Walker Triathlon -
Walker, MN
7/29/2017

race logo










                                                            WALKER TRIATHLON
                                             Walker City Park - Walker, MN - July 29, 2017
                                              1/4 Mile Swim - 17 Mile Bike - 2.8 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16     70 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M     4  7:02  1:36  1:08    1   40:34 25.1  0:41    3   16:53  6:02 1:06:17 
    2   1/17     76 David Lewis             Nevis              MN  43 M     3  6:45  1:32  1:02    2   43:26 23.5  0:31    2   16:10  5:47 1:07:52 
    3   2/16     78 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M    23  7:58  1:49  1:10    3   44:10 23.1  0:33    6   18:36  6:39 1:12:24 
    4   3/16     99 Paul Olson              Andover            MN  37 M    15  7:24  1:41  0:53    4   45:23 22.5  0:43    4   18:22  6:34 1:12:42 
    5   4/16     53 Jeff Hohl               Stow               OH  30 M    11  7:17  1:40  0:55    5   46:00 22.2  0:51   12   19:39  7:02 1:14:40 
    6   1/5      49 Jack Hennen             Cambridge          MN  17 M     1  6:08  1:24  0:37   11   48:18 21.1  0:49   10   19:11  6:51 1:15:00 
    7   1/26      5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39 F    14  7:22  1:41  1:03    9   47:48 21.3  0:42   13   19:47  7:04 1:16:39 
    8   2/26     62 Tiffany Kari            Duluth             MN  36 F     9  7:15  1:39  1:12   12   48:56 20.8  0:55    9   19:07  6:50 1:17:23 
    9   5/16     60 Frank Johnson           Hallock            MN  31 M    62  9:42  2:13  0:48    6   46:43 21.8  0:43   19   20:23  7:17 1:18:16 
   10   1/19     17 Leanne Bronson          Superior           WI  46 F    18  7:36  1:44  1:00   10   48:03 21.2  0:56   25   20:54  7:28 1:18:26 
   11   1/6      65 Neil King               Nevis              MN  67 M    22  7:57  1:49  0:41   13   49:07 20.8  0:39   18   20:21  7:16 1:18:43 
   12   1/5      81 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F     7  7:14  1:39  1:03   19   51:29 19.8  0:42    8   18:42  6:41 1:19:07 
   13   6/16      6 Ben Bahr                Columbus           MN  36 M    13  7:20  1:40  1:49   18   51:12 19.9  1:02    7   18:39  6:40 1:20:00 
   14   7/16     22 Jason Davis             Park Rapids        MN  36 M   114 11:42  2:40  1:25    7   47:08 21.6  0:52   11   19:14  6:53 1:20:20 
   15   2/19    132 Dena Storm              Pillager           MN  44 F    20  7:42  1:45  1:28    8   47:36 21.4  0:51   54   23:33  8:25 1:21:09 
   16   2/5     125 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M    16  7:26  1:42  1:18   31   53:47 19.0  1:11    5   18:22  6:34 1:22:03 
   17   1/12     85 Colin Mayer             Minnetonka         MN  25 M    40  8:39  1:58  1:57   14   49:47 20.5  1:04   29   20:58  7:30 1:22:23 
   18   3/5      27 Tim Dunham              Grand Forks        ND  17 M     5  7:06  1:37  3:26   40   54:34 18.7  1:16    1   16:05  5:45 1:22:25 
   19   2/17     56 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  41 M    24  8:00  1:49  1:05   16   50:14 20.3  0:45   47   22:57  8:12 1:22:58 
   20   3/17    138 Brady Windschitl        Owatonna           MN  40 M    53  9:18  2:07  1:53   24   52:06 19.6  1:09   14   19:55  7:07 1:24:20 
   21   4/17     25 Nate Dorr               Bemidji            MN  40 M    26  8:06  1:51  2:29   15   50:08 20.3  1:14   44   22:41  8:06 1:24:36 
   22   2/5      80 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F     6  7:09  1:38  1:04   55   56:07 18.2  0:38   15   19:59  7:09 1:24:56 
   23   8/16     50 Brian Hobson            Nevis              MN  37 M    36  8:35  1:57  0:51   43   54:49 18.6  0:52   16   19:59  7:09 1:25:04 
   24   3/19    140 Sherry Wright           Baxter             MN  48 F    38  8:37  1:58  1:02   25   52:14 19.5  1:12   43   22:35  8:04 1:25:38 
   25   1/13    175 Paul Olson              Grand Rapids       MN  59 M    39  8:39  1:58  1:19   22   51:49 19.7  0:59   50   23:17  8:19 1:26:02 
   26   5/17     11 Timothy Bercher         Ely                MN  46 M    28  8:11  1:52  1:40   52   55:54 18.2  0:42   20   20:25  7:18 1:26:50 
   27   2/12    172 Jake Goello             Bemidji            MN  27 M    79 10:22  2:22  1:51   27   52:26 19.5  1:08   34   21:22  7:38 1:27:06 
   28   2/13    170 John Lavin              Clearbrook         MN  50 M    71  9:50  2:14  2:04   29   53:15 19.2  1:13   28   20:57  7:29 1:27:17 
   29   1/12     45 Maria Hauer             Little Falls       MN  22 F    21  7:53  1:48  1:24   61   57:15 17.8  0:48   17   20:09  7:12 1:27:29 
   30   6/17     15 Christian Borle         Brainerd           MN  42 M    47  9:03  2:04  1:59   46   55:10 18.5  0:57   33   21:18  7:37 1:28:25 
   31   1/7     171 Jan Handlos             Baxter             MN  63 F    25  8:03  1:50  1:55   21   51:44 19.7  0:47   75   26:01  9:18 1:28:28 
   32   4/19      9 Linda Belanger          I Falls            MN  49 F    49  9:08  2:05  1:00   42   54:45 18.6  0:57   46   22:50  8:10 1:28:38 
   33   3/12     87 Patrick McLaughkin      Waterloo           MN  21 M    45  9:00  2:03  3:06   41   54:34 18.7  1:21   22   20:40  7:23 1:28:39 
   34   7/17     69 Timothy Krsul           Plymouth           MN  48 M    41  8:40  1:59  1:31   34   54:06 18.9  0:48   55   23:37  8:26 1:28:41 
   35   3/26     46 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37 F    43  8:52  2:01  2:10   23   51:52 19.7  1:56   57   23:54  8:32 1:28:43 
   36   4/12     88 Taylor Mellenthin       East Grand Forks   MN  28 M    68  9:48  2:14  2:09   39   54:31 18.7  0:48   36   21:58  7:51 1:29:12 
   37   5/12     66 Roger Kleese            Kenyon             MN  26 M    32  8:21  1:54  1:51   44   55:02 18.5  0:45   56   23:45  8:29 1:29:42 
   38   9/16     59 Travis Jensen           Plymouth           MN  35 M    77 10:01  2:17                          1:40   23   20:45  7:25 1:29:54 
   39   8/17    100 Eric Opheim             Walker             MN  47 M     8  7:14  1:39  2:34   75   58:58 17.3  0:41   21   20:36  7:22 1:30:02 
   40   6/12     75 John Lewer              Rice               MN  27 M   102 11:08  2:32  2:32   33   54:05 18.9  0:38   37   22:09  7:55 1:30:29 
   41   1/7      31 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  52 F    44  8:55  2:02  1:16   54   56:05 18.2  1:27   49   23:09  8:16 1:30:50 
   42   9/17     33 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  46 M   113 11:42  2:40  1:26   20   51:32 19.8  1:48   62   24:26  8:44 1:30:52 
   43  10/16    111 Marc Pullis             Bloomington        MN  37 M    59  9:29  2:10  2:06   45   55:05 18.5  1:25   51   23:17  8:19 1:31:19 
   44   7/12    168 Daniel Nelson           Walker             MN  26 M    35  8:33  1:57  2:29   73   58:40 17.4  0:43   27   20:57  7:29 1:31:20 
   45  11/16    134 Eric Stromberg          Pine River         MN  36 M   107 11:17  2:34  2:33   35   54:09 18.8  1:33   38   22:10  7:55 1:31:39 
   46   5/19    162 Jill Graveline          Fargo              ND  45 F    19  7:39  1:45  1:55   30   53:41 19.0  1:09   89   27:32  9:50 1:31:54 
   47  12/16     67 Bradley Koch            Blaine             MN  36 M    42  8:48  2:00  2:00   47   55:13 18.5  1:53   60   24:04  8:36 1:31:57 
   48  13/16    120 Buddy Rudy              Holdingford        MN  34 M    86 10:37  2:25  1:24   28   52:45 19.3  0:36   81   26:39  9:32 1:31:58 
   49   4/26    121 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31 F    61  9:40  2:12  1:45   50   55:27 18.4  1:04   61   24:24  8:43 1:32:18 
   50   3/13     29 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56 M    50  9:13  2:06  1:50   32   54:01 18.9  2:08   68   25:28  9:06 1:32:38 
   51   3/5      10 Evelyn Bercher          Ely                MN  17 F    52  9:17  2:07  1:49   77   59:39 17.1  0:41   31   21:15  7:36 1:32:39 
   52   4/13    104 Marshall Parks          Greeley            CO  55 M    94 10:55  2:29  1:06   17   50:59 20.0  1:43   92   28:09 10:03 1:32:50 
   53  10/17      3 Jared Anderson          Plymouth           MN  40 M    34  8:32  1:57  2:00   26   52:24 19.5  1:11  102   29:00 10:22 1:33:06 
   54   2/12     91 Julie Moulton           Brainerd           MN  28 F    57  9:28  2:09  1:24   83 1:00:09 17.0  1:24   26   20:54  7:28 1:33:17 
   55   6/19     32 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  41 F   122 12:08  2:46  2:20   58   56:45 18.0  0:56   32   21:17  7:37 1:33:25 
   56   5/13    116 Dan Rogers              Laporte            MN  55 M   120 11:58  2:44  3:06   38   54:28 18.7  1:59   39   22:10  7:55 1:33:39 
