Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/4/2017

race logo










                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 4, 2017
                                                .9 Mile Swim - 23.57 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     613 Daniel Bretscher        Northfield         MN  34 M     3 20:49  1:19  1:24    3   55:57 25.3  0:40    1   36:25  5:52 1:55:14 
    2   2/9       1 Matthew Payne           Golden Valley      MN  40 M     7 21:48  1:23  1:19    1   55:00 25.7  0:38    5   39:11  6:19 1:57:54 
    3   3/9       2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  30 M    18 23:53  1:31  1:24    2   55:17 25.6  0:38    3   37:23  6:01 1:58:33 
    4   4/9      96 Sean Cooley             Saint Paul         MN  32 M     6 21:12  1:21  1:21    4   56:39 25.0  0:46    7   39:34  6:22 1:59:29 
    5   5/9      43 Josh Blankenheim        Duluth             MN  36 M    13 23:05  1:28  1:30    6   58:30 24.2  0:39    2   37:12  6:00 2:00:54 
    6   6/9     625 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31 M    14 23:22  1:29  1:36   12 1:00:24 23.4  1:15    4   37:29  6:02 2:04:04 
    7   7/9     261 David Koppel            Plymouth           MN  30 M    39 25:32  1:37  1:39    5   58:08 24.3  0:51    8   39:51  6:25 2:05:59 
    8   1/25    125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M    10 22:36  1:26  1:53    9   59:40 23.7  0:45   16   42:14  6:48 2:07:07 
    9   1/9     449 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M    30 24:48  1:34  1:47   13 1:01:10 23.1  0:48    6   39:32  6:22 2:08:03 
   10   8/9     456 Nicholas Serratore      Minneapolis        MN  28 M    43 26:03  1:39  2:02    7   59:00 24.0  0:43   20   43:29  7:00 2:11:15 
   11   2/9     223 Jack Inglis             Minneapolis        MN  23 M    17 23:50  1:31  2:27   25 1:04:40 21.9  1:13   10   40:55  6:36 2:13:04 
   12   2/25     44 Tim Bode                Buffalo            MN  49 M     5 20:55  1:20  1:41   10 1:00:17 23.5  1:10   53   49:44  8:01 2:13:45 
   13   1/3     355 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F    38 25:30  1:37  2:17   18 1:03:05 22.4  1:28   18   42:17  6:49 2:14:34 
   14   1/24     26 Ben Bassett             Bloomington        MN  40 M    31 24:50  1:35  1:35   29 1:05:44 21.5  0:51   14   41:58  6:46 2:14:55 
   15   1/25     92 Ryan Collison           Independence       MN  36 M    37 25:26  1:37  2:26    8   59:35 23.7  0:57   31   46:52  7:33 2:15:15 
   16   3/25    481 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  46 M     9 22:28  1:26  2:07   21 1:03:25 22.3  1:18   34   47:00  7:34 2:16:16 
   17   2/24     61 Michael Bruce           Edina              MN  43 M    33 24:58  1:35  1:55   16 1:02:32 22.6  1:05   25   45:58  7:24 2:16:27 
   18   2/3     429 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31 F     2 20:47  1:19  1:38   27 1:05:13 21.7  0:47   40   48:04  7:45 2:16:28 
   19   1/9      17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  32 M    16 23:49  1:31  1:40   47 1:07:42 20.9  1:06   17   42:16  6:49 2:16:31 
   20   3/24    448 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  43 M    60 27:29  1:45  2:26   11 1:00:20 23.4  1:07   24   45:46  7:22 2:17:07 
   21   4/24    167 Tim Goldsmid            Edina              MN  42 M    40 25:38  1:38  1:39   14 1:02:06 22.8  1:10   33   46:58  7:34 2:17:29 
   22   4/25    174 Jim Guenter             St Paul            MN  47 M     4 20:55  1:20  1:59   24 1:04:34 21.9  0:50   50   49:27  7:58 2:17:43 
   23   3/3     614 Suzie Fox               Chaska             MN  33 F    42 26:00  1:39  1:48   22 1:04:12 22.0  0:46   22   45:23  7:19 2:18:08 
   24   5/24    357 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M    88 29:38  1:53  2:05   26 1:04:52 21.8  0:52   15   42:04  6:47 2:19:30 
   25   2/9     272 Paul Kriegler           Plymouth           MN  34 M    66 28:00  1:46  2:06   44 1:07:28 21.0  1:28    9   40:36  6:32 2:19:35 
   26   1/9     109 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35 F    50 26:31  1:41  3:01   48 1:07:43 20.9  1:29   11   41:20  6:40 2:20:02 
   27   1/6     166 David Gokdberg          Minnetrista        MN  56 M    11 22:45  1:27  2:06   37 1:06:33 21.3  1:04   38   47:47  7:42 2:20:13 
   28   6/24    329 Corey McKusick          Fridley            MN  41 M    47 26:16  1:40  2:06   32 1:06:12 21.4  1:16   21   45:20  7:18 2:21:09 
   29   2/25    534 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 M    32 24:53  1:35  2:07   20 1:03:22 22.3  1:15   59   50:01  8:03 2:21:35 
   30   3/25    612 Benjamin Foreman        St. Louis Park     MN  37 M    12 23:02  1:28  2:36   51 1:08:09 20.8  1:31   32   46:54  7:33 2:22:09 
   31   2/9     561 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  39 F    35 25:10  1:36  1:58   43 1:07:00 21.1  0:51   37   47:36  7:40 2:22:33 
   32   4/25    483 Eben Spencer            Apple Valley       MN  37 M    44 26:05  1:39  1:41   15 1:02:17 22.7  0:45   76   52:16  8:25 2:23:02 
   33   5/25     52 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46 M    63 27:42  1:45  1:52   39 1:06:41 21.2  1:04   28   46:19  7:28 2:23:36 
   34   3/9      65 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  23 M    80 29:04  1:51  2:30   62 1:09:16 20.4  1:08   13   41:46  6:44 2:23:42 
   35   7/24    555 Chris Westerveld        Savage             MN  40 M    65 27:49  1:46  2:55   19 1:03:12 22.4  1:24   45   48:38  7:50 2:23:57 
   36   5/25    390 Joe Parrish             Big Lake           MN  35 M    26 24:32  1:33  2:13   61 1:09:16 20.4  1:02   36   47:11  7:36 2:24:12 
   37   8/24     42 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  43 M    23 24:27  1:33  1:49   33 1:06:15 21.3  0:44   65   51:07  8:14 2:24:21 
   38   1/1      55 Anders Broman           Eagan              MN  17 M     8 21:59  1:24  2:05   73 1:10:59 19.9  0:52   47   49:16  7:56 2:25:09 
   39   3/9     204 Travis Hibbard          Rosemount          MN  32 M    79 29:03  1:50  2:23   38 1:06:35 21.2  1:10   26   46:09  7:26 2:25:18 
   40   1/5     146 Skip Fitting            Buffalo            MN  62 M    62 27:41  1:45  3:07   52 1:08:10 20.7  1:02   23   45:29  7:20 2:25:27 
   41   1/5     253 David Knack             Prior Lake         MN  54 M    25 24:29  1:33  2:36   54 1:08:28 20.7  1:25   44   48:32  7:49 2:25:27 
   42   4/9     515 Benjamin Tomasek        Oakdale            MN  30 M    20 23:59  1:31  2:06   66 1:10:02 20.2  1:31   41   48:10  7:46 2:25:47 
   43   6/25    258 Kyle Kolquist           Duluth             MN  38 M    53 27:07  1:43  2:39   23 1:04:16 22.0  1:33   64   50:43  8:10 2:26:17 
   44   5/9     147 Kyle Flack              Grand Forks        ND  30 M    55 27:16  1:44  3:56   17 1:02:38 22.6  1:37   66   51:08  8:14 2:26:32 
   45   2/5     334 Ted McNamara            Buffalo            MN  50 M    77 28:43  1:49  2:32   31 1:06:10 21.4  1:14   58   49:57  8:03 2:28:35 
   46   1/5     362 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47 F    69 28:10  1:47  1:49   56 1:08:35 20.6  1:01   49   49:25  7:58 2:28:57 
   47   3/9     198 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  36 F    34 25:06  1:36  3:08   58 1:09:09 20.5  1:37   62   50:16  8:06 2:29:14 
   48   6/9     392 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  31 M    19 23:54  1:31  2:48   83 1:12:15 19.6  1:00   48   49:19  7:57 2:29:14 
   49   3/5     309 Scott Maeyaert          Chanhassen         MN  51 M    72 28:14  1:47  3:03   40 1:06:46 21.2  1:28   60   50:12  8:05 2:29:41 
   50   9/24    434 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42 M    71 28:14  1:47  2:06   30 1:05:47 21.5  0:57   79   52:47  8:30 2:29:49 
   51   6/25    212 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47 M   152 37:43  2:23  3:29   34 1:06:17 21.3  1:29   12   41:33  6:42 2:30:29 
   52   7/25    477 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  37 M    76 28:30  1:48  2:55   41 1:06:58 21.1  1:03   74   52:00  8:23 2:31:23 
   53  10/24    299 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40 M    83 29:11  1:51  3:08   50 1:08:08 20.8  1:10   56   49:52  8:02 2:31:27 
   54  11/24    122 Josh Duda               Pillager           MN  40 M    28 24:37  1:34  1:49   36 1:06:31 21.3  0:49  116   58:53  9:29 2:32:38 
   55   1/7     191 Kelly Handegard         Chanhassen         MN  30 F    56 27:23  1:44  2:44   88 1:13:32 19.2  1:10   39   47:59  7:44 2:32:46 
   56   1/3     225 Deana Jagielo           Chaska             MN  25 F    82 29:11  1:51  2:17   76 1:11:21 19.8  1:00   46   49:12  7:56 2:33:00 
   57   2/6     138 Jp Fahey                Norwood            MN  55 M    86 29:33  1:52  2:04   35 1:06:30 21.3  1:16   96   54:46  8:49 2:34:07 
   58   8/25    206 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  35 M    58 27:26  1:44  2:12   84 1:12:16 19.6  1:14   70   51:33  8:18 2:34:39 
   59   7/25    277 Craig Kurtz             Blaine             MN  47 M    27 24:34  1:34  3:07   80 1:12:03 19.6  1:16   87   53:53  8:41 2:34:51 
   60   9/25    200 Tim Heisel              Roseville          MN  35 M   126 33:05  2:06  3:19   57 1:08:55 20.5  1:18   42   48:28  7:48 2:35:03 
   61   8/25    611 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  47 M   100 30:29  1:56  3:18   53 1:08:23 20.7  1:08   73   51:56  8:22 2:35:12 
   62   9/9     442 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  36 M    90 29:48  1:53  2:43   91 1:13:45 19.2  0:58   43   48:30  7:49 2:35:43 
   63  10/25    293 Allen Lemay             Minneapolis        MN  36 M    96 30:12  1:55  3:08   69 1:10:42 20.0  1:59   61   50:16  8:06 2:36:15 
   64   9/25    207 Kevin Hill              Golden Valley      MN  47 M    36 25:26  1:37  2:44  105 1:15:40 18.7  1:10   68   51:22  8:16 2:36:19 
