TriWadena -
Wadena, MN
5/20/2017

race logo










                                 TRIWADENA
                                Wadena, MN
                               May 20, 2017
                   220 yd. swim, 12 mi. bike, 2 mi. run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     122 David Sundheim       33 M   Wadena           MN    5  5:55  2:42  1:25    1   38:46 18.6  0:52   12   18:28  9:14 1:05:24 
    2   1/4     104 John Weum            56 M   Eden Prairie     MN    4  5:51  2:40  1:31    2   39:36 18.2  0:53   14   19:04  9:32 1:06:53 
    3   1/9     114 Laura Moonen         33 F   Wadena           MN    2  5:20  2:26  0:36    4   45:04 16.0  0:24    6   16:11  8:06 1:07:34 
    4   2/9     123 Chelsa Goldberg      32 F   Wadena           MN    7  6:09  2:48  0:31    5   46:38 15.4  0:22    1   14:51  7:26 1:08:29 
    5   2/4     133 Al Molitor           55 M   Belgrade         MN   14  6:46  3:05  1:55    3   42:46 16.8  2:31    2   15:00  7:30 1:08:56 
    6   3/9     113 Jennifer Pinoniemi   31 F   Menahga          MN    1  4:42  2:09  0:20   10   49:42 14.5  0:17    3   15:22  7:41 1:10:20 
    7   1/3     111 Heidi Heino          41 F   Sebeka           MN    3  5:40  2:35  0:25    7   47:51 15.0  0:32    9   17:24  8:42 1:11:51 
    8   1/2     128 Penille Munch Lasse  16 F   Verndale         MN   20  8:09  3:43  0:44    6   46:58 15.3  0:49    4   15:59  8:00 1:12:37 
    9   1/1     101 Stacey Callahan      29 F   Verndale         MN    9  6:19  2:53  0:29    9   49:09 14.6  0:25    8   17:15  8:38 1:13:35 
   10   4/9     118 Trisha Wesa          31 F   Hopkins          MN   13  6:32  2:58  0:40   12   51:12 14.1  0:23   11   18:02  9:01 1:16:46 
   11   5/9     106 Melissa Seelhammer   35 F   Wadena           MN   11  6:22  2:54  0:40   14   52:27 13.7  0:31    7   16:59  8:30 1:16:57 
   12   3/4     110 Brian Thomas         59 M   Waseca           MN   17  7:10  3:16  0:38   13   51:22 14.0  0:34   13   18:47  9:24 1:18:28 
   13   6/9     116 Debbie Pinoniemi     35 F   Menagha          MN    6  6:05  2:46  0:23   19   55:41 12.9  0:35    5   16:04  8:02 1:18:47 
   14   1/2     124 Karen Thompson       52 F   McIntosh         MN   21  8:23  3:49  1:42    8   48:32 14.8  0:51   21   22:01 11:01 1:21:26 
   15   2/3     112 Tara Erkenbrack      46 F   Verndale         MN   16  7:05  3:13  0:43   15   53:30 13.5  1:02   17   20:23 10:12 1:22:41 
   16   4/4     109 Greg Oakland         52 M   Wadena           MN   18  7:11  3:16  0:40   11   51:00 14.1  1:00   22   23:06 11:33 1:22:54 
   17   1/2     132 Mia Long             63 F   Park Rapids      MN   12  6:26  2:56  2:56   18   55:28 13.0  0:52   15   19:56  9:58 1:25:38 
   18   7/9     107 Emily Malone         33 F   Staples          MN   15  7:01  3:12  1:44   16   54:29 13.2  1:23   19   21:14 10:37 1:25:50 
   19   2/2     108 Diana Snelgrove      57 F   New York Mills   MN    8  6:18  2:52  0:39   20   58:50 12.2  0:31   23   24:08 12:04 1:30:24 
   20   1/1     121 Michael Martin       66 M   Menagha          MN   26 11:50  5:23  1:01   23 1:00:30 11.9  0:41   18   20:49 10:25 1:34:49 
   21   8/9     120 Suzanne Anderson     32 F   New York Mills   MN   19  7:27  3:24  0:30   25 1:07:40 10.6  0:27   16   20:18 10:09 1:36:20 
   22   2/2     119 Sana Sade            17 F   Verndale         MN   10  6:22  2:54  0:46   26 1:12:02 10.0  0:23   10   17:49  8:55 1:37:20 
   23   9/9     102 Jeney Christensen    31 F   Hewitt           MN   22  8:25  3:50  2:01   21 1:00:18 11.9  1:30   25   25:51 12:56 1:38:03 
   24   1/1     103 Brian Christensen    29 M   Hewitt           MN   23  8:26  3:50  1:59   22 1:00:22 11.9  1:28   24   25:51 12:56 1:38:04 
   25   2/2     117 Betty Larsen         64 F   Park Rapids      MN   25 11:15  5:07  1:46   17   55:13 13.0  2:20   26   27:36 13:48 1:38:08 