   57   8/12    178 Ryan Kemmitt            Maple Grove        MN  27 M    37  8:36  1:58  3:41   68   58:10 17.5  2:09   30   21:14  7:35 1:33:48 
   58   9/12      2 David Anderson          Aitkin             MN  26 M    97 10:59  2:30  1:37   69   58:20 17.5  0:45   40   22:18  7:58 1:33:57 
   59   3/12     68 Abby Kratzke            Hallock            MN  22 F    58  9:28  2:10  1:36   86 1:00:32 16.9  0:28   42   22:31  8:03 1:34:33 
   60   7/19     26 Deb Dunham              Grand Forks        ND  48 F    67  9:45  2:13  2:18   53   55:55 18.2  1:51   65   24:51  8:53 1:34:38 
   61   8/19     40 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  48 F    78 10:16  2:20  2:06   62   57:16 17.8  1:09   59   24:01  8:35 1:34:46 
   62   5/26     90 Kim Miller              Maple Grove        MN  36 F    29  8:12  1:52  1:29   85 1:00:17 16.9  1:01   66   24:53  8:54 1:35:50 
   63   6/26    105 Toni Peck               Ft. Myers          FL  36 F    33  8:32  1:57  1:25   56   56:21 18.1  1:12   94   28:33 10:12 1:36:02 
   64  11/17     92 David Musgrave          Valley City        ND  41 M   121 12:01  2:44  4:48   48   55:17 18.5  1:41   41   22:22  8:00 1:36:08 
   65  10/12    112 Josh Red Day            Bemidji            MN  25 M    81 10:27  2:23  2:52   90 1:01:44 16.5  0:47   24   20:45  7:25 1:36:33 
   66   6/13    135 Micheal Thompson        St. Paul           MN  58 M    55  9:24  2:08  2:24   57   56:35 18.0  2:23   73   25:54  9:15 1:36:38 
   67   7/26     89 Melissa Meyer           Laporte            MN  37 F    91 10:51  2:28  4:17                           58   24:00  8:35 1:36:40 
   68   7/13     43 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53 M   116 11:47  2:41  2:29   49   55:23 18.4  2:04   67   25:12  9:00 1:36:53 
   69   8/26     20 Erin Cary               Hibbing            MN  35 F    27  8:09  1:52  1:30   84 1:00:17 16.9  1:02   78   26:14  9:23 1:37:11 
   70   9/26      4 Katy Anderson           Plymouth           MN  36 F    93 10:54  2:29  1:58   67   58:07 17.6  0:50   71   25:48  9:13 1:37:35 
   71   9/19    101 Kati Palmer             Bagley             MN  40 F   104 11:14  2:34  2:07   51   55:31 18.4  0:45   93   28:09 10:04 1:37:45 
   72  10/26    166 Sarah Cannon            Chanhassen         MN  38 F    99 11:01  2:31  2:35   76   59:05 17.3  1:43   53   23:30  8:24 1:37:52 
   73  10/19     28 Cari Eastman            Sioux Falls        SD  43 F    98 11:00  2:30  2:21   66   58:02 17.6  1:46   74   25:55  9:16 1:39:01 
   74  12/17     74 Mark Leski              Minneapolis        MN  43 M   108 11:20  2:35  1:09   59   56:49 18.0  1:58   90   27:56  9:59 1:39:10 
   75  14/16    167 Nick Heinze             Chanhassen         MN  35 M   123 12:10  2:46  3:11   60   57:01 17.9  1:39   69   25:28  9:06 1:39:26 
   76  11/26    113 Kersten Reich           St Paul            MN  36 F    88 10:48  2:28  2:05  105 1:04:15 15.9  0:54   35   21:45  7:46 1:39:44 
   77   8/13    174 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55 M   111 11:41  2:40  1:34   36   54:11 18.8  3:13  104   29:18 10:28 1:39:54 
   78  13/17    126 Joel Schleicher         Grand Forks        ND  48 M    73  9:53  2:15  3:02   97 1:02:56 16.2  1:07   48   23:05  8:15 1:40:01 
   79  14/17      8 Chad Belanger           I Falls            MN  44 M    60  9:32  2:10  3:40   65   57:42 17.7  2:30   85   27:02  9:40 1:40:23 
   80  11/19     47 Sandra Heegard          Menahga            MN  41 F    46  9:02  2:04  1:27   81   59:49 17.1  1:21   97   28:49 10:18 1:40:26 
   81  12/26     71 Sadie Lafrance          Plymouth           MN  38 F   133 13:08  2:59  2:40   64   57:35 17.7  0:50   82   26:55  9:37 1:41:05 
   82   9/13     21 Glenn Davis             International Fall MN  58 M    96 10:56  2:29  1:54   71   58:37 17.4  1:54   91   28:06 10:02 1:41:24 
   83  12/19     86 Kara McCarty            Baraboo            WI  42 F    72  9:51  2:15  1:25   63   57:27 17.8  1:30  118   31:20 11:12 1:41:31 
   84  13/26    110 Kelly Pullis            Bloomington        MN  36 F    70  9:50  2:14  2:20   93 1:02:17 16.4  1:09   77   26:13  9:22 1:41:48 
   85  13/19     36 Jessica Rogholt         Rice               MN  41 F   128 12:54  2:56  2:50   79   59:44 17.1  0:44   70   25:47  9:13 1:41:58 
   86  15/16    119 Trevor Rolfes           Eagan              MN  39 M    64  9:44  2:13  3:53   37   54:18 18.8  1:01  124   33:19 11:54 1:42:14 
   87  10/13     64 Scott Kemmitt           Maple Grove        MN  56 M    90 10:50  2:28  4:18   74   58:57 17.3  1:11   86   27:04  9:40 1:42:18 
   88  14/19     34 Nicole Fleming          Duluth             MN  40 F    54  9:20  2:08  1:02   70   58:22 17.5  1:49  121   31:54 11:24 1:42:25 
   89  14/26    114 Kaia Ringwald           Rice               MN  37 F    89 10:50  2:28  2:31   80   59:44 17.1  0:49  100   28:57 10:21 1:42:48 
   90  11/13    102 Gregg Parks             Walker             MN  53 M   103 11:10  2:33  3:14   82   59:57 17.0  1:59   83   26:59  9:39 1:43:16 
   91  15/26     94 Amanda Nelson           Waubun             MN  31 F    95 10:55  2:29  2:04   94 1:02:40 16.3  1:09   87   27:08  9:42 1:43:55 
   92   4/12    136 Lauren Van Den Heuvel   Grand Rapids       MN  22 F    65  9:44  2:13  2:12  118 1:07:36 15.1  1:50   45   22:43  8:07 1:44:03 
   93  15/17    108 Steven Peterson         Northwood          IA  46 M   105 11:15  2:34  4:05   78   59:44 17.1  2:08   88   27:19  9:46 1:44:29 
   94  16/26    139 Marni Windschitl        Owatonna           MN  36 F    87 10:46  2:27  2:38   96 1:02:47 16.2  1:46   80   26:34  9:29 1:44:29 
   95   2/6     169 Mike Nelson             Walker             MN  65 M    63  9:42  2:13  3:22   87 1:00:53 16.8  1:10  110   30:03 10:44 1:45:09 
   96  17/26    123 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30 F   118 11:53  2:42  2:16  104 1:03:54 16.0  0:49   79   26:22  9:25 1:45:12 
   97  16/16    176 Adam Papierniak         Minneapolis        MN  37 M   127 12:37  2:53  2:01   72   58:38 17.4  1:05  117   31:15 11:10 1:45:35 
   98  15/19     93 Larissa Musgrave        Valley City        ND  40 F   115 11:46  2:41  2:58   99 1:03:10 16.1  1:32   84   27:01  9:39 1:46:24 
   99   5/12     72 Lindsey Lahr            Wahkon             MN  23 F    74  9:55  2:16  1:45  126 1:11:06 14.3  0:58   52   23:18  8:20 1:46:59 
  100  11/12    128 Thor Skoe               Grand Forks        ND  24 M    12  7:19  1:40  2:04  102 1:03:35 16.0  1:14  125   33:20 11:55 1:47:30 
  101  18/26     55 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39 F    76 10:00  2:17  2:07   91 1:02:12 16.4  1:35  120   31:46 11:21 1:47:38 
  102   2/7     107 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  55 F   134 13:12  3:00  1:12  101 1:03:23 16.1  0:49  103   29:17 10:28 1:47:52 
  103  16/19    164 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  42 F   119 11:58  2:43  1:44  103 1:03:48 16.0  1:33   98   28:51 10:19 1:47:52 
  104   4/5     173 Baylie Dukek            Bagley             MN  16 F    84 10:35  2:25  3:00  100 1:03:16 16.1  1:28  108   29:38 10:35 1:47:55 
  105  12/12     61 Nicholas Johnson        Maple Plain        MN  22 M    56  9:26  2:09  3:03  109 1:05:22 15.6  1:19   99   28:53 10:19 1:48:01 
  106   6/12      7 Brooke Baune            St.Michael         MN  20 F    83 10:35  2:25  2:10  107 1:05:20 15.6  0:32  107   29:30 10:32 1:48:05 
  107   5/5     163 Elizabeth Graveline     Fargo              ND  13 F    10  7:16  1:40  2:10  110 1:06:47 15.3  1:09  112   30:48 11:00 1:48:08 
  108  12/13     14 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  54 M   129 12:55  2:57  2:32   98 1:02:56 16.2  1:13   96   28:46 10:17 1:48:21 
  109   7/12     48 Anna Heine              Rice               MN  25 F   100 11:04  2:31  2:28  122 1:08:18 14.9  0:50   76   26:04  9:19 1:48:43 
  110  17/19     24 Lisa Dolinich           Hibbing            MN  44 F   138 13:59  3:11  1:33   92 1:02:15 16.4  0:53  111   30:18 10:50 1:48:56 
  111  19/26     44 Jolene Harris           Hackensack         MN  34 F    92 10:54  2:29  3:10  115 1:07:21 15.1  1:51   72   25:50  9:14 1:49:04 
  112  20/26     35 Joy Foley               Grand Forks        ND  32 F    85 10:36  2:25  2:05  117 1:07:33 15.1  1:19   95   28:38 10:14 1:50:10 
  113  21/26     13 Tammy Betters           Hibbing            MN  36 F   109 11:33  2:38  2:08  112 1:07:04 15.2  0:53  105   29:20 10:29 1:50:56 
  114   3/6      30 Steven Ekholm           Walker             MN  62 M   143 16:33  3:46  2:34   88 1:01:07 16.7  1:15  109   30:02 10:44 1:51:29 
  115   2/7      84 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  61 F    80 10:25  2:23  2:07  125 1:09:12 14.7  1:05  101   28:57 10:21 1:51:45 
