Earth Day 5K Run -
St. Cloud, MN
4/21/2017

race logo










                               EARTH DAY 5K
                St. Cloud State University - St. Cloud, MN
                              April 21, 2017
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Morcelli Kombo         22 M   Saint Cloud        MN   18:12.91 
    2 Larry Hosch            39 M   Saint Cloud        MN   18:16.51 
    3 Mitiku Nies            14 M   Sartell            MN   19:33.81 
    4 Ryan Schrofe           31 M   Maple Grove        MN   19:36.98 
    5 David Nettleton Jr.    33 M   Sartell            MN   19:40.94 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Deanna Clark           35 F   Sauk Rapids        MN   21:16.63 
    2 Tracy Hodel            37 F   Becker             MN   22:48.27 
    3 Marie Schmitz          37 F   Sartell            MN   23:14.78 
    4 Staci Hecht            30 F   Clearwater         MN   23:31.46 
    5 Alisha Stemper         22 F   Saint Cloud        MN   23:42.84 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Rob Madgwick           51 M   Sauk Rapids        MN   19:50.49 
    2 Jim Watt               50 M   Litchfield         MN   20:39.38 
    3 Scott Dezurik          49 M   Avon               MN   22:42.54 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Lisa Wuertz            46 F   Melrose            MN   24:04.01 
    2 Christina Haukos       51 F   St. Cloud          MN   24:23.70 
    3 Rachel Bigler Parks    41 F   Big Lake           MN   24:29.20 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Mitiku Nies            14 M   Sartell            MN   19:34 
    2 Ty Hodel               13 M   Becker             MN   20:40 
    3 Lukas Karel            14 M   Clear Lake         MN   20:49 
    4 Sean Pickle            12 M   St. Cloud          MN   21:04 
    5 Jack Kraemer           13 M   Saint Cloud        MN   22:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Eva Gay                11 F   Saint Cloud        MN   25:47 
    2 Greta Overlien         12 F   Sartell            MN   26:11 
    3 Makenna Sjoberg         9 F   Isanti             MN   26:13 
    4 Josie Parks            12 F   Big Lake           MN   26:14 
    5 Marni Koosmann          9 F   Sartell            MN   26:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Ryley Emslander        16 M   Sartell            MN   20:05 
    2 Jonathon Mills         19 M   Sartell            MN   21:07 
    3 Ben Shaw               15 M   Blaine             MN   23:01 
    4 Ricky Klaverkamp       19 M   Clearwater         MN   24:29 
    5 Elliott Christen       17 M   Avon               MN   24:44 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Tristyn Anderson       17 F   Sauk Rapids        MN   27:12 
    2 Marisa Farag           16 F   St Cloud           MN   27:50 
    3 Taryn Czech            16 F   Rice               MN   28:29 
    4 Anya Overlien          15 F   Sartell            MN   29:20 
    5 Grace Middendorf       16 F   Sartell            MN   29:37 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Mitchell Ergen         24 M   Saint Cloud        MN   19:44 
    2 Craig Pfannenstein     24 M   Sauk Rapids        MN   21:36 
    3 Brandon Tschida        20 M   Foley              MN   21:45 
    4 Tyler Hecht            24 M   Clearwater         MN   22:06 
    5 Tanner Newbauer        24 M   Waite Park         MN   23:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Alisha Stemper         22 F   Saint Cloud        MN   23:21 
    2 Amy Cross              24 F   Saint Cloud        MN   24:12 
    3 Bridget Opdahl         21 F   Starbuck           MN   24:38 
    4 Diana Bertram          24 F   Bertrum            MN   26:12 
    5 Courtney Krsiean       20 F   St. Cloud          MN   26:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Taylor Johnson         27 M   Waite Park         MN   20:27 
    2 Brett Anderson         27 M   Cold Spring        MN   20:59 
    3 Aaron Overfors         25 M   St. Cloud          MN   22:02 
    4 Shawn Lampert          26 M   Bertrum            MN   22:07 
    5 Dan Wolgamott          26 M   Saint Cloud        MN   22:40 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Katie Rudnitski Murra  29 F   Foley              MN   24:31 
    2 Nancy Simmons          29 F   St Cloud           MN   25:01 
    3 Britt Vander Eyk       26 F   Saint Cloud        MN   26:06 
    4 Ashley Thoennes        29 F   Saint Cloud        MN   27:27 
    5 Susie Rausch           29 F   Avon               MN   28:03 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Ryan Schrofe           31 M   Maple Grove        MN   19:36 
    2 David Nettleton Jr.    33 M   Sartell            MN   19:41 
    3 Kevy Simmons           32 M   St Cloud           MN   21:13 
    4 Jesse Hedy             31 M   St. Cloud          MN   21:23 
    5 Dustin Henkelman       32 M   St Joseph          MN   22:01 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Staci Hecht            30 F   Clearwater         MN   23:16 
    2 Roberta Davis          32 F   Albany             MN   24:45 
    3 Nicole Christensen     32 F   Saint Joseph       SE   24:53 
    4 Melissa Smieja         32 F   Little Falls       MN   25:10 
    5 Sophia Ahrens          30 F   Long Prairie       MN   25:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Larry Hosch            39 M   Saint Cloud        MN   18:17 
    2 Ryan Barrett           38 M   Sartell            MN   20:34 
    3 Jeff Bushendorf        35 M   St Cloud           MN   20:55 
    4 Shane Keating          35 M   Saint Cloud        MN   21:16 
    5 Wes Karls              39 M   St. Cloud          MN   21:22 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Tracy Hodel            37 F   Becker             MN   22:48 
