Buffalo , MN
6/3/2012

race logo
other races










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 3, 2012
                                                  1.5K Swim - 24.8 Mile Bike - 10K Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/17      1 Chris Legh                                     39 M     8 20:02  1:14  1:15    2   56:51 26.2  0:44    2   35:23  5:42 1:54:13 
    2   2/17     12 Devon Palmer            Minneapolis        MN  25 M     2 18:35  1:08  1:35    1   55:33 26.8  0:57    8   38:32  6:13 1:55:09 
    3   3/17     13 Patrick Parish          Bloomington        MN  27 M    28 22:10  1:22  1:18    3   58:21 25.5  0:40    1   34:36  5:35 1:57:04 
    4   4/17     22 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M     3 18:47  1:09  1:32    6   59:00 25.2  0:59    6   37:56  6:07 1:58:12 
    5   5/17    311 Brendan Halpin                                 28 M    39 22:53  1:24  1:35    5   58:53 25.3  0:55    3   36:36  5:54 2:00:50 
    6   6/17      5 David Holden            North Hudson       WI  43 M     1 18:30  1:08  1:22    8 1:00:58 24.4  0:52   15   40:23  6:30 2:02:03 
    7   7/17      3 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M     9 20:29  1:15  1:22    4   58:23 25.5  0:49   20   41:11  6:38 2:02:13 
    8   8/17     16 Julien Sein             Minneapolis        MN  31 M    19 21:17  1:18  1:35   41 1:04:51 22.9  0:47    4   37:40  6:04 2:06:08 
    9   9/17     23 John Taipale            Eau Claire         WI  26 M    47 23:21  1:26  1:40   22 1:03:18 23.5  0:55   10   38:59  6:17 2:08:10 
   10   1/52    189 Chris Stevens           New Richmond       WI  34 M    41 22:58  1:25  1:45   21 1:03:11 23.6  0:56   13   39:58  6:26 2:08:46 
   11   1/48    314 Dan Friedrichs          Mankato            MN  43 M    64 23:55  1:28  1:49   13 1:02:15 23.9  0:51   14   40:15  6:29 2:09:03 
   12   2/52    122 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30 M    67 24:01  1:28  1:36   43 1:05:02 22.9  0:48    5   37:45  6:05 2:09:09 
   13  10/17     11 Scott Myers             Plymouth           MN  36 M    69 24:05  1:29  1:40   11 1:02:09 23.9  1:04   16   40:28  6:31 2:09:24 
   14   1/10     44 Jake Cooley             Grand Forks        ND  22 M    59 23:35  1:27  1:56   12 1:02:13 23.9  1:00   18   40:44  6:34 2:09:27 
   15   1/7     443 Cathy Yndestand                                33 F    11 20:33  1:16  1:30   34 1:04:17 23.1  0:49   29   42:37  6:52 2:09:45 
   16   2/48    291 John Klem               Menomonie          WI  41 M    16 21:05  1:18  1:58    9 1:01:08 24.3  1:16   58   44:56  7:14 2:10:22 
   17   3/52    143 Micha Turman            Minneapolis        MN  31 M    58 23:34  1:27  1:46   15 1:02:23 23.9  0:55   25   41:53  6:45 2:10:29 
   18   1/17    427 Gregory Taylor          Yankton            MN  57 M    40 22:55  1:24  1:50   14 1:02:19 23.9  1:16   37   43:18  6:59 2:11:36 
   19   2/7      25 Suzie Fox                                      28 F    51 23:25  1:26  1:33   17 1:02:50 23.7  0:53   35   43:03  6:56 2:11:42 
   20  11/17      6 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  42 M     5 18:53  1:10  1:27   16 1:02:39 23.8  0:59  109   47:49  7:42 2:11:46 
   21   3/48    310 Derek Rogers            Edina              MN  42 M    22 21:26  1:19  2:40   25 1:03:38 23.4  1:21   33   42:53  6:55 2:11:57 
   22   2/10     45 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  22 M   124 26:21  1:37  1:39   39 1:04:41 23.0  1:11    7   38:22  6:11 2:12:11 
   23   4/48    326 Bob Thompson            Minneapolis        MN  43 M    17 21:15  1:18  2:00   18 1:02:52 23.7  1:16   74   46:06  7:26 2:13:27 
   24   1/49    451 Doug Barkema                                   36 M    61 23:41  1:27  1:57   30 1:04:00 23.3  1:06   31   42:48  6:54 2:13:29 
   25   4/52    178 Steven Hohenstein       Duluth             MN  34 M    79 24:25  1:30  2:02    7 1:00:11 24.7  1:18   68   45:41  7:22 2:13:36 
   26   5/52    176 Derek Haag              Maple Grove        MN  34 M    26 21:53  1:21  1:37   27 1:03:51 23.3  0:49   64   45:31  7:20 2:13:39 
   27   5/48    315 Jay Heikkila            Delano             MN  43 M    27 22:03  1:21  2:05   51 1:05:54 22.6  1:20   42   43:41  7:02 2:15:01 
   28   3/7       4 Kortney Haag            Maple Grove        MN  33 F    57 23:34  1:27  1:38   31 1:04:11 23.2  0:57   57   44:48  7:13 2:15:06 
   29   6/48    288 David Hoeffel           Woodbury           MN  41 M   104 25:40  1:34  2:11   50 1:05:49 22.6  0:55   21   41:17  6:39 2:15:50 
   30   1/22    399 Brad Johnson            North Mankato      MN  52 M    38 22:52  1:24  1:55   54 1:06:25 22.4  1:07   40   43:36  7:01 2:15:53 
   31   1/32    378 David Knack             Prior Lake         MN  49 M    56 23:32  1:27  1:59   49 1:05:47 22.6  1:09   51   44:19  7:08 2:16:44 
   32   7/48    296 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41 M    32 22:26  1:23  2:10   52 1:05:55 22.6  1:08   63   45:18  7:18 2:16:55 
   33   6/52    151 Jesse Kling             Blaine             MN  32 M    87 24:49  1:31  2:17   56 1:06:29 22.4  1:04   27   42:19  6:49 2:16:56 
   34   2/22    392 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50 M   138 27:06  1:40  2:24   38 1:04:40 23.0  1:03   24   41:46  6:44 2:16:57 
   35   3/10     43 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21 M   128 26:34  1:38  2:15   72 1:07:46 22.0  1:12   11   39:21  6:20 2:17:05 
   36  12/17      9 Nick Madrinich          Chaska             MN  22 M     4 18:50  1:09  1:34  102 1:09:39 21.4  0:59   78   46:16  7:27 2:17:14 
   37   2/49    228 Brian Pellegrini        Minneapolis        MN  37 M    15 20:49  1:17  2:08   67 1:07:31 22.0  1:09   76   46:14  7:27 2:17:49 
   38   3/49    198 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35 M    60 23:35  1:27  2:06   60 1:07:03 22.2  1:05   54   44:40  7:12 2:18:27 
   39   1/33     69 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M    45 23:17  1:26  1:54   46 1:05:35 22.7  0:58   86   46:51  7:33 2:18:33 
   40   4/49    253 Bill Corcoran           Sartell            MN  39 M    70 24:08  1:29  2:24   36 1:04:25 23.1  1:32   84   46:44  7:32 2:19:11 
   41   5/49    196 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  35 M    65 23:58  1:28  2:30   80 1:08:01 21.9  0:56   45   43:57  7:05 2:19:19 
   42   4/7      10 Andrea Myers            Plymouth           MN  36 F    53 23:30  1:26  1:34   85 1:08:42 21.7  1:02   56   44:44  7:12 2:19:29 
   43   8/48    331 Tim Bode                Buffalo            MN  44 M    10 20:33  1:16  2:02   58 1:06:54 22.2                          2:19:32 
   44   2/33     73 John Kallemeyn          Elk River          MN  26 M   282 32:25  1:59  1:45   32 1:04:13 23.2  1:19   12   39:55  6:26 2:19:35 
   45   5/7      19 Ann Snuggerud           Chaska             MN  44 F    52 23:27  1:26  1:59  104 1:09:46 21.3  1:10   38   43:30  7:00 2:19:51 
   46   3/22    412 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54 M    24 21:38  1:20  1:50   26 1:03:41 23.4  1:28  178   51:17  8:16 2:19:53 
   47   6/49    201 Mike Johnson            Shakopee           MN  35 M    21 21:25  1:19  2:21  142 1:11:58 20.7  1:15   34   42:57  6:55 2:19:55 
   48  13/17     20 Cody Stadler            Minneapolis        MN  25 M    73 24:09  1:29  1:52   37 1:04:36 23.0  1:33  111   47:50  7:42 2:19:58 
   49   3/33    109 Adam Konczewski         Sartell            MN  29 M   192 28:44  1:46  2:55   10 1:02:08 23.9  1:31   60   45:04  7:16 2:20:20 
   50   7/52    174 Scott Beesley           St. Paul           MN  34 M   103 25:40  1:34  2:19   55 1:06:27 22.4  1:15   55   44:42  7:12 2:20:21 
   51   7/49    229 Justin Pool             Buffalo            MN  37 M    48 23:23  1:26  2:09   45 1:05:28 22.7  1:27  119   48:08  7:45 2:20:33 
   52   9/48    279 Josh Sprague            Edina              MN  40 M   165 27:41  1:42  1:48   71 1:07:44 22.0  0:51   30   42:42  6:53 2:20:44 
   53   2/32    356 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  46 M    33 22:30  1:23  2:04   74 1:07:52 21.9  1:19   90   47:05  7:35 2:20:47 
   54   4/10     42 Thomas Klinger          Walker             MN  21 M   129 26:37  1:38  2:00   29 1:04:00 23.3  1:15   94   47:07  7:35 2:20:57 
   55   1/17     79 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  26 F    14 20:47  1:17  2:06  152 1:12:45 20.5  0:59   52   44:32  7:10 2:21:06 
   56  10/48    309 Travis Moore            Menomonie          WI  42 M    82 24:41  1:31  2:14   24 1:03:31 23.4  1:06  150   50:01  8:03 2:21:31 
   57  11/48    280 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  40 M    84 24:41  1:31  1:54   76 1:07:56 21.9  1:13   71   45:53  7:23 2:21:35 
   58  12/48    300 Pete Webster            Minneapolis        MN  41 M     7 20:02  1:14  1:59  139 1:11:45 20.7  0:59  107   47:47  7:42 2:22:29 
   59   8/52    175 Neil Cowan              St Louis Park      MN  34 M    13 20:42  1:16  2:38  101 1:09:26 21.4  1:43  117   48:04  7:45 2:22:32 
   60   8/49    213 Travis Jeffrey          Champlin           MN  36 M   209 29:27  1:48  3:19   20 1:03:05 23.6  1:31   62   45:12  7:17 2:22:32 
   61   1/18    163 Angel Hohenstein        Duluth             MN  33 F   164 27:40  1:42  3:15   86 1:08:43 21.7  1:40   22   41:33  6:42 2:22:48 
   62   9/49    214 Christopher Judson      North Branch       MN  36 M   149 27:23  1:41  3:56   47 1:05:38 22.7  1:51   48   44:10  7:07 2:22:56 
   63  10/49    247 Josh Smith              Watertown          MN  38 M   159 27:34  1:41  2:20   33 1:04:16 23.2  1:53   88   46:58  7:34 2:23:00 
   64  13/48    316 Joseph Hill             Sartell            MN  43 M   249 30:47  1:53  2:28   19 1:02:55 23.7  1:19   66   45:34  7:20 2:23:01 
   65   4/33     88 Steven Voss             Maple Grove        MN  27 M    31 22:16  1:22  2:16  202 1:15:18 19.8  1:17   26   42:04  6:47 2:23:08 
   66   2/17    420 Patrick McCann          Birchwood          WI  56 M   106 25:48  1:35  2:19   90 1:09:02 21.6  1:03   65   45:33  7:20 2:23:43 
   67   9/52    164 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33 M   155 27:29  1:41  1:49  113 1:10:06 21.2  1:06   36   43:17  6:58 2:23:46 
   68   5/33     74 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  26 M    91 25:04  1:32  2:21  159 1:13:10 20.3  0:53   28   42:23  6:50 2:23:49 
   69  11/49    193 Ben Bassett             Bloomington        MN  35 M    96 25:18  1:33  2:07  176 1:14:08 20.1  1:14   19   41:07  6:37 2:23:52 
   70   6/33     76 Patrick McCarthy        Minneapolis        MN  26 M    29 22:14  1:22  3:13  110 1:10:03 21.2  1:26   91   47:05  7:35 2:23:59 
   71   3/32    354 Chase Sovell            Minneapolis        MN  45 M    76 24:18  1:29  2:30   66 1:07:29 22.0  1:33  120   48:12  7:46 2:23:59 
   72   1/14    269 Veronica Bond           Rochester          MN  40 F    92 25:05  1:32  2:28   68 1:07:31 22.0  1:29  103   47:42  7:41 2:24:12 
   73  10/52    168 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  33 M   198 29:07  1:47  2:28   87 1:08:56 21.6  1:14   32   42:51  6:54 2:24:35 
   74  11/52    141 Tim Nordberg            Edina              MN  31 M   172 27:58  1:43  2:27   40 1:04:46 23.0  1:35  113   47:58  7:44 2:24:42 
   75   4/32    350 Ted McNamara            Buffalo            MN  45 M   111 25:58  1:35  2:01   42 1:05:00 22.9  1:12  164   50:33  8:09 2:24:43 
   76  14/48    308 Todd King               Andover            MN  42 M    12 20:41  1:16  2:19   89 1:09:00 21.6  1:47  176   51:08  8:14 2:24:53 
   77   6/7    1401 Jessica Rossing                                26 F    63 23:51  1:28  1:54  179 1:14:14 20.0  0:59   49   44:12  7:07 2:25:08 
   78   3/17    426 Skip Fitting            Buffalo            MN  57 M   137 27:03  1:39  2:47   83 1:08:26 21.7  1:18   67   45:38  7:21 2:25:10 
   79  12/52    159 Andrew Zabel            St Cloud           MN  32 M   161 27:35  1:41  2:54   99 1:09:25 21.4  1:11   50   44:16  7:08 2:25:20 
   80   2/18    133 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31 F   102 25:40  1:34  2:43  147 1:12:19 20.6  1:12   41   43:41  7:02 2:25:32 
   81   4/17    413 Mike Ewen               Rochester          MN  55 M   233 30:15  1:51  2:25   59 1:06:59 22.2  1:30   53   44:34  7:11 2:25:42 
   82   3/18    136 Christa Heckman         Woodbury           MN  31 F    30 22:15  1:22  2:31  165 1:13:28 20.3  1:35   83   46:41  7:31 2:26:28 
   83  13/52    156 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  32 M   174 28:01  1:43  1:48   23 1:03:22 23.5  1:15  184   52:07  8:24 2:26:31 
   84  15/48    287 Chad Helgemo            Savage             MN  41 M    68 24:04  1:29  5:05   61 1:07:04 22.2  3:05   98   47:16  7:37 2:26:32 
   85   7/33    115 Chris Van Hoven         Boulder            MN  29 M   105 25:45  1:35  3:28   75 1:07:53 21.9  1:22  126   48:41  7:50 2:27:06 
   86  14/52    184 Eric Meloche            Burnsville Mn      MN  34 M    90 24:59  1:32  2:52   70 1:07:36 22.0  1:19  163   50:31  8:08 2:27:16 
   87   1/5      32 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  18 M   143 27:11  1:40  3:44  122 1:10:36 21.1  1:50   47   44:04  7:06 2:27:22 
   88   2/14    289 Angie Hop Mracek        Rosemount          MN  41 F    43 23:06  1:25  2:41   82 1:08:23 21.8  1:39  180   51:36  8:19 2:27:22 
   89  15/52    128 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30 M   151 27:24  1:41  2:28   81 1:08:05 21.9  1:35  112   47:54  7:43 2:27:25 
   90  16/48    285 David Althoff           St. Paul           MN  41 M   107 25:53  1:35  3:17  100 1:09:26 21.4  1:48   95   47:07  7:35 2:27:29 
   91   2/17     67 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25 F   194 28:48  1:46  2:10   73 1:07:51 21.9  1:06  106   47:45  7:41 2:27:38 
   92   1/3     434 Neil King               Nevis              MN  62 M   108 25:53  1:35  1:58   79 1:08:01 21.9  1:18  165   50:35  8:09 2:27:43 
   93   4/22    411 Arth Gorr               Buffalo            MN  54 M   210 29:27  1:48  3:22  124 1:10:41 21.1  1:27   39   43:32  7:01 2:28:26 
   94  16/52    186 John Nolan              Minneapolis        MN  34 M    36 22:49  1:24  3:10  135 1:11:18 20.9  1:30  144   49:43  8:00 2:28:27 
   95   4/18    167 Molly Larew             Plymouth           MN  33 F   109 25:54  1:35  2:25   69 1:07:36 22.0  1:39  171   50:59  8:13 2:28:30 
   96   3/17     61 Marey Erickson          Waite Park         MN  25 F    77 24:23  1:30  2:07  187 1:14:41 19.9  1:06   77   46:15  7:27 2:28:30 
   97   5/32    375 Mike Berkopec           Eagan              MN  49 M   238 30:20  1:51  2:47   57 1:06:52 22.3  1:33   96   47:13  7:36 2:28:43 
   98   8/33     96 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  28 M   110 25:55  1:35  2:24   88 1:09:00 21.6  1:20  154   50:09  8:05 2:28:45 
   99  17/52    146 Joe Eder                Shakopee           MN  32 M   185 28:32  1:45  2:51   64 1:07:22 22.1  1:25  125   48:39  7:50 2:28:47 
  100  18/52    160 Ryan Barnes             Crystal            MN  33 M   115 26:05  1:36  2:18   97 1:09:22 21.5  1:17  147   49:49  8:02 2:28:49 
  101  17/48    272 John Hoch               Minneapolis        MN  40 M   135 26:57  1:39  3:46   94 1:09:15 21.5  1:48   93   47:07  7:35 2:28:51 
  102  14/17     24 Jim Graif                                      50 M    54 23:31  1:26  2:12   28 1:03:59 23.3  1:18  266   57:57  9:20 2:28:55 
  103   5/17    429 Leonard Klun            Maple Plain        MN  58 M    72 24:09  1:29  2:42                          114   48:01  7:44 2:28:59 
  104   6/32    367 Lee Hetherington        Chaska             MN  48 M   121 26:17  1:37  2:51  106 1:09:54 21.3  1:13  136   49:09  7:55 2:29:21 
  105  18/48    323 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  43 M   114 26:04  1:36  2:35  103 1:09:42 21.3  2:12  129   48:51  7:52 2:29:22 
  106   1/7     363 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  46 F    20 21:20  1:18  2:47  154 1:12:54 20.4  1:54  168   50:39  8:10 2:29:33 
  107   2/5      35 Anton Knack             Prior Lake         MN  19 M    18 21:17  1:18  2:04  180 1:14:14 20.0  1:00  172   51:02  8:13 2:29:34 
  108   5/10     49 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  23 M   247 30:45  1:53  2:39   63 1:07:15 22.1  1:30  101   47:30  7:39 2:29:37 
  109   3/14    299 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41 F   180 28:09  1:43  2:26  125 1:10:42 21.0  1:17   97   47:15  7:37 2:29:47 
  110  12/49    227 Paul Johannsen          Cottage Grove      MN  37 M     6 19:49  1:13  2:39  133 1:11:11 20.9  1:48  223   54:32  8:47 2:29:57 
  111   5/22    404 Steve Theis             Deephaven          MN  52 M   148 27:19  1:40  3:45  249 1:18:11 19.0  2:00    9   38:45  6:15 2:29:58 
  112   7/32    366 Miles Burd              Cottage Grove      MN  48 M    55 23:32  1:27  3:06   98 1:09:24 21.4  1:37  190   52:22  8:26 2:29:58 
  113  19/52    130 Peter Voves             Minneapolis        MN  30 M   181 28:21  1:44  3:29  114 1:10:07 21.2  1:45   80   46:28  7:29 2:30:08 
  114   9/33    104 Robert Rotchadl         White Bear Lake    MN  28 M   269 31:39  1:56  2:18   77 1:08:00 21.9  1:44   82   46:39  7:31 2:30:18 
  115  10/33     84 Brett Johnson           Minneapolis        MN  27 M   145 27:15  1:40  2:17  167 1:13:36 20.2  1:31   70   45:51  7:23 2:30:27 
  116  20/52    119 Casey Hutson            Farmington         MN  30 M   132 26:50  1:39  2:55  168 1:13:36 20.2  1:38   69   45:44  7:22 2:30:42 
  117  13/49    224 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  37 M   168 27:49  1:42  2:04  115 1:10:10 21.2  1:08  148   49:50  8:02 2:31:00 
  118  21/52    188 Eric Schirmers          Champlin           MN  34 M   197 29:06  1:47  3:44  203 1:15:22 19.7  1:20   23   41:39  6:43 2:31:09 
  119  14/49    240 Rob Kalinsky            Maple Grove        MN  38 M   274 32:07  1:58  3:20  121 1:10:33 21.1  1:29   43   43:54  7:04 2:31:21 
  120   5/18    148 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32 F   113 26:01  1:36  1:57   91 1:09:06 21.5  1:03  214   53:28  8:37 2:31:34 
  121  19/48    307 Chad Kelly              Edina              MN  42 M   204 29:18  1:48  2:36  157 1:13:02 20.4  1:28   61   45:12  7:17 2:31:35 
  122  22/52    172 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33 M   206 29:25  1:48  2:45  130 1:10:55 21.0  1:26   92   47:06  7:35 2:31:36 
  123  20/48    330 David Barnes            Lakeville          MN  44 M   146 27:15  1:40  3:21  213 1:15:42 19.7  1:25   44   43:56  7:05 2:31:38 
  124  23/52    181 Todd Klema              Andover            MN  34 M   100 25:33  1:34  2:17  233 1:16:37 19.4  1:13   75   46:09  7:26 2:31:47 
  125   8/32    355 Mark Sullivan           Champlin           MN  45 M   183 28:24  1:44  2:52  126 1:10:48 21.0  1:44  116   48:03  7:44 2:31:48 
  126   6/22    384 Dennis Hetland          Fargo              ND  50 M   141 27:07  1:40  3:13  162 1:13:16 20.3  1:18   87   46:58  7:34 2:31:50 
  127   9/32   1297 Dale Nelson                                    47 M   220 29:49  1:50  2:49   35 1:04:20 23.1  2:07  198   52:49  8:30 2:31:51 
  128  11/33     81 Callen Weispfennig      Minneapolis        MN  26 M   242 30:27  1:52  3:28  120 1:10:31 21.1  1:21   79   46:18  7:28 2:32:03 
  129  24/52    155 Craig Schaler           Eagan              MN  32 M    75 24:16  1:29  2:59  141 1:11:55 20.7  1:19  183   51:49  8:21 2:32:16 
  130  21/48    306 Kevin Hill              Mpls               MN  42 M    99 25:32  1:34  2:48  224 1:16:13 19.5  1:11   81   46:33  7:30 2:32:16 
  131   7/22    403 Pete Royer              Litchfield         MN  52 M   171 27:54  1:43  2:37  134 1:11:16 20.9  1:22  137   49:13  7:56 2:32:21 
  132   1/3     436 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65 M    74 24:16  1:29  3:34  149 1:12:36 20.5  1:45  156   50:15  8:06 2:32:24 
  133   6/18    191 Marci Weiche            Buffalo            MN  34 F   225 29:56  1:50  2:32  182 1:14:21 20.0  0:59   59   44:58  7:15 2:32:43 
  134   7/7      14 Leah Prudhomme          Anoka              MN  33 F   273 31:58  1:57  2:26   44 1:05:13 22.8  2:02  175   51:07  8:14 2:32:45 
  135  22/48    273 Kent Kolstad            Bloomington        MN  40 M   150 27:24  1:41  1:59   84 1:08:31 21.7  1:58  204   53:00  8:32 2:32:49 
  136   1/16    257 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  39 F   296 33:00  2:01  1:58  127 1:10:50 21.0  1:13   73   45:56  7:24 2:32:55 
  137  12/33     62 Sean Feilen             Coon Rapids        MN  25 M   342 36:02  2:12  2:57  132 1:11:07 20.9  2:30   17   40:35  6:32 2:33:09 
  138  23/48    294 Kurt Olsen              New Hope           MN  41 M   212 29:29  1:48  2:27  108 1:09:57 21.3  1:39  149   50:00  8:03 2:33:29 
  139  24/48    295 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41 M   316 34:12  2:06  4:00   48 1:05:39 22.7  2:21  102   47:34  7:40 2:33:45 
  140   2/3     433 Denny Ellingson         Courtland          MN  60 M    42 23:05  1:25  2:14   95 1:09:16 21.5  1:24  267   57:57  9:20 2:33:53 
