2013 Kiwanis Kids Triathlon
Baxter , MN
8/24/2013

race logo










					                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 24, 2013
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  184 Owen Robertson          Brainerd           MN   5    3  1:16  2:23    1    9:57  0:43    1    8:52   23:10 
    2  145 Dreeson Millam          Big Lake           MN   5    2  1:13  2:03    3   12:15  0:42    3   12:16   28:26 
    3    5 Benjamin Anderson       Merrifield         MN   5    1  1:11  2:09    2   11:19  0:35    5   14:18   29:29 
    4  203 David Sorenson          Big Lake           MN   5    4  1:17  1:40    5   15:07  0:47    2   10:49   29:39 
    5  181 Eli Ringwald            Rice               MN   5    6  1:33  2:21    6   15:45  1:05    4   13:06   33:48 
    6  169 Aiden Pederson          Fosston            MN   5    5  1:25  2:00    4   15:01  0:58    6   16:10   35:32 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  237 Lilly Derosier          Ft. Ripley         MN   5    1  1:24  1:15    1   12:16  0:34    1   15:08   30:35 
    2  123 Addison Lillo           Brainerd           MN   5    2  1:24  2:22    2   12:34  0:41    2   15:11   32:10 
    3  267 Taylor Manecke          Brainerd           MN   5    4  1:28  2:32    3   13:35  0:46    4   16:09   34:28 
    4  243 Sierra Larson           Pequot Lakes       MN   5    3  1:25  1:35    6   15:18  0:58    3   15:15   34:29 
    5   37 Gabrielle Dahlberg      Little Falls       MN   5    5  1:30  2:56    4   15:08  0:41    6   18:40   38:52 
    6   86 Audrey Hastings         Brainerd           MN   5    7  1:39  1:03    5   15:09  1:09    7   19:56   38:54 
    7  163 Allyson O'Neill         Brainerd           MN   5    6  1:34  2:14    7   22:53  3:54    5   18:18   48:50 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   23 Bennett Brown           Plymouth           MN   6    2  1:08  1:09    4   10:36  0:35    1    8:53   22:20 
    2  216 Kade Stengrim           Brainerd           MN   6    6  1:18  2:10    2    9:28  0:34    2    9:21   22:50 
    3  118 Bridger Larson          Hawley             MN   6    5  1:16  2:22    1    9:27  0:41    3    9:25   23:10 
    4   45 Brandon Eberts          Brainerd           MN   6    1  1:04  1:26    3   10:22  0:35    6   12:33   25:59 
    5   85 Gabe Hallgren           Baxter             MN   6    3  1:10  1:50    5   11:38  0:37    7   13:15   28:28 
    6  250 David Rivers            Brainerd           MN   6    4  1:12  2:12    7   13:46  0:49    4   11:50   29:49 
    7   14 Aric Bittman            Sauk Rapids        MN   6    9  1:22  2:49    6   13:39  0:53    5   11:50   30:32 
    8   83 Payton Haglin           Brainerd           MN   6    7  1:19  1:30    9   14:34  0:48    8   14:36   32:45 
    9  166 Silas Osborne           Brainerd           MN   6    8  1:21  2:37    8   14:14  0:49    9   19:55   38:55 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  262 Zoe Sumner              Minneapolis        MN   6    2  1:13  1:34    1   11:04  0:36    2   11:00   25:25 
    2   55 Brianna Finnegan        Baxter             MN   6    6  1:26  1:58    2   11:32  0:37    1    9:56   25:27 
    3  160 Amy Olson               Zimmerman          MN   6    3  1:18  1:50    3   11:56  0:43    3   11:05   26:49 
    4  117 Reese Laposky           Baxter             MN   6    1  1:12  1:31    5   12:12  0:43    4   11:37   27:13 
    5  255 Delana Doty             Bemidji            MN   6    4  1:19  2:15    7   14:19  1:11    5   12:36   31:39 
    6   93 Liliana Hoard           Elk River          MN   6    7  1:27  2:25    6   13:25  0:57    6   13:30   31:42 
    7  147 Madelyn Miller          Baxter             MN   6    8  1:28  1:48    4   12:00  1:07    7   15:31   31:52 
    8   62 Mya Frank               Cold Spring        MN   6    9  1:37  1:44    8   14:53  1:02    8   17:09   36:22 
