Duluth , MN
8/5/2012

race logo
other races










					                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                    Pike Lake AAA Golf and Beach Club - Duluth, MN - August 5, 2012
                                                .8 Mile Swim, 20.6 Mile Bike, 5 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10      1 Brian Bich              Duluth             MN  46 M     6 18:43  1:20  1:04    1   51:50 23.8  0:48    3   28:29  5:42 1:40:52 
    2   1/20     99 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M     2 17:13  1:14  1:12    3   53:17 23.2  0:45    7   30:07  6:02 1:42:31 
    3   2/10      2 Rhett Bonner            Duluth             MN  48 M     9 18:58  1:21  0:51    2   51:51 23.8  0:58   22   31:59  6:24 1:44:35 
    4   1/20     42 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38 M     4 17:30  1:15  1:29    7   55:47 22.2  1:10   32   32:56  6:36 1:48:51 
    5   1/11    122 Ben Trnka               Roseville          MN  24 M    10 19:33  1:24  1:33    6   55:45 22.2  0:59   17   31:28  6:18 1:49:15 
    6   2/20    121 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  32 M     8 18:46  1:20  1:30   21   58:22 21.2  1:04    8   30:09  6:02 1:49:49 
    7   1/10     69 Thomas Krenz            Chisago City       MN  51 M    22 21:15  1:31  1:52    5   55:27 22.3  1:24   10   30:26  6:06 1:50:22 
    8   3/10      7 Leon Ball               Minneapolis        MN  47 M    24 21:23  1:32  1:57   11   56:47 21.8  1:05    5   29:22  5:53 1:50:32 
    9   2/20     52 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35 M    35 22:12  1:35  1:36    4   54:21 22.7  1:11   19   31:28  6:18 1:50:47 
   10   2/11     75 Nick Madrinich          Chaska             MN  23 M     1 17:08  1:13  1:33   31   59:31 20.8  0:58   35   33:26  6:42 1:52:33 
   11   1/15    112 Bradley Sipley          Minneapolis        MN  28 M    15 20:37  1:28  2:02   18   58:03 21.3  1:10   14   31:10  6:14 1:52:59 
   12   3/20     12 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  37 M    52 23:42  1:41  1:45    9   56:25 21.9  1:04   12   30:34  6:07 1:53:28 
   13   1/10    179 Elaine Nelson           Duluth             MN  33 F    58 24:06  1:43  1:42   15   57:33 21.5  1:36    4   29:15  5:51 1:54:10 
   14   2/15    118 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  28 M    16 20:44  1:29  1:20   19   58:06 21.3  1:16   29   32:47  6:34 1:54:12 
   15   3/11     49 Chaz Heikkila           Duluth             MN  21 M    28 21:36  1:33  1:44   48 1:01:34 20.1  1:07    2   28:20  5:40 1:54:20 
   16   1/11     63 Bill Kelley             Wrenshall          MN  40 M    47 23:18  1:40  2:17    8   56:24 21.9  1:17   21   31:58  6:24 1:55:11 
   17   3/20     92 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30 M    78 24:59  1:47  1:29   14   57:20 21.6  1:16   11   30:27  6:06 1:55:30 
   18   3/15    101 Paul Rockwood           Superior           WI  25 M    81 25:08  1:48  2:05   12   57:01 21.7  1:41    6   29:46  5:58 1:55:38 
   19   4/20     39 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  36 M    25 21:24  1:32  2:00   23   58:59 21.0  1:07   24   32:18  6:28 1:55:46 
   20   2/11     50 Jay Heikkila            Delano             MN  44 M    14 20:37  1:28  1:47   34   59:45 20.7  1:19   26   32:29  6:30 1:55:55 
   21   4/20     16 Eric Carder             Breezy Point       MN  33 M    63 24:18  1:44  1:45   17   57:51 21.4  1:14   16   31:22  6:17 1:56:27 
   22   4/11     27 Reilly Dougherty        Hibbing            MN  22 M     3 17:16  1:14  1:36   81 1:05:38 18.8  1:07   13   30:54  6:11 1:56:28 
   23   5/20    239 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35 M    20 21:08  1:31  1:42   29   59:21 20.8  1:02   34   33:18  6:40 1:56:30 
   24   5/20     74 Byron Lubenkov          Minneapolis        MN  31 M    17 20:57  1:30  1:38   41 1:00:41 20.4  1:10   27   32:38  6:32 1:57:02 
   25   3/11    131 Pete Webster            Minneapolis        MN  41 M     5 17:37  1:16  1:36   53 1:02:12 19.9  1:10   54   35:03  7:01 1:57:35 
   26   6/20    105 Ryan Saline             Cloquet            MN  38 M    74 24:46  1:46  1:32   10   56:31 21.9  0:52   45   34:07  6:50 1:57:46 
   27   4/10     64 John Kelley             Duluth             MN  49 M    38 22:29  1:36  1:59   20   58:17 21.2  1:12   44   34:05  6:49 1:58:01 
   28   5/10     55 Chuck Jensen            Anoka              MN  46 M    12 20:20  1:27  1:59   32   59:31 20.8  1:34   51   34:42  6:57 1:58:05 
   29   4/11     57 Greg Johnson            Hermantown         MN  40 M    79 25:01  1:47  1:38   28   59:20 20.8  1:27   15   31:21  6:17 1:58:45 
   30   1/10    185 Jessica Rossing         Duluth             MN  27 F    32 22:01  1:34  1:16   58 1:02:35 19.7  1:01   23   32:02  6:25 1:58:53 
   31   6/10     89 Ian Nemerov             Edina              MN  47 M    21 21:12  1:31  2:45   37 1:00:02 20.6  1:16   39   33:46  6:46 1:59:00 
   32   1/8      51 Ted Heikkila            Duluth             MN  19 M    51 23:35  1:41  2:20   74 1:04:33 19.1  0:52    1   27:43  5:33 1:59:01 
   33   1/13    238 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  35 F    62 24:14  1:44  1:37   35   59:47 20.7  0:51   28   32:45  6:33 1:59:13 
   34   7/20     88 Grant Nelson            Duluth             MN  37 M   101 26:25  1:53  1:44   33   59:36 20.7  1:15    9   30:24  6:05 1:59:22 
   35   2/10    127 Kirk Vesterstein        Duuth              MN  51 M    69 24:38  1:45  2:00   27   59:11 20.9  1:13   30   32:48  6:34 1:59:47 
   36   5/11     26 Damon Dougherty         Hibbing            MN  22 M     7 18:44  1:20  2:15   26   59:10 20.9  1:38   93   38:02  7:37 1:59:47 
   37   3/10     29 Phil Elkie              Gorham             ON  52 M    18 21:00  1:30  1:33   30   59:31 20.8  1:32   76   36:41  7:21 2:00:15 
   38   8/20     15 Mike Cahill             Janesville         MN  36 M    48 23:26  1:40  1:46   60 1:02:46 19.7  1:06   20   31:48  6:22 2:00:50 
   39   1/6     143 Leanne Bronson          Superior           WI  42 F    60 24:08  1:43  1:24   24   59:02 20.9  1:07   59   35:54  7:11 2:01:33 
   40   1/9     173 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47 F    26 21:31  1:32  1:27   63 1:03:04 19.6  1:08   50   34:30  6:54 2:01:39 
   41   2/8     128 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  19 M    11 20:17  1:27  1:46   61 1:02:49 19.7  1:01   70   36:18  7:16 2:02:09 
   42   1/3      65 Neil King               Nevis              MN  63 M    54 23:51  1:42  1:36   36   59:58 20.6  1:12   61   35:55  7:11 2:02:30 
   43   1/15    108 Bill Schmitt            Duluth             MN  59 M    40 22:35  1:37  2:13   13   57:03 21.7  1:30  102   39:19  7:52 2:02:37 
   44   2/13    181 Kerri Persons           Duluth             MN  37 F    44 23:00  1:38  1:41   43 1:00:55 20.3  1:15   63   36:02  7:13 2:02:51 
   45   2/15     56 Doug Johnson            Minneapolis        MN  55 M    45 23:11  1:39  1:51   45 1:01:11 20.2  1:33   57   35:33  7:07 2:03:18 
   46   9/20     25 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  36 M    82 25:12  1:48  2:04   44 1:01:04 20.2  1:54   47   34:15  6:51 2:04:26 
   47   2/10    166 Erin Holznagel          Richfield          MN  27 F    93 25:50  1:51  1:47   56 1:02:16 19.9  1:16   36   33:38  6:44 2:04:45 
   48   4/15     72 Bryan Larison           St. Paul           MN  29 M   126 28:08  2:00  3:08   38 1:00:29 20.4  1:42   18   31:28  6:18 2:04:52 
   49   3/15    119 David Swanson           St. Paul           MN  55 M    67 24:36  1:45  1:43   52 1:02:08 19.9  1:29   56   35:28  7:06 2:05:22 
   50   2/10    164 Angel Hohenstein        Duluth             MN  34 F    88 25:26  1:49  2:35   67 1:03:30 19.5  1:37   25   32:19  6:28 2:05:25 
   51   2/3      86 Duane Millslagle        Duluth             MN  62 M    71 24:40  1:46  2:00   47 1:01:27 20.1  1:23   62   35:57  7:12 2:05:25 
   52   4/10    240 David Diamond           Milwaukee          WI  53 M    34 22:11  1:35  2:12   64 1:03:20 19.5  1:29   71   36:19  7:16 2:05:29 
   53   6/11     84 Joey Mercier            Thunder Bay        ON  24 M   120 27:41  1:58  1:35   39 1:00:31 20.4  1:35   49   34:27  6:54 2:05:47 
   54   5/11     24 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  40 M    92 25:47  1:50  2:11   16   57:35 21.5  1:19  100   39:12  7:51 2:06:02 
   55   3/10    162 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  26 F    42 22:46  1:37  1:37   73 1:04:27 19.2  1:17   64   36:05  7:13 2:06:10 
   56   3/13    177 Christina Meier         Minneapolis        MN  35 F    30 21:51  1:34  1:47   46 1:01:23 20.1  1:07  108   40:06  8:02 2:06:11 
   57   6/11     45 Peter Hagen             Apple Valley       MN  44 M    23 21:23  1:32  1:55   80 1:05:34 18.9  1:20   69   36:15  7:15 2:06:24 
   58   7/11     13 Lee Brown               Maple              WI  20 M   105 26:35  1:54  1:54   57 1:02:25 19.8  1:21   46   34:15  6:51 2:06:28 
   59   3/10    148 Tiffany Carlson         Duluth             MN  32 F    65 24:24  1:44  1:44   85 1:06:00 18.7  1:12   33   33:10  6:38 2:06:29 
   60   6/20     43 Bennett Goiffon         Minneapolis        MN  31 M    75 24:46  1:46  2:20   66 1:03:26 19.5  0:59   53   35:00  7:00 2:06:30 
   61   8/11     21 Matt Davis              Grand Rapids       MN  24 M   129 28:29  2:02  3:21   25   59:04 20.9  1:23   52   34:54  6:59 2:07:09 
   62   7/11     73 Corey Lebrasseur        Cloquet            MN  42 M   108 26:49  1:55  1:52   62 1:02:56 19.6  1:47   42   33:58  6:48 2:07:20 
   63   4/10    232 Jennifer Parker         Iowa City          IA  25 F    19 21:04  1:30  1:36   84 1:06:00 18.7  1:35   86   37:17  7:28 2:07:30 
   64   9/11    110 Daniel Sebo             Winona             MN  24 M   103 26:29  1:53  2:25   50 1:01:57 20.0  1:27   55   35:23  7:05 2:07:39 
   65   3/8      66 Georg Kippenhan         Weinheim               18 M    53 23:43  1:42  1:54   75 1:04:45 19.1  1:00   77   36:43  7:21 2:08:03 
   66   7/10    129 Kirk Walker             Elmhurst           IL  45 M    86 25:20  1:48  1:47   69 1:03:44 19.4  1:02   67   36:13  7:15 2:08:04 
   67   7/20    104 John Rusch              Greenwood Village  CO  30 M   107 26:48  1:55  1:57   22   58:30 21.1  1:08  109   40:09  8:02 2:08:31 
   68   5/15     90 Adam Olson              Fargo              ND  25 M    96 25:56  1:51  1:42   65 1:03:21 19.5  1:39   60   35:54  7:11 2:08:31 
   69   8/20     14 Gavin Burke             Lake Forest        IL  32 M    59 24:07  1:43  2:15   59 1:02:43 19.7  2:36   81   37:07  7:26 2:08:46 
   70   6/15    116 Greg Spoelhof           Duluth             MN  27 M    98 26:01  1:51  3:02   49 1:01:42 20.0  2:02   68   36:14  7:15 2:08:59 
   71   9/20     67 Michael Konobeck        Blaine             MN  33 M   113 27:05  1:56  2:30   55 1:02:14 19.9  1:18   79   36:54  7:23 2:09:59 
   72   8/10    647 Skeeter Moore           Duluth             MN  49 M    70 24:39  1:45  1:35   51 1:02:04 19.9  1:37  110   40:24  8:05 2:10:16 