  116   4/6     117 Jim Rohde               Shakopee           MN  72 M   117 11:48  2:41  3:45   89 1:01:12 16.7  1:33  127   33:36 12:00 1:51:52 
  117  22/26     97 Erika Olson             Andover            MN  37 F   106 11:16  2:34  2:19  106 1:05:06 15.7  2:08  116   31:09 11:08 1:51:56 
  118   8/12    130 Anna Solomon            Edina              MN  22 F    30  8:14  1:53  4:10  128 1:13:19 13.9  1:52   63   24:34  8:47 1:52:08 
  119   9/12    179 Andrea Gabrion          Ann Arbor          MI  22 F     2  6:40  1:31  5:44  129 1:13:22 13.9  1:50   64   24:34  8:47 1:52:08 
  120  10/12     98 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23 F    66  9:44  2:13  1:52  119 1:07:47 15.0  0:59  126   33:25 11:57 1:53:45 
  121   3/7     109 Linda Pfaff             Burnsville         MN  56 F   101 11:05  2:31  3:23  123 1:08:51 14.8  1:19  106   29:22 10:29 1:53:57 
  122  16/17    127 Corey Schneck           Savage             MN  43 M   135 13:19  3:02  2:35  108 1:05:21 15.6  1:49  115   31:00 11:05 1:54:02 
  123  23/26     54 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  30 F   112 11:42  2:40  2:22  114 1:07:16 15.2  1:56  113   30:52 11:02 1:54:06 
  124   3/7      79 Mia Long                Park Rapids        MN  63 F    82 10:33  2:24  4:19  111 1:07:01 15.2  1:28  114   30:58 11:04 1:54:18 
  125  11/12    129 Nevada Smith            Bemidji            MN  22 F    17  7:33  1:43  2:19  120 1:07:48 15.0  3:42  128   33:40 12:02 1:54:59 
  126  24/26     37 Cindy Gillund           Fargo              ND  35 F   131 13:01  2:58  2:09  121 1:07:57 15.0  1:12  119   31:37 11:18 1:55:55 
  127  13/13     52 Dan Hofrenning          Northfield         MN  58 M    48  9:07  2:05  4:00   95 1:02:40 16.3  3:02  137   39:10 14:00 1:57:57 
  128   4/7      18 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55 F    69  9:49  2:14  4:49  113 1:07:09 15.2  3:18  123   33:11 11:51 1:58:14 
  129  18/19     96 Angela O'Leary          East Grand Forks   MN  46 F   125 12:28  2:50  3:15  127 1:12:10 14.1  1:03  122   32:05 11:28 2:00:59 
  130   4/5      95 Joseph Noonan           Tucson             MN  19 M    51  9:17  2:07  3:18  132 1:14:44 13.6  0:29  129   33:56 12:07 2:01:42 
  131  25/26    118 Liz Rolfes              Eagan              MN  34 F    75  9:57  2:16  3:21  124 1:09:02 14.8  1:44  136   38:23 13:43 2:02:25 
  132   5/7      16 Kim Bormankrinhop       Prior Lake         MN  58 F   130 13:01  2:58  1:44  130 1:13:32 13.9  0:37  132   34:38 12:22 2:03:30 
  133   5/6      19 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62 M   141 15:21  3:30  5:21  116 1:07:23 15.1  3:23  131   34:08 12:12 2:05:33 
  134   6/7      63 Ann Kemmitt             Maple Grove        MN  56 F   132 13:06  2:59  3:40  134 1:16:09 13.4  2:22  138   39:27 14:06 2:14:41 
  135   4/7     137 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  62 F   137 13:55  3:10  4:21  135 1:20:08 12.7  1:42  135   37:17 13:19 2:17:21 
  136   5/7      73 Betty Larsen            Park Rapids        MN  64 F   142 16:29  3:45  3:48  133 1:15:17 13.5  1:56  142   41:07 14:41 2:18:35 
  137  17/17     51 Christopher Hoffer      Fridley            MN  40 M   144 24:06  5:29  4:52  131 1:14:27 13.7  1:58  133   35:49 12:48 2:21:10 
  138  19/19     12 Julie Berggren          Williams           MN  41 F   139 14:04  3:12  2:38  137 1:23:55 12.2  1:11  141   40:29 14:28 2:22:16 
  139  12/12      1 Chelsea Anderson        Williams           MN  25 F    31  8:17  1:53  2:45  141 1:37:39 10.4  1:09  130   34:00 12:09 2:23:48 
  140   6/7     115 Jan Roach               Randall            MN  69 F   126 12:36  2:52  3:16  136 1:23:44 12.2  1:18  145   43:24 15:30 2:24:16 
  141   5/5      83 Nolan Macki             Grand Forks        ND  12 M   110 11:40  2:39  1:49  139 1:29:58 11.3  1:23  143   41:08 14:42 2:25:56 
  142   7/7      57 Teresa Iglesias Solomon Edina              MN  60 F                          138 1:26:31 11.8  1:55  144   41:41 14:53 2:26:51 
  143   6/6      38 Toney Groves            Hackensack         MN  70 M   140 14:07  3:13  4:07  140 1:31:57 11.1  1:33  134   36:41 13:06 2:28:23 
  144   7/7     124 Gail Sauve              Barnesville        MN  57 F   136 13:22  3:03  4:05  142 1:41:06 10.1  1:45  139   40:18 14:24 2:40:34 
  145  26/26     39 Claire Grunewald        Fargo              ND  30 F   124 12:27  2:50  3:09  143 1:46:05  9.6  1:37  140   40:18 14:24 2:43:35 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  154 the boys                                         3 11:27  2:36  0:48    1   55:35 18.4  0:25    1   21:45  7:46 1:29:57 
           Kevin Kalal , Zach Lucht , Jordan Moe                  
    2  161 Ultimate Trio                                    2 11:06  2:32  1:02    2   58:52 17.3  0:40    3   25:19  9:03 1:36:58 
           Grant Dunham , Sean O'Learys , Jim Volk                
    3  147 Johnson                                          1 10:23  2:22  0:44    3 1:20:17 12.7  0:24    2   22:12  7:56 1:53:58 
           Craig Johnson , Andrew Johnson ,                       


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  165 Shimon Sisters                                   2  7:55  1:48  0:41    1   57:05 17.9  0:26    3   25:50  9:14 1:31:55 
           Judy Dorn , Jane Shimon , Karen Erickson               
    2  155 the girls                                        8 11:26  2:36  0:37    3 1:03:11 16.1  0:24    1   23:10  8:17 1:38:47 
           Jane Kalal , Kathy Lucht , Moe Connie                  
    3  143 Ellefson Off Highway Two                         4  9:57  2:16  0:37    2 1:03:06 16.2  0:23    2   25:45  9:12 1:39:46 
           Ashley Draskovich , Janelle Swinda , Tammy Koerpel     
    4  177 Team 3                                           1  7:26  1:42  0:53    4 1:04:55 15.7  0:33    4   27:24  9:47 1:41:09 
           Becky Gallagher , Kate Gallagher , Cathy Gallagher     
    5  150 Nelson sisters                                   5 10:03  2:17  1:01    6 1:06:54 15.2  0:44    6   31:23 11:13 1:50:03 
           Laura Schneck , Sherri Nelson Overstreet ,             
    6  159 Tri Harder                                       3  9:49  2:14  0:58    5 1:06:21 15.4  0:37    8   33:38 12:01 1:51:22 
           Stacy Klone , Isabelle Nocton , Chris Nocton           
    7  142 Ellefson Off Highway One                         6 10:11  2:19  0:32    7 1:09:37 14.7  0:27    5   30:53 11:02 1:51:38 
           Jill Burkes , Trish Ellefson , Melissa Bougalis        
    8  156 The Northern Jewells                             7 10:56  2:29  0:53    9 1:34:46 10.8  0:36    7   33:09 11:51 2:20:18 
           Brenda Nelson , Katrina Baldwin ,                      
    9  160 Triple bypass                                    9 11:42  2:40  1:07    8 1:25:51 11.9  0:46    9   42:16 15:06 2:21:39 
           Gretchen Lipton , Liza Hagen , Meganne Ruel            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  157 The Pickles                                      3  7:25  1:41  1:08    2   53:01 19.2  0:27    3   19:03  6:48 1:21:01 
           Sean Pickle , Chris Haukos ,                           
    2  145 FNB                                              4  7:29  1:42  1:22    1   51:49 19.7  0:24    5   21:21  7:38 1:22:22 
           Salina Elsenpeter , Kirk Larson ,                      
    3  158 Tri Peds                                         7 10:25  2:22  0:37    3   56:27 18.1  0:25    2   18:35  6:39 1:26:28 
           Cade Pederson , Mike Pederson , Tamara Pederson        
    4  149 Kijk uit malloot een koko                        1  6:25  1:28  0:31    8 1:02:18 16.4  0:28    1   18:31  6:37 1:28:11 
           Djurre Smit , Sarah Morrison ,                         
    5  152 Shores of Leech Lake                             6  9:54  2:15  0:37    6 1:00:51 16.8  0:33    4   21:14  7:35 1:33:07 
           Vaughn Loomis , Mitchell Loomis , Ellise Johnson       
    6  153 Smilemakers                                      5  8:55  2:02  0:45    5 1:00:00 17.0  0:30    7   23:40  8:28 1:33:49 
           Jill Anderson , Al Anderson , Steve Bilben             
    7  146 Gallapalooza                                     2  7:04  1:37  0:36    9 1:02:56 16.2  0:29    6   23:06  8:15 1:34:09 
           Jack Stephenson , Christine Gallagher Kearney , Mark G 
    8  151 Pelican Health                                  10 12:15  2:47  1:00    4   59:24 17.2  0:38    8   23:42  8:28 1:36:58 
           Micah Schlittenhardt , Mel Schlittenhardt , Dusty Schl 