  141  10/32   1504 Patrick Obrien                                 47 M    83 24:41  1:31  3:38  171 1:13:49 20.2  1:45  153   50:07  8:04 2:33:58 
  142   4/17     65 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  25 F    94 25:11  1:33  1:57  232 1:16:36 19.4  1:04  138   49:16  7:56 2:34:02 
  143  15/49    219 Michael Raum            Fargo              ND  36 M   144 27:14  1:40  2:44  144 1:12:10 20.6  2:14  152   50:03  8:04 2:34:23 
  144  25/48    304 Greg Davenport          St. Paul           MN  42 M    35 22:39  1:23  3:31  129 1:10:53 21.0  2:22  232   55:06  8:53 2:34:30 
  145  26/48    290 Boris Kipper            Fountain City      WI  41 M   275 32:07  1:58  4:16   62 1:07:12 22.1  2:05  135   49:06  7:55 2:34:45 
  146  11/32    352 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45 M   199 29:10  1:47  2:56   92 1:09:11 21.5  2:40  169   50:52  8:12 2:34:48 
  147   2/16    262 Courtney Steilen        Minneapolis        MN  39 F   126 26:25  1:37  2:21  209 1:15:34 19.7  1:57  124   48:38  7:50 2:34:53 
  148  13/33     87 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  27 M   200 29:11  1:47  2:28  146 1:12:14 20.6  2:10  131   48:55  7:53 2:34:55 
  149   5/17     89 Mariane Walin           Circle Pines       MN  27 F   153 27:28  1:41  2:12  138 1:11:39 20.8  1:19  191   52:22  8:26 2:34:59 
  150   3/16    199 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F   229 30:03  1:50  2:45  166 1:13:31 20.2  1:15  105   47:43  7:41 2:35:15 
  151  16/49    197 Chad Frandson           Burnsville         MN  35 M   173 28:00  1:43  2:09   78 1:08:00 21.9  1:18  246   56:06  9:02 2:35:32 
  152  25/52    180 Jason Karpe Karpe       Minneapolis        MN  34 M   217 29:45  1:49  3:19   65 1:07:29 22.0  2:18  196   52:46  8:30 2:35:34 
  153   8/22    406 Michael Murray          Sartell            MN  53 M   205 29:18  1:48  2:54   93 1:09:11 21.5  1:27  200   52:51  8:31 2:35:39 
  154  14/33     83 Chris Foster            West St. Paul      MN  27 M   127 26:29  1:37  2:02   53 1:06:20 22.4  1:40  280   59:17  9:33 2:35:47 
  155   6/17     64 Kelly Handegard         Eden Prairie       MN  25 F   136 26:58  1:39  2:26  210 1:15:35 19.7  1:12  146   49:48  8:01 2:35:57 
  156  26/52    192 Sam West                Madison            WI  34 M   186 28:33  1:45  2:41  197 1:15:12 19.8  2:13  100   47:28  7:39 2:36:05 
  157  27/48    336 Tim Jette               Maple Grove        MN  44 M   208 29:26  1:48  2:27  189 1:14:47 19.9  1:23  118   48:05  7:45 2:36:05 
  158  17/49    264 Scott Veenendall        Hudson             WI  39 M   169 27:50  1:42  3:26  207 1:15:32 19.7  1:18  115   48:01  7:44 2:36:06 
  159   6/10     51 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  23 M    46 23:19  1:26  2:49  264 1:19:37 18.7  0:52  143   49:42  8:00 2:36:17 
  160   6/17    414 Steve Heikkila          Saint Paul         MN  55 M    66 24:00  1:28  3:18  185 1:14:35 20.0  2:06  193   52:33  8:28 2:36:30 
  161  18/49    195 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35 M   243 30:30  1:52  2:52  170 1:13:45 20.2  1:13  121   48:22  7:47 2:36:41 
  162  27/52    138 Nathan Lampi            Buffalo            MN  31 M   166 27:48  1:42  4:18  150 1:12:42 20.5  2:15  142   49:40  8:00 2:36:41 
  163  15/33     78 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  26 M    50 23:24  1:26  2:22  266 1:19:39 18.7  0:53  159   50:26  8:07 2:36:44 
  164  19/49    251 Erich Brelje            Mendota Heights    MN  39 M   176 28:02  1:43  2:15  204 1:15:25 19.7  2:02  132   49:03  7:54 2:36:46 
  165  12/32    379 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  49 M   120 26:15  1:36  2:36  140 1:11:53 20.7  1:32  226   54:47  8:49 2:37:02 
  166  20/49    208 Chris Westerveld        Savage             MN  35 M   147 27:15  1:40  3:51  119 1:10:29 21.1  2:25  212   53:23  8:36 2:37:22 
  167   7/17    102 Sarah Hoffman           St. Louis Park     MN  28 F   207 29:25  1:48  2:01  195 1:15:10 19.8  1:40  139   49:16  7:56 2:37:30 
  168   9/22    381 John Bird               Chanhassen         MN  50 M    89 24:59  1:32  2:48  160 1:13:15 20.3  1:47  228   54:52  8:50 2:37:39 
  169  28/48    332 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  44 M   122 26:17  1:37  3:00  158 1:13:05 20.4  2:01  211   53:20  8:35 2:37:42 
  170   7/17    418 Joe Wildman             Milaca             MN  55 M    37 22:49  1:24  3:30  155 1:12:57 20.4  1:44  254   56:44  9:08 2:37:42 
  171   7/10     47 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22 M   216 29:43  1:49  2:25  109 1:10:02 21.2  1:24  220   54:21  8:45 2:37:52 
  172   4/16    226 Deirdre Hassett         Minneapolis        MN  37 F   226 29:56  1:50  2:04  164 1:13:24 20.3  1:30  174   51:06  8:14 2:38:00 
  173   8/17     92 Leann Cushion           Readlyn            IA  28 F   184 28:25  1:44  2:21  236 1:17:04 19.3  1:21  141   49:24  7:57 2:38:33 
  174  21/49    238 Paul Elliott            Saint Paul         MN  38 M   211 29:28  1:48  3:09  184 1:14:31 20.0  1:41  155   50:15  8:06 2:39:02 
  175  15/17     18 William Simson          Minneapolis        MN  25 M    49 23:23  1:26  2:24  262 1:19:20 18.8  0:53  205   53:06  8:33 2:39:05 
  176  22/49    236 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  38 M   140 27:07  1:40  3:38  137 1:11:35 20.8  1:54  229   54:54  8:51 2:39:06 
  177   9/17     77 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26 F   256 31:10  1:54  2:04  254 1:18:19 19.0  1:12   85   46:48  7:32 2:39:31 
  178   8/10     53 Thomas Mazula           Maple Grove        MN  24 M   167 27:49  1:42  3:06  257 1:18:56 18.9  1:15  123   48:34  7:49 2:39:38 
  179  29/48    333 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44 M   280 32:24  1:59  3:09  178 1:14:12 20.1  2:11  110   47:49  7:42 2:39:42 
  180  30/48    301 Anthony Yung            Duluth             MN  41 M    81 24:39  1:31  3:31  231 1:16:30 19.5  2:11  203   52:58  8:32 2:39:47 
  181  10/17     86 Carie Schaitberger      St. Anthony        MN  27 F    62 23:46  1:27  2:33  219 1:16:00 19.6  1:34  244   55:59  9:01 2:39:50 
  182  10/22    400 Joseph Mundenar         Eden Prairie       MN  52 M   356 37:31  2:18  2:53  117 1:10:13 21.2  1:31  108   47:48  7:42 2:39:53 
  183  13/32    344 Tony Fiorillo           Prior Lake         MN  45 M   294 32:54  2:01  4:13  112 1:10:05 21.2  3:38  134   49:06  7:54 2:39:53 
  184  11/22    410 Gregg Garretson         Lakeville          MN  54 M   123 26:19  1:37  2:57  186 1:14:41 19.9  1:30  224   54:40  8:48 2:40:04 
  185  23/49    237 Jason Eckert            Waverly            MN  38 M    88 24:59  1:32  2:37  211 1:15:37 19.7  1:42  234   55:17  8:54 2:40:09 
  186   8/17    419 Glen Dornfeld           Winona             MN  56 M   125 26:21  1:37  2:13  131 1:11:04 20.9  1:30  284   59:35  9:36 2:40:40 
  187  24/49    252 Angel Colon-Perez       Champlin           MN  39 M   170 27:52  1:42  2:41  194 1:14:57 19.9  1:23  218   53:53  8:41 2:40:44 
  188  25/49    220 Adam Schneider          Plymouth           MN  36 M   235 30:16  1:51  3:04  143 1:12:01 20.7  2:20  206   53:07  8:33 2:40:47 
  189  14/32    360 Andy Leier              Shakopee           MN  46 M   252 31:01  1:54                                177   51:09  8:14 2:40:56 
  190  26/49    235 Clint Balfanz           Lakeville          MN  38 M   131 26:47  1:38  3:00  111 1:10:04 21.2  1:55  282   59:27  9:34 2:41:12 
  191  31/48    303 Mike Corcoran           Grand Forks        ND  42 M   244 30:37  1:52  2:55  107 1:09:56 21.3  2:02  239   55:46  8:59 2:41:13 
  192   7/18    158 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32 F   215 29:33  1:49  3:56  215 1:15:46 19.6  2:15  145   49:46  8:01 2:41:14 
  193   5/16    242 Angela Langsdorf        Minneapolis        MN  38 F   193 28:45  1:46  2:16  173 1:13:54 20.1  1:43  227   54:49  8:50 2:41:25 
  194  32/48    313 Brad Close              Orono              MN  43 M   285 32:39  2:00  2:42  169 1:13:40 20.2  1:20  173   51:06  8:14 2:41:25 
  195  33/48    293 Richard Nordvold        Chaska             MN  41 M    80 24:27  1:30  3:14  181 1:14:18 20.0  2:20  261   57:17  9:14 2:41:35 
  196  15/32    369 Ron Nelson              Eden Prairie       MN  48 M   236 30:16  1:51  3:01  226 1:16:17 19.5  1:41  158   50:22  8:07 2:41:35 
  197  28/52    129 Benjamin Urbanski       Thunder Bay        ON  30 M   265 31:35  1:56  2:56  190 1:14:48 19.9  1:22  170   50:56  8:12 2:41:35 
  198   1/7      56 Lauren Wester           Eagan              MN  24 F    98 25:26  1:34  3:00  268 1:19:41 18.7  1:15  189   52:17  8:25 2:41:38 
  199  16/33     80 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  26 M   157 27:31  1:41  1:59  221 1:16:11 19.5  1:07  231   54:56  8:51 2:41:43 
  200  29/52    131 Hector Benavides        Degraff            MN  31 M   306 33:50  2:04  3:59  156 1:13:00 20.4  2:13  128   48:50  7:52 2:41:49 
  201  27/49    194 Jesse Chappell          Long Lake          MN  35 M    25 21:51  1:20  6:07  234 1:16:57 19.3  1:41  236   55:32  8:57 2:42:06 
  202  28/49    258 Gary Lamott             Coon Rapids        MN  39 M   227 30:00  1:50  3:28  246 1:17:48 19.1  2:16  127   48:44  7:51 2:42:14 
  203  17/33     66 Michael Meisinger       Minneapolis        MN  25 M   133 26:50  1:39  2:25  205 1:15:26 19.7  2:06  237   55:34  8:57 2:42:19 
  204  29/49    234 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37 M   116 26:08  1:36  2:37  222 1:16:12 19.5  1:25  242   55:58  9:01 2:42:19 
  205  30/52    144 Terry Werk              Eden Prairie       MN  31 M   260 31:23  1:55  2:47  192 1:14:49 19.9  1:18  187   52:10  8:24 2:42:26 
  206   1/3      31 Mata Agre               Corcoran           MN  18 F   191 28:43  1:46  2:40  278 1:20:48 18.4  1:28  130   48:52  7:52 2:42:28 
  207  18/33     93 Derek Dahms             Perham             MN  28 M   324 34:55  2:08  3:17  136 1:11:26 20.8  1:36  179   51:18  8:16 2:42:30 
  208   4/14    277 Beth Shipston           Thunder Bay        ON  40 F   346 36:12  2:13  3:08  188 1:14:44 19.9  1:31   89   47:03  7:35 2:42:37 
  209  31/52    125 Justin Pape             Nisswa             MN  30 M   277 32:14  1:58  2:36   96 1:09:20 21.5  1:08  263   57:23  9:14 2:42:39 
  210  34/48    318 Brent Lorenz            Fargo              ND  43 M   248 30:45  1:53  2:23  116 1:10:11 21.2  2:10  259   57:16  9:13 2:42:44 
  211   5/14    340 Tammy Swenson           Long Lake          MN  44 F   203 29:15  1:47  3:49  273 1:20:13 18.5  2:04  104   47:42  7:41 2:43:01 
  212  19/33    106 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29 M   152 27:25  1:41  2:53  148 1:12:26 20.5  1:16  279   59:14  9:32 2:43:13 
  213  20/33    113 Joshua Mork             Minneapolis        MN  29 M    23 21:29  1:19  3:17  248 1:18:01 19.1  1:37  275   58:57  9:30 2:43:20 
  214  16/32    361 Todd Opdahl             Chisago City       MN  46 M   224 29:54  1:50  2:30  145 1:12:11 20.6  1:36  260   57:17  9:13 2:43:25 
  215   2/7      54 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  24 F   119 26:14  1:36  2:47  259 1:19:04 18.8  2:08  210   53:20  8:35 2:43:29 
  216  21/33     98 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28 M   339 35:55  2:12  2:00  183 1:14:31 20.0  1:14  151   50:02  8:04 2:43:40 
  217  32/52    135 John Focke              Saint Louis Park   MN  31 M   325 34:57  2:08  3:18  239 1:17:18 19.2  2:16   72   45:56  7:24 2:43:42 
  218  30/49    223 Jason Anondson          Saint Louis Park   MN  37 M   156 27:30  1:41  2:26  252 1:18:13 19.0  2:01  215   53:37  8:38 2:43:45 
  219   6/16    216 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  36 F   251 30:58  1:54  2:23  242 1:17:28 19.2  1:36  181   51:37  8:19 2:44:00 
  220   8/18    127 Stephanie Potter        Winsted            MN  30 F   310 34:00  2:05  3:23  177 1:14:10 20.1  2:00  161   50:29  8:08 2:44:00 
  221  35/48    274 Mark Lehnert            Savage             MN  40 M   313 34:07  2:05  4:24  161 1:13:16 20.3  3:30  157   50:18  8:06 2:45:33 
  222  17/32    343 Bill Brown              Maple Lake         MN  45 M   142 27:11  1:40  2:26  255 1:18:36 18.9  2:15  233   55:15  8:54 2:45:41 
  223   7/16    267 Connie Wurst            Chaska             MN  39 F   130 26:37  1:38  3:49  240 1:17:21 19.2  2:48  235   55:21  8:55 2:45:54 
  224  33/52    123 Eric Lien               Plymouth           MN  30 M   188 28:38  1:45  3:11  237 1:17:05 19.3  1:27  240   55:46  8:59 2:46:05 
  225  36/48    270 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40 M    97 25:24  1:33  2:49  247 1:17:49 19.1  1:14  276   59:00  9:30 2:46:15 
  226  34/52    120 Nick Johnson            Plymouth           MN  30 M   222 29:52  1:50  2:49  270 1:19:59 18.6  1:25  195   52:37  8:28 2:46:40 
  227  35/52    182 Jerod Krone             St Louis Park      MN  34 M   262 31:27  1:56  3:25  220 1:16:04 19.6  3:00  197   52:49  8:30 2:46:43 
  228   8/16    261 Bridget Rosolanka       Victoria           MN  39 F   271 31:47  1:57  2:39  271 1:20:02 18.6  1:51  162   50:31  8:08 2:46:47 
  229  22/33     68 Mitch Pittman           Minneapolis        MN  25 M   323 34:48  2:08  2:43  206 1:15:29 19.7  1:41  186   52:10  8:24 2:46:49 
  230  36/52    118 Eli Fry                 Minneapolis        MN  30 M   187 28:35  1:45  2:52  151 1:12:44 20.5  1:30  302 1:01:14  9:52 2:46:54 
  231  12/22    394 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51 M   329 35:23  2:10  3:06  123 1:10:39 21.1  2:01  248   56:12  9:03 2:47:19 
  232  18/32    359 Dallas Johnson          Wayzata            MN  46 M   196 28:59  1:46  3:28  118 1:10:22 21.1  1:58  329 1:03:06 10:10 2:47:50 
  233  19/32    364 Charles Julson          Bloomington        MN  47 M   163 27:38  1:42  4:31  277 1:20:45 18.4  2:26  194   52:33  8:28 2:47:52 
  234  20/32    346 Randy Kramer            Buffalo            MN  45 M   270 31:45  1:57  2:41  191 1:14:48 19.9  2:07  252   56:34  9:07 2:47:52 
  235  31/49    211 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  36 M   112 25:59  1:36  4:45  282 1:21:06 18.3  2:29  216   53:38  8:38 2:47:56 
  236  23/33     72 Matthew Dahlke          Apple Valley       MN  26 M    95 25:14  1:33  1:57  174 1:13:55 20.1  5:30  304 1:01:25  9:54 2:48:00 
  237  13/22    398 Carl Hoang              Maple Grove        MN  52 M   241 30:25  1:52  2:49  172 1:13:54 20.1  2:16  272   58:47  9:28 2:48:09 
  238   3/5      30 Vandon Duong            Shakopee           MN  17 M    44 23:09  1:25  2:16  274 1:20:14 18.5  0:47  310 1:01:46  9:57 2:48:10 
  239  37/48    324 Michael Smith           Plymouth           MN  43 M   158 27:33  1:41  2:45  241 1:17:25 19.2  1:36  277   59:11  9:32 2:48:29 
  240  14/22    388 Kevin Register          Fargo              ND  50 M    93 25:11  1:33  2:52  208 1:15:33 19.7  1:26  336 1:03:41 10:15 2:48:41 
  241   2/3     437 John Ramsey             Wayzata            MN  65 M   177 28:03  1:43  3:37  261 1:19:19 18.8  2:01  249   56:21  9:05 2:49:19 
  242  24/33     99 Brandon Hamdorf         Saint Cloud        MN  28 M   334 35:33  2:11  4:28  198 1:15:12 19.8  2:05  185   52:08  8:24 2:49:24 
  243  15/22    383 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  50 M   190 28:42  1:45  3:23  276 1:20:32 18.5  2:27  222   54:29  8:47 2:49:31 
  244  25/33    108 Enoch Hill              Minneapolis        MN  29 M   246 30:42  1:53  3:34  258 1:19:01 18.8  1:52  221   54:25  8:46 2:49:32 
  245   1/5     385 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50 F   354 36:58  2:16  2:48  279 1:20:56 18.4  1:43   99   47:21  7:38 2:49:43 
  246   9/18    457 Heather Huseth                                 32 F   258 31:18  1:55  3:18  238 1:17:10 19.3  1:48  251   56:27  9:05 2:49:59 
  247  21/32    380 Steve Schmidt           Loretto            MN  49 M   336 35:34  2:11  3:32  223 1:16:12 19.5  1:32  217   53:41  8:39 2:50:28 
  248  37/52    190 Corey Vetter            West Fargo         ND  34 M   182 28:23  1:44  2:17  253 1:18:15 19.0  2:10  281   59:25  9:34 2:50:29 
  249   6/14    281 Debbie Tufts            Minneapolis        MN  40 F   293 32:54  2:01  2:36  193 1:14:56 19.9  2:05  268   58:01  9:21 2:50:29 
  250   3/7      52 Collett Mazula          Maple Grove        MN  24 F   365 39:16  2:24  3:08  212 1:15:37 19.7  2:14  160   50:26  8:07 2:50:40 
  251   9/16    246 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38 F   333 35:30  2:10  2:27  292 1:22:02 18.1  1:43  133   49:05  7:54 2:50:45 
  252  16/17     21 Reed Steele             Minneapolis        MN  32 M   340 35:59  2:12  3:20  227 1:16:21 19.5  2:19  199   52:49  8:30 2:50:47 
  253  22/32    373 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  48 M   245 30:41  1:53  3:30  163 1:13:22 20.3  2:07  303 1:01:24  9:53 2:51:02 
  254  32/49    222 Troy Winegarner         Savage             MN  36 M   219 29:48  1:49  3:13  263 1:19:31 18.7  2:13  253   56:34  9:07 2:51:18 
  255  33/49    266 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  39 M   259 31:20  1:55  5:16  300 1:23:14 17.9  3:14  122   48:24  7:48 2:51:26 
  256  23/32    358 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46 M   291 32:53  2:01  2:58  153 1:12:45 20.5  1:46  301 1:01:13  9:52 2:51:33 
  257  38/52    126 Colin Parrott           Minneapolis        MN  30 M   162 27:36  1:41  3:58  317 1:24:45 17.6  2:20  202   52:56  8:32 2:51:33 
  258  39/52    132 Mark Braunschmidt       Sioux Falls        SD  31 M   272 31:58  1:57  4:28  225 1:16:16 19.5  2:32  250   56:21  9:05 2:51:34 
  259  24/32    351 Tom Moody               Hudson             WI  45 M   301 33:23  2:03  4:00  105 1:09:51 21.3  2:32  313 1:01:55  9:58 2:51:38 
  260   9/17    430 Steve Morgan            Faribault          MN  58 M    71 24:09  1:29  4:06  286 1:21:24 18.3  2:02  287 1:00:08  9:41 2:51:46 
  261   2/5     390 Mary Sands              St. Paul           MN  50 F   309 33:58  2:05  2:22  285 1:21:23 18.3  1:38  192   52:32  8:28 2:51:50 
  262  26/33    114 Malai Turnbull          Minneapolis        MN  29 M   299 33:17  2:02  3:12  275 1:20:26 18.5  1:57  213   53:25  8:36 2:52:14 
  263   1/1     428 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F   231 30:12  1:51  3:39  217 1:15:50 19.6  1:23  305 1:01:29  9:54 2:52:32 
  264  25/32    377 John Davis              Buffalo            MN  49 M   268 31:37  1:56  4:11  289 1:21:44 18.2  2:10  208   53:11  8:34 2:52:51 
  265  34/49    244 Anthony Mayer           Hudson             WI  38 M   101 25:34  1:34  4:11  280 1:20:59 18.4  2:00  289 1:00:14  9:42 2:52:57 
  266  10/16    209 B Barrett               Coon Rapids        MN  36 F   118 26:09  1:36  2:09  218 1:15:50 19.6  1:36  354 1:07:16 10:50 2:52:59 
  267  40/52    177 Mike Hanzlik            Minneapolis        MN  34 M   279 32:19  1:59  2:26  229 1:16:26 19.5  1:32  291 1:00:24  9:44 2:53:05 
  268  27/33    103 Jason Meyers            Minneapolis        MN  28 M   221 29:51  1:50  2:44  200 1:15:16 19.8  2:23  332 1:03:14 10:11 2:53:27 
  269  10/18    137 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  31 F   134 26:54  1:39  3:37  356 1:29:33 16.6  2:50  166   50:35  8:09 2:53:28 
  270   7/14    298 Jill Vroman             Marshall           MN  41 F   298 33:12  2:02  4:12  312 1:24:01 17.7  2:58  140   49:22  7:57 2:53:44 
  271  35/49    210 Paul Duncombe           Becker             MN  36 M   139 27:06  1:40  1:59  269 1:19:46 18.7  1:22  337 1:03:50 10:17 2:54:01 
  272  36/49    259 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  39 M   335 35:34  2:11  3:27  214 1:15:43 19.7  1:59  264   57:25  9:15 2:54:06 
  273  37/49    256 Michael Hoenie          Golden Valley      MN  39 M   267 31:36  1:56  3:17  201 1:15:17 19.8  2:23  306 1:01:37  9:55 2:54:08 
  274  11/17     59 Krista Dierkhising      St Louis Park      MN  25 F   218 29:46  1:49  3:33  314 1:24:10 17.7  2:37  219   54:15  8:44 2:54:19 
  275  38/48    337 Terry Klein             Rockford           IL  44 M   201 29:12  1:47  3:28  267 1:19:40 18.7  1:48  294 1:00:37  9:46 2:54:44 
  276  10/17    432 Mike McCammack          Brookings          SD  59 M   360 38:12  2:20  2:53  216 1:15:48 19.6  1:48  247   56:08  9:02 2:54:47 
  277  11/16    205 Amy Schulz              St. Paul           MN  35 F    78 24:24  1:30  4:01  325 1:25:12 17.5  2:35  271   58:45  9:28 2:54:55 
  278  38/49    217 Matt Mauren             Hopkins            MN  36 M   290 32:48  2:00  3:30  288 1:21:26 18.3  4:10  207   53:09  8:34 2:55:01 
  279  11/18    171 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33 F   228 30:01  1:50  3:51  251 1:18:13 19.0  2:32  295 1:00:40  9:46 2:55:14 
  280  11/17    415 Bill Jordan             St Louis Park      MN  55 M   237 30:18  1:51  3:43  235 1:17:01 19.3  2:31  314 1:01:55  9:58 2:55:26 
  281   9/10    454 Daniel Plotkin                                 24 M   315 34:12  2:06  4:27  243 1:17:36 19.2  2:03  262   57:18  9:14 2:55:34 
  282  41/52    154 Derek Salzman           Minneapolis        MN  32 M   195 28:53  1:46  4:36  303 1:23:35 17.8  2:35  243   55:59  9:01 2:55:36 
