2012 Brewhouse Triathlon - Summary Results - Short Course
Duluth, MN - 8/5/2012
other races










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                    Pike Lake AAA Golf and Beach Club - Duluth, MN - August 5, 2012
                                             .34 Mile Swim - 10.3 Mile Bike - 2.5 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    421 Mike Ward               Duluth             MN  23 M     3  8:04  1:21  1:05    3   28:18 21.8  1:00    3   14:47  5:55   53:11 
    2   1/14    402 Jeff Silvernale         The Pocono Mountai PA  46 M    62  9:58  1:40  1:13    1   27:11 22.7  1:03    9   15:59  6:24   55:23 
    3   2/15    415 Jared Sundstrom         Proctor            MN  23 M    18  8:57  1:30  1:21    7   29:33 20.9  1:08    5   15:26  6:11   56:23 
    4   1/19    649 David Goldberg          Excelsior          MN  52 M     1  7:50  1:19  1:11    6   29:19 21.1  1:04   26   17:11  6:53   56:34 
    5   2/14    333 Tim Keppers             Duluth             MN  48 M     7  8:28  1:25  1:32    2   27:29 22.5  1:15   43   18:11  7:17   56:52 
    6   1/31    401 Nicholas Shultz         St. Michael        MN  36 M    94 10:39  1:47  1:35    4   28:59 21.3  1:13    6   15:34  6:14   57:57 
    7   1/22    325 Michael Hendrickson     Duluth             MN  34 M    25  9:15  1:33  1:40    8   29:34 20.9  1:07   15   16:26  6:35   57:59 
    8   3/14    292 Daniel Duff             Duluth             MN  48 M    23  9:08  1:32  1:58   14   30:25 20.3  1:15    7   15:52  6:21   58:35 
    9   1/16    648 Zach Goldberg           Excelsior          MN  17 M     2  7:53  1:19  1:35   70   34:00 18.2  1:14    4   15:02  6:01   59:43 
   10   2/16    274 Clare Brandt            Rochester          MN  18 M    11  8:36  1:27  1:46   65   33:42 18.3  1:56    1   13:57  5:35   59:55 
   11   1/34    564 Jena Ogston             Duluth             MN  41 F    28  9:21  1:34  1:24   20   31:17 19.8  1:01   21   17:01  6:49 1:00:03 
   12   2/34    642 Susanna Gaunt           Duluth             MN  41 F    49  9:48  1:39  1:04   24   31:26 19.7  1:17   18   16:51  6:45 1:00:24 
   13   1/32    507 Julie Hendrickson       Duluth             MN  31 F    27  9:16  1:33  1:17   28   31:35 19.6  0:58   29   17:25  6:58 1:00:29 
   14   1/34    329 Dusty Hough             Barnesville        MN  40 M   139 11:44  1:58  1:32    5   29:04 21.3  1:12   22   17:03  6:50 1:00:32 
   15   2/34    361 Brian Mirsch            Duluth             MN  44 M    52  9:49  1:39  1:53   22   31:19 19.7  1:28   13   16:21  6:33 1:00:49 
   16   3/34    372 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  44 M    22  9:07  1:32  1:35   30   31:40 19.5  1:21   28   17:16  6:55 1:00:56 
   17   2/19    359 Jeff Melby              Bloomington        MN  53 M    35  9:36  1:37  1:59    9   29:53 20.7  1:11   61   18:46  7:31 1:01:23 
   18   1/36    449 Michelle Breiland       Duluth             MN  35 F    13  8:39  1:27  1:49   37   32:09 19.2  1:18   32   17:36  7:03 1:01:29 
   19   4/34    391 Jason Richardson        Mahtowa            MN  44 M    77 10:20  1:44  1:38   13   30:23 20.3  1:18   37   17:56  7:11 1:01:33 
   20   3/34    542 Connie Lutkevich        Duluth             MN  44 F    71 10:13  1:43  1:31   32   31:42 19.5  1:03   24   17:08  6:52 1:01:35 
   21   2/32    433 Meghan Anderson         Duluth             MN  31 F    12  8:37  1:27  1:56   31   31:41 19.5  1:16   40   18:07  7:15 1:01:36 
   22   2/22    403 David Simmer            Eden Prairie       MN  34 M   119 11:24  1:55  1:47   10   29:55 20.7  1:19   34   17:43  7:05 1:02:05 
   23   1/36    519 Bettina Keppers         Duluth             MN  29 F     8  8:32  1:26  1:39   17   31:00 19.9  1:25   93   19:48  7:56 1:02:22 
   24   5/34    633 Doug Berg               Duluth             MN  43 M    95 10:40  1:47  1:38   11   30:06 20.5  1:35   53   18:27  7:23 1:02:23 
   25   3/16    302 Henry French            Duluth             MN  16 M    96 10:40  1:47  2:22   41   32:14 19.2  1:03   11   16:10  6:28 1:02:27 
   26   2/31    363 Tony Moen               Proctor            MN  36 M    70 10:12  1:43  2:16   39   32:14 19.2  1:27   16   16:28  6:35 1:02:34 
   27   4/14    282 Mike Comstock           Centerville        MN  45 M    45  9:47  1:38  1:29   23   31:23 19.7  1:39   49   18:20  7:20 1:02:36 
   28   1/12    493 Daphne Haggarty         Thunder Bay        ON  21 F    81 10:25  1:45  1:53   61   33:23 18.5  0:51   12   16:14  6:30 1:02:45 
   29   3/15    409 Ryan Soule              Duluth             MN  20 M    86 10:30  1:46  2:33   71   34:06 18.1  0:58    2   14:45  5:54 1:02:51 
   30   3/31    281 Darren Christopher      Duluth             MN  35 M    10  8:35  1:26  2:12   25   31:27 19.7  1:11   82   19:32  7:49 1:02:55 
   31   4/31    376 Glen Palokangas         Hermanrtown        MN  35 M   114 11:18  1:54  1:17   46   32:34 19.0  0:56   19   16:51  6:45 1:02:55 
   32   6/34    316 Kevin Haney             Duluth             MN  41 M    31  9:23  1:35  1:58   51   32:50 18.8  1:21   30   17:29  7:00 1:02:59 
   33   4/34    444 Kirsten Bich            Duluth             MN  43 F   135 11:37  1:57  1:37   15   30:30 20.3  1:14   41   18:08  7:15 1:03:04 
   34   7/34    285 Gregg Dahlgren          Duluth             MN  43 M   142 11:47  1:59  1:42   19   31:15 19.8  1:13   27   17:15  6:54 1:03:10 
   35   3/32    546 Heather Marden          Rochester          MN  31 F    20  9:04  1:31  1:57   38   32:10 19.2  1:49   54   18:28  7:23 1:03:25 
   36   1/15    557 Sondra Mowers           Duluth             MN  48 F    64 10:00  1:41  1:43   16   30:35 20.2  1:23  122   20:27  8:11 1:04:07 
   37   1/11    293 Josh Erdman             Minneapolis        MN  26 M   121 11:27  1:55  2:38   12   30:14 20.4  1:48   42   18:10  7:16 1:04:15 
   38   1/3     636 Jim Miner               Duluth             MN  57 M    60  9:56  1:40  1:52   18   31:02 19.9  1:35  103   20:06  8:03 1:04:29 
   39   3/22    288 Ryan Dewey              Esko               MN  33 M     9  8:33  1:26  1:30  107   35:34 17.4  1:10   36   17:55  7:10 1:04:40 
   40   5/31    254 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  35 M   102 10:57  1:50  2:15   40   32:14 19.2  1:23   38   18:00  7:12 1:04:47 
   41   6/31    255 Brad Anderson           Duluth             MN  36 M    38  9:39  1:37  2:17   34   31:46 19.5  1:32   88   19:43  7:53 1:04:55 
   42   8/34    280 Bryan Chadderdon        Casper             WY  40 M    36  9:38  1:37  1:56   58   33:19 18.5  1:42   55   18:32  7:25 1:05:05 
   43   2/12    551 Amie Mathews            Thunder Bay        ON  21 F    46  9:47  1:39  2:22   48   32:47 18.9  1:40   56   18:33  7:25 1:05:06 
   44   3/19    251 Rick Abrahamson         Andover            MN  50 M    54  9:50  1:39  2:23   27   31:34 19.6  1:11  113   20:14  8:06 1:05:10 
   45   9/34    100 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  40 M    29  9:22  1:34  1:52   55   33:01 18.7  1:31   79   19:29  7:48 1:05:13 
   46   2/36    580 Kristi Plante           Hermantown         MN  39 F   111 11:12  1:53  1:46   26   31:31 19.6  1:12   99   20:00  8:00 1:05:39 
   47   4/19    650 Mike Teitelbaum         Duluth                 53 M   168 12:20  2:04  1:27   36   31:50 19.4  1:21   62   18:48  7:31 1:05:44 
   48   5/19    336 Kevin Kervina           Duluth             MN  51 M   156 12:05  2:02  1:30   21   31:18 19.7  1:21   84   19:35  7:50 1:05:48 
   49   2/11    398 William Schumacher      Minneapolis        MN  26 M    87 10:33  1:46  3:15   85   34:41 17.8  1:07   14   16:22  6:33 1:05:56 
   50   6/19    287 Timothy Degrado         Rochester          MN  52 M    73 10:13  1:43  3:17   29   31:37 19.5  2:47   48   18:19  7:20 1:06:12 
   51   4/16    388 Logan Kittelson         Siren              WI  15 M    30  9:22  1:34  2:29   77   34:21 18.0  1:10   64   18:53  7:33 1:06:12 
   52   5/16    311 Jack Grover             Minneapolis        MN  18 M   162 12:14  2:03  1:57   33   31:45 19.5  1:06   76   19:16  7:43 1:06:15 
   53  10/34    407 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  42 M    21  9:05  1:32  3:02   76   34:18 18.0  1:07   63   18:50  7:32 1:06:21 
   54   6/16    334 Ryan Kero               Hermantown         MN  16 M   103 10:58  1:50  2:58   98   35:16 17.5  1:06   10   16:05  6:26 1:06:21 
   55   4/15    295 Connor Erickson         Duluth             MN  20 M   215 13:07  2:12  2:43   43   32:20 19.1  1:09   25   17:09  6:52 1:06:25 
   56   5/15    272 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  20 M   144 11:50  1:59  1:52   84   34:34 17.9  1:06   23   17:06  6:51 1:06:27 
   57   4/32    431 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  34 F    75 10:17  1:44  1:59   75   34:14 18.1  1:19   59   18:41  7:29 1:06:28 
   58   4/22    346 Jonas Kyllonen          Duluth             MN  33 M   288 14:48  2:29  1:47   35   31:47 19.4  0:54   31   17:30  7:00 1:06:45 
   59   5/14    278 Quinn Carmichael        Duluth             MN  45 M    82 10:26  1:45  2:41   42   32:18 19.1  1:43   91   19:47  7:55 1:06:53 
   60   5/22    353 Brandon Lunde           Saginaw            MN  34 M   148 11:52  1:59  1:59   62   33:25 18.5  1:18   50   18:20  7:20 1:06:53 
   61  11/34    289 Curt Dimberio           Duluth             MN  41 M   158 12:09  2:02  2:07   79   34:28 17.9  1:13   20   17:00  6:48 1:06:55 
   62   3/36    540 Teresa Lund             Brainerd           MN  37 F    26  9:15  1:33  1:59   57   33:14 18.6  1:19  164   21:26  8:35 1:07:13 
   63   6/15    277 Garrett Cardinal        Champlin           MN  21 M    14  8:46  1:28  2:59   52   32:55 18.8  2:02  133   20:43  8:17 1:07:23 
   64   7/19    270 Robert Boman            Duluth             MN  53 M    37  9:39  1:37  1:59   91   34:52 17.7  1:29   80   19:30  7:48 1:07:26 
   65   6/22    364 Jere Mohr               Duluth             MN  34 M    59  9:56  1:40  1:59   80   34:32 17.9  1:33  102   20:04  8:02 1:08:02 
   66   5/34    491 Gina Graves             St. Louis Park     MN  41 F    89 10:35  1:47  2:27   47   32:36 19.0  1:50  142   20:54  8:22 1:08:20 
   67   7/16    305 Brendon Gearhart        St. Croix Falls    WI  17 M   182 12:35  2:07  2:15  132   36:26 17.0  1:16    8   15:56  6:23 1:08:25 
   68   7/31    393 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36 M   101 10:56  1:50  2:09  114   35:42 17.3  1:24   52   18:22  7:21 1:08:31 
   69   8/31    256 Eric Anderson           Hermantown         MN  39 M   200 12:52  2:09  2:18   50   32:48 18.8  2:26   47   18:18  7:19 1:08:39 
   70  12/34     10 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42 M    33  9:26  1:35  2:28   72   34:08 18.1  2:27  126   20:30  8:12 1:08:58 
   71   4/36    478 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  37 F    17  8:50  1:29  2:18  174   37:47 16.4  1:48   46   18:17  7:19 1:08:58 
   72   2/36    508 Michelle Hoffman        Maple Grove        MN  27 F    32  9:26  1:35  1:23  106   35:33 17.4  1:50  157   21:13  8:29 1:09:22 
   73   8/16    646 Meir Moore              Duluth             MN  18 M   163 12:16  2:03  2:34   53   33:00 18.7  1:17  116   20:19  8:08 1:09:25 
   74   7/15    284 John Cutshall           Duluth             MN  21 M    24  9:11  1:33  2:08  115   35:43 17.3  1:28  146   21:00  8:24 1:09:27 
   75   3/36    534 Kristen Lemke           St. Paul           MN  28 F    43  9:45  1:38  1:40  125   36:13 17.1  2:14   87   19:40  7:52 1:09:30 
   76   3/12    151 Amelia Donars           Duluth             MN  24 F   131 11:34  1:56  2:43  105   35:30 17.4  1:41   44   18:15  7:18 1:09:41 
   77   9/16    343 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  18 M    51  9:49  1:39  3:23  129   36:21 17.0  1:22   66   18:54  7:34 1:09:48 
   78   9/31    387 Timothy Rasch           Duluth             MN  36 M    76 10:19  1:44  2:52   86   34:42 17.8  1:09  138   20:48  8:20 1:09:49 
   79   2/15    440 Linda Belanger          Ifalls             MN  45 F   164 12:16  2:03  1:24   93   34:58 17.7  1:14  100   20:00  8:00 1:09:51 
   80   6/14    360 Anthony Melton          Champlin           MN  46 M   181 12:32  2:06  1:56   66   33:42 18.3  1:50   95   19:55  7:58 1:09:53 
   81   7/14    310 Wayne Graves            Brookston          MN  47 M   188 12:43  2:08  2:30   67   33:44 18.3  1:38   78   19:25  7:46 1:09:58 
   82   6/34    553 Paula Menzel            Hermantown         MN  42 F   219 13:10  2:12  1:49   89   34:44 17.8  1:16   69   19:02  7:37 1:09:59 
   83  13/34    324 Scott Henderson         Minneapolis        MN  41 M   116 11:21  1:54  2:43   64   33:34 18.4  3:19   74   19:05  7:38 1:10:00 
   84  10/31    406 Justin Small            Duluth             MN  35 M   157 12:07  2:02  2:21   60   33:21 18.5  1:25  140   20:52  8:21 1:10:04 
   85   2/3     414 Bill Stroozas           Duluth             MN  56 M    66 10:06  1:42  1:49  128   36:19 17.0  1:47  109   20:10  8:04 1:10:09 
   86  11/31    315 Kevin Hagen             Hibbing            MN  35 M   153 11:58  2:00  2:09   69   33:51 18.3  1:21  148   21:01  8:25 1:10:18 
   87   3/11    322 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  25 M   175 12:27  2:05  2:21   73   34:09 18.1  1:48   85   19:39  7:52 1:10:21 
   88   5/36    544 Tracy MacNair           Carman             MB  36 F   132 11:35  1:57  2:19  117   35:51 17.2  1:36   70   19:02  7:37 1:10:22 
   89  10/16    382 Tyler Platt             Hibbing            MN  17 M   285 14:42  2:28  1:36   56   33:11 18.6  1:08   90   19:47  7:55 1:10:22 
   90  11/16    345 Paul Kretsch            Plymouth           MN  18 M   242 13:41  2:18  2:23   78   34:27 17.9  0:59   67   18:55  7:34 1:10:23 
   91  12/31    408 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  37 M    63  9:59  1:40  1:52   87   34:43 17.8  2:18  174   21:42  8:41 1:10:31 
   92   7/22    279 Matthew Carruthers      Eagan              MN  33 M   107 11:08  1:52  3:24  113   35:39 17.3  1:30   65   18:53  7:34 1:10:33 
   93   8/19    317 Doug Happy              Duluth             MN  54 M   258 14:05  2:22  2:18   59   33:20 18.5  1:03   94   19:54  7:58 1:10:39 
   94  14/34    321 Richard Heine           Hermantown         MN  40 M    67 10:09  1:42  2:44   92   34:55 17.7  2:51  104   20:06  8:03 1:10:43 
   95   5/32    604 Krista Spreiter         Hudson             WI  34 F   120 11:27  1:55  1:58  103   35:26 17.4  1:26  125   20:30  8:12 1:10:44 
   96   3/15    187 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  47 F    72 10:13  1:43  2:23   49   32:47 18.9  2:21  225   23:08  9:16 1:10:50 
   97  15/34    385 Daniel Radloff          Duluth             MN  41 M   166 12:19  2:04  2:20   68   33:50 18.3  1:33  139   20:49  8:20 1:10:51 
   98  13/31    259 Caleb Bast              Waukesha           WI  38 M   112 11:17  1:54  3:01   94   35:05 17.6  1:21  108   20:09  8:04 1:10:51 
   99   8/14    417 Keith Tuominen          Mission Viejo      CA  49 M   171 12:24  2:05  2:57   74   34:13 18.1  2:07   77   19:23  7:46 1:11:02 
  100   6/32    598 Lisa Skerjance          Duluth             MN  30 F    40  9:41  1:38  2:03  175   37:48 16.3  1:51   89   19:43  7:54 1:11:05 
  101   7/32    555 Erin Miller             St. Joseph         MN  34 F   115 11:20  1:54  1:34   95   35:06 17.6  1:22  179   21:50  8:44 1:11:10 
  102   7/34    503 Patricia Hausmann       Duluth             MN  41 F    85 10:28  1:45  2:05  116   35:46 17.3  2:00  147   21:00  8:24 1:11:18 
  103  12/16    389 Aaron Redepenning       Minneapolis        MN  18 M    84 10:27  1:45  2:44  127   36:19 17.0  1:21  130   20:35  8:14 1:11:24 
  104   1/10    623 Dominique Veneruz       Thunder Bay        ON  17 F    98 10:49  1:49  2:06  157   37:22 16.5  1:35   83   19:34  7:50 1:11:24 
  105  16/34    318 Joel Harris             Hermantown         MN  44 M   213 13:06  2:12  2:04  138   36:37 16.9  1:30   45   18:15  7:18 1:11:30 
  106   4/11    351 Adam Lenarz             Grand Rapids       MN  27 M   161 12:12  2:03  2:52   88   34:44 17.8  1:43  110   20:11  8:05 1:11:40 
  107   2/10    638 Lisa Reed               Duluth             MN  19 F    15  8:46  1:28  2:21  215   39:00 15.8  1:08  128   20:32  8:13 1:11:45 
  108   9/14    375 Charles Palokangas      Saginaw            MN  49 M   236 13:33  2:16  1:34  139   36:37 16.9  1:07   73   19:04  7:38 1:11:53 
  109   6/36    597 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36 F   129 11:32  1:56  1:58  155   37:15 16.6  1:35   92   19:47  7:55 1:12:06 
  110   8/32    547 Nicole Marinac          Duluth             MN  34 F    19  9:03  1:31  2:51  164   37:30 16.5  1:30  160   21:14  8:30 1:12:06 
  111   9/19    271 Tom Boman               Elmira             NY  54 M   123 11:29  1:56  2:30  109   35:38 17.3  2:05  124   20:28  8:12 1:12:08 
  112   9/32    448 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  33 F    97 10:43  1:48  2:35  179   37:58 16.3  2:13   60   18:42  7:29 1:12:09 
  113   8/22    424 Matthew Williams        Chaska             MN  32 M   211 13:04  2:11  2:55  112   35:39 17.3  1:40   68   18:59  7:36 1:12:15 
  114  14/31    337 Andy Kester             Duluth             MN  39 M    48  9:47  1:39  2:14  151   37:05 16.7  1:12  188   22:01  8:49 1:12:17 
  115   4/36    629 Terry Wosmek            Duluth             MN  25 F   146 11:50  1:59  1:44  133   36:26 17.0  1:17  154   21:11  8:29 1:12:26 
  116   5/36    588 Chelsea Roy             Sawyer             MN  27 F   230 13:18  2:14  2:09  166   37:31 16.5  1:17   51   18:20  7:20 1:12:34 
  117   6/36    581 Michelle Quinn          St. Louis Park     MN  28 F   150 11:55  2:00  3:05  154   37:15 16.6  1:15   75   19:13  7:42 1:12:41 
  118   1/8     313 Marcus Gustafson        Minneapolis        MN  61 M    78 10:20  1:44  2:16  102   35:22 17.5  2:11  206   22:36  9:03 1:12:43 
  119  17/34    349 David Law               Andover            MN  43 M    34  9:30  1:36  2:08  170   37:33 16.5  2:28  153   21:10  8:28 1:12:47 
  120  10/32    627 Beth Watkins            Otsego             MN  32 F    56  9:54  1:40  2:37  184   38:04 16.2  1:27  149   21:01  8:25 1:13:01 
  121   9/22    371 Brian Olson             Superior           WI  34 M   110 11:12  1:53  2:44  110   35:39 17.3  2:14  166   21:29  8:36 1:13:16 
  122  18/34    297 Jason Eue               Minnetonka         MN  40 M   100 10:51  1:49  2:31   99   35:16 17.5  2:44  187   21:59  8:48 1:13:19 
  123   7/36    500 Amber Hardwig           Duluth             MN  37 F   174 12:26  2:05  2:37  203   38:33 16.0  1:23   57   18:34  7:26 1:13:31 
  124  15/31    286 Jim Daniel              South Range        WI  35 M   216 13:07  2:12  2:39  160   37:24 16.5  1:21   72   19:04  7:38 1:13:33 
  125   8/15    383 Anthony Powell          Hopkins            MN  24 M   177 12:28  2:05  3:04  221   39:09 15.8  1:17   33   17:38  7:04 1:13:34 
  126   8/34    504 Paula Hedin             Grand Rapids       MN  41 F   122 11:28  1:55  2:50  207   38:41 16.0  1:10   81   19:30  7:48 1:13:37 
  127   8/36    441 Paige Benson            Duluth             MN  36 F   243 13:41  2:18  2:07  123   36:07 17.1  1:29  119   20:23  8:10 1:13:45 
  128   7/36    584 Kathleen Roberts        Davenport          IA  28 F   233 13:29  2:16  2:35  100   35:17 17.5  2:20  115   20:19  8:08 1:13:58 
  129  19/34    261 Pete Began              Barnum             MN  42 M   206 12:57  2:10  2:28   97   35:16 17.5  1:52  167   21:30  8:36 1:14:01 
  130  10/19    319 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  51 M   212 13:06  2:12  3:52   54   33:01 18.7  3:05  145   20:59  8:24 1:14:01 
  131   9/36    591 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  37 F   210 13:04  2:11  1:53  101   35:19 17.5  1:31  196   22:20  8:56 1:14:04 
  132  10/36    592 Betsy Schwartz          Duluth             MN  37 F   217 13:09  2:12  2:33  150   37:04 16.7  1:19  101   20:03  8:01 1:14:06 
  133  11/36    531 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36 F    88 10:34  1:46  2:11  158   37:22 16.5  1:46  197   22:23  8:58 1:14:14 
  134  20/34    268 David Bolf              Duluth             MN  41 M   151 11:56  2:00  2:06  141   36:38 16.9  1:44  180   21:53  8:45 1:14:15 
