Fergus Falls, MN
9/18/2021











                CLC DAVID GROTBERG MEMORIAL DUATHLON AND 5K
                             Fergus Falls, MN
                            September 18, 2021
                   20 mile bike, 4 mile run, 7 mile bike

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/10   1689 Robbie Halvorson     56 M   Plymouth         MN    1   56:37 21.2  0:46                             1   19:32 21.5 1:49:54 
    2   1/10   1687 Chris Hagen          45 M   Little Falls     MN    3 1:00:11 19.9  0:34    4   27:45  6:57  1:06    8   22:26 18.7 1:52:00 
    3   1/9    1737 James Botnen         34 M   Kindred          ND    5 1:02:04 19.3  0:47    3   26:53  6:44  0:53    6   22:11 18.9 1:52:46 
    4   2/10   1681 Jason Glynn          43 M   Fargo            ND    2   58:02 20.7  1:13   20   35:05  8:47  1:10    2   20:20 20.7 1:55:49 
    5   3/10   1721 Mitch Wellman        41 M   Erhard           MN    4 1:01:22 19.6  0:37    9   32:01  8:01  0:47    3   21:30 19.5 1:56:16 
    6   1/5    1728 Ivan Schleppenbach   27 M   Fargo            ND   11 1:05:08 18.4  1:14    5   28:44  7:11  2:02   11   23:21 18.0 2:00:26 
    7   2/9    1722 Christopher White    33 M   Fergus Falls     MN   13 1:06:57 17.9  0:42    6   28:44  7:11  1:02    9   23:10 18.1 2:00:33 
    8   1/9    1700 Joellen Kohlman-Pet  44 F   Fergus Falls     MN   12 1:05:49 18.2  0:47    8   31:38  7:55  0:54    4   22:05 19.0 2:01:10 
    9   3/9    1724 Andrew Wiecher       39 M   Saint Louis Park MN    9 1:04:15 18.7  1:25   18   34:34  8:39  1:11    5   22:06 19.0 2:03:30 
   10   4/9    1672 Justin Eberhardt     39 M   Ashby            MN    7 1:03:05 19.0  0:49   21   35:32  8:53  1:06   12   23:29 17.9 2:03:59 
   11   5/9    1716 Eric Schleppenbach   34 M   Osseo            MN    6 1:02:59 19.1  1:24   24   36:28  9:07  1:27    7   22:26 18.7 2:04:42 
   12   2/10   1670 Kurt Devine          60 M   Little Falls     MN    8 1:03:39 18.9  0:54   13   32:57  8:15  1:55   22   26:45 15.7 2:06:07 
   13   3/10   1713 Frank Robertson      52 M   Grove City       OH   10 1:05:01 18.5  0:55   23   36:00  9:00  1:02   13   23:54 17.6 2:06:49 
   14   1/2    1733 Ives Hilgers         18 M   Moorhead         MN   20 1:16:01 15.8  1:07    2   26:15  6:34  1:21   14   24:30 17.1 2:09:12 
   15   6/9    1699 Josh Knutson         35 M   Fergus Falls     MN   15 1:09:20 17.3  1:49   15   34:02  8:31  1:18   18   25:18 16.6 2:11:45 
   16   1/6    1726 Jaci Wilson          28 F   Fergus Falls     MN   17 1:13:40 16.3  0:42   11   32:17  8:04  1:04   17   25:03 16.8 2:12:44 
   17   4/10   1734 Ross Hilgers         54 M   Moorhead         MN   19 1:15:58 15.8  1:11    7   30:36  7:39  1:42   20   26:00 16.2 2:15:25 
   18   2/2    1677 Drew Freeland        16 M   Rogers           MN   18 1:14:46 16.0  1:11   19   34:41  8:41  1:19   15   24:35 17.1 2:16:30 
   19   5/10   1679 Dave Gilles          69 M   Fergus Falls     MN   14 1:09:10 17.3  1:12   34   41:42 10:26  1:12   10   23:18 18.0 2:16:32 
   20   6/10   1706 Bruce Money          65 M   Fergus Falls     MN   16 1:10:52 16.9  1:54   27   36:55  9:14  2:10   24   27:04 15.5 2:18:54 
   21   2/6    1704 Rachel Mohrman       23 F   Denver           CO   23 1:17:18 15.5  1:44   12   32:38  8:10  1:56   19   25:30 16.5 2:19:04 
   22   2/5    1662 Christopher Bienusa  20 M   Alexandria       MN   21 1:16:59 15.6  0:45   28   37:00  9:15  0:58   16   25:02 16.8 2:20:42 
   23   1/6    1691 Yoko Hartland        50 F   Sioux Falls      SD   26 1:20:07 15.0  0:57   10   32:03  8:01  0:57   25   27:18 15.4 2:21:20 
   24   1/1    1686 Sarah Grotberg       15 F   Fergus Falls     MN   24 1:18:52 15.2  0:28   22   35:36  8:54  0:49   21   26:42 15.7 2:22:26 
