Kiwanis Kids Triathlon
Baxter, MN
8/26/2017

race logo










                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 26, 2017
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   70 Kesler Heldt            Brainerd           MN   5    4  1:56  1:51    1   11:16  0:41    1   10:03   25:44 
    2  116 Ty Moravec              Cokato             MN   5    1  1:35  2:25    2   12:28  0:55    2   10:10   27:31 
    3   67 Martin Hastings         Brainerd           MN   5    3  1:43  2:52    3   13:17  0:57    3   11:29   30:16 
    4  127 Samuel Porter           Pillager           MN   5    2  1:38  3:11    4   22:25  1:03    4   13:06   41:21 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   98 Katherine Lundy         Baxter             MN   5    1  1:10  1:39    1   11:17  0:34    1   12:28   27:07 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  168 Josiah Wagner           Baxter             MN   6    6  1:33  1:10    3   10:39  0:51    1    7:57   22:09 
    2  112 Logan Miller            Baxter             MN   6    2  1:25  1:29    2   10:07  0:43    3    8:57   22:39 
    3   96 Logan Lund              Brainerd           MN   6    3  1:26  2:19    4   11:05  0:48    4    9:03   24:40 
    4  170 Chase Walker            Baxter             MN   6    4  1:26  3:04    1    9:48  0:50    5   10:07   25:13 
    5   80 Levi Jennings           Brainerd           MN   6    1  1:25  1:35    6   11:28  0:41    7   10:18   25:24 
    6   41 Adam Elliott            Arden Hills        MN   6    5  1:31  1:10    8   14:15  0:27    2    8:24   25:44 
    7  174 Providence Ward         Angora             MN   6    7  2:09  2:42    7   13:45  0:52    6   10:12   29:38 
    8  190 Charles Black Lance     Baxter             MN   6    8  9:44  1:40    5   11:15  0:43    8   10:36   33:57 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   68 Adeline Heldt           Brainerd           MN   6    1  1:08  1:39    1   10:37  0:48    2    9:06   23:16 
    2  131 Kendal Quinn            St Cloud           MN   6    2  1:09  1:30    3   11:45  0:47    1    8:46   23:55 
    3   37 Ellery Duerr            Brainerd           MN   6    6  1:14  1:27    4   11:45  0:46    3    9:27   24:38 
    4  136 Grace Rangen            Brainerd           MN   6    4  1:14  2:27    5   11:47  0:51    4   10:07   26:24 
    5  135 Claire Rangen           Brainerd           MN   6    3  1:12  2:56    2   11:09  1:00    5   10:56   27:11 
    6  114 Willow Moddes           Baxter             MN   6    5  1:14  2:30    6   11:57  1:05    6   11:39   28:24 
    7   32 Madison Devall          North Branch       MN   6    7  1:18  2:54    7   14:38  0:55    7   11:53   31:35 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  161 Roric Swanson           Racine             MN   7    1  1:00  1:08    3    8:49  0:32    2    7:16   18:43 
    2  196 Griffin Brown           Plymouth           MN   7    2  1:00  0:50    2    8:48  0:27    4    7:41   18:43 
    3  111 Beckett Miller          Brainerd           MN   7    7  1:06  1:03    6    9:26  0:29    1    6:54   18:56 
    4   19 Mullen Bratney          Brainerd           MN   7   10  1:08  1:15    1    8:46  0:29    3    7:20   18:57 
    5  148 Keedin Schmidgall       Little Falls       MN   7    5  1:04  1:49    8    9:47  0:29    6    7:58   21:06 
    6  195 Tyler Rudolph           Sauk Rapids        MN   7    3  1:00  0:54    9    9:59  0:34    9    9:28   21:53 
    7   24 Gavin Carpenter         Brainerd           MN   7    4  1:04  1:25    5    9:26  0:31   10    9:30   21:54 
    8  124 Sam Patterson           Burnsville         MN   7    9  1:07  2:24   13   11:05  0:32    5    7:44   22:49 
    9  162 Isaac Trees             Nisswa             MN   7    6  1:05  1:48    7    9:43  0:44   13    9:40   22:57 
   10  144 Patrick Ryan            Brainerd           MN   7   16  1:13  1:48    4    8:58  0:31   16   10:47   23:16 
