City of Lakes Loppet Festival -
Minneapolis, MN
2/3/2017

race logo










                    
                             Enduro Challenge
                             Combined Results

Div/Tot  No.    Name                    Age Sex City              St Saturday   Sunday     Time Total    
======== ====== ======================= === === ================= == ========== ========== ========== 
  1/12     1001 Matthew Liebsch          33   M Orono             MN    1:18.73    1:15.95    2:34.68 
  1/14        8 Tamer Mische-Richter     20   M Bloomington       MN    1:22.48    1:13.36    2:35.84 
  2/14       95 Krystof Kopal            23   M Marquette         MI    1:22.48    1:14.11    2:36.59 
  1/6         2 Chris Pappathopoulos     36   M Sun Prairie       WI    1:22.61    1:18.80    2:41.41 
  1/8         3 Erik Fagerstrom          26   M Minneapolis       MN    1:32.77    1:11.77    2:44.54 
  2/12        9 Chris Harvey             30   M Bloomington       MN    1:26.30    1:18.70    2:45.00 
  2/8      1002 Alex Reich               27   M Marine On Saint C MN    1:25.95    1:19.41    2:45.36 
  3/8         6 Jake Morgan              26   M Minneapolis       MN    1:28.23    1:17.99    2:46.22 
  2/6        18 Jacob Beste              37   M Minneapolis       MN    1:27.69    1:18.76    2:46.45 
  4/8         7 Henry Reich              29   M Missoula          MT    1:28.26    1:18.32    2:46.58 
  3/14       23 Nathan Rhode             22   M Arden Hills       MN    1:31.14    1:20.05    2:51.19 
  3/12       17 Craig Cardinal           34   M Northfield        MN    1:31.17    1:21.58    2:52.75 
  1/4        97 Evan Wetzel              19   M Waukesha          WI    1:30.08    1:25.27    2:55.35 
  4/14     1012 Jared Grootwassink       21   M Eden Prairie      MN    1:31.05    1:25.10    2:56.15 
  5/8        76 Adam Johnson             28   M St. Louis Park    MN    1:40.91    1:15.48    2:56.39 
  4/12       64 Travis Hinck             33   M Golden Valley     MN    1:40.22    1:16.28    2:56.50 
  5/12       20 Erik Hendrickson         31   M St. Louis Park    MN    1:33.03    1:23.48    2:56.51 
  6/12     1005 Jonathan Miller          33   M Minneapolis       MN    1:33.66    1:23.45    2:57.11 
  3/6        19 Fred Kueffer             37   M Falcon Heights    MN    1:33.28    1:24.41    2:57.69 
  7/12       45 Dan Deroma               31   M Plymouth          MN    1:34.44    1:23.92    2:58.36 
  8/12       15 Andrew Joda              30   M Edina             MN    1:35.49    1:23.31    2:58.80 
  6/8      1009 Waylon Manske            28   M St Paul           MN    1:43.14    1:16.78    2:59.92 
  1/4        98 Isabella Howden          20   F Barrie            ON    1:38.89    1:21.03    2:59.92 
  2/4       100 Felicia Gesior           23   F Marquette         MI    1:40.83    1:19.87    3:00.70 
  5/14       54 Cory Mecl                21   M Andover           MN    1:36.95    1:23.90    3:00.85 
  6/14       16 Tyler Gilbert            21   M Arden Hills       MN    1:34.90    1:26.41    3:01.31 
  3/4        14 Alice Flanders           24   F Edina             MN    1:40.49    1:21.36    3:01.85 
  7/14       24 Nate Ley                 23   M Minneapolis       MN    1:39.09    1:24.39    3:03.48 
  1/2         1 Kathleen Dewahl          30   F Minneapolis       MN    1:38.79    1:25.72    3:04.51 
  1/5        60 Allan Shuros             42   M St. Paul          MN    1:38.62    1:26.22    3:04.84 
  7/8        46 Hans Harlane             28   M St Paul           MN    1:43.26    1:21.90    3:05.16 
  8/14       43 Joseph Martin            21   M Ramsey            MN    1:39.56    1:26.02    3:05.58 
  9/12       96 Chad Gregg               32   M Winthropq         WA    1:41.68    1:24.35    3:06.03 
  9/14     1018 Andrew McIntyre          21   M Maplewood         MN    1:40.23    1:28.31    3:08.54 
  4/6        30 Andrew Kromroy           35   M St. Paul          MN    1:38.86    1:29.97    3:08.83 
 10/14     2075 Quentin Schodde          20   M Marine On Saint C MN    1:37.59    1:31.53    3:09.12 
  5/6        37 Nathaniel Scott          35   M Minneapolis       MN    1:44.00    1:25.68    3:09.68 
  2/4        62 Matthew Trumper          19   M Minneapolis       MN    1:40.59    1:30.85    3:11.44 
  1/7        81 Eric Brandt              46   M Bloomington       MN    1:44.49    1:27.04    3:11.53 
  2/5        31 David Nelson             44   M Medicine Lake     MN    1:45.51    1:29.26    3:14.77 
