Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/4/2017

race logo










                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 4, 2017
                                             1/4 Mile Swim - 12.06 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/29    556 Andy Wiberg             Lakeville          MN  38 M    20  6:19  1:27  1:38    2   29:22 24.6  1:10    1   18:17  5:53   56:44 
    2   1/26    345 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M     3  5:15  1:12  1:27    4   29:44 24.3  1:07    8   19:44  6:21   57:15 
    3   1/28    510 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M     8  5:42  1:18  1:27    7   30:11 24.0  1:06    3   18:58  6:07   57:22 
    4   2/26    609 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  32 M    14  6:12  1:25  1:29    5   30:02 24.1  1:18    2   18:26  5:56   57:25 
    5   1/17     53 Mitch Brekke            Hartland           MN  28 M    13  6:11  1:25  1:28    1   29:18 24.7  1:07    9   20:06  6:29   58:08 
    6   2/28     40 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  41 M    36  6:42  1:32  2:01    6   30:08 24.0  1:17    6   19:20  6:14   59:26 
    7   2/17    492 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M     1  5:12  1:11  1:55    8   31:53 22.7  1:16    7   19:34  6:18   59:49 
    8   3/28    296 Lance Leo               Minneapolis        MN  43 M     6  5:37  1:17  1:34   31   33:57 21.3  1:08    4   19:02  6:08 1:01:16 
    9   1/24    308 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52 M   152  8:28  1:56  1:19    3   29:39 24.4  1:10   11   20:55  6:44 1:01:30 
   10   3/26    574 Nick Zarns              Eden Prairie       MN  33 M    21  6:23  1:27  1:50   11   32:00 22.6  1:25   23   22:14  7:10 1:03:48 
   11   1/20    394 Craig Peterson          Minneapolis        MN  55 M    47  6:56  1:35  1:35   18   32:47 22.1  1:06   20   21:55  7:04 1:04:18 
   12   1/9     133 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  21 M    34  6:39  1:31  1:51   22   33:05 21.9  1:21   16   21:26  6:54 1:04:20 
   13   3/17    511 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   248  9:55  2:16  2:17   12   32:00 22.6  1:22    5   19:13  6:11 1:04:46 
   14   4/26    221 Bobby Hurt              Mounds View        MN  31 M   101  7:50  1:47  1:47    9   31:54 22.7  1:07   25   22:14  7:10 1:04:51 
   15   2/24    484 John Stangl             Buffalo            MN  54 M    88  7:38  1:44  1:35   13   32:01 22.6  1:24   26   22:16  7:10 1:04:52 
   16   4/17    114 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M    17  6:17  1:26  2:05   26   33:23 21.7  1:33   17   21:36  6:57 1:04:52 
   17   2/29      6 Greg Alexander          Plymouth           MN  39 M    18  6:18  1:26  1:42   17   32:46 22.1  1:27   35   22:47  7:20 1:04:59 
   18   2/9     116 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22 M     9  5:43  1:18  1:22   36   34:16 21.1  1:23   36   22:54  7:22 1:05:35 
   19   1/9     501 Kristina Swenson        Rogers             MN  20 F    10  5:47  1:19  1:22   30   33:53 21.4  1:12   42   23:30  7:34 1:05:42 
   20   1/24    163 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45 M    63  7:18  1:40  1:49   32   33:59 21.3  1:31   15   21:18  6:52 1:05:52 
   21   5/17     88 Dain Clausen            Saint Louis Park   MN  28 M    11  6:03  1:23  1:29   39   34:27 21.0  1:29   31   22:31  7:15 1:05:57 
   22   3/29    127 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M    58  7:14  1:39  1:31   14   32:30 22.3  1:23   39   23:25  7:32 1:06:01 
   23   1/17    408 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49 F    70  7:25  1:42  1:50   24   33:10 21.8  1:24   33   22:43  7:19 1:06:30 
   24   3/24    344 Marty Moran             St Cloud           MN  50 M     2  5:14  1:12  2:11   20   32:58 21.9  1:32   74   24:46  7:58 1:06:38 
   25   4/29    364 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38 M    38  6:46  1:33  1:26   42   34:36 20.9  1:09   34   22:47  7:20 1:06:41 
   26   1/14    499 Laura Swartz            St Louis Park      MN  50 F    81  7:36  1:44  1:42   29   33:43 21.5  1:40   29   22:27  7:14 1:07:06 
   27   5/29    380 Aaron Oppelt            Minneapolis        MN  36 M   117  8:05  1:51  2:13   56   35:36 20.3  1:15   10   20:25  6:35 1:07:33 
   28   4/28    149 Joshua Flynn            Medina             MN  42 M     5  5:32  1:16  2:09   49   35:09 20.6  1:25   38   23:22  7:32 1:07:35 
   29   1/19    245 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F    23  6:24  1:28  1:43   16   32:39 22.2  1:23   90   25:37  8:15 1:07:44 
   30   1/7     252 Leonard Klun            Parkview Road      MN  63 M    46  6:56  1:35  2:22   35   34:09 21.2  1:39   32   22:41  7:18 1:07:44 
   31   2/19    539 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  32 F    62  7:16  1:39  1:43   33   34:05 21.2  1:31   44   23:33  7:35 1:08:06 
   32   6/17    143 Ben Ferin               White Bear Lake    MN  29 M    84  7:37  1:44  2:03   45   34:48 20.8  1:28   30   22:28  7:14 1:08:23 
   33   5/26    411 John Rammel             Sartell            MN  33 M    43  6:54  1:34  1:46   19   32:56 22.0  1:17   91   25:38  8:15 1:08:28 
   34   1/5     248 Neil King               Nevis              MN  67 M    52  7:04  1:37  1:53   40   34:28 21.0  1:31   50   23:42  7:38 1:08:35 
   35   2/24    399 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49 M   124  8:09  1:51  1:30   27   33:24 21.7  1:29   71   24:40  7:57 1:09:10 
   36   6/26    480 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34 M    45  6:56  1:35  1:52   23   33:08 21.8  1:16  105   26:02  8:23 1:09:12 
   37   3/19    443 Bette Rowley            Burnsville         MN  32 F    54  7:10  1:38  2:24   66   36:20 19.9  1:08   24   22:14  7:10 1:09:14 
   38   4/24      3 Rick Abrahamson         Andover            MN  54 M    66  7:20  1:40  2:04   10   31:54 22.7  1:23  125   26:42  8:36 1:09:22 
   39   1/9     203 Jack Hennen             Cambridge          MN  16 M    24  6:24  1:28  1:27   47   35:03 20.6  1:13   88   25:22  8:10 1:09:27 
   40   4/19    490 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32 F    48  6:59  1:36  2:03   55   35:33 20.4  1:36   46   23:34  7:36 1:09:43 
   41   6/29    455 Josh Sell               Waconia            MN  38 M    56  7:12  1:39  2:52   71   36:33 19.8  1:28   19   21:44  7:00 1:09:47 
   42   2/14    582 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52 F    35  6:39  1:31  7:59   15   32:36 22.2  1:23   13   21:15  6:51 1:09:51 
   43   3/9     136 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24 M    92  7:42  1:45  1:42   68   36:24 19.9  1:50   28   22:27  7:14 1:10:02 
   44   4/9     427 David Ritz              Columbia           MO  20 M   116  8:02  1:50  1:24   46   34:51 20.8  1:10   73   24:43  7:58 1:10:07 
   45   1/15    566 Summer Wood             Mound              MN  29 F    12  6:09  1:24  1:52   87   37:04 19.5  1:18   56   23:58  7:43 1:10:19 
   46   2/20    227 Ken Janda               St Paul            MN  56 M   177  8:54  2:02  1:56   53   35:21 20.5  1:33   37   22:55  7:23 1:10:38 
   47   3/20    376 Kevin Olsen             Orono              MN  57 M    19  6:19  1:27  1:40   37   34:25 21.0  1:22  135   27:00  8:42 1:10:45 
   48   1/2     304 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    59  7:14  1:39  1:43  117   38:41 18.7  1:15   21   21:58  7:04 1:10:49 
   49   5/19    214 Michelle Hoffman        New Hope           MN  32 F    27  6:29  1:29  1:51   97   37:41 19.2  1:28   48   23:38  7:37 1:11:05 
   50   2/17     27 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  45 F   136  8:16  1:53  2:04   28   33:32 21.6  2:19   79   25:00  8:03 1:11:09 
   51   3/24    117 Scott Dezurik           Avon               MN  49 M   129  8:12  1:52  1:45   65   36:17 19.9  1:33   40   23:28  7:33 1:11:13 
   52   5/24     57 Tom Brooks              Minneapolis        MN  53 M   154  8:30  1:56  2:31   44   34:38 20.9  1:28   59   24:10  7:47 1:11:15 
   53   7/26     59 David Broz              Plymouth           MN  33 M    15  6:13  1:25  1:41   21   33:02 21.9  1:37  190   29:14  9:25 1:11:45 
   54   2/7     283 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62 M    60  7:15  1:39  2:36   48   35:05 20.6  1:53   81   25:04  8:04 1:11:51 
   55   5/28     73 David Cantrill          Wayzata            MN  43 M   126  8:10  1:52  2:12   34   34:08 21.2  1:45   93   25:43  8:17 1:11:57 
   56   6/24     67 David Burton            Bloomington        MN  52 M    55  7:12  1:39  2:05   74   36:51 19.6  1:38   61   24:19  7:50 1:12:03 
   57   7/29     15 Jim Audas               Prior Lake         MN  38 M    39  6:49  1:33  1:57  114   38:29 18.8  1:16   51   23:44  7:39 1:12:14 
   58   4/24    279 Thomas Laberge          Blaine             MN  47 M    69  7:25  1:41  2:23   50   35:14 20.5  2:23   78   24:55  8:02 1:12:18 
   59   8/26    152 Jon Fox                 Webster            MN  34 M    98  7:46  1:46  2:54   64   36:17 19.9  1:38   54   23:55  7:42 1:12:28 
   60   6/28    218 Soren Huggins           Golden Valley      MN  43 M     7  5:42  1:18  2:17   75   36:52 19.6  2:05  107   26:05  8:24 1:12:59 
   61   5/24    356 Gary Nelson             Minneapolis        MN  47 M   131  8:13  1:53  2:33   83   37:01 19.5  1:27   52   23:49  7:40 1:13:02 
   62   4/20    177 Steve Gunther           Excelsior          MN  59 M    42  6:52  1:34  2:09   62   36:12 20.0  1:36  119   26:32  8:33 1:13:19 
   63   2/9     432 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M    22  6:24  1:28  1:39  110   38:10 19.0  1:19   96   25:49  8:19 1:13:20 
   64   3/9     368 Hunter Norgren          Annandale          MN  19 M   180  8:56  2:02  2:46   61   36:09 20.0  1:03   70   24:38  7:56 1:13:31 
   65   7/17    295 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29 M    95  7:44  1:46  2:28  146   40:16 18.0  1:24   18   21:42  6:59 1:13:32 
   66   7/28    290 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M   150  8:27  1:56  2:19   51   35:15 20.5  1:41  103   26:01  8:23 1:13:41 
   67   8/29    222 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  36 M    50  7:03  1:36  2:22  102   37:50 19.1  1:26   80   25:01  8:04 1:13:41 
   68   9/29    478 Joel Sommers            Minnetonka         MN  36 M    86  7:38  1:44  2:31   67   36:21 19.9  2:31   75   24:46  7:59 1:13:44 
   69  10/29    407 Andrew Puroway          St. Paul           MN  37 M    79  7:33  1:43  2:23   99   37:42 19.2  2:03   62   24:19  7:50 1:13:58 
   70  11/29    358 Jason Nelson            Hugo               MN  39 M    51  7:04  1:37  1:47  134   39:53 18.1  1:30   53   23:54  7:42 1:14:05 
   71   1/24     38 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  35 F   148  8:25  1:55  2:06   98   37:41 19.2  1:34   67   24:29  7:53 1:14:14 
   72   9/26    560 Troy Williams           Savage             MN  34 M    16  6:17  1:26  2:10  135   39:58 18.1  1:40   60   24:11  7:48 1:14:14 
   73  12/29     45 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35 M   207  9:18  2:07  1:46   41   34:31 21.0  1:41  143   27:06  8:44 1:14:20 
   74   8/28    155 Chad Franz              Eden Prairie       MN  41 M    31  6:38  1:31  3:10   38   34:26 21.0  1:37  174   28:32  9:11 1:14:22 
   75  10/26    494 Stephen Strait          Maple Grove        MN  31 M   112  7:55  1:48  2:51   77   36:53 19.6  1:55   77   24:49  8:00 1:14:22 
   76  13/29    111 Ryan Davis              Willmar            MN  35 M    53  7:05  1:37  2:53  101   37:46 19.2  1:43   83   25:05  8:05 1:14:30 
   77   9/28    493 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  42 M   163  8:42  1:59  2:26  150   40:20 17.9  2:03   14   21:16  6:51 1:14:44 
   78  10/28    619 Dale Kolstad            Hugo               MN  40 M   102  7:50  1:47  2:15  125   39:24 18.4  1:38   49   23:39  7:37 1:14:44 
   79  14/29    451 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  36 M   171  8:49  2:01  2:52  107   38:00 19.0  2:42   27   22:26  7:14 1:14:48 
   80   8/17    467 Robert Simson           Minnetonka         MN  25 M     4  5:27  1:15  3:35   78   36:53 19.6  2:19  126   26:43  8:36 1:14:56 
   81   6/24    562 Garrett Wilson          Edina              MN  46 M    73  7:28  1:42  2:25   57   35:45 20.2  2:05  147   27:17  8:47 1:14:57 
   82   9/17    217 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29 M    76  7:31  1:43  2:28  120   38:53 18.6  1:39   76   24:49  7:59 1:15:17 
   83   2/24    365 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39 F    67  7:21  1:41  1:50  104   37:57 19.1  1:18  136   27:02  8:42 1:15:26 
   84  11/28    616 Warren Zook             Buffalo            MN  40 M   104  7:52  1:48  2:25   84   37:02 19.5  1:30  123   26:38  8:35 1:15:26 
   85   7/24    514 Sullwold Todd           Minnetrista        MN  48 M   100  7:49  1:47  2:42   89   37:07 19.5  2:00  102   25:59  8:22 1:15:35 
   86  10/17    608 Andy Barringer          St. Francis        MN  26 M   235  9:42  2:13  2:17   96   37:30 19.3  2:13   55   23:56  7:43 1:15:36 
   87   5/20    538 David Voss              Saint Paul         MN  55 M    68  7:22  1:41  1:48   60   36:06 20.0  1:58  170   28:25  9:09 1:15:38 
   88   4/9     273 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  19 M    75  7:29  1:42  3:36  108   38:05 19.0  2:57   45   23:33  7:35 1:15:38 
   89   7/24    280 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  54 M    80  7:35  1:44  2:48   63   36:16 20.0  2:00  142   27:06  8:44 1:15:43 
   90  11/26    516 Dean Tonev              Buffalo            MN  32 M   289 11:09  2:32  1:49  109   38:09 19.0  1:13   41   23:30  7:34 1:15:48 
   91  12/26    428 Brian Roach             Minneapolis        MN  32 M    33  6:39  1:31  3:01  138   40:01 18.1  1:46   63   24:23  7:51 1:15:48 
   92  13/26    544 William Weber           Maple Grove        MN  34 M    29  6:35  1:30  4:02   69   36:29 19.8  2:04  127   26:47  8:38 1:15:55 
   93  15/29    424 Dan Reitsma             Carver             MN  39 M   187  9:00  2:03  2:26   80   36:56 19.6  1:33  112   26:09  8:25 1:16:02 
   94  12/28    475 David Smith             Sartell            MN  42 M    99  7:46  1:46  2:09   43   34:37 20.9  2:40  189   29:13  9:24 1:16:24 
   95   1/2     431 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14 M    78  7:32  1:43  1:51  153   40:34 17.8  1:06   94   25:45  8:18 1:16:47 
   96  14/26     79 Jared Carter            Des Moines         IA  32 M   132  8:14  1:53  2:40   92   37:17 19.4  2:12  118   26:31  8:32 1:16:52 
   97   1/9      78 Sharon Carmody          Saint Louis Park   MN  57 F   115  8:01  1:50  2:05  105   37:59 19.1  1:55  141   27:05  8:43 1:17:02 
   98   8/24    404 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54 M   239  9:44  2:13  2:49  100   37:43 19.2  1:41   86   25:13  8:07 1:17:08 
   99   3/7     322 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63 M   156  8:32  1:57  2:47   91   37:14 19.4  1:42  139   27:03  8:43 1:17:16 
  100   3/14    201 Kelly Henderson         Wayzata            MN  50 F   125  8:09  1:52  2:32  106   38:00 19.0  1:43  134   26:59  8:41 1:17:21 
  101   4/7     391 Ed Patton               Golden Valley      MN  63 M    41  6:51  1:34  2:54   85   37:03 19.5  2:43  162   28:06  9:03 1:17:35 
  102   5/7     520 Bill Treiber            Mahtomedi          MN  61 M   139  8:19  1:54  2:28   88   37:04 19.5  1:44  169   28:20  9:08 1:17:54 
  103   5/9     621 Mitchell Waldorf        St. Cloud          MN  20 M   247  9:55  2:16  2:51   95   37:29 19.3  1:43  108   26:06  8:24 1:18:01 
  104   9/24    267 Randy Kramer            Buffalo            MN  50 M   193  9:04  2:04  2:00  103   37:52 19.1  2:16  140   27:04  8:43 1:18:13 
  105   1/3     303 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F    74  7:28  1:42  1:52  229   43:46 16.5  1:16   58   24:06  7:46 1:18:27 
  106  13/28    194 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43 M   194  9:06  2:05  2:06   86   37:03 19.5  1:50  171   28:26  9:09 1:18:29 
  107   6/20    318 Gunther Maurus          Mankato            MN  56 M    90  7:40  1:45  3:16   58   36:01 20.1  2:09  196   29:33  9:31 1:18:38 
  108  14/28    491 Mike Stolarski          Saint Paul         MN  44 M   153  8:28  1:56  3:28  126   39:27 18.3  1:35   92   25:42  8:17 1:18:38 
  109   4/14    350 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  52 F   149  8:26  1:55  2:42  171   41:19 17.5  1:44   66   24:29  7:53 1:18:39 
  110   8/24    414 Davide Raso             Medina             MN  46 M   191  9:03  2:04  2:26   52   35:17 20.5  2:58  184   28:56  9:19 1:18:39 
  111   6/19    211 Julie Hodgson           Hammond            WI  31 F   192  9:03  2:04  3:46   81   36:57 19.6  2:58  104   26:02  8:23 1:18:43 
  112  16/29    508 Matt Tarnanen           Buffalo            MN  35 M   137  8:17  1:53  2:59  128   39:37 18.3  1:57  100   25:58  8:22 1:18:46 
  113  15/28    129 Andy Dybvig             Plymouth           MN  41 M   213  9:24  2:09  4:02  122   38:57 18.6  2:02   65   24:25  7:52 1:18:48 
  114   1/13    410 Daniel Radloff          Duluth             MN  45 M   222  9:32  2:10  2:36   73   36:41 19.7  1:46  167   28:18  9:07 1:18:50 
  115  15/26    624 Michael Roddy           St. Louis Park     MN  31 M   157  8:33  1:57  2:38  137   40:01 18.1  2:24   89   25:32  8:13 1:19:05 
  116   2/15    332 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  25 F    93  7:42  1:45  1:53  132   39:49 18.2  1:28  168   28:19  9:07 1:19:09 
  117   7/20     19 Robert Badger           Hudson             WI  57 M   113  7:58  1:49  2:30   59   36:05 20.1  2:07  218   30:31  9:50 1:19:10 
  118   1/13    572 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41 F   181  8:56  2:02  2:23  133   39:51 18.2  1:54  116   26:13  8:27 1:19:15 
  119  17/29     25 Erik Barsness           West St. Paul      MN  38 M   130  8:13  1:52  2:21  165   41:03 17.6  1:04  129   26:51  8:39 1:19:32 
  120   2/2     577 Elizabeth Zimmer        Maple Grove        MN  19 F   133  8:14  1:53  2:52  193   42:07 17.2  1:21   82   25:05  8:05 1:19:38 
  121   7/19    294 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30 F    71  7:27  1:42  2:29  166   41:05 17.6  1:52  128   26:49  8:38 1:19:39 
  122   9/24    144 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47 M   202  9:15  2:06  2:52  130   39:43 18.2  1:53  115   26:12  8:26 1:19:54 
  123  10/24    266 Josh Kramber            Montrose           MN  45 M   141  8:20  1:54  2:23  115   38:31 18.8  2:06  175   28:37  9:13 1:19:56 
  124  16/28    406 Jason Punton            St Michael         MN  44 M   195  9:07  2:05  2:27  131   39:47 18.2  1:47  132   26:56  8:41 1:20:03 
  125  11/17    460 Michael Sicora          Minnapolis         MN  27 M   140  8:19  1:54  3:57  194   42:08 17.2  2:09   43   23:32  7:35 1:20:04 
  126  11/24    306 Scott MacKenzie         Big Lake,          MN  46 M   151  8:27  1:56  2:30  124   39:20 18.4  2:17  156   27:43  8:56 1:20:15 
