:54   35   24:49  8:01 1:37:23 
   59  646 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  34   49 19:26  2:23  2:01   67   45:22 16.4  0:56   90   29:47  9:37 1:37:29 
   60  597 Kelcy Huston            Duluth             MN  17   32 18:06  2:13  2:15  109   49:58 14.9  1:01   57   26:21  8:30 1:37:39 
   61  598 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  37   82 22:34  2:46  4:04   60   44:46 16.6  1:40   34   24:45  7:59 1:37:48 
   62  636 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  49   67 20:55  2:34  3:15   72   45:32 16.3  1:59   56   26:14  8:28 1:37:53 
   63  619 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  27   63 20:40  2:32  2:16   61   44:48 16.6  1:06   83   29:07  9:24 1:37:56 
   64  651 Janice Piper            Thunder Bay        ON  53   64 20:43  2:32  3:43   97   48:02 15.5  0:59   32   24:35  7:56 1:37:58 
   65  601 Michele Johnson         Duluth             MN  37   44 19:05  2:20  2:30  100   48:52 15.2  1:05   63   26:41  8:37 1:38:11 
   66  548 Lainey Bannon           Thunder Bay        ON  26   74 21:52  2:40  3:22   59   44:41 16.7  1:41   65   26:54  8:41 1:38:28 
   67  549 Anna Bedogne            Pleasant Prairie   WI  30   71 21:38  2:39  4:19   56   44:19 16.8  1:55   62   26:37  8:36 1:38:46 
   68  682 Carole Torreano         Largo              FL  65   76 22:03  2:42  3:05   34   40:51 18.2  1:39  103   31:21 10:07 1:38:59 
   69  541 Penny Agar              Duluth             MN  59   51 19:31  2:23  2:42   77   46:28 16.0  1:30   82   29:00  9:22 1:39:08 
   70  555 Catherine Braden        Minneapolis        MN  28  101 24:34  3:00  2:31   54   44:11 16.8  1:57   52   26:03  8:25 1:39:15 
   71  540 Maureen Adams           Thunder Bay        ON  49   83 22:38  2:46  2:56   83   46:51 15.9  1:38   43   25:31  8:14 1:39:32 
   72  629 Jessica Morris          River Falls        WI  20   88 23:23  2:51  2:38  113   50:21 14.8  1:05   14   22:34  7:17 1:39:58 
   73  639 Lonna Oster             Fort Frances       ON  39  100 24:31  3:00  3:05   73   45:37 16.3  1:08   58   26:25  8:32 1:40:44 
   74  606 Sarah Koehler           Duluth             MN  23  131 28:36  3:30  2:53   48   43:17 17.2  1:12   37   24:52  8:02 1:40:47 
   75  550 Colleen Began           Barnum             MN  42   47 19:17  2:22  3:30   49   43:29 17.1  2:52  108   31:45 10:15 1:40:52 
   76  542 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  27   46 19:15  2:21  3:04   71   45:31 16.3  1:57  100   31:11 10:04 1:40:56 
   77  628 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  31  125 27:57  3:25  3:40   50   43:43 17.0  1:34   30   24:19  7:51 1:41:11 
   78  666 Natasha Shack           Fort Frances       ON  33   84 22:47  2:47  2:37   82   46:45 15.9  1:40   68   27:28  8:52 1:41:15 
   79  581 Katie Gravesen          River Falls        WI  38   79 22:27  2:45  3:03   52   43:48 17.0  1:56   94   30:13  9:45 1:41:25 
   80  596 Anne Howard             Superior           WI  54   77 22:11  2:43  2:41   81   46:45 15.9  1:57   75   28:01  9:03 1:41:33 
   81  567 Gigi Dobosenski         Saint Peter        MN  38   42 19:03  2:20  2:47   57   44:23 16.8  1:42  121   33:49 10:55 1:41:43 
   82  630 Katie Mosack            Milwaukee          WI  41  103 24:59  3:03  3:39   64   44:57 16.6  1:39   72   27:53  9:00 1:43:05 
   83  585 Meghan Hanson           Madison            WI  28  102 24:55  3:03  3:52   51   43:44 17.0  1:03   91   29:51  9:38 1:43:23 
   84  654 Jennifer Pontinen       Virginia           MN  39  111 26:03  3:11  4:51   46   42:50 17.4  2:38   67   27:11  8:46 1:43:30 
   85  579 Ashley Geheren          Dayton             MN  23   30 17:51  2:11  3:32  111   50:04 14.9  0:57  105   31:26 10:09 1:43:48 
   86  611 Jill Kragseth           Palatine           IL  35   22 16:22  2:00  2:48   93   47:48 15.6  1:44  125   35:10 11:21 1:43:49 
   87  616 Kiri Langseth-Schmidt   Fort Collins       CO  28   85 22:56  2:48  2:17   53   44:09 16.9  1:34  119   33:21 10:46 1:44:15 
   88  571 Liesa Erickson          Duluth             MN  18   27 17:31  2:09  3:31  117   50:52 14.6  1:25  106   31:28 10:09 1:44:45 
   89  678 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  37  108 25:41  3:08  3:40   89   47:19 15.7  2:14   60   26:35  8:35 1:45:27 
   90  615 Shanti Lakhan           Duluth             MN  41  104 25:15  3:05  2:50   84   46:52 15.9  1:08   89   29:40  9:35 1:45:44 
   91  631 Mollie Nelson           Duluth             MN  24  118 27:00  3:18  2:42   65   45:17 16.4  1:02   93   29:56  9:40 1:45:55 
   92  561 Andrea Coombs           Fargo              ND  38   95 24:07  2:57  2:28   96   47:59 15.5  1:33   92   29:52  9:38 1:45:57 
   93  680 Kelli Timmersman        Austin             MN  23   33 18:19  2:14  3:27  101   48:55 15.2  1:41  122   34:09 11:01 1:46:29 
   94  635 Vickie O,hara           St. Cloud          MN  54  115 26:20  3:13  2:53   87   47:03 15.8  2:28   79   28:44  9:16 1:47:27 
   95  650 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  37   68 21:05  2:35  3:00  115   50:27 14.7  1:21  109   31:56 10:18 1:47:46 
   96  573 Ann Evans               Minneapolis        MN  30   25 17:05  2:05  4:06  119   51:04 14.6  2:55  114   32:41 10:33 1:47:50 
   97  613 Lois Kubow              Duluth             MN  60   78 22:16  2:43  4:18   99   48:35 15.3  1:29  102   31:17 10:06 1:47:53 
   98  566 Nancy Day               Cottage Grove      MN  53  114 26:13  3:12  3:46   92   47:45 15.6  1:27   88   29:38  9:34 1:48:46 
   99  677 Connie Sylvester        Duluth             MN  39  109 25:43  3:09  5:05   70   45:26 16.4  1:17  110   31:58 10:19 1:49:27 
  100  679 April Tillges           Saint Paul         MN  35   96 24:17  2:58  3:28   86   46:58 15.8  2:28  113   32:28 10:29 1:49:38 
  101  580 Kelli Glonchak          Superior           WI  32  107 25:27  3:07  4:50  114   50:21 14.8  1:09   71   27:52  9:00 1:49:39 
  102  692 Oriana Zens             Saint Paul         MN  27  124 27:41  3:23  5:19  102   49:00 15.2  2:01   61   26:37  8:36 1:50:36 