   65   7/9     485 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M    92 29:52  1:54  2:51   67 1:10:08 20.2  2:13   67   51:20  8:16 2:36:22 
   66   1/8     542 Susan Walts             Minneapolis        MN  42 F    21 24:16  1:32  2:31  102 1:15:17 18.8  1:51   78   52:44  8:30 2:36:37 
   67  10/25    545 Pete Webster            Minneapolis        MN  46 M     1 20:42  1:19  2:10   64 1:09:44 20.3  1:21  131 1:02:47 10:07 2:36:43 
   68   4/9     400 Lukas Pitzl             Minneapolis        MN  23 M   141 35:46  2:16  2:33   55 1:08:30 20.6  1:06   52   49:35  7:59 2:37:27 
   69  11/25    389 Dmitri Pankratov        Bloomington        MN  39 M    61 27:40  1:45  2:58   42 1:06:59 21.1  1:34  115   58:31  9:25 2:37:40 
   70   5/9     506 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21 M    15 23:31  1:30  1:37  136 1:21:16 17.4  1:00   63   50:35  8:09 2:37:57 
   71   2/7     479 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  32 F    78 28:56  1:50  2:04  128 1:19:43 17.7  1:07   27   46:19  7:28 2:38:07 
   72   1/7     610 Steve Hegedus           Brooklyn Park      MN  27 M    97 30:23  1:56  3:03   89 1:13:32 19.2  1:23   55   49:51  8:02 2:38:11 
   73   3/7     353 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  31 F   128 33:24  2:07  2:58   70 1:10:46 20.0  1:10   57   49:55  8:02 2:38:11 
   74   1/6     567 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  51 F    54 27:16  1:44  2:59   90 1:13:43 19.2  1:16   83   53:35  8:38 2:38:47 
   75  11/25    208 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  45 M    59 27:28  1:45  2:53   81 1:12:06 19.6  1:43   95   54:43  8:49 2:38:52 
   76  12/24      8 Brad Anderson           Duluth             MN  41 M    51 26:46  1:42  1:53   28 1:05:26 21.6  1:03  134 1:03:59 10:18 2:39:05 
   77  12/25    372 John Odom               Chanhassen         MN  49 M   135 34:46  2:12  4:08   77 1:11:45 19.7  2:30   29   46:24  7:29 2:39:32 
   78   2/8     235 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42 F    48 26:17  1:40  2:17  123 1:18:47 18.0  1:05   71   51:45  8:20 2:40:10 
   79  12/25     24 Ryan Barrett            Sartell            MN  38 M   122 32:47  2:05  2:15   49 1:07:51 20.8  1:31  100   55:48  8:59 2:40:10 
   80  13/25    288 Herman Lau              Circle Pines       MN  38 M   110 32:05  2:02  3:39   46 1:07:36 20.9  2:34   93   54:20  8:45 2:40:11 
   81  13/24    622 Dan Koehler             Wells              MN  41 M   139 35:17  2:14  3:19   74 1:11:05 19.9  1:26   51   49:32  7:59 2:40:36 
   82   4/5     210 William Hjort           Elk River          MN  54 M    45 26:13  1:40  3:28   92 1:14:20 19.0  1:13   97   55:25  8:55 2:40:37 
   83  13/25    230 Chad Johnson            Golden Valley      MN  46 M   129 33:29  2:07  3:50   98 1:14:45 18.9  1:46   35   47:06  7:35 2:40:53 
   84  14/24     36 Eric Bergstrom          Bloomington        MN  40 M    84 29:27  1:52  2:51   65 1:09:48 20.3  1:30  108   57:37  9:17 2:41:10 
   85   2/6     393 Diane Petersen          Hokah              MN  53 F   124 32:50  2:05  2:48   71 1:10:58 19.9  1:36   86   53:45  8:39 2:41:55 
   86  14/25    130 Adam Eastmond           Excelsior          MN  39 M    89 29:47  1:53  6:19  109 1:15:48 18.7  3:19   30   46:48  7:32 2:41:59 
   87  14/25     23 Patrick Barrett         Shorewood          MN  46 M    68 28:08  1:47  5:16  113 1:16:46 18.4  2:38   54   49:47  8:01 2:42:33 
   88  15/24    263 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  44 M   102 30:41  1:57  3:22   63 1:09:29 20.4  2:13  105   57:05  9:12 2:42:48 
   89  15/25    260 Kent Kolstad            Bloomington        MN  45 M    98 30:24  1:56  3:17   68 1:10:42 20.0  1:30  106   57:09  9:12 2:42:59 
   90  16/24    402 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  41 M    85 29:32  1:52  2:54   75 1:11:09 19.9  1:56  107   57:30  9:16 2:43:00 
   91   2/3     256 Kirsten Knockel         Hopkins            MN  27 F    57 27:23  1:44  2:31  119 1:18:26 18.0  1:04   88   53:55  8:41 2:43:18 
   92  16/25    298 Alan Leusink            Minneapolis        MN  48 M   103 31:04  1:58  2:26   60 1:09:14 20.4  1:13  118   59:29  9:35 2:43:24 
   93   4/9     202 Theresa Henderson       Rosemount          MN  37 F    49 26:23  1:40  3:05   96 1:14:31 19.0  2:02  113   58:11  9:22 2:44:10 
   94   2/7     528 Thomas Van Valkenburg   St Paul            MN  26 M    52 27:03  1:43  4:00   79 1:11:54 19.7  2:12  120 1:00:06  9:41 2:45:14 
   95   5/9     321 Betsy McCann            Minnetonka         MN  36 F    81 29:06  1:51  2:26  133 1:20:24 17.6  1:13   75   52:13  8:25 2:45:20 
   96   4/7     159 Sarah Getty             Maple Grove        MN  34 F   166 41:35  2:38  3:38  108 1:15:47 18.7  1:17   19   43:21  6:59 2:45:36 
   97  17/25    213 Timothy Hoffard         Savage             MN  47 M   105 31:13  1:59  4:22   59 1:09:11 20.4  3:06  114   58:16  9:23 2:46:06 
   98   1/4     351 Judy Murray             Sartell            MN  57 F   106 31:21  1:59  3:33   87 1:13:22 19.3  2:07  101   55:50  8:59 2:46:11 
   99  18/25    323 Mike McClure            Apple Valley       MN  45 M    99 30:26  1:56  3:52  110 1:15:54 18.6  1:59   98   55:39  8:58 2:47:48 
  100  15/25    398 Ryan Picken             Monticello         MN  35 M    74 28:23  1:48  4:49  112 1:16:01 18.6  2:21  104   56:26  9:05 2:47:59 
  101  19/25    154 Michael Franklin        Delano             MN  49 M   111 32:06  2:02  3:45   85 1:12:32 19.5  1:36  111   58:05  9:21 2:48:02 
  102  17/24     97 Alan Cornett            Blaine             MN  43 M   140 35:19  2:14  2:17   45 1:07:31 20.9  1:15  127 1:01:52  9:58 2:48:13 
  103  18/24    569 Jeremiah Worthington    Plymouth           MN  41 M   155 38:32  2:26  3:40   78 1:11:50 19.7  1:35   81   53:05  8:33 2:48:40 
  104  16/25    552 Terry Werk              Eden Prairie       MN  36 M    91 29:49  1:53  3:28  100 1:15:03 18.8  1:00  125 1:00:49  9:48 2:50:07 
  105   3/8     517 Thu Tong                Plymouth           MN  42 F   170 42:08  2:40  2:36   72 1:10:58 19.9  1:33   80   52:58  8:32 2:50:12 
  106  17/25    447 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  37 M   118 32:25  2:03  3:01  130 1:19:58 17.7  1:18   84   53:38  8:38 2:50:17 
  107  19/24    541 Brandon Walts           Minneapolis        MN  42 M    22 24:19  1:33  3:05   86 1:12:58 19.4  1:06  148 1:08:58 11:06 2:50:24 
  108  20/25    282 Joel Lancaster          Lakeville          MN  45 M   131 34:15  2:10  3:41  101 1:15:15 18.8  3:17   94   54:22  8:45 2:50:49 
  109  20/24     87 Dan Christoferson       Otsego             MN  44 M   159 40:00  2:32  3:14   97 1:14:43 18.9  1:35   69   51:23  8:17 2:50:54 
  110   4/8     108 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  41 F   123 32:50  2:05  2:31  122 1:18:38 18.0  1:16  102   55:51  9:00 2:51:04 
  111   6/9     196 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  38 F    75 28:28  1:48  2:51   95 1:14:30 19.0  1:58  133 1:03:35 10:14 2:51:19 
  112  18/25    249 Greg Klein              Minneapolis        MN  39 M    67 28:03  1:47  4:49  126 1:19:10 17.9  1:33  112   58:11  9:22 2:51:44 
  113  21/25     22 David Barnes            Lakeville          MN  49 M    95 30:11  1:55  3:44  144 1:22:57 17.0  1:19   85   53:43  8:39 2:51:53 
  114   2/5     489 Richard Stevens         Mound              MN  62 M    46 26:14  1:40  4:32   93 1:14:23 19.0  2:42  138 1:05:14 10:30 2:53:03 
  115   7/9     231 Katy Johnson            Grand Forks        ND  39 F    94 30:07  1:55  4:11  124 1:18:49 17.9  3:22  109   57:53  9:19 2:54:20 
  116   3/7     554 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  28 M   144 36:26  2:18  6:12  107 1:15:45 18.7  2:23   90   53:56  8:41 2:54:40 
  117  19/25    209 Jason Hirsch            Blaine             MN  38 M    29 24:42  1:34  3:37  164 1:27:25 16.2  3:30  103   56:11  9:03 2:55:22 
  118   3/6     361 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  51 F   154 38:27  2:26  4:28  115 1:17:31 18.2  2:23   77   52:35  8:28 2:55:23 
  119   6/9     314 Ryne Martin             Greenfield         MN  24 M   116 32:21  2:03  4:32  125 1:19:01 17.9  1:43  110   58:00  9:21 2:55:35 
  120  20/25    426 Robert Riehm            Minneapolis        MN  35 M   104 31:05  1:58  4:01  120 1:18:35 18.0  2:25  119   59:48  9:38 2:55:53 
  121   3/6     176 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  55 M   108 31:30  2:00  3:56  129 1:19:48 17.7  2:57  117   59:13  9:32 2:57:23 
  122  21/25    606 John Valley             Coon Rapids        MN  35 M   125 32:55  2:05  4:19  114 1:16:49 18.4  2:42  123 1:00:43  9:47 2:57:26 
  123   2/5     476 Kari Snyder             Lakeville          MN  45 F   127 33:22  2:07  3:30  152 1:25:13 16.6  1:28   89   53:55  8:41 2:57:27 
  124   5/8     487 Sandy Stertz            Dassel             MN  44 F    93 29:54  1:54  4:36  147 1:23:58 16.8  3:32   99   55:47  8:59 2:57:45 
  125  22/25    512 Lam Thai                Sartell            MN  46 M   113 32:13  2:02  5:47   99 1:14:56 18.9  2:57  128 1:01:58  9:59 2:57:49 
  126  22/25    533 Corey Vetter            West Fargo         ND  39 M   101 30:33  1:56  3:32  127 1:19:20 17.8  2:35  130 1:02:42 10:06 2:58:41 
  127   3/3     536 Christina Vinson        Chaska             MN  28 F   136 34:50  2:12  3:41  150 1:24:53 16.7  2:54   82   53:28  8:37 2:59:43 
  128   7/9     373 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  23 M    73 28:16  1:48  3:56  117 1:18:02 18.1  1:19  146 1:08:20 11:00 2:59:52 
  129   6/8     401 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  41 F    64 27:49  1:46  3:19   94 1:14:29 19.0  2:07  158 1:12:39 11:42 3:00:21 
  130  21/24    452 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  44 M   112 32:11  2:02  3:45  106 1:15:41 18.7  1:58  143 1:06:48 10:46 3:00:22 
