Buzz Ryan Triathlon -
Duluth, MN
7/23/2017

race logo










                                                          BUZZ RYAN TRIATHLON
                                                Island Lake - Duluth, MN - July 23, 2017
                                               250 Yard Swim, 5 Mile Bike, 1.25 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     124 Dillon Norgren          Watkins            MN  23 M     2  7:46  3:07  0:54    1   15:35 19.3  0:24    1    8:30  6:48   33:08 
    2   1/4     105 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46 F     9  9:29  3:48  0:48    2   16:04 18.7  0:38    2    8:56  7:09   35:53 
    3   1/4     113 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15 F     1  6:23  2:34  1:07    6   18:46 16.0  0:33    6   10:35  8:28   37:23 
    4   1/1     112 Jenna Hughes            Duluth             MN  20 F    11  9:38  3:51  1:54    9   20:01 15.0  0:33    3    9:08  7:19   41:13 
    5   1/1     119 Alyson Leno             Cloquet            MN  33 F    15 10:12  4:05  2:27    5   18:25 16.3  0:38    4    9:44  7:47   41:24 
    6   1/2     101 Emily Bittner           Chicago            IL  37 F     7  9:20  3:44  2:10    3   17:18 17.3  1:35   10   11:25  9:08   41:47 
    7   1/1     102 Crystal Brown           Maple              MN  52 F    10  9:30  3:48  2:30    4   18:07 16.6  0:48    9   11:13  8:58   42:06 
    8   2/4     132 Melissa Miller          Superior           WI  46 F     6  9:15  3:42  1:32    8   19:23 15.5  0:46   15   12:57 10:21   43:50 
    9   1/1     114 Griffin Kinney          Duluth             MN  12 M    12  9:51  3:57  2:20   13   21:26 14.0  0:28    5   10:25  8:20   44:28 
   10   1/2     126 Jill Pring              Barnum             MN  41 F    17 11:45  4:42  2:30   10   20:40 14.5  0:41   14   12:49 10:15   48:23 
   11   3/4     115 Rochon Kinney           Duluth             MN  47 F    16 10:24  4:10  2:54   11   21:13 14.1  0:48   16   13:18 10:38   48:35 
   12   2/2     122 Dana Makepeace          Plymouth           MN  36 F    14 10:11  4:05  2:36   17   24:19 12.3  1:09   11   11:55  9:32   50:09 
   13   2/2     116 Marte Kitson            Duluth             MN  44 F     8  9:29  3:48  4:05   12   21:23 14.0  0:52   17   15:22 12:18   51:10 
   14   2/4     110 Stevie Hakala           Aurora             MN  13 F     3  7:53  3:09  1:59   23   29:28 10.2  0:49    8   11:09  8:55   51:16 
   15   1/1     118 Jamie Lemahieu          Bovey              MN  27 F    20 14:19  5:44  2:07   16   23:16 12.9  0:41    7   10:57  8:45   51:17 
   16   3/4     104 Rhys Ceglar             Hoyt Lakes         MN  13 F     4  7:58  3:12  2:03   22   29:22 10.2  0:46   12   12:28  9:59   52:36 
   17   4/4     109 Siiri Hakala            Aurora             MN  13 F     5  7:58  3:12  2:03   21   29:21 10.2  0:47   13   12:28  9:59   52:36 
   18   1/1     123 Connie Meek             Hayward            WI  71 F    13 10:10  4:04  2:59    7   19:10 15.7  2:22   21   18:00 14:24   52:37 
   19   4/4     125 Laura Perttula          Cloquet            MN  49 F    21 15:07  6:03  3:03   18   24:24 12.3  0:48   18   16:27 13:10   59:47 
   20   1/2     108 Connie Gunderson        Cotton             MN  58 F    19 13:13  5:17  3:44   19   26:54 11.2  1:37   19   17:33 14:02 1:02:58 
   21   2/2     117 Jane Larson             Duluth             MN  55 F    18 13:12  5:17  3:43   20   27:30 10.9  1:02   20   17:33 14:03 1:02:58 
   22   1/2     107 Daniel Full             Edgerton           MN  33 M    22 15:23  6:09  3:12   15   22:21 13.4  0:39   22   25:50 20:40 1:07:23 
   23   2/2     136 Rich Stangle            Pipestone          MN  34 M    23 15:30  6:12  3:16   14   22:14 13.5  0:35   23   25:55 20:44 1:07:27 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  149 Muckbombers                                      1  8:57  3:35  0:37    1   19:32 15.4  0:35    1   12:01  9:37   41:40 
           Katie Bittner , Lynn Hinzmann , Allison Sobczak        


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15 F    6:23  2:34 
    2 Dillon Norgren          Watkins            MN  23 M    7:46  3:07 
    3 Stevie Hakala           Aurora             MN  13 F    7:53  3:09 
    4 Rhys Ceglar             Hoyt Lakes         MN  13 F    7:58  3:12 
    5 Siiri Hakala            Aurora             MN  13 F    7:58  3:12 
    6 Melissa Miller          Superior           WI  46 F    9:15  3:42 