    9   26 Helena Buchan           Big Lake           MN   6    5  1:25  3:57    9   29:51  1:29    9   23:48 1:00:27 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   96 Elijah Hoelz            Baxter             MN   7    1  0:59  0:57    3    9:42  0:31    1    7:58   20:05 
    2   29 Rhys Carey              Pillager           MN   7    6  1:11  0:53    1    9:21  0:35    2    8:53   20:51 
    3  217 Kalvin Stengrim         Brainerd           MN   7    3  1:06  1:56    2    9:31  0:29    5   12:17   25:18 
    4   99 Gus Hoffman             Edina              MN   7   11  1:30  2:19    8   11:01  1:06    3    9:49   25:44 
    5  254 John Hagen              Brainerd           MN   7    5  1:07  1:37    4    9:51  0:36    9   13:24   26:32 
    6    1 Grant Adams             Albert Lea         MN   7    4  1:07  1:22    5   10:22  1:31    6   12:20   26:40 
    7  103 Jude Horton             Princeton          MN   7    7  1:13  2:23    7   10:53  0:30    4   12:16   27:13 
    8   87 Lance Hastings          Brainerd           MN   7    8  1:17  2:12    6   10:31  0:40    8   13:14   27:51 
    9   69 Dylan Gross             Baxter             MN   7    9  1:18  2:02    9   11:07  0:50   10   14:02   29:16 
   10  269 Benjamin Thompson       Brainerd           MN   7   10  1:20  2:30   10   13:25  0:54    7   12:30   30:37 
   11  228 Drew Whitlock           Baxter             MN   7    2  1:05  1:26   11   14:31  0:59   11   22:55   40:53 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  152 Kaelyn Nelson           Ramsey             MN   7   16  1:13  1:17    2    9:52  0:36    1    7:42   20:38 
    2  214 Sophie Steindl          Madison Lake       MN   7    3  1:00  1:45    4   10:05  0:26    2    9:04   22:18 
    3   25 Matia Bruggeman         Brainerd           MN   7    2  0:59  1:48    1    9:31  0:33    5    9:39   22:28 
    4   33 Lindy Cordes            Brainerd           MN   7   10  1:09  1:40    3   10:03  0:32    8   10:03   23:25 
    5  179 Ava Riegel              Rogers             MN   7   15  1:13  1:58    8   11:17  0:48    3    9:29   24:43 
    6  101 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN   7   11  1:10  1:36   12   12:08  0:46    7    9:57   25:34 
    7   34 Ava Couture             Brainerd           MN   7   12  1:10  2:11   13   12:12  0:38    4    9:36   25:44 
    8  260 Paige Larsen            Cold Spring        MN   7   17  1:14  1:35   16   12:26  0:38    9   10:09   26:01 
    9    8 Alice Balsley           Baxter             MN   7    7  1:06  1:58   17   12:33  1:03    6    9:47   26:25 
   10  257 Sydney Jones            Aitkin             MN   7    5  1:02  1:45    7   11:16  0:55   11   11:55   26:49 
   11  120 Isabel Larson           Crosby             MN   7    6  1:04  1:43    9   11:18  0:51   12   11:55   26:49 
   12    6 Mallory Anderson        Merrifield         MN   7    1  0:56  2:13    5   10:25  0:49   13   12:34   26:56 
   13  235 Bridget Danielson       Motley             MN   7   20  1:19  2:25   20   13:53  0:46   10   10:16   28:37 
   14  134 Molly Matetich          Bemidji            MN   7   14  1:12  1:48   10   11:24  1:12   16   13:13   28:48 
   15    3 Ella Allen              Anoka              MN   7    9  1:09  2:22   11   11:37  0:47   15   13:02   28:54 
   16  253 Keira Nickaboine        Brainerd           MN   7    8  1:07  1:40   15   12:20  1:32   14   12:52   29:29 
   17   65 Piper Froiland          Sauk Rapids        MN   7   22  1:30  3:13   14   12:17  0:45   18   14:20   32:03 
   18   57 Natalie Fleck           Brainerd           MN   7   21  1:28  2:51   19   13:24  0:46   17   13:49   32:15 
   19  170 Kyla Pederson           Fosston            MN   7   18  1:15  2:03    6   11:07  1:20   19   17:28   33:10 
   20   31 Veronica Cattanach      St Paul            MN   7   19  1:18  2:59   18   12:54  1:53   21   20:38   39:41 
   21  177 Camden Rauen            Baxter             MN   7   13  1:11  2:19   22   16:02  0:50   20   19:21   39:41 
   22  219 Ashlyn Stroot           Brainerd           MN   7    4  1:02  2:10   21   15:20                            


