Big Lake , MN
8/4/2012

race logo
other races










					                                                    GRANITEMAN - BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 4, 2012
                                             .33 Mile Swim - 15.0 Mile Bike - 3.1 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/14    297 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M     4  9:14  1:35  0:31    1   33:59 26.5  0:38    1   17:29  5:39 1:01:48.40 
    2   2/14    314 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  26 M    10 10:06  1:44  0:45    2   34:23 26.2  0:20    4   18:30  5:58 1:04:02.00 
    3   3/14     11 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M    17 10:39  1:49  0:33    3   34:46 25.9  0:20   14   19:37  6:20 1:05:53.05 
    4   4/14    121 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M    14 10:25  1:47  0:37    4   34:52 25.8  0:29   28   20:34  6:38 1:06:54.20 
    5   1/38    197 Jesse Marzean           Montrose           MN  35 M    21 11:02  1:53  0:38   10   36:05 24.9  0:26    8   19:15  6:13 1:07:23.00 
    6   5/14    302 Scott Swenson           St Louis Park      MN  33 M    18 10:40  1:49  0:45   11   36:19 24.8  0:49    7   19:12  6:12 1:07:41.60 
    7   1/18    120 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M    46 11:44  2:00  0:43    9   36:02 25.0  0:27   10   19:23  6:16 1:08:17.63 
    8   6/14    113 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35 M    13 10:22  1:46  0:43   21   37:20 24.1  0:30   17   19:47  6:23 1:08:38.60 
    9   7/14     31 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M    32 11:14  1:55  0:52    7   35:51 25.1  0:36   26   20:25  6:35 1:08:54.75 
   10   1/32    288 Don Steenson            Minneapolis, Mn    MN  41 M     3  9:09  1:34  0:55   24   37:56 23.7  0:46   32   20:47  6:43 1:09:30.85 
   11   1/10     98 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M    28 11:10  1:55  0:52    8   35:57 25.0  0:31   40   21:05  6:48 1:09:32.02 
   12   8/14    271 Dalton Scott            St.Cloud           MN  22 M    19 10:54  1:52  1:29   25   37:58 23.7  0:35    6   18:56  6:07 1:09:49.60 
   13   1/12     67 R�gis Duport            Minneapolis        MN  28 M    27 11:09  1:54  0:44   36   38:26 23.4  0:25    9   19:22  6:15 1:10:03.88 
   14   9/14    104 James Graif             Elk River          MN  50 M     8 10:01  1:43  0:46    5   35:07 25.6  0:47  104   23:28  7:34 1:10:06.95 
   15   2/38    145 Shane Johnson           Sartell            MN  39 M    53 12:00  2:03  1:02   17   37:03 24.3  0:29   15   19:40  6:21 1:10:10.55 
   16   1/2     112 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  35 F    36 11:23  1:57  0:48   32   38:08 23.6  0:20   19   19:54  6:26 1:10:30.45 
   17   2/18    328 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32 M    87 13:12  2:15  0:41   16   36:59 24.3  0:25   11   19:27  6:17 1:10:41.83 
   18  10/14     63 Brendan Dolan           Minneapolis        MN  32 M    22 11:04  1:54  1:10   30   38:06 23.6  1:02   18   19:48  6:24 1:11:08.15 
   19  11/14    320 Todd White              Roseville          MN  45 M     5  9:16  1:35  0:28   56   39:35 22.7  0:42   49   21:16  6:52 1:11:15.50 
   20   1/14    129 Jamie Heying            Buffalo            MN  42 F    25 11:08  1:54  0:30   26   38:00 23.7  0:27   51   21:22  6:54 1:11:24.34 
   21   2/32     91 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40 M    41 11:35  1:59  0:29   31   38:07 23.6  0:36   29   20:43  6:41 1:11:26.70 
   22   3/18    240 Nathan Overby           Big Lake           MN  32 M    15 10:25  1:47  1:25   47   39:12 23.0  0:21   25   20:16  6:32 1:11:35.48 
   23   1/12     66 David Dow               Stillwater         MN  57 M    40 11:30  1:58  0:46   13   36:43 24.5  0:42   67   22:02  7:07 1:11:40.32 
   24   3/32    184 W. Scott Lindell        Sartell            MN  44 M    79 12:57  2:13  1:09   57   39:35 22.7  0:46    2   17:45  5:44 1:12:09.95 
   25   4/18    181 Matt Lilla              Lakeville          MN  31 M    91 13:17  2:16  0:51   12   36:42 24.5  0:22   43   21:09  6:50 1:12:18.13 
   26   1/13    178 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27 F     2  8:52  1:31  0:47   76   40:47 22.1  0:21   59   21:37  6:59 1:12:22.45 
   27   5/18    230 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30 M    24 11:08  1:54  0:56   33   38:20 23.5  0:37   58   21:32  6:57 1:12:30.83 
   28   1/22    179 Michael Lewis           St. Paul           MN  46 M   112 13:45  2:21  1:58    6   35:11 25.6  1:30   24   20:14  6:32 1:12:35.55 
   29   3/38    274 Aaron Shapley           Shorewood          MN  37 M     7 10:00  1:43  1:05   28   38:05 23.6  1:10   84   22:45  7:21 1:13:02.40 
   30   2/12     84 Skip Fitting            Buffalo            MN  57 M    64 12:27  2:08  0:57   22   37:40 23.9  0:32   56   21:31  6:57 1:13:04.12 
   31   4/38     97 Ben Geyer               Henning            MN  39 M    54 12:02  2:03  0:50   39   38:34 23.3  0:34   42   21:07  6:49 1:13:04.90 
   32  12/14    296 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M    77 12:55  2:12  0:53   15   36:57 24.4  0:27   66   21:59  7:06 1:13:08.70 
   33   1/11    177 Paul Lehrer             Minneapolis        MN  24 M    84 13:07  2:15  0:48   29   38:06 23.6  0:30   46   21:12  6:51 1:13:39.93 
   34   2/11    279 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24 M    47 11:45  2:01  0:52   51   39:20 22.9  0:43   52   21:22  6:54 1:13:59.88 
   35   2/14     87 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    29 11:11  1:55  1:00   73   40:40 22.1  0:30   41   21:05  6:48 1:14:23.54 
   36   4/32    185 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40 M    55 12:03  2:04  1:14   44   39:09 23.0  0:46   55   21:29  6:56 1:14:38.65 
   37   3/11    244 Alex Peterson           Plymouth           MN  20 M    31 11:13  1:55  0:43   67   40:18 22.3  0:45   62   21:56  7:05 1:14:53.33 
   38   5/38    287 Jon Steckler            Minneapolis        MN  36 M    39 11:30  1:58  1:06   81   40:56 22.0  0:12   48   21:15  6:51 1:14:56.30 
   39   6/18    128 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  33 M   142 14:30  2:29  1:12   23   37:54 23.7  1:15   21   20:10  6:31 1:14:58.28 
   40   2/10    143 Ken Janda               Big Lake           MN  51 M    81 13:00  2:13  0:57   38   38:34 23.3  0:36   65   21:59  7:06 1:15:04.07 
   41   7/18    290 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32 M   155 14:46  2:31  1:00   41   38:41 23.3  0:27   23   20:13  6:31 1:15:04.13 
   42   4/11    374 David Pieper            Saint Cloud        MN  23 M   212 16:27  2:49  0:28   53   39:24 22.8  0:36    3   18:18  5:54 1:15:10.55 
   43   3/14    311 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41 F    69 12:35  2:09  1:06   63   39:50 22.6  0:38   45   21:12  6:51 1:15:18.14 
   44   3/12    233 Tim Obrien              Lakeville          MN  56 M    76 12:53  2:12  1:06   27   38:05 23.6  1:25   70   22:10  7:09 1:15:35.40 
   45   1/19     85 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36 F   111 13:41  2:20  0:49   59   39:38 22.7  0:33   44   21:09  6:50 1:15:48.25 
   46   5/32    201 Scott Maus              Watertown          MN  41 M    62 12:21  2:07  0:45   85   41:10 21.9  0:36   37   20:59  6:46 1:15:49.30 
   47   2/2     229 Jen Neuman              Ramsey             MN  42 F    80 12:57  2:13  0:44   45   39:10 23.0  0:38   73   22:25  7:14 1:15:51.80 
   48   2/22    257 Mark Rosen              Otsego             MN  48 M   141 14:30  2:29  1:03   14   36:49 24.4  0:34   90   22:59  7:25 1:15:52.65 
   49   6/38     43 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36 M   153 14:44  2:31  0:42   18   37:14 24.2  0:30   87   22:48  7:22 1:15:55.10 
   50   7/38    277 Eric Slagle             Minneapolis        MN  36 M   261 18:20  3:08  0:40   20   37:19 24.1  0:51    5   18:49  6:05 1:15:56.85 
   51   3/22    214 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M     1  8:37  1:29  1:19   54   39:25 22.8  0:55  168   25:45  8:19 1:15:58.60 
   52   8/38     54 Shawn Day               St. Cloud          MN  38 M    98 13:21  2:17  0:44   86   41:12 21.8  1:06   16   19:43  6:22 1:16:04.00 
   53   1/17     73 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45 F    44 11:40  2:00  1:08   66   40:14 22.4  0:31   92   23:03  7:27 1:16:33.94 
   54   9/38    133 Patrick Hoard           Elk River          MN  36 M    97 13:20  2:17  1:37   68   40:21 22.3  0:46   33   20:47  6:43 1:16:48.95 
   55   1/10    249 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17 F    11 10:15  1:45  0:54  119   42:46 21.0  0:26   80   22:38  7:18 1:16:55.90 
   56  10/38    265 David Schlangen         Sartell            MN  35 M   108 13:38  2:20  1:26  104   42:04 21.4  0:20   13   19:31  6:18 1:16:57.50 
   57   6/32    286 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44 M    94 13:18  2:16  1:14   58   39:38 22.7  0:36   78   22:34  7:17 1:17:17.00 
   58  11/38    172 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35 M    52 11:55  2:02  1:05   88   41:18 21.8  0:34   82   22:43  7:20 1:17:31.90 
   59   1/6      86 Mike Flynn              Elk River          MN  60 M   176 15:21  2:37  2:02   40   38:39 23.3  0:35   38   21:02  6:47 1:17:35.82 
   60   7/32     62 Jason Dohm              Milaca             MN  43 M    20 10:55  1:52  1:28   49   39:19 22.9  1:12  144   24:58  8:04 1:17:49.60 
   61  12/38    137 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35 M   151 14:40  2:30  1:02   52   39:22 22.9  0:54   61   21:55  7:05 1:17:51.20 
   62   3/10     28 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  54 M    45 11:40  2:00  0:53   50   39:19 22.9  0:29  159   25:32  8:15 1:17:51.72 
   63  13/38      9 Scott Andrzejczak       Watertown          MN  35 M    89 13:13  2:16  1:13  101   41:53 21.5  0:58   35   20:50  6:44 1:18:04.75 
   64   4/14    147 Angela Jordahl          Big Lake           MN  40 F   129 14:17  2:26  0:36   83   41:02 21.9  0:35   60   21:49  7:03 1:18:15.19 
   65   8/32    222 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43 M    42 11:35  1:59  1:19   48   39:12 23.0  1:19  150   25:06  8:06 1:18:27.65 
   66  14/38     68 Jason Eckert            Waverly            MN  38 M    43 11:36  1:59  1:03   82   40:57 22.0  0:57  117   24:00  7:45 1:18:29.25 
   67   4/12    299 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58 M   230 16:56  2:54  0:49   37   38:31 23.4  0:55   57   21:31  6:57 1:18:39.32 
   68   5/11     46 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M     6 10:00  1:43  1:11  180   45:59 19.6  0:49   30   20:45  6:42 1:18:41.33 
   69  15/38     88 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36 M   120 14:03  2:24  1:13   69   40:28 22.2  0:52   71   22:10  7:09 1:18:43.10 
   70   4/22     94 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46 M   116 13:52  2:22  1:28   35   38:25 23.4  1:01  120   24:03  7:46 1:18:46.50 
   71   1/8     375 London Walsh            Hudson             WI  19 M    34 11:15  1:55  1:01  144   43:59 20.5  1:14   50   21:21  6:54 1:18:48.08 
   72   9/32    141 Michael Iwan            Golden Valley      MN  41 M   156 14:48  2:32  0:59   43   39:00 23.1  1:10   93   23:05  7:27 1:19:00.55 
   73   2/13     64 Mary Donlan             St Paul            MN  29 F   101 13:26  2:18  0:52   98   41:44 21.6  0:41   76   22:32  7:16 1:19:12.45 
   74  10/32    227 Gary Nelson             St Paul            MN  42 M   191 15:38  2:40  1:09   79   40:54 22.0  0:51   31   20:46  6:42 1:19:15.15 
   75   5/22    373 Dan Dederichs           Waverly            MN  45 M   121 14:04  2:24  1:02   19   37:17 24.1  1:08  170   25:48  8:20 1:19:17.10 
   76   8/18    149 Brandon Kanz            St Louis Park      MN  33 M   192 15:42  2:41  0:50   84   41:06 21.9  0:54   36   20:54  6:45 1:19:23.38 
   77   3/13    256 Megan Rose              Sartell            MN  28 F   168 15:15  2:36  0:44  103   42:04 21.4  0:37   34   20:47  6:43 1:19:24.70 
   78   4/10     48 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51 M    56 12:08  2:04  1:02   72   40:39 22.1  0:50  140   24:53  8:02 1:19:30.42 
   79   2/17    130 Lisa Hines              Waite Park         MN  49 F    95 13:19  2:17  0:49  126   43:07 20.9  0:36   64   21:58  7:06 1:19:46.84 
   80   6/22     15 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48 M    51 11:52  2:02  1:37   70   40:29 22.2  1:14  131   24:38  7:57 1:19:47.25 
   81   3/17    325 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46 F    59 12:11  2:05  0:53   95   41:35 21.6  0:48  127   24:22  7:52 1:19:47.84 
   82   6/11    224 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21 M   149 14:36  2:30  1:21  138   43:50 20.5  0:20   20   20:01  6:28 1:20:05.38 
   83  11/32      2 Mike Abel               St Cloud           MN  44 M   103 13:27  2:18  1:19   42   38:46 23.2  1:03  157   25:31  8:14 1:20:05.75 
   84   2/8      81 Billy Fisher            Hudson             WI  18 M    48 11:48  2:01  1:33  149   44:14 20.3  0:30   68   22:05  7:08 1:20:08.10 
   85  12/32    169 Thomas Laberge          Blaine             MN  42 M    72 12:42  2:10  1:03   97   41:43 21.6  1:06  111   23:44  7:40 1:20:14.95 
   86   7/22    126 Mark Hesser             St Michael         MN  45 M   110 13:39  2:20  1:58   62   39:48 22.6  1:01  119   24:00  7:45 1:20:24.55 
   87   8/22    166 Randy Kramer            Bufflao            MN  46 M   152 14:40  2:30  0:49   74   40:43 22.1  1:22   89   22:58  7:25 1:20:28.85 
   88   5/14    159 Amy Lindstrom           Sartell            MN  42 F   114 13:48  2:22  1:08  109   42:13 21.3  0:55   75   22:30  7:16 1:20:31.89 
   89  13/32     41 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43 M   138 14:27  2:28  0:57   34   38:21 23.5  0:36  181   26:13  8:28 1:20:32.85 
   90  16/38     44 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  36 M    93 13:18  2:16  1:16   80   40:56 22.0  0:43  132   24:39  7:57 1:20:49.40 
   91   9/22    218 George Morris           Cold Spring        MN  45 M   252 17:50  3:03  0:27   90   41:21 21.8  0:26   39   21:03  6:48 1:21:03.85 
   92   2/12    119 Nelson Hayes            Big Lake           MN  29 M    85 13:09  2:15  1:31  110   42:16 21.3  0:56   97   23:17  7:31 1:21:06.83 
   93   4/17     17 Susan Biasco            Big Lake           MN  47 F    68 12:34  2:09  0:55  107   42:11 21.3  0:42  145   24:59  8:04 1:21:17.74 
   94  14/32    300 Greg Swenson            Rogers             MN  43 M    26 11:08  1:54  1:23   91   41:26 21.7  0:58  192   26:40  8:36 1:21:32.25 
   95  17/38    102 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38 M    88 13:12  2:15  1:45   77   40:54 22.0  0:53  142   24:55  8:03 1:21:36.25 
   96   1/12     92 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34 F   100 13:26  2:18  1:00  135   43:46 20.6  0:47   86   22:48  7:21 1:21:42.75 
   97  13/14     12 Nick Barth              Monticello         MN  14 M    83 13:03  2:14  0:49  150   44:15 20.3  0:36   98   23:19  7:32 1:21:59.25 
   98  18/38    232 Andy Noble              Big Lake           MN  39 M   201 16:00  2:44  1:08   65   40:12 22.4  0:49  114   23:53  7:43 1:21:59.65 
   99   2/12     20 Lisa Bollinger          Sartell            MN  31 F   136 14:25  2:28  0:53  120   42:48 21.0  0:52   95   23:09  7:29 1:22:05.50 
  100  10/22     38 Robert Christensen      Big Lake           MN  45 M   127 14:15  2:26  1:26  106   42:07 21.4  0:53  103   23:26  7:34 1:22:05.75 
  101   2/19    111 Naomi Hamer             Orono              MN  37 F    38 11:30  1:58  1:04  147   44:09 20.4  0:41  138   24:45  7:59 1:22:05.75 
  102  11/22    101 Bert Gordy              Big Lake           MN  46 M   104 13:30  2:18  1:21  143   43:58 20.5  0:45   85   22:45  7:21 1:22:16.45 
  103  15/32    203 Jason McCarty           Monticello         MN  42 M    63 12:25  2:07  1:05  102   42:02 21.4  1:10  163   25:39  8:17 1:22:18.50 
  104   2/6     241 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  60 M    92 13:18  2:16  1:15  118   42:42 21.1  1:07  123   24:09  7:48 1:22:28.97 
  105   3/8     238 Peter Olson             Big Lake           MN  17 M   182 15:25  2:38  1:48  172   45:28 19.8  0:28   12   19:27  6:17 1:22:33.40 
  106  16/32    118 Libradley Hayes         Elk River          MN  44 M   123 14:12  2:26  1:14   64   40:03 22.5  1:33  166   25:41  8:18 1:22:40.40 
  107  19/38    213 Michael Given           North Port         FL  39 M    57 12:09  2:05  1:16  136   43:47 20.6  1:46  113   23:48  7:41 1:22:44.05 
  108  12/22    116 Ali Hariri              Maple Grove        MN  47 M    70 12:37  2:09  2:16  128   43:15 20.8  1:04  106   23:35  7:37 1:22:44.50 
  109   7/11    318 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23 M   247 17:32  3:00  2:12   94   41:34 21.7  1:07   27   20:26  6:36 1:22:48.28 
  110   5/10     61 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51 M   171 15:18  2:37  1:10   46   39:10 23.0  0:54  184   26:24  8:31 1:22:54.42 