    7 Emily Bittner           Chicago            IL  37 F    9:20  3:44 
    8 Marte Kitson            Duluth             MN  44 F    9:29  3:48 
    9 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46 F    9:29  3:48 
   10 Crystal Brown           Maple              MN  52 F    9:30  3:48 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Dillon Norgren          Watkins            MN  23 M   15:35 19.3 
    2 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46 F   16:04 18.7 
    3 Emily Bittner           Chicago            IL  37 F   17:18 17.3 
    4 Crystal Brown           Maple              MN  52 F   18:07 16.6 
    5 Alyson Leno             Cloquet            MN  33 F   18:25 16.3 
    6 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15 F   18:46 16.0 
    7 Connie Meek             Hayward            WI  71 F   19:10 15.7 
    8 Melissa Miller          Superior           WI  46 F   19:23 15.5 
    9 Jenna Hughes            Duluth             MN  20 F   20:01 15.0 
   10 Jill Pring              Barnum             MN  41 F   20:40 14.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Dillon Norgren          Watkins            MN  23 M    8:30  6:48 
    2 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46 F    8:56  7:09 
    3 Jenna Hughes            Duluth             MN  20 F    9:08  7:19 
    4 Alyson Leno             Cloquet            MN  33 F    9:44  7:47 
    5 Griffin Kinney          Duluth             MN  12 M   10:25  8:20 
    6 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15 F   10:35  8:28 
    7 Jamie Lemahieu          Bovey              MN  27 F   10:57  8:45 
    8 Stevie Hakala           Aurora             MN  13 F   11:09  8:55 
    9 Crystal Brown           Maple              MN  52 F   11:13  8:58 
   10 Emily Bittner           Chicago            IL  37 F   11:25  9:08 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Dillon Norgren          Watkins            MN  23    1  7:46  3:07  0:54    1   15:35 19.3  0:24    1    8:30  6:48   33:08 
    2  114 Griffin Kinney          Duluth             MN  12    2  9:51  3:57  2:20    2   21:26 14.0  0:28    2   10:25  8:20   44:28 
    3  107 Daniel Full             Edgerton           MN  33    3 15:23  6:09  3:12    4   22:21 13.4  0:39    3   25:50 20:40 1:07:23 
    4  136 Rich Stangle            Pipestone          MN  34    4 15:30  6:12  3:16    3   22:14 13.5  0:35    4   25:55 20:44 1:07:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  105 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46    8  9:29  3:48  0:48    1   16:04 18.7  0:38    1    8:56  7:09   35:53 
    2  113 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15    1  6:23  2:34  1:07    5   18:46 16.0  0:33    4   10:35  8:28   37:23 
    3  112 Jenna Hughes            Duluth             MN  20   10  9:38  3:51  1:54    8   20:01 15.0  0:33    2    9:08  7:19   41:13 
    4  119 Alyson Leno             Cloquet            MN  33   13 10:12  4:05  2:27    4   18:25 16.3  0:38    3    9:44  7:47   41:24 
    5  101 Emily Bittner           Chicago            IL  37    6  9:20  3:44  2:10    2   17:18 17.3  1:35    8   11:25  9:08   41:47 
    6  102 Crystal Brown           Maple              MN  52    9  9:30  3:48  2:30    3   18:07 16.6  0:48    7   11:13  8:58   42:06 
    7  132 Melissa Miller          Superior           WI  46    5  9:15  3:42  1:32    7   19:23 15.5  0:46   13   12:57 10:21   43:50 
    8  126 Jill Pring              Barnum             MN  41   15 11:45  4:42  2:30    9   20:40 14.5  0:41   12   12:49 10:15   48:23 
    9  115 Rochon Kinney           Duluth             MN  47   14 10:24  4:10  2:54   10   21:13 14.1  0:48   14   13:18 10:38   48:35 
   10  122 Dana Makepeace          Plymouth           MN  36   12 10:11  4:05  2:36   13   24:19 12.3  1:09    9   11:55  9:32   50:09 
   11  116 Marte Kitson            Duluth             MN  44    7  9:29  3:48  4:05   11   21:23 14.0  0:52   15   15:22 12:18   51:10 
   12  110 Stevie Hakala           Aurora             MN  13    2  7:53  3:09  1:59   19   29:28 10.2  0:49    6   11:09  8:55   51:16 
   13  118 Jamie Lemahieu          Bovey              MN  27   18 14:19  5:44  2:07   12   23:16 12.9  0:41    5   10:57  8:45   51:17 
   14  104 Rhys Ceglar             Hoyt Lakes         MN  13    3  7:58  3:12  2:03   18   29:22 10.2  0:46   10   12:28  9:59   52:36 
   15  109 Siiri Hakala            Aurora             MN  13    4  7:58  3:12  2:03   17   29:21 10.2  0:47   11   12:28  9:59   52:36 