  131   4/7     229 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  27 M   156 38:46  2:27  4:39  140 1:22:02 17.2  1:55   91   54:14  8:44 3:01:33 
  132   3/5      48 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63 M   142 35:51  2:16  3:40  121 1:18:36 18.0  1:44  129 1:02:16 10:02 3:02:05 
  133   7/8     342 Amy Moran               Hastings           MN  44 F   160 40:04  2:32  4:13  103 1:15:18 18.8  2:34  122 1:00:13  9:42 3:02:19 
  134   4/6      64 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  53 F    24 24:28  1:33  3:27  104 1:15:30 18.7  1:47  163 1:17:27 12:28 3:02:37 
  135   1/2     565 Chris Wiswell           Somerset           WI  42 M    70 28:11  1:47  3:09   82 1:12:11 19.6  2:04  166 1:18:37 12:40 3:04:09 
  136   2/4     197 Carla Hausladen         Corcoran           MN  56 F   132 34:20  2:10  3:12  135 1:21:13 17.4  2:08  132 1:03:18 10:12 3:04:09 
  137  22/24    157 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  40 M   115 32:20  2:03  4:59  111 1:16:00 18.6  1:56  149 1:09:10 11:08 3:04:24 
  138   4/6     509 Robert Tatro            Zimmerman          MN  55 M   168 41:50  2:39  4:48  139 1:21:55 17.3  1:50   92   54:16  8:44 3:04:37 
  139  23/25    537 Steve Volk              Champlin           MN  36 M    87 29:36  1:53  4:08  132 1:20:13 17.6  1:59  150 1:09:43 11:14 3:05:37 
  140   5/7     175 Dee Gulis               Minneapolis        MN  30 F   148 36:58  2:20  5:20  145 1:23:04 17.0  1:56  126 1:01:15  9:52 3:08:31 
  141   3/4      93 Brenda Conzet           Buffalo            MN  56 F   114 32:20  2:03  4:45  138 1:21:52 17.3  2:16  144 1:07:29 10:52 3:08:40 
  142  23/25    184 Jeremy Hager            Saint Michael      MN  47 M   138 35:01  2:13  5:00  116 1:17:36 18.2  2:39  151 1:09:48 11:14 3:10:01 
  143  24/25    320 Brett Mayfield          Cokato             MN  48 M   107 31:26  1:59  4:32  154 1:25:31 16.5  3:03  141 1:06:40 10:44 3:11:10 
  144  23/24    425 Greg Richter            Maple Grove        MN  43 M   120 32:44  2:04  3:10  167 1:29:29 15.8  1:47  136 1:04:20 10:22 3:11:28 
  145   8/9     119 Esther Dixon            Zimmerman          MN  38 F   130 34:07  2:10  3:41  169 1:31:17 15.5  1:42  124 1:00:46  9:47 3:11:31 
  146   5/6     251 David Kloss             Wadena             MN  57 M   171 42:14  2:40  6:28  143 1:22:39 17.1  1:16  121 1:00:06  9:41 3:12:41 
  147  24/25    540 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  36 M   151 37:31  2:23  4:13  146 1:23:57 16.8  1:42  139 1:05:25 10:32 3:12:46 
  148   4/4     161 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  57 F   149 37:13  2:21  4:36  159 1:26:17 16.4  1:54  140 1:05:29 10:33 3:15:28 
  149   5/6      90 Lori Cleland            Big Lake           MN  54 F   145 36:29  2:19  4:55  134 1:20:34 17.6  3:31  152 1:10:08 11:18 3:15:36 
  150   5/7     547 Tony Weidner            Elk River          MN  26 M   172 43:35  2:46  7:30  118 1:18:20 18.1  1:51  137 1:04:44 10:26 3:15:59 
  151   6/7     454 Lindsay Schweiss        New Ulm            MN  32 F   153 37:51  2:24  5:20  141 1:22:13 17.2  2:43  153 1:10:14 11:19 3:18:19 
  152   2/2     255 Kip Knippel             Saint Paul         MN  40 M   146 36:35  2:19  2:55  155 1:25:38 16.5  1:33  156 1:11:56 11:35 3:18:35 
  153   3/5     466 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48 F   164 40:53  2:35  3:48  153 1:25:24 16.6  2:32  142 1:06:43 10:45 3:19:19 
  154   5/5     375 Mark Oldham             Saint Paul         MN  52 M   137 34:52  2:13  5:20  165 1:27:57 16.1  3:27  145 1:07:49 10:55 3:19:25 
  155   4/5     385 Bob Oxborough           Plymouth           MN  61 M   169 41:58  2:39  4:45  158 1:25:58 16.5  2:55  135 1:04:16 10:21 3:19:51 
  156   8/9     458 Tyler Shelby            Buffalo            MN  22 M   109 31:36  2:00  4:52  151 1:25:04 16.6  2:29  164 1:17:32 12:29 3:21:30 
  157   6/7     486 Trent Stensrud          Minnetonka         MN  27 M    41 25:49  1:38  4:09  172 1:36:54 14.6  1:22  160 1:14:37 12:01 3:22:50 
  158   5/5     409 Cary Radisewitz         Luverne            MN  60 M   158 39:26  2:30  6:24  142 1:22:39 17.1  6:28  147 1:08:53 11:06 3:23:48 
  159  24/24    243 Ian Kees                Minneapolis        MN  44 M   174 43:53  2:47  5:35  137 1:21:18 17.4  2:45  155 1:11:02 11:26 3:24:30 
  160   4/5     153 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  46 F   165 41:29  2:38  4:43  149 1:24:17 16.8  2:45  159 1:13:24 11:49 3:26:37 
  161   7/7      99 Joe Crawford            Waverly            MN  28 M   117 32:23  2:03  3:31  161 1:26:18 16.4  4:00  168 1:21:11 13:04 3:27:22 
  162   1/1     472 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  62 F   133 34:23  2:11  3:27  168 1:30:01 15.7  1:40  165 1:18:09 12:35 3:27:39 
  163   8/9     269 Ben Krey                Mounds View        MN  31 M   167 41:49  2:39  3:33  166 1:29:07 15.9  1:38  157 1:12:13 11:38 3:28:18 
  164  25/25     11 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  47 M   134 34:45  2:12  4:02  157 1:25:49 16.5  2:01  169 1:22:19 13:15 3:28:55 
  165   5/5     349 Karin Munroe            Wayzata            MN  46 F   173 43:45  2:46  5:36  163 1:27:03 16.2  3:01  154 1:10:29 11:21 3:29:52 
  166   1/1      77 John Carlstrom          Plymouth           MN  70 M   143 36:20  2:18  7:21  148 1:24:04 16.8  4:03  167 1:18:59 12:43 3:30:45 
  167   6/6     553 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  59 M   150 37:16  2:22  7:13  131 1:20:10 17.6  2:25  171 1:24:04 13:32 3:31:06 
  168   9/9     623 Guillermo Seundino      Rockford           MN  22 M   175 49:50  3:09  5:19  174 1:42:57 13.7  1:50   72   51:50  8:21 3:31:44 
  169   7/7     465 Michele Silva           Saint Paul         MN  32 F   119 32:36  2:04  4:33  160 1:26:18 16.4  3:53  172 1:25:38 13:47 3:32:56 
  170   1/1     327 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  34 F   163 40:33  2:34  4:43  156 1:25:46 16.5  2:44  170 1:24:01 13:32 3:37:45 
  171   8/8     302 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  41 F   157 39:05  2:28  3:42  162 1:26:29 16.4  1:58  173 1:29:55 14:29 3:41:08 
  172   9/9     367 Kris Nord               Buffalo            MN  37 F   161 40:10  2:33  8:14  171 1:35:24 14.8  3:03  161 1:17:15 12:26 3:44:03 
  173  25/25    123 Clinton Dudas           Alexandria         OH  38 M   162 40:11  2:33  8:13  170 1:35:23 14.8  3:02  162 1:17:16 12:27 3:44:03 
  174   6/6     257 Wendy Kohlbeck          Green Bay          WI  51 F   121 32:46  2:05  5:41  173 1:37:11 14.6  3:04  174 1:33:35 15:04 3:52:15 
  175   9/9      82 Michael Cassin          Saint Michael      MN  32 M   147 36:50  2:20  4:18  175 2:00:55 11.7  0:56  175 1:36:19 15:31 4:19:16 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  591 WMD                                              1 29:33  1:52  2:45    1 1:08:09 20.8  0:56    2   50:24  8:07 2:31:45 
           Warren Hegge , Marv Gordon , Dan Holmdahl              
    2  587 Two by land, one by sea                          2 32:49  2:05  1:48    2 1:16:08 18.6  0:45    1   45:05  7:16 2:36:34 
           John Davis , Tom Feddema , Nick Lubben                 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  593 Angry Dynamo meets Bewild                        2 27:34  1:45  1:21    2 1:09:47 20.3  0:39    3   44:12  7:07 2:23:30 
           Tiffany Kari , Dave Cizmas , Tiffany Kari              
    2  589 Givin' it a Tri                                  3 28:27  1:48  1:21    3 1:10:39 20.0  0:48    2   43:31  7:01 2:24:44 
           David Carney , Doug Groebner , Julie Stodola           
    3  590 3 Swimmers on a Relay Tea                        1 23:15  1:29  1:21    4 1:21:56 17.3  0:34    1   39:43  6:24 2:26:47 
           Chris Sieben , Alex Badger , Alex Hasek                
    4  602 Team Thorsgaard                                  4 31:09  1:58  1:22    1 1:04:53 21.8  0:42    4   51:14  8:15 2:29:19 
           Girl Thorsgaard , Todd Thorsgaard , Girl Thorsgaard    


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  21 Ryan Bailey             Wayzata            MN  27 M      1 20:45  1:19  1:21    2 1:00:15 23.5  0:46                            
 550 Maggie Weiss            Excelsior          MN  22 F      2 21:45  1:23  1:55    3 1:03:51 22.1  1:08                            
 234 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52 M      3 24:07  1:32  3:26    4 1:11:21 19.8  1:58                            
 549 Allen Weis              Delano             MN  49 M      4 47:51  3:02  4:18    1   45:39 31.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Pete Webster            Minneapolis        MN  46 M   20:42  1:19 
    2 Ryan Bailey             Wayzata            MN  27 M   20:45  1:19 
    3 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31 F   20:47  1:19 
    4 Daniel Bretscher        Northfield         MN  34 M   20:49  1:19 
    5 Jim Guenter             St Paul            MN  47 M   20:55  1:20 
    6 Tim Bode                Buffalo            MN  49 M   20:55  1:20 
    7 Sean Cooley             Saint Paul         MN  32 M   21:12  1:21 
    8 Maggie Weiss            Excelsior          MN  22 F   21:45  1:23 
    9 Matthew Payne           Golden Valley      MN  40 M   21:48  1:23 
   10 Anders Broman           Eagan              MN  17 M   21:59  1:24 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Allen Weis              Delano             MN  49 M   45:39 31.0 
    2 Matthew Payne           Golden Valley      MN  40 M   55:00 25.7 
    3 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  30 M   55:17 25.6 
    4 Daniel Bretscher        Northfield         MN  34 M   55:57 25.3 
    5 Sean Cooley             Saint Paul         MN  32 M   56:39 25.0 
    6 David Koppel            Plymouth           MN  30 M   58:08 24.3 