  103  557 Melissa Bradley         Proctor            MN  33  120 27:09  3:19  4:54   91   47:36 15.6  1:44   85   29:22  9:29 1:50:44 
  104  570 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  34   45 19:14  2:21  3:41  116   50:31 14.7  2:42  124   34:52 11:15 1:50:57 
  105  689 Jean Weiss              Minneapolis        MN  64  121 27:37  3:23  4:14   58   44:36 16.7  2:28  111   32:12 10:24 1:51:06 
  106  607 Sheila Koewler          Duluth             MN  31  105 25:17  3:05  6:44  107   49:42 15.0  1:42   78   28:15  9:07 1:51:38 
  107  671 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  42   98 24:22  2:59  3:21  104   49:37 15.0  1:32  118   33:14 10:44 1:52:04 
  108  590 Breanna Hess            Duluth             MN  17   48 19:24  2:22  3:13  120   52:19 14.2  1:36  128   35:38 11:30 1:52:09 
  109  674 Robyn Stoneburner       Duluth             MN  18   26 17:25  2:08  5:10  122   52:22 14.2  1:30  129   35:43 11:32 1:52:09 
  110  547 Amanda Bach             South Range        WI  33   70 21:34  2:38  5:08   98   48:33 15.3  2:14  126   35:12 11:22 1:52:39 
  111  643 Linda Pauluik           Thunder Bay        ON  54  117 26:31  3:14  5:02   90   47:21 15.7  2:38  101   31:13 10:05 1:52:43 
  112  703 Jessica Flink           Duluth             MN  34  112 26:10  3:12  7:56   75   45:46 16.3  3:26   87   29:36  9:33 1:52:51 
  113  612 Ailie Kubow             Blaine             MN  37   91 23:34  2:53  3:04   63   44:54 16.6  2:00  135   40:25 13:03 1:53:56 
  114  594 Rebecca Honegger        Minneapolis        MN  23   81 22:29  2:45  2:14  121   52:20 14.2  1:31  127   35:26 11:26 1:53:59 
  115  644 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  30   99 24:26  2:59  3:57  125   53:21 13.9  1:27  107   31:34 10:11 1:54:43 
  116  690 Susan Wipson            Duluth             MN  44   86 22:59  2:49  4:01   79   46:37 16.0  1:22  134   40:18 13:00 1:55:15 
  117  653 Annie Pollard           Cloquet            MN  33  136 31:03  3:48  4:42  108   49:55 14.9  2:12   70   27:49  8:59 1:55:38 
  118  647 Aimee Peter             Rosemount          MN  36  106 25:17  3:05  4:40   88   47:10 15.8  1:47  130   37:56 12:15 1:56:48 
  119  546 Valerie Bach            Tempe              AZ  31  113 26:12  3:12  3:10  124   53:12 14.0  1:53  116   32:56 10:38 1:57:22 
  120  603 Tammy Kimball           Hermantown         MN  44  133 30:52  3:46  5:01  112   50:20 14.8  3:25   76   28:04  9:03 1:57:39 
  121  655 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  40  130 28:21  3:28  4:20  103   49:23 15.1  1:08  123   34:42 11:12 1:57:53 
  122  623 Denise Lundstrom        Duluth             MN  40  116 26:25  3:14  4:01  135 1:02:23 11.9  2:34   15   22:51  7:23 1:58:12 
  123  577 Stephanie Forslund      Esko               MN  42  134 31:01  3:47  4:59  106   49:41 15.0  2:12  117   33:04 10:40 2:00:55 
  124  695 Melissa Halverson       Cloquet            MN  33  135 31:01  3:47  4:41  110   50:01 14.9  2:00  120   33:23 10:47 2:01:05 
  125  638 Joanna Ongstad          Fargo              ND  25   97 24:18  2:58  8:32  130   56:37 13.1  1:56   96   30:33  9:52 2:01:54 
  126  552 Paige Bell              Fargo              ND  21  126 27:59  3:25  4:46  127   55:50 13.3  2:47   97   30:34  9:52 2:01:54 
  127  675 Jenna Stout             West Fargo         ND  28  128 28:00  3:25  4:47  128   55:50 13.3  2:45   98   30:34  9:52 2:01:54 
  128  595 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  33  127 28:00  3:25  4:48  131   56:37 13.1  1:59   95   30:33  9:52 2:01:54 
  129  645 Cathy Pazzelli          Britt              MN  48  129 28:02  3:25  3:34  134 1:01:55 12.0  2:11   77   28:06  9:04 2:03:46 
  130  600 Stephanie Johnson       Duluth             MN  28  123 27:41  3:23  6:38  129   56:22 13.2  2:45  112   32:19 10:26 2:05:43 
  131  681 Jodi Timmersman         Cloquet            MN  25   93 24:00  2:56  5:00  123   52:56 14.1  1:32  136   43:46 14:07 2:07:12 
  132  662 Kristine Saulsbury      Corcoran           MN  37  138 38:00  4:39  5:34  105   49:38 15.0  1:29  115   32:52 10:36 2:07:32 
  133  583 Bobbi Halverson         Cook               MN  38  119 27:03  3:18  6:11  126   55:41 13.4  2:01  131   38:59 12:35 2:09:52 
  134  687 Becky Walker            Saint Paul         MN  44  110 25:44  3:09  5:05  132   58:17 12.8  2:02  132   39:39 12:48 2:10:46 
  135  563 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  34   41 19:03  2:20  2:54  138 1:20:24  9.3  0:50   74   28:01  9:03 2:11:09 
  136  686 Emily Waldo             Esko               MN  26  132 30:03  3:40  4:22  136 1:06:49 11.1  1:54  133   40:09 12:57 2:23:16 
  137  544 Kimberly Asperheim      Duluth             MN  43  137 31:05  3:48  5:01  133 1:01:00 12.2  2:00  137   48:53 15:47 2:27:57 
  138  591 Linda Hoff              Hermantown         MN  60  122 27:39  3:23  5:28  137 1:07:31 11.0  1:44  138   53:12 17:10 2:35:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Zach Goldberg           Minnetrista        MN  19    1 13:02  1:36  1:21    1   34:19 21.7  0:59    1   16:59  5:29 1:06:37 
    2  423 Jake Croteau            Duluth             MN  17    2 15:11  1:51  2:16    2   34:23 21.6  0:50    4   19:23  6:15 1:12:01 
    3  413 Nathan Bich             Duluth             MN  15    3 15:14  1:52  1:34    4   35:17 21.1  1:11    5   20:07  6:30 1:13:21 
    4  513 Andy Rudberg            Hibbing            MN  18    4 18:11  2:13  4:07    5   39:25 18.9  1:03    3   19:14  6:12 1:21:58 
    5  482 Meirs Moore             Duluth             MN  19    6 21:59  2:41  1:46    3   34:52 21.3  1:25    6   22:01  7:07 1:22:01 
    6  473 William Maki            Hibbing            MN  18    5 20:16  2:29  2:38    6   41:25 18.0  1:42    2   18:10  5:52 1:24:09 
    7  498 Tyler Platt             Hibbing            MN  18    7 28:44  3:31  2:45    7   44:20 16.8  2:09    7   27:59  9:02 1:45:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  568 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  16    2 16:13  1:59  3:33    2   46:37 16.0  0:58    1   24:58  8:04 1:32:16 
