Grand Forks Invite -
Grand Forks, ND
9/30/2017

race logo










                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                            September 30, 2017
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3000m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.     29  Grand Forks Red River     (  11:05.5    55:27.5)
========================================
  1       2  Jonah Dafoe                     10:46.2
  2       3  Matthew Rongitsch               10:47.4
  3       5  Zach Kraft                      11:02.6
  4       8  Grant Lelm                      11:24.4
  5      11  Cade Halvorson                  11:26.9
  6   (  15) Tristin Kayl                    11:41.4
  7   (  33) Hudson Flom                     12:15.9

  2.     76  Grand Forks Central       (  11:40.8    58:23.8)
========================================
  1       9  Wyatt Mutzenberger              11:25.6
  2      12  Carter Elde                     11:29.6
  3      13  Dylan McLean                    11:33.9
  4      19  Rylan Hoffman                   11:54.0
  5      23  Jackson Polries                 12:00.7
  6   (  25) Lane Stevens                    12:03.5
  7   (  27) Emmett Sum                      12:07.5

  3.     85  Fargo Davies              (  11:39.5    58:17.5)
========================================
  1       1  Regan Bosch                     10:45.0
  2       6  Carter Berney                   11:07.3
  3      21  Carter Selensky                 11:56.7
  4      22  Leighton Steidl                 11:57.5
  5      35  Jeremy Ibaar                    12:31.0
  6   (  40) Lucas Menke                     12:44.8
  7   (  48) Tavian Nelson                   13:27.4

  4.     95  Cheney Middle School      (  11:50.4    59:12.0)
========================================
  1       7  Lincoln Retzlaff                11:19.4
  2      18  Justin Smith                    11:48.3
  3      20  Bennett Hefta                   11:55.8
  4      24  Lane Dullum                     12:01.2
  5      26  Levi Rossman                    12:07.3
  6   (  36) Nicholas Anderson               12:32.3
  7   (  38) Roman Emerson                   12:40.0

  5.    118  Shanley                   (  11:57.5    59:47.4)
========================================
  1       4  Ethan Lantz                     10:51.2
  2      10  Jonathon Asche                  11:25.9
  3      28  Avery Haus                      12:08.9
  4      31  Mathias McAllister              12:13.2
  5      45  Andrew Holman                   13:08.2
  6   (  46) Ronnie Mark                     13:08.7

  6.    141  Liberty Middle School     (  12:09.2  1:00:45.7)
========================================
  1      16  Jacob Quast                     11:45.7
  2      29  Mason Carlsrud                  12:10.7
  3      30  Caden Johnson                   12:11.3
  4      32  Gavin Peterson                  12:14.5
  5      34  Sricharan Kotala                12:23.5
  6   (  39) Tanner Boehm                    12:43.0
  7   (  50) William Georgeson               13:50.1

  7.  194.5  New Town                  (  13:32.7  1:07:43.5)
========================================
  1      17  Colt Spotted Bear               11:46.8
  2      37  Phoenix White                   12:38.0
  3      42  Camron White Owl                12:50.8
  4      44  Quintin Plenty Chief            13:05.1
  5    54.5  Ghost 1                         17:22.8

  8.    202  Devils Lake               (  13:05.3  1:05:26.2)
========================================
  1      14  Ethan Sprenger                  11:35.6
  2      41  Collin Lee                      12:46.5
  3      47  Malcolm Stubbe                  13:19.9
  4      49  Taylor Roed                     13:46.2
  5      51  Aaron Bonn                      13:58.0
  6   (  52) Kale Krogfoss                   13:59.0