   25   3/5    1678 Dan Gerdes           21 M   Prior Lake       MN   27 1:21:46 14.7  0:38   16   34:06  8:32  0:42   23   26:51 15.6 2:24:00 
   26   7/9    1712 Wynn Roberts         33 M   Erhard           MN   22 1:17:08 15.6  1:02   30   37:51  9:28  0:59   27   28:16 14.9 2:25:15 
   27   3/6    1693 Natalie Hereford     24 F   Denver           CO   34 1:24:15 14.2  1:29   17   34:32  8:38  1:21   28   28:22 14.8 2:29:57 
   28   4/5    1669 Caleb Danielson      20 M   Fergus Falls     MN   33 1:24:04 14.3  0:38   29   37:27  9:22  0:58   30   29:00 14.5 2:32:06 
   29   8/9    1682 A.J. Groebner        34 M   Fergus Falls     MN   31 1:23:05 14.4  0:45   25   36:39  9:10  1:16   48   33:42 12.5 2:35:25 
   30   4/10   1736 Bob Striebel         48 M   Bismarck         ND   25 1:19:39 15.1  1:37   40   43:35 10:54  2:19   31   29:14 14.4 2:36:22 
   31   1/7    1719 Alena Storlie        38 F   Underwood        MN   39 1:28:33 13.6  0:33   26   36:41  9:11  0:42   33   30:06 14.0 2:36:34 
   32   2/7    1727 Piper Delapointe     36 F   Pelican Rapids   MN   41 1:30:07 13.3  1:25   14   33:21  8:21  1:24   36   30:37 13.7 2:36:51 
   33   2/9    1697 Patty Johnson        46 F   Battle Lake      MN   37 1:26:01 14.0  0:47   31   38:33  9:39  1:43   42   31:59 13.1 2:39:01 
   34   9/9    1675 Adam Fix             37 M   Battle Lake      MN   36 1:25:25 14.0  0:35   38   42:03 10:31  0:53   41   31:48 13.2 2:40:42 
   35   5/10   1709 Jason Oberg          45 M   Sartell          MN   29 1:22:37 14.5  5:33   33   40:12 10:03  6:54   26   28:07 14.9 2:43:22 
   36   2/6    1698 Daphne Karpan        51 F   Alexandria       MN   30 1:23:02 14.5  1:16   37   41:47 10:27  1:44   51   35:38 11.8 2:43:25 
   37   6/10   1663 Brian Boss           49 M   Fergus Falls     MN   32 1:23:42 14.3  3:47   43   46:48 11:42  1:13   38   31:18 13.4 2:46:46 
   38   7/10   1694 Brian Hubbard        49 M   Crystal          MN   35 1:24:56 14.1  1:22   44   50:30 12:38  2:03   37   30:56 13.6 2:49:46 
   39   4/6    1661 Baylee Beaner        21 F   Garretson        SD   42 1:30:32 13.3  1:00   42   44:42 11:11  2:04   39   31:31 13.3 2:49:48 
   40   3/6    1732 Peggy Stenehjem-Tit  65 F   Fargo            ND   38 1:26:08 13.9                                  29   28:40 14.7 2:51:26 
   41   3/9    1720 Sue Tysdal           46 F   Battle Lake      MN   47 1:36:03 12.5  0:48   39   42:07 10:32  1:11   45   32:31 12.9 2:52:37 
   42   3/7    1692 Shannon Hartmann     31 F   Prior Lake       MN   40 1:29:15 13.4  1:02   49   53:00 13:15  1:20   34   30:08 13.9 2:54:43 
   43   7/10   1731 Randy Matthews       71 M   Ottertail        MN   28 1:22:26 14.6  3:43   56 1:03:23 15:51  2:54   32   29:35 14.2 3:02:00 
   44   4/7    1711 Anna Roberts         32 F   Erhard           MN   43 1:31:11 13.2  1:43   47   51:52 12:58  1:57   55   37:25 11.2 3:04:06 
   45   5/7    1702 Kayla Larson         30 F   Fergus Falls     MN   48 1:37:53 12.3  1:39   45   50:55 12:44  1:38   43   32:08 13.1 3:04:12 
   46   5/6    1723 Shannon Wicklund     29 F   Clitherall       MN   53 1:44:07 11.5  1:23   41   43:53 10:59  1:28   47   33:41 12.5 3:04:30 
   47   6/7    1710 Stephanie Polzin     38 F   Fergus Falls     MN   49 1:38:08 12.2  1:38   46   50:55 12:44  1:40   44   32:11 13.1 3:04:31 
   48   5/5    1735 Gabriel Wicklund     27 M   Clitherall       MN   51 1:40:36 11.9  1:36   32   39:28  9:52  2:09   60   42:50  9.8 3:06:36 
   49   8/10   1730 David Wieser         60 M   Battle Lake      MN   45 1:35:15 12.6  1:23   52   56:50 14:13  1:57   46   33:04 12.7 3:08:27 
   50   4/6    1690 Denise Hanna         55 F   Elbow Lake       MN   46 1:35:32 12.6  1:45   53   57:15 14:19  2:20   40   31:43 13.2 3:08:32 
