2013 Upper Midwest Endurance Challenge - UMEC Standings
Minneapolis , MN
10/31/2013

race logo
other races










					
                    2013 - 2014 Upper Midwest Endurance Challenge
                             

  Place Div/Tot  Name                    Ag Sex City               Grandma's Twin Cities Birkie   Total        
  ===== ======== ======================= == === ================== ========= =========== ======== ========= 
      1   1/10   Jim Keyes               51 M   Thunder Bay          2:59:34     2:55:36  3:08:32   9:03:42 
      2   2/10   Jon Lindberg            51 M   Lake Nebagamon       2:51:32     2:46:22  3:38:37   9:16:31 
      3   3/10   Tom Prentice            53 M   Lake Elmo            2:58:59     2:55:42  3:34:33   9:29:14 
      4   1/9    Kellen Witschen         21 M   Aurora               3:26:25     3:47:02  2:22:40   9:36:07 
      5   1/3    Jeff Denney             55 M   Bloomington          3:04:54     3:14:54  3:24:47   9:44:35 
      6   2/9    Per Lundmark            21 M   Champlin             3:35:43     3:31:52  2:57:48  10:05:23 
      7   3/9    Nate Ley                19 M   Elk River            3:27:53     3:21:13  3:27:58  10:17:04 
      8   4/9    Riccardo Tortini        30 M   Houghton             2:48:40     2:49:31  4:48:36  10:26:47 
      9   1/4    Barry Sackett           44 M   Okoboji              2:59:41     2:49:58  4:39:24  10:29:03 
     10   2/4    John Renning            41 M   Cedar Rapids         3:14:07     3:09:40  4:35:54  10:59:41 
     11   1/1    Amanda Demler           38 F   Boulder              3:49:16     4:10:05  3:24:21  11:23:42 
     12   1/3    Rebecca Peterson        41 F   Duluth               3:22:47     3:37:57  4:35:04  11:35:48 
     13   1/6    Claire Kiewel           34 F   St Paul              3:50:36     4:01:25  3:53:53  11:45:54 
     14   4/10   David Anderson          54 M   Prior Lake           3:51:34     3:58:58  3:57:05  11:47:37 
     15   5/9    Ryan Lesch              22 M   St Louis Park        3:35:43     4:00:26  4:26:45  12:02:54 
     16   1/2    Graeme Webster          36 M   Minneapolis          3:29:00     3:23:01  5:12:58  12:04:59 
     17   6/9    Richard Laksonen Jr.    25 M   Ishpeming            3:45:48     3:55:03  4:27:58  12:08:49 
     18   2/6    Carla Maas              32 F   Chaska               3:30:31     3:38:22  5:02:05  12:10:58 
     19   1/3    Robert Dado             48 M   Stillwater           3:32:12     3:23:42  5:18:20  12:14:14 
     20   7/9    John Hilleren           32 M   Duluth               3:45:36     3:47:10  4:43:06  12:15:52 
     21   5/10   Keith Olson             50 M   Springfield          3:53:16     3:41:52  4:44:10  12:19:18 
     22   1/1    Leonard Coequyt         70 M   Hopkins              3:54:22     3:48:59  4:36:35  12:19:56 
     23   6/10   Duane Jacobson          50 M   Minneapolis          3:55:33     3:44:50  4:46:39  12:27:02 
     24   7/10   Bryan Lueth             51 M   North Branch         3:57:02     3:54:47  4:36:59  12:28:48 
     25   8/9    Nicholas Jeter          29 M   Iron Mountain        4:02:48     3:46:02  4:42:47  12:31:37 
     26   1/4    Anne Olson              52 F   Ladysmith            4:00:46     4:16:59  4:24:21  12:42:06 
     27   2/3    Christopher Powers      47 M   Blaine               3:18:01     4:09:27  5:21:44  12:49:12 
     28   3/6    Megan Kack              25 F   Minneapolis          3:38:56     3:39:09  5:40:50  12:58:55 
     29   2/4    Marise Widmer           53 F   St Paul              3:58:40     3:56:38  5:05:26  13:00:44 
     30   4/6    Annie Mahoney           24 F   Hutchinson           3:25:11     3:51:02  5:51:05  13:07:18 
     31   3/3    Clark Kerndt            45 M   Apple Valley         3:33:29     3:28:29  6:06:01  13:07:59 
     32   8/10   Gary Schram             52 M   Hammond              4:28:47     4:24:13  4:22:57  13:15:57 
     33   3/4    Chris Steensland        42 M   Hugo                 3:07:02     3:25:26  6:43:56  13:16:24 
     34   2/3    Ken Fenton              55 M   Waupaca              3:25:45     3:28:20  6:23:20  13:17:25 
     35   1/3    Beth Ponka              46 F   Thunder Bay          4:06:27     3:58:44  5:23:08  13:28:19 
     36   5/6    Mari Sandom             30 F   Baldwin              4:08:16     4:17:58  5:02:38  13:28:52 
     37   1/1    Dan Kimmel              61 M   Burnsville           3:51:48     4:31:01  5:08:29  13:31:18 
     38   9/10   John Friday             54 M   Thunder Bay          3:45:40     3:43:42  6:19:01  13:48:23 
     39   2/3    Kathleen Simon          47 F   St Paul              4:30:35     4:33:08  4:51:20  13:55:03 
     40   9/9    Malai Turnbull          30 M   Minneapolis          4:00:42     3:44:40  6:22:53  14:08:15 
     41   6/6    Bethany Peirson         25 F   Brooklyn Park        4:11:01     4:00:13  5:58:29  14:09:43 
     42  10/10   Basil Hansen            53 M   Waupaca              4:42:46     4:17:09  5:14:33  14:14:28 
     43   3/4    Carla Lavere            53 F   Minnetonka           4:04:46     4:00:09  6:12:43  14:17:38 
     44   4/4    Sandra Bolger           51 F   Minocqua             4:30:31     4:50:27  4:58:26  14:19:24 
     45   3/3    Allen Omernik           57 M   Hudson               4:14:27     4:24:33  5:56:31  14:35:31 
     46   4/4    Craig Timm              42 M   Center City          4:18:33     4:18:47  6:30:04  15:07:24 
     47   2/2    Eric Olson              37 M   Luck                 5:12:45     5:25:51  4:32:15  15:10:51 
     48   3/3    Beth Lindberg           46 F   Lake Nebagamon       5:14:05     4:54:41  6:12:18  16:21:04 
     49   2/3    Phyllis Mahan           44 F   Golden Valley        5:04:14     5:26:44  6:07:10  16:38:08 
     50   3/3    Corinne Wright          40 F   Minneapolis          5:02:29     5:19:16  6:32:35  16:54:20 
  
  results by Mtec Results                       results posted at: www.mtecresults.com