   73  10/20     53 Adam Huskey             Richfield          MN  37 M    87 25:21  1:48  1:56   76 1:04:47 19.1  1:26   88   37:31  7:31 2:10:59 
   74  11/20     48 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38 M    68 24:37  1:45  2:28   54 1:02:14 19.9  1:38  113   40:42  8:09 2:11:37 
   75   4/13    149 Gina Chavez             Crystal            MN  38 F    46 23:14  1:39  2:26   87 1:06:15 18.7  1:49   94   38:10  7:38 2:11:51 
   76   8/11     54 George Jennings         Hermantwon         MN  42 M   122 27:48  1:59  2:25   95 1:06:58 18.5  1:07   37   33:38  6:44 2:11:53 
   77   2/9     188 Cindy Schlafmann        Champlin           MN  46 F    57 24:03  1:43  1:43   82 1:05:43 18.8  1:43   98   38:52  7:47 2:12:01 
   78  12/20     32 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  38 M    90 25:37  1:50  1:39  100 1:08:07 18.1  1:17   58   35:38  7:08 2:12:17 
   79   1/5     190 Sarah Sigford           Duluth             MN  23 F    94 25:52  1:51  1:44   79 1:05:32 18.9  1:22   92   37:52  7:35 2:12:20 
   80   9/11    134 Anthony Yung            Duluth             MN  42 M    27 21:32  1:32  2:18   96 1:07:29 18.3  1:24  105   39:41  7:57 2:12:21 
   81   4/10    169 Heather Huseth          Ramsey             MN  32 F    72 24:43  1:46  2:23   83 1:05:50 18.8  1:58   87   37:29  7:30 2:12:22 
   82   7/15    242 Joe Bottwell            Minneapolis        MN  28 M   124 27:53  1:59        185 1:47:49 11.5  1:34   48   34:21  6:53 2:12:23 
   83   1/2     161 Annie Harvieux          Duluth             MN  18 F    37 22:24  1:36  2:11  102 1:08:43 18.0  1:42   89   37:35  7:31 2:12:34 
   84   2/6     201 Jessica Wilson          Shorewood          MN  42 F    99 26:03  1:51  3:45   98 1:07:41 18.3  2:12   38   33:40  6:44 2:13:18 
   85   3/9     237 Kris Kolenz             Duluth             MN  46 F    84 25:15  1:48  2:18   77 1:05:11 19.0  1:57  104   39:21  7:53 2:14:00 
   86   8/15     61 Mike Joseph             Minnetonka         MN  29 M   102 26:27  1:53  2:38   88 1:06:18 18.6  1:35   82   37:09  7:26 2:14:04 
   87   5/10    109 James Schultz           Shorewood          MN  50 M    73 24:45  1:46  3:38   42 1:00:46 20.3  2:54  122   42:10  8:26 2:14:10 
   88   5/10    142 Robin Brandt            Minneapolis        MN  33 F   106 26:36  1:54  2:03   90 1:06:27 18.6  1:53   85   37:16  7:28 2:14:14 
   89   4/9     158 Lori Green              Fort Frances       ON  49 F    61 24:11  1:44  2:30   72 1:04:26 19.2  2:00  118   41:39  8:20 2:14:44 
   90   5/10    155 Melissa Gillard         Thunder Bay        ON  27 F    66 24:36  1:45  2:36   91 1:06:39 18.5  1:18  106   39:44  7:57 2:14:51 
   91  13/20     60 Peter Jokinen           Mellen             WI  36 M   115 27:11  1:56  2:09   78 1:05:18 18.9  1:06   99   39:11  7:51 2:14:53 
   92  14/20     30 Ryan Engle              Minneapolis        MN  36 M    80 25:02  1:47  2:42  105 1:09:16 17.8  1:34   72   36:30  7:18 2:15:02 
   93   6/10     94 Glen Perkins            Edina              MN  54 M    76 24:49  1:46  2:44   71 1:04:14 19.2  2:53  111   40:39  8:08 2:15:18 
   94   4/15     71 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  55 M    29 21:37  1:33  2:35  126 1:12:44 17.0  2:02   84   37:11  7:27 2:16:06 
   95   6/10    200 Kari Wiklund            Ankeny             IA  27 F    43 22:55  1:38  1:33  114 1:11:12 17.4  1:34  103   39:21  7:53 2:16:33 
   96  15/20     96 Shannon Pring           Cloquet            MN  36 M    83 25:13  1:48  2:19  108 1:09:58 17.7  2:15   83   37:09  7:26 2:16:53 
   97   7/10    152 Amy Flessert            Superior           WI  28 F    13 20:31  1:28  3:38  137 1:13:57 16.7  1:47   80   37:02  7:25 2:16:53 
   98   5/13    182 Sarah Pitts             Minneapolis        MN  36 F    36 22:18  1:36  3:36  116 1:11:45 17.2  1:54   90   37:38  7:32 2:17:09 
   99   7/10     11 Dave Brandt             Rochester          MN  54 M   117 27:21  1:57  4:46   40 1:00:38 20.4  1:36  131   43:10  8:38 2:17:30 
  100  10/11     93 Matthew Palmquist       Duluth             MN  22 M   127 28:13  2:01  4:03   92 1:06:40 18.5  2:00   78   36:52  7:23 2:17:46 
  101  10/11     33 Jon Fagerness           Blaine             MN  41 M    41 22:45  1:37  2:22  104 1:09:07 17.9  1:35  121   42:01  8:25 2:17:47 
  102   9/10    236 Darrel Henry            Murdock            MN  46 M   130 29:00  2:04  2:52   99 1:07:58 18.2  1:37   75   36:37  7:20 2:18:02 
  103   6/10    140 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32 F   116 27:15  1:57  2:09  106 1:09:27 17.8  1:36   96   38:25  7:41 2:18:50 
  104   4/8     103 Andy Rudberg            Hibbing            MN  17 M   156 31:58  2:17  2:15  110 1:10:07 17.6  1:06   41   33:51  6:47 2:19:15 
  105   5/8     107 Lukas Schmidt           Weinheim               18 M    64 24:19  1:44  2:57  123 1:12:38 17.0  1:00   97   38:42  7:45 2:19:34 
  106   9/15    635 Curtis Sahli            Duluth             MN  27 M   161 33:04  2:21  2:41   68 1:03:39 19.4  1:45  101   39:15  7:51 2:20:22 
  107   6/8      47 Owen Haugen             Foxboro            WI  18 M    85 25:18  1:48  3:18  142 1:14:48 16.5  1:55   73   36:31  7:19 2:21:47 
  108   7/8      20 Anthony Cotter          Duluth             MN  18 M   136 29:42  2:07  2:53  111 1:10:12 17.6  2:28   74   36:34  7:19 2:21:47 
  109   3/6     197 Kristin Walch           Duluth             MN  42 F    33 22:05  1:35  2:08  132 1:13:27 16.8  1:46  124   42:32  8:31 2:21:56 
  110   2/2     139 Amy Biancoamyb          Ely                MN  17 F   121 27:44  1:59  2:59  130 1:13:14 16.9  1:52   66   36:10  7:14 2:21:58 
  111   8/8      77 William Maki            Hibbing            MN  17 M   154 31:31  2:15  2:51  122 1:12:19 17.1  2:56   31   32:54  6:35 2:22:29 
  112   5/15    124 David Turnham           Duluth             MN  56 M    91 25:42  1:50  2:31  115 1:11:15 17.3  1:39  117   41:33  8:19 2:22:39 
  113  10/20     76 Kristopher Maestas      Robbinsdale        MN  34 M   158 32:34  2:19  3:52   89 1:06:19 18.6  2:06   95   38:13  7:39 2:23:03 
  114   6/15    132 Terry Wiens             Duluth             MN  55 M   134 29:30  2:06  2:36  121 1:12:10 17.1  1:33   91   37:44  7:33 2:23:30 
  115   7/15    135 Mark Zornig             Asheville          NC  58 M   147 30:49  2:12  3:50   70 1:03:59 19.3  2:15  127   42:44  8:33 2:23:35 
  116  11/20     22 Aaron Day               St. Paul           MN  34 M   150 30:56  2:12  2:42   94 1:06:56 18.5  1:53  116   41:23  8:17 2:23:48 
  117   6/13    163 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36 F   118 27:27  1:57  2:08  119 1:12:03 17.2  1:23  119   41:52  8:23 2:24:52 
  118   7/10    193 Sarah Skolness          Duluth             MN  30 F    50 23:29  1:41  2:38  127 1:13:01 16.9  2:01  132   43:47  8:46 2:24:55 
  119   1/4     186 Mary Sands              Saint Paul         MN  51 F   135 29:36  2:07  1:51  128 1:13:08 16.9  1:28  107   39:58  8:00 2:25:57 
  120  12/20     44 Matti Gurney            Minneapolis        MN  33 M   128 28:22  2:01  2:54  112 1:10:16 17.6  2:07  126   42:43  8:33 2:26:20 
  121   3/3       6 Mark D. Anderson        Lombard            IL  60 M    77 24:53  1:47  3:39  101 1:08:40 18.0  3:18  144   45:53  9:11 2:26:21 
  122   8/10    189 Crystal Scuffy          Eveleth            MN  34 F   114 27:11  1:56  2:36  113 1:10:52 17.4  1:54  133   43:57  8:48 2:26:27 
  123   8/15     95 Walt Prahl              Duluth             MN  59 M   139 29:59  2:08  2:14   86 1:06:13 18.7  1:38  147   46:48  9:22 2:26:51 
  124   8/10     38 Dale Forde              Golden Valley      MN  54 M    39 22:34  1:37  2:00  176 1:27:01 14.2  1:24   43   34:04  6:49 2:27:01 
  125   4/6     170 Marlo Johnson Crosby    Hermantown         MN  42 F   144 30:31  2:11  2:38  153 1:18:49 15.7  1:54   40   33:51  6:47 2:27:42 
  126   9/10     41 Troy Geheren            Dayton             MN  51 M   143 30:31  2:10  2:21   93 1:06:41 18.5  2:26  146   46:23  9:17 2:28:19 
  127  13/20    126 Benjamin Utter          St. Paul           MN  33 M   141 30:19  2:10  2:38  107 1:09:52 17.7  1:59  135   44:06  8:50 2:28:52 
  128   9/15      3 Rick Agar               Duluth             MN  58 M    97 25:58  1:51  2:46  135 1:13:45 16.8  1:15  140   45:19  9:04 2:29:01 
  129  14/20     91 Jonathan Olson          Minneapolis        MN  32 M   137 29:47  2:07  2:23  156 1:19:07 15.6  1:41   65   36:07  7:14 2:29:04 
  130   2/4     168 Debra Hultman           Ely                MN  51 F   123 27:50  1:59  2:13  149 1:16:54 16.1  1:34  112   40:41  8:09 2:29:09 
  131   5/9     154 Susan Frericks          Silver Bay         MN  45 F    56 23:53  1:42  2:33  150 1:16:58 16.1  2:55  130   43:05  8:37 2:29:22 
  132   7/13    184 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  39 F   109 26:55  1:55  2:40  129 1:13:11 16.9                          2:29:29 
  133  15/20     62 Douglas Jurcich         Eden Prairire      MN  32 M   148 30:50  2:12  2:42   97 1:07:32 18.3  1:18  149   47:13  9:27 2:29:34 
  134   2/5     231 Jennna Holcombe         Superior           MN  23 F    49 23:27  1:40  2:46  148 1:16:30 16.2  2:10  138   44:50  8:58 2:29:41 
  135  10/10    106 Chris Sandford          Rosemount          MN  45 M    55 23:53  1:42  3:28  146 1:15:52 16.3  2:08  136   44:37  8:56 2:29:56 
  136   8/13    203 Gina Zezulka            Esko               MN  35 F   138 29:59  2:08  2:54  131 1:13:19 16.9  2:06  125   42:40  8:32 2:30:56 
  137  10/15      8 Thomas Beissel          Dixon              IL  58 M   119 27:34  1:58  4:02  109 1:10:00 17.7  2:07  158   48:21  9:41 2:32:02 
  138   3/4     145 Abbe Burke              Lake Forest        IL  54 F   110 26:56  1:55  4:38  118 1:12:02 17.2  2:46  145   46:05  9:13 2:32:24 
  139  16/20     58 Jeffrey Johnson         Hudson             WI  30 M   140 30:04  2:09  3:48  144 1:15:48 16.3  2:04  115   40:59  8:12 2:32:40 
  140   9/10    247 Taylor Carlson          Coon Rapids        MN  31 F   151 31:22  2:14  3:13  138 1:14:00 16.7  1:44  129   42:59  8:36 2:33:16 
  141  10/15     28 Dane Ecker              North Mankato      MN  27 M   179 39:09  2:47  2:48  103 1:09:05 17.9  2:00  120   41:55  8:23 2:34:56 
  142   4/4     141 Jane Brandt             Rochester          MN  54 F   112 27:00  1:56  3:25  133 1:13:31 16.8  2:59  165   50:08 10:02 2:37:01 
  143  16/20     98 Ben Reiners             Otsego             MN  36 M   133 29:24  2:06  3:06  155 1:19:01 15.6  1:58  134   44:04  8:49 2:37:32 
  144  11/11     81 David McCalib           Minneapolis        MN  23 M   164 34:24  2:27  3:19  147 1:16:28 16.2  1:06  128   42:44  8:33 2:38:00 
  145  17/20    643 Douglas Jetton          Plymouth           MN  35 M    31 21:55  1:34  3:44  117 1:11:59 17.2  2:29  176   58:49 11:46 2:38:54 
  146  17/20     78 Thomas Manley           Saint Paul         MN  33 M   171 35:51  2:33  3:04  139 1:14:18 16.6  1:32  139   45:19  9:04 2:40:01 