  127  10/24    461 Robert Sicora           Buffalo            MN  50 M   210  9:20  2:08  2:53   54   35:32 20.4  1:44  226   30:50  9:56 1:20:17 
  128  18/29    120 Adam Downing            Buffalo            MN  37 M   230  9:38  2:12  3:56  127   39:34 18.3  2:29   72   24:42  7:57 1:20:18 
  129   3/24    438 Erin Ross               St. Joseph         MN  38 F   122  8:07  1:51  2:09  118   38:45 18.7  1:26  203   29:55  9:38 1:20:20 
  130   5/9     216 Tommy Horn              Howard Lake        MN  17 M   276 10:40  2:26  2:43  209   42:53 16.9  2:08   22   21:58  7:05 1:20:21 
  131   8/20     69 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55 M   257 10:11  2:19  3:14   70   36:32 19.8  1:56  173   28:31  9:11 1:20:22 
  132  11/24    112 Daniel Dederichs        Waverly            MN  50 M   272 10:33  2:24  1:59   25   33:20 21.7  2:25  256   32:08 10:21 1:20:24 
  133   3/15    405 Jenna Preusser          Avon               MN  28 F   164  8:42  1:59  2:43  179   41:42 17.4  1:33   97   25:52  8:20 1:20:31 
  134  17/28    107 Joel Dahlin             Sartell            MN  40 M   205  9:18  2:07  2:25   82   37:01 19.5  1:56  204   29:56  9:38 1:20:34 
  135   8/19    436 Megan Rose              Sartell            MN  33 F   241  9:47  2:14  4:20  139   40:02 18.1  2:00   68   24:35  7:55 1:20:42 
  136  18/28    292 Alex Leikikh            Marblehead         MA  44 M   119  8:06  1:51  2:44  112   38:21 18.9  2:15  195   29:27  9:29 1:20:50 
  137   4/24    278 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37 F    94  7:42  1:45  3:02  163   40:55 17.7  2:10  145   27:08  8:44 1:20:56 
  138  12/17     18 Jason Badger            St Cloud           MN  29 M    40  6:50  1:33  2:40  223   43:29 16.6  1:33  120   26:32  8:33 1:21:02 
  139  19/28    343 Kevin Moran             Saint Paul         MN  44 M   110  7:55  1:48  3:15  196   42:19 17.1  1:52   98   25:53  8:20 1:21:13 
  140  20/28    543 Michael Wangsness       Woodbury           MN  43 M   147  8:24  1:55  3:44   72   36:35 19.8  2:26  213   30:17  9:45 1:21:24 
  141   5/24    195 Emily Hanson            Ham Lake           MN  39 F   158  8:35  1:57  2:16  116   38:33 18.8  1:55  211   30:12  9:44 1:21:29 
  142   6/9     450 Connor Schmidt          Saint Michael      MN  23 M    64  7:20  1:40  2:15  167   41:07 17.6  2:24  172   28:26  9:09 1:21:30 
  143   6/24    274 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  35 F   200  9:12  2:06  4:21  149   40:18 18.0  2:25   87   25:21  8:10 1:21:36 
  144   3/17    440 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45 F   155  8:32  1:57  2:49  161   40:52 17.7  3:08  117   26:19  8:29 1:21:37 
  145   2/5     310 John Mahowald           St Cloud           MN  66 M   295 11:28  2:37  3:09   90   37:12 19.5  1:47  163   28:07  9:03 1:21:41 
  146   2/13    576 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  44 F   123  8:07  1:51  2:45  168   41:09 17.6  1:40  164   28:09  9:04 1:21:49 
  147   3/13    134 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44 F   128  8:10  1:52  2:16  113   38:25 18.8  2:04  231   31:11 10:03 1:22:05 
  148   6/9     413 Sean Randolph           Bowlus             MN  18 M   287 11:00  2:30  2:51  148   40:18 18.0  1:48  114   26:12  8:26 1:22:07 
  149  12/24    617 Doug Houser             Mound              MN  50 M   328 12:54  2:56  3:10   94   37:25 19.3  1:54  133   26:58  8:41 1:22:19 
  150  19/29    459 Bill Shields            Plymouth           MN  37 M   127  8:10  1:52  4:43  173   41:20 17.5  2:11  106   26:02  8:23 1:22:25 
  151   4/15    158 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  29 F   188  9:00  2:03  2:43  140   40:03 18.1  2:31  165   28:09  9:04 1:22:25 
  152   9/20     16 Randy Back              Superior           WI  58 M   348 17:17  3:56  2:06   93   37:21 19.4  1:38   57   24:06  7:46 1:22:26 
  153  13/24    497 Mark Sullivan           Champlin           MN  50 M   185  8:58  2:03  2:47  121   38:56 18.6  2:28  193   29:21  9:27 1:22:29 
  154  10/20     85 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56 M    32  6:39  1:31  2:21  111   38:15 18.9  1:58  276   33:26 10:46 1:22:37 
  155  11/20     66 Bil Burns               Moorhead           MN  59 M   266 10:26  2:23  4:01  174   41:20 17.5  2:33   64   24:25  7:52 1:22:43 
  156   7/24    254 Sally Knapp             Carver             MN  39 F   162  8:39  1:58  2:30  160   40:49 17.7  2:01  181   28:50  9:17 1:22:47 
  157   8/24    126 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36 F    72  7:28  1:42  2:02   79   36:55 19.6  2:13  287   34:14 11:02 1:22:50 
  158  13/17     13 Blake Asbury            Delano             MN  25 M    26  6:26  1:28  2:06  262   45:30 15.9  1:57  131   26:55  8:40 1:22:52 
  159   9/24     84 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  37 F   138  8:19  1:54  3:06  169   41:12 17.6  1:42  177   28:41  9:14 1:22:58 
  160   3/5     140 George Fantauzza        Buffalo            MN  65 M   236  9:43  2:13  4:35  123   39:12 18.5  2:56  124   26:40  8:35 1:23:04 
  161   1/4     446 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61 F   209  9:19  2:08  3:36  208   42:49 16.9  2:14   85   25:11  8:07 1:23:08 
  162  12/20     34 Scott Benson            Minneapolis        MN  55 M   167  8:45  2:00  3:27   76   36:53 19.6  2:32  239   31:41 10:12 1:23:17 
  163   5/14    284 Linda Langkos           Minnetonka         MN  52 F   182  8:56  2:02  2:42  119   38:52 18.6  2:24  220   30:35  9:51 1:23:28 
  164  20/29    264 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39 M   255 10:06  2:18  2:31  183   41:49 17.3  1:46  151   27:25  8:50 1:23:35 
  165  16/26    313 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34 M   145  8:23  1:55  3:32  218   43:04 16.8  2:41  101   25:59  8:22 1:23:37 
  166  12/24     35 Jeff Berg               Buffalo            MN  46 M   120  8:07  1:51  2:36  145   40:14 18.0  2:18  216   30:26  9:48 1:23:39 
  167  13/20    340 Al Molitor              Belgrade           MN  56 M   225  9:35  2:11  2:46  155   40:35 17.8  2:09  176   28:38  9:13 1:23:40 
  168  10/24     41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37 F   161  8:37  1:58  3:05  187   41:55 17.3  2:41  153   27:32  8:52 1:23:47 
  169  21/29    366 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  36 M    65  7:20  1:40  3:42  176   41:36 17.4  2:33  178   28:41  9:14 1:23:50 
  170  13/24    412 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45 M   292 11:18  2:34  3:10  157   40:40 17.8  1:44  138   27:02  8:43 1:23:54 
  171   7/9     135 Nick Engfer             Buffalo            MN  22 M    49  7:03  1:36  3:12  181   41:45 17.3  1:26  227   30:50  9:56 1:24:14 
  172  22/29    250 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35 M   186  8:59  2:03  2:49  178   41:39 17.4  2:51  160   28:00  9:01 1:24:16 
  173  14/24    219 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  47 M    89  7:39  1:45  2:54  142   40:11 18.0  2:26  232   31:13 10:03 1:24:21 
  174   2/2     371 Harrison Odom           Chanhassen         MN  14 M   168  8:46  2:00  3:25  191   42:05 17.2  2:16  159   27:53  8:59 1:24:23 
  175  14/17     74 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26 M    30  6:37  1:31  2:22  129   39:40 18.2  2:25  277   33:26 10:46 1:24:28 
  176   9/19     81 Deborah Casey           Shakopee           MN  31 F   261 10:18  2:21  2:56  246   44:43 16.2  1:32   84   25:10  8:06 1:24:37 
  177  15/24    192 Paul Hanek              Woodbury           MN  46 M   229  9:38  2:12  2:26  186   41:53 17.3  1:48  183   28:56  9:19 1:24:39 
  178  21/28    570 Chris Wrecza            Edina              MN  43 M   204  9:18  2:07  3:54  200   42:30 17.0  2:28  121   26:34  8:33 1:24:41 
  179   2/13    581 Mike Zirbel             Plymouth           MN  43 M   143  8:21  1:54  2:43  175   41:28 17.5  2:34  197   29:38  9:32 1:24:43 
  180  22/28    445 Jesse Russell           Buffalo            MN  41 M   263 10:20  2:21  2:33  238   44:18 16.3  1:29  109   26:07  8:25 1:24:46 
  181   6/14     68 Renee Burton            Bloomington        MN  51 F   336 13:36  3:06  2:21  152   40:31 17.9  1:31  130   26:53  8:40 1:24:50 
  182   2/9     301 Maren Loe               Saint Louis        MO  22 F   218  9:28  2:09  2:29  188   41:59 17.2  2:02  186   29:04  9:22 1:25:00 
  183  15/17    571 Matthew Wuollet         Annandale          MN  28 M   244  9:52  2:15  1:52  199   42:28 17.0  1:27  194   29:23  9:28 1:25:00 
  184  10/19    620 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  32 F   233  9:40  2:12  2:47  204   42:41 17.0  2:18  158   27:50  8:58 1:25:15 
  185  23/28    338 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  44 M   190  9:02  2:03  2:59  151   40:22 17.9  2:14  222   30:45  9:54 1:25:20 
  186   5/15    142 Jessica Federico        St. Louis Park     MN  27 F   231  9:39  2:12  4:50  248   44:50 16.1  2:30   47   23:35  7:36 1:25:22 
  187  11/19    532 Anna Veit-Carter        Minneapolis        MN  34 F   174  8:53  2:01  2:47  202   42:38 17.0  2:03  187   29:04  9:22 1:25:23 
  188  17/26     31 Mark Behn               St. Michael        MN  34 M   259 10:16  2:20  4:37  164   40:58 17.7  2:59  122   26:35  8:34 1:25:23 
  189   4/13     50 Mina Bradley            Duluth             MN  43 F   103  7:51  1:47  2:06  189   42:02 17.2  1:48  241   31:45 10:14 1:25:31 
  190  18/26     56 Jordan Bronston         Saint Paul         MN  30 M   184  8:58  2:03  2:54  206   42:43 16.9  1:46  191   29:17  9:26 1:25:37 
  191  24/28     29 Brett Bayerkohler       Maple Lake         MN  43 M   173  8:52  2:01  2:47  265   45:41 15.8  2:39   95   25:45  8:18 1:25:43 
  192  19/26    386 Mark Paananen           Buffalo            MN  33 M   246  9:53  2:15  2:44  184   41:49 17.3  1:32  205   29:57  9:39 1:25:52 
  193   6/15    156 Courtney Frie           Minneapolis        MN  28 F   308 11:56  2:43  3:54  182   41:47 17.3  2:27   99   25:53  8:20 1:25:55 
  194   3/13    307 Ryan MacMaster          Fargo              ND  29 M    61  7:16  1:39  3:03  172   41:20 17.5  2:34  246   31:51 10:16 1:26:01 
  195   4/17     76 Kathleen Carlson        Edina              MN  48 F   201  9:14  2:06  2:34  177   41:36 17.4  2:17  214   30:24  9:47 1:26:03 
  196   7/14    102 Mary Crookston          Lakeville          MN  53 F   268 10:27  2:23  3:49  136   40:00 18.1  2:14  198   29:38  9:33 1:26:07 
  197  14/20    453 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  58 M   198  9:10  2:05  2:39  144   40:14 18.0  2:01  255   32:08 10:21 1:26:09 
  198  23/29    548 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  37 M    91  7:41  1:45  2:35  261   45:24 15.9  2:53  155   27:39  8:54 1:26:09 
  199  11/24    317 Erin Maurer             Minneapolis        MN  37 F   134  8:15  1:53  4:15  231   43:55 16.5  2:12  154   27:37  8:54 1:26:12 
  200   4/13    224 Jeyan Izmirli           Montrose           MN  40 M   309 11:56  2:43  2:14  185   41:49 17.3  1:26  180   28:49  9:17 1:26:13 
  201   5/17    348 Wendy Mueller           Andover            MN  48 F   254 10:04  2:18  3:14  147   40:17 18.0  2:50  206   29:59  9:39 1:26:22 
  202   5/13    246 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  47 M   211  9:20  2:08  3:36  236   44:11 16.4  2:05  152   27:29  8:51 1:26:39 
  203   6/17    164 Julie Gobel             Saint Paul         MN  46 F   169  8:46  2:00  2:19  226   43:38 16.6  2:18  200   29:48  9:36 1:26:48 
  204   7/15    531 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26 F   306 11:47  2:41  3:19  143   40:11 18.0  1:49  202   29:51  9:37 1:26:57 
  205   8/14    333 Jill McNamara           Buffalo            MN  50 F   275 10:36  2:25  2:54  195   42:16 17.1  2:37  179   28:45  9:16 1:27:05 
  206   8/9      91 Sean Colaco             St Paul            MN  24 M   334 13:34  3:05  3:39  292   47:37 15.2  1:25   12   21:00  6:46 1:27:14 
  207   7/17    615 Heather Moody           Maple Grove        MN  45 F   219  9:30  2:10  3:25  192   42:05 17.2  2:20  217   30:28  9:49 1:27:46 
  208  20/26    233 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31 M   105  7:53  1:48  4:15  203   42:40 17.0  2:30  219   30:33  9:50 1:27:49 
  209   6/7     529 David Vander Haar       Minneapolis        MN  64 M   238  9:43  2:13  3:07  154   40:34 17.8  2:32  250   31:56 10:17 1:27:50 
  210   4/5     276 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  66 M   142  8:20  1:54  4:01  232   44:00 16.4  2:35  188   29:05  9:22 1:27:59 
  211  21/26    190 Josh Hammer             Maple Grove        MN  31 M   320 12:21  2:49  3:27  216   43:01 16.8  1:58  148   27:17  8:47 1:28:02 
  212  14/24    160 John Gilje              Rosemount          MN  52 M   214  9:26  2:09  3:10  158   40:41 17.8  2:03  262   32:46 10:33 1:28:03 
  213  15/20     60 Joseph Bruce            Champlin           MN  58 M   224  9:33  2:11  4:44  159   40:46 17.7  3:05  209   30:08  9:42 1:28:14 
  214   2/9     403 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58 F    57  7:12  1:39  2:54  271   46:01 15.7  2:13  212   30:12  9:44 1:28:31 
  215  22/26    330 Andy McLean             Minneapolis        MN  34 M   203  9:15  2:07  4:05  275   46:26 15.6  1:56  137   27:02  8:42 1:28:42 
  216   5/13    433 Krista Roering          St. Louis Park     MN  42 F   106  7:53  1:48  2:43  256   45:11 16.0  2:40  221   30:38  9:52 1:29:03 
  217  12/19    131 Amy Eastmond            Excelsior          MN  34 F    85  7:37  1:44  4:54  277   46:33 15.5  2:09  161   28:02  9:02 1:29:13 
  218   3/9     504 Kristen Sykes           Minneapolis        MN  23 F   291 11:12  2:33  3:18  304   49:03 14.8  1:09   69   24:36  7:56 1:29:17 
  219   2/3      33 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14 F   109  7:55  1:48  2:02  287   47:11 15.3  1:14  233   31:13 10:03 1:29:34 
  220  16/24    535 Marc Vezies             Mpls               MN  45 M   344 15:14  3:28  2:48  207   42:45 16.9  2:03  144   27:08  8:44 1:29:56 
  221  12/24    241 Janelle Katzner         Rogers             MN  38 F   135  8:16  1:53  3:37  239   44:19 16.3  2:38  230   31:11 10:02 1:29:58 
  222  13/24    519 Jamie Toste             Apple Valley       MN  38 F    77  7:31  1:43  3:15  230   43:53 16.5  3:25  248   31:55 10:17 1:29:58 
  223   8/17    498 Bev Swanson             Buffalo            MN  48 F   341 14:38  3:20  4:26  198   42:26 17.1  1:25  146   27:09  8:45 1:30:01 
  224  24/29    558 Craig Wignes            Buffalo            MN  39 M   189  9:01  2:03  3:32  255   45:08 16.0  2:46  199   29:39  9:33 1:30:06 
  225  13/19    118 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  31 F   118  8:05  1:51  3:38  244   44:32 16.2  3:11  223   30:46  9:54 1:30:11 
  226   6/13    328 Kevin McDermott         Rockford           MN  33 M   223  9:33  2:11  3:15  317   50:02 14.5  1:17  113   26:09  8:26 1:30:15 
  227   8/15     89 Brittni Cleland         Big Lake           MN  28 F   271 10:29  2:23  2:26  264   45:35 15.9  1:36  215   30:25  9:48 1:30:29 
  228   7/9     417 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  19 M   234  9:42  2:13  4:22  247   44:44 16.2  2:46  185   29:01  9:21 1:30:34 
  229   7/13    331 Steven McMahon          Eau Claire         WI  55 M    83  7:36  1:44  3:42  156   40:39 17.8  3:22  297   35:19 11:23 1:30:36 
  230  17/24    470 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  48 M   144  8:22  1:55  3:34  197   42:21 17.1  3:26  267   32:57 10:37 1:30:38 
  231   6/13    627 Renee Saamanen          Duluth             MN  41 F   216  9:27  2:09  4:38  141   40:04 18.1  2:59  284   33:42 10:51 1:30:47 
  232   3/9     104 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55 F   199  9:11  2:06  2:58  221   43:19 16.7  2:06  274   33:19 10:44 1:30:52 
  233  14/19    341 Dianna Mollenhauer      Oakdale            MN  32 F    25  6:26  1:28  2:29  250   44:54 16.1  2:37  288   34:28 11:06 1:30:52 
  234  15/24     10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  51 M   166  8:45  2:00  2:55  217   43:01 16.8  3:26  264   32:50 10:34 1:30:56 
  235  25/29    379 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  39 M   270 10:28  2:23  3:09  307   49:27 14.6  1:46  110   26:07  8:25 1:30:57 
  236   9/9      63 Michael Brush           Plymouth           MN  22 M   283 10:54  2:29  4:15  280   46:39 15.5  1:52  149   27:21  8:48 1:30:59 
  237   5/5      75 Bob Carlson             Plymouth           MN  66 M   329 12:55  2:56  5:11  205   42:41 17.0  4:06  111   26:08  8:25 1:31:00 
  238  18/24    420 Robb Rebne              Maple Grove        MN  46 M   286 10:59  2:30  3:20  294   47:43 15.2  1:44  150   27:21  8:48 1:31:05 
  239   7/7     607 Tom Barringer           St. Francis        MN  61 M   294 11:24  2:36  3:15  219   43:07 16.8  2:27  234   31:15 10:04 1:31:27 
  240  26/29    423 Dave Redick             Rogers             MN  37 M   178  8:55  2:02  3:33  227   43:45 16.5  2:01  275   33:24 10:45 1:31:36 
  241   9/15    145 Leah Fischmann          St. Paul           MN  29 F   121  8:07  1:51  3:31  269   45:57 15.7  2:19  249   31:55 10:17 1:31:47 
  242  19/24    573 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48 M   165  8:44  1:59  4:19  214   42:57 16.8  2:46  270   33:04 10:39 1:31:49 
  243  14/24    471 Lisa Skelton            Champlin           MN  37 F   183  8:57  2:02  3:51  263   45:32 15.9  2:42  228   30:51  9:56 1:31:51 
  244  16/20    335 Michael McNelis         Buffalo            MN  55 M   313 12:07  2:46  2:54  162   40:53 17.7  2:29  281   33:30 10:47 1:31:52 
  245   4/9     578 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  22 F   217  9:27  2:09  3:18  286   46:57 15.4  1:31  224   30:47  9:55 1:31:58 
  246  16/24    579 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  53 M   304 11:46  2:41  5:06  170   41:19 17.5  3:02  225   30:47  9:55 1:31:59 
  247   5/9     347 Kimberly Moy            Cokato             MN  23 F    96  7:45  1:46  2:37  240   44:22 16.3  1:52  298   35:29 11:26 1:32:02 
  248  10/15    421 Ellen Recker            Plymouth           MN  28 F   274 10:34  2:25  4:11  253   45:01 16.1  2:14  208   30:04  9:41 1:32:03 
  249   4/9     312 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58 F   322 12:25  2:50  2:24  242   44:29 16.3  1:26  237   31:27 10:08 1:32:08 
  250  17/24    437 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  53 M   206  9:18  2:07  4:29  212   42:56 16.9  4:50  229   30:53  9:57 1:32:25 
  251  15/24    262 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36 F   249  9:59  2:16  2:52  211   42:55 16.9  1:41  295   35:01 11:17 1:32:26 
  252  20/24    527 Edwin Van Der Hoek      Minneapolis        MN  49 M   172  8:50  2:01  4:42  245   44:35 16.2  2:28  253   31:59 10:18 1:32:31 
  253   9/17     86 Melissa Christenson     Buffalo            MN  49 F   297 11:33  2:38  3:43  222   43:23 16.7  2:08  242   31:47 10:14 1:32:32 
  254   1/3     268 Robert Kranz            Kapaa              HI  70 M   301 11:43  2:40  3:18  224   43:34 16.6  2:44  235   31:15 10:04 1:32:33 
  255  10/17    289 Leah Leger              Minnetrista        MN  48 F   197  9:09  2:05  4:15  279   46:39 15.5  2:50  207   30:00  9:40 1:32:52 