   51   6/6    1664 Rebecca Brenner      26 F   Saint Paul       MN   56 1:47:58 11.1  1:17   36   41:44 10:26  1:56   58   37:48 11.1 3:10:42 
   52   7/7    1696 Kirsten Jacobse      32 F   Saint Paul       MN   57 1:48:15 11.1  1:14   35   41:43 10:26  1:54   56   37:47 11.1 3:10:51 
   53   5/6    1695 Heidi Hull           52 F   Battle Lake      MN   52 1:41:56 11.8  1:03   48   52:28 13:07  1:27   57   37:48 11.1 3:14:40 
   54   9/10   1668 Marc Cranch          52 M   Lakeville        MN   44 1:33:05 12.9  3:17   57 1:06:30 16:38  2:29   35   30:21 13.8 3:15:38 
   55   8/10   1701 Nathan Kuhn          42 M   Fergus Falls     MN   50 1:40:27 11.9  4:23   55 1:03:07 15:47  2:18   49   34:12 12.3 3:24:25 
   56   4/9    1665 Cristabelle Budak    44 F   Ottertail        MN   59 1:54:55 10.4  3:07   54 1:02:55 15:44  2:58   50   34:59 12.0 3:38:52 
   57   9/10   1666 Andrew Chamberlain   41 M   Fergus Falls     MN   60 1:54:59 10.4  1:02   61 1:08:42 17:11  1:06   59   38:08 11.0 3:43:54 
   58   5/9    1671 Heather Dirkman      42 F   Underwood        MN   61 1:57:59 10.2  2:21   59 1:07:59 17:00  1:49   53   35:57 11.7 3:46:03 
   59   6/6    1685 Diane Grotberg       53 F   Fergus Falls     MN   63 1:58:23 10.1  2:19   60 1:08:00 17:00  1:53   52   35:51 11.7 3:46:24 
   60  10/10   1684 Clark Grotberg       51 M   Fergus Falls     MN   64 1:58:24 10.1  2:20   58 1:07:58 17:00  1:51   54   35:57 11.7 3:46:29 
        6/9    1674 Brit Finkelson       42 F   Ashby            MN   58 1:51:27 10.8 61:55    1    2:23  0:36                                 
        7/9    1667 Molly Clark          42 F   Minneapolis      MN   54 1:45:21 11.4  5:57   50   55:00 13:45                                 
        8/9    1680 Cassandra Glynn      42 F   Fargo            ND   55 1:45:45 11.3  5:47   51   55:02 13:46                                 
       10/10   1739 Ben Silverer         47 M   Fergus Falls     MN   62 1:58:05 10.2  2:14                                                    
        9/9    1676 Cindy Foster         47 F   Apple Valley     MN   65 2:00:17 10.0                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/10   1689 Robbie Halvorson     56 M   Plymouth         MN    1   56:37 21.2  0:46                             1   19:32 21.5 1:49:54 
    2   1/10   1687 Chris Hagen          45 M   Little Falls     MN    3 1:00:11 19.9  0:34    3   27:45  6:57  1:06    7   22:26 18.7 1:52:00 
    3   1/9    1737 James Botnen         34 M   Kindred          ND    5 1:02:04 19.3  0:47    2   26:53  6:44  0:53    5   22:11 18.9 1:52:46 
    4   2/10   1681 Jason Glynn          43 M   Fargo            ND    2   58:02 20.7  1:13   13   35:05  8:47  1:10    2   20:20 20.7 1:55:49 
    5   3/10   1721 Mitch Wellman        41 M   Erhard           MN    4 1:01:22 19.6  0:37    7   32:01  8:01  0:47    3   21:30 19.5 1:56:16 
    6   1/5    1728 Ivan Schleppenbach   27 M   Fargo            ND   11 1:05:08 18.4  1:14    4   28:44  7:11  2:02   10   23:21 18.0 2:00:26 
    7   2/9    1722 Christopher White    33 M   Fergus Falls     MN   12 1:06:57 17.9  0:42    5   28:44  7:11  1:02    8   23:10 18.1 2:00:33 
    8   3/9    1724 Andrew Wiecher       39 M   Saint Louis Park MN    9 1:04:15 18.7  1:25   11   34:34  8:39  1:11    4   22:06 19.0 2:03:30 
    9   4/9    1672 Justin Eberhardt     39 M   Ashby            MN    7 1:03:05 19.0  0:49   14   35:32  8:53  1:06   11   23:29 17.9 2:03:59 
   10   5/9    1716 Eric Schleppenbach   34 M   Osseo            MN    6 1:02:59 19.1  1:24   16   36:28  9:07  1:27    6   22:26 18.7 2:04:42 
   11   2/10   1670 Kurt Devine          60 M   Little Falls     MN    8 1:03:39 18.9  0:54    8   32:57  8:15  1:55   18   26:45 15.7 2:06:07 
   12   3/10   1713 Frank Robertson      52 M   Grove City       OH   10 1:05:01 18.5  0:55   15   36:00  9:00  1:02   12   23:54 17.6 2:06:49 