  111   4/13    234 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27 F   193 15:45  2:41  0:34  133   43:31 20.7  0:34   83   22:44  7:20 1:23:04.60 
  112   5/12    106 Michael Graif           Byron              MN  55 M   240 17:19  2:58  1:52   60   39:41 22.7  1:23   91   23:00  7:26 1:23:12.67 
  113  20/38     10 John Auel               Elk River          MN  36 M   199 15:58  2:44  2:11  134   43:43 20.6  0:22   47   21:12  6:51 1:23:23.50 
  114   3/12     30 Corey Busch             Minneapolis        MN  27 M   134 14:24  2:28  1:23  184   46:12 19.5  1:18   22   20:12  6:31 1:23:26.88 
  115  21/38    248 Jason Punton            St. Michael        MN  39 M   145 14:34  2:29  2:04   92   41:26 21.7  0:46  135   24:42  7:58 1:23:29.70 
  116   2/10    369 Molly Peichel           Rice               MN  19 F     9 10:06  1:44  1:11  165   44:56 20.0  0:54  188   26:32  8:34 1:23:37.00 
  117  17/32    132 Todd Hipp               Eagan              MN  43 M    67 12:32  2:09  0:57  141   43:53 20.5  0:50  167   25:43  8:18 1:23:52.45 
  118  13/22    173 Dwight Larsen           Wayzata            MN  49 M   118 13:59  2:23  1:40  127   43:11 20.8  0:43  128   24:25  7:53 1:23:55.35 
  119   6/10    239 Todd Olson              Alexandria         MN  52 M   165 15:03  2:34  1:43  113   42:19 21.3  1:39   96   23:17  7:31 1:23:57.62 
  120   6/12     52 Dan Davis               Shoreview          MN  59 M   113 13:47  2:21  0:59   75   40:46 22.1  0:58  215   27:43  8:57 1:24:11.37 
  121  18/32    282 Matthew Snell           Blaine             MN  43 M   139 14:29  2:29  2:45  114   42:25 21.2  0:56  110   23:42  7:39 1:24:15.80 
  122   3/10    250 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14 F    12 10:15  1:45  1:02  202   47:15 19.0  0:22  156   25:28  8:13 1:24:19.05 
  123  22/38     93 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36 M   161 14:56  2:33  1:36   87   41:16 21.8  1:03  158   25:31  8:14 1:24:20.05 
  124   7/10    317 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54 M   215 16:29  2:49  2:50   61   39:45 22.6  1:33  118   24:00  7:45 1:24:33.82 
  125  19/32    298 Nick Summers            Mound              MN  44 M   119 14:01  2:24  0:49  121   42:55 21.0  0:44  179   26:12  8:27 1:24:38.75 
  126   1/6     134 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24 F    23 11:05  1:54  0:57  174   45:31 19.8  1:15  172   25:57  8:23 1:24:41.80 
  127  14/22     32 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49 M    75 12:51  2:12  1:19  171   45:25 19.8  1:29  108   23:41  7:39 1:24:42.05 
  128   3/19    272 Sara Scott              Foley              MN  38 F   140 14:30  2:29  1:12  115   42:29 21.2  1:11  162   25:35  8:15 1:24:53.60 
  129  20/32     80 Paul Finken             White Bear Lake    MN  43 M   150 14:37  2:30  1:23  146   44:06 20.4  0:53  121   24:03  7:46 1:24:59.45 
  130   4/19    103 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  36 F   115 13:50  2:22  1:20  137   43:50 20.5  1:07  152   25:09  8:07 1:25:12.45 
  131   6/14    216 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  42 F   126 14:13  2:26  1:16   93   41:28 21.7  0:43  214   27:42  8:56 1:25:19.59 
  132   8/10    194 Bob Marchetti           Champlin           MN  54 M   102 13:27  2:18  1:05  108   42:13 21.3  1:02  207   27:36  8:55 1:25:21.22 
  133   4/12     36 Matthew Chimento        Maple Grove        MN  29 M   207 16:12  2:46  1:01  116   42:36 21.1  1:09  129   24:28  7:54 1:25:24.53 
  134  23/38    258 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35 M   160 14:55  2:33  1:11  105   42:07 21.4  0:35  190   26:39  8:36 1:25:24.90 
  135   9/18    151 David Katzner           Big Lake           MN  31 M   172 15:19  2:37  1:25  129   43:25 20.7  0:26  139   24:53  8:02 1:25:25.63 
  136  24/38    315 Travis Wells            Zimmerman          MN  36 M   213 16:27  2:49  1:05   78   40:54 22.0  0:21  194   26:42  8:37 1:25:26.35 
  137   5/19    309 Carolyn Tuohy           Minneapolis        MN  38 F   178 15:23  2:38  0:42  160   44:42 20.1  1:07  112   23:45  7:40 1:25:36.20 
  138  21/32    270 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  43 M   224 16:46  2:52  1:51  112   42:18 21.3  1:16  107   23:36  7:37 1:25:45.05 
  139   5/12     50 Steve Crooks            Richmond           MN  28 M   237 17:10  2:56  1:15  155   44:24 20.3  0:21   81   22:38  7:18 1:25:45.18 
  140  25/38    225 Jason Neal              Saint Cloud        MN  39 M   233 17:05  2:55  3:05  131   43:27 20.7  0:15   63   21:56  7:05 1:25:45.95 
  141   5/13    327 Hilary Young            Minneapolis        MN  26 F    73 12:47  2:11  2:05  186   46:14 19.5  1:03  109   23:42  7:39 1:25:48.90 
  142   3/12    193 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33 F    30 11:13  1:55  1:33  187   46:15 19.5  1:08  169   25:46  8:19 1:25:51.90 
  143  15/22    162 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45 M   170 15:17  2:37  1:46   99   41:49 21.5  1:20  174   25:58  8:23 1:26:07.95 
  144   8/11     56 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21 M   186 15:31  2:39  1:56  157   44:27 20.2  0:53  101   23:25  7:33 1:26:08.43 
  145   7/14    254 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  40 F   220 16:38  2:51  2:48  123   42:59 20.9  1:41   69   22:07  7:08 1:26:10.54 
  146  26/38    289 Jeff Steil              Sartell            MN  37 M   154 14:44  2:31  2:07  163   44:52 20.1  1:03  105   23:28  7:34 1:26:12.55 
  147   4/8     187 Evan Lundeen            Cambridge          MN  15 M   162 14:58  2:34  0:54  111   42:17 21.3  0:22  219   27:50  8:59 1:26:18.45 
  148  22/32    205 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  44 M   125 14:13  2:26  0:53  124   43:00 20.9  1:09  199   27:12  8:47 1:26:24.15 
  149   7/12    186 Dick Lowry              North Mankato      MN  55 M    65 12:28  2:08  0:53  154   44:24 20.3  0:51  220   27:53  9:00 1:26:26.32 
  150  27/38     51 Joel Dahlin             Sartell            MN  35 M   169 15:15  2:36  1:25  100   41:51 21.5  1:33  186   26:28  8:33 1:26:29.95 
  151  28/38    165 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39 M   188 15:32  2:39  1:32  156   44:26 20.3  1:20  115   23:56  7:44 1:26:44.10 
  152   4/10    301 Kristina Swenson        Rogers             MN  15 F    16 10:36  1:49  0:54  207   47:41 18.9  0:29  198   27:09  8:46 1:26:46.75 
  153   6/12    100 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28 M   228 16:53  2:53  0:36  173   45:29 19.8  0:40  100   23:24  7:33 1:26:59.13 
  154   3/6     366 Tom Lynch               Nelson             MN  63 M   279 19:39  3:21  1:44   89   41:19 21.8  0:18  122   24:07  7:47 1:27:05.07 
  155   5/17    154 Susan Key               Ironwood           MI  48 F   132 14:22  2:27  1:34  148   44:12 20.4  1:04  173   25:57  8:23 1:27:06.59 
  156   8/14    236 Tina Ohmann Rowe        Kladje/samobor     CR  44 F   147 14:35  2:30  2:36  152   44:19 20.3  0:39  146   25:01  8:05 1:27:07.54 
  157   9/11     90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24 M    49 11:49  2:01  1:16  195   46:40 19.3  1:07  185   26:24  8:31 1:27:13.88 
  158  10/18      3 Bobby Ahrens            Saint Paul         MN  33 M   204 16:05  2:45  1:48  125   43:07 20.9  1:21  151   25:07  8:06 1:27:24.38 
  159  11/18    176 Dejan Leginovic         Plymouth           MN  33 M   221 16:41  2:51  2:00  161   44:43 20.1  0:39  102   23:26  7:34 1:27:26.53 
  160   1/12     53 Michelle Davis          Chaska             MN  51 F   105 13:30  2:19  1:11  162   44:46 20.1  1:00  197   27:02  8:44 1:27:27.09 
  161  16/22    275 Robert Sicora           Buffalo            MN  45 M   194 15:48  2:42  1:29   55   39:27 22.8  1:03  243   29:46  9:36 1:27:30.40 
  162   4/12     37 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33 F   117 13:57  2:23  1:27  204   47:29 19.0  1:17   99   23:23  7:33 1:27:31.40 
  163   6/19     72 Amanda Engelking        Sartell            MN  37 F   137 14:27  2:28  1:10  175   45:39 19.7  1:11  153   25:10  8:07 1:27:34.80 
  164  17/22     45 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47 M    99 13:22  2:17  2:26  151   44:16 20.3  0:37  196   27:02  8:44 1:27:40.80 
  165   7/12    276 Michael Siedschlag      Monticello         MN  29 M   197 15:53  2:43  1:41  201   47:09 19.1  0:26   79   22:37  7:18 1:27:43.33 
  166  23/32    370 Doug Grennan            Edina              MN  44 M   158 14:54  2:33  1:24  140   43:53 20.5  0:17  205   27:29  8:52 1:27:54.35 
  167  18/22    140 Paul Ireland            Big Lake           MN  47 M   133 14:22  2:27  1:46  194   46:31 19.3  1:16  126   24:17  7:50 1:28:09.55 
  168  12/18    144 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31 M   273 19:08  3:16  2:20   71   40:33 22.2  1:19  141   24:54  8:02 1:28:11.18 
  169   8/12    146 Doug Jones              St. Louis Park     MN  59 M   239 17:18  2:57  1:23  122   42:56 21.0  1:17  160   25:33  8:15 1:28:23.22 
  170   6/13     65 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29 F    58 12:10  2:05  1:10  209   47:42 18.9  0:51  189   26:38  8:36 1:28:27.55 
  171  24/32    365 Kevin Starcevich        Minneapolis        MN  41 M   107 13:37  2:20  1:33  139   43:51 20.5  0:56  228   28:35  9:13 1:28:30.20 
  172  19/22     99 Ed Gleason              Elk River          MN  49 M    86 13:09  2:15  1:51  226   49:07 18.3  0:26  116   23:59  7:45 1:28:30.35 
  173   8/12    196 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29 M   124 14:12  2:26  1:54  182   46:06 19.5  0:44  165   25:41  8:17 1:28:33.83 
  174  29/38    207 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37 M   271 19:04  3:15  2:05  178   45:48 19.7  0:23   54   21:26  6:55 1:28:43.38 
  175   5/10    182 Anna Lindell            Sartell            MN  15 F   159 14:55  2:33  0:55  242   50:19 17.9  0:25   72   22:24  7:14 1:28:55.80 
  176   5/12     60 Esther Dixon            Zimmerman          MN  33 F   143 14:30  2:29  1:17  206   47:32 18.9  1:46  125   24:16  7:50 1:29:18.85 
  177   6/17    105 Lynn Graif              Elk River          MN  49 F   217 16:32  2:50  0:55  192   46:23 19.4  1:02  148   25:03  8:05 1:29:53.44 
  178   7/17    219 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46 F    82 13:03  2:14  1:05  213   47:53 18.8  0:23  209   27:39  8:55 1:30:00.84 
  179   6/12    115 Emily Hanson            Ham Lake           MN  34 F   203 16:03  2:45  1:26  153   44:21 20.3  1:02  203   27:17  8:48 1:30:07.25 
  180   2/12     35 Denise Casey            Buffalo            MN  52 F   232 17:05  2:55  1:03  210   47:47 18.8  0:22  124   24:11  7:48 1:30:25.49 
  181  30/38    312 Dion Walker             Shoreview          MN  36 M   206 16:09  2:46  1:32   96   41:40 21.6  1:41  239   29:29  9:31 1:30:28.50 
  182   7/12    208 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  32 F   205 16:06  2:45  1:57  185   46:12 19.5  1:00  155   25:23  8:12 1:30:35.00 
  183   2/6      57 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23 F   122 14:08  2:25  1:57  198   46:45 19.3  0:39  202   27:15  8:48 1:30:42.70 
  184   7/13     69 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27 F    96 13:19  2:17  1:45  159   44:40 20.1  2:04  235   29:01  9:22 1:30:46.20 
  185   4/6     150 Chuck Kartak            North Branch       MN  60 M   267 18:52  3:13  1:16  142   43:53 20.5  1:05  171   25:50  8:20 1:30:52.57 
  186   8/13    329 Allison Zak             Little Falls       MN  27 F    60 12:11  2:05  1:30  218   48:16 18.6  1:16  217   27:48  8:58 1:30:58.65 
  187  31/38     82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  37 M    74 12:47  2:11  2:25  193   46:27 19.4  1:22  223   28:12  9:06 1:31:10.90 
  188  25/32     58 Darron Dickinson        Blaine             MN  42 M   210 16:18  2:47  1:57  169   45:15 19.9  1:40  176   26:09  8:27 1:31:17.55 
  189   7/19    168 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  39 F    78 12:55  2:13  1:13  244   50:41 17.8  0:16  183   26:24  8:31 1:31:26.00 
  190   5/6     204 Thomas McConville       Osseo              MN  60 M   248 17:34  3:00  2:04  117   42:42 21.1  0:54  225   28:21  9:09 1:31:33.02 
  191   8/19    330 Christina Zeise         St Michael         MN  36 F   251 17:44  3:02  1:01  188   46:15 19.5  0:56  164   25:40  8:17 1:31:33.20 
  192  26/32     70 Mark Eginton            Duluth             MN  43 M   174 15:20  2:37  1:59  179   45:51 19.6  1:03  210   27:39  8:56 1:31:50.25 
  193  10/11     49 Patrick Crooks          Richmond           MN  23 M   268 18:57  3:14  2:10  164   44:55 20.0  1:13  133   24:39  7:57 1:31:52.58 
  194  20/22     47 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45 M   255 17:55  3:04  1:43  215   48:06 18.7  1:05   94   23:08  7:28 1:31:55.15 
  195  13/18    199 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31 M    33 11:14  1:55  3:34  168   45:15 19.9  9:30   77   22:33  7:17 1:32:03.33 
  196   8/17    237 Andrea Olson            Alexandria         MN  49 F   218 16:37  2:50  1:10  130   43:26 20.7  1:09  245   29:56  9:40 1:32:16.74 
  197   9/13    324 Amanda Wittig           Minneapolis        MN  25 F   245 17:28  2:59  2:12  177   45:46 19.7  1:05  180   26:12  8:28 1:32:41.90 
  198  14/18    246 Jason Primus            Sartell            MN  32 M   287 21:25  3:39  1:10  132   43:27 20.7  1:48  143   24:56  8:03 1:32:43.43 
  199  10/13    326 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28 F   202 16:02  2:44  2:17  191   46:19 19.4  0:56  200   27:13  8:47 1:32:44.95 
  200  11/11    304 Robert Taylor           Saint Cloud        MN  24 M   236 17:09  2:56  1:44  158   44:30 20.2  1:43  222   28:02  9:03 1:33:05.48 
  201  27/32    125 John Henrichsen         Becker             MN  41 M   146 14:34  2:29  2:27  232   49:35 18.2  0:34  175   26:00  8:24 1:33:07.15 
  202  28/32    209 Chad Millam             Big Lake           MN  41 M   282 20:16  3:28  0:57  183   46:08 19.5  0:37  154   25:12  8:08 1:33:07.95 
  203   9/17    294 Colene Stenberg         Big Lake           MN  47 F   246 17:32  3:00  1:23  189   46:17 19.4  1:09  195   26:49  8:39 1:33:08.39 
  204  15/18     76 Brent Evenson           Saint Michael      MN  31 M   286 21:16  3:38  2:57  166   45:10 19.9  1:02   88   22:50  7:22 1:33:12.83 
  205  10/17    117 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45 F   144 14:34  2:29  1:16  238   49:54 18.0  1:20  182   26:14  8:28 1:33:14.79 
  206   9/19    136 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36 F   244 17:28  2:59  2:05  219   48:18 18.6  1:01  130   24:31  7:55 1:33:21.60 
  207   3/12    157 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53 F   109 13:38  2:20  1:38  208   47:41 18.9  0:57  246   29:57  9:40 1:33:48.19 
  208  32/38    220 Chad Motzko             Richfield          MN  38 M   166 15:06  2:35  1:55  181   46:02 19.6  1:56  234   28:53  9:19 1:33:50.75 
  209  10/19    191 Deborah Levi Mahoney    Monticello         MN  38 F   173 15:20  2:37  2:14  246   50:54 17.7  0:46  136   24:44  7:59 1:33:54.70 
  210  33/38      6 Karl Anderson           Blaine             MN  37 M   179 15:23  2:38  2:24  196   46:44 19.3  2:21  218   27:49  8:59 1:34:38.30 
  211  21/22     14 Tony Benecke            Big Lake           MN  49 M    90 13:14  2:16  2:21  243   50:30 17.8  1:24  208   27:38  8:55 1:35:03.80 
  212   8/12    152 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33 F   189 15:32  2:39  2:18  200   47:03 19.1  0:36  241   29:38  9:34 1:35:05.00 
  213   5/8      96 Shane Geving            Blaine             MN  19 M   243 17:27  2:59  2:01  203   47:20 19.0  0:47  206   27:36  8:54 1:35:08.35 
  214  16/18    242 Aaron Petermeier        Anoka              MN  33 M   198 15:54  2:43  2:49  245   50:54 17.7  0:53  134   24:41  7:58 1:35:08.88 
  215   9/12    261 Cristina Russell        Mineapolis         MN  31 F   175 15:20  2:37  2:05  231   49:35 18.2  0:51  204   27:23  8:50 1:35:11.10 
  216   6/8     161 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14 M   187 15:31  2:39  1:42  234   49:37 18.1  0:51  213   27:41  8:56 1:35:19.05 
  217   9/12    372 Tom Landwehr            Shoreview          MN  56 M   208 16:12  2:46  2:36  197   46:45 19.3  1:26  227   28:33  9:13 1:35:30.30 
  218  11/13    323 Nikki Witowski          Big Lake           MN  29 F   106 13:33  2:19  2:17  253   51:35 17.4  0:34  211   27:41  8:56 1:35:38.50 
  219   6/10    158 Krystal Kleven          Newport            MN  16 F   135 14:25  2:28  3:13  248   51:06 17.6  0:38  191   26:40  8:36 1:35:58.50 
  220  17/18     59 Todd Dickson            Big Lake           MN  34 M   276 19:17  3:18  2:26  167   45:10 19.9  0:59  224   28:16  9:08 1:36:05.28 
  221   9/14    283 Terri Snell             Blaine             MN  42 F   222 16:43  2:51  2:39  190   46:19 19.4  2:31  221   27:58  9:02 1:36:07.24 