    2  586 Zoe Harvieux            Duluth             MN  16    1 14:56  1:50  2:17    1   45:23 16.4  1:57    3   31:23 10:08 1:35:54 
    3  597 Kelcy Huston            Duluth             MN  17    5 18:06  2:13  2:15    3   49:58 14.9  1:01    2   26:21  8:30 1:37:39 
    4  571 Liesa Erickson          Duluth             MN  18    4 17:31  2:09  3:31    4   50:52 14.6  1:25    4   31:28 10:09 1:44:45 
    5  590 Breanna Hess            Duluth             MN  17    6 19:24  2:22  3:13    5   52:19 14.2  1:36    5   35:38 11:30 1:52:09 
    6  674 Robyn Stoneburner       Duluth             MN  18    3 17:25  2:08  5:10    6   52:22 14.2  1:30    6   35:43 11:32 1:52:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  537 Mike Ward               Duluth             MN  24    1 13:01  1:36  1:16    1   31:17 23.8  0:42    1   18:01  5:49 1:04:14 
    2  530 Jared Sundstrom         Proctor            MN  24    2 14:51  1:49  1:29    2   35:05 21.2  0:53    3   21:34  6:58 1:13:50 
    3  419 Garrett Cardinal        Champlin           MN  22    3 14:55  1:50  2:17    3   35:29 21.0  1:09    4   25:24  8:12 1:19:12 
    4  457 John Hunn               Duluth             MN  22    4 22:42  2:46  2:34    4   39:37 18.8  0:56    2   18:27  5:57 1:24:13 
    5  533 Jordan Timmersman       Austin             MN  22    6 23:23  2:52  3:04    5   43:48 17.0  1:24    5   27:22  8:50 1:38:58 
    6  522 Randall Sedlachek       Superior           WI  23    5 22:54  2:48  4:06    6   44:13 16.8  1:22    6   29:05  9:23 1:41:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  633 Andrea Nisler           White Bear Lake    MN  24    2 15:54  1:57  1:58    1   38:14 19.5  1:05    1   22:14  7:11 1:19:24 
    2  575 Lisa Filzen             Hermantown         MN  24    5 19:04  2:20  1:57    2   41:34 17.9  1:19    3   22:56  7:24 1:26:48 
    3  572 Emily Erickson          Duluth             MN  21    1 14:59  1:50  4:05    5   45:19 16.4  1:47    4   23:52  7:42 1:30:01 
    4  629 Jessica Morris          River Falls        WI  20    7 23:23  2:51  2:38    8   50:21 14.8  1:05    2   22:34  7:17 1:39:58 
    5  606 Sarah Koehler           Duluth             MN  23   10 28:36  3:30  2:53    3   43:17 17.2  1:12    5   24:52  8:02 1:40:47 
    6  579 Ashley Geheren          Dayton             MN  23    3 17:51  2:11  3:32    7   50:04 14.9  0:57    8   31:26 10:09 1:43:48 
    7  631 Mollie Nelson           Duluth             MN  24    8 27:00  3:18  2:42    4   45:17 16.4  1:02    6   29:56  9:40 1:45:55 
    8  680 Kelli Timmersman        Austin             MN  23    4 18:19  2:14  3:27    6   48:55 15.2  1:41    9   34:09 11:01 1:46:29 
    9  594 Rebecca Honegger        Minneapolis        MN  23    6 22:29  2:45  2:14    9   52:20 14.2  1:31   10   35:26 11:26 1:53:59 
   10  552 Paige Bell              Fargo              ND  21    9 27:59  3:25  4:46   10   55:50 13.3  2:47    7   30:34  9:52 2:01:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  521 Daniel Sebo             Winona             MN  25    3 18:02  2:12  1:52    2   36:00 20.7  1:40    1   19:19  6:14 1:16:51 
    2  452 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  26    7 20:08  2:28  1:30    1   35:39 20.9  1:03    4   21:58  7:06 1:20:16 
    3  459 Eric Johnson            Plymouth           MN  28    1 14:56  1:50  2:30    3   37:41 19.7  2:43    6   23:12  7:29 1:21:00 
    4  405 David Armstrong         Moorhead           MN  27    4 18:16  2:14  2:40    4   38:58 19.1  0:58    3   21:18  6:53 1:22:08 
    5  517 William Schumacher      Minneapolis        MN  27    5 18:26  2:15  2:46    5   39:25 18.9  0:50    2   20:49  6:43 1:22:15 
    6  471 Brendan Lavallee        Saint Michael      MN  26    2 16:09  1:59  3:17    8   41:52 17.8  0:54    5   22:09  7:09 1:24:20 
    7  488 Ian Nickila             Duluth             MN  27   12 21:10  2:35  2:31    6   39:28 18.9  2:06   11   24:20  7:51 1:29:32 
    8  500 Anthony Powell          Hopkins            MN  25   11 20:52  2:33  2:29   12   44:31 16.7  0:59   10   24:14  7:49 1:33:05 
    9  536 Dustin Waldo            Esko               MN  27   15 25:13  3:05  3:02    7   41:31 17.9  0:55    8   23:44  7:40 1:34:23 
   10  420 Corey Christofel        Burnsville         MN  27    6 18:55  2:19  3:42   11   44:27 16.7  1:18   15   27:39  8:56 1:36:00 
   11  503 Cole Privette           Rochester          MN  25    9 20:11  2:28  4:20   10   43:15 17.2  1:24   18   32:02 10:20 1:41:10 
   12  467 William Kraft           Chanhassen         MN  25   14 22:27  2:45  2:14   15   47:42 15.6  0:52   16   28:15  9:07 1:41:28 
   13  538 Greg White              Cloquet            MN  28   18 27:36  3:22  3:14   13   46:05 16.1  1:05    9   23:50  7:42 1:41:49 
   14  438 Dan Farnsworth          Fargo              ND  29   17 26:16  3:13  3:39   14   46:47 15.9  1:11   12   24:36  7:56 1:42:27 
   15  486 Adam Nelson             Denver             CO  28   10 20:45  2:32  7:14   17   48:50 15.2  2:14   13   26:37  8:35 1:45:37 
   16  519 Derek Schutz            Bloomington        MN  27   16 25:42  3:08  4:29   16   48:23 15.4  2:19   14   27:24  8:51 1:48:15 
   17  534 Dustin Timmersman       Cloquet            MN  27    8 20:11  2:28  2:57   19   53:42 13.9  1:33   17   31:42 10:14 1:50:03 
   18  504 Brett Puffer            Duluth             MN  29   13 21:26  2:37 26:56    9   42:02 17.7  1:46    7   23:24  7:33 1:55:32 
   19  460 Dave Johnston           Plymouth           MN  26   19 31:03  3:48  4:27   18   50:44 14.7  1:43   19   33:29 10:48 2:01:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  592 Michelle Hoffman        New Hope           MN  28    2 16:00  1:58  1:39    3   39:53 18.7  1:01    1   22:13  7:10 1:20:45 
    2  658 Janna Radtke            Duluth             MN  28    3 16:10  1:59  2:33    1   39:04 19.0  1:09    2   22:52  7:23 1:21:46 
    3  691 Terry Wosmek            Duluth             MN  26    5 19:28  2:23  2:06    5   40:47 18.2  0:55    4   23:25  7:33 1:26:39 
    4  602 Jana Kayser             Esko               MN  29    7 20:35  2:31  2:39    2   39:25 18.9  0:55    6   25:00  8:04 1:28:32 