   26   3/3     127 Kristi Lane          45 F   Thief River Fall MN   24  8:49  4:01  1:09   24 1:06:19 10.9  0:51   20   21:16 10:38 1:38:23 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     122 David Sundheim       33 M   Wadena           MN    2  5:55  2:42  1:25    1   38:46 18.6  0:52    2   18:28  9:14 1:05:24 
    2   1/4     104 John Weum            56 M   Eden Prairie     MN    1  5:51  2:40  1:31    2   39:36 18.2  0:53    4   19:04  9:32 1:06:53 
    3   2/4     133 Al Molitor           55 M   Belgrade         MN    3  6:46  3:05  1:55    3   42:46 16.8  2:31    1   15:00  7:30 1:08:56 
    4   3/4     110 Brian Thomas         59 M   Waseca           MN    4  7:10  3:16  0:38    5   51:22 14.0  0:34    3   18:47  9:24 1:18:28 
    5   4/4     109 Greg Oakland         52 M   Wadena           MN    5  7:11  3:16  0:40    4   51:00 14.1  1:00    6   23:06 11:33 1:22:54 
    6   1/1     121 Michael Martin       66 M   Menagha          MN    7 11:50  5:23  1:01    7 1:00:30 11.9  0:41    5   20:49 10:25 1:34:49 
    7   1/1     103 Brian Christensen    29 M   Hewitt           MN    6  8:26  3:50  1:59    6 1:00:22 11.9  1:28    7   25:51 12:56 1:38:04 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     114 Laura Moonen         33 F   Wadena           MN    2  5:20  2:26  0:36    1   45:04 16.0  0:24    5   16:11  8:06 1:07:34 
    2   2/9     123 Chelsa Goldberg      32 F   Wadena           MN    5  6:09  2:48  0:31    2   46:38 15.4  0:22    1   14:51  7:26 1:08:29 
    3   3/9     113 Jennifer Pinoniemi   31 F   Menahga          MN    1  4:42  2:09  0:20    7   49:42 14.5  0:17    2   15:22  7:41 1:10:20 
    4   1/3     111 Heidi Heino          41 F   Sebeka           MN    3  5:40  2:35  0:25    4   47:51 15.0  0:32    8   17:24  8:42 1:11:51 
    5   1/2     128 Penille Munch Lasse  16 F   Verndale         MN   15  8:09  3:43  0:44    3   46:58 15.3  0:49    3   15:59  8:00 1:12:37 
    6   1/1     101 Stacey Callahan      29 F   Verndale         MN    7  6:19  2:53  0:29    6   49:09 14.6  0:25    7   17:15  8:38 1:13:35 
    7   4/9     118 Trisha Wesa          31 F   Hopkins          MN   11  6:32  2:58  0:40    8   51:12 14.1  0:23   10   18:02  9:01 1:16:46 
    8   5/9     106 Melissa Seelhammer   35 F   Wadena           MN    9  6:22  2:54  0:40    9   52:27 13.7  0:31    6   16:59  8:30 1:16:57 
    9   6/9     116 Debbie Pinoniemi     35 F   Menagha          MN    4  6:05  2:46  0:23   14   55:41 12.9  0:35    4   16:04  8:02 1:18:47 
   10   1/2     124 Karen Thompson       52 F   McIntosh         MN   16  8:23  3:49  1:42    5   48:32 14.8  0:51   16   22:01 11:01 1:21:26 
   11   2/3     112 Tara Erkenbrack      46 F   Verndale         MN   13  7:05  3:13  0:43   10   53:30 13.5  1:02   13   20:23 10:12 1:22:41 
   12   1/2     132 Mia Long             63 F   Park Rapids      MN   10  6:26  2:56  2:56   13   55:28 13.0  0:52   11   19:56  9:58 1:25:38 
   13   7/9     107 Emily Malone         33 F   Staples          MN   12  7:01  3:12  1:44   11   54:29 13.2  1:23   14   21:14 10:37 1:25:50 
   14   2/2     108 Diana Snelgrove      57 F   New York Mills   MN    6  6:18  2:52  0:39   15   58:50 12.2  0:31   17   24:08 12:04 1:30:24 
   15   8/9     120 Suzanne Anderson     32 F   New York Mills   MN   14  7:27  3:24  0:30   18 1:07:40 10.6  0:27   12   20:18 10:09 1:36:20 
   16   2/2     119 Sana Sade            17 F   Verndale         MN    8  6:22  2:54  0:46   19 1:12:02 10.0  0:23    9   17:49  8:55 1:37:20 
   17   9/9     102 Jeney Christensen    31 F   Hewitt           MN   17  8:25  3:50  2:01   16 1:00:18 11.9  1:30   18   25:51 12:56 1:38:03 
   18   2/2     117 Betty Larsen         64 F   Park Rapids      MN   19 11:15  5:07  1:46   12   55:13 13.0  2:20   19   27:36 13:48 1:38:08 
   19   3/3     127 Kristi Lane          45 F   Thief River Fall MN   18  8:49  4:01  1:09   17 1:06:19 10.9  0:51   15   21:16 10:38 1:38:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  128 Penille Munch Lasse  16 F   Verndale         MN    2  8:09  3:43  0:44    1   46:58 15.3  0:49    1   15:59  8:00 1:12:37 