   13   1/2    1733 Ives Hilgers         18 M   Moorhead         MN   18 1:16:01 15.8  1:07    1   26:15  6:34  1:21   13   24:30 17.1 2:09:12 
   14   6/9    1699 Josh Knutson         35 M   Fergus Falls     MN   14 1:09:20 17.3  1:49    9   34:02  8:31  1:18   16   25:18 16.6 2:11:45 
   15   4/10   1734 Ross Hilgers         54 M   Moorhead         MN   17 1:15:58 15.8  1:11    6   30:36  7:39  1:42   17   26:00 16.2 2:15:25 
   16   2/2    1677 Drew Freeland        16 M   Rogers           MN   16 1:14:46 16.0  1:11   12   34:41  8:41  1:19   14   24:35 17.1 2:16:30 
   17   5/10   1679 Dave Gilles          69 M   Fergus Falls     MN   13 1:09:10 17.3  1:12   24   41:42 10:26  1:12    9   23:18 18.0 2:16:32 
   18   6/10   1706 Bruce Money          65 M   Fergus Falls     MN   15 1:10:52 16.9  1:54   18   36:55  9:14  2:10   20   27:04 15.5 2:18:54 
   19   2/5    1662 Christopher Bienusa  20 M   Alexandria       MN   19 1:16:59 15.6  0:45   19   37:00  9:15  0:58   15   25:02 16.8 2:20:42 
   20   3/5    1678 Dan Gerdes           21 M   Prior Lake       MN   22 1:21:46 14.7  0:38   10   34:06  8:32  0:42   19   26:51 15.6 2:24:00 
   21   7/9    1712 Wynn Roberts         33 M   Erhard           MN   20 1:17:08 15.6  1:02   21   37:51  9:28  0:59   22   28:16 14.9 2:25:15 
   22   4/5    1669 Caleb Danielson      20 M   Fergus Falls     MN   27 1:24:04 14.3  0:38   20   37:27  9:22  0:58   23   29:00 14.5 2:32:06 
   23   8/9    1682 A.J. Groebner        34 M   Fergus Falls     MN   25 1:23:05 14.4  0:45   17   36:39  9:10  1:16   31   33:42 12.5 2:35:25 
   24   4/10   1736 Bob Striebel         48 M   Bismarck         ND   21 1:19:39 15.1  1:37   26   43:35 10:54  2:19   24   29:14 14.4 2:36:22 
   25   9/9    1675 Adam Fix             37 M   Battle Lake      MN   29 1:25:25 14.0  0:35   25   42:03 10:31  0:53   29   31:48 13.2 2:40:42 
   26   5/10   1709 Jason Oberg          45 M   Sartell          MN   24 1:22:37 14.5  5:33   23   40:12 10:03  6:54   21   28:07 14.9 2:43:22 
   27   6/10   1663 Brian Boss           49 M   Fergus Falls     MN   26 1:23:42 14.3  3:47   27   46:48 11:42  1:13   28   31:18 13.4 2:46:46 
   28   7/10   1694 Brian Hubbard        49 M   Crystal          MN   28 1:24:56 14.1  1:22   28   50:30 12:38  2:03   27   30:56 13.6 2:49:46 
   29   7/10   1731 Randy Matthews       71 M   Ottertail        MN   23 1:22:26 14.6  3:43   31 1:03:23 15:51  2:54   25   29:35 14.2 3:02:00 
   30   5/5    1735 Gabriel Wicklund     27 M   Clitherall       MN   33 1:40:36 11.9  1:36   22   39:28  9:52  2:09   35   42:50  9.8 3:06:36 
   31   8/10   1730 David Wieser         60 M   Battle Lake      MN   31 1:35:15 12.6  1:23   29   56:50 14:13  1:57   30   33:04 12.7 3:08:27 
   32   9/10   1668 Marc Cranch          52 M   Lakeville        MN   30 1:33:05 12.9  3:17   32 1:06:30 16:38  2:29   26   30:21 13.8 3:15:38 
   33   8/10   1701 Nathan Kuhn          42 M   Fergus Falls     MN   32 1:40:27 11.9  4:23   30 1:03:07 15:47  2:18   32   34:12 12.3 3:24:25 
   34   9/10   1666 Andrew Chamberlain   41 M   Fergus Falls     MN   34 1:54:59 10.4  1:02   34 1:08:42 17:11  1:06   34   38:08 11.0 3:43:54 
   35  10/10   1684 Clark Grotberg       51 M   Fergus Falls     MN   36 1:58:24 10.1  2:20   33 1:07:58 17:00  1:51   33   35:57 11.7 3:46:29 
       10/10   1739 Ben Silverer         47 M   Fergus Falls     MN   35 1:58:05 10.2  2:14                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE DUATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1   1/9    1700 Joellen Kohlman-Pet  44 F   Fergus Falls     MN    1 1:05:49 18.2  0:47    2   31:38  7:55  0:54    1   22:05 19.0 2:01:10 