  256  11/17    137 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  48 F   107  7:54  1:48  5:06  180   41:43 17.3  2:23  302   35:53 11:33 1:32:58 
  257  25/28    395 Matthew Petz            Elk River          MN  43 M   251  9:59  2:17  3:24  233   44:01 16.4  4:09  243   31:49 10:15 1:33:20 
  258  26/28    396 Zachory Petz            Buffalo            MN  40 M   260 10:18  2:21  3:04  284   46:50 15.5  1:21  244   31:49 10:15 1:33:20 
  259  12/17    189 Beth Hammer             Howard Lake        MN  47 F   258 10:15  2:20  3:05  270   45:59 15.7  2:16  252   31:57 10:17 1:33:30 
  260  23/26    339 Michael Mishler         Richfield          MN  31 M   279 10:43  2:27  2:27  274   46:19 15.6  2:30  238   31:38 10:11 1:33:36 
  261   8/9     419 Andrew Rebne            Maple Grove        MN  18 M   179  8:56  2:02  4:30  320   50:44 14.3  1:45  157   27:46  8:57 1:33:39 
  262  11/15    113 Kate Dehmer             Minneapolis        MN  28 F   170  8:48  2:00  4:52  306   49:11 14.7  1:43  192   29:19  9:27 1:33:51 
  263   6/9     618 Madeline North          Medina             MN  22 F    28  6:29  1:29  3:22  283   46:45 15.5  3:00  289   34:32 11:07 1:34:06 
  264   9/9     337 Max Menzemer            Buffalo            MN  16 M    37  6:44  1:32  3:54  297   47:55 15.1  2:09  278   33:28 10:47 1:34:07 
  265  17/20    141 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58 M   242  9:48  2:14  4:56  243   44:29 16.3  3:44  236   31:20 10:05 1:34:15 
  266  16/17    103 John Crozier            Saint Paul         MN  25 M   108  7:54  1:48  4:37  302   48:42 14.9  3:17  201   29:48  9:36 1:34:17 
  267   1/2     170 Carol Gragert           Elk River          MN  65 F   221  9:30  2:10  3:16  251   44:56 16.1  2:08  291   34:45 11:11 1:34:33 
  268   7/9     300 Caroline Loe            Apple Valley       MN  21 F   160  8:37  1:58  3:15  308   49:28 14.6  1:33  240   31:43 10:13 1:34:34 
  269   7/13    101 Jen Croft               Shakopee           MN  40 F   252 10:03  2:17  3:36  259   45:16 16.0  2:37  272   33:13 10:42 1:34:44 
  270  27/28    441 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  43 M   215  9:26  2:09  3:03  241   44:24 16.3  3:07  293   34:52 11:14 1:34:51 
  271  18/20    435 Todd Rogers             Minneapolis        MN  58 M    87  7:38  1:44  3:50  225   43:38 16.6  3:05  312   36:47 11:51 1:34:56 
  272  16/24    285 Jennifer Lanin-Dale     Sartell            MN  37 F   327 12:41  2:53  1:55  316   50:01 14.5  2:05  166   28:17  9:06 1:34:58 
  273  12/15    265 Kia Kraft               St Cloud           MN  27 F    44  6:54  1:35  2:30  282   46:45 15.5  1:39  314   37:17 12:00 1:35:03 
  274  27/29    121 Ben Duckworth           Edina              MN  37 M    82  7:36  1:44  3:47  272   46:10 15.7  2:13  303   36:04 11:37 1:35:47 
  275   2/2      28 Nancy Bauer             Champlin           MN  69 F   269 10:28  2:23  3:01  267   45:47 15.8  2:40  285   33:56 10:56 1:35:49 
  276   5/9     286 Denise Lanzelotte       Eden Prairie       MN  58 F   347 17:11  3:55  4:00  234   44:03 16.4  2:16  182   28:55  9:19 1:36:23 
  277  18/24    297 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51 M   280 10:44  2:27  4:09  237   44:12 16.4  4:12  271   33:11 10:41 1:36:27 
  278  21/24    397 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46 M   256 10:07  2:18  2:54  220   43:11 16.8  2:43  317   37:50 12:11 1:36:42 
  279  15/19    496 Randi Strunk            Minneapolis        MN  34 F   312 12:04  2:45  5:24  213   42:57 16.8  3:40  260   32:40 10:31 1:36:43 
  280   8/13    187 Jennifer Halstead       Minneapolis        MN  40 F   311 12:04  2:45  5:24  215   42:58 16.8  3:39  261   32:40 10:31 1:36:43 
  281  13/17    182 Holly Hackley           Plymouth           MN  46 F   262 10:20  2:21  2:59  266   45:41 15.8  3:09  292   34:51 11:13 1:36:59 
  282   9/13    205 Elizabeth Hilberg       Medina             MN  41 F   237  9:43  2:13  2:56  258   45:15 16.0  2:31  310   36:39 11:48 1:37:02 
  283  19/24    139 Paul Fallon             Monticello         MN  50 M   220  9:30  2:10  3:26  314   49:44 14.5  1:44  263   32:46 10:33 1:37:08 
  284  17/24    106 Rita Czapko             Fridley            MN  39 F   226  9:36  2:11  4:00  313   49:43 14.6  2:12  245   31:51 10:15 1:37:19 
  285  20/24    416 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  50 M   314 12:08  2:46  4:10  276   46:31 15.6  2:46  251   31:57 10:17 1:37:30 
  286  21/24    422 Andrew Rectenwal        St. Louis Park     MN  50 M   277 10:41  2:26  4:28  285   46:52 15.4  2:40  265   32:51 10:35 1:37:31 
  287  18/24    522 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  36 F   288 11:02  2:31  3:09  249   44:51 16.1  3:03  304   36:23 11:43 1:38:26 
  288  24/26    232 Michael Johnson         Oak Park Heights   MN  34 M   316 12:16  2:48  5:13  235   44:07 16.4  3:41  283   33:39 10:50 1:38:53 
  289  19/20    546 Rich Weeks              Woodbury           MN  56 M   146  8:23  1:55  3:18  210   42:54 16.9  3:08  334   41:34 13:23 1:39:15 
  290  17/17    311 Stevn Maravelas         Maple Lake         MN  28 M   302 11:45  2:41  2:52  322   50:57 14.2  1:48  257   32:12 10:22 1:39:32 
  291   2/4     444 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62 F   299 11:39  2:39  3:54  278   46:35 15.5  2:02  301   35:40 11:29 1:39:48 
  292  14/17    384 Tina Otten              Champlin           MN  49 F   264 10:26  2:23  4:35  268   45:49 15.8  3:34  300   35:32 11:27 1:39:54 
  293  16/19    387 Victori Paananen        Buffalo            MN  34 F   310 11:57  2:43  4:28  324   51:21 14.1  2:08  210   30:11  9:43 1:40:04 
  294   8/13    239 Ryan Kane               Minneapolis        MN  38 M   324 12:29  2:51  4:03  257   45:11 16.0  2:53  299   35:30 11:26 1:40:04 
  295   9/13     14 Daniel Asleson          Minneapolis        MN  38 M   250  9:59  2:17  4:00  260   45:18 16.0  4:18  309   36:38 11:48 1:40:10 
  296  20/20    418 Sean Reardon            Bloomington        MN  56 M   298 11:36  2:39  4:56  300   48:31 14.9  2:45  258   32:27 10:27 1:40:13 
  297  25/26    468 William Simson          Maple Grove        MN  30 M    97  7:46  1:46  2:49  303   48:56 14.8  2:24  321   38:24 12:22 1:40:16 
  298  17/19    237 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F   114  7:59  1:49  2:46  281   46:40 15.5  2:07  332   40:56 13:11 1:40:25 
  299  19/24    369 Mariel Novacek          Buffalo            MN  35 F   175  8:53  2:01  4:32  296   47:53 15.1  2:43  308   36:37 11:47 1:40:36 
  300   9/14    110 Jill Davis              Rockford           MN  50 F   323 12:29  2:51  3:57  254   45:06 16.0  3:57  296   35:10 11:19 1:40:37 
  301  13/15    270 Carissa Krey            Mounds View        MN  28 F   296 11:28  2:37  3:52  305   49:08 14.7  2:58  280   33:29 10:47 1:40:54 
  302  28/29    124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36 M   265 10:26  2:23  3:21  273   46:17 15.6  2:37  324   38:31 12:24 1:41:10 
  303  15/17     70 Christine Callinan      Maple Grove        MN  46 F   300 11:40  2:40  3:59  228   43:46 16.5  3:23  322   38:29 12:23 1:41:15 
  304  16/17    162 Melissa Globensky       Wyoming            MN  48 F   345 15:14  3:28  3:52  293   47:41 15.2  2:57  254   32:05 10:20 1:41:46 
  305   8/9     463 Kayla Siebold           Minneapolis        MN  20 F   111  7:55  1:48  3:33  301   48:41 14.9  2:01  328   39:53 12:51 1:42:02 
  306  10/14    171 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  54 F   319 12:18  2:48  3:31  252   44:57 16.1  3:05  323   38:30 12:24 1:42:20 
  307  17/17    530 Janice Vanderlinde      Delano             MN  49 F   285 10:56  2:29  4:54  201   42:31 17.0  4:00  329   40:10 12:56 1:42:30 
  308  10/13    383 Melissa Otten           Buffalo            MN  41 F   290 11:11  2:33  5:37  298   48:01 15.1  3:06  290   34:40 11:10 1:42:33 
  309  22/24    115 Joe Demeules            Watersound         FL  53 M   340 14:38  3:20  4:07  299   48:23 15.0  1:30  286   33:58 10:56 1:42:34 
  310   9/9     370 Lisa Nygaard            Monticello         MN  22 F   176  8:54  2:02  3:30  336   53:07 13.6  2:12  294   34:54 11:14 1:42:34 
  311  22/24     20 Scottie Bahr            Wayzata            MN  49 M   330 13:06  2:59  5:21  295   47:46 15.1  3:37  266   32:55 10:36 1:42:44 
  312   1/3     193 Vienna Hansen           St. Cloud          MN  30 F   240  9:45  2:13  4:33  339   53:50 13.4  2:00  269   33:02 10:38 1:43:08 
  313  28/28    507 Matthew Tanner          Mahtomedi          MN  43 M   227  9:37  2:11  4:18  334   52:56 13.7  2:58  279   33:28 10:47 1:43:15 
  314   3/3     439 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15 F   232  9:39  2:12  4:06  326   51:23 14.1  1:55  307   36:33 11:46 1:43:34 
  315  23/24    505 Wr Syverson             St. Cloud          MN  52 M   326 12:37  2:52  3:48  190   42:04 17.2  3:23  336   41:59 13:31 1:43:49 
  316  11/14     32 Desiree Bell            Maple Grove        MN  54 F   317 12:17  2:48  3:13  311   49:41 14.6  2:20  305   36:29 11:45 1:43:57 
  317  11/13      5 Amy Albert              Medina             MN  44 F   333 13:14  3:01  3:09  328   52:18 13.8  3:00  259   32:30 10:28 1:44:09 
  318  12/13      9 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  41 F   318 12:17  2:48  5:08  312   49:42 14.6  4:38  268   33:02 10:38 1:44:46 
  319   6/9     374 Kay Okey                Minneapolis        MN  57 F   208  9:19  2:07  2:57  330   52:32 13.8  2:05  319   37:55 12:13 1:44:47 
  320  18/19     39 Sarah Binek             Holdingford        MN  34 F   273 10:34  2:24  4:05  325   51:22 14.1  1:59  313   37:06 11:57 1:45:04 
  321   2/3     473 Rick Slettehaugh        St. Paul           MN  70 M   284 10:56  2:29  3:56  289   47:25 15.3  2:45  330   40:32 13:03 1:45:31 
  322   7/9      54 Shawn Bresnahan         Lakeville          MN  55 F   325 12:31  2:51  3:32  288   47:23 15.3  2:57  327   39:15 12:38 1:45:36 
  323  14/15    354 Amber Nelson            Buffalo            MN  25 F   228  9:38  2:12  3:01  327   51:44 14.0  3:43  315   37:41 12:08 1:45:46 
  324  15/15    271 Gina Krey               St Paul            MN  28 F   159  8:36  1:58  4:43  347   57:54 12.5  1:29  273   33:14 10:42 1:45:55 
  325  20/24    469 Amy Sisk                Buffalo            MN  39 F   315 12:16  2:48  4:55  335   53:00 13.7  2:26  282   33:36 10:49 1:46:09 
  326  24/24    316 Gerald Martineau        Hastings           MN  51 M   342 14:45  3:21  4:06  291   47:36 15.2  2:02  316   37:46 12:10 1:46:12 
  327  12/14    183 Linda Hagen             Duluth             MN  54 F   245  9:52  2:15  3:37  337   53:10 13.6  3:08  311   36:41 11:49 1:46:25 
  328   3/4      51 Barbara Braun           Golden Valley      MN  61 F   281 10:45  2:27  4:57  319   50:43 14.3  2:15  325   38:38 12:26 1:47:16 
  329  23/24    482 Michael Soucy           Monticello         MN  45 M   349 18:07  4:07  4:33  321   50:47 14.2  3:03  247   31:52 10:16 1:48:19 
  330  21/24    526 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  37 F   196  9:09  2:05  6:19  333   52:56 13.7  2:45  320   38:21 12:21 1:49:28 
  331  22/24    148 Ta Flatland             Elk River          MN  36 F   243  9:50  2:15  3:19  332   52:53 13.7  2:47  333   40:58 13:11 1:49:45 
  332  13/14    132 Amy Edelstein           Mankato            MN  51 F   212  9:21  2:08  4:35  309   49:36 14.6  3:11  340   43:45 14:05 1:50:26 
  333  24/24     37 Dave Berryman           Buffalo            MN  48 M   337 13:38  3:06  4:47  338   53:28 13.5  3:01  306   36:31 11:46 1:51:24 
  334  10/13    169 David Graff             Champlin           MN  44 M   331 13:07  2:59  5:02  323   51:17 14.1  4:10  326   38:52 12:31 1:52:26 
  335  29/29    488 Mike Stetz              Bloomington        MN  37 M   350 19:31  4:27  4:01  315   49:54 14.5  2:38  318   37:55 12:13 1:53:57 
  336  11/13    173 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32 M   305 11:46  2:41  3:33  329   52:21 13.8  3:44  342   44:19 14:16 1:55:40 
  337  12/13    181 Dave Hackley            Plymouth           MN  49 M   339 14:20  3:16  5:38  290   47:28 15.2  7:16  335   41:48 13:28 1:56:28 
  338  23/24    575 Leeanna Zehnder         Saint Michael      MN  38 F   303 11:46  2:41  4:32  331   52:45 13.7  4:16  341   43:45 14:05 1:57:02 
  339  26/26    628 Mike Belland            Waverly            MN  32 M   253 10:03  2:18  4:09  346   57:19 12.6  2:57  338   43:00 13:51 1:57:26 
  340   2/3     415 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   293 11:21  2:35  3:28  343   56:39 12.8  2:16  344   44:35 14:21 1:58:18 
  341  13/13    186 Stephen Halsey          Monticello         MN  65 M   338 13:43  3:08  8:24  342   55:24 13.1  2:37  331   40:52 13:09 2:00:59 
  342  24/24     30 Sara Beamish            Delano             MN  36 F   335 13:35  3:06  5:10  340   54:35 13.3  2:37  345   46:10 14:52 2:02:06 
  343  14/14     12 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53 F   307 11:48  2:41  4:39  318   50:13 14.4  3:47  348   52:42 16:58 2:03:07 
  344  13/13     98 Mellissa Corniea        Eagan              MN  44 F   332 13:13  3:01  5:10  344   57:00 12.7  4:38  339   43:09 13:54 2:03:08 
  345   4/4     388 Christine Pace          Stevens Point      WI  62 F   282 10:53  2:29  5:48  349 1:00:02 12.1  5:22  337   42:30 13:41 2:04:33 
  346   3/3     100 Carrie Cremers          Albany             MN  33 F   267 10:27  2:23  4:56  350 1:00:54 11.9  3:22  346   47:05 15:10 2:06:42 
  347   8/9     359 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57 F   346 16:24  3:44  8:11  341   55:07 13.1  3:24  343   44:30 14:20 2:07:34 
  348   3/3     305 Eber Lusty              Maple Grove        MN  73 M   343 15:05  3:26  6:12  310   49:37 14.6  4:18  350   54:10 17:26 2:09:21 
  349   9/9     326 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58 F   321 12:24  2:49  4:34  345   57:03 12.7  3:36  347   52:03 16:46 2:09:38 
  350  19/19    518 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31 F   278 10:41  2:26  5:51  348   59:23 12.2  4:11  349   53:38 17:16 2:13:41 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  588 Tri Divas                                        3  9:33  2:11  3:01    1   46:08 15.7  0:43    1   25:58  8:22 1:25:21 
           Nicole Fleming , Aga Karlic-Fine , Nicole Fleming      
    2  599 TEAM MNOHS 1                                     1  8:16  1:53  1:32    2   49:37 14.6  1:20    3   30:18  9:46 1:31:02 
           Ashley Jensen , Anastasia Martin , Anastasia Martin    
    3  586 TryAthletes                                      4  9:50  2:14  1:22    3   52:25 13.8  1:14    2   26:56  8:40 1:31:45 
           Denise Casey , Pam Brophy , Denise Casey               
    4  584 MABE                                             5 10:11  2:19  1:36    4   55:13 13.1  1:18    4   30:22  9:47 1:38:38 
           Mary Behn , Becky Scheibel , Mary Behn                 
    5  595 Team MNOHS 2                                     2  8:26  1:55  2:18    5 1:03:11 11.5  1:32    5   32:42 10:32 1:48:08 
           Amber Lamp , Monica Potter , Amber Lamp                


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  600 Team House of Pizza                              1  5:50  1:20  1:03    1   31:51 22.7  1:00    2   22:53  7:22 1:02:36 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Jodi Gertken               
    2  592 Tri-Hard                                         5  8:04  1:50  1:10    3   38:42 18.7  1:02    1   21:03  6:47 1:09:58 
           Michael Leadens , Angela Leadens , Andrew Hoganson     
    3  594 All Stars                                        6  8:28  1:56  1:29    5   40:23 17.9  1:02    3   23:05  7:26 1:14:25 
           Connie Lahn , David Katzner , Taylor Lahn              
    4  596 CTRL ALT ESC                                     9 11:42  2:40  2:02    2   36:33 19.8  1:07    5   24:29  7:53 1:15:51 
           Mark Davidson , Jan Larson , Lib Larson                
    5  585 Two and a half men                               2  6:12  1:25  1:09    6   42:35 17.0  1:00    7   26:09  8:25 1:17:04 
           Carter Barton , Ethan Brummer , Larissa Lynch          
    6  583 Team Alviani                                     4  7:44  1:46  1:29    7   46:02 15.7  1:13    6   24:31  7:54 1:20:57 
           Elizabeth Alviani , Jim Alviani , Alex Alviani         
    7  598 Super Freaks                                     7 10:52  2:28  2:50    4   39:10 18.5  1:13    8   29:11  9:24 1:23:13 
           Tony Lesch , Tony Lesch , Olivia Lesch                 
    8  604 3 Generation Relay                               3  6:44  1:32  1:27    9   56:22 12.8  0:59    4   24:07  7:46 1:29:37 
           Joe Wildman , Harry Dunn , Anna Schindelholz           
    9  603 Hollywood Undead                                 8 11:16  2:34  2:11    8   47:59 15.1  2:15    9   36:54 11:53 1:40:34 
           Roxy Wandersee , Jacob Baumann , Roxy Wandersee        


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 564 David Winecoff          St Louis Park      MN  44 M      1  5:39  1:17  6:26    1   31:35 22.9                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M    5:12  1:11 
    2 Marty Moran             St Cloud           MN  50 M    5:14  1:12 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M    5:15  1:12 
    4 Robert Simson           Minnetonka         MN  25 M    5:27  1:15 
    5 Joshua Flynn            Medina             MN  42 M    5:32  1:16 
    6 Lance Leo               Minneapolis        MN  43 M    5:37  1:17 
    7 David Winecoff          St Louis Park      MN  44 M    5:39  1:17 
    8 Soren Huggins           Golden Valley      MN  43 M    5:42  1:18 
    9 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M    5:42  1:18 
   10 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22 M    5:43  1:18 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mitch Brekke            Hartland           MN  28 M   29:18 24.7 
    2 Andy Wiberg             Lakeville          MN  38 M   29:22 24.6 
    3 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52 M   29:39 24.4 
    4 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   29:44 24.3 
    5 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  32 M   30:02 24.1 
    6 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  41 M   30:08 24.0 
    7 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M   30:11 24.0 
    8 David Winecoff          St Louis Park      MN  44 M   31:35 22.9 
    9 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   31:53 22.7 
   10 Bobby Hurt              Mounds View        MN  31 M   31:54 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andy Wiberg             Lakeville          MN  38 M   18:17  5:53 
    2 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  32 M   18:26  5:56 
    3 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M   18:58  6:07 
    4 Lance Leo               Minneapolis        MN  43 M   19:02  6:08 
    5 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   19:13  6:11 