    2  119 Sana Sade            17 F   Verndale         MN    1  6:22  2:54  0:46    2 1:12:02 10.0  0:23    2   17:49  8:55 1:37:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Brian Christensen    29 M   Hewitt           MN    1  8:26  3:50  1:59    1 1:00:22 11.9  1:28    1   25:51 12:56 1:38:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  101 Stacey Callahan      29 F   Verndale         MN    1  6:19  2:53  0:29    1   49:09 14.6  0:25    1   17:15  8:38 1:13:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  122 David Sundheim       33 M   Wadena           MN    1  5:55  2:42  1:25    1   38:46 18.6  0:52    1   18:28  9:14 1:05:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  114 Laura Moonen         33 F   Wadena           MN    2  5:20  2:26  0:36    1   45:04 16.0  0:24    4   16:11  8:06 1:07:34 
    2  123 Chelsa Goldberg      32 F   Wadena           MN    4  6:09  2:48  0:31    2   46:38 15.4  0:22    1   14:51  7:26 1:08:29 
    3  113 Jennifer Pinoniemi   31 F   Menahga          MN    1  4:42  2:09  0:20    3   49:42 14.5  0:17    2   15:22  7:41 1:10:20 
    4  118 Trisha Wesa          31 F   Hopkins          MN    6  6:32  2:58  0:40    4   51:12 14.1  0:23    6   18:02  9:01 1:16:46 
    5  106 Melissa Seelhammer   35 F   Wadena           MN    5  6:22  2:54  0:40    5   52:27 13.7  0:31    5   16:59  8:30 1:16:57 
    6  116 Debbie Pinoniemi     35 F   Menagha          MN    3  6:05  2:46  0:23    7   55:41 12.9  0:35    3   16:04  8:02 1:18:47 
    7  107 Emily Malone         33 F   Staples          MN    7  7:01  3:12  1:44    6   54:29 13.2  1:23    8   21:14 10:37 1:25:50 
    8  120 Suzanne Anderson     32 F   New York Mills   MN    8  7:27  3:24  0:30    9 1:07:40 10.6  0:27    7   20:18 10:09 1:36:20 
    9  102 Jeney Christensen    31 F   Hewitt           MN    9  8:25  3:50  2:01    8 1:00:18 11.9  1:30    9   25:51 12:56 1:38:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  111 Heidi Heino          41 F   Sebeka           MN    1  5:40  2:35  0:25    1   47:51 15.0  0:32    1   17:24  8:42 1:11:51 
    2  112 Tara Erkenbrack      46 F   Verndale         MN    2  7:05  3:13  0:43    2   53:30 13.5  1:02    2   20:23 10:12 1:22:41 
    3  127 Kristi Lane          45 F   Thief River Fall MN    3  8:49  4:01  1:09    3 1:06:19 10.9  0:51    3   21:16 10:38 1:38:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  104 John Weum            56 M   Eden Prairie     MN    1  5:51  2:40  1:31    1   39:36 18.2  0:53    3   19:04  9:32 1:06:53 
    2  133 Al Molitor           55 M   Belgrade         MN    2  6:46  3:05  1:55    2   42:46 16.8  2:31    1   15:00  7:30 1:08:56 
    3  110 Brian Thomas         59 M   Waseca           MN    3  7:10  3:16  0:38    4   51:22 14.0  0:34    2   18:47  9:24 1:18:28 
    4  109 Greg Oakland         52 M   Wadena           MN    4  7:11  3:16  0:40    3   51:00 14.1  1:00    4   23:06 11:33 1:22:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Karen Thompson       52 F   McIntosh         MN    2  8:23  3:49  1:42    1   48:32 14.8  0:51    1   22:01 11:01 1:21:26 
    2  108 Diana Snelgrove      57 F   New York Mills   MN    1  6:18  2:52  0:39    2   58:50 12.2  0:31    2   24:08 12:04 1:30:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  121 Michael Martin       66 M   Menagha          MN    1 11:50  5:23  1:01    1 1:00:30 11.9  0:41    1   20:49 10:25 1:34:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Mia Long             63 F   Park Rapids      MN    1  6:26  2:56  2:56    2   55:28 13.0  0:52    1   19:56  9:58 1:25:38 
    2  117 Betty Larsen         64 F   Park Rapids      MN    2 11:15  5:07  1:46    1   55:13 13.0  2:20    2   27:36 13:48 1:38:08 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 2 Skinny Guys & Nick              2  4:49  2:12  0:26    1   44:44 16.1  0:26    2   14:15  7:08 1:04:38 
           Tyler Wheeler  Nick Grabe  Troy Wangsness 