  135  11/19    340 Paul Kovach             Duluth             MN  51 M   197 12:50  2:09  2:23   44   32:20 19.1  2:02  274   24:42  9:53 1:14:16 
  136   9/15    269 Michael Boman           Elmira             NY  24 M   118 11:22  1:54  2:46  140   36:38 16.9  1:18  194   22:16  8:55 1:14:18 
  137   8/36    432 Katie Anderson          Austin             MN  28 F    39  9:40  1:37  2:22  202   38:33 16.0  1:23  204   22:29  9:00 1:14:24 
  138   9/34    445 Sarah Bogel             Roseville          MN  42 F   137 11:42  1:58  2:48   81   34:33 17.9  2:11  236   23:22  9:21 1:14:34 
  139  10/22    423 Ryan Watkins            Otsego             MN  32 M   159 12:10  2:02  2:53  176   37:49 16.3  1:48   98   19:59  8:00 1:14:37 
  140   9/36    517 Stoffel Katherine       St. Louis Park     MN  29 F    41  9:44  1:38  2:13  194   38:25 16.1  1:53  202   22:28  8:59 1:14:41 
  141  10/14    369 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  48 M    74 10:16  1:43  2:38   63   33:26 18.5  2:49  291   25:42 10:17 1:14:50 
  142  11/22    395 Derek Salzman           Minneapolis        MN  33 M   108 11:09  1:52  2:01  187   38:14 16.2  2:09  165   21:28  8:36 1:14:59 
  143  11/32    558 Rachel Nelson           Duluth             MN  34 F   154 12:00  2:01  2:45  182   38:04 16.2  1:25  144   20:56  8:23 1:15:07 
  144   3/10    501 Zoe Harvieux            Duluth             MN  15 F    16  8:49  1:29  2:12  177   37:57 16.3  2:07  262   24:05  9:38 1:15:08 
  145  12/22    276 Mike Buran              Iron River         WI  32 M   228 13:18  2:14  3:21  218   39:07 15.8  1:21   39   18:05  7:14 1:15:08 
  146  12/36    572 Molly Pennings          Culver             MN  37 F   273 14:26  2:25  3:07  236   39:45 15.5  1:23   17   16:35  6:38 1:15:14 
  147  13/36    632 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  35 F   125 11:30  1:56  2:11  153   37:12 16.6  1:40  213   22:46  9:07 1:15:17 
  148   5/11    668 Ian Nickila             Duluth             MN  26 M   140 11:45  1:58  2:05  196   38:26 16.1  1:51  158   21:13  8:29 1:15:19 
  149  10/36    554 Tami Mesedahl           Duluth             MN  29 F    57  9:55  1:40  2:11  183   38:04 16.2  2:26  215   22:49  9:08 1:15:22 
  150  10/34    530 Carmilla Land           Thompson           MB  40 F   176 12:27  2:05  2:53  181   38:00 16.3  1:49  117   20:20  8:08 1:15:26 
  151   6/11    377 Nathan Pattee           Minneapolis        MN  29 M   257 14:01  2:21  2:39  148   36:57 16.7  1:54  106   20:08  8:04 1:15:36 
  152  11/36    611 Maicie Sykes            Duluth             MN  27 F   124 11:29  1:56  2:19  121   36:05 17.1  1:59  260   23:59  9:36 1:15:48 
  153  21/34    263 Chad Belanger           International Fall MN  40 M   165 12:18  2:04  3:18  189   38:14 16.2  1:27  131   20:35  8:14 1:15:51 
  154  11/34    608 Lyssa Supinski          Duluth             MN  41 F    55  9:52  1:39  2:11  161   37:25 16.5  1:34  276   24:51  9:57 1:15:51 
  155  12/32    502 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  32 F   290 14:48  2:29  3:33   45   32:27 19.0  3:15  185   21:56  8:47 1:15:56 
  156  12/34    619 Melanie Tuominen        Duluth             MN  41 F   300 15:11  2:33  1:49  104   35:28 17.4  1:52  186   21:56  8:47 1:16:14 
  157  10/15    637 Beau Raymond            Duluth             MN  20 M   106 11:07  1:52  2:41  206   38:41 16.0  1:07  211   22:41  9:05 1:16:14 
  158  13/34    626 Gretchen Warnke         Eagan              MI  42 F   147 11:52  1:59  2:40   96   35:16 17.5  2:32  263   24:10  9:40 1:16:27 
  159  14/34    475 Stephanie Ericksen      Hermantown         MN  41 F   183 12:36  2:07  1:40  198   38:28 16.1  2:12  169   21:37  8:39 1:16:31 
  160  13/16    342 Brian Kretsch           Plymouth           MN  17 M    99 10:51  1:49  2:26  220   39:08 15.8  1:23  217   22:51  9:09 1:16:37 
  161  22/34    413 Joe Stark               Cloquet            MN  41 M    68 10:10  1:42  3:13  172   37:37 16.4  1:49  252   23:51  9:33 1:16:38 
  162  14/16    634 Jack Malban             Duluth             MN  18 M     6  8:24  1:25  2:37  256   40:30 15.3  1:12  257   23:58  9:36 1:16:39 
  163  13/22    312 Daniel Gunderson        Duluth             MN  33 M   105 11:02  1:51  3:03  111   35:39 17.3  1:49  282   25:12 10:05 1:16:43 
  164   4/12    434 Robin Audette           Duluth             MN  20 F   152 11:58  2:00  2:26  279   42:13 14.6  1:08   71   19:03  7:37 1:16:45 
  165  12/36    466 Katie Douglass          Lake Elmo          MN  25 F    42  9:45  1:38  1:48  253   40:21 15.3  1:34  238   23:25  9:22 1:16:51 
  166  15/34    529 Susan Lamour            Inver Grove Height MN  44 F   184 12:38  2:07  3:45  135   36:34 16.9  1:39  198   22:24  8:58 1:16:57 
  167   4/15    487 Marie Garbe             Woodbury           MN  49 F   160 12:11  2:03  2:57  168   37:33 16.5  1:56  201   22:28  8:59 1:17:02 
  168  16/31     36 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  37 M   255 13:58  2:21  3:34  165   37:31 16.5  1:24  132   20:41  8:17 1:17:06 
  169  17/31    267 Brian Bispala           Minneapolis        MN  39 M   239 13:36  2:17  3:03  210   38:53 15.9  1:58   86   19:39  7:52 1:17:07 
  170  14/22    641 Saul Phillips           Minneapolis        MN  32 M   186 12:40  2:07  5:24  242   39:52 15.5  1:27   35   17:50  7:08 1:17:11 
  171  13/36    446 Kristi Boman            Somerville         MA  26 F     5  8:22  1:24  2:17  267   41:22 14.9  1:57  234   23:17  9:19 1:17:13 
  172  12/19    332 Ron Jyring              Bismarck           ND  53 M   226 13:16  2:13  2:47  162   37:26 16.5  1:52  190   22:04  8:50 1:17:24 
  173  14/36    521 Rikki Kolquist          Duluth             MN  29 F   249 13:51  2:19  2:26  192   38:22 16.1  1:55  141   20:52  8:21 1:17:25 
  174   3/3     370 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  56 M   134 11:36  1:57  3:43   82   34:33 17.9  3:01  272   24:36  9:51 1:17:28 
  175  13/19    392 Tom Richardson          Stillwater         MN  50 M   326 16:52  2:50  2:05  131   36:25 17.0  1:50  114   20:17  8:07 1:17:28 
  176   5/15    498 Kara Hanson             Duluth             MN  47 F   180 12:30  2:06  2:01  173   37:40 16.4  2:07  233   23:15  9:18 1:17:31 
  177  15/36    480 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  29 F   202 12:53  2:10  2:44  227   39:28 15.7  1:27  150   21:03  8:26 1:17:33 
  178   2/8     386 Rick Raimo              Duluth             MN  63 M    92 10:39  1:47  2:34  167   37:31 16.5  2:48  269   24:21  9:45 1:17:53 
  179  23/34    260 Ronald Beckman          Northome           MN  41 M   330 17:02  2:51  2:33  118   35:51 17.2  1:46  135   20:43  8:18 1:17:54 
  180  11/14    381 Brian Piekarski         Grand Rapids       MN  46 M   302 15:16  2:33  2:28  163   37:29 16.5  1:35  151   21:08  8:28 1:17:54 
  181  18/31    294 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  36 M    80 10:25  1:45  3:00  197   38:27 16.1  1:40  271   24:31  9:49 1:18:00 
  182  16/34    596 Laura Sieger            Duluth             MN  41 F   128 11:32  1:56  2:30  191   38:18 16.1  1:54  256   23:56  9:35 1:18:08 
  183  14/36    513 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  36 F   235 13:30  2:16  3:01  233   39:35 15.6  1:41  120   20:24  8:10 1:18:11 
  184  19/31    304 James Gaylord           Duluth             MN  38 M   227 13:16  2:13  4:34  144   36:42 16.8  3:14  129   20:34  8:14 1:18:18 
  185  24/34    299 Frank Fairchild         Swan River         MN  42 M   331 17:03  2:51  2:40  108   35:37 17.4  1:38  162   21:23  8:33 1:18:19 
  186   5/12    464 Alena Degrado           Rochester          MN  22 F   191 12:45  2:08  2:42  142   36:41 16.8  1:26  277   24:56  9:59 1:18:29 
  187  13/32    460 Whitney Davidson        Duluth             MN  33 F   190 12:44  2:08  2:23  246   40:05 15.4  2:08  159   21:13  8:29 1:18:31 
  188  20/31    411 Pieter Spitael          New Brighton       MN  37 M    69 10:11  1:43  3:41  262   40:52 15.1  1:38  193   22:15  8:54 1:18:35 
  189   1/12    563 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50 F   231 13:20  2:14  2:18  152   37:09 16.6  2:01  251   23:49  9:32 1:18:35 
  190  15/36    483 Julie Frantz            Woodbury           MN  36 F   203 12:54  2:10  2:51  222   39:12 15.8  1:47  184   21:55  8:46 1:18:38 
  191  17/34    522 Lynette Kovach          Duluth             MN  42 F   272 14:26  2:25  2:41  205   38:35 16.0  1:51  155   21:11  8:29 1:18:43 
  192  16/36    536 Brandee Lian            Duluth             MN  39 F   218 13:09  2:12  3:41  240   39:52 15.5  1:30  137   20:43  8:18 1:18:53 
  193  15/22    275 Eric Brandt             Duluth             MN  32 M   349 18:05  3:02  3:09  180   37:59 16.3  1:17   58   18:35  7:26 1:19:03 
  194  16/36    523 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  27 F   220 13:10  2:12  2:42  255   40:27 15.3  1:14  168   21:32  8:37 1:19:04 
  195   3/8     330 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  62 M   221 13:11  2:13  4:35  126   36:15 17.0  2:45  199   22:26  8:59 1:19:09 
  196   7/11    367 Aaron Neville           Minneapolis        MN  25 M   321 16:17  2:44  3:26  119   35:56 17.2  2:09  163   21:25  8:34 1:19:11 
  197  25/34    347 Ryan Land               Thompson           MB  40 M   295 15:04  2:32  2:47  213   38:59 15.9  1:42  136   20:43  8:18 1:19:14 
  198  26/34    309 Kent Graves             Elk River          MN  43 M   339 17:33  2:56  4:09   83   34:34 17.9  1:55  152   21:09  8:28 1:19:18 
  199  14/32    516 Shawna Jokinen          Hermantown         MN  30 F    47  9:47  1:39  3:05  199   38:30 16.1  1:54  297   26:06 10:27 1:19:21 
  200  27/34    365 Mike More               Edina              MN  40 M   313 15:44  2:38  2:26  200   38:32 16.0  1:36  156   21:11  8:29 1:19:27 
  201  17/36    578 Noel Phillips           Minneapolis        MN  29 F   265 14:20  2:24  4:15  169   37:33 16.5  1:43  172   21:39  8:40 1:19:28 
  202  18/36    437 Danielle Beaudette      Vail               CO  29 F   298 15:09  2:32  2:06  159   37:24 16.5  1:40  231   23:14  9:18 1:19:31 
  203   2/12    628 Sue Watt                Esko               MN  53 F   193 12:48  2:09  1:56  219   39:07 15.8  2:12  240   23:31  9:25 1:19:31 
  204  15/32    590 Allison Salzman         Minneapolis        MN  32 F   204 12:55  2:10  2:41  209   38:46 15.9  2:18  218   22:54  9:10 1:19:32 
  205  21/31    357 Kyle MacNair            Carman             MB  35 M   170 12:24  2:05  4:53  234   39:38 15.6  1:49  143   20:54  8:22 1:19:36 
  206  19/36    622 Taylor Vandorp          Buffalo            MN  28 F    93 10:39  1:47  3:02  241   39:52 15.5  1:58  265   24:13  9:42 1:19:42 
  207  16/22    331 James Johnson           Minneapolis        MN  31 M   237 13:34  2:16  2:55  186   38:13 16.2  2:23  208   22:40  9:04 1:19:42 
  208   6/15    447 Cheri Boreen            Superior           WI  45 F   260 14:08  2:22  3:36  185   38:06 16.2  1:48  191   22:07  8:51 1:19:44 
  209  22/31    328 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  39 M   133 11:36  1:57  3:14  232   39:35 15.6  2:41  214   22:46  9:07 1:19:50 
  210  20/36    562 Katherine Novotny       Faribault          MN  26 F    50  9:48  1:39  3:05  275   42:02 14.7  1:13  247   23:44  9:30 1:19:51 
  211   7/15    520 Renee Keppers           Duluth             MN  48 F   307 15:36  2:37  2:55  124   36:12 17.1  2:14  219   22:55  9:10 1:19:51 
  212  17/22      5 Dustin Anderson         Minneapolis        MN  31 M   340 17:36  2:57  3:11  137   36:36 16.9  0:58  175   21:43  8:41 1:20:01 
  213  16/32    468 Sarah Dungan            Minneapolis        MN  34 F   169 12:22  2:04  4:47  178   37:58 16.3  2:20  207   22:38  9:04 1:20:04 
  214  18/34    533 Erika Lee               Duluth             MN  44 F   149 11:53  2:00  2:24  259   40:42 15.2  2:22  212   22:46  9:07 1:20:06 
  215  21/36    171 Maggie Kading           Duluth             MN  27 F   253 13:56  2:20  5:23  201   38:32 16.0  2:16  111   20:11  8:05 1:20:15 
  216  17/36    601 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  37 F   238 13:36  2:17  2:39  263   40:55 15.1  2:39  127   20:30  8:12 1:20:17 
  217   1/3     615 Carole Torreano         Largo              FL  64 F   207 12:57  2:10  2:44  130   36:24 17.0  2:01  301   26:14 10:30 1:20:17 
  218  17/32    621 Elizabeth Uebel         Hermantown         MN  33 F    65 10:04  1:41  3:59  226   39:24 15.7  2:34  268   24:19  9:44 1:20:18 
  219  28/34    645 Steve Olson             Duluth             MN  40 M   267 14:22  2:24  3:42  238   39:46 15.5  2:28  107   20:08  8:04 1:20:24 
  220  29/34    422 Dave Warren             Golden Valley      MN  43 M   308 15:38  2:37  3:16  237   39:46 15.5  1:48  112   20:11  8:05 1:20:37 
  221  22/36    461 Rachel Davis            Minneapolis        MN  29 F   282 14:36  2:27  2:16  193   38:24 16.1  2:43  216   22:50  9:08 1:20:47 
  222  18/36    492 Katie Gravesen          Prescott           WI  37 F   214 13:07  2:12  3:12  188   38:14 16.2  2:23  255   23:55  9:34 1:20:49 
  223  14/19    344 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  53 M   224 13:15  2:13  2:45  225   39:23 15.7  1:32  259   23:59  9:36 1:20:51 
  224  23/36    471 Alexandra Economy       Winona             MN  25 F   194 12:48  2:09  2:37  134   36:30 16.9  2:02  313   26:56 10:47 1:20:51 
  225   6/12    545 Olivia Mancini          St. Louis Park     MN  22 F   173 12:25  2:05  2:03  212   38:58 15.9  2:03  288   25:31 10:13 1:20:58 
  226  18/22    412 John Stadelman          Mendota Heights    MN  33 M   314 15:49  2:39  2:52  266   41:16 15.0  1:09   97   19:56  7:59 1:21:01 
  227   8/15    167 Lynn Howard             Hermantown         MN  45 F   172 12:24  2:05  3:37  229   39:33 15.6  1:58  244   23:39  9:28 1:21:09 
  228   4/10    465 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  15 F    61  9:57  1:40  2:42  314   44:54 13.8  1:39  192   22:10  8:52 1:21:20 
  229  19/34    438 Colleen Began           Barnum             MN  41 F    91 10:38  1:47  2:56  245   40:02 15.4  2:17  289   25:31 10:13 1:21:22 
  230   1/6     430 Penny Agar              Duluth             MN  58 F   185 12:39  2:07  2:30  250   40:17 15.3  1:50  264   24:12  9:41 1:21:27 
  231  12/14    298 Matt Evans              Eau Claire         WI  46 M     4  8:17  1:24  1:45  320   45:20 13.6  2:02  266   24:16  9:43 1:21:38 
  232  13/14    362 Jordan Moe              Staples            MN  46 M   281 14:35  2:27  3:00  147   36:51 16.8  1:20  294   26:00 10:24 1:21:45 
  233   4/8     416 George Sweezy           Duluth             MN  60 M   320 16:06  2:42  4:24  149   37:02 16.7  2:58  161   21:18  8:31 1:21:46 
  234  23/31    373 Jerome Otten            New Brighton       MN  36 M   196 12:49  2:09  3:22  252   40:20 15.3  2:17  223   23:07  9:15 1:21:53 
  235  24/36    606 Kelsey Steinbrecher     Minneapolis        MN  27 F    90 10:37  1:47  3:02  284   42:51 14.4  2:24  229   23:12  9:17 1:22:04 
  236  25/36    560 Natalie Netzel          Duluth             MN  27 F   117 11:22  1:54  2:05  293   43:15 14.3  2:12  230   23:13  9:18 1:22:05 
  237  18/32    505 Susan Hellman           Astoria            NY  33 F   208 12:58  2:10  3:53  217   39:03 15.8  2:28  253   23:53  9:34 1:22:12 
  238  20/34    477 Jenny Evjen             Hermantown         MN  41 F   189 12:43  2:08  2:17  208   38:45 15.9  2:27  299   26:11 10:29 1:22:21 
  239  19/36    548 Tammy Marinac           Minneapolis        MN  35 F   343 17:49  2:59  6:12  143   36:41 16.8  1:48   96   19:56  7:59 1:22:25 
  240  19/22    266 Josh Birchhill          Duluth             MN  32 M   291 14:50  2:29  4:02  230   39:34 15.6  2:13  177   21:49  8:44 1:22:27 
  241  20/36    496 Amy Haney               Duluth             MN  39 F   261 14:10  2:22  6:36  136   36:34 16.9  1:55  232   23:14  9:18 1:22:27 
  242   3/12    510 Anne Howard             Superior           WI  53 F   251 13:53  2:20  3:35  228   39:29 15.7  2:03  249   23:46  9:31 1:22:45 
  243  11/15    314 Joseph Haertzen         Maple Grove        MN  23 M   283 14:38  2:27  3:35  290   43:06 14.3  1:24  105   20:06  8:03 1:22:47 
  244  19/32    616 Terri-Lee Tremblay      International Fall MN  31 F   264 14:16  2:23  2:46  274   41:54 14.7  1:58  183   21:54  8:46 1:22:47 
  245  21/36    579 Jodi Piekarski          Grand Rapids       MN  37 F   232 13:23  2:15  2:53  270   41:38 14.8  1:18  245   23:39  9:28 1:22:49 
  246  30/34    354 Patrick Lynch           Duluth             MN  42 M   366 22:14  3:43  3:10   90   34:47 17.8  2:24  121   20:25  8:10 1:22:59 
  247  20/32    570 Laura Palombi           Hermantown         MN  33 F    58  9:56  1:40  2:27  319   45:08 13.7  1:39  254   23:53  9:34 1:23:01 
  248   1/4     339 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  67 M   312 15:44  2:38  3:01  120   35:58 17.2  1:25  314   26:58 10:48 1:23:04 
  249  12/15    341 William Kraft           Chanhassen         MN  24 M   252 13:54  2:20  3:22  272   41:47 14.8  2:11  189   22:01  8:49 1:23:14 
  250   9/15    586 Dawn Ross               Duluth             MN  47 F   367 23:02  3:51  2:18  122   36:06 17.1  1:27  123   20:28  8:12 1:23:19 
  251  21/34    556 Kelly Moen              Proctor            MN  42 F   293 15:00  2:31  2:44  204   38:34 16.0  1:47  286   25:28 10:11 1:23:32 
  252   1/1     552 Connie Meek             Hayward            WI  66 F   275 14:30  2:26  3:18  223   39:18 15.7  3:07  237   23:24  9:22 1:23:35 
  253  22/34    574 Angela Petsnick         Fort France's      ON  42 F   187 12:41  2:08  3:08  258   40:39 15.2  1:29  292   25:48 10:20 1:23:43 
  254  23/34    451 Rebekah Buchanan        Macomb             IL  40 F   254 13:57  2:20  2:54  254   40:25 15.3  1:40  278   25:03 10:01 1:23:56 
  255  22/36    488 Christy Gardner         Duluth             MN  36 F   294 15:02  2:31  4:03  247   40:07 15.4  2:28  210   22:40  9:04 1:24:18 
  256  26/36    539 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  26 F   167 12:20  2:04  3:01  288   43:03 14.4  1:27  273   24:41  9:53 1:24:30 
  257   2/4     410 Bill Spang              Duluth             MN  66 M   127 11:31  1:56  3:33  264   41:09 15.0  2:14  304   26:16 10:31 1:24:41 
  258  10/15    583 Cathy Richardson        Stillwater         MN  47 F   278 14:33  2:26  2:12  287   43:01 14.4  1:43  235   23:19  9:20 1:24:46 
  259  23/36    569 Rachel Otten            New Brighton       MN  35 F   138 11:42  1:58  3:44  302   43:56 14.1  2:25  224   23:08  9:15 1:24:53 
  260  31/34    273 Marc Brander            New Brighton       MN  40 M   263 14:16  2:23  3:47  195   38:26 16.1  5:38  221   23:00  9:12 1:25:05 
  261   7/12    489 Ashley Geheren          Dayton             MN  22 F    79 10:24  1:45  3:25  292   43:06 14.3  1:45  311   26:42 10:41 1:25:20 
  262   8/12    525 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  20 F    83 10:26  1:45  4:37  317   45:06 13.7  1:41  242   23:34  9:26 1:25:22 
  263  15/16    358 George Meados           Side Lake          MN  16 M   284 14:42  2:28  2:11  278   42:11 14.7  1:52  270   24:29  9:48 1:25:23 
  264  24/36    594 Kristin Shields         Ramsey             MN  38 F   145 11:50  1:59  3:33  282   42:26 14.6  2:10  285   25:28 10:11 1:25:25 
  265  25/36    559 Stacey Nelson           Duluth             MN  36 F   241 13:39  2:17  3:27  299   43:46 14.1  2:07  205   22:29  9:00 1:25:27 
  266  24/34    561 Deanna Notaro           Duluth             MN  41 F   234 13:30  2:16  3:18  321   45:21 13.6  1:43  176   21:46  8:43 1:25:36 
  267  24/31    348 Matt Larson             Superior           WI  39 M   266 14:20  2:24  4:40  244   39:57 15.5  3:09  246   23:41  9:29 1:25:47 
  268  13/15    384 Elliot Radeke           Superior           WI  24 M   357 19:54  3:20  2:23  224   39:22 15.7  2:15  182   21:54  8:46 1:25:47 
  269   4/12    609 Gina Swanson            Saginaw            MN  50 F   301 15:14  2:33  2:49  214   39:00 15.8  1:40  317   27:07 10:51 1:25:48 
  270  32/34    356 Jeff Maahs              Duluth             MN  41 M   199 12:51  2:09  3:07  301   43:52 14.1  2:14  250   23:48  9:32 1:25:51 
  271  20/22    394 Matthew Roberts         Davenport          IA  34 M   328 16:58  2:50  4:07  211   38:55 15.9  2:44  228   23:10  9:16 1:25:53 