  283  17/17     17 Robert Simson           St Cloud           MN  20 M    34 22:38  1:23  2:14  327 1:25:20 17.4  0:59  342 1:04:28 10:23 2:55:37 
  284  28/33     94 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  28 M   283 32:35  2:00  3:32  281 1:20:59 18.4  1:34  257   57:12  9:13 2:55:51 
  285   2/7     357 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46 F   303 33:37  2:03  2:27  296 1:22:37 18.0  1:44  245   56:02  9:02 2:56:25 
  286  42/52    153 Justin Rusco            Dayton             MN  32 M   347 36:17  2:13  4:34  301 1:23:21 17.9  2:01  167   50:37  8:09 2:56:47 
  287   4/7      39 Nara Nelson             Bloomington        MN  20 F   328 35:17  2:10  3:15  321 1:24:53 17.5  1:58  182   51:45  8:20 2:57:06 
  288  39/49    250 Brian Binger            Princeton          MN  39 M   240 30:25  1:52  4:49  175 1:13:57 20.1  3:45  340 1:04:14 10:21 2:57:07 
  289  12/17    425 Gregory Cooley          Sartell            MN  57 M   234 30:16  1:51  3:11  199 1:15:15 19.8  2:29  349 1:06:05 10:39 2:57:14 
  290  16/22    402 Chris Poferl            Eden Prairie       MN  52 M   357 37:54  2:19  3:01  128 1:10:52 21.0  2:28  328 1:03:04 10:09 2:57:17 
  291  17/22    393 Jon Bratt               Bird Island        MN  51 M   311 34:01  2:05  5:17  244 1:17:44 19.1  3:12  265   57:36  9:17 2:57:48 
  292  12/17    107 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29 F   117 26:09  1:36  2:55  315 1:24:22 17.6  1:46  322 1:02:45 10:06 2:57:55 
  293  29/33    105 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29 M   344 36:06  2:13  4:22  196 1:15:11 19.8  1:44  296 1:00:41  9:46 2:58:02 
  294   8/14    278 Kari Snyder             Lakeville          MN  40 F   255 31:04  1:54  3:38  349 1:28:58 16.7  1:57  201   52:56  8:31 2:58:30 
  295  12/16    249 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  39 F   287 32:45  2:00  3:26  309 1:23:56 17.7  3:10  241   55:53  9:00 2:59:08 
  296  43/52    145 Michael Duncombe        Becker             MN  32 M   253 31:02  1:54  2:40  290 1:21:44 18.2  1:45  318 1:02:17 10:02 2:59:27 
  297  13/17     90 Hannah Arlich           North St. Paul     MN  28 F   250 30:49  1:53  2:53  336 1:27:06 17.1  1:57  255   56:45  9:08 2:59:28 
  298  14/17     60 Krista Elkie            Gorham             ON  25 F   213 29:33  1:49  3:23  284 1:21:18 18.3  1:31  341 1:04:23 10:22 3:00:06 
  299   9/14    283 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  40 F   289 32:46  2:00  4:06  302 1:23:27 17.8  2:57  256   56:56  9:10 3:00:11 
  300  15/17     91 Kalli Bennett           Bloomington        MN  28 F   266 31:35  1:56  3:40  298 1:22:43 18.0  2:09  293 1:00:36  9:46 3:00:41 
  301   3/7     365 Susan Key               Ironwood           MI  47 F   326 35:01  2:09  3:53  260 1:19:09 18.8  2:27  290 1:00:21  9:43 3:00:48 
  302  10/10     50 Mark Morris             Cokato             MN  23 M   375 41:37  2:33  1:44  230 1:16:29 19.5  1:23  288 1:00:13  9:42 3:01:24 
  303  44/52    179 Nicholas Johnson        Fargo              ND  34 M   254 31:04  1:54  4:33  322 1:24:55 17.5  2:20  274   58:49  9:28 3:01:39 
  304  13/16    203 Kate Leis               Delano             MN  35 F   261 31:25  1:55  4:06  357 1:29:37 16.6  2:45  230   54:55  8:51 3:02:46 
  305  26/32    372 Kurt Stende             Hanover            MN  48 M   300 33:18  2:02  3:42  245 1:17:47 19.1  2:41  345 1:05:27 10:32 3:02:53 
  306   5/7      46 Jessica Hanson          Ramsey             MN  22 F   305 33:45  2:04  3:08  354 1:29:15 16.7  1:37  238   55:38  8:58 3:03:20 
  307  30/33     57 Eric Brown              Saint Paul         MN  25 M   202 29:15  1:47  2:52  250 1:18:12 19.0  2:28  367 1:11:02 11:26 3:03:47 
  308  40/49    230 Garrett Sipple          Circle Pines       MN  37 M   319 34:23  2:06  4:04  265 1:19:39 18.7  2:29  333 1:03:23 10:13 3:03:57 
  309  18/22    391 Tom Tiller              Medina,            MN  50 M   286 32:42  2:00  4:22  318 1:24:49 17.5  1:34  297 1:00:44  9:47 3:04:09 
  310  27/32    370 Roger Remark            Wayzata            MN  48 M   330 35:25  2:10  3:54  319 1:24:51 17.5  1:52  269   58:17  9:23 3:04:17 
  311  41/49    231 Jason Spiller           Hopkins            MN  37 M   175 28:01  1:43  3:05  272 1:20:10 18.6                          3:05:13 
  312  10/14    319 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  43 F   288 32:45  2:00  3:09  329 1:25:30 17.4  2:25  309 1:01:46  9:57 3:05:33 
  313  14/16    254 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39 F   320 34:36  2:07  3:43  295 1:22:36 18.0  2:23  319 1:02:24 10:03 3:05:40 
  314  45/52    166 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33 M    85 24:44  1:31  3:25  364 1:31:40 16.2  3:12  327 1:03:04 10:09 3:06:03 
  315  12/18    157 Anne Stepnick           Hugo               MN  32 F   308 33:55  2:05  3:34  340 1:27:29 17.0  2:27  278   59:12  9:32 3:06:35 
  316  39/48    320 Chad Pederson           Moorhead           MN  43 M   239 30:22  1:52  5:05  352 1:29:14 16.7  1:55  292 1:00:24  9:44 3:06:57 
  317  46/52    140 Joe Nelson              Anoka              MN  31 M   318 34:15  2:06  4:02  283 1:21:16 18.3  2:37  344 1:04:56 10:27 3:07:04 
  318  19/22    408 David Stein             White Bear Lake    MN  53 M   353 36:50  2:15  4:27  331 1:26:02 17.3  2:35  258   57:13  9:13 3:07:06 
  319  42/49    255 Brent Hawley            Thunder Bay        ON  39 M   178 28:04  1:43  3:55  287 1:21:25 18.3  1:42  372 1:12:26 11:40 3:07:31 
  320  43/49    239 Rob Hoehn               Zimmerman          MN  38 M   179 28:05  1:43  3:40  360 1:30:01 16.5  2:25  334 1:03:25 10:13 3:07:34 
  321  13/18    152 Kristin Nord            Buffalo            MN  32 F   278 32:16  1:59  4:20  316 1:24:37 17.6  3:45  324 1:02:48 10:07 3:07:45 
  322  40/48    275 Matt Leis               Delano             MN  40 M   307 33:51  2:04  4:58  332 1:26:09 17.3  3:32  286   59:50  9:38 3:08:19 
  323   3/5     396 Carla Hausladen         Corcoran           MN  51 F   314 34:12  2:06  4:00  346 1:28:46 16.8  3:23  270   58:42  9:27 3:09:02 
  324  28/32    371 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  48 M   327 35:04  2:09  6:10  358 1:29:41 16.6  3:23  225   54:46  8:49 3:09:03 
  325  14/18    124 Deanna Nelson           Anoka              MN  30 F   373 41:14  2:31  3:58  353 1:29:14 16.7  1:40  209   53:19  8:35 3:09:23 
  326  15/18    185 Kim Noha                Saint Paul         MN  34 F    86 24:48  1:31  3:38  373 1:36:32 15.4  2:59  316 1:02:01  9:59 3:09:56 
  327  11/14    284 Stephanie Zschokke      Maple Grove        MN  40 F   337 35:52  2:12  3:49  311 1:23:59 17.7  2:21  338 1:04:03 10:19 3:10:03 
  328  47/52    170 Chris Shian             Lakeville          MN  33 M   292 32:53  2:01  5:10  335 1:26:55 17.1  3:14  321 1:02:40 10:05 3:10:50 
  329  12/14    312 Pamela Balthazor        Minneapolis        MN  43 F   295 32:57  2:01  4:00  328 1:25:22 17.4  3:55  343 1:04:43 10:25 3:10:55 
  330  41/48    328 Doug Whited             Fargo              ND  43 M   352 36:38  2:14  4:27  326 1:25:18 17.4  3:56  299 1:00:54  9:48 3:11:11 
  331  44/49    248 Chad Amundson           Shakopee           MN  39 M   284 32:39  2:00  5:05  294 1:22:31 18.0  2:50  360 1:08:12 10:59 3:11:16 
  332  16/18    187 Jody Roff               Saint Paul         MN  34 F   374 41:37  2:33  3:19  299 1:22:50 18.0  1:54  307 1:01:37  9:55 3:11:16 
  333  29/32    368 Charles McJilton        Katsushika-Ku          48 M   338 35:54  2:12  5:25  320 1:24:52 17.5  4:13  300 1:00:55  9:49 3:11:19 
  334  48/52    139 John Nafus              Montrose           MN  31 M   343 36:05  2:12  5:55  228 1:16:21 19.5  5:19  358 1:07:41 10:54 3:11:19 
  335   6/7      40 Sarah Wright            Edina              MN  20 F   160 27:34  1:41  2:52  362 1:30:41 16.4  1:25  363 1:09:08 11:08 3:11:38 
  336  16/17     58 Noelle Buss             New Brighton       MN  25 F   312 34:06  2:05  3:41  339 1:27:29 17.0  2:13  339 1:04:12 10:20 3:11:40 
  337  31/33     75 Ben Krey                Blaine             MN  26 M   345 36:11  2:13  3:26  338 1:27:28 17.0  2:03  320 1:02:36 10:05 3:11:42 
  338  15/16    225 Stephenie Elliott       Saint Paul         MN  37 F   331 35:25  2:10  4:05  347 1:28:55 16.7  1:28  315 1:01:59  9:59 3:11:49 
  339  42/48    334 Douglas Grennan         Edina              MN  44 M   368 39:34  2:25  5:29  297 1:22:43 18.0  2:59  325 1:02:57 10:08 3:13:39 
  340  13/14    286 Heidi Brown             Rush City          MN  41 F   232 30:14  1:51  8:04  381 1:44:04 14.3  7:22   46   44:02  7:06 3:13:44 
  341  30/32    348 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  45 M   214 29:33  1:49  4:41  291 1:21:48 18.2  3:04  378 1:14:59 12:04 3:14:03 
  342  13/17    422 Rick Agar               Duluth             MN  57 M   230 30:08  1:51  3:39  355 1:29:27 16.6  1:54  361 1:09:03 11:07 3:14:09 
  343   4/7     347 Lori Langlie            Blaine             MN  45 F   189 28:38  1:45  3:02  330 1:25:40 17.4  2:15  377 1:14:45 12:02 3:14:18 
  344  31/32    374 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  48 M   376 42:11  2:35  6:27  306 1:23:42 17.8  3:33  273   58:48  9:28 3:14:39 
  345  32/33     82 Christopher Adams       St Paul            MN  27 M   257 31:11  1:55  5:02  308 1:23:48 17.8  3:01  369 1:11:47 11:34 3:14:47 
  346  49/52    173 Paul Albers             Burnsville         MN  34 M   372 41:11  2:31  3:50  334 1:26:44 17.2  2:48  298 1:00:51  9:48 3:15:21 
  347  33/33     71 Peter Cyr               Richfield          MN  26 M   385 54:23  3:19  3:49  307 1:23:45 17.8  1:43  188   52:14  8:25 3:15:52 
  348  14/17    423 Rodney Barnes           Maple Grove        MN  57 M   381 43:18  2:39  4:28  256 1:18:50 18.9  3:21  350 1:06:11 10:39 3:16:06 
  349  50/52    142 Jacob Shepard           Saint Michael      MN  31 M   332 35:30  2:10  3:56  365 1:32:02 16.2  1:58  330 1:03:06 10:10 3:16:29 
  350  43/48    322 Wayne Safranski         Plymouth           MN  43 M   351 36:30  2:14  7:51  344 1:28:36 16.8  4:00  285   59:36  9:36 3:16:32 
  351  44/48    325 Mark Ternes             Fargo              ND  43 M   302 33:26  2:03  4:48  342 1:27:43 17.0  4:23  351 1:06:32 10:43 3:16:51 
  352  15/17    417 Jim Vonasek             Big Lake           MN  55 M   350 36:28  2:14  5:16  310 1:23:57 17.7  2:11  366 1:09:47 11:14 3:17:38 
  353   5/7     345 Christine Kane          Minneapolis        MN  45 F   317 34:14  2:06  4:08  345 1:28:46 16.8  3:31  355 1:07:19 10:50 3:17:56 
  354  45/48   1509 Jason Haroux                                   42 M   297 33:11  2:02  6:44  361 1:30:02 16.5  5:05  326 1:03:01 10:09 3:18:01 
  355   6/7     349 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  45 F   361 38:22  2:21  3:29  363 1:31:19 16.3  1:31  335 1:03:33 10:14 3:18:13 
  356   4/5     397 Julie Heuer             Fargo              ND  51 F   322 34:46  2:08  4:41  313 1:24:08 17.7  2:45  371 1:12:08 11:37 3:18:25 
  357  46/48    302 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  42 M   366 39:29  2:25  4:49  324 1:25:11 17.5  2:31  352 1:06:35 10:43 3:18:32 
  358   3/3     435 George Rux              North Oaks         MN  63 M   341 35:59  2:12  6:08  304 1:23:36 17.8  5:22  357 1:07:39 10:54 3:18:42 
  359  45/49    241 Tom Kielty              Elk River          MN  38 M   382 45:49  2:48  3:22  293 1:22:23 18.1  1:48  346 1:05:58 10:37 3:19:19 
  360  16/16    206 Emily Waitz             Hopkins            MN  35 F   358 38:07  2:20  3:08  359 1:29:57 16.5  1:54  353 1:07:09 10:49 3:20:12 
  361   2/3      36 Amanda Okerson          Big Lake           MN  19 F   223 29:52  1:50  4:50  377 1:42:08 14.6  1:34  331 1:03:13 10:11 3:21:34 
  362  20/22    386 Patrick Noaker          Deephaven          MN  50 M   348 36:18  2:13  4:09  337 1:27:15 17.1  3:22  368 1:11:14 11:28 3:22:16 
  363  51/52    116 Kevin Andrews           Wayzata            MN  30 M   379 42:28  2:36  4:06  348 1:28:57 16.7  1:16  348 1:06:02 10:38 3:22:48 
  364   7/7      55 Carissa Stephens        South Saint Paul   MN  24 F   264 31:35  1:56  4:04  350 1:29:13 16.7  3:23  376 1:14:38 12:01 3:22:50 
  365  17/18    183 Elizabeth Lindow        Richfield          MN  34 F   370 40:18  2:28  4:14  333 1:26:17 17.2  3:18  365 1:09:24 11:11 3:23:29 
  366   4/5      33 Matthew Thomazin        Minneapolis        MN  18 M   154 27:29  1:41  2:28  368 1:33:36 15.9  1:23  381 1:19:11 12:45 3:24:04 
  367  46/49    245 Matthew Petz            Elk River          MN  38 M   263 31:29  1:56  5:11  367 1:33:11 16.0  2:38  373 1:13:04 11:46 3:25:31 
  368  21/22    409 Douglas Beath           Stillwater         MN  54 M   281 32:24  1:59  5:55  380 1:43:04 14.4  1:50  323 1:02:45 10:06 3:25:57 
  369   3/3     438 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71 M   384 47:44  2:55  5:40  343 1:27:51 16.9  3:24  317 1:02:07 10:00 3:26:43 
  370  47/49    200 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35 M   355 37:16  2:17  4:19  305 1:23:37 17.8  2:55  380 1:19:03 12:44 3:27:09 
  371  22/22    389 Drake Rosenwinkel       Madison Lake       MN  50 M   367 39:33  2:25  5:04  323 1:25:00 17.5  3:49  375 1:13:55 11:54 3:27:19 
  372   5/5     405 Kathryn Carlson         Waite Prk          MN  53 F   378 42:14  2:35  3:43  351 1:29:13 16.7  3:12  364 1:09:12 11:09 3:27:33 
  373  17/17    101 Shannon Haugen          St Cloud           MN  28 F   321 34:45  2:08  5:02  375 1:37:48 15.2  3:10  359 1:08:04 10:58 3:28:48 
  374  47/48    327 Jim Vancura             Delano             MN  43 M   276 32:10  1:58 17:03  371 1:35:52 15.5  3:58  312 1:01:53  9:58 3:30:55 
  375  32/32    362 David Vancura           St. Paul           MN  46 M   304 33:40  2:04 15:33  372 1:35:55 15.5  3:56  311 1:01:53  9:58 3:30:55 
  376   3/3      34 Paige Bell              Ham Lake           MN  19 F   371 40:43  2:29  2:23  382 1:46:35 14.0  0:52  308 1:01:41  9:56 3:32:11 
  377  48/49    263 Tom Vancura             St. Paul           MN  39 M   383 46:55  2:52  4:20  370 1:35:52 15.5  6:23  283   59:28  9:35 3:32:56 
  378  52/52    162 Brad Gregory            Minneapolis        MN  33 M   377 42:14  2:35  9:04  341 1:27:37 17.0  5:11  362 1:09:08 11:08 3:33:13 
  379  16/17    416 Raymond Smith           Otsego             MN  55 M   359 38:08  2:20  4:33  366 1:33:09 16.0  3:04  382 1:19:43 12:50 3:38:35 
  380  17/17    421 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56 M   380 43:05  2:38  9:01  376 1:39:40 14.9  2:50  347 1:06:01 10:38 3:40:35 
  381  18/18    149 Shanna Helminen         Eden Prairie       MN  32 F   369 39:43  2:26  4:46  378 1:42:21 14.5  2:43  374 1:13:39 11:52 3:43:11 
  382  49/49    204 Christopuer Petz        Buffalo            MN  35 M   363 38:36  2:22  3:40  383 1:49:11 13.6  2:34  370 1:12:04 11:36 3:46:02 
  383   5/5      38 Thomas Tincher          Red Wing           MN  19 M   349 36:27  2:14  4:06  384 1:56:58 12.7  2:52  356 1:07:27 10:52 3:47:47 
  384   7/7     353 Jody Orfield            Golden Valley      MN  45 F   364 39:14  2:24  8:04  374 1:37:28 15.3  3:29  383 1:24:55 13:40 3:53:07 
  385  14/14    276 Carla Riemer            Belle Plaine       MN  40 F   362 38:35  2:22  4:58  379 1:42:31 14.5  5:36  384 1:29:25 14:24 4:01:03 
  386  48/48    339 Daniel Starks           Otsego             MN  44 M   386 64:35  3:57  4:20  369 1:35:34 15.6  2:24  379 1:17:37 12:30 4:04:28 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1 1529 Go Daddy!                                                               1   53:14 28.0  0:37    1   34:12  5:31 1:50:07 
           Matt Hoffman , Josh Roeser , Joe Mahoney               
    2 1531 Periscope                                        6 24:02  1:28  1:05    2 1:05:53 22.6  0:39    3   44:03  7:06 2:15:39 
           Katy Coombe , Greg Kurowski , Aaron Martin             
    3  335 Tri Fitness #2                                                          3 1:08:56 21.6  0:37    4   46:06  7:26 2:17:36 
           Anthony Hutchinson , Vahid Gadrzadea , Stetson Steele  
    4 1517 Billy Stoves                                     2 23:21  1:26  1:29    4 1:09:14 21.5  1:41    7   51:18  8:16 2:27:02 
           Katie Stover , Curt Billmeyer ,                        
    5 1525 Graisseurs Du Sang                               8 27:35  1:41  1:26    8 1:20:12 18.6  0:42    2   41:49  6:44 2:31:43 
           Shawn Evans , Jason Kobs , Tyler Carlson               
    6 1518 ARCH BISHOPS                                     7 25:23  1:33  1:30   10 1:22:35 18.0  1:04    6   48:25  7:48 2:38:56 
           Kilian Bishop , Phil Bishop , Nick Bishop              
    7 1526 Soles Inspired                                   5 24:01  1:28  1:37    9 1:20:49 18.4  0:56    8   52:36  8:28 2:39:57 
           Deb Ginzl , Ginny Lee , Theresa Gaffney                
    8 1519 To Tri or Not to Tri                            12 32:21  1:59  1:42    5 1:14:07 20.1  0:42   12   57:41  9:17 2:46:31 
           Christine Brodeen , Mike Downs , Jonas Johnson         
    9 1533 NWB                                             11 29:40  1:49  1:16                           13   57:58  9:20 2:46:36 
           Sean Walsh , Heath Nelson , Megan Borkoski             
   10 1521 Silver Fox                                       3 23:50  1:28  1:32    7 1:19:54 18.6  1:19   15 1:00:33  9:45 2:47:07 
           Jed Field , John Choi , Karrie Schaefer                
   11 1524 What doesn't kill us                             1 23:14  1:25  1:51   11 1:24:45 17.6  1:01   10   56:28  9:06 2:47:17 
           Todd Erickson , Denis Ostroot , Steve Euller           
   12 1523 Tri & Beat Us                                   13 33:30  2:03  3:37   13 1:28:38 16.8  1:01   14   58:56  9:29 3:05:41 
           Carol Dean ,  , Elizabeth Connelly                      
   13 1530 Defeat Caleb                                    10 28:04  1:43  2:29   15 1:37:58 15.2  1:13   16 1:00:36  9:46 3:10:18 
           Brad Dewing , Jason Lehmer , Rebecca Lehmer            
   14 1535 The Prions                                      16 40:34  2:29  4:18   12 1:25:21 17.4  0:50   17 1:00:43  9:47 3:11:44 
           Matthew Prior ,  , Sheila Prior                         
   15 1534 southern pride & yankee s                        9 27:49  1:42  1:20   14 1:29:39 16.6  1:25   19 1:14:44 12:02 3:14:55 
           Linnea Pallesen , Jordan Cornelious ,                  
   16 1516 AL                                              15 37:31  2:18  1:50   16 1:39:00 15.0  0:51    9   55:59  9:01 3:15:09 
           Emily Linder , Kate Anderson , Rick Linder             
   17 1527 Three Speed                                     17 66:50  4:05  2:13    6 1:19:19 18.8  1:00    5   48:08  7:45 3:17:29 
           Kelly Savage , Marvin Gordon , Warren Hegge            
   18 1515 Triple Threat                                    4 24:00  1:28  1:27   17 1:42:38 14.5  1:02   18 1:13:51 11:54 3:22:56 
           Peyton Adams , Peyton Adams , Maddy Mcnearney          
   19 1528 MOMS ROCK                                       14 37:07  2:16  1:39   18 1:49:37 13.6  1:03   11   56:44  9:08 3:26:07 
           Jennifer Heisel , Lori Hansen , Sara Knutson           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  41 Dustin Grage            Buffalo            MN  21 M      5 55:06  3:22  5:49    1   48:14 30.9  2:06    1 1:03:01 10:09 2:54:13 
 215 Karen Bebchuk           Plymouth           MN  45 F      3 27:01  1:39  3:04    2 1:20:09 18.6  3:42                            
1508 Claire Henderson                               23 F      2 22:03  1:21  3:08                                                    
 292 Julie McAlpin           Buffalo            MN  41 F      4 37:24  2:17  4:53                                                    
  37 Amanda Paulson          Monticello         MN  19 F      1 21:16  1:18                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 David Holden            North Hudson       WI  43 M   18:30  1:08 
    2 Devon Palmer            Minneapolis        MN  25 M   18:35  1:08 
    3 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   18:47  1:09 
    4 Nick Madrinich          Chaska             MN  22 M   18:50  1:09 
    5 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  42 M   18:53  1:10 
    6 Paul Johannsen          Cottage Grove      MN  37 M   19:49  1:13 
    7 Pete Webster            Minneapolis        MN  41 M   20:02  1:14 
    8 Chris Legh                                     39 M   20:02  1:14 
    9 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M   20:29  1:15 
   10 Tim Bode                Buffalo            MN  44 M   20:33  1:16 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Devon Palmer            Minneapolis        MN  25 M   55:33 26.8 
    2 Chris Legh                                     39 M   56:51 26.2 
    3 Patrick Parish          Bloomington        MN  27 M   58:21 25.5 
    4 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27 M   58:23 25.5 
    5 Brendan Halpin                                 28 M   58:53 25.3 
