Tinman Triathlon -
Morris, MN
4/29/2017

race logo










                             TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                              April 29, 2017
                1100 yard swim, 19 mile bike, 6.2 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      42 Mick Bakker          36 M   Anchorage        AK    1 15:03  1:23  1:07    1   50:53 22.4  1:04    2   40:20  6:31 1:48:25 
    2   1/2      64 Sheera Dauer         35 F   Montevideo       MN    6 20:28  1:52  1:07    3 1:00:03 19.0  1:24    1   40:09  6:29 2:03:09 
    3   1/3      47 Whitney Johnson      52 M   Cold Spring      MN    5 16:48  1:32  1:52    4 1:02:28 18.2  2:07    4   46:41  7:32 2:09:54 
    4   1/4      44 Josh Duda            40 M   Pillager         MN    2 16:22  1:30  0:34    2   59:09 19.3  0:39    8   53:56  8:42 2:10:38 
    5   2/4      62 Paul Wymar           45 M   Montevideo       MN    4 16:39  1:31  3:14    8 1:07:09 17.0  0:57    3   44:23  7:10 2:12:19 
    6   2/2      43 Jacob Cerny          31 M   Edina            MN    3 16:25  1:30  2:58    7 1:05:56 17.3  0:54    6   50:55  8:13 2:17:06 
    7   3/4      50 Shaun McNally        46 M   Chokio           MN    8 23:02  2:06  2:17    5 1:02:37 18.2  1:45    5   49:44  8:02 2:19:22 
    8   2/3      45 Jim Gaubert          51 M   Eagan            MN    9 23:06  2:06  0:52    6 1:03:14 18.0  1:27    7   51:47  8:22 2:20:23 
    9   4/4      48 John Litzinger       49 M   Roseville        MN   10 24:32  2:14  2:20    9 1:08:04 16.7  1:45    9   57:23  9:16 2:34:02 
   10   3/3      61 Mark Menzuber        57 M   Chanhassen       MN   11 25:36  2:20  3:49   10 1:19:33 14.3  3:09   10   59:37  9:37 2:51:42 
   11   2/2      49 Megan McLennan       33 F   New Hope         MN    7 20:45  1:54  0:56   11 1:33:25 12.2  1:57   11 1:19:50 12:53 3:16:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      42 Mick Bakker          36 M   Anchorage        AK    1 15:03  1:23  1:07    1   50:53 22.4  1:04    1   40:20  6:31 1:48:25 
    2   1/3      47 Whitney Johnson      52 M   Cold Spring      MN    5 16:48  1:32  1:52    3 1:02:28 18.2  2:07    3   46:41  7:32 2:09:54 
    3   1/4      44 Josh Duda            40 M   Pillager         MN    2 16:22  1:30  0:34    2   59:09 19.3  0:39    7   53:56  8:42 2:10:38 
    4   2/4      62 Paul Wymar           45 M   Montevideo       MN    4 16:39  1:31  3:14    7 1:07:09 17.0  0:57    2   44:23  7:10 2:12:19 
    5   2/2      43 Jacob Cerny          31 M   Edina            MN    3 16:25  1:30  2:58    6 1:05:56 17.3  0:54    5   50:55  8:13 2:17:06 
    6   3/4      50 Shaun McNally        46 M   Chokio           MN    6 23:02  2:06  2:17    4 1:02:37 18.2  1:45    4   49:44  8:02 2:19:22 
    7   2/3      45 Jim Gaubert          51 M   Eagan            MN    7 23:06  2:06  0:52    5 1:03:14 18.0  1:27    6   51:47  8:22 2:20:23 
    8   4/4      48 John Litzinger       49 M   Roseville        MN    8 24:32  2:14  2:20    8 1:08:04 16.7  1:45    8   57:23  9:16 2:34:02 
    9   3/3      61 Mark Menzuber        57 M   Chanhassen       MN    9 25:36  2:20  3:49    9 1:19:33 14.3  3:09    9   59:37  9:37 2:51:42 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      64 Sheera Dauer         35 F   Montevideo       MN    1 20:28  1:52  1:07    1 1:00:03 19.0  1:24    1   40:09  6:29 2:03:09 
    2   2/2      49 Megan McLennan       33 F   New Hope         MN    2 20:45  1:54  0:56    2 1:33:25 12.2  1:57    2 1:19:50 12:53 3:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Mick Bakker          36 M   Anchorage        AK    1 15:03  1:23  1:07    1   50:53 22.4  1:04    1   40:20  6:31 1:48:25 
    2   43 Jacob Cerny          31 M   Edina            MN    2 16:25  1:30  2:58    2 1:05:56 17.3  0:54    2   50:55  8:13 2:17:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   64 Sheera Dauer         35 F   Montevideo       MN    1 20:28  1:52  1:07    1 1:00:03 19.0  1:24    1   40:09  6:29 2:03:09 
    2   49 Megan McLennan       33 F   New Hope         MN    2 20:45  1:54  0:56    2 1:33:25 12.2  1:57    2 1:19:50 12:53 3:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Josh Duda            40 M   Pillager         MN    1 16:22  1:30  0:34    1   59:09 19.3  0:39    3   53:56  8:42 2:10:38 
    2   62 Paul Wymar           45 M   Montevideo       MN    2 16:39  1:31  3:14    3 1:07:09 17.0  0:57    1   44:23  7:10 2:12:19 
    3   50 Shaun McNally        46 M   Chokio           MN    3 23:02  2:06  2:17    2 1:02:37 18.2  1:45    2   49:44  8:02 2:19:22 
    4   48 John Litzinger       49 M   Roseville        MN    4 24:32  2:14  2:20    4 1:08:04 16.7  1:45    4   57:23  9:16 2:34:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Whitney Johnson      52 M   Cold Spring      MN    1 16:48  1:32  1:52    1 1:02:28 18.2  2:07    1   46:41  7:32 2:09:54 
    2   45 Jim Gaubert          51 M   Eagan            MN    2 23:06  2:06  0:52    2 1:03:14 18.0  1:27    2   51:47  8:22 2:20:23 
    3   61 Mark Menzuber        57 M   Chanhassen       MN    3 25:36  2:20  3:49    3 1:19:33 14.3  3:09    3   59:37  9:37 2:51:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   63 Team Nonne 1                      1 17:03  1:33  0:53    1 1:02:32 18.2  0:17    1   46:37  7:31 2:07:20 
           Dave Nonnemacher  Josh Nonnemacher  Kara Nonnemacher 


================================================================================================================================================
UMM RELAY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
OPEN RELAY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   63 Team Nonne 1                   Dave Nonnemacher  Josh Nonnemacher  Kara Nonnemac    1 17:03  1:33  0:53    1 1:02:32 18.2  0:17    1   46:37  7:31 2:07:20 

Total Individuals Registered:            12
Total Teams Registered:                   1
Total Number of Individual Finishers:    11
Total Number of Team Finishers:           1
Number of Male   Finishers:               9
Number of Female Finishers:               2
Did not finish race or did not start:     1