    2   1/6    1726 Jaci Wilson          28 F   Fergus Falls     MN    2 1:13:40 16.3  0:42    4   32:17  8:04  1:04    2   25:03 16.8 2:12:44 
    3   2/6    1704 Rachel Mohrman       23 F   Denver           CO    3 1:17:18 15.5  1:44    5   32:38  8:10  1:56    3   25:30 16.5 2:19:04 
    4   1/6    1691 Yoko Hartland        50 F   Sioux Falls      SD    5 1:20:07 15.0  0:57    3   32:03  8:01  0:57    5   27:18 15.4 2:21:20 
    5   1/1    1686 Sarah Grotberg       15 F   Fergus Falls     MN    4 1:18:52 15.2  0:28    8   35:36  8:54  0:49    4   26:42 15.7 2:22:26 
    6   3/6    1693 Natalie Hereford     24 F   Denver           CO    7 1:24:15 14.2  1:29    7   34:32  8:38  1:21    6   28:22 14.8 2:29:57 
    7   1/7    1719 Alena Storlie        38 F   Underwood        MN   10 1:28:33 13.6  0:33    9   36:41  9:11  0:42    8   30:06 14.0 2:36:34 
    8   2/7    1727 Piper Delapointe     36 F   Pelican Rapids   MN   12 1:30:07 13.3  1:25    6   33:21  8:21  1:24   10   30:37 13.7 2:36:51 
    9   2/9    1697 Patty Johnson        46 F   Battle Lake      MN    8 1:26:01 14.0  0:47   10   38:33  9:39  1:43   13   31:59 13.1 2:39:01 
   10   2/6    1698 Daphne Karpan        51 F   Alexandria       MN    6 1:23:02 14.5  1:16   13   41:47 10:27  1:44   19   35:38 11.8 2:43:25 
   11   4/6    1661 Baylee Beaner        21 F   Garretson        SD   13 1:30:32 13.3  1:00   16   44:42 11:11  2:04   11   31:31 13.3 2:49:48 
   12   3/6    1732 Peggy Stenehjem-Tit  65 F   Fargo            ND    9 1:26:08 13.9                                   7   28:40 14.7 2:51:26 
   13   3/9    1720 Sue Tysdal           46 F   Battle Lake      MN   16 1:36:03 12.5  0:48   14   42:07 10:32  1:11   16   32:31 12.9 2:52:37 
   14   3/7    1692 Shannon Hartmann     31 F   Prior Lake       MN   11 1:29:15 13.4  1:02   21   53:00 13:15  1:20    9   30:08 13.9 2:54:43 
   15   4/7    1711 Anna Roberts         32 F   Erhard           MN   14 1:31:11 13.2  1:43   19   51:52 12:58  1:57   22   37:25 11.2 3:04:06 
   16   5/7    1702 Kayla Larson         30 F   Fergus Falls     MN   17 1:37:53 12.3  1:39   17   50:55 12:44  1:38   14   32:08 13.1 3:04:12 
   17   5/6    1723 Shannon Wicklund     29 F   Clitherall       MN   20 1:44:07 11.5  1:23   15   43:53 10:59  1:28   17   33:41 12.5 3:04:30 
   18   6/7    1710 Stephanie Polzin     38 F   Fergus Falls     MN   18 1:38:08 12.2  1:38   18   50:55 12:44  1:40   15   32:11 13.1 3:04:31 
   19   4/6    1690 Denise Hanna         55 F   Elbow Lake       MN   15 1:35:32 12.6  1:45   24   57:15 14:19  2:20   12   31:43 13.2 3:08:32 
   20   6/6    1664 Rebecca Brenner      26 F   Saint Paul       MN   23 1:47:58 11.1  1:17   12   41:44 10:26  1:56   25   37:48 11.1 3:10:42 
   21   7/7    1696 Kirsten Jacobse      32 F   Saint Paul       MN   24 1:48:15 11.1  1:14   11   41:43 10:26  1:54   23   37:47 11.1 3:10:51 
   22   5/6    1695 Heidi Hull           52 F   Battle Lake      MN   19 1:41:56 11.8  1:03   20   52:28 13:07  1:27   24   37:48 11.1 3:14:40 
   23   4/9    1665 Cristabelle Budak    44 F   Ottertail        MN   26 1:54:55 10.4  3:07   25 1:02:55 15:44  2:58   18   34:59 12.0 3:38:52 
   24   5/9    1671 Heather Dirkman      42 F   Underwood        MN   27 1:57:59 10.2  2:21   26 1:07:59 17:00  1:49   21   35:57 11.7 3:46:03 
   25   6/6    1685 Diane Grotberg       53 F   Fergus Falls     MN   28 1:58:23 10.1  2:19   27 1:08:00 17:00  1:53   20   35:51 11.7 3:46:24 
        6/9    1674 Brit Finkelson       42 F   Ashby            MN   25 1:51:27 10.8 61:55    1    2:23  0:36                                 
        7/9    1667 Molly Clark          42 F   Minneapolis      MN   21 1:45:21 11.4  5:57   22   55:00 13:45                                 
