Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/7/2017

race logo










               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 7, 2016
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    20  Alexandria                (  20:16.3  1:41:21.3   1:04.5)
========================================
  1      2  Blake Johnston                  19:43.6
  2      3  Jason Moorman                   20:04.8
  3      4  Dane Galloway                   20:07.4
  4      5  Andrew Lindner                  20:37.4
  5      6  Nicholas Olson                  20:48.1
  6   (  7) Patrick Lovrien                 20:48.9
  7   (  9) Brian Denke                     21:01.5

  2.    46  Bemidji                   (  20:58.3  1:44:51.1   1:55.0)
========================================
  1      1  Zac Fouquerel-Skoe              19:39.0
  2      8  Steven Dinneen                  20:56.8
  3     10  Nick Palmer                     21:07.6
  4     13  Cale Newby                      21:33.7
  5     14  Derek Young                     21:34.0
  6   ( 20) Riley Schollett                 23:16.6
  7   ( 26) Elias Trueuer                   24:00.9

  3.    71  Detroit Lakes             (  21:40.6  1:48:22.8   0:35.0)
========================================
  1     11  Gabe Kitzman                    21:22.5
  2     12  Tyrell Heck                     21:27.6
  3     15  Elijah Kitzman                  21:41.1
  4     16  Jacob Trout                     21:54.1
  5     17  Sam Fegely                      21:57.5
  6   ( 18) John Bergum                     22:00.1
  7   ( 19) Landon Lindsey                  22:19.3

  4.   128  Frazee                    (  24:00.8  2:00:03.8   1:45.3)
========================================
  1     21  Henry Kellerhuis                23:23.9
  2     24  Colby Erickson                  23:34.7
  3     25  Caleb Wutzke                    23:43.5
  4     28  Jaden Schaefer                  24:12.5
  5     30  Ricky Roforth                   25:09.2
  6   ( 32) Seth Isola                      26:07.4
  7   ( 33) Hunter Anderson                 26:16.5

  5.   132  Thief River Falls         (  24:16.6  2:01:22.9   2:12.5)
========================================
  1     22  Jonah Kalsnes                   23:31.3
  2     23  Micah Deboer                    23:32.1
  3     27  Ethan Lunsetter                 24:07.0
  4     29  Jacob Samuelson                 24:28.7
  5     31  Paul Koppenhaver                25:43.8
  6   ( 34) Aaron Halsa                     27:38.9
  7   ( 35) Ayden Leake                     29:06.4