    2  129 The Rosier Trio                   1  4:45  2:10  0:43    3 1:05:11 11.0  0:23    1   13:49  6:55 1:24:49 
           Kerissa Rosier  Dale Rosier  Peggy Rosier 

    3  130 Myers Hapkido                     3  5:19  2:25  0:40    2 1:04:22 11.2  0:29    3   20:38 10:19 1:31:26 
           Mary Ayers  Lolita Meyers  Samari Ervasti 


================================================================================================================================================
MALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  131 2 Skinny Guys & Nick           Tyler Wheeler  Nick Grabe  Troy Wangsness            1  4:49  2:12  0:26    1   44:44 16.1  0:26    1   14:15  7:08 1:04:38 

================================================================================================================================================
FEMALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  130 Myers Hapkido                  Mary Ayers  Lolita Meyers  Samari Ervasti            1  5:19  2:25  0:40    1 1:04:22 11.2  0:29    1   20:38 10:19 1:31:26 

================================================================================================================================================
COED TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  129 The Rosier Trio                Kerissa Rosier  Dale Rosier  Peggy Rosier            1  4:45  2:10  0:43    1 1:05:11 11.0  0:23    1   13:49  6:55 1:24:49 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======
 126 Kathy Stenberg       54 F   Nevis            MN  4:30  1:16   39:26  0:47   19:10 1:05:07 
Reason: Missed 4 miles on bike.                                               
 105 Lisa Winter          61 F   Wadena           MN  7:41  0:46   36:00  1:31   24:04 1:09:59 
Reason: Missed 4 miles on bike.                                               

Total Individuals Registered:            30
Total Teams Registered:                   3
Total Number of Individual Finishers:    26
Total Number of Team Finishers:           3
Number of Male   Finishers:               7
Number of Female Finishers:              19
Did not finish race or did not start:     3