2012 Graniteman Triathlon - St. Cloud - Summary Text Results
St. Cloud , MN
6/24/2012

race logo
other races










					                                                    GRANITEMAN - ST. CLOUD TRIATHLON
                                              Lake George - St. Cloud, MN - June 24, 2012
                                             .32 Mile Swim - 14.8 Mile Bike - 3.1 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/32    239 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M     1  5:46  1:02  0:33    4   38:02 23.7  0:33    4   21:40  7:00 1:06:33 
    2   1/6       4 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M     9  7:23  1:19  0:42    2   37:04 24.3  0:33    5   21:45  7:01 1:07:24 
    3   2/6      75 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M     8  7:19  1:18  0:47    1   36:57 24.4  0:33   16   22:45  7:21 1:08:18 
    4   1/22     13 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M    19  7:51  1:24  1:04    3   37:28 24.0  0:41   10   22:00  7:06 1:09:02 
    5   1/11    171 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21 M    11  7:32  1:21  1:20   13   40:04 22.5  0:54    2   20:32  6:38 1:10:20 
    6   1/8     245 David Voss              Minneapolis        MN  50 M    33  8:12  1:28  0:40    5   38:29 23.4  1:46    3   21:16  6:52 1:10:22 
    7   2/8      59 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M    22  7:59  1:26  1:03    8   38:48 23.2  0:49   19   22:58  7:25 1:11:35 
    8   3/6      63 James Graif             Elk River          MN  50 M     6  7:17  1:18  0:50    6   38:35 23.3  0:36   45   24:39  7:57 1:11:55 
    9   2/32    250 Shane Johnson           Sartell            MN  39 M    40  8:26  1:30  1:07   15   40:12 22.4  0:37    9   21:59  7:06 1:12:19 
   10   1/18    174 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40 M    45  8:30  1:31  0:50    7   38:45 23.2  0:52   26   23:26  7:34 1:12:21 
   11   1/9      45 Jake Evans              Red Wing           MN  29 M    36  8:18  1:29  1:26   33   41:50 21.5  0:39    1   20:26  6:36 1:12:38 
   12   4/6     186 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M    73  9:15  1:39  0:51   10   39:00 23.1  0:31   40   24:11  7:48 1:13:46 
   13   2/22    203 Andrew Zabel            Saint Cloud        MN  32 M    58  8:59  1:36  1:20   29   41:26 21.7  0:38    6   21:54  7:04 1:14:14 
   14   3/22     72 Ben Hanson              Princeton          MN  33 M    74  9:17  1:39  0:58   12   39:56 22.5  0:35   29   23:35  7:37 1:14:18 
   15   1/13    222 Nicole Haas             Sartell            MN  34 F    20  7:52  1:24  1:12   37   42:08 21.4  0:36   18   22:55  7:24 1:14:40 
   16   3/32      8 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38 M    37  8:21  1:29  0:44   31   41:40 21.6  0:34   27   23:26  7:34 1:14:45 
   17   4/32    243 Brandon Thyen           North Branch       MN  39 M    47  8:34  1:32  0:58   14   40:05 22.5  0:37   46   24:40  7:58 1:14:52 
   18   4/22    104 Gregg Larson            Hawley             MN  34 M    44  8:30  1:31  0:59   19   40:39 22.1  1:06   31   23:43  7:39 1:14:53 
   19   5/22    108 Matt Lilla              Lakeville          MN  31 M    56  8:56  1:36  1:00   17   40:31 22.2  0:36   35   23:53  7:43 1:14:53 
   20   1/15    230 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37 F    26  8:04  1:26  1:07   44   42:35 21.1  0:44   13   22:29  7:15 1:14:58 
   21   5/32    240 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38 M    15  7:43  1:23  1:37   56   43:29 20.7  0:33    7   21:54  7:04 1:15:14 
   22   5/6      40 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29 M    70  9:14  1:39  0:44   42   42:29 21.2  1:00    8   21:56  7:05 1:15:21 
   23   6/32     58 Ben Geyer               Henning            MN  39 M    67  9:10  1:38  1:07   28   41:20 21.8  0:58   21   23:01  7:26 1:15:35 
   24   2/18     53 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40 M    43  8:28  1:31  0:41   55   43:28 20.7  0:30   17   22:49  7:22 1:15:55 
   25   2/13     69 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32 F    10  7:31  1:21  0:56   21   40:54 22.0  0:40   82   26:05  8:25 1:16:03 
   26   7/32     22 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36 M   110 10:00  1:47  1:12   11   39:28 22.8  0:43   50   24:45  7:59 1:16:06 
   27   3/18    216 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41 M    25  8:02  1:26  0:47   45   42:40 21.1  1:09   28   23:33  7:36 1:16:10 
   28   6/22    181 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32 M   130 10:32  1:53  1:17   23   41:01 21.9  0:39   15   22:43  7:20 1:16:11 
   29   7/22    200 Mitch Williams          Minnetonka         MN  33 M    34  8:18  1:29  0:46   32   41:42 21.6  0:33   56   25:06  8:06 1:16:21 
   30   2/15     49 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36 F    82  9:27  1:41  0:46   40   42:24 21.2  0:37   24   23:14  7:30 1:16:26 
   31   4/18    246 Victor Weiss            Avon               MN  43 M    18  7:47  1:23  0:54   43   42:30 21.2  0:42   55   24:59  8:04 1:16:49 
   32   5/18    109 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40 M    49  8:37  1:32  1:16   41   42:25 21.2  0:59   33   23:48  7:41 1:17:04 
   33   1/2     189 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58 M   143 10:55  1:57  0:50   27   41:17 21.8  1:05   23   23:11  7:29 1:17:15 
   34   8/32    217 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35 M   125 10:23  1:51  1:11   25   41:08 21.9  0:43   36   23:54  7:43 1:17:17 
   35   3/8     113 Brian Maas              Plymouth           MN  51 M    42  8:28  1:31  1:45   36   41:58 21.4  1:06   43   24:17  7:50 1:17:31 
   36   8/22    136 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30 M    24  8:02  1:26  1:05   39   42:17 21.3  0:46   67   25:26  8:12 1:17:33 
   37   1/4     140 Katie Oden              Buffalo            MN  19 F    77  9:21  1:40  1:22   48   42:48 21.0  0:46   25   23:22  7:33 1:17:37 
   38   6/18     36 Jason Dohm              Milaca             MN  43 M    13  7:38  1:22  1:16   22   40:59 22.0  1:11   90   26:42  8:37 1:17:45 
   39   7/18    224 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44 M   103  9:52  1:46  1:16   24   41:01 21.9  0:49   53   24:49  8:01 1:17:46 
   40   9/32    232 John McGinn             Chicago            IL  37 M    14  7:42  1:22  1:01   51   43:21 20.8  1:02   48   24:42  7:58 1:17:46 
   41   1/4     248 Luke Wass               Rochester          MN  17 M    38  8:23  1:30  1:30    9   38:57 23.1  0:33  129   28:34  9:13 1:17:54 
   42   1/11     37 Mary Donlan             St Paul            MN  29 F    50  8:38  1:32  0:49   59   43:48 20.5  0:51   38   23:58  7:44 1:18:03 
   43   2/9      10 David Buchs             Fort Wayne         IN  25 M   145 10:56  1:57  1:25   38   42:08 21.4  0:51   20   22:59  7:25 1:18:18 
   44   1/7      50 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    27  8:07  1:27  1:03   73   44:40 20.1  0:41   37   23:58  7:44 1:18:26 
   45   9/22    191 Steve Thompson          St. Cloud          MN  30 M   120 10:12  1:49  1:25   16   40:16 22.4  1:15   68   25:28  8:13 1:18:34 
   46   1/14    251 Todd Peterson           Saint Cloud        MN  46 M   115 10:09  1:48  1:17   18   40:36 22.2  0:57   71   25:37  8:16 1:18:34 
   47  10/32     65 Ryan Granroth           Sartell            MN  35 M    89  9:38  1:43  1:26   20   40:42 22.1  1:22   77   25:51  8:21 1:18:57 
   48   1/13    249 Leslie Englert          Osseo              MN  45 F    39  8:25  1:30  0:59   52   43:22 20.8  0:46   69   25:28  8:13 1:18:59 
   49   2/11    158 Megan Rose              Sartell            MN  28 F   104  9:55  1:46  0:39   91   45:36 19.7  0:31   12   22:23  7:14 1:19:01 
   50  10/22     15 Chris Campbell          Sartell            MN  32 M     3  6:59  1:15  0:58   64   43:58 20.5  0:40   88   26:34  8:35 1:19:07 
   51  11/32     51 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36 M    90  9:39  1:43  1:01   57   43:32 20.7  0:49   41   24:13  7:49 1:19:11 
   52   3/11     85 Marlene Hull            Mounds View        MN  29 F   134 10:34  1:53  1:00   63   43:57 20.5  0:44   22   23:03  7:26 1:19:16 
   53  11/22    124 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33 M    76  9:18  1:39  1:12   54   43:28 20.7  0:41   49   24:44  7:59 1:19:21 
   54   6/6     127 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M     2  6:08  1:06  1:06   34   41:56 21.5  1:03  152   29:52  9:38 1:20:03 
   55  12/22    156 Michael Roach           Randall            MN  34 M    79  9:24  1:41  1:05   72   44:34 20.2  0:54   42   24:14  7:49 1:20:09 
   56   2/13     78 Lisa Hines              Waite Park         MN  49 F    60  9:03  1:37  0:58   88   45:24 19.8  0:42   39   24:06  7:47 1:20:11 
   57   2/11    131 Mark Morris             Cokato             MN  23 M   154 11:07  1:59  1:15   47   42:46 21.0  0:43   54   24:54  8:02 1:20:44 
   58  13/22    187 Mike Svir               Baxter             MN  32 M    92  9:40  1:43  1:03   68   44:11 20.4  0:54   57   25:06  8:06 1:20:53 
   59  12/32     31 Shawn Day               St. Cloud          MN  38 M    65  9:05  1:37  2:30   93   45:42 19.7  2:01   11   22:07  7:09 1:21:24 
   60   8/18    179 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44 M   100  9:49  1:45  1:09   70   44:29 20.2  0:27   74   25:41  8:17 1:21:32 
   61   3/9     166 Eric Schleppenbach      St. Louis Park     MN  25 M   176 12:38  2:15  2:09   53   43:25 20.7  1:00   14   22:41  7:19 1:21:51 
   62   9/18     84 Mike Houghton           Sartell            MN  41 M   113 10:07  1:48  2:39   61   43:52 20.5  0:59   44   24:22  7:52 1:21:56 
   63   4/9      61 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28 M   117 10:10  1:49  1:05   62   43:56 20.5  0:52   79   25:57  8:23 1:21:58 
   64   4/8      27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50 M    28  8:07  1:27  1:22   67   44:06 20.4  0:59  107   27:29  8:52 1:22:01 
   65   4/11    141 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26 F    99  9:47  1:45  0:49   89   45:28 19.8  0:44   65   25:15  8:09 1:22:01 
   66   2/4     152 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17 F     4  7:04  1:16  1:19  116   47:32 18.9  0:34   76   25:49  8:20 1:22:17 
   67  13/32     83 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35 M   116 10:09  1:49  1:20   94   45:43 19.7  0:27   47   24:41  7:58 1:22:18 
   68   1/5     106 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50 F   141 10:52  1:56  1:09   90   45:34 19.8  1:02   32   23:43  7:39 1:22:18 
   69  14/32     38 Jason Eckert            Waverly            MN  38 M    23  8:00  1:26  0:59   95   45:49 19.6  0:53   89   26:38  8:36 1:22:19 
   70  14/22    228 Jesse Leblanc           Walker             MN  31 M    41  8:27  1:30  1:23   85   45:21 19.8  1:11   81   26:01  8:24 1:22:22 
   71  10/18      2 Mike Abel               St Cloud           MN  44 M    71  9:14  1:39  1:48   26   41:08 21.9  1:03  143   29:12  9:26 1:22:25 
   72  15/22    231 Dan McDowell            Chicago            IL  34 M    66  9:10  1:38  2:05   78   44:47 20.1  1:26   61   25:10  8:07 1:22:36 
   73  15/32    218 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    52  8:43  1:33  1:00   76   44:44 20.1  0:47  112   27:34  8:54 1:22:45 
   74   3/11    147 Alex Peterson           Plymouth           MN  20 M    17  7:46  1:23  0:58   74   44:40 20.1  0:47  131   28:37  9:14 1:22:46 
   75   3/13    170 Jorie Schwarten         Clear Lake         MN  30 F    48  8:36  1:32  1:04   81   44:56 20.0  2:01   84   26:20  8:30 1:22:56 
   76   2/14     90 Timothy Jung            Minneapolis        MN  49 M    85  9:34  1:42  1:24   66   44:05 20.4  0:39  103   27:18  8:49 1:22:57 
   77   3/13    201 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46 F    51  8:42  1:33  1:02   83   45:11 19.9  0:40  114   27:35  8:54 1:23:08 