  222   7/10    192 Tori Maish              Saint Cloud        MN  15 F    35 11:15  1:56  1:25  221   48:33 18.5  0:24  270   34:38 11:11 1:36:11.95 
  223   1/5     228 Shannon Nelson          St Paul            MN  55 F   225 16:51  2:53  1:42  199   46:59 19.2  1:51  238   29:10  9:25 1:36:32.19 
  224  12/13     89 Ashlee Ford             Saint Cloud        MN  26 F   277 19:31  3:20  4:24  176   45:40 19.7  1:58  147   25:03  8:05 1:36:33.50 
  225   3/6     253 Vanessa Richter         Albany             MN  20 F    37 11:23  1:57  2:04  266   54:54 16.4  0:35  212   27:41  8:56 1:36:34.90 
  226   4/12    139 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53 F   185 15:29  2:39  1:20  229   49:11 18.3  1:57  231   28:41  9:16 1:36:36.19 
  227   9/12    264 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  26 M   209 16:14  2:46  2:02  170   45:22 19.8  1:25  254   31:56 10:19 1:36:57.53 
  228  22/22      1 Michael Abegg           Minneapolis        MN  46 M   164 15:02  2:34  0:50  269   55:33 16.2  0:33  149   25:04  8:06 1:36:59.90 
  229  10/12    180 Mark Leyendecker        Cape Coral         FL  56 M   214 16:29  2:49  0:57  145   44:00 20.5  1:05  269   34:35 11:10 1:37:02.27 
  230  11/19     40 Deb Cobb                Hudson             MN  37 F   242 17:26  2:59  2:31  237   49:52 18.0  1:09  177   26:11  8:27 1:37:05.00 
  231   5/12    278 Kathleen Smith          Otsego             MN  54 F   163 14:59  2:34  1:40  212   47:50 18.8  1:52  249   31:07 10:03 1:37:26.04 
  232  11/17     19 Val Studer              Ham Lake           MN  45 F   257 17:58  3:04  2:21  230   49:33 18.2  1:06  193   26:41  8:37 1:37:37.84 
  233   8/10     75 Nicole Ethier           Woodbury           MN  18 F   266 18:34  3:10  1:35  262   53:38 16.8  1:34   74   22:28  7:15 1:37:46.15 
  234  10/14    285 Lyndalou Sorenson       Big Lake           MN  43 F   211 16:21  2:48  1:11  251   51:30 17.5  0:37  232   28:45  9:17 1:38:21.94 
  235  34/38    321 Troy Williams           Zimmerman          MN  39 M   131 14:17  2:26  1:46  211   47:48 18.8  1:11  263   33:25 10:47 1:38:23.50 
  236   1/2      23 Pamela Brophy           Buffalo            MN  61 F   183 15:26  2:38  1:26  227   49:07 18.3  1:03  253   31:34 10:11 1:38:33.44 
  237  12/19    331 Lisa Zeman              Elk River          MN  39 F   226 16:52  2:53  1:34  228   49:11 18.3  1:45  240   29:32  9:32 1:38:52.30 
  238  13/19      4 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  36 F   241 17:25  2:58  1:30  216   48:07 18.7  2:29  242   29:42  9:35 1:39:09.15 
  239   6/12    195 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53 F   181 15:25  2:38  1:34  223   48:40 18.5  0:47  261   32:58 10:39 1:39:22.04 
  240   7/12     24 Lisa Brown              Minneapolis        MN  54 F   258 18:06  3:05  1:50  225   48:47 18.4  2:20  229   28:41  9:16 1:39:42.04 
  241   9/10    251 Tony Ramunno            Big Lake           MN  50 M   290 22:24  3:49  1:52  220   48:30 18.6  1:04  178   26:11  8:27 1:39:58.42 
  242  35/38    124 Rick Hendrickson        Becker             MN  36 M   180 15:23  2:38  2:13  261   53:06 16.9  0:41  230   28:41  9:16 1:40:02.30 
  243  10/12    363 Jill Kruger             Chaska             MN  32 F   234 17:06  2:55  2:41  265   54:17 16.6  0:42  161   25:33  8:15 1:40:16.45 
  244   8/12     74 Lesley Ernst            Apple Valley       MN  53 F   253 17:50  3:03  0:50  214   47:59 18.8  0:56  260   32:50 10:36 1:40:23.19 
  245  12/17    268 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49 F   249 17:41  3:01  1:44  239   49:55 18.0  1:31  244   29:50  9:38 1:40:38.34 
  246  11/12      8 Julie Andrzejczak       Watertown          MN  30 F   250 17:42  3:01  1:11  257   52:50 17.0  1:28  216   27:45  8:57 1:40:52.85 
  247  36/38     18 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  38 M   235 17:08  2:56  2:28  264   54:13 16.6  0:35  187   26:32  8:34 1:40:53.40 
  248  12/12    266 Janelle Schlosser       Crystal            MN  32 F   200 15:59  2:44  2:01  224   48:43 18.5  0:53  265   33:38 10:51 1:41:11.90 
  249  14/19      7 Lori Anderson           Blaine             MN  35 F   157 14:51  2:32  2:29  241   50:14 17.9  2:26  256   32:13 10:24 1:42:11.25 
  250   6/6     148 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62 M   184 15:27  2:38  1:17  222   48:36 18.5  1:59  274   35:07 11:20 1:42:23.82 
  251   9/12    127 Julie Heuer             Fargo              ND  52 F   256 17:56  3:04  1:40  205   47:32 18.9  1:16  271   34:44 11:13 1:43:05.14 
  252   9/10    183 Mary Lindell            Sartell            MN  16 F    61 12:17  2:06  0:45  284 1:00:51 14.8  0:36  237   29:08  9:24 1:43:34.60 
  253   2/5     273 Jan Search              Minneapolis        MN  57 F   238 17:16  2:57  1:36  259   52:54 17.0  1:28  251   31:31 10:10 1:44:41.09 
  254  29/32    267 Gary Schmalz            Rogers             MN  43 M   148 14:36  2:30  2:46  255   52:11 17.2  0:52  272   34:53 11:16 1:45:15.95 
  255  30/32    368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43 M   281 20:09  3:26  1:57  254   51:43 17.4  1:27  247   30:17  9:47 1:45:30.05 
  256  18/18    367 Cameron Hunsaker        Albertville        MN  34 M   280 19:58  3:25  2:04  240   50:12 17.9  1:25  257   32:18 10:26 1:45:54.08 
  257  11/12    262 Joseph Ruttar           Hastings           MN  58 M   177 15:21  2:37  2:39  247   51:03 17.6  1:46  275   35:08 11:20 1:45:54.42 
  258  31/32    156 Wayne Killmer           Sartell            MN  40 M   227 16:53  2:53  4:00  271   55:51 16.1  0:50  226   28:26  9:11 1:45:56.55 
  259  13/13    114 Abby Kvendru            Excelsior          MN  25 F   259 18:10  3:06  2:46  260   53:04 17.0  1:09  248   30:54  9:58 1:46:00.80 
  260  10/10    243 Michael Petersen        Ramsey             MN  54 M   190 15:33  2:39  2:39  217   48:11 18.7  2:28  282   37:14 12:01 1:46:02.32 
  261  10/12    108 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28 M   229 16:54  2:53  2:37  250   51:29 17.5  1:49  262   33:17 10:44 1:46:03.63 
  262  13/17    163 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49 F   278 19:36  3:21  1:27  235   49:45 18.1  1:11  268   34:26 11:07 1:46:23.19 
  263  10/12    322 Nora Wise               Bloomington        MN  52 F   167 15:12  2:36  2:33  275   56:52 15.8  0:18  252   31:31 10:10 1:46:23.44 
  264  15/19    221 Jennifer Mrozek         Paynesville        MN  39 F   262 18:20  3:08  1:31  236   49:45 18.1  0:53  281   36:18 11:43 1:46:44.45 
  265  32/32    138 Kenny Howe              Becker             MN  41 M   265 18:32  3:10  2:35  249   51:21 17.5  0:59  264   33:28 10:48 1:46:52.60 
  266  14/14    142 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23 M   196 15:49  2:42  1:53  268   55:10 16.3  0:36  266   33:56 10:57 1:47:21.63 
  267  37/38    110 James Guthrie           Champlin           MN  35 M   260 18:17  3:07  2:51  263   53:59 16.7  1:04  250   31:20 10:07 1:47:29.50 
  268  11/14     79 Joleen3 Finken          Duluth             MN  43 F   223 16:45  2:52  1:51  282 1:00:15 14.9  0:18  236   29:02  9:22 1:48:08.04 
  269  12/12    280 Raymond Smith           Otsego             MN  55 M   285 21:14  3:38  1:42  233   49:35 18.2  1:59  276   35:18 11:24 1:49:46.52 
  270   3/5     307 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55 F    66 12:32  2:09  1:30  290 1:06:15 13.6  1:23  233   28:48  9:18 1:50:24.99 
  271  12/14    170 Connie Lahn             Minnetonka         MN  40 F   128 14:15  2:26  2:31  267   55:05 16.3  0:56  284   38:01 12:16 1:50:45.39 
  272  14/17    188 Sue Lundgren            Eagan              MN  46 F   216 16:29  2:49  1:44  252   51:32 17.5  1:29  288   40:30 13:04 1:51:42.44 
  273  15/17    202 Barrie McBride          Duluth             MN  46 F    50 11:51  2:02  2:24  279   58:54 15.3  1:16  283   37:45 12:11 1:52:07.14 
  274  16/19     21 Kristine Brockopp       Buffalo            MN  38 F   270 19:01  3:15  2:07  274   56:52 15.8  1:46  259   32:25 10:28 1:52:08.85 
  275   2/2      71 Barbara Elliott         Kansas City        MO  62 F   231 16:59  2:54  2:28  270   55:48 16.1  1:06  278   35:52 11:35 1:52:10.94 
  276   7/8     171 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  15 M   254 17:52  3:03  1:32  273   56:32 15.9  0:34  279   35:55 11:36 1:52:22.95 
  277   4/6     245 Kelsey Polcher          Rice               MN  23 F   263 18:21  3:08  2:25  277   58:31 15.4  1:21  258   32:24 10:27 1:53:00.05 
  278  11/12    198 Eric Mathews            Shorewood          WI  29 M    71 12:39  2:10  2:10  293 1:17:14 11.7  0:12   53   21:25  6:55 1:53:37.83 
  279   8/8     269 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  18 M   294 24:13  4:08  1:44  281   59:22 15.2  1:15  201   27:14  8:48 1:53:46.40 
  280  13/14    135 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43 F   264 18:29  3:09  1:28  278   58:33 15.4  0:46  277   35:31 11:28 1:54:45.04 
  281  12/12     95 Zackery Gay             Crystal            MN  29 M   295 33:05  5:39  2:46  256   52:17 17.2  1:57  137   24:44  7:59 1:54:46.83 
  282  16/17    223 Sharon Murphy           Eagan              MN  45 F   275 19:15  3:17  1:25                          295 1:35:59 30:58 1:55:13.44 
  283  10/10    155 Samantha Killmer        Sartell            MN  14 F   130 14:17  2:26  3:26  288 1:03:09 14.3  0:13  273   35:02 11:18 1:56:04.30 
  284  17/19    175 Sara Laventure          Big Lake           MN  37 F   289 21:38  3:42  2:00  272   55:57 16.1  0:49  280   36:15 11:42 1:56:36.80 
  285  11/12     83 Susan Fiskness          Maplewood          MN  53 F   195 15:49  2:42  4:00  287 1:02:12 14.5  1:34  267   34:23 11:06 1:57:54.74 
  286   5/6     247 Carly Pugil             Monticello         MN  20 F   292 23:38  4:02  2:57  280   59:14 15.2  0:51  255   31:57 10:19 1:58:36.45 
  287  38/38    226 Dakri Nelson            Big Lake           MN  35 M   274 19:14  3:17  3:51  258   52:53 17.0  1:06  289   41:56 13:32 1:58:57.45 
  288  14/14    206 Lisa Meier              Sartell            MN  40 F   219 16:38  2:50  2:00  285 1:01:06 14.7  0:46  287   39:43 12:49 2:00:09.69 
  289  18/19    252 Kristine Reid           Monticello         MN  37 F   269 19:00  3:15  1:47  283 1:00:36 14.9  1:54  286   39:19 12:41 2:02:33.50 
  290   4/5     260 Robin Ruegg             Eagan              MN  55 F   272 19:05  3:16  1:57  276   57:15 15.7  0:47  291   46:13 14:55 2:05:13.94 
  291  17/17    131 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48 F   288 21:26  3:40  3:51  286 1:01:43 14.6  1:36  292   46:43 15:05 2:15:17.24 
  292  19/19    109 Carrie Guthrie          Champlin           MN  35 F   283 20:57  3:35  3:03  289 1:04:06 14.0  0:22  293   48:59 15:48 2:17:23.80 
  293   6/6     313 Ann Waskosky            Coon Rapids        MN  20 F   291 23:02  3:56  2:26  292 1:16:01 11.8  0:32  285   38:11 12:19 2:20:09.30 
  294  12/12     25 Alice Browne            Minneapolis        MN  53 F   284 21:03  3:36  3:40  291 1:09:46 12.9  1:45  290   44:04 14:13 2:20:15.84 
  295   5/5      13 Cynthia Baumann         Green Isle         MN  56 F   293 24:04  4:07  3:47  294 1:18:34 11.5  1:19  294   54:02 17:26 2:41:44.49 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  354 Team John                                        2 10:49  1:51  0:22    1   42:19 21.3  0:22    1   21:16  6:52 1:15:05.40 
           Zach Henderson , Landon Mishler , John Rosier          
    2  355 Team Schwartz                                    1  9:33  1:38  0:57    4   51:37 17.4  0:20    3   22:52  7:23 1:25:15.35 
           Anthony Schwartz , Robert Schwartz , Robert Schwartz   
    3  362 Young Justice                                    3 13:26  2:18  1:34    3   47:39 18.9  0:24    2   22:35  7:17 1:25:36.15 
           Nick Ridgeway , Nick Ridgeway , Gabe Sirek             
    4  349 Shock N Awe                                      4 21:15  3:38  0:43    2   45:18 19.9  0:34    4   30:37  9:53 1:38:24.55 
           Rick Jeanson , Steve Lawler , Corey Tanner             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  351 Splash,Flash and Dash                            1 11:06  1:54  0:32    3   47:24 19.0  0:19    1   21:35  6:58 1:20:52.60 
           Connie Stein , Jeni Schad , Shannan Houghton           
    2  339 Dream Killers                                    2 12:28  2:08  0:24    2   45:56 19.6  0:15    5   27:18  8:49 1:26:18.85 
           Bailyn Walz , Ellie Manderfeld , Abby Lawrence         
    3  345 RIdge Cousins                                    8 17:42  3:01  0:40    1   43:49 20.5  0:26    2   24:52  8:02 1:27:26.15 
           Mary Ridgeway , Katherine Johnson , Margaret Sirek     
    4  357 The Go Getters                                   3 12:54  2:12  0:24    7   53:52 16.7  0:19    4   26:18  8:29 1:33:44.20 
           Bailey Goracke , Mackenzie Millam , Sarah Blume        
    5  342 Outright Mental Defects                          5 15:34  2:40  0:27    4   52:27 17.2  0:26    3   25:31  8:14 1:34:22.45 
           Christa Woebkenberg , Heather Diersen , Erin Culbert   
    6  348 S-Cubed                                          6 15:40  2:41  0:31    5   53:05 17.0  0:34    6   28:34  9:13 1:38:22.50 
           Stacy Meyer , Susan Keen , Sarah Sommers               
    7  341 Holla for the Hotties                            4 14:43  2:31  0:42    8   57:25 15.7  0:47    7   30:46  9:56 1:44:21.35 
           Kathy Gerhardt , Diane Gilbert , Peggy Rekstad         
    8  346 Ridgeschrein                                     7 16:50  2:53  0:44    6   53:36 16.8  0:31    8   33:49 10:55 1:45:27.00 
           Kathleen Kleiser , Jennifer Ridgeway , Sharon Ridgeway 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  338 Dirty Swag Tri-Team                              1 10:24  1:47  0:18    1   35:09 25.6  0:14    1   15:13  4:55 1:01:16.10 
           Macie Wenner , Tristan Manderfeld , Charlie Lawrence   
    2  359 Tri,Tri,Tri Again                                5 12:31  2:08  0:32    3   39:23 22.9  0:26    3   22:05  7:08 1:14:54.20 
           Karen Millette , Hank Millette , Jeremy Mikel          
    3  343 Pete's Crazy Crew                                2 10:41  1:50  0:26    5   41:58 21.4  0:25    9   23:42  7:39 1:17:10.10 
           Drew Megears , Pete Tremaine , Barb Lass               
    4  347 Right Way Wrong Way RIDGE                        3 11:27  1:57  0:26    9   43:48 20.5  0:23    4   22:16  7:11 1:18:17.05 
           Emma Ridgeway , Jim Ridgeway , Stanley Ridgeway        
    5  334 Adrenaline Junkies                               8 15:01  2:34  0:22    2   38:54 23.1  0:20   13   25:24  8:12 1:20:00.10 
           Shannon Haugen , Brandon Hamdorf , Brad Steele         
    6  353 Team Hot Rod                                     4 12:04  2:04  0:34    7   43:27 20.7  0:17   11   23:55  7:43 1:20:14.15 
           Hallie Knapek , Travis Bodick , Abby Knapek            
    7  358 The Sweater Vests                                7 14:35  2:30  0:34    8   43:30 20.7  0:21   10   23:47  7:41 1:22:44.60 
           Cassie Polman , Greg Schutte , Tom Jarvis              
    8  350 Sink,Fall and Crawl                             13 18:00  3:05  0:29    4   40:02 22.5  0:21   14   25:50  8:20 1:24:39.35 
           Craig Hiemenz , Joe Livingston , Kerry Livingston      
    9  336 Broadway Cycle                                   9 15:24  2:38  0:21    6   42:32 21.2  0:20   16   27:17  8:49 1:25:52.35 
           Lisa Abresch , Don Abresch , Lisa Abresch              
   10  371 Team Neal                                       15 18:07  3:06  0:36   11   46:13 19.5  0:25    5   22:16  7:11 1:27:35.10 
           Kira Neal , Dayton Neal , David Janaszak               
   11  332 2 Dudes & a Chic Chick                          11 17:23  2:58  0:41   13   47:49 18.8  0:21    6   22:25  7:14 1:28:36.35 
           Angus Rowe , Ryan Mielke , Carrie Mielke               
   12  361 Young Bloods                                    12 17:59  3:04  0:36   15   51:41 17.4  0:29    2   20:41  6:41 1:31:24.15 
           Emily Bykowski , Jane Ramunno , Ben Theesfeld          
   13  337 CABO WABO                                       18 22:35  3:51  0:43   10   45:12 19.9  0:19   12   24:30  7:55 1:33:16.75 
           Mike Nester , Dustin Neubauer , Kerby Nester           
   14  340 Here We Come                                    17 20:26  3:29  0:46   14   48:47 18.4  0:26    7   23:29  7:35 1:33:52.15 
           Morcelli Kombo , Linda Christen , Eda Mutua            
   15  352 Team Clarkin                                     6 12:51  2:12  0:42   12   47:20 19.0  0:33   18   35:29 11:27 1:36:52.90 
           Erin Clarkin , John Clarkin , Rachel Clarkin           
   16  360 T-Train                                         16 18:45  3:12  0:37   16   53:53 16.7  0:21    8   23:41  7:39 1:37:14.60 
           Ben Peterson , Kayla Orbeck , Josh Pearson             
   17  356 Team Tri Harder                                 10 16:13  2:46  0:23   17   55:07 16.3  0:20   17   29:14  9:26 1:41:14.65 