  147   8/10    183 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  27 F   104 26:30  1:53  3:43  158 1:19:45 15.5  1:57  156   48:14  9:39 2:40:07 
  148  18/20      4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  36 M    95 25:55  1:51  3:57  163 1:21:02 15.3  1:38  157   48:18  9:40 2:40:47 
  149   5/6     230 Debra Nevin             Woodbury           MN  43 F    89 25:27  1:49  2:53  165 1:21:08 15.2  2:21  163   49:27  9:54 2:41:14 
  150   1/1      83 Don Meck                Siren              WI  73 M   160 32:56  2:21  5:05  120 1:12:07 17.1  3:29  159   48:27  9:42 2:42:03 
  151   6/9     174 Anne Klein              Lafayette          CO  48 F   149 30:53  2:12  4:36  143 1:15:30 16.4  4:34  148   46:58  9:24 2:42:30 
  152  11/11     79 Don Mathews             Minneapolis        MN  44 M   111 26:59  1:55  4:12  151 1:17:03 16.0  2:58  167   51:36 10:20 2:42:46 
  153  10/10    123 Barry Truskowski        Marshfield         WI  52 M   142 30:27  2:10  3:31  140 1:14:29 16.6  2:19  169   52:24 10:29 2:43:07 
  154   9/13    199 Vicky Warkentin         Thunder Bay        ON  38 F   125 27:55  1:59  3:30  157 1:19:35 15.5  2:25  164   50:04 10:01 2:43:26 
  155  11/15     19 Matt Cooperrider        Spooner            WI  26 M   169 35:13  2:30  4:52  152 1:17:21 16.0  4:21  123   42:13  8:27 2:43:57 
  156   7/9     157 Kimberely Gorman        Plymouth           MN  46 F   153 31:23  2:14  3:14  159 1:19:55 15.5  2:15  150   47:15  9:27 2:44:00 
  157   9/10    233 Marcie Thole            Duluth             MN  28 F   163 33:55  2:25  3:31  161 1:20:24 15.4  2:19  137   44:49  8:58 2:44:56 
  158  12/15     70 Benjamin Kubes          Minneapolis        MN  27 M   170 35:47  2:33  2:52  145 1:15:50 16.3  1:31  162   49:27  9:54 2:45:24 
  159  10/10    198 Suzanne Walsh           Saint Paul         MN  32 F   174 37:01  2:38  2:44  125 1:12:41 17.0  2:22  166   51:02 10:13 2:45:48 
  160   3/5     473 Sarah Ensign            Duluth             MN  23 F   132 29:12  2:05  3:24  171 1:22:53 14.9  2:45  152   47:53  9:35 2:46:05 
  161   4/5     159 Leah Grozdanich         Cohasset           MN  24 F   131 29:06  2:04  4:24  170 1:22:15 15.0  2:31  154   48:08  9:38 2:46:22 
  162  18/20     31 Alec Erdmann            Proctor            MN  30 M   167 34:43  2:28  3:52  162 1:20:37 15.3  1:46  143   45:48  9:10 2:46:44 
  163  13/15     82 Robert McCalla          Andover            MN  26 M   178 38:57  2:46  4:00  167 1:21:31 15.2  2:09  114   40:50  8:10 2:47:24 
  164   6/6     172 Jill Kaske              Superior           WI  41 F   145 30:32  2:11  3:47  173 1:23:24 14.8  1:57  160   48:57  9:48 2:48:35 
  165  19/20     59 Brian Johnston          Fargo              ND  33 M   173 36:20  2:35  3:13  141 1:14:35 16.6  1:58  170   52:58 10:36 2:49:01 
  166   1/1     178 Nancy Monaghan Beery    Duluth             MN  56 F   166 34:35  2:28  5:07  169 1:22:04 15.1  3:00  142   45:41  9:09 2:50:26 
  167  11/15     97 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57 M   155 31:40  2:15  2:11  177 1:29:28 13.8  1:54  141   45:24  9:05 2:50:35 
  168  10/13    160 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  38 F   168 34:53  2:29  4:14  168 1:21:46 15.1  3:07  151   47:42  9:33 2:51:40 
  169  19/20     80 Curtis Mattson          Knife River        MN  38 M   183 40:47  2:54  3:26  154 1:18:58 15.7  2:06  155   48:12  9:39 2:53:28 
  170   1/1     102 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  69 M   172 36:00  2:34  3:17  166 1:21:29 15.2  5:04  153   47:53  9:35 2:53:42 
  171  14/15    114 Joseph Sokoll           Lombard            IL  28 M   162 33:05  2:21  2:56  124 1:12:38 17.0  3:12  181 1:02:10 12:26 2:53:59 
  172  10/10    165 Jessica Holst           Duluth             MN  28 F   146 30:36  2:11  5:08  136 1:13:50 16.7  3:59  179 1:00:39 12:08 2:54:10 
  173  12/15     85 Steve Micke             Cloquet            MN  55 M   181 40:10  2:52  4:08  134 1:13:45 16.8  3:02  172   53:21 10:41 2:54:24 
  174  13/15    130 Jim Watts               Plymouth           MN  58 M   152 31:23  2:14  4:30  172 1:23:09 14.9  2:20  171   53:17 10:40 2:54:36 
  175  14/15     18 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  58 M   100 26:18  1:53  3:32  164 1:21:02 15.3  3:47  182 1:02:11 12:27 2:56:49 
  176   8/9     137 Kimberly Alaspa         Esko               MN  46 F   165 34:31  2:28  3:08  178 1:29:32 13.8  2:25  161   49:00  9:48 2:58:35 
  177  15/15    115 Michael Sorman          Andover            MN  25 M   184 44:34  3:10  2:58  160 1:20:01 15.4  1:19  173   53:33 10:43 3:02:24 
  178  20/20      9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35 M   159 32:35  2:19  3:48  174 1:23:35 14.8  1:34  183 1:03:14 12:39 3:04:44 
  179  11/13    156 Angela Goepferd         Minneapolis        MN  35 F   175 37:22  2:40  3:21  175 1:26:23 14.3  1:32  178 1:00:21 12:05 3:08:57 
  180   5/5     191 Anna Sjodin             Duluth             MN  23 F   157 32:07  2:17  4:05  183 1:38:25 12.6  2:08  177   58:53 11:47 3:15:36 
  181   9/9     144 Crystal Brown           Maple              WI  47 F   177 38:26  2:44  3:49  184 1:40:43 12.3  1:25  168   52:22 10:29 3:16:44 
  182  15/15    125 Kurtis Ulrich           Champli            MN  55 M   180 39:35  2:49  6:39  182 1:36:13 12.8  6:22  174   54:20 10:52 3:23:07 
  183  12/13    196 Christina Trok          Duluth             MN  37 F   182 40:16  2:52  5:18  181 1:35:46 12.9  2:31  180 1:02:07 12:26 3:25:57 
  184  13/13    136 Sarah Agaton Howes      Cloquet            MN  36 F   185 53:26  3:48  5:01  179 1:31:46 13.5  1:51  175   58:20 11:40 3:30:22 
  185  20/20     87 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  31 M   176 37:44  2:41  5:02  180 1:33:50 13.2  3:51  184 1:11:17 14:16 3:31:42 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  209 Men of Steel                                     3 23:49  1:42  1:01    1   57:33 21.5  0:30    1   28:56  5:48 1:51:47 
           Thomas Pogue , John Garrison , Adam Stainiger          
    2  222 The Simson's                                     1 20:40  1:29  0:51    2 1:07:47 18.2  0:45    3   39:06  7:50 2:09:06 
           Robert Simson , Allan Simson , William Simson          
    3  217 Team Dougherty                                   2 21:53  1:34  0:48    5 1:22:18 15.0  0:39    2   35:35  7:07 2:21:12 
           Tom Dougherty , Mina Bradley , Thomas Dougherty Otters 
    4  207 Go, Dog. Go!                                     5 36:37  2:37  0:54    4 1:11:29 17.3  0:40    4   40:47  8:10 2:30:26 
           Brant Dirks , Chuck Griffin , Tristan Tandberg         
    5  215 SAS                                              4 29:47  2:07  1:09    3 1:11:00 17.4  0:58    5   50:32 10:07 2:33:25 
           Steve Lokken , Alyssa Marden , Sandy Marden-Lokken     


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  212 Poison Ivy                                       2 23:57  1:43  1:05    1 1:05:44 18.8  0:39    3   35:46  7:10 2:07:09 
           Amy Carlson , Kristy McGiffert , Angela Donofrio       
    2  221 The Mighty Goose Foot                            6 31:58  2:17  0:55    2 1:12:29 17.1  0:36    1   30:23  6:05 2:16:19 
           Jaci Lang , Emma Stayduhar , Anna Vanwechel            
    3  224 Tri a little harder                              1 21:08  1:30  0:56    3 1:19:18 15.6  0:41    4   35:54  7:11 2:17:54 
           Juli Erickson , Lily Gunard , Shaleen Cameron          
    4  225 Triple Spirit                                    3 27:39  1:58  1:07    4 1:21:56 15.1  0:43    5   41:08  8:14 2:32:31 
           Kaity Hagen , Cathy Diaz , Kathanne Horner             
    5  226 We Miss Kendra                                   5 31:13  2:13  0:51    6 1:30:13 13.7  0:41    6   41:56  8:24 2:44:51 
           Christen Hull , Karla Winterfeld , Amanda Pulkrabek    
    6  206 Crouching Chuck Hidden No                        7 41:19  2:57  1:09    5 1:25:46 14.4  0:50    7   46:08  9:14 2:55:10 
           Ashley Anderson , Jessica Mittelstaedt , Katie Engelby 
    7  218 Team JAG                                         4 30:11  2:09  1:09    7 1:53:13 10.9  0:34    2   31:55  6:23 2:57:00 
           Jody Dobosenski , Amanda Lepisto , Gigi Dobosenski     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  223 The wild wild wrests                             1 22:15  1:35  0:55    2 1:07:06 18.4  0:40    4   36:29  7:18 2:07:23 
           Todd West , Stacy Terebayza , Hanna West               
    2  208 J-Z                                              7 29:02  2:04  1:04    3 1:09:40 17.7  0:39    1   32:21  6:29 2:12:44 
           Nathan Gieske , Caleb Gieske , Heather Krohn           
    3  205 CLLI                                             8 29:33  2:06  0:57    1 1:02:31 19.8  0:37    7   41:04  8:13 2:14:41 
           Kenji Ogura , Bill Schwalbe , Amy Issendorf            
    4  220 The Little Red Dogs                              2 23:27  1:40  1:02    4 1:11:05 17.4  0:41    5   38:46  7:46 2:14:58 
           Joanna Dagenais , Jill Niksich , Tony Pollack          
    5  228 South Pike Lakers                                6 27:19  1:57  1:08    5 1:12:27 17.1  0:41    2   35:24  7:05 2:16:58 
           Lindsey Erickson , Jeffrey Larson , Jonathan Erickson  
    6  204 Beauty and The Beasts                            3 23:38  1:41  1:02    6 1:16:02 16.3  0:41    6   40:51  8:11 2:22:12 
           Ryan Garbe , Meg Graupmann , Keith Graupmann           
    7  214 Ro-Z Outlook                                     4 24:37  1:45  3:04    9 1:24:15 14.7  0:39    3   36:06  7:14 2:28:39 
           Jennifer Rosato , Jennifer Rosato , Bill Zwak          
    8  216 Spousal Support                                  9 31:21  2:14  3:05    7 1:20:16 15.4  0:50    8   42:31  8:31 2:38:01 
           Alan Scott , Alan Scott , Kate Scott                   
    9  210 No Excuses                                       5 27:07  1:56  1:44    8 1:21:36 15.1  0:53    9   56:58 11:24 2:48:15 
           Christophe Diller , Karen Diller , Karen Gove          


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  219 TelleMarks                                       2 22:39  1:37  1:03    1   56:05 22.0  0:41    1   34:45  6:57 1:55:11 
           Mark Hawkins , Jon Swenson Tellekson , Kenton Johnson  
    2  227 Better Than Cheddar                              1 22:09  1:35  1:14                                            2:04:26 
           Dave Malban , David Jackson , Nicole Williams          
    3  211 North Country Dirty Girls                        3 24:40  1:46                          0:47    2   40:04  8:01 2:16:06 
           Pamela Sarvela , Lucinda Johnson , Shari Olson         
    4  213 Racing Sibs                                      4 31:24  2:14  1:26    2 1:18:14 15.8  0:56    3   55:41 11:09 2:47:39 
           Tim Gove , Tim Gove , Linda Vaughn                     