    9  144 Fifty Fighters                                   9 11:46  2:41  0:44    7 1:01:08 16.7  1:57   10   27:58 10:00 1:43:32 
           Teresa Faldet , Richard Moen ,                         
   10  148 Johnsons R&R                                     8 11:40  2:40  4:56   10 1:11:38 14.2  0:33    9   26:53  9:37 1:55:40 
           Richard Johnson , Ruth Johnson ,                       


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 106 Craig Peterson          Minneapolis        MN  55 M      2  6:49  1:33  0:52    1   46:06 22.1                                  
 141 Cheryl Zitur            Rogers             MN  52 F      1  6:37  1:31  1:06    2   51:44 19.7                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jack Hennen             Cambridge          MN  17 M    6:08  1:24 
    2 Cheryl Zitur            Rogers             MN  52 F    6:37  1:31 
    3 Andrea Gabrion          Ann Arbor          MI  22 F    6:40  1:31 
    4 David Lewis             Nevis              MN  43 M    6:45  1:32 
    5 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M    7:02  1:36 
    6 Tim Dunham              Grand Forks        ND  17 M    7:06  1:37 
    7 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14 F    7:09  1:38 
    8 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    7:14  1:39 
    9 Eric Opheim             Walker             MN  47 M    7:14  1:39 
   10 Tiffany Kari            Duluth             MN  36 F    7:15  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M   40:34 25.1 
    2 David Lewis             Nevis              MN  43 M   43:26 23.5 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M   44:10 23.1 
    4 Paul Olson              Andover            MN  37 M   45:23 22.5 
    5 Jeff Hohl               Stow               OH  30 M   46:00 22.2 
    6 Frank Johnson           Hallock            MN  31 M   46:43 21.8 
    7 Jason Davis             Park Rapids        MN  36 M   47:08 21.6 
    8 Dena Storm              Pillager           MN  44 F   47:36 21.4 
    9 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39 F   47:48 21.3 
   10 Leanne Bronson          Superior           WI  46 F   48:03 21.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Tim Dunham              Grand Forks        ND  17 M   16:05  5:45 
    2 David Lewis             Nevis              MN  43 M   16:10  5:47 
    3 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36 M   16:53  6:02 
    4 Paul Olson              Andover            MN  37 M   18:22  6:34 
    5 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M   18:22  6:34 
    6 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33 M   18:36  6:39 
    7 Ben Bahr                Columbus           MN  36 M   18:39  6:40 
    8 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17 F   18:42  6:41 
    9 Tiffany Kari            Duluth             MN  36 F   19:07  6:50 
   10 Jack Hennen             Cambridge          MN  17 M   19:11  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   70 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36    3  7:02  1:36  1:08    1   40:34 25.1  0:41    3   16:53  6:02 1:06:17 
    2   76 David Lewis             Nevis              MN  43    2  6:45  1:32  1:02    2   43:26 23.5  0:31    2   16:10  5:47 1:07:52 
    3   78 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33   12  7:58  1:49  1:10    3   44:10 23.1  0:33    6   18:36  6:39 1:12:24 
    4   99 Paul Olson              Andover            MN  37    9  7:24  1:41  0:53    4   45:23 22.5  0:43    4   18:22  6:34 1:12:42 
    5   53 Jeff Hohl               Stow               OH  30    6  7:17  1:40  0:55    5   46:00 22.2  0:51   10   19:39  7:02 1:14:40 
    6   49 Jack Hennen             Cambridge          MN  17    1  6:08  1:24  0:37    8   48:18 21.1  0:49    8   19:11  6:51 1:15:00 
    7   60 Frank Johnson           Hallock            MN  31   35  9:42  2:13  0:48    6   46:43 21.8  0:43   14   20:23  7:17 1:18:16 
    8   65 Neil King               Nevis              MN  67   11  7:57  1:49  0:41    9   49:07 20.8  0:39   13   20:21  7:16 1:18:43 
    9    6 Ben Bahr                Columbus           MN  36    8  7:20  1:40  1:49   14   51:12 19.9  1:02    7   18:39  6:40 1:20:00 
   10   22 Jason Davis             Park Rapids        MN  36   57 11:42  2:40  1:25    7   47:08 21.6  0:52    9   19:14  6:53 1:20:20 
   11  125 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19   10  7:26  1:42  1:18   22   53:47 19.0  1:11    5   18:22  6:34 1:22:03 
   12   85 Colin Mayer             Minnetonka         MN  25   22  8:39  1:58  1:57   10   49:47 20.5  1:04   22   20:58  7:30 1:22:23 
   13   27 Tim Dunham              Grand Forks        ND  17    4  7:06  1:37  3:26   31   54:34 18.7  1:16    1   16:05  5:45 1:22:25 
   14   56 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  41   13  8:00  1:49  1:05   12   50:14 20.3  0:45   33   22:57  8:12 1:22:58 
   15  138 Brady Windschitl        Owatonna           MN  40   30  9:18  2:07  1:53   17   52:06 19.6  1:09   11   19:55  7:07 1:24:20 
   16   25 Nate Dorr               Bemidji            MN  40   14  8:06  1:51  2:29   11   50:08 20.3  1:14   32   22:41  8:06 1:24:36 
   17   50 Brian Hobson            Nevis              MN  37   19  8:35  1:57  0:51   33   54:49 18.6  0:52   12   19:59  7:09 1:25:04 
   18  175 Paul Olson              Grand Rapids       MN  59   21  8:39  1:58  1:19   16   51:49 19.7  0:59   35   23:17  8:19 1:26:02 
   19   11 Timothy Bercher         Ely                MN  46   15  8:11  1:52  1:40   40   55:54 18.2  0:42   15   20:25  7:18 1:26:50 
   20  172 Jake Goello             Bemidji            MN  27   42 10:22  2:22  1:51   19   52:26 19.5  1:08   25   21:22  7:38 1:27:06 
   21  170 John Lavin              Clearbrook         MN  50   39  9:50  2:14  2:04   21   53:15 19.2  1:13   21   20:57  7:29 1:27:17 
   22   15 Christian Borle         Brainerd           MN  42   26  9:03  2:04  1:59   36   55:10 18.5  0:57   24   21:18  7:37 1:28:25 
   23   87 Patrick McLaughkin      Waterloo           MN  21   25  9:00  2:03  3:06   32   54:34 18.7  1:21   17   20:40  7:23 1:28:39 
   24   69 Timothy Krsul           Plymouth           MN  48   23  8:40  1:59  1:31   25   54:06 18.9  0:48   37   23:37  8:26 1:28:41 
   25   88 Taylor Mellenthin       East Grand Forks   MN  28   38  9:48  2:14  2:09   30   54:31 18.7  0:48   26   21:58  7:51 1:29:12 
   26   66 Roger Kleese            Kenyon             MN  26   16  8:21  1:54  1:51   34   55:02 18.5  0:45   38   23:45  8:29 1:29:42 
   27   59 Travis Jensen           Plymouth           MN  35   41 10:01  2:17                          1:40   18   20:45  7:25 1:29:54 
   28  100 Eric Opheim             Walker             MN  47    5  7:14  1:39  2:34   51   58:58 17.3  0:41   16   20:36  7:22 1:30:02 
   29   75 John Lewer              Rice               MN  27   49 11:08  2:32  2:32   24   54:05 18.9  0:38   27   22:09  7:55 1:30:29 
   30   33 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  46   56 11:42  2:40  1:26   15   51:32 19.8  1:48   40   24:26  8:44 1:30:52 
   31  111 Marc Pullis             Bloomington        MN  37   33  9:29  2:10  2:06   35   55:05 18.5  1:25   36   23:17  8:19 1:31:19 
   32  168 Daniel Nelson           Walker             MN  26   18  8:33  1:57  2:29   49   58:40 17.4  0:43   20   20:57  7:29 1:31:20 
   33  134 Eric Stromberg          Pine River         MN  36   52 11:17  2:34  2:33   26   54:09 18.8  1:33   28   22:10  7:55 1:31:39 
   34   67 Bradley Koch            Blaine             MN  36   24  8:48  2:00  2:00   37   55:13 18.5  1:53   39   24:04  8:36 1:31:57 
   35  120 Buddy Rudy              Holdingford        MN  34   44 10:37  2:25  1:24   20   52:45 19.3  0:36   45   26:39  9:32 1:31:58 
   36   29 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56   28  9:13  2:06  1:50   23   54:01 18.9  2:08   42   25:28  9:06 1:32:38 
   37  104 Marshall Parks          Greeley            CO  55   46 10:55  2:29  1:06   13   50:59 20.0  1:43   52   28:09 10:03 1:32:50 
   38    3 Jared Anderson          Plymouth           MN  40   17  8:32  1:57  2:00   18   52:24 19.5  1:11   55   29:00 10:22 1:33:06 
   39  116 Dan Rogers              Laporte            MN  55   60 11:58  2:44  3:06   29   54:28 18.7  1:59   29   22:10  7:55 1:33:39 
   40  178 Ryan Kemmitt            Maple Grove        MN  27   20  8:36  1:58  3:41   45   58:10 17.5  2:09   23   21:14  7:35 1:33:48 
   41    2 David Anderson          Aitkin             MN  26   48 10:59  2:30  1:37   46   58:20 17.5  0:45   30   22:18  7:58 1:33:57 
   42   92 David Musgrave          Valley City        ND  41   61 12:01  2:44  4:48   38   55:17 18.5  1:41   31   22:22  8:00 1:36:08 