    5  562 Joanna Dagenais         Rochester          MN  26    1 14:53  1:49  3:28   12   45:24 16.4  1:05    5   24:04  7:46 1:28:53 
    6  610 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  28   10 22:29  2:45  2:32    6   41:40 17.9  0:56    3   23:13  7:30 1:30:48 
    7  632 Natalie Netzel          St Paul            MN  28    6 19:31  2:23  2:16   14   46:09 16.1  2:01    8   25:54  8:22 1:35:48 
    8  620 Ashley Luna             Duluth             MN  27   13 24:03  2:56  3:51    4   40:15 18.5  2:17    7   25:33  8:15 1:35:58 
    9  619 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  27    8 20:40  2:32  2:16   11   44:48 16.6  1:06   12   29:07  9:24 1:37:56 
   10  548 Lainey Bannon           Thunder Bay        ON  26    9 21:52  2:40  3:22   10   44:41 16.7  1:41   11   26:54  8:41 1:38:28 
   11  555 Catherine Braden        Minneapolis        MN  28   15 24:34  3:00  2:31    9   44:11 16.8  1:57    9   26:03  8:25 1:39:15 
   12  542 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  27    4 19:15  2:21  3:04   13   45:31 16.3  1:57   16   31:11 10:04 1:40:56 
   13  585 Meghan Hanson           Madison            WI  28   16 24:55  3:03  3:52    7   43:44 17.0  1:03   13   29:51  9:38 1:43:23 
   14  616 Kiri Langseth-Schmidt   Fort Collins       CO  28   11 22:56  2:48  2:17    8   44:09 16.9  1:34   18   33:21 10:46 1:44:15 
   15  692 Oriana Zens             Saint Paul         MN  27   18 27:41  3:23  5:19   15   49:00 15.2  2:01   10   26:37  8:36 1:50:36 
   16  638 Joanna Ongstad          Fargo              ND  25   14 24:18  2:58  8:32   19   56:37 13.1  1:56   14   30:33  9:52 2:01:54 
   17  675 Jenna Stout             West Fargo         ND  28   19 28:00  3:25  4:47   17   55:50 13.3  2:45   15   30:34  9:52 2:01:54 
   18  600 Stephanie Johnson       Duluth             MN  28   17 27:41  3:23  6:38   18   56:22 13.2  2:45   17   32:19 10:26 2:05:43 
   19  681 Jodi Timmersman         Cloquet            MN  25   12 24:00  2:56  5:00   16   52:56 14.1  1:32   20   43:46 14:07 2:07:12 
   20  686 Emily Waldo             Esko               MN  26   20 30:03  3:40  4:22   20 1:06:49 11.1  1:54   19   40:09 12:57 2:23:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  425 Ryan Dewey              Esko               MN  34    1 13:46  1:41  1:39    1   33:26 22.3  1:00    1   20:02  6:28 1:09:51 
    2  697 David White             Edina              MN  30    7 20:22  2:29  2:54    2   35:34 20.9  2:09    2   21:27  6:55 1:22:24 
    3  446 Daniel Gunderson        Duluth             MN  34    3 16:39  2:02  2:44    5   39:00 19.1  1:17   10   27:32  8:53 1:27:10 
    4  409 Sontino Bedogne         Pleasant Prairie   WI  32    9 22:27  2:45  3:54    4   38:29 19.3  2:22    3   22:28  7:15 1:29:38 
    5  464 John Koewler            Duluth             MN  33    2 16:27  2:01  3:34    7   42:06 17.7  1:01    8   26:38  8:36 1:29:44 
    6  436 Josh Evans              Minneapolis        MN  32    6 20:04  2:27  3:24    9   45:02 16.5  1:04    5   25:15  8:09 1:34:47 
    7  705 Ryan Appleby            Minneapolis        MN  30   10 24:23  2:59  4:32    6   40:30 18.4  1:36    9   27:30  8:53 1:38:30 
    8  418 Keith Bryant            Stewartville       MN  31   12 31:51  3:53  3:55    3   37:10 20.0  1:28    4   24:10  7:48 1:38:31 
    9  515 Greg Sandager           Stillwater         MN  30    5 19:04  2:20  3:25   12   51:52 14.3  1:19    6   25:57  8:23 1:41:35 
   10  474 Noah Markon             Richfield          MN  34   11 27:26  3:21  3:56   10   47:50 15.6  1:38    7   26:08  8:26 1:46:56 
   11  440 Jack Fritz              Minneapolis        MN  33    4 18:28  2:16  4:03   11   49:32 15.0  2:39   11   35:25 11:26 1:50:05 
   12  476 Michael McMillan        Excelsior          MN  31    8 22:11  2:43  1:46    8   44:07 16.9  2:11   12   40:34 13:05 1:50:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  588 Julie Hendrickson       Duluth             MN  32    2 14:31  1:47  1:23    1   34:17 21.7  0:50    1   21:07  6:49 1:12:06 
    2  626 Heather Marden          Rochester          MN  32    1 14:15  1:45  1:53    3   37:32 19.8  1:10    3   22:59  7:25 1:17:48 
    3  587 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  33   11 20:29  2:30  2:43    2   36:11 20.6  2:10    2   22:52  7:23 1:24:22 
    4  698 Christine Brooks        Minneapolis        MN  30    9 19:39  2:24  2:27    4   39:51 18.7  1:09    7   25:35  8:16 1:28:40 
    5  642 Laura Palombi           Hermantown         MN  34    3 16:15  1:59  2:15   12   46:45 15.9  1:03    5   24:49  8:01 1:31:05 
    6  668 Sarah Shilman           Duluth             MN  34   15 21:39  2:39  2:40    7   40:49 18.2  1:10    6   25:09  8:07 1:31:25 
    7  659 Shawna Rees             Thunder Bay        ON  33   12 21:29  2:38  2:54    6   40:47 18.2  1:33    8   26:03  8:24 1:32:44 
    8  582 Leah Gruhn              Duluth             MN  34   10 20:21  2:29  2:16    5   40:16 18.5  1:52   20   31:09 10:03 1:35:51 
    9  574 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  30    5 19:00  2:19  2:57   14   46:55 15.9  1:06    9   26:13  8:28 1:36:09 
   10  646 Kim Pederson            Eden Prairie       MN  34    8 19:26  2:23  2:01   10   45:22 16.4  0:56   18   29:47  9:37 1:37:29 
   11  549 Anna Bedogne            Pleasant Prairie   WI  30   14 21:38  2:39  4:19    9   44:19 16.8  1:55   10   26:37  8:36 1:38:46 
   12  628 Candice Mohs            Vadnais Heights    MN  31   23 27:57  3:25  3:40    8   43:43 17.0  1:34    4   24:19  7:51 1:41:11 
   13  666 Natasha Shack           Fort Frances       ON  33   16 22:47  2:47  2:37   13   46:45 15.9  1:40   11   27:28  8:52 1:41:15 
   14  573 Ann Evans               Minneapolis        MN  30    4 17:05  2:05  4:06   22   51:04 14.6  2:55   22   32:41 10:33 1:47:50 
   15  580 Kelli Glonchak          Superior           WI  32   19 25:27  3:07  4:50   20   50:21 14.8  1:09   13   27:52  9:00 1:49:39 
   16  557 Melissa Bradley         Proctor            MN  33   22 27:09  3:19  4:54   15   47:36 15.6  1:44   16   29:22  9:29 1:50:44 