  272  26/36    235 Nicole Kveton           Minneapolis        MN  39 F   358 20:11  3:23  3:14  190   38:16 16.1  3:04  173   21:41  8:41 1:26:24 
  273  27/36    459 Andrea Coombs           Fargo              ND  37 F   269 14:25  2:25  2:30  280   42:19 14.6  2:26  275   24:50  9:56 1:26:28 
  274  11/15    514 Patti Jennings          Menomonie          WI  45 F   280 14:35  2:27  6:41  243   39:55 15.5  2:36  220   22:59  9:12 1:26:44 
  275  21/32    577 Erin Phenix             Duluth             MN  31 F    44  9:47  1:38  4:22  285   42:52 14.4  3:05  312   26:49 10:44 1:26:52 
  276  27/36    499 Meghan Hanson           Maple Grove        MN  27 F   262 14:10  2:22  2:53  309   44:32 13.9  1:03  267   24:16  9:43 1:26:53 
  277   3/4     350 Richard Lebeau          Largo              FL  69 M   222 13:12  2:13  3:24  216   39:02 15.8  2:13  335   29:04 11:38 1:26:54 
  278  28/36    515 Michele Johnson         Duluth             MN  36 F   113 11:17  1:54  2:10  342   49:08 12.6  1:18  226   23:09  9:16 1:27:01 
  279  15/19    326 Don Hickman             Merrifield         MN  53 M   240 13:37  2:17  4:04  156   37:19 16.6  2:46  340   29:28 11:47 1:27:10 
  280  25/31    301 James Fischer           Glencoe            MN  36 M   327 16:57  2:50  4:14  297   43:45 14.1  2:04  118   20:23  8:09 1:27:21 
  281  22/32    453 Becky Carruthers        Eagan              MN  33 F   337 17:24  2:55  3:36  295   43:24 14.2  1:26  170   21:37  8:39 1:27:25 
  282  26/31    366 Jason Nederhoff         Richfield          MN  39 M   297 15:08  2:32  3:04  310   44:34 13.9  2:08  209   22:40  9:04 1:27:32 
  283  28/36    436 Heather Barnes          Minneapolis        MN  25 F   348 18:03  3:01  3:43  268   41:24 14.9  1:57  203   22:28  9:00 1:27:33 
  284  23/32    593 Natasha Shack           Fort Frances       ON  32 F   268 14:24  2:25  3:40  286   42:53 14.4  2:57  248   23:44  9:30 1:27:37 
  285  27/31    296 Mike Erickson           Bloomington        MN  38 M   259 14:06  2:22  3:44  261   40:45 15.2  2:55  302   26:15 10:30 1:27:44 
  286   2/6     518 Martha Keaveny          Westminster        CO  57 F   245 13:48  2:19  3:09  231   39:35 15.6  2:28  332   28:47 11:31 1:27:44 
  287   5/8     397 Russ Schumacher         Duluth             MN  60 M   335 17:14  2:53  3:31  289   43:05 14.3  1:31  200   22:27  8:59 1:27:47 
  288  33/34    308 Brad Glesner            Duluth             MN  41 M   325 16:49  2:49  4:27  281   42:21 14.6  1:13  239   23:28  9:24 1:28:18 
  289  25/34    607 Tammy Sundbom Otterson  Duluth             MN  40 F   356 19:05  3:12  4:46  235   39:45 15.5  1:44  227   23:09  9:16 1:28:27 
  290   3/6     527 Lois Kubow              Duluth             MN  59 F   229 13:18  2:14  3:06  323   45:30 13.6  1:30  280   25:08 10:03 1:28:30 
  291  26/34    613 Deanne Thomasen         Two Harbors        MN  40 F   277 14:31  2:26  4:28  305   44:12 14.0  2:15  222   23:07  9:15 1:28:31 
  292  29/36    568 Lonna Oster             Fort Frances       ON  38 F   274 14:26  2:25  2:54  338   48:00 12.9  1:40  178   21:50  8:44 1:28:48 
  293  27/34    589 Sarah Royseth           Hoyt Lakes         MN  42 F   310 15:41  2:38  3:35  296   43:33 14.2  5:31  134   20:43  8:18 1:29:01 
  294  29/36    497 Casey Hanlon            Richfield          MN  27 F   109 11:11  1:53  4:01  318   45:07 13.7  4:07  279   25:04 10:02 1:29:28 
  295   4/6     439 Joan Beissel            Dixon              IL  57 F   198 12:51  2:09  3:47  311   44:44 13.8  2:01  303   26:15 10:30 1:29:37 
  296  28/34    575 Durae Pfeffer           Superior           WI  43 F   195 12:48  2:09  3:19  300   43:49 14.1  3:06  309   26:38 10:40 1:29:39 
  297  14/15    252 Stephen Adams           Eagan              MN  23 M   143 11:49  1:59  3:10  269   41:28 14.9  2:23  348   30:55 12:22 1:29:42 
  298   6/8     396 Charles Schumacher      Duluth             MN  61 M   179 12:30  2:06  5:01  337   47:53 12.9  2:44  181   21:53  8:46 1:29:59 
  299   5/10    455 Victoria Cartland       Watertown          MN  19 F    53  9:50  1:39  3:07  339   48:10 12.8  1:34  319   27:28 11:00 1:30:07 
  300   8/11    400 Nathan Shaw             Duluth             MN  28 M   324 16:44  2:48  4:04  248   40:12 15.4  3:16  295   26:01 10:25 1:30:15 
  301   5/12    462 Nancy Day               Cottage Grove      MN  52 F   289 14:48  2:29  3:15  294   43:17 14.3  2:07  316   27:02 10:49 1:30:27 
  302   6/12    481 Judi Fluger             St Paul            MN  51 F   341 17:43  2:58  2:54  145   36:48 16.8  2:31  345   30:37 12:15 1:30:31 
  303  12/15    567 Vicki Ostendorf         St Paul            MN  47 F   342 17:43  2:58  2:54  146   36:49 16.8  2:29  346   30:38 12:16 1:30:31 
  304  28/31    390 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  39 M   323 16:22  2:44  3:10  271   41:44 14.8  2:18  318   27:08 10:51 1:30:39 
  305   7/8     290 Jim Douglass            Lake Elmo          MN  64 M   209 13:03  2:11  3:50  283   42:40 14.5  2:35  330   28:40 11:28 1:30:47 
  306  30/36    614 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  36 F   304 15:18  2:34  3:05  327   45:41 13.5  4:29  195   22:16  8:55 1:30:48 
  307   6/10    528 Karlie Kulas            Esko               MN  13 F   270 14:25  2:25  4:04  315   45:03 13.7  4:02  241   23:33  9:26 1:31:05 
  308   7/10    644 Judy Nagemaker          Wrenshall          MN  13 F   271 14:26  2:25  4:04  316   45:06 13.7  3:59  243   23:34  9:26 1:31:07 
  309  30/36    630 Bethany Young           Minneapolis        MN  29 F   205 12:55  2:10  2:55  325   45:36 13.6  2:00  323   27:56 11:11 1:31:20 
  310  29/31    419 Brian Volkmann          Duluth             MN  38 M   351 18:21  3:04  3:06  171   37:33 16.5  3:34  333   28:49 11:32 1:31:21 
  311  24/32    543 Kem Tae Lynch           Saint Paul         MN  30 F   126 11:31  1:56  4:56  239   39:48 15.5  3:24  357   32:02 12:49 1:31:39 
  312  29/34    585 Michelle Roenitz-Sigfri Poplar             WI  43 F   332 17:04  2:51  4:15  249   40:16 15.3  2:14  321   27:53 11:10 1:31:40 
  313  16/19    257 Jim Anderson            Duluth             MN  52 M   296 15:04  2:32  4:04  273   41:48 14.8  2:52  325   28:07 11:15 1:31:52 
  314   7/12    450 Juliane Bromley         Plymouth           MN  54 F   338 17:25  2:55  3:20  298   43:46 14.1  2:06  300   26:12 10:29 1:32:47 
  315   9/12    602 Caitlin Sorensen        Roseau             MN  23 F   334 17:08  2:52  2:16  348   50:37 12.2  1:10  171   21:39  8:40 1:32:48 
  316  31/36    474 Dawn Epperson           Richfield          MN  38 F   303 15:16  2:34  3:09  291   43:06 14.3  2:09  338   29:15 11:42 1:32:52 
  317  10/12    482 Pamela Foster           Duluth             MN  23 F   141 11:45  1:58  2:29  331   46:36 13.3  2:55  339   29:22 11:45 1:33:05 
  318  32/36    576 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  36 F   201 12:52  2:09  2:49  332   46:38 13.3  2:02  337   29:10 11:40 1:33:30 
  319  30/34    600 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  41 F   292 14:52  2:30  3:39  308   44:32 13.9  2:08  334   28:58 11:35 1:34:07 
  320  31/36    610 Jeri Swanson            Saginaw            MN  25 F   178 12:29  2:06  3:36  306   44:21 13.9  2:10  356   32:00 12:48 1:34:34 
  321  15/15    399 Randall Sedlachek       Superior           WI  22 M   286 14:43  2:28  3:23  336   47:43 13.0  2:24  307   26:30 10:36 1:34:42 
  322   5/6     538 Kathy Loke              Duluth             MN  55 F   287 14:46  2:29  4:30  335   47:25 13.0  1:38  305   26:26 10:35 1:34:44 
  323   8/10    467 Amanda Duball           Rochester          MN  15 F   322 16:19  2:44  4:10  276   42:09 14.7  3:56  329   28:20 11:20 1:34:53 
  324  33/36    526 Ailie Kubow             Blaine             MN  36 F   225 13:15  2:13  3:24  265   41:09 15.0  2:37  361   34:52 13:57 1:35:16 
  325  21/22    111 Matthew Shelton         Coon Rapids        MN  34 M   104 11:00  1:51  5:01  346   50:00 12.4  2:51  306   26:29 10:36 1:35:19 
  326  25/32    472 Baczkiewicz Elizabeth   Proctor            MN  34 F   246 13:48  2:19  5:44  341   48:26 12.8  2:32  287   25:31 10:13 1:35:58 
  327  32/36    617 Andrea Trowbridge       Shakopee           MN  29 F   318 16:04  2:42  5:10  322   45:26 13.6  2:44  310   26:41 10:41 1:36:03 
  328  11/12    618 Tania Trowbridge        Shakopee           MN  23 F   309 15:40  2:37  5:06  334   46:56 13.2  2:15  298   26:07 10:27 1:36:03 
  329  31/34    485 Carla Gamradt           Wrenshall          MN  42 F   346 17:56  3:00  3:59  304   44:03 14.0  2:05  326   28:14 11:18 1:36:15 
  330   9/10    486 Ellie Gamradt           Wrenshall          MN  13 F   345 17:55  3:00  3:59  303   44:03 14.0  2:06  327   28:15 11:18 1:36:16 
  331   8/12    587 Laureen L. Ross Mccalib St. Paul           MN  54 F   306 15:23  2:35  3:24  333   46:51 13.2  2:15  336   29:09 11:40 1:37:00 
  332  17/19    291 John Duball             Rochester          MN  51 M   192 12:46  2:08 10:43  277   42:11 14.7  3:55  328   28:20 11:20 1:37:52 
  333  18/19    303 Jeff Funk               Duluth             MN  50 M   350 18:16  3:03  3:19  352   51:35 12.0  1:44  261   24:02  9:37 1:38:54 
  334  13/15    550 Diane Marshall          Duluth             MN  49 F   368 23:16  3:54  4:48  313   44:52 13.8  1:22  284   25:14 10:06 1:39:29 
  335  34/36    595 Stephanie Shubitz       Duluth             MN  36 F   247 13:48  2:19  2:46  347   50:14 12.3  2:33  350   31:15 12:30 1:40:34 
  336  14/14    352 Andrew Leung            Plymouth           MN  45 M   329 16:58  2:51 15:26  260   40:45 15.2  3:42  258   23:58  9:36 1:40:48 
  337  32/34    541 Mara Lunde Wittman      Warren             MN  42 F   248 13:49  2:19  2:57  361   53:46 11.5  2:27  324   27:59 11:12 1:40:57 
  338  35/36    495 Bobbi Halverson         Cook               MN  37 F   317 15:54  2:40  3:10  345   49:36 12.5  1:41  349   30:57 12:23 1:41:15 
  339   2/3     631 Nancy Young             Minneapolis        MN  61 F   333 17:05  2:52  4:17  324   45:32 13.6  2:11  358   32:17 12:55 1:41:19 
  340  22/22    426 Jamie Wood              Eagan              MN  33 M   360 20:30  3:26  4:43  251   40:19 15.3  3:07  359   32:43 13:06 1:41:19 
  341  26/32    532 Stacy Langguth          Duluth             MN  30 F   250 13:53  2:20  3:19  366   57:02 10.8  1:40  290   25:41 10:17 1:41:32 
  342  27/32    476 Liz Erickson            Bloomington        MN  33 F   130 11:34  1:56  4:00  355   52:13 11.8  2:43  351   31:25 12:34 1:41:53 
  343  33/34    640 Shelly Crist            Duluth             MN  41 F   299 15:09  2:32  3:43  356   52:21 11.8  2:16  331   28:45 11:30 1:42:12 
  344  14/15    506 Sheri Henck             Star Prairie       WI  47 F   363 20:45  3:28  3:17  328   45:58 13.4  2:32  341   30:11 12:05 1:42:42 
  345  30/31    307 Eric Gjerdevig          West Fargo         ND  38 M   311 15:41  2:38  4:01  349   50:44 12.2  2:00  343   30:18 12:08 1:42:43 
  346  33/36    442 Beth Berget             Duluth             MN  25 F   315 15:52  2:40  4:25  357   52:38 11.7  2:02  322   27:55 11:10 1:42:50 
  347  16/16    320 Hank Hegge              Spring Grove       MN  16 M   319 16:04  2:42  7:50  326   45:38 13.5  2:59  344   30:27 12:11 1:42:57 
  348   9/11    379 Matthew Petcoff         Saint Paul         MN  26 M   344 17:50  2:59  4:07  340   48:10 12.8  2:28  352   31:27 12:35 1:44:00 
  349  34/34    435 Stacy Avery             Minnetonka         MN  41 F   305 15:19  2:34  4:49  312   44:47 13.8  3:43  365   36:23 14:33 1:44:59 
  350  31/31    380 David Peterson          Apple Valley       MN  37 M   361 20:31  3:26  4:40  353   51:37 12.0  1:35  315   26:58 10:48 1:45:21 
  351  10/10    624 Jordyn Viland           West Fargo         ND  15 F   352 18:41  3:08  4:00  350   50:46 12.2  1:59  342   30:17 12:07 1:45:42 
  352  34/36    625 Erin Virta              Duluth             MN  29 F   372 29:14  4:54  2:33  330   46:35 13.3  1:18  308   26:36 10:39 1:46:15 
  353  34/34    264 Steve Bellingar         Rochester          MN  43 M   244 13:45  2:18  3:30  343   49:12 12.6  3:48  364   36:21 14:33 1:46:34 
  354   8/8     262 John Beintema           Bloomington        MN  60 M   136 11:42  1:58  4:38  344   49:30 12.5  4:36  370   38:06 15:15 1:48:29 
  355  35/36    469 Molly Dwyer             Saint Paul         MN  29 F   155 12:01  2:01  3:23  362   54:01 11.4  2:05  368   37:26 14:59 1:48:54 
  356  12/12    566 Joanna Ongstad          Fargo              ND  24 F   279 14:33  2:26  7:43  370   59:44 10.3  2:03  281   25:11 10:05 1:49:13 
  357  28/32    509 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  32 F   347 17:57  3:00  4:21  369   59:43 10.3  2:03  283   25:13 10:06 1:49:16 
  358  19/19    639 Michael Ward            Saint Croix Falls  WI  51 M   256 14:01  2:21  4:49  307   44:29 13.9  3:32  373   42:29 17:00 1:49:19 
  359   9/12    512 Nancy Hupp              Minneapolis        MN  54 F   223 13:14  2:13  6:24  358   53:39 11.5  3:39  360   32:50 13:08 1:49:44 
  360  36/36    571 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  29 F   355 19:03  3:11  6:14  367   57:25 10.8  2:12  296   26:05 10:26 1:50:58 
  361  29/32    573 Mandy Peterson          Moorhead           MN  33 F   362 20:40  3:28  3:26  351   50:47 12.2  5:12  355   31:56 12:47 1:52:00 
  362   4/4     323 Richard Hellman         Indianapolis       IN  68 M   370 24:29  4:06  5:29  257   40:35 15.2  5:13  366   36:24 14:34 1:52:09 
  363  10/12    454 Julie Cartland          Watertown          MN  50 F   276 14:31  2:26  2:17  363   56:27 10.9  2:36  371   38:57 15:35 1:54:46 
  364  30/32    582 Emily Reilly            Brooklyn           WI  30 F   373 33:49  5:39  3:26  329   46:32 13.3  2:04  347   30:42 12:17 1:56:31 
  365  10/11    378 Jeffrey Petcoff         Duluth             MN  28 M   354 18:53  3:10  3:10  373 1:05:43  9.4  1:57  320   27:49 11:08 1:57:31 
  366  31/32    537 Shannon Lindh           Robbinsdale        MN  31 F   369 23:18  3:54  9:46  365   56:36 10.9  2:41  293   25:55 10:22 1:58:15 
  367  11/12    490 Patricia George         Carlton            MN  50 F   364 22:05  3:42  8:40  360   53:44 11.5  3:13  353   31:47 12:43 1:59:27 
  368   3/3     479 Kathleen Favata         Wheaton            IL  60 F   365 22:06  3:42  8:40  359   53:39 11.5  3:17  354   31:47 12:43 1:59:28 
  369  15/15    429 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  49 F   316 15:53  2:40  6:16  354   52:06 11.9  3:39  372   41:41 16:41 1:59:33 
  370  36/36    605 Paige Stager            Duluth             MN  38 F   353 18:41  3:08  3:45  368   59:17 10.4  1:57  369   37:29 15:00 2:01:08 
  371   6/6     458 Sarah Cook-Burton       Rosemount          MN  55 F   359 20:13  3:23  4:18  372 1:03:09  9.8  3:01  362   35:53 14:22 2:06:33 
  372  32/32    535 Cassie Letourneau       Duluth             MN  33 F   371 27:19  4:34  5:56  364   56:28 10.9  2:45  374   44:03 17:38 2:16:29 
  373  12/12    603 Caroline Sorensen       Roseau             MN  51 F   336 17:20  2:54  2:56  374 1:19:12  7.8  2:07  363   36:05 14:26 2:17:39 
  374  11/11    234 Taylor Proffitt         Minneapolis        MN  26 M   374 39:12  6:33  3:10  371 1:01:17 10.1  1:29  367   36:53 14:46 2:21:59 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 425 Thomas Williams         Minneapolis        MN  35 M      1 11:59  2:01  3:15    1   35:58 17.2  6:23                            
 620 Susan Mattis Turnham    Duluth             MN  57 F      2 13:19  2:14  5:17    2   46:16 13.4  9:46                            
 374 Troy Otterson           Duluth             MN  41 M      3 16:54  2:50                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 David Goldberg          Excelsior          MN  52 M    7:50  1:19 
    2 Zach Goldberg           Excelsior          MN  17 M    7:53  1:19 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  23 M    8:04  1:21 
    4 Matt Evans              Eau Claire         WI  46 M    8:17  1:24 
    5 Kristi Boman            Somerville         MA  26 F    8:22  1:24 
    6 Jack Malban             Duluth             MN  18 M    8:24  1:25 
    7 Tim Keppers             Duluth             MN  48 M    8:28  1:25 
    8 Bettina Keppers         Duluth             MN  29 F    8:32  1:26 
    9 Ryan Dewey              Esko               MN  33 M    8:33  1:26 
   10 Darren Christopher      Duluth             MN  35 M    8:35  1:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jeff Silvernale         The Pocono Mountai PA  46 M   27:11 22.7 
    2 Tim Keppers             Duluth             MN  48 M   27:29 22.5 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  23 M   28:18 21.8 
    4 Nicholas Shultz         St. Michael        MN  36 M   28:59 21.3 
    5 Dusty Hough             Barnesville        MN  40 M   29:04 21.3 
    6 David Goldberg          Excelsior          MN  52 M   29:19 21.1 
    7 Jared Sundstrom         Proctor            MN  23 M   29:33 20.9 
    8 Michael Hendrickson     Duluth             MN  34 M   29:34 20.9 
    9 Jeff Melby              Bloomington        MN  53 M   29:53 20.7 
   10 David Simmer            Eden Prairie       MN  34 M   29:55 20.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Clare Brandt            Rochester          MN  18 M   13:57  5:35 
    2 Ryan Soule              Duluth             MN  20 M   14:45  5:54 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  23 M   14:47  5:55 
    4 Zach Goldberg           Excelsior          MN  17 M   15:02  6:01 
    5 Jared Sundstrom         Proctor            MN  23 M   15:26  6:11 
    6 Nicholas Shultz         St. Michael        MN  36 M   15:34  6:14 
    7 Daniel Duff             Duluth             MN  48 M   15:52  6:21 
    8 Brendon Gearhart        St. Croix Falls    WI  17 M   15:56  6:23 
    9 Jeff Silvernale         The Pocono Mountai PA  46 M   15:59  6:24 
   10 Ryan Kero               Hermantown         MN  16 M   16:05  6:26 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  421 Mike Ward               Duluth             MN  23    3  8:04  1:21  1:05    3   28:18 21.8  1:00    3   14:47  5:55   53:11 
    2  402 Jeff Silvernale         The Pocono Mountai PA  46   33  9:58  1:40  1:13    1   27:11 22.7  1:03    9   15:59  6:24   55:23 
    3  415 Jared Sundstrom         Proctor            MN  23   11  8:57  1:30  1:21    7   29:33 20.9  1:08    5   15:26  6:11   56:23 
    4  649 David Goldberg          Excelsior          MN  52    1  7:50  1:19  1:11    6   29:19 21.1  1:04   21   17:11  6:53   56:34 
    5  333 Tim Keppers             Duluth             MN  48    6  8:28  1:25  1:32    2   27:29 22.5  1:15   34   18:11  7:17   56:52 
    6  401 Nicholas Shultz         St. Michael        MN  36   51 10:39  1:47  1:35    4   28:59 21.3  1:13    6   15:34  6:14   57:57 
    7  325 Michael Hendrickson     Duluth             MN  34   16  9:15  1:33  1:40    8   29:34 20.9  1:07   14   16:26  6:35   57:59 
    8  292 Daniel Duff             Duluth             MN  48   14  9:08  1:32  1:58   14   30:25 20.3  1:15    7   15:52  6:21   58:35 
    9  648 Zach Goldberg           Excelsior          MN  17    2  7:53  1:19  1:35   53   34:00 18.2  1:14    4   15:02  6:01   59:43 
   10  274 Clare Brandt            Rochester          MN  18    9  8:36  1:27  1:46   48   33:42 18.3  1:56    1   13:57  5:35   59:55 
   11  329 Dusty Hough             Barnesville        MN  40   76 11:44  1:58  1:32    5   29:04 21.3  1:12   18   17:03  6:50 1:00:32 
   12  361 Brian Mirsch            Duluth             MN  44   29  9:49  1:39  1:53   18   31:19 19.7  1:28   12   16:21  6:33 1:00:49 
   13  372 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  44   13  9:07  1:32  1:35   23   31:40 19.5  1:21   23   17:16  6:55 1:00:56 
   14  359 Jeff Melby              Bloomington        MN  53   22  9:36  1:37  1:59    9   29:53 20.7  1:11   44   18:46  7:31 1:01:23 
   15  391 Jason Richardson        Mahtowa            MN  44   43 10:20  1:44  1:38   13   30:23 20.3  1:18   30   17:56  7:11 1:01:33 
   16  403 David Simmer            Eden Prairie       MN  34   69 11:24  1:55  1:47   10   29:55 20.7  1:19   27   17:43  7:05 1:02:05 