   78   3/14    130 George Morris           Cold Spring        MN  45 M   188 13:38  2:26  0:38   79   44:51 20.1  0:40   30   23:35  7:37 1:23:20 
   79  16/32    103 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35 M    64  9:04  1:37  1:57   87   45:24 19.8  0:51   83   26:12  8:27 1:23:25 
   80   3/15    114 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36 F   160 11:24  2:02  0:59   77   44:44 20.1  1:21   60   25:09  8:07 1:23:34 
   81  11/18    188 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40 M    35  8:18  1:29  1:23  100   46:05 19.5  1:09   94   26:50  8:40 1:23:43 
   82  17/32    111 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35 M    97  9:45  1:44  3:12   30   41:37 21.6  1:49  106   27:26  8:51 1:23:47 
   83  18/32     62 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38 M    61  9:03  1:37  2:09   65   44:00 20.5  1:09  110   27:30  8:52 1:23:49 
   84   4/14     16 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49 M    54  8:50  1:35  1:15  114   47:27 19.0  1:20   63   25:13  8:08 1:24:04 
   85   4/15    227 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37 F   118 10:10  1:49  1:30  102   46:12 19.5  1:10   64   25:14  8:09 1:24:14 
   86   1/1     112 Tom Lynch               Nelson             MN  63 M   172 12:05  2:09  1:22   46   42:45 21.1  1:11   96   26:55  8:41 1:24:17 
   87   4/13     54 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34 F   139 10:48  1:55  1:15  104   46:25 19.4  0:55   59   25:08  8:07 1:24:29 
   88  12/18     21 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43 M   155 11:11  1:59  1:29   49   42:49 21.0  0:40  128   28:27  9:11 1:24:34 
   89  16/22    118 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31 M    21  7:54  1:25  1:20  112   47:21 19.0  1:22   95   26:51  8:40 1:24:46 
   90  17/22    102 Todd Lachinski          Foley              MN  34 M    68  9:12  1:38  1:32   98   45:55 19.6  0:52  105   27:23  8:50 1:24:53 
   91  13/18    176 Matt Snell              Blaine             MN  43 M   131 10:33  1:53  2:27   75   44:43 20.1  0:52   85   26:21  8:30 1:24:54 
   92   5/8     119 Gunther Maurus          Sartell            MN  51 M   135 10:37  1:53  1:15   35   41:57 21.5  1:17  156   30:10  9:44 1:25:14 
   93   1/3      71 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F    78  9:24  1:40  1:58   60   43:50 20.5  0:44  149   29:38  9:34 1:25:31 
   94   6/8     197 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54 M   123 10:17  1:50  2:28   58   43:43 20.6  1:31  117   27:46  8:58 1:25:44 
   95  19/32    148 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  39 M   190 13:41  2:26  2:07   71   44:32 20.2  0:41   52   24:47  8:00 1:25:46 
   96   4/11     25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M     7  7:18  1:18  2:14  155   50:49 17.7  0:28   58   25:06  8:06 1:25:54 
   97  20/32     66 Jason Gross             Maple Grove        MN  35 M   146 10:58  1:57  1:04  101   46:07 19.5  0:44  100   27:09  8:46 1:25:59 
   98   5/15    175 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38 F   136 10:37  1:54  1:00  138   49:56 18.0  0:48   34   23:50  7:42 1:26:08 
   99  21/32     55 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36 M   119 10:12  1:49  2:09   96   45:50 19.6  1:00   98   27:01  8:43 1:26:11 
  100   1/12    165 Dayna Schleppenbach     Duluth             MN  20 F   168 11:44  2:05  1:02  120   47:56 18.8  0:46   62   25:10  8:07 1:26:36 
  101  22/32    155 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36 M   108  9:59  1:47  1:22  127   48:58 18.4  0:58   66   25:23  8:12 1:26:39 
  102   4/13    252 Leigh Wright            Proctor            MN  48 F    46  8:30  1:31  1:02  133   49:40 18.1  1:12   87   26:25  8:32 1:26:47 
  103   5/11    198 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23 M   185 13:23  2:23  1:49   92   45:40 19.7  1:12   51   24:47  8:00 1:26:49 
  104   5/13    128 Sarah Moravchik         Mason              MN  34 F   158 11:23  2:02  1:25   69   44:14 20.3  1:07  134   28:45  9:17 1:26:52 
  105   6/11    242 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23 M    16  7:44  1:23  2:57  139   49:58 18.0  0:41   70   25:36  8:16 1:26:55 
  106  14/18    234 Jeff Patrow             Eau Claire         WI  40 M   162 11:27  2:02  1:24   82   45:03 20.0  1:20  119   27:49  8:59 1:27:02 
  107   5/14     23 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47 M    63  9:04  1:37  3:51   86   45:22 19.8  0:48  123   28:17  9:08 1:27:19 
  108   5/13     43 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46 F   121 10:12  1:49  1:15  118   47:55 18.8  1:00  101   27:10  8:46 1:27:29 
  109   2/7     223 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  41 F    80  9:25  1:41  2:03  132   49:27 18.2  1:06   75   25:43  8:18 1:27:42 
  110   6/15    143 Jennifer Olson          Rice               MN  35 F   166 11:36  2:04  1:31   84   45:12 19.9  0:48  136   28:49  9:18 1:27:54 
  111  15/18    253 Todd Hipp               Eagan              MN  43 M    29  8:08  1:27  1:13  117   47:39 18.9  0:52  161   30:36  9:53 1:28:26 
  112   2/5      42 Robin Eppard            N Mankato          MN  50 F    87  9:35  1:43  1:12  130   49:14 18.3  1:01  115   27:36  8:55 1:28:36 
  113   2/4      17 Kolton Canales          Champaign          IL  14 M    12  7:37  1:22  1:37  151   50:43 17.7  0:24  127   28:24  9:10 1:28:43 
  114   6/13    116 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33 F    30  8:08  1:27  1:23  125   48:39 18.5  1:17  145   29:28  9:31 1:28:53 
  115  18/22    213 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31 M    31  8:10  1:27  1:44  136   49:51 18.1  0:51  125   28:19  9:08 1:28:54 
  116   6/14    122 Ken Meuleners           Coon Rapids        MN  47 M    84  9:29  1:41  1:59  142   50:16 17.9  1:43   73   25:40  8:17 1:29:04 
  117   1/1     151 Andrea Potyondy-Smith   Champlin           MN  35 F    57  8:56  1:36  1:29  106   46:30 19.4  0:55  171   31:19 10:06 1:29:07 
  118  23/32    180 Jeff Steil              Sartell            MN  37 M   151 11:04  1:58  1:43  131   49:20 18.2  1:11   78   25:52  8:21 1:29:08 
  119   7/15     82 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36 F   148 11:02  1:58  1:41  135   49:49 18.1  1:10   72   25:38  8:17 1:29:17 
  120   5/11    229 Renee Leblanc           Walker             MN  29 F    94  9:41  1:44  1:45  124   48:35 18.5  0:49  137   28:55  9:20 1:29:43 
  121   7/14     60 Ed Gleason              Elk River          MN  49 M    62  9:03  1:37  1:30  163   51:53 17.3  0:32   92   26:46  8:39 1:29:43 
  122   8/15     41 Amanda Engelking        Sartell            MN  37 F   126 10:23  1:51  1:04  123   48:11 18.7  1:12  138   28:56  9:20 1:29:46 
  123   7/13    215 Melissa Boxall          Regina             SK  33 F   171 12:03  2:09  1:28   80   44:52 20.1  1:05  158   30:22  9:48 1:29:48 
  124   5/9     257 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  29 M   170 11:52  2:07  2:03  111   47:17 19.0  1:14  111   27:32  8:53 1:29:56 
  125   8/14     96 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45 M   138 10:43  1:55  1:54  110   47:13 19.1  1:11  140   28:59  9:21 1:29:58 
  126   2/12    254 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24 F    32  8:11  1:28  1:32  147   50:34 17.8  1:03  132   28:41  9:16 1:29:59 
  127   6/9      57 Ryan Friesen            Sauk Rapids        MN  29 M    95  9:43  1:44  2:01  128   49:01 18.4  0:57  133   28:45  9:17 1:30:25 
  128   2/2      91 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59 M   179 12:56  2:18  2:02   50   43:20 20.8  0:53  174   31:24 10:08 1:30:34 
  129  24/32    159 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35 M   150 11:04  1:58  1:36  107   46:30 19.4  0:55  163   30:40  9:54 1:30:43 
  130  25/32    196 Travis Wells            Zimmerman          MN  36 M   157 11:22  2:02  1:21  105   46:27 19.4  0:43  165   30:53  9:58 1:30:43 
  131  19/22    221 Adrian Foust            Delaware           OH  30 M   181 13:01  2:19  2:21  109   47:13 19.1  0:56  104   27:21  8:50 1:30:50 
  132   9/15    172 Sara Scott              Foley              MN  38 F   129 10:32  1:53  1:33  108   46:45 19.3  1:14  164   30:50  9:57 1:30:52 
  133   7/11    150 Justin Posterick        Little Falls       MN  21 M   203 15:03  2:41  1:42  115   47:31 18.9  0:30   86   26:22  8:31 1:31:06 
  134   7/8     139 Brett Oden              Buffalo            MN  52 M    96  9:43  1:44  2:54  144   50:24 17.9  1:38   91   26:44  8:38 1:31:22 
  135  26/32    154 Scott Remiger           Lakeville          MN  38 M   124 10:18  1:50  1:34  148   50:37 17.8  0:37  126   28:23  9:10 1:31:27 
  136  27/32     70 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  37 M   180 12:57  2:18  2:09  113   47:27 19.0  0:58  122   27:58  9:02 1:31:28 
  137  16/18    195 Steve Voshell           Milaca             MN  42 M   144 10:55  1:57  2:07  146   50:28 17.8  0:59   99   27:08  8:45 1:31:35 
  138   8/13     20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33 F   111 10:01  1:47  1:39  159   51:11 17.6  1:19  109   27:29  8:52 1:31:37 
  139   3/4     146 Molly Peichel           Rice               MN  18 F     5  7:07  1:16  1:19  137   49:53 18.0  1:05  181   32:27 10:28 1:31:49 
  140   2/3     192 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55 F    55  8:52  1:35  1:28  129   49:02 18.4  1:20  173   31:20 10:07 1:31:59 
  141   4/4     133 Emily Mueller           Woodbury           MN  18 F   106  9:56  1:46  1:46  140   49:58 18.0  0:52  154   30:02  9:42 1:32:32 
  142   3/7      73 Andi Hardy Jory         Marietta           GA  42 F   142 10:53  1:56  1:24  164   51:55 17.3  1:12  102   27:11  8:46 1:32:33 
  143   8/11     34 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21 M   122 10:14  1:49  1:57  121   48:01 18.7  0:51  178   31:48 10:16 1:32:48 
  144   3/12     44 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20 F   105  9:55  1:46  1:10  141   50:07 18.0  1:14  160   30:26  9:49 1:32:51 
  145  28/32    100 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39 M   163 11:27  2:02  2:46  150   50:41 17.8  1:06  121   27:54  9:00 1:33:52 
  146   9/14    138 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49 M   178 12:46  2:16  2:03  134   49:44 18.1  1:49  113   27:35  8:54 1:33:56 
  147   6/13    105 Anita Leach             Worthington        MN  47 F   165 11:34  2:04  1:41  145   50:27 17.8  1:46  130   28:36  9:14 1:34:02 
  148   7/13    132 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46 F    53  8:50  1:35  1:40  171   54:01 16.7  0:46  139   28:58  9:21 1:34:13 
  149  20/22     76 David Hemmesch          North Branch       MN  33 M    72  9:15  1:39  2:19  157   51:01 17.6  2:11  146   29:33  9:32 1:34:17 
  150   3/5      86 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53 F   152 11:04  1:58  1:20  166   52:12 17.2  1:22  135   28:46  9:17 1:34:42 
  151   9/13    173 Debra Shaw              St. Cloud          MN  34 F   164 11:30  2:03  2:37   99   46:02 19.6  1:13  193   33:32 10:49 1:34:52 
  152  10/15     48 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  39 F   184 13:22  2:23  2:25  122   48:10 18.7  3:29  108   27:29  8:52 1:34:54 
  153  29/32     29 Joel Dahlin             Sartell            MN  35 M   198 14:27  2:34  2:11   97   45:51 19.6  1:18  169   31:09 10:03 1:34:54 
  154   4/7      68 Ann Guddall             Ankeny             IA  44 F   101  9:51  1:45  1:41  154   50:48 17.7  0:55  176   31:42 10:14 1:34:54 
  155   3/4     115 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13 M   114 10:08  1:48  2:47  162   51:46 17.4  2:05  124   28:18  9:08 1:35:02 
  156  11/15    193 Penny Verdeck           Glencoe            MN  37 F   149 11:03  1:58  1:23  152   50:44 17.7  1:10  166   30:55  9:59 1:35:13 
  157   4/12    202 Laura Young             Shoreview          MN  23 F   112 10:05  1:48  2:39  156   50:55 17.7  2:04  147   29:34  9:33 1:35:15 