    6 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   59:00 25.2 
    7 Steven Hohenstein       Duluth             MN  34 M 1:00:11 24.7 
    8 David Holden            North Hudson       WI  43 M 1:00:58 24.4 
    9 John Klem               Menomonie          WI  41 M 1:01:08 24.3 
   10 Adam Konczewski         Sartell            MN  29 M 1:02:08 23.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Patrick Parish          Bloomington        MN  27 M   34:36  5:35 
    2 Chris Legh                                     39 M   35:23  5:42 
    3 Brendan Halpin                                 28 M   36:36  5:54 
    4 Julien Sein             Minneapolis        MN  31 M   37:40  6:04 
    5 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30 M   37:45  6:05 
    6 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   37:56  6:07 
    7 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  22 M   38:22  6:11 
    8 Devon Palmer            Minneapolis        MN  25 M   38:32  6:13 
    9 Steve Theis             Deephaven          MN  52 M   38:45  6:15 
   10 John Taipale            Eau Claire         WI  26 M   38:59  6:17 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Chris Legh                                     39    6 20:02  1:14  1:15    2   56:51 26.2  0:44    2   35:23  5:42 1:54:13 
    2   12 Devon Palmer            Minneapolis        MN  25    2 18:35  1:08  1:35    1   55:33 26.8  0:57    6   38:32  6:13 1:55:09 
    3   13 Patrick Parish          Bloomington        MN  27    9 22:10  1:22  1:18    3   58:21 25.5  0:40    1   34:36  5:35 1:57:04 
    4   22 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    3 18:47  1:09  1:32    6   59:00 25.2  0:59    5   37:56  6:07 1:58:12 
    5  311 Brendan Halpin                                 28   11 22:53  1:24  1:35    5   58:53 25.3  0:55    3   36:36  5:54 2:00:50 
    6    5 David Holden            North Hudson       WI  43    1 18:30  1:08  1:22    7 1:00:58 24.4  0:52    8   40:23  6:30 2:02:03 
    7    3 Sean Cooley             Grand Forks        ND  27    7 20:29  1:15  1:22    4   58:23 25.5  0:49   10   41:11  6:38 2:02:13 
    8   16 Julien Sein             Minneapolis        MN  31    8 21:17  1:18  1:35   13 1:04:51 22.9  0:47    4   37:40  6:04 2:06:08 
    9   23 John Taipale            Eau Claire         WI  26   12 23:21  1:26  1:40   10 1:03:18 23.5  0:55    7   38:59  6:17 2:08:10 
   10   11 Scott Myers             Plymouth           MN  36   15 24:05  1:29  1:40    8 1:02:09 23.9  1:04    9   40:28  6:31 2:09:24 
   11    6 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  42    5 18:53  1:10  1:27    9 1:02:39 23.8  0:59   12   47:49  7:42 2:11:46 
   12    9 Nick Madrinich          Chaska             MN  22    4 18:50  1:09  1:34   14 1:09:39 21.4  0:59   11   46:16  7:27 2:17:14 
   13   20 Cody Stadler            Minneapolis        MN  25   16 24:09  1:29  1:52   12 1:04:36 23.0  1:33   13   47:50  7:42 2:19:58 
   14   24 Jim Graif                                      50   14 23:31  1:26  2:12   11 1:03:59 23.3  1:18   16   57:57  9:20 2:28:55 
   15   18 William Simson          Minneapolis        MN  25   13 23:23  1:26  2:24   16 1:19:20 18.8  0:53   15   53:06  8:33 2:39:05 
   16   21 Reed Steele             Minneapolis        MN  32   17 35:59  2:12  3:20   15 1:16:21 19.5  2:19   14   52:49  8:30 2:50:47 
   17   17 Robert Simson           St Cloud           MN  20   10 22:38  1:23  2:14   17 1:25:20 17.4  0:59   17 1:04:28 10:23 2:55:37 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Cathy Yndestand                                33    1 20:33  1:16  1:30    3 1:04:17 23.1  0:49    1   42:37  6:52 2:09:45 
    2   25 Suzie Fox                                      28    2 23:25  1:26  1:33    1 1:02:50 23.7  0:53    2   43:03  6:56 2:11:42 
    3    4 Kortney Haag            Maple Grove        MN  33    5 23:34  1:27  1:38    2 1:04:11 23.2  0:57    6   44:48  7:13 2:15:06 
    4   10 Andrea Myers            Plymouth           MN  36    4 23:30  1:26  1:34    5 1:08:42 21.7  1:02    5   44:44  7:12 2:19:29 
    5   19 Ann Snuggerud           Chaska             MN  44    3 23:27  1:26  1:59    6 1:09:46 21.3  1:10    3   43:30  7:00 2:19:51 
    6 1401 Jessica Rossing                                26    6 23:51  1:28  1:54    7 1:14:14 20.0  0:59    4   44:12  7:07 2:25:08 
    7   14 Leah Prudhomme          Anoka              MN  33    7 31:58  1:57  2:26    4 1:05:13 22.8  2:02    7   51:07  8:14 2:32:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  189 Chris Stevens           New Richmond       WI  34   26 22:58  1:25  1:45   11 1:03:11 23.6  0:56    6   39:58  6:26 2:08:46 
    2  314 Dan Friedrichs          Mankato            MN  43   39 23:55  1:28  1:49    5 1:02:15 23.9  0:51    7   40:15  6:29 2:09:03 
    3  122 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30   42 24:01  1:28  1:36   27 1:05:02 22.9  0:48    1   37:45  6:05 2:09:09 
    4   44 Jake Cooley             Grand Forks        ND  22   36 23:35  1:27  1:56    4 1:02:13 23.9  1:00    9   40:44  6:34 2:09:27 
    5  291 John Klem               Menomonie          WI  41    7 21:05  1:18  1:58    2 1:01:08 24.3  1:16   38   44:56  7:14 2:10:22 
    6  143 Micha Turman            Minneapolis        MN  31   35 23:34  1:27  1:46    7 1:02:23 23.9  0:55   14   41:53  6:45 2:10:29 
    7  427 Gregory Taylor          Yankton            MN  57   25 22:55  1:24  1:50    6 1:02:19 23.9  1:16   24   43:18  6:59 2:11:36 
    8  310 Derek Rogers            Edina              MN  42   11 21:26  1:19  2:40   14 1:03:38 23.4  1:21   21   42:53  6:55 2:11:57 
    9   45 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  22   85 26:21  1:37  1:39   24 1:04:41 23.0  1:11    2   38:22  6:11 2:12:11 
   10  326 Bob Thompson            Minneapolis        MN  43    8 21:15  1:18  2:00    8 1:02:52 23.7  1:16   52   46:06  7:26 2:13:27 
   11  451 Doug Barkema                                   36   38 23:41  1:27  1:57   18 1:04:00 23.3  1:06   19   42:48  6:54 2:13:29 
   12  178 Steven Hohenstein       Duluth             MN  34   50 24:25  1:30  2:02    1 1:00:11 24.7  1:18   47   45:41  7:22 2:13:36 
   13  176 Derek Haag              Maple Grove        MN  34   15 21:53  1:21  1:37   16 1:03:51 23.3  0:49   43   45:31  7:20 2:13:39 
   14  315 Jay Heikkila            Delano             MN  43   16 22:03  1:21  2:05   34 1:05:54 22.6  1:20   27   43:41  7:02 2:15:01 
   15  288 David Hoeffel           Woodbury           MN  41   70 25:40  1:34  2:11   33 1:05:49 22.6  0:55   11   41:17  6:39 2:15:50 
   16  399 Brad Johnson            North Mankato      MN  52   24 22:52  1:24  1:55   37 1:06:25 22.4  1:07   26   43:36  7:01 2:15:53 
   17  378 David Knack             Prior Lake         MN  49   34 23:32  1:27  1:59   32 1:05:47 22.6  1:09   34   44:19  7:08 2:16:44 
   18  296 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41   19 22:26  1:23  2:10   35 1:05:55 22.6  1:08   42   45:18  7:18 2:16:55 
   19  151 Jesse Kling             Blaine             MN  32   57 24:49  1:31  2:17   39 1:06:29 22.4  1:04   16   42:19  6:49 2:16:56 
   20  392 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50   95 27:06  1:40  2:24   23 1:04:40 23.0  1:03   13   41:46  6:44 2:16:57 
   21   43 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21   88 26:34  1:38  2:15   53 1:07:46 22.0  1:12    4   39:21  6:20 2:17:05 
   22  228 Brian Pellegrini        Minneapolis        MN  37    6 20:49  1:17  2:08   50 1:07:31 22.0  1:09   54   46:14  7:27 2:17:49 
   23  198 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35   37 23:35  1:27  2:06   43 1:07:03 22.2  1:05   36   44:40  7:12 2:18:27 
   24   69 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25   29 23:17  1:26  1:54   29 1:05:35 22.7  0:58   60   46:51  7:33 2:18:33 
   25  253 Bill Corcoran           Sartell            MN  39   44 24:08  1:29  2:24   22 1:04:25 23.1  1:32   59   46:44  7:32 2:19:11 
   26  196 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  35   40 23:58  1:28  2:30   60 1:08:01 21.9  0:56   30   43:57  7:05 2:19:19 
   27  331 Tim Bode                Buffalo            MN  44    3 20:33  1:16  2:02   41 1:06:54 22.2                          2:19:32 
   28   73 John Kallemeyn          Elk River          MN  26  207 32:25  1:59  1:45   19 1:04:13 23.2  1:19    5   39:55  6:26 2:19:35 
   29  412 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54   13 21:38  1:20  1:50   15 1:03:41 23.4  1:28  126   51:17  8:16 2:19:53 
   30  201 Mike Johnson            Shakopee           MN  35   10 21:25  1:19  2:21  113 1:11:58 20.7  1:15   22   42:57  6:55 2:19:55 
   31  109 Adam Konczewski         Sartell            MN  29  142 28:44  1:46  2:55    3 1:02:08 23.9  1:31   39   45:04  7:16 2:20:20 
   32  174 Scott Beesley           St. Paul           MN  34   69 25:40  1:34  2:19   38 1:06:27 22.4  1:15   37   44:42  7:12 2:20:21 
   33  229 Justin Pool             Buffalo            MN  37   31 23:23  1:26  2:09   28 1:05:28 22.7  1:27   84   48:08  7:45 2:20:33 
   34  279 Josh Sprague            Edina              MN  40  119 27:41  1:42  1:48   52 1:07:44 22.0  0:51   18   42:42  6:53 2:20:44 
   35  356 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  46   20 22:30  1:23  2:04   54 1:07:52 21.9  1:19   63   47:05  7:35 2:20:47 
   36   42 Thomas Klinger          Walker             MN  21   89 26:37  1:38  2:00   17 1:04:00 23.3  1:15   67   47:07  7:35 2:20:57 
   37  309 Travis Moore            Menomonie          WI  42   53 24:41  1:31  2:14   13 1:03:31 23.4  1:06  106   50:01  8:03 2:21:31 
   38  280 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  40   55 24:41  1:31  1:54   56 1:07:56 21.9  1:13   50   45:53  7:23 2:21:35 
   39  300 Pete Webster            Minneapolis        MN  41    2 20:02  1:14  1:59  110 1:11:45 20.7  0:59   74   47:47  7:42 2:22:29 
   40  175 Neil Cowan              St Louis Park      MN  34    5 20:42  1:16  2:38   77 1:09:26 21.4  1:43   82   48:04  7:45 2:22:32 
   41  213 Travis Jeffrey          Champlin           MN  36  155 29:27  1:48  3:19   10 1:03:05 23.6  1:31   41   45:12  7:17 2:22:32 
   42  214 Christopher Judson      North Branch       MN  36  106 27:23  1:41  3:56   30 1:05:38 22.7  1:51   32   44:10  7:07 2:22:56 
   43  247 Josh Smith              Watertown          MN  38  115 27:34  1:41  2:20   20 1:04:16 23.2  1:53   62   46:58  7:34 2:23:00 
   44  316 Joseph Hill             Sartell            MN  43  185 30:47  1:53  2:28    9 1:02:55 23.7  1:19   45   45:34  7:20 2:23:01 
   45   88 Steven Voss             Maple Grove        MN  27   18 22:16  1:22  2:16  159 1:15:18 19.8  1:17   15   42:04  6:47 2:23:08 
   46  420 Patrick McCann          Birchwood          WI  56   72 25:48  1:35  2:19   67 1:09:02 21.6  1:03   44   45:33  7:20 2:23:43 
   47  164 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33  111 27:29  1:41  1:49   87 1:10:06 21.2  1:06   23   43:17  6:58 2:23:46 
   48   74 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  26   61 25:04  1:32  2:21  127 1:13:10 20.3  0:53   17   42:23  6:50 2:23:49 
   49  193 Ben Bassett             Bloomington        MN  35   64 25:18  1:33  2:07  140 1:14:08 20.1  1:14   10   41:07  6:37 2:23:52 
   50   76 Patrick McCarthy        Minneapolis        MN  26   17 22:14  1:22  3:13   84 1:10:03 21.2  1:26   64   47:05  7:35 2:23:59 
   51  354 Chase Sovell            Minneapolis        MN  45   49 24:18  1:29  2:30   49 1:07:29 22.0  1:33   85   48:12  7:46 2:23:59 
   52  168 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  33  146 29:07  1:47  2:28   64 1:08:56 21.6  1:14   20   42:51  6:54 2:24:35 
   53  141 Tim Nordberg            Edina              MN  31  126 27:58  1:43  2:27   25 1:04:46 23.0  1:35   78   47:58  7:44 2:24:42 
   54  350 Ted McNamara            Buffalo            MN  45   76 25:58  1:35  2:01   26 1:05:00 22.9  1:12  117   50:33  8:09 2:24:43 
   55  308 Todd King               Andover            MN  42    4 20:41  1:16  2:19   66 1:09:00 21.6  1:47  124   51:08  8:14 2:24:53 
   56  426 Skip Fitting            Buffalo            MN  57   94 27:03  1:39  2:47   62 1:08:26 21.7  1:18   46   45:38  7:21 2:25:10 
   57  159 Andrew Zabel            St Cloud           MN  32  116 27:35  1:41  2:54   75 1:09:25 21.4  1:11   33   44:16  7:08 2:25:20 
   58  413 Mike Ewen               Rochester          MN  55  169 30:15  1:51  2:25   42 1:06:59 22.2  1:30   35   44:34  7:11 2:25:42 
   59  156 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  32  128 28:01  1:43  1:48   12 1:03:22 23.5  1:15  129   52:07  8:24 2:26:31 
   60  287 Chad Helgemo            Savage             MN  41   43 24:04  1:29  5:05   44 1:07:04 22.2  3:05   70   47:16  7:37 2:26:32 
   61  115 Chris Van Hoven         Boulder            MN  29   71 25:45  1:35  3:28   55 1:07:53 21.9  1:22   90   48:41  7:50 2:27:06 
   62  184 Eric Meloche            Burnsville Mn      MN  34   60 24:59  1:32  2:52   51 1:07:36 22.0  1:19  116   50:31  8:08 2:27:16 
   63   32 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  18  100 27:11  1:40  3:44   96 1:10:36 21.1  1:50   31   44:04  7:06 2:27:22 
   64  128 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30  108 27:24  1:41  2:28   61 1:08:05 21.9  1:35   77   47:54  7:43 2:27:25 
   65  285 David Althoff           St. Paul           MN  41   73 25:53  1:35  3:17   76 1:09:26 21.4  1:48   68   47:07  7:35 2:27:29 
   66  434 Neil King               Nevis              MN  62   74 25:53  1:35  1:58   59 1:08:01 21.9  1:18  118   50:35  8:09 2:27:43 
   67  411 Arth Gorr               Buffalo            MN  54  156 29:27  1:48  3:22   98 1:10:41 21.1  1:27   25   43:32  7:01 2:28:26 
   68  186 John Nolan              Minneapolis        MN  34   22 22:49  1:24  3:10  107 1:11:18 20.9  1:30  102   49:43  8:00 2:28:27 
   69  375 Mike Berkopec           Eagan              MN  49  174 30:20  1:51  2:47   40 1:06:52 22.3  1:33   69   47:13  7:36 2:28:43 
   70   96 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  28   75 25:55  1:35  2:24   65 1:09:00 21.6  1:20  110   50:09  8:05 2:28:45 
   71  146 Joe Eder                Shakopee           MN  32  137 28:32  1:45  2:51   47 1:07:22 22.1  1:25   89   48:39  7:50 2:28:47 
   72  160 Ryan Barnes             Crystal            MN  33   79 26:05  1:36  2:18   73 1:09:22 21.5  1:17  103   49:49  8:02 2:28:49 
   73  272 John Hoch               Minneapolis        MN  40   93 26:57  1:39  3:46   70 1:09:15 21.5  1:48   66   47:07  7:35 2:28:51 
   74  429 Leonard Klun            Maple Plain        MN  58   46 24:09  1:29  2:42                           79   48:01  7:44 2:28:59 
   75  367 Lee Hetherington        Chaska             MN  48   82 26:17  1:37  2:51   80 1:09:54 21.3  1:13   98   49:09  7:55 2:29:21 
   76  323 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  43   78 26:04  1:36  2:35   78 1:09:42 21.3  2:12   93   48:51  7:52 2:29:22 
   77   35 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    9 21:17  1:18  2:04  142 1:14:14 20.0  1:00  122   51:02  8:13 2:29:34 
   78   49 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  23  183 30:45  1:53  2:39   46 1:07:15 22.1  1:30   72   47:30  7:39 2:29:37 
   79  227 Paul Johannsen          Cottage Grove      MN  37    1 19:49  1:13  2:39  105 1:11:11 20.9  1:48  158   54:32  8:47 2:29:57 
   80  404 Steve Theis             Deephaven          MN  52  105 27:19  1:40  3:45  193 1:18:11 19.0  2:00    3   38:45  6:15 2:29:58 
   81  366 Miles Burd              Cottage Grove      MN  48   33 23:32  1:27  3:06   74 1:09:24 21.4  1:37  134   52:22  8:26 2:29:58 
   82  130 Peter Voves             Minneapolis        MN  30  134 28:21  1:44  3:29   88 1:10:07 21.2  1:45   56   46:28  7:29 2:30:08 
   83  104 Robert Rotchadl         White Bear Lake    MN  28  197 31:39  1:56  2:18   57 1:08:00 21.9  1:44   58   46:39  7:31 2:30:18 
   84   84 Brett Johnson           Minneapolis        MN  27  102 27:15  1:40  2:17  132 1:13:36 20.2  1:31   49   45:51  7:23 2:30:27 
   85  119 Casey Hutson            Farmington         MN  30   91 26:50  1:39  2:55  133 1:13:36 20.2  1:38   48   45:44  7:22 2:30:42 
   86  224 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  37  122 27:49  1:42  2:04   89 1:10:10 21.2  1:08  104   49:50  8:02 2:31:00 
   87  188 Eric Schirmers          Champlin           MN  34  145 29:06  1:47  3:44  160 1:15:22 19.7  1:20   12   41:39  6:43 2:31:09 
   88  240 Rob Kalinsky            Maple Grove        MN  38  200 32:07  1:58  3:20   95 1:10:33 21.1  1:29   28   43:54  7:04 2:31:21 
   89  307 Chad Kelly              Edina              MN  42  151 29:18  1:48  2:36  125 1:13:02 20.4  1:28   40   45:12  7:17 2:31:35 
   90  172 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33  153 29:25  1:48  2:45  102 1:10:55 21.0  1:26   65   47:06  7:35 2:31:36 
   91  330 David Barnes            Lakeville          MN  44  103 27:15  1:40  3:21  167 1:15:42 19.7  1:25   29   43:56  7:05 2:31:38 
   92  181 Todd Klema              Andover            MN  34   67 25:33  1:34  2:17  181 1:16:37 19.4  1:13   53   46:09  7:26 2:31:47 
   93  355 Mark Sullivan           Champlin           MN  45  136 28:24  1:44  2:52   99 1:10:48 21.0  1:44   81   48:03  7:44 2:31:48 
   94  384 Dennis Hetland          Fargo              ND  50   98 27:07  1:40  3:13  130 1:13:16 20.3  1:18   61   46:58  7:34 2:31:50 
   95 1297 Dale Nelson                                    47  163 29:49  1:50  2:49   21 1:04:20 23.1  2:07  140   52:49  8:30 2:31:51 
   96   81 Callen Weispfennig      Minneapolis        MN  26  178 30:27  1:52  3:28   94 1:10:31 21.1  1:21   55   46:18  7:28 2:32:03 
   97  155 Craig Schaler           Eagan              MN  32   48 24:16  1:29  2:59  112 1:11:55 20.7  1:19  128   51:49  8:21 2:32:16 
   98  306 Kevin Hill              Mpls               MN  42   66 25:32  1:34  2:48  174 1:16:13 19.5  1:11   57   46:33  7:30 2:32:16 
   99  403 Pete Royer              Litchfield         MN  52  125 27:54  1:43  2:37  106 1:11:16 20.9  1:22   99   49:13  7:56 2:32:21 
  100  436 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65   47 24:16  1:29  3:34  119 1:12:36 20.5  1:45  112   50:15  8:06 2:32:24 
  101  273 Kent Kolstad            Bloomington        MN  40  107 27:24  1:41  1:59   63 1:08:31 21.7  1:58  144   53:00  8:32 2:32:49 
  102   62 Sean Feilen             Coon Rapids        MN  25  243 36:02  2:12  2:57  104 1:11:07 20.9  2:30    8   40:35  6:32 2:33:09 
  103  294 Kurt Olsen              New Hope           MN  41  158 29:29  1:48  2:27   82 1:09:57 21.3  1:39  105   50:00  8:03 2:33:29 
  104  295 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41  227 34:12  2:06  4:00   31 1:05:39 22.7  2:21   73   47:34  7:40 2:33:45 
  105  433 Denny Ellingson         Courtland          MN  60   27 23:05  1:25  2:14   71 1:09:16 21.5  1:24  191   57:57  9:20 2:33:53 
  106 1504 Patrick Obrien                                 47   54 24:41  1:31  3:38  136 1:13:49 20.2  1:45  109   50:07  8:04 2:33:58 
  107  219 Michael Raum            Fargo              ND  36  101 27:14  1:40  2:44  115 1:12:10 20.6  2:14  108   50:03  8:04 2:34:23 
  108  304 Greg Davenport          St. Paul           MN  42   21 22:39  1:23  3:31  101 1:10:53 21.0  2:22  165   55:06  8:53 2:34:30 
  109  290 Boris Kipper            Fountain City      WI  41  201 32:07  1:58  4:16   45 1:07:12 22.1  2:05   97   49:06  7:55 2:34:45 
  110  352 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45  147 29:10  1:47  2:56   68 1:09:11 21.5  2:40  120   50:52  8:12 2:34:48 
  111   87 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  27  148 29:11  1:47  2:28  117 1:12:14 20.6  2:10   94   48:55  7:53 2:34:55 
  112  197 Chad Frandson           Burnsville         MN  35  127 28:00  1:43  2:09   58 1:08:00 21.9  1:18  174   56:06  9:02 2:35:32 
  113  180 Jason Karpe Karpe       Minneapolis        MN  34  161 29:45  1:49  3:19   48 1:07:29 22.0  2:18  138   52:46  8:30 2:35:34 
  114  406 Michael Murray          Sartell            MN  53  152 29:18  1:48  2:54   69 1:09:11 21.5  1:27  141   52:51  8:31 2:35:39 
  115   83 Chris Foster            West St. Paul      MN  27   87 26:29  1:37  2:02   36 1:06:20 22.4  1:40  200   59:17  9:33 2:35:47 
  116  192 Sam West                Madison            WI  34  138 28:33  1:45  2:41  154 1:15:12 19.8  2:13   71   47:28  7:39 2:36:05 
  117  336 Tim Jette               Maple Grove        MN  44  154 29:26  1:48  2:27  148 1:14:47 19.9  1:23   83   48:05  7:45 2:36:05 
  118  264 Scott Veenendall        Hudson             WI  39  123 27:50  1:42  3:26  164 1:15:32 19.7  1:18   80   48:01  7:44 2:36:06 
  119   51 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  23   30 23:19  1:26  2:49  203 1:19:37 18.7  0:52  101   49:42  8:00 2:36:17 
  120  414 Steve Heikkila          Saint Paul         MN  55   41 24:00  1:28  3:18  146 1:14:35 20.0  2:06  135   52:33  8:28 2:36:30 
  121  195 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35  179 30:30  1:52  2:52  135 1:13:45 20.2  1:13   86   48:22  7:47 2:36:41 