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/12    558 Zac Fouquerel-Skoe       11 Bemidji                   19:39.0  6:20 
    2   1/23    472 Blake Johnston           12 Alexandria                19:43.6  6:21 
    3   2/23    487 Jason Moorman            11 Alexandria                20:04.8  6:28 
    4   3/23    463 Dane Galloway            10 Alexandria                20:07.4  6:29 
    5   4/23    482 Andrew Lindner           10 Alexandria                20:37.4  6:39 
    6   5/23    491 Nicholas Olson           11 Alexandria                20:48.1  6:42 
    7   6/23    484 Patrick Lovrien          12 Alexandria                20:48.9  6:42 
    8   2/12    592 Steven Dinneen           12 Bemidji                   20:56.8  6:45 
    9   7/23    456 Brian Denke              10 Alexandria                21:01.5  6:47 
   10   3/12    581 Nick Palmer              12 Bemidji                   21:07.6  6:48 
   11   8/23    448 Ryan Borris              10 Alexandria                21:09.8  6:49 
   12   9/23    475 Jacob Kleven              9 Alexandria                21:13.8  6:50 
   13   1/19    649 Gabe Kitzman             12 Detroit Lakes             21:22.5  6:53 
   14   2/19    645 Tyrell Heck              11 Detroit Lakes             21:27.6  6:55 
   15  10/23    470 Noah Huss                11 Alexandria                21:33.5  6:57 
   16   4/12    579 Cale Newby                9 Bemidji                   21:33.7  6:57 
   17   5/12    593 Derek Young               9 Bemidji                   21:34.0  6:57 
   18  11/23    468 Cameron Hochsprung        9 Alexandria                21:40.7  6:59 
   19   3/19    648 Elijah Kitzman           10 Detroit Lakes             21:41.1  6:59 
   20  12/23    478 Will Kopp                12 Alexandria                21:44.6  7:00 
   21   4/19    659 Jacob Trout               9 Detroit Lakes             21:54.1  7:03 
   22   5/19    639 Sam Fegely               10 Detroit Lakes             21:57.5  7:05 
   23   6/19    630 John Bergum               9 Detroit Lakes             22:00.1  7:05 
   24   7/19    652 Landon Lindsey           12 Detroit Lakes             22:19.3  7:12 
   25  13/23    493 Luis Otto                10 Alexandria                22:27.1  7:14 
   26  14/23    481 Jeris Lemm               10 Alexandria                22:27.2  7:14 
   27  15/23    495 Hayden Peterson           9 Alexandria                22:33.2  7:16 
   28   8/19    643 Jayden Geerdes            9 Detroit Lakes             22:36.4  7:17 
   29   9/19    650 Will Knope                9 Detroit Lakes             22:42.7  7:19 
   30  10/19    647 Nick Hess                 9 Detroit Lakes             22:50.6  7:22 
   31  16/23    483 Lewis Lindner             9 Alexandria                22:51.9  7:22 
   32  11/19    631 Ryan Bergum               9 Detroit Lakes             22:53.4  7:23 
   33  12/19    655 Jack Richards            12 Detroit Lakes             23:01.6  7:25 
   34   1/2     687 Mason Olson               9 Fergus Falls              23:14.1  7:29 
   35   6/12    585 Riley Schollett          10 Bemidji                   23:16.6  7:30 
   36   1/7     713 Henry Kellerhuis         11 Frazee                    23:23.9  7:32 
   37   1/7    2133 Jonah Kalsnes             9 Thief River Falls         23:31.3  7:35 
   38   2/7    2135 Micah Deboer             10 Thief River Falls         23:32.1  7:35 
   39   2/7     710 Colby Erickson            9 Frazee                    23:34.7  7:36 
   40  17/23    485 Jeremiah Martinson       10 Alexandria                23:35.8  7:36 
   41  18/23    467 Nathan Halstead           9 Alexandria                23:42.3  7:38 
   42  19/23    505 Devan Swerman             9 Alexandria                23:42.9  7:38 
   43   3/7     721 Caleb Wutzke             11 Frazee                    23:43.5  7:39 
   44   2/2     680 Mat Holding Eagle        10 Fergus Falls              23:45.9  7:39 
   45  13/19    646 Mason Hemar               9 Detroit Lakes             23:47.7  7:40 
   46   7/12    588 Elias Trueuer             9 Bemidji                   24:00.9  7:44 
   47   3/7    2124 Ethan Lunsetter           9 Thief River Falls         24:07.0  7:46 
   48  14/19    658 Keith Swanson            10 Detroit Lakes             24:07.7  7:46 
   49  20/23    492 Parker Olson             11 Alexandria                24:09.7  7:47 
   50   4/7     719 Jaden Schaefer           10 Frazee                    24:12.5  7:48 
   51   8/12    586 Sam Schulze               9 Bemidji                   24:27.8  7:53 
   52   4/7    2130 Jacob Samuelson           9 Thief River Falls         24:28.7  7:53 
   53   1/1     808 Matt Poyzer              12 West Central Area School  24:48.2  7:59 
   54  15/19    632 Noah Borah                9 Detroit Lakes             24:49.5  8:00 
   55   5/7     718 Ricky Roforth            11 Frazee                    25:09.2  8:06 
   56   9/12    575 Cole Matetich             9 Bemidji                   25:14.8  8:08 
   57  16/19    635 Chase Davidson           11 Detroit Lakes             25:15.2  8:08 
   58   5/7    2136 Paul Koppenhaver          9 Thief River Falls         25:43.8  8:17 
   59   6/7     711 Seth Isola               10 Frazee                    26:07.4  8:25 
   60  21/23    513 Bennett Wirth             9 Alexandria                26:14.0  8:27 
   61   1/4     772 Shawn Skjold             10 Lake Park-Audubon         26:15.9  8:28 
   62   7/7     703 Hunter Anderson           9 Frazee                    26:16.5  8:28 
   63  22/23    462 Dallas Frueh              9 Alexandria                26:30.4  8:32 
   64  17/19    644 John Hausten             10 Detroit Lakes             26:43.6  8:37 
   65   2/4     773 Andy Softing             10 Lake Park-Audubon         26:49.4  8:39 
   66   1/3     728 Kelso Anderson           10 Hawley                    26:49.6  8:39 
   67  18/19    638 Tyler Edvall             12 Detroit Lakes             26:54.0  8:40 
   68   2/3     742 Jon Teigen               12 Hawley                    26:54.7  8:40 
   69   3/3     741 Gabe Specht              12 Hawley                    26:55.2  8:40 
   70   6/7    1081 Aaron Halsa              12 Thief River Falls         27:38.9  8:54 
   71  19/19    633 Connor Bunn              12 Detroit Lakes             27:51.4  8:58 
   72  10/12    582 Owen Potratz              9 Bemidji                   27:54.0  8:59 
   73  23/23    509 James Vance              10 Alexandria                28:15.4  9:06 
   74   7/7    2152 Ayden Leake              10 Thief River Falls         29:06.4  9:23 
   75   3/4     771 Liam O'Connell            9 Lake Park-Audubon         29:55.5  9:38 
   76  11/12    552 Brecken Wilcoxen          9 Bemidji                   29:56.2  9:39 
   77  12/12    561 Noah Hanks                9 Bemidji                   30:08.6  9:43 
   78   4/4     761 Paul Deblieck            10 Lake Park-Audubon         30:45.9  9:55