           Denise Millam , Amie Bordwell , Bruce Bordwell         
   18  344 REKSTAD RAGE                                    14 18:03  3:05  0:43   18 1:04:42 13.9  0:26   15   25:50  8:20 1:49:41.85 
           Dj Rekstad , Mary Rekstad , Dan Rekstad                


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: GRANITEMAN
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  42 Bret Collier            Big Lake           MN  50 M                             2   50:10 17.9  1:01    1   31:51 10:17 1:38:12.97 
  55 Mary Deeg               St. Paul           MN  50 F      2 13:04  2:14  1:01    1   41:29 21.7  0:53                               
 212 Mark Mooers             Edina              MN  43 M      3 16:59  2:54  2:48    3 1:14:33 12.1                                     
 107 Jeff Grebner            St. Paul           MN  45 M      1  9:41  1:40  0:31                                                       

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St Cloud           MN  45 M    8:37  1:29 
    2 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27 F    8:52  1:31 
    3 Don Steenson            Minneapolis, Mn    MN  41 M    9:09  1:34 
    4 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M    9:14  1:35 
    5 Todd White              Roseville          MN  45 M    9:16  1:35 
    6 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M   10:00  1:43 
    7 Aaron Shapley           Shorewood          MN  37 M   10:00  1:43 
    8 James Graif             Elk River          MN  50 M   10:01  1:43 
    9 Molly Peichel           Rice               MN  19 F   10:06  1:44 
   10 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  26 M   10:06  1:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   33:59 26.5 
    2 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  26 M   34:23 26.2 
    3 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36 M   34:46 25.9 
    4 Tyler Hecht             Somerset           WI  19 M   34:52 25.8 
    5 James Graif             Elk River          MN  50 M   35:07 25.6 
    6 Michael Lewis           St. Paul           MN  46 M   35:11 25.6 
    7 Jordan Buth             St Paul            MN  30 M   35:51 25.1 
    8 Jeff Gilmer             Delano             MN  53 M   35:57 25.0 
    9 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M   36:02 25.0 
   10 Jesse Marzean           Montrose           MN  35 M   36:05 24.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   17:29  5:39 
    2 W. Scott Lindell        Sartell            MN  44 M   17:45  5:44 
    3 David Pieper            Saint Cloud        MN  23 M   18:18  5:54 
    4 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  26 M   18:30  5:58 
    5 Eric Slagle             Minneapolis        MN  36 M   18:49  6:05 
    6 Dalton Scott            St.Cloud           MN  22 M   18:56  6:07 
    7 Scott Swenson           St Louis Park      MN  33 M   19:12  6:12 
    8 Jesse Marzean           Montrose           MN  35 M   19:15  6:13 
    9 R�gis Duport            Minneapolis        MN  28 M   19:22  6:15 
   10 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33 M   19:23  6:16 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  297 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    1  9:14  1:35  0:31    1   33:59 26.5  0:38    1   17:29  5:39 1:01:48.40 
    2  314 Ross Weinzierl          St.Paul            MN  26    4 10:06  1:44  0:45    2   34:23 26.2  0:20    2   18:30  5:58 1:04:02.00 
    3   11 Doug Barkema            St Louis Park      MN  36    7 10:39  1:49  0:33    3   34:46 25.9  0:20    5   19:37  6:20 1:05:53.05 
    4  121 Tyler Hecht             Somerset           WI  19    6 10:25  1:47  0:37    4   34:52 25.8  0:29    9   20:34  6:38 1:06:54.20 
    5  302 Scott Swenson           St Louis Park      MN  33    8 10:40  1:49  0:45    7   36:19 24.8  0:49    4   19:12  6:12 1:07:41.60 
    6  113 Michael Hankee          Lino Lakes         MN  35    5 10:22  1:46  0:43    9   37:20 24.1  0:30    6   19:47  6:23 1:08:38.60 
    7   31 Jordan Buth             St Paul            MN  30   11 11:14  1:55  0:52    6   35:51 25.1  0:36    8   20:25  6:35 1:08:54.75 
    8  271 Dalton Scott            St.Cloud           MN  22    9 10:54  1:52  1:29   10   37:58 23.7  0:35    3   18:56  6:07 1:09:49.60 
    9  104 James Graif             Elk River          MN  50    3 10:01  1:43  0:46    5   35:07 25.6  0:47   13   23:28  7:34 1:10:06.95 
   10   63 Brendan Dolan           Minneapolis        MN  32   10 11:04  1:54  1:10   11   38:06 23.6  1:02    7   19:48  6:24 1:11:08.15 
   11  320 Todd White              Roseville          MN  45    2  9:16  1:35  0:28   12   39:35 22.7  0:42   10   21:16  6:52 1:11:15.50 
   12  296 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56   12 12:55  2:12  0:53    8   36:57 24.4  0:27   11   21:59  7:06 1:13:08.70 
   13   12 Nick Barth              Monticello         MN  14   13 13:03  2:14  0:49   13   44:15 20.3  0:36   12   23:19  7:32 1:21:59.25 
   14  142 Thomas Jahnke           Sauk Rapids        MN  23   14 15:49  2:42  1:53   14   55:10 16.3  0:36   14   33:56 10:57 1:47:21.63 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  35    1 11:23  1:57  0:48    1   38:08 23.6  0:20    1   19:54  6:26 1:10:30.45 
    2  229 Jen Neuman              Ramsey             MN  42    2 12:57  2:13  0:44    2   39:10 23.0  0:38    2   22:25  7:14 1:15:51.80 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Jesse Marzean           Montrose           MN  35    7 11:02  1:53  0:38    4   36:05 24.9  0:26    4   19:15  6:13 1:07:23.00 
    2  120 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33   21 11:44  2:00  0:43    3   36:02 25.0  0:27    6   19:23  6:16 1:08:17.63 
    3  288 Don Steenson            Minneapolis, Mn    MN  41    2  9:09  1:34  0:55   15   37:56 23.7  0:46   22   20:47  6:43 1:09:30.85 
    4   98 Jeff Gilmer             Delano             MN  53   11 11:10  1:55  0:52    2   35:57 25.0  0:31   29   21:05  6:48 1:09:32.02 
    5   67 R�gis Duport            Minneapolis        MN  28   10 11:09  1:54  0:44   23   38:26 23.4  0:25    5   19:22  6:15 1:10:03.88 
    6  145 Shane Johnson           Sartell            MN  39   27 12:00  2:03  1:02    9   37:03 24.3  0:29   10   19:40  6:21 1:10:10.55 
    7  328 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32   48 13:12  2:15  0:41    8   36:59 24.3  0:25    7   19:27  6:17 1:10:41.83 
    8   91 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40   17 11:35  1:59  0:29   19   38:07 23.6  0:36   19   20:43  6:41 1:11:26.70 
    9  240 Nathan Overby           Big Lake           MN  32    5 10:25  1:47  1:25   33   39:12 23.0  0:21   17   20:16  6:32 1:11:35.48 
   10   66 David Dow               Stillwater         MN  57   16 11:30  1:58  0:46    6   36:43 24.5  0:42   47   22:02  7:07 1:11:40.32 
   11  184 W. Scott Lindell        Sartell            MN  44   43 12:57  2:13  1:09   42   39:35 22.7  0:46    1   17:45  5:44 1:12:09.95 
   12  181 Matt Lilla              Lakeville          MN  31   52 13:17  2:16  0:51    5   36:42 24.5  0:22   31   21:09  6:50 1:12:18.13 
   13  230 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30    8 11:08  1:54  0:56   20   38:20 23.5  0:37   42   21:32  6:57 1:12:30.83 
   14  179 Michael Lewis           St. Paul           MN  46   65 13:45  2:21  1:58    1   35:11 25.6  1:30   16   20:14  6:32 1:12:35.55 
   15  274 Aaron Shapley           Shorewood          MN  37    4 10:00  1:43  1:05   17   38:05 23.6  1:10   56   22:45  7:21 1:13:02.40 
   16   84 Skip Fitting            Buffalo            MN  57   34 12:27  2:08  0:57   13   37:40 23.9  0:32   40   21:31  6:57 1:13:04.12 
   17   97 Ben Geyer               Henning            MN  39   28 12:02  2:03  0:50   26   38:34 23.3  0:34   30   21:07  6:49 1:13:04.90 
   18  177 Paul Lehrer             Minneapolis        MN  24   45 13:07  2:15  0:48   18   38:06 23.6  0:30   32   21:12  6:51 1:13:39.93 
   19  279 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24   22 11:45  2:01  0:52   37   39:20 22.9  0:43   36   21:22  6:54 1:13:59.88 
   20  185 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40   29 12:03  2:04  1:14   31   39:09 23.0  0:46   39   21:29  6:56 1:14:38.65 
   21  244 Alex Peterson           Plymouth           MN  20   12 11:13  1:55  0:43   49   40:18 22.3  0:45   44   21:56  7:05 1:14:53.33 
   22  287 Jon Steckler            Minneapolis        MN  36   15 11:30  1:58  1:06   61   40:56 22.0  0:12   34   21:15  6:51 1:14:56.30 
   23  128 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  33   82 14:30  2:29  1:12   14   37:54 23.7  1:15   13   20:10  6:31 1:14:58.28 
   24  143 Ken Janda               Big Lake           MN  51   44 13:00  2:13  0:57   25   38:34 23.3  0:36   46   21:59  7:06 1:15:04.07 
   25  290 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32   92 14:46  2:31  1:00   28   38:41 23.3  0:27   15   20:13  6:31 1:15:04.13 
   26  374 David Pieper            Saint Cloud        MN  23  129 16:27  2:49  0:28   39   39:24 22.8  0:36    2   18:18  5:54 1:15:10.55 
   27  233 Tim Obrien              Lakeville          MN  56   42 12:53  2:12  1:06   16   38:05 23.6  1:25   49   22:10  7:09 1:15:35.40 
   28  201 Scott Maus              Watertown          MN  41   32 12:21  2:07  0:45   64   41:10 21.9  0:36   26   20:59  6:46 1:15:49.30 
   29  257 Mark Rosen              Otsego             MN  48   81 14:30  2:29  1:03    7   36:49 24.4  0:34   61   22:59  7:25 1:15:52.65 
   30   43 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36   90 14:44  2:31  0:42   10   37:14 24.2  0:30   58   22:48  7:22 1:15:55.10 
   31  277 Eric Slagle             Minneapolis        MN  36  153 18:20  3:08  0:40   12   37:19 24.1  0:51    3   18:49  6:05 1:15:56.85 
   32  214 Marty Moran             St Cloud           MN  45    1  8:37  1:29  1:19   40   39:25 22.8  0:55  115   25:45  8:19 1:15:58.60 
   33   54 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   57 13:21  2:17  0:44   65   41:12 21.8  1:06   11   19:43  6:22 1:16:04.00 
   34  133 Patrick Hoard           Elk River          MN  36   56 13:20  2:17  1:37   50   40:21 22.3  0:46   23   20:47  6:43 1:16:48.95 
   35  265 David Schlangen         Sartell            MN  35   63 13:38  2:20  1:26   79   42:04 21.4  0:20    9   19:31  6:18 1:16:57.50 
   36  286 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   55 13:18  2:16  1:14   43   39:38 22.7  0:36   52   22:34  7:17 1:17:17.00 
   37  172 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35   26 11:55  2:02  1:05   67   41:18 21.8  0:34   55   22:43  7:20 1:17:31.90 
   38   86 Mike Flynn              Elk River          MN  60  106 15:21  2:37  2:02   27   38:39 23.3  0:35   27   21:02  6:47 1:17:35.82 
   39   62 Jason Dohm              Milaca             MN  43    6 10:55  1:52  1:28   35   39:19 22.9  1:12  102   24:58  8:04 1:17:49.60 
   40  137 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   88 14:40  2:30  1:02   38   39:22 22.9  0:54   43   21:55  7:05 1:17:51.20 
   41   28 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  54   20 11:40  2:00  0:53   36   39:19 22.9  0:29  109   25:32  8:15 1:17:51.72 
   42    9 Scott Andrzejczak       Watertown          MN  35   50 13:13  2:16  1:13   77   41:53 21.5  0:58   24   20:50  6:44 1:18:04.75 
   43  222 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43   18 11:35  1:59  1:19   34   39:12 23.0  1:19  104   25:06  8:06 1:18:27.65 
   44   68 Jason Eckert            Waverly            MN  38   19 11:36  1:59  1:03   62   40:57 22.0  0:57   81   24:00  7:45 1:18:29.25 
   45  299 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58  138 16:56  2:54  0:49   24   38:31 23.4  0:55   41   21:31  6:57 1:18:39.32 
   46   46 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    3 10:00  1:43  1:11  131   45:59 19.6  0:49   20   20:45  6:42 1:18:41.33 
   47   88 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   70 14:03  2:24  1:13   51   40:28 22.2  0:52   50   22:10  7:09 1:18:43.10 
   48   94 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46   67 13:52  2:22  1:28   22   38:25 23.4  1:01   84   24:03  7:46 1:18:46.50 
   49  375 London Walsh            Hudson             WI  19   14 11:15  1:55  1:01  108   43:59 20.5  1:14   35   21:21  6:54 1:18:48.08 
   50  141 Michael Iwan            Golden Valley      MN  41   93 14:48  2:32  0:59   30   39:00 23.1  1:10   63   23:05  7:27 1:19:00.55 
   51  227 Gary Nelson             St Paul            MN  42  116 15:38  2:40  1:09   59   40:54 22.0  0:51   21   20:46  6:42 1:19:15.15 
   52  373 Dan Dederichs           Waverly            MN  45   71 14:04  2:24  1:02   11   37:17 24.1  1:08  116   25:48  8:20 1:19:17.10 
   53  149 Brandon Kanz            St Louis Park      MN  33  117 15:42  2:41  0:50   63   41:06 21.9  0:54   25   20:54  6:45 1:19:23.38 
   54   48 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51   30 12:08  2:04  1:02   54   40:39 22.1  0:50   98   24:53  8:02 1:19:30.42 
   55   15 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48   25 11:52  2:02  1:37   52   40:29 22.2  1:14   91   24:38  7:57 1:19:47.25 
   56  224 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21   86 14:36  2:30  1:21  102   43:50 20.5  0:20   12   20:01  6:28 1:20:05.38 
   57    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   60 13:27  2:18  1:19   29   38:46 23.2  1:03  107   25:31  8:14 1:20:05.75 
   58   81 Billy Fisher            Hudson             WI  18   23 11:48  2:01  1:33  111   44:14 20.3  0:30   48   22:05  7:08 1:20:08.10 
   59  169 Thomas Laberge          Blaine             MN  42   39 12:42  2:10  1:03   74   41:43 21.6  1:06   76   23:44  7:40 1:20:14.95 
   60  126 Mark Hesser             St Michael         MN  45   64 13:39  2:20  1:58   46   39:48 22.6  1:01   83   24:00  7:45 1:20:24.55 
   61  166 Randy Kramer            Bufflao            MN  46   89 14:40  2:30  0:49   55   40:43 22.1  1:22   60   22:58  7:25 1:20:28.85 
   62   41 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43   79 14:27  2:28  0:57   21   38:21 23.5  0:36  123   26:13  8:28 1:20:32.85 
   63   44 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  36   54 13:18  2:16  1:16   60   40:56 22.0  0:43   92   24:39  7:57 1:20:49.40 
   64  218 George Morris           Cold Spring        MN  45  149 17:50  3:03  0:27   69   41:21 21.8  0:26   28   21:03  6:48 1:21:03.85 
   65  119 Nelson Hayes            Big Lake           MN  29   46 13:09  2:15  1:31   83   42:16 21.3  0:56   66   23:17  7:31 1:21:06.83 
   66  300 Greg Swenson            Rogers             MN  43    9 11:08  1:54  1:23   70   41:26 21.7  0:58  129   26:40  8:36 1:21:32.25 
   67  102 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   49 13:12  2:15  1:45   57   40:54 22.0  0:53  100   24:55  8:03 1:21:36.25 
   68  232 Andy Noble              Big Lake           MN  39  122 16:00  2:44  1:08   48   40:12 22.4  0:49   78   23:53  7:43 1:21:59.65 
   69   38 Robert Christensen      Big Lake           MN  45   75 14:15  2:26  1:26   81   42:07 21.4  0:53   70   23:26  7:34 1:22:05.75 
   70  101 Bert Gordy              Big Lake           MN  46   61 13:30  2:18  1:21  107   43:58 20.5  0:45   57   22:45  7:21 1:22:16.45 
   71  203 Jason McCarty           Monticello         MN  42   33 12:25  2:07  1:05   78   42:02 21.4  1:10  111   25:39  8:17 1:22:18.50 
   72  241 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  60   53 13:18  2:16  1:15   90   42:42 21.1  1:07   87   24:09  7:48 1:22:28.97 
   73  238 Peter Olson             Big Lake           MN  17  110 15:25  2:38  1:48  127   45:28 19.8  0:28    8   19:27  6:17 1:22:33.40 
   74  118 Libradley Hayes         Elk River          MN  44   72 14:12  2:26  1:14   47   40:03 22.5  1:33  113   25:41  8:18 1:22:40.40 
   75  213 Michael Given           North Port         FL  39   31 12:09  2:05  1:16  101   43:47 20.6  1:46   77   23:48  7:41 1:22:44.05 
   76  116 Ali Hariri              Maple Grove        MN  47   37 12:37  2:09  2:16   96   43:15 20.8  1:04   72   23:35  7:37 1:22:44.50 
   77  318 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23  147 17:32  3:00  2:12   72   41:34 21.7  1:07   18   20:26  6:36 1:22:48.28 
   78   61 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51  103 15:18  2:37  1:10   32   39:10 23.0  0:54  124   26:24  8:31 1:22:54.42 
   79  106 Michael Graif           Byron              MN  55  145 17:19  2:58  1:52   44   39:41 22.7  1:23   62   23:00  7:26 1:23:12.67 
   80   10 John Auel               Elk River          MN  36  121 15:58  2:44  2:11  100   43:43 20.6  0:22   33   21:12  6:51 1:23:23.50 
   81   30 Corey Busch             Minneapolis        MN  27   78 14:24  2:28  1:23  135   46:12 19.5  1:18   14   20:12  6:31 1:23:26.88 
   82  248 Jason Punton            St. Michael        MN  39   83 14:34  2:29  2:04   71   41:26 21.7  0:46   95   24:42  7:58 1:23:29.70 