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1   28 Finn Carey              Pillager           MN   8   21  1:08  0:48    1    8:25  0:34    5    7:29   18:22 
    2  218 Owen Sterner            Minnetonka         MN   8    1  0:54  1:06   10    8:55  0:26    2    7:05   18:24 
    3  116 Eli Laposky             Brainerd           MN   8    4  1:00  0:52    3    8:31  0:33    7    7:32   18:26 
    4  263 Wes Sumner              Minneapolis        MN   8    3  0:58  0:46    6    8:48  0:28    4    7:28   18:27 
    5  199 Gabe Shanoff            Little Falls       MN   8   16  1:04  1:20    2    8:29  0:28    6    7:31   18:50 
    6  141 Chase Messner           Nisswa             MN   8   17  1:04  1:23    5    8:41  0:30    3    7:19   18:56 
    7   56 John Finnegan           Baxter             MN   8    8  1:01  1:12    9    8:53  0:30    9    7:42   19:17 
    8  154 Johnny Nemeth           Sartell            MN   8    9  1:02  1:09    8    8:50  0:37   10    7:48   19:25 
    9  128 Brody Lund              Brainerd           MN   8   25  1:11  1:15    4    8:39  0:33   12    8:03   19:39 
   10   53 Gavin Fenstad           Saint Cloud        MN   8   10  1:03  1:28   12    9:22  0:25    8    7:39   19:55 
   11  110 Aiden Jurek             Minneapolis        MN   8    2  0:57  0:58   13    9:31  0:31   14    8:29   20:24 
   12  197 Steven Selisker         Baxter             MN   8   13  1:03  0:54   14    9:44  0:37   13    8:14   20:31 
   13  175 Sean Pickle             St. Cloud          MN   8   22  1:08  1:33   21   10:37  0:27    1    6:55   20:38 
   14  242 Kal Larson              Pequot Lakes       MN   8    5  1:00  1:04   11    9:02  0:54   20    9:40   21:39 
   15  268 Braedan Manecke         Brainerd           MN   8    7  1:01  2:34   15    9:46  0:33   11    7:56   21:48 
   16  162 Kenny Olson             Zimmerman          MN   8    6  1:01  1:48   16    9:55  0:36   17    9:14   22:32 
   17  192 Leif Rustad             Brainerd           MN   8   24  1:10  1:42   19   10:18  0:49   15    8:45   22:43 
   18   84 Eli Hallgren            Baxter             MN   8   18  1:05  1:07   22   10:57  0:53   16    8:46   22:47 
   19   68 Nathan Green            Annandale          MN   8   26  1:12  0:46   20   10:25  0:40   21   10:05   23:07 
   20  246 Ben Maurer              Baxter             MN   8   12  1:03  2:10   17   10:03  0:45   18    9:25   23:24 
   21  195 Bryan Schaitberger      Baxter             MN   8   11  1:03  2:02   18   10:10  0:47   22   10:07   24:07 
   22  149 Ben Munson              Annandale          MN   8   27  1:16  1:31   23   10:59  0:36   24   10:29   24:50 
   23  206 Stephen Sorenson        Big Lake           MN   8   14  1:04  1:49   27   11:29  0:49   23   10:17   25:26 
   24   39 Noah Dahlberg           Little Falls       MN   8   15  1:04  3:12   24   11:09  0:41   19    9:32   25:37 
   25   67 Ben Grams               Brainerd           MN   8   20  1:07  1:49    7    8:50  1:36   28   12:44   26:04 
   26  210 Joshua Stark            Nisswa             MN   8   23  1:09  1:55   25   11:11  1:01   25   11:17   26:31 
   27   32 Dillon Cordes           Brainerd           MN   8   19  1:06  2:24   26   11:25  0:39   27   11:54   27:28 
   28  137 Samuel Mattson          Baxter             MN   8   29  1:22  2:40   28   11:53  0:45   26   11:46   28:24 
   29   30 Pj Cattanach            St Paul            MN   8   28  1:20  2:59   29   11:59  1:32   29   18:51   36:40 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  161 Izzy Olson              Nisswa             MN   8    8  1:07  1:05    1    9:34  0:30    4    8:56   21:10 
    2   73 Ashley Hagen            Little Falls       MN   8    3  1:03  1:16   10   10:51  0:34    1    8:42   22:25 
    3  233 Aden Yost               Baxter             MN   8   12  1:09  1:34    5   10:01  0:42    5    9:17   22:41 
    4   20 Molly Brekke            Fargo              ND   8   15  1:10  2:20    3    9:49  0:37    2    8:52   22:46 
    5  108 Jana Johnson            Mankato            MN   8    6  1:06  1:01   14   11:27  0:38    3    8:53   23:02 