        8/9    1680 Cassandra Glynn      42 F   Fargo            ND   22 1:45:45 11.3  5:47   23   55:02 13:46                                 
        9/9    1676 Cindy Foster         47 F   Apple Valley     MN   29 2:00:17 10.0                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1733 Ives Hilgers         18 M   Moorhead         MN    2 1:16:01 15.8  1:07    1   26:15  6:34  1:21    1   24:30 17.1 2:09:12 
    2 1677 Drew Freeland        16 M   Rogers           MN    1 1:14:46 16.0  1:11    2   34:41  8:41  1:19    2   24:35 17.1 2:16:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1686 Sarah Grotberg       15 F   Fergus Falls     MN    1 1:18:52 15.2  0:28    1   35:36  8:54  0:49    1   26:42 15.7 2:22:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1728 Ivan Schleppenbach   27 M   Fargo            ND    1 1:05:08 18.4  1:14    1   28:44  7:11  2:02    1   23:21 18.0 2:00:26 
    2 1662 Christopher Bienusa  20 M   Alexandria       MN    2 1:16:59 15.6  0:45    3   37:00  9:15  0:58    2   25:02 16.8 2:20:42 
    3 1678 Dan Gerdes           21 M   Prior Lake       MN    3 1:21:46 14.7  0:38    2   34:06  8:32  0:42    3   26:51 15.6 2:24:00 
    4 1669 Caleb Danielson      20 M   Fergus Falls     MN    4 1:24:04 14.3  0:38    4   37:27  9:22  0:58    4   29:00 14.5 2:32:06 
    5 1735 Gabriel Wicklund     27 M   Clitherall       MN    5 1:40:36 11.9  1:36    5   39:28  9:52  2:09    5   42:50  9.8 3:06:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1726 Jaci Wilson          28 F   Fergus Falls     MN    1 1:13:40 16.3  0:42    1   32:17  8:04  1:04    1   25:03 16.8 2:12:44 
    2 1704 Rachel Mohrman       23 F   Denver           CO    2 1:17:18 15.5  1:44    2   32:38  8:10  1:56    2   25:30 16.5 2:19:04 
    3 1693 Natalie Hereford     24 F   Denver           CO    3 1:24:15 14.2  1:29    3   34:32  8:38  1:21    3   28:22 14.8 2:29:57 
    4 1661 Baylee Beaner        21 F   Garretson        SD    4 1:30:32 13.3  1:00    6   44:42 11:11  2:04    4   31:31 13.3 2:49:48 
    5 1723 Shannon Wicklund     29 F   Clitherall       MN    5 1:44:07 11.5  1:23    5   43:53 10:59  1:28    5   33:41 12.5 3:04:30 
    6 1664 Rebecca Brenner      26 F   Saint Paul       MN    6 1:47:58 11.1  1:17    4   41:44 10:26  1:56    6   37:48 11.1 3:10:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1737 James Botnen         34 M   Kindred          ND    1 1:02:04 19.3  0:47    1   26:53  6:44  0:53    2   22:11 18.9 1:52:46 
    2 1722 Christopher White    33 M   Fergus Falls     MN    5 1:06:57 17.9  0:42    2   28:44  7:11  1:02    4   23:10 18.1 2:00:33 
    3 1724 Andrew Wiecher       39 M   Saint Louis Park MN    4 1:04:15 18.7  1:25    4   34:34  8:39  1:11    1   22:06 19.0 2:03:30 
    4 1672 Justin Eberhardt     39 M   Ashby            MN    3 1:03:05 19.0  0:49    5   35:32  8:53  1:06    5   23:29 17.9 2:03:59 
    5 1716 Eric Schleppenbach   34 M   Osseo            MN    2 1:02:59 19.1  1:24    6   36:28  9:07  1:27    3   22:26 18.7 2:04:42 
    6 1699 Josh Knutson         35 M   Fergus Falls     MN    6 1:09:20 17.3  1:49    3   34:02  8:31  1:18    6   25:18 16.6 2:11:45 
    7 1712 Wynn Roberts         33 M   Erhard           MN    7 1:17:08 15.6  1:02    8   37:51  9:28  0:59    7   28:16 14.9 2:25:15 
    8 1682 A.J. Groebner        34 M   Fergus Falls     MN    8 1:23:05 14.4  0:45    7   36:39  9:10  1:16    9   33:42 12.5 2:35:25 
    9 1675 Adam Fix             37 M   Battle Lake      MN    9 1:25:25 14.0  0:35    9   42:03 10:31  0:53    8   31:48 13.2 2:40:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1719 Alena Storlie        38 F   Underwood        MN    1 1:28:33 13.6  0:33    2   36:41  9:11  0:42    1   30:06 14.0 2:36:34 
    2 1727 Piper Delapointe     36 F   Pelican Rapids   MN    3 1:30:07 13.3  1:25    1   33:21  8:21  1:24    3   30:37 13.7 2:36:51 