   83  132 Todd Hipp               Eagan              MN  43   36 12:32  2:09  0:57  105   43:53 20.5  0:50  114   25:43  8:18 1:23:52.45 
   84  173 Dwight Larsen           Wayzata            MN  49   68 13:59  2:23  1:40   95   43:11 20.8  0:43   89   24:25  7:53 1:23:55.35 
   85  239 Todd Olson              Alexandria         MN  52   99 15:03  2:34  1:43   86   42:19 21.3  1:39   65   23:17  7:31 1:23:57.62 
   86   52 Dan Davis               Shoreview          MN  59   66 13:47  2:21  0:59   56   40:46 22.1  0:58  140   27:43  8:57 1:24:11.37 
   87  282 Matthew Snell           Blaine             MN  43   80 14:29  2:29  2:45   87   42:25 21.2  0:56   75   23:42  7:39 1:24:15.80 
   88   93 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36   96 14:56  2:33  1:36   66   41:16 21.8  1:03  108   25:31  8:14 1:24:20.05 
   89  317 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54  132 16:29  2:49  2:50   45   39:45 22.6  1:33   82   24:00  7:45 1:24:33.82 
   90  298 Nick Summers            Mound              MN  44   69 14:01  2:24  0:49   91   42:55 21.0  0:44  122   26:12  8:27 1:24:38.75 
   91   32 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49   41 12:51  2:12  1:19  126   45:25 19.8  1:29   74   23:41  7:39 1:24:42.05 
   92   80 Paul Finken             White Bear Lake    MN  43   87 14:37  2:30  1:23  110   44:06 20.4  0:53   85   24:03  7:46 1:24:59.45 
   93  194 Bob Marchetti           Champlin           MN  54   59 13:27  2:18  1:05   82   42:13 21.3  1:02  136   27:36  8:55 1:25:21.22 
   94   36 Matthew Chimento        Maple Grove        MN  29  125 16:12  2:46  1:01   88   42:36 21.1  1:09   90   24:28  7:54 1:25:24.53 
   95  258 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35   95 14:55  2:33  1:11   80   42:07 21.4  0:35  128   26:39  8:36 1:25:24.90 
   96  151 David Katzner           Big Lake           MN  31  104 15:19  2:37  1:25   97   43:25 20.7  0:26   97   24:53  8:02 1:25:25.63 
   97  315 Travis Wells            Zimmerman          MN  36  130 16:27  2:49  1:05   58   40:54 22.0  0:21  130   26:42  8:37 1:25:26.35 
   98  270 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  43  134 16:46  2:52  1:51   85   42:18 21.3  1:16   73   23:36  7:37 1:25:45.05 
   99   50 Steve Crooks            Richmond           MN  28  143 17:10  2:56  1:15  114   44:24 20.3  0:21   54   22:38  7:18 1:25:45.18 
  100  225 Jason Neal              Saint Cloud        MN  39  140 17:05  2:55  3:05   98   43:27 20.7  0:15   45   21:56  7:05 1:25:45.95 
  101  162 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45  102 15:17  2:37  1:46   75   41:49 21.5  1:20  118   25:58  8:23 1:26:07.95 
  102   56 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21  112 15:31  2:39  1:56  116   44:27 20.2  0:53   68   23:25  7:33 1:26:08.43 
  103  289 Jeff Steil              Sartell            MN  37   91 14:44  2:31  2:07  119   44:52 20.1  1:03   71   23:28  7:34 1:26:12.55 
  104  187 Evan Lundeen            Cambridge          MN  15   97 14:58  2:34  0:54   84   42:17 21.3  0:22  142   27:50  8:59 1:26:18.45 
  105  205 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  44   74 14:13  2:26  0:53   93   43:00 20.9  1:09  132   27:12  8:47 1:26:24.15 
  106  186 Dick Lowry              North Mankato      MN  55   35 12:28  2:08  0:53  113   44:24 20.3  0:51  143   27:53  9:00 1:26:26.32 
  107   51 Joel Dahlin             Sartell            MN  35  101 15:15  2:36  1:25   76   41:51 21.5  1:33  126   26:28  8:33 1:26:29.95 
  108  165 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39  114 15:32  2:39  1:32  115   44:26 20.3  1:20   79   23:56  7:44 1:26:44.10 
  109  100 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28  136 16:53  2:53  0:36  128   45:29 19.8  0:40   67   23:24  7:33 1:26:59.13 
  110  366 Tom Lynch               Nelson             MN  63  161 19:39  3:21  1:44   68   41:19 21.8  0:18   86   24:07  7:47 1:27:05.07 
  111   90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24   24 11:49  2:01  1:16  138   46:40 19.3  1:07  125   26:24  8:31 1:27:13.88 
  112    3 Bobby Ahrens            Saint Paul         MN  33  123 16:05  2:45  1:48   94   43:07 20.9  1:21  105   25:07  8:06 1:27:24.38 
  113  176 Dejan Leginovic         Plymouth           MN  33  133 16:41  2:51  2:00  118   44:43 20.1  0:39   69   23:26  7:34 1:27:26.53 
  114  275 Robert Sicora           Buffalo            MN  45  118 15:48  2:42  1:29   41   39:27 22.8  1:03  154   29:46  9:36 1:27:30.40 
  115   45 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47   58 13:22  2:17  2:26  112   44:16 20.3  0:37  131   27:02  8:44 1:27:40.80 
  116  276 Michael Siedschlag      Monticello         MN  29  119 15:53  2:43  1:41  141   47:09 19.1  0:26   53   22:37  7:18 1:27:43.33 
  117  370 Doug Grennan            Edina              MN  44   94 14:54  2:33  1:24  104   43:53 20.5  0:17  134   27:29  8:52 1:27:54.35 
  118  140 Paul Ireland            Big Lake           MN  47   77 14:22  2:27  1:46  137   46:31 19.3  1:16   88   24:17  7:50 1:28:09.55 
  119  144 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31  158 19:08  3:16  2:20   53   40:33 22.2  1:19   99   24:54  8:02 1:28:11.18 
  120  146 Doug Jones              St. Louis Park     MN  59  144 17:18  2:57  1:23   92   42:56 21.0  1:17  110   25:33  8:15 1:28:23.22 
  121  365 Kevin Starcevich        Minneapolis        MN  41   62 13:37  2:20  1:33  103   43:51 20.5  0:56  150   28:35  9:13 1:28:30.20 
  122   99 Ed Gleason              Elk River          MN  49   47 13:09  2:15  1:51  148   49:07 18.3  0:26   80   23:59  7:45 1:28:30.35 
  123  196 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29   73 14:12  2:26  1:54  133   46:06 19.5  0:44  112   25:41  8:17 1:28:33.83 
  124  207 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37  157 19:04  3:15  2:05  129   45:48 19.7  0:23   38   21:26  6:55 1:28:43.38 
  125  312 Dion Walker             Shoreview          MN  36  124 16:09  2:46  1:32   73   41:40 21.6  1:41  153   29:29  9:31 1:30:28.50 
  126  150 Chuck Kartak            North Branch       MN  60  155 18:52  3:13  1:16  106   43:53 20.5  1:05  117   25:50  8:20 1:30:52.57 
  127   82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  37   40 12:47  2:11  2:25  136   46:27 19.4  1:22  145   28:12  9:06 1:31:10.90 
  128   58 Darron Dickinson        Blaine             MN  42  128 16:18  2:47  1:57  124   45:15 19.9  1:40  120   26:09  8:27 1:31:17.55 
  129  204 Thomas McConville       Osseo              MN  60  148 17:34  3:00  2:04   89   42:42 21.1  0:54  147   28:21  9:09 1:31:33.02 
  130   70 Mark Eginton            Duluth             MN  43  105 15:20  2:37  1:59  130   45:51 19.6  1:03  138   27:39  8:56 1:31:50.25 
  131   49 Patrick Crooks          Richmond           MN  23  156 18:57  3:14  2:10  120   44:55 20.0  1:13   93   24:39  7:57 1:31:52.58 
  132   47 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45  151 17:55  3:04  1:43  144   48:06 18.7  1:05   64   23:08  7:28 1:31:55.15 
  133  199 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31   13 11:14  1:55  3:34  123   45:15 19.9  9:30   51   22:33  7:17 1:32:03.33 
  134  246 Jason Primus            Sartell            MN  32  167 21:25  3:39  1:10   99   43:27 20.7  1:48  101   24:56  8:03 1:32:43.43 
  135  304 Robert Taylor           Saint Cloud        MN  24  142 17:09  2:56  1:44  117   44:30 20.2  1:43  144   28:02  9:03 1:33:05.48 
  136  125 John Henrichsen         Becker             MN  41   84 14:34  2:29  2:27  149   49:35 18.2  0:34  119   26:00  8:24 1:33:07.15 
  137  209 Chad Millam             Big Lake           MN  41  164 20:16  3:28  0:57  134   46:08 19.5  0:37  106   25:12  8:08 1:33:07.95 
  138   76 Brent Evenson           Saint Michael      MN  31  166 21:16  3:38  2:57  121   45:10 19.9  1:02   59   22:50  7:22 1:33:12.83 
  139  220 Chad Motzko             Richfield          MN  38  100 15:06  2:35  1:55  132   46:02 19.6  1:56  152   28:53  9:19 1:33:50.75 
  140    6 Karl Anderson           Blaine             MN  37  108 15:23  2:38  2:24  139   46:44 19.3  2:21  141   27:49  8:59 1:34:38.30 
  141   14 Tony Benecke            Big Lake           MN  49   51 13:14  2:16  2:21  153   50:30 17.8  1:24  137   27:38  8:55 1:35:03.80 
  142   96 Shane Geving            Blaine             MN  19  146 17:27  2:59  2:01  142   47:20 19.0  0:47  135   27:36  8:54 1:35:08.35 
  143  242 Aaron Petermeier        Anoka              MN  33  120 15:54  2:43  2:49  154   50:54 17.7  0:53   94   24:41  7:58 1:35:08.88 
  144  161 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14  113 15:31  2:39  1:42  151   49:37 18.1  0:51  139   27:41  8:56 1:35:19.05 
  145  372 Tom Landwehr            Shoreview          MN  56  126 16:12  2:46  2:36  140   46:45 19.3  1:26  149   28:33  9:13 1:35:30.30 
  146   59 Todd Dickson            Big Lake           MN  34  160 19:17  3:18  2:26  122   45:10 19.9  0:59  146   28:16  9:08 1:36:05.28 
  147  264 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  26  127 16:14  2:46  2:02  125   45:22 19.8  1:25  157   31:56 10:19 1:36:57.53 
  148    1 Michael Abegg           Minneapolis        MN  46   98 15:02  2:34  0:50  165   55:33 16.2  0:33  103   25:04  8:06 1:36:59.90 
  149  180 Mark Leyendecker        Cape Coral         FL  56  131 16:29  2:49  0:57  109   44:00 20.5  1:05  162   34:35 11:10 1:37:02.27 
  150  321 Troy Williams           Zimmerman          MN  39   76 14:17  2:26  1:46  143   47:48 18.8  1:11  160   33:25 10:47 1:38:23.50 
  151  251 Tony Ramunno            Big Lake           MN  50  168 22:24  3:49  1:52  146   48:30 18.6  1:04  121   26:11  8:27 1:39:58.42 
  152  124 Rick Hendrickson        Becker             MN  36  109 15:23  2:38  2:13  162   53:06 16.9  0:41  151   28:41  9:16 1:40:02.30 
  153   18 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  38  141 17:08  2:56  2:28  164   54:13 16.6  0:35  127   26:32  8:34 1:40:53.40 
  154  148 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62  111 15:27  2:38  1:17  147   48:36 18.5  1:59  164   35:07 11:20 1:42:23.82 
  155  267 Gary Schmalz            Rogers             MN  43   85 14:36  2:30  2:46  159   52:11 17.2  0:52  163   34:53 11:16 1:45:15.95 
  156  368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43  163 20:09  3:26  1:57  158   51:43 17.4  1:27  155   30:17  9:47 1:45:30.05 
  157  367 Cameron Hunsaker        Albertville        MN  34  162 19:58  3:25  2:04  152   50:12 17.9  1:25  158   32:18 10:26 1:45:54.08 
  158  262 Joseph Ruttar           Hastings           MN  58  107 15:21  2:37  2:39  155   51:03 17.6  1:46  165   35:08 11:20 1:45:54.42 
  159  156 Wayne Killmer           Sartell            MN  40  135 16:53  2:53  4:00  166   55:51 16.1  0:50  148   28:26  9:11 1:45:56.55 
  160  243 Michael Petersen        Ramsey             MN  54  115 15:33  2:39  2:39  145   48:11 18.7  2:28  168   37:14 12:01 1:46:02.32 
  161  108 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28  137 16:54  2:53  2:37  157   51:29 17.5  1:49  159   33:17 10:44 1:46:03.63 
  162  138 Kenny Howe              Becker             MN  41  154 18:32  3:10  2:35  156   51:21 17.5  0:59  161   33:28 10:48 1:46:52.60 
  163  110 James Guthrie           Champlin           MN  35  152 18:17  3:07  2:51  163   53:59 16.7  1:04  156   31:20 10:07 1:47:29.50 
  164  280 Raymond Smith           Otsego             MN  55  165 21:14  3:38  1:42  150   49:35 18.2  1:59  166   35:18 11:24 1:49:46.52 
  165  171 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  15  150 17:52  3:03  1:32  167   56:32 15.9  0:34  167   35:55 11:36 1:52:22.95 
  166  198 Eric Mathews            Shorewood          WI  29   38 12:39  2:10  2:10  170 1:17:14 11.7  0:12   37   21:25  6:55 1:53:37.83 
  167  269 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  18  169 24:13  4:08  1:44  168   59:22 15.2  1:15  133   27:14  8:48 1:53:46.40 
  168   95 Zackery Gay             Crystal            MN  29  170 33:05  5:39  2:46  160   52:17 17.2  1:57   96   24:44  7:59 1:54:46.83 
  169  226 Dakri Nelson            Big Lake           MN  35  159 19:14  3:17  3:51  161   52:53 17.0  1:06  169   41:56 13:32 1:58:57.45 
  170  212 Mark Mooers             Edina              MN  43  139 16:59  2:54  2:48  169 1:14:33 12.1                                     

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Jamie Heying            Buffalo            MN  42    7 11:08  1:54  0:30    1   38:00 23.7  0:27    5   21:22  6:54 1:11:24.34 
    2  178 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27    1  8:52  1:31  0:47    6   40:47 22.1  0:21    6   21:37  6:59 1:12:22.45 
    3   87 Sarah Foley             Cologne            MN  41    8 11:11  1:55  1:00    5   40:40 22.1  0:30    2   21:05  6:48 1:14:23.54 
    4  311 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41   21 12:35  2:09  1:06    3   39:50 22.6  0:38    4   21:12  6:51 1:15:18.14 
    5   85 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36   33 13:41  2:20  0:49    2   39:38 22.7  0:33    3   21:09  6:50 1:15:48.25 
    6   73 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45   13 11:40  2:00  1:08    4   40:14 22.4  0:31   17   23:03  7:27 1:16:33.94 
    7  249 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    3 10:15  1:45  0:54   16   42:46 21.0  0:26   14   22:38  7:18 1:16:55.90 
    8  147 Angela Jordahl          Big Lake           MN  40   40 14:17  2:26  0:36    7   41:02 21.9  0:35    7   21:49  7:03 1:18:15.19 
    9   64 Mary Donlan             St Paul            MN  29   29 13:26  2:18  0:52   11   41:44 21.6  0:41   13   22:32  7:16 1:19:12.45 
   10  256 Megan Rose              Sartell            MN  28   54 15:15  2:36  0:44   12   42:04 21.4  0:37    1   20:47  6:43 1:19:24.70 
   11  130 Lisa Hines              Waite Park         MN  49   26 13:19  2:17  0:49   19   43:07 20.9  0:36    8   21:58  7:06 1:19:46.84 
   12  325 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46   16 12:11  2:05  0:53   10   41:35 21.6  0:48   24   24:22  7:52 1:19:47.84 
   13  159 Amy Lindstrom           Sartell            MN  42   34 13:48  2:22  1:08   14   42:13 21.3  0:55   12   22:30  7:16 1:20:31.89 
   14   17 Susan Biasco            Big Lake           MN  47   20 12:34  2:09  0:55   13   42:11 21.3  0:42   28   24:59  8:04 1:21:17.74 
   15   92 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34   28 13:26  2:18  1:00   22   43:46 20.6  0:47   16   22:48  7:21 1:21:42.75 
   16   20 Lisa Bollinger          Sartell            MN  31   44 14:25  2:28  0:53   17   42:48 21.0  0:52   18   23:09  7:29 1:22:05.50 
   17  111 Naomi Hamer             Orono              MN  37   12 11:30  1:58  1:04   24   44:09 20.4  0:41   27   24:45  7:59 1:22:05.75 
   18  234 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27   62 15:45  2:41  0:34   21   43:31 20.7  0:34   15   22:44  7:20 1:23:04.60 
   19  369 Molly Peichel           Rice               MN  19    2 10:06  1:44  1:11   31   44:56 20.0  0:54   46   26:32  8:34 1:23:37.00 
   20  250 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14    4 10:15  1:45  1:02   47   47:15 19.0  0:22   35   25:28  8:13 1:24:19.05 
   21  134 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24    6 11:05  1:54  0:57   32   45:31 19.8  1:15   40   25:57  8:23 1:24:41.80 
   22  272 Sara Scott              Foley              MN  38   46 14:30  2:29  1:12   15   42:29 21.2  1:11   37   25:35  8:15 1:24:53.60 
   23  103 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  36   35 13:50  2:22  1:20   23   43:50 20.5  1:07   32   25:09  8:07 1:25:12.45 
   24  216 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  42   38 14:13  2:26  1:16    8   41:28 21.7  0:43   60   27:42  8:56 1:25:19.59 
   25  309 Carolyn Tuohy           Minneapolis        MN  38   57 15:23  2:38  0:42   29   44:42 20.1  1:07   21   23:45  7:40 1:25:36.20 
   26  327 Hilary Young            Minneapolis        MN  26   22 12:47  2:11  2:05   37   46:14 19.5  1:03   20   23:42  7:39 1:25:48.90 
   27  193 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    9 11:13  1:55  1:33   38   46:15 19.5  1:08   39   25:46  8:19 1:25:51.90 
   28  254 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  40   73 16:38  2:51  2:48   18   42:59 20.9  1:41    9   22:07  7:08 1:26:10.54 
   29  301 Kristina Swenson        Rogers             MN  15    5 10:36  1:49  0:54   51   47:41 18.9  0:29   52   27:09  8:46 1:26:46.75 
   30  154 Susan Key               Ironwood           MI  48   42 14:22  2:27  1:34   25   44:12 20.4  1:04   41   25:57  8:23 1:27:06.59 
   31  236 Tina Ohmann Rowe        Kladje/samobor     CR  44   49 14:35  2:30  2:36   26   44:19 20.3  0:39   29   25:01  8:05 1:27:07.54 
   32   53 Michelle Davis          Chaska             MN  51   30 13:30  2:19  1:11   30   44:46 20.1  1:00   51   27:02  8:44 1:27:27.09 
   33   37 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33   36 13:57  2:23  1:27   48   47:29 19.0  1:17   19   23:23  7:33 1:27:31.40 