   17  633 Doug Berg               Duluth             MN  43   52 10:40  1:47  1:38   11   30:06 20.5  1:35   41   18:27  7:23 1:02:23 
   18  302 Henry French            Duluth             MN  16   53 10:40  1:47  2:22   30   32:14 19.2  1:03   11   16:10  6:28 1:02:27 
   19  363 Tony Moen               Proctor            MN  36   39 10:12  1:43  2:16   28   32:14 19.2  1:27   15   16:28  6:35 1:02:34 
   20  282 Mike Comstock           Centerville        MN  45   26  9:47  1:38  1:29   19   31:23 19.7  1:39   38   18:20  7:20 1:02:36 
   21  409 Ryan Soule              Duluth             MN  20   48 10:30  1:46  2:33   54   34:06 18.1  0:58    2   14:45  5:54 1:02:51 
   22  281 Darren Christopher      Duluth             MN  35    8  8:35  1:26  2:12   20   31:27 19.7  1:11   60   19:32  7:49 1:02:55 
   23  376 Glen Palokangas         Hermanrtown        MN  35   66 11:18  1:54  1:17   34   32:34 19.0  0:56   16   16:51  6:45 1:02:55 
   24  316 Kevin Haney             Duluth             MN  41   19  9:23  1:35  1:58   36   32:50 18.8  1:21   24   17:29  7:00 1:02:59 
   25  285 Gregg Dahlgren          Duluth             MN  43   78 11:47  1:59  1:42   16   31:15 19.8  1:13   22   17:15  6:54 1:03:10 
   26  293 Josh Erdman             Minneapolis        MN  26   70 11:27  1:55  2:38   12   30:14 20.4  1:48   33   18:10  7:16 1:04:15 
   27  636 Jim Miner               Duluth             MN  57   32  9:56  1:40  1:52   15   31:02 19.9  1:35   72   20:06  8:03 1:04:29 
   28  288 Ryan Dewey              Esko               MN  33    7  8:33  1:26  1:30   78   35:34 17.4  1:10   29   17:55  7:10 1:04:40 
   29  254 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  35   57 10:57  1:50  2:15   29   32:14 19.2  1:23   31   18:00  7:12 1:04:47 
   30  255 Brad Anderson           Duluth             MN  36   25  9:39  1:37  2:17   25   31:46 19.5  1:32   64   19:43  7:53 1:04:55 
   31  280 Bryan Chadderdon        Casper             WY  40   23  9:38  1:37  1:56   42   33:19 18.5  1:42   42   18:32  7:25 1:05:05 
   32  251 Rick Abrahamson         Andover            MN  50   30  9:50  1:39  2:23   21   31:34 19.6  1:11   81   20:14  8:06 1:05:10 
   33  100 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  40   17  9:22  1:34  1:52   40   33:01 18.7  1:31   58   19:29  7:48 1:05:13 
   34  650 Mike Teitelbaum         Duluth                 53   93 12:20  2:04  1:27   27   31:50 19.4  1:21   45   18:48  7:31 1:05:44 
   35  336 Kevin Kervina           Duluth             MN  51   84 12:05  2:02  1:30   17   31:18 19.7  1:21   61   19:35  7:50 1:05:48 
   36  398 William Schumacher      Minneapolis        MN  26   49 10:33  1:46  3:15   66   34:41 17.8  1:07   13   16:22  6:33 1:05:56 
   37  287 Timothy Degrado         Rochester          MN  52   40 10:13  1:43  3:17   22   31:37 19.5  2:47   37   18:19  7:20 1:06:12 
   38  388 Logan Kittelson         Siren              WI  15   18  9:22  1:34  2:29   59   34:21 18.0  1:10   47   18:53  7:33 1:06:12 
   39  311 Jack Grover             Minneapolis        MN  18   89 12:14  2:03  1:57   24   31:45 19.5  1:06   55   19:16  7:43 1:06:15 
   40  407 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  42   12  9:05  1:32  3:02   58   34:18 18.0  1:07   46   18:50  7:32 1:06:21 
   41  334 Ryan Kero               Hermantown         MN  16   58 10:58  1:50  2:58   75   35:16 17.5  1:06   10   16:05  6:26 1:06:21 
   42  295 Connor Erickson         Duluth             MN  20  113 13:07  2:12  2:43   32   32:20 19.1  1:09   20   17:09  6:52 1:06:25 
   43  272 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  20   80 11:50  1:59  1:52   65   34:34 17.9  1:06   19   17:06  6:51 1:06:27 
   44  346 Jonas Kyllonen          Duluth             MN  33  141 14:48  2:29  1:47   26   31:47 19.4  0:54   25   17:30  7:00 1:06:45 
   45  278 Quinn Carmichael        Duluth             MN  45   46 10:26  1:45  2:41   31   32:18 19.1  1:43   66   19:47  7:55 1:06:53 
   46  353 Brandon Lunde           Saginaw            MN  34   81 11:52  1:59  1:59   45   33:25 18.5  1:18   39   18:20  7:20 1:06:53 
   47  289 Curt Dimberio           Duluth             MN  41   86 12:09  2:02  2:07   61   34:28 17.9  1:13   17   17:00  6:48 1:06:55 
   48  277 Garrett Cardinal        Champlin           MN  21   10  8:46  1:28  2:59   37   32:55 18.8  2:02   92   20:43  8:17 1:07:23 
   49  270 Robert Boman            Duluth             MN  53   24  9:39  1:37  1:59   71   34:52 17.7  1:29   59   19:30  7:48 1:07:26 
   50  364 Jere Mohr               Duluth             MN  34   31  9:56  1:40  1:59   62   34:32 17.9  1:33   71   20:04  8:02 1:08:02 
   51  305 Brendon Gearhart        St. Croix Falls    WI  17  100 12:35  2:07  2:15   95   36:26 17.0  1:16    8   15:56  6:23 1:08:25 
   52  393 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36   56 10:56  1:50  2:09   85   35:42 17.3  1:24   40   18:22  7:21 1:08:31 
   53  256 Eric Anderson           Hermantown         MN  39  107 12:52  2:09  2:18   35   32:48 18.8  2:26   36   18:18  7:19 1:08:39 
   54   10 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42   20  9:26  1:35  2:28   55   34:08 18.1  2:27   87   20:30  8:12 1:08:58 
   55  646 Meir Moore              Duluth             MN  18   90 12:16  2:03  2:34   38   33:00 18.7  1:17   83   20:19  8:08 1:09:25 
   56  284 John Cutshall           Duluth             MN  21   15  9:11  1:33  2:08   86   35:43 17.3  1:28  100   21:00  8:24 1:09:27 
   57  343 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  18   28  9:49  1:39  3:23   93   36:21 17.0  1:22   49   18:54  7:34 1:09:48 
   58  387 Timothy Rasch           Duluth             MN  36   42 10:19  1:44  2:52   67   34:42 17.8  1:09   95   20:48  8:20 1:09:49 
   59  360 Anthony Melton          Champlin           MN  46   99 12:32  2:06  1:56   49   33:42 18.3  1:50   68   19:55  7:58 1:09:53 
   60  310 Wayne Graves            Brookston          MN  47  102 12:43  2:08  2:30   50   33:44 18.3  1:38   57   19:25  7:46 1:09:58 
   61  324 Scott Henderson         Minneapolis        MN  41   67 11:21  1:54  2:43   47   33:34 18.4  3:19   54   19:05  7:38 1:10:00 
   62  406 Justin Small            Duluth             MN  35   85 12:07  2:02  2:21   44   33:21 18.5  1:25   97   20:52  8:21 1:10:04 
   63  414 Bill Stroozas           Duluth             MN  56   35 10:06  1:42  1:49   92   36:19 17.0  1:47   78   20:10  8:04 1:10:09 
   64  315 Kevin Hagen             Hibbing            MN  35   83 11:58  2:00  2:09   52   33:51 18.3  1:21  101   21:01  8:25 1:10:18 
   65  322 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  25   96 12:27  2:05  2:21   56   34:09 18.1  1:48   62   19:39  7:52 1:10:21 
   66  382 Tyler Platt             Hibbing            MN  17  139 14:42  2:28  1:36   41   33:11 18.6  1:08   65   19:47  7:55 1:10:22 
   67  345 Paul Kretsch            Plymouth           MN  18  125 13:41  2:18  2:23   60   34:27 17.9  0:59   50   18:55  7:34 1:10:23 
   68  408 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  37   34  9:59  1:40  1:52   68   34:43 17.8  2:18  113   21:42  8:41 1:10:31 
   69  279 Matthew Carruthers      Eagan              MN  33   62 11:08  1:52  3:24   84   35:39 17.3  1:30   48   18:53  7:34 1:10:33 
   70  317 Doug Happy              Duluth             MN  54  131 14:05  2:22  2:18   43   33:20 18.5  1:03   67   19:54  7:58 1:10:39 
   71  321 Richard Heine           Hermantown         MN  40   36 10:09  1:42  2:44   72   34:55 17.7  2:51   73   20:06  8:03 1:10:43 
   72  385 Daniel Radloff          Duluth             MN  41   92 12:19  2:04  2:20   51   33:50 18.3  1:33   96   20:49  8:20 1:10:51 
   73  259 Caleb Bast              Waukesha           WI  38   65 11:17  1:54  3:01   73   35:05 17.6  1:21   77   20:09  8:04 1:10:51 
   74  417 Keith Tuominen          Mission Viejo      CA  49   95 12:24  2:05  2:57   57   34:13 18.1  2:07   56   19:23  7:46 1:11:02 
   75  389 Aaron Redepenning       Minneapolis        MN  18   47 10:27  1:45  2:44   91   36:19 17.0  1:21   89   20:35  8:14 1:11:24 
   76  318 Joel Harris             Hermantown         MN  44  112 13:06  2:12  2:04   97   36:37 16.9  1:30   35   18:15  7:18 1:11:30 
   77  351 Adam Lenarz             Grand Rapids       MN  27   88 12:12  2:03  2:52   69   34:44 17.8  1:43   79   20:11  8:05 1:11:40 
   78  375 Charles Palokangas      Saginaw            MN  49  121 13:33  2:16  1:34   98   36:37 16.9  1:07   53   19:04  7:38 1:11:53 
   79  271 Tom Boman               Elmira             NY  54   71 11:29  1:56  2:30   80   35:38 17.3  2:05   86   20:28  8:12 1:12:08 
   80  424 Matthew Williams        Chaska             MN  32  110 13:04  2:11  2:55   83   35:39 17.3  1:40   51   18:59  7:36 1:12:15 
   81  337 Andy Kester             Duluth             MN  39   27  9:47  1:39  2:14  105   37:05 16.7  1:12  120   22:01  8:49 1:12:17 
   82  313 Marcus Gustafson        Minneapolis        MN  61   44 10:20  1:44  2:16   77   35:22 17.5  2:11  127   22:36  9:03 1:12:43 
   83  349 David Law               Andover            MN  43   21  9:30  1:36  2:08  112   37:33 16.5  2:28  104   21:10  8:28 1:12:47 
   84  371 Brian Olson             Superior           WI  34   64 11:12  1:53  2:44   81   35:39 17.3  2:14  111   21:29  8:36 1:13:16 
   85  297 Jason Eue               Minnetonka         MN  40   55 10:51  1:49  2:31   76   35:16 17.5  2:44  119   21:59  8:48 1:13:19 
   86  286 Jim Daniel              South Range        WI  35  114 13:07  2:12  2:39  107   37:24 16.5  1:21   52   19:04  7:38 1:13:33 
   87  383 Anthony Powell          Hopkins            MN  24   97 12:28  2:05  3:04  131   39:09 15.8  1:17   26   17:38  7:04 1:13:34 
   88  261 Pete Began              Barnum             MN  42  108 12:57  2:10  2:28   74   35:16 17.5  1:52  112   21:30  8:36 1:14:01 
   89  319 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  51  111 13:06  2:12  3:52   39   33:01 18.7  3:05   99   20:59  8:24 1:14:01 
   90  268 David Bolf              Duluth             MN  41   82 11:56  2:00  2:06  100   36:38 16.9  1:44  116   21:53  8:45 1:14:15 
   91  340 Paul Kovach             Duluth             MN  51  105 12:50  2:09  2:23   33   32:20 19.1  2:02  149   24:42  9:53 1:14:16 
   92  269 Michael Boman           Elmira             NY  24   68 11:22  1:54  2:46   99   36:38 16.9  1:18  124   22:16  8:55 1:14:18 
   93  423 Ryan Watkins            Otsego             MN  32   87 12:10  2:02  2:53  115   37:49 16.3  1:48   70   19:59  8:00 1:14:37 
   94  369 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  48   41 10:16  1:43  2:38   46   33:26 18.5  2:49  151   25:42 10:17 1:14:50 
   95  395 Derek Salzman           Minneapolis        MN  33   63 11:09  1:52  2:01  118   38:14 16.2  2:09  110   21:28  8:36 1:14:59 
   96  276 Mike Buran              Iron River         WI  32  120 13:18  2:14  3:21  129   39:07 15.8  1:21   32   18:05  7:14 1:15:08 
   97  668 Ian Nickila             Duluth             MN  26   77 11:45  1:58  2:05  121   38:26 16.1  1:51  106   21:13  8:29 1:15:19 
   98  377 Nathan Pattee           Minneapolis        MN  29  130 14:01  2:21  2:39  103   36:57 16.7  1:54   75   20:08  8:04 1:15:36 
   99  263 Chad Belanger           International Fall MN  40   91 12:18  2:04  3:18  119   38:14 16.2  1:27   90   20:35  8:14 1:15:51 
  100  637 Beau Raymond            Duluth             MN  20   61 11:07  1:52  2:41  124   38:41 16.0  1:07  130   22:41  9:05 1:16:14 
  101  342 Brian Kretsch           Plymouth           MN  17   54 10:51  1:49  2:26  130   39:08 15.8  1:23  132   22:51  9:09 1:16:37 
  102  413 Joe Stark               Cloquet            MN  41   37 10:10  1:42  3:13  114   37:37 16.4  1:49  139   23:51  9:33 1:16:38 
  103  634 Jack Malban             Duluth             MN  18    5  8:24  1:25  2:37  144   40:30 15.3  1:12  140   23:58  9:36 1:16:39 
  104  312 Daniel Gunderson        Duluth             MN  33   60 11:02  1:51  3:03   82   35:39 17.3  1:49  150   25:12 10:05 1:16:43 
  105   36 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  37  128 13:58  2:21  3:34  110   37:31 16.5  1:24   91   20:41  8:17 1:17:06 
  106  267 Brian Bispala           Minneapolis        MN  39  123 13:36  2:17  3:03  125   38:53 15.9  1:58   63   19:39  7:52 1:17:07 
  107  641 Saul Phillips           Minneapolis        MN  32  101 12:40  2:07  5:24  139   39:52 15.5  1:27   28   17:50  7:08 1:17:11 
  108  332 Ron Jyring              Bismarck           ND  53  118 13:16  2:13  2:47  108   37:26 16.5  1:52  122   22:04  8:50 1:17:24 
  109  370 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  56   74 11:36  1:57  3:43   63   34:33 17.9  3:01  148   24:36  9:51 1:17:28 
  110  392 Tom Richardson          Stillwater         MN  50  158 16:52  2:50  2:05   94   36:25 17.0  1:50   82   20:17  8:07 1:17:28 
  111  386 Rick Raimo              Duluth             MN  63   50 10:39  1:47  2:34  111   37:31 16.5  2:48  145   24:21  9:45 1:17:53 
  112  260 Ronald Beckman          Northome           MN  41  163 17:02  2:51  2:33   87   35:51 17.2  1:46   93   20:43  8:18 1:17:54 
  113  381 Brian Piekarski         Grand Rapids       MN  46  146 15:16  2:33  2:28  109   37:29 16.5  1:35  102   21:08  8:28 1:17:54 
  114  294 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  36   45 10:25  1:45  3:00  122   38:27 16.1  1:40  147   24:31  9:49 1:18:00 
  115  304 James Gaylord           Duluth             MN  38  119 13:16  2:13  4:34  101   36:42 16.8  3:14   88   20:34  8:14 1:18:18 
  116  299 Frank Fairchild         Swan River         MN  42  164 17:03  2:51  2:40   79   35:37 17.4  1:38  108   21:23  8:33 1:18:19 
  117  411 Pieter Spitael          New Brighton       MN  37   38 10:11  1:43  3:41  148   40:52 15.1  1:38  123   22:15  8:54 1:18:35 
  118  275 Eric Brandt             Duluth             MN  32  169 18:05  3:02  3:09  116   37:59 16.3  1:17   43   18:35  7:26 1:19:03 
  119  330 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  62  115 13:11  2:13  4:35   90   36:15 17.0  2:45  125   22:26  8:59 1:19:09 
  120  367 Aaron Neville           Minneapolis        MN  25  154 16:17  2:44  3:26   88   35:56 17.2  2:09  109   21:25  8:34 1:19:11 
  121  347 Ryan Land               Thompson           MB  40  143 15:04  2:32  2:47  127   38:59 15.9  1:42   94   20:43  8:18 1:19:14 
  122  309 Kent Graves             Elk River          MN  43  166 17:33  2:56  4:09   64   34:34 17.9  1:55  103   21:09  8:28 1:19:18 
  123  365 Mike More               Edina              MN  40  150 15:44  2:38  2:26  123   38:32 16.0  1:36  105   21:11  8:29 1:19:27 
  124  357 Kyle MacNair            Carman             MB  35   94 12:24  2:05  4:53  136   39:38 15.6  1:49   98   20:54  8:22 1:19:36 
  125  331 James Johnson           Minneapolis        MN  31  122 13:34  2:16  2:55  117   38:13 16.2  2:23  128   22:40  9:04 1:19:42 
  126  328 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  39   73 11:36  1:57  3:14  135   39:35 15.6  2:41  131   22:46  9:07 1:19:50 
  127    5 Dustin Anderson         Minneapolis        MN  31  167 17:36  2:57  3:11   96   36:36 16.9  0:58  114   21:43  8:41 1:20:01 
  128  645 Steve Olson             Duluth             MN  40  135 14:22  2:24  3:42  138   39:46 15.5  2:28   76   20:08  8:04 1:20:24 
  129  422 Dave Warren             Golden Valley      MN  43  147 15:38  2:37  3:16  137   39:46 15.5  1:48   80   20:11  8:05 1:20:37 
  130  344 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  53  117 13:15  2:13  2:45  133   39:23 15.7  1:32  142   23:59  9:36 1:20:51 
  131  412 John Stadelman          Mendota Heights    MN  33  151 15:49  2:39  2:52  150   41:16 15.0  1:09   69   19:56  7:59 1:21:01 
  132  298 Matt Evans              Eau Claire         WI  46    4  8:17  1:24  1:45  165   45:20 13.6  2:02  144   24:16  9:43 1:21:38 
  133  362 Jordan Moe              Staples            MN  46  136 14:35  2:27  3:00  102   36:51 16.8  1:20  152   26:00 10:24 1:21:45 
  134  416 George Sweezy           Duluth             MN  60  153 16:06  2:42  4:24  104   37:02 16.7  2:58  107   21:18  8:31 1:21:46 
  135  373 Jerome Otten            New Brighton       MN  36  104 12:49  2:09  3:22  143   40:20 15.3  2:17  134   23:07  9:15 1:21:53 
  136  266 Josh Birchhill          Duluth             MN  32  142 14:50  2:29  4:02  134   39:34 15.6  2:13  115   21:49  8:44 1:22:27 
  137  314 Joseph Haertzen         Maple Grove        MN  23  137 14:38  2:27  3:35  160   43:06 14.3  1:24   74   20:06  8:03 1:22:47 
  138  354 Patrick Lynch           Duluth             MN  42  176 22:14  3:43  3:10   70   34:47 17.8  2:24   85   20:25  8:10 1:22:59 
  139  339 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  67  149 15:44  2:38  3:01   89   35:58 17.2  1:25  158   26:58 10:48 1:23:04 
  140  341 William Kraft           Chanhassen         MN  24  127 13:54  2:20  3:22  153   41:47 14.8  2:11  121   22:01  8:49 1:23:14 
  141  410 Bill Spang              Duluth             MN  66   72 11:31  1:56  3:33  149   41:09 15.0  2:14  155   26:16 10:31 1:24:41 
  142  273 Marc Brander            New Brighton       MN  40  133 14:16  2:23  3:47  120   38:26 16.1  5:38  133   23:00  9:12 1:25:05 
  143  358 George Meados           Side Lake          MN  16  138 14:42  2:28  2:11  156   42:11 14.7  1:52  146   24:29  9:48 1:25:23 
  144  348 Matt Larson             Superior           WI  39  134 14:20  2:24  4:40  140   39:57 15.5  3:09  137   23:41  9:29 1:25:47 
  145  384 Elliot Radeke           Superior           WI  24  173 19:54  3:20  2:23  132   39:22 15.7  2:15  118   21:54  8:46 1:25:47 
  146  356 Jeff Maahs              Duluth             MN  41  106 12:51  2:09  3:07  162   43:52 14.1  2:14  138   23:48  9:32 1:25:51 
  147  394 Matthew Roberts         Davenport          IA  34  161 16:58  2:50  4:07  126   38:55 15.9  2:44  135   23:10  9:16 1:25:53 
  148  350 Richard Lebeau          Largo              FL  69  116 13:12  2:13  3:24  128   39:02 15.8  2:13  166   29:04 11:38 1:26:54 
  149  326 Don Hickman             Merrifield         MN  53  124 13:37  2:17  4:04  106   37:19 16.6  2:46  167   29:28 11:47 1:27:10 
  150  301 James Fischer           Glencoe            MN  36  160 16:57  2:50  4:14  161   43:45 14.1  2:04   84   20:23  8:09 1:27:21 
  151  366 Jason Nederhoff         Richfield          MN  39  145 15:08  2:32  3:04  164   44:34 13.9  2:08  129   22:40  9:04 1:27:32 
  152  296 Mike Erickson           Bloomington        MN  38  132 14:06  2:22  3:44  147   40:45 15.2  2:55  154   26:15 10:30 1:27:44 
  153  397 Russ Schumacher         Duluth             MN  60  165 17:14  2:53  3:31  159   43:05 14.3  1:31  126   22:27  8:59 1:27:47 
  154  308 Brad Glesner            Duluth             MN  41  157 16:49  2:49  4:27  157   42:21 14.6  1:13  136   23:28  9:24 1:28:18 
  155  252 Stephen Adams           Eagan              MN  23   79 11:49  1:59  3:10  151   41:28 14.9  2:23  170   30:55 12:22 1:29:42 
  156  396 Charles Schumacher      Duluth             MN  61   98 12:30  2:06  5:01  168   47:53 12.9  2:44  117   21:53  8:46 1:29:59 
  157  400 Nathan Shaw             Duluth             MN  28  156 16:44  2:48  4:04  141   40:12 15.4  3:16  153   26:01 10:25 1:30:15 
  158  390 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  39  155 16:22  2:44  3:10  152   41:44 14.8  2:18  160   27:08 10:51 1:30:39 
  159  290 Jim Douglass            Lake Elmo          MN  64  109 13:03  2:11  3:50  158   42:40 14.5  2:35  164   28:40 11:28 1:30:47 
  160  419 Brian Volkmann          Duluth             MN  38  171 18:21  3:04  3:06  113   37:33 16.5  3:34  165   28:49 11:32 1:31:21 
  161  257 Jim Anderson            Duluth             MN  52  144 15:04  2:32  4:04  154   41:48 14.8  2:52  162   28:07 11:15 1:31:52 
  162  399 Randall Sedlachek       Superior           WI  22  140 14:43  2:28  3:23  167   47:43 13.0  2:24  157   26:30 10:36 1:34:42 
  163  111 Matthew Shelton         Coon Rapids        MN  34   59 11:00  1:51  5:01  172   50:00 12.4  2:51  156   26:29 10:36 1:35:19 
  164  291 John Duball             Rochester          MN  51  103 12:46  2:08 10:43  155   42:11 14.7  3:55  163   28:20 11:20 1:37:52 
  165  303 Jeff Funk               Duluth             MN  50  170 18:16  3:03  3:19  174   51:35 12.0  1:44  143   24:02  9:37 1:38:54 