    7 Josh Blankenheim        Duluth             MN  36 M   58:30 24.2 
    8 Nicholas Serratore      Minneapolis        MN  28 M   59:00 24.0 
    9 Ryan Collison           Independence       MN  36 M   59:35 23.7 
   10 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46 M   59:40 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Daniel Bretscher        Northfield         MN  34 M   36:25  5:52 
    2 Josh Blankenheim        Duluth             MN  36 M   37:12  6:00 
    3 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  30 M   37:23  6:01 
    4 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31 M   37:29  6:02 
    5 Matthew Payne           Golden Valley      MN  40 M   39:11  6:19 
    6 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M   39:32  6:22 
    7 Sean Cooley             Saint Paul         MN  32 M   39:34  6:22 
    8 David Koppel            Plymouth           MN  30 M   39:51  6:25 
    9 Paul Kriegler           Plymouth           MN  34 M   40:36  6:32 
   10 Jack Inglis             Minneapolis        MN  23 M   40:55  6:36 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  613 Daniel Bretscher        Northfield         MN  34    2 20:49  1:19  1:24    3   55:57 25.3  0:40    1   36:25  5:52 1:55:14 
    2    1 Matthew Payne           Golden Valley      MN  40    4 21:48  1:23  1:19    1   55:00 25.7  0:38    5   39:11  6:19 1:57:54 
    3    2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  30    7 23:53  1:31  1:24    2   55:17 25.6  0:38    3   37:23  6:01 1:58:33 
    4   96 Sean Cooley             Saint Paul         MN  32    3 21:12  1:21  1:21    4   56:39 25.0  0:46    6   39:34  6:22 1:59:29 
    5   43 Josh Blankenheim        Duluth             MN  36    5 23:05  1:28  1:30    6   58:30 24.2  0:39    2   37:12  6:00 2:00:54 
    6  625 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  31    6 23:22  1:29  1:36    9 1:00:24 23.4  1:15    4   37:29  6:02 2:04:04 
    7  261 David Koppel            Plymouth           MN  30    8 25:32  1:37  1:39    5   58:08 24.3  0:51    7   39:51  6:25 2:05:59 
    8  456 Nicholas Serratore      Minneapolis        MN  28    9 26:03  1:39  2:02    7   59:00 24.0  0:43    8   43:29  7:00 2:11:15 
    9  442 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  36   10 29:48  1:53  2:43   10 1:13:45 19.2  0:58    9   48:30  7:49 2:35:43 
        21 Ryan Bailey             Wayzata            MN  27    1 20:45  1:19  1:21    8 1:00:15 23.5  0:46                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  355 Elaine Nelson           Duluth             MN  38    3 25:30  1:37  2:17    1 1:03:05 22.4  1:28    1   42:17  6:49 2:14:34 
    2  429 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  31    1 20:47  1:19  1:38    4 1:05:13 21.7  0:47    3   48:04  7:45 2:16:28 
    3  614 Suzie Fox               Chaska             MN  33    4 26:00  1:39  1:48    3 1:04:12 22.0  0:46    2   45:23  7:19 2:18:08 
       550 Maggie Weiss            Excelsior          MN  22    2 21:45  1:23  1:55    2 1:03:51 22.1  1:08                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  565 Chris Wiswell           Somerset           WI  42    1 28:11  1:47  3:09    1 1:12:11 19.6  2:04    2 1:18:37 12:40 3:04:09 
    2  255 Kip Knippel             Saint Paul         MN  40    2 36:35  2:19  2:55    2 1:25:38 16.5  1:33    1 1:11:56 11:35 3:18:35 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  327 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  34    1 40:33  2:34  4:43    1 1:25:46 16.5  2:44    1 1:24:01 13:32 3:37:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46    6 22:36  1:26  1:53    3   59:40 23.7  0:45    8   42:14  6:48 2:07:07 
    2  449 Branden Scheel          Fargo              ND  21   22 24:48  1:34  1:47    6 1:01:10 23.1  0:48    1   39:32  6:22 2:08:03 
    3  223 Jack Inglis             Minneapolis        MN  23   11 23:50  1:31  2:27   16 1:04:40 21.9  1:13    3   40:55  6:36 2:13:04 
    4   44 Tim Bode                Buffalo            MN  49    3 20:55  1:20  1:41    4 1:00:17 23.5  1:10   34   49:44  8:01 2:13:45 
    5   26 Ben Bassett             Bloomington        MN  40   23 24:50  1:35  1:35   19 1:05:44 21.5  0:51    6   41:58  6:46 2:14:55 
    6   92 Ryan Collison           Independence       MN  36   27 25:26  1:37  2:26    2   59:35 23.7  0:57   18   46:52  7:33 2:15:15 
    7  481 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  46    5 22:28  1:26  2:07   13 1:03:25 22.3  1:18   21   47:00  7:34 2:16:16 
    8   61 Michael Bruce           Edina              MN  43   25 24:58  1:35  1:55    9 1:02:32 22.6  1:05   13   45:58  7:24 2:16:27 
    9   17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  32   10 23:49  1:31  1:40   36 1:07:42 20.9  1:06    9   42:16  6:49 2:16:31 
   10  448 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  43   40 27:29  1:45  2:26    5 1:00:20 23.4  1:07   12   45:46  7:22 2:17:07 
   11  167 Tim Goldsmid            Edina              MN  42   28 25:38  1:38  1:39    7 1:02:06 22.8  1:10   20   46:58  7:34 2:17:29 
   12  174 Jim Guenter             St Paul            MN  47    2 20:55  1:20  1:59   15 1:04:34 21.9  0:50   31   49:27  7:58 2:17:43 
   13  357 Grant Nelson            Duluth             MN  42   61 29:38  1:53  2:05   17 1:04:52 21.8  0:52    7   42:04  6:47 2:19:30 
   14  272 Paul Kriegler           Plymouth           MN  34   45 28:00  1:46  2:06   33 1:07:28 21.0  1:28    2   40:36  6:32 2:19:35 
   15  166 David Gokdberg          Minnetrista        MN  56    7 22:45  1:27  2:06   27 1:06:33 21.3  1:04   24   47:47  7:42 2:20:13 
   16  329 Corey McKusick          Fridley            MN  41   33 26:16  1:40  2:06   22 1:06:12 21.4  1:16   10   45:20  7:18 2:21:09 
   17  534 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37   24 24:53  1:35  2:07   12 1:03:22 22.3  1:15   39   50:01  8:03 2:21:35 
   18  612 Benjamin Foreman        St. Louis Park     MN  37    8 23:02  1:28  2:36   39 1:08:09 20.8  1:31   19   46:54  7:33 2:22:09 
   19  483 Eben Spencer            Apple Valley       MN  37   30 26:05  1:39  1:41    8 1:02:17 22.7  0:45   53   52:16  8:25 2:23:02 
   20   52 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46   43 27:42  1:45  1:52   29 1:06:41 21.2  1:04   15   46:19  7:28 2:23:36 
   21   65 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  23   55 29:04  1:51  2:30   48 1:09:16 20.4  1:08    5   41:46  6:44 2:23:42 
   22  555 Chris Westerveld        Savage             MN  40   44 27:49  1:46  2:55   11 1:03:12 22.4  1:24   28   48:38  7:50 2:23:57 
   23  390 Joe Parrish             Big Lake           MN  35   18 24:32  1:33  2:13   47 1:09:16 20.4  1:02   23   47:11  7:36 2:24:12 
   24   42 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  43   16 24:27  1:33  1:49   23 1:06:15 21.3  0:44   44   51:07  8:14 2:24:21 
   25   55 Anders Broman           Eagan              MN  17    4 21:59  1:24  2:05   56 1:10:59 19.9  0:52   29   49:16  7:56 2:25:09 
   26  204 Travis Hibbard          Rosemount          MN  32   54 29:03  1:50  2:23   28 1:06:35 21.2  1:10   14   46:09  7:26 2:25:18 
   27  146 Skip Fitting            Buffalo            MN  62   42 27:41  1:45  3:07   40 1:08:10 20.7  1:02   11   45:29  7:20 2:25:27 
   28  253 David Knack             Prior Lake         MN  54   17 24:29  1:33  2:36   42 1:08:28 20.7  1:25   27   48:32  7:49 2:25:27 
   29  515 Benjamin Tomasek        Oakdale            MN  30   13 23:59  1:31  2:06   52 1:10:02 20.2  1:31   25   48:10  7:46 2:25:47 
   30  258 Kyle Kolquist           Duluth             MN  38   36 27:07  1:43  2:39   14 1:04:16 22.0  1:33   43   50:43  8:10 2:26:17 
   31  147 Kyle Flack              Grand Forks        ND  30   37 27:16  1:44  3:56   10 1:02:38 22.6  1:37   45   51:08  8:14 2:26:32 
   32  334 Ted McNamara            Buffalo            MN  50   53 28:43  1:49  2:32   21 1:06:10 21.4  1:14   38   49:57  8:03 2:28:35 
   33  392 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  31   12 23:54  1:31  2:48   65 1:12:15 19.6  1:00   30   49:19  7:57 2:29:14 
   34  309 Scott Maeyaert          Chanhassen         MN  51   49 28:14  1:47  3:03   30 1:06:46 21.2  1:28   40   50:12  8:05 2:29:41 
   35  434 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42   48 28:14  1:47  2:06   20 1:05:47 21.5  0:57   54   52:47  8:30 2:29:49 
   36  212 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47  106 37:43  2:23  3:29   24 1:06:17 21.3  1:29    4   41:33  6:42 2:30:29 
   37  477 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  37   52 28:30  1:48  2:55   31 1:06:58 21.1  1:03   52   52:00  8:23 2:31:23 
   38  299 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40   56 29:11  1:51  3:08   38 1:08:08 20.8  1:10   37   49:52  8:02 2:31:27 
   39  122 Josh Duda               Pillager           MN  40   20 24:37  1:34  1:49   26 1:06:31 21.3  0:49   80   58:53  9:29 2:32:38 
   40  138 Jp Fahey                Norwood            MN  55   59 29:33  1:52  2:04   25 1:06:30 21.3  1:16   65   54:46  8:49 2:34:07 
   41  206 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  35   38 27:26  1:44  2:12   66 1:12:16 19.6  1:14   49   51:33  8:18 2:34:39 
   42  277 Craig Kurtz             Blaine             MN  47   19 24:34  1:34  3:07   63 1:12:03 19.6  1:16   58   53:53  8:41 2:34:51 
   43  200 Tim Heisel              Roseville          MN  35   90 33:05  2:06  3:19   44 1:08:55 20.5  1:18   26   48:28  7:48 2:35:03 
   44  611 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  47   70 30:29  1:56  3:18   41 1:08:23 20.7  1:08   51   51:56  8:22 2:35:12 
   45  293 Allen Lemay             Minneapolis        MN  36   66 30:12  1:55  3:08   55 1:10:42 20.0  1:59   41   50:16  8:06 2:36:15 