   34   72 Amanda Engelking        Sartell            MN  37   45 14:27  2:28  1:10   33   45:39 19.7  1:11   33   25:10  8:07 1:27:34.80 
   35   65 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29   15 12:10  2:05  1:10   53   47:42 18.9  0:51   47   26:38  8:36 1:28:27.55 
   36  182 Anna Lindell            Sartell            MN  15   51 14:55  2:33  0:55   76   50:19 17.9  0:25   10   22:24  7:14 1:28:55.80 
   37   60 Esther Dixon            Zimmerman          MN  33   47 14:30  2:29  1:17   50   47:32 18.9  1:46   23   24:16  7:50 1:29:18.85 
   38  105 Lynn Graif              Elk River          MN  49   70 16:32  2:50  0:55   43   46:23 19.4  1:02   31   25:03  8:05 1:29:53.44 
   39  219 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46   24 13:03  2:14  1:05   56   47:53 18.8  0:23   57   27:39  8:55 1:30:00.84 
   40  115 Emily Hanson            Ham Lake           MN  34   66 16:03  2:45  1:26   27   44:21 20.3  1:02   55   27:17  8:48 1:30:07.25 
   41   35 Denise Casey            Buffalo            MN  52   79 17:05  2:55  1:03   54   47:47 18.8  0:22   22   24:11  7:48 1:30:25.49 
   42  208 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  32   67 16:06  2:45  1:57   36   46:12 19.5  1:00   34   25:23  8:12 1:30:35.00 
   43   57 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23   37 14:08  2:25  1:57   44   46:45 19.3  0:39   54   27:15  8:48 1:30:42.70 
   44   69 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27   27 13:19  2:17  1:45   28   44:40 20.1  2:04   68   29:01  9:22 1:30:46.20 
   45  329 Allison Zak             Little Falls       MN  27   17 12:11  2:05  1:30   59   48:16 18.6  1:16   62   27:48  8:58 1:30:58.65 
   46  168 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  39   23 12:55  2:13  1:13   77   50:41 17.8  0:16   45   26:24  8:31 1:31:26.00 
   47  330 Christina Zeise         St Michael         MN  36   89 17:44  3:02  1:01   39   46:15 19.5  0:56   38   25:40  8:17 1:31:33.20 
   48  237 Andrea Olson            Alexandria         MN  49   71 16:37  2:50  1:10   20   43:26 20.7  1:09   76   29:56  9:40 1:32:16.74 
   49  324 Amanda Wittig           Minneapolis        MN  25   85 17:28  2:59  2:12   35   45:46 19.7  1:05   43   26:12  8:28 1:32:41.90 
   50  326 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28   65 16:02  2:44  2:17   42   46:19 19.4  0:56   53   27:13  8:47 1:32:44.95 
   51  294 Colene Stenberg         Big Lake           MN  47   86 17:32  3:00  1:23   40   46:17 19.4  1:09   50   26:49  8:39 1:33:08.39 
   52  117 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45   48 14:34  2:29  1:16   73   49:54 18.0  1:20   44   26:14  8:28 1:33:14.79 
   53  136 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36   84 17:28  2:59  2:05   60   48:18 18.6  1:01   25   24:31  7:55 1:33:21.60 
   54  157 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53   32 13:38  2:20  1:38   52   47:41 18.9  0:57   77   29:57  9:40 1:33:48.19 
   55  191 Deborah Levi Mahoney    Monticello         MN  38   55 15:20  2:37  2:14   78   50:54 17.7  0:46   26   24:44  7:59 1:33:54.70 
   56  152 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33   61 15:32  2:39  2:18   46   47:03 19.1  0:36   73   29:38  9:34 1:35:05.00 
   57  261 Cristina Russell        Mineapolis         MN  31   56 15:20  2:37  2:05   69   49:35 18.2  0:51   56   27:23  8:50 1:35:11.10 
   58  323 Nikki Witowski          Big Lake           MN  29   31 13:33  2:19  2:17   82   51:35 17.4  0:34   58   27:41  8:56 1:35:38.50 
   59  158 Krystal Kleven          Newport            MN  16   43 14:25  2:28  3:13   79   51:06 17.6  0:38   48   26:40  8:36 1:35:58.50 
   60  283 Terri Snell             Blaine             MN  42   74 16:43  2:51  2:39   41   46:19 19.4  2:31   63   27:58  9:02 1:36:07.24 
   61  192 Tori Maish              Saint Cloud        MN  15   10 11:15  1:56  1:25   61   48:33 18.5  0:24   92   34:38 11:11 1:36:11.95 
   62  228 Shannon Nelson          St Paul            MN  55   76 16:51  2:53  1:42   45   46:59 19.2  1:51   71   29:10  9:25 1:36:32.19 
   63   89 Ashlee Ford             Saint Cloud        MN  26  103 19:31  3:20  4:24   34   45:40 19.7  1:58   30   25:03  8:05 1:36:33.50 
   64  253 Vanessa Richter         Albany             MN  20   11 11:23  1:57  2:04   88   54:54 16.4  0:35   59   27:41  8:56 1:36:34.90 
   65  139 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53   60 15:29  2:39  1:20   67   49:11 18.3  1:57   65   28:41  9:16 1:36:36.19 
   66   40 Deb Cobb                Hudson             MN  37   83 17:26  2:59  2:31   72   49:52 18.0  1:09   42   26:11  8:27 1:37:05.00 
   67  278 Kathleen Smith          Otsego             MN  54   52 14:59  2:34  1:40   55   47:50 18.8  1:52   79   31:07 10:03 1:37:26.04 
   68   19 Val Studer              Ham Lake           MN  45   92 17:58  3:04  2:21   68   49:33 18.2  1:06   49   26:41  8:37 1:37:37.84 
   69   75 Nicole Ethier           Woodbury           MN  18   98 18:34  3:10  1:35   86   53:38 16.8  1:34   11   22:28  7:15 1:37:46.15 
   70  285 Lyndalou Sorenson       Big Lake           MN  43   68 16:21  2:48  1:11   80   51:30 17.5  0:37   66   28:45  9:17 1:38:21.94 
   71   23 Pamela Brophy           Buffalo            MN  61   59 15:26  2:38  1:26   65   49:07 18.3  1:03   82   31:34 10:11 1:38:33.44 
   72  331 Lisa Zeman              Elk River          MN  39   77 16:52  2:53  1:34   66   49:11 18.3  1:45   72   29:32  9:32 1:38:52.30 
   73    4 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  36   82 17:25  2:58  1:30   58   48:07 18.7  2:29   74   29:42  9:35 1:39:09.15 
   74  195 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53   58 15:25  2:38  1:34   62   48:40 18.5  0:47   88   32:58 10:39 1:39:22.04 
   75   24 Lisa Brown              Minneapolis        MN  54   93 18:06  3:05  1:50   64   48:47 18.4  2:20   64   28:41  9:16 1:39:42.04 
   76  363 Jill Kruger             Chaska             MN  32   80 17:06  2:55  2:41   87   54:17 16.6  0:42   36   25:33  8:15 1:40:16.45 
   77   74 Lesley Ernst            Apple Valley       MN  53   90 17:50  3:03  0:50   57   47:59 18.8  0:56   87   32:50 10:36 1:40:23.19 
   78  268 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49   87 17:41  3:01  1:44   74   49:55 18.0  1:31   75   29:50  9:38 1:40:38.34 
   79    8 Julie Andrzejczak       Watertown          MN  30   88 17:42  3:01  1:11   83   52:50 17.0  1:28   61   27:45  8:57 1:40:52.85 
   80  266 Janelle Schlosser       Crystal            MN  32   64 15:59  2:44  2:01   63   48:43 18.5  0:53   89   33:38 10:51 1:41:11.90 
   81    7 Lori Anderson           Blaine             MN  35   50 14:51  2:32  2:29   75   50:14 17.9  2:26   84   32:13 10:24 1:42:11.25 
   82  127 Julie Heuer             Fargo              ND  52   91 17:56  3:04  1:40   49   47:32 18.9  1:16   93   34:44 11:13 1:43:05.14 
   83  183 Mary Lindell            Sartell            MN  16   18 12:17  2:06  0:45  101 1:00:51 14.8  0:36   70   29:08  9:24 1:43:34.60 
   84  273 Jan Search              Minneapolis        MN  57   81 17:16  2:57  1:36   84   52:54 17.0  1:28   80   31:31 10:10 1:44:41.09 
   85  114 Abby Kvendru            Excelsior          MN  25   94 18:10  3:06  2:46   85   53:04 17.0  1:09   78   30:54  9:58 1:46:00.80 
   86  163 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49  104 19:36  3:21  1:27   70   49:45 18.1  1:11   91   34:26 11:07 1:46:23.19 
   87  322 Nora Wise               Bloomington        MN  52   53 15:12  2:36  2:33   93   56:52 15.8  0:18   81   31:31 10:10 1:46:23.44 
   88  221 Jennifer Mrozek         Paynesville        MN  39   95 18:20  3:08  1:31   71   49:45 18.1  0:53   98   36:18 11:43 1:46:44.45 
   89   79 Joleen3 Finken          Duluth             MN  43   75 16:45  2:52  1:51   99 1:00:15 14.9  0:18   69   29:02  9:22 1:48:08.04 
   90  307 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55   19 12:32  2:09  1:30  107 1:06:15 13.6  1:23   67   28:48  9:18 1:50:24.99 
   91  170 Connie Lahn             Minnetonka         MN  40   39 14:15  2:26  2:31   89   55:05 16.3  0:56  100   38:01 12:16 1:50:45.39 
   92  188 Sue Lundgren            Eagan              MN  46   69 16:29  2:49  1:44   81   51:32 17.5  1:29  104   40:30 13:04 1:51:42.44 
   93  202 Barrie McBride          Duluth             MN  46   14 11:51  2:02  2:24   97   58:54 15.3  1:16   99   37:45 12:11 1:52:07.14 
   94   21 Kristine Brockopp       Buffalo            MN  38  100 19:01  3:15  2:07   92   56:52 15.8  1:46   86   32:25 10:28 1:52:08.85 
   95   71 Barbara Elliott         Kansas City        MO  62   78 16:59  2:54  2:28   90   55:48 16.1  1:06   96   35:52 11:35 1:52:10.94 
   96  245 Kelsey Polcher          Rice               MN  23   96 18:21  3:08  2:25   95   58:31 15.4  1:21   85   32:24 10:27 1:53:00.05 
   97  135 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43   97 18:29  3:09  1:28   96   58:33 15.4  0:46   95   35:31 11:28 1:54:45.04 
   98  223 Sharon Murphy           Eagan              MN  45  102 19:15  3:17  1:25                          110 1:35:59 30:58 1:55:13.44 
   99  155 Samantha Killmer        Sartell            MN  14   41 14:17  2:26  3:26  105 1:03:09 14.3  0:13   94   35:02 11:18 1:56:04.30 
  100  175 Sara Laventure          Big Lake           MN  37  108 21:38  3:42  2:00   91   55:57 16.1  0:49   97   36:15 11:42 1:56:36.80 
  101   83 Susan Fiskness          Maplewood          MN  53   63 15:49  2:42  4:00  104 1:02:12 14.5  1:34   90   34:23 11:06 1:57:54.74 
  102  247 Carly Pugil             Monticello         MN  20  110 23:38  4:02  2:57   98   59:14 15.2  0:51   83   31:57 10:19 1:58:36.45 
  103  206 Lisa Meier              Sartell            MN  40   72 16:38  2:50  2:00  102 1:01:06 14.7  0:46  103   39:43 12:49 2:00:09.69 
  104  252 Kristine Reid           Monticello         MN  37   99 19:00  3:15  1:47  100 1:00:36 14.9  1:54  102   39:19 12:41 2:02:33.50 
  105  260 Robin Ruegg             Eagan              MN  55  101 19:05  3:16  1:57   94   57:15 15.7  0:47  106   46:13 14:55 2:05:13.94 
  106  131 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48  107 21:26  3:40  3:51  103 1:01:43 14.6  1:36  107   46:43 15:05 2:15:17.24 
  107  109 Carrie Guthrie          Champlin           MN  35  105 20:57  3:35  3:03  106 1:04:06 14.0  0:22  108   48:59 15:48 2:17:23.80 
  108  313 Ann Waskosky            Coon Rapids        MN  20  109 23:02  3:56  2:26  109 1:16:01 11.8  0:32  101   38:11 12:19 2:20:09.30 
  109   25 Alice Browne            Minneapolis        MN  53  106 21:03  3:36  3:40  108 1:09:46 12.9  1:45  105   44:04 14:13 2:20:15.84 
  110   13 Cynthia Baumann         Green Isle         MN  56  111 24:04  4:07  3:47  110 1:18:34 11.5  1:19  109   54:02 17:26 2:41:44.49 
  111   55 Mary Deeg               St. Paul           MN  50   25 13:04  2:14  1:01    9   41:29 21.7  0:53                               

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  375 London Walsh            Hudson             WI  19    1 11:15  1:55  1:01    2   43:59 20.5  1:14    2   21:21  6:54 1:18:48.08 
    2   81 Billy Fisher            Hudson             WI  18    2 11:48  2:01  1:33    3   44:14 20.3  0:30    3   22:05  7:08 1:20:08.10 
    3  238 Peter Olson             Big Lake           MN  17    4 15:25  2:38  1:48    4   45:28 19.8  0:28    1   19:27  6:17 1:22:33.40 
    4  187 Evan Lundeen            Cambridge          MN  15    3 14:58  2:34  0:54    1   42:17 21.3  0:22    7   27:50  8:59 1:26:18.45 
    5   96 Shane Geving            Blaine             MN  19    6 17:27  2:59  2:01    5   47:20 19.0  0:47    5   27:36  8:54 1:35:08.35 
    6  161 Preston Kopel           Sauk Rapids        MN  14    5 15:31  2:39  1:42    6   49:37 18.1  0:51    6   27:41  8:56 1:35:19.05 
    7  171 Taylor Lahn             Minnetonka         MN  15    7 17:52  3:03  1:32    7   56:32 15.9  0:34    8   35:55 11:36 1:52:22.95 
    8  269 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  18    8 24:13  4:08  1:44    8   59:22 15.2  1:15    4   27:14  8:48 1:53:46.40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  249 Melanie Rabino          Woodbury           MN  17    2 10:15  1:45  0:54    1   42:46 21.0  0:26    3   22:38  7:18 1:16:55.90 
    2  369 Molly Peichel           Rice               MN  19    1 10:06  1:44  1:11    2   44:56 20.0  0:54    5   26:32  8:34 1:23:37.00 
    3  250 Sophie Rabino           Woodbury           MN  14    3 10:15  1:45  1:02    3   47:15 19.0  0:22    4   25:28  8:13 1:24:19.05 
    4  301 Kristina Swenson        Rogers             MN  15    4 10:36  1:49  0:54    4   47:41 18.9  0:29    7   27:09  8:46 1:26:46.75 
    5  182 Anna Lindell            Sartell            MN  15    9 14:55  2:33  0:55    6   50:19 17.9  0:25    1   22:24  7:14 1:28:55.80 
    6  158 Krystal Kleven          Newport            MN  16    8 14:25  2:28  3:13    7   51:06 17.6  0:38    6   26:40  8:36 1:35:58.50 
    7  192 Tori Maish              Saint Cloud        MN  15    5 11:15  1:56  1:25    5   48:33 18.5  0:24    9   34:38 11:11 1:36:11.95 
    8   75 Nicole Ethier           Woodbury           MN  18   10 18:34  3:10  1:35    8   53:38 16.8  1:34    2   22:28  7:15 1:37:46.15 
    9  183 Mary Lindell            Sartell            MN  16    6 12:17  2:06  0:45    9 1:00:51 14.8  0:36    8   29:08  9:24 1:43:34.60 
   10  155 Samantha Killmer        Sartell            MN  14    7 14:17  2:26  3:26   10 1:03:09 14.3  0:13   10   35:02 11:18 1:56:04.30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  177 Paul Lehrer             Minneapolis        MN  24    5 13:07  2:15  0:48    1   38:06 23.6  0:30    5   21:12  6:51 1:13:39.93 
    2  279 Kyle Smith              Minneapolis        MN  24    3 11:45  2:01  0:52    2   39:20 22.9  0:43    6   21:22  6:54 1:13:59.88 
    3  244 Alex Peterson           Plymouth           MN  20    2 11:13  1:55  0:43    4   40:18 22.3  0:45    7   21:56  7:05 1:14:53.33 
    4  374 David Pieper            Saint Cloud        MN  23    8 16:27  2:49  0:28    3   39:24 22.8  0:36    1   18:18  5:54 1:15:10.55 
    5   46 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    1 10:00  1:43  1:11   10   45:59 19.6  0:49    4   20:45  6:42 1:18:41.33 
    6  224 Robert Muschler         St. Cloud          MN  21    6 14:36  2:30  1:21    6   43:50 20.5  0:20    2   20:01  6:28 1:20:05.38 
    7  318 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  23   10 17:32  3:00  2:12    5   41:34 21.7  1:07    3   20:26  6:36 1:22:48.28 
    8   56 Joe Deters              Sauk Rapids        MN  21    7 15:31  2:39  1:56    7   44:27 20.2  0:53    8   23:25  7:33 1:26:08.43 
    9   90 Aaron Fortunato         Minneapolis        MN  24    4 11:49  2:01  1:16   11   46:40 19.3  1:07   10   26:24  8:31 1:27:13.88 
   10   49 Patrick Crooks          Richmond           MN  23   11 18:57  3:14  2:10    9   44:55 20.0  1:13    9   24:39  7:57 1:31:52.58 
   11  304 Robert Taylor           Saint Cloud        MN  24    9 17:09  2:56  1:44    8   44:30 20.2  1:43   11   28:02  9:03 1:33:05.48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  134 Cate Hoffman            Minneapolis        MN  24    1 11:05  1:54  0:57    1   45:31 19.8  1:15    1   25:57  8:23 1:24:41.80 
    2   57 Kayla Deters            Sauk Rapids        MN  23    3 14:08  2:25  1:57    2   46:45 19.3  0:39    2   27:15  8:48 1:30:42.70 
    3  253 Vanessa Richter         Albany             MN  20    2 11:23  1:57  2:04    3   54:54 16.4  0:35    3   27:41  8:56 1:36:34.90 
    4  245 Kelsey Polcher          Rice               MN  23    4 18:21  3:08  2:25    4   58:31 15.4  1:21    5   32:24 10:27 1:53:00.05 
    5  247 Carly Pugil             Monticello         MN  20    6 23:38  4:02  2:57    5   59:14 15.2  0:51    4   31:57 10:19 1:58:36.45 
    6  313 Ann Waskosky            Coon Rapids        MN  20    5 23:02  3:56  2:26    6 1:16:01 11.8  0:32    6   38:11 12:19 2:20:09.30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 R�gis Duport            Minneapolis        MN  28    1 11:09  1:54  0:44    1   38:26 23.4  0:25    1   19:22  6:15 1:10:03.88 
    2  119 Nelson Hayes            Big Lake           MN  29    3 13:09  2:15  1:31    2   42:16 21.3  0:56    6   23:17  7:31 1:21:06.83 
    3   30 Corey Busch             Minneapolis        MN  27    5 14:24  2:28  1:23    8   46:12 19.5  1:18    2   20:12  6:31 1:23:26.88 
    4   36 Matthew Chimento        Maple Grove        MN  29    7 16:12  2:46  1:01    3   42:36 21.1  1:09    8   24:28  7:54 1:25:24.53 
    5   50 Steve Crooks            Richmond           MN  28   11 17:10  2:56  1:15    4   44:24 20.3  0:21    5   22:38  7:18 1:25:45.18 
    6  100 Jake Gleitz             Minnetonka         MN  28    9 16:53  2:53  0:36    6   45:29 19.8  0:40    7   23:24  7:33 1:26:59.13 
    7  276 Michael Siedschlag      Monticello         MN  29    6 15:53  2:43  1:41    9   47:09 19.1  0:26    4   22:37  7:18 1:27:43.33 