    3 1692 Shannon Hartmann     31 F   Prior Lake       MN    2 1:29:15 13.4  1:02    7   53:00 13:15  1:20    2   30:08 13.9 2:54:43 
    4 1711 Anna Roberts         32 F   Erhard           MN    4 1:31:11 13.2  1:43    6   51:52 12:58  1:57    6   37:25 11.2 3:04:06 
    5 1702 Kayla Larson         30 F   Fergus Falls     MN    5 1:37:53 12.3  1:39    4   50:55 12:44  1:38    4   32:08 13.1 3:04:12 
    6 1710 Stephanie Polzin     38 F   Fergus Falls     MN    6 1:38:08 12.2  1:38    5   50:55 12:44  1:40    5   32:11 13.1 3:04:31 
    7 1696 Kirsten Jacobse      32 F   Saint Paul       MN    7 1:48:15 11.1  1:14    3   41:43 10:26  1:54    7   37:47 11.1 3:10:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1687 Chris Hagen          45 M   Little Falls     MN    2 1:00:11 19.9  0:34    1   27:45  6:57  1:06    3   22:26 18.7 1:52:00 
    2 1681 Jason Glynn          43 M   Fargo            ND    1   58:02 20.7  1:13    3   35:05  8:47  1:10    1   20:20 20.7 1:55:49 
    3 1721 Mitch Wellman        41 M   Erhard           MN    3 1:01:22 19.6  0:37    2   32:01  8:01  0:47    2   21:30 19.5 1:56:16 
    4 1736 Bob Striebel         48 M   Bismarck         ND    4 1:19:39 15.1  1:37    5   43:35 10:54  2:19    5   29:14 14.4 2:36:22 
    5 1709 Jason Oberg          45 M   Sartell          MN    5 1:22:37 14.5  5:33    4   40:12 10:03  6:54    4   28:07 14.9 2:43:22 
    6 1663 Brian Boss           49 M   Fergus Falls     MN    6 1:23:42 14.3  3:47    6   46:48 11:42  1:13    7   31:18 13.4 2:46:46 
    7 1694 Brian Hubbard        49 M   Crystal          MN    7 1:24:56 14.1  1:22    7   50:30 12:38  2:03    6   30:56 13.6 2:49:46 
    8 1701 Nathan Kuhn          42 M   Fergus Falls     MN    8 1:40:27 11.9  4:23    8 1:03:07 15:47  2:18    8   34:12 12.3 3:24:25 
    9 1666 Andrew Chamberlain   41 M   Fergus Falls     MN    9 1:54:59 10.4  1:02    9 1:08:42 17:11  1:06    9   38:08 11.0 3:43:54 
      1739 Ben Silverer         47 M   Fergus Falls     MN   10 1:58:05 10.2  2:14                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1700 Joellen Kohlman-Pet  44 F   Fergus Falls     MN    1 1:05:49 18.2  0:47    2   31:38  7:55  0:54    1   22:05 19.0 2:01:10 
    2 1697 Patty Johnson        46 F   Battle Lake      MN    2 1:26:01 14.0  0:47    3   38:33  9:39  1:43    2   31:59 13.1 2:39:01 
    3 1720 Sue Tysdal           46 F   Battle Lake      MN    3 1:36:03 12.5  0:48    4   42:07 10:32  1:11    3   32:31 12.9 2:52:37 
    4 1665 Cristabelle Budak    44 F   Ottertail        MN    7 1:54:55 10.4  3:07    7 1:02:55 15:44  2:58    4   34:59 12.0 3:38:52 
    5 1671 Heather Dirkman      42 F   Underwood        MN    8 1:57:59 10.2  2:21    8 1:07:59 17:00  1:49    5   35:57 11.7 3:46:03 
      1674 Brit Finkelson       42 F   Ashby            MN    6 1:51:27 10.8 61:55    1    2:23  0:36                                 
      1667 Molly Clark          42 F   Minneapolis      MN    4 1:45:21 11.4  5:57    5   55:00 13:45                                 
      1680 Cassandra Glynn      42 F   Fargo            ND    5 1:45:45 11.3  5:47    6   55:02 13:46                                 
      1676 Cindy Foster         47 F   Apple Valley     MN    9 2:00:17 10.0                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1689 Robbie Halvorson     56 M   Plymouth         MN    1   56:37 21.2  0:46                             1   19:32 21.5 1:49:54 
    2 1670 Kurt Devine          60 M   Little Falls     MN    2 1:03:39 18.9  0:54    2   32:57  8:15  1:55    5   26:45 15.7 2:06:07 
    3 1713 Frank Robertson      52 M   Grove City       OH    3 1:05:01 18.5  0:55    3   36:00  9:00  1:02    3   23:54 17.6 2:06:49 
