Kingston, JA
11/16/2019











         CIVIL SERVICE WEEK / FIRST HERITAGE CO-OP CREDIT UNION 5K
                      Emancipation Park, Kingston, JA
                        Saturday, November 16, 2019

                    ********** 5K RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   641 Crystal Coke        F  16 ODPP               00:22:49 
    2   583 Tiffanie Gordon     F  29                    00:27:06 
    3   605 Dai'anna Brown      F   7 EXPRESS FITNESS    00:27:27 

               ********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   352 Noel-Jonathan Ellis M  17 TEAM ELLIS         00:18:20 
    2   654 Claude Fraser       M  42 DEPARTMENT OF CORR 00:18:29 
    3   422 Ricondi Salkey      M  24                    00:19:17 


----------------------------------------------------------------------------
                   CHAMPION TEAM - OVERALL
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:07:45 JSCA FAMILY                   (  25:33)
========================================
  1    22:58    482 Jerry-Neal Richards M 41 JSCA FAMILY                    
  2    24:00    481 Dwight Lee          M 37 JSCA FAMILY                    
  3    24:09    479 Richard Hutchinson  M 45 JSCA FAMILY                    
  4    27:46    484 George Thorpe       M 48 JSCA FAMILY                    
  5    28:52    474 Vincent Allen       M 40 JSCA FAMILY



----------------------------------------------------------------------------
                   CHAMPION TEAM - CREDIT UNION.
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:15:28 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR(  27:06)
========================================
  1    24:16     79 Archibald Buchanan  M 41 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR 
  2    25:08     95 Schiavone Wright    M 25 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR 
  3    27:50     86 Jevon Innis         M 28 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR 
  4    28:56     91 David Rodgers       M 34 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR 
  5    29:18     87 Andre Johnson       M 48 FIRST HERITAGE CO-OPERATIVE CR 


----------------------------------------------------------------------------
                  CHAMPION TEAM - Ministry / Department / Agency
----------------------------------------------------------------------------             

  1. 2:11:41 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS (  26:21)
========================================
  1    22:36    515 Leroy Bailey        M 31 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS  
  2    23:14    522 Ryan Hinds          M 28 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS  
  3    28:37    517 Jason Christie      M 26 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS  
  4    28:37    506 Saradae Plummer     F 32 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS  
  5    28:37    516 Rohan Brown         M 29 MINISTRY OF HEALTH & WELLNESS



                  ********** 5K WALK AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2505 Paula Sinclair      F  45 UCT STEPPAS        00:33:31 
    2  2190 Shawn Ashman        F  43 UCT STEPPAS        00:34:57 
    3  2024 Fern Townsend       F  58 EGOV JAMAICA LIMIT 00:35:34 

               ********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2219 Lenworth Hunter     M  50                    00:28:45 
    2  2189 Oshea Morgan        M  33 SHIZZLEFIT         00:30:09 
    3  2195 Oswy Gayle          M  42 UCT STEPPAS        00:32:18 
 


                  ********** OLDEST PARTICIPANTS **********

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2193 Angela Nosworthy    F  77 UCT STEPPAS               00:46:21 
    2  2337 Camille Cousins     F  75 NATIONAL FAMILY PLANNING  00:59:04 


                  ********** MALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1  2196 Owen Miller         M  77 UCT STEPPAS               00:40:00 




Largest Participating Team - First Heritage Co-Operative