    6  232 Paige Yeager            Brainerd           MN   8    9  1:07  1:44    8   10:16  0:35    6    9:24   23:05 
    7  138 Sophia Mattson          Baxter             MN   8    2  1:01  1:38    4    9:54  0:32   10   10:28   23:31 
    8   94 Zoe Hoard               Elk River          MN   8   16  1:11  1:56    6   10:10  0:34    8   10:20   24:08 
    9   82 Lily Haglin             Brainerd           MN   8    7  1:06  1:27    7   10:12  0:52   11   11:02   24:37 
   10    9 Emma Daisy Balsley      Baxter             MN   8    4  1:04  2:18   18   11:35  0:32    7    9:51   25:19 
   11  193 Peyton Sabart           Sauk Rapids        MN   8   13  1:10  1:36    9   10:17  0:37   18   12:16   25:53 
   12  174 Iyana Pickar            Baxter             MN   8   10  1:08  1:23   11   11:00  0:42   15   11:46   25:56 
   13   13 Emily Bastian           Baxter             MN   8   19  1:16  1:12   12   11:02  0:46   14   11:43   25:58 
   14  182 Cally Robertson         Brainerd           MN   8   11  1:08  2:49    2    9:38  0:43   17   11:59   26:16 
   15  194 Evie Sampsell-Jones     Minneapolis        MN   8   21  1:19  2:14   15   11:32  1:00    9   10:21   26:24 
   16   75 Molly Kate Hagen        Plainview          MN   8   20  1:18  1:21   20   11:49  0:42   13   11:26   26:34 
   17   36 Brynn Cross             Alexandria         MN   8    1  1:00  1:04   13   11:12  0:57   19   12:49   27:00 
   18   50 Cassie Ernster          Baxter             MN   8   14  1:10  1:38   17   11:34  0:57   16   11:57   27:14 
   19   42 Grace Dickinson         Brainerd           MN   8    5  1:05  1:07   16   11:33  0:34   20   13:31   27:48 
   20   15 Kaytlin Bittman         Sauk Rapids        MN   8   17  1:13  2:09   21   13:07  0:37   12   11:09   28:14 
   21    2 Anika Aho               Merrifield         MN   8   18  1:15  2:36   19   11:47  0:43   21   16:52   33:12 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  265 Carsen Turk             Crosby             MN   9    5  1:09  0:50    5    8:34  0:33    2    6:49   17:53 
    2  119 Caidin Larson           Hawley             MN   9    1  1:05  0:58    2    7:56  0:38    3    7:19   17:54 
    3  213 Quintin Steindl         Madison Lake       MN   9    2  1:06  0:54    4    8:30  0:40    5    7:22   18:30 
    4   12 Baden Bastian           Baxter             MN   9   10  1:13  0:58    3    8:15  0:39    6    7:31   18:33 
    5  238 Riley Derosier          Ft. Ripley         MN   9    8  1:12  1:02    1    5:14  0:56   12   10:17   18:39 
    6   74 Baylor Hagen            Plainview          MN   9    7  1:11  1:02    7    9:05  0:36    4    7:21   19:12 
    7   11 Caelan Barnett          Nisswa             MN   9   14  1:15  0:46   12    9:58  0:33    1    6:48   19:17 
    8  261 Eli McConkey            Brainerd           MN   9   16  1:16  0:45    9    9:25  0:34    8    7:50   19:48 
    9   46 Josh Eberts             Brainerd           MN   9    6  1:10  1:00   13   10:00  0:29    7    7:42   20:20 
   10  139 Gabe Meier              Bloomington        MN   9    4  1:09  1:18   14   10:02  0:35   10    8:18   21:21 
   11   76 Sam Hagen               Brainerd           MN   9   12  1:14  1:58   10    9:51  0:38    9    8:04   21:43 
   12   35 Dylan Couture           Brainerd           MN   9    3  1:08  1:32    6    8:36  0:36   13   10:17   22:07 
   13  180 Isaac Riegel            Rogers             MN   9   13  1:15  1:20   17   10:31  0:33   11    8:49   22:26 
   14  239 Brady Goebel            St. Martin         MN   9   11  1:13  1:54    8    9:23  0:43   14   10:39   23:51 
   15   58 Wyatt Fleck             Brainerd           MN   9   18  1:24  1:45   16   10:28  0:49   16   12:45   27:09 
   16  188 Andrew Roggeman         Saint Cloud        MN   9   15  1:16  1:15   15   10:24  1:04   17   13:28   27:26 
   17  159 Jordan Norrell          Wayzata            MN   9   17  1:21  2:21   11    9:53  0:37   18   14:17   28:27 