    6 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  41 M   19:20  6:14 
    7 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   19:34  6:18 
    8 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   19:44  6:21 
    9 Mitch Brekke            Hartland           MN  28 M   20:06  6:29 
   10 Aaron Oppelt            Minneapolis        MN  36 M   20:25  6:35 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  410 Daniel Radloff          Duluth             MN  45    5  9:32  2:10  2:36    1   36:41 19.7  1:46    3   28:18  9:07 1:18:50 
    2  581 Mike Zirbel             Plymouth           MN  43    3  8:21  1:54  2:43    4   41:28 17.5  2:34    5   29:38  9:32 1:24:43 
    3  307 Ryan MacMaster          Fargo              ND  29    1  7:16  1:39  3:03    3   41:20 17.5  2:34    6   31:51 10:16 1:26:01 
    4  224 Jeyan Izmirli           Montrose           MN  40    9 11:56  2:43  2:14    5   41:49 17.3  1:26    4   28:49  9:17 1:26:13 
    5  246 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  47    4  9:20  2:08  3:36    6   44:11 16.4  2:05    2   27:29  8:51 1:26:39 
    6  328 Kevin McDermott         Rockford           MN  33    6  9:33  2:11  3:15   10   50:02 14.5  1:17    1   26:09  8:26 1:30:15 
    7  331 Steven McMahon          Eau Claire         WI  55    2  7:36  1:44  3:42    2   40:39 17.8  3:22    7   35:19 11:23 1:30:36 
    8  239 Ryan Kane               Minneapolis        MN  38   10 12:29  2:51  4:03    7   45:11 16.0  2:53    8   35:30 11:26 1:40:04 
    9   14 Daniel Asleson          Minneapolis        MN  38    7  9:59  2:17  4:00    8   45:18 16.0  4:18    9   36:38 11:48 1:40:10 
   10  169 David Graff             Champlin           MN  44   11 13:07  2:59  5:02   11   51:17 14.1  4:10   10   38:52 12:31 1:52:26 
   11  173 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32    8 11:46  2:41  3:33   12   52:21 13.8  3:44   13   44:19 14:16 1:55:40 
   12  181 Dave Hackley            Plymouth           MN  49   13 14:20  3:16  5:38    9   47:28 15.2  7:16   12   41:48 13:28 1:56:28 
   13  186 Stephen Halsey          Monticello         MN  65   12 13:43  3:08  8:24   13   55:24 13.1  2:37   11   40:52 13:09 2:00:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  193 Vienna Hansen           St. Cloud          MN  30    1  9:45  2:13  4:33    1   53:50 13.4  2:00    1   33:02 10:38 1:43:08 
    2  415 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    3 11:21  2:35  3:28    2   56:39 12.8  2:16    2   44:35 14:21 1:58:18 
    3  100 Carrie Cremers          Albany             MN  33    2 10:27  2:23  4:56    3 1:00:54 11.9  3:22    3   47:05 15:10 2:06:42 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  556 Andy Wiberg             Lakeville          MN  38   19  6:19  1:27  1:38    2   29:22 24.6  1:10    1   18:17  5:53   56:44 
    2  345 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34    3  5:15  1:12  1:27    4   29:44 24.3  1:07    8   19:44  6:21   57:15 
    3  510 Chris Tatton            Blaine             MN  40    9  5:42  1:18  1:27    7   30:11 24.0  1:06    3   18:58  6:07   57:22 
    4  609 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  32   13  6:12  1:25  1:29    5   30:02 24.1  1:18    2   18:26  5:56   57:25 
    5   53 Mitch Brekke            Hartland           MN  28   12  6:11  1:25  1:28    1   29:18 24.7  1:07    9   20:06  6:29   58:08 
    6   40 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  41   30  6:42  1:32  2:01    6   30:08 24.0  1:17    6   19:20  6:14   59:26 
    7  492 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    1  5:12  1:11  1:55    9   31:53 22.7  1:16    7   19:34  6:18   59:49 
    8  296 Lance Leo               Minneapolis        MN  43    6  5:37  1:17  1:34   26   33:57 21.3  1:08    4   19:02  6:08 1:01:16 
    9  308 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52  106  8:28  1:56  1:19    3   29:39 24.4  1:10   11   20:55  6:44 1:01:30 
   10  574 Nick Zarns              Eden Prairie       MN  33   20  6:23  1:27  1:50   12   32:00 22.6  1:25   21   22:14  7:10 1:03:48 
   11  394 Craig Peterson          Minneapolis        MN  55   40  6:56  1:35  1:35   17   32:47 22.1  1:06   19   21:55  7:04 1:04:18 
   12  133 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  21   29  6:39  1:31  1:51   21   33:05 21.9  1:21   15   21:26  6:54 1:04:20 
   13  511 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25  159  9:55  2:16  2:17   13   32:00 22.6  1:22    5   19:13  6:11 1:04:46 
   14  221 Bobby Hurt              Mounds View        MN  31   76  7:50  1:47  1:47   10   31:54 22.7  1:07   22   22:14  7:10 1:04:51 
   15  484 John Stangl             Buffalo            MN  54   66  7:38  1:44  1:35   14   32:01 22.6  1:24   23   22:16  7:10 1:04:52 
   16  114 Will Delaney            Saint Michael      MN  28   16  6:17  1:26  2:05   24   33:23 21.7  1:33   16   21:36  6:57 1:04:52 
   17    6 Greg Alexander          Plymouth           MN  39   17  6:18  1:26  1:42   16   32:46 22.1  1:27   30   22:47  7:20 1:04:59 
   18  116 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22   10  5:43  1:18  1:22   30   34:16 21.1  1:23   31   22:54  7:22 1:05:35 
   19  163 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45   50  7:18  1:40  1:49   27   33:59 21.3  1:31   14   21:18  6:52 1:05:52 
   20   88 Dain Clausen            Saint Louis Park   MN  28   11  6:03  1:23  1:29   33   34:27 21.0  1:29   27   22:31  7:15 1:05:57 
   21  127 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37   48  7:14  1:39  1:31   15   32:30 22.3  1:23   34   23:25  7:32 1:06:01 
   22  344 Marty Moran             St Cloud           MN  50    2  5:14  1:12  2:11   19   32:58 21.9  1:32   58   24:46  7:58 1:06:38 
   23  364 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38   32  6:46  1:33  1:26   36   34:36 20.9  1:09   29   22:47  7:20 1:06:41 
   24  380 Aaron Oppelt            Minneapolis        MN  36   85  8:05  1:51  2:13   49   35:36 20.3  1:15   10   20:25  6:35 1:07:33 
   25  149 Joshua Flynn            Medina             MN  42    5  5:32  1:16  2:09   43   35:09 20.6  1:25   33   23:22  7:32 1:07:35 
   26  252 Leonard Klun            Parkview Road      MN  63   39  6:56  1:35  2:22   29   34:09 21.2  1:39   28   22:41  7:18 1:07:44 
   27  143 Ben Ferin               White Bear Lake    MN  29   63  7:37  1:44  2:03   39   34:48 20.8  1:28   26   22:28  7:14 1:08:23 
   28  411 John Rammel             Sartell            MN  33   37  6:54  1:34  1:46   18   32:56 22.0  1:17   69   25:38  8:15 1:08:28 
   29  248 Neil King               Nevis              MN  67   44  7:04  1:37  1:53   34   34:28 21.0  1:31   40   23:42  7:38 1:08:35 
   30  399 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49   88  8:09  1:51  1:30   25   33:24 21.7  1:29   55   24:40  7:57 1:09:10 
   31  480 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34   38  6:56  1:35  1:52   22   33:08 21.8  1:16   80   26:02  8:23 1:09:12 
   32    3 Rick Abrahamson         Andover            MN  54   53  7:20  1:40  2:04   11   31:54 22.7  1:23   97   26:42  8:36 1:09:22 
   33  203 Jack Hennen             Cambridge          MN  16   22  6:24  1:28  1:27   41   35:03 20.6  1:13   67   25:22  8:10 1:09:27 
   34  455 Josh Sell               Waconia            MN  38   47  7:12  1:39  2:52   63   36:33 19.8  1:28   18   21:44  7:00 1:09:47 
   35  136 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24   70  7:42  1:45  1:42   60   36:24 19.9  1:50   25   22:27  7:14 1:10:02 
   36  427 David Ritz              Columbia           MO  20   84  8:02  1:50  1:24   40   34:51 20.8  1:10   57   24:43  7:58 1:10:07 
   37  227 Ken Janda               St Paul            MN  56  119  8:54  2:02  1:56   47   35:21 20.5  1:33   32   22:55  7:23 1:10:38 
   38  376 Kevin Olsen             Orono              MN  57   18  6:19  1:27  1:40   31   34:25 21.0  1:22  104   27:00  8:42 1:10:45 
   39  117 Scott Dezurik           Avon               MN  49   91  8:12  1:52  1:45   58   36:17 19.9  1:33   35   23:28  7:33 1:11:13 
   40   57 Tom Brooks              Minneapolis        MN  53  108  8:30  1:56  2:31   38   34:38 20.9  1:28   47   24:10  7:47 1:11:15 
   41   59 David Broz              Plymouth           MN  33   14  6:13  1:25  1:41   20   33:02 21.9  1:37  138   29:14  9:25 1:11:45 
   42  283 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62   49  7:15  1:39  2:36   42   35:05 20.6  1:53   64   25:04  8:04 1:11:51 
   43   73 David Cantrill          Wayzata            MN  43   89  8:10  1:52  2:12   28   34:08 21.2  1:45   71   25:43  8:17 1:11:57 
   44   67 David Burton            Bloomington        MN  52   46  7:12  1:39  2:05   65   36:51 19.6  1:38   49   24:19  7:50 1:12:03 
   45   15 Jim Audas               Prior Lake         MN  38   33  6:49  1:33  1:57   96   38:29 18.8  1:16   41   23:44  7:39 1:12:14 
   46  279 Thomas Laberge          Blaine             MN  47   55  7:25  1:41  2:23   44   35:14 20.5  2:23   62   24:55  8:02 1:12:18 
   47  152 Jon Fox                 Webster            MN  34   73  7:46  1:46  2:54   57   36:17 19.9  1:38   44   23:55  7:42 1:12:28 
   48  218 Soren Huggins           Golden Valley      MN  43    8  5:42  1:18  2:17   66   36:52 19.6  2:05   82   26:05  8:24 1:12:59 
   49  356 Gary Nelson             Minneapolis        MN  47   93  8:13  1:53  2:33   72   37:01 19.5  1:27   42   23:49  7:40 1:13:02 
   50  177 Steve Gunther           Excelsior          MN  59   36  6:52  1:34  2:09   55   36:12 20.0  1:36   91   26:32  8:33 1:13:19 
   51  432 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19   21  6:24  1:28  1:39   93   38:10 19.0  1:19   74   25:49  8:19 1:13:20 
   52  368 Hunter Norgren          Annandale          MN  19  122  8:56  2:02  2:46   54   36:09 20.0  1:03   54   24:38  7:56 1:13:31 
   53  295 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29   71  7:44  1:46  2:28  117   40:16 18.0  1:24   17   21:42  6:59 1:13:32 
   54  290 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42  104  8:27  1:56  2:19   45   35:15 20.5  1:41   79   26:01  8:23 1:13:41 
   55  222 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  36   42  7:03  1:36  2:22   88   37:50 19.1  1:26   63   25:01  8:04 1:13:41 
   56  478 Joel Sommers            Minnetonka         MN  36   64  7:38  1:44  2:31   59   36:21 19.9  2:31   59   24:46  7:59 1:13:44 
   57  407 Andrew Puroway          St. Paul           MN  37   60  7:33  1:43  2:23   85   37:42 19.2  2:03   50   24:19  7:50 1:13:58 
   58  358 Jason Nelson            Hugo               MN  39   43  7:04  1:37  1:47  110   39:53 18.1  1:30   43   23:54  7:42 1:14:05 
   59  560 Troy Williams           Savage             MN  34   15  6:17  1:26  2:10  111   39:58 18.1  1:40   48   24:11  7:48 1:14:14 
   60   45 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35  139  9:18  2:07  1:46   35   34:31 21.0  1:41  110   27:06  8:44 1:14:20 
   61  155 Chad Franz              Eden Prairie       MN  41   26  6:38  1:31  3:10   32   34:26 21.0  1:37  129   28:32  9:11 1:14:22 
   62  494 Stephen Strait          Maple Grove        MN  31   82  7:55  1:48  2:51   68   36:53 19.6  1:55   61   24:49  8:00 1:14:22 
   63  111 Ryan Davis              Willmar            MN  35   45  7:05  1:37  2:53   87   37:46 19.2  1:43   65   25:05  8:05 1:14:30 
   64  493 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  42  111  8:42  1:59  2:26  119   40:20 17.9  2:03   13   21:16  6:51 1:14:44 
   65  619 Dale Kolstad            Hugo               MN  40   77  7:50  1:47  2:15  103   39:24 18.4  1:38   39   23:39  7:37 1:14:44 
   66  451 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  36  116  8:49  2:01  2:52   90   38:00 19.0  2:42   24   22:26  7:14 1:14:48 
   67  467 Robert Simson           Minnetonka         MN  25    4  5:27  1:15  3:35   69   36:53 19.6  2:19   98   26:43  8:36 1:14:56 
   68  562 Garrett Wilson          Edina              MN  46   56  7:28  1:42  2:25   50   35:45 20.2  2:05  112   27:17  8:47 1:14:57 
   69  217 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29   58  7:31  1:43  2:28   98   38:53 18.6  1:39   60   24:49  7:59 1:15:17 
   70  616 Warren Zook             Buffalo            MN  40   78  7:52  1:48  2:25   73   37:02 19.5  1:30   95   26:38  8:35 1:15:26 
   71  514 Sullwold Todd           Minnetrista        MN  48   75  7:49  1:47  2:42   77   37:07 19.5  2:00   78   25:59  8:22 1:15:35 
   72  608 Andy Barringer          St. Francis        MN  26  151  9:42  2:13  2:17   84   37:30 19.3  2:13   45   23:56  7:43 1:15:36 
   73  538 David Voss              Saint Paul         MN  55   54  7:22  1:41  1:48   53   36:06 20.0  1:58  125   28:25  9:09 1:15:38 
   74  273 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  19   57  7:29  1:42  3:36   91   38:05 19.0  2:57   38   23:33  7:35 1:15:38 
   75  280 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  54   61  7:35  1:44  2:48   56   36:16 20.0  2:00  109   27:06  8:44 1:15:43 
   76  516 Dean Tonev              Buffalo            MN  32  180 11:09  2:32  1:49   92   38:09 19.0  1:13   36   23:30  7:34 1:15:48 
   77  428 Brian Roach             Minneapolis        MN  32   28  6:39  1:31  3:01  113   40:01 18.1  1:46   51   24:23  7:51 1:15:48 
   78  544 William Weber           Maple Grove        MN  34   24  6:35  1:30  4:02   61   36:29 19.8  2:04   99   26:47  8:38 1:15:55 
   79  424 Dan Reitsma             Carver             MN  39  126  9:00  2:03  2:26   70   36:56 19.6  1:33   87   26:09  8:25 1:16:02 
   80  475 David Smith             Sartell            MN  42   74  7:46  1:46  2:09   37   34:37 20.9  2:40  137   29:13  9:24 1:16:24 
   81  431 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14   59  7:32  1:43  1:51  121   40:34 17.8  1:06   72   25:45  8:18 1:16:47 
   82   79 Jared Carter            Des Moines         IA  32   94  8:14  1:53  2:40   80   37:17 19.4  2:12   90   26:31  8:32 1:16:52 
   83  404 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54  154  9:44  2:13  2:49   86   37:43 19.2  1:41   66   25:13  8:07 1:17:08 
   84  322 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63  109  8:32  1:57  2:47   79   37:14 19.4  1:42  107   27:03  8:43 1:17:16 
   85  391 Ed Patton               Golden Valley      MN  63   35  6:51  1:34  2:54   74   37:03 19.5  2:43  122   28:06  9:03 1:17:35 
   86  520 Bill Treiber            Mahtomedi          MN  61   96  8:19  1:54  2:28   76   37:04 19.5  1:44  124   28:20  9:08 1:17:54 
   87  621 Mitchell Waldorf        St. Cloud          MN  20  158  9:55  2:16  2:51   83   37:29 19.3  1:43   83   26:06  8:24 1:18:01 
   88  267 Randy Kramer            Buffalo            MN  50  130  9:04  2:04  2:00   89   37:52 19.1  2:16  108   27:04  8:43 1:18:13 
   89  194 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43  131  9:06  2:05  2:06   75   37:03 19.5  1:50  126   28:26  9:09 1:18:29 
   90  318 Gunther Maurus          Mankato            MN  56   68  7:40  1:45  3:16   51   36:01 20.1  2:09  143   29:33  9:31 1:18:38 
   91  491 Mike Stolarski          Saint Paul         MN  44  107  8:28  1:56  3:28  104   39:27 18.3  1:35   70   25:42  8:17 1:18:38 
   92  414 Davide Raso             Medina             MN  46  129  9:03  2:04  2:26   46   35:17 20.5  2:58  134   28:56  9:19 1:18:39 
   93  508 Matt Tarnanen           Buffalo            MN  35   95  8:17  1:53  2:59  106   39:37 18.3  1:57   76   25:58  8:22 1:18:46 
   94  129 Andy Dybvig             Plymouth           MN  41  141  9:24  2:09  4:02  100   38:57 18.6  2:02   53   24:25  7:52 1:18:48 
   95  624 Michael Roddy           St. Louis Park     MN  31  110  8:33  1:57  2:38  112   40:01 18.1  2:24   68   25:32  8:13 1:19:05 
   96   19 Robert Badger           Hudson             WI  57   83  7:58  1:49  2:30   52   36:05 20.1  2:07  151   30:31  9:50 1:19:10 
   97   25 Erik Barsness           West St. Paul      MN  38   92  8:13  1:52  2:21  129   41:03 17.6  1:04  100   26:51  8:39 1:19:32 
   98  144 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47  134  9:15  2:06  2:52  108   39:43 18.2  1:53   89   26:12  8:26 1:19:54 
   99  266 Josh Kramber            Montrose           MN  45   98  8:20  1:54  2:23   97   38:31 18.8  2:06  130   28:37  9:13 1:19:56 
  100  406 Jason Punton            St Michael         MN  44  132  9:07  2:05  2:27  109   39:47 18.2  1:47  102   26:56  8:41 1:20:03 
  101  460 Michael Sicora          Minnapolis         MN  27   97  8:19  1:54  3:57  142   42:08 17.2  2:09   37   23:32  7:35 1:20:04 
  102  306 Scott MacKenzie         Big Lake,          MN  46  105  8:27  1:56  2:30  102   39:20 18.4  2:17  118   27:43  8:56 1:20:15 
  103  461 Robert Sicora           Buffalo            MN  50  140  9:20  2:08  2:53   48   35:32 20.4  1:44  155   30:50  9:56 1:20:17 
  104  120 Adam Downing            Buffalo            MN  37  149  9:38  2:12  3:56  105   39:34 18.3  2:29   56   24:42  7:57 1:20:18 
  105  216 Tommy Horn              Howard Lake        MN  17  172 10:40  2:26  2:43  151   42:53 16.9  2:08   20   21:58  7:05 1:20:21 
  106   69 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55  164 10:11  2:19  3:14   62   36:32 19.8  1:56  128   28:31  9:11 1:20:22 
  107  112 Daniel Dederichs        Waverly            MN  50  171 10:33  2:24  1:59   23   33:20 21.7  2:25  171   32:08 10:21 1:20:24 
  108  107 Joel Dahlin             Sartell            MN  40  137  9:18  2:07  2:25   71   37:01 19.5  1:56  146   29:56  9:38 1:20:34 
  109  292 Alex Leikikh            Marblehead         MA  44   86  8:06  1:51  2:44   95   38:21 18.9  2:15  142   29:27  9:29 1:20:50 
  110   18 Jason Badger            St Cloud           MN  29   34  6:50  1:33  2:40  160   43:29 16.6  1:33   92   26:32  8:33 1:21:02 
  111  343 Kevin Moran             Saint Paul         MN  44   81  7:55  1:48  3:15  143   42:19 17.1  1:52   75   25:53  8:20 1:21:13 
  112  543 Michael Wangsness       Woodbury           MN  43  103  8:24  1:55  3:44   64   36:35 19.8  2:26  149   30:17  9:45 1:21:24 
  113  450 Connor Schmidt          Saint Michael      MN  23   51  7:20  1:40  2:15  130   41:07 17.6  2:24  127   28:26  9:09 1:21:30 
  114  310 John Mahowald           St Cloud           MN  66  183 11:28  2:37  3:09   78   37:12 19.5  1:47  123   28:07  9:03 1:21:41 
  115  413 Sean Randolph           Bowlus             MN  18  179 11:00  2:30  2:51  118   40:18 18.0  1:48   88   26:12  8:26 1:22:07 
  116  617 Doug Houser             Mound              MN  50  193 12:54  2:56  3:10   82   37:25 19.3  1:54  103   26:58  8:41 1:22:19 
  117  459 Bill Shields            Plymouth           MN  37   90  8:10  1:52  4:43  132   41:20 17.5  2:11   81   26:02  8:23 1:22:25 
  118   16 Randy Back              Superior           WI  58  202 17:17  3:56  2:06   81   37:21 19.4  1:38   46   24:06  7:46 1:22:26 
  119  497 Mark Sullivan           Champlin           MN  50  124  8:58  2:03  2:47   99   38:56 18.6  2:28  140   29:21  9:27 1:22:29 
  120   85 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56   27  6:39  1:31  2:21   94   38:15 18.9  1:58  183   33:26 10:46 1:22:37 
