Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/7/2017

race logo










               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 7, 2016
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    31  Bemidji                   (  12:53.3  1:04:26.1   1:07.6)
========================================
  1      3  Isaak McDonald                  12:23.2
  2      4  Josef Lalli                     12:32.5
  3      6  Carson Maish                    12:51.4
  4      8  Seth Lindgren                   13:08.2
  5     10  Brooks Matetich                 13:30.8
  6   ( 11) Paul Louvar                     13:33.5
  7   ( 18) Bryce Kondos                    13:52.1

  2.    63  Alexandria                (  13:33.6  1:07:47.9   0:46.4)
========================================
  1      7  Logan Tung                      12:59.6
  2     12  Ryker Bosek                     13:35.8
  3     13  Alex Klimek                     13:41.2
  4     15  Matthew Johnson                 13:45.3
  5     16  Cameron Simon                   13:46.0
  6   ( 17) Erik Reineke                    13:50.8
  7   ( 20) Luke Panther                    13:55.1

  3.    75  West Central Area School  (  13:34.6  1:07:52.7   4:00.1)
========================================
  1      1  Kade Runge                      12:12.1
  2      2  Reubens Swanson                 12:17.7
  3      5  Alex Salwasser                  12:41.2
  4     26  Shad Swanson                    14:29.5
  5     41  Tyler Biss                      16:12.2
  6   ( 56) Jeremiah Fisk                   19:18.5

  4.   128  Thief River Falls         (  14:40.9  1:13:24.2   2:34.4)
========================================
  1      9  Isaac Mauch                     13:15.9
  2     24  Ivar Martell                    14:21.0
  3     25  Zachary Wikert                  14:25.2
  4     34  Braydin Lund                    15:31.8
  5     36  Deyton Nyre                     15:50.3
  6   ( 46) Elijah Speas                    16:48.3

  5.   133  Detroit Lakes             (  14:31.5  1:12:37.5   1:01.8)
========================================
  1     21  Clint Andresen                  13:57.3
  2     22  Casey Parks                     14:00.4
  3     29  Cole Weber                      14:43.4
  4     30  Ryan Early                      14:57.3
  5     31  Jackson Zurn                    14:59.1
  6   ( 33) Zane Weaver                     15:20.9
  7   ( 39) Aiden Lunde                     15:58.1

  6.   176  Hawley                    (  15:50.5  1:19:12.2   4:49.9)
========================================
  1     19  Drew Peterson                   13:54.7
  2     23  Steven Sellin                   14:20.1
  3     37  Kris Rasmussen                  15:56.6
  4     42  Ethan Langseth                  16:16.2
  5     55  Landen Bahls                    18:44.6

  7.   185  Pelican Rapids            (  15:42.7  1:18:33.2   2:31.2)
========================================
  1     27  Sam Moe                         14:31.8
  2     28  Oakley Carlson                  14:35.5
  3     38  Julian Diaz                     15:57.6
  4     43  Reece Henkes                    16:25.3
  5     49  Troy Bell                       17:03.0
  6   ( 50) Jed Carlson                     17:10.4
  7   ( 54) Philip Dykhoff                  18:33.9

  8.   201  Fergus Falls              (  16:14.3  1:21:11.3   3:55.9)
========================================
  1     14  Luke Schroeder                  13:43.6
  2     40  Tucker Rowlan                   16:02.0
  3     44  Oliver Thorson                  16:34.5
  4     51  Isaac Job                       17:11.7
  5     52  Aiden Lindgren                  17:39.5
  6   ( 53) Keisen Wick                     17:43.0
  7   ( 57) William Maanum                  19:41.3

  9.   207  Lake Park-Audubon         (  16:18.6  1:21:32.8   1:46.1)
========================================
  1     32  Trent Bjerke                    15:14.3
  2     35  Seth Torgerson                  15:38.7
  3     45  Esben O'Connell                 16:43.6
  4     47  Satchel McDonald                16:55.8
  5     48  Nathaniel Dornbusch             17:00.4