   18  115 Jack Krishnan           Madison            NJ   9    9  1:12  2:20   18   12:03  0:44   15   12:19   28:37 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  241 Anna Just               Nisswa             MN   9    9  1:09  0:50    1    8:41  0:31    7    9:10   20:19 
    2  221 Riah Stroot             Brainerd           MN   9    7  1:08  1:19    2    8:43  0:29    9    9:24   21:01 
    3   79 Grace Haglin            Brainerd           MN   9    5  1:07  1:30    3    8:57  0:36    8    9:20   21:29 
    4   21 Zoe Bresnahan           Plymouth           MN   9    1  1:00  1:16    5    9:34  0:32   10    9:32   21:52 
    5  100 Emerson Holcomb-Smith   Brainerd           MN   9   13  1:13  1:26   13   10:27  0:31    1    8:31   22:08 
    6  225 Molly Turner            Jackson            MN   9    6  1:07  1:26    4    9:21  0:37   12    9:42   22:11 
    7  258 Haley Jones             Aitkin             MN   9    4  1:07  0:59   17   10:56  0:38    2    8:53   22:31 
    8  142 Shae Messner            Nisswa             MN   9    2  1:03  1:09    6    9:34  0:29   16   10:29   22:43 
    9  124 Payton Lillo            Brainerd           MN   9    8  1:08  2:17    7    9:46  0:40    3    8:57   22:46 
   10  259 Ava Larsen              Cold Spring        MN   9   11  1:12  1:28   10   10:05  0:30   11    9:35   22:48 
   11  172 Kamryn Peterson         Baxter             MN   9   14  1:14  2:01    9   10:01  0:42    4    8:58   22:55 
   12  102 Ellie Horton            Princeton          MN   9   19  1:19  1:49    8    9:57  0:55    5    8:59   22:58 
   13  196 Greta Schloemer         Baxter             MN   9   21  1:21  1:52   11   10:22  0:32    6    9:07   23:10 
   14   91 Emma Hinson             Lakeville          MN   9   20  1:20  2:06   12   10:22  0:39   13   10:11   24:36 
   15  112 Audrey Koster           Eden Prairie       MN   9    3  1:06  2:14   14   10:39  0:44   14   10:15   24:58 
   16  202 Meghan Smith            Baxter             MN   9   17  1:16  1:57   15   10:47  0:45   15   10:16   24:59 
   17  240 Hope Goebel             St. Martin         MN   9   16  1:16  2:08   19   11:14  0:36   18   11:16   26:28 
   18  167 Autumn Paulus           Brainerd           MN   9   23  1:23  2:06   21   11:35  0:53   17   10:43   26:38 
   19  200 Thea Shogren            Brainerd           MN   9   12  1:13  2:02   16   10:52  0:44   22   12:34   27:22 
   20  209 Macy Speer              Brainerd           MN   9   18  1:18  2:03   18   11:06  0:41   21   12:18   27:25 
   21  204 Hannah Sorenson         Big Lake           MN   9   15  1:15  2:03   23   11:57  0:46   20   12:04   28:02 
   22   41 Etta Danielson          Baxter             MN   9   22  1:23  2:14   24   12:31  0:40   19   11:59   28:44 
   23  244 Abby Lind               Fargo              ND   9   24  1:27  2:49   22   11:49  0:44   24   13:24   30:12 
   24  236 Tessa Danielson         Motley             MN   9   10  1:12  4:02   20   11:21  0:50   23   12:49   30:12 
   25  248 Abigail Vanheel         Baxter             MN   9   25  1:29  1:44   25   13:11  0:44   25   14:49   31:55 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  183 Nole Robertson          Brainerd           MN  10   11  2:00  1:02    1   14:03  0:29    1   13:59   31:30 
    2  187 Carson Roehl            St.  Bonifacius    MN  10    4  1:52  0:57    2   14:09  0:27    2   14:18   31:41 
    3   19 Miles Brekke            Fargo              ND  10    1  1:45  1:46    3   14:35  0:42    4   16:44   35:30 
    4  126 Alex Loukinen           Little Falls       MN  10   10  1:58  1:23    6   17:26  0:40    3   16:39   38:04 
    5   54 Joseph Figliuzzi        Baxter             MN  10   12  2:09  1:34    5   17:01  0:39    5   17:24   38:45 
    6  151 Brandon Neifert         Baxter             MN  10    6  1:54  0:52    7   17:40  0:37    7   17:44   38:46 
    7  247 Gabe Maurer             Baxter             MN  10    9  1:57  1:31    9   17:55  0:38    6   17:25   39:23 
    8   72 Aidan Hagen             Little Falls       MN  10    7  1:55  0:49    8   17:53  0:37    8   18:14   39:26 