   11   25 Daxton Cary             Hibbing            MN   7   13  1:11  1:54   10   10:16  0:40    8    9:17   23:16 
   12   81 Luke Jennings           Brainerd           MN   7    8  1:06  1:18   14   11:06  0:48   11    9:36   23:52 
   13   87 Kellen Knutson          Bemidji            MN   7   14  1:12  1:37   11   11:01  0:31   12    9:37   23:56 
   14  147 Reef Sampson            Brainerd           MN   7   17  1:15  1:28   15   11:19  0:50   15   10:15   25:05 
   15   46 Abe Erfurth             Brainerd           MN   7   12  1:10  1:53   16   12:26  0:31    7    9:17   25:15 
   16  156 James Studnicka         Chanhassen         MN   7   18  1:35  1:59   12   11:03  0:36   17   10:59   26:09 
   17   93 Landon Lofstrom         Brainerd           MN   7   11  1:09  1:52   18   14:14  0:28   14    9:54   27:36 
   18   35 Kian Duda               Pillager           MN   7   15  1:13  2:14   17   12:30  0:58   18   12:31   29:24 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   77 Cecilia Jamison         Saint Cloud        MN   7    1  0:57  1:15    1    9:39  0:25    1    7:52   20:06 
    2   83 Cora Johnson            Stewartville       MN   7    5  1:11  0:54    2    9:48  0:30    2    8:00   20:21 
    3   56 Quinn Gruber            Pierz              MN   7    8  1:17  1:19    3   10:18  0:32    3    8:12   21:36 
    4   64 Miranda Harting         Brainerd           MN   7    3  1:06  1:29    6   12:10  0:36    5   10:04   25:23 
    5  202 Lydia Thiesse           Brainerd           MN   7    6  1:13  1:35    4   11:55  0:37    6   10:12   25:30 
    6   33 Gemma Dickinson         Brainerd           MN   7    2  0:58  1:35    7   12:34  0:37    7   10:46   26:30 
    7  115 Myra Moravec            Cokato             MN   7    4  1:07  2:12    8   13:11  0:35    4    9:36   26:39 
    8   84 Sophia Kampen           Baxter             MN   7    7  1:15  2:24    5   11:58  0:47    8   11:16   27:39 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  149 Kyler Schmidgall        Little Falls       MN   8    4  1:04  0:59    1    8:32  0:30    2    7:15   18:19 
    2    3 Gavin Andersen          Baxter             MN   8    9  1:09  1:36    2    8:57  0:30    4    7:56   20:06 
    3   69 Foster Heldt            Brainerd           MN   8    8  1:09  1:31    3    8:57  0:32    5    8:05   20:11 
    4   43 Justin Elliott          Arden Hills        MN   8    1  0:59  1:45    7   10:42  0:37    1    7:08   21:09 
    5   58 Drew Haglin             Brainerd           MN   8    7  1:08  1:14    4    9:28  0:35    8    8:45   21:09 
    6   53 Caden Green             Annandale          MN   8   13  1:13  0:51    5    9:38  0:38   10   10:02   22:19 
    7    5 Tyler Bahr              Columbus           MN   8   10  1:10  1:35    8   11:02  0:37    9    8:50   23:12 
    8  125 Alexander Paysse        Baxter             MN   8   12  1:11  1:14   11   12:03  0:35    7    8:39   23:39 
    9    2 Rylan Amundson          Brainerd           MN   8    3  1:04  2:16   10   11:43  0:37    6    8:08   23:46 
   10  192 Paxton McKay            Brainerd           MN   8    2  1:02  2:48   12   12:08  0:31    3    7:42   24:09 
   11  142 Kellan Rogholt          Sauk Rapids        MN   8    6  1:08  3:28    6    9:38  0:33   12   10:53   25:38 
   12   10 Liam Becker             Brainerd           MN   8    5  1:08  2:35    9   11:21  0:37   11   10:04   25:43 
   13  165 Tyson Turner            Brainerd           MN   8   11  1:11  1:07   13   13:46  0:33   13   11:47   28:22 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   40 Lillian Eldred          Minneapolis        MN   8    2  0:59  1:05    4    9:41  0:31    1    7:46   20:00 
    2   99 Sophia Lundy            Baxter             MN   8    6  1:02  1:07    7    9:56  0:25    3    7:55   20:23 
