Bertram Blast -
Monticello, MN
7/22/2017

race logo










                                                        BERTRAM BLAST TRIATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 22, 2017
                                        1/3 Mile Swim - 6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18     12 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        CN  37 M     2  6:41  1:09  0:36    3   29:08 12.4                            57:27 
    2   1/18     11 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M     5  6:57  1:12  0:41    5   29:32 12.2  0:26    1   20:50  6:57   58:24 
    3   2/18      3 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M    15  7:52  1:21  1:03    1   27:35 13.1  0:37    2   21:35  7:12   58:40 
    4   3/18      1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  37 M    12  7:32  1:17  1:05    4   29:24 12.2  0:34    5   22:58  7:40 1:01:31 
    5   2/18    133 Mario Minelli           Kasson             MN  46 M    14  7:49  1:20  1:03    6   29:39 12.1  0:41    4   22:45  7:35 1:01:55 
    6   3/18      4 Jim Guenter             St. Paul           MN  47 M     3  6:53  1:11  0:50   11   31:07 11.6  0:36   13   25:02  8:21 1:04:27 
    7   4/18      5 David Binsfeld          Delano             MN  41 M     8  7:14  1:14  0:51   12   31:15 11.5  0:44   12   24:55  8:19 1:04:57 
    8   4/18     23 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33 M    32  8:54  1:32  1:32    7   29:53 12.0  0:58    9   24:24  8:08 1:05:40 
    9   5/18    136 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  37 M     7  7:07  1:13  1:25   22   32:31 11.1  0:25    8   24:18  8:06 1:05:44 
   10   1/13    135 Dan Kline               Maplewood          MN  52 M    22  8:24  1:26  1:14    9   30:28 11.8  0:51   11   24:53  8:18 1:05:49 
   11   6/18     15 Joe Parrish             Big Lake           MN  35 M    19  8:02  1:23  1:22   18   32:13 11.2  0:32   10   24:32  8:11 1:06:40 
   12   5/18     18 Mike Blair              Prior Lake         MN  48 M    20  8:07  1:24  1:05   14   31:52 11.3  0:31   16   25:51  8:37 1:07:24 
   13   1/7     137 Andrew Tank             Hastings           MN  20 M    46  9:51  1:41  2:05   10   30:39 11.7  1:15    6   23:51  7:57 1:07:38 
   14   2/13     10 Craig Harrison          Aberdeen           SD  57 M    13  7:38  1:19  1:06    8   30:07 12.0  0:44   26   28:12  9:24 1:07:45 
   15   3/13      9 Michael Ruehle          St Michael         MN  50 M    31  8:54  1:31  1:39    2   28:20 12.7  1:13   23   27:54  9:18 1:07:57 
   16   1/6      16 Emily Muellner          Minneapolis        MN  24 F    54 10:14  1:45  0:54   21   32:23 11.1  0:32    7   24:15  8:05 1:08:17 
   17   4/13     61 Tom Lipp                Groton                 50 M    36  9:14  1:35  1:41   13   31:22 11.5  1:19   14   25:16  8:26 1:08:49 
   18   5/13      8 Ken Janda               St Paul            MN  56 M    29  8:37  1:29  1:04   15   31:53 11.3  0:38   19   26:48  8:56 1:08:58 
   19   2/7       7 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M    63 10:49  1:51  1:22   31   35:07 10.3  0:30    3   21:48  7:16 1:09:34 
   20   1/10     17 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  49 F    16  7:54  1:21  1:29   19   32:15 11.2  0:51   21   27:18  9:06 1:09:45 
   21   7/18     20 Andrew Lehto            Thunder Bay        CN  37 M    27  8:32  1:28  0:58   16   31:56 11.3  0:47   27   28:15  9:25 1:10:26 
   22   3/7      62 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  29 M    23  8:25  1:27  1:21   26   33:23 10.8  0:45   28   28:33  9:31 1:12:24 
   23   6/18     36 Craig Kurtz             Blaine             MN  47 M    17  7:56  1:22  1:15   30   33:53 10.6  0:24   34   29:36  9:52 1:13:03 
   24   8/18     26 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34 M     9  7:19  1:15  1:49   24   32:56 10.9  0:56   38   30:06 10:02 1:13:04 
   25   2/10     28 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47 F    28  8:35  1:28  1:32   34   35:28 10.2  0:52   20   26:54  8:58 1:13:20 
   26   9/18     19 Caleb Sohm              Waconia            MN  35 M    56 10:19  1:46  1:47   28   33:42 10.7  1:08   18   26:41  8:54 1:13:35 
   27   7/18     25 Tom Segar               Minnetonka         MN  47 M    24  8:25  1:27  2:00   23   32:55 10.9  1:38   29   28:50  9:37 1:13:47 
   28  10/18    145 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37 M     4  6:57  1:12  1:11   20   32:15 11.2  0:58   56   32:49 10:57 1:14:08 
   29   3/10    142 Michelle Shelp          Maple Plain        MN  42 F    42  9:34  1:38  1:35   17   32:08 11.2  1:05   43   30:29 10:10 1:14:50 
   30   4/7      51 Robert Ibler            Minneapolis        MN  29 M    10  7:27  1:17  0:39   40   36:32  9.9  0:54   36   29:44  9:55 1:15:14 
   31  11/18     63 Ryan Vande Kieft        Brookings          MN  37 M    51 10:10  1:44  1:32   35   35:30 10.1  0:47   22   27:47  9:16 1:15:44 
   32   1/12     21 Natalie Lehto           Thunder Bay        CN  36 F    18  7:58  1:22  1:08   63   40:18  8.9  0:58   15   25:31  8:31 1:15:52 
   33   6/13     32 Pete McConnell          Plymouth           MN  51 M    57 10:23  1:47  2:01   25   33:04 10.9  1:29   30   29:05  9:42 1:15:59 
   34   8/18     49 John Frost              Burnsville         MN  44 M    37  9:22  1:36  2:39   27   33:25 10.8  1:14   41   30:22 10:08 1:17:00 
   35   2/6      75 Brittney Dorn           Rogers             MN  21 F    50 10:08  1:44  1:47   33   35:18 10.2  0:59   31   29:10  9:44 1:17:20 
   36   1/8      27 Chris Haukos            St. Cloud          MN  52 F    39  9:25  1:37  0:38   48   37:46  9.5  0:55   42   30:22 10:08 1:19:04 
   37   5/7      22 David Herro             Monticello         MN  23 M    52 10:11  1:45  1:24   53   38:24  9.4  0:32   32   29:14  9:45 1:19:44 
   38   7/13     53 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  51 M    60 10:39  1:49  2:51   39   36:31  9.9  1:46   24   28:06  9:22 1:19:50 
   39   1/2     131 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63 M    53 10:13  1:45  1:06   47   37:38  9.6  1:19   37   29:45  9:55 1:19:59 