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/6     809 Kade Runge                8 West Central Area School  12:12.1  6:09 
    2   2/6     813 Reubens Swanson           8 West Central Area School  12:17.7  6:11 
    3   1/22    576 Isaak McDonald            8 Bemidji                   12:23.2  6:14 
    4   2/22    568 Josef Lalli               8 Bemidji                   12:32.5  6:19 
    5   3/6     811 Alex Salwasser            8 West Central Area School  12:41.2  6:23 
    6   3/22    571 Carson Maish              7 Bemidji                   12:51.4  6:28 
    7   1/32    508 Logan Tung                7 Alexandria                12:59.6  6:33 
    8   4/22    569 Seth Lindgren             8 Bemidji                   13:08.2  6:37 
    9   1/6    2125 Isaac Mauch               7 Thief River Falls         13:15.9  6:41 
   10   5/22    574 Brooks Matetich           8 Bemidji                   13:30.8  6:48 
   11   6/22    570 Paul Louvar               8 Bemidji                   13:33.5  6:50 
   12   2/32    449 Ryker Bosek               7 Alexandria                13:35.8  6:51 
   13   3/32    476 Alex Klimek               6 Alexandria                13:41.2  6:53 
   14   1/7     692 Luke Schroeder            8 Fergus Falls              13:43.6  6:55 
   15   4/32    471 Matthew Johnson           8 Alexandria                13:45.3  6:56 
   16   5/32    501 Cameron Simon             6 Alexandria                13:46.0  6:56 
   17   6/32    497 Erik Reineke              7 Alexandria                13:50.8  6:58 
   18   7/22    566 Bryce Kondos              8 Bemidji                   13:52.1  6:59 
   19   1/5     737 Drew Peterson             8 Hawley                    13:54.7  7:00 
   20   7/32    494 Luke Panther              7 Alexandria                13:55.1  7:00 
   21   1/14    628 Clint Andresen            8 Detroit Lakes             13:57.3  7:02 
   22   2/14    654 Casey Parks               8 Detroit Lakes             14:00.4  7:03 
   23   8/32    457 Owen Draper               6 Alexandria                14:09.0  7:07 
   24   9/32    465 Harrison Greathouse       7 Alexandria                14:12.4  7:09 
   25  10/32    445 Venald Becker             6 Alexandria                14:16.3  7:11 
   26   2/5     740 Steven Sellin             7 Hawley                    14:20.1  7:13 
   27   2/6    2126 Ivar Martell              7 Thief River Falls         14:21.0  7:13 
   28   8/22    565 Ben Kieson                8 Bemidji                   14:25.0  7:15 
   29   3/6    2138 Zachary Wikert            8 Thief River Falls         14:25.2  7:16 
   30   4/6     814 Shad Swanson              8 West Central Area School  14:29.5  7:18 
   31   1/9     790 Sam Moe                   8 Pelican Rapids            14:31.8  7:19 
   32   2/9     783 Oakley Carlson            7 Pelican Rapids            14:35.5  7:21 
   33  11/32    464 Jaden Geithman            8 Alexandria                14:38.5  7:22 
   34   9/22    583 Jonathon Quandt           8 Bemidji                   14:39.0  7:23 
   35  12/32    502 Aidan Staples             8 Alexandria                14:41.6  7:24 
   36   3/14    662 Cole Weber                8 Detroit Lakes             14:43.4  7:25 
   37  13/32    469 Jackson Holtz             6 Alexandria                14:45.4  7:26 
   38  14/32    447 Caleb Bolstad             6 Alexandria                14:48.3  7:27 
   39  15/32    486 Evan Moore                6 Alexandria                14:55.3  7:31 
   40  16/32    443 Evan Anderson             6 Alexandria                14:56.0  7:31 
   41   4/14    637 Ryan Early                8 Detroit Lakes             14:57.3  7:32 
   42   5/14    663 Jackson Zurn              8 Detroit Lakes             14:59.1  7:33 
   43  17/32    480 Throck Lehmann            6 Alexandria                14:59.9  7:33 
   44  10/22    562 Hunter Heim               7 Bemidji                   15:07.0  7:37 
   45  18/32    499 Landon Runge              6 Alexandria                15:09.0  7:38 
   46  19/32    490 Thomas Nichols            8 Alexandria                15:10.7  7:38 
   47   1/5     759 Trent Bjerke              8 Lake Park-Audubon         15:14.3  7:40 
   48  11/22    589 Moses Son                 6 Bemidji                   15:17.2  7:42 
   49   6/14    610 Zane Weaver               7 Detroit Lakes             15:20.9  7:44 
   50  12/22    555 Ryan Daman                6 Bemidji                   15:23.4  7:45 
   51  20/32    496 Nolan Peterson            7 Alexandria                15:28.3  7:47 
   52   4/6    2153 Braydin Lund              6 Thief River Falls         15:31.8  7:49 
   53   2/5     774 Seth Torgerson            7 Lake Park-Audubon         15:38.7  7:53 
   54  13/22    590 Will Termont              6 Bemidji                   15:41.2  7:54 