    3  172 Abigail Ward            Angora             MN   8   13  1:10  1:37    1    9:30  0:35    2    7:53   20:43 
    4  191 Allie Koop              Brainerd           MN   8    4  1:00  1:02    9   10:15  0:32    5    8:26   21:14 
    5  146 Maggie Sampsell-Jones   Minneapolis        MN   8    5  1:01  1:22    2    9:32  0:35    8    8:50   21:18 
    6  198 Jaycee Carlson          Brainerd           MN   8    1  0:58  1:23    5    9:45  0:27   10    9:05   21:37 
    7  120 Alexa Parks             Big Lake           MN   8    3  0:59  1:50    8   10:10  0:31    7    8:41   22:09 
    8  153 Attly Speer             Baxter             MN   8    7  1:04  1:53    3    9:34  0:35    9    9:05   22:10 
    9   44 Lucy Engelstad          Brainerd           MN   8    9  1:05  2:00    6    9:51  0:44   11    9:21   23:00 
   10   28 Ellie Cooper            Minneapolis        MN   8   11  1:08  2:25   10   11:04  0:31    6    8:37   23:44 
   11   73 Anabelle Holcomb-Smith  Brainerd           MN   8    8  1:05  1:48   14   15:54  0:41    4    8:13   27:39 
   12   20 Taylor Brichacek        Brainerd           MN   8   12  1:09  1:40   13   14:59  0:44   12   11:21   29:52 
   13  189 Bethany Black Lance     Baxter             MN   8   14  5:26  1:31   12   11:45  0:50   13   12:05   31:35 
   14  171 Jordyn Walker           Baxter             MN   8   10  1:08  3:29   11   11:15  1:19   14   15:37   32:46 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   85 Ryan Karls              St. Cloud          MN   9    5  1:05  1:28    2    7:58  0:31    1    6:34   17:34 
    2  141 Owen Robertson          Brainerd           MN   9    1  0:59  1:30    1    7:56  0:33    2    6:47   17:43 
    3  160 Colton Swanson          Racine             MN   9    9  1:07  1:05    5    8:47  0:31    3    6:53   18:21 
    4   82 Beau Johnson            Stewartville       MN   9   10  1:07  1:08    4    8:45  0:30    7    7:52   19:19 
    5  109 Dreeson Millam          Big Lake           MN   9    3  1:03  1:35    7    9:00  0:28    4    7:26   19:31 
    6  199 Wyatt Czeck             Baxter             MN   9    8  1:07  1:49    6    8:47  0:31    8    8:00   20:12 
    7   17 Evan Bolt               Baxter             MN   9    6  1:07  1:19   12   10:13  0:40    5    7:32   20:48 
    8    4 Isaiah Aulie            Breezy Point       MN   9   12  1:10  1:52   10    9:47  0:32    6    7:34   20:54 
    9  107 Tayden Mayers           Brainerd           MN   9    2  1:02  2:06    8    9:29  0:26    9    8:42   21:43 
   10  201 Weston Thiesse          Brainerd           MN   9    7  1:07  1:21    9    9:38  0:28   12    9:14   21:47 
   11  151 David Sorenson          Big Lake           MN   9    4  1:05  1:28   11   10:02  0:35   11    9:11   22:19 
   12   86 Aidan Katke             Baxter             MN   9   11  1:09  1:57    3    8:31  0:46   13   10:36   22:56 
   13  122 Sam Parsons             Isanti             MN   9   13  1:12  2:04   14   13:02  0:46   10    8:43   25:45 
   14   52 Ronan Fornshell         Fort Ripley        MN   9   14  1:30  1:52   13   10:30  0:50   14   14:29   29:10 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   91 Lucille Lewandowski     Ironton            MN   9    1  0:54  0:47    3    8:43  0:29    1    6:40   17:32 
    2  132 Riley Quinn             St Cloud           MN   9    4  1:02  0:52    1    8:30  0:30    2    7:12   18:04 
    3   18 Gabriella Bratney       Brainerd           MN   9   10  1:06  1:15    2    8:31  0:27    5    7:55   19:12 
    4   36 Avery Duerr             Brainerd           MN   9    5  1:03  1:07                       3    7:33   20:06 
    5   27 Maggie Cary             Hibbing            MN   9    6  1:04  1:07    8    9:28  0:34    7    8:00   20:12 
    6   79 Lillian Jamison         Saint Cloud        MN   9   11  1:07  1:07   10    9:50  0:44    4    7:45   20:32 
    7   55 Claire Gruber           Pierz              MN   9    7  1:05  1:22    9    9:43  0:31    8    8:02   20:42 