   40  12/18     78 Chris Woodard           Minneapolis        MN  36 M    66 11:07  1:54  1:59   44   36:47  9.8  0:42   33   29:32  9:51 1:20:06 
   41   3/6     134 Rachel Amiot            Woodbury           MN  26 F    58 10:23  1:47  2:15   56   39:05  9.2  0:28   25   28:10  9:24 1:20:21 
   42   1/3      80 Caden Zens              Delano             MN  12 M    38  9:23  1:37  2:53   38   36:25  9.9  0:41   47   31:15 10:25 1:20:35 
   43   8/13     59 Steve Gunther           Excelsior          MN  59 M    11  7:29  1:17  1:13   42   36:37  9.8  0:51   59   34:28 11:30 1:20:37 
   44   4/6      34 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22 F     6  7:01  1:12  1:26   61   40:07  9.0  0:26   49   31:41 10:34 1:20:39 
   45   9/13     35 Al Molitor              Belgrade           MN  56 M    69 11:18  1:56  1:58   49   37:52  9.5  1:34   35   29:43  9:55 1:22:23 
   46   2/12     70 Angela Sullivan         Chanhassen         MN  38 F    72 11:41  2:00  2:11   70   41:34  8.7  0:34   17   26:33  8:51 1:22:31 
   47   1/2      60 Helen Gunther           Excelsior          MN  60 F    35  9:06  1:34  1:33   64   40:21  8.9  1:10   45   30:53 10:18 1:23:01 
   48  13/18     55 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34 M    26  8:32  1:28  3:17   45   37:14  9.7  2:01   52   32:22 10:48 1:23:24 
   49   2/3      79 Justin Zens             Delano             MN  12 M    47  9:51  1:41  2:22   46   37:29  9.6                          1:23:29 
   50   2/8      52 Susan Biasco            Big Lake           MN  52 F    34  9:04  1:33  1:12   62   40:09  9.0  0:32   55   32:49 10:57 1:23:44 
   51   9/18     64 Steve Gerber            Otsego             MN  49 M    68 11:17  1:56  3:42   36   35:54 10.0  0:50   50   32:06 10:42 1:23:48 
   52  10/18     65 Craig Labarr            Maple Grove        MN  47 M   103 15:48  2:42  2:28   29   33:50 10.6  1:50   44   30:32 10:11 1:24:26 
   53  10/13     56 Wayne Cerven            Thunder Bay        CN  53 M    86 12:19  2:07  1:46   55   38:47  9.3  0:27   48   31:21 10:27 1:24:38 
   54   3/12     30 Sally Knapp             Carver             MN  39 F    59 10:33  1:48  1:17   41   36:32  9.9  1:01   65   35:20 11:47 1:24:42 
   55   6/7      77 Peter Day               Plymouth           MN  27 M    45  9:51  1:41  1:36   51   38:02  9.5  1:06   66   35:28 11:50 1:26:01 
   56   4/12     48 Elizabeth Kokesh        Eden Prairie       MN  31 F    65 11:04  1:54  1:28   59   39:45  9.1  1:03   54   32:43 10:55 1:26:02 
   57   1/7      13 Amanda Johnson          Zimmerman          MN  18 F    21  8:12  1:24  1:42   69   41:33  8.7  0:19   62   34:54 11:38 1:26:37 
   58   2/7     143 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12 F    43  9:36  1:39  2:08   57   39:10  9.2  0:27   71   36:14 12:05 1:27:34 
   59   4/10    122 Angie Kozak             Thunder Bay        CN  48 F    79 12:07  2:04  2:13   75   42:19  8.5  0:39   40   30:20 10:07 1:27:36 
   60   5/12     66 Rachelle Brockell       Minneapolis        MN  30 F    62 10:46  1:51  1:32   76   42:29  8.5  0:34   53   32:30 10:50 1:27:49 
   61  11/18     50 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  42 M    95 13:39  2:20  2:32   50   37:53  9.5  1:30   51   32:17 10:46 1:27:51 
   62   2/2      94 Randall Brandt          Rosemount          MN  60 M    70 11:36  1:59  0:48   52   38:14  9.4  0:27   75   37:15 12:25 1:28:18 
   63  14/18     72 David Amundson          Milaca             MN  37 M   105 49:09  8:24         43   36:44  9.8  1:12   82   38:38 12:53 1:28:58 
   64  12/18     76 Jared Anderson          Plymouth           MN  40 M    49 10:01  1:43  2:16   37   36:00 10.0  1:21   89   40:18 13:26 1:29:55 
   65  15/18     98 Luis Gonzalez           Plymouth           MN  36 M    80 12:07  2:05  1:39   58   39:28  9.1  0:41   72   36:16 12:06 1:30:09 
   66   6/12    108 Heather Arbanella       Monticello         MN  37 F    74 11:45  2:01  3:16   77   42:44  8.4  1:42   46   31:07 10:23 1:30:31 
   67   3/8     121 Karen Guzzi             Thunder Bay        CN  55 F    78 12:06  2:04  2:14   73   42:08  8.5  0:52   57   33:41 11:14 1:30:59 
   68   5/10     54 Angela Volk             Plymouth           MN  41 F    61 10:40  1:50  1:30   85   44:28  8.1  0:27   61   34:34 11:32 1:31:37 
   69   7/12    103 Carley Amys-Roe         Northfield         MN  30 F    82 12:11  2:05  1:51   65   40:31  8.9  1:37   67   35:30 11:50 1:31:38 
   70  13/18     24 David Richardson        Fargo              ND  45 M    48  9:59  1:43  1:54   60   39:49  9.0  0:55   86   39:35 13:12 1:32:09 
   71   4/8     106 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  57 F   106 53:45  9:11         72   41:39  8.6  1:14   78   37:47 12:36 1:32:45 
   72   5/6      68 Jen York                West St Paul       MN  26 F    75 11:50  2:02  2:26   92   47:41  7.5  1:32   39   30:14 10:05 1:33:41 
   73   3/3      81 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  12 M    25  8:26  1:27  2:22   83   44:13  8.1  0:31   83   39:05 13:02 1:34:36 
   74  16/18    130 Brent Nygaard           Monticello         MN  39 M    77 12:06  2:04  2:21   87   44:57  8.0  1:17   60   34:32 11:31 1:35:11 
   75   6/10     69 Carole Norris           Saint Paul         MN  47 F    73 11:42  2:00  3:34   74   42:17  8.5  1:36   70   36:14 12:05 1:35:20 
   76  14/18     73 Tony Stack              Inver Grove Height MN  46 M    41  9:30  1:38  2:12   78   43:38  8.3  1:43   84   39:17 13:06 1:36:19 
   77  15/18     29 Jonathan Jensen         Apple Valley       MN  47 M    55 10:15  1:45  2:18   32   35:10 10.2  1:35   99   47:12 15:44 1:36:29 
   78   5/8      95 Catherine Torgerson     Rochester          MN  59 F    83 12:13  2:05  2:22   54   38:28  9.4  1:56   93   41:41 13:54 1:36:38 
   79   7/10     67 Alysia Zens             Delano             MN  42 F   104 16:49  2:53  3:07   68   41:25  8.7  0:45   63   34:56 11:39 1:37:00 
   80   2/2      58 Nancy L. Bauer          Champlin           MN  69 F    92 12:48  2:11  2:25   71   41:37  8.7  0:53   85   39:23 13:08 1:37:04 
   81  11/13     57 Mardon Quandt           Annandale          MN  57 M    40  9:29  1:37  2:44   89   47:16  7.6  0:36   74   37:02 12:21 1:37:05 