  166  352 Andrew Leung            Plymouth           MN  45  162 16:58  2:51 15:26  146   40:45 15.2  3:42  141   23:58  9:36 1:40:48 
  167  426 Jamie Wood              Eagan              MN  33  174 20:30  3:26  4:43  142   40:19 15.3  3:07  172   32:43 13:06 1:41:19 
  168  307 Eric Gjerdevig          West Fargo         ND  38  148 15:41  2:38  4:01  173   50:44 12.2  2:00  168   30:18 12:08 1:42:43 
  169  320 Hank Hegge              Spring Grove       MN  16  152 16:04  2:42  7:50  166   45:38 13.5  2:59  169   30:27 12:11 1:42:57 
  170  379 Matthew Petcoff         Saint Paul         MN  26  168 17:50  2:59  4:07  169   48:10 12.8  2:28  171   31:27 12:35 1:44:00 
  171  380 David Peterson          Apple Valley       MN  37  175 20:31  3:26  4:40  175   51:37 12.0  1:35  159   26:58 10:48 1:45:21 
  172  264 Steve Bellingar         Rochester          MN  43  126 13:45  2:18  3:30  170   49:12 12.6  3:48  173   36:21 14:33 1:46:34 
  173  262 John Beintema           Bloomington        MN  60   75 11:42  1:58  4:38  171   49:30 12.5  4:36  176   38:06 15:15 1:48:29 
  174  639 Michael Ward            Saint Croix Falls  WI  51  129 14:01  2:21  4:49  163   44:29 13.9  3:32  177   42:29 17:00 1:49:19 
  175  323 Richard Hellman         Indianapolis       IN  68  177 24:29  4:06  5:29  145   40:35 15.2  5:13  174   36:24 14:34 1:52:09 
  176  378 Jeffrey Petcoff         Duluth             MN  28  172 18:53  3:10  3:10  177 1:05:43  9.4  1:57  161   27:49 11:08 1:57:31 
  177  234 Taylor Proffitt         Minneapolis        MN  26  178 39:12  6:33  3:10  176 1:01:17 10.1  1:29  175   36:53 14:46 2:21:59 
  178  374 Troy Otterson           Duluth             MN  41  159 16:54  2:50                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  564 Jena Ogston             Duluth             MN  41   12  9:21  1:34  1:24    4   31:17 19.8  1:01    4   17:01  6:49 1:00:03 
    2  642 Susanna Gaunt           Duluth             MN  41   22  9:48  1:39  1:04    5   31:26 19.7  1:17    3   16:51  6:45 1:00:24 
    3  507 Julie Hendrickson       Duluth             MN  31   11  9:16  1:33  1:17    7   31:35 19.6  0:58    6   17:25  6:58 1:00:29 
    4  449 Michelle Breiland       Duluth             MN  35    4  8:39  1:27  1:49   10   32:09 19.2  1:18    7   17:36  7:03 1:01:29 
    5  542 Connie Lutkevich        Duluth             MN  44   32 10:13  1:43  1:31    9   31:42 19.5  1:03    5   17:08  6:52 1:01:35 
    6  433 Meghan Anderson         Duluth             MN  31    3  8:37  1:27  1:56    8   31:41 19.5  1:16    8   18:07  7:15 1:01:36 
    7  519 Bettina Keppers         Duluth             MN  29    2  8:32  1:26  1:39    3   31:00 19.9  1:25   27   19:48  7:56 1:02:22 
    8  493 Daphne Haggarty         Thunder Bay        ON  21   36 10:25  1:45  1:53   17   33:23 18.5  0:51    1   16:14  6:30 1:02:45 
    9  444 Kirsten Bich            Duluth             MN  43   61 11:37  1:57  1:37    1   30:30 20.3  1:14    9   18:08  7:15 1:03:04 
   10  546 Heather Marden          Rochester          MN  31    9  9:04  1:31  1:57   11   32:10 19.2  1:49   13   18:28  7:23 1:03:25 
   11  557 Sondra Mowers           Duluth             MN  48   30 10:00  1:41  1:43    2   30:35 20.2  1:23   37   20:27  8:11 1:04:07 
   12  551 Amie Mathews            Thunder Bay        ON  21   20  9:47  1:39  2:22   14   32:47 18.9  1:40   14   18:33  7:25 1:05:06 
   13  580 Kristi Plante           Hermantown         MN  39   47 11:12  1:53  1:46    6   31:31 19.6  1:12   29   20:00  8:00 1:05:39 
   14  431 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  34   34 10:17  1:44  1:59   18   34:14 18.1  1:19   16   18:41  7:29 1:06:28 
   15  540 Teresa Lund             Brainerd           MN  37   10  9:15  1:33  1:59   16   33:14 18.6  1:19   55   21:26  8:35 1:07:13 
   16  491 Gina Graves             St. Louis Park     MN  41   40 10:35  1:47  2:27   13   32:36 19.0  1:50   45   20:54  8:22 1:08:20 
   17  478 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  37    7  8:50  1:29  2:18   60   37:47 16.4  1:48   11   18:17  7:19 1:08:58 
   18  508 Michelle Hoffman        Maple Grove        MN  27   13  9:26  1:35  1:23   29   35:33 17.4  1:50   52   21:13  8:29 1:09:22 
   19  534 Kristen Lemke           St. Paul           MN  28   18  9:45  1:38  1:40   36   36:13 17.1  2:14   24   19:40  7:52 1:09:30 
   20  151 Amelia Donars           Duluth             MN  24   59 11:34  1:56  2:43   28   35:30 17.4  1:41   10   18:15  7:18 1:09:41 
   21  440 Linda Belanger          Ifalls             MN  45   74 12:16  2:03  1:24   21   34:58 17.7  1:14   30   20:00  8:00 1:09:51 
   22  553 Paula Menzel            Hermantown         MN  42  105 13:10  2:12  1:49   20   34:44 17.8  1:16   18   19:02  7:37 1:09:59 
   23  544 Tracy MacNair           Carman             MB  36   60 11:35  1:57  2:19   31   35:51 17.2  1:36   19   19:02  7:37 1:10:22 
   24  604 Krista Spreiter         Hudson             WI  34   51 11:27  1:55  1:58   26   35:26 17.4  1:26   39   20:30  8:12 1:10:44 
   25  187 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  47   33 10:13  1:43  2:23   15   32:47 18.9  2:21   91   23:08  9:16 1:10:50 
   26  598 Lisa Skerjance          Duluth             MN  30   15  9:41  1:38  2:03   61   37:48 16.3  1:51   25   19:43  7:54 1:11:05 
   27  555 Erin Miller             St. Joseph         MN  34   49 11:20  1:54  1:34   22   35:06 17.6  1:22   64   21:50  8:44 1:11:10 
   28  503 Patricia Hausmann       Duluth             MN  41   38 10:28  1:45  2:05   30   35:46 17.3  2:00   47   21:00  8:24 1:11:18 
   29  623 Dominique Veneruz       Thunder Bay        ON  17   45 10:49  1:49  2:06   51   37:22 16.5  1:35   23   19:34  7:50 1:11:24 
   30  638 Lisa Reed               Duluth             MN  19    5  8:46  1:28  2:21   88   39:00 15.8  1:08   41   20:32  8:13 1:11:45 
   31  597 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36   57 11:32  1:56  1:58   50   37:15 16.6  1:35   26   19:47  7:55 1:12:06 
   32  547 Nicole Marinac          Duluth             MN  34    8  9:03  1:31  2:51   55   37:30 16.5  1:30   54   21:14  8:30 1:12:06 
   33  448 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  33   44 10:43  1:48  2:35   64   37:58 16.3  2:13   17   18:42  7:29 1:12:09 
   34  629 Terry Wosmek            Duluth             MN  25   66 11:50  1:59  1:44   38   36:26 17.0  1:17   50   21:11  8:29 1:12:26 
   35  588 Chelsea Roy             Sawyer             MN  27  110 13:18  2:14  2:09   56   37:31 16.5  1:17   12   18:20  7:20 1:12:34 
   36  581 Michelle Quinn          St. Louis Park     MN  28   69 11:55  2:00  3:05   49   37:15 16.6  1:15   21   19:13  7:42 1:12:41 
   37  627 Beth Watkins            Otsego             MN  32   26  9:54  1:40  2:37   68   38:04 16.2  1:27   48   21:01  8:25 1:13:01 
   38  500 Amber Hardwig           Duluth             MN  37   79 12:26  2:05  2:37   80   38:33 16.0  1:23   15   18:34  7:26 1:13:31 
   39  504 Paula Hedin             Grand Rapids       MN  41   52 11:28  1:55  2:50   83   38:41 16.0  1:10   22   19:30  7:48 1:13:37 
   40  441 Paige Benson            Duluth             MN  36  119 13:41  2:18  2:07   34   36:07 17.1  1:29   35   20:23  8:10 1:13:45 
   41  584 Kathleen Roberts        Davenport          IA  28  114 13:29  2:16  2:35   24   35:17 17.5  2:20   33   20:19  8:08 1:13:58 
   42  591 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  37  101 13:04  2:11  1:53   25   35:19 17.5  1:31   72   22:20  8:56 1:14:04 
   43  592 Betsy Schwartz          Duluth             MN  37  103 13:09  2:12  2:33   46   37:04 16.7  1:19   31   20:03  8:01 1:14:06 
   44  531 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36   39 10:34  1:46  2:11   52   37:22 16.5  1:46   73   22:23  8:58 1:14:14 
   45  432 Katie Anderson          Austin             MN  28   14  9:40  1:37  2:22   79   38:33 16.0  1:23   78   22:29  9:00 1:14:24 
   46  445 Sarah Bogel             Roseville          MN  42   62 11:42  1:58  2:48   19   34:33 17.9  2:11  101   23:22  9:21 1:14:34 
   47  517 Stoffel Katherine       St. Louis Park     MN  29   16  9:44  1:38  2:13   75   38:25 16.1  1:53   76   22:28  8:59 1:14:41 
   48  558 Rachel Nelson           Duluth             MN  34   71 12:00  2:01  2:45   66   38:04 16.2  1:25   46   20:56  8:23 1:15:07 
   49  501 Zoe Harvieux            Duluth             MN  15    6  8:49  1:29  2:12   62   37:57 16.3  2:07  119   24:05  9:38 1:15:08 
   50  572 Molly Pennings          Culver             MN  37  139 14:26  2:25  3:07  100   39:45 15.5  1:23    2   16:35  6:38 1:15:14 
   51  632 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  35   54 11:30  1:56  2:11   48   37:12 16.6  1:40   83   22:46  9:07 1:15:17 
   52  554 Tami Mesedahl           Duluth             MN  29   27  9:55  1:40  2:11   67   38:04 16.2  2:26   84   22:49  9:08 1:15:22 
   53  530 Carmilla Land           Thompson           MB  40   80 12:27  2:05  2:53   65   38:00 16.3  1:49   34   20:20  8:08 1:15:26 
   54  611 Maicie Sykes            Duluth             MN  27   53 11:29  1:56  2:19   32   36:05 17.1  1:59  118   23:59  9:36 1:15:48 
   55  608 Lyssa Supinski          Duluth             MN  41   25  9:52  1:39  2:11   54   37:25 16.5  1:34  127   24:51  9:57 1:15:51 
   56  502 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  32  150 14:48  2:29  3:33   12   32:27 19.0  3:15   67   21:56  8:47 1:15:56 
   57  619 Melanie Tuominen        Duluth             MN  41  156 15:11  2:33  1:49   27   35:28 17.4  1:52   68   21:56  8:47 1:16:14 
   58  626 Gretchen Warnke         Eagan              MI  42   67 11:52  1:59  2:40   23   35:16 17.5  2:32  120   24:10  9:40 1:16:27 
   59  475 Stephanie Ericksen      Hermantown         MN  41   83 12:36  2:07  1:40   76   38:28 16.1  2:12   57   21:37  8:39 1:16:31 
   60  434 Robin Audette           Duluth             MN  20   70 11:58  2:00  2:26  123   42:13 14.6  1:08   20   19:03  7:37 1:16:45 
   61  466 Katie Douglass          Lake Elmo          MN  25   17  9:45  1:38  1:48  110   40:21 15.3  1:34  103   23:25  9:22 1:16:51 
   62  529 Susan Lamour            Inver Grove Height MN  44   84 12:38  2:07  3:45   40   36:34 16.9  1:39   74   22:24  8:58 1:16:57 
   63  487 Marie Garbe             Woodbury           MN  49   73 12:11  2:03  2:57   57   37:33 16.5  1:56   75   22:28  8:59 1:17:02 
   64  446 Kristi Boman            Somerville         MA  26    1  8:22  1:24  2:17  117   41:22 14.9  1:57   99   23:17  9:19 1:17:13 
   65  521 Rikki Kolquist          Duluth             MN  29  124 13:51  2:19  2:26   73   38:22 16.1  1:55   44   20:52  8:21 1:17:25 
   66  498 Kara Hanson             Duluth             MN  47   82 12:30  2:06  2:01   59   37:40 16.4  2:07   98   23:15  9:18 1:17:31 
   67  480 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  29   95 12:53  2:10  2:44   94   39:28 15.7  1:27   49   21:03  8:26 1:17:33 
   68  596 Laura Sieger            Duluth             MN  41   56 11:32  1:56  2:30   72   38:18 16.1  1:54  117   23:56  9:35 1:18:08 
   69  513 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  36  116 13:30  2:16  3:01   98   39:35 15.6  1:41   36   20:24  8:10 1:18:11 
   70  464 Alena Degrado           Rochester          MN  22   89 12:45  2:08  2:42   42   36:41 16.8  1:26  128   24:56  9:59 1:18:29 
   71  460 Whitney Davidson        Duluth             MN  33   88 12:44  2:08  2:23  106   40:05 15.4  2:08   53   21:13  8:29 1:18:31 
   72  563 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50  112 13:20  2:14  2:18   47   37:09 16.6  2:01  113   23:49  9:32 1:18:35 
   73  483 Julie Frantz            Woodbury           MN  36   96 12:54  2:10  2:51   91   39:12 15.8  1:47   66   21:55  8:46 1:18:38 
   74  522 Lynette Kovach          Duluth             MN  42  138 14:26  2:25  2:41   82   38:35 16.0  1:51   51   21:11  8:29 1:18:43 
   75  536 Brandee Lian            Duluth             MN  39  104 13:09  2:12  3:41  102   39:52 15.5  1:30   43   20:43  8:18 1:18:53 
   76  523 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  27  106 13:10  2:12  2:42  112   40:27 15.3  1:14   56   21:32  8:37 1:19:04 
   77  516 Shawna Jokinen          Hermantown         MN  30   21  9:47  1:39  3:05   77   38:30 16.1  1:54  144   26:06 10:27 1:19:21 
   78  578 Noel Phillips           Minneapolis        MN  29  133 14:20  2:24  4:15   58   37:33 16.5  1:43   60   21:39  8:40 1:19:28 
   79  437 Danielle Beaudette      Vail               CO  29  154 15:09  2:32  2:06   53   37:24 16.5  1:40   96   23:14  9:18 1:19:31 
   80  628 Sue Watt                Esko               MN  53   90 12:48  2:09  1:56   90   39:07 15.8  2:12  104   23:31  9:25 1:19:31 
   81  590 Allison Salzman         Minneapolis        MN  32   97 12:55  2:10  2:41   85   38:46 15.9  2:18   86   22:54  9:10 1:19:32 
   82  622 Taylor Vandorp          Buffalo            MN  28   43 10:39  1:47  3:02  103   39:52 15.5  1:58  122   24:13  9:42 1:19:42 
   83  447 Cheri Boreen            Superior           WI  45  129 14:08  2:22  3:36   69   38:06 16.2  1:48   69   22:07  8:51 1:19:44 
   84  562 Katherine Novotny       Faribault          MN  26   23  9:48  1:39  3:05  121   42:02 14.7  1:13  110   23:44  9:30 1:19:51 
   85  520 Renee Keppers           Duluth             MN  48  162 15:36  2:37  2:55   35   36:12 17.1  2:14   87   22:55  9:10 1:19:51 
   86  468 Sarah Dungan            Minneapolis        MN  34   76 12:22  2:04  4:47   63   37:58 16.3  2:20   80   22:38  9:04 1:20:04 
   87  533 Erika Lee               Duluth             MN  44   68 11:53  2:00  2:24  114   40:42 15.2  2:22   82   22:46  9:07 1:20:06 
   88  171 Maggie Kading           Duluth             MN  27  127 13:56  2:20  5:23   78   38:32 16.0  2:16   32   20:11  8:05 1:20:15 
   89  601 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  37  117 13:36  2:17  2:39  115   40:55 15.1  2:39   40   20:30  8:12 1:20:17 
   90  615 Carole Torreano         Largo              FL  64   99 12:57  2:10  2:44   37   36:24 17.0  2:01  148   26:14 10:30 1:20:17 
   91  621 Elizabeth Uebel         Hermantown         MN  33   31 10:04  1:41  3:59   93   39:24 15.7  2:34  124   24:19  9:44 1:20:18 
   92  461 Rachel Davis            Minneapolis        MN  29  147 14:36  2:27  2:16   74   38:24 16.1  2:43   85   22:50  9:08 1:20:47 
   93  492 Katie Gravesen          Prescott           WI  37  102 13:07  2:12  3:12   70   38:14 16.2  2:23  116   23:55  9:34 1:20:49 
   94  471 Alexandra Economy       Winona             MN  25   91 12:48  2:09  2:37   39   36:30 16.9  2:02  156   26:56 10:47 1:20:51 
   95  545 Olivia Mancini          St. Louis Park     MN  22   78 12:25  2:05  2:03   86   38:58 15.9  2:03  138   25:31 10:13 1:20:58 
   96  167 Lynn Howard             Hermantown         MN  45   77 12:24  2:05  3:37   96   39:33 15.6  1:58  108   23:39  9:28 1:21:09 
   97  465 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  15   29  9:57  1:40  2:42  150   44:54 13.8  1:39   70   22:10  8:52 1:21:20 
   98  438 Colleen Began           Barnum             MN  41   42 10:38  1:47  2:56  105   40:02 15.4  2:17  139   25:31 10:13 1:21:22 
   99  430 Penny Agar              Duluth             MN  58   85 12:39  2:07  2:30  109   40:17 15.3  1:50  121   24:12  9:41 1:21:27 
  100  606 Kelsey Steinbrecher     Minneapolis        MN  27   41 10:37  1:47  3:02  126   42:51 14.4  2:24   94   23:12  9:17 1:22:04 
  101  560 Natalie Netzel          Duluth             MN  27   50 11:22  1:54  2:05  133   43:15 14.3  2:12   95   23:13  9:18 1:22:05 
  102  505 Susan Hellman           Astoria            NY  33  100 12:58  2:10  3:53   89   39:03 15.8  2:28  114   23:53  9:34 1:22:12 
  103  477 Jenny Evjen             Hermantown         MN  41   87 12:43  2:08  2:17   84   38:45 15.9  2:27  146   26:11 10:29 1:22:21 
  104  548 Tammy Marinac           Minneapolis        MN  35  178 17:49  2:59  6:12   43   36:41 16.8  1:48   28   19:56  7:59 1:22:25 
  105  496 Amy Haney               Duluth             MN  39  130 14:10  2:22  6:36   41   36:34 16.9  1:55   97   23:14  9:18 1:22:27 
  106  510 Anne Howard             Superior           WI  53  126 13:53  2:20  3:35   95   39:29 15.7  2:03  112   23:46  9:31 1:22:45 
  107  616 Terri-Lee Tremblay      International Fall MN  31  132 14:16  2:23  2:46  120   41:54 14.7  1:58   65   21:54  8:46 1:22:47 
  108  579 Jodi Piekarski          Grand Rapids       MN  37  113 13:23  2:15  2:53  119   41:38 14.8  1:18  109   23:39  9:28 1:22:49 
  109  570 Laura Palombi           Hermantown         MN  33   28  9:56  1:40  2:27  155   45:08 13.7  1:39  115   23:53  9:34 1:23:01 
  110  586 Dawn Ross               Duluth             MN  47  193 23:02  3:51  2:18   33   36:06 17.1  1:27   38   20:28  8:12 1:23:19 
  111  556 Kelly Moen              Proctor            MN  42  152 15:00  2:31  2:44   81   38:34 16.0  1:47  136   25:28 10:11 1:23:32 
  112  552 Connie Meek             Hayward            WI  66  141 14:30  2:26  3:18   92   39:18 15.7  3:07  102   23:24  9:22 1:23:35 
  113  574 Angela Petsnick         Fort France's      ON  42   86 12:41  2:08  3:08  113   40:39 15.2  1:29  141   25:48 10:20 1:23:43 
  114  451 Rebekah Buchanan        Macomb             IL  40  128 13:57  2:20  2:54  111   40:25 15.3  1:40  129   25:03 10:01 1:23:56 
  115  488 Christy Gardner         Duluth             MN  36  153 15:02  2:31  4:03  107   40:07 15.4  2:28   81   22:40  9:04 1:24:18 
  116  539 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  26   75 12:20  2:04  3:01  130   43:03 14.4  1:27  125   24:41  9:53 1:24:30 
  117  583 Cathy Richardson        Stillwater         MN  47  144 14:33  2:26  2:12  129   43:01 14.4  1:43  100   23:19  9:20 1:24:46 
  118  569 Rachel Otten            New Brighton       MN  35   63 11:42  1:58  3:44  140   43:56 14.1  2:25   90   23:08  9:15 1:24:53 
  119  489 Ashley Geheren          Dayton             MN  22   35 10:24  1:45  3:25  132   43:06 14.3  1:45  154   26:42 10:41 1:25:20 
  120  525 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  20   37 10:26  1:45  4:37  153   45:06 13.7  1:41  106   23:34  9:26 1:25:22 
  121  594 Kristin Shields         Ramsey             MN  38   65 11:50  1:59  3:33  125   42:26 14.6  2:10  135   25:28 10:11 1:25:25 
  122  559 Stacey Nelson           Duluth             MN  36  118 13:39  2:17  3:27  138   43:46 14.1  2:07   79   22:29  9:00 1:25:27 
  123  561 Deanna Notaro           Duluth             MN  41  115 13:30  2:16  3:18  156   45:21 13.6  1:43   62   21:46  8:43 1:25:36 
  124  609 Gina Swanson            Saginaw            MN  50  157 15:14  2:33  2:49   87   39:00 15.8  1:40  158   27:07 10:51 1:25:48 
  125  235 Nicole Kveton           Minneapolis        MN  39  187 20:11  3:23  3:14   71   38:16 16.1  3:04   61   21:41  8:41 1:26:24 
  126  459 Andrea Coombs           Fargo              ND  37  135 14:25  2:25  2:30  124   42:19 14.6  2:26  126   24:50  9:56 1:26:28 
  127  514 Patti Jennings          Menomonie          WI  45  146 14:35  2:27  6:41  104   39:55 15.5  2:36   88   22:59  9:12 1:26:44 
  128  577 Erin Phenix             Duluth             MN  31   19  9:47  1:38  4:22  127   42:52 14.4  3:05  155   26:49 10:44 1:26:52 
  129  499 Meghan Hanson           Maple Grove        MN  27  131 14:10  2:22  2:53  146   44:32 13.9  1:03  123   24:16  9:43 1:26:53 
  130  515 Michele Johnson         Duluth             MN  36   48 11:17  1:54  2:10  174   49:08 12.6  1:18   92   23:09  9:16 1:27:01 
  131  453 Becky Carruthers        Eagan              MN  33  174 17:24  2:55  3:36  135   43:24 14.2  1:26   58   21:37  8:39 1:27:25 
  132  436 Heather Barnes          Minneapolis        MN  25  182 18:03  3:01  3:43  118   41:24 14.9  1:57   77   22:28  9:00 1:27:33 
  133  593 Natasha Shack           Fort Frances       ON  32  134 14:24  2:25  3:40  128   42:53 14.4  2:57  111   23:44  9:30 1:27:37 
  134  518 Martha Keaveny          Westminster        CO  57  120 13:48  2:19  3:09   97   39:35 15.6  2:28  168   28:47 11:31 1:27:44 
  135  607 Tammy Sundbom Otterson  Duluth             MN  40  186 19:05  3:12  4:46   99   39:45 15.5  1:44   93   23:09  9:16 1:28:27 