  122  138 Nathan Lampi            Buffalo            MN  31  120 27:48  1:42  4:18  120 1:12:42 20.5  2:15  100   49:40  8:00 2:36:41 
  123   78 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  26   32 23:24  1:26  2:22  205 1:19:39 18.7  0:53  115   50:26  8:07 2:36:44 
  124  251 Erich Brelje            Mendota Heights    MN  39  130 28:02  1:43  2:15  161 1:15:25 19.7  2:02   95   49:03  7:54 2:36:46 
  125  379 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  49   81 26:15  1:36  2:36  111 1:11:53 20.7  1:32  161   54:47  8:49 2:37:02 
  126  208 Chris Westerveld        Savage             MN  35  104 27:15  1:40  3:51   93 1:10:29 21.1  2:25  149   53:23  8:36 2:37:22 
  127  381 John Bird               Chanhassen         MN  50   59 24:59  1:32  2:48  128 1:13:15 20.3  1:47  162   54:52  8:50 2:37:39 
  128  332 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  44   83 26:17  1:37  3:00  126 1:13:05 20.4  2:01  148   53:20  8:35 2:37:42 
  129  418 Joe Wildman             Milaca             MN  55   23 22:49  1:24  3:30  123 1:12:57 20.4  1:44  181   56:44  9:08 2:37:42 
  130   47 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22  160 29:43  1:49  2:25   83 1:10:02 21.2  1:24  155   54:21  8:45 2:37:52 
  131  238 Paul Elliott            Saint Paul         MN  38  157 29:28  1:48  3:09  145 1:14:31 20.0  1:41  111   50:15  8:06 2:39:02 
  132  236 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  38   97 27:07  1:40  3:38  109 1:11:35 20.8  1:54  163   54:54  8:51 2:39:06 
  133   53 Thomas Mazula           Maple Grove        MN  24  121 27:49  1:42  3:06  199 1:18:56 18.9  1:15   88   48:34  7:49 2:39:38 
  134  333 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44  205 32:24  1:59  3:09  141 1:14:12 20.1  2:11   76   47:49  7:42 2:39:42 
  135  301 Anthony Yung            Duluth             MN  41   52 24:39  1:31  3:31  180 1:16:30 19.5  2:11  143   52:58  8:32 2:39:47 
  136  400 Joseph Mundenar         Eden Prairie       MN  52  255 37:31  2:18  2:53   91 1:10:13 21.2  1:31   75   47:48  7:42 2:39:53 
  137  344 Tony Fiorillo           Prior Lake         MN  45  215 32:54  2:01  4:13   86 1:10:05 21.2  3:38   96   49:06  7:54 2:39:53 
  138  410 Gregg Garretson         Lakeville          MN  54   84 26:19  1:37  2:57  147 1:14:41 19.9  1:30  159   54:40  8:48 2:40:04 
  139  237 Jason Eckert            Waverly            MN  38   58 24:59  1:32  2:37  166 1:15:37 19.7  1:42  167   55:17  8:54 2:40:09 
  140  419 Glen Dornfeld           Winona             MN  56   86 26:21  1:37  2:13  103 1:11:04 20.9  1:30  204   59:35  9:36 2:40:40 
  141  252 Angel Colon-Perez       Champlin           MN  39  124 27:52  1:42  2:41  152 1:14:57 19.9  1:23  154   53:53  8:41 2:40:44 
  142  220 Adam Schneider          Plymouth           MN  36  171 30:16  1:51  3:04  114 1:12:01 20.7  2:20  145   53:07  8:33 2:40:47 
  143  360 Andy Leier              Shakopee           MN  46  186 31:01  1:54                                125   51:09  8:14 2:40:56 
  144  235 Clint Balfanz           Lakeville          MN  38   90 26:47  1:38  3:00   85 1:10:04 21.2  1:55  202   59:27  9:34 2:41:12 
  145  303 Mike Corcoran           Grand Forks        ND  42  180 30:37  1:52  2:55   81 1:09:56 21.3  2:02  170   55:46  8:59 2:41:13 
  146  313 Brad Close              Orono              MN  43  210 32:39  2:00  2:42  134 1:13:40 20.2  1:20  123   51:06  8:14 2:41:25 
  147  293 Richard Nordvold        Chaska             MN  41   51 24:27  1:30  3:14  143 1:14:18 20.0  2:20  186   57:17  9:14 2:41:35 
  148  369 Ron Nelson              Eden Prairie       MN  48  172 30:16  1:51  3:01  176 1:16:17 19.5  1:41  114   50:22  8:07 2:41:35 
  149  129 Benjamin Urbanski       Thunder Bay        ON  30  194 31:35  1:56  2:56  149 1:14:48 19.9  1:22  121   50:56  8:12 2:41:35 
  150   80 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  26  113 27:31  1:41  1:59  171 1:16:11 19.5  1:07  164   54:56  8:51 2:41:43 
  151  131 Hector Benavides        Degraff            MN  31  222 33:50  2:04  3:59  124 1:13:00 20.4  2:13   92   48:50  7:52 2:41:49 
  152  194 Jesse Chappell          Long Lake          MN  35   14 21:51  1:20  6:07  182 1:16:57 19.3  1:41  168   55:32  8:57 2:42:06 
  153  258 Gary Lamott             Coon Rapids        MN  39  167 30:00  1:50  3:28  190 1:17:48 19.1  2:16   91   48:44  7:51 2:42:14 
  154   66 Michael Meisinger       Minneapolis        MN  25   92 26:50  1:39  2:25  162 1:15:26 19.7  2:06  169   55:34  8:57 2:42:19 
  155  234 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37   80 26:08  1:36  2:37  172 1:16:12 19.5  1:25  172   55:58  9:01 2:42:19 
  156  144 Terry Werk              Eden Prairie       MN  31  191 31:23  1:55  2:47  151 1:14:49 19.9  1:18  132   52:10  8:24 2:42:26 
  157   93 Derek Dahms             Perham             MN  28  231 34:55  2:08  3:17  108 1:11:26 20.8  1:36  127   51:18  8:16 2:42:30 
  158  125 Justin Pape             Nisswa             MN  30  203 32:14  1:58  2:36   72 1:09:20 21.5  1:08  188   57:23  9:14 2:42:39 
  159  318 Brent Lorenz            Fargo              ND  43  184 30:45  1:53  2:23   90 1:10:11 21.2  2:10  184   57:16  9:13 2:42:44 
  160  106 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29  109 27:25  1:41  2:53  118 1:12:26 20.5  1:16  199   59:14  9:32 2:43:13 
  161  113 Joshua Mork             Minneapolis        MN  29   12 21:29  1:19  3:17  192 1:18:01 19.1  1:37  196   58:57  9:30 2:43:20 
  162  361 Todd Opdahl             Chisago City       MN  46  166 29:54  1:50  2:30  116 1:12:11 20.6  1:36  185   57:17  9:13 2:43:25 
  163   98 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28  241 35:55  2:12  2:00  144 1:14:31 20.0  1:14  107   50:02  8:04 2:43:40 
  164  135 John Focke              Saint Louis Park   MN  31  232 34:57  2:08  3:18  185 1:17:18 19.2  2:16   51   45:56  7:24 2:43:42 
  165  223 Jason Anondson          Saint Louis Park   MN  37  112 27:30  1:41  2:26  195 1:18:13 19.0  2:01  151   53:37  8:38 2:43:45 
  166  274 Mark Lehnert            Savage             MN  40  225 34:07  2:05  4:24  129 1:13:16 20.3  3:30  113   50:18  8:06 2:45:33 
  167  343 Bill Brown              Maple Lake         MN  45   99 27:11  1:40  2:26  197 1:18:36 18.9  2:15  166   55:15  8:54 2:45:41 
  168  123 Eric Lien               Plymouth           MN  30  140 28:38  1:45  3:11  184 1:17:05 19.3  1:27  171   55:46  8:59 2:46:05 
  169  270 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40   65 25:24  1:33  2:49  191 1:17:49 19.1  1:14  197   59:00  9:30 2:46:15 
  170  120 Nick Johnson            Plymouth           MN  30  165 29:52  1:50  2:49  208 1:19:59 18.6  1:25  137   52:37  8:28 2:46:40 
  171  182 Jerod Krone             St Louis Park      MN  34  192 31:27  1:56  3:25  170 1:16:04 19.6  3:00  139   52:49  8:30 2:46:43 
  172   68 Mitch Pittman           Minneapolis        MN  25  230 34:48  2:08  2:43  163 1:15:29 19.7  1:41  131   52:10  8:24 2:46:49 
  173  118 Eli Fry                 Minneapolis        MN  30  139 28:35  1:45  2:52  121 1:12:44 20.5  1:30  219 1:01:14  9:52 2:46:54 
  174  394 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51  234 35:23  2:10  3:06   97 1:10:39 21.1  2:01  176   56:12  9:03 2:47:19 
  175  359 Dallas Johnson          Wayzata            MN  46  144 28:59  1:46  3:28   92 1:10:22 21.1  1:58  237 1:03:06 10:10 2:47:50 
  176  364 Charles Julson          Bloomington        MN  47  118 27:38  1:42  4:31  213 1:20:45 18.4  2:26  136   52:33  8:28 2:47:52 
  177  346 Randy Kramer            Buffalo            MN  45  198 31:45  1:57  2:41  150 1:14:48 19.9  2:07  179   56:34  9:07 2:47:52 
  178  211 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  36   77 25:59  1:36  4:45  216 1:21:06 18.3  2:29  152   53:38  8:38 2:47:56 
  179   72 Matthew Dahlke          Apple Valley       MN  26   63 25:14  1:33  1:57  138 1:13:55 20.1  5:30  221 1:01:25  9:54 2:48:00 
  180  398 Carl Hoang              Maple Grove        MN  52  177 30:25  1:52  2:49  137 1:13:54 20.1  2:16  193   58:47  9:28 2:48:09 
  181   30 Vandon Duong            Shakopee           MN  17   28 23:09  1:25  2:16  210 1:20:14 18.5  0:47  223 1:01:46  9:57 2:48:10 
  182  324 Michael Smith           Plymouth           MN  43  114 27:33  1:41  2:45  186 1:17:25 19.2  1:36  198   59:11  9:32 2:48:29 
  183  388 Kevin Register          Fargo              ND  50   62 25:11  1:33  2:52  165 1:15:33 19.7  1:26  242 1:03:41 10:15 2:48:41 
  184  437 John Ramsey             Wayzata            MN  65  131 28:03  1:43  3:37  201 1:19:19 18.8  2:01  177   56:21  9:05 2:49:19 
  185   99 Brandon Hamdorf         Saint Cloud        MN  28  237 35:33  2:11  4:28  155 1:15:12 19.8  2:05  130   52:08  8:24 2:49:24 
  186  383 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  50  141 28:42  1:45  3:23  212 1:20:32 18.5  2:27  157   54:29  8:47 2:49:31 
  187  108 Enoch Hill              Minneapolis        MN  29  182 30:42  1:53  3:34  200 1:19:01 18.8  1:52  156   54:25  8:46 2:49:32 
  188  380 Steve Schmidt           Loretto            MN  49  239 35:34  2:11  3:32  173 1:16:12 19.5  1:32  153   53:41  8:39 2:50:28 
  189  190 Corey Vetter            West Fargo         ND  34  135 28:23  1:44  2:17  196 1:18:15 19.0  2:10  201   59:25  9:34 2:50:29 
  190  373 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  48  181 30:41  1:53  3:30  131 1:13:22 20.3  2:07  220 1:01:24  9:53 2:51:02 
  191  222 Troy Winegarner         Savage             MN  36  162 29:48  1:49  3:13  202 1:19:31 18.7  2:13  180   56:34  9:07 2:51:18 
  192  266 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  39  190 31:20  1:55  5:16  227 1:23:14 17.9  3:14   87   48:24  7:48 2:51:26 
  193  358 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46  213 32:53  2:01  2:58  122 1:12:45 20.5  1:46  218 1:01:13  9:52 2:51:33 
  194  126 Colin Parrott           Minneapolis        MN  30  117 27:36  1:41  3:58  236 1:24:45 17.6  2:20  142   52:56  8:32 2:51:33 
  195  132 Mark Braunschmidt       Sioux Falls        SD  31  199 31:58  1:57  4:28  175 1:16:16 19.5  2:32  178   56:21  9:05 2:51:34 
  196  351 Tom Moody               Hudson             WI  45  219 33:23  2:03  4:00   79 1:09:51 21.3  2:32  226 1:01:55  9:58 2:51:38 
  197  430 Steve Morgan            Faribault          MN  58   45 24:09  1:29  4:06  218 1:21:24 18.3  2:02  207 1:00:08  9:41 2:51:46 
  198  114 Malai Turnbull          Minneapolis        MN  29  217 33:17  2:02  3:12  211 1:20:26 18.5  1:57  150   53:25  8:36 2:52:14 
  199  377 John Davis              Buffalo            MN  49  196 31:37  1:56  4:11  221 1:21:44 18.2  2:10  147   53:11  8:34 2:52:51 
  200  244 Anthony Mayer           Hudson             WI  38   68 25:34  1:34  4:11  214 1:20:59 18.4  2:00  209 1:00:14  9:42 2:52:57 
  201  177 Mike Hanzlik            Minneapolis        MN  34  204 32:19  1:59  2:26  178 1:16:26 19.5  1:32  210 1:00:24  9:44 2:53:05 
  202  103 Jason Meyers            Minneapolis        MN  28  164 29:51  1:50  2:44  157 1:15:16 19.8  2:23  239 1:03:14 10:11 2:53:27 
  203  210 Paul Duncombe           Becker             MN  36   96 27:06  1:40  1:59  207 1:19:46 18.7  1:22  243 1:03:50 10:17 2:54:01 
  204  259 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  39  238 35:34  2:11  3:27  168 1:15:43 19.7  1:59  189   57:25  9:15 2:54:06 
  205  256 Michael Hoenie          Golden Valley      MN  39  195 31:36  1:56  3:17  158 1:15:17 19.8  2:23  222 1:01:37  9:55 2:54:08 
  206  337 Terry Klein             Rockford           IL  44  149 29:12  1:47  3:28  206 1:19:40 18.7  1:48  212 1:00:37  9:46 2:54:44 
  207  432 Mike McCammack          Brookings          SD  59  258 38:12  2:20  2:53  169 1:15:48 19.6  1:48  175   56:08  9:02 2:54:47 
  208  217 Matt Mauren             Hopkins            MN  36  212 32:48  2:00  3:30  220 1:21:26 18.3  4:10  146   53:09  8:34 2:55:01 
  209  415 Bill Jordan             St Louis Park      MN  55  173 30:18  1:51  3:43  183 1:17:01 19.3  2:31  227 1:01:55  9:58 2:55:26 
  210  454 Daniel Plotkin                                 24  226 34:12  2:06  4:27  187 1:17:36 19.2  2:03  187   57:18  9:14 2:55:34 
  211  154 Derek Salzman           Minneapolis        MN  32  143 28:53  1:46  4:36  229 1:23:35 17.8  2:35  173   55:59  9:01 2:55:36 
  212   94 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  28  208 32:35  2:00  3:32  215 1:20:59 18.4  1:34  182   57:12  9:13 2:55:51 
  213  153 Justin Rusco            Dayton             MN  32  247 36:17  2:13  4:34  228 1:23:21 17.9  2:01  119   50:37  8:09 2:56:47 
  214  250 Brian Binger            Princeton          MN  39  176 30:25  1:52  4:49  139 1:13:57 20.1  3:45  244 1:04:14 10:21 2:57:07 
  215  425 Gregory Cooley          Sartell            MN  57  170 30:16  1:51  3:11  156 1:15:15 19.8  2:29  250 1:06:05 10:39 2:57:14 
  216  402 Chris Poferl            Eden Prairie       MN  52  256 37:54  2:19  3:01  100 1:10:52 21.0  2:28  236 1:03:04 10:09 2:57:17 
  217  393 Jon Bratt               Bird Island        MN  51  224 34:01  2:05  5:17  188 1:17:44 19.1  3:12  190   57:36  9:17 2:57:48 
  218  105 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29  245 36:06  2:13  4:22  153 1:15:11 19.8  1:44  213 1:00:41  9:46 2:58:02 
  219  145 Michael Duncombe        Becker             MN  32  187 31:02  1:54  2:40  222 1:21:44 18.2  1:45  229 1:02:17 10:02 2:59:27 
  220   50 Mark Morris             Cokato             MN  23  264 41:37  2:33  1:44  179 1:16:29 19.5  1:23  208 1:00:13  9:42 3:01:24 
  221  179 Nicholas Johnson        Fargo              ND  34  188 31:04  1:54  4:33  240 1:24:55 17.5  2:20  195   58:49  9:28 3:01:39 
  222  372 Kurt Stende             Hanover            MN  48  218 33:18  2:02  3:42  189 1:17:47 19.1  2:41  246 1:05:27 10:32 3:02:53 
  223   57 Eric Brown              Saint Paul         MN  25  150 29:15  1:47  2:52  194 1:18:12 19.0  2:28  261 1:11:02 11:26 3:03:47 
  224  230 Garrett Sipple          Circle Pines       MN  37  229 34:23  2:06  4:04  204 1:19:39 18.7  2:29  240 1:03:23 10:13 3:03:57 
  225  391 Tom Tiller              Medina,            MN  50  211 32:42  2:00  4:22  237 1:24:49 17.5  1:34  214 1:00:44  9:47 3:04:09 
  226  370 Roger Remark            Wayzata            MN  48  235 35:25  2:10  3:54  238 1:24:51 17.5  1:52  192   58:17  9:23 3:04:17 
  227  231 Jason Spiller           Hopkins            MN  37  129 28:01  1:43  3:05  209 1:20:10 18.6                          3:05:13 
  228  166 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33   56 24:44  1:31  3:25  260 1:31:40 16.2  3:12  235 1:03:04 10:09 3:06:03 
  229  320 Chad Pederson           Moorhead           MN  43  175 30:22  1:52  5:05  255 1:29:14 16.7  1:55  211 1:00:24  9:44 3:06:57 
  230  140 Joe Nelson              Anoka              MN  31  228 34:15  2:06  4:02  217 1:21:16 18.3  2:37  245 1:04:56 10:27 3:07:04 
  231  408 David Stein             White Bear Lake    MN  53  253 36:50  2:15  4:27  244 1:26:02 17.3  2:35  183   57:13  9:13 3:07:06 
  232  255 Brent Hawley            Thunder Bay        ON  39  132 28:04  1:43  3:55  219 1:21:25 18.3  1:42  265 1:12:26 11:40 3:07:31 
  233  239 Rob Hoehn               Zimmerman          MN  38  133 28:05  1:43  3:40  258 1:30:01 16.5  2:25  241 1:03:25 10:13 3:07:34 
  234  275 Matt Leis               Delano             MN  40  223 33:51  2:04  4:58  245 1:26:09 17.3  3:32  206   59:50  9:38 3:08:19 
  235  371 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  48  233 35:04  2:09  6:10  257 1:29:41 16.6  3:23  160   54:46  8:49 3:09:03 
  236  170 Chris Shian             Lakeville          MN  33  214 32:53  2:01  5:10  247 1:26:55 17.1  3:14  231 1:02:40 10:05 3:10:50 
  237  328 Doug Whited             Fargo              ND  43  252 36:38  2:14  4:27  243 1:25:18 17.4  3:56  216 1:00:54  9:48 3:11:11 
  238  248 Chad Amundson           Shakopee           MN  39  209 32:39  2:00  5:05  225 1:22:31 18.0  2:50  257 1:08:12 10:59 3:11:16 
  239  368 Charles McJilton        Katsushika-Ku          48  240 35:54  2:12  5:25  239 1:24:52 17.5  4:13  217 1:00:55  9:49 3:11:19 
  240  139 John Nafus              Montrose           MN  31  244 36:05  2:12  5:55  177 1:16:21 19.5  5:19  256 1:07:41 10:54 3:11:19 
  241   75 Ben Krey                Blaine             MN  26  246 36:11  2:13  3:26  249 1:27:28 17.0  2:03  230 1:02:36 10:05 3:11:42 
  242  334 Douglas Grennan         Edina              MN  44  262 39:34  2:25  5:29  226 1:22:43 18.0  2:59  233 1:02:57 10:08 3:13:39 
  243  348 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  45  159 29:33  1:49  4:41  223 1:21:48 18.2  3:04  268 1:14:59 12:04 3:14:03 
  244  422 Rick Agar               Duluth             MN  57  168 30:08  1:51  3:39  256 1:29:27 16.6  1:54  258 1:09:03 11:07 3:14:09 
  245  374 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  48  265 42:11  2:35  6:27  232 1:23:42 17.8  3:33  194   58:48  9:28 3:14:39 
  246   82 Christopher Adams       St Paul            MN  27  189 31:11  1:55  5:02  234 1:23:48 17.8  3:01  263 1:11:47 11:34 3:14:47 
  247  173 Paul Albers             Burnsville         MN  34  263 41:11  2:31  3:50  246 1:26:44 17.2  2:48  215 1:00:51  9:48 3:15:21 
  248   71 Peter Cyr               Richfield          MN  26  273 54:23  3:19  3:49  233 1:23:45 17.8  1:43  133   52:14  8:25 3:15:52 
  249  423 Rodney Barnes           Maple Grove        MN  57  269 43:18  2:39  4:28  198 1:18:50 18.9  3:21  251 1:06:11 10:39 3:16:06 
  250  142 Jacob Shepard           Saint Michael      MN  31  236 35:30  2:10  3:56  261 1:32:02 16.2  1:58  238 1:03:06 10:10 3:16:29 
  251  322 Wayne Safranski         Plymouth           MN  43  251 36:30  2:14  7:51  253 1:28:36 16.8  4:00  205   59:36  9:36 3:16:32 
  252  325 Mark Ternes             Fargo              ND  43  220 33:26  2:03  4:48  251 1:27:43 17.0  4:23  252 1:06:32 10:43 3:16:51 
  253  417 Jim Vonasek             Big Lake           MN  55  250 36:28  2:14  5:16  235 1:23:57 17.7  2:11  260 1:09:47 11:14 3:17:38 
  254 1509 Jason Haroux                                   42  216 33:11  2:02  6:44  259 1:30:02 16.5  5:05  234 1:03:01 10:09 3:18:01 
  255  302 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  42  260 39:29  2:25  4:49  242 1:25:11 17.5  2:31  253 1:06:35 10:43 3:18:32 
  256  435 George Rux              North Oaks         MN  63  242 35:59  2:12  6:08  230 1:23:36 17.8  5:22  255 1:07:39 10:54 3:18:42 
  257  241 Tom Kielty              Elk River          MN  38  270 45:49  2:48  3:22  224 1:22:23 18.1  1:48  247 1:05:58 10:37 3:19:19 
  258  386 Patrick Noaker          Deephaven          MN  50  248 36:18  2:13  4:09  248 1:27:15 17.1  3:22  262 1:11:14 11:28 3:22:16 
  259  116 Kevin Andrews           Wayzata            MN  30  267 42:28  2:36  4:06  254 1:28:57 16.7  1:16  249 1:06:02 10:38 3:22:48 
  260   33 Matthew Thomazin        Minneapolis        MN  18  110 27:29  1:41  2:28  264 1:33:36 15.9  1:23  271 1:19:11 12:45 3:24:04 
  261  245 Matthew Petz            Elk River          MN  38  193 31:29  1:56  5:11  263 1:33:11 16.0  2:38  266 1:13:04 11:46 3:25:31 
  262  409 Douglas Beath           Stillwater         MN  54  206 32:24  1:59  5:55  270 1:43:04 14.4  1:50  232 1:02:45 10:06 3:25:57 
  263  438 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71  272 47:44  2:55  5:40  252 1:27:51 16.9  3:24  228 1:02:07 10:00 3:26:43 
  264  200 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35  254 37:16  2:17  4:19  231 1:23:37 17.8  2:55  270 1:19:03 12:44 3:27:09 
  265  389 Drake Rosenwinkel       Madison Lake       MN  50  261 39:33  2:25  5:04  241 1:25:00 17.5  3:49  267 1:13:55 11:54 3:27:19 
  266  327 Jim Vancura             Delano             MN  43  202 32:10  1:58 17:03  267 1:35:52 15.5  3:58  225 1:01:53  9:58 3:30:55 
  267  362 David Vancura           St. Paul           MN  46  221 33:40  2:04 15:33  268 1:35:55 15.5  3:56  224 1:01:53  9:58 3:30:55 
  268  263 Tom Vancura             St. Paul           MN  39  271 46:55  2:52  4:20  266 1:35:52 15.5  6:23  203   59:28  9:35 3:32:56 
  269  162 Brad Gregory            Minneapolis        MN  33  266 42:14  2:35  9:04  250 1:27:37 17.0  5:11  259 1:09:08 11:08 3:33:13 
  270  416 Raymond Smith           Otsego             MN  55  257 38:08  2:20  4:33  262 1:33:09 16.0  3:04  272 1:19:43 12:50 3:38:35 
  271  421 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56  268 43:05  2:38  9:01  269 1:39:40 14.9  2:50  248 1:06:01 10:38 3:40:35 
  272  204 Christopuer Petz        Buffalo            MN  35  259 38:36  2:22  3:40  271 1:49:11 13.6  2:34  264 1:12:04 11:36 3:46:02 
  273   38 Thomas Tincher          Red Wing           MN  19  249 36:27  2:14  4:06  272 1:56:58 12.7  2:52  254 1:07:27 10:52 3:47:47 
  274  339 Daniel Starks           Otsego             MN  44  274 64:35  3:57  4:20  265 1:35:34 15.6  2:24  269 1:17:37 12:30 4:04:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  26    1 20:47  1:17  2:06   11 1:12:45 20.5  0:59    4   44:32  7:10 2:21:06 