   82   8/12     97 Terri Miller            Monticello         MN  38 F    76 11:57  2:03  1:48   86   44:55  8.0  0:29   81   38:24 12:48 1:37:31 
   83  17/18    100 Dan Osterberg           Brooklyn Park      MN  32 M    90 12:46  2:11  4:59   80   43:44  8.2  1:39   69   36:03 12:01 1:39:09 
   84  12/13    101 Ken Osterberg           Maple Grove        MN  59 M    91 12:48  2:11  4:59   81   43:45  8.2  1:37   68   36:02 12:01 1:39:09 
   85  16/18     82 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  46 M    64 10:53  1:52  2:09   67   41:07  8.8  1:08   95   44:04 14:42 1:39:19 
   86  13/13    120 Jeffrey Will            Rogers             MN  55 M    93 13:14  2:16  3:34   66   40:41  8.8  1:14   92   40:59 13:40 1:39:40 
   87   6/6     102 Maria Houle             Princeton          MN  24 F    84 12:14  2:06  2:15   96   49:24  7.3  0:47   73   36:29 12:10 1:41:08 
   88   7/7     110 Richard Moore           Big Lake           MN  25 M   100 14:41  2:31  1:51   82   44:09  8.2  0:44   87   39:47 13:16 1:41:09 
   89   6/8     107 Holly Traub             Lakeville          MN  58 F    71 11:38  2:00  2:17   84   44:15  8.1  0:46   94   43:09 14:23 1:42:03 
   90   9/12     14 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F    30  8:49  1:31  1:17   79   43:44  8.2  1:00  100   47:36 15:52 1:42:24 
   91  10/12    144 Marguerite Schoen       Chaska             MN  36 F    33  9:00  1:33  3:20  102   54:15  6.6  0:47   64   35:13 11:45 1:42:33 
   92  11/12    141 Julie Laflamme          Little Falls       MN  35 F     1  6:20  1:05  4:06  100   50:46  7.1  0:59   90   40:47 13:36 1:42:56 
   93   3/7     111 Molly Woods             Bloomington        MN  12 F    44  9:46  1:40  2:27  104   54:20  6.6  1:06   77   37:33 12:31 1:45:11 
   94  12/12    105 Lucy Amundson           Milaca             MN  37 F   101 15:04  2:35  2:20   94   48:27  7.4  0:45   88   40:17 13:26 1:46:51 
   95   4/7     112 Samantha Swedzinski     Zimmerman          MN  17 F    67 11:16  1:56  3:16  101   53:57  6.7  0:28   80   37:56 12:39 1:46:51 
   96   8/10    140 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  46 F    89 12:36  2:09  2:49   99   50:46  7.1  0:58   91   40:53 13:38 1:48:00 
   97   5/7     127 Eleanor Erickson        Bloomington        MN  13 F    87 12:29  2:08  1:54   91   47:38  7.6  2:07   97   46:01 15:21 1:50:08 
   98  17/18    128 Taag Erickson           Bloomington        MN  42 M    88 12:29  2:08  2:45   88   46:42  7.7  2:13   98   46:03 15:21 1:50:09 
   99  18/18     99 Jason Woods             Bloomington        MN  42 M   102 15:22  2:38  1:59  103   54:15  6.6  1:03   76   37:33 12:31 1:50:11 
  100  18/18     31 Adam Gartner            Buffalo            MN  36 M    99 13:48  2:22  5:34   97   49:40  7.2  3:35   79   37:55 12:39 1:50:31 
  101   7/8     126 Mary Ellen Amodeo       Burnsville         MN  55 F    94 13:32  2:19  3:15   95   48:52  7.4  0:46  102   48:26 16:09 1:54:50 
  102   9/10    129 Ann Brummer             Minneapolis        MN  45 F    85 12:16  2:06  5:15   90   47:34  7.6  1:00  103   48:47 16:16 1:54:50 
  103  10/10    119 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F    81 12:08  2:05  1:15  105   54:31  6.6  0:31  101   48:14 16:05 1:56:37 
  104   8/8     125 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53 F    98 13:45  2:21  2:18   93   48:07  7.5  0:55  104   58:17 19:26 2:03:21 
  105   6/7     138 Aspen Konowalchuk       Plymouth           MN  17 F    97 13:42  2:21  5:11  106 1:07:11  5.4  3:32   58   34:14 11:25 2:03:49 
  106   7/7     139 Olivia Hetletvedt       Edina              MN  17 F    96 13:41  2:21  5:15   98   49:57  7.2 20:41   96   44:12 14:44 2:13:45 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  117 Tree Dodgers                                     4  8:19  1:26  0:48    1   29:47 12.1  0:26    1   24:46  8:16 1:04:05 
           Warren Hegge , Jason Kerber , Dave Kerber              
    2  118 Running Wild                                     1  6:08  1:03  0:27    3   35:20 10.2  0:13    2   25:16  8:26 1:07:22 
           Jason Timmer , James Vanderlinden , Scott Deckert      
    3  116 Berg-Larson                                      5  9:29  1:38  0:18    2   34:42 10.4  0:19    3   28:35  9:32 1:13:22 
           Jeff Berg , Jan Larson , Lib Larson                    
    4  114 She Made Me Do It                                3  7:29  1:17  0:28    4   35:26 10.2  0:35    5   32:56 10:59 1:16:53 
           Rebecca Miller , Kylie Vatthauer , Kylie Vatthauer     
    5  115 Team Fabulosa                                    2  7:12  1:14  0:16    6   48:35  7.4  0:15    6   33:55 11:19 1:30:12 
           Elizabeth Altman , Samantha Altman , Angela Savstrom   
    6  113 Smeleanor                                        6 13:08  2:15  2:44    5   48:03  7.5  0:34    4   29:26  9:49 1:33:52 
           Lindsay Amys-Roe , Lindsay Amys-Roe , Anthony Amys-Roe 


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
   6 Joe Martin              Ramsey             MN  21 M      1  9:45  1:40  0:43                   39:06                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Julie Laflamme          Little Falls       MN  35 F    6:20  1:05 
    2 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        CN  37 M    6:41  1:09 
    3 Jim Guenter             St. Paul           MN  47 M    6:53  1:11 
    4 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37 M    6:57  1:12 
    5 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M    6:57  1:12 
    6 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22 F    7:01  1:12 
    7 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  37 M    7:07  1:13 
    8 David Binsfeld          Delano             MN  41 M    7:14  1:14 
    9 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34 M    7:19  1:15 
   10 Robert Ibler            Minneapolis        MN  29 M    7:27  1:17 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M   27:35 13.1 
    2 Michael Ruehle          St Michael         MN  50 M   28:20 12.7 
    3 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        CN  37 M   29:08 12.4 
    4 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  37 M   29:24 12.2 