   55   5/6    2122 Deyton Nyre               8 Thief River Falls         15:50.3  7:58 
   56  21/32    477 Leonard Kompelien         6 Alexandria                15:56.1  8:01 
   57   3/5     739 Kris Rasmussen            7 Hawley                    15:56.6  8:02 
   58   3/9     784 Julian Diaz               8 Pelican Rapids            15:57.6  8:02 
   59   7/14    198 Aiden Lunde               7 Detroit Lakes             15:58.1  8:02 
   60   2/7     691 Tucker Rowlan             8 Fergus Falls              16:02.0  8:04 
   61  22/32    444 Jacob Balcome             7 Alexandria                16:04.0  8:05 
   62   8/14    183 Zach Carlson              7 Detroit Lakes             16:08.4  8:08 
   63  14/22    560 Caleb Gustafson           6 Bemidji                   16:10.7  8:09 
   64   5/6     802 Tyler Biss                8 West Central Area School  16:12.2  8:09 
   65   9/14    185 Cael Schlauderaff         7 Detroit Lakes             16:14.4  8:11 
   66   4/5     734 Ethan Langseth            7 Hawley                    16:16.2  8:11 
   67  10/14    636 Jack Mears                7 Detroit Lakes             16:17.2  8:12 
   68  15/22    547 Adam Allery               6 Bemidji                   16:24.2  8:15 
   69   4/9     787 Reece Henkes              7 Pelican Rapids            16:25.3  8:16 
   70  23/32    512 Samuel Williams           6 Alexandria                16:26.2  8:16 
   71   1/3     717 Kale Ovsak                7 Frazee                    16:31.2  8:19 
   72   3/7     693 Oliver Thorson            7 Fergus Falls              16:34.5  8:21 
   73   3/5     770 Esben O'Connell           7 Lake Park-Audubon         16:43.6  8:25 
   74  24/32    452 Gage Castle               6 Alexandria                16:46.1  8:26 
   75   6/6    2123 Elijah Speas              9 Thief River Falls         16:48.3  8:28 
   76  25/32    489 Kasen Muscha              6 Alexandria                16:53.8  8:30 
   77   4/5     769 Satchel McDonald          7 Lake Park-Audubon         16:55.8  8:31 
   78  11/14    156 Ethan Fagerlie            7 Detroit Lakes             16:59.1  8:33 
   79   5/5     762 Nathaniel Dornbusch       7 Lake Park-Audubon         17:00.4  8:34 
   80   5/9     788 Troy Bell                 7 Pelican Rapids            17:03.0  8:35 
   81   6/9     782 Jed Carlson               7 Pelican Rapids            17:10.4  8:39 
   82   4/7     681 Isaac Job                 8 Fergus Falls              17:11.7  8:39 
   83  16/22    578 Noah Ness                 6 Bemidji                   17:11.9  8:39 
   84  26/32    473 Henry Klecker             6 Alexandria                17:13.7  8:40 
   85  12/14    163 Dane Hellekson            7 Detroit Lakes             17:24.1  8:46 
   86  13/14    172 Martin Ecklund            7 Detroit Lakes             17:33.0  8:50 
   87  14/14    651 Xander Jessen             7 Detroit Lakes             17:34.9  8:51 
   88  27/32    506 Lane Thoennes             6 Alexandria                17:36.8  8:52 
   89   5/7     682 Aiden Lindgren            7 Fergus Falls              17:39.5  8:53 
   90   6/7     695 Keisen Wick               8 Fergus Falls              17:43.0  8:55 
   91   2/3     704 Skyler Anderson           7 Frazee                    17:44.6  8:56 
   92  17/22    559 Sam Gifford               7 Bemidji                   17:45.6  8:56 
   93  28/32    498 Khelden Ritter            6 Alexandria                18:03.4  9:05 
   94  29/32    461 Karl Franson              6 Alexandria                18:09.9  9:09 
   95   7/9     785 Philip Dykhoff            7 Pelican Rapids            18:33.9  9:21 
   96   5/5     729 Landen Bahls              9 Hawley                    18:44.6  9:26 
   97  30/32    503 Caleb Staples             6 Alexandria                19:06.3  9:37 
   98   6/6     805 Jeremiah Fisk             7 West Central Area School  19:18.5  9:43 
   99   8/9     781 Mason Blahut              7 Pelican Rapids            19:40.1  9:54 
  100   7/7     683 William Maanum            8 Fergus Falls              19:41.3  9:55 
  101  18/22    567 Brett Kurschner           7 Bemidji                   19:54.0 10:01 
  102  19/22    580 Ethan Olson               6 Bemidji                   19:59.7 10:04 
  103  20/22    587 Isaac Scouten             6 Bemidji                   20:06.7 10:07 
  104  31/32    455 Silas Dahlseid            6 Alexandria                20:27.9 10:18 
  105  21/22    557 Walker Erickson           7 Bemidji                   20:36.1 10:22 
  106  32/32    488 Cole Morrissette          6 Alexandria                20:45.1 10:27 
  107   9/9     786 Cody Erickson             7 Pelican Rapids            21:11.6 10:40 
  108  22/22    564 Gavin Johnson             7 Bemidji                   23:38.1 11:54 
  109   3/3     714 Landyn Krueger - Pier     7 Frazee                    25:32.1 12:51