  136  527 Lois Kubow              Duluth             MN  59  109 13:18  2:14  3:06  158   45:30 13.6  1:30  131   25:08 10:03 1:28:30 
  137  613 Deanne Thomasen         Two Harbors        MN  40  143 14:31  2:26  4:28  143   44:12 14.0  2:15   89   23:07  9:15 1:28:31 
  138  568 Lonna Oster             Fort Frances       ON  38  140 14:26  2:25  2:54  171   48:00 12.9  1:40   63   21:50  8:44 1:28:48 
  139  589 Sarah Royseth           Hoyt Lakes         MN  42  164 15:41  2:38  3:35  136   43:33 14.2  5:31   42   20:43  8:18 1:29:01 
  140  497 Casey Hanlon            Richfield          MN  27   46 11:11  1:53  4:01  154   45:07 13.7  4:07  130   25:04 10:02 1:29:28 
  141  439 Joan Beissel            Dixon              IL  57   93 12:51  2:09  3:47  147   44:44 13.8  2:01  149   26:15 10:30 1:29:37 
  142  575 Durae Pfeffer           Superior           WI  43   92 12:48  2:09  3:19  139   43:49 14.1  3:06  152   26:38 10:40 1:29:39 
  143  455 Victoria Cartland       Watertown          MN  19   24  9:50  1:39  3:07  172   48:10 12.8  1:34  159   27:28 11:00 1:30:07 
  144  462 Nancy Day               Cottage Grove      MN  52  149 14:48  2:29  3:15  134   43:17 14.3  2:07  157   27:02 10:49 1:30:27 
  145  481 Judi Fluger             St Paul            MN  51  176 17:43  2:58  2:54   44   36:48 16.8  2:31  176   30:37 12:15 1:30:31 
  146  567 Vicki Ostendorf         St Paul            MN  47  177 17:43  2:58  2:54   45   36:49 16.8  2:29  177   30:38 12:16 1:30:31 
  147  614 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  36  159 15:18  2:34  3:05  161   45:41 13.5  4:29   71   22:16  8:55 1:30:48 
  148  528 Karlie Kulas            Esko               MN  13  136 14:25  2:25  4:04  151   45:03 13.7  4:02  105   23:33  9:26 1:31:05 
  149  644 Judy Nagemaker          Wrenshall          MN  13  137 14:26  2:25  4:04  152   45:06 13.7  3:59  107   23:34  9:26 1:31:07 
  150  630 Bethany Young           Minneapolis        MN  29   98 12:55  2:10  2:55  160   45:36 13.6  2:00  162   27:56 11:11 1:31:20 
  151  543 Kem Tae Lynch           Saint Paul         MN  30   55 11:31  1:56  4:56  101   39:48 15.5  3:24  186   32:02 12:49 1:31:39 
  152  585 Michelle Roenitz-Sigfri Poplar             WI  43  170 17:04  2:51  4:15  108   40:16 15.3  2:14  160   27:53 11:10 1:31:40 
  153  450 Juliane Bromley         Plymouth           MN  54  175 17:25  2:55  3:20  137   43:46 14.1  2:06  147   26:12 10:29 1:32:47 
  154  602 Caitlin Sorensen        Roseau             MN  23  172 17:08  2:52  2:16  177   50:37 12.2  1:10   59   21:39  8:40 1:32:48 
  155  474 Dawn Epperson           Richfield          MN  38  158 15:16  2:34  3:09  131   43:06 14.3  2:09  172   29:15 11:42 1:32:52 
  156  482 Pamela Foster           Duluth             MN  23   64 11:45  1:58  2:29  166   46:36 13.3  2:55  173   29:22 11:45 1:33:05 
  157  576 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  36   94 12:52  2:09  2:49  167   46:38 13.3  2:02  171   29:10 11:40 1:33:30 
  158  600 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  41  151 14:52  2:30  3:39  145   44:32 13.9  2:08  169   28:58 11:35 1:34:07 
  159  610 Jeri Swanson            Saginaw            MN  25   81 12:29  2:06  3:36  144   44:21 13.9  2:10  185   32:00 12:48 1:34:34 
  160  538 Kathy Loke              Duluth             MN  55  148 14:46  2:29  4:30  170   47:25 13.0  1:38  150   26:26 10:35 1:34:44 
  161  467 Amanda Duball           Rochester          MN  15  169 16:19  2:44  4:10  122   42:09 14.7  3:56  166   28:20 11:20 1:34:53 
  162  526 Ailie Kubow             Blaine             MN  36  108 13:15  2:13  3:24  116   41:09 15.0  2:37  189   34:52 13:57 1:35:16 
  163  472 Baczkiewicz Elizabeth   Proctor            MN  34  121 13:48  2:19  5:44  173   48:26 12.8  2:32  137   25:31 10:13 1:35:58 
  164  617 Andrea Trowbridge       Shakopee           MN  29  168 16:04  2:42  5:10  157   45:26 13.6  2:44  153   26:41 10:41 1:36:03 
  165  618 Tania Trowbridge        Shakopee           MN  23  163 15:40  2:37  5:06  169   46:56 13.2  2:15  145   26:07 10:27 1:36:03 
  166  485 Carla Gamradt           Wrenshall          MN  42  180 17:56  3:00  3:59  142   44:03 14.0  2:05  164   28:14 11:18 1:36:15 
  167  486 Ellie Gamradt           Wrenshall          MN  13  179 17:55  3:00  3:59  141   44:03 14.0  2:06  165   28:15 11:18 1:36:16 
  168  587 Laureen L. Ross Mccalib St. Paul           MN  54  161 15:23  2:35  3:24  168   46:51 13.2  2:15  170   29:09 11:40 1:37:00 
  169  550 Diane Marshall          Duluth             MN  49  194 23:16  3:54  4:48  149   44:52 13.8  1:22  134   25:14 10:06 1:39:29 
  170  595 Stephanie Shubitz       Duluth             MN  36  122 13:48  2:19  2:46  176   50:14 12.3  2:33  180   31:15 12:30 1:40:34 
  171  541 Mara Lunde Wittman      Warren             MN  42  123 13:49  2:19  2:57  187   53:46 11.5  2:27  163   27:59 11:12 1:40:57 
  172  495 Bobbi Halverson         Cook               MN  37  167 15:54  2:40  3:10  175   49:36 12.5  1:41  179   30:57 12:23 1:41:15 
  173  631 Nancy Young             Minneapolis        MN  61  171 17:05  2:52  4:17  159   45:32 13.6  2:11  187   32:17 12:55 1:41:19 
  174  532 Stacy Langguth          Duluth             MN  30  125 13:53  2:20  3:19  192   57:02 10.8  1:40  140   25:41 10:17 1:41:32 
  175  476 Liz Erickson            Bloomington        MN  33   58 11:34  1:56  4:00  181   52:13 11.8  2:43  181   31:25 12:34 1:41:53 
  176  640 Shelly Crist            Duluth             MN  41  155 15:09  2:32  3:43  182   52:21 11.8  2:16  167   28:45 11:30 1:42:12 
  177  506 Sheri Henck             Star Prairie       WI  47  190 20:45  3:28  3:17  162   45:58 13.4  2:32  174   30:11 12:05 1:42:42 
  178  442 Beth Berget             Duluth             MN  25  165 15:52  2:40  4:25  183   52:38 11.7  2:02  161   27:55 11:10 1:42:50 
  179  435 Stacy Avery             Minnetonka         MN  41  160 15:19  2:34  4:49  148   44:47 13.8  3:43  192   36:23 14:33 1:44:59 
  180  624 Jordyn Viland           West Fargo         ND  15  183 18:41  3:08  4:00  178   50:46 12.2  1:59  175   30:17 12:07 1:45:42 
  181  625 Erin Virta              Duluth             MN  29  197 29:14  4:54  2:33  165   46:35 13.3  1:18  151   26:36 10:39 1:46:15 
  182  469 Molly Dwyer             Saint Paul         MN  29   72 12:01  2:01  3:23  188   54:01 11.4  2:05  193   37:26 14:59 1:48:54 
  183  566 Joanna Ongstad          Fargo              ND  24  145 14:33  2:26  7:43  196   59:44 10.3  2:03  132   25:11 10:05 1:49:13 
  184  509 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  32  181 17:57  3:00  4:21  195   59:43 10.3  2:03  133   25:13 10:06 1:49:16 
  185  512 Nancy Hupp              Minneapolis        MN  54  107 13:14  2:13  6:24  184   53:39 11.5  3:39  188   32:50 13:08 1:49:44 
  186  571 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  29  185 19:03  3:11  6:14  193   57:25 10.8  2:12  143   26:05 10:26 1:50:58 
  187  573 Mandy Peterson          Moorhead           MN  33  189 20:40  3:28  3:26  179   50:47 12.2  5:12  184   31:56 12:47 1:52:00 
  188  454 Julie Cartland          Watertown          MN  50  142 14:31  2:26  2:17  189   56:27 10.9  2:36  195   38:57 15:35 1:54:46 
  189  582 Emily Reilly            Brooklyn           WI  30  198 33:49  5:39  3:26  164   46:32 13.3  2:04  178   30:42 12:17 1:56:31 
  190  537 Shannon Lindh           Robbinsdale        MN  31  195 23:18  3:54  9:46  191   56:36 10.9  2:41  142   25:55 10:22 1:58:15 
  191  490 Patricia George         Carlton            MN  50  191 22:05  3:42  8:40  186   53:44 11.5  3:13  182   31:47 12:43 1:59:27 
  192  479 Kathleen Favata         Wheaton            IL  60  192 22:06  3:42  8:40  185   53:39 11.5  3:17  183   31:47 12:43 1:59:28 
  193  429 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  49  166 15:53  2:40  6:16  180   52:06 11.9  3:39  196   41:41 16:41 1:59:33 
  194  605 Paige Stager            Duluth             MN  38  184 18:41  3:08  3:45  194   59:17 10.4  1:57  194   37:29 15:00 2:01:08 
  195  458 Sarah Cook-Burton       Rosemount          MN  55  188 20:13  3:23  4:18  197 1:03:09  9.8  3:01  190   35:53 14:22 2:06:33 
  196  535 Cassie Letourneau       Duluth             MN  33  196 27:19  4:34  5:56  190   56:28 10.9  2:45  197   44:03 17:38 2:16:29 
  197  603 Caroline Sorensen       Roseau             MN  51  173 17:20  2:54  2:56  198 1:19:12  7.8  2:07  191   36:05 14:26 2:17:39 
  198  620 Susan Mattis Turnham    Duluth             MN  57  111 13:19  2:14  5:17  163   46:16 13.4  9:46                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  648 Zach Goldberg           Excelsior          MN  17    1  7:53  1:19  1:35    6   34:00 18.2  1:14    2   15:02  6:01   59:43 
    2  274 Clare Brandt            Rochester          MN  18    3  8:36  1:27  1:46    5   33:42 18.3  1:56    1   13:57  5:35   59:55 
    3  302 Henry French            Duluth             MN  16    7 10:40  1:47  2:22    2   32:14 19.2  1:03    5   16:10  6:28 1:02:27 
    4  388 Logan Kittelson         Siren              WI  15    4  9:22  1:34  2:29    7   34:21 18.0  1:10    6   18:53  7:33 1:06:12 
    5  311 Jack Grover             Minneapolis        MN  18   10 12:14  2:03  1:57    1   31:45 19.5  1:06    9   19:16  7:43 1:06:15 
    6  334 Ryan Kero               Hermantown         MN  16    9 10:58  1:50  2:58    9   35:16 17.5  1:06    4   16:05  6:26 1:06:21 
    7  305 Brendon Gearhart        St. Croix Falls    WI  17   12 12:35  2:07  2:15   12   36:26 17.0  1:16    3   15:56  6:23 1:08:25 
    8  646 Meir Moore              Duluth             MN  18   11 12:16  2:03  2:34    3   33:00 18.7  1:17   11   20:19  8:08 1:09:25 
    9  343 Daniel Kretsch          Plymouth           MN  18    5  9:49  1:39  3:23   11   36:21 17.0  1:22    7   18:54  7:34 1:09:48 
   10  382 Tyler Platt             Hibbing            MN  17   15 14:42  2:28  1:36    4   33:11 18.6  1:08   10   19:47  7:55 1:10:22 
   11  345 Paul Kretsch            Plymouth           MN  18   13 13:41  2:18  2:23    8   34:27 17.9  0:59    8   18:55  7:34 1:10:23 
   12  389 Aaron Redepenning       Minneapolis        MN  18    6 10:27  1:45  2:44   10   36:19 17.0  1:21   12   20:35  8:14 1:11:24 
   13  342 Brian Kretsch           Plymouth           MN  17    8 10:51  1:49  2:26   13   39:08 15.8  1:23   13   22:51  9:09 1:16:37 
   14  634 Jack Malban             Duluth             MN  18    2  8:24  1:25  2:37   14   40:30 15.3  1:12   14   23:58  9:36 1:16:39 
   15  358 George Meados           Side Lake          MN  16   14 14:42  2:28  2:11   15   42:11 14.7  1:52   15   24:29  9:48 1:25:23 
   16  320 Hank Hegge              Spring Grove       MN  16   16 16:04  2:42  7:50   16   45:38 13.5  2:59   16   30:27 12:11 1:42:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  623 Dominique Veneruz       Thunder Bay        ON  17    5 10:49  1:49  2:06    1   37:22 16.5  1:35    1   19:34  7:50 1:11:24 
    2  638 Lisa Reed               Duluth             MN  19    1  8:46  1:28  2:21    3   39:00 15.8  1:08    2   20:32  8:13 1:11:45 
    3  501 Zoe Harvieux            Duluth             MN  15    2  8:49  1:29  2:12    2   37:57 16.3  2:07    6   24:05  9:38 1:15:08 
    4  465 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  15    4  9:57  1:40  2:42    6   44:54 13.8  1:39    3   22:10  8:52 1:21:20 
    5  455 Victoria Cartland       Watertown          MN  19    3  9:50  1:39  3:07    9   48:10 12.8  1:34    7   27:28 11:00 1:30:07 
    6  528 Karlie Kulas            Esko               MN  13    6 14:25  2:25  4:04    7   45:03 13.7  4:02    4   23:33  9:26 1:31:05 
    7  644 Judy Nagemaker          Wrenshall          MN  13    7 14:26  2:25  4:04    8   45:06 13.7  3:59    5   23:34  9:26 1:31:07 
    8  467 Amanda Duball           Rochester          MN  15    8 16:19  2:44  4:10    4   42:09 14.7  3:56    9   28:20 11:20 1:34:53 
    9  486 Ellie Gamradt           Wrenshall          MN  13    9 17:55  3:00  3:59    5   44:03 14.0  2:06    8   28:15 11:18 1:36:16 
   10  624 Jordyn Viland           West Fargo         ND  15   10 18:41  3:08  4:00   10   50:46 12.2  1:59   10   30:17 12:07 1:45:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  421 Mike Ward               Duluth             MN  23    1  8:04  1:21  1:05    1   28:18 21.8  1:00    2   14:47  5:55   53:11 
    2  415 Jared Sundstrom         Proctor            MN  23    3  8:57  1:30  1:21    2   29:33 20.9  1:08    3   15:26  6:11   56:23 
    3  409 Ryan Soule              Duluth             MN  20    5 10:30  1:46  2:33    5   34:06 18.1  0:58    1   14:45  5:54 1:02:51 
    4  295 Connor Erickson         Duluth             MN  20   11 13:07  2:12  2:43    3   32:20 19.1  1:09    5   17:09  6:52 1:06:25 
    5  272 Zachery Bourgeault      Duluth             MN  20    9 11:50  1:59  1:52    6   34:34 17.9  1:06    4   17:06  6:51 1:06:27 
    6  277 Garrett Cardinal        Champlin           MN  21    2  8:46  1:28  2:59    4   32:55 18.8  2:02    8   20:43  8:17 1:07:23 
    7  284 John Cutshall           Duluth             MN  21    4  9:11  1:33  2:08    7   35:43 17.3  1:28    9   21:00  8:24 1:09:27 
    8  383 Anthony Powell          Hopkins            MN  24   10 12:28  2:05  3:04   10   39:09 15.8  1:17    6   17:38  7:04 1:13:34 
    9  269 Michael Boman           Elmira             NY  24    7 11:22  1:54  2:46    8   36:38 16.9  1:18   12   22:16  8:55 1:14:18 
   10  637 Beau Raymond            Duluth             MN  20    6 11:07  1:52  2:41    9   38:41 16.0  1:07   13   22:41  9:05 1:16:14 
   11  314 Joseph Haertzen         Maple Grove        MN  23   13 14:38  2:27  3:35   14   43:06 14.3  1:24    7   20:06  8:03 1:22:47 
   12  341 William Kraft           Chanhassen         MN  24   12 13:54  2:20  3:22   13   41:47 14.8  2:11   11   22:01  8:49 1:23:14 
   13  384 Elliot Radeke           Superior           WI  24   15 19:54  3:20  2:23   11   39:22 15.7  2:15   10   21:54  8:46 1:25:47 
   14  252 Stephen Adams           Eagan              MN  23    8 11:49  1:59  3:10   12   41:28 14.9  2:23   15   30:55 12:22 1:29:42 
   15  399 Randall Sedlachek       Superior           WI  22   14 14:43  2:28  3:23   15   47:43 13.0  2:24   14   26:30 10:36 1:34:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  493 Daphne Haggarty         Thunder Bay        ON  21    3 10:25  1:45  1:53    2   33:23 18.5  0:51    1   16:14  6:30 1:02:45 
    2  551 Amie Mathews            Thunder Bay        ON  21    1  9:47  1:39  2:22    1   32:47 18.9  1:40    3   18:33  7:25 1:05:06 
    3  151 Amelia Donars           Duluth             MN  24    5 11:34  1:56  2:43    3   35:30 17.4  1:41    2   18:15  7:18 1:09:41 
    4  434 Robin Audette           Duluth             MN  20    7 11:58  2:00  2:26    6   42:13 14.6  1:08    4   19:03  7:37 1:16:45 
    5  464 Alena Degrado           Rochester          MN  22    9 12:45  2:08  2:42    4   36:41 16.8  1:26    7   24:56  9:59 1:18:29 
    6  545 Olivia Mancini          St. Louis Park     MN  22    8 12:25  2:05  2:03    5   38:58 15.9  2:03    9   25:31 10:13 1:20:58 
    7  489 Ashley Geheren          Dayton             MN  22    2 10:24  1:45  3:25    7   43:06 14.3  1:45   11   26:42 10:41 1:25:20 
    8  525 Lauren Kretsch          Plymouth           MN  20    4 10:26  1:45  4:37    8   45:06 13.7  1:41    6   23:34  9:26 1:25:22 
    9  602 Caitlin Sorensen        Roseau             MN  23   12 17:08  2:52  2:16   11   50:37 12.2  1:10    5   21:39  8:40 1:32:48 
   10  482 Pamela Foster           Duluth             MN  23    6 11:45  1:58  2:29    9   46:36 13.3  2:55   12   29:22 11:45 1:33:05 
   11  618 Tania Trowbridge        Shakopee           MN  23   11 15:40  2:37  5:06   10   46:56 13.2  2:15   10   26:07 10:27 1:36:03 
   12  566 Joanna Ongstad          Fargo              ND  24   10 14:33  2:26  7:43   12   59:44 10.3  2:03    8   25:11 10:05 1:49:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  293 Josh Erdman             Minneapolis        MN  26    2 11:27  1:55  2:38    1   30:14 20.4  1:48    2   18:10  7:16 1:04:15 
    2  398 William Schumacher      Minneapolis        MN  26    1 10:33  1:46  3:15    3   34:41 17.8  1:07    1   16:22  6:33 1:05:56 
    3  322 Frazer Heinis           Minneapolis        MN  25    5 12:27  2:05  2:21    2   34:09 18.1  1:48    3   19:39  7:52 1:10:21 
    4  351 Adam Lenarz             Grand Rapids       MN  27    4 12:12  2:03  2:52    4   34:44 17.8  1:43    5   20:11  8:05 1:11:40 
    5  668 Ian Nickila             Duluth             MN  26    3 11:45  1:58  2:05    7   38:26 16.1  1:51    6   21:13  8:29 1:15:19 
    6  377 Nathan Pattee           Minneapolis        MN  29    6 14:01  2:21  2:39    6   36:57 16.7  1:54    4   20:08  8:04 1:15:36 
    7  367 Aaron Neville           Minneapolis        MN  25    7 16:17  2:44  3:26    5   35:56 17.2  2:09    7   21:25  8:34 1:19:11 
    8  400 Nathan Shaw             Duluth             MN  28    8 16:44  2:48  4:04    8   40:12 15.4  3:16    8   26:01 10:25 1:30:15 
    9  379 Matthew Petcoff         Saint Paul         MN  26    9 17:50  2:59  4:07    9   48:10 12.8  2:28   10   31:27 12:35 1:44:00 
   10  378 Jeffrey Petcoff         Duluth             MN  28   10 18:53  3:10  3:10   11 1:05:43  9.4  1:57    9   27:49 11:08 1:57:31 
   11  234 Taylor Proffitt         Minneapolis        MN  26   11 39:12  6:33  3:10   10 1:01:17 10.1  1:29   11   36:53 14:46 2:21:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  519 Bettina Keppers         Duluth             MN  29    2  8:32  1:26  1:39    1   31:00 19.9  1:25    4   19:48  7:56 1:02:22 
    2  508 Michelle Hoffman        Maple Grove        MN  27    3  9:26  1:35  1:23    3   35:33 17.4  1:50   10   21:13  8:29 1:09:22 
    3  534 Kristen Lemke           St. Paul           MN  28    7  9:45  1:38  1:40    5   36:13 17.1  2:14    3   19:40  7:52 1:09:30 
    4  629 Terry Wosmek            Duluth             MN  25   15 11:50  1:59  1:44    6   36:26 17.0  1:17    9   21:11  8:29 1:12:26 
    5  588 Chelsea Roy             Sawyer             MN  27   24 13:18  2:14  2:09   10   37:31 16.5  1:17    1   18:20  7:20 1:12:34 
    6  581 Michelle Quinn          St. Louis Park     MN  28   16 11:55  2:00  3:05    8   37:15 16.6  1:15    2   19:13  7:42 1:12:41 
    7  584 Kathleen Roberts        Davenport          IA  28   25 13:29  2:16  2:35    2   35:17 17.5  2:20    6   20:19  8:08 1:13:58 
    8  432 Katie Anderson          Austin             MN  28    4  9:40  1:37  2:22   17   38:33 16.0  1:23   15   22:29  9:00 1:14:24 
    9  517 Stoffel Katherine       St. Louis Park     MN  29    5  9:44  1:38  2:13   15   38:25 16.1  1:53   13   22:28  8:59 1:14:41 
   10  554 Tami Mesedahl           Duluth             MN  29    9  9:55  1:40  2:11   12   38:04 16.2  2:26   16   22:49  9:08 1:15:22 
   11  611 Maicie Sykes            Duluth             MN  27   14 11:29  1:56  2:19    4   36:05 17.1  1:59   24   23:59  9:36 1:15:48 
   12  466 Katie Douglass          Lake Elmo          MN  25    6  9:45  1:38  1:48   20   40:21 15.3  1:34   22   23:25  9:22 1:16:51 
   13  446 Kristi Boman            Somerville         MA  26    1  8:22  1:24  2:17   22   41:22 14.9  1:57   21   23:17  9:19 1:17:13 
   14  521 Rikki Kolquist          Duluth             MN  29   26 13:51  2:19  2:26   13   38:22 16.1  1:55    7   20:52  8:21 1:17:25 
   15  480 Kelly Fenstad           Silver Bay         MN  29   21 12:53  2:10  2:44   18   39:28 15.7  1:27    8   21:03  8:26 1:17:33 
   16  523 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  27   23 13:10  2:12  2:42   21   40:27 15.3  1:14   11   21:32  8:37 1:19:04 
   17  578 Noel Phillips           Minneapolis        MN  29   29 14:20  2:24  4:15   11   37:33 16.5  1:43   12   21:39  8:40 1:19:28 
   18  437 Danielle Beaudette      Vail               CO  29   31 15:09  2:32  2:06    9   37:24 16.5  1:40   20   23:14  9:18 1:19:31 
   19  622 Taylor Vandorp          Buffalo            MN  28   11 10:39  1:47  3:02   19   39:52 15.5  1:58   25   24:13  9:42 1:19:42 
   20  562 Katherine Novotny       Faribault          MN  26    8  9:48  1:39  3:05   24   42:02 14.7  1:13   23   23:44  9:30 1:19:51 