    5 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   29:32 12.2 
    6 Mario Minelli           Kasson             MN  46 M   29:39 12.1 
    7 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33 M   29:53 12.0 
    8 Craig Harrison          Aberdeen           SD  57 M   30:07 12.0 
    9 Dan Kline               Maplewood          MN  52 M   30:28 11.8 
   10 Andrew Tank             Hastings           MN  20 M   30:39 11.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   20:50  6:57 
    2 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M   21:35  7:12 
    3 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   21:48  7:16 
    4 Mario Minelli           Kasson             MN  46 M   22:45  7:35 
    5 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  37 M   22:58  7:40 
    6 Andrew Tank             Hastings           MN  20 M   23:51  7:57 
    7 Emily Muellner          Minneapolis        MN  24 F   24:15  8:05 
    8 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  37 M   24:18  8:06 
    9 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33 M   24:24  8:08 
   10 Joe Parrish             Big Lake           MN  35 M   24:32  8:11 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        CN  37    1  6:41  1:09  0:36    3   29:08 12.4                            57:27 
    2   11 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40    4  6:57  1:12  0:41    5   29:32 12.2  0:26    1   20:50  6:57   58:24 
    3    3 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36   13  7:52  1:21  1:03    1   27:35 13.1  0:37    2   21:35  7:12   58:40 
    4    1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  37   10  7:32  1:17  1:05    4   29:24 12.2  0:34    5   22:58  7:40 1:01:31 
    5  133 Mario Minelli           Kasson             MN  46   12  7:49  1:20  1:03    6   29:39 12.1  0:41    4   22:45  7:35 1:01:55 
    6    4 Jim Guenter             St. Paul           MN  47    2  6:53  1:11  0:50   11   31:07 11.6  0:36   12   25:02  8:21 1:04:27 
    7    5 David Binsfeld          Delano             MN  41    6  7:14  1:14  0:51   12   31:15 11.5  0:44   11   24:55  8:19 1:04:57 
    8   23 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33   25  8:54  1:32  1:32    7   29:53 12.0  0:58    8   24:24  8:08 1:05:40 
    9  136 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  37    5  7:07  1:13  1:25   19   32:31 11.1  0:25    7   24:18  8:06 1:05:44 
   10  135 Dan Kline               Maplewood          MN  52   17  8:24  1:26  1:14    9   30:28 11.8  0:51   10   24:53  8:18 1:05:49 
   11   15 Joe Parrish             Big Lake           MN  35   15  8:02  1:23  1:22   17   32:13 11.2  0:32    9   24:32  8:11 1:06:40 
   12   18 Mike Blair              Prior Lake         MN  48   16  8:07  1:24  1:05   14   31:52 11.3  0:31   14   25:51  8:37 1:07:24 
   13  137 Andrew Tank             Hastings           MN  20   33  9:51  1:41  2:05   10   30:39 11.7  1:15    6   23:51  7:57 1:07:38 
   14   10 Craig Harrison          Aberdeen           SD  57   11  7:38  1:19  1:06    8   30:07 12.0  0:44   20   28:12  9:24 1:07:45 
   15    9 Michael Ruehle          St Michael         MN  50   24  8:54  1:31  1:39    2   28:20 12.7  1:13   18   27:54  9:18 1:07:57 
   16   61 Tom Lipp                Groton                 50   26  9:14  1:35  1:41   13   31:22 11.5  1:19   13   25:16  8:26 1:08:49 
   17    8 Ken Janda               St Paul            MN  56   23  8:37  1:29  1:04   15   31:53 11.3  0:38   16   26:48  8:56 1:08:58 
   18    7 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25   44 10:49  1:51  1:22   28   35:07 10.3  0:30    3   21:48  7:16 1:09:34 
   19   20 Andrew Lehto            Thunder Bay        CN  37   22  8:32  1:28  0:58   16   31:56 11.3  0:47   21   28:15  9:25 1:10:26 
   20   62 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  29   18  8:25  1:27  1:21   23   33:23 10.8  0:45   22   28:33  9:31 1:12:24 
   21   36 Craig Kurtz             Blaine             MN  47   14  7:56  1:22  1:15   27   33:53 10.6  0:24   27   29:36  9:52 1:13:03 
   22   26 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34    7  7:19  1:15  1:49   21   32:56 10.9  0:56   31   30:06 10:02 1:13:04 
   23   19 Caleb Sohm              Waconia            MN  35   41 10:19  1:46  1:47   25   33:42 10.7  1:08   15   26:41  8:54 1:13:35 
   24   25 Tom Segar               Minnetonka         MN  47   19  8:25  1:27  2:00   20   32:55 10.9  1:38   23   28:50  9:37 1:13:47 
   25  145 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37    3  6:57  1:12  1:11   18   32:15 11.2  0:58   39   32:49 10:57 1:14:08 
   26   51 Robert Ibler            Minneapolis        MN  29    8  7:27  1:17  0:39   35   36:32  9.9  0:54   29   29:44  9:55 1:15:14 
   27   63 Ryan Vande Kieft        Brookings          MN  37   37 10:10  1:44  1:32   30   35:30 10.1  0:47   17   27:47  9:16 1:15:44 
   28   32 Pete McConnell          Plymouth           MN  51   42 10:23  1:47  2:01   22   33:04 10.9  1:29   24   29:05  9:42 1:15:59 
   29   49 John Frost              Burnsville         MN  44   27  9:22  1:36  2:39   24   33:25 10.8  1:14   32   30:22 10:08 1:17:00 
   30   22 David Herro             Monticello         MN  23   38 10:11  1:45  1:24   46   38:24  9.4  0:32   25   29:14  9:45 1:19:44 
   31   53 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  51   43 10:39  1:49  2:51   34   36:31  9.9  1:46   19   28:06  9:22 1:19:50 
   32  131 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63   39 10:13  1:45  1:06   41   37:38  9.6  1:19   30   29:45  9:55 1:19:59 
   33   78 Chris Woodard           Minneapolis        MN  36   46 11:07  1:54  1:59   38   36:47  9.8  0:42   26   29:32  9:51 1:20:06 
   34   80 Caden Zens              Delano             MN  12   28  9:23  1:37  2:53   33   36:25  9.9  0:41   34   31:15 10:25 1:20:35 
   35   59 Steve Gunther           Excelsior          MN  59    9  7:29  1:17  1:13   36   36:37  9.8  0:51   40   34:28 11:30 1:20:37 
   36   35 Al Molitor              Belgrade           MN  56   48 11:18  1:56  1:58   42   37:52  9.5  1:34   28   29:43  9:55 1:22:23 
   37   55 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34   21  8:32  1:28  3:17   39   37:14  9.7  2:01   38   32:22 10:48 1:23:24 