    9  264 Elijah Rodahl           Brainerd           MN  10    2  1:49  0:47    4   16:01  0:31   11   20:20   39:27 
   10  140 Gavin Meier             Bloomington        MN  10    8  1:56  1:33   10   18:02  0:34    9   19:24   41:27 
   11  201 Levi Siekas             Baxter             MN  10    5  1:53  1:26   13   20:53  0:40   10   20:06   44:56 
   12  164 Atticus Osborne         Brainerd           MN  10    3  1:51  1:13   11   18:05  0:28   12   26:07   47:42 
   13  132 Brooks Matetich         Bemidji            MN  10   13  2:21  1:54   12   18:43  0:39   13   27:33   51:07 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  130 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  10    4  1:50  0:55    3   17:17  0:28    1   16:59   37:27 
    2   24 Elle Bruggeman          Brainerd           MN  10    7  1:59  1:31    1   17:01  0:32    2   17:44   38:45 
    3   48 Anika Eldien            Fergus Falls       MN  10   10  2:05  1:29    2   17:02  0:35    4   19:01   40:10 
    4  114 Gretchen Koster         Eden Prairie       MN  10    6  1:58  1:51    4   17:56  0:42    3   18:37   41:02 
    5   97 Hillary Hoelz           Baxter             MN  10    8  2:01  1:19   11   19:51  0:29    5   19:22   43:00 
    6  146 Hailey Millam           Big Lake           MN  10   15  2:34  1:08    8   19:04  0:33    6   20:16   43:33 
    7   80 Isabel Haglin           Brainerd           MN  10    3  1:48  1:38    6   17:58  0:37    9   22:02   44:01 
    8   63 Adyson Froiland         Sauk Rapids        MN  10    9  2:03  2:02    5   17:56  0:35    7   21:38   44:13 
    9  135 Ellie Mattson           Baxter             MN  10    2  1:43  2:01   10   19:10  0:37   10   22:18   45:46 
   10   51 Grace Ernster           Baxter             MN  10   11  2:07  1:20   13   20:33  0:40    8   21:54   46:33 
   11  229 Macey Whitlock          Baxter             MN  10    1  1:39  2:05    9   19:08  0:42   12   27:20   50:53 
   12  143 Clara Meyer             Brainerd           MN  10   13  2:15  1:35   14   22:48  1:00   11   25:21   52:57 
   13   66 Abigail Grams           Brainerd           MN  10   12  2:15  2:39   12   20:22  0:50   13   27:40   53:44 
   14   88 Katherine Henke         Brainerd           MN  10   14  2:18  1:54    7   18:25  0:39   14   30:33   53:47 
   15   38 Madeline Dahlberg       Little Falls       MN  10    5  1:54  3:08   15   23:47  0:33   15   33:54 1:03:15 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  156 Zach Nemeth             Sartell            MN  11    1  1:43  0:53    1   13:20  0:38    1   12:38   29:10 
    2  155 Will Nemeth             Sartell            MN  11    3  1:45  0:52    2   13:41  0:34    2   13:29   30:19 
    3   95 Keenan Hodge            Baxter             MN  11   10  2:01  1:17    4   13:49  0:26    6   15:19   32:50 
    4  198 Cormac Shanoff          Little Falls       MN  11    6  1:50  1:03    6   14:18  0:30    7   15:21   33:01 
    5  266 Colten Turk             Crosby             MN  11   14  2:06  0:49    9   16:08  0:27    5   14:40   34:08 
    6   77 Samson Hagen            Plainview          MN  11   13  2:05  0:59   13   16:44  0:31    3   13:54   34:11 
    7  223 Kaleb Sundquist         Pillager           MN  11   15  2:06  1:18   11   16:37  0:40    4   14:13   34:52 
    8  245 Connor Lund             Baxter             MN  11    4  1:46  1:35    3   13:45  0:30   11   17:28   35:01 
    9  231 Jonathan Wise           Rosemount          MN  11    2  1:43  1:10    7   15:40  0:34    9   16:21   35:26 
   10    7 Brian Bachmeier         Prior Lake         MN  11   12  2:05  1:28    5   14:13  0:41   10   17:02   35:27 
   11   40 Atlie Danielson         Baxter             MN  11    9  1:58  1:14   14   17:22  0:37    8   16:06   37:14 
   12  133 Cole Matetich           Bemidji            MN  11    8  1:57  1:40    8   15:45  0:41   13   18:08   38:08 
   13  205 Nathan Sorenson         Big Lake           MN  11    7  1:56  1:05   12   16:38  0:32   14   19:02   39:11 