   17  570 Elizabeth Erickson      Bloomington        MN  34    7 19:14  2:21  3:41   21   50:31 14.7  2:42   25   34:52 11:15 1:50:57 
   18  607 Sheila Koewler          Duluth             MN  31   18 25:17  3:05  6:44   17   49:42 15.0  1:42   15   28:15  9:07 1:51:38 
   19  547 Amanda Bach             South Range        WI  33   13 21:34  2:38  5:08   16   48:33 15.3  2:14   26   35:12 11:22 1:52:39 
   20  703 Jessica Flink           Duluth             MN  34   20 26:10  3:12  7:56   11   45:46 16.3  3:26   17   29:36  9:33 1:52:51 
   21  644 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  30   17 24:26  2:59  3:57   24   53:21 13.9  1:27   21   31:34 10:11 1:54:43 
   22  653 Annie Pollard           Cloquet            MN  33   26 31:03  3:48  4:42   18   49:55 14.9  2:12   12   27:49  8:59 1:55:38 
   23  546 Valerie Bach            Tempe              AZ  31   21 26:12  3:12  3:10   23   53:12 14.0  1:53   23   32:56 10:38 1:57:22 
   24  695 Melissa Halverson       Cloquet            MN  33   25 31:01  3:47  4:41   19   50:01 14.9  2:00   24   33:23 10:47 2:01:05 
   25  595 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  33   24 28:00  3:25  4:48   25   56:37 13.1  1:59   19   30:33  9:52 2:01:54 
   26  563 Karola Dalen            Wrenshall, Mn      MN  34    6 19:03  2:20  2:54   26 1:20:24  9.3  0:50   14   28:01  9:03 2:11:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  453 Michael Hendrickson     Duluth             MN  35    1 14:23  1:46  1:35    2   32:44 22.7  0:53    3   19:31  6:18 1:09:04 
    2  512 Jeremy Rondorf          Andover            MN  38    3 15:33  1:54  1:43    1   30:48 24.2  1:09    5   20:26  6:36 1:09:38 
    3  495 Glen Palokangas         Hermantown         MN  36    2 15:28  1:54  1:11    4   33:49 22.0  0:41    2   18:54  6:06 1:10:01 
    4  700 Tim McShane             Duluth             MN  36   11 18:38  2:17  1:40    3   33:45 22.0  0:54    1   18:21  5:56 1:13:17 
    5  403 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  36    9 18:05  2:13  1:50    5   33:59 21.9  1:27    4   20:13  6:32 1:15:33 
    6  502 Shannon Pring           Barnum             MN  37    6 16:43  2:03  2:00    8   37:10 20.0  1:07    7   21:54  7:04 1:18:53 
    7  427 Glen Drexler            Duluth             MN  39    5 16:41  2:02  1:47   11   39:15 19.0  1:01    8   21:54  7:04 1:20:36 
    8  480 Jere Mohr               Duluth             MN  35    4 16:24  2:00  1:54    7   36:42 20.3  2:09   10   23:47  7:41 1:20:54 
    9  510 Patrick Riley           Wrenshall          MN  37    8 17:51  2:11  2:05   12   39:33 18.8  1:15    6   21:06  6:49 1:21:48 
   10  525 Justin Small            Duluth             MN  36   13 19:44  2:25  2:18    6   34:24 21.6  0:51   12   26:03  8:24 1:23:17 
   11  429 Tim Duffy               Duluth             MN  39   10 18:08  2:13  4:06    9   38:24 19.4  1:14    9   22:58  7:25 1:24:50 
   12  507 Tim Rasch               Duluth             MN  37   12 19:28  2:23  2:34   10   38:43 19.2  0:58   11   25:42  8:18 1:27:23 
   13  432 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  37    7 17:32  2:09  2:13   14   43:13 17.2  1:18   14   28:37  9:14 1:32:52 
   14  402 Nabil Amra              Minneapolis        MN  38   14 26:28  3:14  5:08   13   40:02 18.6  2:09   13   26:31  8:34 1:40:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  589 Sara Hermanson          Andover            MN  36    4 15:34  1:54  1:25    1   33:12 22.4  1:02    1   20:03  6:28 1:11:15 
    2  621 Teresa Lund             Brainerd           MN  38    3 15:27  1:53  2:08    3   38:27 19.3  1:20    6   24:30  7:54 1:21:50 
    3  543 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  35    6 17:55  2:12  2:10    4   38:57 19.1  1:04    4   21:51  7:03 1:21:56 
    4  704 Laurel Famigletti                              38    1 14:25  1:46  2:17    7   41:53 17.8  1:39    3   21:45  7:01 1:21:57 
    5  670 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  37    9 18:51  2:18  2:23    6   41:05 18.1  1:23    5   22:23  7:14 1:26:03 
    6  661 Renee Saamanen          Duluth             MN  37   12 20:44  2:32  2:01    2   36:09 20.6  1:39   15   27:59  9:02 1:28:30 
    7  663 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  38    7 18:21  2:15  2:30    5   40:43 18.3  1:14   10   26:09  8:26 1:28:55 
    8  560 Elizabeth Conklin       Duluth             MN  38    2 14:27  1:46  2:32   26   51:00 14.6  1:11    2   21:05  6:49 1:30:14 
    9  599 Sara Jensen             Minneapolis        MN  38   17 23:34  2:53  2:50    8   42:09 17.7  1:56    9   26:06  8:25 1:36:33 
   10  667 Kristin Shields         Ramsey             MN  39    8 18:30  2:16  2:51   10   43:16 17.2  2:43   16   29:25  9:30 1:36:43 
   11  672 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  38   16 23:19  2:51  2:37   17   45:46 16.3  0:54    8   24:49  8:01 1:37:23 
   12  598 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  37   15 22:34  2:46  4:04   13   44:46 16.6  1:40    7   24:45  7:59 1:37:48 
   13  601 Michele Johnson         Duluth             MN  37   11 19:05  2:20  2:30   23   48:52 15.2  1:05   13   26:41  8:37 1:38:11 
   14  639 Lonna Oster             Fort Frances       ON  39   21 24:31  3:00  3:05   16   45:37 16.3  1:08   11   26:25  8:32 1:40:44 
   15  581 Katie Gravesen          River Falls        WI  38   14 22:27  2:45  3:03   11   43:48 17.0  1:56   18   30:13  9:45 1:41:25 
   16  567 Gigi Dobosenski         Saint Peter        MN  38   10 19:03  2:20  2:47   12   44:23 16.8  1:42   23   33:49 10:55 1:41:43 
   17  654 Jennifer Pontinen       Virginia           MN  39   25 26:03  3:11  4:51    9   42:50 17.4  2:38   14   27:11  8:46 1:43:30 
   18  611 Jill Kragseth           Palatine           IL  35    5 16:22  2:00  2:48   21   47:48 15.6  1:44   24   35:10 11:21 1:43:49 
   19  678 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  37   23 25:41  3:08  3:40   20   47:19 15.7  2:14   12   26:35  8:35 1:45:27 
   20  561 Andrea Coombs           Fargo              ND  38   19 24:07  2:57  2:28   22   47:59 15.5  1:33   17   29:52  9:38 1:45:57 