   38   79 Justin Zens             Delano             MN  12   34  9:51  1:41  2:22   40   37:29  9.6                          1:23:29 
   39   64 Steve Gerber            Otsego             MN  49   47 11:17  1:56  3:42   31   35:54 10.0  0:50   36   32:06 10:42 1:23:48 
   40   65 Craig Labarr            Maple Grove        MN  47   61 15:48  2:42  2:28   26   33:50 10.6  1:50   33   30:32 10:11 1:24:26 
   41   56 Wayne Cerven            Thunder Bay        CN  53   52 12:19  2:07  1:46   47   38:47  9.3  0:27   35   31:21 10:27 1:24:38 
   42   77 Peter Day               Plymouth           MN  27   32  9:51  1:41  1:36   44   38:02  9.5  1:06   42   35:28 11:50 1:26:01 
   43   50 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  42   57 13:39  2:20  2:32   43   37:53  9.5  1:30   37   32:17 10:46 1:27:51 
   44   94 Randall Brandt          Rosemount          MN  60   49 11:36  1:59  0:48   45   38:14  9.4  0:27   47   37:15 12:25 1:28:18 
   45   72 David Amundson          Milaca             MN  37   62 49:09  8:24         37   36:44  9.8  1:12   50   38:38 12:53 1:28:58 
   46   76 Jared Anderson          Plymouth           MN  40   36 10:01  1:43  2:16   32   36:00 10.0  1:21   55   40:18 13:26 1:29:55 
   47   98 Luis Gonzalez           Plymouth           MN  36   51 12:07  2:05  1:39   48   39:28  9.1  0:41   45   36:16 12:06 1:30:09 
   48   24 David Richardson        Fargo              ND  45   35  9:59  1:43  1:54   49   39:49  9.0  0:55   53   39:35 13:12 1:32:09 
   49   81 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  12   20  8:26  1:27  2:22   56   44:13  8.1  0:31   51   39:05 13:02 1:34:36 
   50  130 Brent Nygaard           Monticello         MN  39   50 12:06  2:04  2:21   57   44:57  8.0  1:17   41   34:32 11:31 1:35:11 
   51   73 Tony Stack              Inver Grove Height MN  46   30  9:30  1:38  2:12   52   43:38  8.3  1:43   52   39:17 13:06 1:36:19 
   52   29 Jonathan Jensen         Apple Valley       MN  47   40 10:15  1:45  2:18   29   35:10 10.2  1:35   59   47:12 15:44 1:36:29 
   53   57 Mardon Quandt           Annandale          MN  57   29  9:29  1:37  2:44   59   47:16  7.6  0:36   46   37:02 12:21 1:37:05 
   54  100 Dan Osterberg           Brooklyn Park      MN  32   54 12:46  2:11  4:59   53   43:44  8.2  1:39   44   36:03 12:01 1:39:09 
   55  101 Ken Osterberg           Maple Grove        MN  59   55 12:48  2:11  4:59   54   43:45  8.2  1:37   43   36:02 12:01 1:39:09 
   56   82 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  46   45 10:53  1:52  2:09   51   41:07  8.8  1:08   57   44:04 14:42 1:39:19 
   57  120 Jeffrey Will            Rogers             MN  55   56 13:14  2:16  3:34   50   40:41  8.8  1:14   56   40:59 13:40 1:39:40 
   58  110 Richard Moore           Big Lake           MN  25   59 14:41  2:31  1:51   55   44:09  8.2  0:44   54   39:47 13:16 1:41:09 
   59  128 Taag Erickson           Bloomington        MN  42   53 12:29  2:08  2:45   58   46:42  7.7  2:13   58   46:03 15:21 1:50:09 
   60   99 Jason Woods             Bloomington        MN  42   60 15:22  2:38  1:59   61   54:15  6.6  1:03   48   37:33 12:31 1:50:11 
   61   31 Adam Gartner            Buffalo            MN  36   58 13:48  2:22  5:34   60   49:40  7.2  3:35   49   37:55 12:39 1:50:31 
         6 Joe Martin              Ramsey             MN  21   31  9:45  1:40  0:43                   39:06                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Emily Muellner          Minneapolis        MN  24   16 10:14  1:45  0:54    3   32:23 11.1  0:32    1   24:15  8:05 1:08:17 
    2   17 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  49    3  7:54  1:21  1:29    2   32:15 11.2  0:51    5   27:18  9:06 1:09:45 
    3   28 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47    6  8:35  1:28  1:32    5   35:28 10.2  0:52    4   26:54  8:58 1:13:20 
    4  142 Michelle Shelp          Maple Plain        MN  42   12  9:34  1:38  1:35    1   32:08 11.2  1:05   11   30:29 10:10 1:14:50 
    5   21 Natalie Lehto           Thunder Bay        CN  36    4  7:58  1:22  1:08   14   40:18  8.9  0:58    2   25:31  8:31 1:15:52 
    6   75 Brittney Dorn           Rogers             MN  21   15 10:08  1:44  1:47    4   35:18 10.2  0:59    7   29:10  9:44 1:17:20 
    7   27 Chris Haukos            St. Cloud          MN  52   11  9:25  1:37  0:38    7   37:46  9.5  0:55   10   30:22 10:08 1:19:04 
    8  134 Rachel Amiot            Woodbury           MN  26   17 10:23  1:47  2:15    9   39:05  9.2  0:28    6   28:10  9:24 1:20:21 
    9   34 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22    2  7:01  1:12  1:26   12   40:07  9.0  0:26   14   31:41 10:34 1:20:39 
   10   70 Angela Sullivan         Chanhassen         MN  38   24 11:41  2:00  2:11   19   41:34  8.7  0:34    3   26:33  8:51 1:22:31 
   11   60 Helen Gunther           Excelsior          MN  60   10  9:06  1:34  1:33   15   40:21  8.9  1:10   12   30:53 10:18 1:23:01 
   12   52 Susan Biasco            Big Lake           MN  52    9  9:04  1:33  1:12   13   40:09  9.0  0:32   17   32:49 10:57 1:23:44 
   13   30 Sally Knapp             Carver             MN  39   18 10:33  1:48  1:17    6   36:32  9.9  1:01   24   35:20 11:47 1:24:42 
   14   48 Elizabeth Kokesh        Eden Prairie       MN  31   21 11:04  1:54  1:28   11   39:45  9.1  1:03   16   32:43 10:55 1:26:02 
   15   13 Amanda Johnson          Zimmerman          MN  18    5  8:12  1:24  1:42   18   41:33  8.7  0:19   21   34:54 11:38 1:26:37 
   16  143 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12   13  9:36  1:39  2:08   10   39:10  9.2  0:27   27   36:14 12:05 1:27:34 
   17  122 Angie Kozak             Thunder Bay        CN  48   30 12:07  2:04  2:13   24   42:19  8.5  0:39    9   30:20 10:07 1:27:36 
   18   66 Rachelle Brockell       Minneapolis        MN  30   20 10:46  1:51  1:32   25   42:29  8.5  0:34   15   32:30 10:50 1:27:49 
   19  108 Heather Arbanella       Monticello         MN  37   26 11:45  2:01  3:16   26   42:44  8.4  1:42   13   31:07 10:23 1:30:31 
   20  121 Karen Guzzi             Thunder Bay        CN  55   29 12:06  2:04  2:14   22   42:08  8.5  0:52   18   33:41 11:14 1:30:59 