  158   5/12     99 Katherine Kotschevar    Monticello         MN  20 F   133 10:33  1:53  2:15  173   54:21 16.6  0:41  116   27:39  8:55 1:35:27 
  159  30/32    219 Garth Fleece            Regina             SK  39 M   193 13:46  2:27  3:01  103   46:20 19.4  1:10  172   31:19 10:07 1:35:34 
  160  10/14    144 Jay Oneill              Apple Valley       MN  49 M    75  9:17  1:39  2:48  168   53:18 16.9  1:15  151   29:47  9:37 1:36:24 
  161  10/13     92 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33 F    88  9:37  1:43  3:25  160   51:30 17.5  0:58  167   30:59 10:00 1:36:27 
  162  11/14    214 Bruce Bechtold          St. Joseph         MN  49 M   191 13:44  2:27  3:09  119   47:55 18.8  1:31  159   30:24  9:49 1:36:41 
  163  21/22      5 Kurt Bauerly            Otsego             MN  30 M   182 13:13  2:21  2:14  149   50:39 17.8  1:23  148   29:35  9:33 1:37:02 
  164   6/11     89 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25 F    98  9:46  1:44  1:50  179   55:26 16.2  1:04  142   29:07  9:24 1:37:12 
  165   8/13     64 Lynn Graif              Elk River          MN  49 F   175 12:35  2:15  0:47  176   54:41 16.5  1:25  118   27:49  8:59 1:37:15 
  166  12/14    101 Randy Kramer            Buffalo            MN  45 M    83  9:28  1:41  0:55  193   58:33 15.4  1:27   97   26:58  8:42 1:37:18 
  167   6/12     35 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23 F   102  9:51  1:45  1:53  165   51:59 17.3  0:48  187   33:06 10:41 1:37:35 
  168   7/11     39 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27 F    69  9:13  1:39  2:18  153   50:48 17.7  1:58  191   33:30 10:49 1:37:46 
  169   4/4      95 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14 M   159 11:23  2:02  2:41  172   54:05 16.6  0:47  150   29:43  9:35 1:38:37 
  170   7/12     33 Kathryn Delzoppo        St. Cloud          MN  22 F   128 10:32  1:53  1:49  182   56:14 16.0  0:42  144   29:26  9:30 1:38:41 
  171   5/7     177 Terri Snell             Blaine             MN  42 F   147 10:59  1:57  3:25  161   51:35 17.4  2:28  157   30:18  9:47 1:38:43 
  172  12/15    137 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39 F    59  8:59  1:36  3:48  186   56:32 15.9  1:41  120   27:52  9:00 1:38:50 
  173  13/15    184 Amy Stolt               St. Cloud          MN  37 F   186 13:30  2:24  1:38  126   48:41 18.5  1:54  192   33:31 10:49 1:39:12 
  174  13/14    258 Tim Jeanetta            Elk River          MN  45 M   197 14:12  2:32  2:17  167   53:08 16.9  0:59  141   29:06  9:24 1:39:40 
  175  31/32    169 Tad Schoeppner          St. Cloud          MN  37 M   194 13:58  2:29  3:21  158   51:01 17.6  1:27  153   29:59  9:41 1:39:45 
  176   4/5      94 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53 F    93  9:41  1:43  2:16  174   54:40 16.5  1:15  183   32:54 10:37 1:40:44 
  177   8/12     30 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23 F   137 10:42  1:54  0:52  189   57:31 15.6  0:53  175   31:26 10:09 1:41:22 
  178   8/11    225 Margit Heald            Sartell            MN  28 F   127 10:26  1:51  2:46  177   55:01 16.4  2:16  168   31:09 10:03 1:41:36 
  179   7/9     241 Jeremy Starr            Milwaukee          WI  25 M   169 11:48  2:06  2:17  198 1:00:49 14.8  1:36   80   26:01  8:24 1:42:27 
  180   5/5     117 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53 F   140 10:52  1:56  1:35  170   53:28 16.8  0:45  199   35:56 11:36 1:42:34 
  181   9/13    168 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49 F   173 12:29  2:13  1:24  178   55:02 16.4  1:33  186   33:05 10:41 1:43:32 
  182   9/11    145 Minseong Park           St.Cloud           SA  23 M   177 12:41  2:16  1:35  194   58:43 15.3  0:34  155   30:05  9:42 1:43:36 
  183  17/18      6 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43 M   199 14:39  2:37  2:27  143   50:22 17.9  1:21  198   35:00 11:18 1:43:47 
  184  11/13    107 Tara Lien               Eagan              MN  33 F   109  9:59  1:47  1:44  196   59:24 15.2  1:59  179   31:59 10:19 1:45:04 
  185   9/11    259 Erin Curtis             Elk River          MN  28 F   174 12:35  2:15  2:28  175   54:40 16.5  1:16  196   34:28 11:08 1:45:26 
  186  12/13    233 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  32 F   132 10:33  1:53  2:07  195   59:13 15.2  0:41  190   33:22 10:46 1:45:54 
  187  13/13    134 Marybeth Munden         Saint Joseph       MN  30 F   167 11:37  2:04  1:32  191   58:24 15.4  1:08  189   33:17 10:44 1:45:55 
  188  14/15     18 Alyson Carel            Otsego             MN  39 F    91  9:40  1:43  3:06  185   56:30 15.9  2:27  197   34:46 11:13 1:46:27 
  189  10/11    123 Robyn Meyer             Saint Paul         MN  25 F   187 13:37  2:26  2:24  192   58:25 15.4  1:24  162   30:40  9:54 1:46:29 
  190   6/7     194 Dee Voshell             Milaca             MN  42 F   183 13:19  2:22  2:24  181   55:52 16.1  0:44  195   34:11 11:02 1:46:29 
  191  18/18    237 Bret Rusk               Linolakes          MN  44 M    81  9:26  1:41  2:38  200 1:01:18 14.7  1:47  182   32:33 10:30 1:47:39 
  192   8/8      88 Bob Johnson             Ramsey             MN  51 M   209 17:10  3:03  1:51  187   56:42 15.9  1:04  170   31:16 10:05 1:48:01 
  193  10/13    256 Jean Keller             St.Cloud           MN  49 F   200 14:52  2:39  1:57  188   56:48 15.8  2:05  180   32:22 10:27 1:48:02 
  194  10/11     87 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23 M   153 11:06  1:59  1:52  197 1:00:11 15.0  0:50  200   36:00 11:37 1:49:58 
  195  11/11     52 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24 M    86  9:35  1:42  2:08  205 1:04:04 14.0  1:57  184   32:54 10:37 1:50:35 
  196   8/9     164 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25 M   210 18:16  3:15  2:36  202 1:02:15 14.5  0:56   93   26:50  8:40 1:50:51 
  197  11/13     98 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49 F   195 14:09  2:31  1:32  169   53:21 16.9  1:01  207   41:13 13:18 1:51:14 
  198  32/32     28 Nathan Crowe            Sartell            MN  39 M   107  9:56  1:46  2:10  199 1:01:00 14.8  1:56  201   36:21 11:44 1:51:20 
  199   9/12    153 Jackie Reitmeier        St. Cloud          MN  23 F   189 13:39  2:26  1:52  201 1:01:40 14.6  1:07  188   33:07 10:41 1:51:23 
  200  11/11    236 Jennifer Ritter         Albany             MN  29 F   208 16:58  3:01  2:19  190   58:21 15.4  1:04  185   33:04 10:40 1:51:45 
  201  12/13     47 Dori Fife               Maple Grove        MN  46 F   161 11:26  2:02  1:58  180   55:49 16.1  1:49  206   41:05 13:15 1:52:04 
  202  22/22    183 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33 M   207 16:55  3:01  4:29  183   56:15 16.0  2:20  194   33:58 10:58 1:53:55 
  203  14/14     26 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45 M   204 15:25  2:45  3:37  203 1:02:20 14.4  1:21  177   31:46 10:15 1:54:27 
  204   7/7     163 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42 F   206 16:26  2:56  2:32  184   56:18 16.0  0:49  208   41:35 13:25 1:57:39 
  205  10/12    149 Kelsey Polcher          Rice               MN  23 F   192 13:45  2:27  2:14  204 1:02:20 14.4  1:18  202   38:34 12:27 1:58:08 
  206   9/9      67 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28 M   156 11:21  2:01  3:24  206 1:04:29 14.0  1:20  203   39:51 12:52 2:00:24 
  207   3/3       3 Kathy Anderson          Saint Cloud        MN  55 F   196 14:10  2:31  3:06  207 1:05:32 13.7  2:47  209   41:41 13:27 2:07:15 
  208  11/12    129 Anna Morris             St. Cloud          MN  21 F   201 14:58  2:40  4:10  209 1:06:59 13.4  1:24  204   40:07 12:57 2:07:34 
  209  12/12    110 Melissa Litzinger       St Cloud           MN  21 F   202 14:58  2:40  4:08  210 1:07:01 13.4  1:23  205   40:07 12:57 2:07:35 
  210  15/15    255 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35 F   211 19:59  3:33  4:02  211 1:09:01 13.0  0:52  210   44:38 14:24 2:18:30 
  211  13/13     79 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48 F   205 15:37  2:47  4:05  208 1:06:46 13.5  2:04  211   50:19 16:14 2:18:49 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  207 The St. Cloud Mayor's Tea                        1  6:15  1:07  0:26    1   41:14 21.8  0:14    1   24:49  8:01 1:12:56 
           Joel Gregory , Phillip Erickson , Dave Kleis           
    2  212 AR Schwartz                                      2  6:20  1:08  2:00    2   53:06 16.9  0:24    2   25:20  8:11 1:27:07 
           Anthony Schwartz , Anthony Schwartz , Robert Schwartz  


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 3 Petes                                          1  8:02  1:26  0:31    1   55:56 16.1  0:26    1   30:39  9:53 1:35:31 
           Jami Brayton , Ladonna Peterson , Jennifer Hoffman     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  209 Advance Physical Therapy                         4  9:15  1:39  0:32    1   38:02 23.7  0:22    1   21:14  6:51 1:09:23 
           Jena Klein , Eric Hanson , Melissa Jansen              
    2  206 Team 128: Old & Fast                             2  6:47  1:13  0:28    2   38:21 23.5  0:20    4   23:40  7:38 1:09:34 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Jodi Gertken               
    3   77 Hess                                             1  0:49  0:09  0:32    5   47:51 18.8  0:21    3   23:40  7:38 1:13:12 
           Nick Hess , Randy Timerman , Jenna Ruzich              
    4  211 Dr. Murn Mumm Kron                               7 13:16  2:22  2:00    3   45:48 19.7  0:23    2   22:54  7:24 1:24:19 
           Don Neu , Don Neu , Debbie Schutz                      
    5  204 Hot Rod                                          3  8:04  1:26  0:30    4   46:18 19.4  0:21    5   30:53  9:58 1:26:04 
           Hallie Knapek , Travis Bodick , Abbie Knapek           
    6  247 Burgess                                          6 10:46  1:55  0:41    6   49:49 18.1  0:31    6   34:00 10:58 1:35:44 
           Carrie Burgess , Jeff Burgess ,                        
    7  205 Two to Tri                                       5 10:35  1:53  0:47    7   54:43 16.4  0:36    7   48:22 15:36 1:55:00 
           Nichol Davis , William Wojcik , William Wojcik         


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: GRANITEMAN
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  32 Mary Deeg               St. Paul           MN  50 F      2  9:38  1:43  2:02    1   45:31 19.8  1:25                            
 178 Previn Solberg          Blaine             MN  37 M      3 10:36  1:53  2:21    2 1:30:52  9.9                                  
  24 Gregory Cooley          Sartell            MN  57 M      1  9:14  1:39  1:25                                                    
 185 Tina Stone              Sauk Rapids        MN  11 F      4 20:07  3:35                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M    5:46  1:02 
    2 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M    6:08  1:06 
    3 Chris Campbell          Sartell            MN  32 M    6:59  1:15 
    4 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17 F    7:04  1:16 
    5 Molly Peichel           Rice               MN  18 F    7:07  1:16 
    6 James Graif             Elk River          MN  50 M    7:17  1:18 
    7 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M    7:18  1:18 
    8 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M    7:19  1:18 
    9 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M    7:23  1:19 
   10 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32 F    7:31  1:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   36:57 24.4 
    2 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M   37:04 24.3 
    3 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M   37:28 24.0 
    4 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M   38:02 23.7 
    5 David Voss              Minneapolis        MN  50 M   38:29 23.4 