    2  163 Angel Hohenstein        Duluth             MN  33   27 27:40  1:42  3:15    5 1:08:43 21.7  1:40    1   41:33  6:42 2:22:48 
    3  269 Veronica Bond           Rochester          MN  40   11 25:05  1:32  2:28    1 1:07:31 22.0  1:29   13   47:42  7:41 2:24:12 
    4  133 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31   14 25:40  1:34  2:43   10 1:12:19 20.6  1:12    2   43:41  7:02 2:25:32 
    5  136 Christa Heckman         Woodbury           MN  31    5 22:15  1:22  2:31   14 1:13:28 20.3  1:35    8   46:41  7:31 2:26:28 
    6  289 Angie Hop Mracek        Rosemount          MN  41    6 23:06  1:25  2:41    4 1:08:23 21.8  1:39   33   51:36  8:19 2:27:22 
    7   67 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25   33 28:48  1:46  2:10    3 1:07:51 21.9  1:06   16   47:45  7:41 2:27:38 
    8  167 Molly Larew             Plymouth           MN  33   15 25:54  1:35  2:25    2 1:07:36 22.0  1:39   31   50:59  8:13 2:28:30 
    9   61 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    8 24:23  1:30  2:07   19 1:14:41 19.9  1:06    7   46:15  7:27 2:28:30 
   10  363 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  46    3 21:20  1:18  2:47   12 1:12:54 20.4  1:54   30   50:39  8:10 2:29:33 
   11  299 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41   28 28:09  1:43  2:26    7 1:10:42 21.0  1:17   11   47:15  7:37 2:29:47 
   12  148 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32   16 26:01  1:36  1:57    6 1:09:06 21.5  1:03   42   53:28  8:37 2:31:34 
   13  191 Marci Weiche            Buffalo            MN  34   40 29:56  1:50  2:32   18 1:14:21 20.0  0:59    5   44:58  7:15 2:32:43 
   14  257 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  39   61 33:00  2:01  1:58    8 1:10:50 21.0  1:13    6   45:56  7:24 2:32:55 
   15   65 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  25   12 25:11  1:33  1:57   30 1:16:36 19.4  1:04   20   49:16  7:56 2:34:02 
   16  262 Courtney Steilen        Minneapolis        MN  39   20 26:25  1:37  2:21   23 1:15:34 19.7  1:57   17   48:38  7:50 2:34:53 
   17   89 Mariane Walin           Circle Pines       MN  27   25 27:28  1:41  2:12    9 1:11:39 20.8  1:19   37   52:22  8:26 2:34:59 
   18  199 Deb Hess                St. Paul           MN  35   43 30:03  1:50  2:45   15 1:13:31 20.2  1:15   15   47:43  7:41 2:35:15 
   19   64 Kelly Handegard         Eden Prairie       MN  25   23 26:58  1:39  2:26   24 1:15:35 19.7  1:12   25   49:48  8:01 2:35:57 
   20  102 Sarah Hoffman           St. Louis Park     MN  28   35 29:25  1:48  2:01   22 1:15:10 19.8  1:40   21   49:16  7:56 2:37:30 
   21  226 Deirdre Hassett         Minneapolis        MN  37   41 29:56  1:50  2:04   13 1:13:24 20.3  1:30   32   51:06  8:14 2:38:00 
   22   92 Leann Cushion           Readlyn            IA  28   29 28:25  1:44  2:21   31 1:17:04 19.3  1:21   23   49:24  7:57 2:38:33 
   23   77 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26   49 31:10  1:54  2:04   36 1:18:19 19.0  1:12    9   46:48  7:32 2:39:31 
   24   86 Carie Schaitberger      St. Anthony        MN  27    7 23:46  1:27  2:33   29 1:16:00 19.6  1:34   49   55:59  9:01 2:39:50 
   25  158 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32   37 29:33  1:49  3:56   26 1:15:46 19.6  2:15   24   49:46  8:01 2:41:14 
   26  242 Angela Langsdorf        Minneapolis        MN  38   32 28:45  1:46  2:16   16 1:13:54 20.1  1:43   44   54:49  8:50 2:41:25 
   27   56 Lauren Wester           Eagan              MN  24   13 25:26  1:34  3:00   39 1:19:41 18.7  1:15   36   52:17  8:25 2:41:38 
   28   31 Mata Agre               Corcoran           MN  18   31 28:43  1:46  2:40   43 1:20:48 18.4  1:28   18   48:52  7:52 2:42:28 
   29  277 Beth Shipston           Thunder Bay        ON  40   79 36:12  2:13  3:08   20 1:14:44 19.9  1:31   10   47:03  7:35 2:42:37 
   30  340 Tammy Swenson           Long Lake          MN  44   34 29:15  1:47  3:49   42 1:20:13 18.5  2:04   14   47:42  7:41 2:43:01 
   31   54 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  24   19 26:14  1:36  2:47   37 1:19:04 18.8  2:08   41   53:20  8:35 2:43:29 
   32  216 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  36   47 30:58  1:54  2:23   34 1:17:28 19.2  1:36   34   51:37  8:19 2:44:00 
   33  127 Stephanie Potter        Winsted            MN  30   67 34:00  2:05  3:23   17 1:14:10 20.1  2:00   27   50:29  8:08 2:44:00 
   34  267 Connie Wurst            Chaska             MN  39   21 26:37  1:38  3:49   33 1:17:21 19.2  2:48   46   55:21  8:55 2:45:54 
   35  261 Bridget Rosolanka       Victoria           MN  39   54 31:47  1:57  2:39   40 1:20:02 18.6  1:51   28   50:31  8:08 2:46:47 
   36  385 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50   80 36:58  2:16  2:48   44 1:20:56 18.4  1:43   12   47:21  7:38 2:49:43 
   37  457 Heather Huseth                                 32   50 31:18  1:55  3:18   32 1:17:10 19.3  1:48   51   56:27  9:05 2:49:59 
   38  281 Debbie Tufts            Minneapolis        MN  40   59 32:54  2:01  2:36   21 1:14:56 19.9  2:05   54   58:01  9:21 2:50:29 
   39   52 Collett Mazula          Maple Grove        MN  24   86 39:16  2:24  3:08   25 1:15:37 19.7  2:14   26   50:26  8:07 2:50:40 
   40  246 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38   77 35:30  2:10  2:27   47 1:22:02 18.1  1:43   19   49:05  7:54 2:50:45 
   41  390 Mary Sands              St. Paul           MN  50   66 33:58  2:05  2:22   46 1:21:23 18.3  1:38   38   52:32  8:28 2:51:50 
   42  428 Jan Handlos             Baxter             MN  58   44 30:12  1:51  3:39   27 1:15:50 19.6  1:23   61 1:01:29  9:54 2:52:32 
   43  209 B Barrett               Coon Rapids        MN  36   18 26:09  1:36  2:09   28 1:15:50 19.6  1:36   77 1:07:16 10:50 2:52:59 
   44  137 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  31   22 26:54  1:39  3:37   77 1:29:33 16.6  2:50   29   50:35  8:09 2:53:28 
   45  298 Jill Vroman             Marshall           MN  41   62 33:12  2:02  4:12   55 1:24:01 17.7  2:58   22   49:22  7:57 2:53:44 
   46   59 Krista Dierkhising      St Louis Park      MN  25   38 29:46  1:49  3:33   57 1:24:10 17.7  2:37   43   54:15  8:44 2:54:19 
   47  205 Amy Schulz              St. Paul           MN  35    9 24:24  1:30  4:01   61 1:25:12 17.5  2:35   56   58:45  9:28 2:54:55 
   48  171 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33   42 30:01  1:50  3:51   35 1:18:13 19.0  2:32   60 1:00:40  9:46 2:55:14 
   49  357 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46   63 33:37  2:03  2:27   49 1:22:37 18.0  1:44   50   56:02  9:02 2:56:25 
   50   39 Nara Nelson             Bloomington        MN  20   75 35:17  2:10  3:15   60 1:24:53 17.5  1:58   35   51:45  8:20 2:57:06 
   51  107 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29   17 26:09  1:36  2:55   58 1:24:22 17.6  1:46   68 1:02:45 10:06 2:57:55 
   52  278 Kari Snyder             Lakeville          MN  40   48 31:04  1:54  3:38   72 1:28:58 16.7  1:57   39   52:56  8:31 2:58:30 
   53  249 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  39   56 32:45  2:00  3:26   53 1:23:56 17.7  3:10   48   55:53  9:00 2:59:08 
   54   90 Hannah Arlich           North St. Paul     MN  28   46 30:49  1:53  2:53   66 1:27:06 17.1  1:57   52   56:45  9:08 2:59:28 
   55   60 Krista Elkie            Gorham             ON  25   36 29:33  1:49  3:23   45 1:21:18 18.3  1:31   74 1:04:23 10:22 3:00:06 
   56  283 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  40   58 32:46  2:00  4:06   52 1:23:27 17.8  2:57   53   56:56  9:10 3:00:11 
   57   91 Kalli Bennett           Bloomington        MN  28   53 31:35  1:56  3:40   50 1:22:43 18.0  2:09   59 1:00:36  9:46 3:00:41 
   58  365 Susan Key               Ironwood           MI  47   74 35:01  2:09  3:53   38 1:19:09 18.8  2:27   58 1:00:21  9:43 3:00:48 
   59  203 Kate Leis               Delano             MN  35   51 31:25  1:55  4:06   78 1:29:37 16.6  2:45   45   54:55  8:51 3:02:46 
   60   46 Jessica Hanson          Ramsey             MN  22   64 33:45  2:04  3:08   76 1:29:15 16.7  1:37   47   55:38  8:58 3:03:20 
   61  319 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  43   57 32:45  2:00  3:09   63 1:25:30 17.4  2:25   64 1:01:46  9:57 3:05:33 
   62  254 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39   71 34:36  2:07  3:43   48 1:22:36 18.0  2:23   67 1:02:24 10:03 3:05:40 
   63  157 Anne Stepnick           Hugo               MN  32   65 33:55  2:05  3:34   68 1:27:29 17.0  2:27   57   59:12  9:32 3:06:35 
   64  152 Kristin Nord            Buffalo            MN  32   55 32:16  1:59  4:20   59 1:24:37 17.6  3:45   69 1:02:48 10:07 3:07:45 
   65  396 Carla Hausladen         Corcoran           MN  51   69 34:12  2:06  4:00   70 1:28:46 16.8  3:23   55   58:42  9:27 3:09:02 
   66  124 Deanna Nelson           Anoka              MN  30   90 41:14  2:31  3:58   75 1:29:14 16.7  1:40   40   53:19  8:35 3:09:23 
   67  185 Kim Noha                Saint Paul         MN  34   10 24:48  1:31  3:38   82 1:36:32 15.4  2:59   66 1:02:01  9:59 3:09:56 
   68  284 Stephanie Zschokke      Maple Grove        MN  40   78 35:52  2:12  3:49   54 1:23:59 17.7  2:21   72 1:04:03 10:19 3:10:03 
   69  312 Pamela Balthazor        Minneapolis        MN  43   60 32:57  2:01  4:00   62 1:25:22 17.4  3:55   75 1:04:43 10:25 3:10:55 
   70  187 Jody Roff               Saint Paul         MN  34   91 41:37  2:33  3:19   51 1:22:50 18.0  1:54   62 1:01:37  9:55 3:11:16 
   71   40 Sarah Wright            Edina              MN  20   26 27:34  1:41  2:52   80 1:30:41 16.4  1:25   80 1:09:08 11:08 3:11:38 
   72   58 Noelle Buss             New Brighton       MN  25   68 34:06  2:05  3:41   67 1:27:29 17.0  2:13   73 1:04:12 10:20 3:11:40 
   73  225 Stephenie Elliott       Saint Paul         MN  37   76 35:25  2:10  4:05   71 1:28:55 16.7  1:28   65 1:01:59  9:59 3:11:49 
   74  286 Heidi Brown             Rush City          MN  41   45 30:14  1:51  8:04   88 1:44:04 14.3  7:22    3   44:02  7:06 3:13:44 
   75  347 Lori Langlie            Blaine             MN  45   30 28:38  1:45  3:02   64 1:25:40 17.4  2:15   86 1:14:45 12:02 3:14:18 
   76  345 Christine Kane          Minneapolis        MN  45   70 34:14  2:06  4:08   69 1:28:46 16.8  3:31   78 1:07:19 10:50 3:17:56 
   77  349 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  45   83 38:22  2:21  3:29   81 1:31:19 16.3  1:31   71 1:03:33 10:14 3:18:13 
   78  397 Julie Heuer             Fargo              ND  51   73 34:46  2:08  4:41   56 1:24:08 17.7  2:45   83 1:12:08 11:37 3:18:25 
   79  206 Emily Waitz             Hopkins            MN  35   82 38:07  2:20  3:08   79 1:29:57 16.5  1:54   76 1:07:09 10:49 3:20:12 
   80   36 Amanda Okerson          Big Lake           MN  19   39 29:52  1:50  4:50   85 1:42:08 14.6  1:34   70 1:03:13 10:11 3:21:34 
   81   55 Carissa Stephens        South Saint Paul   MN  24   52 31:35  1:56  4:04   73 1:29:13 16.7  3:23   85 1:14:38 12:01 3:22:50 
   82  183 Elizabeth Lindow        Richfield          MN  34   88 40:18  2:28  4:14   65 1:26:17 17.2  3:18   82 1:09:24 11:11 3:23:29 
   83  405 Kathryn Carlson         Waite Prk          MN  53   92 42:14  2:35  3:43   74 1:29:13 16.7  3:12   81 1:09:12 11:09 3:27:33 
   84  101 Shannon Haugen          St Cloud           MN  28   72 34:45  2:08  5:02   84 1:37:48 15.2  3:10   79 1:08:04 10:58 3:28:48 
   85   34 Paige Bell              Ham Lake           MN  19   89 40:43  2:29  2:23   89 1:46:35 14.0  0:52   63 1:01:41  9:56 3:32:11 
   86  149 Shanna Helminen         Eden Prairie       MN  32   87 39:43  2:26  4:46   86 1:42:21 14.5  2:43   84 1:13:39 11:52 3:43:11 
   87  353 Jody Orfield            Golden Valley      MN  45   85 39:14  2:24  8:04   83 1:37:28 15.3  3:29   87 1:24:55 13:40 3:53:07 
   88  276 Carla Riemer            Belle Plaine       MN  40   84 38:35  2:22  4:58   87 1:42:31 14.5  5:36   88 1:29:25 14:24 4:01:03 
   89  215 Karen Bebchuk           Plymouth           MN  45   24 27:01  1:39  3:04   41 1:20:09 18.6  3:42                            
   90 1508 Claire Henderson                               23    4 22:03  1:21  3:08                                                    
   91  292 Julie McAlpin           Buffalo            MN  41   81 37:24  2:17  4:53                                                    
   92   37 Amanda Paulson          Monticello         MN  19    2 21:16  1:18                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   32 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  18    3 27:11  1:40  3:44    1 1:10:36 21.1  1:50    1   44:04  7:06 2:27:22 
    2   35 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    1 21:17  1:18  2:04    2 1:14:14 20.0  1:00    2   51:02  8:13 2:29:34 
    3   30 Vandon Duong            Shakopee           MN  17    2 23:09  1:25  2:16    3 1:20:14 18.5  0:47    3 1:01:46  9:57 2:48:10 
    4   33 Matthew Thomazin        Minneapolis        MN  18    4 27:29  1:41  2:28    4 1:33:36 15.9  1:23    5 1:19:11 12:45 3:24:04 
    5   38 Thomas Tincher          Red Wing           MN  19    5 36:27  2:14  4:06    5 1:56:58 12.7  2:52    4 1:07:27 10:52 3:47:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   31 Mata Agre               Corcoran           MN  18    2 28:43  1:46  2:40    1 1:20:48 18.4  1:28    1   48:52  7:52 2:42:28 
    2   36 Amanda Okerson          Big Lake           MN  19    3 29:52  1:50  4:50    2 1:42:08 14.6  1:34    3 1:03:13 10:11 3:21:34 
    3   34 Paige Bell              Ham Lake           MN  19    4 40:43  2:29  2:23    3 1:46:35 14.0  0:52    2 1:01:41  9:56 3:32:11 
    4   37 Amanda Paulson          Monticello         MN  19    1 21:16  1:18                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   44 Jake Cooley             Grand Forks        ND  22    2 23:35  1:27  1:56    1 1:02:13 23.9  1:00    3   40:44  6:34 2:09:27 
    2   45 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  22    3 26:21  1:37  1:39    3 1:04:41 23.0  1:11    1   38:22  6:11 2:12:11 
    3   43 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21    4 26:34  1:38  2:15    5 1:07:46 22.0  1:12    2   39:21  6:20 2:17:05 
    4   42 Thomas Klinger          Walker             MN  21    5 26:37  1:38  2:00    2 1:04:00 23.3  1:15    4   47:07  7:35 2:20:57 
    5   49 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  23    8 30:45  1:53  2:39    4 1:07:15 22.1  1:30    5   47:30  7:39 2:29:37 
    6   51 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  23    1 23:19  1:26  2:49   10 1:19:37 18.7  0:52    7   49:42  8:00 2:36:17 
    7   47 Michael Ruit            Grand Forks        ND  22    7 29:43  1:49  2:25    6 1:10:02 21.2  1:24    8   54:21  8:45 2:37:52 
    8   53 Thomas Mazula           Maple Grove        MN  24    6 27:49  1:42  3:06    9 1:18:56 18.9  1:15    6   48:34  7:49 2:39:38 
    9  454 Daniel Plotkin                                 24    9 34:12  2:06  4:27    8 1:17:36 19.2  2:03    9   57:18  9:14 2:55:34 
   10   50 Mark Morris             Cokato             MN  23   10 41:37  2:33  1:44    7 1:16:29 19.5  1:23   10 1:00:13  9:42 3:01:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   56 Lauren Wester           Eagan              MN  24    2 25:26  1:34  3:00    3 1:19:41 18.7  1:15    3   52:17  8:25 2:41:38 
    2   54 Maiko Otsuka            Minneapolis        MN  24    3 26:14  1:36  2:47    2 1:19:04 18.8  2:08    4   53:20  8:35 2:43:29 
    3   52 Collett Mazula          Maple Grove        MN  24    8 39:16  2:24  3:08    1 1:15:37 19.7  2:14    1   50:26  8:07 2:50:40 
    4   39 Nara Nelson             Bloomington        MN  20    7 35:17  2:10  3:15    4 1:24:53 17.5  1:58    2   51:45  8:20 2:57:06 
    5   46 Jessica Hanson          Ramsey             MN  22    6 33:45  2:04  3:08    6 1:29:15 16.7  1:37    5   55:38  8:58 3:03:20 
    6   40 Sarah Wright            Edina              MN  20    4 27:34  1:41  2:52    7 1:30:41 16.4  1:25    6 1:09:08 11:08 3:11:38 
    7   55 Carissa Stephens        South Saint Paul   MN  24    5 31:35  1:56  4:04    5 1:29:13 16.7  3:23    7 1:14:38 12:01 3:22:50 
    8 1508 Claire Henderson                               23    1 22:03  1:21  3:08                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    4 23:17  1:26  1:54    3 1:05:35 22.7  0:58    9   46:51  7:33 2:18:33 
    2   73 John Kallemeyn          Elk River          MN  26   23 32:25  1:59  1:45    2 1:04:13 23.2  1:19    1   39:55  6:26 2:19:35 
    3  109 Adam Konczewski         Sartell            MN  29   15 28:44  1:46  2:55    1 1:02:08 23.9  1:31    5   45:04  7:16 2:20:20 
    4   88 Steven Voss             Maple Grove        MN  27    3 22:16  1:22  2:16   21 1:15:18 19.8  1:17    3   42:04  6:47 2:23:08 
    5   74 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  26    6 25:04  1:32  2:21   14 1:13:10 20.3  0:53    4   42:23  6:50 2:23:49 
    6   76 Patrick McCarthy        Minneapolis        MN  26    2 22:14  1:22  3:13    8 1:10:03 21.2  1:26   10   47:05  7:35 2:23:59 
    7  115 Chris Van Hoven         Boulder            MN  29    8 25:45  1:35  3:28    5 1:07:53 21.9  1:22   11   48:41  7:50 2:27:06 
    8   96 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  28    9 25:55  1:35  2:24    7 1:09:00 21.6  1:20   14   50:09  8:05 2:28:45 
    9  104 Robert Rotchadl         White Bear Lake    MN  28   22 31:39  1:56  2:18    6 1:08:00 21.9  1:44    8   46:39  7:31 2:30:18 
   10   84 Brett Johnson           Minneapolis        MN  27   12 27:15  1:40  2:17   15 1:13:36 20.2  1:31    6   45:51  7:23 2:30:27 
   11   81 Callen Weispfennig      Minneapolis        MN  26   19 30:27  1:52  3:28    9 1:10:31 21.1  1:21    7   46:18  7:28 2:32:03 
   12   62 Sean Feilen             Coon Rapids        MN  25   30 36:02  2:12  2:57   10 1:11:07 20.9  2:30    2   40:35  6:32 2:33:09 
   13   87 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  27   16 29:11  1:47  2:28   12 1:12:14 20.6  2:10   12   48:55  7:53 2:34:55 
   14   83 Chris Foster            West St. Paul      MN  27   10 26:29  1:37  2:02    4 1:06:20 22.4  1:40   27   59:17  9:33 2:35:47 
   15   78 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  26    5 23:24  1:26  2:22   28 1:19:39 18.7  0:53   15   50:26  8:07 2:36:44 
   16   80 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  26   14 27:31  1:41  1:59   24 1:16:11 19.5  1:07   22   54:56  8:51 2:41:43 
   17   66 Michael Meisinger       Minneapolis        MN  25   11 26:50  1:39  2:25   22 1:15:26 19.7  2:06   23   55:34  8:57 2:42:19 
   18   93 Derek Dahms             Perham             MN  28   27 34:55  2:08  3:17   11 1:11:26 20.8  1:36   16   51:18  8:16 2:42:30 
   19  106 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29   13 27:25  1:41  2:53   13 1:12:26 20.5  1:16   26   59:14  9:32 2:43:13 
   20  113 Joshua Mork             Minneapolis        MN  29    1 21:29  1:19  3:17   25 1:18:01 19.1  1:37   25   58:57  9:30 2:43:20 
   21   98 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28   29 35:55  2:12  2:00   17 1:14:31 20.0  1:14   13   50:02  8:04 2:43:40 
   22   68 Mitch Pittman           Minneapolis        MN  25   26 34:48  2:08  2:43   23 1:15:29 19.7  1:41   18   52:10  8:24 2:46:49 
   23   72 Matthew Dahlke          Apple Valley       MN  26    7 25:14  1:33  1:57   16 1:13:55 20.1  5:30   29 1:01:25  9:54 2:48:00 
   24   99 Brandon Hamdorf         Saint Cloud        MN  28   28 35:33  2:11  4:28   19 1:15:12 19.8  2:05   17   52:08  8:24 2:49:24 
   25  108 Enoch Hill              Minneapolis        MN  29   20 30:42  1:53  3:34   27 1:19:01 18.8  1:52   21   54:25  8:46 2:49:32 
   26  114 Malai Turnbull          Minneapolis        MN  29   25 33:17  2:02  3:12   29 1:20:26 18.5  1:57   20   53:25  8:36 2:52:14 
   27  103 Jason Meyers            Minneapolis        MN  28   18 29:51  1:50  2:44   20 1:15:16 19.8  2:23   31 1:03:14 10:11 2:53:27 
   28   94 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  28   24 32:35  2:00  3:32   30 1:20:59 18.4  1:34   24   57:12  9:13 2:55:51 
   29  105 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29   31 36:06  2:13  4:22   18 1:15:11 19.8  1:44   28 1:00:41  9:46 2:58:02 
   30   57 Eric Brown              Saint Paul         MN  25   17 29:15  1:47  2:52   26 1:18:12 19.0  2:28   32 1:11:02 11:26 3:03:47 
   31   75 Ben Krey                Blaine             MN  26   32 36:11  2:13  3:26   33 1:27:28 17.0  2:03   30 1:02:36 10:05 3:11:42 
   32   82 Christopher Adams       St Paul            MN  27   21 31:11  1:55  5:02   32 1:23:48 17.8  3:01   33 1:11:47 11:34 3:14:47 
   33   71 Peter Cyr               Richfield          MN  26   33 54:23  3:19  3:49   31 1:23:45 17.8  1:43   19   52:14  8:25 3:15:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  26    1 20:47  1:17  2:06    3 1:12:45 20.5  0:59    1   44:32  7:10 2:21:06 
    2   67 Jody Mullet             Minnetonka         MN  25    9 28:48  1:46  2:10    1 1:07:51 21.9  1:06    4   47:45  7:41 2:27:38 
    3   61 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    3 24:23  1:30  2:07    4 1:14:41 19.9  1:06    2   46:15  7:27 2:28:30 