  121   66 Bil Burns               Moorhead           MN  59  169 10:26  2:23  4:01  133   41:20 17.5  2:33   52   24:25  7:52 1:22:43 
  122   13 Blake Asbury            Delano             MN  25   23  6:26  1:28  2:06  175   45:30 15.9  1:57  101   26:55  8:40 1:22:52 
  123  140 George Fantauzza        Buffalo            MN  65  152  9:43  2:13  4:35  101   39:12 18.5  2:56   96   26:40  8:35 1:23:04 
  124   34 Scott Benson            Minneapolis        MN  55  114  8:45  2:00  3:27   67   36:53 19.6  2:32  163   31:41 10:12 1:23:17 
  125  264 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39  162 10:06  2:18  2:31  137   41:49 17.3  1:46  116   27:25  8:50 1:23:35 
  126  313 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34  101  8:23  1:55  3:32  157   43:04 16.8  2:41   77   25:59  8:22 1:23:37 
  127   35 Jeff Berg               Buffalo            MN  46   87  8:07  1:51  2:36  116   40:14 18.0  2:18  150   30:26  9:48 1:23:39 
  128  340 Al Molitor              Belgrade           MN  56  146  9:35  2:11  2:46  123   40:35 17.8  2:09  131   28:38  9:13 1:23:40 
  129  366 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  36   52  7:20  1:40  3:42  134   41:36 17.4  2:33  132   28:41  9:14 1:23:50 
  130  412 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45  181 11:18  2:34  3:10  124   40:40 17.8  1:44  106   27:02  8:43 1:23:54 
  131  135 Nick Engfer             Buffalo            MN  22   41  7:03  1:36  3:12  136   41:45 17.3  1:26  156   30:50  9:56 1:24:14 
  132  250 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35  125  8:59  2:03  2:49  135   41:39 17.4  2:51  121   28:00  9:01 1:24:16 
  133  219 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  47   67  7:39  1:45  2:54  114   40:11 18.0  2:26  158   31:13 10:03 1:24:21 
  134  371 Harrison Odom           Chanhassen         MN  14  115  8:46  2:00  3:25  141   42:05 17.2  2:16  120   27:53  8:59 1:24:23 
  135   74 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26   25  6:37  1:31  2:22  107   39:40 18.2  2:25  184   33:26 10:46 1:24:28 
  136  192 Paul Hanek              Woodbury           MN  46  148  9:38  2:12  2:26  139   41:53 17.3  1:48  133   28:56  9:19 1:24:39 
  137  570 Chris Wrecza            Edina              MN  43  136  9:18  2:07  3:54  146   42:30 17.0  2:28   93   26:34  8:33 1:24:41 
  138  445 Jesse Russell           Buffalo            MN  41  167 10:20  2:21  2:33  168   44:18 16.3  1:29   84   26:07  8:25 1:24:46 
  139  571 Matthew Wuollet         Annandale          MN  28  156  9:52  2:15  1:52  145   42:28 17.0  1:27  141   29:23  9:28 1:25:00 
  140  338 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  44  128  9:02  2:03  2:59  120   40:22 17.9  2:14  153   30:45  9:54 1:25:20 
  141   31 Mark Behn               St. Michael        MN  34  165 10:16  2:20  4:37  128   40:58 17.7  2:59   94   26:35  8:34 1:25:23 
  142   56 Jordan Bronston         Saint Paul         MN  30  123  8:58  2:03  2:54  149   42:43 16.9  1:46  139   29:17  9:26 1:25:37 
  143   29 Brett Bayerkohler       Maple Lake         MN  43  118  8:52  2:01  2:47  176   45:41 15.8  2:39   73   25:45  8:18 1:25:43 
  144  386 Mark Paananen           Buffalo            MN  33  157  9:53  2:15  2:44  138   41:49 17.3  1:32  147   29:57  9:39 1:25:52 
  145  453 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  58  133  9:10  2:05  2:39  115   40:14 18.0  2:01  170   32:08 10:21 1:26:09 
  146  548 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  37   69  7:41  1:45  2:35  174   45:24 15.9  2:53  117   27:39  8:54 1:26:09 
  147   91 Sean Colaco             St Paul            MN  24  196 13:34  3:05  3:39  187   47:37 15.2  1:25   12   21:00  6:46 1:27:14 
  148  233 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   79  7:53  1:48  4:15  147   42:40 17.0  2:30  152   30:33  9:50 1:27:49 
  149  529 David Vander Haar       Minneapolis        MN  64  153  9:43  2:13  3:07  122   40:34 17.8  2:32  167   31:56 10:17 1:27:50 
  150  276 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  66   99  8:20  1:54  4:01  164   44:00 16.4  2:35  136   29:05  9:22 1:27:59 
  151  190 Josh Hammer             Maple Grove        MN  31  191 12:21  2:49  3:27  155   43:01 16.8  1:58  113   27:17  8:47 1:28:02 
  152  160 John Gilje              Rosemount          MN  52  142  9:26  2:09  3:10  125   40:41 17.8  2:03  174   32:46 10:33 1:28:03 
  153   60 Joseph Bruce            Champlin           MN  58  145  9:33  2:11  4:44  126   40:46 17.7  3:05  148   30:08  9:42 1:28:14 
  154  330 Andy McLean             Minneapolis        MN  34  135  9:15  2:07  4:05  180   46:26 15.6  1:56  105   27:02  8:42 1:28:42 
  155  535 Marc Vezies             Mpls               MN  45  201 15:14  3:28  2:48  150   42:45 16.9  2:03  111   27:08  8:44 1:29:56 
  156  558 Craig Wignes            Buffalo            MN  39  127  9:01  2:03  3:32  173   45:08 16.0  2:46  144   29:39  9:33 1:30:06 
  157  417 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  19  150  9:42  2:13  4:22  172   44:44 16.2  2:46  135   29:01  9:21 1:30:34 
  158  470 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  48  100  8:22  1:55  3:34  144   42:21 17.1  3:26  179   32:57 10:37 1:30:38 
  159   10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  51  113  8:45  2:00  2:55  156   43:01 16.8  3:26  176   32:50 10:34 1:30:56 
  160  379 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  39  170 10:28  2:23  3:09  195   49:27 14.6  1:46   85   26:07  8:25 1:30:57 
  161   63 Michael Brush           Plymouth           MN  22  176 10:54  2:29  4:15  182   46:39 15.5  1:52  114   27:21  8:48 1:30:59 
  162   75 Bob Carlson             Plymouth           MN  66  194 12:55  2:56  5:11  148   42:41 17.0  4:06   86   26:08  8:25 1:31:00 
  163  420 Robb Rebne              Maple Grove        MN  46  178 10:59  2:30  3:20  188   47:43 15.2  1:44  115   27:21  8:48 1:31:05 
  164  607 Tom Barringer           St. Francis        MN  61  182 11:24  2:36  3:15  158   43:07 16.8  2:27  159   31:15 10:04 1:31:27 
  165  423 Dave Redick             Rogers             MN  37  120  8:55  2:02  3:33  163   43:45 16.5  2:01  182   33:24 10:45 1:31:36 
  166  573 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48  112  8:44  1:59  4:19  154   42:57 16.8  2:46  180   33:04 10:39 1:31:49 
  167  335 Michael McNelis         Buffalo            MN  55  188 12:07  2:46  2:54  127   40:53 17.7  2:29  187   33:30 10:47 1:31:52 
  168  579 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  53  187 11:46  2:41  5:06  131   41:19 17.5  3:02  154   30:47  9:55 1:31:59 
  169  437 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  53  138  9:18  2:07  4:29  153   42:56 16.9  4:50  157   30:53  9:57 1:32:25 
  170  527 Edwin Van Der Hoek      Minneapolis        MN  49  117  8:50  2:01  4:42  171   44:35 16.2  2:28  169   31:59 10:18 1:32:31 
  171  268 Robert Kranz            Kapaa              HI  70  185 11:43  2:40  3:18  161   43:34 16.6  2:44  160   31:15 10:04 1:32:33 
  172  395 Matthew Petz            Elk River          MN  43  160  9:59  2:17  3:24  165   44:01 16.4  4:09  164   31:49 10:15 1:33:20 
  173  396 Zachory Petz            Buffalo            MN  40  166 10:18  2:21  3:04  183   46:50 15.5  1:21  165   31:49 10:15 1:33:20 
  174  339 Michael Mishler         Richfield          MN  31  174 10:43  2:27  2:27  179   46:19 15.6  2:30  162   31:38 10:11 1:33:36 
  175  419 Andrew Rebne            Maple Grove        MN  18  121  8:56  2:02  4:30  199   50:44 14.3  1:45  119   27:46  8:57 1:33:39 
  176  337 Max Menzemer            Buffalo            MN  16   31  6:44  1:32  3:54  190   47:55 15.1  2:09  185   33:28 10:47 1:34:07 
  177  141 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58  155  9:48  2:14  4:56  170   44:29 16.3  3:44  161   31:20 10:05 1:34:15 
  178  103 John Crozier            Saint Paul         MN  25   80  7:54  1:48  4:37  193   48:42 14.9  3:17  145   29:48  9:36 1:34:17 
  179  441 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  43  143  9:26  2:09  3:03  169   44:24 16.3  3:07  190   34:52 11:14 1:34:51 
  180  435 Todd Rogers             Minneapolis        MN  58   65  7:38  1:44  3:50  162   43:38 16.6  3:05  193   36:47 11:51 1:34:56 
  181  121 Ben Duckworth           Edina              MN  37   62  7:36  1:44  3:47  177   46:10 15.7  2:13  191   36:04 11:37 1:35:47 
  182  297 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51  175 10:44  2:27  4:09  167   44:12 16.4  4:12  181   33:11 10:41 1:36:27 
  183  397 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46  163 10:07  2:18  2:54  159   43:11 16.8  2:43  195   37:50 12:11 1:36:42 
  184  139 Paul Fallon             Monticello         MN  50  144  9:30  2:10  3:26  197   49:44 14.5  1:44  175   32:46 10:33 1:37:08 
  185  416 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  50  189 12:08  2:46  4:10  181   46:31 15.6  2:46  168   31:57 10:17 1:37:30 
  186  422 Andrew Rectenwal        St. Louis Park     MN  50  173 10:41  2:26  4:28  184   46:52 15.4  2:40  177   32:51 10:35 1:37:31 
  187  232 Michael Johnson         Oak Park Heights   MN  34  190 12:16  2:48  5:13  166   44:07 16.4  3:41  188   33:39 10:50 1:38:53 
  188  546 Rich Weeks              Woodbury           MN  56  102  8:23  1:55  3:18  152   42:54 16.9  3:08  200   41:34 13:23 1:39:15 
  189  311 Stevn Maravelas         Maple Lake         MN  28  186 11:45  2:41  2:52  201   50:57 14.2  1:48  172   32:12 10:22 1:39:32 
  190  418 Sean Reardon            Bloomington        MN  56  184 11:36  2:39  4:56  192   48:31 14.9  2:45  173   32:27 10:27 1:40:13 
  191  468 William Simson          Maple Grove        MN  30   72  7:46  1:46  2:49  194   48:56 14.8  2:24  197   38:24 12:22 1:40:16 
  192  124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36  168 10:26  2:23  3:21  178   46:17 15.6  2:37  198   38:31 12:24 1:41:10 
  193  115 Joe Demeules            Watersound         FL  53  198 14:38  3:20  4:07  191   48:23 15.0  1:30  189   33:58 10:56 1:42:34 
  194   20 Scottie Bahr            Wayzata            MN  49  195 13:06  2:59  5:21  189   47:46 15.1  3:37  178   32:55 10:36 1:42:44 
  195  507 Matthew Tanner          Mahtomedi          MN  43  147  9:37  2:11  4:18  202   52:56 13.7  2:58  186   33:28 10:47 1:43:15 
  196  505 Wr Syverson             St. Cloud          MN  52  192 12:37  2:52  3:48  140   42:04 17.2  3:23  201   41:59 13:31 1:43:49 
  197  473 Rick Slettehaugh        St. Paul           MN  70  177 10:56  2:29  3:56  185   47:25 15.3  2:45  199   40:32 13:03 1:45:31 
  198  316 Gerald Martineau        Hastings           MN  51  199 14:45  3:21  4:06  186   47:36 15.2  2:02  194   37:46 12:10 1:46:12 
  199  482 Michael Soucy           Monticello         MN  45  203 18:07  4:07  4:33  200   50:47 14.2  3:03  166   31:52 10:16 1:48:19 
  200   37 Dave Berryman           Buffalo            MN  48  197 13:38  3:06  4:47  203   53:28 13.5  3:01  192   36:31 11:46 1:51:24 
  201  488 Mike Stetz              Bloomington        MN  37  204 19:31  4:27  4:01  198   49:54 14.5  2:38  196   37:55 12:13 1:53:57 
  202  628 Mike Belland            Waverly            MN  32  161 10:03  2:18  4:09  204   57:19 12.6  2:57  202   43:00 13:51 1:57:26 
  203  305 Eber Lusty              Maple Grove        MN  73  200 15:05  3:26  6:12  196   49:37 14.6  4:18  203   54:10 17:26 2:09:21 
       564 David Winecoff          St Louis Park      MN  44    7  5:39  1:17  6:26    8   31:35 22.9                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  501 Kristina Swenson        Rogers             MN  20    1  5:47  1:19  1:22    6   33:53 21.4  1:12    6   23:30  7:34 1:05:42 
    2  408 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49   15  7:25  1:42  1:50    3   33:10 21.8  1:24    5   22:43  7:19 1:06:30 
    3  499 Laura Swartz            St Louis Park      MN  50   20  7:36  1:44  1:42    5   33:43 21.5  1:40    4   22:27  7:14 1:07:06 
    4  245 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    3  6:24  1:28  1:43    2   32:39 22.2  1:23   22   25:37  8:15 1:07:44 
    5  539 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  32   13  7:16  1:39  1:43    7   34:05 21.2  1:31    7   23:33  7:35 1:08:06 
    6  443 Bette Rowley            Burnsville         MN  32   10  7:10  1:38  2:24    9   36:20 19.9  1:08    3   22:14  7:10 1:09:14 
    7  490 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32    9  6:59  1:36  2:03    8   35:33 20.4  1:36    8   23:34  7:36 1:09:43 
    8  582 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52    7  6:39  1:31  7:59    1   32:36 22.2  1:23    1   21:15  6:51 1:09:51 
    9  566 Summer Wood             Mound              MN  29    2  6:09  1:24  1:52   12   37:04 19.5  1:18   11   23:58  7:43 1:10:19 
   10  304 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17   12  7:14  1:39  1:43   20   38:41 18.7  1:15    2   21:58  7:04 1:10:49 
   11  214 Michelle Hoffman        New Hope           MN  32    5  6:29  1:29  1:51   13   37:41 19.2  1:28   10   23:38  7:37 1:11:05 
   12   27 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  45   41  8:16  1:53  2:04    4   33:32 21.6  2:19   17   25:00  8:03 1:11:09 
   13   38 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  35   43  8:25  1:55  2:06   14   37:41 19.2  1:34   14   24:29  7:53 1:14:14 
   14  365 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39   14  7:21  1:41  1:50   15   37:57 19.1  1:18   31   27:02  8:42 1:15:26 
   15   78 Sharon Carmody          Saint Louis Park   MN  57   31  8:01  1:50  2:05   16   37:59 19.1  1:55   32   27:05  8:43 1:17:02 
   16  201 Kelly Henderson         Wayzata            MN  50   36  8:09  1:52  2:32   17   38:00 19.0  1:43   30   26:59  8:41 1:17:21 
   17  303 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14   18  7:28  1:42  1:52   62   43:46 16.5  1:16   12   24:06  7:46 1:18:27 
   18  350 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  52   44  8:26  1:55  2:42   39   41:19 17.5  1:44   13   24:29  7:53 1:18:39 
   19  211 Julie Hodgson           Hammond            WI  31   61  9:03  2:04  3:46   11   36:57 19.6  2:58   25   26:02  8:23 1:18:43 
   20  332 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  25   22  7:42  1:45  1:53   23   39:49 18.2  1:28   42   28:19  9:07 1:19:09 
   21  572 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41   57  8:56  2:02  2:23   24   39:51 18.2  1:54   26   26:13  8:27 1:19:15 
   22  577 Elizabeth Zimmer        Maple Grove        MN  19   38  8:14  1:53  2:52   48   42:07 17.2  1:21   18   25:05  8:05 1:19:38 
   23  294 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30   16  7:27  1:42  2:29   36   41:05 17.6  1:52   28   26:49  8:38 1:19:39 
   24  438 Erin Ross               St. Joseph         MN  38   34  8:07  1:51  2:09   21   38:45 18.7  1:26   53   29:55  9:38 1:20:20 
   25  405 Jenna Preusser          Avon               MN  28   51  8:42  1:59  2:43   41   41:42 17.4  1:33   23   25:52  8:20 1:20:31 
   26  436 Megan Rose              Sartell            MN  33   81  9:47  2:14  4:20   26   40:02 18.1  2:00   15   24:35  7:55 1:20:42 
   27  278 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37   23  7:42  1:45  3:02   35   40:55 17.7  2:10   33   27:08  8:44 1:20:56 
   28  195 Emily Hanson            Ham Lake           MN  39   46  8:35  1:57  2:16   19   38:33 18.8  1:55   58   30:12  9:44 1:21:29 
   29  274 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  35   65  9:12  2:06  4:21   31   40:18 18.0  2:25   21   25:21  8:10 1:21:36 
   30  440 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45   45  8:32  1:57  2:49   34   40:52 17.7  3:08   27   26:19  8:29 1:21:37 
   31  576 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  44   35  8:07  1:51  2:45   37   41:09 17.6  1:40   39   28:09  9:04 1:21:49 
   32  134 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44   37  8:10  1:52  2:16   18   38:25 18.8  2:04   69   31:11 10:03 1:22:05 
   33  158 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  29   60  9:00  2:03  2:43   27   40:03 18.1  2:31   40   28:09  9:04 1:22:25 
   34  254 Sally Knapp             Carver             MN  39   50  8:39  1:58  2:30   33   40:49 17.7  2:01   45   28:50  9:17 1:22:47 
   35  126 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36   17  7:28  1:42  2:02   10   36:55 19.6  2:13   91   34:14 11:02 1:22:50 
   36   84 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  37   42  8:19  1:54  3:06   38   41:12 17.6  1:42   43   28:41  9:14 1:22:58 
   37  446 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61   68  9:19  2:08  3:36   54   42:49 16.9  2:14   20   25:11  8:07 1:23:08 
   38  284 Linda Langkos           Minnetonka         MN  52   58  8:56  2:02  2:42   22   38:52 18.6  2:24   63   30:35  9:51 1:23:28 
   39   41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37   49  8:37  1:58  3:05   44   41:55 17.3  2:41   35   27:32  8:52 1:23:47 
   40   81 Deborah Casey           Shakopee           MN  31   88 10:18  2:21  2:56   70   44:43 16.2  1:32   19   25:10  8:06 1:24:37 
   41   68 Renee Burton            Bloomington        MN  51  127 13:36  3:06  2:21   32   40:31 17.9  1:31   29   26:53  8:40 1:24:50 
   42  301 Maren Loe               Saint Louis        MO  22   72  9:28  2:09  2:29   45   41:59 17.2  2:02   47   29:04  9:22 1:25:00 
   43  620 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  32   79  9:40  2:12  2:47   53   42:41 17.0  2:18   37   27:50  8:58 1:25:15 
   44  142 Jessica Federico        St. Louis Park     MN  27   77  9:39  2:12  4:50   71   44:50 16.1  2:30    9   23:35  7:36 1:25:22 
   45  532 Anna Veit-Carter        Minneapolis        MN  34   54  8:53  2:01  2:47   52   42:38 17.0  2:03   48   29:04  9:22 1:25:23 
   46   50 Mina Bradley            Duluth             MN  43   25  7:51  1:47  2:06   46   42:02 17.2  1:48   73   31:45 10:14 1:25:31 
   47  156 Courtney Frie           Minneapolis        MN  28  111 11:56  2:43  3:54   43   41:47 17.3  2:27   24   25:53  8:20 1:25:55 
   48   76 Kathleen Carlson        Edina              MN  48   66  9:14  2:06  2:34   40   41:36 17.4  2:17   60   30:24  9:47 1:26:03 
   49  102 Mary Crookston          Lakeville          MN  53   91 10:27  2:23  3:49   25   40:00 18.1  2:14   50   29:38  9:33 1:26:07 
   50  317 Erin Maurer             Minneapolis        MN  37   39  8:15  1:53  4:15   64   43:55 16.5  2:12   36   27:37  8:54 1:26:12 
   51  348 Wendy Mueller           Andover            MN  48   86 10:04  2:18  3:14   30   40:17 18.0  2:50   54   29:59  9:39 1:26:22 
   52  164 Julie Gobel             Saint Paul         MN  46   52  8:46  2:00  2:19   60   43:38 16.6  2:18   51   29:48  9:36 1:26:48 
   53  531 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26  109 11:47  2:41  3:19   29   40:11 18.0  1:49   52   29:51  9:37 1:26:57 
   54  333 Jill McNamara           Buffalo            MN  50   96 10:36  2:25  2:54   49   42:16 17.1  2:37   44   28:45  9:16 1:27:05 
   55  615 Heather Moody           Maple Grove        MN  45   73  9:30  2:10  3:25   47   42:05 17.2  2:20   62   30:28  9:49 1:27:46 