    6 James Graif             Elk River          MN  50 M   38:35 23.3 
    7 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40 M   38:45 23.2 
    8 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M   38:48 23.2 
    9 Luke Wass               Rochester          MN  17 M   38:57 23.1 
   10 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M   39:00 23.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jake Evans              Red Wing           MN  29 M   20:26  6:36 
    2 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21 M   20:32  6:38 
    3 David Voss              Minneapolis        MN  50 M   21:16  6:52 
    4 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M   21:40  7:00 
    5 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M   21:45  7:01 
    6 Andrew Zabel            Saint Cloud        MN  32 M   21:54  7:04 
    7 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38 M   21:54  7:04 
    8 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29 M   21:56  7:05 
    9 Shane Johnson           Sartell            MN  39 M   21:59  7:06 
   10 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M   22:00  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36    4  7:23  1:19  0:42    2   37:04 24.3  0:33    1   21:45  7:01 1:07:24 
    2   75 Tyler Hecht             Somerset           WI  19    3  7:19  1:18  0:47    1   36:57 24.4  0:33    3   22:45  7:21 1:08:18 
    3   63 James Graif             Elk River          MN  50    2  7:17  1:18  0:50    3   38:35 23.3  0:36    5   24:39  7:57 1:11:55 
    4  186 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56    6  9:15  1:39  0:51    4   39:00 23.1  0:31    4   24:11  7:48 1:13:46 
    5   40 Aaron Eicher            Burnsville         MN  29    5  9:14  1:39  0:44    6   42:29 21.2  1:00    2   21:56  7:05 1:15:21 
    6  127 Marty Moran             St Cloud           MN  45    1  6:08  1:06  1:06    5   41:56 21.5  1:03    6   29:52  9:38 1:20:03 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  151 Andrea Potyondy-Smith   Champlin           MN  35    1  8:56  1:36  1:29    1   46:30 19.4  0:55    1   31:19 10:06 1:29:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Bo Simpson              Calgary            AB  35    1  5:46  1:02  0:33    2   38:02 23.7  0:33    4   21:40  7:00 1:06:33 
    2   13 Jordan Buth             St Paul            MN  30   12  7:51  1:24  1:04    1   37:28 24.0  0:41    8   22:00  7:06 1:09:02 
    3  171 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21    4  7:32  1:21  1:20    9   40:04 22.5  0:54    2   20:32  6:38 1:10:20 
    4  245 David Voss              Minneapolis        MN  50   21  8:12  1:28  0:40    3   38:29 23.4  1:46    3   21:16  6:52 1:10:22 
    5   59 Jeff Gilmer             Delano             MN  53   14  7:59  1:26  1:03    5   38:48 23.2  0:49   13   22:58  7:25 1:11:35 
    6  250 Shane Johnson           Sartell            MN  39   27  8:26  1:30  1:07   11   40:12 22.4  0:37    7   21:59  7:06 1:12:19 
    7  174 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40   32  8:30  1:31  0:50    4   38:45 23.2  0:52   17   23:26  7:34 1:12:21 
    8   45 Jake Evans              Red Wing           MN  29   24  8:18  1:29  1:26   28   41:50 21.5  0:39    1   20:26  6:36 1:12:38 
    9  203 Andrew Zabel            Saint Cloud        MN  32   38  8:59  1:36  1:20   24   41:26 21.7  0:38    5   21:54  7:04 1:14:14 
   10   72 Ben Hanson              Princeton          MN  33   49  9:17  1:39  0:58    8   39:56 22.5  0:35   20   23:35  7:37 1:14:18 
   11    8 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38   25  8:21  1:29  0:44   26   41:40 21.6  0:34   18   23:26  7:34 1:14:45 
   12  243 Brandon Thyen           North Branch       MN  39   33  8:34  1:32  0:58   10   40:05 22.5  0:37   30   24:40  7:58 1:14:52 
   13  104 Gregg Larson            Hawley             MN  34   31  8:30  1:31  0:59   15   40:39 22.1  1:06   22   23:43  7:39 1:14:53 
   14  108 Matt Lilla              Lakeville          MN  31   37  8:56  1:36  1:00   13   40:31 22.2  0:36   24   23:53  7:43 1:14:53 
   15  240 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38    8  7:43  1:23  1:37   44   43:29 20.7  0:33    6   21:54  7:04 1:15:14 
   16   58 Ben Geyer               Henning            MN  39   45  9:10  1:38  1:07   23   41:20 21.8  0:58   15   23:01  7:26 1:15:35 
   17   53 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40   30  8:28  1:31  0:41   43   43:28 20.7  0:30   12   22:49  7:22 1:15:55 
   18   22 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36   68 10:00  1:47  1:12    7   39:28 22.8  0:43   34   24:45  7:59 1:16:06 
   19  216 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41   17  8:02  1:26  0:47   35   42:40 21.1  1:09   19   23:33  7:36 1:16:10 
   20  181 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32   80 10:32  1:53  1:17   18   41:01 21.9  0:39   11   22:43  7:20 1:16:11 
   21  200 Mitch Williams          Minnetonka         MN  33   22  8:18  1:29  0:46   27   41:42 21.6  0:33   40   25:06  8:06 1:16:21 
   22  246 Victor Weiss            Avon               MN  43   11  7:47  1:23  0:54   34   42:30 21.2  0:42   39   24:59  8:04 1:16:49 
   23  109 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40   34  8:37  1:32  1:16   33   42:25 21.2  0:59   23   23:48  7:41 1:17:04 
   24  189 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58   85 10:55  1:57  0:50   22   41:17 21.8  1:05   16   23:11  7:29 1:17:15 
   25  217 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35   79 10:23  1:51  1:11   20   41:08 21.9  0:43   25   23:54  7:43 1:17:17 
   26  113 Brian Maas              Plymouth           MN  51   29  8:28  1:31  1:45   30   41:58 21.4  1:06   28   24:17  7:50 1:17:31 
   27  136 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30   16  8:02  1:26  1:05   32   42:17 21.3  0:46   46   25:26  8:12 1:17:33 
   28   36 Jason Dohm              Milaca             MN  43    6  7:38  1:22  1:16   17   40:59 22.0  1:11   62   26:42  8:37 1:17:45 
   29  224 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44   65  9:52  1:46  1:16   19   41:01 21.9  0:49   37   24:49  8:01 1:17:46 
   30  232 John McGinn             Chicago            IL  37    7  7:42  1:22  1:01   40   43:21 20.8  1:02   32   24:42  7:58 1:17:46 
   31  248 Luke Wass               Rochester          MN  17   26  8:23  1:30  1:30    6   38:57 23.1  0:33   92   28:34  9:13 1:17:54 
   32   10 David Buchs             Fort Wayne         IN  25   87 10:56  1:57  1:25   31   42:08 21.4  0:51   14   22:59  7:25 1:18:18 
   33  191 Steve Thompson          St. Cloud          MN  30   75 10:12  1:49  1:25   12   40:16 22.4  1:15   47   25:28  8:13 1:18:34 
   34  251 Todd Peterson           Saint Cloud        MN  46   71 10:09  1:48  1:17   14   40:36 22.2  0:57   49   25:37  8:16 1:18:34 
   35   65 Ryan Granroth           Sartell            MN  35   58  9:38  1:43  1:26   16   40:42 22.1  1:22   52   25:51  8:21 1:18:57 
   36   15 Chris Campbell          Sartell            MN  32    2  6:59  1:15  0:58   49   43:58 20.5  0:40   60   26:34  8:35 1:19:07 
   37   51 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   59  9:39  1:43  1:01   45   43:32 20.7  0:49   26   24:13  7:49 1:19:11 
   38  124 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33   51  9:18  1:39  1:12   42   43:28 20.7  0:41   33   24:44  7:59 1:19:21 
   39  156 Michael Roach           Randall            MN  34   52  9:24  1:41  1:05   56   44:34 20.2  0:54   27   24:14  7:49 1:20:09 
   40  131 Mark Morris             Cokato             MN  23   92 11:07  1:59  1:15   37   42:46 21.0  0:43   38   24:54  8:02 1:20:44 
   41  187 Mike Svir               Baxter             MN  32   60  9:40  1:43  1:03   53   44:11 20.4  0:54   41   25:06  8:06 1:20:53 
   42   31 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   43  9:05  1:37  2:30   67   45:42 19.7  2:01    9   22:07  7:09 1:21:24 
   43  179 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   64  9:49  1:45  1:09   54   44:29 20.2  0:27   51   25:41  8:17 1:21:32 
   44  166 Eric Schleppenbach      St. Louis Park     MN  25  102 12:38  2:15  2:09   41   43:25 20.7  1:00   10   22:41  7:19 1:21:51 
   45   84 Mike Houghton           Sartell            MN  41   69 10:07  1:48  2:39   47   43:52 20.5  0:59   29   24:22  7:52 1:21:56 
   46   61 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28   73 10:10  1:49  1:05   48   43:56 20.5  0:52   54   25:57  8:23 1:21:58 
   47   27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50   18  8:07  1:27  1:22   52   44:06 20.4  0:59   77   27:29  8:52 1:22:01 
   48   83 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   72 10:09  1:49  1:20   68   45:43 19.7  0:27   31   24:41  7:58 1:22:18 
   49   38 Jason Eckert            Waverly            MN  38   15  8:00  1:26  0:59   69   45:49 19.6  0:53   61   26:38  8:36 1:22:19 
   50  228 Jesse Leblanc           Walker             MN  31   28  8:27  1:30  1:23   63   45:21 19.8  1:11   56   26:01  8:24 1:22:22 
   51    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   47  9:14  1:39  1:48   21   41:08 21.9  1:03   97   29:12  9:26 1:22:25 
   52  231 Dan McDowell            Chicago            IL  34   44  9:10  1:38  2:05   60   44:47 20.1  1:26   43   25:10  8:07 1:22:36 
   53  218 Josh Duda               Pillager           MN  35   35  8:43  1:33  1:00   59   44:44 20.1  0:47   80   27:34  8:54 1:22:45 
   54  147 Alex Peterson           Plymouth           MN  20   10  7:46  1:23  0:58   57   44:40 20.1  0:47   93   28:37  9:14 1:22:46 
   55   90 Timothy Jung            Minneapolis        MN  49   56  9:34  1:42  1:24   51   44:05 20.4  0:39   73   27:18  8:49 1:22:57 
   56  130 George Morris           Cold Spring        MN  45  110 13:38  2:26  0:38   61   44:51 20.1  0:40   21   23:35  7:37 1:23:20 
   57  103 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   42  9:04  1:37  1:57   65   45:24 19.8  0:51   57   26:12  8:27 1:23:25 
   58  188 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40   23  8:18  1:29  1:23   73   46:05 19.5  1:09   66   26:50  8:40 1:23:43 
   59  111 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35   63  9:45  1:44  3:12   25   41:37 21.6  1:49   76   27:26  8:51 1:23:47 
   60   62 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   39  9:03  1:37  2:09   50   44:00 20.5  1:09   78   27:30  8:52 1:23:49 
   61   16 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49   36  8:50  1:35  1:15   83   47:27 19.0  1:20   44   25:13  8:08 1:24:04 
   62  112 Tom Lynch               Nelson             MN  63  101 12:05  2:09  1:22   36   42:45 21.1  1:11   68   26:55  8:41 1:24:17 
   63   21 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43   93 11:11  1:59  1:29   38   42:49 21.0  0:40   91   28:27  9:11 1:24:34 
   64  118 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31   13  7:54  1:25  1:20   81   47:21 19.0  1:22   67   26:51  8:40 1:24:46 
   65  102 Todd Lachinski          Foley              MN  34   46  9:12  1:38  1:32   72   45:55 19.6  0:52   75   27:23  8:50 1:24:53 
   66  176 Matt Snell              Blaine             MN  43   81 10:33  1:53  2:27   58   44:43 20.1  0:52   58   26:21  8:30 1:24:54 
   67  119 Gunther Maurus          Sartell            MN  51   83 10:37  1:53  1:15   29   41:57 21.5  1:17  104   30:10  9:44 1:25:14 
   68  197 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54   77 10:17  1:50  2:28   46   43:43 20.6  1:31   82   27:46  8:58 1:25:44 
   69  148 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  39  111 13:41  2:26  2:07   55   44:32 20.2  0:41   36   24:47  8:00 1:25:46 
   70   25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    3  7:18  1:18  2:14  102   50:49 17.7  0:28   42   25:06  8:06 1:25:54 
   71   66 Jason Gross             Maple Grove        MN  35   88 10:58  1:57  1:04   74   46:07 19.5  0:44   72   27:09  8:46 1:25:59 