   14  150 Chris Munson            Annandale          MN  11   17  2:11  1:23   10   16:14  0:44   15   19:32   40:02 
   15  168 Sean Paulus             Brainerd           AL  11   16  2:08  2:35   15   18:59  0:31   12   17:59   42:11 
   16   18 Kyler Bordwell          Big Lake           MN  11   11  2:03  1:29   16   19:19  0:44   16   20:03   43:35 
   17   60 Cameron Fox             Grand Rapids       MN  11    5  1:49 21:03                                         


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  121 Mackenzie Lee           St. Cloud          MN  11    2  1:57  1:01    1   14:45  0:25    4   18:52   36:57 
    2  222 Shaylee Stroot          Brainerd           MN  11    5  2:02  1:20    3   15:32  0:27    2   18:30   37:48 
    3  186 Sophie Robinson         Baxter             MN  11    4  2:00  1:32    4   16:51  0:29    3   18:49   39:39 
    4  211 Maija Statz             Pillager           MN  11    3  1:59  1:49    2   15:10  0:33    7   21:12   40:41 
    5   10 Grace Balsley           Baxter             MN  11    1  1:53  1:32    5   17:34  0:33    6   20:27   41:58 
    6  176 Ziya Pulak              Baxter             MN  11    8  2:06  1:36    6   18:19  0:33    5   20:15   42:48 
    7  256 Brooklyn Jonas          Aitkin             MN  11    7  2:06  1:22    7   20:33  0:37    1   18:15   42:52 
    8   16 Madeline Bittman        Sauk Rapids        MN  11    6  2:04  2:13    9   20:58  1:09    8   25:10   51:32 
    9  189 Anna Roggeman           Saint Cloud        MN  11    9  2:31  2:17    8   20:38  1:00    9   26:50   53:15 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  153 Alex Nemeth             Sartell            MN  12    3  1:42  1:07    1   13:08  0:28    1   11:54   28:16 
    2   89 Zachary Henke           Brainerd           MN  12    9  1:48  0:55    3   13:29  0:25    4   13:43   30:18 
    3  212 Parker Steindl          Madison Lake       MN  12    4  1:42  1:17    5   14:35  0:31    2   12:47   30:50 
    4  107 Hank Johnson            Mankato            MN  12    6  1:47  1:01    4   14:16  0:24    3   13:25   30:51 
    5   43 Andrew Dillon           Brainerd           MN  12    1  1:34  1:25    2   13:17  0:26    8   17:27   34:07 
    6  165 Maxim Osborne           Brainerd           MN  12    2  1:35  1:45    7   14:54  0:30    5   15:58   34:40 
    7  157 Jared Nordstrom         Crystal            MN  12   10  1:50  1:01    8   15:00  0:41    7   16:20   34:50 
    8   47 Noah Ebinger            Baxter             MN  12    7  1:47  1:36   11   17:57  0:34    6   16:01   37:53 
    9    4 Nate Allen              Anoka              MN  12   11  2:00  1:32    9   16:37  0:40    9   20:48   41:36 
   10  106 Charlie Johnson         Rosemount          MN  12    5  1:46  1:35    6   14:44  0:39   11   23:09   41:51 
   11   59 Andrew Fox              Grand Rapids       MN  12    8  1:47  1:48   10   17:15  0:40   10   21:33   43:01 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  224 Abagail Turner          Jackson            MN  12    1  1:37  1:21    1   14:08  0:27    3   16:08   33:39 
    2   52 Erika Fenstad           St. Cloud          MN  12    7  1:56  1:02    4   15:31  0:24    2   15:53   34:44 
    3  191 Lainey Rossum           Elk River          MN  12    3  1:47  0:51    3   15:05  0:25    4   18:17   36:23 
    4  251 Isabelle Lorenz         Fargo              MN  12    2  1:41  1:10    2   14:17  0:38    6   19:44   37:29 
    5  227 Hannah Weldon           Sauk Rapids        MN  12    8  2:01  2:00    9   23:35  0:38    1   10:02   38:14 
    6   90 Onya Hinchley           Lakeville          MN  12    6  1:54  0:57    6   17:17  0:28    7   20:32   41:07 
    7  173 Chayse Pickar           Baxter             MN  12    4  1:52  1:13    7   18:23  0:26    5   19:34   41:26 
    8   98 Olivia Hoelz            Baxter             MN  12    5  1:53  1:06    5   17:11  0:30    8   22:31   43:09 
