Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet -
Brainerd, MN
1/26/2017

race logo










                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                             Brainerd, MN
                                           January 26, 2017
                                         JUNIOR VARSITY BOYS
   
Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Time Back
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== =========
    1   1/10     65 Ben Renner            10    Brainerd                            13:44       
    2   2/10     57 David Dewey           10    Brainerd                            14:10  0:26 
    3   3/10     68 Nick Schneider        9     Brainerd                            14:15  0:31 
    4   4/10     58 Devin Emslander       9     Brainerd                            14:20  0:36 
    5   5/10     60 Mason Hill            10    Brainerd                            14:29  0:45 
    6   1/5      24 Noah Huss             10    Alexandria                          14:32  0:48 
    7   1/7     136 Karl Schroeder        9     St. Cloud Tech                      14:36  0:52 
    8   1/1     101 Ethan Logeman         8     St. Cloud Apollo                    14:42  0:58 
    9   2/5      23 Nathan Halstead       8     Alexandria                          15:17  1:33 
   10   1/3      88 Jeremiah Nord         10    Otter Tail Nordic                   15:22  1:38 
   11   1/5     148 Pablo Bernabeu        10    Willmar                             15:22  1:38 
   12   6/10     72 Aj Thompson           9     Brainerd                            15:44  2:00 
   13   2/7     132 Mitchell Nusbaum      11    St. Cloud Tech                      16:19  2:35 
   14   7/10     76 Josiah Wood           11    Brainerd                            16:25  2:41 
   15   3/5      29 Sam Maier             10    Alexandria                          16:25  2:41 
   16   3/7     128 Otto Klaverkamp       9     St. Cloud Tech                      16:27  2:43 
   17   8/10     63 Nick Porisch          9     Brainerd                            16:31  2:47 
   18   4/5      22 Logan Filipiak        10    Alexandria                          16:58  3:14 
   19   4/7     138 Jackson Spengler      11    St. Cloud Tech                      17:00  3:16 
   20   9/10     67 Noah Rook             10    Brainerd                            17:01  3:17 
   21   5/7     135 Duncan Quinn          10    St. Cloud Tech                      17:05  3:21 
   22   2/5     158 Marcus Ornelas        9     Willmar                             17:12  3:28 
   23   2/3      83 Jacoby Bolgrean       9     Otter Tail Nordic                   17:30  3:46 
   24  10/10     73 Hunter Turcotte       10    Brainerd                            17:42  3:58 
   25   6/7     125 Matt Bzdok            9     St. Cloud Tech                      17:47  4:03 
   26   5/5      32 Jack Struck           8     Alexandria                          17:56  4:12 
   27   3/5     159 William Trochlil      9     Willmar                             18:04  4:20 
   28   7/7     130 Sam Lafond            9     St. Cloud Tech                      18:21  4:37 
   29   4/5     144 Shawn Melles          10    Willmar                             18:22  4:38 
   30   3/3      86 Zach Jacobson         11    Otter Tail Nordic                   19:40  5:56 
   31   5/5     156 Tucker Helfinstine    9     Willmar                             20:49  7:05 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   394  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Ben Renner                         13:44      7   ( 87) Josiah Wood                        16:25 
  2     99  David Dewey                        14:10      8   ( 84) Nick Porisch                       16:31 
  3     98  Nick Schneider                     14:15      9   ( 81) Noah Rook                          17:01 
  4     97  Devin Emslander                    14:20     10   ( 77) Hunter Turcotte                    17:42 
  5   ( 96) Mason Hill                         14:29 
  6   ( 89) Aj Thompson                        15:44 

  2.   356  Alexandria                         
=============================================
  1     95  Noah Huss                          14:32      4     83  Logan Filipiak                     16:58 
  2     92  Nathan Halstead                    15:17      5   ( 75) Jack Struck                        17:56 
  3     86  Sam Maier                          16:25 

  3.   349  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     94  Karl Schroeder                     14:36      5   ( 80) Duncan Quinn                       17:05 
  2     88  Mitchell Nusbaum                   16:19      6   ( 76) Matt Bzdok                         17:47 
  3     85  Otto Klaverkamp                    16:27      7   ( 73) Sam Lafond                         18:21 
  4     82  Jackson Spengler                   17:00 

  4.   315  Willmar                            
=============================================
  1     90  Pablo Bernabeu                     15:22      4     72  Shawn Melles                       18:22 
  2     79  Marcus Ornelas                     17:12      5   ( 70) Tucker Helfinstine                 20:49 
  3     74  William Trochlil                   18:04 

Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com