   72   55 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36   74 10:12  1:49  2:09   70   45:50 19.6  1:00   70   27:01  8:43 1:26:11 
   73  155 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36   67  9:59  1:47  1:22   88   48:58 18.4  0:58   45   25:23  8:12 1:26:39 
   74  198 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23  109 13:23  2:23  1:49   66   45:40 19.7  1:12   35   24:47  8:00 1:26:49 
   75  242 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23    9  7:44  1:23  2:57   93   49:58 18.0  0:41   48   25:36  8:16 1:26:55 
   76  234 Jeff Patrow             Eau Claire         WI  40   97 11:27  2:02  1:24   62   45:03 20.0  1:20   83   27:49  8:59 1:27:02 
   77   23 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47   41  9:04  1:37  3:51   64   45:22 19.8  0:48   86   28:17  9:08 1:27:19 
   78  253 Todd Hipp               Eagan              MN  43   19  8:08  1:27  1:13   85   47:39 18.9  0:52  106   30:36  9:53 1:28:26 
   79   17 Kolton Canales          Champaign          IL  14    5  7:37  1:22  1:37  101   50:43 17.7  0:24   90   28:24  9:10 1:28:43 
   80  213 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31   20  8:10  1:27  1:44   92   49:51 18.1  0:51   88   28:19  9:08 1:28:54 
   81  122 Ken Meuleners           Coon Rapids        MN  47   55  9:29  1:41  1:59   94   50:16 17.9  1:43   50   25:40  8:17 1:29:04 
   82  180 Jeff Steil              Sartell            MN  37   90 11:04  1:58  1:43   90   49:20 18.2  1:11   53   25:52  8:21 1:29:08 
   83   60 Ed Gleason              Elk River          MN  49   40  9:03  1:37  1:30  106   51:53 17.3  0:32   64   26:46  8:39 1:29:43 
   84  257 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  29  100 11:52  2:07  2:03   80   47:17 19.0  1:14   79   27:32  8:53 1:29:56 
   85   96 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45   84 10:43  1:55  1:54   79   47:13 19.1  1:11   95   28:59  9:21 1:29:58 
   86   57 Ryan Friesen            Sauk Rapids        MN  29   61  9:43  1:44  2:01   89   49:01 18.4  0:57   94   28:45  9:17 1:30:25 
   87   91 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59  105 12:56  2:18  2:02   39   43:20 20.8  0:53  112   31:24 10:08 1:30:34 
   88  159 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35   89 11:04  1:58  1:36   77   46:30 19.4  0:55  107   30:40  9:54 1:30:43 
   89  196 Travis Wells            Zimmerman          MN  36   95 11:22  2:02  1:21   76   46:27 19.4  0:43  108   30:53  9:58 1:30:43 
   90  221 Adrian Foust            Delaware           OH  30  107 13:01  2:19  2:21   78   47:13 19.1  0:56   74   27:21  8:50 1:30:50 
   91  150 Justin Posterick        Little Falls       MN  21  118 15:03  2:41  1:42   84   47:31 18.9  0:30   59   26:22  8:31 1:31:06 
   92  139 Brett Oden              Buffalo            MN  52   62  9:43  1:44  2:54   96   50:24 17.9  1:38   63   26:44  8:38 1:31:22 
   93  154 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   78 10:18  1:50  1:34   98   50:37 17.8  0:37   89   28:23  9:10 1:31:27 
   94   70 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  37  106 12:57  2:18  2:09   82   47:27 19.0  0:58   85   27:58  9:02 1:31:28 
   95  195 Steve Voshell           Milaca             MN  42   86 10:55  1:57  2:07   97   50:28 17.8  0:59   71   27:08  8:45 1:31:35 
   96   34 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21   76 10:14  1:49  1:57   87   48:01 18.7  0:51  114   31:48 10:16 1:32:48 
   97  100 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39   98 11:27  2:02  2:46  100   50:41 17.8  1:06   84   27:54  9:00 1:33:52 
   98  138 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49  104 12:46  2:16  2:03   91   49:44 18.1  1:49   81   27:35  8:54 1:33:56 
   99   76 David Hemmesch          North Branch       MN  33   48  9:15  1:39  2:19  103   51:01 17.6  2:11   98   29:33  9:32 1:34:17 
  100   29 Joel Dahlin             Sartell            MN  35  116 14:27  2:34  2:11   71   45:51 19.6  1:18  109   31:09 10:03 1:34:54 
  101  115 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13   70 10:08  1:48  2:47  105   51:46 17.4  2:05   87   28:18  9:08 1:35:02 
  102  219 Garth Fleece            Regina             SK  39  113 13:46  2:27  3:01   75   46:20 19.4  1:10  111   31:19 10:07 1:35:34 
  103  144 Jay Oneill              Apple Valley       MN  49   50  9:17  1:39  2:48  108   53:18 16.9  1:15  101   29:47  9:37 1:36:24 
  104  214 Bruce Bechtold          St. Joseph         MN  49  112 13:44  2:27  3:09   86   47:55 18.8  1:31  105   30:24  9:49 1:36:41 
  105    5 Kurt Bauerly            Otsego             MN  30  108 13:13  2:21  2:14   99   50:39 17.8  1:23   99   29:35  9:33 1:37:02 
  106  101 Randy Kramer            Buffalo            MN  45   54  9:28  1:41  0:55  112   58:33 15.4  1:27   69   26:58  8:42 1:37:18 
  107   95 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14   96 11:23  2:02  2:41  109   54:05 16.6  0:47  100   29:43  9:35 1:38:37 
  108  258 Tim Jeanetta            Elk River          MN  45  115 14:12  2:32  2:17  107   53:08 16.9  0:59   96   29:06  9:24 1:39:40 
  109  169 Tad Schoeppner          St. Cloud          MN  37  114 13:58  2:29  3:21  104   51:01 17.6  1:27  102   29:59  9:41 1:39:45 
  110  241 Jeremy Starr            Milwaukee          WI  25   99 11:48  2:06  2:17  115 1:00:49 14.8  1:36   55   26:01  8:24 1:42:27 
  111  145 Minseong Park           St.Cloud           SA  23  103 12:41  2:16  1:35  113   58:43 15.3  0:34  103   30:05  9:42 1:43:36 
  112    6 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43  117 14:39  2:37  2:27   95   50:22 17.9  1:21  118   35:00 11:18 1:43:47 
  113  237 Bret Rusk               Linolakes          MN  44   53  9:26  1:41  2:38  117 1:01:18 14.7  1:47  115   32:33 10:30 1:47:39 
  114   88 Bob Johnson             Ramsey             MN  51  121 17:10  3:03  1:51  111   56:42 15.9  1:04  110   31:16 10:05 1:48:01 
  115   87 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23   91 11:06  1:59  1:52  114 1:00:11 15.0  0:50  119   36:00 11:37 1:49:58 
  116   52 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24   57  9:35  1:42  2:08  120 1:04:04 14.0  1:57  116   32:54 10:37 1:50:35 
  117  164 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25  122 18:16  3:15  2:36  118 1:02:15 14.5  0:56   65   26:50  8:40 1:50:51 
  118   28 Nathan Crowe            Sartell            MN  39   66  9:56  1:46  2:10  116 1:01:00 14.8  1:56  120   36:21 11:44 1:51:20 
  119  183 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33  120 16:55  3:01  4:29  110   56:15 16.0  2:20  117   33:58 10:58 1:53:55 
  120   26 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45  119 15:25  2:45  3:37  119 1:02:20 14.4  1:21  113   31:46 10:15 1:54:27 
  121   67 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28   94 11:21  2:01  3:24  121 1:04:29 14.0  1:20  121   39:51 12:52 2:00:24 
  122  178 Previn Solberg          Blaine             MN  37   82 10:36  1:53  2:21  122 1:30:52  9.9                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Nicole Haas             Sartell            MN  34    4  7:52  1:24  1:12    2   42:08 21.4  0:36    3   22:55  7:24 1:14:40 
    2  230 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37    5  8:04  1:26  1:07    4   42:35 21.1  0:44    2   22:29  7:15 1:14:58 
    3   69 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32    3  7:31  1:21  0:56    1   40:54 22.0  0:40   21   26:05  8:25 1:16:03 
    4   49 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36   22  9:27  1:41  0:46    3   42:24 21.2  0:37    5   23:14  7:30 1:16:26 
    5  140 Katie Oden              Buffalo            MN  19   19  9:21  1:40  1:22    5   42:48 21.0  0:46    6   23:22  7:33 1:17:37 
    6   37 Mary Donlan             St Paul            MN  29   12  8:38  1:32  0:49    7   43:48 20.5  0:51   10   23:58  7:44 1:18:03 
    7   50 Sarah Foley             Cologne            MN  41    6  8:07  1:27  1:03   11   44:40 20.1  0:41    9   23:58  7:44 1:18:26 
    8  249 Leslie Englert          Osseo              MN  45    9  8:25  1:30  0:59    6   43:22 20.8  0:46   17   25:28  8:13 1:18:59 
    9  158 Megan Rose              Sartell            MN  28   33  9:55  1:46  0:39   21   45:36 19.7  0:31    1   22:23  7:14 1:19:01 
   10   85 Marlene Hull            Mounds View        MN  29   47 10:34  1:53  1:00    9   43:57 20.5  0:44    4   23:03  7:26 1:19:16 
   11   78 Lisa Hines              Waite Park         MN  49   17  9:03  1:37  0:58   17   45:24 19.8  0:42   11   24:06  7:47 1:20:11 
   12  141 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26   30  9:47  1:45  0:49   18   45:28 19.8  0:44   16   25:15  8:09 1:22:01 
   13  152 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    1  7:04  1:16  1:19   26   47:32 18.9  0:34   20   25:49  8:20 1:22:17 
   14  106 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50   52 10:52  1:56  1:09   20   45:34 19.8  1:02    7   23:43  7:39 1:22:18 
   15  170 Jorie Schwarten         Clear Lake         MN  30   11  8:36  1:32  1:04   14   44:56 20.0  2:01   22   26:20  8:30 1:22:56 
   16  201 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46   13  8:42  1:33  1:02   15   45:11 19.9  0:40   28   27:35  8:54 1:23:08 
   17  114 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36   59 11:24  2:02  0:59   12   44:44 20.1  1:21   13   25:09  8:07 1:23:34 
   18  227 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37   39 10:10  1:49  1:30   23   46:12 19.5  1:10   15   25:14  8:09 1:24:14 
   19   54 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34   50 10:48  1:55  1:15   24   46:25 19.4  0:55   12   25:08  8:07 1:24:29 
   20   71 Jan Handlos             Baxter             MN  58   20  9:24  1:40  1:58    8   43:50 20.5  0:44   45   29:38  9:34 1:25:31 
   21  175 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38   48 10:37  1:54  1:00   40   49:56 18.0  0:48    8   23:50  7:42 1:26:08 
   22  165 Dayna Schleppenbach     Duluth             MN  20   65 11:44  2:05  1:02   28   47:56 18.8  0:46   14   25:10  8:07 1:26:36 
   23  252 Leigh Wright            Proctor            MN  48   10  8:30  1:31  1:02   37   49:40 18.1  1:12   23   26:25  8:32 1:26:47 
   24  128 Sarah Moravchik         Mason              MN  34   58 11:23  2:02  1:25   10   44:14 20.3  1:07   35   28:45  9:17 1:26:52 
   25   43 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46   40 10:12  1:49  1:15   27   47:55 18.8  1:00   24   27:10  8:46 1:27:29 
   26  223 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  41   21  9:25  1:41  2:03   36   49:27 18.2  1:06   19   25:43  8:18 1:27:42 
   27  143 Jennifer Olson          Rice               MN  35   63 11:36  2:04  1:31   16   45:12 19.9  0:48   37   28:49  9:18 1:27:54 
   28   42 Robin Eppard            N Mankato          MN  50   23  9:35  1:43  1:12   35   49:14 18.3  1:01   29   27:36  8:55 1:28:36 
   29  116 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    7  8:08  1:27  1:23   32   48:39 18.5  1:17   43   29:28  9:31 1:28:53 
   30   82 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36   55 11:02  1:58  1:41   38   49:49 18.1  1:10   18   25:38  8:17 1:29:17 
   31  229 Renee Leblanc           Walker             MN  29   28  9:41  1:44  1:45   31   48:35 18.5  0:49   38   28:55  9:20 1:29:43 
   32   41 Amanda Engelking        Sartell            MN  37   41 10:23  1:51  1:04   30   48:11 18.7  1:12   39   28:56  9:20 1:29:46 
   33  215 Melissa Boxall          Regina             SK  33   66 12:03  2:09  1:28   13   44:52 20.1  1:05   48   30:22  9:48 1:29:48 
   34  254 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24    8  8:11  1:28  1:32   44   50:34 17.8  1:03   34   28:41  9:16 1:29:59 
   35  172 Sara Scott              Foley              MN  38   44 10:32  1:53  1:33   25   46:45 19.3  1:14   51   30:50  9:57 1:30:52 
   36   20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33   37 10:01  1:47  1:39   49   51:11 17.6  1:19   27   27:29  8:52 1:31:37 