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  17 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44 M      3 26:27  1:53  2:47    3 1:06:17 18.6  2:27                            
  40 John Galligan           Minneapolis        MN  31 M      1 22:07  1:35  2:42    1   35:52 34.5                                  
 113 Josh Smith              Water Town         MN  38 M      2 24:08  1:43  2:24    2 1:01:30 20.1                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Nick Madrinich          Chaska             MN  23 M   17:08  1:13 
    2 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   17:13  1:14 
    3 Reilly Dougherty        Hibbing            MN  22 M   17:16  1:14 
    4 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38 M   17:30  1:15 
    5 Pete Webster            Minneapolis        MN  41 M   17:37  1:16 
    6 Brian Bich              Duluth             MN  46 M   18:43  1:20 
    7 Damon Dougherty         Hibbing            MN  22 M   18:44  1:20 
    8 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  32 M   18:46  1:20 
    9 Rhett Bonner            Duluth             MN  48 M   18:58  1:21 
   10 Ben Trnka               Roseville          MN  24 M   19:33  1:24 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brian Bich              Duluth             MN  46 M   51:50 23.8 
    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  48 M   51:51 23.8 
    3 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   53:17 23.2 
    4 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35 M   54:21 22.7 
    5 Thomas Krenz            Chisago City       MN  51 M   55:27 22.3 
    6 Ben Trnka               Roseville          MN  24 M   55:45 22.2 
    7 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38 M   55:47 22.2 
    8 Bill Kelley             Wrenshall          MN  40 M   56:24 21.9 
    9 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  37 M   56:25 21.9 
   10 Ryan Saline             Cloquet            MN  38 M   56:31 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ted Heikkila            Duluth             MN  19 M   27:43  5:33 
    2 Chaz Heikkila           Duluth             MN  21 M   28:20  5:40 
    3 Brian Bich              Duluth             MN  46 M   28:29  5:42 
    4 Elaine Nelson           Duluth             MN  33 F   29:15  5:51 
    5 Leon Ball               Minneapolis        MN  47 M   29:22  5:53 
    6 Paul Rockwood           Superior           WI  25 M   29:46  5:58 
    7 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   30:07  6:02 
    8 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  32 M   30:09  6:02 
    9 Grant Nelson            Duluth             MN  37 M   30:24  6:05 
   10 Thomas Krenz            Chisago City       MN  51 M   30:26  6:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brian Bich              Duluth             MN  46    6 18:43  1:20  1:04    1   51:50 23.8  0:48    3   28:29  5:42 1:40:52 
    2   99 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33    2 17:13  1:14  1:12    3   53:17 23.2  0:45    6   30:07  6:02 1:42:31 
    3    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  48    9 18:58  1:21  0:51    2   51:51 23.8  0:58   21   31:59  6:24 1:44:35 
    4   42 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38    4 17:30  1:15  1:29    7   55:47 22.2  1:10   28   32:56  6:36 1:48:51 
    5  122 Ben Trnka               Roseville          MN  24   10 19:33  1:24  1:33    6   55:45 22.2  0:59   16   31:28  6:18 1:49:15 
    6  121 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  32    8 18:46  1:20  1:30   20   58:22 21.2  1:04    7   30:09  6:02 1:49:49 
    7   69 Thomas Krenz            Chisago City       MN  51   20 21:15  1:31  1:52    5   55:27 22.3  1:24    9   30:26  6:06 1:50:22 
    8    7 Leon Ball               Minneapolis        MN  47   22 21:23  1:32  1:57   11   56:47 21.8  1:05    4   29:22  5:53 1:50:32 
    9   52 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35   29 22:12  1:35  1:36    4   54:21 22.7  1:11   18   31:28  6:18 1:50:47 
   10   75 Nick Madrinich          Chaska             MN  23    1 17:08  1:13  1:33   29   59:31 20.8  0:58   30   33:26  6:42 1:52:33 
   11  112 Bradley Sipley          Minneapolis        MN  28   14 20:37  1:28  2:02   17   58:03 21.3  1:10   13   31:10  6:14 1:52:59 
   12   12 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  37   38 23:42  1:41  1:45    9   56:25 21.9  1:04   11   30:34  6:07 1:53:28 
   13  118 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  28   15 20:44  1:29  1:20   18   58:06 21.3  1:16   25   32:47  6:34 1:54:12 
   14   49 Chaz Heikkila           Duluth             MN  21   25 21:36  1:33  1:44   44 1:01:34 20.1  1:07    2   28:20  5:40 1:54:20 
   15   63 Bill Kelley             Wrenshall          MN  40   35 23:18  1:40  2:17    8   56:24 21.9  1:17   20   31:58  6:24 1:55:11 
   16   92 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30   56 24:59  1:47  1:29   14   57:20 21.6  1:16   10   30:27  6:06 1:55:30 
   17  101 Paul Rockwood           Superior           WI  25   59 25:08  1:48  2:05   12   57:01 21.7  1:41    5   29:46  5:58 1:55:38 
   18   39 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  36   23 21:24  1:32  2:00   22   58:59 21.0  1:07   22   32:18  6:28 1:55:46 
   19   50 Jay Heikkila            Delano             MN  44   13 20:37  1:28  1:47   32   59:45 20.7  1:19   23   32:29  6:30 1:55:55 
   20   16 Eric Carder             Breezy Point       MN  33   44 24:18  1:44  1:45   16   57:51 21.4  1:14   15   31:22  6:17 1:56:27 
   21   27 Reilly Dougherty        Hibbing            MN  22    3 17:16  1:14  1:36   69 1:05:38 18.8  1:07   12   30:54  6:11 1:56:28 
   22  239 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35   18 21:08  1:31  1:42   27   59:21 20.8  1:02   29   33:18  6:40 1:56:30 
   23   74 Byron Lubenkov          Minneapolis        MN  31   16 20:57  1:30  1:38   38 1:00:41 20.4  1:10   24   32:38  6:32 1:57:02 
   24  131 Pete Webster            Minneapolis        MN  41    5 17:37  1:16  1:36   49 1:02:12 19.9  1:10   45   35:03  7:01 1:57:35 
   25  105 Ryan Saline             Cloquet            MN  38   52 24:46  1:46  1:32   10   56:31 21.9  0:52   37   34:07  6:50 1:57:46 
   26   64 John Kelley             Duluth             MN  49   30 22:29  1:36  1:59   19   58:17 21.2  1:12   36   34:05  6:49 1:58:01 
   27   55 Chuck Jensen            Anoka              MN  46   12 20:20  1:27  1:59   30   59:31 20.8  1:34   42   34:42  6:57 1:58:05 
   28   57 Greg Johnson            Hermantown         MN  40   57 25:01  1:47  1:38   26   59:20 20.8  1:27   14   31:21  6:17 1:58:45 
   29   89 Ian Nemerov             Edina              MN  47   19 21:12  1:31  2:45   34 1:00:02 20.6  1:16   32   33:46  6:46 1:59:00 
   30   51 Ted Heikkila            Duluth             MN  19   37 23:35  1:41  2:20   64 1:04:33 19.1  0:52    1   27:43  5:33 1:59:01 
   31   88 Grant Nelson            Duluth             MN  37   73 26:25  1:53  1:44   31   59:36 20.7  1:15    8   30:24  6:05 1:59:22 
   32  127 Kirk Vesterstein        Duuth              MN  51   48 24:38  1:45  2:00   25   59:11 20.9  1:13   26   32:48  6:34 1:59:47 
   33   26 Damon Dougherty         Hibbing            MN  22    7 18:44  1:20  2:15   24   59:10 20.9  1:38   73   38:02  7:37 1:59:47 
   34   29 Phil Elkie              Gorham             ON  52   17 21:00  1:30  1:33   28   59:31 20.8  1:32   63   36:41  7:21 2:00:15 
   35   15 Mike Cahill             Janesville         MN  36   36 23:26  1:40  1:46   54 1:02:46 19.7  1:06   19   31:48  6:22 2:00:50 
   36  128 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  19   11 20:17  1:27  1:46   55 1:02:49 19.7  1:01   57   36:18  7:16 2:02:09 
   37   65 Neil King               Nevis              MN  63   40 23:51  1:42  1:36   33   59:58 20.6  1:12   51   35:55  7:11 2:02:30 
   38  108 Bill Schmitt            Duluth             MN  59   32 22:35  1:37  2:13   13   57:03 21.7  1:30   79   39:19  7:52 2:02:37 
   39   56 Doug Johnson            Minneapolis        MN  55   34 23:11  1:39  1:51   41 1:01:11 20.2  1:33   48   35:33  7:07 2:03:18 
   40   25 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  36   60 25:12  1:48  2:04   40 1:01:04 20.2  1:54   39   34:15  6:51 2:04:26 
   41   72 Bryan Larison           St. Paul           MN  29   88 28:08  2:00  3:08   35 1:00:29 20.4  1:42   17   31:28  6:18 2:04:52 
   42  119 David Swanson           St. Paul           MN  55   46 24:36  1:45  1:43   48 1:02:08 19.9  1:29   47   35:28  7:06 2:05:22 
   43   86 Duane Millslagle        Duluth             MN  62   50 24:40  1:46  2:00   42 1:01:27 20.1  1:23   52   35:57  7:12 2:05:25 
   44  240 David Diamond           Milwaukee          WI  53   28 22:11  1:35  2:12   57 1:03:20 19.5  1:29   58   36:19  7:16 2:05:29 
   45   84 Joey Mercier            Thunder Bay        ON  24   85 27:41  1:58  1:35   36 1:00:31 20.4  1:35   41   34:27  6:54 2:05:47 
   46   24 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  40   67 25:47  1:50  2:11   15   57:35 21.5  1:19   77   39:12  7:51 2:06:02 
   47   45 Peter Hagen             Apple Valley       MN  44   21 21:23  1:32  1:55   68 1:05:34 18.9  1:20   56   36:15  7:15 2:06:24 
   48   13 Lee Brown               Maple              WI  20   77 26:35  1:54  1:54   52 1:02:25 19.8  1:21   38   34:15  6:51 2:06:28 
   49   43 Bennett Goiffon         Minneapolis        MN  31   53 24:46  1:46  2:20   59 1:03:26 19.5  0:59   44   35:00  7:00 2:06:30 
   50   21 Matt Davis              Grand Rapids       MN  24   91 28:29  2:02  3:21   23   59:04 20.9  1:23   43   34:54  6:59 2:07:09 
   51   73 Corey Lebrasseur        Cloquet            MN  42   79 26:49  1:55  1:52   56 1:02:56 19.6  1:47   34   33:58  6:48 2:07:20 
   52  110 Daniel Sebo             Winona             MN  24   76 26:29  1:53  2:25   46 1:01:57 20.0  1:27   46   35:23  7:05 2:07:39 
   53   66 Georg Kippenhan         Weinheim               18   39 23:43  1:42  1:54   65 1:04:45 19.1  1:00   64   36:43  7:21 2:08:03 
   54  129 Kirk Walker             Elmhurst           IL  45   63 25:20  1:48  1:47   61 1:03:44 19.4  1:02   54   36:13  7:15 2:08:04 
   55  104 John Rusch              Greenwood Village  CO  30   78 26:48  1:55  1:57   21   58:30 21.1  1:08   81   40:09  8:02 2:08:31 
   56   90 Adam Olson              Fargo              ND  25   69 25:56  1:51  1:42   58 1:03:21 19.5  1:39   50   35:54  7:11 2:08:31 
   57   14 Gavin Burke             Lake Forest        IL  32   42 24:07  1:43  2:15   53 1:02:43 19.7  2:36   67   37:07  7:26 2:08:46 
   58  116 Greg Spoelhof           Duluth             MN  27   71 26:01  1:51  3:02   45 1:01:42 20.0  2:02   55   36:14  7:15 2:08:59 
   59   67 Michael Konobeck        Blaine             MN  33   81 27:05  1:56  2:30   51 1:02:14 19.9  1:18   66   36:54  7:23 2:09:59 