   21   54 Angela Volk             Plymouth           MN  41   19 10:40  1:50  1:30   29   44:28  8.1  0:27   20   34:34 11:32 1:31:37 
   22  103 Carley Amys-Roe         Northfield         MN  30   32 12:11  2:05  1:51   16   40:31  8.9  1:37   25   35:30 11:50 1:31:38 
   23  106 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  57   45 53:45  9:11         21   41:39  8.6  1:14   30   37:47 12:36 1:32:45 
   24   68 Jen York                West St Paul       MN  26   27 11:50  2:02  2:26   33   47:41  7.5  1:32    8   30:14 10:05 1:33:41 
   25   69 Carole Norris           Saint Paul         MN  47   25 11:42  2:00  3:34   23   42:17  8.5  1:36   26   36:14 12:05 1:35:20 
   26   95 Catherine Torgerson     Rochester          MN  59   33 12:13  2:05  2:22    8   38:28  9.4  1:56   37   41:41 13:54 1:36:38 
   27   67 Alysia Zens             Delano             MN  42   44 16:49  2:53  3:07   17   41:25  8.7  0:45   22   34:56 11:39 1:37:00 
   28   58 Nancy L. Bauer          Champlin           MN  69   38 12:48  2:11  2:25   20   41:37  8.7  0:53   33   39:23 13:08 1:37:04 
   29   97 Terri Miller            Monticello         MN  38   28 11:57  2:03  1:48   30   44:55  8.0  0:29   32   38:24 12:48 1:37:31 
   30  102 Maria Houle             Princeton          MN  24   34 12:14  2:06  2:15   37   49:24  7.3  0:47   28   36:29 12:10 1:41:08 
   31  107 Holly Traub             Lakeville          MN  58   23 11:38  2:00  2:17   28   44:15  8.1  0:46   38   43:09 14:23 1:42:03 
   32   14 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    7  8:49  1:31  1:17   27   43:44  8.2  1:00   41   47:36 15:52 1:42:24 
   33  144 Marguerite Schoen       Chaska             MN  36    8  9:00  1:33  3:20   42   54:15  6.6  0:47   23   35:13 11:45 1:42:33 
   34  141 Julie Laflamme          Little Falls       MN  35    1  6:20  1:05  4:06   40   50:46  7.1  0:59   35   40:47 13:36 1:42:56 
   35  111 Molly Woods             Bloomington        MN  12   14  9:46  1:40  2:27   43   54:20  6.6  1:06   29   37:33 12:31 1:45:11 
   36  105 Lucy Amundson           Milaca             MN  37   43 15:04  2:35  2:20   35   48:27  7.4  0:45   34   40:17 13:26 1:46:51 
   37  112 Samantha Swedzinski     Zimmerman          MN  17   22 11:16  1:56  3:16   41   53:57  6.7  0:28   31   37:56 12:39 1:46:51 
   38  140 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  46   37 12:36  2:09  2:49   39   50:46  7.1  0:58   36   40:53 13:38 1:48:00 
   39  127 Eleanor Erickson        Bloomington        MN  13   36 12:29  2:08  1:54   32   47:38  7.6  2:07   40   46:01 15:21 1:50:08 
   40  126 Mary Ellen Amodeo       Burnsville         MN  55   39 13:32  2:19  3:15   36   48:52  7.4  0:46   43   48:26 16:09 1:54:50 
   41  129 Ann Brummer             Minneapolis        MN  45   35 12:16  2:06  5:15   31   47:34  7.6  1:00   44   48:47 16:16 1:54:50 
   42  119 Shannon Reagan          Monticello         MN  40   31 12:08  2:05  1:15   44   54:31  6.6  0:31   42   48:14 16:05 1:56:37 
   43  125 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53   42 13:45  2:21  2:18   34   48:07  7.5  0:55   45   58:17 19:26 2:03:21 
   44  138 Aspen Konowalchuk       Plymouth           MN  17   41 13:42  2:21  5:11   45 1:07:11  5.4  3:32   19   34:14 11:25 2:03:49 
   45  139 Olivia Hetletvedt       Edina              MN  17   40 13:41  2:21  5:15   38   49:57  7.2 20:41   39   44:12 14:44 2:13:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   80 Caden Zens              Delano             MN  12    2  9:23  1:37  2:53    1   36:25  9.9  0:41    1   31:15 10:25 1:20:35 
    2   79 Justin Zens             Delano             MN  12    3  9:51  1:41  2:22    2   37:29  9.6                          1:23:29 
    3   81 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  12    1  8:26  1:27  2:22    3   44:13  8.1  0:31    2   39:05 13:02 1:34:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   13 Amanda Johnson          Zimmerman          MN  18    1  8:12  1:24  1:42    2   41:33  8.7  0:19    2   34:54 11:38 1:26:37 
    2  143 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12    2  9:36  1:39  2:08    1   39:10  9.2  0:27    3   36:14 12:05 1:27:34 
    3  111 Molly Woods             Bloomington        MN  12    3  9:46  1:40  2:27    6   54:20  6.6  1:06    4   37:33 12:31 1:45:11 
    4  112 Samantha Swedzinski     Zimmerman          MN  17    4 11:16  1:56  3:16    5   53:57  6.7  0:28    5   37:56 12:39 1:46:51 
    5  127 Eleanor Erickson        Bloomington        MN  13    5 12:29  2:08  1:54    3   47:38  7.6  2:07    7   46:01 15:21 1:50:08 
    6  138 Aspen Konowalchuk       Plymouth           MN  17    7 13:42  2:21  5:11    7 1:07:11  5.4  3:32    1   34:14 11:25 2:03:49 
    7  139 Olivia Hetletvedt       Edina              MN  17    6 13:41  2:21  5:15    4   49:57  7.2 20:41    6   44:12 14:44 2:13:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Andrew Tank             Hastings           MN  20    5  9:51  1:41  2:05    1   30:39 11.7  1:15    2   23:51  7:57 1:07:38 
    2    7 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25    7 10:49  1:51  1:22    3   35:07 10.3  0:30    1   21:48  7:16 1:09:34 
    3   62 Blake Steinwand         Minneapolis        MN  29    2  8:25  1:27  1:21    2   33:23 10.8  0:45    3   28:33  9:31 1:12:24 
    4   51 Robert Ibler            Minneapolis        MN  29    1  7:27  1:17  0:39    4   36:32  9.9  0:54    5   29:44  9:55 1:15:14 
    5   22 David Herro             Monticello         MN  23    6 10:11  1:45  1:24    6   38:24  9.4  0:32    4   29:14  9:45 1:19:44 
    6   77 Peter Day               Plymouth           MN  27    4  9:51  1:41  1:36    5   38:02  9.5  1:06    6   35:28 11:50 1:26:01 
    7  110 Richard Moore           Big Lake           MN  25    8 14:41  2:31  1:51    7   44:09  8.2  0:44    7   39:47 13:16 1:41:09 
         6 Joe Martin              Ramsey             MN  21    3  9:45  1:40  0:43                   39:06                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Emily Muellner          Minneapolis        MN  24    3 10:14  1:45  0:54    1   32:23 11.1  0:32    1   24:15  8:05 1:08:17 