    8  196 Robert Marshall         Maple Grove        MN  29    4 14:12  2:26  1:54    7   46:06 19.5  0:44   10   25:41  8:17 1:28:33.83 
    9  264 Adam Scharpman          Cedar Falls        IA  26    8 16:14  2:46  2:02    5   45:22 19.8  1:25   11   31:56 10:19 1:36:57.53 
   10  108 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  28   10 16:54  2:53  2:37   10   51:29 17.5  1:49   12   33:17 10:44 1:46:03.63 
   11  198 Eric Mathews            Shorewood          WI  29    2 12:39  2:10  2:10   12 1:17:14 11.7  0:12    3   21:25  6:55 1:53:37.83 
   12   95 Zackery Gay             Crystal            MN  29   12 33:05  5:39  2:46   11   52:17 17.2  1:57    9   24:44  7:59 1:54:46.83 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  178 Heather Lendway         Saint Paul         MN  27    1  8:52  1:31  0:47    1   40:47 22.1  0:21    2   21:37  6:59 1:12:22.45 
    2   64 Mary Donlan             St Paul            MN  29    6 13:26  2:18  0:52    2   41:44 21.6  0:41    3   22:32  7:16 1:19:12.45 
    3  256 Megan Rose              Sartell            MN  28    8 15:15  2:36  0:44    3   42:04 21.4  0:37    1   20:47  6:43 1:19:24.70 
    4  234 Erica Oelke             Minnetonka         MN  27    9 15:45  2:41  0:34    4   43:31 20.7  0:34    4   22:44  7:20 1:23:04.60 
    5  327 Hilary Young            Minneapolis        MN  26    4 12:47  2:11  2:05    8   46:14 19.5  1:03    5   23:42  7:39 1:25:48.90 
    6   65 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29    2 12:10  2:05  1:10   10   47:42 18.9  0:51    8   26:38  8:36 1:28:27.55 
    7   69 Amanda Edmonds          Zimmerman          MN  27    5 13:19  2:17  1:45    5   44:40 20.1  2:04   12   29:01  9:22 1:30:46.20 
    8  329 Allison Zak             Little Falls       MN  27    3 12:11  2:05  1:30   11   48:16 18.6  1:16   11   27:48  8:58 1:30:58.65 
    9  324 Amanda Wittig           Minneapolis        MN  25   11 17:28  2:59  2:12    7   45:46 19.7  1:05    7   26:12  8:28 1:32:41.90 
   10  326 Jennifer Yerxa          Fort Frances       ON  28   10 16:02  2:44  2:17    9   46:19 19.4  0:56    9   27:13  8:47 1:32:44.95 
   11  323 Nikki Witowski          Big Lake           MN  29    7 13:33  2:19  2:17   12   51:35 17.4  0:34   10   27:41  8:56 1:35:38.50 
   12   89 Ashlee Ford             Saint Cloud        MN  26   13 19:31  3:20  4:24    6   45:40 19.7  1:58    6   25:03  8:05 1:36:33.50 
   13  114 Abby Kvendru            Excelsior          MN  25   12 18:10  3:06  2:46   13   53:04 17.0  1:09   13   30:54  9:58 1:46:00.80 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Ryan Hazen              Buffalo            MN  33    4 11:44  2:00  0:43    1   36:02 25.0  0:27    1   19:23  6:16 1:08:17.63 
    2  328 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  32    5 13:12  2:15  0:41    3   36:59 24.3  0:25    2   19:27  6:17 1:10:41.83 
    3  240 Nathan Overby           Big Lake           MN  32    1 10:25  1:47  1:25    7   39:12 23.0  0:21    5   20:16  6:32 1:11:35.48 
    4  181 Matt Lilla              Lakeville          MN  31    6 13:17  2:16  0:51    2   36:42 24.5  0:22    7   21:09  6:50 1:12:18.13 
    5  230 Jason Neumann           Saint Cloud        MN  30    2 11:08  1:54  0:56    5   38:20 23.5  0:37    8   21:32  6:57 1:12:30.83 
    6  128 Ben Hey                 St. Louis Park     MN  33    7 14:30  2:29  1:12    4   37:54 23.7  1:15    3   20:10  6:31 1:14:58.28 
    7  290 Ryan Steil              Saint, Augusta     MN  32    8 14:46  2:31  1:00    6   38:41 23.3  0:27    4   20:13  6:31 1:15:04.13 
    8  149 Brandon Kanz            St Louis Park      MN  33   10 15:42  2:41  0:50    9   41:06 21.9  0:54    6   20:54  6:45 1:19:23.38 
    9  151 David Katzner           Big Lake           MN  31    9 15:19  2:37  1:25   11   43:25 20.7  0:26   13   24:53  8:02 1:25:25.63 
   10    3 Bobby Ahrens            Saint Paul         MN  33   12 16:05  2:45  1:48   10   43:07 20.9  1:21   16   25:07  8:06 1:27:24.38 
   11  176 Dejan Leginovic         Plymouth           MN  33   13 16:41  2:51  2:00   13   44:43 20.1  0:39   11   23:26  7:34 1:27:26.53 
   12  144 Tirone Jefferson        Brooklyn Center    MN  31   14 19:08  3:16  2:20    8   40:33 22.2  1:19   14   24:54  8:02 1:28:11.18 
   13  199 Mark Mathews            Minneapolis        MN  31    3 11:14  1:55  3:34   16   45:15 19.9  9:30    9   22:33  7:17 1:32:03.33 
   14  246 Jason Primus            Sartell            MN  32   18 21:25  3:39  1:10   12   43:27 20.7  1:48   15   24:56  8:03 1:32:43.43 
   15   76 Brent Evenson           Saint Michael      MN  31   17 21:16  3:38  2:57   14   45:10 19.9  1:02   10   22:50  7:22 1:33:12.83 
   16  242 Aaron Petermeier        Anoka              MN  33   11 15:54  2:43  2:49   18   50:54 17.7  0:53   12   24:41  7:58 1:35:08.88 
   17   59 Todd Dickson            Big Lake           MN  34   15 19:17  3:18  2:26   15   45:10 19.9  0:59   17   28:16  9:08 1:36:05.28 
   18  367 Cameron Hunsaker        Albertville        MN  34   16 19:58  3:25  2:04   17   50:12 17.9  1:25   18   32:18 10:26 1:45:54.08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Alison Fraser           Minneapolis        MN  34    2 13:26  2:18  1:00    2   43:46 20.6  0:47    1   22:48  7:21 1:21:42.75 
    2   20 Lisa Bollinger          Sartell            MN  31    4 14:25  2:28  0:53    1   42:48 21.0  0:52    2   23:09  7:29 1:22:05.50 
    3  193 Katherine Malmanger     St. Cloud          MN  33    1 11:13  1:55  1:33    5   46:15 19.5  1:08    7   25:46  8:19 1:25:51.90 
    4   37 Jodi Chinnock           Sauk Rapids        MN  33    3 13:57  2:23  1:27    7   47:29 19.0  1:17    3   23:23  7:33 1:27:31.40 
    5   60 Esther Dixon            Zimmerman          MN  33    5 14:30  2:29  1:17    8   47:32 18.9  1:46    4   24:16  7:50 1:29:18.85 
    6  115 Emily Hanson            Ham Lake           MN  34    9 16:03  2:45  1:26    3   44:21 20.3  1:02    8   27:17  8:48 1:30:07.25 
    7  208 Kristine Mier           St. Louis Park     MN  32   10 16:06  2:45  1:57    4   46:12 19.5  1:00    5   25:23  8:12 1:30:35.00 
    8  152 Janelle Katzner         Big Lake           MN  33    7 15:32  2:39  2:18    6   47:03 19.1  0:36   11   29:38  9:34 1:35:05.00 
    9  261 Cristina Russell        Mineapolis         MN  31    6 15:20  2:37  2:05   10   49:35 18.2  0:51    9   27:23  8:50 1:35:11.10 
   10  363 Jill Kruger             Chaska             MN  32   11 17:06  2:55  2:41   12   54:17 16.6  0:42    6   25:33  8:15 1:40:16.45 
   11    8 Julie Andrzejczak       Watertown          MN  30   12 17:42  3:01  1:11   11   52:50 17.0  1:28   10   27:45  8:57 1:40:52.85 
   12  266 Janelle Schlosser       Crystal            MN  32    8 15:59  2:44  2:01    9   48:43 18.5  0:53   12   33:38 10:51 1:41:11.90 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Jesse Marzean           Montrose           MN  35    2 11:02  1:53  0:38    1   36:05 24.9  0:26    2   19:15  6:13 1:07:23.00 
    2  145 Shane Johnson           Sartell            MN  39    6 12:00  2:03  1:02    2   37:03 24.3  0:29    4   19:40  6:21 1:10:10.55 
    3  274 Aaron Shapley           Shorewood          MN  37    1 10:00  1:43  1:05    5   38:05 23.6  1:10   16   22:45  7:21 1:13:02.40 
    4   97 Ben Geyer               Henning            MN  39    7 12:02  2:03  0:50    6   38:34 23.3  0:34    8   21:07  6:49 1:13:04.90 
    5  287 Jon Steckler            Minneapolis        MN  36    3 11:30  1:58  1:06   14   40:56 22.0  0:12   10   21:15  6:51 1:14:56.30 
    6   43 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  36   20 14:44  2:31  0:42    3   37:14 24.2  0:30   17   22:48  7:22 1:15:55.10 
    7  277 Eric Slagle             Minneapolis        MN  36   36 18:20  3:08  0:40    4   37:19 24.1  0:51    1   18:49  6:05 1:15:56.85 
    8   54 Shawn Day               St. Cloud          MN  38   14 13:21  2:17  0:44   16   41:12 21.8  1:06    5   19:43  6:22 1:16:04.00 
    9  133 Patrick Hoard           Elk River          MN  36   13 13:20  2:17  1:37    9   40:21 22.3  0:46    6   20:47  6:43 1:16:48.95 
   10  265 David Schlangen         Sartell            MN  35   15 13:38  2:20  1:26   23   42:04 21.4  0:20    3   19:31  6:18 1:16:57.50 
   11  172 Doug Larsen             Cold Spring        MN  35    5 11:55  2:02  1:05   18   41:18 21.8  0:34   15   22:43  7:20 1:17:31.90 
   12  137 Matt Hoppe              Hutchinson         MN  35   19 14:40  2:30  1:02    7   39:22 22.9  0:54   12   21:55  7:05 1:17:51.20 
   13    9 Scott Andrzejczak       Watertown          MN  35   11 13:13  2:16  1:13   22   41:53 21.5  0:58    7   20:50  6:44 1:18:04.75 
   14   68 Jason Eckert            Waverly            MN  38    4 11:36  1:59  1:03   15   40:57 22.0  0:57   22   24:00  7:45 1:18:29.25 
   15   88 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36   16 14:03  2:24  1:13   10   40:28 22.2  0:52   14   22:10  7:09 1:18:43.10 
   16   44 Jeremie Colt            Lake Worth         FL  36   12 13:18  2:16  1:16   13   40:56 22.0  0:43   23   24:39  7:57 1:20:49.40 
   17  102 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   10 13:12  2:15  1:45   11   40:54 22.0  0:53   25   24:55  8:03 1:21:36.25 
   18  232 Andy Noble              Big Lake           MN  39   30 16:00  2:44  1:08    8   40:12 22.4  0:49   20   23:53  7:43 1:21:59.65 
   19  213 Michael Given           North Port         FL  39    8 12:09  2:05  1:16   27   43:47 20.6  1:46   19   23:48  7:41 1:22:44.05 
   20   10 John Auel               Elk River          MN  36   29 15:58  2:44  2:11   26   43:43 20.6  0:22    9   21:12  6:51 1:23:23.50 
   21  248 Jason Punton            St. Michael        MN  39   18 14:34  2:29  2:04   19   41:26 21.7  0:46   24   24:42  7:58 1:23:29.70 
   22   93 Andrew Fraser           Minneapolis        MN  36   23 14:56  2:33  1:36   17   41:16 21.8  1:03   26   25:31  8:14 1:24:20.05 
   23  258 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  35   22 14:55  2:33  1:11   24   42:07 21.4  0:35   29   26:39  8:36 1:25:24.90 
   24  315 Travis Wells            Zimmerman          MN  36   32 16:27  2:49  1:05   12   40:54 22.0  0:21   30   26:42  8:37 1:25:26.35 
   25  225 Jason Neal              Saint Cloud        MN  39   33 17:05  2:55  3:05   25   43:27 20.7  0:15   13   21:56  7:05 1:25:45.95 
   26  289 Jeff Steil              Sartell            MN  37   21 14:44  2:31  2:07   29   44:52 20.1  1:03   18   23:28  7:34 1:26:12.55 
   27   51 Joel Dahlin             Sartell            MN  35   25 15:15  2:36  1:25   21   41:51 21.5  1:33   27   26:28  8:33 1:26:29.95 
   28  165 Greg Koutoupas          St Joseph          MN  39   28 15:32  2:39  1:32   28   44:26 20.3  1:20   21   23:56  7:44 1:26:44.10 
   29  207 Jacob Mercer            Shakopee           MN  37   37 19:04  3:15  2:05   30   45:48 19.7  0:23   11   21:26  6:55 1:28:43.38 
   30  312 Dion Walker             Shoreview          MN  36   31 16:09  2:46  1:32   20   41:40 21.6  1:41   35   29:29  9:31 1:30:28.50 
   31   82 Andrew Fiskness         Maplewood          MN  37    9 12:47  2:11  2:25   32   46:27 19.4  1:22   32   28:12  9:06 1:31:10.90 
   32  220 Chad Motzko             Richfield          MN  38   24 15:06  2:35  1:55   31   46:02 19.6  1:56   34   28:53  9:19 1:33:50.75 
   33    6 Karl Anderson           Blaine             MN  37   26 15:23  2:38  2:24   33   46:44 19.3  2:21   31   27:49  8:59 1:34:38.30 
   34  321 Troy Williams           Zimmerman          MN  39   17 14:17  2:26  1:46   34   47:48 18.8  1:11   37   33:25 10:47 1:38:23.50 
   35  124 Rick Hendrickson        Becker             MN  36   27 15:23  2:38  2:13   36   53:06 16.9  0:41   33   28:41  9:16 1:40:02.30 
   36   18 Dennie Bloch            Clear Lake         MN  38   34 17:08  2:56  2:28   38   54:13 16.6  0:35   28   26:32  8:34 1:40:53.40 
   37  110 James Guthrie           Champlin           MN  35   35 18:17  3:07  2:51   37   53:59 16.7  1:04   36   31:20 10:07 1:47:29.50 
   38  226 Dakri Nelson            Big Lake           MN  35   38 19:14  3:17  3:51   35   52:53 17.0  1:06   38   41:56 13:32 1:58:57.45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  36    3 13:41  2:20  0:49    1   39:38 22.7  0:33    1   21:09  6:50 1:15:48.25 
    2  111 Naomi Hamer             Orono              MN  37    1 11:30  1:58  1:04    4   44:09 20.4  0:41    5   24:45  7:59 1:22:05.75 
    3  272 Sara Scott              Foley              MN  38    6 14:30  2:29  1:12    2   42:29 21.2  1:11    8   25:35  8:15 1:24:53.60 
    4  103 Jes Grabinski           Sauk Rapids        MN  36    4 13:50  2:22  1:20    3   43:50 20.5  1:07    6   25:09  8:07 1:25:12.45 
    5  309 Carolyn Tuohy           Minneapolis        MN  38    9 15:23  2:38  0:42    5   44:42 20.1  1:07    2   23:45  7:40 1:25:36.20 
    6   72 Amanda Engelking        Sartell            MN  37    5 14:27  2:28  1:10    6   45:39 19.7  1:11    7   25:10  8:07 1:27:34.80 
    7  168 Denise Kuhlman          Buffalo            MN  39    2 12:55  2:13  1:13   14   50:41 17.8  0:16   11   26:24  8:31 1:31:26.00 
    8  330 Christina Zeise         St Michael         MN  36   14 17:44  3:02  1:01    7   46:15 19.5  0:56    9   25:40  8:17 1:31:33.20 
    9  136 Angela Holmdahl         Eagan              MN  36   13 17:28  2:59  2:05    9   48:18 18.6  1:01    3   24:31  7:55 1:33:21.60 
   10  191 Deborah Levi Mahoney    Monticello         MN  38    8 15:20  2:37  2:14   15   50:54 17.7  0:46    4   24:44  7:59 1:33:54.70 
   11   40 Deb Cobb                Hudson             MN  37   12 17:26  2:59  2:31   12   49:52 18.0  1:09   10   26:11  8:27 1:37:05.00 
   12  331 Lisa Zeman              Elk River          MN  39   10 16:52  2:53  1:34   10   49:11 18.3  1:45   12   29:32  9:32 1:38:52.30 
   13    4 Michelle Ahrens         Saint Paul         MN  36   11 17:25  2:58  1:30    8   48:07 18.7  2:29   13   29:42  9:35 1:39:09.15 
   14    7 Lori Anderson           Blaine             MN  35    7 14:51  2:32  2:29   13   50:14 17.9  2:26   14   32:13 10:24 1:42:11.25 
   15  221 Jennifer Mrozek         Paynesville        MN  39   15 18:20  3:08  1:31   11   49:45 18.1  0:53   17   36:18 11:43 1:46:44.45 
   16   21 Kristine Brockopp       Buffalo            MN  38   17 19:01  3:15  2:07   17   56:52 15.8  1:46   15   32:25 10:28 1:52:08.85 
   17  175 Sara Laventure          Big Lake           MN  37   19 21:38  3:42  2:00   16   55:57 16.1  0:49   16   36:15 11:42 1:56:36.80 
   18  252 Kristine Reid           Monticello         MN  37   16 19:00  3:15  1:47   18 1:00:36 14.9  1:54   18   39:19 12:41 2:02:33.50 
   19  109 Carrie Guthrie          Champlin           MN  35   18 20:57  3:35  3:03   19 1:04:06 14.0  0:22   19   48:59 15:48 2:17:23.80 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  288 Don Steenson            Minneapolis, Mn    MN  41    1  9:09  1:34  0:55    1   37:56 23.7  0:46    4   20:47  6:43 1:09:30.85 
    2   91 Jeremy Frank            Cold Spring        MN  40    4 11:35  1:59  0:29    2   38:07 23.6  0:36    2   20:43  6:41 1:11:26.70 
    3  184 W. Scott Lindell        Sartell            MN  44   11 12:57  2:13  1:09    9   39:35 22.7  0:46    1   17:45  5:44 1:12:09.95 
    4  185 Mark Lindquist          Buffalo            MN  40    6 12:03  2:04  1:14    6   39:09 23.0  0:46    6   21:29  6:56 1:14:38.65 
    5  201 Scott Maus              Watertown          MN  41    7 12:21  2:07  0:45   13   41:10 21.9  0:36    5   20:59  6:46 1:15:49.30 
    6  286 Mark Sorenson           Big Lake           MN  44   12 13:18  2:16  1:14   10   39:38 22.7  0:36    7   22:34  7:17 1:17:17.00 
    7   62 Jason Dohm              Milaca             MN  43    2 10:55  1:52  1:28    8   39:19 22.9  1:12   13   24:58  8:04 1:17:49.60 
    8  222 Robert Mrozek           Paynesville        MN  43    5 11:35  1:59  1:19    7   39:12 23.0  1:19   14   25:06  8:06 1:18:27.65 
    9  141 Michael Iwan            Golden Valley      MN  41   23 14:48  2:32  0:59    5   39:00 23.1  1:10    8   23:05  7:27 1:19:00.55 
   10  227 Gary Nelson             St Paul            MN  42   26 15:38  2:40  1:09   12   40:54 22.0  0:51    3   20:46  6:42 1:19:15.15 
   11    2 Mike Abel               St Cloud           MN  44   13 13:27  2:18  1:19    4   38:46 23.2  1:03   16   25:31  8:14 1:20:05.75 
   12  169 Thomas Laberge          Blaine             MN  42   10 12:42  2:10  1:03   15   41:43 21.6  1:06   11   23:44  7:40 1:20:14.95 
   13   41 Nicholas Colatrella     Sartell            MN  43   18 14:27  2:28  0:57    3   38:21 23.5  0:36   23   26:13  8:28 1:20:32.85 
   14  300 Greg Swenson            Rogers             MN  43    3 11:08  1:54  1:23   14   41:26 21.7  0:58   24   26:40  8:36 1:21:32.25 
   15  203 Jason McCarty           Monticello         MN  42    8 12:25  2:07  1:05   16   42:02 21.4  1:10   17   25:39  8:17 1:22:18.50 
   16  118 Libradley Hayes         Elk River          MN  44   16 14:12  2:26  1:14   11   40:03 22.5  1:33   18   25:41  8:18 1:22:40.40 