   21  171 Maggie Kading           Duluth             MN  27   27 13:56  2:20  5:23   16   38:32 16.0  2:16    5   20:11  8:05 1:20:15 
   22  461 Rachel Davis            Minneapolis        MN  29   30 14:36  2:27  2:16   14   38:24 16.1  2:43   17   22:50  9:08 1:20:47 
   23  471 Alexandra Economy       Winona             MN  25   20 12:48  2:09  2:37    7   36:30 16.9  2:02   32   26:56 10:47 1:20:51 
   24  606 Kelsey Steinbrecher     Minneapolis        MN  27   10 10:37  1:47  3:02   25   42:51 14.4  2:24   18   23:12  9:17 1:22:04 
   25  560 Natalie Netzel          Duluth             MN  27   13 11:22  1:54  2:05   27   43:15 14.3  2:12   19   23:13  9:18 1:22:05 
   26  539 Molly Lovejoy           Minneapolis        MN  26   18 12:20  2:04  3:01   26   43:03 14.4  1:27   27   24:41  9:53 1:24:30 
   27  499 Meghan Hanson           Maple Grove        MN  27   28 14:10  2:22  2:53   29   44:32 13.9  1:03   26   24:16  9:43 1:26:53 
   28  436 Heather Barnes          Minneapolis        MN  25   34 18:03  3:01  3:43   23   41:24 14.9  1:57   14   22:28  9:00 1:27:33 
   29  497 Casey Hanlon            Richfield          MN  27   12 11:11  1:53  4:01   30   45:07 13.7  4:07   28   25:04 10:02 1:29:28 
   30  630 Bethany Young           Minneapolis        MN  29   22 12:55  2:10  2:55   32   45:36 13.6  2:00   34   27:56 11:11 1:31:20 
   31  610 Jeri Swanson            Saginaw            MN  25   19 12:29  2:06  3:36   28   44:21 13.9  2:10   35   32:00 12:48 1:34:34 
   32  617 Andrea Trowbridge       Shakopee           MN  29   33 16:04  2:42  5:10   31   45:26 13.6  2:44   31   26:41 10:41 1:36:03 
   33  442 Beth Berget             Duluth             MN  25   32 15:52  2:40  4:25   34   52:38 11.7  2:02   33   27:55 11:10 1:42:50 
   34  625 Erin Virta              Duluth             MN  29   36 29:14  4:54  2:33   33   46:35 13.3  1:18   30   26:36 10:39 1:46:15 
   35  469 Molly Dwyer             Saint Paul         MN  29   17 12:01  2:01  3:23   35   54:01 11.4  2:05   36   37:26 14:59 1:48:54 
   36  571 Kelly Pavlovich         Duluth             MN  29   35 19:03  3:11  6:14   36   57:25 10.8  2:12   29   26:05 10:26 1:50:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  325 Michael Hendrickson     Duluth             MN  34    2  9:15  1:33  1:40    1   29:34 20.9  1:07    1   16:26  6:35   57:59 
    2  403 David Simmer            Eden Prairie       MN  34    9 11:24  1:55  1:47    2   29:55 20.7  1:19    3   17:43  7:05 1:02:05 
    3  288 Ryan Dewey              Esko               MN  33    1  8:33  1:26  1:30    6   35:34 17.4  1:10    5   17:55  7:10 1:04:40 
    4  346 Jonas Kyllonen          Duluth             MN  33   16 14:48  2:29  1:47    3   31:47 19.4  0:54    2   17:30  7:00 1:06:45 
    5  353 Brandon Lunde           Saginaw            MN  34   10 11:52  1:59  1:59    4   33:25 18.5  1:18    7   18:20  7:20 1:06:53 
    6  364 Jere Mohr               Duluth             MN  34    3  9:56  1:40  1:59    5   34:32 17.9  1:33   13   20:04  8:02 1:08:02 
    7  279 Matthew Carruthers      Eagan              MN  33    6 11:08  1:52  3:24   10   35:39 17.3  1:30    9   18:53  7:34 1:10:33 
    8  424 Matthew Williams        Chaska             MN  32   13 13:04  2:11  2:55    9   35:39 17.3  1:40   10   18:59  7:36 1:12:15 
    9  371 Brian Olson             Superior           WI  34    8 11:12  1:53  2:44    7   35:39 17.3  2:14   15   21:29  8:36 1:13:16 
   10  423 Ryan Watkins            Otsego             MN  32   11 12:10  2:02  2:53   12   37:49 16.3  1:48   12   19:59  8:00 1:14:37 
   11  395 Derek Salzman           Minneapolis        MN  33    7 11:09  1:52  2:01   15   38:14 16.2  2:09   14   21:28  8:36 1:14:59 
   12  276 Mike Buran              Iron River         WI  32   14 13:18  2:14  3:21   17   39:07 15.8  1:21    6   18:05  7:14 1:15:08 
   13  312 Daniel Gunderson        Duluth             MN  33    5 11:02  1:51  3:03    8   35:39 17.3  1:49   20   25:12 10:05 1:16:43 
   14  641 Saul Phillips           Minneapolis        MN  32   12 12:40  2:07  5:24   19   39:52 15.5  1:27    4   17:50  7:08 1:17:11 
   15  275 Eric Brandt             Duluth             MN  32   21 18:05  3:02  3:09   13   37:59 16.3  1:17    8   18:35  7:26 1:19:03 
   16  331 James Johnson           Minneapolis        MN  31   15 13:34  2:16  2:55   14   38:13 16.2  2:23   18   22:40  9:04 1:19:42 
   17    5 Dustin Anderson         Minneapolis        MN  31   20 17:36  2:57  3:11   11   36:36 16.9  0:58   16   21:43  8:41 1:20:01 
   18  412 John Stadelman          Mendota Heights    MN  33   18 15:49  2:39  2:52   21   41:16 15.0  1:09   11   19:56  7:59 1:21:01 
   19  266 Josh Birchhill          Duluth             MN  32   17 14:50  2:29  4:02   18   39:34 15.6  2:13   17   21:49  8:44 1:22:27 
   20  394 Matthew Roberts         Davenport          IA  34   19 16:58  2:50  4:07   16   38:55 15.9  2:44   19   23:10  9:16 1:25:53 
   21  111 Matthew Shelton         Coon Rapids        MN  34    4 11:00  1:51  5:01   22   50:00 12.4  2:51   21   26:29 10:36 1:35:19 
   22  426 Jamie Wood              Eagan              MN  33   22 20:30  3:26  4:43   20   40:19 15.3  3:07   22   32:43 13:06 1:41:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  507 Julie Hendrickson       Duluth             MN  31    4  9:16  1:33  1:17    1   31:35 19.6  0:58    1   17:25  6:58 1:00:29 
    2  433 Meghan Anderson         Duluth             MN  31    1  8:37  1:27  1:56    2   31:41 19.5  1:16    2   18:07  7:15 1:01:36 
    3  546 Heather Marden          Rochester          MN  31    3  9:04  1:31  1:57    3   32:10 19.2  1:49    3   18:28  7:23 1:03:25 
    4  431 Christina Andersen      Grand Rapids       MN  34   11 10:17  1:44  1:59    5   34:14 18.1  1:19    4   18:41  7:29 1:06:28 
    5  604 Krista Spreiter         Hudson             WI  34   14 11:27  1:55  1:58    7   35:26 17.4  1:26    7   20:30  8:12 1:10:44 
    6  598 Lisa Skerjance          Duluth             MN  30    5  9:41  1:38  2:03    9   37:48 16.3  1:51    6   19:43  7:54 1:11:05 
    7  555 Erin Miller             St. Joseph         MN  34   13 11:20  1:54  1:34    6   35:06 17.6  1:22   13   21:50  8:44 1:11:10 
    8  547 Nicole Marinac          Duluth             MN  34    2  9:03  1:31  2:51    8   37:30 16.5  1:30   11   21:14  8:30 1:12:06 
    9  448 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  33   12 10:43  1:48  2:35   11   37:58 16.3  2:13    5   18:42  7:29 1:12:09 
   10  627 Beth Watkins            Otsego             MN  32    8  9:54  1:40  2:37   13   38:04 16.2  1:27    9   21:01  8:25 1:13:01 
   11  558 Rachel Nelson           Duluth             MN  34   17 12:00  2:01  2:45   12   38:04 16.2  1:25    8   20:56  8:23 1:15:07 
   12  502 Erin Haugen-Jackson     Grand Forks        ND  32   26 14:48  2:29  3:33    4   32:27 19.0  3:15   15   21:56  8:47 1:15:56 
   13  460 Whitney Davidson        Duluth             MN  33   19 12:44  2:08  2:23   19   40:05 15.4  2:08   10   21:13  8:29 1:18:31 
   14  516 Shawna Jokinen          Hermantown         MN  30    7  9:47  1:39  3:05   14   38:30 16.1  1:54   26   26:06 10:27 1:19:21 
   15  590 Allison Salzman         Minneapolis        MN  32   20 12:55  2:10  2:41   15   38:46 15.9  2:18   17   22:54  9:10 1:19:32 
   16  468 Sarah Dungan            Minneapolis        MN  34   18 12:22  2:04  4:47   10   37:58 16.3  2:20   16   22:38  9:04 1:20:04 
   17  621 Elizabeth Uebel         Hermantown         MN  33   10 10:04  1:41  3:59   17   39:24 15.7  2:34   21   24:19  9:44 1:20:18 
   18  505 Susan Hellman           Astoria            NY  33   21 12:58  2:10  3:53   16   39:03 15.8  2:28   19   23:53  9:34 1:22:12 
   19  616 Terri-Lee Tremblay      International Fall MN  31   24 14:16  2:23  2:46   20   41:54 14.7  1:58   14   21:54  8:46 1:22:47 
   20  570 Laura Palombi           Hermantown         MN  33    9  9:56  1:40  2:27   24   45:08 13.7  1:39   20   23:53  9:34 1:23:01 
   21  577 Erin Phenix             Duluth             MN  31    6  9:47  1:38  4:22   21   42:52 14.4  3:05   27   26:49 10:44 1:26:52 
   22  453 Becky Carruthers        Eagan              MN  33   27 17:24  2:55  3:36   23   43:24 14.2  1:26   12   21:37  8:39 1:27:25 
   23  593 Natasha Shack           Fort Frances       ON  32   25 14:24  2:25  3:40   22   42:53 14.4  2:57   18   23:44  9:30 1:27:37 
   24  543 Kem Tae Lynch           Saint Paul         MN  30   15 11:31  1:56  4:56   18   39:48 15.5  3:24   31   32:02 12:49 1:31:39 
   25  472 Baczkiewicz Elizabeth   Proctor            MN  34   22 13:48  2:19  5:44   26   48:26 12.8  2:32   23   25:31 10:13 1:35:58 
   26  532 Stacy Langguth          Duluth             MN  30   23 13:53  2:20  3:19   31   57:02 10.8  1:40   24   25:41 10:17 1:41:32 
   27  476 Liz Erickson            Bloomington        MN  33   16 11:34  1:56  4:00   28   52:13 11.8  2:43   29   31:25 12:34 1:41:53 
   28  509 Hilary Hovdenes         Harwood            ND  32   28 17:57  3:00  4:21   32   59:43 10.3  2:03   22   25:13 10:06 1:49:16 
   29  573 Mandy Peterson          Moorhead           MN  33   29 20:40  3:28  3:26   27   50:47 12.2  5:12   30   31:56 12:47 1:52:00 
   30  582 Emily Reilly            Brooklyn           WI  30   32 33:49  5:39  3:26   25   46:32 13.3  2:04   28   30:42 12:17 1:56:31 
   31  537 Shannon Lindh           Robbinsdale        MN  31   30 23:18  3:54  9:46   30   56:36 10.9  2:41   25   25:55 10:22 1:58:15 
   32  535 Cassie Letourneau       Duluth             MN  33   31 27:19  4:34  5:56   29   56:28 10.9  2:45   32   44:03 17:38 2:16:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  401 Nicholas Shultz         St. Michael        MN  36    9 10:39  1:47  1:35    1   28:59 21.3  1:13    1   15:34  6:14   57:57 
    2  363 Tony Moen               Proctor            MN  36    6 10:12  1:43  2:16    4   32:14 19.2  1:27    2   16:28  6:35 1:02:34 
    3  281 Darren Christopher      Duluth             MN  35    1  8:35  1:26  2:12    2   31:27 19.7  1:11    8   19:32  7:49 1:02:55 
    4  376 Glen Palokangas         Hermanrtown        MN  35   13 11:18  1:54  1:17    6   32:34 19.0  0:56    3   16:51  6:45 1:02:55 
    5  254 Erik Andersen           Grand Rapids       MN  35   11 10:57  1:50  2:15    5   32:14 19.2  1:23    4   18:00  7:12 1:04:47 
    6  255 Brad Anderson           Duluth             MN  36    2  9:39  1:37  2:17    3   31:46 19.5  1:32   10   19:43  7:53 1:04:55 
    7  393 Patrick Riley           Wrenshall          MN  36   10 10:56  1:50  2:09   13   35:42 17.3  1:24    6   18:22  7:21 1:08:31 
    8  256 Eric Anderson           Hermantown         MN  39   19 12:52  2:09  2:18    7   32:48 18.8  2:26    5   18:18  7:19 1:08:39 
    9  387 Timothy Rasch           Duluth             MN  36    7 10:19  1:44  2:52   10   34:42 17.8  1:09   15   20:48  8:20 1:09:49 
   10  406 Justin Small            Duluth             MN  35   16 12:07  2:02  2:21    8   33:21 18.5  1:25   16   20:52  8:21 1:10:04 
   11  315 Kevin Hagen             Hibbing            MN  35   15 11:58  2:00  2:09    9   33:51 18.3  1:21   18   21:01  8:25 1:10:18 
   12  408 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  37    4  9:59  1:40  1:52   11   34:43 17.8  2:18   19   21:42  8:41 1:10:31 
   13  259 Caleb Bast              Waukesha           WI  38   12 11:17  1:54  3:01   12   35:05 17.6  1:21   11   20:09  8:04 1:10:51 
   14  337 Andy Kester             Duluth             MN  39    3  9:47  1:39  2:14   15   37:05 16.7  1:12   20   22:01  8:49 1:12:17 
   15  286 Jim Daniel              South Range        WI  35   20 13:07  2:12  2:39   16   37:24 16.5  1:21    7   19:04  7:38 1:13:33 
   16   36 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  37   23 13:58  2:21  3:34   17   37:31 16.5  1:24   14   20:41  8:17 1:17:06 
   17  267 Brian Bispala           Minneapolis        MN  39   22 13:36  2:17  3:03   20   38:53 15.9  1:58    9   19:39  7:52 1:17:07 
   18  294 Ryan Erdmann            Minneapolis        MN  36    8 10:25  1:45  3:00   19   38:27 16.1  1:40   26   24:31  9:49 1:18:00 
   19  304 James Gaylord           Duluth             MN  38   21 13:16  2:13  4:34   14   36:42 16.8  3:14   13   20:34  8:14 1:18:18 
   20  411 Pieter Spitael          New Brighton       MN  37    5 10:11  1:43  3:41   26   40:52 15.1  1:38   21   22:15  8:54 1:18:35 
   21  357 Kyle MacNair            Carman             MB  35   17 12:24  2:05  4:53   22   39:38 15.6  1:49   17   20:54  8:22 1:19:36 
   22  328 Nathan Hoffmann         Duluth             MN  39   14 11:36  1:57  3:14   21   39:35 15.6  2:41   23   22:46  9:07 1:19:50 
   23  373 Jerome Otten            New Brighton       MN  36   18 12:49  2:09  3:22   24   40:20 15.3  2:17   24   23:07  9:15 1:21:53 
   24  348 Matt Larson             Superior           WI  39   25 14:20  2:24  4:40   23   39:57 15.5  3:09   25   23:41  9:29 1:25:47 
   25  301 James Fischer           Glencoe            MN  36   29 16:57  2:50  4:14   28   43:45 14.1  2:04   12   20:23  8:09 1:27:21 
   26  366 Jason Nederhoff         Richfield          MN  39   26 15:08  2:32  3:04   29   44:34 13.9  2:08   22   22:40  9:04 1:27:32 
   27  296 Mike Erickson           Bloomington        MN  38   24 14:06  2:22  3:44   25   40:45 15.2  2:55   27   26:15 10:30 1:27:44 
   28  390 Jason Reinarz           Two Harbors        MN  39   28 16:22  2:44  3:10   27   41:44 14.8  2:18   29   27:08 10:51 1:30:39 
   29  419 Brian Volkmann          Duluth             MN  38   30 18:21  3:04  3:06   18   37:33 16.5  3:34   30   28:49 11:32 1:31:21 
   30  307 Eric Gjerdevig          West Fargo         ND  38   27 15:41  2:38  4:01   30   50:44 12.2  2:00   31   30:18 12:08 1:42:43 
   31  380 David Peterson          Apple Valley       MN  37   31 20:31  3:26  4:40   31   51:37 12.0  1:35   28   26:58 10:48 1:45:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  449 Michelle Breiland       Duluth             MN  35    1  8:39  1:27  1:49    2   32:09 19.2  1:18    2   17:36  7:03 1:01:29 
    2  580 Kristi Plante           Hermantown         MN  39    5 11:12  1:53  1:46    1   31:31 19.6  1:12    8   20:00  8:00 1:05:39 
    3  540 Teresa Lund             Brainerd           MN  37    3  9:15  1:33  1:59    3   33:14 18.6  1:19   14   21:26  8:35 1:07:13 
    4  478 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  37    2  8:50  1:29  2:18   13   37:47 16.4  1:48    3   18:17  7:19 1:08:58 
    5  544 Tracy MacNair           Carman             MB  36    9 11:35  1:57  2:19    5   35:51 17.2  1:36    5   19:02  7:37 1:10:22 
    6  597 Marisa Skees            Eden Prairie       MN  36    8 11:32  1:56  1:58   11   37:15 16.6  1:35    6   19:47  7:55 1:12:06 
    7  500 Amber Hardwig           Duluth             MN  37   12 12:26  2:05  2:37   16   38:33 16.0  1:23    4   18:34  7:26 1:13:31 
    8  441 Paige Benson            Duluth             MN  36   24 13:41  2:18  2:07    6   36:07 17.1  1:29   10   20:23  8:10 1:13:45 
    9  591 Elisa Schmitz           Hermantown         MN  37   15 13:04  2:11  1:53    4   35:19 17.5  1:31   19   22:20  8:56 1:14:04 
   10  592 Betsy Schwartz          Duluth             MN  37   17 13:09  2:12  2:33    9   37:04 16.7  1:19    9   20:03  8:01 1:14:06 
   11  531 Kirsten Langguth        Chaska             MN  36    4 10:34  1:46  2:11   12   37:22 16.5  1:46   20   22:23  8:58 1:14:14 
   12  572 Molly Pennings          Culver             MN  37   28 14:26  2:25  3:07   19   39:45 15.5  1:23    1   16:35  6:38 1:15:14 
   13  632 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  35    7 11:30  1:56  2:11   10   37:12 16.6  1:40   23   22:46  9:07 1:15:17 
   14  513 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  36   21 13:30  2:16  3:01   18   39:35 15.6  1:41   11   20:24  8:10 1:18:11 
   15  483 Julie Frantz            Woodbury           MN  36   14 12:54  2:10  2:51   17   39:12 15.8  1:47   17   21:55  8:46 1:18:38 
   16  536 Brandee Lian            Duluth             MN  39   18 13:09  2:12  3:41   20   39:52 15.5  1:30   13   20:43  8:18 1:18:53 
   17  601 Hilary Sonstegard       Minneapolis        MN  37   22 13:36  2:17  2:39   22   40:55 15.1  2:39   12   20:30  8:12 1:20:17 
   18  492 Katie Gravesen          Prescott           WI  37   16 13:07  2:12  3:12   14   38:14 16.2  2:23   28   23:55  9:34 1:20:49 
   19  548 Tammy Marinac           Minneapolis        MN  35   34 17:49  2:59  6:12    8   36:41 16.8  1:48    7   19:56  7:59 1:22:25 
   20  496 Amy Haney               Duluth             MN  39   26 14:10  2:22  6:36    7   36:34 16.9  1:55   26   23:14  9:18 1:22:27 
   21  579 Jodi Piekarski          Grand Rapids       MN  37   20 13:23  2:15  2:53   24   41:38 14.8  1:18   27   23:39  9:28 1:22:49 
   22  488 Christy Gardner         Duluth             MN  36   30 15:02  2:31  4:03   21   40:07 15.4  2:28   22   22:40  9:04 1:24:18 
   23  569 Rachel Otten            New Brighton       MN  35   10 11:42  1:58  3:44   29   43:56 14.1  2:25   24   23:08  9:15 1:24:53 
   24  594 Kristin Shields         Ramsey             MN  38   11 11:50  1:59  3:33   26   42:26 14.6  2:10   30   25:28 10:11 1:25:25 
   25  559 Stacey Nelson           Duluth             MN  36   23 13:39  2:17  3:27   28   43:46 14.1  2:07   21   22:29  9:00 1:25:27 
   26  235 Nicole Kveton           Minneapolis        MN  39   36 20:11  3:23  3:14   15   38:16 16.1  3:04   15   21:41  8:41 1:26:24 
   27  459 Andrea Coombs           Fargo              ND  37   27 14:25  2:25  2:30   25   42:19 14.6  2:26   29   24:50  9:56 1:26:28 
   28  515 Michele Johnson         Duluth             MN  36    6 11:17  1:54  2:10   33   49:08 12.6  1:18   25   23:09  9:16 1:27:01 
   29  568 Lonna Oster             Fort Frances       ON  38   29 14:26  2:25  2:54   32   48:00 12.9  1:40   16   21:50  8:44 1:28:48 
   30  614 Sarah Thompson          Sturgeon Lake      MN  36   32 15:18  2:34  3:05   30   45:41 13.5  4:29   18   22:16  8:55 1:30:48 
   31  474 Dawn Epperson           Richfield          MN  38   31 15:16  2:34  3:09   27   43:06 14.3  2:09   32   29:15 11:42 1:32:52 
   32  576 Beth Pfeifer            Minneapolis        MN  36   13 12:52  2:09  2:49   31   46:38 13.3  2:02   31   29:10 11:40 1:33:30 
   33  526 Ailie Kubow             Blaine             MN  36   19 13:15  2:13  3:24   23   41:09 15.0  2:37   35   34:52 13:57 1:35:16 
   34  595 Stephanie Shubitz       Duluth             MN  36   25 13:48  2:19  2:46   35   50:14 12.3  2:33   34   31:15 12:30 1:40:34 
   35  495 Bobbi Halverson         Cook               MN  37   33 15:54  2:40  3:10   34   49:36 12.5  1:41   33   30:57 12:23 1:41:15 
   36  605 Paige Stager            Duluth             MN  38   35 18:41  3:08  3:45   36   59:17 10.4  1:57   36   37:29 15:00 2:01:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  329 Dusty Hough             Barnesville        MN  40   15 11:44  1:58  1:32    1   29:04 21.3  1:12    3   17:03  6:50 1:00:32 
    2  361 Brian Mirsch            Duluth             MN  44    8  9:49  1:39  1:53    5   31:19 19.7  1:28    1   16:21  6:33 1:00:49 
    3  372 Patrick Oltmanns        Duluth             MN  44    2  9:07  1:32  1:35    6   31:40 19.5  1:21    5   17:16  6:55 1:00:56 
    4  391 Jason Richardson        Mahtowa            MN  44   11 10:20  1:44  1:38    3   30:23 20.3  1:18    7   17:56  7:11 1:01:33 
    5  633 Doug Berg               Duluth             MN  43   12 10:40  1:47  1:38    2   30:06 20.5  1:35    9   18:27  7:23 1:02:23 
    6  316 Kevin Haney             Duluth             MN  41    4  9:23  1:35  1:58    7   32:50 18.8  1:21    6   17:29  7:00 1:02:59 
    7  285 Gregg Dahlgren          Duluth             MN  43   16 11:47  1:59  1:42    4   31:15 19.8  1:13    4   17:15  6:54 1:03:10 
    8  280 Bryan Chadderdon        Casper             WY  40    7  9:38  1:37  1:56    9   33:19 18.5  1:42   10   18:32  7:25 1:05:05 
    9  100 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  40    3  9:22  1:34  1:52    8   33:01 18.7  1:31   13   19:29  7:48 1:05:13 
   10  407 Christopher Solberg     Inver Grove Height MN  42    1  9:05  1:32  3:02   13   34:18 18.0  1:07   11   18:50  7:32 1:06:21 
   11  289 Curt Dimberio           Duluth             MN  41   18 12:09  2:02  2:07   14   34:28 17.9  1:13    2   17:00  6:48 1:06:55 