   43  112 Josh Red Day            Bemidji            MN  25   43 10:27  2:23  2:52   57 1:01:44 16.5  0:47   19   20:45  7:25 1:36:33 
   44  135 Micheal Thompson        St. Paul           MN  58   31  9:24  2:08  2:24   41   56:35 18.0  2:23   44   25:54  9:15 1:36:38 
   45   43 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53   58 11:47  2:41  2:29   39   55:23 18.4  2:04   41   25:12  9:00 1:36:53 
   46   74 Mark Leski              Minneapolis        MN  43   53 11:20  2:35  1:09   42   56:49 18.0  1:58   50   27:56  9:59 1:39:10 
   47  167 Nick Heinze             Chanhassen         MN  35   62 12:10  2:46  3:11   43   57:01 17.9  1:39   43   25:28  9:06 1:39:26 
   48  174 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55   55 11:41  2:40  1:34   27   54:11 18.8  3:13   56   29:18 10:28 1:39:54 
   49  126 Joel Schleicher         Grand Forks        ND  48   40  9:53  2:15  3:02   59 1:02:56 16.2  1:07   34   23:05  8:15 1:40:01 
   50    8 Chad Belanger           I Falls            MN  44   34  9:32  2:10  3:40   44   57:42 17.7  2:30   47   27:02  9:40 1:40:23 
   51   21 Glenn Davis             International Fall MN  58   47 10:56  2:29  1:54   47   58:37 17.4  1:54   51   28:06 10:02 1:41:24 
   52  119 Trevor Rolfes           Eagan              MN  39   37  9:44  2:13  3:53   28   54:18 18.8  1:01   61   33:19 11:54 1:42:14 
   53   64 Scott Kemmitt           Maple Grove        MN  56   45 10:50  2:28  4:18   50   58:57 17.3  1:11   48   27:04  9:40 1:42:18 
   54  102 Gregg Parks             Walker             MN  53   50 11:10  2:33  3:14   53   59:57 17.0  1:59   46   26:59  9:39 1:43:16 
   55  108 Steven Peterson         Northwood          IA  46   51 11:15  2:34  4:05   52   59:44 17.1  2:08   49   27:19  9:46 1:44:29 
   56  169 Mike Nelson             Walker             MN  65   36  9:42  2:13  3:22   54 1:00:53 16.8  1:10   58   30:03 10:44 1:45:09 
   57  176 Adam Papierniak         Minneapolis        MN  37   63 12:37  2:53  2:01   48   58:38 17.4  1:05   60   31:15 11:10 1:45:35 
   58  128 Thor Skoe               Grand Forks        ND  24    7  7:19  1:40  2:04   61 1:03:35 16.0  1:14   62   33:20 11:55 1:47:30 
   59   61 Nicholas Johnson        Maple Plain        MN  22   32  9:26  2:09  3:03   63 1:05:22 15.6  1:19   54   28:53 10:19 1:48:01 
   60   14 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  54   64 12:55  2:57  2:32   60 1:02:56 16.2  1:13   53   28:46 10:17 1:48:21 
   61   30 Steven Ekholm           Walker             MN  62   68 16:33  3:46  2:34   55 1:01:07 16.7  1:15   57   30:02 10:44 1:51:29 
   62  117 Jim Rohde               Shakopee           MN  72   59 11:48  2:41  3:45   56 1:01:12 16.7  1:33   63   33:36 12:00 1:51:52 
   63  127 Corey Schneck           Savage             MN  43   65 13:19  3:02  2:35   62 1:05:21 15.6  1:49   59   31:00 11:05 1:54:02 
   64   52 Dan Hofrenning          Northfield         MN  58   27  9:07  2:05  4:00   58 1:02:40 16.3  3:02   68   39:10 14:00 1:57:57 
   65   95 Joseph Noonan           Tucson             MN  19   29  9:17  2:07  3:18   66 1:14:44 13.6  0:29   64   33:56 12:07 2:01:42 
   66   19 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62   67 15:21  3:30  5:21   64 1:07:23 15.1  3:23   65   34:08 12:12 2:05:33 
   67   51 Christopher Hoffer      Fridley            MN  40   69 24:06  5:29  4:52   65 1:14:27 13.7  1:58   66   35:49 12:48 2:21:10 
   68   83 Nolan Macki             Grand Forks        ND  12   54 11:40  2:39  1:49   67 1:29:58 11.3  1:23   69   41:08 14:42 2:25:56 
   69   38 Toney Groves            Hackensack         MN  70   66 14:07  3:13  4:07   68 1:31:57 11.1  1:33   67   36:41 13:06 2:28:23 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39    7  7:22  1:41  1:03    2   47:48 21.3  0:42    3   19:47  7:04 1:16:39 
    2   62 Tiffany Kari            Duluth             MN  36    5  7:15  1:39  1:12    4   48:56 20.8  0:55    2   19:07  6:50 1:17:23 
    3   17 Leanne Bronson          Superior           WI  46    9  7:36  1:44  1:00    3   48:03 21.2  0:56    6   20:54  7:28 1:18:26 
    4   81 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    4  7:14  1:39  1:03    5   51:29 19.8  0:42    1   18:42  6:41 1:19:07 
    5  132 Dena Storm              Pillager           MN  44   11  7:42  1:45  1:28    1   47:36 21.4  0:51   18   23:33  8:25 1:21:09 
    6   80 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    3  7:09  1:38  1:04   16   56:07 18.2  0:38    4   19:59  7:09 1:24:56 
    7  140 Sherry Wright           Baxter             MN  48   19  8:37  1:58  1:02    9   52:14 19.5  1:12   12   22:35  8:04 1:25:38 
    8   45 Maria Hauer             Little Falls       MN  22   12  7:53  1:48  1:24   19   57:15 17.8  0:48    5   20:09  7:12 1:27:29 
    9  171 Jan Handlos             Baxter             MN  63   13  8:03  1:50  1:55    6   51:44 19.7  0:47   31   26:01  9:18 1:28:28 
   10    9 Linda Belanger          I Falls            MN  49   23  9:08  2:05  1:00   11   54:45 18.6  0:57   14   22:50  8:10 1:28:38 
   11   46 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37   20  8:52  2:01  2:10    8   51:52 19.7  1:56   19   23:54  8:32 1:28:43 
   12   31 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  52   21  8:55  2:02  1:16   15   56:05 18.2  1:27   15   23:09  8:16 1:30:50 
   13  162 Jill Graveline          Fargo              ND  45   10  7:39  1:45  1:55   10   53:41 19.0  1:09   40   27:32  9:50 1:31:54 
   14  121 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31   28  9:40  2:12  1:45   12   55:27 18.4  1:04   22   24:24  8:43 1:32:18 
   15   10 Evelyn Bercher          Ely                MN  17   24  9:17  2:07  1:49   27   59:39 17.1  0:41    8   21:15  7:36 1:32:39 
   16   91 Julie Moulton           Brainerd           MN  28   26  9:28  2:09  1:24   31 1:00:09 17.0  1:24    7   20:54  7:28 1:33:17 
   17   32 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  41   62 12:08  2:46  2:20   18   56:45 18.0  0:56    9   21:17  7:37 1:33:25 
   18   68 Abby Kratzke            Hallock            MN  22   27  9:28  2:10  1:36   34 1:00:32 16.9  0:28   11   22:31  8:03 1:34:33 
   19   26 Deb Dunham              Grand Forks        ND  48   31  9:45  2:13  2:18   14   55:55 18.2  1:51   25   24:51  8:53 1:34:38 
   20   40 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  48   38 10:16  2:20  2:06   20   57:16 17.8  1:09   21   24:01  8:35 1:34:46 
   21   90 Kim Miller              Maple Grove        MN  36   15  8:12  1:52  1:29   33 1:00:17 16.9  1:01   26   24:53  8:54 1:35:50 
   22  105 Toni Peck               Ft. Myers          FL  36   18  8:32  1:57  1:25   17   56:21 18.1  1:12   42   28:33 10:12 1:36:02 
   23   89 Melissa Meyer           Laporte            MN  37   47 10:51  2:28  4:17                           20   24:00  8:35 1:36:40 
   24   20 Erin Cary               Hibbing            MN  35   14  8:09  1:52  1:30   32 1:00:17 16.9  1:02   34   26:14  9:23 1:37:11 
   25    4 Katy Anderson           Plymouth           MN  36   49 10:54  2:29  1:58   24   58:07 17.6  0:50   28   25:48  9:13 1:37:35 
   26  101 Kati Palmer             Bagley             MN  40   55 11:14  2:34  2:07   13   55:31 18.4  0:45   41   28:09 10:04 1:37:45 
   27  166 Sarah Cannon            Chanhassen         MN  38   52 11:01  2:31  2:35   26   59:05 17.3  1:43   17   23:30  8:24 1:37:52 
   28   28 Cari Eastman            Sioux Falls        SD  43   51 11:00  2:30  2:21   23   58:02 17.6  1:46   30   25:55  9:16 1:39:01 
   29  113 Kersten Reich           St Paul            MN  36   45 10:48  2:28  2:05   45 1:04:15 15.9  0:54   10   21:45  7:46 1:39:44 
   30   47 Sandra Heegard          Menahga            MN  41   22  9:02  2:04  1:27   30   59:49 17.1  1:21   44   28:49 10:18 1:40:26 
   31   71 Sadie Lafrance          Plymouth           MN  38   70 13:08  2:59  2:40   22   57:35 17.7  0:50   37   26:55  9:37 1:41:05 
   32   86 Kara McCarty            Baraboo            WI  42   34  9:51  2:15  1:25   21   57:27 17.8  1:30   58   31:20 11:12 1:41:31 
   33  110 Kelly Pullis            Bloomington        MN  36   33  9:50  2:14  2:20   37 1:02:17 16.4  1:09   33   26:13  9:22 1:41:48 
   34   36 Jessica Rogholt         Rice               MN  41   66 12:54  2:56  2:50   28   59:44 17.1  0:44   27   25:47  9:13 1:41:58 
   35   34 Nicole Fleming          Duluth             MN  40   25  9:20  2:08  1:02   25   58:22 17.5  1:49   61   31:54 11:24 1:42:25 
   36  114 Kaia Ringwald           Rice               MN  37   46 10:50  2:28  2:31   29   59:44 17.1  0:49   46   28:57 10:21 1:42:48 