   16  123 Connie Meek             Hayward            WI  71   11 10:10  4:04  2:59    6   19:10 15.7  2:22   19   18:00 14:24   52:37 
   17  125 Laura Perttula          Cloquet            MN  49   19 15:07  6:03  3:03   14   24:24 12.3  0:48   16   16:27 13:10   59:47 
   18  108 Connie Gunderson        Cotton             MN  58   17 13:13  5:17  3:44   15   26:54 11.2  1:37   17   17:33 14:02 1:02:58 
   19  117 Jane Larson             Duluth             MN  55   16 13:12  5:17  3:43   16   27:30 10.9  1:02   18   17:33 14:03 1:02:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  114 Griffin Kinney          Duluth             MN  12    1  9:51  3:57  2:20    1   21:26 14.0  0:28    1   10:25  8:20   44:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  113 Alyssa Isackson         White Bear Lake    MN  15    1  6:23  2:34  1:07    1   18:46 16.0  0:33    1   10:35  8:28   37:23 
    2  110 Stevie Hakala           Aurora             MN  13    2  7:53  3:09  1:59    4   29:28 10.2  0:49    2   11:09  8:55   51:16 
    3  104 Rhys Ceglar             Hoyt Lakes         MN  13    3  7:58  3:12  2:03    3   29:22 10.2  0:46    3   12:28  9:59   52:36 
    4  109 Siiri Hakala            Aurora             MN  13    4  7:58  3:12  2:03    2   29:21 10.2  0:47    4   12:28  9:59   52:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Dillon Norgren          Watkins            MN  23    1  7:46  3:07  0:54    1   15:35 19.3  0:24    1    8:30  6:48   33:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  112 Jenna Hughes            Duluth             MN  20    1  9:38  3:51  1:54    1   20:01 15.0  0:33    1    9:08  7:19   41:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  118 Jamie Lemahieu          Bovey              MN  27    1 14:19  5:44  2:07    1   23:16 12.9  0:41    1   10:57  8:45   51:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Daniel Full             Edgerton           MN  33    1 15:23  6:09  3:12    2   22:21 13.4  0:39    1   25:50 20:40 1:07:23 
    2  136 Rich Stangle            Pipestone          MN  34    2 15:30  6:12  3:16    1   22:14 13.5  0:35    2   25:55 20:44 1:07:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  119 Alyson Leno             Cloquet            MN  33    1 10:12  4:05  2:27    1   18:25 16.3  0:38    1    9:44  7:47   41:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  101 Emily Bittner           Chicago            IL  37    1  9:20  3:44  2:10    1   17:18 17.3  1:35    1   11:25  9:08   41:47 
    2  122 Dana Makepeace          Plymouth           MN  36    2 10:11  4:05  2:36    2   24:19 12.3  1:09    2   11:55  9:32   50:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  126 Jill Pring              Barnum             MN  41    2 11:45  4:42  2:30    1   20:40 14.5  0:41    1   12:49 10:15   48:23 
    2  116 Marte Kitson            Duluth             MN  44    1  9:29  3:48  4:05    2   21:23 14.0  0:52    2   15:22 12:18   51:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  105 Amy Dettmer             Grand Rapids       MN  46    2  9:29  3:48  0:48    1   16:04 18.7  0:38    1    8:56  7:09   35:53 
    2  132 Melissa Miller          Superior           WI  46    1  9:15  3:42  1:32    2   19:23 15.5  0:46    2   12:57 10:21   43:50 
    3  115 Rochon Kinney           Duluth             MN  47    3 10:24  4:10  2:54    3   21:13 14.1  0:48    3   13:18 10:38   48:35 
    4  125 Laura Perttula          Cloquet            MN  49    4 15:07  6:03  3:03    4   24:24 12.3  0:48    4   16:27 13:10   59:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  102 Crystal Brown           Maple              MN  52    1  9:30  3:48  2:30    1   18:07 16.6  0:48    1   11:13  8:58   42:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Connie Gunderson        Cotton             MN  58    2 13:13  5:17  3:44    1   26:54 11.2  1:37    1   17:33 14:02 1:02:58 
    2  117 Jane Larson             Duluth             MN  55    1 13:12  5:17  3:43    2   27:30 10.9  1:02    2   17:33 14:03 1:02:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Connie Meek             Hayward            WI  71    1 10:10  4:04  2:59    1   19:10 15.7  2:22    1   18:00 14:24   52:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         27
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     23
Number of Male   Finishers:                4
Number of Female Finishers:               19
Did not Finish Race or Did Not Start:      3