   60  647 Skeeter Moore           Duluth             MN  49   49 24:39  1:45  1:35   47 1:02:04 19.9  1:37   82   40:24  8:05 2:10:16 
   61   53 Adam Huskey             Richfield          MN  37   64 25:21  1:48  1:56   66 1:04:47 19.1  1:26   71   37:31  7:31 2:10:59 
   62   48 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38   47 24:37  1:45  2:28   50 1:02:14 19.9  1:38   84   40:42  8:09 2:11:37 
   63   54 George Jennings         Hermantwon         MN  42   86 27:48  1:59  2:25   77 1:06:58 18.5  1:07   31   33:38  6:44 2:11:53 
   64   32 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  38   65 25:37  1:50  1:39   81 1:08:07 18.1  1:17   49   35:38  7:08 2:12:17 
   65  134 Anthony Yung            Duluth             MN  42   24 21:32  1:32  2:18   78 1:07:29 18.3  1:24   80   39:41  7:57 2:12:21 
   66  242 Joe Bottwell            Minneapolis        MN  28   87 27:53  1:59        127 1:47:49 11.5  1:34   40   34:21  6:53 2:12:23 
   67   61 Mike Joseph             Minnetonka         MN  29   74 26:27  1:53  2:38   72 1:06:18 18.6  1:35   68   37:09  7:26 2:14:04 
   68  109 James Schultz           Shorewood          MN  50   51 24:45  1:46  3:38   39 1:00:46 20.3  2:54   91   42:10  8:26 2:14:10 
   69   60 Peter Jokinen           Mellen             WI  36   82 27:11  1:56  2:09   67 1:05:18 18.9  1:06   76   39:11  7:51 2:14:53 
   70   30 Ryan Engle              Minneapolis        MN  36   58 25:02  1:47  2:42   85 1:09:16 17.8  1:34   59   36:30  7:18 2:15:02 
   71   94 Glen Perkins            Edina              MN  54   54 24:49  1:46  2:44   63 1:04:14 19.2  2:53   83   40:39  8:08 2:15:18 
   72   71 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  55   26 21:37  1:33  2:35   99 1:12:44 17.0  2:02   70   37:11  7:27 2:16:06 
   73   96 Shannon Pring           Cloquet            MN  36   61 25:13  1:48  2:19   87 1:09:58 17.7  2:15   69   37:09  7:26 2:16:53 
   74   11 Dave Brandt             Rochester          MN  54   83 27:21  1:57  4:46   37 1:00:38 20.4  1:36   96   43:10  8:38 2:17:30 
   75   93 Matthew Palmquist       Duluth             MN  22   89 28:13  2:01  4:03   74 1:06:40 18.5  2:00   65   36:52  7:23 2:17:46 
   76   33 Jon Fagerness           Blaine             MN  41   33 22:45  1:37  2:22   84 1:09:07 17.9  1:35   90   42:01  8:25 2:17:47 
   77  236 Darrel Henry            Murdock            MN  46   92 29:00  2:04  2:52   80 1:07:58 18.2  1:37   62   36:37  7:20 2:18:02 
   78  103 Andy Rudberg            Hibbing            MN  17  108 31:58  2:17  2:15   89 1:10:07 17.6  1:06   33   33:51  6:47 2:19:15 
   79  107 Lukas Schmidt           Weinheim               18   45 24:19  1:44  2:57   97 1:12:38 17.0  1:00   75   38:42  7:45 2:19:34 
   80  635 Curtis Sahli            Duluth             MN  27  112 33:04  2:21  2:41   60 1:03:39 19.4  1:45   78   39:15  7:51 2:20:22 
   81   47 Owen Haugen             Foxboro            WI  18   62 25:18  1:48  3:18  105 1:14:48 16.5  1:55   60   36:31  7:19 2:21:47 
   82   20 Anthony Cotter          Duluth             MN  18   95 29:42  2:07  2:53   90 1:10:12 17.6  2:28   61   36:34  7:19 2:21:47 
   83   77 William Maki            Hibbing            MN  17  106 31:31  2:15  2:51   96 1:12:19 17.1  2:56   27   32:54  6:35 2:22:29 
   84  124 David Turnham           Duluth             MN  56   66 25:42  1:50  2:31   92 1:11:15 17.3  1:39   88   41:33  8:19 2:22:39 
   85   76 Kristopher Maestas      Robbinsdale        MN  34  109 32:34  2:19  3:52   73 1:06:19 18.6  2:06   74   38:13  7:39 2:23:03 
   86  132 Terry Wiens             Duluth             MN  55   94 29:30  2:06  2:36   95 1:12:10 17.1  1:33   72   37:44  7:33 2:23:30 
   87  135 Mark Zornig             Asheville          NC  58  102 30:49  2:12  3:50   62 1:03:59 19.3  2:15   94   42:44  8:33 2:23:35 
   88   22 Aaron Day               St. Paul           MN  34  104 30:56  2:12  2:42   76 1:06:56 18.5  1:53   87   41:23  8:17 2:23:48 
   89   44 Matti Gurney            Minneapolis        MN  33   90 28:22  2:01  2:54   91 1:10:16 17.6  2:07   93   42:43  8:33 2:26:20 
   90    6 Mark D. Anderson        Lombard            IL  60   55 24:53  1:47  3:39   82 1:08:40 18.0  3:18  104   45:53  9:11 2:26:21 
   91   95 Walt Prahl              Duluth             MN  59   97 29:59  2:08  2:14   70 1:06:13 18.7  1:38  106   46:48  9:22 2:26:51 
   92   38 Dale Forde              Golden Valley      MN  54   31 22:34  1:37  2:00  123 1:27:01 14.2  1:24   35   34:04  6:49 2:27:01 
   93   41 Troy Geheren            Dayton             MN  51  101 30:31  2:10  2:21   75 1:06:41 18.5  2:26  105   46:23  9:17 2:28:19 
   94  126 Benjamin Utter          St. Paul           MN  33   99 30:19  2:10  2:38   86 1:09:52 17.7  1:59   98   44:06  8:50 2:28:52 
   95    3 Rick Agar               Duluth             MN  58   70 25:58  1:51  2:46  101 1:13:45 16.8  1:15  101   45:19  9:04 2:29:01 
   96   91 Jonathan Olson          Minneapolis        MN  32   96 29:47  2:07  2:23  114 1:19:07 15.6  1:41   53   36:07  7:14 2:29:04 
   97   62 Douglas Jurcich         Eden Prairire      MN  32  103 30:50  2:12  2:42   79 1:07:32 18.3  1:18  107   47:13  9:27 2:29:34 
   98  106 Chris Sandford          Rosemount          MN  45   41 23:53  1:42  3:28  108 1:15:52 16.3  2:08   99   44:37  8:56 2:29:56 
   99    8 Thomas Beissel          Dixon              IL  58   84 27:34  1:58  4:02   88 1:10:00 17.7  2:07  111   48:21  9:41 2:32:02 
  100   58 Jeffrey Johnson         Hudson             WI  30   98 30:04  2:09  3:48  106 1:15:48 16.3  2:04   86   40:59  8:12 2:32:40 
  101   28 Dane Ecker              North Mankato      MN  27  123 39:09  2:47  2:48   83 1:09:05 17.9  2:00   89   41:55  8:23 2:34:56 
  102   98 Ben Reiners             Otsego             MN  36   93 29:24  2:06  3:06  113 1:19:01 15.6  1:58   97   44:04  8:49 2:37:32 
  103   81 David McCalib           Minneapolis        MN  23  114 34:24  2:27  3:19  109 1:16:28 16.2  1:06   95   42:44  8:33 2:38:00 
  104  643 Douglas Jetton          Plymouth           MN  35   27 21:55  1:34  3:44   93 1:11:59 17.2  2:29  121   58:49 11:46 2:38:54 
  105   78 Thomas Manley           Saint Paul         MN  33  118 35:51  2:33  3:04  102 1:14:18 16.6  1:32  100   45:19  9:04 2:40:01 
  106    4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  36   68 25:55  1:51  3:57  117 1:21:02 15.3  1:38  110   48:18  9:40 2:40:47 
  107   83 Don Meck                Siren              WI  73  111 32:56  2:21  5:05   94 1:12:07 17.1  3:29  112   48:27  9:42 2:42:03 
  108   79 Don Mathews             Minneapolis        MN  44   80 26:59  1:55  4:12  110 1:17:03 16.0  2:58  114   51:36 10:20 2:42:46 
  109  123 Barry Truskowski        Marshfield         WI  52  100 30:27  2:10  3:31  103 1:14:29 16.6  2:19  115   52:24 10:29 2:43:07 
  110   19 Matt Cooperrider        Spooner            WI  26  116 35:13  2:30  4:52  111 1:17:21 16.0  4:21   92   42:13  8:27 2:43:57 
  111   70 Benjamin Kubes          Minneapolis        MN  27  117 35:47  2:33  2:52  107 1:15:50 16.3  1:31  113   49:27  9:54 2:45:24 
  112   31 Alec Erdmann            Proctor            MN  30  115 34:43  2:28  3:52  116 1:20:37 15.3  1:46  103   45:48  9:10 2:46:44 
  113   82 Robert McCalla          Andover            MN  26  122 38:57  2:46  4:00  120 1:21:31 15.2  2:09   85   40:50  8:10 2:47:24 
  114   59 Brian Johnston          Fargo              ND  33  120 36:20  2:35  3:13  104 1:14:35 16.6  1:58  116   52:58 10:36 2:49:01 
  115   97 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57  107 31:40  2:15  2:11  124 1:29:28 13.8  1:54  102   45:24  9:05 2:50:35 
  116   80 Curtis Mattson          Knife River        MN  38  126 40:47  2:54  3:26  112 1:18:58 15.7  2:06  109   48:12  9:39 2:53:28 
  117  102 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  69  119 36:00  2:34  3:17  119 1:21:29 15.2  5:04  108   47:53  9:35 2:53:42 
  118  114 Joseph Sokoll           Lombard            IL  28  113 33:05  2:21  2:56   98 1:12:38 17.0  3:12  122 1:02:10 12:26 2:53:59 
  119   85 Steve Micke             Cloquet            MN  55  125 40:10  2:52  4:08  100 1:13:45 16.8  3:02  118   53:21 10:41 2:54:24 
  120  130 Jim Watts               Plymouth           MN  58  105 31:23  2:14  4:30  121 1:23:09 14.9  2:20  117   53:17 10:40 2:54:36 
  121   18 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  58   72 26:18  1:53  3:32  118 1:21:02 15.3  3:47  123 1:02:11 12:27 2:56:49 
  122  115 Michael Sorman          Andover            MN  25  127 44:34  3:10  2:58  115 1:20:01 15.4  1:19  119   53:33 10:43 3:02:24 
  123    9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35  110 32:35  2:19  3:48  122 1:23:35 14.8  1:34  124 1:03:14 12:39 3:04:44 
  124  125 Kurtis Ulrich           Champli            MN  55  124 39:35  2:49  6:39  126 1:36:13 12.8  6:22  120   54:20 10:52 3:23:07 
  125   87 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  31  121 37:44  2:41  5:02  125 1:33:50 13.2  3:51  125 1:11:17 14:16 3:31:42 
  126   17 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44   75 26:27  1:53  2:47   71 1:06:17 18.6  2:27                            
  127  113 Josh Smith              Water Town         MN  38   43 24:08  1:43  2:24   43 1:01:30 20.1                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Elaine Nelson           Duluth             MN  33   17 24:06  1:43  1:42    1   57:33 21.5  1:36    1   29:15  5:51 1:54:10 
    2  185 Jessica Rossing         Duluth             MN  27    5 22:01  1:34  1:16    7 1:02:35 19.7  1:01    2   32:02  6:25 1:58:53 
    3  238 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  35   20 24:14  1:44  1:37    3   59:47 20.7  0:51    4   32:45  6:33 1:59:13 
    4  143 Leanne Bronson          Superior           WI  42   18 24:08  1:43  1:24    2   59:02 20.9  1:07   10   35:54  7:11 2:01:33 
    5  173 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    3 21:31  1:32  1:27    8 1:03:04 19.6  1:08    9   34:30  6:54 2:01:39 
    6  181 Kerri Persons           Duluth             MN  37   11 23:00  1:38  1:41    4 1:00:55 20.3  1:15   11   36:02  7:13 2:02:51 
    7  166 Erin Holznagel          Richfield          MN  27   27 25:50  1:51  1:47    6 1:02:16 19.9  1:16    6   33:38  6:44 2:04:45 
    8  164 Angel Hohenstein        Duluth             MN  34   25 25:26  1:49  2:35    9 1:03:30 19.5  1:37    3   32:19  6:28 2:05:25 
    9  162 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  26    9 22:46  1:37  1:37   11 1:04:27 19.2  1:17   12   36:05  7:13 2:06:10 
   10  177 Christina Meier         Minneapolis        MN  35    4 21:51  1:34  1:47    5 1:01:23 20.1  1:07   28   40:06  8:02 2:06:11 
   11  148 Tiffany Carlson         Duluth             MN  32   21 24:24  1:44  1:44   17 1:06:00 18.7  1:12    5   33:10  6:38 2:06:29 
   12  232 Jennifer Parker         Iowa City          IA  25    2 21:04  1:30  1:36   16 1:06:00 18.7  1:35   16   37:17  7:28 2:07:30 