    4 1734 Ross Hilgers         54 M   Moorhead         MN    6 1:15:58 15.8  1:11    1   30:36  7:39  1:42    4   26:00 16.2 2:15:25 
    5 1679 Dave Gilles          69 M   Fergus Falls     MN    4 1:09:10 17.3  1:12    5   41:42 10:26  1:12    2   23:18 18.0 2:16:32 
    6 1706 Bruce Money          65 M   Fergus Falls     MN    5 1:10:52 16.9  1:54    4   36:55  9:14  2:10    6   27:04 15.5 2:18:54 
    7 1731 Randy Matthews       71 M   Ottertail        MN    7 1:22:26 14.6  3:43    7 1:03:23 15:51  2:54    7   29:35 14.2 3:02:00 
    8 1730 David Wieser         60 M   Battle Lake      MN    9 1:35:15 12.6  1:23    6   56:50 14:13  1:57    9   33:04 12.7 3:08:27 
    9 1668 Marc Cranch          52 M   Lakeville        MN    8 1:33:05 12.9  3:17    8 1:06:30 16:38  2:29    8   30:21 13.8 3:15:38 
   10 1684 Clark Grotberg       51 M   Fergus Falls     MN   10 1:58:24 10.1  2:20    9 1:07:58 17:00  1:51   10   35:57 11.7 3:46:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1691 Yoko Hartland        50 F   Sioux Falls      SD    1 1:20:07 15.0  0:57    1   32:03  8:01  0:57    1   27:18 15.4 2:21:20 
    2 1698 Daphne Karpan        51 F   Alexandria       MN    2 1:23:02 14.5  1:16    2   41:47 10:27  1:44    4   35:38 11.8 2:43:25 
    3 1732 Peggy Stenehjem-Tit  65 F   Fargo            ND    3 1:26:08 13.9                                   2   28:40 14.7 2:51:26 
    4 1690 Denise Hanna         55 F   Elbow Lake       MN    4 1:35:32 12.6  1:45    4   57:15 14:19  2:20    3   31:43 13.2 3:08:32 
    5 1695 Heidi Hull           52 F   Battle Lake      MN    5 1:41:56 11.8  1:03    3   52:28 13:07  1:27    6   37:48 11.1 3:14:40 
    6 1685 Diane Grotberg       53 F   Fergus Falls     MN    6 1:58:23 10.1  2:19    5 1:08:00 17:00  1:53    5   35:51 11.7 3:46:24 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank  RUN     Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ==== ============================== ================= ===== ================== ===== ================= =======
    1  194 Steady But Unsure                 1 1:10:13 17.1  0:24    3   33:08  8:17  0:36    1   22:50 18.4 2:07:09 
           Wes Borowski  Lynn Wolters  Wes Borowski 

    2  195 Team Knutson                      2 1:20:43 14.9  0:32    2   26:26  6:37  0:49    2   25:58 16.2 2:14:25 
           Dori Knutson  Luke Knutson  Dori Knutson 

    3  196 The Two Chimichangas              7 1:27:14 13.8  0:27    1   26:16  6:34  0:28    5   29:26 14.3 2:23:49 
           Clark Grotberg  Luke Schroeder  Clark Grotberg 

    4  197 Triple Threat                     4 1:25:21 14.1  0:30    4   37:59  9:30  0:26    7   32:11 13.1 2:36:26 
           Adriana Jenkins  Alyssa Meza  David Jenkins 

    5  193 Not Fast, Just Furious            3 1:23:17 14.4  0:31    5   41:38 10:25  0:34    6   30:34 13.7 2:36:33 
           Jesus Meza  Luis Meza  Felipe Camarillo 

    6  192 McAmateurs                        5 1:26:36 13.9  0:35    6   43:16 10:49  0:48    3   26:43 15.7 2:37:57 
           Lindsay Frovarp  Lindsay Frovarp  Brent Mcmillan 

    7  191 Blazin Boyles                     6 1:26:58 13.8  0:28    7   46:37 11:40  0:36    4   29:21 14.3 2:43:59 
           Katie Boyle  Anna Boyle  Katie Boyle 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank BIKE 1   MPH Trn.1 Rank   RUN    Pace Trn.2 Rank   BIKE 2 MPH FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================= ===== ================== ===== ================= =======

Total Individuals Registered:            67
Total Teams Registered:                   7
Total Number of Individual Finishers:    60
Total Number of Team Finishers:           7
Number of Male   Finishers:              35
Number of Female Finishers:              25
Did not finish race or did not start:     7