    2   75 Brittney Dorn           Rogers             MN  21    2 10:08  1:44  1:47    2   35:18 10.2  0:59    3   29:10  9:44 1:17:20 
    3  134 Rachel Amiot            Woodbury           MN  26    4 10:23  1:47  2:15    3   39:05  9.2  0:28    2   28:10  9:24 1:20:21 
    4   34 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22    1  7:01  1:12  1:26    4   40:07  9.0  0:26    5   31:41 10:34 1:20:39 
    5   68 Jen York                West St Paul       MN  26    5 11:50  2:02  2:26    5   47:41  7.5  1:32    4   30:14 10:05 1:33:41 
    6  102 Maria Houle             Princeton          MN  24    6 12:14  2:06  2:15    6   49:24  7.3  0:47    6   36:29 12:10 1:41:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        CN  37    1  6:41  1:09  0:36    2   29:08 12.4                            57:27 
    2    3 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36    6  7:52  1:21  1:03    1   27:35 13.1  0:37    1   21:35  7:12   58:40 
    3    1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  37    5  7:32  1:17  1:05    3   29:24 12.2  0:34    2   22:58  7:40 1:01:31 
    4   23 Nathan Arvidson         Ramsey             MN  33   10  8:54  1:32  1:32    4   29:53 12.0  0:58    4   24:24  8:08 1:05:40 
    5  136 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  37    3  7:07  1:13  1:25    8   32:31 11.1  0:25    3   24:18  8:06 1:05:44 
    6   15 Joe Parrish             Big Lake           MN  35    7  8:02  1:23  1:22    6   32:13 11.2  0:32    5   24:32  8:11 1:06:40 
    7   20 Andrew Lehto            Thunder Bay        CN  37    9  8:32  1:28  0:58    5   31:56 11.3  0:47    8   28:15  9:25 1:10:26 
    8   26 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34    4  7:19  1:15  1:49    9   32:56 10.9  0:56   10   30:06 10:02 1:13:04 
    9   19 Caleb Sohm              Waconia            MN  35   12 10:19  1:46  1:47   10   33:42 10.7  1:08    6   26:41  8:54 1:13:35 
   10  145 Josh Bertelson          Plymouth           MN  37    2  6:57  1:12  1:11    7   32:15 11.2  0:58   12   32:49 10:57 1:14:08 
   11   63 Ryan Vande Kieft        Brookings          MN  37   11 10:10  1:44  1:32   11   35:30 10.1  0:47    7   27:47  9:16 1:15:44 
   12   78 Chris Woodard           Minneapolis        MN  36   13 11:07  1:54  1:59   13   36:47  9.8  0:42    9   29:32  9:51 1:20:06 
   13   55 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  34    8  8:32  1:28  3:17   14   37:14  9.7  2:01   11   32:22 10:48 1:23:24 
   14   72 David Amundson          Milaca             MN  37   18 49:09  8:24         12   36:44  9.8  1:12   17   38:38 12:53 1:28:58 
   15   98 Luis Gonzalez           Plymouth           MN  36   15 12:07  2:05  1:39   15   39:28  9.1  0:41   15   36:16 12:06 1:30:09 
   16  130 Brent Nygaard           Monticello         MN  39   14 12:06  2:04  2:21   17   44:57  8.0  1:17   13   34:32 11:31 1:35:11 
   17  100 Dan Osterberg           Brooklyn Park      MN  32   16 12:46  2:11  4:59   16   43:44  8.2  1:39   14   36:03 12:01 1:39:09 
   18   31 Adam Gartner            Buffalo            MN  36   17 13:48  2:22  5:34   18   49:40  7.2  3:35   16   37:55 12:39 1:50:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Natalie Lehto           Thunder Bay        CN  36    2  7:58  1:22  1:08    3   40:18  8.9  0:58    1   25:31  8:31 1:15:52 
    2   70 Angela Sullivan         Chanhassen         MN  38    8 11:41  2:00  2:11    5   41:34  8.7  0:34    2   26:33  8:51 1:22:31 
    3   30 Sally Knapp             Carver             MN  39    5 10:33  1:48  1:17    1   36:32  9.9  1:01    7   35:20 11:47 1:24:42 
    4   48 Elizabeth Kokesh        Eden Prairie       MN  31    7 11:04  1:54  1:28    2   39:45  9.1  1:03    5   32:43 10:55 1:26:02 
    5   66 Rachelle Brockell       Minneapolis        MN  30    6 10:46  1:51  1:32    6   42:29  8.5  0:34    4   32:30 10:50 1:27:49 
    6  108 Heather Arbanella       Monticello         MN  37    9 11:45  2:01  3:16    7   42:44  8.4  1:42    3   31:07 10:23 1:30:31 
    7  103 Carley Amys-Roe         Northfield         MN  30   11 12:11  2:05  1:51    4   40:31  8.9  1:37    8   35:30 11:50 1:31:38 
    8   97 Terri Miller            Monticello         MN  38   10 11:57  2:03  1:48    9   44:55  8.0  0:29    9   38:24 12:48 1:37:31 
    9   14 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    3  8:49  1:31  1:17    8   43:44  8.2  1:00   12   47:36 15:52 1:42:24 
   10  144 Marguerite Schoen       Chaska             MN  36    4  9:00  1:33  3:20   12   54:15  6.6  0:47    6   35:13 11:45 1:42:33 
   11  141 Julie Laflamme          Little Falls       MN  35    1  6:20  1:05  4:06   11   50:46  7.1  0:59   11   40:47 13:36 1:42:56 
   12  105 Lucy Amundson           Milaca             MN  37   12 15:04  2:35  2:20   10   48:27  7.4  0:45   10   40:17 13:26 1:46:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   11 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40    2  6:57  1:12  0:41    1   29:32 12.2  0:26    1   20:50  6:57   58:24 
    2  133 Mario Minelli           Kasson             MN  46    4  7:49  1:20  1:03    2   29:39 12.1  0:41    2   22:45  7:35 1:01:55 
    3    4 Jim Guenter             St. Paul           MN  47    1  6:53  1:11  0:50    3   31:07 11.6  0:36    4   25:02  8:21 1:04:27 
    4    5 David Binsfeld          Delano             MN  41    3  7:14  1:14  0:51    4   31:15 11.5  0:44    3   24:55  8:19 1:04:57 
    5   18 Mike Blair              Prior Lake         MN  48    6  8:07  1:24  1:05    5   31:52 11.3  0:31    5   25:51  8:37 1:07:24 
    6   36 Craig Kurtz             Blaine             MN  47    5  7:56  1:22  1:15    9   33:53 10.6  0:24    7   29:36  9:52 1:13:03 
    7   25 Tom Segar               Minnetonka         MN  47    7  8:25  1:27  2:00    6   32:55 10.9  1:38    6   28:50  9:37 1:13:47 
    8   49 John Frost              Burnsville         MN  44    8  9:22  1:36  2:39    7   33:25 10.8  1:14    8   30:22 10:08 1:17:00 
    9   64 Steve Gerber            Otsego             MN  49   14 11:17  1:56  3:42   11   35:54 10.0  0:50   10   32:06 10:42 1:23:48 
   10   65 Craig Labarr            Maple Grove        MN  47   18 15:48  2:42  2:28    8   33:50 10.6  1:50    9   30:32 10:11 1:24:26 