   37   94 Amanda Nelson           Waubun             MN  31   50 10:55  2:29  2:04   38 1:02:40 16.3  1:09   39   27:08  9:42 1:43:55 
   38  136 Lauren Van Den Heuvel   Grand Rapids       MN  22   29  9:44  2:13  2:12   55 1:07:36 15.1  1:50   13   22:43  8:07 1:44:03 
   39  139 Marni Windschitl        Owatonna           MN  36   44 10:46  2:27  2:38   39 1:02:47 16.2  1:46   36   26:34  9:29 1:44:29 
   40  123 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30   60 11:53  2:42  2:16   44 1:03:54 16.0  0:49   35   26:22  9:25 1:45:12 
   41   93 Larissa Musgrave        Valley City        ND  40   59 11:46  2:41  2:58   40 1:03:10 16.1  1:32   38   27:01  9:39 1:46:24 
   42   72 Lindsey Lahr            Wahkon             MN  23   35  9:55  2:16  1:45   63 1:11:06 14.3  0:58   16   23:18  8:20 1:46:59 
   43   55 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39   37 10:00  2:17  2:07   35 1:02:12 16.4  1:35   60   31:46 11:21 1:47:38 
   44  107 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  55   71 13:12  3:00  1:12   42 1:03:23 16.1  0:49   48   29:17 10:28 1:47:52 
   45  164 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  42   61 11:58  2:43  1:44   43 1:03:48 16.0  1:33   45   28:51 10:19 1:47:52 
   46  173 Baylie Dukek            Bagley             MN  16   42 10:35  2:25  3:00   41 1:03:16 16.1  1:28   52   29:38 10:35 1:47:55 
   47    7 Brooke Baune            St.Michael         MN  20   41 10:35  2:25  2:10   47 1:05:20 15.6  0:32   51   29:30 10:32 1:48:05 
   48  163 Elizabeth Graveline     Fargo              ND  13    6  7:16  1:40  2:10   48 1:06:47 15.3  1:09   54   30:48 11:00 1:48:08 
   49   48 Anna Heine              Rice               MN  25   53 11:04  2:31  2:28   59 1:08:18 14.9  0:50   32   26:04  9:19 1:48:43 
   50   24 Lisa Dolinich           Hibbing            MN  44   74 13:59  3:11  1:33   36 1:02:15 16.4  0:53   53   30:18 10:50 1:48:56 
   51   44 Jolene Harris           Hackensack         MN  34   48 10:54  2:29  3:10   53 1:07:21 15.1  1:51   29   25:50  9:14 1:49:04 
   52   35 Joy Foley               Grand Forks        ND  32   43 10:36  2:25  2:05   54 1:07:33 15.1  1:19   43   28:38 10:14 1:50:10 
   53   13 Tammy Betters           Hibbing            MN  36   57 11:33  2:38  2:08   50 1:07:04 15.2  0:53   49   29:20 10:29 1:50:56 
   54   84 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  61   39 10:25  2:23  2:07   62 1:09:12 14.7  1:05   47   28:57 10:21 1:51:45 
   55   97 Erika Olson             Andover            MN  37   56 11:16  2:34  2:19   46 1:05:06 15.7  2:08   57   31:09 11:08 1:51:56 
   56  130 Anna Solomon            Edina              MN  22   16  8:14  1:53  4:10   65 1:13:19 13.9  1:52   23   24:34  8:47 1:52:08 
   57  179 Andrea Gabrion          Ann Arbor          MI  22    2  6:40  1:31  5:44   66 1:13:22 13.9  1:50   24   24:34  8:47 1:52:08 
   58   98 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23   30  9:44  2:13  1:52   56 1:07:47 15.0  0:59   64   33:25 11:57 1:53:45 
   59  109 Linda Pfaff             Burnsville         MN  56   54 11:05  2:31  3:23   60 1:08:51 14.8  1:19   50   29:22 10:29 1:53:57 
   60   54 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  30   58 11:42  2:40  2:22   52 1:07:16 15.2  1:56   55   30:52 11:02 1:54:06 
   61   79 Mia Long                Park Rapids        MN  63   40 10:33  2:24  4:19   49 1:07:01 15.2  1:28   56   30:58 11:04 1:54:18 
   62  129 Nevada Smith            Bemidji            MN  22    8  7:33  1:43  2:19   57 1:07:48 15.0  3:42   65   33:40 12:02 1:54:59 
   63   37 Cindy Gillund           Fargo              ND  35   68 13:01  2:58  2:09   58 1:07:57 15.0  1:12   59   31:37 11:18 1:55:55 
   64   18 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55   32  9:49  2:14  4:49   51 1:07:09 15.2  3:18   63   33:11 11:51 1:58:14 
   65   96 Angela O'Leary          East Grand Forks   MN  46   64 12:28  2:50  3:15   64 1:12:10 14.1  1:03   62   32:05 11:28 2:00:59 
   66  118 Liz Rolfes              Eagan              MN  34   36  9:57  2:16  3:21   61 1:09:02 14.8  1:44   69   38:23 13:43 2:02:25 
   67   16 Kim Bormankrinhop       Prior Lake         MN  58   67 13:01  2:58  1:44   67 1:13:32 13.9  0:37   67   34:38 12:22 2:03:30 
   68   63 Ann Kemmitt             Maple Grove        MN  56   69 13:06  2:59  3:40   69 1:16:09 13.4  2:22   70   39:27 14:06 2:14:41 
   69  137 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  62   73 13:55  3:10  4:21   70 1:20:08 12.7  1:42   68   37:17 13:19 2:17:21 
   70   73 Betty Larsen            Park Rapids        MN  64   76 16:29  3:45  3:48   68 1:15:17 13.5  1:56   74   41:07 14:41 2:18:35 
   71   12 Julie Berggren          Williams           MN  41   75 14:04  3:12  2:38   72 1:23:55 12.2  1:11   73   40:29 14:28 2:22:16 
   72    1 Chelsea Anderson        Williams           MN  25   17  8:17  1:53  2:45   74 1:37:39 10.4  1:09   66   34:00 12:09 2:23:48 
   73  115 Jan Roach               Randall            MN  69   65 12:36  2:52  3:16   71 1:23:44 12.2  1:18   76   43:24 15:30 2:24:16 
   74   57 Teresa Iglesias Solomon Edina              MN  60                          73 1:26:31 11.8  1:55   75   41:41 14:53 2:26:51 
   75  124 Gail Sauve              Barnesville        MN  57   72 13:22  3:03  4:05   75 1:41:06 10.1  1:45   71   40:18 14:24 2:40:34 
   76   39 Claire Grunewald        Fargo              ND  30   63 12:27  2:50  3:09   76 1:46:05  9.6  1:37   72   40:18 14:24 2:43:35 
       141 Cheryl Zitur            Rogers             MN  52    1  6:37  1:31  1:06    7   51:44 19.7                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 Jack Hennen             Cambridge          MN  17    1  6:08  1:24  0:37    1   48:18 21.1  0:49    3   19:11  6:51 1:15:00 
    2  125 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19    3  7:26  1:42  1:18    2   53:47 19.0  1:11    2   18:22  6:34 1:22:03 
    3   27 Tim Dunham              Grand Forks        ND  17    2  7:06  1:37  3:26    3   54:34 18.7  1:16    1   16:05  5:45 1:22:25 
    4   95 Joseph Noonan           Tucson             MN  19    4  9:17  2:07  3:18    4 1:14:44 13.6  0:29    4   33:56 12:07 2:01:42 
    5   83 Nolan Macki             Grand Forks        ND  12    5 11:40  2:39  1:49    5 1:29:58 11.3  1:23    5   41:08 14:42 2:25:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  17    2  7:14  1:39  1:03    1   51:29 19.8  0:42    1   18:42  6:41 1:19:07 
    2   80 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    1  7:09  1:38  1:04    2   56:07 18.2  0:38    2   19:59  7:09 1:24:56 
    3   10 Evelyn Bercher          Ely                MN  17    4  9:17  2:07  1:49    3   59:39 17.1  0:41    3   21:15  7:36 1:32:39 
    4  173 Baylie Dukek            Bagley             MN  16    5 10:35  2:25  3:00    4 1:03:16 16.1  1:28    4   29:38 10:35 1:47:55 
    5  163 Elizabeth Graveline     Fargo              ND  13    3  7:16  1:40  2:10    5 1:06:47 15.3  1:09    5   30:48 11:00 1:48:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   85 Colin Mayer             Minnetonka         MN  25    5  8:39  1:58  1:57    1   49:47 20.5  1:04    4   20:58  7:30 1:22:23 
    2  172 Jake Goello             Bemidji            MN  27    9 10:22  2:22  1:51    2   52:26 19.5  1:08    6   21:22  7:38 1:27:06 
    3   87 Patrick McLaughkin      Waterloo           MN  21    6  9:00  2:03  3:06    5   54:34 18.7  1:21    1   20:40  7:23 1:28:39 
    4   88 Taylor Mellenthin       East Grand Forks   MN  28    8  9:48  2:14  2:09    4   54:31 18.7  0:48    7   21:58  7:51 1:29:12 
    5   66 Roger Kleese            Kenyon             MN  26    2  8:21  1:54  1:51    6   55:02 18.5  0:45   10   23:45  8:29 1:29:42 
    6   75 John Lewer              Rice               MN  27   12 11:08  2:32  2:32    3   54:05 18.9  0:38    8   22:09  7:55 1:30:29 
    7  168 Daniel Nelson           Walker             MN  26    3  8:33  1:57  2:29    9   58:40 17.4  0:43    3   20:57  7:29 1:31:20 
    8  178 Ryan Kemmitt            Maple Grove        MN  27    4  8:36  1:58  3:41    7   58:10 17.5  2:09    5   21:14  7:35 1:33:48 
    9    2 David Anderson          Aitkin             MN  26   11 10:59  2:30  1:37    8   58:20 17.5  0:45    9   22:18  7:58 1:33:57 
   10  112 Josh Red Day            Bemidji            MN  25   10 10:27  2:23  2:52   10 1:01:44 16.5  0:47    2   20:45  7:25 1:36:33 
   11  128 Thor Skoe               Grand Forks        ND  24    1  7:19  1:40  2:04   11 1:03:35 16.0  1:14   12   33:20 11:55 1:47:30 
   12   61 Nicholas Johnson        Maple Plain        MN  22    7  9:26  2:09  3:03   12 1:05:22 15.6  1:19   11   28:53 10:19 1:48:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Maria Hauer             Little Falls       MN  22    3  7:53  1:48  1:24    1   57:15 17.8  0:48    1   20:09  7:12 1:27:29 