   13  149 Gina Chavez             Crystal            MN  38   12 23:14  1:39  2:26   18 1:06:15 18.7  1:49   21   38:10  7:38 2:11:51 
   14  188 Cindy Schlafmann        Champlin           MN  46   16 24:03  1:43  1:43   14 1:05:43 18.8  1:43   23   38:52  7:47 2:12:01 
   15  190 Sarah Sigford           Duluth             MN  23   28 25:52  1:51  1:44   13 1:05:32 18.9  1:22   20   37:52  7:35 2:12:20 
   16  169 Heather Huseth          Ramsey             MN  32   23 24:43  1:46  2:23   15 1:05:50 18.8  1:58   17   37:29  7:30 2:12:22 
   17  161 Annie Harvieux          Duluth             MN  18    8 22:24  1:36  2:11   22 1:08:43 18.0  1:42   18   37:35  7:31 2:12:34 
   18  201 Jessica Wilson          Shorewood          MN  42   29 26:03  1:51  3:45   21 1:07:41 18.3  2:12    7   33:40  6:44 2:13:18 
   19  237 Kris Kolenz             Duluth             MN  46   24 25:15  1:48  2:18   12 1:05:11 19.0  1:57   25   39:21  7:53 2:14:00 
   20  142 Robin Brandt            Minneapolis        MN  33   31 26:36  1:54  2:03   19 1:06:27 18.6  1:53   15   37:16  7:28 2:14:14 
   21  158 Lori Green              Fort Frances       ON  49   19 24:11  1:44  2:30   10 1:04:26 19.2  2:00   30   41:39  8:20 2:14:44 
   22  155 Melissa Gillard         Thunder Bay        ON  27   22 24:36  1:45  2:36   20 1:06:39 18.5  1:18   26   39:44  7:57 2:14:51 
   23  200 Kari Wiklund            Ankeny             IA  27   10 22:55  1:38  1:33   25 1:11:12 17.4  1:34   24   39:21  7:53 2:16:33 
   24  152 Amy Flessert            Superior           WI  28    1 20:31  1:28  3:38   38 1:13:57 16.7  1:47   14   37:02  7:25 2:16:53 
   25  182 Sarah Pitts             Minneapolis        MN  36    7 22:18  1:36  3:36   26 1:11:45 17.2  1:54   19   37:38  7:32 2:17:09 
   26  140 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32   36 27:15  1:57  2:09   23 1:09:27 17.8  1:36   22   38:25  7:41 2:18:50 
   27  197 Kristin Walch           Duluth             MN  42    6 22:05  1:35  2:08   35 1:13:27 16.8  1:46   32   42:32  8:31 2:21:56 
   28  139 Amy Biancoamyb          Ely                MN  17   38 27:44  1:59  2:59   33 1:13:14 16.9  1:52   13   36:10  7:14 2:21:58 
   29  163 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36   37 27:27  1:57  2:08   28 1:12:03 17.2  1:23   31   41:52  8:23 2:24:52 
   30  193 Sarah Skolness          Duluth             MN  30   14 23:29  1:41  2:38   30 1:13:01 16.9  2:01   36   43:47  8:46 2:24:55 
   31  186 Mary Sands              Saint Paul         MN  51   43 29:36  2:07  1:51   31 1:13:08 16.9  1:28   27   39:58  8:00 2:25:57 
   32  189 Crystal Scuffy          Eveleth            MN  34   35 27:11  1:56  2:36   24 1:10:52 17.4  1:54   37   43:57  8:48 2:26:27 
   33  170 Marlo Johnson Crosby    Hermantown         MN  42   45 30:31  2:11  2:38   44 1:18:49 15.7  1:54    8   33:51  6:47 2:27:42 
   34  168 Debra Hultman           Ely                MN  51   39 27:50  1:59  2:13   42 1:16:54 16.1  1:34   29   40:41  8:09 2:29:09 
   35  154 Susan Frericks          Silver Bay         MN  45   15 23:53  1:42  2:33   43 1:16:58 16.1  2:55   35   43:05  8:37 2:29:22 
   36  184 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  39   32 26:55  1:55  2:40   32 1:13:11 16.9                          2:29:29 
   37  231 Jennna Holcombe         Superior           MN  23   13 23:27  1:40  2:46   41 1:16:30 16.2  2:10   39   44:50  8:58 2:29:41 
   38  203 Gina Zezulka            Esko               MN  35   44 29:59  2:08  2:54   34 1:13:19 16.9  2:06   33   42:40  8:32 2:30:56 
   39  145 Abbe Burke              Lake Forest        IL  54   33 26:56  1:55  4:38   27 1:12:02 17.2  2:46   41   46:05  9:13 2:32:24 
   40  247 Taylor Carlson          Coon Rapids        MN  31   49 31:22  2:14  3:13   39 1:14:00 16.7  1:44   34   42:59  8:36 2:33:16 
   41  141 Jane Brandt             Rochester          MN  54   34 27:00  1:56  3:25   36 1:13:31 16.8  2:59   52   50:08 10:02 2:37:01 
   42  183 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  27   30 26:30  1:53  3:43   46 1:19:45 15.5  1:57   47   48:14  9:39 2:40:07 
   43  230 Debra Nevin             Woodbury           MN  43   26 25:27  1:49  2:53   49 1:21:08 15.2  2:21   50   49:27  9:54 2:41:14 
   44  174 Anne Klein              Lafayette          CO  48   48 30:53  2:12  4:36   40 1:15:30 16.4  4:34   42   46:58  9:24 2:42:30 
   45  199 Vicky Warkentin         Thunder Bay        ON  38   40 27:55  1:59  3:30   45 1:19:35 15.5  2:25   51   50:04 10:01 2:43:26 
   46  157 Kimberely Gorman        Plymouth           MN  46   50 31:23  2:14  3:14   47 1:19:55 15.5  2:15   43   47:15  9:27 2:44:00 
   47  233 Marcie Thole            Duluth             MN  28   52 33:55  2:25  3:31   48 1:20:24 15.4  2:19   38   44:49  8:58 2:44:56 
   48  198 Suzanne Walsh           Saint Paul         MN  32   56 37:01  2:38  2:44   29 1:12:41 17.0  2:22   53   51:02 10:13 2:45:48 
   49  473 Sarah Ensign            Duluth             MN  23   42 29:12  2:05  3:24   53 1:22:53 14.9  2:45   45   47:53  9:35 2:46:05 
   50  159 Leah Grozdanich         Cohasset           MN  24   41 29:06  2:04  4:24   52 1:22:15 15.0  2:31   46   48:08  9:38 2:46:22 
   51  172 Jill Kaske              Superior           WI  41   46 30:32  2:11  3:47   54 1:23:24 14.8  1:57   48   48:57  9:48 2:48:35 
   52  178 Nancy Monaghan Beery    Duluth             MN  56   54 34:35  2:28  5:07   51 1:22:04 15.1  3:00   40   45:41  9:09 2:50:26 
   53  160 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  38   55 34:53  2:29  4:14   50 1:21:46 15.1  3:07   44   47:42  9:33 2:51:40 
   54  165 Jessica Holst           Duluth             MN  28   47 30:36  2:11  5:08   37 1:13:50 16.7  3:59   58 1:00:39 12:08 2:54:10 
   55  137 Kimberly Alaspa         Esko               MN  46   53 34:31  2:28  3:08   56 1:29:32 13.8  2:25   49   49:00  9:48 2:58:35 
   56  156 Angela Goepferd         Minneapolis        MN  35   57 37:22  2:40  3:21   55 1:26:23 14.3  1:32   57 1:00:21 12:05 3:08:57 
   57  191 Anna Sjodin             Duluth             MN  23   51 32:07  2:17  4:05   59 1:38:25 12.6  2:08   56   58:53 11:47 3:15:36 
   58  144 Crystal Brown           Maple              WI  47   58 38:26  2:44  3:49   60 1:40:43 12.3  1:25   54   52:22 10:29 3:16:44 
   59  196 Christina Trok          Duluth             MN  37   59 40:16  2:52  5:18   58 1:35:46 12.9  2:31   59 1:02:07 12:26 3:25:57 
   60  136 Sarah Agaton Howes      Cloquet            MN  36   60 53:26  3:48  5:01   57 1:31:46 13.5  1:51   55   58:20 11:40 3:30:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   51 Ted Heikkila            Duluth             MN  19    2 23:35  1:41  2:20    2 1:04:33 19.1  0:52    1   27:43  5:33 1:59:01 
    2  128 Alexander Vogel         Maple Grove        MN  19    1 20:17  1:27  1:46    1 1:02:49 19.7  1:01    4   36:18  7:16 2:02:09 
    3   66 Georg Kippenhan         Weinheim               18    3 23:43  1:42  1:54    3 1:04:45 19.1  1:00    7   36:43  7:21 2:08:03 
    4  103 Andy Rudberg            Hibbing            MN  17    8 31:58  2:17  2:15    4 1:10:07 17.6  1:06    3   33:51  6:47 2:19:15 
    5  107 Lukas Schmidt           Weinheim               18    4 24:19  1:44  2:57    7 1:12:38 17.0  1:00    8   38:42  7:45 2:19:34 
    6   47 Owen Haugen             Foxboro            WI  18    5 25:18  1:48  3:18    8 1:14:48 16.5  1:55    5   36:31  7:19 2:21:47 
    7   20 Anthony Cotter          Duluth             MN  18    6 29:42  2:07  2:53    5 1:10:12 17.6  2:28    6   36:34  7:19 2:21:47 
    8   77 William Maki            Hibbing            MN  17    7 31:31  2:15  2:51    6 1:12:19 17.1  2:56    2   32:54  6:35 2:22:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  161 Annie Harvieux          Duluth             MN  18    1 22:24  1:36  2:11    1 1:08:43 18.0  1:42    2   37:35  7:31 2:12:34 
    2  139 Amy Biancoamyb          Ely                MN  17    2 27:44  1:59  2:59    2 1:13:14 16.9  1:52    1   36:10  7:14 2:21:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  122 Ben Trnka               Roseville          MN  24    4 19:33  1:24  1:33    1   55:45 22.2  0:59    3   31:28  6:18 1:49:15 
    2   75 Nick Madrinich          Chaska             MN  23    1 17:08  1:13  1:33    4   59:31 20.8  0:58    4   33:26  6:42 1:52:33 
    3   49 Chaz Heikkila           Duluth             MN  21    5 21:36  1:33  1:44    6 1:01:34 20.1  1:07    1   28:20  5:40 1:54:20 
    4   27 Reilly Dougherty        Hibbing            MN  22    2 17:16  1:14  1:36    9 1:05:38 18.8  1:07    2   30:54  6:11 1:56:28 
    5   26 Damon Dougherty         Hibbing            MN  22    3 18:44  1:20  2:15    3   59:10 20.9  1:38   10   38:02  7:37 1:59:47 
    6   84 Joey Mercier            Thunder Bay        ON  24    8 27:41  1:58  1:35    5 1:00:31 20.4  1:35    6   34:27  6:54 2:05:47 
    7   13 Lee Brown               Maple              WI  20    7 26:35  1:54  1:54    8 1:02:25 19.8  1:21    5   34:15  6:51 2:06:28 
    8   21 Matt Davis              Grand Rapids       MN  24   10 28:29  2:02  3:21    2   59:04 20.9  1:23    7   34:54  6:59 2:07:09 
    9  110 Daniel Sebo             Winona             MN  24    6 26:29  1:53  2:25    7 1:01:57 20.0  1:27    8   35:23  7:05 2:07:39 
   10   93 Matthew Palmquist       Duluth             MN  22    9 28:13  2:01  4:03   10 1:06:40 18.5  2:00    9   36:52  7:23 2:17:46 
   11   81 David McCalib           Minneapolis        MN  23   11 34:24  2:27  3:19   11 1:16:28 16.2  1:06   11   42:44  8:33 2:38:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  190 Sarah Sigford           Duluth             MN  23    2 25:52  1:51  1:44    1 1:05:32 18.9  1:22    1   37:52  7:35 2:12:20 
    2  231 Jennna Holcombe         Superior           MN  23    1 23:27  1:40  2:46    2 1:16:30 16.2  2:10    2   44:50  8:58 2:29:41 
    3  473 Sarah Ensign            Duluth             MN  23    4 29:12  2:05  3:24    4 1:22:53 14.9  2:45    3   47:53  9:35 2:46:05 
    4  159 Leah Grozdanich         Cohasset           MN  24    3 29:06  2:04  4:24    3 1:22:15 15.0  2:31    4   48:08  9:38 2:46:22 
    5  191 Anna Sjodin             Duluth             MN  23    5 32:07  2:17  4:05    5 1:38:25 12.6  2:08    5   58:53 11:47 3:15:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Bradley Sipley          Minneapolis        MN  28    1 20:37  1:28  2:02    2   58:03 21.3  1:10    2   31:10  6:14 1:52:59 
    2  118 Ladislaus Strzok        St Paul            MN  28    2 20:44  1:29  1:20    3   58:06 21.3  1:16    4   32:47  6:34 1:54:12 
    3  101 Paul Rockwood           Superior           WI  25    3 25:08  1:48  2:05    1   57:01 21.7  1:41    1   29:46  5:58 1:55:38 
    4   72 Bryan Larison           St. Paul           MN  29    8 28:08  2:00  3:08    4 1:00:29 20.4  1:42    3   31:28  6:18 2:04:52 
    5   90 Adam Olson              Fargo              ND  25    4 25:56  1:51  1:42    6 1:03:21 19.5  1:39    6   35:54  7:11 2:08:31 
    6  116 Greg Spoelhof           Duluth             MN  27    5 26:01  1:51  3:02    5 1:01:42 20.0  2:02    7   36:14  7:15 2:08:59 