 10/12       56 Daniel Luoma             32   M Minneapolis       MN    1:46.30    1:28.58    3:14.88 
  1/1        50 Bonnie Weiskopf Albrech  48   F Stillwater        MN    1:46.71    1:28.73    3:15.44 
  1/5      1037 Greg Klave               62   M Minneapolis       MN    1:46.10    1:30.91    3:17.01 
  3/5      1022 Jacob Kjome              44   M Maple Grove       MN    1:48.73    1:28.68    3:17.41 
  8/8        53 Blaze Fugina             27   M Cottage Grove     MN    1:47.50    1:31.88    3:19.38 
 11/14       36 Nathan Engel             24   M Minneapolis       MN    1:55.80    1:25.69    3:21.49 
 12/14       87 Jeffrey Barstow          20   M Fargo             ND    1:49.03    1:33.02    3:22.05 
  4/5        63 Steven Goetz             42   M North Oaks        MN    1:51.50    1:30.65    3:22.15 
 11/12     2085 Daniel Boody             32   M Minneapolis       MN    1:49.71    1:32.99    3:22.70 
  1/4        55 Jey Carlson              50   M North Oaks        MN    1:49.40    1:34.65    3:24.05 
  1/1      1031 Michael Mandli           65   M Hayward           WI    1:46.89    1:37.53    3:24.42 
 13/14     1067 David Jedynak            21   M Maple Grove       MN    1:52.98    1:35.61    3:28.59 
  1/6        85 David Lombardo           55   M Eau Claire        WI    1:52.13    1:36.56    3:28.69 
  2/4      1045 David Kranz              53   M Minneapolis       MN    1:54.17    1:34.63    3:28.80 
  1/2        91 Nicole Harvey            29   F Bloomington       MN    1:56.68    1:34.58    3:31.26 
  2/2        94 Stephani Seymour         27   F Minneapolis       MN    1:49.89    1:41.47    3:31.36 
  1/2      1062 Nancy Rova               52   F Duluth            MN    1:54.14    1:37.42    3:31.56 
  5/5      1020 Jonathan Rova            43   M Duluth            MN    1:58.18    1:33.90    3:32.08 
  2/2       110 Leslie Hale              52   F Mpls              MN    1:50.43    1:42.40    3:32.83 
 12/12     1028 Luke Malm                33   M Wayzata           MN    1:58.64    1:35.29    3:33.93 
  2/5      1084 Bruce Manske             60   M Stillwater        MN    1:57.63    1:38.90    3:36.53 
  6/6      2045 Timothy Martin           35   M Stillwater        MN    1:56.62    1:40.42    3:37.04 
  4/4      3097 Caitlin McGoldrick       22   F Deephaven         MN    1:54.40    1:43.96    3:38.36 
  2/7      1093 Bill McKinney            48   M Minneapolis       MN    2:00.63    1:38.79    3:39.42 
  2/6      1056 Keith Holmquist          57   M Winona            MN    1:59.30    1:41.05    3:40.35 
  2/2      3015 Sarah Widder             31   F Seattle           WA    1:59.08    1:41.91    3:40.99 
  3/6      1077 Dave Anderson            58   M Prior Lake        MN    2:01.38    1:41.69    3:43.07 
  3/5      1033 Reid Gilbertson          60   M Lk Elmo           MN    1:55.75    1:47.63    3:43.38 
  4/6      2054 Kevin Ivens              56   M Champlin          MN    2:04.60    1:39.29    3:43.89 
  3/7      2053 Todd Struckman           45   M Duluth            MN    2:01.91    1:43.67    3:45.58 
  3/4      2061 Mark Trumper             54   M Stillwater        MN    2:02.12    1:45.25    3:47.37 
 14/14     2080 Alex Olawsky             20   M Eden Prairie      MN    2:07.64    1:41.51    3:49.15 
  3/4      2079 Justin Kurtz             19   M Mankato           MN    2:03.95    1:45.80    3:49.75 
  4/7      1065 Kevin Kos                46   M Golden Valley     MN    2:02.54    1:47.50    3:50.04 
  4/4      2092 Ethan Ferry              19   M St. Paul          MN    2:05.59    1:45.22    3:50.81 
  5/6      2074 Jon McClurg              58   M Boulder           CO    2:04.90    1:46.03    3:50.93 
  5/7      3030 James Miner              46   M Minnetrista       MN    2:10.39    1:43.52    3:53.91 
  6/6      2004 Robert Lyng              58   M Burnsville        MN    2:14.45    1:43.59    3:58.04 
  4/5      2032 David Melcher            60   M Richfield         MN    2:12.00    1:48.90    4:00.90 
  4/4      1060 Bart Richardson          54   M St. Paul          MN    2:16.13    1:45.85    4:01.98 
  1/1      3018 Maddie McAlister         64   F Minneapolis       MN    2:16.03    1:53.85    4:09.88 
  6/7      4010 Ted Haland               47   M Afton             MN    2:17.07    1:55.51    4:12.58 
  7/7      3025 Terrence Maag            49   M Minnetonka        MN    2:27.12    2:00.87    4:27.99 
  5/5      4041 Dan Kimmel               64   M Burnsville        MN    4:36.63    2:49.96    7:26.59 

Number of records: 84