   37  146 Molly Peichel           Rice               MN  18    2  7:07  1:16  1:19   39   49:53 18.0  1:05   60   32:27 10:28 1:31:49 
   38  192 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55   15  8:52  1:35  1:28   34   49:02 18.4  1:20   55   31:20 10:07 1:31:59 
   39  133 Emily Mueller           Woodbury           MN  18   35  9:56  1:46  1:46   41   49:58 18.0  0:52   46   30:02  9:42 1:32:32 
   40   73 Andi Hardy Jory         Marietta           GA  42   53 10:53  1:56  1:24   52   51:55 17.3  1:12   25   27:11  8:46 1:32:33 
   41   44 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20   34  9:55  1:46  1:10   42   50:07 18.0  1:14   49   30:26  9:49 1:32:51 
   42  105 Anita Leach             Worthington        MN  47   62 11:34  2:04  1:41   43   50:27 17.8  1:46   33   28:36  9:14 1:34:02 
   43  132 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46   14  8:50  1:35  1:40   57   54:01 16.7  0:46   40   28:58  9:21 1:34:13 
   44   86 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53   57 11:04  1:58  1:20   54   52:12 17.2  1:22   36   28:46  9:17 1:34:42 
   45  173 Debra Shaw              St. Cloud          MN  34   61 11:30  2:03  2:37   22   46:02 19.6  1:13   70   33:32 10:49 1:34:52 
   46   48 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  39   71 13:22  2:23  2:25   29   48:10 18.7  3:29   26   27:29  8:52 1:34:54 
   47   68 Ann Guddall             Ankeny             IA  44   31  9:51  1:45  1:41   47   50:48 17.7  0:55   57   31:42 10:14 1:34:54 
   48  193 Penny Verdeck           Glencoe            MN  37   56 11:03  1:58  1:23   45   50:44 17.7  1:10   52   30:55  9:59 1:35:13 
   49  202 Laura Young             Shoreview          MN  23   38 10:05  1:48  2:39   48   50:55 17.7  2:04   44   29:34  9:33 1:35:15 
   50   99 Katherine Kotschevar    Monticello         MN  20   46 10:33  1:53  2:15   58   54:21 16.6  0:41   30   27:39  8:55 1:35:27 
   51   92 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33   24  9:37  1:43  3:25   50   51:30 17.5  0:58   53   30:59 10:00 1:36:27 
   52   89 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25   29  9:46  1:44  1:50   64   55:26 16.2  1:04   41   29:07  9:24 1:37:12 
   53   64 Lynn Graif              Elk River          MN  49   69 12:35  2:15  0:47   61   54:41 16.5  1:25   31   27:49  8:59 1:37:15 
   54   35 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23   32  9:51  1:45  1:53   53   51:59 17.3  0:48   64   33:06 10:41 1:37:35 
   55   39 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27   18  9:13  1:39  2:18   46   50:48 17.7  1:58   68   33:30 10:49 1:37:46 
   56   33 Kathryn Delzoppo        St. Cloud          MN  22   43 10:32  1:53  1:49   67   56:14 16.0  0:42   42   29:26  9:30 1:38:41 
   57  177 Terri Snell             Blaine             MN  42   54 10:59  1:57  3:25   51   51:35 17.4  2:28   47   30:18  9:47 1:38:43 
   58  137 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39   16  8:59  1:36  3:48   70   56:32 15.9  1:41   32   27:52  9:00 1:38:50 
   59  184 Amy Stolt               St. Cloud          MN  37   72 13:30  2:24  1:38   33   48:41 18.5  1:54   69   33:31 10:49 1:39:12 
   60   94 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53   27  9:41  1:43  2:16   59   54:40 16.5  1:15   61   32:54 10:37 1:40:44 
   61   30 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23   49 10:42  1:54  0:52   72   57:31 15.6  0:53   56   31:26 10:09 1:41:22 
   62  225 Margit Heald            Sartell            MN  28   42 10:26  1:51  2:46   62   55:01 16.4  2:16   54   31:09 10:03 1:41:36 
   63  117 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53   51 10:52  1:56  1:35   56   53:28 16.8  0:45   74   35:56 11:36 1:42:34 
   64  168 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49   67 12:29  2:13  1:24   63   55:02 16.4  1:33   63   33:05 10:41 1:43:32 
   65  107 Tara Lien               Eagan              MN  33   36  9:59  1:47  1:44   77   59:24 15.2  1:59   58   31:59 10:19 1:45:04 
   66  259 Erin Curtis             Elk River          MN  28   68 12:35  2:15  2:28   60   54:40 16.5  1:16   72   34:28 11:08 1:45:26 
   67  233 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  32   45 10:33  1:53  2:07   76   59:13 15.2  0:41   67   33:22 10:46 1:45:54 
   68  134 Marybeth Munden         Saint Joseph       MN  30   64 11:37  2:04  1:32   74   58:24 15.4  1:08   66   33:17 10:44 1:45:55 
   69   18 Alyson Carel            Otsego             MN  39   26  9:40  1:43  3:06   69   56:30 15.9  2:27   73   34:46 11:13 1:46:27 
   70  123 Robyn Meyer             Saint Paul         MN  25   73 13:37  2:26  2:24   75   58:25 15.4  1:24   50   30:40  9:54 1:46:29 
   71  194 Dee Voshell             Milaca             MN  42   70 13:19  2:22  2:24   66   55:52 16.1  0:44   71   34:11 11:02 1:46:29 
   72  256 Jean Keller             St.Cloud           MN  49   78 14:52  2:39  1:57   71   56:48 15.8  2:05   59   32:22 10:27 1:48:02 
   73   98 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49   76 14:09  2:31  1:32   55   53:21 16.9  1:01   79   41:13 13:18 1:51:14 
   74  153 Jackie Reitmeier        St. Cloud          MN  23   74 13:39  2:26  1:52   78 1:01:40 14.6  1:07   65   33:07 10:41 1:51:23 
   75  236 Jennifer Ritter         Albany             MN  29   83 16:58  3:01  2:19   73   58:21 15.4  1:04   62   33:04 10:40 1:51:45 
   76   47 Dori Fife               Maple Grove        MN  46   60 11:26  2:02  1:58   65   55:49 16.1  1:49   78   41:05 13:15 1:52:04 
   77  163 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42   82 16:26  2:56  2:32   68   56:18 16.0  0:49   80   41:35 13:25 1:57:39 
   78  149 Kelsey Polcher          Rice               MN  23   75 13:45  2:27  2:14   79 1:02:20 14.4  1:18   75   38:34 12:27 1:58:08 
   79    3 Kathy Anderson          Saint Cloud        MN  55   77 14:10  2:31  3:06   80 1:05:32 13.7  2:47   81   41:41 13:27 2:07:15 
   80  129 Anna Morris             St. Cloud          MN  21   79 14:58  2:40  4:10   82 1:06:59 13.4  1:24   76   40:07 12:57 2:07:34 
   81  110 Melissa Litzinger       St Cloud           MN  21   80 14:58  2:40  4:08   83 1:07:01 13.4  1:23   77   40:07 12:57 2:07:35 
   82  255 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35   84 19:59  3:33  4:02   84 1:09:01 13.0  0:52   82   44:38 14:24 2:18:30 
   83   79 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48   81 15:37  2:47  4:05   81 1:06:46 13.5  2:04   83   50:19 16:14 2:18:49 
   84   32 Mary Deeg               St. Paul           MN  50   25  9:38  1:43  2:02   19   45:31 19.8  1:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  248 Luke Wass               Rochester          MN  17    2  8:23  1:30  1:30    1   38:57 23.1  0:33    3   28:34  9:13 1:17:54 
    2   17 Kolton Canales          Champaign          IL  14    1  7:37  1:22  1:37    2   50:43 17.7  0:24    2   28:24  9:10 1:28:43 
    3  115 Zachary Macdonald       Plymouth           MN  13    3 10:08  1:48  2:47    3   51:46 17.4  2:05    1   28:18  9:08 1:35:02 
    4   95 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14    4 11:23  2:02  2:41    4   54:05 16.6  0:47    4   29:43  9:35 1:38:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Katie Oden              Buffalo            MN  19    3  9:21  1:40  1:22    1   42:48 21.0  0:46    1   23:22  7:33 1:17:37 
    2  152 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    1  7:04  1:16  1:19    2   47:32 18.9  0:34    2   25:49  8:20 1:22:17 
    3  146 Molly Peichel           Rice               MN  18    2  7:07  1:16  1:19    3   49:53 18.0  1:05    4   32:27 10:28 1:31:49 
    4  133 Emily Mueller           Woodbury           MN  18    4  9:56  1:46  1:46    4   49:58 18.0  0:52    3   30:02  9:42 1:32:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  171 Dalton Scott            St.Cloud           MN  21    2  7:32  1:21  1:20    1   40:04 22.5  0:54    1   20:32  6:38 1:10:20 
    2  131 Mark Morris             Cokato             MN  23    8 11:07  1:59  1:15    2   42:46 21.0  0:43    3   24:54  8:02 1:20:44 
    3  147 Alex Peterson           Plymouth           MN  20    4  7:46  1:23  0:58    3   44:40 20.1  0:47    7   28:37  9:14 1:22:46 
    4   25 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    1  7:18  1:18  2:14    8   50:49 17.7  0:28    4   25:06  8:06 1:25:54 
    5  198 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23   10 13:23  2:23  1:49    4   45:40 19.7  1:12    2   24:47  8:00 1:26:49 
    6  242 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23    3  7:44  1:23  2:57    7   49:58 18.0  0:41    5   25:36  8:16 1:26:55 
    7  150 Justin Posterick        Little Falls       MN  21   11 15:03  2:41  1:42    5   47:31 18.9  0:30    6   26:22  8:31 1:31:06 
    8   34 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21    6 10:14  1:49  1:57    6   48:01 18.7  0:51    9   31:48 10:16 1:32:48 
    9  145 Minseong Park           St.Cloud           SA  23    9 12:41  2:16  1:35    9   58:43 15.3  0:34    8   30:05  9:42 1:43:36 
   10   87 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23    7 11:06  1:59  1:52   10 1:00:11 15.0  0:50   11   36:00 11:37 1:49:58 
   11   52 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24    5  9:35  1:42  2:08   11 1:04:04 14.0  1:57   10   32:54 10:37 1:50:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  165 Dayna Schleppenbach     Duluth             MN  20    8 11:44  2:05  1:02    1   47:56 18.8  0:46    1   25:10  8:07 1:26:36 
    2  254 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24    1  8:11  1:28  1:32    3   50:34 17.8  1:03    3   28:41  9:16 1:29:59 
    3   44 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  20    3  9:55  1:46  1:10    2   50:07 18.0  1:14    6   30:26  9:49 1:32:51 
    4  202 Laura Young             Shoreview          MN  23    4 10:05  1:48  2:39    4   50:55 17.7  2:04    5   29:34  9:33 1:35:15 
    5   99 Katherine Kotschevar    Monticello         MN  20    6 10:33  1:53  2:15    6   54:21 16.6  0:41    2   27:39  8:55 1:35:27 
    6   35 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23    2  9:51  1:45  1:53    5   51:59 17.3  0:48    8   33:06 10:41 1:37:35 
    7   33 Kathryn Delzoppo        St. Cloud          MN  22    5 10:32  1:53  1:49    7   56:14 16.0  0:42    4   29:26  9:30 1:38:41 
    8   30 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  23    7 10:42  1:54  0:52    8   57:31 15.6  0:53    7   31:26 10:09 1:41:22 
    9  153 Jackie Reitmeier        St. Cloud          MN  23    9 13:39  2:26  1:52    9 1:01:40 14.6  1:07    9   33:07 10:41 1:51:23 
   10  149 Kelsey Polcher          Rice               MN  23   10 13:45  2:27  2:14   10 1:02:20 14.4  1:18   10   38:34 12:27 1:58:08 
   11  129 Anna Morris             St. Cloud          MN  21   11 14:58  2:40  4:10   11 1:06:59 13.4  1:24   11   40:07 12:57 2:07:34 
   12  110 Melissa Litzinger       St Cloud           MN  21   12 14:58  2:40  4:08   12 1:07:01 13.4  1:23   12   40:07 12:57 2:07:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Jake Evans              Red Wing           MN  29    1  8:18  1:29  1:26    1   41:50 21.5  0:39    1   20:26  6:36 1:12:38 
    2   10 David Buchs             Fort Wayne         IN  25    4 10:56  1:57  1:25    2   42:08 21.4  0:51    3   22:59  7:25 1:18:18 
    3  166 Eric Schleppenbach      St. Louis Park     MN  25    8 12:38  2:15  2:09    3   43:25 20.7  1:00    2   22:41  7:19 1:21:51 
    4   61 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28    3 10:10  1:49  1:05    4   43:56 20.5  0:52    4   25:57  8:23 1:21:58 
    5  257 Nolan Bartnick          Saint Cloud        MN  29    7 11:52  2:07  2:03    5   47:17 19.0  1:14    7   27:32  8:53 1:29:56 
    6   57 Ryan Friesen            Sauk Rapids        MN  29    2  9:43  1:44  2:01    6   49:01 18.4  0:57    8   28:45  9:17 1:30:25 