    9  249 Grace Rivers            Brainerd           MN  12    9  2:04  1:43    8   22:31  0:33    9   24:17   51:06 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  111 David Kelm              Brainerd           MN  13    1  1:21  1:28    1   13:13  0:29    1   13:22   29:52 
    2   49 Hunter Eldien           Fergus Falls       MN  13    4  1:45  1:07    2   14:01  0:32    3   13:53   31:17 
    3  234 Carson Booms            Rogers             MN  13    3  1:44  1:22    4   15:32  0:27    2   13:30   32:33 
    4  185 Gus Robinson            Baxter             MN  13    2  1:41  1:09    3   15:12  0:27    4   17:37   36:04 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  215 Lauren Steinke          St. Cloud          MN  13    1  1:24  0:49    1   11:57  0:34    1   11:24   26:06 
    2  131 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  13    4  1:42  0:55    2   13:46  0:27    3   15:08   31:55 
    3  226 Laura Wadsten           Pillager           MN  13    5  1:44  1:18    5   15:33  0:24    4   16:39   35:36 
    4  122 Taylor Lee              St. Cloud          MN  13    7  1:48  1:28    3   13:56  0:32    5   18:45   36:28 
    5  220 Kelsey Stroot           Brainerd           MN  13    8  1:50  1:20    4   15:16  0:29    6   18:57   37:51 
    6   92 Isabella Hinson         Lakeville          MN  13   11  1:59  2:18   10   19:53  0:34    2   14:15   38:58 
    7  129 Madison Lund            Baxter             MN  13    3  1:40  1:11    6   15:55  0:39    9   22:06   41:29 
    8  127 Rachel Loukinen         Little Falls       MN  13    6  1:47  1:37    7   17:30  0:34    7   20:16   41:41 
    9  113 Delaney Koster          Eden Prairie       MN  13   10  1:54  1:33    8   17:56  0:49    8   21:03   43:14 
   10  104 Kalie Jeremiason        Baxter             MN  13    2  1:39  1:39    9   19:35  0:32   11   27:39   51:03 
   11   17 Alexa Bluth             Brainerd           MN  13    9  1:52  2:11   11   22:17  0:30   10   24:56   51:44 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  158 Josh Nordstrom          Crystal            MN  14    1  1:34  0:47    1   12:06  0:28    1   13:04   27:57 
    2  207 Tyler Sorenson          Big Lake           MN  14    2  1:36  1:03    2   14:21  0:37    2   17:40   35:15 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    1  230 Anna Wise               Rosemount          MN  14    1  1:25  0:54    1   13:17  0:24    2   14:50   30:48 
    2  109 Lizzie Johnson          Rosemount          MN  14    4  1:33  0:56    3   13:52  0:31    1   14:43   31:34 
    3  171 Anna Peterson           Rosemount          MN  14    3  1:32  0:45    2   13:48  0:28    3   15:05   31:37 
    4  252 Mackenzie Millam        Big Lake           MN  14    7  1:49  1:23    4   14:41  0:28    5   17:11   35:29 
    5  178 Annika Rick             Browerville        MN  14    2  1:29  1:39    5   15:13  0:44    6   18:13   37:17 
    6   64 McKenzie Froiland       Sauk Rapids        MN  14    8  1:55  1:54    7   17:33  0:40    4   15:28   37:28 
    7  148 Hailey Millner          Crosslake          MN  14    6  1:49  1:19    6   15:49  0:34    7   19:12   38:41 
    8   44 Anna Dillon             Brainerd           MN  14    9  1:56  1:41    8   17:59  0:33    8   21:33   43:40 
    9  136 Maggie Mattson          Baxter             MN  14    5  1:41  1:43    9   18:09  0:30    9   23:54   45:55 


================================================================================================================================================
                         NON QUALIFYING RESULTS: 
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH  
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
 219 Ashlyn Stroot           Brainerd           MN   7 F      1  1:02  2:10    1   15:20                            
  60 Cameron Fox             Grand Rapids       MN  11 M      2  1:49 21:03                                         

Total Registered:                        269
Number of Male   Finishers:              119
Number of Female Finishers:              136
Did not Finish Race or Did Not Start:     14