  9.  263.5  Central Cass              (  16:27.1  1:22:15.5)
========================================
  1      43  Sam Faleide                     12:59.7
  2      53  Jack Losing                     17:04.4
  3    54.5  Ghost 1                         17:22.8
  4      56  Ghost 2                         17:23.8
  5      57  Ghost 3                         17:24.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/12    187 Regan Bosch               8 Fargo Davies              10:45.0  5:46 
    2   1/9     318 Jonah Dafoe               7 Grand Forks Red River     10:46.2  5:47 
    3   2/9     336 Matthew Rongitsch         7 Grand Forks Red River     10:47.4  5:48 
    4   1/6     887 Ethan Lantz               7 Shanley                   10:51.2  5:50 
    5   3/9     329 Zach Kraft                7 Grand Forks Red River     11:02.6  5:56 
    6   2/12    185 Carter Berney             8 Fargo Davies              11:07.3  5:58 
    7   1/17     75 Lincoln Retzlaff          8 Cheney Middle School      11:19.4  6:05 
    8   4/9     330 Grant Lelm                7 Grand Forks Red River     11:24.4  6:08 
    9   1/12    273 Wyatt Mutzenberger        8 Grand Forks Central       11:25.6  6:08 
   10   2/6     892 Jonathon Asche            7 Shanley                   11:25.9  6:08 
   11   5/9     324 Cade Halvorson            8 Grand Forks Red River     11:26.9  6:09 
   12   2/12    257 Carter Elde               8 Grand Forks Central       11:29.6  6:10 
   13   3/12    271 Dylan McLean              8 Grand Forks Central       11:33.9  6:13 
   14   1/6     127 Ethan Sprenger            7 Devils Lake               11:35.6  6:14 
   15   6/9     328 Tristin Kayl              8 Grand Forks Red River     11:41.4  6:17 
   16   1/8     361 Jacob Quast               8 Liberty Middle School     11:45.7  6:19 
   17   1/4     413 Colt Spotted Bear         7 New Town                  11:46.8  6:20 
   18   2/17     79 Justin Smith              8 Cheney Middle School      11:48.3  6:20 
   19   4/12    263 Rylan Hoffman             7 Grand Forks Central       11:54.0  6:23 
   20   3/17     69 Bennett Hefta             8 Cheney Middle School      11:55.8  6:24 
   21   3/12    211 Carter Selensky           8 Fargo Davies              11:56.7  6:25 
   22   4/12    212 Leighton Steidl           7 Fargo Davies              11:57.5  6:25 
   23   5/12    275 Jackson Polries           8 Grand Forks Central       12:00.7  6:27 
   24   4/17     66 Lane Dullum               8 Cheney Middle School      12:01.2  6:27 
   25   6/12    278 Lane Stevens              8 Grand Forks Central       12:03.5  6:29 
   26   5/17     77 Levi Rossman              7 Cheney Middle School      12:07.3  6:31 
   27   7/12    279 Emmett Sum                8 Grand Forks Central       12:07.5  6:31 
   28   3/6     880 Avery Haus                8 Shanley                   12:08.9  6:31 
   29   2/8     353 Mason Carlsrud            8 Liberty Middle School     12:10.7  6:32 
   30   3/8     357 Caden Johnson             8 Liberty Middle School     12:11.3  6:33 
   31   4/6     895 Mathias McAllister        7 Shanley                   12:13.2  6:34 
   32   4/8     360 Gavin Peterson            7 Liberty Middle School     12:14.5  6:34 
   33   8/12    258 Jackson Finn              7 Grand Forks Central       12:15.6  6:35 
   34   7/9     322 Hudson Flom               7 Grand Forks Red River     12:15.9  6:35 
   35   5/8     358 Sricharan Kotala          8 Liberty Middle School     12:23.5  6:39 
   36   5/12    199 Jeremy Ibaar              8 Fargo Davies              12:31.0  6:43 
   37   6/17     62 Nicholas Anderson         8 Cheney Middle School      12:32.3  6:44 
   38   2/4     414 Phoenix White             8 New Town                  12:38.0  6:47 
   39   7/17     67 Roman Emerson             8 Cheney Middle School      12:40.0  6:48 
   40   9/12    282 Torrey Westereng          8 Grand Forks Central       12:40.4  6:48 
   41   6/8     352 Tanner Boehm              8 Liberty Middle School     12:43.0  6:50 
   42   6/12    204 Lucas Menke               7 Fargo Davies              12:44.8  6:51 
   43  10/12    270 Edison Lunski             7 Grand Forks Central       12:45.7  6:51 
   44   2/6     122 Collin Lee                8 Devils Lake               12:46.5  6:52 
   45   3/4     410 Camron White Owl          7 New Town                  12:50.8  6:54 
   46   8/17     74 Nicholas Parries          7 Cheney Middle School      12:52.4  6:55 
   47   1/2      34 Sam Faleide               8 Central Cass              12:59.7  6:59 
   48   4/4     411 Quintin Plenty Chief      7 New Town                  13:05.1  7:02 
   49   5/6     878 Andrew Holman             7 Shanley                   13:08.2  7:03 
   50   8/9     335 Haden Richards            7 Grand Forks Red River     13:08.3  7:03 
   51   6/6     899 Ronnie Mark               7 Shanley                   13:08.7  7:04 
   52   9/17     80 Caedon Stoll              8 Cheney Middle School      13:16.2  7:08 
   53   3/6     129 Malcolm Stubbe            7 Devils Lake               13:19.9  7:10 
   54  10/17     68 Cole Harwood              8 Cheney Middle School      13:20.5  7:10 
   55  11/17     71 Hayden Koehmstedt         8 Cheney Middle School      13:24.9  7:12 
   56   7/12    205 Tavian Nelson             8 Fargo Davies              13:27.4  7:14 
   57   8/12    216 Evan Van Dam              8 Fargo Davies              13:29.9  7:15 
   58   9/12    220 Charlie Wilcox            7 Fargo Davies              13:30.7  7:15 
   59  12/17     76 Colton Rheaume            8 Cheney Middle School      13:33.6  7:17 
   60  10/12    223 Ryan Zimmel               7 Fargo Davies              13:38.9  7:20 
   61   4/6     124 Taylor Roed               7 Devils Lake               13:46.2  7:24 
   62  13/17     63 Drew Birrenkott           8 Cheney Middle School      13:48.3  7:25 
   63   7/8     356 William Georgeson         7 Liberty Middle School     13:50.1  7:26 
   64   5/6     108 Aaron Bonn                7 Devils Lake               13:58.0  7:30 
   65   6/6     120 Kale Krogfoss             9 Devils Lake               13:59.0  7:31 
   66  11/12    215 Tate Thull                7 Fargo Davies              14:34.8  7:50 
   67  14/17     65 Ethan Bruley              7 Cheney Middle School      14:37.9  7:51 
   68  15/17     73 Evan Ohren                8 Cheney Middle School      14:38.4  7:52 
   69  12/12    217 Andrew Watson             7 Fargo Davies              14:42.1  7:54 
   70  11/12    255 Levi Dallum               8 Grand Forks Central       14:45.3  7:55 
   71   9/9     334 Owen Reilley              8 Grand Forks Red River     14:55.9  8:01 
   72  16/17     78 James Selberg             7 Cheney Middle School      15:51.3  8:31 
   73  17/17     70 Alex Kirchoffner          7 Cheney Middle School      15:53.5  8:32 
   74  12/12    267 Zach Kunznia              7 Grand Forks Central       16:51.9  9:03 
   75   2/2      40 Jack Losing               7 Central Cass              17:04.4  9:10 
   76   8/8     355 David Geir                7 Liberty Middle School     17:22.6  9:20