   17  132 Todd Hipp               Eagan              MN  43    9 12:32  2:09  0:57   23   43:53 20.5  0:50   19   25:43  8:18 1:23:52.45 
   18  282 Matthew Snell           Blaine             MN  43   19 14:29  2:29  2:45   18   42:25 21.2  0:56   10   23:42  7:39 1:24:15.80 
   19  298 Nick Summers            Mound              MN  44   15 14:01  2:24  0:49   19   42:55 21.0  0:44   22   26:12  8:27 1:24:38.75 
   20   80 Paul Finken             White Bear Lake    MN  43   22 14:37  2:30  1:23   24   44:06 20.4  0:53   12   24:03  7:46 1:24:59.45 
   21  270 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  43   28 16:46  2:52  1:51   17   42:18 21.3  1:16    9   23:36  7:37 1:25:45.05 
   22  205 Dan McIntyre            Coon Rapids        MN  44   17 14:13  2:26  0:53   20   43:00 20.9  1:09   25   27:12  8:47 1:26:24.15 
   23  370 Doug Grennan            Edina              MN  44   24 14:54  2:33  1:24   22   43:53 20.5  0:17   26   27:29  8:52 1:27:54.35 
   24  365 Kevin Starcevich        Minneapolis        MN  41   14 13:37  2:20  1:33   21   43:51 20.5  0:56   29   28:35  9:13 1:28:30.20 
   25   58 Darron Dickinson        Blaine             MN  42   27 16:18  2:47  1:57   25   45:15 19.9  1:40   21   26:09  8:27 1:31:17.55 
   26   70 Mark Eginton            Duluth             MN  43   25 15:20  2:37  1:59   26   45:51 19.6  1:03   27   27:39  8:56 1:31:50.25 
   27  125 John Henrichsen         Becker             MN  41   20 14:34  2:29  2:27   28   49:35 18.2  0:34   20   26:00  8:24 1:33:07.15 
   28  209 Chad Millam             Big Lake           MN  41   33 20:16  3:28  0:57   27   46:08 19.5  0:37   15   25:12  8:08 1:33:07.95 
   29  267 Gary Schmalz            Rogers             MN  43   21 14:36  2:30  2:46   31   52:11 17.2  0:52   32   34:53 11:16 1:45:15.95 
   30  368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  43   32 20:09  3:26  1:57   30   51:43 17.4  1:27   30   30:17  9:47 1:45:30.05 
   31  156 Wayne Killmer           Sartell            MN  40   29 16:53  2:53  4:00   32   55:51 16.1  0:50   28   28:26  9:11 1:45:56.55 
   32  138 Kenny Howe              Becker             MN  41   31 18:32  3:10  2:35   29   51:21 17.5  0:59   31   33:28 10:48 1:46:52.60 
   33  212 Mark Mooers             Edina              MN  43   30 16:59  2:54  2:48   33 1:14:33 12.1                                     

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Jamie Heying            Buffalo            MN  42    1 11:08  1:54  0:30    1   38:00 23.7  0:27    3   21:22  6:54 1:11:24.34 
    2   87 Sarah Foley             Cologne            MN  41    2 11:11  1:55  1:00    3   40:40 22.1  0:30    1   21:05  6:48 1:14:23.54 
    3  311 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  41    3 12:35  2:09  1:06    2   39:50 22.6  0:38    2   21:12  6:51 1:15:18.14 
    4  147 Angela Jordahl          Big Lake           MN  40    7 14:17  2:26  0:36    4   41:02 21.9  0:35    4   21:49  7:03 1:18:15.19 
    5  159 Amy Lindstrom           Sartell            MN  42    4 13:48  2:22  1:08    6   42:13 21.3  0:55    6   22:30  7:16 1:20:31.89 
    6  216 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  42    5 14:13  2:26  1:16    5   41:28 21.7  0:43    8   27:42  8:56 1:25:19.59 
    7  254 Jennifer Ridgeway       Mendota Heights    MN  40   11 16:38  2:51  2:48    7   42:59 20.9  1:41    5   22:07  7:08 1:26:10.54 
    8  236 Tina Ohmann Rowe        Kladje/samobor     CR  44    8 14:35  2:30  2:36    8   44:19 20.3  0:39    7   25:01  8:05 1:27:07.54 
    9  283 Terri Snell             Blaine             MN  42   12 16:43  2:51  2:39    9   46:19 19.4  2:31    9   27:58  9:02 1:36:07.24 
   10  285 Lyndalou Sorenson       Big Lake           MN  43    9 16:21  2:48  1:11   10   51:30 17.5  0:37   10   28:45  9:17 1:38:21.94 
   11   79 Joleen3 Finken          Duluth             MN  43   13 16:45  2:52  1:51   13 1:00:15 14.9  0:18   11   29:02  9:22 1:48:08.04 
   12  170 Connie Lahn             Minnetonka         MN  40    6 14:15  2:26  2:31   11   55:05 16.3  0:56   13   38:01 12:16 1:50:45.39 
   13  135 Kate Hoffman            Brainerd           MN  43   14 18:29  3:09  1:28   12   58:33 15.4  0:46   12   35:31 11:28 1:54:45.04 
   14  206 Lisa Meier              Sartell            MN  40   10 16:38  2:50  2:00   14 1:01:06 14.7  0:46   14   39:43 12:49 2:00:09.69 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  179 Michael Lewis           St. Paul           MN  46   10 13:45  2:21  1:58    1   35:11 25.6  1:30    1   20:14  6:32 1:12:35.55 
    2  257 Mark Rosen              Otsego             MN  48   16 14:30  2:29  1:03    2   36:49 24.4  0:34    5   22:59  7:25 1:15:52.65 
    3  214 Marty Moran             St Cloud           MN  45    1  8:37  1:29  1:19    5   39:25 22.8  0:55   17   25:45  8:19 1:15:58.60 
    4   94 Matthew Froelich        Big Lake           MN  46   11 13:52  2:22  1:28    4   38:25 23.4  1:01   12   24:03  7:46 1:18:46.50 
    5  373 Dan Dederichs           Waverly            MN  45   13 14:04  2:24  1:02    3   37:17 24.1  1:08   18   25:48  8:20 1:19:17.10 
    6   15 Barry Bernu             Maple Grove        MN  48    2 11:52  2:02  1:37    8   40:29 22.2  1:14   15   24:38  7:57 1:19:47.25 
    7  126 Mark Hesser             St Michael         MN  45    9 13:39  2:20  1:58    7   39:48 22.6  1:01   11   24:00  7:45 1:20:24.55 
    8  166 Randy Kramer            Bufflao            MN  46   17 14:40  2:30  0:49    9   40:43 22.1  1:22    4   22:58  7:25 1:20:28.85 
    9  218 George Morris           Cold Spring        MN  45   21 17:50  3:03  0:27   10   41:21 21.8  0:26    2   21:03  6:48 1:21:03.85 
   10   38 Robert Christensen      Big Lake           MN  45   14 14:15  2:26  1:26   12   42:07 21.4  0:53    7   23:26  7:34 1:22:05.75 
   11  101 Bert Gordy              Big Lake           MN  46    8 13:30  2:18  1:21   15   43:58 20.5  0:45    3   22:45  7:21 1:22:16.45 
   12  116 Ali Hariri              Maple Grove        MN  47    3 12:37  2:09  2:16   14   43:15 20.8  1:04    8   23:35  7:37 1:22:44.50 
   13  173 Dwight Larsen           Wayzata            MN  49   12 13:59  2:23  1:40   13   43:11 20.8  0:43   14   24:25  7:53 1:23:55.35 
   14   32 Garrick Campbell        Maple Grove        MN  49    4 12:51  2:12  1:19   17   45:25 19.8  1:29    9   23:41  7:39 1:24:42.05 
   15  162 Scott Kopel             Sauk Rapids        MN  45   19 15:17  2:37  1:46   11   41:49 21.5  1:20   19   25:58  8:23 1:26:07.95 
   16  275 Robert Sicora           Buffalo            MN  45   20 15:48  2:42  1:29    6   39:27 22.8  1:03   22   29:46  9:36 1:27:30.40 
   17   45 Todd Conrad             Maple Grove        MN  47    7 13:22  2:17  2:26   16   44:16 20.3  0:37   20   27:02  8:44 1:27:40.80 
   18  140 Paul Ireland            Big Lake           MN  47   15 14:22  2:27  1:46   18   46:31 19.3  1:16   13   24:17  7:50 1:28:09.55 
   19   99 Ed Gleason              Elk River          MN  49    5 13:09  2:15  1:51   20   49:07 18.3  0:26   10   23:59  7:45 1:28:30.35 
   20   47 Dave Cowles             Zimmerman          MN  45   22 17:55  3:04  1:43   19   48:06 18.7  1:05    6   23:08  7:28 1:31:55.15 
   21   14 Tony Benecke            Big Lake           MN  49    6 13:14  2:16  2:21   21   50:30 17.8  1:24   21   27:38  8:55 1:35:03.80 
   22    1 Michael Abegg           Minneapolis        MN  46   18 15:02  2:34  0:50   22   55:33 16.2  0:33   16   25:04  8:06 1:36:59.90 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   73 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45    1 11:40  2:00  1:08    1   40:14 22.4  0:31    2   23:03  7:27 1:16:33.94 
    2  130 Lisa Hines              Waite Park         MN  49    6 13:19  2:17  0:49    4   43:07 20.9  0:36    1   21:58  7:06 1:19:46.84 
    3  325 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46    3 12:11  2:05  0:53    2   41:35 21.6  0:48    3   24:22  7:52 1:19:47.84 
    4   17 Susan Biasco            Big Lake           MN  47    4 12:34  2:09  0:55    3   42:11 21.3  0:42    4   24:59  8:04 1:21:17.74 
    5  154 Susan Key               Ironwood           MI  48    7 14:22  2:27  1:34    6   44:12 20.4  1:04    6   25:57  8:23 1:27:06.59 
    6  105 Lynn Graif              Elk River          MN  49   10 16:32  2:50  0:55    8   46:23 19.4  1:02    5   25:03  8:05 1:29:53.44 
    7  219 Mary Kay Morris         Cold Spring        MN  46    5 13:03  2:14  1:05    9   47:53 18.8  0:23   10   27:39  8:55 1:30:00.84 
    8  237 Andrea Olson            Alexandria         MN  49   11 16:37  2:50  1:10    5   43:26 20.7  1:09   12   29:56  9:40 1:32:16.74 
    9  294 Colene Stenberg         Big Lake           MN  47   12 17:32  3:00  1:23    7   46:17 19.4  1:09    9   26:49  8:39 1:33:08.39 
   10  117 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45    8 14:34  2:29  1:16   12   49:54 18.0  1:20    7   26:14  8:28 1:33:14.79 
   11   19 Val Studer              Ham Lake           MN  45   14 17:58  3:04  2:21   10   49:33 18.2  1:06    8   26:41  8:37 1:37:37.84 
   12  268 Julie Schmelzer         Kimball            MN  49   13 17:41  3:01  1:44   13   49:55 18.0  1:31   11   29:50  9:38 1:40:38.34 
   13  163 Mary Koshiol            Clearwater         MN  49   16 19:36  3:21  1:27   11   49:45 18.1  1:11   13   34:26 11:07 1:46:23.19 
   14  188 Sue Lundgren            Eagan              MN  46    9 16:29  2:49  1:44   14   51:32 17.5  1:29   15   40:30 13:04 1:51:42.44 
   15  202 Barrie McBride          Duluth             MN  46    2 11:51  2:02  2:24   15   58:54 15.3  1:16   14   37:45 12:11 1:52:07.14 
   16  223 Sharon Murphy           Eagan              MN  45   15 19:15  3:17  1:25                           17 1:35:59 30:58 1:55:13.44 
   17  131 Brenda Hinkemeyer       Clear Lake         MN  48   17 21:26  3:40  3:51   16 1:01:43 14.6  1:36   16   46:43 15:05 2:15:17.24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 Jeff Gilmer             Delano             MN  53    1 11:10  1:55  0:52    1   35:57 25.0  0:31    1   21:05  6:48 1:09:32.02 
    2  143 Ken Janda               Big Lake           MN  51    4 13:00  2:13  0:57    2   38:34 23.3  0:36    2   21:59  7:06 1:15:04.07 
    3   28 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  54    2 11:40  2:00  0:53    4   39:19 22.9  0:29    6   25:32  8:15 1:17:51.72 
    4   48 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  51    3 12:08  2:04  1:02    6   40:39 22.1  0:50    5   24:53  8:02 1:19:30.42 
    5   61 Peter Doherty           White Bear Lake    MN  51    7 15:18  2:37  1:10    3   39:10 23.0  0:54    8   26:24  8:31 1:22:54.42 
    6  239 Todd Olson              Alexandria         MN  52    6 15:03  2:34  1:43    8   42:19 21.3  1:39    3   23:17  7:31 1:23:57.62 
    7  317 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  54    9 16:29  2:49  2:50    5   39:45 22.6  1:33    4   24:00  7:45 1:24:33.82 
    8  194 Bob Marchetti           Champlin           MN  54    5 13:27  2:18  1:05    7   42:13 21.3  1:02    9   27:36  8:55 1:25:21.22 
    9  251 Tony Ramunno            Big Lake           MN  50   10 22:24  3:49  1:52   10   48:30 18.6  1:04    7   26:11  8:27 1:39:58.42 
   10  243 Michael Petersen        Ramsey             MN  54    8 15:33  2:39  2:39    9   48:11 18.7  2:28   10   37:14 12:01 1:46:02.32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Michelle Davis          Chaska             MN  51    2 13:30  2:19  1:11    2   44:46 20.1  1:00    2   27:02  8:44 1:27:27.09 
    2   35 Denise Casey            Buffalo            MN  52    9 17:05  2:55  1:03    5   47:47 18.8  0:22    1   24:11  7:48 1:30:25.49 
    3  157 Teresa Kintop           Maple Lake         MN  53    3 13:38  2:20  1:38    4   47:41 18.9  0:57    5   29:57  9:40 1:33:48.19 
    4  139 Marysue Ingmab          Eden Prairie       MN  53    7 15:29  2:39  1:20   10   49:11 18.3  1:57    4   28:41  9:16 1:36:36.19 
    5  278 Kathleen Smith          Otsego             MN  54    4 14:59  2:34  1:40    6   47:50 18.8  1:52    6   31:07 10:03 1:37:26.04 
    6  195 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  53    6 15:25  2:38  1:34    8   48:40 18.5  0:47    9   32:58 10:39 1:39:22.04 
    7   24 Lisa Brown              Minneapolis        MN  54   12 18:06  3:05  1:50    9   48:47 18.4  2:20    3   28:41  9:16 1:39:42.04 
    8   74 Lesley Ernst            Apple Valley       MN  53   10 17:50  3:03  0:50    7   47:59 18.8  0:56    8   32:50 10:36 1:40:23.19 
    9  127 Julie Heuer             Fargo              ND  52   11 17:56  3:04  1:40    3   47:32 18.9  1:16   11   34:44 11:13 1:43:05.14 
   10  322 Nora Wise               Bloomington        MN  52    5 15:12  2:36  2:33   11   56:52 15.8  0:18    7   31:31 10:10 1:46:23.44 
   11   83 Susan Fiskness          Maplewood          MN  53    8 15:49  2:42  4:00   12 1:02:12 14.5  1:34   10   34:23 11:06 1:57:54.74 
   12   25 Alice Browne            Minneapolis        MN  53   13 21:03  3:36  3:40   13 1:09:46 12.9  1:45   12   44:04 14:13 2:20:15.84 
   13   55 Mary Deeg               St. Paul           MN  50    1 13:04  2:14  1:01    1   41:29 21.7  0:53                               

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   66 David Dow               Stillwater         MN  57    1 11:30  1:58  0:46    1   36:43 24.5  0:42    3   22:02  7:07 1:11:40.32 
    2   84 Skip Fitting            Buffalo            MN  57    2 12:27  2:08  0:57    2   37:40 23.9  0:32    1   21:31  6:57 1:13:04.12 
    3  233 Tim Obrien              Lakeville          MN  56    4 12:53  2:12  1:06    3   38:05 23.6  1:25    4   22:10  7:09 1:15:35.40 
    4  299 Bryan Swenson           Big Lake           MN  58    9 16:56  2:54  0:49    4   38:31 23.4  0:55    2   21:31  6:57 1:18:39.32 
    5  106 Michael Graif           Byron              MN  55   11 17:19  2:58  1:52    5   39:41 22.7  1:23    5   23:00  7:26 1:23:12.67 
    6   52 Dan Davis               Shoreview          MN  59    5 13:47  2:21  0:59    6   40:46 22.1  0:58    7   27:43  8:57 1:24:11.37 
    7  186 Dick Lowry              North Mankato      MN  55    3 12:28  2:08  0:53    9   44:24 20.3  0:51    8   27:53  9:00 1:26:26.32 
    8  146 Doug Jones              St. Louis Park     MN  59   10 17:18  2:57  1:23    7   42:56 21.0  1:17    6   25:33  8:15 1:28:23.22 
    9  372 Tom Landwehr            Shoreview          MN  56    7 16:12  2:46  2:36   10   46:45 19.3  1:26    9   28:33  9:13 1:35:30.30 
   10  180 Mark Leyendecker        Cape Coral         FL  56    8 16:29  2:49  0:57    8   44:00 20.5  1:05   10   34:35 11:10 1:37:02.27 
   11  262 Joseph Ruttar           Hastings           MN  58    6 15:21  2:37  2:39   12   51:03 17.6  1:46   11   35:08 11:20 1:45:54.42 
   12  280 Raymond Smith           Otsego             MN  55   12 21:14  3:38  1:42   11   49:35 18.2  1:59   12   35:18 11:24 1:49:46.52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  228 Shannon Nelson          St Paul            MN  55    2 16:51  2:53  1:42    1   46:59 19.2  1:51    2   29:10  9:25 1:36:32.19 
    2  273 Jan Search              Minneapolis        MN  57    3 17:16  2:57  1:36    2   52:54 17.0  1:28    3   31:31 10:10 1:44:41.09 
    3  307 Gale Tinglov            St. Cloud          MN  55    1 12:32  2:09  1:30    4 1:06:15 13.6  1:23    1   28:48  9:18 1:50:24.99 
    4  260 Robin Ruegg             Eagan              MN  55    4 19:05  3:16  1:57    3   57:15 15.7  0:47    4   46:13 14:55 2:05:13.94 
    5   13 Cynthia Baumann         Green Isle         MN  56    5 24:04  4:07  3:47    5 1:18:34 11.5  1:19    5   54:02 17:26 2:41:44.49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Mike Flynn              Elk River          MN  60    2 15:21  2:37  2:02    1   38:39 23.3  0:35    1   21:02  6:47 1:17:35.82 
    2  241 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  60    1 13:18  2:16  1:15    4   42:42 21.1  1:07    3   24:09  7:48 1:22:28.97 
    3  366 Tom Lynch               Nelson             MN  63    6 19:39  3:21  1:44    2   41:19 21.8  0:18    2   24:07  7:47 1:27:05.07 
    4  150 Chuck Kartak            North Branch       MN  60    5 18:52  3:13  1:16    5   43:53 20.5  1:05    4   25:50  8:20 1:30:52.57 
    5  204 Thomas McConville       Osseo              MN  60    4 17:34  3:00  2:04    3   42:42 21.1  0:54    5   28:21  9:09 1:31:33.02 
    6  148 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62    3 15:27  2:38  1:17    6   48:36 18.5  1:59    6   35:07 11:20 1:42:23.82 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   23 Pamela Brophy           Buffalo            MN  61    1 15:26  2:38  1:26    1   49:07 18.3  1:03    1   31:34 10:11 1:38:33.44 
    2   71 Barbara Elliott         Kansas City        MO  62    2 16:59  2:54  2:28    2   55:48 16.1  1:06    2   35:52 11:35 1:52:10.94 

Total Registered:                        374
Total Number of Team Finishers:           30
Total Number of Individual Finishers:    295
Number of Male   Finishers:              183
Number of Female Finishers:              112
Did not Finish Race or Did Not Start:     48