Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet -
Brainerd, MN
1/26/2017

race logo










                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                             Brainerd, MN
                                           January 26, 2017
                                            VARSITY GIRLS
   
Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Skate    Classic  Pursuit       Point    
======== ==== ===================== ===== =================================== ======== ======== ============= ===== 
  1/10    119 Kaethe Schroeder      12    St. Cloud Tech                         14:04    15:36         29:40   100 
  2/10    109 Gabby Hennes          11    St. Cloud Tech                         14:17    15:44         30:01    99 
  1/9      11 Bethany Miller        9     Alexandria                             14:22    15:51         30:13    98 
  1/10     39 Grace Erholtz         10    Brainerd                               14:04    16:09         30:13    97 
  2/9       3 Kaisa Bosek           8     Alexandria                             13:50    16:38         30:28    96 
  3/9      10 Camille Johnson       12    Alexandria                             14:25    16:05         30:30    95 
  4/9      12 Jeanna Miller         12    Alexandria                             14:26    16:52         31:18    94 
  2/10     55 Faith Watson          12    Brainerd                               14:38    16:47         31:25    93 
  3/10     52 Hannah Trtanj         11    Brainerd                               14:39    17:00         31:39    92 
  4/10     54 Gina Wasniewski       9     Brainerd                               14:57    17:10         32:07    91 
  5/9       9 Britt Hurlen          12    Alexandria                             14:53    17:23         32:16    90 
  5/10     46 Isabel Nelson         9     Brainerd                               15:03    17:20         32:23    89 
  6/10     40 Sarah Hanson          11    Brainerd                               15:07    17:21         32:28    88 
  3/10    108 Abigail Gans          10    St. Cloud Tech                         15:40    16:52         32:32    87 
  7/10     44 Callie Knapp          9     Brainerd                               15:27    17:06         32:33    86 
  8/10     47 Sarah Nesheim         9     Brainerd                               15:17    17:25         32:42    85 
  4/10    107 Erika Fenstad         10    St. Cloud Tech                         15:39    17:15         32:54    84 
  5/10    118 Erin Schoborg         11    St. Cloud Tech                         15:41    17:49         33:30    83 
  1/4     142 Laura Christianson    11    Willmar                                15:29    18:01         33:30    82 
  6/9      14 Emma Reineke          8     Alexandria                             15:22    18:32         33:54    81 
  7/9       4 Kamryn Coauette       8     Alexandria                             16:06    17:50         33:56    80 
  6/10    121 Alexis Strobel        12    St. Cloud Tech                         16:01    18:07         34:08    79 
  7/10    123 Beka Zweiner          11    St. Cloud Tech                         16:21    17:47         34:08    78 
  1/2      80 Berit Skogen          10    Otter Tail Nordic                      16:17    17:56         34:13    77 
  9/10     50 Emma Storbakken       8     Brainerd                               15:36    18:42         34:18    76 
  2/2      77 Molly Dirks           11    Otter Tail Nordic                      15:04    19:18         34:22    75 
  2/4     145 Marina Moyers         8     Willmar                                16:50    17:43         34:33    74 
  8/10    115 Kendra Nusbaum        11    St. Cloud Tech                         15:47    18:47         34:34    73 
  9/10    113 Rachel Merchlewicz    11    St. Cloud Tech                         16:18    18:35         34:53    72 
 10/10    110 Ellie Inkster         10    St. Cloud Tech                         16:19    18:37         34:56    71 
  8/9       8 Stormy Hegg           10    Alexandria                             15:16    19:46         35:02    70 
 10/10     53 Elle Juranek          9     Brainerd                               16:07    19:10         35:17    69 
  9/9       7 Olivia Hagstrom       11    Alexandria                             16:43    19:39         36:22    68 
  1/2      93 Emily Lygre           12    St. Cloud Apollo                       16:18    20:56         37:14    67 
  3/4     143 Katelyn Cook          7     Willmar                                15:54    21:31         37:25    66 
  2/2      91 Julia Karls           10    St. Cloud Apollo                       17:04    21:23         38:27    65 
  4/4     146 Joely Palmer          8     Willmar                                17:41    21:02         38:43    64 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM STANDINGS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   383  Alexandria                         
=============================================
  1     98  Bethany Miller                     30:13      6   ( 81) Emma Reineke                       33:54 
  2     96  Kaisa Bosek                        30:28      7   ( 80) Kamryn Coauette                    33:56 
  3     95  Camille Johnson                    30:30      8   ( 70) Stormy Hegg                        35:02 
  4     94  Jeanna Miller                      31:18      9   ( 68) Olivia Hagstrom                    36:22 
  5   ( 90) Britt Hurlen                       32:16 

  2.   373  Brainerd                           
=============================================
  1     97  Grace Erholtz                      30:13      7   ( 86) Callie Knapp                       32:33 
  2     93  Faith Watson                       31:25      8   ( 85) Sarah Nesheim                      32:42 
  3     92  Hannah Trtanj                      31:39      9   ( 76) Emma Storbakken                    34:18 
  4     91  Gina Wasniewski                    32:07     10   ( 69) Elle Juranek                       35:17 
  5   ( 89) Isabel Nelson                      32:23 
  6   ( 88) Sarah Hanson                       32:28 

  3.   370  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1    100  Kaethe Schroeder                   29:40      7   ( 78) Beka Zweiner                       34:08 
  2     99  Gabby Hennes                       30:01      8   ( 73) Kendra Nusbaum                     34:34 
  3     87  Abigail Gans                       32:32      9   ( 72) Rachel Merchlewicz                 34:53 
  4     84  Erika Fenstad                      32:54     10   ( 71) Ellie Inkster                      34:56 
  5   ( 83) Erin Schoborg                      33:30 
  6   ( 79) Alexis Strobel                     34:08 

  4.   286  Willmar                            
=============================================
  1     82  Laura Christianson                 33:30      4     64  Joely Palmer                       38:43 
  2     74  Marina Moyers                      34:33 
  3     66  Katelyn Cook                       37:25  

Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com