Alexandria, MN
1/28/2020











                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                            Alexandria, MN
                                           January 28, 2020
                                      JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   392  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Mari Devine                     C 
  2     99  Jenna Lee                       C 
  3     97  Cally Robertson                 S 
  4     96  Emma Balsley                    S 

  2.   385  Alexandria                         
=============================================
  1     99  Lauren Englund                  S 
  2     97  Bobbi Nichols                   C 
  3     95  Emma Hochhalter                 C 
  4     94  Amanda Bergerson                S 

  3.   383  Sartell-Cathedral                  
=============================================
  1    100  Emma Jamison                    S 
  2     96  Julia Johnson                   C 
  3     95  Mackenzie Arnold                S 
  4     92  Annabelle Tautges               C 

  4.   325  Willmar                            
=============================================
  1     91  Annie Mathison                  C 
  2     87  Jary Santos Segovia             C 
  3     86  Elizabeth Haugen                S 
  4     61  Emmie Larson                    S 









---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/4       100 1723 Mari Devine           11    Brainerd                            19:04       
    2   2/4        99 1734 Jenna Lee             12    Brainerd                            21:28  2:24 
    3   3/4        98 1740 Allison Rice          10    Brainerd                            21:40  2:36 
    4   1/5        97  978 Bobbi Nichols         7     Alexandria                          22:02  2:58 
    5   1/3        96 1822 Julia Johnson         11    Sartell-Cathedral                   22:49  3:45 
    6   2/5        95  969 Emma Hochhalter       9     Alexandria                          23:29  4:25 
    7   3/5        94  977 Emma Neumann          7     Alexandria                          23:32  4:28 
    8   4/5        93  972 Mackenzie Jurchenko   7     Alexandria                          24:01  4:57 
    9   2/3        92 1836 Annabelle Tautges     8     Sartell-Cathedral                   24:36  5:32 
   10   1/4        91 1901 Annie Mathison        7     Willmar                             25:02  5:58 
   11   4/4        90 1724 Elena Dirks           11    Brainerd                            25:24  6:20 
   12   3/3        89 1834 Nora Steil            11    Sartell-Cathedral                   25:50  6:46 
   13   5/5        88  980 Mattie Scholten       9     Alexandria                          27:42  8:38 
   14   2/4        87 1902 Jary Santos Segovia   10    Willmar                             34:49 15:45 
   15   3/4        86 1897 Nathalie Gutierrez    9     Willmar                             42:12 23:08 
   16   4/4        85 1904 Eleanor Schmitz       11    Willmar                             42:49 23:45 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/15      100 1821 Emma Jamison          7     Sartell-Cathedral                   18:25       
    2   1/6        99  968 Lauren Englund        10    Alexandria                          18:34  0:09 
    3   1/5        98 1876 Lanie Laudenbach      9     St. Cloud Tech                      18:53  0:28 
    4   1/14       97 1741 Cally Robertson       9     Brainerd                            19:15  0:50 
    5   2/14       96 1517 Emma Balsley          9     Brainerd                            19:15  0:50 
    6   2/15       95 1811 Mackenzie Arnold      9     Sartell-Cathedral                   19:18  0:53 
    7   2/6        94  888 Amanda Bergerson      9     Alexandria                          19:25  1:00 
    8   3/15       93 1832 Trina Schwinn         11    Sartell-Cathedral                   19:27  1:02 
    9   4/15       92 1816 Macy Dockendorf       9     Sartell-Cathedral                   19:29  1:04 
   10   2/5        91 1879 Hailey Peltz          10    St. Cloud Tech                      19:30  1:05 
   11   3/5        90 1881 Stella Rusch          8     St. Cloud Tech                      20:07  1:42 