   46  207 Kevin Hill              Golden Valley      MN  47   26 25:26  1:37  2:44   77 1:15:40 18.7  1:10   47   51:22  8:16 2:36:19 
   47  485 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30   64 29:52  1:54  2:51   53 1:10:08 20.2  2:13   46   51:20  8:16 2:36:22 
   48  545 Pete Webster            Minneapolis        MN  46    1 20:42  1:19  2:10   50 1:09:44 20.3  1:21   92 1:02:47 10:07 2:36:43 
   49  400 Lukas Pitzl             Minneapolis        MN  23   99 35:46  2:16  2:33   43 1:08:30 20.6  1:06   33   49:35  7:59 2:37:27 
   50  389 Dmitri Pankratov        Bloomington        MN  39   41 27:40  1:45  2:58   32 1:06:59 21.1  1:34   79   58:31  9:25 2:37:40 
   51  506 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21    9 23:31  1:30  1:37   98 1:21:16 17.4  1:00   42   50:35  8:09 2:37:57 
   52  610 Steve Hegedus           Brooklyn Park      MN  27   67 30:23  1:56  3:03   69 1:13:32 19.2  1:23   36   49:51  8:02 2:38:11 
   53  208 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  45   39 27:28  1:45  2:53   64 1:12:06 19.6  1:43   64   54:43  8:49 2:38:52 
   54    8 Brad Anderson           Duluth             MN  41   34 26:46  1:42  1:53   18 1:05:26 21.6  1:03   93 1:03:59 10:18 2:39:05 
   55  372 John Odom               Chanhassen         MN  49   94 34:46  2:12  4:08   60 1:11:45 19.7  2:30   16   46:24  7:29 2:39:32 
   56   24 Ryan Barrett            Sartell            MN  38   88 32:47  2:05  2:15   37 1:07:51 20.8  1:31   68   55:48  8:59 2:40:10 
   57  288 Herman Lau              Circle Pines       MN  38   79 32:05  2:02  3:39   35 1:07:36 20.9  2:34   62   54:20  8:45 2:40:11 
   58  622 Dan Koehler             Wells              MN  41   97 35:17  2:14  3:19   57 1:11:05 19.9  1:26   32   49:32  7:59 2:40:36 
   59  210 William Hjort           Elk River          MN  54   31 26:13  1:40  3:28   70 1:14:20 19.0  1:13   66   55:25  8:55 2:40:37 
   60  230 Chad Johnson            Golden Valley      MN  46   91 33:29  2:07  3:50   73 1:14:45 18.9  1:46   22   47:06  7:35 2:40:53 
   61   36 Eric Bergstrom          Bloomington        MN  40   57 29:27  1:52  2:51   51 1:09:48 20.3  1:30   74   57:37  9:17 2:41:10 
   62  130 Adam Eastmond           Excelsior          MN  39   62 29:47  1:53  6:19   80 1:15:48 18.7  3:19   17   46:48  7:32 2:41:59 
   63   23 Patrick Barrett         Shorewood          MN  46   47 28:08  1:47  5:16   84 1:16:46 18.4  2:38   35   49:47  8:01 2:42:33 
   64  263 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  44   72 30:41  1:57  3:22   49 1:09:29 20.4  2:13   71   57:05  9:12 2:42:48 
   65  260 Kent Kolstad            Bloomington        MN  45   68 30:24  1:56  3:17   54 1:10:42 20.0  1:30   72   57:09  9:12 2:42:59 
   66  402 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  41   58 29:32  1:52  2:54   58 1:11:09 19.9  1:56   73   57:30  9:16 2:43:00 
   67  298 Alan Leusink            Minneapolis        MN  48   73 31:04  1:58  2:26   46 1:09:14 20.4  1:13   82   59:29  9:35 2:43:24 
   68  528 Thomas Van Valkenburg   St Paul            MN  26   35 27:03  1:43  4:00   62 1:11:54 19.7  2:12   84 1:00:06  9:41 2:45:14 
   69  213 Timothy Hoffard         Savage             MN  47   75 31:13  1:59  4:22   45 1:09:11 20.4  3:06   78   58:16  9:23 2:46:06 
   70  323 Mike McClure            Apple Valley       MN  45   69 30:26  1:56  3:52   81 1:15:54 18.6  1:59   67   55:39  8:58 2:47:48 
   71  398 Ryan Picken             Monticello         MN  35   51 28:23  1:48  4:49   83 1:16:01 18.6  2:21   70   56:26  9:05 2:47:59 
   72  154 Michael Franklin        Delano             MN  49   80 32:06  2:02  3:45   67 1:12:32 19.5  1:36   76   58:05  9:21 2:48:02 
   73   97 Alan Cornett            Blaine             MN  43   98 35:19  2:14  2:17   34 1:07:31 20.9  1:15   88 1:01:52  9:58 2:48:13 
   74  569 Jeremiah Worthington    Plymouth           MN  41  107 38:32  2:26  3:40   61 1:11:50 19.7  1:35   55   53:05  8:33 2:48:40 
   75  552 Terry Werk              Eden Prairie       MN  36   63 29:49  1:53  3:28   75 1:15:03 18.8  1:00   87 1:00:49  9:48 2:50:07 
   76  447 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  37   86 32:25  2:03  3:01   95 1:19:58 17.7  1:18   56   53:38  8:38 2:50:17 
   77  541 Brandon Walts           Minneapolis        MN  42   15 24:19  1:33  3:05   68 1:12:58 19.4  1:06  104 1:08:58 11:06 2:50:24 
   78  282 Joel Lancaster          Lakeville          MN  45   92 34:15  2:10  3:41   76 1:15:15 18.8  3:17   63   54:22  8:45 2:50:49 
   79   87 Dan Christoferson       Otsego             MN  44  110 40:00  2:32  3:14   72 1:14:43 18.9  1:35   48   51:23  8:17 2:50:54 
   80  249 Greg Klein              Minneapolis        MN  39   46 28:03  1:47  4:49   92 1:19:10 17.9  1:33   77   58:11  9:22 2:51:44 
   81   22 David Barnes            Lakeville          MN  49   65 30:11  1:55  3:44  104 1:22:57 17.0  1:19   57   53:43  8:39 2:51:53 
   82  489 Richard Stevens         Mound              MN  62   32 26:14  1:40  4:32   71 1:14:23 19.0  2:42   97 1:05:14 10:30 2:53:03 
   83  554 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  28  102 36:26  2:18  6:12   79 1:15:45 18.7  2:23   59   53:56  8:41 2:54:40 
   84  209 Jason Hirsch            Blaine             MN  38   21 24:42  1:34  3:37  112 1:27:25 16.2  3:30   69   56:11  9:03 2:55:22 
   85  314 Ryne Martin             Greenfield         MN  24   84 32:21  2:03  4:32   91 1:19:01 17.9  1:43   75   58:00  9:21 2:55:35 
   86  426 Robert Riehm            Minneapolis        MN  35   74 31:05  1:58  4:01   89 1:18:35 18.0  2:25   83   59:48  9:38 2:55:53 
   87  176 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  55   77 31:30  2:00  3:56   94 1:19:48 17.7  2:57   81   59:13  9:32 2:57:23 
   88  606 John Valley             Coon Rapids        MN  35   89 32:55  2:05  4:19   85 1:16:49 18.4  2:42   86 1:00:43  9:47 2:57:26 
   89  512 Lam Thai                Sartell            MN  46   82 32:13  2:02  5:47   74 1:14:56 18.9  2:57   89 1:01:58  9:59 2:57:49 
   90  533 Corey Vetter            West Fargo         ND  39   71 30:33  1:56  3:32   93 1:19:20 17.8  2:35   91 1:02:42 10:06 2:58:41 
   91  373 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  23   50 28:16  1:48  3:56   87 1:18:02 18.1  1:19  102 1:08:20 11:00 2:59:52 
   92  452 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  44   81 32:11  2:02  3:45   78 1:15:41 18.7  1:58  100 1:06:48 10:46 3:00:22 
   93  229 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  27  108 38:46  2:27  4:39  101 1:22:02 17.2  1:55   60   54:14  8:44 3:01:33 
   94   48 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63  100 35:51  2:16  3:40   90 1:18:36 18.0  1:44   90 1:02:16 10:02 3:02:05 
   95  157 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  40   83 32:20  2:03  4:59   82 1:16:00 18.6  1:56  105 1:09:10 11:08 3:04:24 
   96  509 Robert Tatro            Zimmerman          MN  55  113 41:50  2:39  4:48  100 1:21:55 17.3  1:50   61   54:16  8:44 3:04:37 
   97  537 Steve Volk              Champlin           MN  36   60 29:36  1:53  4:08   97 1:20:13 17.6  1:59  106 1:09:43 11:14 3:05:37 
   98  184 Jeremy Hager            Saint Michael      MN  47   96 35:01  2:13  5:00   86 1:17:36 18.2  2:39  107 1:09:48 11:14 3:10:01 
   99  320 Brett Mayfield          Cokato             MN  48   76 31:26  1:59  4:32  108 1:25:31 16.5  3:03   99 1:06:40 10:44 3:11:10 
  100  425 Greg Richter            Maple Grove        MN  43   87 32:44  2:04  3:10  115 1:29:29 15.8  1:47   95 1:04:20 10:22 3:11:28 
  101  251 David Kloss             Wadena             MN  57  115 42:14  2:40  6:28  103 1:22:39 17.1  1:16   85 1:00:06  9:41 3:12:41 
  102  540 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  36  105 37:31  2:23  4:13  105 1:23:57 16.8  1:42   98 1:05:25 10:32 3:12:46 
  103  547 Tony Weidner            Elk River          MN  26  116 43:35  2:46  7:30   88 1:18:20 18.1  1:51   96 1:04:44 10:26 3:15:59 
  104  375 Mark Oldham             Saint Paul         MN  52   95 34:52  2:13  5:20  113 1:27:57 16.1  3:27  101 1:07:49 10:55 3:19:25 
  105  385 Bob Oxborough           Plymouth           MN  61  114 41:58  2:39  4:45  110 1:25:58 16.5  2:55   94 1:04:16 10:21 3:19:51 
  106  458 Tyler Shelby            Buffalo            MN  22   78 31:36  2:00  4:52  107 1:25:04 16.6  2:29  112 1:17:32 12:29 3:21:30 
  107  486 Trent Stensrud          Minnetonka         MN  27   29 25:49  1:38  4:09  117 1:36:54 14.6  1:22  110 1:14:37 12:01 3:22:50 
  108  409 Cary Radisewitz         Luverne            MN  60  109 39:26  2:30  6:24  102 1:22:39 17.1  6:28  103 1:08:53 11:06 3:23:48 
  109  243 Ian Kees                Minneapolis        MN  44  117 43:53  2:47  5:35   99 1:21:18 17.4  2:45  108 1:11:02 11:26 3:24:30 
  110   99 Joe Crawford            Waverly            MN  28   85 32:23  2:03  3:31  111 1:26:18 16.4  4:00  114 1:21:11 13:04 3:27:22 
  111  269 Ben Krey                Mounds View        MN  31  112 41:49  2:39  3:33  114 1:29:07 15.9  1:38  109 1:12:13 11:38 3:28:18 
  112   11 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  47   93 34:45  2:12  4:02  109 1:25:49 16.5  2:01  115 1:22:19 13:15 3:28:55 
  113   77 John Carlstrom          Plymouth           MN  70  101 36:20  2:18  7:21  106 1:24:04 16.8  4:03  113 1:18:59 12:43 3:30:45 
  114  553 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  59  104 37:16  2:22  7:13   96 1:20:10 17.6  2:25  116 1:24:04 13:32 3:31:06 
  115  623 Guillermo Seundino      Rockford           MN  22  119 49:50  3:09  5:19  118 1:42:57 13.7  1:50   50   51:50  8:21 3:31:44 
  116  123 Clinton Dudas           Alexandria         OH  38  111 40:11  2:33  8:13  116 1:35:23 14.8  3:02  111 1:17:16 12:27 3:44:03 
  117   82 Michael Cassin          Saint Michael      MN  32  103 36:50  2:20  4:18  119 2:00:55 11.7  0:56  117 1:36:19 15:31 4:19:16 