   56  403 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58   11  7:12  1:39  2:54   88   46:01 15.7  2:13   59   30:12  9:44 1:28:31 
   57  433 Krista Roering          St. Louis Park     MN  42   26  7:53  1:48  2:43   78   45:11 16.0  2:40   64   30:38  9:52 1:29:03 
   58  131 Amy Eastmond            Excelsior          MN  34   21  7:37  1:44  4:54   89   46:33 15.5  2:09   38   28:02  9:02 1:29:13 
   59  504 Kristen Sykes           Minneapolis        MN  23  103 11:12  2:33  3:18  102   49:03 14.8  1:09   16   24:36  7:56 1:29:17 
   60   33 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14   28  7:55  1:48  2:02   96   47:11 15.3  1:14   70   31:13 10:03 1:29:34 
   61  241 Janelle Katzner         Rogers             MN  38   40  8:16  1:53  3:37   66   44:19 16.3  2:38   68   31:11 10:02 1:29:58 
   62  519 Jamie Toste             Apple Valley       MN  38   19  7:31  1:43  3:15   63   43:53 16.5  3:25   76   31:55 10:17 1:29:58 
   63  498 Bev Swanson             Buffalo            MN  48  128 14:38  3:20  4:26   50   42:26 17.1  1:25   34   27:09  8:45 1:30:01 
   64  118 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  31   32  8:05  1:51  3:38   69   44:32 16.2  3:11   65   30:46  9:54 1:30:11 
   65   89 Brittni Cleland         Big Lake           MN  28   93 10:29  2:23  2:26   82   45:35 15.9  1:36   61   30:25  9:48 1:30:29 
   66  627 Renee Saamanen          Duluth             MN  41   70  9:27  2:09  4:38   28   40:04 18.1  2:59   89   33:42 10:51 1:30:47 
   67  104 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55   64  9:11  2:06  2:58   58   43:19 16.7  2:06   86   33:19 10:44 1:30:52 
   68  341 Dianna Mollenhauer      Oakdale            MN  32    4  6:26  1:28  2:29   73   44:54 16.1  2:37   92   34:28 11:06 1:30:52 
   69  145 Leah Fischmann          St. Paul           MN  29   33  8:07  1:51  3:31   86   45:57 15.7  2:19   77   31:55 10:17 1:31:47 
   70  471 Lisa Skelton            Champlin           MN  37   59  8:57  2:02  3:51   81   45:32 15.9  2:42   67   30:51  9:56 1:31:51 
   71  578 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  22   71  9:27  2:09  3:18   95   46:57 15.4  1:31   66   30:47  9:55 1:31:58 
   72  347 Kimberly Moy            Cokato             MN  23   24  7:45  1:46  2:37   67   44:22 16.3  1:52  100   35:29 11:26 1:32:02 
   73  421 Ellen Recker            Plymouth           MN  28   95 10:34  2:25  4:11   76   45:01 16.1  2:14   56   30:04  9:41 1:32:03 
   74  312 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58  120 12:25  2:50  2:24   68   44:29 16.3  1:26   71   31:27 10:08 1:32:08 
   75  262 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36   84  9:59  2:16  2:52   55   42:55 16.9  1:41   98   35:01 11:17 1:32:26 
   76   86 Melissa Christenson     Buffalo            MN  49  105 11:33  2:38  3:43   59   43:23 16.7  2:08   74   31:47 10:14 1:32:32 
   77  289 Leah Leger              Minnetrista        MN  48   63  9:09  2:05  4:15   91   46:39 15.5  2:50   55   30:00  9:40 1:32:52 
   78  137 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  48   27  7:54  1:48  5:06   42   41:43 17.3  2:23  103   35:53 11:33 1:32:58 
   79  189 Beth Hammer             Howard Lake        MN  47   87 10:15  2:20  3:05   87   45:59 15.7  2:16   78   31:57 10:17 1:33:30 
   80  113 Kate Dehmer             Minneapolis        MN  28   53  8:48  2:00  4:52  104   49:11 14.7  1:43   49   29:19  9:27 1:33:51 
   81  618 Madeline North          Medina             MN  22    6  6:29  1:29  3:22   94   46:45 15.5  3:00   93   34:32 11:07 1:34:06 
   82  170 Carol Gragert           Elk River          MN  65   74  9:30  2:10  3:16   74   44:56 16.1  2:08   95   34:45 11:11 1:34:33 
   83  300 Caroline Loe            Apple Valley       MN  21   48  8:37  1:58  3:15  105   49:28 14.6  1:33   72   31:43 10:13 1:34:34 
   84  101 Jen Croft               Shakopee           MN  40   85 10:03  2:17  3:36   80   45:16 16.0  2:37   84   33:13 10:42 1:34:44 
   85  285 Jennifer Lanin-Dale     Sartell            MN  37  123 12:41  2:53  1:55  110   50:01 14.5  2:05   41   28:17  9:06 1:34:58 
   86  265 Kia Kraft               St Cloud           MN  27    8  6:54  1:35  2:30   93   46:45 15.5  1:39  111   37:17 12:00 1:35:03 
   87   28 Nancy Bauer             Champlin           MN  69   92 10:28  2:23  3:01   84   45:47 15.8  2:40   90   33:56 10:56 1:35:49 
   88  286 Denise Lanzelotte       Eden Prairie       MN  58  131 17:11  3:55  4:00   65   44:03 16.4  2:16   46   28:55  9:19 1:36:23 
   89  496 Randi Strunk            Minneapolis        MN  34  114 12:04  2:45  5:24   56   42:57 16.8  3:40   81   32:40 10:31 1:36:43 
   90  187 Jennifer Halstead       Minneapolis        MN  40  113 12:04  2:45  5:24   57   42:58 16.8  3:39   82   32:40 10:31 1:36:43 
   91  182 Holly Hackley           Plymouth           MN  46   89 10:20  2:21  2:59   83   45:41 15.8  3:09   96   34:51 11:13 1:36:59 
   92  205 Elizabeth Hilberg       Medina             MN  41   80  9:43  2:13  2:56   79   45:15 16.0  2:31  108   36:39 11:48 1:37:02 
   93  106 Rita Czapko             Fridley            MN  39   75  9:36  2:11  4:00  109   49:43 14.6  2:12   75   31:51 10:15 1:37:19 
   94  522 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  36  101 11:02  2:31  3:09   72   44:51 16.1  3:03  104   36:23 11:43 1:38:26 
   95  444 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62  106 11:39  2:39  3:54   90   46:35 15.5  2:02  102   35:40 11:29 1:39:48 
   96  384 Tina Otten              Champlin           MN  49   90 10:26  2:23  4:35   85   45:49 15.8  3:34  101   35:32 11:27 1:39:54 
   97  387 Victori Paananen        Buffalo            MN  34  112 11:57  2:43  4:28  113   51:21 14.1  2:08   57   30:11  9:43 1:40:04 
   98  237 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33   30  7:59  1:49  2:46   92   46:40 15.5  2:07  121   40:56 13:11 1:40:25 
   99  369 Mariel Novacek          Buffalo            MN  35   55  8:53  2:01  4:32   99   47:53 15.1  2:43  107   36:37 11:47 1:40:36 
  100  110 Jill Davis              Rockford           MN  50  121 12:29  2:51  3:57   77   45:06 16.0  3:57   99   35:10 11:19 1:40:37 
  101  270 Carissa Krey            Mounds View        MN  28  104 11:28  2:37  3:52  103   49:08 14.7  2:58   87   33:29 10:47 1:40:54 
  102   70 Christine Callinan      Maple Grove        MN  46  107 11:40  2:40  3:59   61   43:46 16.5  3:23  115   38:29 12:23 1:41:15 
  103  162 Melissa Globensky       Wyoming            MN  48  129 15:14  3:28  3:52   98   47:41 15.2  2:57   79   32:05 10:20 1:41:46 
  104  463 Kayla Siebold           Minneapolis        MN  20   29  7:55  1:48  3:33  101   48:41 14.9  2:01  119   39:53 12:51 1:42:02 
  105  171 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  54  118 12:18  2:48  3:31   75   44:57 16.1  3:05  116   38:30 12:24 1:42:20 
  106  530 Janice Vanderlinde      Delano             MN  49  100 10:56  2:29  4:54   51   42:31 17.0  4:00  120   40:10 12:56 1:42:30 
  107  383 Melissa Otten           Buffalo            MN  41  102 11:11  2:33  5:37  100   48:01 15.1  3:06   94   34:40 11:10 1:42:33 
  108  370 Lisa Nygaard            Monticello         MN  22   56  8:54  2:02  3:30  123   53:07 13.6  2:12   97   34:54 11:14 1:42:34 
  109  439 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15   78  9:39  2:12  4:06  115   51:23 14.1  1:55  106   36:33 11:46 1:43:34 
  110   32 Desiree Bell            Maple Grove        MN  54  116 12:17  2:48  3:13  107   49:41 14.6  2:20  105   36:29 11:45 1:43:57 
  111    5 Amy Albert              Medina             MN  44  125 13:14  3:01  3:09  117   52:18 13.8  3:00   80   32:30 10:28 1:44:09 
  112    9 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  41  117 12:17  2:48  5:08  108   49:42 14.6  4:38   83   33:02 10:38 1:44:46 
  113  374 Kay Okey                Minneapolis        MN  57   67  9:19  2:07  2:57  118   52:32 13.8  2:05  113   37:55 12:13 1:44:47 
  114   39 Sarah Binek             Holdingford        MN  34   94 10:34  2:24  4:05  114   51:22 14.1  1:59  110   37:06 11:57 1:45:04 
  115   54 Shawn Bresnahan         Lakeville          MN  55  122 12:31  2:51  3:32   97   47:23 15.3  2:57  118   39:15 12:38 1:45:36 
  116  354 Amber Nelson            Buffalo            MN  25   76  9:38  2:12  3:01  116   51:44 14.0  3:43  112   37:41 12:08 1:45:46 
  117  271 Gina Krey               St Paul            MN  28   47  8:36  1:58  4:43  129   57:54 12.5  1:29   85   33:14 10:42 1:45:55 
  118  469 Amy Sisk                Buffalo            MN  39  115 12:16  2:48  4:55  122   53:00 13.7  2:26   88   33:36 10:49 1:46:09 
  119  183 Linda Hagen             Duluth             MN  54   83  9:52  2:15  3:37  124   53:10 13.6  3:08  109   36:41 11:49 1:46:25 
  120   51 Barbara Braun           Golden Valley      MN  61   98 10:45  2:27  4:57  112   50:43 14.3  2:15  117   38:38 12:26 1:47:16 
  121  526 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  37   62  9:09  2:05  6:19  121   52:56 13.7  2:45  114   38:21 12:21 1:49:28 
  122  148 Ta Flatland             Elk River          MN  36   82  9:50  2:15  3:19  120   52:53 13.7  2:47  122   40:58 13:11 1:49:45 
  123  132 Amy Edelstein           Mankato            MN  51   69  9:21  2:08  4:35  106   49:36 14.6  3:11  125   43:45 14:05 1:50:26 
  124  575 Leeanna Zehnder         Saint Michael      MN  38  108 11:46  2:41  4:32  119   52:45 13.7  4:16  126   43:45 14:05 1:57:02 
  125   30 Sara Beamish            Delano             MN  36  126 13:35  3:06  5:10  125   54:35 13.3  2:37  128   46:10 14:52 2:02:06 
  126   12 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53  110 11:48  2:41  4:39  111   50:13 14.4  3:47  130   52:42 16:58 2:03:07 
  127   98 Mellissa Corniea        Eagan              MN  44  124 13:13  3:01  5:10  127   57:00 12.7  4:38  124   43:09 13:54 2:03:08 
  128  388 Christine Pace          Stevens Point      WI  62   99 10:53  2:29  5:48  131 1:00:02 12.1  5:22  123   42:30 13:41 2:04:33 
  129  359 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57  130 16:24  3:44  8:11  126   55:07 13.1  3:24  127   44:30 14:20 2:07:34 
  130  326 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58  119 12:24  2:49  4:34  128   57:03 12.7  3:36  129   52:03 16:46 2:09:38 
  131  518 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31   97 10:41  2:26  5:51  130   59:23 12.2  4:11  131   53:38 17:16 2:13:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  431 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14    1  7:32  1:43  1:51    1   40:34 17.8  1:06    1   25:45  8:18 1:16:47 
    2  371 Harrison Odom           Chanhassen         MN  14    2  8:46  2:00  3:25    2   42:05 17.2  2:16    2   27:53  8:59 1:24:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    1  7:28  1:42  1:52    1   43:46 16.5  1:16    1   24:06  7:46 1:18:27 
    2   33 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14    2  7:55  1:48  2:02    2   47:11 15.3  1:14    2   31:13 10:03 1:29:34 
    3  439 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15    3  9:39  2:12  4:06    3   51:23 14.1  1:55    3   36:33 11:46 1:43:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Jack Hennen             Cambridge          MN  16    2  6:24  1:28  1:27    1   35:03 20.6  1:13    4   25:22  8:10 1:09:27 
    2  432 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19    1  6:24  1:28  1:39    4   38:10 19.0  1:19    5   25:49  8:19 1:13:20 
    3  368 Hunter Norgren          Annandale          MN  19    6  8:56  2:02  2:46    2   36:09 20.0  1:03    3   24:38  7:56 1:13:31 
    4  273 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  19    4  7:29  1:42  3:36    3   38:05 19.0  2:57    2   23:33  7:35 1:15:38 
    5  216 Tommy Horn              Howard Lake        MN  17    8 10:40  2:26  2:43    6   42:53 16.9  2:08    1   21:58  7:05 1:20:21 
    6  413 Sean Randolph           Bowlus             MN  18    9 11:00  2:30  2:51    5   40:18 18.0  1:48    6   26:12  8:26 1:22:07 
    7  417 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  19    7  9:42  2:13  4:22    7   44:44 16.2  2:46    8   29:01  9:21 1:30:34 
    8  419 Andrew Rebne            Maple Grove        MN  18    5  8:56  2:02  4:30    9   50:44 14.3  1:45    7   27:46  8:57 1:33:39 
    9  337 Max Menzemer            Buffalo            MN  16    3  6:44  1:32  3:54    8   47:55 15.1  2:09    9   33:28 10:47 1:34:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  304 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    1  7:14  1:39  1:43    1   38:41 18.7  1:15    1   21:58  7:04 1:10:49 
    2  577 Elizabeth Zimmer        Maple Grove        MN  19    2  8:14  1:53  2:52    2   42:07 17.2  1:21    2   25:05  8:05 1:19:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  21    2  6:39  1:31  1:51    1   33:05 21.9  1:21    2   21:26  6:54 1:04:20 
    2  116 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  22    1  5:43  1:18  1:22    2   34:16 21.1  1:23    4   22:54  7:22 1:05:35 
    3  136 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24    5  7:42  1:45  1:42    4   36:24 19.9  1:50    3   22:27  7:14 1:10:02 
    4  427 David Ritz              Columbia           MO  20    6  8:02  1:50  1:24    3   34:51 20.8  1:10    5   24:43  7:58 1:10:07 
    5  621 Mitchell Waldorf        St. Cloud          MN  20    7  9:55  2:16  2:51    5   37:29 19.3  1:43    6   26:06  8:24 1:18:01 
    6  450 Connor Schmidt          Saint Michael      MN  23    4  7:20  1:40  2:15    6   41:07 17.6  2:24    8   28:26  9:09 1:21:30 
    7  135 Nick Engfer             Buffalo            MN  22    3  7:03  1:36  3:12    7   41:45 17.3  1:26    9   30:50  9:56 1:24:14 
    8   91 Sean Colaco             St Paul            MN  24    9 13:34  3:05  3:39    9   47:37 15.2  1:25    1   21:00  6:46 1:27:14 
    9   63 Michael Brush           Plymouth           MN  22    8 10:54  2:29  4:15    8   46:39 15.5  1:52    7   27:21  8:48 1:30:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  501 Kristina Swenson        Rogers             MN  20    1  5:47  1:19  1:22    1   33:53 21.4  1:12    1   23:30  7:34 1:05:42 
    2  301 Maren Loe               Saint Louis        MO  22    8  9:28  2:09  2:29    2   41:59 17.2  2:02    3   29:04  9:22 1:25:00 
    3  504 Kristen Sykes           Minneapolis        MN  23    9 11:12  2:33  3:18    7   49:03 14.8  1:09    2   24:36  7:56 1:29:17 
    4  578 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  22    7  9:27  2:09  3:18    5   46:57 15.4  1:31    4   30:47  9:55 1:31:58 
    5  347 Kimberly Moy            Cokato             MN  23    3  7:45  1:46  2:37    3   44:22 16.3  1:52    8   35:29 11:26 1:32:02 
    6  618 Madeline North          Medina             MN  22    2  6:29  1:29  3:22    4   46:45 15.5  3:00    6   34:32 11:07 1:34:06 
    7  300 Caroline Loe            Apple Valley       MN  21    5  8:37  1:58  3:15    8   49:28 14.6  1:33    5   31:43 10:13 1:34:34 
    8  463 Kayla Siebold           Minneapolis        MN  20    4  7:55  1:48  3:33    6   48:41 14.9  2:01    9   39:53 12:51 1:42:02 
    9  370 Lisa Nygaard            Monticello         MN  22    6  8:54  2:02  3:30    9   53:07 13.6  2:12    7   34:54 11:14 1:42:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Mitch Brekke            Hartland           MN  28    4  6:11  1:25  1:28    1   29:18 24.7  1:07    3   20:06  6:29   58:08 
    2  492 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    1  5:12  1:11  1:55    2   31:53 22.7  1:16    2   19:34  6:18   59:49 
    3  511 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25   16  9:55  2:16  2:17    3   32:00 22.6  1:22    1   19:13  6:11 1:04:46 
    4  114 Will Delaney            Saint Michael      MN  28    5  6:17  1:26  2:05    4   33:23 21.7  1:33    4   21:36  6:57 1:04:52 
    5   88 Dain Clausen            Saint Louis Park   MN  28    3  6:03  1:23  1:29    5   34:27 21.0  1:29    7   22:31  7:15 1:05:57 
    6  143 Ben Ferin               White Bear Lake    MN  29   10  7:37  1:44  2:03    6   34:48 20.8  1:28    6   22:28  7:14 1:08:23 
    7  295 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  29   11  7:44  1:46  2:28   11   40:16 18.0  1:24    5   21:42  6:59 1:13:32 
    8  467 Robert Simson           Minnetonka         MN  25    2  5:27  1:15  3:35    7   36:53 19.6  2:19   12   26:43  8:36 1:14:56 
    9  217 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29    9  7:31  1:43  2:28    9   38:53 18.6  1:39   10   24:49  7:59 1:15:17 
   10  608 Andy Barringer          St. Francis        MN  26   14  9:42  2:13  2:17    8   37:30 19.3  2:13    9   23:56  7:43 1:15:36 
   11  460 Michael Sicora          Minnapolis         MN  27   13  8:19  1:54  3:57   12   42:08 17.2  2:09    8   23:32  7:35 1:20:04 
   12   18 Jason Badger            St Cloud           MN  29    8  6:50  1:33  2:40   14   43:29 16.6  1:33   11   26:32  8:33 1:21:02 
   13   13 Blake Asbury            Delano             MN  25    6  6:26  1:28  2:06   15   45:30 15.9  1:57   13   26:55  8:40 1:22:52 
   14   74 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26    7  6:37  1:31  2:22   10   39:40 18.2  2:25   17   33:26 10:46 1:24:28 
   15  571 Matthew Wuollet         Annandale          MN  28   15  9:52  2:15  1:52   13   42:28 17.0  1:27   14   29:23  9:28 1:25:00 
   16  103 John Crozier            Saint Paul         MN  25   12  7:54  1:48  4:37   16   48:42 14.9  3:17   15   29:48  9:36 1:34:17 
   17  311 Stevn Maravelas         Maple Lake         MN  28   17 11:45  2:41  2:52   17   50:57 14.2  1:48   16   32:12 10:22 1:39:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  566 Summer Wood             Mound              MN  29    1  6:09  1:24  1:52    1   37:04 19.5  1:18    2   23:58  7:43 1:10:19 
    2  332 Elizabeth McNamara      Buffalo            MN  25    3  7:42  1:45  1:53    2   39:49 18.2  1:28    6   28:19  9:07 1:19:09 
    3  405 Jenna Preusser          Avon               MN  28    6  8:42  1:59  2:43    5   41:42 17.4  1:33    3   25:52  8:20 1:20:31 
    4  158 Whitney Fugleberg       Willmar            MN  29    8  9:00  2:03  2:43    3   40:03 18.1  2:31    5   28:09  9:04 1:22:25 
    5  142 Jessica Federico        St. Louis Park     MN  27   10  9:39  2:12  4:50    7   44:50 16.1  2:30    1   23:35  7:36 1:25:22 
    6  156 Courtney Frie           Minneapolis        MN  28   15 11:56  2:43  3:54    6   41:47 17.3  2:27    4   25:53  8:20 1:25:55 
    7  531 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26   14 11:47  2:41  3:19    4   40:11 18.0  1:49    8   29:51  9:37 1:26:57 
    8   89 Brittni Cleland         Big Lake           MN  28   11 10:29  2:23  2:26    9   45:35 15.9  1:36   10   30:25  9:48 1:30:29 
    9  145 Leah Fischmann          St. Paul           MN  29    4  8:07  1:51  3:31   10   45:57 15.7  2:19   11   31:55 10:17 1:31:47 
   10  421 Ellen Recker            Plymouth           MN  28   12 10:34  2:25  4:11    8   45:01 16.1  2:14    9   30:04  9:41 1:32:03 
   11  113 Kate Dehmer             Minneapolis        MN  28    7  8:48  2:00  4:52   13   49:11 14.7  1:43    7   29:19  9:27 1:33:51 