    7  242 Joe Bottwell            Minneapolis        MN  28    7 27:53  1:59         15 1:47:49 11.5  1:34    5   34:21  6:53 2:12:23 
    8   61 Mike Joseph             Minnetonka         MN  29    6 26:27  1:53  2:38    8 1:06:18 18.6  1:35    8   37:09  7:26 2:14:04 
    9  635 Curtis Sahli            Duluth             MN  27    9 33:04  2:21  2:41    7 1:03:39 19.4  1:45    9   39:15  7:51 2:20:22 
   10   28 Dane Ecker              North Mankato      MN  27   14 39:09  2:47  2:48    9 1:09:05 17.9  2:00   11   41:55  8:23 2:34:56 
   11   19 Matt Cooperrider        Spooner            WI  26   11 35:13  2:30  4:52   12 1:17:21 16.0  4:21   12   42:13  8:27 2:43:57 
   12   70 Benjamin Kubes          Minneapolis        MN  27   12 35:47  2:33  2:52   11 1:15:50 16.3  1:31   13   49:27  9:54 2:45:24 
   13   82 Robert McCalla          Andover            MN  26   13 38:57  2:46  4:00   14 1:21:31 15.2  2:09   10   40:50  8:10 2:47:24 
   14  114 Joseph Sokoll           Lombard            IL  28   10 33:05  2:21  2:56   10 1:12:38 17.0  3:12   15 1:02:10 12:26 2:53:59 
   15  115 Michael Sorman          Andover            MN  25   15 44:34  3:10  2:58   13 1:20:01 15.4  1:19   14   53:33 10:43 3:02:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Jessica Rossing         Duluth             MN  27    3 22:01  1:34  1:16    2 1:02:35 19.7  1:01    1   32:02  6:25 1:58:53 
    2  166 Erin Holznagel          Richfield          MN  27    7 25:50  1:51  1:47    1 1:02:16 19.9  1:16    2   33:38  6:44 2:04:45 
    3  162 Kristina Hedberg        Minneapolis        MN  26    4 22:46  1:37  1:37    3 1:04:27 19.2  1:17    3   36:05  7:13 2:06:10 
    4  232 Jennifer Parker         Iowa City          IA  25    2 21:04  1:30  1:36    4 1:06:00 18.7  1:35    5   37:17  7:28 2:07:30 
    5  155 Melissa Gillard         Thunder Bay        ON  27    6 24:36  1:45  2:36    5 1:06:39 18.5  1:18    7   39:44  7:57 2:14:51 
    6  200 Kari Wiklund            Ankeny             IA  27    5 22:55  1:38  1:33    6 1:11:12 17.4  1:34    6   39:21  7:53 2:16:33 
    7  152 Amy Flessert            Superior           WI  28    1 20:31  1:28  3:38    8 1:13:57 16.7  1:47    4   37:02  7:25 2:16:53 
    8  183 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  27    8 26:30  1:53  3:43    9 1:19:45 15.5  1:57    9   48:14  9:39 2:40:07 
    9  233 Marcie Thole            Duluth             MN  28   10 33:55  2:25  3:31   10 1:20:24 15.4  2:19    8   44:49  8:58 2:44:56 
   10  165 Jessica Holst           Duluth             MN  28    9 30:36  2:11  5:08    7 1:13:50 16.7  3:59   10 1:00:39 12:08 2:54:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   99 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33    1 17:13  1:14  1:12    1   53:17 23.2  0:45    1   30:07  6:02 1:42:31 
    2  121 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  32    2 18:46  1:20  1:30    4   58:22 21.2  1:04    2   30:09  6:02 1:49:49 
    3   92 Brandon Ordway          Maplewood          MN  30    7 24:59  1:47  1:29    2   57:20 21.6  1:16    3   30:27  6:06 1:55:30 
    4   16 Eric Carder             Breezy Point       MN  33    5 24:18  1:44  1:45    3   57:51 21.4  1:14    4   31:22  6:17 1:56:27 
    5   74 Byron Lubenkov          Minneapolis        MN  31    3 20:57  1:30  1:38    6 1:00:41 20.4  1:10    5   32:38  6:32 1:57:02 
    6   43 Bennett Goiffon         Minneapolis        MN  31    6 24:46  1:46  2:20    9 1:03:26 19.5  0:59    6   35:00  7:00 2:06:30 
    7  104 John Rusch              Greenwood Village  CO  30    8 26:48  1:55  1:57    5   58:30 21.1  1:08   11   40:09  8:02 2:08:31 
    8   14 Gavin Burke             Lake Forest        IL  32    4 24:07  1:43  2:15    8 1:02:43 19.7  2:36    9   37:07  7:26 2:08:46 
    9   67 Michael Konobeck        Blaine             MN  33    9 27:05  1:56  2:30    7 1:02:14 19.9  1:18    8   36:54  7:23 2:09:59 
   10   76 Kristopher Maestas      Robbinsdale        MN  34   16 32:34  2:19  3:52   10 1:06:19 18.6  2:06   10   38:13  7:39 2:23:03 
   11   22 Aaron Day               St. Paul           MN  34   15 30:56  2:12  2:42   11 1:06:56 18.5  1:53   13   41:23  8:17 2:23:48 
   12   44 Matti Gurney            Minneapolis        MN  33   10 28:22  2:01  2:54   14 1:10:16 17.6  2:07   14   42:43  8:33 2:26:20 
   13  126 Benjamin Utter          St. Paul           MN  33   13 30:19  2:10  2:38   13 1:09:52 17.7  1:59   15   44:06  8:50 2:28:52 
   14   91 Jonathan Olson          Minneapolis        MN  32   11 29:47  2:07  2:23   18 1:19:07 15.6  1:41    7   36:07  7:14 2:29:04 
   15   62 Douglas Jurcich         Eden Prairire      MN  32   14 30:50  2:12  2:42   12 1:07:32 18.3  1:18   18   47:13  9:27 2:29:34 
   16   58 Jeffrey Johnson         Hudson             WI  30   12 30:04  2:09  3:48   17 1:15:48 16.3  2:04   12   40:59  8:12 2:32:40 
   17   78 Thomas Manley           Saint Paul         MN  33   18 35:51  2:33  3:04   15 1:14:18 16.6  1:32   16   45:19  9:04 2:40:01 
   18   31 Alec Erdmann            Proctor            MN  30   17 34:43  2:28  3:52   19 1:20:37 15.3  1:46   17   45:48  9:10 2:46:44 
   19   59 Brian Johnston          Fargo              ND  33   19 36:20  2:35  3:13   16 1:14:35 16.6  1:58   19   52:58 10:36 2:49:01 
   20   87 Joshua Muro             East Grand Forks   MN  31   20 37:44  2:41  5:02   20 1:33:50 13.2  3:51   20 1:11:17 14:16 3:31:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Elaine Nelson           Duluth             MN  33    2 24:06  1:43  1:42    1   57:33 21.5  1:36    1   29:15  5:51 1:54:10 
    2  164 Angel Hohenstein        Duluth             MN  34    5 25:26  1:49  2:35    2 1:03:30 19.5  1:37    2   32:19  6:28 2:05:25 
    3  148 Tiffany Carlson         Duluth             MN  32    3 24:24  1:44  1:44    4 1:06:00 18.7  1:12    3   33:10  6:38 2:06:29 
    4  169 Heather Huseth          Ramsey             MN  32    4 24:43  1:46  2:23    3 1:05:50 18.8  1:58    5   37:29  7:30 2:12:22 
    5  142 Robin Brandt            Minneapolis        MN  33    6 26:36  1:54  2:03    5 1:06:27 18.6  1:53    4   37:16  7:28 2:14:14 
    6  140 Erin Bradshaw           Duluth             MN  32    8 27:15  1:57  2:09    6 1:09:27 17.8  1:36    6   38:25  7:41 2:18:50 
    7  193 Sarah Skolness          Duluth             MN  30    1 23:29  1:41  2:38    9 1:13:01 16.9  2:01    8   43:47  8:46 2:24:55 
    8  189 Crystal Scuffy          Eveleth            MN  34    7 27:11  1:56  2:36    7 1:10:52 17.4  1:54    9   43:57  8:48 2:26:27 
    9  247 Taylor Carlson          Coon Rapids        MN  31    9 31:22  2:14  3:13   10 1:14:00 16.7  1:44    7   42:59  8:36 2:33:16 
   10  198 Suzanne Walsh           Saint Paul         MN  32   10 37:01  2:38  2:44    8 1:12:41 17.0  2:22   10   51:02 10:13 2:45:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38    1 17:30  1:15  1:29    2   55:47 22.2  1:10    6   32:56  6:36 1:48:51 
    2   52 Steven Hohenstein       Duluth             MN  35    5 22:12  1:35  1:36    1   54:21 22.7  1:11    3   31:28  6:18 1:50:47 
    3   12 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  37    7 23:42  1:41  1:45    3   56:25 21.9  1:04    2   30:34  6:07 1:53:28 
    4   39 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  36    3 21:24  1:32  2:00    5   58:59 21.0  1:07    5   32:18  6:28 1:55:46 
    5  239 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35    2 21:08  1:31  1:42    6   59:21 20.8  1:02    7   33:18  6:40 1:56:30 
    6  105 Ryan Saline             Cloquet            MN  38   10 24:46  1:46  1:32    4   56:31 21.9  0:52    8   34:07  6:50 1:57:46 
    7   88 Grant Nelson            Duluth             MN  37   17 26:25  1:53  1:44    7   59:36 20.7  1:15    1   30:24  6:05 1:59:22 
    8   15 Mike Cahill             Janesville         MN  36    6 23:26  1:40  1:46   11 1:02:46 19.7  1:06    4   31:48  6:22 2:00:50 
    9   25 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  36   12 25:12  1:48  2:04    8 1:01:04 20.2  1:54    9   34:15  6:51 2:04:26 
   10   53 Adam Huskey             Richfield          MN  37   14 25:21  1:48  1:56   12 1:04:47 19.1  1:26   13   37:31  7:31 2:10:59 
   11   48 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38    9 24:37  1:45  2:28   10 1:02:14 19.9  1:38   15   40:42  8:09 2:11:37 
   12   32 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  38   15 25:37  1:50  1:39   14 1:08:07 18.1  1:17   10   35:38  7:08 2:12:17 
   13   60 Peter Jokinen           Mellen             WI  36   18 27:11  1:56  2:09   13 1:05:18 18.9  1:06   14   39:11  7:51 2:14:53 
   14   30 Ryan Engle              Minneapolis        MN  36   11 25:02  1:47  2:42   15 1:09:16 17.8  1:34   11   36:30  7:18 2:15:02 
   15   96 Shannon Pring           Cloquet            MN  36   13 25:13  1:48  2:19   16 1:09:58 17.7  2:15   12   37:09  7:26 2:16:53 
   16   98 Ben Reiners             Otsego             MN  36   19 29:24  2:06  3:06   19 1:19:01 15.6  1:58   16   44:04  8:49 2:37:32 
   17  643 Douglas Jetton          Plymouth           MN  35    4 21:55  1:34  3:44   17 1:11:59 17.2  2:29   19   58:49 11:46 2:38:54 
   18    4 Jeffery Agaton Howes    Cloquet            MN  36   16 25:55  1:51  3:57   20 1:21:02 15.3  1:38   18   48:18  9:40 2:40:47 
   19   80 Curtis Mattson          Knife River        MN  38   21 40:47  2:54  3:26   18 1:18:58 15.7  2:06   17   48:12  9:39 2:53:28 
   20    9 Henry Bishop            Minneapolis        MN  35   20 32:35  2:19  3:48   21 1:23:35 14.8  1:34   20 1:03:14 12:39 3:04:44 
   21  113 Josh Smith              Water Town         MN  38    8 24:08  1:43  2:24    9 1:01:30 20.1                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  238 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  35    5 24:14  1:44  1:37    1   59:47 20.7  0:51    1   32:45  6:33 1:59:13 
    2  181 Kerri Persons           Duluth             MN  37    3 23:00  1:38  1:41    2 1:00:55 20.3  1:15    2   36:02  7:13 2:02:51 
    3  177 Christina Meier         Minneapolis        MN  35    1 21:51  1:34  1:47    3 1:01:23 20.1  1:07    5   40:06  8:02 2:06:11 
    4  149 Gina Chavez             Crystal            MN  38    4 23:14  1:39  2:26    4 1:06:15 18.7  1:49    4   38:10  7:38 2:11:51 
    5  182 Sarah Pitts             Minneapolis        MN  36    2 22:18  1:36  3:36    5 1:11:45 17.2  1:54    3   37:38  7:32 2:17:09 
    6  163 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36    7 27:27  1:57  2:08    6 1:12:03 17.2  1:23    6   41:52  8:23 2:24:52 
    7  184 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  39    6 26:55  1:55  2:40    7 1:13:11 16.9                          2:29:29 
    8  203 Gina Zezulka            Esko               MN  35    9 29:59  2:08  2:54    8 1:13:19 16.9  2:06    7   42:40  8:32 2:30:56 
    9  199 Vicky Warkentin         Thunder Bay        ON  38    8 27:55  1:59  3:30    9 1:19:35 15.5  2:25    9   50:04 10:01 2:43:26 