       234 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52   14 24:07  1:32  3:26   59 1:11:21 19.8  1:58                            
       549 Allen Weis              Delano             MN  49  118 47:51  3:02  4:18    1   45:39 31.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  109 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35    7 26:31  1:41  3:01    2 1:07:43 20.9  1:29    1   41:20  6:40 2:20:02 
    2  561 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  39    4 25:10  1:36  1:58    1 1:07:00 21.1  0:51    4   47:36  7:40 2:22:33 
    3  362 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47   12 28:10  1:47  1:49    3 1:08:35 20.6  1:01    7   49:25  7:58 2:28:57 
    4  198 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  36    3 25:06  1:36  3:08    4 1:09:09 20.5  1:37    9   50:16  8:06 2:29:14 
    5  191 Kelly Handegard         Chanhassen         MN  30    9 27:23  1:44  2:44   10 1:13:32 19.2  1:10    5   47:59  7:44 2:32:46 
    6  225 Deana Jagielo           Chaska             MN  25   16 29:11  1:51  2:17    8 1:11:21 19.8  1:00    6   49:12  7:56 2:33:00 
    7  542 Susan Walts             Minneapolis        MN  42    1 24:16  1:32  2:31   15 1:15:17 18.8  1:51   13   52:44  8:30 2:36:37 
    8  479 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  32   14 28:56  1:50  2:04   24 1:19:43 17.7  1:07    3   46:19  7:28 2:38:07 
    9  353 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  31   26 33:24  2:07  2:58    5 1:10:46 20.0  1:10    8   49:55  8:02 2:38:11 
   10  567 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  51    8 27:16  1:44  2:59   11 1:13:43 19.2  1:16   16   53:35  8:38 2:38:47 
   11  235 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42    5 26:17  1:40  2:17   22 1:18:47 18.0  1:05   10   51:45  8:20 2:40:10 
   12  393 Diane Petersen          Hokah              MN  53   24 32:50  2:05  2:48    6 1:10:58 19.9  1:36   17   53:45  8:39 2:41:55 
   13  256 Kirsten Knockel         Hopkins            MN  27   10 27:23  1:44  2:31   20 1:18:26 18.0  1:04   18   53:55  8:41 2:43:18 
   14  202 Theresa Henderson       Rosemount          MN  37    6 26:23  1:40  3:05   14 1:14:31 19.0  2:02   24   58:11  9:22 2:44:10 
   15  321 Betsy McCann            Minnetonka         MN  36   15 29:06  1:51  2:26   25 1:20:24 17.6  1:13   11   52:13  8:25 2:45:20 
   16  159 Sarah Getty             Maple Grove        MN  34   41 41:35  2:38  3:38   18 1:15:47 18.7  1:17    2   43:21  6:59 2:45:36 
   17  351 Judy Murray             Sartell            MN  57   19 31:21  1:59  3:33    9 1:13:22 19.3  2:07   21   55:50  8:59 2:46:11 
   18  517 Thu Tong                Plymouth           MN  42   42 42:08  2:40  2:36    7 1:10:58 19.9  1:33   14   52:58  8:32 2:50:12 
   19  108 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  41   23 32:50  2:05  2:31   21 1:18:38 18.0  1:16   22   55:51  9:00 2:51:04 
   20  196 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  38   13 28:28  1:48  2:51   13 1:14:30 19.0  1:58   29 1:03:35 10:14 2:51:19 
   21  231 Katy Johnson            Grand Forks        ND  39   18 30:07  1:55  4:11   23 1:18:49 17.9  3:22   23   57:53  9:19 2:54:20 
   22  361 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  51   35 38:27  2:26  4:28   19 1:17:31 18.2  2:23   12   52:35  8:28 2:55:23 
   23  476 Kari Snyder             Lakeville          MN  45   25 33:22  2:07  3:30   34 1:25:13 16.6  1:28   19   53:55  8:41 2:57:27 
   24  487 Sandy Stertz            Dassel             MN  44   17 29:54  1:54  4:36   31 1:23:58 16.8  3:32   20   55:47  8:59 2:57:45 
   25  536 Christina Vinson        Chaska             MN  28   30 34:50  2:12  3:41   33 1:24:53 16.7  2:54   15   53:28  8:37 2:59:43 
   26  401 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  41   11 27:49  1:46  3:19   12 1:14:29 19.0  2:07   36 1:12:39 11:42 3:00:21 
   27  342 Amy Moran               Hastings           MN  44   37 40:04  2:32  4:13   16 1:15:18 18.8  2:34   25 1:00:13  9:42 3:02:19 
   28   64 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  53    2 24:28  1:33  3:27   17 1:15:30 18.7  1:47   39 1:17:27 12:28 3:02:37 
   29  197 Carla Hausladen         Corcoran           MN  56   28 34:20  2:10  3:12   27 1:21:13 17.4  2:08   28 1:03:18 10:12 3:04:09 
   30  175 Dee Gulis               Minneapolis        MN  30   32 36:58  2:20  5:20   30 1:23:04 17.0  1:56   27 1:01:15  9:52 3:08:31 
   31   93 Brenda Conzet           Buffalo            MN  56   20 32:20  2:03  4:45   28 1:21:52 17.3  2:16   32 1:07:29 10:52 3:08:40 
   32  119 Esther Dixon            Zimmerman          MN  38   27 34:07  2:10  3:41   41 1:31:17 15.5  1:42   26 1:00:46  9:47 3:11:31 
   33  161 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  57   33 37:13  2:21  4:36   36 1:26:17 16.4  1:54   30 1:05:29 10:33 3:15:28 
   34   90 Lori Cleland            Big Lake           MN  54   31 36:29  2:19  4:55   26 1:20:34 17.6  3:31   33 1:10:08 11:18 3:15:36 
   35  454 Lindsay Schweiss        New Ulm            MN  32   34 37:51  2:24  5:20   29 1:22:13 17.2  2:43   34 1:10:14 11:19 3:18:19 
   36  466 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48   39 40:53  2:35  3:48   35 1:25:24 16.6  2:32   31 1:06:43 10:45 3:19:19 
   37  153 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  46   40 41:29  2:38  4:43   32 1:24:17 16.8  2:45   37 1:13:24 11:49 3:26:37 
   38  472 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  62   29 34:23  2:11  3:27   40 1:30:01 15.7  1:40   40 1:18:09 12:35 3:27:39 
   39  349 Karin Munroe            Wayzata            MN  46   43 43:45  2:46  5:36   39 1:27:03 16.2  3:01   35 1:10:29 11:21 3:29:52 
   40  465 Michele Silva           Saint Paul         MN  32   21 32:36  2:04  4:33   37 1:26:18 16.4  3:53   41 1:25:38 13:47 3:32:56 
   41  302 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  41   36 39:05  2:28  3:42   38 1:26:29 16.4  1:58   42 1:29:55 14:29 3:41:08 
   42  367 Kris Nord               Buffalo            MN  37   38 40:10  2:33  8:14   42 1:35:24 14.8  3:03   38 1:17:15 12:26 3:44:03 
   43  257 Wendy Kohlbeck          Green Bay          WI  51   22 32:46  2:05  5:41   43 1:37:11 14.6  3:04   43 1:33:35 15:04 3:52:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   55 Anders Broman           Eagan              MN  17    1 21:59  1:24  2:05    1 1:10:59 19.9  0:52    1   49:16  7:56 2:25:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  449 Branden Scheel          Fargo              ND  21    3 24:48  1:34  1:47    1 1:01:10 23.1  0:48    1   39:32  6:22 2:08:03 
    2  223 Jack Inglis             Minneapolis        MN  23    2 23:50  1:31  2:27    2 1:04:40 21.9  1:13    2   40:55  6:36 2:13:04 
    3   65 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  23    5 29:04  1:51  2:30    4 1:09:16 20.4  1:08    3   41:46  6:44 2:23:42 
    4  400 Lukas Pitzl             Minneapolis        MN  23    8 35:46  2:16  2:33    3 1:08:30 20.6  1:06    4   49:35  7:59 2:37:27 
    5  506 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21    1 23:31  1:30  1:37    7 1:21:16 17.4  1:00    5   50:35  8:09 2:37:57 
    6  314 Ryne Martin             Greenfield         MN  24    7 32:21  2:03  4:32    6 1:19:01 17.9  1:43    7   58:00  9:21 2:55:35 
    7  373 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  23    4 28:16  1:48  3:56    5 1:18:02 18.1  1:19    8 1:08:20 11:00 2:59:52 
    8  458 Tyler Shelby            Buffalo            MN  22    6 31:36  2:00  4:52    8 1:25:04 16.6  2:29    9 1:17:32 12:29 3:21:30 
    9  623 Guillermo Seundino      Rockford           MN  22    9 49:50  3:09  5:19    9 1:42:57 13.7  1:50    6   51:50  8:21 3:31:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  610 Steve Hegedus           Brooklyn Park      MN  27    3 30:23  1:56  3:03    2 1:13:32 19.2  1:23    1   49:51  8:02 2:38:11 
    2  528 Thomas Van Valkenburg   St Paul            MN  26    2 27:03  1:43  4:00    1 1:11:54 19.7  2:12    4 1:00:06  9:41 2:45:14 
    3  554 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  28    5 36:26  2:18  6:12    3 1:15:45 18.7  2:23    2   53:56  8:41 2:54:40 
    4  229 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  27    6 38:46  2:27  4:39    5 1:22:02 17.2  1:55    3   54:14  8:44 3:01:33 
    5  547 Tony Weidner            Elk River          MN  26    7 43:35  2:46  7:30    4 1:18:20 18.1  1:51    5 1:04:44 10:26 3:15:59 
    6  486 Trent Stensrud          Minnetonka         MN  27    1 25:49  1:38  4:09    7 1:36:54 14.6  1:22    6 1:14:37 12:01 3:22:50 
    7   99 Joe Crawford            Waverly            MN  28    4 32:23  2:03  3:31    6 1:26:18 16.4  4:00    7 1:21:11 13:04 3:27:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  225 Deana Jagielo           Chaska             MN  25    2 29:11  1:51  2:17    1 1:11:21 19.8  1:00    1   49:12  7:56 2:33:00 
    2  256 Kirsten Knockel         Hopkins            MN  27    1 27:23  1:44  2:31    2 1:18:26 18.0  1:04    3   53:55  8:41 2:43:18 
    3  536 Christina Vinson        Chaska             MN  28    3 34:50  2:12  3:41    3 1:24:53 16.7  2:54    2   53:28  8:37 2:59:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  32    1 23:49  1:31  1:40    4 1:07:42 20.9  1:06    2   42:16  6:49 2:16:31 
    2  272 Paul Kriegler           Plymouth           MN  34    5 28:00  1:46  2:06    3 1:07:28 21.0  1:28    1   40:36  6:32 2:19:35 
    3  204 Travis Hibbard          Rosemount          MN  32    6 29:03  1:50  2:23    2 1:06:35 21.2  1:10    3   46:09  7:26 2:25:18 
    4  515 Benjamin Tomasek        Oakdale            MN  30    3 23:59  1:31  2:06    5 1:10:02 20.2  1:31    4   48:10  7:46 2:25:47 
    5  147 Kyle Flack              Grand Forks        ND  30    4 27:16  1:44  3:56    1 1:02:38 22.6  1:37    6   51:08  8:14 2:26:32 