   12  265 Kia Kraft               St Cloud           MN  27    2  6:54  1:35  2:30   11   46:45 15.5  1:39   14   37:17 12:00 1:35:03 
   13  270 Carissa Krey            Mounds View        MN  28   13 11:28  2:37  3:52   12   49:08 14.7  2:58   13   33:29 10:47 1:40:54 
   14  354 Amber Nelson            Buffalo            MN  25    9  9:38  2:12  3:01   14   51:44 14.0  3:43   15   37:41 12:08 1:45:46 
   15  271 Gina Krey               St Paul            MN  28    5  8:36  1:58  4:43   15   57:54 12.5  1:29   12   33:14 10:42 1:45:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  345 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34    1  5:15  1:12  1:27    1   29:44 24.3  1:07    2   19:44  6:21   57:15 
    2  609 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  32    2  6:12  1:25  1:29    2   30:02 24.1  1:18    1   18:26  5:56   57:25 
    3  574 Nick Zarns              Eden Prairie       MN  33    5  6:23  1:27  1:50    4   32:00 22.6  1:25    3   22:14  7:10 1:03:48 
    4  221 Bobby Hurt              Mounds View        MN  31   12  7:50  1:47  1:47    3   31:54 22.7  1:07    4   22:14  7:10 1:04:51 
    5  411 John Rammel             Sartell            MN  33    8  6:54  1:34  1:46    5   32:56 22.0  1:17   11   25:38  8:15 1:08:28 
    6  480 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34    9  6:56  1:35  1:52    7   33:08 21.8  1:16   13   26:02  8:23 1:09:12 
    7   59 David Broz              Plymouth           MN  33    3  6:13  1:25  1:41    6   33:02 21.9  1:37   19   29:14  9:25 1:11:45 
    8  152 Jon Fox                 Webster            MN  34   11  7:46  1:46  2:54    8   36:17 19.9  1:38    6   23:55  7:42 1:12:28 
    9  560 Troy Williams           Savage             MN  34    4  6:17  1:26  2:10   13   39:58 18.1  1:40    7   24:11  7:48 1:14:14 
   10  494 Stephen Strait          Maple Grove        MN  31   14  7:55  1:48  2:51   10   36:53 19.6  1:55    9   24:49  8:00 1:14:22 
   11  516 Dean Tonev              Buffalo            MN  32   24 11:09  2:32  1:49   12   38:09 19.0  1:13    5   23:30  7:34 1:15:48 
   12  428 Brian Roach             Minneapolis        MN  32    7  6:39  1:31  3:01   15   40:01 18.1  1:46    8   24:23  7:51 1:15:48 
   13  544 William Weber           Maple Grove        MN  34    6  6:35  1:30  4:02    9   36:29 19.8  2:04   16   26:47  8:38 1:15:55 
   14   79 Jared Carter            Des Moines         IA  32   15  8:14  1:53  2:40   11   37:17 19.4  2:12   14   26:31  8:32 1:16:52 
   15  624 Michael Roddy           St. Louis Park     MN  31   17  8:33  1:57  2:38   14   40:01 18.1  2:24   10   25:32  8:13 1:19:05 
   16  313 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34   16  8:23  1:55  3:32   21   43:04 16.8  2:41   12   25:59  8:22 1:23:37 
   17   31 Mark Behn               St. Michael        MN  34   22 10:16  2:20  4:37   16   40:58 17.7  2:59   15   26:35  8:34 1:25:23 
   18   56 Jordan Bronston         Saint Paul         MN  30   18  8:58  2:03  2:54   19   42:43 16.9  1:46   20   29:17  9:26 1:25:37 
   19  386 Mark Paananen           Buffalo            MN  33   20  9:53  2:15  2:44   17   41:49 17.3  1:32   21   29:57  9:39 1:25:52 
   20  233 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   13  7:53  1:48  4:15   18   42:40 17.0  2:30   22   30:33  9:50 1:27:49 
   21  190 Josh Hammer             Maple Grove        MN  31   26 12:21  2:49  3:27   20   43:01 16.8  1:58   18   27:17  8:47 1:28:02 
   22  330 Andy McLean             Minneapolis        MN  34   19  9:15  2:07  4:05   24   46:26 15.6  1:56   17   27:02  8:42 1:28:42 
   23  339 Michael Mishler         Richfield          MN  31   23 10:43  2:27  2:27   23   46:19 15.6  2:30   23   31:38 10:11 1:33:36 
   24  232 Michael Johnson         Oak Park Heights   MN  34   25 12:16  2:48  5:13   22   44:07 16.4  3:41   24   33:39 10:50 1:38:53 
   25  468 William Simson          Maple Grove        MN  30   10  7:46  1:46  2:49   25   48:56 14.8  2:24   25   38:24 12:22 1:40:16 
   26  628 Mike Belland            Waverly            MN  32   21 10:03  2:18  4:09   26   57:19 12.6  2:57   26   43:00 13:51 1:57:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  245 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    1  6:24  1:28  1:43    1   32:39 22.2  1:23    7   25:37  8:15 1:07:44 
    2  539 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  32    6  7:16  1:39  1:43    2   34:05 21.2  1:31    2   23:33  7:35 1:08:06 
    3  443 Bette Rowley            Burnsville         MN  32    5  7:10  1:38  2:24    4   36:20 19.9  1:08    1   22:14  7:10 1:09:14 
    4  490 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32    4  6:59  1:36  2:03    3   35:33 20.4  1:36    3   23:34  7:36 1:09:43 
    5  214 Michelle Hoffman        New Hope           MN  32    3  6:29  1:29  1:51    6   37:41 19.2  1:28    4   23:38  7:37 1:11:05 
    6  211 Julie Hodgson           Hammond            WI  31   12  9:03  2:04  3:46    5   36:57 19.6  2:58    8   26:02  8:23 1:18:43 
    7  294 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  30    7  7:27  1:42  2:29    8   41:05 17.6  1:52    9   26:49  8:38 1:19:39 
    8  436 Megan Rose              Sartell            MN  33   14  9:47  2:14  4:20    7   40:02 18.1  2:00    5   24:35  7:55 1:20:42 
    9   81 Deborah Casey           Shakopee           MN  31   15 10:18  2:21  2:56   13   44:43 16.2  1:32    6   25:10  8:06 1:24:37 
   10  620 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  32   13  9:40  2:12  2:47   10   42:41 17.0  2:18   10   27:50  8:58 1:25:15 
   11  532 Anna Veit-Carter        Minneapolis        MN  34   11  8:53  2:01  2:47    9   42:38 17.0  2:03   12   29:04  9:22 1:25:23 
   12  131 Amy Eastmond            Excelsior          MN  34    8  7:37  1:44  4:54   15   46:33 15.5  2:09   11   28:02  9:02 1:29:13 
   13  118 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  31   10  8:05  1:51  3:38   12   44:32 16.2  3:11   14   30:46  9:54 1:30:11 
   14  341 Dianna Mollenhauer      Oakdale            MN  32    2  6:26  1:28  2:29   14   44:54 16.1  2:37   16   34:28 11:06 1:30:52 
   15  496 Randi Strunk            Minneapolis        MN  34   19 12:04  2:45  5:24   11   42:57 16.8  3:40   15   32:40 10:31 1:36:43 
   16  387 Victori Paananen        Buffalo            MN  34   18 11:57  2:43  4:28   17   51:21 14.1  2:08   13   30:11  9:43 1:40:04 
   17  237 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    9  7:59  1:49  2:46   16   46:40 15.5  2:07   18   40:56 13:11 1:40:25 
   18   39 Sarah Binek             Holdingford        MN  34   16 10:34  2:24  4:05   18   51:22 14.1  1:59   17   37:06 11:57 1:45:04 
   19  518 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31   17 10:41  2:26  5:51   19   59:23 12.2  4:11   19   53:38 17:16 2:13:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  556 Andy Wiberg             Lakeville          MN  38    2  6:19  1:27  1:38    1   29:22 24.6  1:10    1   18:17  5:53   56:44 
    2    6 Greg Alexander          Plymouth           MN  39    1  6:18  1:26  1:42    3   32:46 22.1  1:27    6   22:47  7:20 1:04:59 
    3  127 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37    9  7:14  1:39  1:31    2   32:30 22.3  1:23    7   23:25  7:32 1:06:01 
    4  364 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38    3  6:46  1:33  1:26    5   34:36 20.9  1:09    5   22:47  7:20 1:06:41 
    5  380 Aaron Oppelt            Minneapolis        MN  36   15  8:05  1:51  2:13    6   35:36 20.3  1:15    2   20:25  6:35 1:07:33 
    6  455 Josh Sell               Waconia            MN  38    8  7:12  1:39  2:52    8   36:33 19.8  1:28    3   21:44  7:00 1:09:47 
    7   15 Jim Audas               Prior Lake         MN  38    4  6:49  1:33  1:57   14   38:29 18.8  1:16    8   23:44  7:39 1:12:14 
    8  222 Paul Hydukovich         St. Michael        MN  36    5  7:03  1:36  2:22   12   37:50 19.1  1:26   13   25:01  8:04 1:13:41 
    9  478 Joel Sommers            Minnetonka         MN  36   13  7:38  1:44  2:31    7   36:21 19.9  2:31   12   24:46  7:59 1:13:44 
   10  407 Andrew Puroway          St. Paul           MN  37   11  7:33  1:43  2:23   10   37:42 19.2  2:03   10   24:19  7:50 1:13:58 
   11  358 Jason Nelson            Hugo               MN  39    6  7:04  1:37  1:47   17   39:53 18.1  1:30    9   23:54  7:42 1:14:05 
   12   45 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35   24  9:18  2:07  1:46    4   34:31 21.0  1:41   20   27:06  8:44 1:14:20 
   13  111 Ryan Davis              Willmar            MN  35    7  7:05  1:37  2:53   11   37:46 19.2  1:43   14   25:05  8:05 1:14:30 
   14  451 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  36   19  8:49  2:01  2:52   13   38:00 19.0  2:42    4   22:26  7:14 1:14:48 
   15  424 Dan Reitsma             Carver             MN  39   22  9:00  2:03  2:26    9   36:56 19.6  1:33   18   26:09  8:25 1:16:02 
   16  508 Matt Tarnanen           Buffalo            MN  35   18  8:17  1:53  2:59   16   39:37 18.3  1:57   15   25:58  8:22 1:18:46 
   17   25 Erik Barsness           West St. Paul      MN  38   17  8:13  1:52  2:21   18   41:03 17.6  1:04   19   26:51  8:39 1:19:32 
   18  120 Adam Downing            Buffalo            MN  37   25  9:38  2:12  3:56   15   39:34 18.3  2:29   11   24:42  7:57 1:20:18 
   19  459 Bill Shields            Plymouth           MN  37   16  8:10  1:52  4:43   19   41:20 17.5  2:11   16   26:02  8:23 1:22:25 
   20  264 Dean Koutroupas         Minneapolis        MN  39   26 10:06  2:18  2:31   22   41:49 17.3  1:46   21   27:25  8:50 1:23:35 
   21  366 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  36   10  7:20  1:40  3:42   20   41:36 17.4  2:33   24   28:41  9:14 1:23:50 
   22  250 Drew Klinkert           Minneapolis        MN  35   21  8:59  2:03  2:49   21   41:39 17.4  2:51   23   28:00  9:01 1:24:16 
   23  548 Daniel Weinstein        Saint Paul         MN  37   14  7:41  1:45  2:35   25   45:24 15.9  2:53   22   27:39  8:54 1:26:09 
   24  558 Craig Wignes            Buffalo            MN  39   23  9:01  2:03  3:32   24   45:08 16.0  2:46   25   29:39  9:33 1:30:06 
   25  379 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  39   28 10:28  2:23  3:09   28   49:27 14.6  1:46   17   26:07  8:25 1:30:57 
   26  423 Dave Redick             Rogers             MN  37   20  8:55  2:02  3:33   23   43:45 16.5  2:01   26   33:24 10:45 1:31:36 
   27  121 Ben Duckworth           Edina              MN  37   12  7:36  1:44  3:47   26   46:10 15.7  2:13   27   36:04 11:37 1:35:47 
   28  124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36   27 10:26  2:23  3:21   27   46:17 15.6  2:37   29   38:31 12:24 1:41:10 
   29  488 Mike Stetz              Bloomington        MN  37   29 19:31  4:27  4:01   29   49:54 14.5  2:38   28   37:55 12:13 1:53:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   38 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  35    9  8:25  1:55  2:06    2   37:41 19.2  1:34    1   24:29  7:53 1:14:14 
    2  365 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39    1  7:21  1:41  1:50    3   37:57 19.1  1:18    3   27:02  8:42 1:15:26 
    3  438 Erin Ross               St. Joseph         MN  38    5  8:07  1:51  2:09    5   38:45 18.7  1:26   10   29:55  9:38 1:20:20 
    4  278 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37    4  7:42  1:45  3:02    8   40:55 17.7  2:10    4   27:08  8:44 1:20:56 
    5  195 Emily Hanson            Ham Lake           MN  39   10  8:35  1:57  2:16    4   38:33 18.8  1:55   11   30:12  9:44 1:21:29 
    6  274 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  35   16  9:12  2:06  4:21    6   40:18 18.0  2:25    2   25:21  8:10 1:21:36 
    7  254 Sally Knapp             Carver             MN  39   12  8:39  1:58  2:30    7   40:49 17.7  2:01    9   28:50  9:17 1:22:47 
    8  126 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36    2  7:28  1:42  2:02    1   36:55 19.6  2:13   17   34:14 11:02 1:22:50 
    9   84 Annie Chesterfield      Eden Prairie       MN  37    8  8:19  1:54  3:06    9   41:12 17.6  1:42    8   28:41  9:14 1:22:58 
   10   41 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37   11  8:37  1:58  3:05   10   41:55 17.3  2:41    5   27:32  8:52 1:23:47 
   11  317 Erin Maurer             Minneapolis        MN  37    6  8:15  1:53  4:15   13   43:55 16.5  2:12    6   27:37  8:54 1:26:12 
   12  241 Janelle Katzner         Rogers             MN  38    7  8:16  1:53  3:37   14   44:19 16.3  2:38   13   31:11 10:02 1:29:58 
   13  519 Jamie Toste             Apple Valley       MN  38    3  7:31  1:43  3:15   12   43:53 16.5  3:25   15   31:55 10:17 1:29:58 
   14  471 Lisa Skelton            Champlin           MN  37   14  8:57  2:02  3:51   16   45:32 15.9  2:42   12   30:51  9:56 1:31:51 
   15  262 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36   19  9:59  2:16  2:52   11   42:55 16.9  1:41   18   35:01 11:17 1:32:26 
   16  285 Jennifer Lanin-Dale     Sartell            MN  37   23 12:41  2:53  1:55   19   50:01 14.5  2:05    7   28:17  9:06 1:34:58 
   17  106 Rita Czapko             Fridley            MN  39   17  9:36  2:11  4:00   18   49:43 14.6  2:12   14   31:51 10:15 1:37:19 
   18  522 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  36   20 11:02  2:31  3:09   15   44:51 16.1  3:03   19   36:23 11:43 1:38:26 
   19  369 Mariel Novacek          Buffalo            MN  35   13  8:53  2:01  4:32   17   47:53 15.1  2:43   20   36:37 11:47 1:40:36 
   20  469 Amy Sisk                Buffalo            MN  39   22 12:16  2:48  4:55   23   53:00 13.7  2:26   16   33:36 10:49 1:46:09 
   21  526 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  37   15  9:09  2:05  6:19   22   52:56 13.7  2:45   21   38:21 12:21 1:49:28 
   22  148 Ta Flatland             Elk River          MN  36   18  9:50  2:15  3:19   21   52:53 13.7  2:47   22   40:58 13:11 1:49:45 
   23  575 Leeanna Zehnder         Saint Michael      MN  38   21 11:46  2:41  4:32   20   52:45 13.7  4:16   23   43:45 14:05 1:57:02 
   24   30 Sara Beamish            Delano             MN  36   24 13:35  3:06  5:10   24   54:35 13.3  2:37   24   46:10 14:52 2:02:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  510 Chris Tatton            Blaine             MN  40    5  5:42  1:18  1:27    2   30:11 24.0  1:06    1   18:58  6:07   57:22 
    2   40 Jeffrey Bishop          Minneapolis        MN  41    7  6:42  1:32  2:01    1   30:08 24.0  1:17    3   19:20  6:14   59:26 
    3  296 Lance Leo               Minneapolis        MN  43    2  5:37  1:17  1:34    4   33:57 21.3  1:08    2   19:02  6:08 1:01:16 
    4  149 Joshua Flynn            Medina             MN  42    1  5:32  1:16  2:09    8   35:09 20.6  1:25    5   23:22  7:32 1:07:35 
    5   73 David Cantrill          Wayzata            MN  43   13  8:10  1:52  2:12    5   34:08 21.2  1:45    9   25:43  8:17 1:11:57 
    6  218 Soren Huggins           Golden Valley      MN  43    4  5:42  1:18  2:17   11   36:52 19.6  2:05   13   26:05  8:24 1:12:59 
    7  290 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42   15  8:27  1:56  2:19    9   35:15 20.5  1:41   12   26:01  8:23 1:13:41 
    8  155 Chad Franz              Eden Prairie       MN  41    6  6:38  1:31  3:10    6   34:26 21.0  1:37   19   28:32  9:11 1:14:22 
    9  493 Jason Stover            Brooklyn Park      MN  42   17  8:42  1:59  2:26   20   40:20 17.9  2:03    4   21:16  6:51 1:14:44 
   10  619 Dale Kolstad            Hugo               MN  40    9  7:50  1:47  2:15   17   39:24 18.4  1:38    6   23:39  7:37 1:14:44 
   11  616 Warren Zook             Buffalo            MN  40   10  7:52  1:48  2:25   13   37:02 19.5  1:30   16   26:38  8:35 1:15:26 
   12  475 David Smith             Sartell            MN  42    8  7:46  1:46  2:09    7   34:37 20.9  2:40   20   29:13  9:24 1:16:24 
   13  194 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43   20  9:06  2:05  2:06   14   37:03 19.5  1:50   18   28:26  9:09 1:18:29 
   14  491 Mike Stolarski          Saint Paul         MN  44   16  8:28  1:56  3:28   18   39:27 18.3  1:35    8   25:42  8:17 1:18:38 
   15  129 Andy Dybvig             Plymouth           MN  41   24  9:24  2:09  4:02   16   38:57 18.6  2:02    7   24:25  7:52 1:18:48 
   16  406 Jason Punton            St Michael         MN  44   21  9:07  2:05  2:27   19   39:47 18.2  1:47   17   26:56  8:41 1:20:03 
   17  107 Joel Dahlin             Sartell            MN  40   23  9:18  2:07  2:25   12   37:01 19.5  1:56   22   29:56  9:38 1:20:34 
   18  292 Alex Leikikh            Marblehead         MA  44   12  8:06  1:51  2:44   15   38:21 18.9  2:15   21   29:27  9:29 1:20:50 
   19  343 Kevin Moran             Saint Paul         MN  44   11  7:55  1:48  3:15   22   42:19 17.1  1:52   11   25:53  8:20 1:21:13 
   20  543 Michael Wangsness       Woodbury           MN  43   14  8:24  1:55  3:44   10   36:35 19.8  2:26   23   30:17  9:45 1:21:24 
   21  570 Chris Wrecza            Edina              MN  43   22  9:18  2:07  3:54   23   42:30 17.0  2:28   15   26:34  8:33 1:24:41 
   22  445 Jesse Russell           Buffalo            MN  41   29 10:20  2:21  2:33   25   44:18 16.3  1:29   14   26:07  8:25 1:24:46 
   23  338 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  44   19  9:02  2:03  2:59   21   40:22 17.9  2:14   24   30:45  9:54 1:25:20 
   24   29 Brett Bayerkohler       Maple Lake         MN  43   18  8:52  2:01  2:47   27   45:41 15.8  2:39   10   25:45  8:18 1:25:43 
   25  395 Matthew Petz            Elk River          MN  43   27  9:59  2:17  3:24   24   44:01 16.4  4:09   25   31:49 10:15 1:33:20 
   26  396 Zachory Petz            Buffalo            MN  40   28 10:18  2:21  3:04   28   46:50 15.5  1:21   26   31:49 10:15 1:33:20 
   27  441 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  43   25  9:26  2:09  3:03   26   44:24 16.3  3:07   28   34:52 11:14 1:34:51 
   28  507 Matthew Tanner          Mahtomedi          MN  43   26  9:37  2:11  4:18   29   52:56 13.7  2:58   27   33:28 10:47 1:43:15 
       564 David Winecoff          St Louis Park      MN  44    3  5:39  1:17  6:26    3   31:35 22.9                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  572 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41    5  8:56  2:02  2:23    2   39:51 18.2  1:54    1   26:13  8:27 1:19:15 
    2  576 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  44    3  8:07  1:51  2:45    4   41:09 17.6  1:40    2   28:09  9:04 1:21:49 
    3  134 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44    4  8:10  1:52  2:16    1   38:25 18.8  2:04    4   31:11 10:03 1:22:05 
    4   50 Mina Bradley            Duluth             MN  43    1  7:51  1:47  2:06    5   42:02 17.2  1:48    5   31:45 10:14 1:25:31 
    5  433 Krista Roering          St. Louis Park     MN  42    2  7:53  1:48  2:43    7   45:11 16.0  2:40    3   30:38  9:52 1:29:03 
    6  627 Renee Saamanen          Duluth             MN  41    6  9:27  2:09  4:38    3   40:04 18.1  2:59   10   33:42 10:51 1:30:47 
    7  101 Jen Croft               Shakopee           MN  40    8 10:03  2:17  3:36    9   45:16 16.0  2:37    9   33:13 10:42 1:34:44 