    8  177 Lilly Derosier          Baxter             MN   9    2  0:58  0:52    6    9:27  0:32   13    9:58   21:46 
    9  188 Olivia Black Lance      Baxter             MN   9   12  1:08  1:23    5    9:26  0:38   12    9:29   22:02 
   10  123 Eleanor Patterson       Burnsville         MN   9   15  1:09  1:51    4    9:05  0:49   11    9:19   22:11 
   11  134 Maddie Ramler           Brainerd           MN   9    3  1:01  2:09    7    9:27  0:34   10    9:03   22:13 
   12  133 Danika Ramler           Brainerd           MN   9    8  1:05  2:06   11   10:37  0:33    6    7:58   22:16 
   13  194 Lauren Yeager           Brainerd           MN   9   13  1:08  1:21   14   12:17  0:32   14   10:39   25:55 
   14   30 Gabby Dahlberg          Little Falls       MN   9   16  1:11  0:55   12   11:00  0:35   16   12:37   26:17 
   15  128 Sophia Porter           Pillager           MN   9    9  1:05  1:51   15   14:02  0:42    9    8:48   26:27 
   16   65 Audrey Hastings         Brainerd           MN   9   14  1:09  2:22   13   11:12  0:36   15   12:22   27:38 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   21 Bennett Brown           Plymouth           MN  10    1  1:37  0:49    1   14:37  0:24    1   13:36   31:02 
    2   29 Emmett Cooper           Minneapolis        MN  10    4  2:16  1:17    2   17:30  0:39    3   16:23   38:02 
    3   61 Payton Haglin           Brainerd           MN  10    3  1:53  1:09    3   18:05  0:36    4   16:46   38:26 
    4   89 Alex Lelwica            Brainerd           MN  10    2  1:50  1:39    4   18:49  0:28    2   16:15   38:59 
    5   13 Aric Bittman            Sauk Rapids        MN  10    5  2:26  1:32    5   25:58  0:44    5   17:39   48:17 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   78 Emma Jamison            Saint Cloud        MN  10    1  1:40  1:19    1   16:13  0:30    2   13:53   33:33 
    2  113 Madelyn Miller          Baxter             MN  10    2  1:43  1:11    3   17:50  0:36    3   14:43   36:02 
    3  158 Zoe Sumner              Minneapolis        MN  10    7  1:49  1:16    2   16:51  0:33    6   16:35   37:03 
    4  163 Emily Turbeville        Big Lk             MN  10    4  1:45  1:26    4   17:56  0:34    4   15:33   37:12 
    5  164 Lindsey Turbeville      Big Lk             MN  10    5  1:47  1:42    5   18:53  0:33    5   15:39   38:32 
    6  187 Isabella Rudolph        Sauk Rapids        MN  10    6  1:48  1:03    6   20:07  0:37    7   16:46   40:19 
    7  184 Alivia McKay            Brainerd           MN  10    8  1:52  1:42    8   29:04  0:59    1   10:57   44:32 
    8  154 Lainey Stavish          Sartell            MN  10    3  1:44  2:21    7   20:32  0:33    8   20:00   45:08 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   42 Colin Elliott           Arden Hills        MN  11    4  1:46  1:01    2   14:23  0:33    2   12:46   30:28 
    2   71 Elijah Hoelz            Baxter             MN  11    2  1:41  1:15    4   15:16  0:26    1   12:40   31:16 
    3  169 Simon Wagner            Baxter             MN  11    8  1:48  0:49    1   14:21  0:28    4   14:38   32:02 
    4   45 Sean Engelstad          Brainerd           MN  11    7  1:48  1:38    3   15:04  0:32    3   14:26   33:25 
    5    1 Brannon Amundson        Brainerd           MN  11    1  1:39  1:17    9   16:56  0:30    6   15:45   36:05 
    6  166 Aden Vavrina            Little Falls       MN  11    6  1:47  1:42    5   15:27  0:37    8   17:04   36:34 
    7  197 Kyler Carlson           Brainerd           MN  11    3  1:44  1:07   10   18:19  0:43    5   15:10   37:02 
    8  186 Gus Hoffman             Edina              MN  11   11  1:52  2:04    6   15:47  0:54    7   17:03   37:38 
    9   26 Finley Cary             Hibbing            MN  11    9  1:48  1:36    7   16:24  0:32    9   17:22   37:41 