    7  241 Jeremy Starr            Milwaukee          WI  25    6 11:48  2:06  2:17    7 1:00:49 14.8  1:36    5   26:01  8:24 1:42:27 
    8  164 Adam Scepaniak          Waite Park         MN  25    9 18:16  3:15  2:36    8 1:02:15 14.5  0:56    6   26:50  8:40 1:50:51 
    9   67 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28    5 11:21  2:01  3:24    9 1:04:29 14.0  1:20    9   39:51 12:52 2:00:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   37 Mary Donlan             St Paul            MN  29    1  8:38  1:32  0:49    1   43:48 20.5  0:51    3   23:58  7:44 1:18:03 
    2  158 Megan Rose              Sartell            MN  28    6  9:55  1:46  0:39    4   45:36 19.7  0:31    1   22:23  7:14 1:19:01 
    3   85 Marlene Hull            Mounds View        MN  29    8 10:34  1:53  1:00    2   43:57 20.5  0:44    2   23:03  7:26 1:19:16 
    4  141 Erica Oelke             Minnetonka         MN  26    5  9:47  1:45  0:49    3   45:28 19.8  0:44    4   25:15  8:09 1:22:01 
    5  229 Renee Leblanc           Walker             MN  29    3  9:41  1:44  1:45    5   48:35 18.5  0:49    5   28:55  9:20 1:29:43 
    6   89 Caitlin Joyce           Woodbury           MN  25    4  9:46  1:44  1:50    9   55:26 16.2  1:04    6   29:07  9:24 1:37:12 
    7   39 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27    2  9:13  1:39  2:18    6   50:48 17.7  1:58   10   33:30 10:49 1:37:46 
    8  225 Margit Heald            Sartell            MN  28    7 10:26  1:51  2:46    8   55:01 16.4  2:16    8   31:09 10:03 1:41:36 
    9  259 Erin Curtis             Elk River          MN  28    9 12:35  2:15  2:28    7   54:40 16.5  1:16   11   34:28 11:08 1:45:26 
   10  123 Robyn Meyer             Saint Paul         MN  25   10 13:37  2:26  2:24   11   58:25 15.4  1:24    7   30:40  9:54 1:46:29 
   11  236 Jennifer Ritter         Albany             MN  29   11 16:58  3:01  2:19   10   58:21 15.4  1:04    9   33:04 10:40 1:51:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Jordan Buth             St Paul            MN  30    2  7:51  1:24  1:04    1   37:28 24.0  0:41    2   22:00  7:06 1:09:02 
    2  203 Andrew Zabel            Saint Cloud        MN  32   10  8:59  1:36  1:20    7   41:26 21.7  0:38    1   21:54  7:04 1:14:14 
    3   72 Ben Hanson              Princeton          MN  33   14  9:17  1:39  0:58    2   39:56 22.5  0:35    4   23:35  7:37 1:14:18 
    4  104 Gregg Larson            Hawley             MN  34    8  8:30  1:31  0:59    5   40:39 22.1  1:06    5   23:43  7:39 1:14:53 
    5  108 Matt Lilla              Lakeville          MN  31    9  8:56  1:36  1:00    4   40:31 22.2  0:36    6   23:53  7:43 1:14:53 
    6  181 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32   19 10:32  1:53  1:17    6   41:01 21.9  0:39    3   22:43  7:20 1:16:11 
    7  200 Mitch Williams          Minnetonka         MN  33    6  8:18  1:29  0:46    8   41:42 21.6  0:33    9   25:06  8:06 1:16:21 
    8  136 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30    4  8:02  1:26  1:05    9   42:17 21.3  0:46   12   25:26  8:12 1:17:33 
    9  191 Steve Thompson          St. Cloud          MN  30   18 10:12  1:49  1:25    3   40:16 22.4  1:15   13   25:28  8:13 1:18:34 
   10   15 Chris Campbell          Sartell            MN  32    1  6:59  1:15  0:58   11   43:58 20.5  0:40   15   26:34  8:35 1:19:07 
   11  124 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33   15  9:18  1:39  1:12   10   43:28 20.7  0:41    8   24:44  7:59 1:19:21 
   12  156 Michael Roach           Randall            MN  34   16  9:24  1:41  1:05   13   44:34 20.2  0:54    7   24:14  7:49 1:20:09 
   13  187 Mike Svir               Baxter             MN  32   17  9:40  1:43  1:03   12   44:11 20.4  0:54   10   25:06  8:06 1:20:53 
   14  228 Jesse Leblanc           Walker             MN  31    7  8:27  1:30  1:23   15   45:21 19.8  1:11   14   26:01  8:24 1:22:22 
   15  231 Dan McDowell            Chicago            IL  34   11  9:10  1:38  2:05   14   44:47 20.1  1:26   11   25:10  8:07 1:22:36 
   16  118 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31    3  7:54  1:25  1:20   18   47:21 19.0  1:22   16   26:51  8:40 1:24:46 
   17  102 Todd Lachinski          Foley              MN  34   12  9:12  1:38  1:32   16   45:55 19.6  0:52   18   27:23  8:50 1:24:53 
   18  213 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31    5  8:10  1:27  1:44   19   49:51 18.1  0:51   19   28:19  9:08 1:28:54 
   19  221 Adrian Foust            Delaware           OH  30   20 13:01  2:19  2:21   17   47:13 19.1  0:56   17   27:21  8:50 1:30:50 
   20   76 David Hemmesch          North Branch       MN  33   13  9:15  1:39  2:19   21   51:01 17.6  2:11   20   29:33  9:32 1:34:17 
   21    5 Kurt Bauerly            Otsego             MN  30   21 13:13  2:21  2:14   20   50:39 17.8  1:23   21   29:35  9:33 1:37:02 
   22  183 Jesse Steinkopf         Otsego             MN  33   22 16:55  3:01  4:29   22   56:15 16.0  2:20   22   33:58 10:58 1:53:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Nicole Haas             Sartell            MN  34    2  7:52  1:24  1:12    2   42:08 21.4  0:36    1   22:55  7:24 1:14:40 
    2   69 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32    1  7:31  1:21  0:56    1   40:54 22.0  0:40    3   26:05  8:25 1:16:03 
    3  170 Jorie Schwarten         Clear Lake         MN  30    4  8:36  1:32  1:04    5   44:56 20.0  2:01    4   26:20  8:30 1:22:56 
    4   54 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34    9 10:48  1:55  1:15    7   46:25 19.4  0:55    2   25:08  8:07 1:24:29 
    5  128 Sarah Moravchik         Mason              MN  34   10 11:23  2:02  1:25    3   44:14 20.3  1:07    6   28:45  9:17 1:26:52 
    6  116 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    3  8:08  1:27  1:23    8   48:39 18.5  1:17    7   29:28  9:31 1:28:53 
    7  215 Melissa Boxall          Regina             SK  33   13 12:03  2:09  1:28    4   44:52 20.1  1:05    8   30:22  9:48 1:29:48 
    8   20 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33    7 10:01  1:47  1:39    9   51:11 17.6  1:19    5   27:29  8:52 1:31:37 
    9  173 Debra Shaw              St. Cloud          MN  34   11 11:30  2:03  2:37    6   46:02 19.6  1:13   13   33:32 10:49 1:34:52 
   10   92 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33    5  9:37  1:43  3:25   10   51:30 17.5  0:58    9   30:59 10:00 1:36:27 
   11  107 Tara Lien               Eagan              MN  33    6  9:59  1:47  1:44   13   59:24 15.2  1:59   10   31:59 10:19 1:45:04 
   12  233 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  32    8 10:33  1:53  2:07   12   59:13 15.2  0:41   12   33:22 10:46 1:45:54 
   13  134 Marybeth Munden         Saint Joseph       MN  30   12 11:37  2:04  1:32   11   58:24 15.4  1:08   11   33:17 10:44 1:45:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Bo Simpson              Calgary            AB  35    1  5:46  1:02  0:33    1   38:02 23.7  0:33    1   21:40  7:00 1:06:33 
    2  250 Shane Johnson           Sartell            MN  39    6  8:26  1:30  1:07    4   40:12 22.4  0:37    3   21:59  7:06 1:12:19 
    3    8 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  38    5  8:21  1:29  0:44    9   41:40 21.6  0:34    6   23:26  7:34 1:14:45 
    4  243 Brandon Thyen           North Branch       MN  39    7  8:34  1:32  0:58    3   40:05 22.5  0:37    9   24:40  7:58 1:14:52 
    5  240 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38    3  7:43  1:23  1:37   11   43:29 20.7  0:33    2   21:54  7:04 1:15:14 
    6   58 Ben Geyer               Henning            MN  39   12  9:10  1:38  1:07    7   41:20 21.8  0:58    5   23:01  7:26 1:15:35 
    7   22 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36   18 10:00  1:47  1:12    2   39:28 22.8  0:43   12   24:45  7:59 1:16:06 
    8  217 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35   22 10:23  1:51  1:11    6   41:08 21.9  0:43    7   23:54  7:43 1:17:17 
    9  232 John McGinn             Chicago            IL  37    2  7:42  1:22  1:01   10   43:21 20.8  1:02   11   24:42  7:58 1:17:46 
   10   65 Ryan Granroth           Sartell            MN  35   13  9:38  1:43  1:26    5   40:42 22.1  1:22   15   25:51  8:21 1:18:57 
   11   51 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   14  9:39  1:43  1:01   12   43:32 20.7  0:49    8   24:13  7:49 1:19:11 
   12   31 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   11  9:05  1:37  2:30   17   45:42 19.7  2:01    4   22:07  7:09 1:21:24 
   13   83 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   19 10:09  1:49  1:20   18   45:43 19.7  0:27   10   24:41  7:58 1:22:18 
   14   38 Jason Eckert            Waverly            MN  38    4  8:00  1:26  0:59   19   45:49 19.6  0:53   18   26:38  8:36 1:22:19 
   15  218 Josh Duda               Pillager           MN  35    8  8:43  1:33  1:00   15   44:44 20.1  0:47   23   27:34  8:54 1:22:45 
   16  103 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   10  9:04  1:37  1:57   16   45:24 19.8  0:51   17   26:12  8:27 1:23:25 
   17  111 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  35   15  9:45  1:44  3:12    8   41:37 21.6  1:49   21   27:26  8:51 1:23:47 
   18   62 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38    9  9:03  1:37  2:09   13   44:00 20.5  1:09   22   27:30  8:52 1:23:49 
   19  148 Kerby Plante            Saint Cloud        MN  39   30 13:41  2:26  2:07   14   44:32 20.2  0:41   13   24:47  8:00 1:25:46 
   20   66 Jason Gross             Maple Grove        MN  35   24 10:58  1:57  1:04   22   46:07 19.5  0:44   20   27:09  8:46 1:25:59 
   21   55 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36   20 10:12  1:49  2:09   20   45:50 19.6  1:00   19   27:01  8:43 1:26:11 
   22  155 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36   17  9:59  1:47  1:22   27   48:58 18.4  0:58   14   25:23  8:12 1:26:39 
   23  180 Jeff Steil              Sartell            MN  37   26 11:04  1:58  1:43   28   49:20 18.2  1:11   16   25:52  8:21 1:29:08 
   24  159 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35   25 11:04  1:58  1:36   25   46:30 19.4  0:55   28   30:40  9:54 1:30:43 
   25  196 Travis Wells            Zimmerman          MN  36   27 11:22  2:02  1:21   24   46:27 19.4  0:43   29   30:53  9:58 1:30:43 
   26  154 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   21 10:18  1:50  1:34   29   50:37 17.8  0:37   26   28:23  9:10 1:31:27 
   27   70 Jamie Halverson         Prior Lake         MN  37   29 12:57  2:18  2:09   26   47:27 19.0  0:58   25   27:58  9:02 1:31:28 
   28  100 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39   28 11:27  2:02  2:46   30   50:41 17.8  1:06   24   27:54  9:00 1:33:52 
   29   29 Joel Dahlin             Sartell            MN  35   33 14:27  2:34  2:11   21   45:51 19.6  1:18   30   31:09 10:03 1:34:54 
   30  219 Garth Fleece            Regina             SK  39   31 13:46  2:27  3:01   23   46:20 19.4  1:10   31   31:19 10:07 1:35:34 
   31  169 Tad Schoeppner          St. Cloud          MN  37   32 13:58  2:29  3:21   31   51:01 17.6  1:27   27   29:59  9:41 1:39:45 
   32   28 Nathan Crowe            Sartell            MN  39   16  9:56  1:46  2:10   32 1:01:00 14.8  1:56   32   36:21 11:44 1:51:20 
   33  178 Previn Solberg          Blaine             MN  37   23 10:36  1:53  2:21   33 1:30:52  9.9                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37    1  8:04  1:26  1:07    2   42:35 21.1  0:44    1   22:29  7:15 1:14:58 
    2   49 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36    3  9:27  1:41  0:46    1   42:24 21.2  0:37    2   23:14  7:30 1:16:26 
    3  114 Melinda Macdonald       Plymouth           MN  36   11 11:24  2:02  0:59    3   44:44 20.1  1:21    4   25:09  8:07 1:23:34 
    4  227 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37    5 10:10  1:49  1:30    5   46:12 19.5  1:10    5   25:14  8:09 1:24:14 
    5  175 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38    8 10:37  1:54  1:00   11   49:56 18.0  0:48    3   23:50  7:42 1:26:08 