    8  187 Jennifer Halstead       Minneapolis        MN  40   10 12:04  2:45  5:24    6   42:58 16.8  3:39    7   32:40 10:31 1:36:43 
    9  205 Elizabeth Hilberg       Medina             MN  41    7  9:43  2:13  2:56    8   45:15 16.0  2:31   12   36:39 11:48 1:37:02 
   10  383 Melissa Otten           Buffalo            MN  41    9 11:11  2:33  5:37   10   48:01 15.1  3:06   11   34:40 11:10 1:42:33 
   11    5 Amy Albert              Medina             MN  44   13 13:14  3:01  3:09   12   52:18 13.8  3:00    6   32:30 10:28 1:44:09 
   12    9 Ingrid Anderson         Clearwater         MN  41   11 12:17  2:48  5:08   11   49:42 14.6  4:38    8   33:02 10:38 1:44:46 
   13   98 Mellissa Corniea        Eagan              MN  44   12 13:13  3:01  5:10   13   57:00 12.7  4:38   13   43:09 13:54 2:03:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45    1  7:18  1:40  1:49    2   33:59 21.3  1:31    1   21:18  6:52 1:05:52 
    2  399 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49    7  8:09  1:51  1:30    1   33:24 21.7  1:29    4   24:40  7:57 1:09:10 
    3  117 Scott Dezurik           Avon               MN  49    8  8:12  1:52  1:45    6   36:17 19.9  1:33    2   23:28  7:33 1:11:13 
    4  279 Thomas Laberge          Blaine             MN  47    2  7:25  1:41  2:23    3   35:14 20.5  2:23    5   24:55  8:02 1:12:18 
    5  356 Gary Nelson             Minneapolis        MN  47    9  8:13  1:53  2:33    7   37:01 19.5  1:27    3   23:49  7:40 1:13:02 
    6  562 Garrett Wilson          Edina              MN  46    3  7:28  1:42  2:25    5   35:45 20.2  2:05   10   27:17  8:47 1:14:57 
    7  514 Sullwold Todd           Minnetrista        MN  48    5  7:49  1:47  2:42    8   37:07 19.5  2:00    6   25:59  8:22 1:15:35 
    8  414 Davide Raso             Medina             MN  46   15  9:03  2:04  2:26    4   35:17 20.5  2:58   15   28:56  9:19 1:18:39 
    9  144 Kevin Fischer           Bloomington        MN  47   16  9:15  2:06  2:52   11   39:43 18.2  1:53    7   26:12  8:26 1:19:54 
   10  266 Josh Kramber            Montrose           MN  45   10  8:20  1:54  2:23    9   38:31 18.8  2:06   13   28:37  9:13 1:19:56 
   11  306 Scott MacKenzie         Big Lake,          MN  46   12  8:27  1:56  2:30   10   39:20 18.4  2:17   12   27:43  8:56 1:20:15 
   12   35 Jeff Berg               Buffalo            MN  46    6  8:07  1:51  2:36   13   40:14 18.0  2:18   16   30:26  9:48 1:23:39 
   13  412 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45   20 11:18  2:34  3:10   14   40:40 17.8  1:44    8   27:02  8:43 1:23:54 
   14  219 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  47    4  7:39  1:45  2:54   12   40:11 18.0  2:26   17   31:13 10:03 1:24:21 
   15  192 Paul Hanek              Woodbury           MN  46   17  9:38  2:12  2:26   15   41:53 17.3  1:48   14   28:56  9:19 1:24:39 
   16  535 Marc Vezies             Mpls               MN  45   23 15:14  3:28  2:48   17   42:45 16.9  2:03    9   27:08  8:44 1:29:56 
   17  470 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  48   11  8:22  1:55  3:34   16   42:21 17.1  3:26   21   32:57 10:37 1:30:38 
   18  420 Robb Rebne              Maple Grove        MN  46   19 10:59  2:30  3:20   21   47:43 15.2  1:44   11   27:21  8:48 1:31:05 
   19  573 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48   13  8:44  1:59  4:19   18   42:57 16.8  2:46   22   33:04 10:39 1:31:49 
   20  527 Edwin Van Der Hoek      Minneapolis        MN  49   14  8:50  2:01  4:42   20   44:35 16.2  2:28   19   31:59 10:18 1:32:31 
   21  397 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46   18 10:07  2:18  2:54   19   43:11 16.8  2:43   24   37:50 12:11 1:36:42 
   22   20 Scottie Bahr            Wayzata            MN  49   21 13:06  2:59  5:21   22   47:46 15.1  3:37   20   32:55 10:36 1:42:44 
   23  482 Michael Soucy           Monticello         MN  45   24 18:07  4:07  4:33   23   50:47 14.2  3:03   18   31:52 10:16 1:48:19 
   24   37 Dave Berryman           Buffalo            MN  48   22 13:38  3:06  4:47   24   53:28 13.5  3:01   23   36:31 11:46 1:51:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  408 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  49    1  7:25  1:42  1:50    1   33:10 21.8  1:24    1   22:43  7:19 1:06:30 
    2   27 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  45    3  8:16  1:53  2:04    2   33:32 21.6  2:19    2   25:00  8:03 1:11:09 
    3  440 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  45    4  8:32  1:57  2:49    4   40:52 17.7  3:08    3   26:19  8:29 1:21:37 
    4   76 Kathleen Carlson        Edina              MN  48    7  9:14  2:06  2:34    5   41:36 17.4  2:17    8   30:24  9:47 1:26:03 
    5  348 Wendy Mueller           Andover            MN  48    9 10:04  2:18  3:14    3   40:17 18.0  2:50    6   29:59  9:39 1:26:22 
    6  164 Julie Gobel             Saint Paul         MN  46    5  8:46  2:00  2:19   11   43:38 16.6  2:18    5   29:48  9:36 1:26:48 
    7  615 Heather Moody           Maple Grove        MN  45    8  9:30  2:10  3:25    7   42:05 17.2  2:20    9   30:28  9:49 1:27:46 
    8  498 Bev Swanson             Buffalo            MN  48   16 14:38  3:20  4:26    8   42:26 17.1  1:25    4   27:09  8:45 1:30:01 
    9   86 Melissa Christenson     Buffalo            MN  49   14 11:33  2:38  3:43   10   43:23 16.7  2:08   10   31:47 10:14 1:32:32 
   10  289 Leah Leger              Minnetrista        MN  48    6  9:09  2:05  4:15   16   46:39 15.5  2:50    7   30:00  9:40 1:32:52 
   11  137 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  48    2  7:54  1:48  5:06    6   41:43 17.3  2:23   15   35:53 11:33 1:32:58 
   12  189 Beth Hammer             Howard Lake        MN  47   10 10:15  2:20  3:05   15   45:59 15.7  2:16   11   31:57 10:17 1:33:30 
   13  182 Holly Hackley           Plymouth           MN  46   11 10:20  2:21  2:59   13   45:41 15.8  3:09   13   34:51 11:13 1:36:59 
   14  384 Tina Otten              Champlin           MN  49   12 10:26  2:23  4:35   14   45:49 15.8  3:34   14   35:32 11:27 1:39:54 
   15   70 Christine Callinan      Maple Grove        MN  46   15 11:40  2:40  3:59   12   43:46 16.5  3:23   16   38:29 12:23 1:41:15 
   16  162 Melissa Globensky       Wyoming            MN  48   17 15:14  3:28  3:52   17   47:41 15.2  2:57   12   32:05 10:20 1:41:46 
   17  530 Janice Vanderlinde      Delano             MN  49   13 10:56  2:29  4:54    9   42:31 17.0  4:00   17   40:10 12:56 1:42:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  308 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  52    6  8:28  1:56  1:19    1   29:39 24.4  1:10    1   20:55  6:44 1:01:30 
    2  484 John Stangl             Buffalo            MN  54    5  7:38  1:44  1:35    3   32:01 22.6  1:24    2   22:16  7:10 1:04:52 
    3  344 Marty Moran             St Cloud           MN  50    1  5:14  1:12  2:11    4   32:58 21.9  1:32    5   24:46  7:58 1:06:38 
    4    3 Rick Abrahamson         Andover            MN  54    3  7:20  1:40  2:04    2   31:54 22.7  1:23    7   26:42  8:36 1:09:22 
    5   57 Tom Brooks              Minneapolis        MN  53    7  8:30  1:56  2:31    6   34:38 20.9  1:28    3   24:10  7:47 1:11:15 
    6   67 David Burton            Bloomington        MN  52    2  7:12  1:39  2:05    9   36:51 19.6  1:38    4   24:19  7:50 1:12:03 
    7  280 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  54    4  7:35  1:44  2:48    8   36:16 20.0  2:00   10   27:06  8:44 1:15:43 
    8  404 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54   15  9:44  2:13  2:49   11   37:43 19.2  1:41    6   25:13  8:07 1:17:08 
    9  267 Randy Kramer            Buffalo            MN  50   10  9:04  2:04  2:00   12   37:52 19.1  2:16    9   27:04  8:43 1:18:13 
   10  461 Robert Sicora           Buffalo            MN  50   12  9:20  2:08  2:53    7   35:32 20.4  1:44   13   30:50  9:56 1:20:17 
   11  112 Daniel Dederichs        Waverly            MN  50   16 10:33  2:24  1:59    5   33:20 21.7  2:25   16   32:08 10:21 1:20:24 
   12  617 Doug Houser             Mound              MN  50   22 12:54  2:56  3:10   10   37:25 19.3  1:54    8   26:58  8:41 1:22:19 
   13  497 Mark Sullivan           Champlin           MN  50    9  8:58  2:03  2:47   13   38:56 18.6  2:28   11   29:21  9:27 1:22:29 
   14  160 John Gilje              Rosemount          MN  52   13  9:26  2:09  3:10   14   40:41 17.8  2:03   17   32:46 10:33 1:28:03 
   15   10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  51    8  8:45  2:00  2:55   18   43:01 16.8  3:26   19   32:50 10:34 1:30:56 
   16  579 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  53   19 11:46  2:41  5:06   15   41:19 17.5  3:02   12   30:47  9:55 1:31:59 
   17  437 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  53   11  9:18  2:07  4:29   17   42:56 16.9  4:50   14   30:53  9:57 1:32:25 
   18  297 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  51   18 10:44  2:27  4:09   19   44:12 16.4  4:12   21   33:11 10:41 1:36:27 
   19  139 Paul Fallon             Monticello         MN  50   14  9:30  2:10  3:26   24   49:44 14.5  1:44   18   32:46 10:33 1:37:08 
   20  416 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  50   20 12:08  2:46  4:10   20   46:31 15.6  2:46   15   31:57 10:17 1:37:30 
   21  422 Andrew Rectenwal        St. Louis Park     MN  50   17 10:41  2:26  4:28   21   46:52 15.4  2:40   20   32:51 10:35 1:37:31 
   22  115 Joe Demeules            Watersound         FL  53   23 14:38  3:20  4:07   23   48:23 15.0  1:30   22   33:58 10:56 1:42:34 
   23  505 Wr Syverson             St. Cloud          MN  52   21 12:37  2:52  3:48   16   42:04 17.2  3:23   24   41:59 13:31 1:43:49 
   24  316 Gerald Martineau        Hastings           MN  51   24 14:45  3:21  4:06   22   47:36 15.2  2:02   23   37:46 12:10 1:46:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  499 Laura Swartz            St Louis Park      MN  50    2  7:36  1:44  1:42    2   33:43 21.5  1:40    2   22:27  7:14 1:07:06 
    2  582 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  52    1  6:39  1:31  7:59    1   32:36 22.2  1:23    1   21:15  6:51 1:09:51 
    3  201 Kelly Henderson         Wayzata            MN  50    3  8:09  1:52  2:32    3   38:00 19.0  1:43    5   26:59  8:41 1:17:21 
    4  350 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  52    4  8:26  1:55  2:42    7   41:19 17.5  1:44    3   24:29  7:53 1:18:39 
    5  284 Linda Langkos           Minnetonka         MN  52    5  8:56  2:02  2:42    4   38:52 18.6  2:24    8   30:35  9:51 1:23:28 
    6   68 Renee Burton            Bloomington        MN  51   14 13:36  3:06  2:21    6   40:31 17.9  1:31    4   26:53  8:40 1:24:50 
    7  102 Mary Crookston          Lakeville          MN  53    8 10:27  2:23  3:49    5   40:00 18.1  2:14    7   29:38  9:33 1:26:07 
    8  333 Jill McNamara           Buffalo            MN  50    9 10:36  2:25  2:54    8   42:16 17.1  2:37    6   28:45  9:16 1:27:05 
    9  110 Jill Davis              Rockford           MN  50   13 12:29  2:51  3:57   10   45:06 16.0  3:57    9   35:10 11:19 1:40:37 
   10  171 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  54   12 12:18  2:48  3:31    9   44:57 16.1  3:05   12   38:30 12:24 1:42:20 
   11   32 Desiree Bell            Maple Grove        MN  54   11 12:17  2:48  3:13   12   49:41 14.6  2:20   10   36:29 11:45 1:43:57 
   12  183 Linda Hagen             Duluth             MN  54    7  9:52  2:15  3:37   14   53:10 13.6  3:08   11   36:41 11:49 1:46:25 
   13  132 Amy Edelstein           Mankato            MN  51    6  9:21  2:08  4:35   11   49:36 14.6  3:11   13   43:45 14:05 1:50:26 
   14   12 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53   10 11:48  2:41  4:39   13   50:13 14.4  3:47   14   52:42 16:58 2:03:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  394 Craig Peterson          Minneapolis        MN  55    4  6:56  1:35  1:35    1   32:47 22.1  1:06    1   21:55  7:04 1:04:18 
    2  227 Ken Janda               St Paul            MN  56   11  8:54  2:02  1:56    3   35:21 20.5  1:33    2   22:55  7:23 1:10:38 
    3  376 Kevin Olsen             Orono              MN  57    1  6:19  1:27  1:40    2   34:25 21.0  1:22    6   27:00  8:42 1:10:45 
    4  177 Steve Gunther           Excelsior          MN  59    3  6:52  1:34  2:09    7   36:12 20.0  1:36    5   26:32  8:33 1:13:19 
    5  538 David Voss              Saint Paul         MN  55    5  7:22  1:41  1:48    6   36:06 20.0  1:58    7   28:25  9:09 1:15:38 
    6  318 Gunther Maurus          Mankato            MN  56    7  7:40  1:45  3:16    4   36:01 20.1  2:09   10   29:33  9:31 1:18:38 
    7   19 Robert Badger           Hudson             WI  57    8  7:58  1:49  2:30    5   36:05 20.1  2:07   12   30:31  9:50 1:19:10 
    8   69 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55   16 10:11  2:19  3:14    8   36:32 19.8  1:56    8   28:31  9:11 1:20:22 
    9   16 Randy Back              Superior           WI  58   20 17:17  3:56  2:06   10   37:21 19.4  1:38    3   24:06  7:46 1:22:26 
   10   85 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56    2  6:39  1:31  2:21   11   38:15 18.9  1:58   17   33:26 10:46 1:22:37 
   11   66 Bil Burns               Moorhead           MN  59   17 10:26  2:23  4:01   16   41:20 17.5  2:33    4   24:25  7:52 1:22:43 
   12   34 Scott Benson            Minneapolis        MN  55   10  8:45  2:00  3:27    9   36:53 19.6  2:32   14   31:41 10:12 1:23:17 
   13  340 Al Molitor              Belgrade           MN  56   14  9:35  2:11  2:46   13   40:35 17.8  2:09    9   28:38  9:13 1:23:40 
   14  453 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  58   12  9:10  2:05  2:39   12   40:14 18.0  2:01   15   32:08 10:21 1:26:09 
   15   60 Joseph Bruce            Champlin           MN  58   13  9:33  2:11  4:44   14   40:46 17.7  3:05   11   30:08  9:42 1:28:14 
   16  335 Michael McNelis         Buffalo            MN  55   19 12:07  2:46  2:54   15   40:53 17.7  2:29   18   33:30 10:47 1:31:52 
   17  141 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58   15  9:48  2:14  4:56   19   44:29 16.3  3:44   13   31:20 10:05 1:34:15 
   18  435 Todd Rogers             Minneapolis        MN  58    6  7:38  1:44  3:50   18   43:38 16.6  3:05   19   36:47 11:51 1:34:56 
   19  546 Rich Weeks              Woodbury           MN  56    9  8:23  1:55  3:18   17   42:54 16.9  3:08   20   41:34 13:23 1:39:15 
   20  418 Sean Reardon            Bloomington        MN  56   18 11:36  2:39  4:56   20   48:31 14.9  2:45   16   32:27 10:27 1:40:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Sharon Carmody          Saint Louis Park   MN  57    2  8:01  1:50  2:05    1   37:59 19.1  1:55    1   27:05  8:43 1:17:02 
    2  403 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58    1  7:12  1:39  2:54    5   46:01 15.7  2:13    3   30:12  9:44 1:28:31 
    3  104 Carol Curoe             Minneapolis        MN  55    3  9:11  2:06  2:58    2   43:19 16.7  2:06    5   33:19 10:44 1:30:52 
    4  312 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58    6 12:25  2:50  2:24    4   44:29 16.3  1:26    4   31:27 10:08 1:32:08 
    5  286 Denise Lanzelotte       Eden Prairie       MN  58    9 17:11  3:55  4:00    3   44:03 16.4  2:16    2   28:55  9:19 1:36:23 
    6  374 Kay Okey                Minneapolis        MN  57    4  9:19  2:07  2:57    7   52:32 13.8  2:05    6   37:55 12:13 1:44:47 
    7   54 Shawn Bresnahan         Lakeville          MN  55    7 12:31  2:51  3:32    6   47:23 15.3  2:57    7   39:15 12:38 1:45:36 
    8  359 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57    8 16:24  3:44  8:11    8   55:07 13.1  3:24    8   44:30 14:20 2:07:34 
    9  326 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58    5 12:24  2:49  4:34    9   57:03 12.7  3:36    9   52:03 16:46 2:09:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  252 Leonard Klun            Parkview Road      MN  63    2  6:56  1:35  2:22    1   34:09 21.2  1:39    1   22:41  7:18 1:07:44 
    2  283 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62    3  7:15  1:39  2:36    2   35:05 20.6  1:53    2   25:04  8:04 1:11:51 
    3  322 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63    5  8:32  1:57  2:47    5   37:14 19.4  1:42    3   27:03  8:43 1:17:16 
    4  391 Ed Patton               Golden Valley      MN  63    1  6:51  1:34  2:54    3   37:03 19.5  2:43    4   28:06  9:03 1:17:35 
    5  520 Bill Treiber            Mahtomedi          MN  61    4  8:19  1:54  2:28    4   37:04 19.5  1:44    5   28:20  9:08 1:17:54 
    6  529 David Vander Haar       Minneapolis        MN  64    6  9:43  2:13  3:07    6   40:34 17.8  2:32    7   31:56 10:17 1:27:50 
    7  607 Tom Barringer           St. Francis        MN  61    7 11:24  2:36  3:15    7   43:07 16.8  2:27    6   31:15 10:04 1:31:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  446 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61    1  9:19  2:08  3:36    1   42:49 16.9  2:14    1   25:11  8:07 1:23:08 
    2  444 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  62    4 11:39  2:39  3:54    2   46:35 15.5  2:02    2   35:40 11:29 1:39:48 
    3   51 Barbara Braun           Golden Valley      MN  61    2 10:45  2:27  4:57    3   50:43 14.3  2:15    3   38:38 12:26 1:47:16 
    4  388 Christine Pace          Stevens Point      WI  62    3 10:53  2:29  5:48    4 1:00:02 12.1  5:22    4   42:30 13:41 2:04:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  248 Neil King               Nevis              MN  67    1  7:04  1:37  1:53    1   34:28 21.0  1:31    1   23:42  7:38 1:08:35 
    2  310 John Mahowald           St Cloud           MN  66    4 11:28  2:37  3:09    2   37:12 19.5  1:47    4   28:07  9:03 1:21:41 
    3  140 George Fantauzza        Buffalo            MN  65    3  9:43  2:13  4:35    3   39:12 18.5  2:56    3   26:40  8:35 1:23:04 
    4  276 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  66    2  8:20  1:54  4:01    5   44:00 16.4  2:35    5   29:05  9:22 1:27:59 
    5   75 Bob Carlson             Plymouth           MN  66    5 12:55  2:56  5:11    4   42:41 17.0  4:06    2   26:08  8:25 1:31:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Carol Gragert           Elk River          MN  65    1  9:30  2:10  3:16    1   44:56 16.1  2:08    2   34:45 11:11 1:34:33 
    2   28 Nancy Bauer             Champlin           MN  69    2 10:28  2:23  3:01    2   45:47 15.8  2:40    1   33:56 10:56 1:35:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Robert Kranz            Kapaa              HI  70    2 11:43  2:40  3:18    1   43:34 16.6  2:44    1   31:15 10:04 1:32:33 
    2  473 Rick Slettehaugh        St. Paul           MN  70    1 10:56  2:29  3:56    2   47:25 15.3  2:45    2   40:32 13:03 1:45:31 
    3  305 Eber Lusty              Maple Grove        MN  73    3 15:05  3:26  6:12    3   49:37 14.6  4:18    3   54:10 17:26 2:09:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        415
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:    350
Number of Individual Male   Finishers Event S:              216
Number of Individual Female Finishers Event S:              134
Did not Finish Race or Did Not Start:     51