    4   65 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  25    4 25:11  1:33  1:57    8 1:16:36 19.4  1:04    5   49:16  7:56 2:34:02 
    5   89 Mariane Walin           Circle Pines       MN  27    7 27:28  1:41  2:12    2 1:11:39 20.8  1:19    9   52:22  8:26 2:34:59 
    6   64 Kelly Handegard         Eden Prairie       MN  25    6 26:58  1:39  2:26    6 1:15:35 19.7  1:12    8   49:48  8:01 2:35:57 
    7  102 Sarah Hoffman           St. Louis Park     MN  28   10 29:25  1:48  2:01    5 1:15:10 19.8  1:40    6   49:16  7:56 2:37:30 
    8   92 Leann Cushion           Readlyn            IA  28    8 28:25  1:44  2:21    9 1:17:04 19.3  1:21    7   49:24  7:57 2:38:33 
    9   77 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26   14 31:10  1:54  2:04   10 1:18:19 19.0  1:12    3   46:48  7:32 2:39:31 
   10   86 Carie Schaitberger      St. Anthony        MN  27    2 23:46  1:27  2:33    7 1:16:00 19.6  1:34   11   55:59  9:01 2:39:50 
   11   59 Krista Dierkhising      St Louis Park      MN  25   12 29:46  1:49  3:33   13 1:24:10 17.7  2:37   10   54:15  8:44 2:54:19 
   12  107 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29    5 26:09  1:36  2:55   14 1:24:22 17.6  1:46   14 1:02:45 10:06 2:57:55 
   13   90 Hannah Arlich           North St. Paul     MN  28   13 30:49  1:53  2:53   15 1:27:06 17.1  1:57   12   56:45  9:08 2:59:28 
   14   60 Krista Elkie            Gorham             ON  25   11 29:33  1:49  3:23   11 1:21:18 18.3  1:31   16 1:04:23 10:22 3:00:06 
   15   91 Kalli Bennett           Bloomington        MN  28   15 31:35  1:56  3:40   12 1:22:43 18.0  2:09   13 1:00:36  9:46 3:00:41 
   16   58 Noelle Buss             New Brighton       MN  25   16 34:06  2:05  3:41   16 1:27:29 17.0  2:13   15 1:04:12 10:20 3:11:40 
   17  101 Shannon Haugen          St Cloud           MN  28   17 34:45  2:08  5:02   17 1:37:48 15.2  3:10   17 1:08:04 10:58 3:28:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  189 Chris Stevens           New Richmond       WI  34    4 22:58  1:25  1:45    3 1:03:11 23.6  0:56    2   39:58  6:26 2:08:46 
    2  122 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  30    6 24:01  1:28  1:36    7 1:05:02 22.9  0:48    1   37:45  6:05 2:09:09 
    3  143 Micha Turman            Minneapolis        MN  31    5 23:34  1:27  1:46    2 1:02:23 23.9  0:55    4   41:53  6:45 2:10:29 
    4  178 Steven Hohenstein       Duluth             MN  34    8 24:25  1:30  2:02    1 1:00:11 24.7  1:18   11   45:41  7:22 2:13:36 
    5  176 Derek Haag              Maple Grove        MN  34    2 21:53  1:21  1:37    5 1:03:51 23.3  0:49   10   45:31  7:20 2:13:39 
    6  151 Jesse Kling             Blaine             MN  32   10 24:49  1:31  2:17    9 1:06:29 22.4  1:04    5   42:19  6:49 2:16:56 
    7  174 Scott Beesley           St. Paul           MN  34   13 25:40  1:34  2:19    8 1:06:27 22.4  1:15    9   44:42  7:12 2:20:21 
    8  175 Neil Cowan              St Louis Park      MN  34    1 20:42  1:16  2:38   18 1:09:26 21.4  1:43   20   48:04  7:45 2:22:32 
    9  164 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33   17 27:29  1:41  1:49   19 1:10:06 21.2  1:06    7   43:17  6:58 2:23:46 
   10  168 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  33   31 29:07  1:47  2:28   14 1:08:56 21.6  1:14    6   42:51  6:54 2:24:35 
   11  141 Tim Nordberg            Edina              MN  31   21 27:58  1:43  2:27    6 1:04:46 23.0  1:35   19   47:58  7:44 2:24:42 
   12  159 Andrew Zabel            St Cloud           MN  32   18 27:35  1:41  2:54   17 1:09:25 21.4  1:11    8   44:16  7:08 2:25:20 
   13  156 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  32   22 28:01  1:43  1:48    4 1:03:22 23.5  1:15   30   52:07  8:24 2:26:31 
   14  184 Eric Meloche            Burnsville Mn      MN  34   11 24:59  1:32  2:52   12 1:07:36 22.0  1:19   26   50:31  8:08 2:27:16 
   15  128 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30   16 27:24  1:41  2:28   13 1:08:05 21.9  1:35   18   47:54  7:43 2:27:25 
   16  186 John Nolan              Minneapolis        MN  34    3 22:49  1:24  3:10   22 1:11:18 20.9  1:30   24   49:43  8:00 2:28:27 
   17  146 Joe Eder                Shakopee           MN  32   25 28:32  1:45  2:51   10 1:07:22 22.1  1:25   21   48:39  7:50 2:28:47 
   18  160 Ryan Barnes             Crystal            MN  33   14 26:05  1:36  2:18   16 1:09:22 21.5  1:17   25   49:49  8:02 2:28:49 
   19  130 Peter Voves             Minneapolis        MN  30   23 28:21  1:44  3:29   20 1:10:07 21.2  1:45   15   46:28  7:29 2:30:08 
   20  119 Casey Hutson            Farmington         MN  30   15 26:50  1:39  2:55   27 1:13:36 20.2  1:38   12   45:44  7:22 2:30:42 
   21  188 Eric Schirmers          Champlin           MN  34   30 29:06  1:47  3:44   31 1:15:22 19.7  1:20    3   41:39  6:43 2:31:09 
   22  172 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   32 29:25  1:48  2:45   21 1:10:55 21.0  1:26   16   47:06  7:35 2:31:36 
   23  181 Todd Klema              Andover            MN  34   12 25:33  1:34  2:17   36 1:16:37 19.4  1:13   14   46:09  7:26 2:31:47 
   24  155 Craig Schaler           Eagan              MN  32    7 24:16  1:29  2:59   23 1:11:55 20.7  1:19   29   51:49  8:21 2:32:16 
   25  180 Jason Karpe Karpe       Minneapolis        MN  34   33 29:45  1:49  3:19   11 1:07:29 22.0  2:18   33   52:46  8:30 2:35:34 
   26  192 Sam West                Madison            WI  34   26 28:33  1:45  2:41   30 1:15:12 19.8  2:13   17   47:28  7:39 2:36:05 
   27  138 Nathan Lampi            Buffalo            MN  31   20 27:48  1:42  4:18   24 1:12:42 20.5  2:15   23   49:40  8:00 2:36:41 
   28  129 Benjamin Urbanski       Thunder Bay        ON  30   39 31:35  1:56  2:56   28 1:14:48 19.9  1:22   28   50:56  8:12 2:41:35 
   29  131 Hector Benavides        Degraff            MN  31   44 33:50  2:04  3:59   26 1:13:00 20.4  2:13   22   48:50  7:52 2:41:49 
   30  144 Terry Werk              Eden Prairie       MN  31   37 31:23  1:55  2:47   29 1:14:49 19.9  1:18   31   52:10  8:24 2:42:26 
   31  125 Justin Pape             Nisswa             MN  30   41 32:14  1:58  2:36   15 1:09:20 21.5  1:08   39   57:23  9:14 2:42:39 
   32  135 John Focke              Saint Louis Park   MN  31   46 34:57  2:08  3:18   38 1:17:18 19.2  2:16   13   45:56  7:24 2:43:42 
   33  123 Eric Lien               Plymouth           MN  30   28 28:38  1:45  3:11   37 1:17:05 19.3  1:27   36   55:46  8:59 2:46:05 
   34  120 Nick Johnson            Plymouth           MN  30   34 29:52  1:50  2:49   40 1:19:59 18.6  1:25   32   52:37  8:28 2:46:40 
   35  182 Jerod Krone             St Louis Park      MN  34   38 31:27  1:56  3:25   32 1:16:04 19.6  3:00   34   52:49  8:30 2:46:43 
   36  118 Eli Fry                 Minneapolis        MN  30   27 28:35  1:45  2:52   25 1:12:44 20.5  1:30   44 1:01:14  9:52 2:46:54 
   37  190 Corey Vetter            West Fargo         ND  34   24 28:23  1:44  2:17   39 1:18:15 19.0  2:10   41   59:25  9:34 2:50:29 
   38  126 Colin Parrott           Minneapolis        MN  30   19 27:36  1:41  3:58   45 1:24:45 17.6  2:20   35   52:56  8:32 2:51:33 
   39  132 Mark Braunschmidt       Sioux Falls        SD  31   40 31:58  1:57  4:28   33 1:16:16 19.5  2:32   38   56:21  9:05 2:51:34 
   40  177 Mike Hanzlik            Minneapolis        MN  34   42 32:19  1:59  2:26   35 1:16:26 19.5  1:32   42 1:00:24  9:44 2:53:05 
   41  154 Derek Salzman           Minneapolis        MN  32   29 28:53  1:46  4:36   44 1:23:35 17.8  2:35   37   55:59  9:01 2:55:36 
   42  153 Justin Rusco            Dayton             MN  32   49 36:17  2:13  4:34   43 1:23:21 17.9  2:01   27   50:37  8:09 2:56:47 
   43  145 Michael Duncombe        Becker             MN  32   35 31:02  1:54  2:40   42 1:21:44 18.2  1:45   45 1:02:17 10:02 2:59:27 
   44  179 Nicholas Johnson        Fargo              ND  34   36 31:04  1:54  4:33   46 1:24:55 17.5  2:20   40   58:49  9:28 3:01:39 
   45  166 Jason Laplant           Minneapolis        MN  33    9 24:44  1:31  3:25   51 1:31:40 16.2  3:12   47 1:03:04 10:09 3:06:03 
   46  140 Joe Nelson              Anoka              MN  31   45 34:15  2:06  4:02   41 1:21:16 18.3  2:37   49 1:04:56 10:27 3:07:04 
   47  170 Chris Shian             Lakeville          MN  33   43 32:53  2:01  5:10   48 1:26:55 17.1  3:14   46 1:02:40 10:05 3:10:50 
   48  139 John Nafus              Montrose           MN  31   48 36:05  2:12  5:55   34 1:16:21 19.5  5:19   51 1:07:41 10:54 3:11:19 
   49  173 Paul Albers             Burnsville         MN  34   50 41:11  2:31  3:50   47 1:26:44 17.2  2:48   43 1:00:51  9:48 3:15:21 
   50  142 Jacob Shepard           Saint Michael      MN  31   47 35:30  2:10  3:56   52 1:32:02 16.2  1:58   48 1:03:06 10:10 3:16:29 
   51  116 Kevin Andrews           Wayzata            MN  30   52 42:28  2:36  4:06   50 1:28:57 16.7  1:16   50 1:06:02 10:38 3:22:48 
   52  162 Brad Gregory            Minneapolis        MN  33   51 42:14  2:35  9:04   49 1:27:37 17.0  5:11   52 1:09:08 11:08 3:33:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  163 Angel Hohenstein        Duluth             MN  33    7 27:40  1:42  3:15    2 1:08:43 21.7  1:40    1   41:33  6:42 2:22:48 
    2  133 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31    3 25:40  1:34  2:43    4 1:12:19 20.6  1:12    2   43:41  7:02 2:25:32 
    3  136 Christa Heckman         Woodbury           MN  31    1 22:15  1:22  2:31    5 1:13:28 20.3  1:35    4   46:41  7:31 2:26:28 
    4  167 Molly Larew             Plymouth           MN  33    4 25:54  1:35  2:25    1 1:07:36 22.0  1:39    8   50:59  8:13 2:28:30 
    5  148 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32    5 26:01  1:36  1:57    3 1:09:06 21.5  1:03   10   53:28  8:37 2:31:34 
    6  191 Marci Weiche            Buffalo            MN  34    9 29:56  1:50  2:32    7 1:14:21 20.0  0:59    3   44:58  7:15 2:32:43 
    7  158 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32    8 29:33  1:49  3:56    8 1:15:46 19.6  2:15    5   49:46  8:01 2:41:14 
    8  127 Stephanie Potter        Winsted            MN  30   14 34:00  2:05  3:23    6 1:14:10 20.1  2:00    6   50:29  8:08 2:44:00 
    9  457 Heather Huseth                                 32   11 31:18  1:55  3:18    9 1:17:10 19.3  1:48   11   56:27  9:05 2:49:59 
   10  137 Melissa Kuzma           Buffalo            MN  31    6 26:54  1:39  3:37   16 1:29:33 16.6  2:50    7   50:35  8:09 2:53:28 
   11  171 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33   10 30:01  1:50  3:51   10 1:18:13 19.0  2:32   13 1:00:40  9:46 2:55:14 
   12  157 Anne Stepnick           Hugo               MN  32   13 33:55  2:05  3:34   14 1:27:29 17.0  2:27   12   59:12  9:32 3:06:35 
   13  152 Kristin Nord            Buffalo            MN  32   12 32:16  1:59  4:20   12 1:24:37 17.6  3:45   16 1:02:48 10:07 3:07:45 
   14  124 Deanna Nelson           Anoka              MN  30   17 41:14  2:31  3:58   15 1:29:14 16.7  1:40    9   53:19  8:35 3:09:23 
   15  185 Kim Noha                Saint Paul         MN  34    2 24:48  1:31  3:38   17 1:36:32 15.4  2:59   15 1:02:01  9:59 3:09:56 
   16  187 Jody Roff               Saint Paul         MN  34   18 41:37  2:33  3:19   11 1:22:50 18.0  1:54   14 1:01:37  9:55 3:11:16 
   17  183 Elizabeth Lindow        Richfield          MN  34   16 40:18  2:28  4:14   13 1:26:17 17.2  3:18   17 1:09:24 11:11 3:23:29 
   18  149 Shanna Helminen         Eden Prairie       MN  32   15 39:43  2:26  4:46   18 1:42:21 14.5  2:43   18 1:13:39 11:52 3:43:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  451 Doug Barkema                                   36    7 23:41  1:27  1:57    2 1:04:00 23.3  1:06    2   42:48  6:54 2:13:29 
    2  228 Brian Pellegrini        Minneapolis        MN  37    2 20:49  1:17  2:08    8 1:07:31 22.0  1:09    9   46:14  7:27 2:17:49 
    3  198 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35    6 23:35  1:27  2:06    7 1:07:03 22.2  1:05    7   44:40  7:12 2:18:27 
    4  253 Bill Corcoran           Sartell            MN  39    9 24:08  1:29  2:24    4 1:04:25 23.1  1:32   10   46:44  7:32 2:19:11 
    5  196 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  35    8 23:58  1:28  2:30   10 1:08:01 21.9  0:56    5   43:57  7:05 2:19:19 
    6  201 Mike Johnson            Shakopee           MN  35    3 21:25  1:19  2:21   17 1:11:58 20.7  1:15    3   42:57  6:55 2:19:55 
    7  229 Justin Pool             Buffalo            MN  37    5 23:23  1:26  2:09    5 1:05:28 22.7  1:27   13   48:08  7:45 2:20:33 
    8  213 Travis Jeffrey          Champlin           MN  36   31 29:27  1:48  3:19    1 1:03:05 23.6  1:31    8   45:12  7:17 2:22:32 
    9  214 Christopher Judson      North Branch       MN  36   20 27:23  1:41  3:56    6 1:05:38 22.7  1:51    6   44:10  7:07 2:22:56 
   10  247 Josh Smith              Watertown          MN  38   22 27:34  1:41  2:20    3 1:04:16 23.2  1:53   11   46:58  7:34 2:23:00 
   11  193 Ben Bassett             Bloomington        MN  35   11 25:18  1:33  2:07   22 1:14:08 20.1  1:14    1   41:07  6:37 2:23:52 
   12  227 Paul Johannsen          Cottage Grove      MN  37    1 19:49  1:13  2:39   15 1:11:11 20.9  1:48   27   54:32  8:47 2:29:57 
   13  224 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  37   23 27:49  1:42  2:04   12 1:10:10 21.2  1:08   18   49:50  8:02 2:31:00 
   14  240 Rob Kalinsky            Maple Grove        MN  38   41 32:07  1:58  3:20   14 1:10:33 21.1  1:29    4   43:54  7:04 2:31:21 
   15  219 Michael Raum            Fargo              ND  36   18 27:14  1:40  2:44   19 1:12:10 20.6  2:14   19   50:03  8:04 2:34:23 
   16  197 Chad Frandson           Burnsville         MN  35   26 28:00  1:43  2:09    9 1:08:00 21.9  1:18   32   56:06  9:02 2:35:32 
   17  264 Scott Veenendall        Hudson             WI  39   24 27:50  1:42  3:26   27 1:15:32 19.7  1:18   12   48:01  7:44 2:36:06 
   18  195 Ryan Fausch             East Gull Lake     MN  35   37 30:30  1:52  2:52   20 1:13:45 20.2  1:13   14   48:22  7:47 2:36:41 
   19  251 Erich Brelje            Mendota Heights    MN  39   28 28:02  1:43  2:15   26 1:15:25 19.7  2:02   17   49:03  7:54 2:36:46 
   20  208 Chris Westerveld        Savage             MN  35   19 27:15  1:40  3:51   13 1:10:29 21.1  2:25   23   53:23  8:36 2:37:22 
   21  238 Paul Elliott            Saint Paul         MN  38   32 29:28  1:48  3:09   23 1:14:31 20.0  1:41   20   50:15  8:06 2:39:02 
   22  236 Brian Broeckert         Eau Claire         WI  38   17 27:07  1:40  3:38   16 1:11:35 20.8  1:54   28   54:54  8:51 2:39:06 
   23  237 Jason Eckert            Waverly            MN  38   10 24:59  1:32  2:37   28 1:15:37 19.7  1:42   29   55:17  8:54 2:40:09 
   24  252 Angel Colon-Perez       Champlin           MN  39   25 27:52  1:42  2:41   24 1:14:57 19.9  1:23   26   53:53  8:41 2:40:44 
   25  220 Adam Schneider          Plymouth           MN  36   35 30:16  1:51  3:04   18 1:12:01 20.7  2:20   21   53:07  8:33 2:40:47 
   26  235 Clint Balfanz           Lakeville          MN  38   15 26:47  1:38  3:00   11 1:10:04 21.2  1:55   35   59:27  9:34 2:41:12 
   27  194 Jesse Chappell          Long Lake          MN  35    4 21:51  1:20  6:07   31 1:16:57 19.3  1:41   30   55:32  8:57 2:42:06 
   28  258 Gary Lamott             Coon Rapids        MN  39   34 30:00  1:50  3:28   32 1:17:48 19.1  2:16   16   48:44  7:51 2:42:14 
   29  234 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  37   14 26:08  1:36  2:37   30 1:16:12 19.5  1:25   31   55:58  9:01 2:42:19 
   30  223 Jason Anondson          Saint Louis Park   MN  37   21 27:30  1:41  2:26   33 1:18:13 19.0  2:01   24   53:37  8:38 2:43:45 
   31  211 Bryan Gilbert           Wayzata            MN  36   13 25:59  1:36  4:45   39 1:21:06 18.3  2:29   25   53:38  8:38 2:47:56 
   32  222 Troy Winegarner         Savage             MN  36   33 29:48  1:49  3:13   34 1:19:31 18.7  2:13   33   56:34  9:07 2:51:18 
   33  266 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  39   38 31:20  1:55  5:16   44 1:23:14 17.9  3:14   15   48:24  7:48 2:51:26 
   34  244 Anthony Mayer           Hudson             WI  38   12 25:34  1:34  4:11   38 1:20:59 18.4  2:00   37 1:00:14  9:42 2:52:57 
   35  210 Paul Duncombe           Becker             MN  36   16 27:06  1:40  1:59   36 1:19:46 18.7  1:22   41 1:03:50 10:17 2:54:01 
   36  259 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  39   45 35:34  2:11  3:27   29 1:15:43 19.7  1:59   34   57:25  9:15 2:54:06 
   37  256 Michael Hoenie          Golden Valley      MN  39   40 31:36  1:56  3:17   25 1:15:17 19.8  2:23   38 1:01:37  9:55 2:54:08 
   38  217 Matt Mauren             Hopkins            MN  36   43 32:48  2:00  3:30   41 1:21:26 18.3  4:10   22   53:09  8:34 2:55:01 
   39  250 Brian Binger            Princeton          MN  39   36 30:25  1:52  4:49   21 1:13:57 20.1  3:45   42 1:04:14 10:21 2:57:07 
   40  230 Garrett Sipple          Circle Pines       MN  37   44 34:23  2:06  4:04   35 1:19:39 18.7  2:29   39 1:03:23 10:13 3:03:57 
   41  231 Jason Spiller           Hopkins            MN  37   27 28:01  1:43  3:05   37 1:20:10 18.6                          3:05:13 
   42  255 Brent Hawley            Thunder Bay        ON  39   29 28:04  1:43  3:55   40 1:21:25 18.3  1:42   46 1:12:26 11:40 3:07:31 
   43  239 Rob Hoehn               Zimmerman          MN  38   30 28:05  1:43  3:40   46 1:30:01 16.5  2:25   40 1:03:25 10:13 3:07:34 
   44  248 Chad Amundson           Shakopee           MN  39   42 32:39  2:00  5:05   43 1:22:31 18.0  2:50   44 1:08:12 10:59 3:11:16 
   45  241 Tom Kielty              Elk River          MN  38   48 45:49  2:48  3:22   42 1:22:23 18.1  1:48   43 1:05:58 10:37 3:19:19 
   46  245 Matthew Petz            Elk River          MN  38   39 31:29  1:56  5:11   47 1:33:11 16.0  2:38   47 1:13:04 11:46 3:25:31 
   47  200 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35   46 37:16  2:17  4:19   45 1:23:37 17.8  2:55   48 1:19:03 12:44 3:27:09 
   48  263 Tom Vancura             St. Paul           MN  39   49 46:55  2:52  4:20   48 1:35:52 15.5  6:23   36   59:28  9:35 3:32:56 
   49  204 Christopuer Petz        Buffalo            MN  35   47 38:36  2:22  3:40   49 1:49:11 13.6  2:34   45 1:12:04 11:36 3:46:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  257 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  39   12 33:00  2:01  1:58    1 1:10:50 21.0  1:13    1   45:56  7:24 2:32:55 
    2  262 Courtney Steilen        Minneapolis        MN  39    3 26:25  1:37  2:21    5 1:15:34 19.7  1:57    3   48:38  7:50 2:34:53 
    3  199 Deb Hess                St. Paul           MN  35    7 30:03  1:50  2:45    3 1:13:31 20.2  1:15    2   47:43  7:41 2:35:15 
    4  226 Deirdre Hassett         Minneapolis        MN  37    6 29:56  1:50  2:04    2 1:13:24 20.3  1:30    6   51:06  8:14 2:38:00 
    5  242 Angela Langsdorf        Minneapolis        MN  38    5 28:45  1:46  2:16    4 1:13:54 20.1  1:43    8   54:49  8:50 2:41:25 
    6  216 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  36    8 30:58  1:54  2:23    8 1:17:28 19.2  1:36    7   51:37  8:19 2:44:00 
    7  267 Connie Wurst            Chaska             MN  39    4 26:37  1:38  3:49    7 1:17:21 19.2  2:48   10   55:21  8:55 2:45:54 
    8  261 Bridget Rosolanka       Victoria           MN  39   10 31:47  1:57  2:39    9 1:20:02 18.6  1:51    5   50:31  8:08 2:46:47 
    9  246 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38   15 35:30  2:10  2:27   10 1:22:02 18.1  1:43    4   49:05  7:54 2:50:45 
   10  209 B Barrett               Coon Rapids        MN  36    2 26:09  1:36  2:09    6 1:15:50 19.6  1:36   16 1:07:16 10:50 2:52:59 
   11  205 Amy Schulz              St. Paul           MN  35    1 24:24  1:30  4:01   13 1:25:12 17.5  2:35   12   58:45  9:28 2:54:55 
   12  249 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  39   11 32:45  2:00  3:26   12 1:23:56 17.7  3:10   11   55:53  9:00 2:59:08 
   13  203 Kate Leis               Delano             MN  35    9 31:25  1:55  4:06   15 1:29:37 16.6  2:45    9   54:55  8:51 3:02:46 
   14  254 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39   13 34:36  2:07  3:43   11 1:22:36 18.0  2:23   14 1:02:24 10:03 3:05:40 
   15  225 Stephenie Elliott       Saint Paul         MN  37   14 35:25  2:10  4:05   14 1:28:55 16.7  1:28   13 1:01:59  9:59 3:11:49 
   16  206 Emily Waitz             Hopkins            MN  35   16 38:07  2:20  3:08   16 1:29:57 16.5  1:54   15 1:07:09 10:49 3:20:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  314 Dan Friedrichs          Mankato            MN  43   10 23:55  1:28  1:49    2 1:02:15 23.9  0:51    1   40:15  6:29 2:09:03 
    2  291 John Klem               Menomonie          WI  41    4 21:05  1:18  1:58    1 1:01:08 24.3  1:16    7   44:56  7:14 2:10:22 
    3  310 Derek Rogers            Edina              MN  42    6 21:26  1:19  2:40    6 1:03:38 23.4  1:21    4   42:53  6:55 2:11:57 
    4  326 Bob Thompson            Minneapolis        MN  43    5 21:15  1:18  2:00    3 1:02:52 23.7  1:16   12   46:06  7:26 2:13:27 