   10  129 Spencer Porter          Pillager           MN  11   10  1:49  1:42   11   19:02  0:36   10   18:58   42:05 
   11   66 Lance Hastings          Brainerd           MN  11    5  1:47  1:52    8   16:53  1:20   13   22:35   44:25 
   12   31 Colin Devall            North Branch       MN  11   13  2:10  1:52   12   21:18  0:36   11   19:50   45:44 
   13  117 Ben Mulford             Mora               MN  11   12  2:09  1:51   13   21:53  0:29   12   21:04   47:24 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   23 Tia Bruggeman           Brainerd           MN  11    6  1:48  1:02    2   16:21  0:27    3   16:15   35:51 
    2  138 Ava Riegel              Rogers             MN  11   11  1:56  1:29    5   17:50  0:34    2   15:47   37:35 
    3   75 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN  11    5  1:48  1:42   10   19:44  0:25    1   13:58   37:35 
    4  173 Charis Ward             Angora             MN  11    7  1:49  1:53    3   16:21  0:49    5   17:08   38:00 
    5    6 Alice Balsley           Baxter             MN  11    1  1:38  1:28    6   18:28  0:30    4   16:30   38:32 
    6  143 Addie Ryan              Brainerd           MN  11    8  1:52  2:05    4   17:15  0:35    8   18:15   40:00 
    7  180 Anja Storbakken         Brainerd           MN  11    4  1:48  1:52    1   14:49  0:49   10   20:58   40:14 
    8   59 Kate Haglin             Fort Ripley        MN  11    3  1:47  1:22    8   18:46  0:30    7   18:03   40:27 
    9   15 Emma Bitzer             Pine River         MN  11    9  1:53  2:11    7   18:34  0:37    6   17:27   40:40 
   10  103 Molly Matetich          Bemidji            MN  11    2  1:46  1:50    9   19:09  0:35    9   20:13   43:30 
       137 Camden Rauen            Baxter             MN  11   10  1:55  2:18                                         


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  157 Wes Sumner              Minneapolis        MN  12    1  1:30  0:52    1   12:49  0:30    1   12:26   28:06 
    2  155 Owen Sterner            Minnetonka         MN  12    2  1:30  0:51    2   12:54  0:24    2   13:49   29:27 
    3  185 Logan McKay             Brainerd           MN  12    4  1:36  1:20    3   15:40  0:32    3   14:38   33:45 
    4   54 Nathan Green            Annandale          MN  12    7  1:47  0:46    4   16:39  0:31    4   15:00   34:42 
    5  200 Nolan Thiesse           Brainerd           MN  12    3  1:31  1:28    5   17:07  0:34    5   16:23   37:01 
    6  152 Stephen Sorenson        Big Lake           MN  12    6  1:40  1:29    6   17:42  0:31    7   19:18   40:39 
    7  105 Sam Mattson             Baxter             MN  12    5  1:40  1:57    7   19:06  0:36    6   19:18   42:33 
    8   94 Trayton Lofstrom        Brainerd           MN  12    8  2:06  2:54    8   28:15  0:57    8   25:48   59:59 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    9 Emily Bastian           Baxter             MN  12    8  1:29  0:54    6   15:45  0:28    1   13:53   32:27 
    2   11 Macy Bell               Maple Grove        MN  12   12  1:31  1:27    1   14:37  0:30    3   15:02   33:05 
    3  139 Cally Robertson         Brainerd           MN  12    2  1:23  1:17    5   15:23  0:32    2   14:41   33:15 
    4  108 Cecilia McNair          Saint Joseph       MS  12    9  1:29  1:29    3   15:03  0:36    5   15:16   33:51 
    5   38 Lizzy Eiynck            Cold Spring        MN  12    6  1:28  1:41    2   15:00  0:35    4   15:12   33:54 
    6  183 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  12    7  1:28  1:05    4   15:04  0:25    9   17:12   35:12 
    7   14 Kaytlin Bittman         Sauk Rapids        MN  12   11  1:30  1:11    8   16:03  0:28    7   16:39   35:49 
    8  203 Paige Yeager            Brainerd           MN  12    4  1:24  1:25    9   16:14  0:27    6   16:28   35:56 
    9   60 Lily Haglin             Brainerd           MN  12   10  1:30  1:10    7   15:59  0:34   10   17:19   36:30 