   12   10 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  42    5  9:26  1:35  2:28   12   34:08 18.1  2:27   18   20:30  8:12 1:08:58 
   13  324 Scott Henderson         Minneapolis        MN  41   14 11:21  1:54  2:43   10   33:34 18.4  3:19   12   19:05  7:38 1:10:00 
   14  321 Richard Heine           Hermantown         MN  40    9 10:09  1:42  2:44   17   34:55 17.7  2:51   14   20:06  8:03 1:10:43 
   15  385 Daniel Radloff          Duluth             MN  41   20 12:19  2:04  2:20   11   33:50 18.3  1:33   22   20:49  8:20 1:10:51 
   16  318 Joel Harris             Hermantown         MN  44   23 13:06  2:12  2:04   22   36:37 16.9  1:30    8   18:15  7:18 1:11:30 
   17  349 David Law               Andover            MN  43    6  9:30  1:36  2:08   24   37:33 16.5  2:28   24   21:10  8:28 1:12:47 
   18  297 Jason Eue               Minnetonka         MN  40   13 10:51  1:49  2:31   19   35:16 17.5  2:44   29   21:59  8:48 1:13:19 
   19  261 Pete Began              Barnum             MN  42   22 12:57  2:10  2:28   18   35:16 17.5  1:52   27   21:30  8:36 1:14:01 
   20  268 David Bolf              Duluth             MN  41   17 11:56  2:00  2:06   23   36:38 16.9  1:44   28   21:53  8:45 1:14:15 
   21  263 Chad Belanger           International Fall MN  40   19 12:18  2:04  3:18   26   38:14 16.2  1:27   19   20:35  8:14 1:15:51 
   22  413 Joe Stark               Cloquet            MN  41   10 10:10  1:42  3:13   25   37:37 16.4  1:49   33   23:51  9:33 1:16:38 
   23  260 Ronald Beckman          Northome           MN  41   32 17:02  2:51  2:33   21   35:51 17.2  1:46   20   20:43  8:18 1:17:54 
   24  299 Frank Fairchild         Swan River         MN  42   33 17:03  2:51  2:40   20   35:37 17.4  1:38   26   21:23  8:33 1:18:19 
   25  347 Ryan Land               Thompson           MB  40   27 15:04  2:32  2:47   29   38:59 15.9  1:42   21   20:43  8:18 1:19:14 
   26  309 Kent Graves             Elk River          MN  43   34 17:33  2:56  4:09   15   34:34 17.9  1:55   23   21:09  8:28 1:19:18 
   27  365 Mike More               Edina              MN  40   29 15:44  2:38  2:26   28   38:32 16.0  1:36   25   21:11  8:29 1:19:27 
   28  645 Steve Olson             Duluth             MN  40   26 14:22  2:24  3:42   31   39:46 15.5  2:28   15   20:08  8:04 1:20:24 
   29  422 Dave Warren             Golden Valley      MN  43   28 15:38  2:37  3:16   30   39:46 15.5  1:48   16   20:11  8:05 1:20:37 
   30  354 Patrick Lynch           Duluth             MN  42   35 22:14  3:43  3:10   16   34:47 17.8  2:24   17   20:25  8:10 1:22:59 
   31  273 Marc Brander            New Brighton       MN  40   25 14:16  2:23  3:47   27   38:26 16.1  5:38   30   23:00  9:12 1:25:05 
   32  356 Jeff Maahs              Duluth             MN  41   21 12:51  2:09  3:07   33   43:52 14.1  2:14   32   23:48  9:32 1:25:51 
   33  308 Brad Glesner            Duluth             MN  41   30 16:49  2:49  4:27   32   42:21 14.6  1:13   31   23:28  9:24 1:28:18 
   34  264 Steve Bellingar         Rochester          MN  43   24 13:45  2:18  3:30   34   49:12 12.6  3:48   34   36:21 14:33 1:46:34 
   35  374 Troy Otterson           Duluth             MN  41   31 16:54  2:50                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  564 Jena Ogston             Duluth             MN  41    1  9:21  1:34  1:24    2   31:17 19.8  1:01    2   17:01  6:49 1:00:03 
    2  642 Susanna Gaunt           Duluth             MN  41    2  9:48  1:39  1:04    3   31:26 19.7  1:17    1   16:51  6:45 1:00:24 
    3  542 Connie Lutkevich        Duluth             MN  44    4 10:13  1:43  1:31    4   31:42 19.5  1:03    3   17:08  6:52 1:01:35 
    4  444 Kirsten Bich            Duluth             MN  43   10 11:37  1:57  1:37    1   30:30 20.3  1:14    4   18:08  7:15 1:03:04 
    5  491 Gina Graves             St. Louis Park     MN  41    6 10:35  1:47  2:27    5   32:36 19.0  1:50    9   20:54  8:22 1:08:20 
    6  553 Paula Menzel            Hermantown         MN  42   20 13:10  2:12  1:49    7   34:44 17.8  1:16    5   19:02  7:37 1:09:59 
    7  503 Patricia Hausmann       Duluth             MN  41    5 10:28  1:45  2:05   10   35:46 17.3  2:00   10   21:00  8:24 1:11:18 
    8  504 Paula Hedin             Grand Rapids       MN  41    8 11:28  1:55  2:50   18   38:41 16.0  1:10    6   19:30  7:48 1:13:37 
    9  445 Sarah Bogel             Roseville          MN  42   11 11:42  1:58  2:48    6   34:33 17.9  2:11   19   23:22  9:21 1:14:34 
   10  530 Carmilla Land           Thompson           MB  40   14 12:27  2:05  2:53   13   38:00 16.3  1:49    7   20:20  8:08 1:15:26 
   11  608 Lyssa Supinski          Duluth             MN  41    3  9:52  1:39  2:11   12   37:25 16.5  1:34   22   24:51  9:57 1:15:51 
   12  619 Melanie Tuominen        Duluth             MN  41   29 15:11  2:33  1:49    9   35:28 17.4  1:52   14   21:56  8:47 1:16:14 
   13  626 Gretchen Warnke         Eagan              MI  42   12 11:52  1:59  2:40    8   35:16 17.5  2:32   21   24:10  9:40 1:16:27 
   14  475 Stephanie Ericksen      Hermantown         MN  41   15 12:36  2:07  1:40   15   38:28 16.1  2:12   12   21:37  8:39 1:16:31 
   15  529 Susan Lamour            Inver Grove Height MN  44   16 12:38  2:07  3:45   11   36:34 16.9  1:39   15   22:24  8:58 1:16:57 
   16  596 Laura Sieger            Duluth             MN  41    9 11:32  1:56  2:30   14   38:18 16.1  1:54   20   23:56  9:35 1:18:08 
   17  522 Lynette Kovach          Duluth             MN  42   24 14:26  2:25  2:41   17   38:35 16.0  1:51   11   21:11  8:29 1:18:43 
   18  533 Erika Lee               Duluth             MN  44   13 11:53  2:00  2:24   25   40:42 15.2  2:22   16   22:46  9:07 1:20:06 
   19  438 Colleen Began           Barnum             MN  41    7 10:38  1:47  2:56   21   40:02 15.4  2:17   25   25:31 10:13 1:21:22 
   20  477 Jenny Evjen             Hermantown         MN  41   18 12:43  2:08  2:17   19   38:45 15.9  2:27   27   26:11 10:29 1:22:21 
   21  556 Kelly Moen              Proctor            MN  42   27 15:00  2:31  2:44   16   38:34 16.0  1:47   24   25:28 10:11 1:23:32 
   22  574 Angela Petsnick         Fort France's      ON  42   17 12:41  2:08  3:08   24   40:39 15.2  1:29   26   25:48 10:20 1:23:43 
   23  451 Rebekah Buchanan        Macomb             IL  40   23 13:57  2:20  2:54   23   40:25 15.3  1:40   23   25:03 10:01 1:23:56 
   24  561 Deanna Notaro           Duluth             MN  41   21 13:30  2:16  3:18   32   45:21 13.6  1:43   13   21:46  8:43 1:25:36 
   25  607 Tammy Sundbom Otterson  Duluth             MN  40   34 19:05  3:12  4:46   20   39:45 15.5  1:44   18   23:09  9:16 1:28:27 
   26  613 Deanne Thomasen         Two Harbors        MN  40   25 14:31  2:26  4:28   29   44:12 14.0  2:15   17   23:07  9:15 1:28:31 
   27  589 Sarah Royseth           Hoyt Lakes         MN  42   31 15:41  2:38  3:35   26   43:33 14.2  5:31    8   20:43  8:18 1:29:01 
   28  575 Durae Pfeffer           Superior           WI  43   19 12:48  2:09  3:19   27   43:49 14.1  3:06   28   26:38 10:40 1:29:39 
   29  585 Michelle Roenitz-Sigfri Poplar             WI  43   32 17:04  2:51  4:15   22   40:16 15.3  2:14   29   27:53 11:10 1:31:40 
   30  600 Melinda (min Sonneman   Cloquet            MN  41   26 14:52  2:30  3:39   30   44:32 13.9  2:08   33   28:58 11:35 1:34:07 
   31  485 Carla Gamradt           Wrenshall          MN  42   33 17:56  3:00  3:59   28   44:03 14.0  2:05   31   28:14 11:18 1:36:15 
   32  541 Mara Lunde Wittman      Warren             MN  42   22 13:49  2:19  2:57   34   53:46 11.5  2:27   30   27:59 11:12 1:40:57 
   33  640 Shelly Crist            Duluth             MN  41   28 15:09  2:32  3:43   33   52:21 11.8  2:16   32   28:45 11:30 1:42:12 
   34  435 Stacy Avery             Minnetonka         MN  41   30 15:19  2:34  4:49   31   44:47 13.8  3:43   34   36:23 14:33 1:44:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Jeff Silvernale         The Pocono Mountai PA  46    5  9:58  1:40  1:13    1   27:11 22.7  1:03    2   15:59  6:24   55:23 
    2  333 Tim Keppers             Duluth             MN  48    2  8:28  1:25  1:32    2   27:29 22.5  1:15    3   18:11  7:17   56:52 
    3  292 Daniel Duff             Duluth             MN  48    3  9:08  1:32  1:58    3   30:25 20.3  1:15    1   15:52  6:21   58:35 
    4  282 Mike Comstock           Centerville        MN  45    4  9:47  1:38  1:29    4   31:23 19.7  1:39    4   18:20  7:20 1:02:36 
    5  278 Quinn Carmichael        Duluth             MN  45    7 10:26  1:45  2:41    5   32:18 19.1  1:43    8   19:47  7:55 1:06:53 
    6  360 Anthony Melton          Champlin           MN  46    9 12:32  2:06  1:56    7   33:42 18.3  1:50    9   19:55  7:58 1:09:53 
    7  310 Wayne Graves            Brookston          MN  47   10 12:43  2:08  2:30    8   33:44 18.3  1:38    7   19:25  7:46 1:09:58 
    8  417 Keith Tuominen          Mission Viejo      CA  49    8 12:24  2:05  2:57    9   34:13 18.1  2:07    6   19:23  7:46 1:11:02 
    9  375 Charles Palokangas      Saginaw            MN  49   11 13:33  2:16  1:34   10   36:37 16.9  1:07    5   19:04  7:38 1:11:53 
   10  369 John Nohner-Black       Vadnais Heights    MN  48    6 10:16  1:43  2:38    6   33:26 18.5  2:49   13   25:42 10:17 1:14:50 
   11  381 Brian Piekarski         Grand Rapids       MN  46   13 15:16  2:33  2:28   12   37:29 16.5  1:35   10   21:08  8:28 1:17:54 
   12  298 Matt Evans              Eau Claire         WI  46    1  8:17  1:24  1:45   14   45:20 13.6  2:02   12   24:16  9:43 1:21:38 
   13  362 Jordan Moe              Staples            MN  46   12 14:35  2:27  3:00   11   36:51 16.8  1:20   14   26:00 10:24 1:21:45 
   14  352 Andrew Leung            Plymouth           MN  45   14 16:58  2:51 15:26   13   40:45 15.2  3:42   11   23:58  9:36 1:40:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  557 Sondra Mowers           Duluth             MN  48    1 10:00  1:41  1:43    1   30:35 20.2  1:23    2   20:27  8:11 1:04:07 
    2  440 Linda Belanger          Ifalls             MN  45    4 12:16  2:03  1:24    3   34:58 17.7  1:14    1   20:00  8:00 1:09:51 
    3  187 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  47    2 10:13  1:43  2:23    2   32:47 18.9  2:21    8   23:08  9:16 1:10:50 
    4  487 Marie Garbe             Woodbury           MN  49    3 12:11  2:03  2:57    7   37:33 16.5  1:56    5   22:28  8:59 1:17:02 
    5  498 Kara Hanson             Duluth             MN  47    6 12:30  2:06  2:01    8   37:40 16.4  2:07    9   23:15  9:18 1:17:31 
    6  447 Cheri Boreen            Superior           WI  45    7 14:08  2:22  3:36    9   38:06 16.2  1:48    4   22:07  8:51 1:19:44 
    7  520 Renee Keppers           Duluth             MN  48   10 15:36  2:37  2:55    5   36:12 17.1  2:14    6   22:55  9:10 1:19:51 
    8  167 Lynn Howard             Hermantown         MN  45    5 12:24  2:05  3:37   10   39:33 15.6  1:58   11   23:39  9:28 1:21:09 
    9  586 Dawn Ross               Duluth             MN  47   14 23:02  3:51  2:18    4   36:06 17.1  1:27    3   20:28  8:12 1:23:19 
   10  583 Cathy Richardson        Stillwater         MN  47    8 14:33  2:26  2:12   12   43:01 14.4  1:43   10   23:19  9:20 1:24:46 
   11  514 Patti Jennings          Menomonie          WI  45    9 14:35  2:27  6:41   11   39:55 15.5  2:36    7   22:59  9:12 1:26:44 
   12  567 Vicki Ostendorf         St Paul            MN  47   12 17:43  2:58  2:54    6   36:49 16.8  2:29   14   30:38 12:16 1:30:31 
   13  550 Diane Marshall          Duluth             MN  49   15 23:16  3:54  4:48   13   44:52 13.8  1:22   12   25:14 10:06 1:39:29 
   14  506 Sheri Henck             Star Prairie       WI  47   13 20:45  3:28  3:17   14   45:58 13.4  2:32   13   30:11 12:05 1:42:42 
   15  429 Sue Adams               Brooklyn Park      MN  49   11 15:53  2:40  6:16   15   52:06 11.9  3:39   15   41:41 16:41 1:59:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  649 David Goldberg          Excelsior          MN  52    1  7:50  1:19  1:11    1   29:19 21.1  1:04    1   17:11  6:53   56:34 
    2  359 Jeff Melby              Bloomington        MN  53    2  9:36  1:37  1:59    2   29:53 20.7  1:11    3   18:46  7:31 1:01:23 
    3  251 Rick Abrahamson         Andover            MN  50    4  9:50  1:39  2:23    4   31:34 19.6  1:11    8   20:14  8:06 1:05:10 
    4  650 Mike Teitelbaum         Duluth                 53    8 12:20  2:04  1:27    6   31:50 19.4  1:21    4   18:48  7:31 1:05:44 
    5  336 Kevin Kervina           Duluth             MN  51    7 12:05  2:02  1:30    3   31:18 19.7  1:21    6   19:35  7:50 1:05:48 
    6  287 Timothy Degrado         Rochester          MN  52    5 10:13  1:43  3:17    5   31:37 19.5  2:47    2   18:19  7:20 1:06:12 
    7  270 Robert Boman            Duluth             MN  53    3  9:39  1:37  1:59   10   34:52 17.7  1:29    5   19:30  7:48 1:07:26 
    8  317 Doug Happy              Duluth             MN  54   16 14:05  2:22  2:18    9   33:20 18.5  1:03    7   19:54  7:58 1:10:39 
    9  271 Tom Boman               Elmira             NY  54    6 11:29  1:56  2:30   11   35:38 17.3  2:05   10   20:28  8:12 1:12:08 
   10  319 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  51   11 13:06  2:12  3:52    8   33:01 18.7  3:05   11   20:59  8:24 1:14:01 
   11  340 Paul Kovach             Duluth             MN  51   10 12:50  2:09  2:23    7   32:20 19.1  2:02   15   24:42  9:53 1:14:16 
   12  332 Ron Jyring              Bismarck           ND  53   13 13:16  2:13  2:47   14   37:26 16.5  1:52   12   22:04  8:50 1:17:24 
   13  392 Tom Richardson          Stillwater         MN  50   18 16:52  2:50  2:05   12   36:25 17.0  1:50    9   20:17  8:07 1:17:28 
   14  344 Kevin Kretsch           Plymouth           MN  53   12 13:15  2:13  2:45   15   39:23 15.7  1:32   13   23:59  9:36 1:20:51 
   15  326 Don Hickman             Merrifield         MN  53   14 13:37  2:17  4:04   13   37:19 16.6  2:46   18   29:28 11:47 1:27:10 
   16  257 Jim Anderson            Duluth             MN  52   17 15:04  2:32  4:04   16   41:48 14.8  2:52   16   28:07 11:15 1:31:52 
   17  291 John Duball             Rochester          MN  51    9 12:46  2:08 10:43   17   42:11 14.7  3:55   17   28:20 11:20 1:37:52 
   18  303 Jeff Funk               Duluth             MN  50   19 18:16  3:03  3:19   19   51:35 12.0  1:44   14   24:02  9:37 1:38:54 
   19  639 Michael Ward            Saint Croix Falls  WI  51   15 14:01  2:21  4:49   18   44:29 13.9  3:32   19   42:29 17:00 1:49:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  563 Gina Oesterreich        Marine On Saint Cr MN  50    3 13:20  2:14  2:18    2   37:09 16.6  2:01    3   23:49  9:32 1:18:35 
    2  628 Sue Watt                Esko               MN  53    1 12:48  2:09  1:56    4   39:07 15.8  2:12    1   23:31  9:25 1:19:31 
    3  510 Anne Howard             Superior           WI  53    4 13:53  2:20  3:35    5   39:29 15.7  2:03    2   23:46  9:31 1:22:45 
    4  609 Gina Swanson            Saginaw            MN  50    7 15:14  2:33  2:49    3   39:00 15.8  1:40    6   27:07 10:51 1:25:48 
    5  462 Nancy Day               Cottage Grove      MN  52    6 14:48  2:29  3:15    6   43:17 14.3  2:07    5   27:02 10:49 1:30:27 
    6  481 Judi Fluger             St Paul            MN  51   11 17:43  2:58  2:54    1   36:48 16.8  2:31    8   30:37 12:15 1:30:31 
    7  450 Juliane Bromley         Plymouth           MN  54   10 17:25  2:55  3:20    7   43:46 14.1  2:06    4   26:12 10:29 1:32:47 
    8  587 Laureen L. Ross Mccalib St. Paul           MN  54    8 15:23  2:35  3:24    8   46:51 13.2  2:15    7   29:09 11:40 1:37:00 
    9  512 Nancy Hupp              Minneapolis        MN  54    2 13:14  2:13  6:24    9   53:39 11.5  3:39   10   32:50 13:08 1:49:44 
   10  454 Julie Cartland          Watertown          MN  50    5 14:31  2:26  2:17   11   56:27 10.9  2:36   12   38:57 15:35 1:54:46 
   11  490 Patricia George         Carlton            MN  50   12 22:05  3:42  8:40   10   53:44 11.5  3:13    9   31:47 12:43 1:59:27 
   12  603 Caroline Sorensen       Roseau             MN  51    9 17:20  2:54  2:56   12 1:19:12  7.8  2:07   11   36:05 14:26 2:17:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  636 Jim Miner               Duluth             MN  57    1  9:56  1:40  1:52    1   31:02 19.9  1:35    1   20:06  8:03 1:04:29 
    2  414 Bill Stroozas           Duluth             MN  56    2 10:06  1:42  1:49    3   36:19 17.0  1:47    2   20:10  8:04 1:10:09 
    3  370 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  56    3 11:36  1:57  3:43    2   34:33 17.9  3:01    3   24:36  9:51 1:17:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  430 Penny Agar              Duluth             MN  58    1 12:39  2:07  2:30    2   40:17 15.3  1:50    1   24:12  9:41 1:21:27 
    2  518 Martha Keaveny          Westminster        CO  57    5 13:48  2:19  3:09    1   39:35 15.6  2:28    5   28:47 11:31 1:27:44 
    3  527 Lois Kubow              Duluth             MN  59    3 13:18  2:14  3:06    4   45:30 13.6  1:30    2   25:08 10:03 1:28:30 
    4  439 Joan Beissel            Dixon              IL  57    2 12:51  2:09  3:47    3   44:44 13.8  2:01    3   26:15 10:30 1:29:37 
    5  538 Kathy Loke              Duluth             MN  55    6 14:46  2:29  4:30    6   47:25 13.0  1:38    4   26:26 10:35 1:34:44 
    6  458 Sarah Cook-Burton       Rosemount          MN  55    7 20:13  3:23  4:18    7 1:03:09  9.8  3:01    6   35:53 14:22 2:06:33 
    7  620 Susan Mattis Turnham    Duluth             MN  57    4 13:19  2:14  5:17    5   46:16 13.4  9:46                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  313 Marcus Gustafson        Minneapolis        MN  61    1 10:20  1:44  2:16    1   35:22 17.5  2:11    5   22:36  9:03 1:12:43 
    2  386 Rick Raimo              Duluth             MN  63    2 10:39  1:47  2:34    4   37:31 16.5  2:48    6   24:21  9:45 1:17:53 
    3  330 Howard Ingle            Salt Lake City     UT  62    6 13:11  2:13  4:35    2   36:15 17.0  2:45    3   22:26  8:59 1:19:09 
    4  416 George Sweezy           Duluth             MN  60    7 16:06  2:42  4:24    3   37:02 16.7  2:58    1   21:18  8:31 1:21:46 
    5  397 Russ Schumacher         Duluth             MN  60    8 17:14  2:53  3:31    6   43:05 14.3  1:31    4   22:27  8:59 1:27:47 
    6  396 Charles Schumacher      Duluth             MN  61    4 12:30  2:06  5:01    7   47:53 12.9  2:44    2   21:53  8:46 1:29:59 
    7  290 Jim Douglass            Lake Elmo          MN  64    5 13:03  2:11  3:50    5   42:40 14.5  2:35    7   28:40 11:28 1:30:47 
    8  262 John Beintema           Bloomington        MN  60    3 11:42  1:58  4:38    8   49:30 12.5  4:36    8   38:06 15:15 1:48:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  615 Carole Torreano         Largo              FL  64    1 12:57  2:10  2:44    1   36:24 17.0  2:01    1   26:14 10:30 1:20:17 
    2  631 Nancy Young             Minneapolis        MN  61    2 17:05  2:52  4:17    2   45:32 13.6  2:11    3   32:17 12:55 1:41:19 
    3  479 Kathleen Favata         Wheaton            IL  60    3 22:06  3:42  8:40    3   53:39 11.5  3:17    2   31:47 12:43 1:59:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  339 Lyle Koivisto           Saginaw            MN  67    3 15:44  2:38  3:01    1   35:58 17.2  1:25    2   26:58 10:48 1:23:04 
    2  410 Bill Spang              Duluth             MN  66    1 11:31  1:56  3:33    4   41:09 15.0  2:14    1   26:16 10:31 1:24:41 
    3  350 Richard Lebeau          Largo              FL  69    2 13:12  2:13  3:24    2   39:02 15.8  2:13    3   29:04 11:38 1:26:54 
    4  323 Richard Hellman         Indianapolis       IN  68    4 24:29  4:06  5:29    3   40:35 15.2  5:13    4   36:24 14:34 1:52:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  552 Connie Meek             Hayward            WI  66    1 14:30  2:26  3:18    1   39:18 15.7  3:07    1   23:24  9:22 1:23:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        406
Total Number of Team Finishers:            0
Total Number of Individual Finishers:    374
Number of Male   Finishers:              177
Number of Female Finishers:              197
Did not Finish Race or Did Not Start:     32