    6  143 Jennifer Olson          Rice               MN  35   12 11:36  2:04  1:31    4   45:12 19.9  0:48    9   28:49  9:18 1:27:54 
    7   82 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36    9 11:02  1:58  1:41   10   49:49 18.1  1:10    6   25:38  8:17 1:29:17 
    8   41 Amanda Engelking        Sartell            MN  37    6 10:23  1:51  1:04    8   48:11 18.7  1:12   10   28:56  9:20 1:29:46 
    9  172 Sara Scott              Foley              MN  38    7 10:32  1:53  1:33    6   46:45 19.3  1:14   11   30:50  9:57 1:30:52 
   10   48 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  39   13 13:22  2:23  2:25    7   48:10 18.7  3:29    7   27:29  8:52 1:34:54 
   11  193 Penny Verdeck           Glencoe            MN  37   10 11:03  1:58  1:23   12   50:44 17.7  1:10   12   30:55  9:59 1:35:13 
   12  137 Holly O'Connor          Maple Grove        MN  39    2  8:59  1:36  3:48   14   56:32 15.9  1:41    8   27:52  9:00 1:38:50 
   13  184 Amy Stolt               St. Cloud          MN  37   14 13:30  2:24  1:38    9   48:41 18.5  1:54   13   33:31 10:49 1:39:12 
   14   18 Alyson Carel            Otsego             MN  39    4  9:40  1:43  3:06   13   56:30 15.9  2:27   14   34:46 11:13 1:46:27 
   15  255 Maureen Buchan          Big Lake           MN  35   15 19:59  3:33  4:02   15 1:09:01 13.0  0:52   15   44:38 14:24 2:18:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  174 Jesse Shaw              Saint Cloud        MN  40    7  8:30  1:31  0:50    1   38:45 23.2  0:52    2   23:26  7:34 1:12:21 
    2   53 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40    6  8:28  1:31  0:41    9   43:28 20.7  0:30    1   22:49  7:22 1:15:55 
    3  216 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41    3  8:02  1:26  0:47    7   42:40 21.1  1:09    3   23:33  7:36 1:16:10 
    4  246 Victor Weiss            Avon               MN  43    2  7:47  1:23  0:54    6   42:30 21.2  0:42    7   24:59  8:04 1:16:49 
    5  109 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40    8  8:37  1:32  1:16    5   42:25 21.2  0:59    4   23:48  7:41 1:17:04 
    6   36 Jason Dohm              Milaca             MN  43    1  7:38  1:22  1:16    2   40:59 22.0  1:11   10   26:42  8:37 1:17:45 
    7  224 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44   12  9:52  1:46  1:16    3   41:01 21.9  0:49    6   24:49  8:01 1:17:46 
    8  179 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   11  9:49  1:45  1:09   11   44:29 20.2  0:27    8   25:41  8:17 1:21:32 
    9   84 Mike Houghton           Sartell            MN  41   13 10:07  1:48  2:39   10   43:52 20.5  0:59    5   24:22  7:52 1:21:56 
   10    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44    9  9:14  1:39  1:48    4   41:08 21.9  1:03   15   29:12  9:26 1:22:25 
   11  188 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40    5  8:18  1:29  1:23   14   46:05 19.5  1:09   11   26:50  8:40 1:23:43 
   12   21 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43   16 11:11  1:59  1:29    8   42:49 21.0  0:40   14   28:27  9:11 1:24:34 
   13  176 Matt Snell              Blaine             MN  43   14 10:33  1:53  2:27   12   44:43 20.1  0:52    9   26:21  8:30 1:24:54 
   14  234 Jeff Patrow             Eau Claire         WI  40   17 11:27  2:02  1:24   13   45:03 20.0  1:20   13   27:49  8:59 1:27:02 
   15  253 Todd Hipp               Eagan              MN  43    4  8:08  1:27  1:13   15   47:39 18.9  0:52   16   30:36  9:53 1:28:26 
   16  195 Steve Voshell           Milaca             MN  42   15 10:55  1:57  2:07   17   50:28 17.8  0:59   12   27:08  8:45 1:31:35 
   17    6 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43   18 14:39  2:37  2:27   16   50:22 17.9  1:21   18   35:00 11:18 1:43:47 
   18  237 Bret Rusk               Linolakes          MN  44   10  9:26  1:41  2:38   18 1:01:18 14.7  1:47   17   32:33 10:30 1:47:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   50 Sarah Foley             Cologne            MN  41    1  8:07  1:27  1:03    1   44:40 20.1  0:41    1   23:58  7:44 1:18:26 
    2  223 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  41    2  9:25  1:41  2:03    2   49:27 18.2  1:06    2   25:43  8:18 1:27:42 
    3   73 Andi Hardy Jory         Marietta           GA  42    4 10:53  1:56  1:24    5   51:55 17.3  1:12    3   27:11  8:46 1:32:33 
    4   68 Ann Guddall             Ankeny             IA  44    3  9:51  1:45  1:41    3   50:48 17.7  0:55    5   31:42 10:14 1:34:54 
    5  177 Terri Snell             Blaine             MN  42    5 10:59  1:57  3:25    4   51:35 17.4  2:28    4   30:18  9:47 1:38:43 
    6  194 Dee Voshell             Milaca             MN  42    6 13:19  2:22  2:24    6   55:52 16.1  0:44    6   34:11 11:02 1:46:29 
    7  163 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42    7 16:26  2:56  2:32    7   56:18 16.0  0:49    7   41:35 13:25 1:57:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  251 Todd Peterson           Saint Cloud        MN  46    8 10:09  1:48  1:17    1   40:36 22.2  0:57    3   25:37  8:16 1:18:34 
    2   90 Timothy Jung            Minneapolis        MN  49    7  9:34  1:42  1:24    2   44:05 20.4  0:39    7   27:18  8:49 1:22:57 
    3  130 George Morris           Cold Spring        MN  45   11 13:38  2:26  0:38    3   44:51 20.1  0:40    1   23:35  7:37 1:23:20 
    4   16 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49    1  8:50  1:35  1:15    6   47:27 19.0  1:20    2   25:13  8:08 1:24:04 
    5   23 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47    3  9:04  1:37  3:51    4   45:22 19.8  0:48    9   28:17  9:08 1:27:19 
    6  122 Ken Meuleners           Coon Rapids        MN  47    6  9:29  1:41  1:59    9   50:16 17.9  1:43    4   25:40  8:17 1:29:04 
    7   60 Ed Gleason              Elk River          MN  49    2  9:03  1:37  1:30   10   51:53 17.3  0:32    5   26:46  8:39 1:29:43 
    8   96 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45    9 10:43  1:55  1:54    5   47:13 19.1  1:11   10   28:59  9:21 1:29:58 
    9  138 Mike O'Connor           Maple Grove        MN  49   10 12:46  2:16  2:03    8   49:44 18.1  1:49    8   27:35  8:54 1:33:56 
   10  144 Jay Oneill              Apple Valley       MN  49    4  9:17  1:39  2:48   12   53:18 16.9  1:15   12   29:47  9:37 1:36:24 
   11  214 Bruce Bechtold          St. Joseph         MN  49   12 13:44  2:27  3:09    7   47:55 18.8  1:31   13   30:24  9:49 1:36:41 
   12  101 Randy Kramer            Buffalo            MN  45    5  9:28  1:41  0:55   13   58:33 15.4  1:27    6   26:58  8:42 1:37:18 
   13  258 Tim Jeanetta            Elk River          MN  45   13 14:12  2:32  2:17   11   53:08 16.9  0:59   11   29:06  9:24 1:39:40 
   14   26 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45   14 15:25  2:45  3:37   14 1:02:20 14.4  1:21   14   31:46 10:15 1:54:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  249 Leslie Englert          Osseo              MN  45    1  8:25  1:30  0:59    1   43:22 20.8  0:46    2   25:28  8:13 1:18:59 
    2   78 Lisa Hines              Waite Park         MN  49    5  9:03  1:37  0:58    3   45:24 19.8  0:42    1   24:06  7:47 1:20:11 
    3  201 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46    3  8:42  1:33  1:02    2   45:11 19.9  0:40    5   27:35  8:54 1:23:08 
    4  252 Leigh Wright            Proctor            MN  48    2  8:30  1:31  1:02    5   49:40 18.1  1:12    3   26:25  8:32 1:26:47 
    5   43 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  46    6 10:12  1:49  1:15    4   47:55 18.8  1:00    4   27:10  8:46 1:27:29 
    6  105 Anita Leach             Worthington        MN  47    8 11:34  2:04  1:41    6   50:27 17.8  1:46    7   28:36  9:14 1:34:02 
    7  132 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46    4  8:50  1:35  1:40    8   54:01 16.7  0:46    8   28:58  9:21 1:34:13 
    8   64 Lynn Graif              Elk River          MN  49   10 12:35  2:15  0:47    9   54:41 16.5  1:25    6   27:49  8:59 1:37:15 
    9  168 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49    9 12:29  2:13  1:24   10   55:02 16.4  1:33   10   33:05 10:41 1:43:32 
   10  256 Jean Keller             St.Cloud           MN  49   12 14:52  2:39  1:57   12   56:48 15.8  2:05    9   32:22 10:27 1:48:02 
   11   98 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49   11 14:09  2:31  1:32    7   53:21 16.9  1:01   12   41:13 13:18 1:51:14 
   12   47 Dori Fife               Maple Grove        MN  46    7 11:26  2:02  1:58   11   55:49 16.1  1:49   11   41:05 13:15 1:52:04 
   13   79 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48   13 15:37  2:47  4:05   13 1:06:46 13.5  2:04   13   50:19 16:14 2:18:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 David Voss              Minneapolis        MN  50    3  8:12  1:28  0:40    1   38:29 23.4  1:46    1   21:16  6:52 1:10:22 
    2   59 Jeff Gilmer             Delano             MN  53    1  7:59  1:26  1:03    2   38:48 23.2  0:49    2   22:58  7:25 1:11:35 
    3  113 Brian Maas              Plymouth           MN  51    4  8:28  1:31  1:45    4   41:58 21.4  1:06    3   24:17  7:50 1:17:31 
    4   27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50    2  8:07  1:27  1:22    6   44:06 20.4  0:59    5   27:29  8:52 1:22:01 
    5  119 Gunther Maurus          Sartell            MN  51    7 10:37  1:53  1:15    3   41:57 21.5  1:17    7   30:10  9:44 1:25:14 
    6  197 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54    6 10:17  1:50  2:28    5   43:43 20.6  1:31    6   27:46  8:58 1:25:44 
    7  139 Brett Oden              Buffalo            MN  52    5  9:43  1:44  2:54    7   50:24 17.9  1:38    4   26:44  8:38 1:31:22 
    8   88 Bob Johnson             Ramsey             MN  51    8 17:10  3:03  1:51    8   56:42 15.9  1:04    8   31:16 10:05 1:48:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  106 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  50    5 10:52  1:56  1:09    2   45:34 19.8  1:02    1   23:43  7:39 1:22:18 
    2   42 Robin Eppard            N Mankato          MN  50    1  9:35  1:43  1:12    3   49:14 18.3  1:01    2   27:36  8:55 1:28:36 
    3   86 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53    6 11:04  1:58  1:20    4   52:12 17.2  1:22    3   28:46  9:17 1:34:42 
    4   94 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53    3  9:41  1:43  2:16    6   54:40 16.5  1:15    4   32:54 10:37 1:40:44 
    5  117 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53    4 10:52  1:56  1:35    5   53:28 16.8  0:45    5   35:56 11:36 1:42:34 
    6   32 Mary Deeg               St. Paul           MN  50    2  9:38  1:43  2:02    1   45:31 19.8  1:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  189 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58    1 10:55  1:57  0:50    1   41:17 21.8  1:05    1   23:11  7:29 1:17:15 
    2   91 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  59    2 12:56  2:18  2:02    2   43:20 20.8  0:53    2   31:24 10:08 1:30:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   71 Jan Handlos             Baxter             MN  58    2  9:24  1:40  1:58    1   43:50 20.5  0:44    1   29:38  9:34 1:25:31 
    2  192 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55    1  8:52  1:35  1:28    2   49:02 18.4  1:20    2   31:20 10:07 1:31:59 
    3    3 Kathy Anderson          Saint Cloud        MN  55    3 14:10  2:31  3:06    3 1:05:32 13.7  2:47    3   41:41 13:27 2:07:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Tom Lynch               Nelson             MN  63    1 12:05  2:09  1:22    1   42:45 21.1  1:11    1   26:55  8:41 1:24:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        255
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    211
Number of Male   Finishers:              127
Number of Female Finishers:               84
Did not Finish Race or Did Not Start:     34