   10    7 Emma Balsley            Baxter             MN  12    1  1:22  1:28   10   17:19  0:27    8   16:42   37:16 
   11  106 Sophia Mattson          Baxter             MN  12    5  1:27  1:07   11   17:33  0:26   12   18:17   38:48 
   12  126 Gretchen Paysse         Baxter             MN  12    3  1:24  1:08   12   18:18  0:30   11   18:10   39:30 
   13   63 Emily Harstad           Chanhassen         MN  12   13  1:32  2:30   13   18:22  0:35   13   18:30   41:27 
   14  145 Evie Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  12   14  1:44  1:13   14   19:18  0:43   14   19:28   42:24 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    8 Baden Bastian           Baxter             MN  13    1  1:25  1:05    1   11:49  0:45    1   12:58   28:00 
    2  178 Riley Derosier          Baxter             MN  13    2  1:33  1:08    2   14:28  0:28    2   16:35   34:11 
    3  118 Tommy Mulford           Mora               MN  13    3  1:37  1:15    3   16:16  0:39    3   17:16   37:01 
    4  182 Isaac Riegel            Rogers             MN  13    4  1:44  1:20    5   17:38  0:26    4   18:37   39:43 
    5   62 Elijah Hanson           Baxter             MN  13    5  2:03  3:00    4   16:27  0:52    5   24:25   46:45 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  130 Claire Quinn            St Cloud           MN  13    2  1:27  0:47    2   14:50  0:27    2   14:46   32:15 
    2   49 Riley Fogarty           Pequot Lakes       MN  13    5  1:31  1:26    1   14:33  0:26    3   15:16   33:11 
    3  150 Thea Shogren            Brainerd           MN  13    3  1:27  1:10    3   14:56  0:29    5   18:11   36:11 
    4   76 Eva Holmgren            Mora               MN  13    1  1:26  1:49    5   18:50  0:44    1   14:29   37:15 
    5   90 Heidi Lelwica           Brainerd           MN  13    6  1:33  1:35    4   16:02  0:36    6   19:12   38:55 
    6  181 Olivia Peterson         Baxter             MN  13    4  1:29  1:44    6   19:04  0:31    4   17:21   40:08 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  140 Nole Robertson          Brainerd           MN  14    2  1:27  0:51    2   11:56  0:23    1   11:20   25:55 
    2  101 Brooks Matetich         Bemidji            MN  14    1  1:22  1:13    1   11:44  0:21    2   12:16   26:54 
    3   48 Joseph Figliuzzi        Baxter             MN  14    3  1:37  1:16    3   12:09  0:23    3   12:16   27:39 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   97 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  14    6  1:31  0:52    1   12:42  0:25    1   12:32   28:00 
    2   12 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14    4  1:26  0:55    2   12:45  0:25    3   14:16   29:46 
    3   72 Hillary Hoelz           Baxter             MN  14    1  1:23  0:57    5   15:08  0:28    4   14:24   32:17 
    4  167 Halle Wagner            Baxter             MN  14    3  1:26  0:51    6   15:41  0:38    2   14:09   32:43 
    5  110 Hailey Millam           Big Lake           MN  14    2  1:25  1:19    3   14:14  0:27    6   16:11   33:35 
    6   22 Elle Bruggeman          Brainerd           MN  14    7  1:33  1:28    4   14:32  0:29    7   16:59   34:58 
    7  104 Ellie Mattson           Baxter             MN  14    5  1:27  1:52    7   16:54  0:29    5   15:46   36:28 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
 102 Cole Matetich           Bemidji            MN  15 M      1  1:23  1:27    1   12:19  0:25    2   12:50   28:22 
  92 Andrew Lofstrom         Brainerd           MN  10 M      3  2:37  2:53    2   21:05  0:37    1   10:03   37:13 
 137 Camden Rauen            Baxter             MN  11 F      2  1:55  2:18                                         

Total Registered:                        202
Number of Male   Finishers:               91
Number of Female Finishers:               91
Did not Finish Race or Did Not Start:     19