    6  392 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  31    2 23:54  1:31  2:48    7 1:12:15 19.6  1:00    5   49:19  7:57 2:29:14 
    7  485 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30    7 29:52  1:54  2:51    6 1:10:08 20.2  2:13    7   51:20  8:16 2:36:22 
    8  269 Ben Krey                Mounds View        MN  31    9 41:49  2:39  3:33    8 1:29:07 15.9  1:38    8 1:12:13 11:38 3:28:18 
    9   82 Michael Cassin          Saint Michael      MN  32    8 36:50  2:20  4:18    9 2:00:55 11.7  0:56    9 1:36:19 15:31 4:19:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  191 Kelly Handegard         Chanhassen         MN  30    1 27:23  1:44  2:44    2 1:13:32 19.2  1:10    3   47:59  7:44 2:32:46 
    2  479 Erin Sontowski          Minneapolis        MN  32    2 28:56  1:50  2:04    4 1:19:43 17.7  1:07    2   46:19  7:28 2:38:07 
    3  353 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  31    4 33:24  2:07  2:58    1 1:10:46 20.0  1:10    4   49:55  8:02 2:38:11 
    4  159 Sarah Getty             Maple Grove        MN  34    7 41:35  2:38  3:38    3 1:15:47 18.7  1:17    1   43:21  6:59 2:45:36 
    5  175 Dee Gulis               Minneapolis        MN  30    5 36:58  2:20  5:20    6 1:23:04 17.0  1:56    5 1:01:15  9:52 3:08:31 
    6  454 Lindsay Schweiss        New Ulm            MN  32    6 37:51  2:24  5:20    5 1:22:13 17.2  2:43    6 1:10:14 11:19 3:18:19 
    7  465 Michele Silva           Saint Paul         MN  32    3 32:36  2:04  4:33    7 1:26:18 16.4  3:53    7 1:25:38 13:47 3:32:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   92 Ryan Collison           Independence       MN  36    5 25:26  1:37  2:26    1   59:35 23.7  0:57    2   46:52  7:33 2:15:15 
    2  534 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37    4 24:53  1:35  2:07    3 1:03:22 22.3  1:15    6   50:01  8:03 2:21:35 
    3  612 Benjamin Foreman        St. Louis Park     MN  37    1 23:02  1:28  2:36    9 1:08:09 20.8  1:31    3   46:54  7:33 2:22:09 
    4  483 Eben Spencer            Apple Valley       MN  37    6 26:05  1:39  1:41    2 1:02:17 22.7  0:45   11   52:16  8:25 2:23:02 
    5  390 Joe Parrish             Big Lake           MN  35    2 24:32  1:33  2:13   11 1:09:16 20.4  1:02    4   47:11  7:36 2:24:12 
    6  258 Kyle Kolquist           Duluth             MN  38    7 27:07  1:43  2:39    4 1:04:16 22.0  1:33    8   50:43  8:10 2:26:17 
    7  477 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  37   12 28:30  1:48  2:55    5 1:06:58 21.1  1:03   10   52:00  8:23 2:31:23 
    8  206 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  35    8 27:26  1:44  2:12   13 1:12:16 19.6  1:14    9   51:33  8:18 2:34:39 
    9  200 Tim Heisel              Roseville          MN  35   23 33:05  2:06  3:19   10 1:08:55 20.5  1:18    5   48:28  7:48 2:35:03 
   10  293 Allen Lemay             Minneapolis        MN  36   16 30:12  1:55  3:08   12 1:10:42 20.0  1:59    7   50:16  8:06 2:36:15 
   11  389 Dmitri Pankratov        Bloomington        MN  39    9 27:40  1:45  2:58    6 1:06:59 21.1  1:34   18   58:31  9:25 2:37:40 
   12   24 Ryan Barrett            Sartell            MN  38   21 32:47  2:05  2:15    8 1:07:51 20.8  1:31   14   55:48  8:59 2:40:10 
   13  288 Herman Lau              Circle Pines       MN  38   19 32:05  2:02  3:39    7 1:07:36 20.9  2:34   13   54:20  8:45 2:40:11 
   14  130 Adam Eastmond           Excelsior          MN  39   14 29:47  1:53  6:19   15 1:15:48 18.7  3:19    1   46:48  7:32 2:41:59 
   15  398 Ryan Picken             Monticello         MN  35   11 28:23  1:48  4:49   16 1:16:01 18.6  2:21   16   56:26  9:05 2:47:59 
   16  552 Terry Werk              Eden Prairie       MN  36   15 29:49  1:53  3:28   14 1:15:03 18.8  1:00   21 1:00:49  9:48 2:50:07 
   17  447 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  37   20 32:25  2:03  3:01   21 1:19:58 17.7  1:18   12   53:38  8:38 2:50:17 
   18  249 Greg Klein              Minneapolis        MN  39   10 28:03  1:47  4:49   19 1:19:10 17.9  1:33   17   58:11  9:22 2:51:44 
   19  209 Jason Hirsch            Blaine             MN  38    3 24:42  1:34  3:37   24 1:27:25 16.2  3:30   15   56:11  9:03 2:55:22 
   20  426 Robert Riehm            Minneapolis        MN  35   18 31:05  1:58  4:01   18 1:18:35 18.0  2:25   19   59:48  9:38 2:55:53 
   21  606 John Valley             Coon Rapids        MN  35   22 32:55  2:05  4:19   17 1:16:49 18.4  2:42   20 1:00:43  9:47 2:57:26 
   22  533 Corey Vetter            West Fargo         ND  39   17 30:33  1:56  3:32   20 1:19:20 17.8  2:35   22 1:02:42 10:06 2:58:41 
   23  537 Steve Volk              Champlin           MN  36   13 29:36  1:53  4:08   22 1:20:13 17.6  1:59   24 1:09:43 11:14 3:05:37 
   24  540 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  36   24 37:31  2:23  4:13   23 1:23:57 16.8  1:42   23 1:05:25 10:32 3:12:46 
   25  123 Clinton Dudas           Alexandria         OH  38   25 40:11  2:33  8:13   25 1:35:23 14.8  3:02   25 1:17:16 12:27 3:44:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  109 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35    4 26:31  1:41  3:01    2 1:07:43 20.9  1:29    1   41:20  6:40 2:20:02 
    2  561 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  39    2 25:10  1:36  1:58    1 1:07:00 21.1  0:51    2   47:36  7:40 2:22:33 
    3  198 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  36    1 25:06  1:36  3:08    3 1:09:09 20.5  1:37    3   50:16  8:06 2:29:14 
    4  202 Theresa Henderson       Rosemount          MN  37    3 26:23  1:40  3:05    5 1:14:31 19.0  2:02    6   58:11  9:22 2:44:10 
    5  321 Betsy McCann            Minnetonka         MN  36    6 29:06  1:51  2:26    7 1:20:24 17.6  1:13    4   52:13  8:25 2:45:20 
    6  196 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  38    5 28:28  1:48  2:51    4 1:14:30 19.0  1:58    8 1:03:35 10:14 2:51:19 
    7  231 Katy Johnson            Grand Forks        ND  39    7 30:07  1:55  4:11    6 1:18:49 17.9  3:22    5   57:53  9:19 2:54:20 
    8  119 Esther Dixon            Zimmerman          MN  38    8 34:07  2:10  3:41    8 1:31:17 15.5  1:42    7 1:00:46  9:47 3:11:31 
    9  367 Kris Nord               Buffalo            MN  37    9 40:10  2:33  8:14    9 1:35:24 14.8  3:03    9 1:17:15 12:26 3:44:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Ben Bassett             Bloomington        MN  40    4 24:50  1:35  1:35    7 1:05:44 21.5  0:51    1   41:58  6:46 2:14:55 
    2   61 Michael Bruce           Edina              MN  43    5 24:58  1:35  1:55    3 1:02:32 22.6  1:05    5   45:58  7:24 2:16:27 
    3  448 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  43    9 27:29  1:45  2:26    1 1:00:20 23.4  1:07    4   45:46  7:22 2:17:07 
    4  167 Tim Goldsmid            Edina              MN  42    6 25:38  1:38  1:39    2 1:02:06 22.8  1:10    6   46:58  7:34 2:17:29 
    5  357 Grant Nelson            Duluth             MN  42   15 29:38  1:53  2:05    5 1:04:52 21.8  0:52    2   42:04  6:47 2:19:30 
    6  329 Corey McKusick          Fridley            MN  41    7 26:16  1:40  2:06    9 1:06:12 21.4  1:16    3   45:20  7:18 2:21:09 
    7  555 Chris Westerveld        Savage             MN  40   10 27:49  1:46  2:55    4 1:03:12 22.4  1:24    7   48:38  7:50 2:23:57 
    8   42 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  43    2 24:27  1:33  1:49   10 1:06:15 21.3  0:44   10   51:07  8:14 2:24:21 
    9  434 Eric Roesner            Minnetonka         MN  42   11 28:14  1:47  2:06    8 1:05:47 21.5  0:57   12   52:47  8:30 2:29:49 
   10  299 Jacob Liston            Minneapolis        MN  40   12 29:11  1:51  3:08   13 1:08:08 20.8  1:10    9   49:52  8:02 2:31:27 
   11  122 Josh Duda               Pillager           MN  40    3 24:37  1:34  1:49   11 1:06:31 21.3  0:49   17   58:53  9:29 2:32:38 
   12    8 Brad Anderson           Duluth             MN  41    8 26:46  1:42  1:53    6 1:05:26 21.6  1:03   19 1:03:59 10:18 2:39:05 
   13  622 Dan Koehler             Wells              MN  41   20 35:17  2:14  3:19   16 1:11:05 19.9  1:26    8   49:32  7:59 2:40:36 
   14   36 Eric Bergstrom          Bloomington        MN  40   13 29:27  1:52  2:51   15 1:09:48 20.3  1:30   16   57:37  9:17 2:41:10 
   15  263 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  44   16 30:41  1:57  3:22   14 1:09:29 20.4  2:13   14   57:05  9:12 2:42:48 
   16  402 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  41   14 29:32  1:52  2:54   17 1:11:09 19.9  1:56   15   57:30  9:16 2:43:00 
   17   97 Alan Cornett            Blaine             MN  43   21 35:19  2:14  2:17   12 1:07:31 20.9  1:15   18 1:01:52  9:58 2:48:13 
   18  569 Jeremiah Worthington    Plymouth           MN  41   22 38:32  2:26  3:40   18 1:11:50 19.7  1:35   13   53:05  8:33 2:48:40 
   19  541 Brandon Walts           Minneapolis        MN  42    1 24:19  1:33  3:05   19 1:12:58 19.4  1:06   22 1:08:58 11:06 2:50:24 
   20   87 Dan Christoferson       Otsego             MN  44   23 40:00  2:32  3:14   20 1:14:43 18.9  1:35   11   51:23  8:17 2:50:54 
   21  452 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  44   17 32:11  2:02  3:45   21 1:15:41 18.7  1:58   21 1:06:48 10:46 3:00:22 
   22  157 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  40   18 32:20  2:03  4:59   22 1:16:00 18.6  1:56   23 1:09:10 11:08 3:04:24 
   23  425 Greg Richter            Maple Grove        MN  43   19 32:44  2:04  3:10   24 1:29:29 15.8  1:47   20 1:04:20 10:22 3:11:28 
   24  243 Ian Kees                Minneapolis        MN  44   24 43:53  2:47  5:35   23 1:21:18 17.4  2:45   24 1:11:02 11:26 3:24:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  542 Susan Walts             Minneapolis        MN  42    1 24:16  1:32  2:31    3 1:15:17 18.8  1:51    2   52:44  8:30 2:36:37 