    5  315 Jay Heikkila            Delano             MN  43    7 22:03  1:21  2:05    9 1:05:54 22.6  1:20    5   43:41  7:02 2:15:01 
    6  288 David Hoeffel           Woodbury           MN  41   18 25:40  1:34  2:11    8 1:05:49 22.6  0:55    2   41:17  6:39 2:15:50 
    7  296 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41    8 22:26  1:23  2:10   10 1:05:55 22.6  1:08    9   45:18  7:18 2:16:55 
    8  331 Tim Bode                Buffalo            MN  44    2 20:33  1:16  2:02   11 1:06:54 22.2                          2:19:32 
    9  279 Josh Sprague            Edina              MN  40   26 27:41  1:42  1:48   14 1:07:44 22.0  0:51    3   42:42  6:53 2:20:44 
   10  309 Travis Moore            Menomonie          WI  42   14 24:41  1:31  2:14    5 1:03:31 23.4  1:06   24   50:01  8:03 2:21:31 
   11  280 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  40   15 24:41  1:31  1:54   15 1:07:56 21.9  1:13   11   45:53  7:23 2:21:35 
   12  300 Pete Webster            Minneapolis        MN  41    1 20:02  1:14  1:59   25 1:11:45 20.7  0:59   18   47:47  7:42 2:22:29 
   13  316 Joseph Hill             Sartell            MN  43   34 30:47  1:53  2:28    4 1:02:55 23.7  1:19   10   45:34  7:20 2:23:01 
   14  308 Todd King               Andover            MN  42    3 20:41  1:16  2:19   17 1:09:00 21.6  1:47   27   51:08  8:14 2:24:53 
   15  287 Chad Helgemo            Savage             MN  41   11 24:04  1:29  5:05   12 1:07:04 22.2  3:05   16   47:16  7:37 2:26:32 
   16  285 David Althoff           St. Paul           MN  41   19 25:53  1:35  3:17   19 1:09:26 21.4  1:48   15   47:07  7:35 2:27:29 
   17  272 John Hoch               Minneapolis        MN  40   22 26:57  1:39  3:46   18 1:09:15 21.5  1:48   14   47:07  7:35 2:28:51 
   18  323 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  43   20 26:04  1:36  2:35   20 1:09:42 21.3  2:12   21   48:51  7:52 2:29:22 
   19  307 Chad Kelly              Edina              MN  42   28 29:18  1:48  2:36   26 1:13:02 20.4  1:28    8   45:12  7:17 2:31:35 
   20  330 David Barnes            Lakeville          MN  44   23 27:15  1:40  3:21   33 1:15:42 19.7  1:25    6   43:56  7:05 2:31:38 
   21  306 Kevin Hill              Mpls               MN  42   17 25:32  1:34  2:48   34 1:16:13 19.5  1:11   13   46:33  7:30 2:32:16 
   22  273 Kent Kolstad            Bloomington        MN  40   24 27:24  1:41  1:59   16 1:08:31 21.7  1:58   29   53:00  8:32 2:32:49 
   23  294 Kurt Olsen              New Hope           MN  41   30 29:29  1:48  2:27   22 1:09:57 21.3  1:39   23   50:00  8:03 2:33:29 
   24  295 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  41   43 34:12  2:06  4:00    7 1:05:39 22.7  2:21   17   47:34  7:40 2:33:45 
   25  304 Greg Davenport          St. Paul           MN  42    9 22:39  1:23  3:31   24 1:10:53 21.0  2:22   31   55:06  8:53 2:34:30 
   26  290 Boris Kipper            Fountain City      WI  41   35 32:07  1:58  4:16   13 1:07:12 22.1  2:05   22   49:06  7:55 2:34:45 
   27  336 Tim Jette               Maple Grove        MN  44   29 29:26  1:48  2:27   32 1:14:47 19.9  1:23   20   48:05  7:45 2:36:05 
   28  332 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  44   21 26:17  1:37  3:00   27 1:13:05 20.4  2:01   30   53:20  8:35 2:37:42 
   29  333 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44   37 32:24  1:59  3:09   30 1:14:12 20.1  2:11   19   47:49  7:42 2:39:42 
   30  301 Anthony Yung            Duluth             MN  41   13 24:39  1:31  3:31   35 1:16:30 19.5  2:11   28   52:58  8:32 2:39:47 
   31  303 Mike Corcoran           Grand Forks        ND  42   32 30:37  1:52  2:55   21 1:09:56 21.3  2:02   32   55:46  8:59 2:41:13 
   32  313 Brad Close              Orono              MN  43   38 32:39  2:00  2:42   29 1:13:40 20.2  1:20   26   51:06  8:14 2:41:25 
   33  293 Richard Nordvold        Chaska             MN  41   12 24:27  1:30  3:14   31 1:14:18 20.0  2:20   34   57:17  9:14 2:41:35 
   34  318 Brent Lorenz            Fargo              ND  43   33 30:45  1:53  2:23   23 1:10:11 21.2  2:10   33   57:16  9:13 2:42:44 
   35  274 Mark Lehnert            Savage             MN  40   42 34:07  2:05  4:24   28 1:13:16 20.3  3:30   25   50:18  8:06 2:45:33 
   36  270 Jon Fagerness           Cambridge          MN  40   16 25:24  1:33  2:49   37 1:17:49 19.1  1:14   35   59:00  9:30 2:46:15 
   37  324 Michael Smith           Plymouth           MN  43   25 27:33  1:41  2:45   36 1:17:25 19.2  1:36   36   59:11  9:32 2:48:29 
   38  337 Terry Klein             Rockford           IL  44   27 29:12  1:47  3:28   38 1:19:40 18.7  1:48   40 1:00:37  9:46 2:54:44 
   39  320 Chad Pederson           Moorhead           MN  43   31 30:22  1:52  5:05   45 1:29:14 16.7  1:55   39 1:00:24  9:44 3:06:57 
   40  275 Matt Leis               Delano             MN  40   41 33:51  2:04  4:58   42 1:26:09 17.3  3:32   38   59:50  9:38 3:08:19 
   41  328 Doug Whited             Fargo              ND  43   45 36:38  2:14  4:27   41 1:25:18 17.4  3:56   41 1:00:54  9:48 3:11:11 
   42  334 Douglas Grennan         Edina              MN  44   47 39:34  2:25  5:29   39 1:22:43 18.0  2:59   43 1:02:57 10:08 3:13:39 
   43  322 Wayne Safranski         Plymouth           MN  43   44 36:30  2:14  7:51   44 1:28:36 16.8  4:00   37   59:36  9:36 3:16:32 
   44  325 Mark Ternes             Fargo              ND  43   40 33:26  2:03  4:48   43 1:27:43 17.0  4:23   45 1:06:32 10:43 3:16:51 
   45 1509 Jason Haroux                                   42   39 33:11  2:02  6:44   46 1:30:02 16.5  5:05   44 1:03:01 10:09 3:18:01 
   46  302 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  42   46 39:29  2:25  4:49   40 1:25:11 17.5  2:31   46 1:06:35 10:43 3:18:32 
   47  327 Jim Vancura             Delano             MN  43   36 32:10  1:58 17:03   48 1:35:52 15.5  3:58   42 1:01:53  9:58 3:30:55 
   48  339 Daniel Starks           Otsego             MN  44   48 64:35  3:57  4:20   47 1:35:34 15.6  2:24   47 1:17:37 12:30 4:04:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Veronica Bond           Rochester          MN  40    2 25:05  1:32  2:28    1 1:07:31 22.0  1:29    4   47:42  7:41 2:24:12 
    2  289 Angie Hop Mracek        Rosemount          MN  41    1 23:06  1:25  2:41    2 1:08:23 21.8  1:39    7   51:36  8:19 2:27:22 
    3  299 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41    3 28:09  1:43  2:26    3 1:10:42 21.0  1:17    3   47:15  7:37 2:29:47 
    4  277 Beth Shipston           Thunder Bay        ON  40   13 36:12  2:13  3:08    4 1:14:44 19.9  1:31    2   47:03  7:35 2:42:37 
    5  340 Tammy Swenson           Long Lake          MN  44    4 29:15  1:47  3:49    6 1:20:13 18.5  2:04    5   47:42  7:41 2:43:01 
    6  281 Debbie Tufts            Minneapolis        MN  40    9 32:54  2:01  2:36    5 1:14:56 19.9  2:05   10   58:01  9:21 2:50:29 
    7  298 Jill Vroman             Marshall           MN  41   11 33:12  2:02  4:12    9 1:24:01 17.7  2:58    6   49:22  7:57 2:53:44 
    8  278 Kari Snyder             Lakeville          MN  40    6 31:04  1:54  3:38   12 1:28:58 16.7  1:57    8   52:56  8:31 2:58:30 
    9  283 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  40    8 32:46  2:00  4:06    7 1:23:27 17.8  2:57    9   56:56  9:10 3:00:11 
   10  319 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  43    7 32:45  2:00  3:09   11 1:25:30 17.4  2:25   11 1:01:46  9:57 3:05:33 
   11  284 Stephanie Zschokke      Maple Grove        MN  40   12 35:52  2:12  3:49    8 1:23:59 17.7  2:21   12 1:04:03 10:19 3:10:03 
   12  312 Pamela Balthazor        Minneapolis        MN  43   10 32:57  2:01  4:00   10 1:25:22 17.4  3:55   13 1:04:43 10:25 3:10:55 
   13  286 Heidi Brown             Rush City          MN  41    5 30:14  1:51  8:04   14 1:44:04 14.3  7:22    1   44:02  7:06 3:13:44 
   14  276 Carla Riemer            Belle Plaine       MN  40   15 38:35  2:22  4:58   13 1:42:31 14.5  5:36   14 1:29:25 14:24 4:01:03 
   15  292 Julie McAlpin           Buffalo            MN  41   14 37:24  2:17  4:53                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  378 David Knack             Prior Lake         MN  49    3 23:32  1:27  1:59    3 1:05:47 22.6  1:09    1   44:19  7:08 2:16:44 
    2  356 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  46    1 22:30  1:23  2:04    6 1:07:52 21.9  1:19    2   47:05  7:35 2:20:47 
    3  354 Chase Sovell            Minneapolis        MN  45    4 24:18  1:29  2:30    5 1:07:29 22.0  1:33    5   48:12  7:46 2:23:59 
    4  350 Ted McNamara            Buffalo            MN  45    6 25:58  1:35  2:01    2 1:05:00 22.9  1:12   10   50:33  8:09 2:24:43 
    5  375 Mike Berkopec           Eagan              MN  49   18 30:20  1:51  2:47    4 1:06:52 22.3  1:33    3   47:13  7:36 2:28:43 
    6  367 Lee Hetherington        Chaska             MN  48    8 26:17  1:37  2:51   10 1:09:54 21.3  1:13    7   49:09  7:55 2:29:21 
    7  366 Miles Burd              Cottage Grove      MN  48    2 23:32  1:27  3:06    8 1:09:24 21.4  1:37   13   52:22  8:26 2:29:58 
    8  355 Mark Sullivan           Champlin           MN  45   11 28:24  1:44  2:52   13 1:10:48 21.0  1:44    4   48:03  7:44 2:31:48 
    9 1297 Dale Nelson                                    47   15 29:49  1:50  2:49    1 1:04:20 23.1  2:07   15   52:49  8:30 2:31:51 
   10 1504 Patrick Obrien                                 47    5 24:41  1:31  3:38   18 1:13:49 20.2  1:45    8   50:07  8:04 2:33:58 
   11  352 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45   13 29:10  1:47  2:56    7 1:09:11 21.5  2:40   11   50:52  8:12 2:34:48 
   12  379 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  49    7 26:15  1:36  2:36   14 1:11:53 20.7  1:32   19   54:47  8:49 2:37:02 
   13  344 Tony Fiorillo           Prior Lake         MN  45   24 32:54  2:01  4:13   11 1:10:05 21.2  3:38    6   49:06  7:54 2:39:53 
   14  360 Andy Leier              Shakopee           MN  46   20 31:01  1:54                                 12   51:09  8:14 2:40:56 
   15  369 Ron Nelson              Eden Prairie       MN  48   17 30:16  1:51  3:01   21 1:16:17 19.5  1:41    9   50:22  8:07 2:41:35 
   16  361 Todd Opdahl             Chisago City       MN  46   16 29:54  1:50  2:30   15 1:12:11 20.6  1:36   22   57:17  9:13 2:43:25 
   17  343 Bill Brown              Maple Lake         MN  45    9 27:11  1:40  2:26   23 1:18:36 18.9  2:15   20   55:15  8:54 2:45:41 
   18  359 Dallas Johnson          Wayzata            MN  46   12 28:59  1:46  3:28   12 1:10:22 21.1  1:58   30 1:03:06 10:10 2:47:50 
   19  364 Charles Julson          Bloomington        MN  47   10 27:38  1:42  4:31   24 1:20:45 18.4  2:26   14   52:33  8:28 2:47:52 
   20  346 Randy Kramer            Buffalo            MN  45   22 31:45  1:57  2:41   19 1:14:48 19.9  2:07   21   56:34  9:07 2:47:52 
   21  380 Steve Schmidt           Loretto            MN  49   30 35:34  2:11  3:32   20 1:16:12 19.5  1:32   17   53:41  8:39 2:50:28 
   22  373 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  48   19 30:41  1:53  3:30   17 1:13:22 20.3  2:07   27 1:01:24  9:53 2:51:02 
   23  358 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46   23 32:53  2:01  2:58   16 1:12:45 20.5  1:46   26 1:01:13  9:52 2:51:33 
   24  351 Tom Moody               Hudson             WI  45   26 33:23  2:03  4:00    9 1:09:51 21.3  2:32   29 1:01:55  9:58 2:51:38 
   25  377 John Davis              Buffalo            MN  49   21 31:37  1:56  4:11   25 1:21:44 18.2  2:10   16   53:11  8:34 2:52:51 
   26  372 Kurt Stende             Hanover            MN  48   25 33:18  2:02  3:42   22 1:17:47 19.1  2:41   31 1:05:27 10:32 3:02:53 
   27  370 Roger Remark            Wayzata            MN  48   29 35:25  2:10  3:54   28 1:24:51 17.5  1:52   23   58:17  9:23 3:04:17 
   28  371 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  48   28 35:04  2:09  6:10   30 1:29:41 16.6  3:23   18   54:46  8:49 3:09:03 
   29  368 Charles McJilton        Katsushika-Ku          48   31 35:54  2:12  5:25   29 1:24:52 17.5  4:13   25 1:00:55  9:49 3:11:19 
   30  348 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  45   14 29:33  1:49  4:41   26 1:21:48 18.2  3:04   32 1:14:59 12:04 3:14:03 
   31  374 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  48   32 42:11  2:35  6:27   27 1:23:42 17.8  3:33   24   58:48  9:28 3:14:39 
   32  362 David Vancura           St. Paul           MN  46   27 33:40  2:04 15:33   31 1:35:55 15.5  3:56   28 1:01:53  9:58 3:30:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  363 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  46    1 21:20  1:18  2:47    1 1:12:54 20.4  1:54    1   50:39  8:10 2:29:33 
    2  357 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46    4 33:37  2:03  2:27    4 1:22:37 18.0  1:44    2   56:02  9:02 2:56:25 
    3  365 Susan Key               Ironwood           MI  47    6 35:01  2:09  3:53    2 1:19:09 18.8  2:27    3 1:00:21  9:43 3:00:48 
    4  347 Lori Langlie            Blaine             MN  45    3 28:38  1:45  3:02    5 1:25:40 17.4  2:15    6 1:14:45 12:02 3:14:18 
    5  345 Christine Kane          Minneapolis        MN  45    5 34:14  2:06  4:08    6 1:28:46 16.8  3:31    5 1:07:19 10:50 3:17:56 
    6  349 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  45    7 38:22  2:21  3:29    7 1:31:19 16.3  1:31    4 1:03:33 10:14 3:18:13 
    7  353 Jody Orfield            Golden Valley      MN  45    8 39:14  2:24  8:04    8 1:37:28 15.3  3:29    7 1:24:55 13:40 3:53:07 
    8  215 Karen Bebchuk           Plymouth           MN  45    2 27:01  1:39  3:04    3 1:20:09 18.6  3:42                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  399 Brad Johnson            North Mankato      MN  52    2 22:52  1:24  1:55    3 1:06:25 22.4  1:07    4   43:36  7:01 2:15:53 
    2  392 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50    6 27:06  1:40  2:24    2 1:04:40 23.0  1:03    2   41:46  6:44 2:16:57 
    3  412 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54    1 21:38  1:20  1:50    1 1:03:41 23.4  1:28    8   51:17  8:16 2:19:53 
    4  411 Arth Gorr               Buffalo            MN  54   12 29:27  1:48  3:22    7 1:10:41 21.1  1:27    3   43:32  7:01 2:28:26 
    5  404 Steve Theis             Deephaven          MN  52    8 27:19  1:40  3:45   16 1:18:11 19.0  2:00    1   38:45  6:15 2:29:58 
    6  384 Dennis Hetland          Fargo              ND  50    7 27:07  1:40  3:13   11 1:13:16 20.3  1:18    5   46:58  7:34 2:31:50 
    7  403 Pete Royer              Litchfield         MN  52    9 27:54  1:43  2:37    9 1:11:16 20.9  1:22    7   49:13  7:56 2:32:21 
    8  406 Michael Murray          Sartell            MN  53   11 29:18  1:48  2:54    4 1:09:11 21.5  1:27    9   52:51  8:31 2:35:39 
    9  381 John Bird               Chanhassen         MN  50    3 24:59  1:32  2:48   10 1:13:15 20.3  1:47   12   54:52  8:50 2:37:39 
   10  400 Joseph Mundenar         Eden Prairie       MN  52   20 37:31  2:18  2:53    5 1:10:13 21.2  1:31    6   47:48  7:42 2:39:53 
   11  410 Gregg Garretson         Lakeville          MN  54    5 26:19  1:37  2:57   13 1:14:41 19.9  1:30   11   54:40  8:48 2:40:04 
   12  394 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51   17 35:23  2:10  3:06    6 1:10:39 21.1  2:01   13   56:12  9:03 2:47:19 
   13  398 Carl Hoang              Maple Grove        MN  52   13 30:25  1:52  2:49   12 1:13:54 20.1  2:16   16   58:47  9:28 2:48:09 
   14  388 Kevin Register          Fargo              ND  50    4 25:11  1:33  2:52   14 1:15:33 19.7  1:26   20 1:03:41 10:15 2:48:41 
   15  383 Robert Gunderson        Aberdeen           SD  50   10 28:42  1:45  3:23   17 1:20:32 18.5  2:27   10   54:29  8:47 2:49:31 
   16  402 Chris Poferl            Eden Prairie       MN  52   21 37:54  2:19  3:01    8 1:10:52 21.0  2:28   19 1:03:04 10:09 2:57:17 
   17  393 Jon Bratt               Bird Island        MN  51   16 34:01  2:05  5:17   15 1:17:44 19.1  3:12   15   57:36  9:17 2:57:48 
   18  391 Tom Tiller              Medina,            MN  50   15 32:42  2:00  4:22   18 1:24:49 17.5  1:34   17 1:00:44  9:47 3:04:09 
   19  408 David Stein             White Bear Lake    MN  53   19 36:50  2:15  4:27   20 1:26:02 17.3  2:35   14   57:13  9:13 3:07:06 
   20  386 Patrick Noaker          Deephaven          MN  50   18 36:18  2:13  4:09   21 1:27:15 17.1  3:22   21 1:11:14 11:28 3:22:16 
   21  409 Douglas Beath           Stillwater         MN  54   14 32:24  1:59  5:55   22 1:43:04 14.4  1:50   18 1:02:45 10:06 3:25:57 
   22  389 Drake Rosenwinkel       Madison Lake       MN  50   22 39:33  2:25  5:04   19 1:25:00 17.5  3:49   22 1:13:55 11:54 3:27:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  385 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50    4 36:58  2:16  2:48    1 1:20:56 18.4  1:43    1   47:21  7:38 2:49:43 
    2  390 Mary Sands              St. Paul           MN  50    1 33:58  2:05  2:22    2 1:21:23 18.3  1:38    2   52:32  8:28 2:51:50 
    3  396 Carla Hausladen         Corcoran           MN  51    2 34:12  2:06  4:00    4 1:28:46 16.8  3:23    3   58:42  9:27 3:09:02 
    4  397 Julie Heuer             Fargo              ND  51    3 34:46  2:08  4:41    3 1:24:08 17.7  2:45    5 1:12:08 11:37 3:18:25 
    5  405 Kathryn Carlson         Waite Prk          MN  53    5 42:14  2:35  3:43    5 1:29:13 16.7  3:12    4 1:09:12 11:09 3:27:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  427 Gregory Taylor          Yankton            MN  57    2 22:55  1:24  1:50    1 1:02:19 23.9  1:16    1   43:18  6:59 2:11:36 
    2  420 Patrick McCann          Birchwood          WI  56    6 25:48  1:35  2:19    4 1:09:02 21.6  1:03    3   45:33  7:20 2:23:43 
    3  426 Skip Fitting            Buffalo            MN  57    8 27:03  1:39  2:47    3 1:08:26 21.7  1:18    4   45:38  7:21 2:25:10 
    4  413 Mike Ewen               Rochester          MN  55   10 30:15  1:51  2:25    2 1:06:59 22.2  1:30    2   44:34  7:11 2:25:42 
    5  429 Leonard Klun            Maple Plain        MN  58    5 24:09  1:29  2:42                            5   48:01  7:44 2:28:59 
    6  414 Steve Heikkila          Saint Paul         MN  55    3 24:00  1:28  3:18    7 1:14:35 20.0  2:06    6   52:33  8:28 2:36:30 
    7  418 Joe Wildman             Milaca             MN  55    1 22:49  1:24  3:30    6 1:12:57 20.4  1:44    8   56:44  9:08 2:37:42 
    8  419 Glen Dornfeld           Winona             MN  56    7 26:21  1:37  2:13    5 1:11:04 20.9  1:30    9   59:35  9:36 2:40:40 
    9  430 Steve Morgan            Faribault          MN  58    4 24:09  1:29  4:06   12 1:21:24 18.3  2:02   10 1:00:08  9:41 2:51:46 
   10  432 Mike McCammack          Brookings          SD  59   15 38:12  2:20  2:53    9 1:15:48 19.6  1:48    7   56:08  9:02 2:54:47 
   11  415 Bill Jordan             St Louis Park      MN  55   12 30:18  1:51  3:43   10 1:17:01 19.3  2:31   11 1:01:55  9:58 2:55:26 
   12  425 Gregory Cooley          Sartell            MN  57   11 30:16  1:51  3:11    8 1:15:15 19.8  2:29   13 1:06:05 10:39 2:57:14 
   13  422 Rick Agar               Duluth             MN  57    9 30:08  1:51  3:39   14 1:29:27 16.6  1:54   15 1:09:03 11:07 3:14:09 
   14  423 Rodney Barnes           Maple Grove        MN  57   17 43:18  2:39  4:28   11 1:18:50 18.9  3:21   14 1:06:11 10:39 3:16:06 
   15  417 Jim Vonasek             Big Lake           MN  55   13 36:28  2:14  5:16   13 1:23:57 17.7  2:11   16 1:09:47 11:14 3:17:38 
   16  416 Raymond Smith           Otsego             MN  55   14 38:08  2:20  4:33   15 1:33:09 16.0  3:04   17 1:19:43 12:50 3:38:35 
   17  421 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56   16 43:05  2:38  9:01   16 1:39:40 14.9  2:50   12 1:06:01 10:38 3:40:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 Jan Handlos             Baxter             MN  58    1 30:12  1:51  3:39    1 1:15:50 19.6  1:23    1 1:01:29  9:54 2:52:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  434 Neil King               Nevis              MN  62    2 25:53  1:35  1:58    1 1:08:01 21.9  1:18    1   50:35  8:09 2:27:43 
    2  433 Denny Ellingson         Courtland          MN  60    1 23:05  1:25  2:14    2 1:09:16 21.5  1:24    2   57:57  9:20 2:33:53 
    3  435 George Rux              North Oaks         MN  63    3 35:59  2:12  6:08    3 1:23:36 17.8  5:22    3 1:07:39 10:54 3:18:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  436 Patrick McMorrow        Bloomington        MN  65    1 24:16  1:29  3:34    1 1:12:36 20.5  1:45    1   50:15  8:06 2:32:24 
    2  437 John Ramsey             Wayzata            MN  65    2 28:03  1:43  3:37    2 1:19:19 18.8  2:01    2   56:21  9:05 2:49:19 
    3  438 Lynn Nelson             Minneapolis        MN  71    3 47:44  2:55  5:40    3 1:27:51 16.9  3:24    3 1:02:07 10:00 3:26:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        449
Total Number of Team Finishers:           19
Total Number of Individual Finishers:    386
Number of Male   Finishers:              291
Number of Female Finishers:               95
Did not Finish Race or Did Not Start:     50