   21  650 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  37   13 21:05  2:35  3:00   25   50:27 14.7  1:21   19   31:56 10:18 1:47:46 
   22  677 Connie Sylvester        Duluth             MN  39   24 25:43  3:09  5:05   15   45:26 16.4  1:17   20   31:58 10:19 1:49:27 
   23  679 April Tillges           Saint Paul         MN  35   20 24:17  2:58  3:28   18   46:58 15.8  2:28   21   32:28 10:29 1:49:38 
   24  612 Ailie Kubow             Blaine             MN  37   18 23:34  2:53  3:04   14   44:54 16.6  2:00   27   40:25 13:03 1:53:56 
   25  647 Aimee Peter             Rosemount          MN  36   22 25:17  3:05  4:40   19   47:10 15.8  1:47   25   37:56 12:15 1:56:48 
   26  662 Kristine Saulsbury      Corcoran           MN  37   27 38:00  4:39  5:34   24   49:38 15.0  1:29   22   32:52 10:36 2:07:32 
   27  583 Bobbi Halverson         Cook               MN  38   26 27:03  3:18  6:11   27   55:41 13.4  2:01   26   38:59 12:35 2:09:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  524 Harvey Skees            Eden Prairie       MN  41    5 15:53  1:57  1:28    1   30:55 24.1  0:58    1   19:17  6:14 1:08:28 
    2  511 Wade Rockwood           Park City          UT  43    1 14:34  1:47  1:50    2   31:42 23.5  1:29    2   19:19  6:14 1:08:52 
    3  449 Kevin Haney             Duluth             MN  42    3 15:43  1:55  2:16    8   37:02 20.1  1:12    4   20:51  6:44 1:17:01 
    4  400 Troy Adams              Cloquet            MN  42    7 16:52  2:04  1:47    4   35:07 21.2  1:15    7   22:39  7:19 1:17:38 
    5  535 Mark Vandal             Rochester          MN  43    8 16:53  2:04  1:55    3   34:57 21.3  1:34   11   23:18  7:31 1:18:34 
    6  520 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  42   11 19:03  2:20  1:18    5   35:25 21.0  1:05    8   22:52  7:23 1:19:40 
    7  426 Curt Dimberio           Duluth             MN  42   19 21:15  2:36  2:14    6   36:01 20.7  1:12    3   19:45  6:23 1:20:26 
    8  470 Eric Langlee            Ham Lake           MN  42   14 19:52  2:26  1:53    9   37:37 19.8  1:06    5   21:00  6:47 1:21:27 
    9  462 Andy Kester             Duluth             MN  40    2 15:30  1:54  2:38   13   39:50 18.7  0:50   10   22:58  7:25 1:21:44 
   10  526 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  43    4 15:51  1:56  3:04   15   40:16 18.5  0:50    9   22:52  7:23 1:22:51 
   11  415 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  43    9 17:18  2:07  2:39   10   38:09 19.5  1:37   12   23:49  7:41 1:23:30 
   12  505 Daniel Radloff          Duluth             MN  42   18 20:52  2:33  2:24    7   36:12 20.6  1:18   13   23:53  7:43 1:24:38 
   13  404 Eric Anderson           Hermantown         MN  40   15 19:58  2:27  3:26   11   39:27 18.9  1:25    6   22:00  7:06 1:26:14 
   14  528 Joe Stark               Cloquet            MN  42    6 16:35  2:02  2:37   14   40:02 18.6  2:10   20   27:01  8:43 1:28:23 
   15  414 David Bolf              Duluth             MN  42   12 19:37  2:24  2:34   12   39:44 18.7  1:36   19   26:19  8:30 1:29:48 
   16  434 Jason Eue               Minnetonka         MN  41   10 18:44  2:17  3:17   16   40:18 18.5  1:57   16   25:38  8:17 1:29:52 
   17  411 Chad Belanger           International Fall MN  41   13 19:40  2:24  3:48   18   41:03 18.1  1:43   14   24:54  8:02 1:31:06 
   18  484 Aaron Munson            Duluth             MN  42   17 20:26  2:30  2:32   19   42:12 17.6  0:58   18   26:07  8:26 1:32:13 
   19  422 Darren Coombs           Fargo              ND  40   20 21:59  2:41  2:54   20   42:34 17.5  1:04   22   28:42  9:16 1:37:11 
   20  489 Brian Ninneman          Cloquet            MN  44   16 19:59  2:27  2:58   22   48:46 15.3  1:06   15   24:55  8:03 1:37:42 
   21  445 Kent Graves             Elk River          MN  44   21 29:17  3:35  3:33   17   40:49 18.2  1:32   17   25:46  8:19 1:40:54 
   22  483 Mike More               Edina              MN  41   22 29:20  3:35  2:54   21   46:12 16.1  1:48   21   27:06  8:45 1:47:18 
   23  437 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  43   23 36:15  4:26  4:26   23   52:05 14.3  1:37   23   37:55 12:14 2:12:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  637 Jena Ogston             Duluth             MN  42    1 14:46  1:48  1:30    1   35:10 21.2  0:52    1   20:33  6:38 1:12:50 
    2  553 Kirsten Bich            Duluth             MN  44    7 18:46  2:18  1:38    2   35:12 21.1  1:03    2   21:38  6:59 1:18:15 
    3  569 Amy Enderlein           Blaine             MN  43    4 16:23  2:00  2:02    3   37:19 19.9  1:28   10   25:52  8:21 1:23:01 
    4  657 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  40    6 17:42  2:10  2:26    6   39:39 18.8  0:56    6   24:03  7:46 1:24:43 
    5  564 Sonja Daniels           Duluth             MN  40    8 19:00  2:19  1:50    4   37:50 19.7  1:10    7   25:01  8:05 1:24:50 
    6  556 Mina Bradley            Duluth             MN  40    3 15:47  1:56  1:53   11   42:27 17.5  1:06   11   26:50  8:40 1:28:02 
    7  627 Paula Menzel            Hermantown         MN  43   12 22:00  2:41  2:17    9   41:01 18.1  0:49    4   23:09  7:28 1:29:15 
    8  676 Lyssa Supinski          Duluth             MN  42    2 15:21  1:53  2:13   10   41:05 18.1  1:31   16   29:16  9:27 1:29:25 
    9  688 Gretchen Warnke         Eagan              MN  43    5 17:37  2:09  1:49    7   39:59 18.6  2:03   15   28:50  9:18 1:30:17 
   10  684 Melanie Tuominen        Duluth             MN  42   14 23:33  2:53  2:08    5   39:34 18.8  1:29    8   25:35  8:15 1:32:17 
   11  609 Lynette Kovach          Duluth             MN  43   10 20:13  2:28  2:55   13   44:17 16.8  1:04    9   25:39  8:17 1:34:06 
   12  584 Amy Haney               Duluth             MN  40   15 23:38  2:53  2:41    8   40:05 18.6  0:56   12   27:03  8:44 1:34:22 
   13  669 Carolyn Siers           Duluth             MN  44   11 20:25  2:30  3:13   17   47:50 15.6  1:52    5   23:31  7:36 1:36:49 
   14  550 Colleen Began           Barnum             MN  42    9 19:17  2:22  3:30   12   43:29 17.1  2:52   18   31:45 10:15 1:40:52 