    2  235 Becca Joseph            Minnetonka         MN  42    2 26:17  1:40  2:17    6 1:18:47 18.0  1:05    1   51:45  8:20 2:40:10 
    3  517 Thu Tong                Plymouth           MN  42    8 42:08  2:40  2:36    1 1:10:58 19.9  1:33    3   52:58  8:32 2:50:12 
    4  108 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  41    5 32:50  2:05  2:31    5 1:18:38 18.0  1:16    5   55:51  9:00 2:51:04 
    5  487 Sandy Stertz            Dassel             MN  44    4 29:54  1:54  4:36    7 1:23:58 16.8  3:32    4   55:47  8:59 2:57:45 
    6  401 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  41    3 27:49  1:46  3:19    2 1:14:29 19.0  2:07    7 1:12:39 11:42 3:00:21 
    7  342 Amy Moran               Hastings           MN  44    7 40:04  2:32  4:13    4 1:15:18 18.8  2:34    6 1:00:13  9:42 3:02:19 
    8  302 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  41    6 39:05  2:28  3:42    8 1:26:29 16.4  1:58    8 1:29:55 14:29 3:41:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  125 Greg Dummer             Minneapolis        MN  46    5 22:36  1:26  1:53    2   59:40 23.7  0:45    2   42:14  6:48 2:07:07 
    2   44 Tim Bode                Buffalo            MN  49    3 20:55  1:20  1:41    3 1:00:17 23.5  1:10    8   49:44  8:01 2:13:45 
    3  481 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  46    4 22:28  1:26  2:07    4 1:03:25 22.3  1:18    5   47:00  7:34 2:16:16 
    4  174 Jim Guenter             St Paul            MN  47    2 20:55  1:20  1:59    5 1:04:34 21.9  0:50    7   49:27  7:58 2:17:43 
    5   52 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46    9 27:42  1:45  1:52    7 1:06:41 21.2  1:04    3   46:19  7:28 2:23:36 
    6  212 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47   25 37:43  2:23  3:29    6 1:06:17 21.3  1:29    1   41:33  6:42 2:30:29 
    7  277 Craig Kurtz             Blaine             MN  47    6 24:34  1:34  3:07   14 1:12:03 19.6  1:16   13   53:53  8:41 2:34:51 
    8  611 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  47   14 30:29  1:56  3:18    8 1:08:23 20.7  1:08   11   51:56  8:22 2:35:12 
    9  207 Kevin Hill              Golden Valley      MN  47    7 25:26  1:37  2:44   20 1:15:40 18.7  1:10   10   51:22  8:16 2:36:19 
   10  545 Pete Webster            Minneapolis        MN  46    1 20:42  1:19  2:10   11 1:09:44 20.3  1:21   22 1:02:47 10:07 2:36:43 
   11  208 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  45    8 27:28  1:45  2:53   15 1:12:06 19.6  1:43   15   54:43  8:49 2:38:52 
   12  372 John Odom               Chanhassen         MN  49   23 34:46  2:12  4:08   13 1:11:45 19.7  2:30    4   46:24  7:29 2:39:32 
   13  230 Chad Johnson            Golden Valley      MN  46   20 33:29  2:07  3:50   17 1:14:45 18.9  1:46    6   47:06  7:35 2:40:53 
   14   23 Patrick Barrett         Shorewood          MN  46   10 28:08  1:47  5:16   22 1:16:46 18.4  2:38    9   49:47  8:01 2:42:33 
   15  260 Kent Kolstad            Bloomington        MN  45   12 30:24  1:56  3:17   12 1:10:42 20.0  1:30   17   57:09  9:12 2:42:59 
   16  298 Alan Leusink            Minneapolis        MN  48   15 31:04  1:58  2:26   10 1:09:14 20.4  1:13   20   59:29  9:35 2:43:24 
   17  213 Timothy Hoffard         Savage             MN  47   16 31:13  1:59  4:22    9 1:09:11 20.4  3:06   19   58:16  9:23 2:46:06 
   18  323 Mike McClure            Apple Valley       MN  45   13 30:26  1:56  3:52   21 1:15:54 18.6  1:59   16   55:39  8:58 2:47:48 
   19  154 Michael Franklin        Delano             MN  49   18 32:06  2:02  3:45   16 1:12:32 19.5  1:36   18   58:05  9:21 2:48:02 
   20  282 Joel Lancaster          Lakeville          MN  45   21 34:15  2:10  3:41   19 1:15:15 18.8  3:17   14   54:22  8:45 2:50:49 
   21   22 David Barnes            Lakeville          MN  49   11 30:11  1:55  3:44   24 1:22:57 17.0  1:19   12   53:43  8:39 2:51:53 
   22  512 Lam Thai                Sartell            MN  46   19 32:13  2:02  5:47   18 1:14:56 18.9  2:57   21 1:01:58  9:59 2:57:49 
   23  184 Jeremy Hager            Saint Michael      MN  47   24 35:01  2:13  5:00   23 1:17:36 18.2  2:39   24 1:09:48 11:14 3:10:01 
   24  320 Brett Mayfield          Cokato             MN  48   17 31:26  1:59  4:32   25 1:25:31 16.5  3:03   23 1:06:40 10:44 3:11:10 
   25   11 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  47   22 34:45  2:12  4:02   26 1:25:49 16.5  2:01   25 1:22:19 13:15 3:28:55 
       549 Allen Weis              Delano             MN  49   26 47:51  3:02  4:18    1   45:39 31.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  362 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47    1 28:10  1:47  1:49    1 1:08:35 20.6  1:01    1   49:25  7:58 2:28:57 
    2  476 Kari Snyder             Lakeville          MN  45    2 33:22  2:07  3:30    3 1:25:13 16.6  1:28    2   53:55  8:41 2:57:27 
    3  466 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48    3 40:53  2:35  3:48    4 1:25:24 16.6  2:32    3 1:06:43 10:45 3:19:19 
    4  153 Beth Fraley             Coon Rapids        MN  46    4 41:29  2:38  4:43    2 1:24:17 16.8  2:45    5 1:13:24 11:49 3:26:37 
    5  349 Karin Munroe            Wayzata            MN  46    5 43:45  2:46  5:36    5 1:27:03 16.2  3:01    4 1:10:29 11:21 3:29:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  253 David Knack             Prior Lake         MN  54    2 24:29  1:33  2:36    3 1:08:28 20.7  1:25    1   48:32  7:49 2:25:27 
    2  334 Ted McNamara            Buffalo            MN  50    5 28:43  1:49  2:32    1 1:06:10 21.4  1:14    2   49:57  8:03 2:28:35 
    3  309 Scott Maeyaert          Chanhassen         MN  51    4 28:14  1:47  3:03    2 1:06:46 21.2  1:28    3   50:12  8:05 2:29:41 
    4  210 William Hjort           Elk River          MN  54    3 26:13  1:40  3:28    5 1:14:20 19.0  1:13    4   55:25  8:55 2:40:37 
    5  375 Mark Oldham             Saint Paul         MN  52    6 34:52  2:13  5:20    6 1:27:57 16.1  3:27    5 1:07:49 10:55 3:19:25 
       234 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52    1 24:07  1:32  3:26    4 1:11:21 19.8  1:58                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  567 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  51    2 27:16  1:44  2:59    2 1:13:43 19.2  1:16    2   53:35  8:38 2:38:47 
    2  393 Diane Petersen          Hokah              MN  53    4 32:50  2:05  2:48    1 1:10:58 19.9  1:36    3   53:45  8:39 2:41:55 
    3  361 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  51    6 38:27  2:26  4:28    4 1:17:31 18.2  2:23    1   52:35  8:28 2:55:23 
    4   64 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  53    1 24:28  1:33  3:27    3 1:15:30 18.7  1:47    5 1:17:27 12:28 3:02:37 
    5   90 Lori Cleland            Big Lake           MN  54    5 36:29  2:19  4:55    5 1:20:34 17.6  3:31    4 1:10:08 11:18 3:15:36 
    6  257 Wendy Kohlbeck          Green Bay          WI  51    3 32:46  2:05  5:41    6 1:37:11 14.6  3:04    6 1:33:35 15:04 3:52:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 David Gokdberg          Minnetrista        MN  56    1 22:45  1:27  2:06    2 1:06:33 21.3  1:04    1   47:47  7:42 2:20:13 
    2  138 Jp Fahey                Norwood            MN  55    2 29:33  1:52  2:04    1 1:06:30 21.3  1:16    3   54:46  8:49 2:34:07 
    3  176 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  55    3 31:30  2:00  3:56    3 1:19:48 17.7  2:57    4   59:13  9:32 2:57:23 
    4  509 Robert Tatro            Zimmerman          MN  55    5 41:50  2:39  4:48    5 1:21:55 17.3  1:50    2   54:16  8:44 3:04:37 
    5  251 David Kloss             Wadena             MN  57    6 42:14  2:40  6:28    6 1:22:39 17.1  1:16    5 1:00:06  9:41 3:12:41 
    6  553 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  59    4 37:16  2:22  7:13    4 1:20:10 17.6  2:25    6 1:24:04 13:32 3:31:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  351 Judy Murray             Sartell            MN  57    1 31:21  1:59  3:33    1 1:13:22 19.3  2:07    1   55:50  8:59 2:46:11 
    2  197 Carla Hausladen         Corcoran           MN  56    3 34:20  2:10  3:12    2 1:21:13 17.4  2:08    2 1:03:18 10:12 3:04:09 
    3   93 Brenda Conzet           Buffalo            MN  56    2 32:20  2:03  4:45    3 1:21:52 17.3  2:16    4 1:07:29 10:52 3:08:40 
    4  161 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  57    4 37:13  2:21  4:36    4 1:26:17 16.4  1:54    3 1:05:29 10:33 3:15:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  146 Skip Fitting            Buffalo            MN  62    2 27:41  1:45  3:07    1 1:08:10 20.7  1:02    1   45:29  7:20 2:25:27 
    2  489 Richard Stevens         Mound              MN  62    1 26:14  1:40  4:32    2 1:14:23 19.0  2:42    4 1:05:14 10:30 2:53:03 
    3   48 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63    3 35:51  2:16  3:40    3 1:18:36 18.0  1:44    2 1:02:16 10:02 3:02:05 
    4  385 Bob Oxborough           Plymouth           MN  61    5 41:58  2:39  4:45    5 1:25:58 16.5  2:55    3 1:04:16 10:21 3:19:51 
    5  409 Cary Radisewitz         Luverne            MN  60    4 39:26  2:30  6:24    4 1:22:39 17.1  6:28    5 1:08:53 11:06 3:23:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  472 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  62    1 34:23  2:11  3:27    1 1:30:01 15.7  1:40    1 1:18:09 12:35 3:27:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   77 John Carlstrom          Plymouth           MN  70    1 36:20  2:18  7:21    1 1:24:04 16.8  4:03    1 1:18:59 12:43 3:30:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        212
Total Number of Team Finishers:            6
Total Number of Individual Finishers:    175
Number of Individual Male   Finishers Event O:              128
Number of Individual Female Finishers Event O:               47
Did not Finish Race or Did Not Start:     31