    2   91 Julie Moulton           Brainerd           MN  28    6  9:28  2:09  1:24    2 1:00:09 17.0  1:24    2   20:54  7:28 1:33:17 
    3   68 Abby Kratzke            Hallock            MN  22    7  9:28  2:10  1:36    3 1:00:32 16.9  0:28    3   22:31  8:03 1:34:33 
    4  136 Lauren Van Den Heuvel   Grand Rapids       MN  22    8  9:44  2:13  2:12    5 1:07:36 15.1  1:50    4   22:43  8:07 1:44:03 
    5   72 Lindsey Lahr            Wahkon             MN  23   10  9:55  2:16  1:45    9 1:11:06 14.3  0:58    5   23:18  8:20 1:46:59 
    6    7 Brooke Baune            St.Michael         MN  20   11 10:35  2:25  2:10    4 1:05:20 15.6  0:32    9   29:30 10:32 1:48:05 
    7   48 Anna Heine              Rice               MN  25   12 11:04  2:31  2:28    8 1:08:18 14.9  0:50    8   26:04  9:19 1:48:43 
    8  130 Anna Solomon            Edina              MN  22    4  8:14  1:53  4:10   10 1:13:19 13.9  1:52    6   24:34  8:47 1:52:08 
    9  179 Andrea Gabrion          Ann Arbor          MI  22    1  6:40  1:31  5:44   11 1:13:22 13.9  1:50    7   24:34  8:47 1:52:08 
   10   98 Miranda Olson           Grand Forks        ND  23    9  9:44  2:13  1:52    6 1:07:47 15.0  0:59   10   33:25 11:57 1:53:45 
   11  129 Nevada Smith            Bemidji            MN  22    2  7:33  1:43  2:19    7 1:07:48 15.0  3:42   11   33:40 12:02 1:54:59 
   12    1 Chelsea Anderson        Williams           MN  25    5  8:17  1:53  2:45   12 1:37:39 10.4  1:09   12   34:00 12:09 2:23:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   70 Joel Lafrance           Plymouth           MN  36    1  7:02  1:36  1:08    1   40:34 25.1  0:41    1   16:53  6:02 1:06:17 
    2   78 Thomas Loegering        West Fargo         ND  33    5  7:58  1:49  1:10    2   44:10 23.1  0:33    3   18:36  6:39 1:12:24 
    3   99 Paul Olson              Andover            MN  37    4  7:24  1:41  0:53    3   45:23 22.5  0:43    2   18:22  6:34 1:12:42 
    4   53 Jeff Hohl               Stow               OH  30    2  7:17  1:40  0:55    4   46:00 22.2  0:51    6   19:39  7:02 1:14:40 
    5   60 Frank Johnson           Hallock            MN  31    9  9:42  2:13  0:48    5   46:43 21.8  0:43    8   20:23  7:17 1:18:16 
    6    6 Ben Bahr                Columbus           MN  36    3  7:20  1:40  1:49    7   51:12 19.9  1:02    4   18:39  6:40 1:20:00 
    7   22 Jason Davis             Park Rapids        MN  36   14 11:42  2:40  1:25    6   47:08 21.6  0:52    5   19:14  6:53 1:20:20 
    8   50 Brian Hobson            Nevis              MN  37    6  8:35  1:57  0:51   11   54:49 18.6  0:52    7   19:59  7:09 1:25:04 
    9   59 Travis Jensen           Plymouth           MN  35   11 10:01  2:17                          1:40    9   20:45  7:25 1:29:54 
   10  111 Marc Pullis             Bloomington        MN  37    8  9:29  2:10  2:06   12   55:05 18.5  1:25   11   23:17  8:19 1:31:19 
   11  134 Eric Stromberg          Pine River         MN  36   13 11:17  2:34  2:33    9   54:09 18.8  1:33   10   22:10  7:55 1:31:39 
   12   67 Bradley Koch            Blaine             MN  36    7  8:48  2:00  2:00   13   55:13 18.5  1:53   12   24:04  8:36 1:31:57 
   13  120 Buddy Rudy              Holdingford        MN  34   12 10:37  2:25  1:24    8   52:45 19.3  0:36   14   26:39  9:32 1:31:58 
   14  167 Nick Heinze             Chanhassen         MN  35   15 12:10  2:46  3:11   14   57:01 17.9  1:39   13   25:28  9:06 1:39:26 
   15  119 Trevor Rolfes           Eagan              MN  39   10  9:44  2:13  3:53   10   54:18 18.8  1:01   16   33:19 11:54 1:42:14 
   16  176 Adam Papierniak         Minneapolis        MN  37   16 12:37  2:53  2:01   15   58:38 17.4  1:05   15   31:15 11:10 1:45:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39    2  7:22  1:41  1:03    1   47:48 21.3  0:42    2   19:47  7:04 1:16:39 
    2   62 Tiffany Kari            Duluth             MN  36    1  7:15  1:39  1:12    2   48:56 20.8  0:55    1   19:07  6:50 1:17:23 
    3   46 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37    6  8:52  2:01  2:10    3   51:52 19.7  1:56    5   23:54  8:32 1:28:43 
    4  121 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31    7  9:40  2:12  1:45    4   55:27 18.4  1:04    7   24:24  8:43 1:32:18 
    5   90 Kim Miller              Maple Grove        MN  36    4  8:12  1:52  1:29   11 1:00:17 16.9  1:01    8   24:53  8:54 1:35:50 
    6  105 Toni Peck               Ft. Myers          FL  36    5  8:32  1:57  1:25    5   56:21 18.1  1:12   17   28:33 10:12 1:36:02 
    7   89 Melissa Meyer           Laporte            MN  37   15 10:51  2:28  4:17                            6   24:00  8:35 1:36:40 
    8   20 Erin Cary               Hibbing            MN  35    3  8:09  1:52  1:30   10 1:00:17 16.9  1:02   12   26:14  9:23 1:37:11 
    9    4 Katy Anderson           Plymouth           MN  36   17 10:54  2:29  1:58    7   58:07 17.6  0:50    9   25:48  9:13 1:37:35 
   10  166 Sarah Cannon            Chanhassen         MN  38   19 11:01  2:31  2:35    8   59:05 17.3  1:43    4   23:30  8:24 1:37:52 
   11  113 Kersten Reich           St Paul            MN  36   13 10:48  2:28  2:05   17 1:04:15 15.9  0:54    3   21:45  7:46 1:39:44 
   12   71 Sadie Lafrance          Plymouth           MN  38   26 13:08  2:59  2:40    6   57:35 17.7  0:50   15   26:55  9:37 1:41:05 
   13  110 Kelly Pullis            Bloomington        MN  36    8  9:50  2:14  2:20   13 1:02:17 16.4  1:09   11   26:13  9:22 1:41:48 
   14  114 Kaia Ringwald           Rice               MN  37   14 10:50  2:28  2:31    9   59:44 17.1  0:49   19   28:57 10:21 1:42:48 
   15   94 Amanda Nelson           Waubun             MN  31   18 10:55  2:29  2:04   14 1:02:40 16.3  1:09   16   27:08  9:42 1:43:55 
   16  139 Marni Windschitl        Owatonna           MN  36   12 10:46  2:27  2:38   15 1:02:47 16.2  1:46   14   26:34  9:29 1:44:29 
   17  123 Mari Santoyo Perry      Moorhead           MN  30   23 11:53  2:42  2:16   16 1:03:54 16.0  0:49   13   26:22  9:25 1:45:12 
   18   55 Dayle Hushagen          Breezy Point       MN  39   10 10:00  2:17  2:07   12 1:02:12 16.4  1:35   24   31:46 11:21 1:47:38 
   19   44 Jolene Harris           Hackensack         MN  34   16 10:54  2:29  3:10   21 1:07:21 15.1  1:51   10   25:50  9:14 1:49:04 
   20   35 Joy Foley               Grand Forks        ND  32   11 10:36  2:25  2:05   22 1:07:33 15.1  1:19   18   28:38 10:14 1:50:10 
   21   13 Tammy Betters           Hibbing            MN  36   21 11:33  2:38  2:08   19 1:07:04 15.2  0:53   20   29:20 10:29 1:50:56 
   22   97 Erika Olson             Andover            MN  37   20 11:16  2:34  2:19   18 1:05:06 15.7  2:08   22   31:09 11:08 1:51:56 
   23   54 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  30   22 11:42  2:40  2:22   20 1:07:16 15.2  1:56   21   30:52 11:02 1:54:06 
   24   37 Cindy Gillund           Fargo              ND  35   25 13:01  2:58  2:09   23 1:07:57 15.0  1:12   23   31:37 11:18 1:55:55 
   25  118 Liz Rolfes              Eagan              MN  34    9  9:57  2:16  3:21   24 1:09:02 14.8  1:44   25   38:23 13:43 2:02:25 
   26   39 Claire Grunewald        Fargo              ND  30   24 12:27  2:50  3:09   25 1:46:05  9.6  1:37   26   40:18 14:24 2:43:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 David Lewis             Nevis              MN  43    1  6:45  1:32  1:02    1   43:26 23.5  0:31    1   16:10  5:47 1:07:52 
    2   56 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  41    3  8:00  1:49  1:05    3   50:14 20.3  0:45    8   22:57  8:12 1:22:58 
    3  138 Brady Windschitl        Owatonna           MN  40    9  9:18  2:07  1:53    5   52:06 19.6  1:09    2   19:55  7:07 1:24:20 
    4   25 Nate Dorr               Bemidji            MN  40    4  8:06  1:51  2:29    2   50:08 20.3  1:14    7   22:41  8:06 1:24:36 
    5   11 Timothy Bercher         Ely                MN  46    5  8:11  1:52  1:40   10   55:54 18.2  0:42    3   20:25  7:18 1:26:50 
    6   15 Christian Borle         Brainerd           MN  42    8  9:03  2:04  1:59    8   55:10 18.5  0:57    5   21:18  7:37 1:28:25 
    7   69 Timothy Krsul           Plymouth           MN  48    7  8:40  1:59  1:31    7   54:06 18.9  0:48   10   23:37  8:26 1:28:41 
    8  100 Eric Opheim             Walker             MN  47    2  7:14  1:39  2:34   13   58:58 17.3  0:41    4   20:36  7:22 1:30:02 
    9   33 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  46   14 11:42  2:40  1:26    4   51:32 19.8  1:48   11   24:26  8:44 1:30:52 