   12   5/15       89 1809 Caeley Anderson       9     Sartell-Cathedral                   20:14  1:49 
   13   1/8        88 1785 Ahlea Mouser          8     Fergus Falls                        20:24  1:59 
   14   3/6        87  981 Kasey Soderholm       7     Alexandria                          20:25  2:00 
   15   1/4        86 1898 Elizabeth Haugen      7     Willmar                             20:34  2:09 
   16   6/15       85 1827 Janie Martin          9     Sartell-Cathedral                   20:38  2:13 
   17   3/14       84 1731 Katelyn Kennedy       9     Brainerd                            20:51  2:26 
   18   7/15       83 1823 Reese Kloetzer        9     Sartell-Cathedral                   20:55  2:30 
   19   8/15       82 1824 Riley Kloetzer        8     Sartell-Cathedral                   21:00  2:35 
   20   9/15       81 1815 Addy Burns            9     Sartell-Cathedral                   21:03  2:38 
   21   4/14       80 1733 Ashtyn Kubista        9     Brainerd                            21:04  2:39 
   22  10/15       79 1831 Margaret Schliepsiek  11    Sartell-Cathedral                   21:05  2:40 
   23  11/15       78 1830 Clara Schad           8     Sartell-Cathedral                   21:06  2:41 
   24   5/14       77 1728 Abby Johnson          10    Brainerd                            21:12  2:47 
   25  12/15       76 1826 Kate Lathe            9     Sartell-Cathedral                   21:13  2:48 
   26   4/6        75  984 Carly Wiirre          12    Alexandria                          22:02  3:37 
   27   5/6        74  982 Meredith Sundby       8     Alexandria                          22:17  3:52 
   28  13/15       73 1838 Sophia Woehl          8     Sartell-Cathedral                   22:29  4:04 
   29  14/15       72 1833 Molly Simmons         8     Sartell-Cathedral                   22:32  4:07 
   30   4/5        71 1873 Hanna Calabro         10    St. Cloud Tech                      22:37  4:12 
   31   6/14       70 1727 Hannah Hayes          9     Brainerd                            22:44  4:19 
   32  15/15       69 1837 Paisley Watson        7     Sartell-Cathedral                   22:51  4:26 
   33   2/8        68 1781 Sarah Grotberg        8     Fergus Falls                        22:54  4:29 
   34   6/6        67  983 Taylor Swedberg       7     Alexandria                          22:57  4:32 
   35   3/8        66 1789 Olivia Swanson        7     Fergus Falls                        23:13  4:48 
   36   7/14       65 1000 Ella Bailey           9     Brainerd                            23:38  5:13 
   37   4/8        64 1779 Naomi Dummer          8     Fergus Falls                        24:01  5:36 
   38   5/8        63 1788 Hannah Scharnberg     7     Fergus Falls                        24:31  6:06 
   39   6/8        62 1791 Alexis Wellman        7     Fergus Falls                        24:31  6:06 
   40   2/4        61 1900 Emmie Larson          8     Willmar                             24:33  6:08 
   41   8/14       60 1519 Emily Bastian         9     Brainerd                            25:12  6:47 
   42   9/14       59 1604 Rilee Borders         9     Brainerd                            25:14  6:49 
   43   5/5        58 1875 Sarah Grossback       9     St. Cloud Tech                      25:37  7:12 
   44  10/14       57 1725 Parker Freeman        9     Brainerd                            25:43  7:18 
   45   7/8        56 1790 Shelby Tabbut         10    Fergus Falls                        26:15  7:50 
   46  11/14       55 1736 Grace Loney           9     Brainerd                            26:39  8:14 
   47   8/8        54 1792 Keanah Wynn           10    Fergus Falls                        26:49  8:24 
   48  12/14       53 1739 Gretchen Paysse       9     Brainerd                            27:34  9:09 
   49  13/14       52 1730 Madison Kelm          9     Brainerd                            28:16  9:51 
   50   3/4        51 1899 Zhaniya(Jenny) Kerimk 11    Willmar                             28:19  9:54 
   51  14/14       50  999 Elizabeth Anderson    9     Brainerd                            29:21 10:56 
   52   4/4        49 1903 Courtney Schiesser    7     Willmar                             30:54 12:29