   11   50 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  42   16 13:39  2:20  2:32   13   37:53  9.5  1:30   11   32:17 10:46 1:27:51 
   12   76 Jared Anderson          Plymouth           MN  40   11 10:01  1:43  2:16   12   36:00 10.0  1:21   15   40:18 13:26 1:29:55 
   13   24 David Richardson        Fargo              ND  45   10  9:59  1:43  1:54   14   39:49  9.0  0:55   14   39:35 13:12 1:32:09 
   14   73 Tony Stack              Inver Grove Height MN  46    9  9:30  1:38  2:12   16   43:38  8.3  1:43   13   39:17 13:06 1:36:19 
   15   29 Jonathan Jensen         Apple Valley       MN  47   12 10:15  1:45  2:18   10   35:10 10.2  1:35   18   47:12 15:44 1:36:29 
   16   82 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  46   13 10:53  1:52  2:09   15   41:07  8.8  1:08   16   44:04 14:42 1:39:19 
   17  128 Taag Erickson           Bloomington        MN  42   15 12:29  2:08  2:45   17   46:42  7.7  2:13   17   46:03 15:21 1:50:09 
   18   99 Jason Woods             Bloomington        MN  42   17 15:22  2:38  1:59   18   54:15  6.6  1:03   12   37:33 12:31 1:50:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  49    1  7:54  1:21  1:29    2   32:15 11.2  0:51    2   27:18  9:06 1:09:45 
    2   28 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47    2  8:35  1:28  1:32    3   35:28 10.2  0:52    1   26:54  8:58 1:13:20 
    3  142 Michelle Shelp          Maple Plain        MN  42    3  9:34  1:38  1:35    1   32:08 11.2  1:05    4   30:29 10:10 1:14:50 
    4  122 Angie Kozak             Thunder Bay        CN  48    6 12:07  2:04  2:13    6   42:19  8.5  0:39    3   30:20 10:07 1:27:36 
    5   54 Angela Volk             Plymouth           MN  41    4 10:40  1:50  1:30    7   44:28  8.1  0:27    5   34:34 11:32 1:31:37 
    6   69 Carole Norris           Saint Paul         MN  47    5 11:42  2:00  3:34    5   42:17  8.5  1:36    7   36:14 12:05 1:35:20 
    7   67 Alysia Zens             Delano             MN  42   10 16:49  2:53  3:07    4   41:25  8.7  0:45    6   34:56 11:39 1:37:00 
    8  140 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  46    9 12:36  2:09  2:49    9   50:46  7.1  0:58    8   40:53 13:38 1:48:00 
    9  129 Ann Brummer             Minneapolis        MN  45    8 12:16  2:06  5:15    8   47:34  7.6  1:00   10   48:47 16:16 1:54:50 
   10  119 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    7 12:08  2:05  1:15   10   54:31  6.6  0:31    9   48:14 16:05 1:56:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Dan Kline               Maplewood          MN  52    3  8:24  1:26  1:14    3   30:28 11.8  0:51    1   24:53  8:18 1:05:49 
    2   10 Craig Harrison          Aberdeen           SD  57    2  7:38  1:19  1:06    2   30:07 12.0  0:44    6   28:12  9:24 1:07:45 
    3    9 Michael Ruehle          St Michael         MN  50    5  8:54  1:31  1:39    1   28:20 12.7  1:13    4   27:54  9:18 1:07:57 
    4   61 Tom Lipp                Groton                 50    6  9:14  1:35  1:41    4   31:22 11.5  1:19    2   25:16  8:26 1:08:49 
    5    8 Ken Janda               St Paul            MN  56    4  8:37  1:29  1:04    5   31:53 11.3  0:38    3   26:48  8:56 1:08:58 
    6   32 Pete McConnell          Plymouth           MN  51    8 10:23  1:47  2:01    6   33:04 10.9  1:29    7   29:05  9:42 1:15:59 
    7   53 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  51    9 10:39  1:49  2:51    7   36:31  9.9  1:46    5   28:06  9:22 1:19:50 
    8   59 Steve Gunther           Excelsior          MN  59    1  7:29  1:17  1:13    8   36:37  9.8  0:51   10   34:28 11:30 1:20:37 
    9   35 Al Molitor              Belgrade           MN  56   10 11:18  1:56  1:58    9   37:52  9.5  1:34    8   29:43  9:55 1:22:23 
   10   56 Wayne Cerven            Thunder Bay        CN  53   11 12:19  2:07  1:46   10   38:47  9.3  0:27    9   31:21 10:27 1:24:38 
   11   57 Mardon Quandt           Annandale          MN  57    7  9:29  1:37  2:44   13   47:16  7.6  0:36   12   37:02 12:21 1:37:05 
   12  101 Ken Osterberg           Maple Grove        MN  59   12 12:48  2:11  4:59   12   43:45  8.2  1:37   11   36:02 12:01 1:39:09 
   13  120 Jeffrey Will            Rogers             MN  55   13 13:14  2:16  3:34   11   40:41  8.8  1:14   13   40:59 13:40 1:39:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Chris Haukos            St. Cloud          MN  52    2  9:25  1:37  0:38    1   37:46  9.5  0:55    1   30:22 10:08 1:19:04 
    2   52 Susan Biasco            Big Lake           MN  52    1  9:04  1:33  1:12    3   40:09  9.0  0:32    2   32:49 10:57 1:23:44 
    3  121 Karen Guzzi             Thunder Bay        CN  55    4 12:06  2:04  2:14    5   42:08  8.5  0:52    3   33:41 11:14 1:30:59 
    4  106 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  57    8 53:45  9:11          4   41:39  8.6  1:14    4   37:47 12:36 1:32:45 
    5   95 Catherine Torgerson     Rochester          MN  59    5 12:13  2:05  2:22    2   38:28  9.4  1:56    5   41:41 13:54 1:36:38 
    6  107 Holly Traub             Lakeville          MN  58    3 11:38  2:00  2:17    6   44:15  8.1  0:46    6   43:09 14:23 1:42:03 
    7  126 Mary Ellen Amodeo       Burnsville         MN  55    6 13:32  2:19  3:15    8   48:52  7.4  0:46    7   48:26 16:09 1:54:50 
    8  125 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53    7 13:45  2:21  2:18    7   48:07  7.5  0:55    8   58:17 19:26 2:03:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63    1 10:13  1:45  1:06    1   37:38  9.6  1:19    1   29:45  9:55 1:19:59 
    2   94 Randall Brandt          Rosemount          MN  60    2 11:36  1:59  0:48    2   38:14  9.4  0:27    2   37:15 12:25 1:28:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Helen Gunther           Excelsior          MN  60    1  9:06  1:34  1:33    1   40:21  8.9  1:10    1   30:53 10:18 1:23:01 
    2   58 Nancy L. Bauer          Champlin           MN  69    2 12:48  2:11  2:25    2   41:37  8.7  0:53    2   39:23 13:08 1:37:04 

Total Registered:                        122
Total Number of Team Finishers:            6
Total Number of Individual Finishers:    106
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               45
Did not Finish Race or Did Not Start:     10