   10  160 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  38   10 34:53  2:29  4:14   10 1:21:46 15.1  3:07    8   47:42  9:33 2:51:40 
   11  156 Angela Goepferd         Minneapolis        MN  35   11 37:22  2:40  3:21   11 1:26:23 14.3  1:32   11 1:00:21 12:05 3:08:57 
   12  196 Christina Trok          Duluth             MN  37   12 40:16  2:52  5:18   13 1:35:46 12.9  2:31   12 1:02:07 12:26 3:25:57 
   13  136 Sarah Agaton Howes      Cloquet            MN  36   13 53:26  3:48  5:01   12 1:31:46 13.5  1:51   10   58:20 11:40 3:30:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Bill Kelley             Wrenshall          MN  40    6 23:18  1:40  2:17    1   56:24 21.9  1:17    2   31:58  6:24 1:55:11 
    2   50 Jay Heikkila            Delano             MN  44    2 20:37  1:28  1:47    4   59:45 20.7  1:19    3   32:29  6:30 1:55:55 
    3  131 Pete Webster            Minneapolis        MN  41    1 17:37  1:16  1:36    5 1:02:12 19.9  1:10    6   35:03  7:01 1:57:35 
    4   57 Greg Johnson            Hermantown         MN  40    7 25:01  1:47  1:38    3   59:20 20.8  1:27    1   31:21  6:17 1:58:45 
    5   24 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  40    8 25:47  1:50  2:11    2   57:35 21.5  1:19    8   39:12  7:51 2:06:02 
    6   45 Peter Hagen             Apple Valley       MN  44    3 21:23  1:32  1:55    7 1:05:34 18.9  1:20    7   36:15  7:15 2:06:24 
    7   73 Corey Lebrasseur        Cloquet            MN  42   10 26:49  1:55  1:52    6 1:02:56 19.6  1:47    5   33:58  6:48 2:07:20 
    8   54 George Jennings         Hermantwon         MN  42   12 27:48  1:59  2:25    9 1:06:58 18.5  1:07    4   33:38  6:44 2:11:53 
    9  134 Anthony Yung            Duluth             MN  42    4 21:32  1:32  2:18   10 1:07:29 18.3  1:24    9   39:41  7:57 2:12:21 
   10   33 Jon Fagerness           Blaine             MN  41    5 22:45  1:37  2:22   11 1:09:07 17.9  1:35   10   42:01  8:25 2:17:47 
   11   79 Don Mathews             Minneapolis        MN  44   11 26:59  1:55  4:12   12 1:17:03 16.0  2:58   11   51:36 10:20 2:42:46 
   12   17 Mike Clabaugh           Duluth             MN  44    9 26:27  1:53  2:47    8 1:06:17 18.6  2:27                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Leanne Bronson          Superior           WI  42    2 24:08  1:43  1:24    1   59:02 20.9  1:07    3   35:54  7:11 2:01:33 
    2  201 Jessica Wilson          Shorewood          MN  42    4 26:03  1:51  3:45    2 1:07:41 18.3  2:12    1   33:40  6:44 2:13:18 
    3  197 Kristin Walch           Duluth             MN  42    1 22:05  1:35  2:08    3 1:13:27 16.8  1:46    4   42:32  8:31 2:21:56 
    4  170 Marlo Johnson Crosby    Hermantown         MN  42    5 30:31  2:11  2:38    4 1:18:49 15.7  1:54    2   33:51  6:47 2:27:42 
    5  230 Debra Nevin             Woodbury           MN  43    3 25:27  1:49  2:53    5 1:21:08 15.2  2:21    6   49:27  9:54 2:41:14 
    6  172 Jill Kaske              Superior           WI  41    6 30:32  2:11  3:47    6 1:23:24 14.8  1:57    5   48:57  9:48 2:48:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brian Bich              Duluth             MN  46    1 18:43  1:20  1:04    1   51:50 23.8  0:48    1   28:29  5:42 1:40:52 
    2    2 Rhett Bonner            Duluth             MN  48    2 18:58  1:21  0:51    2   51:51 23.8  0:58    3   31:59  6:24 1:44:35 
    3    7 Leon Ball               Minneapolis        MN  47    5 21:23  1:32  1:57    3   56:47 21.8  1:05    2   29:22  5:53 1:50:32 
    4   64 John Kelley             Duluth             MN  49    6 22:29  1:36  1:59    4   58:17 21.2  1:12    5   34:05  6:49 1:58:01 
    5   55 Chuck Jensen            Anoka              MN  46    3 20:20  1:27  1:59    5   59:31 20.8  1:34    6   34:42  6:57 1:58:05 
    6   89 Ian Nemerov             Edina              MN  47    4 21:12  1:31  2:45    6 1:00:02 20.6  1:16    4   33:46  6:46 1:59:00 
    7  129 Kirk Walker             Elmhurst           IL  45    9 25:20  1:48  1:47    8 1:03:44 19.4  1:02    7   36:13  7:15 2:08:04 
    8  647 Skeeter Moore           Duluth             MN  49    8 24:39  1:45  1:35    7 1:02:04 19.9  1:37    9   40:24  8:05 2:10:16 
    9  236 Darrel Henry            Murdock            MN  46   10 29:00  2:04  2:52    9 1:07:58 18.2  1:37    8   36:37  7:20 2:18:02 
   10  106 Chris Sandford          Rosemount          MN  45    7 23:53  1:42  3:28   10 1:15:52 16.3  2:08   10   44:37  8:56 2:29:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  173 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    1 21:31  1:32  1:27    1 1:03:04 19.6  1:08    1   34:30  6:54 2:01:39 
    2  188 Cindy Schlafmann        Champlin           MN  46    3 24:03  1:43  1:43    4 1:05:43 18.8  1:43    2   38:52  7:47 2:12:01 
    3  237 Kris Kolenz             Duluth             MN  46    5 25:15  1:48  2:18    3 1:05:11 19.0  1:57    3   39:21  7:53 2:14:00 
    4  158 Lori Green              Fort Frances       ON  49    4 24:11  1:44  2:30    2 1:04:26 19.2  2:00    4   41:39  8:20 2:14:44 
    5  154 Susan Frericks          Silver Bay         MN  45    2 23:53  1:42  2:33    6 1:16:58 16.1  2:55    5   43:05  8:37 2:29:22 
    6  174 Anne Klein              Lafayette          CO  48    6 30:53  2:12  4:36    5 1:15:30 16.4  4:34    6   46:58  9:24 2:42:30 
    7  157 Kimberely Gorman        Plymouth           MN  46    7 31:23  2:14  3:14    7 1:19:55 15.5  2:15    7   47:15  9:27 2:44:00 
    8  137 Kimberly Alaspa         Esko               MN  46    8 34:31  2:28  3:08    8 1:29:32 13.8  2:25    8   49:00  9:48 2:58:35 
    9  144 Crystal Brown           Maple              WI  47    9 38:26  2:44  3:49    9 1:40:43 12.3  1:25    9   52:22 10:29 3:16:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Thomas Krenz            Chisago City       MN  51    2 21:15  1:31  1:52    1   55:27 22.3  1:24    1   30:26  6:06 1:50:22 
    2  127 Kirk Vesterstein        Duuth              MN  51    5 24:38  1:45  2:00    2   59:11 20.9  1:13    2   32:48  6:34 1:59:47 
    3   29 Phil Elkie              Gorham             ON  52    1 21:00  1:30  1:33    3   59:31 20.8  1:32    5   36:41  7:21 2:00:15 
    4  240 David Diamond           Milwaukee          WI  53    3 22:11  1:35  2:12    6 1:03:20 19.5  1:29    4   36:19  7:16 2:05:29 
    5  109 James Schultz           Shorewood          MN  50    6 24:45  1:46  3:38    5 1:00:46 20.3  2:54    7   42:10  8:26 2:14:10 
    6   94 Glen Perkins            Edina              MN  54    7 24:49  1:46  2:44    7 1:04:14 19.2  2:53    6   40:39  8:08 2:15:18 
    7   11 Dave Brandt             Rochester          MN  54    8 27:21  1:57  4:46    4 1:00:38 20.4  1:36    8   43:10  8:38 2:17:30 
    8   38 Dale Forde              Golden Valley      MN  54    4 22:34  1:37  2:00   10 1:27:01 14.2  1:24    3   34:04  6:49 2:27:01 
    9   41 Troy Geheren            Dayton             MN  51   10 30:31  2:10  2:21    8 1:06:41 18.5  2:26    9   46:23  9:17 2:28:19 
   10  123 Barry Truskowski        Marshfield         WI  52    9 30:27  2:10  3:31    9 1:14:29 16.6  2:19   10   52:24 10:29 2:43:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Mary Sands              Saint Paul         MN  51    4 29:36  2:07  1:51    2 1:13:08 16.9  1:28    1   39:58  8:00 2:25:57 
    2  168 Debra Hultman           Ely                MN  51    3 27:50  1:59  2:13    4 1:16:54 16.1  1:34    2   40:41  8:09 2:29:09 
    3  145 Abbe Burke              Lake Forest        IL  54    1 26:56  1:55  4:38    1 1:12:02 17.2  2:46    3   46:05  9:13 2:32:24 
    4  141 Jane Brandt             Rochester          MN  54    2 27:00  1:56  3:25    3 1:13:31 16.8  2:59    4   50:08 10:02 2:37:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  108 Bill Schmitt            Duluth             MN  59    2 22:35  1:37  2:13    1   57:03 21.7  1:30    5   39:19  7:52 2:02:37 
    2   56 Doug Johnson            Minneapolis        MN  55    3 23:11  1:39  1:51    2 1:01:11 20.2  1:33    2   35:33  7:07 2:03:18 
    3  119 David Swanson           St. Paul           MN  55    4 24:36  1:45  1:43    3 1:02:08 19.9  1:29    1   35:28  7:06 2:05:22 
    4   71 Didier Lamour           Invergroveheights  MN  55    1 21:37  1:33  2:35    9 1:12:44 17.0  2:02    3   37:11  7:27 2:16:06 
    5  124 David Turnham           Duluth             MN  56    5 25:42  1:50  2:31    7 1:11:15 17.3  1:39    6   41:33  8:19 2:22:39 
    6  132 Terry Wiens             Duluth             MN  55    9 29:30  2:06  2:36    8 1:12:10 17.1  1:33    4   37:44  7:33 2:23:30 
    7  135 Mark Zornig             Asheville          NC  58   11 30:49  2:12  3:50    4 1:03:59 19.3  2:15    7   42:44  8:33 2:23:35 
    8   95 Walt Prahl              Duluth             MN  59   10 29:59  2:08  2:14    5 1:06:13 18.7  1:38   10   46:48  9:22 2:26:51 
    9    3 Rick Agar               Duluth             MN  58    6 25:58  1:51  2:46   11 1:13:45 16.8  1:15    8   45:19  9:04 2:29:01 
   10    8 Thomas Beissel          Dixon              IL  58    8 27:34  1:58  4:02    6 1:10:00 17.7  2:07   11   48:21  9:41 2:32:02 
   11   97 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  57   13 31:40  2:15  2:11   14 1:29:28 13.8  1:54    9   45:24  9:05 2:50:35 
   12   85 Steve Micke             Cloquet            MN  55   15 40:10  2:52  4:08   10 1:13:45 16.8  3:02   13   53:21 10:41 2:54:24 
   13  130 Jim Watts               Plymouth           MN  58   12 31:23  2:14  4:30   13 1:23:09 14.9  2:20   12   53:17 10:40 2:54:36 
   14   18 David Cooperrider       Chagrin Falls      OH  58    7 26:18  1:53  3:32   12 1:21:02 15.3  3:47   15 1:02:11 12:27 2:56:49 
   15  125 Kurtis Ulrich           Champli            MN  55   14 39:35  2:49  6:39   15 1:36:13 12.8  6:22   14   54:20 10:52 3:23:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  178 Nancy Monaghan Beery    Duluth             MN  56    1 34:35  2:28  5:07    1 1:22:04 15.1  3:00    1   45:41  9:09 2:50:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Neil King               Nevis              MN  63    1 23:51  1:42  1:36    1   59:58 20.6  1:12    1   35:55  7:11 2:02:30 
    2   86 Duane Millslagle        Duluth             MN  62    2 24:40  1:46  2:00    2 1:01:27 20.1  1:23    2   35:57  7:12 2:05:25 
    3    6 Mark D. Anderson        Lombard            IL  60    3 24:53  1:47  3:39    3 1:08:40 18.0  3:18    3   45:53  9:11 2:26:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  69    1 36:00  2:34  3:17    1 1:21:29 15.2  5:04    1   47:53  9:35 2:53:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Don Meck                Siren              WI  73    1 32:56  2:21  5:05    1 1:12:07 17.1  3:29    1   48:27  9:42 2:42:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        232
Total Number of Team Finishers:           25
Total Number of Individual Finishers:    185
Number of Male   Finishers:              125
Number of Female Finishers:               60
Did not Finish Race or Did Not Start:     22