   15  630 Katie Mosack            Milwaukee          WI  41   17 24:59  3:03  3:39   14   44:57 16.6  1:39   13   27:53  9:00 1:43:05 
   16  615 Shanti Lakhan           Duluth             MN  41   18 25:15  3:05  2:50   16   46:52 15.9  1:08   17   29:40  9:35 1:45:44 
   17  671 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  42   16 24:22  2:59  3:21   19   49:37 15.0  1:32   20   33:14 10:44 1:52:04 
   18  690 Susan Wipson            Duluth             MN  44   13 22:59  2:49  4:01   15   46:37 16.0  1:22   23   40:18 13:00 1:55:15 
   19  603 Tammy Kimball           Hermantown         MN  44   22 30:52  3:46  5:01   21   50:20 14.8  3:25   14   28:04  9:03 1:57:39 
   20  655 Kathy Pykkonen          Hermantown         MN  40   21 28:21  3:28  4:20   18   49:23 15.1  1:08   21   34:42 11:12 1:57:53 
   21  623 Denise Lundstrom        Duluth             MN  40   20 26:25  3:14  4:01   24 1:02:23 11.9  2:34    3   22:51  7:23 1:58:12 
   22  577 Stephanie Forslund      Esko               MN  42   23 31:01  3:47  4:59   20   49:41 15.0  2:12   19   33:04 10:40 2:00:55 
   23  687 Becky Walker            Saint Paul         MN  44   19 25:44  3:09  5:05   22   58:17 12.8  2:02   22   39:39 12:48 2:10:46 
   24  544 Kimberly Asperheim      Duluth             MN  43   24 31:05  3:48  5:01   23 1:01:00 12.2  2:00   24   48:53 15:47 2:27:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  487 Ian Nemerov             Edina              MN  48    2 13:57  1:43  1:51    1   32:15 23.1  1:16    3   19:19  6:14 1:08:37 
    2  428 Daniel Duff             Duluth             MN  49    3 14:26  1:46  1:56    2   33:51 22.0  1:18    1   18:27  5:58 1:09:57 
    3  492 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  45    4 15:23  1:53  1:35    4   35:16 21.1  1:08    2   19:18  6:14 1:12:38 
    4  699 Doug Berg               Duluth             MN  45    8 16:42  2:03  1:40    3   34:26 21.6  1:05    7   21:02  6:47 1:14:53 
    5  424 Brian Cruikshank        Eden Prairie       MN  46   10 18:19  2:14  2:05    7   35:28 21.0  1:07    4   19:27  6:17 1:16:24 
    6  421 Mike Comstock           Centerville        MN  47    6 16:22  2:00  1:55    9   36:30 20.4  1:13    9   21:38  6:59 1:17:37 
    7  478 Anthony Melton          Champlin           MN  47    9 17:36  2:09  1:45    5   35:17 21.1  1:36   11   22:32  7:17 1:18:45 
    8  412 James Benning           Duluth             MN  49   11 18:46  2:18  2:08    6   35:21 21.0  1:32   10   21:52  7:04 1:19:38 
    9  401 Steve Adams             Thunder Bay        ON  46   13 19:47  2:25  2:26   10   37:28 19.9  1:33    6   20:34  6:38 1:21:47 
   10  451 Joel Harris             Hermantown         MN  45   14 20:53  2:33  1:36   11   38:32 19.3  1:04    8   21:31  6:57 1:23:34 
   11  430 Timothy Dungan          Frisco             TX  45   12 18:50  2:18  2:32    8   36:23 20.4  1:55   12   24:50  8:01 1:24:28 
   12  456 Erik Hjelm              Andover            MN  45    7 16:30  2:01  2:23   13   39:36 18.8  1:47   14   26:59  8:43 1:27:14 
   13  490 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  49    5 16:06  1:58  2:32   12   38:37 19.3  2:44   16   31:48 10:16 1:31:45 
   14  539 Michael Wilson          Shuniah            ON  48   15 22:52  2:48  4:07   14   44:30 16.7  2:12   13   26:22  8:31 1:40:01 
   15  417 Corey Bowman            Bloomington        MN  48   16 26:46  3:16  5:21   15   49:08 15.1  1:16   15   29:31  9:32 1:52:00 
   16  435 Matt Evans              Eau Claire         WI  47    1 12:51  1:35  1:51   16 1:05:59 11.3 12:15    5   19:36  6:20 1:52:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  608 Kris Kolenz             Duluth             MN  48    1 15:28  1:54  1:44    1   35:18 21.1  1:14    1   22:04  7:07 1:15:46 
    2  634 Michelle Nordland       Pine Island        MN  45    2 15:34  1:54  1:49    3   37:21 19.9  1:41    4   24:40  7:58 1:21:03 
    3  551 Linda Belanger          International Fall MN  46    4 18:44  2:18  1:25    4   37:55 19.6  1:04    2   22:30  7:16 1:21:36 
    4  614 Mika Kunz               Plymouth           MN  49    5 20:20  2:29  2:00    2   36:29 20.4  1:50    7   25:49  8:20 1:26:26 
    5  578 Susan Frericks          Silver Bay         MN  46    3 16:47  2:03  2:45    6   44:49 16.6  1:31    9   26:31  8:34 1:32:21 
    6  617 Anita Leach             Worthington        MN  49    7 20:55  2:33  3:01    5   41:09 18.1  2:23    5   25:01  8:05 1:32:27 
    7  660 Julie Reichhoff         Duluth             MN  46    6 20:37  2:31  2:56    9   47:51 15.5  1:56    3   23:31  7:35 1:36:49 
    8  636 Louanna O'Connor        Thunder Bay        ON  49    8 20:55  2:34  3:15    7   45:32 16.3  1:59    8   26:14  8:28 1:37:53 
    9  540 Maureen Adams           Thunder Bay        ON  49    9 22:38  2:46  2:56    8   46:51 15.9  1:38    6   25:31  8:14 1:39:32 
   10  645 Cathy Pazzelli          Britt              MN  48   10 28:02  3:25  3:34   10 1:01:55 12.0  2:11   10   28:06  9:04 2:03:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  444 David Goldberg          Minnetrista        MN  53    1 12:56  1:35  1:20    1   32:24 23.0  0:56    2   20:11  6:31 1:07:46 
    2  496 Craig Peterson          Minneapolis        MN  51    2 13:58  1:43  1:16    4   34:02 21.9  1:08    1   18:50  6:05 1:09:12 
    3  477 Jeff Melby              Bloomington        MN  54    3 14:35  1:47  2:05    2   32:56 22.6  1:03    4   22:08  7:09 1:12:46 
    4  469 James Kunz              Plymouth           MN  52    6 17:15  2:07  2:02    3   33:19 22.3  1:04    3   20:55  6:45 1:14:33 
    5  694 Rick Abrahamson         Andover            MN  51    4 16:02  1:58  1:46    7   35:21 21.0  1:13    8   23:20  7:32 1:17:40 
    6  466 Paul Kovach             Duluth             MN  52    8 18:27  2:15  2:11    5   34:18 21.7  1:09   10   23:51  7:42 1:19:55 
    7  461 Kevin Kervina           Duluth             MN  52   13 20:13  2:28  2:04    6   35:03 21.2  1:10    5   22:11  7:10 1:20:39 
    8  442 Troy Geheren            Dayton             MN  52   12 19:54  2:26  2:13    8   35:24 21.0  2:11    7   23:19  7:32 1:22:58 