   10    3 Jared Anderson          Plymouth           MN  40    6  8:32  1:57  2:00    6   52:24 19.5  1:11   15   29:00 10:22 1:33:06 
   11   92 David Musgrave          Valley City        ND  41   15 12:01  2:44  4:48    9   55:17 18.5  1:41    6   22:22  8:00 1:36:08 
   12   74 Mark Leski              Minneapolis        MN  43   13 11:20  2:35  1:09   11   56:49 18.0  1:58   14   27:56  9:59 1:39:10 
   13  126 Joel Schleicher         Grand Forks        ND  48   11  9:53  2:15  3:02   15 1:02:56 16.2  1:07    9   23:05  8:15 1:40:01 
   14    8 Chad Belanger           I Falls            MN  44   10  9:32  2:10  3:40   12   57:42 17.7  2:30   12   27:02  9:40 1:40:23 
   15  108 Steven Peterson         Northwood          IA  46   12 11:15  2:34  4:05   14   59:44 17.1  2:08   13   27:19  9:46 1:44:29 
   16  127 Corey Schneck           Savage             MN  43   16 13:19  3:02  2:35   16 1:05:21 15.6  1:49   16   31:00 11:05 1:54:02 
   17   51 Christopher Hoffer      Fridley            MN  40   17 24:06  5:29  4:52   17 1:14:27 13.7  1:58   17   35:49 12:48 2:21:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Leanne Bronson          Superior           WI  46    1  7:36  1:44  1:00    2   48:03 21.2  0:56    1   20:54  7:28 1:18:26 
    2  132 Dena Storm              Pillager           MN  44    3  7:42  1:45  1:28    1   47:36 21.4  0:51    5   23:33  8:25 1:21:09 
    3  140 Sherry Wright           Baxter             MN  48    4  8:37  1:58  1:02    3   52:14 19.5  1:12    3   22:35  8:04 1:25:38 
    4    9 Linda Belanger          I Falls            MN  49    6  9:08  2:05  1:00    5   54:45 18.6  0:57    4   22:50  8:10 1:28:38 
    5  162 Jill Graveline          Fargo              ND  45    2  7:39  1:45  1:55    4   53:41 19.0  1:09   11   27:32  9:50 1:31:54 
    6   32 Dawn Fairchild          Grand Rapids       MN  41   15 12:08  2:46  2:20    8   56:45 18.0  0:56    2   21:17  7:37 1:33:25 
    7   26 Deb Dunham              Grand Forks        ND  48    8  9:45  2:13  2:18    7   55:55 18.2  1:51    7   24:51  8:53 1:34:38 
    8   40 Jenny Gunsbury          Nisswa             MN  48   10 10:16  2:20  2:06    9   57:16 17.8  1:09    6   24:01  8:35 1:34:46 
    9  101 Kati Palmer             Bagley             MN  40   12 11:14  2:34  2:07    6   55:31 18.4  0:45   12   28:09 10:04 1:37:45 
   10   28 Cari Eastman            Sioux Falls        SD  43   11 11:00  2:30  2:21   11   58:02 17.6  1:46    9   25:55  9:16 1:39:01 
   11   47 Sandra Heegard          Menahga            MN  41    5  9:02  2:04  1:27   14   59:49 17.1  1:21   13   28:49 10:18 1:40:26 
   12   86 Kara McCarty            Baraboo            WI  42    9  9:51  2:15  1:25   10   57:27 17.8  1:30   16   31:20 11:12 1:41:31 
   13   36 Jessica Rogholt         Rice               MN  41   17 12:54  2:56  2:50   13   59:44 17.1  0:44    8   25:47  9:13 1:41:58 
   14   34 Nicole Fleming          Duluth             MN  40    7  9:20  2:08  1:02   12   58:22 17.5  1:49   17   31:54 11:24 1:42:25 
   15   93 Larissa Musgrave        Valley City        ND  40   13 11:46  2:41  2:58   16 1:03:10 16.1  1:32   10   27:01  9:39 1:46:24 
   16  164 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  42   14 11:58  2:43  1:44   17 1:03:48 16.0  1:33   14   28:51 10:19 1:47:52 
   17   24 Lisa Dolinich           Hibbing            MN  44   18 13:59  3:11  1:33   15 1:02:15 16.4  0:53   15   30:18 10:50 1:48:56 
   18   96 Angela O'Leary          East Grand Forks   MN  46   16 12:28  2:50  3:15   18 1:12:10 14.1  1:03   18   32:05 11:28 2:00:59 
   19   12 Julie Berggren          Williams           MN  41   19 14:04  3:12  2:38   19 1:23:55 12.2  1:11   19   40:29 14:28 2:22:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  175 Paul Olson              Grand Rapids       MN  59    1  8:39  1:58  1:19    2   51:49 19.7  0:59    3   23:17  8:19 1:26:02 
    2  170 John Lavin              Clearbrook         MN  50    5  9:50  2:14  2:04    3   53:15 19.2  1:13    1   20:57  7:29 1:27:17 
    3   29 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56    3  9:13  2:06  1:50    4   54:01 18.9  2:08    5   25:28  9:06 1:32:38 
    4  104 Marshall Parks          Greeley            CO  55    7 10:55  2:29  1:06    1   50:59 20.0  1:43   10   28:09 10:03 1:32:50 
    5  116 Dan Rogers              Laporte            MN  55   12 11:58  2:44  3:06    6   54:28 18.7  1:59    2   22:10  7:55 1:33:39 
    6  135 Micheal Thompson        St. Paul           MN  58    4  9:24  2:08  2:24    8   56:35 18.0  2:23    6   25:54  9:15 1:36:38 
    7   43 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53   11 11:47  2:41  2:29    7   55:23 18.4  2:04    4   25:12  9:00 1:36:53 
    8  174 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55   10 11:41  2:40  1:34    5   54:11 18.8  3:13   12   29:18 10:28 1:39:54 
    9   21 Glenn Davis             International Fall MN  58    8 10:56  2:29  1:54    9   58:37 17.4  1:54    9   28:06 10:02 1:41:24 
   10   64 Scott Kemmitt           Maple Grove        MN  56    6 10:50  2:28  4:18   10   58:57 17.3  1:11    8   27:04  9:40 1:42:18 
   11  102 Gregg Parks             Walker             MN  53    9 11:10  2:33  3:14   11   59:57 17.0  1:59    7   26:59  9:39 1:43:16 
   12   14 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  54   13 12:55  2:57  2:32   13 1:02:56 16.2  1:13   11   28:46 10:17 1:48:21 
   13   52 Dan Hofrenning          Northfield         MN  58    2  9:07  2:05  4:00   12 1:02:40 16.3  3:02   13   39:10 14:00 1:57:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  52    2  8:55  2:02  1:16    2   56:05 18.2  1:27    1   23:09  8:16 1:30:50 
    2  107 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  55    7 13:12  3:00  1:12    3 1:03:23 16.1  0:49    2   29:17 10:28 1:47:52 
    3  109 Linda Pfaff             Burnsville         MN  56    4 11:05  2:31  3:23    5 1:08:51 14.8  1:19    3   29:22 10:29 1:53:57 
    4   18 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55    3  9:49  2:14  4:49    4 1:07:09 15.2  3:18    4   33:11 11:51 1:58:14 
    5   16 Kim Bormankrinhop       Prior Lake         MN  58    5 13:01  2:58  1:44    6 1:13:32 13.9  0:37    5   34:38 12:22 2:03:30 
    6   63 Ann Kemmitt             Maple Grove        MN  56    6 13:06  2:59  3:40    7 1:16:09 13.4  2:22    6   39:27 14:06 2:14:41 
    7  124 Gail Sauve              Barnesville        MN  57    8 13:22  3:03  4:05    8 1:41:06 10.1  1:45    7   40:18 14:24 2:40:34 
       141 Cheryl Zitur            Rogers             MN  52    1  6:37  1:31  1:06    1   51:44 19.7                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Neil King               Nevis              MN  67    1  7:57  1:49  0:41    1   49:07 20.8  0:39    1   20:21  7:16 1:18:43 
    2  169 Mike Nelson             Walker             MN  65    2  9:42  2:13  3:22    2 1:00:53 16.8  1:10    3   30:03 10:44 1:45:09 
    3   30 Steven Ekholm           Walker             MN  62    6 16:33  3:46  2:34    3 1:01:07 16.7  1:15    2   30:02 10:44 1:51:29 
    4  117 Jim Rohde               Shakopee           MN  72    3 11:48  2:41  3:45    4 1:01:12 16.7  1:33    4   33:36 12:00 1:51:52 
    5   19 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62    5 15:21  3:30  5:21    5 1:07:23 15.1  3:23    5   34:08 12:12 2:05:33 
    6   38 Toney Groves            Hackensack         MN  70    4 14:07  3:13  4:07    6 1:31:57 11.1  1:33    6   36:41 13:06 2:28:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  171 Jan Handlos             Baxter             MN  63    1  8:03  1:50  1:55    1   51:44 19.7  0:47    1   26:01  9:18 1:28:28 
    2   84 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  61    2 10:25  2:23  2:07    3 1:09:12 14.7  1:05    2   28:57 10:21 1:51:45 
    3   79 Mia Long                Park Rapids        MN  63    3 10:33  2:24  4:19    2 1:07:01 15.2  1:28    3   30:58 11:04 1:54:18 
    4  137 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  62    5 13:55  3:10  4:21    5 1:20:08 12.7  1:42    4   37:17 13:19 2:17:21 
    5   73 Betty Larsen            Park Rapids        MN  64    6 16:29  3:45  3:48    4 1:15:17 13.5  1:56    5   41:07 14:41 2:18:35 
    6  115 Jan Roach               Randall            MN  69    4 12:36  2:52  3:16    6 1:23:44 12.2  1:18    7   43:24 15:30 2:24:16 
    7   57 Teresa Iglesias Solomon Edina              MN  60                           7 1:26:31 11.8  1:55    6   41:41 14:53 2:26:51 

Total Registered:                        179
Total Number of Team Finishers:           22
Total Number of Individual Finishers:    145
Number of Male   Finishers:               69
Number of Female Finishers:               76
Did not Finish Race or Did Not Start:     12