    9  516 Ted Schick              Esko               MN  52   10 18:50  2:18  2:29   10   38:15 19.5  1:47    9   23:39  7:38 1:24:56 
   10  702 Jack Shovein            North Oaks         MN  54    9 18:39  2:17  2:55    9   37:29 19.8  1:49   11   24:19  7:51 1:25:09 
   11  441 Christian Froemke       Lino Lakes         MN  51    5 16:17  2:00  2:50   14   41:38 17.9  1:31   13   26:51  8:40 1:29:05 
   12  494 Chuck Palokangas        Saginaw            MN  50   16 25:32  3:07  2:36   12   40:04 18.6  1:01    6   23:12  7:29 1:32:23 
   13  475 Edward McArthur         Roseville          MN  52    7 17:28  2:08  3:09   15   42:30 17.5  1:27   14   27:59  9:02 1:32:32 
   14  514 Brett Salo              Cohasset           MN  50   11 19:01  2:20  2:36   13   40:52 18.2  2:13   15   28:20  9:09 1:33:01 
   15  455 Don Hickman             Merrifield         MN  54   14 21:59  2:41  4:01   11   38:44 19.2  1:43   18   33:13 10:43 1:39:37 
   16  439 Rick Frericks           Silver Bay         MN  51   17 27:17  3:20  4:33   16   44:07 16.9  1:57   12   24:25  7:53 1:42:18 
   17  508 Hugh Reitan             Duluth             MN  52   18 27:24  3:21  6:57   17   44:57 16.6  3:12   16   31:12 10:04 1:53:40 
   18  454 George Hess             Edina              MN  50   15 25:23  3:06  4:44   18   54:52 13.6  2:07   17   32:16 10:25 1:59:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  673 Lisa Spethmann          St. Cloud          MN  50    1 15:09  1:51  2:43    2   40:41 18.3  1:14    1   22:02  7:07 1:21:48 
    2  664 Kathleen Schultz        Waconia            MN  50    4 20:10  2:28  2:43    1   40:19 18.5  1:45    2   23:38  7:38 1:28:34 
    3  696 Linda Hagen             Duluth             MN  50    6 21:48  2:40  1:28    4   41:31 17.9  1:46    3   23:54  7:43 1:30:26 
    4  665 Mary Seitz              Duluth             MN  50    2 16:18  2:00  2:43    3   40:44 18.3  1:57    8   28:49  9:18 1:30:30 
    5  652 Dezeray Pollard         Duluth             MN  50    3 19:39  2:24  3:24    5   42:10 17.6  1:52    5   27:37  8:55 1:34:41 
    6  651 Janice Piper            Thunder Bay        ON  53    5 20:43  2:32  3:43   10   48:02 15.5  0:59    4   24:35  7:56 1:37:58 
    7  596 Anne Howard             Superior           WI  54    7 22:11  2:43  2:41    6   46:45 15.9  1:57    6   28:01  9:03 1:41:33 
    8  635 Vickie O,hara           St. Cloud          MN  54    9 26:20  3:13  2:53    7   47:03 15.8  2:28    7   28:44  9:16 1:47:27 
    9  566 Nancy Day               Cottage Grove      MN  53    8 26:13  3:12  3:46    9   47:45 15.6  1:27    9   29:38  9:34 1:48:46 
   10  643 Linda Pauluik           Thunder Bay        ON  54   10 26:31  3:14  5:02    8   47:21 15.7  2:38   10   31:13 10:05 1:52:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  693 Bill Stroozus           Duluth             MN  57    1 17:14  2:07  2:13    4   40:46 18.3  1:37    1   23:23  7:33 1:25:12 
    2  701 Mark Rauschenfecs       Duluth             MN  58    3 19:20  2:22  1:54    1   37:25 19.9  1:36    2   25:53  8:21 1:26:07 
    3  501 Michael Powers          Minneapolis        MN  57    2 18:25  2:15  2:34    3   39:00 19.1  1:14    4   27:07  8:45 1:28:19 
    4  491 Patrick O'Connor        Thunder Bay        ON  57    4 20:19  2:29  3:34    2   37:59 19.6  1:38    3   26:19  8:30 1:29:48 
    5  499 Tony Pollack            Ironwood           MI  56    5 28:33  3:29  6:11    5   42:00 17.7  2:18    5   32:11 10:23 1:51:12 
    6  433 Nels Erickson           Duluth             MN  55    6 33:18  4:04  6:19    6 1:00:11 12.4  4:47    6   32:16 10:25 2:16:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  541 Penny Agar              Duluth             MN  59    1 19:31  2:23  2:42    1   46:28 16.0  1:30    1   29:00  9:22 1:39:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  458 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  63    4 23:27  2:52  3:20    1   40:45 18.3  1:47    1   26:09  8:27 1:35:27 
    2  506 Rick Raimo              Duluth             MN  64    2 19:49  2:25  3:49    2   42:52 17.4  2:02    3   30:15  9:46 1:38:45 
    3  518 Charles Schumacher      Duluth             MN  62    3 21:24  2:37  4:42    3   50:26 14.8  2:25    2   28:36  9:14 1:47:31 
    4  410 John Beintema           Bloomington        MN  60    1 17:04  2:05  6:21    4   56:43 13.1  5:32    4   42:59 13:52 2:08:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  613 Lois Kubow              Duluth             MN  60    1 22:16  2:43  4:18    2   48:35 15.3  1:29    1   31:17 10:06 1:47:53 
    2  689 Jean Weiss              Minneapolis        MN  64    2 27:37  3:23  4:14    1   44:36 16.7  2:28    2   32:12 10:24 1:51:06 
    3  591 Linda Hoff              Hermantown         MN  60    3 27:39  3:23  5:28    3 1:07:31 11.0  1:44    3   53:12 17:10 2:35:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  416 Tim Boulay              Thunder Bay        ON  66    1 19:19  2:22  4:03    1   38:38 19.3  1:27    1   24:12  7:49 1:27:37 
    2  465 Lyle Koivisto           Tucson             AZ  68    4 27:26  3:21  1:49    2   39:39 18.8  0:57    3   29:07  9:24 1:38:56 
    3  468 Robert Kranz            Kapaa              HI  66    3 25:08  3:04  3:06    3   41:34 17.9  1:54    2   28:10  9:05 1:39:50 
    4  532 Mike Tenney             Excelsior          MN  69    2 20:25  2:30  5:08    4   45:58 16.2  2:41    4   38:04 12:17 1:52:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  682 Carole Torreano         Largo              FL  65    1 22:03  2:42  3:05    1   40:51 18.2  1:39    1   31:21 10:07 1:38:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  472 Richard Lebeau          Largo              FL  70    1 19:51  2:26  4:16    1   41:32 17.9  2:18    1   30:36  9:53 1:38:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        311
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:    268
Number of Male   Finishers:              130
Number of Female Finishers:              138
Did not Finish Race or Did Not Start:     39