    2 Marie Schmitz          37 F   Sartell            MN   23:00 
    3 Megan Newland          38 F   Big Lake           MN   23:41 
    4 Sarah Erickson         38 F   Sartell            MN   24:02 
    5 Andrea McGrew          36 F   Sartell            MN   25:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Patrick Marushin       41 M   Sartell            MN   24:06 
    2 Jon Weinmann           41 M   Saint Cloud        MN   24:39 
    3 Frank Rajkowski        43 M   St. Cloud          MN   24:55 
    4 Gary Bechtold          44 M   St Joseph          MN   25:01 
    5 Jason Parks            43 M   Big Lake           MN   25:27 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Rachel Bigler Parks    41 F   Big Lake           MN   24:27 
    2 Teresa Schutz          43 F   Little Falls       MN   24:38 
    3 Sarah Lieser           41 F   Paynesville        MN   25:26 
    4 Keli Fernholz          41 F   Rice               MN   25:56 
    5 Katie Schad            42 F   Sauk Rapids        MN   27:09 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Scott Dezurik          49 M   Avon               MN   22:42 
    2 Dan Smith              47 M   Sartell            MN   23:33 
    3 Jim Maurice            47 M   St. Cloud          MN   24:28 
    4 Lonny Luberts          47 M   Sauk Centre        MN   25:27 
    5 Anson Amberson         46 M   Sauk Rapids        MN   26:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Stephanie Johnson      49 F   Cold Spring        MN   24:34 
    2 Michelle Mills         49 F   Sartell            MN   27:00 
    3 Kia Lindholm           49 F   Saint Cloud        MN   27:24 
    4 Heather Hooper         45 F   Kimball            MN   27:27 
    5 Susan Meyer            49 F   Saint Joseph       MN   27:38 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Jim Watt               50 M   Litchfield         MN   20:40 
    2 Jon Mills              50 M   Sartell            MN   26:13 
    3 Robert Schwartz        50 M   St. Cloud          MN   26:43 
    4 Craig Sauer            54 M   Clear Lake         MN   27:49 
    5 Bob Boe                51 M   Rice               MN   28:01 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Christina Haukos       51 F   St. Cloud          MN   24:22 
    2 Kay Lahr               52 F   St. Cloud          MN   24:50 
    3 Sandie Lahr            52 F   Sauk Rapids        MN   25:05 
    4 Chris Erickson         50 F   Alexandria         MN   25:56 
    5 Sue Sweeney            51 F   Sauk Rapids        MN   26:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Andy Fritz             57 M   St Cloud           MN   23:29 
    2 Scott Ergen            56 M   Saint Cloud        MN   23:36 
    3 Al Edenloff            56 M   Alexandria         MN   25:20 
    4 Kurt Stunek            59 M   Saint Cloud        MN   25:56 
    5 Eric Williams          55 M   Saint Cloud        MN   27:36 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Clare Wengert          55 F   Waitepark          MN   24:52 
    2 Marlene Grindland      55 F   Sartell            MN   25:37 
    3 Tammy Kroells-Myhrwol  58 F   Saretell           MN   28:04 
    4 Kris Peterson          57 F   Clearwater         MN   30:01 
    5 Joan Elton             57 F   St. Cloud          MN   30:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Tim Roberts            60 M   Saint Cloud        MN   23:46 
    2 Gregory Chandler       60 M   Kingston           IL   24:23 
    3 Roger Olson            60 M   Sartell            MN   24:42 
    4 Bob Czaplicki          60 M   St. Cloud          MN   25:21 
    5 Alan Lundstrom         63 M   Paynesville        MN   27:34 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Laurie Tax             60 F   Pierz              MN   25:56 
    2 Robin Johnson          61 F   Saint Cloud        MN   26:30 
    3 Joann Hagen            61 F   Sauk Rapids 56379  MN   27:36 
    4 Connie Thompson        62 F   St Cloud           MN   31:28 
    5 Kris Menke             60 F   Sartell            MN   34:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Mark Bauerly           65 M   Sauk Rapids        MN   27:44 
    2 Steve Regli            65 M   Lakeville          MN   29:40 
    3 Stephen Gaetz          66 M   St. Cloud          MN   29:59 
    4 Joseph D. Johnson      69 M   St. Cloud          MN   30:54 
    5 Stephen Sahlstrom      67 M   St. Cloud          MN   31:36 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Joyce Tebben           65 F   Fridley            MN   30:03 
    2 Susan Parks            68 F   Monticello         MN   30:31 
    3 Becky Terhaar          66 F   Cold Spring        MN   34:20 
    4 Carol Schulte          65 F   Sartell            MN   35:29 
    5 Marilyn Nelson         65 F   St Cloud           MN   36:53 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Donald Nelson          73 M   Saint Cloud        MN   34:25 
    2 Steven Pederson        72 M   Little Falls       MN   47:39 
    3 Allen Miller           70 M   Clearwater         MN 1:00:39 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Renee Opatz            71 F   Sartell  Mn.       MN   52:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================
    1 Jim Pollock            76 M   Stevens Point      WI   36:44 
    2 Fred Haack             77 M   St. Cloud          MN   44:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================
    1 Linda Bullen-Hynes     75 F   Sauk Rapids        MN   58:40 
    2 Evie Pflipsen          79 F   St. Cloud          MN 1:01:27 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================
    1 Francis Januschka      86 M   Rice               MN   45:41 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================
    1 Irene Pundsack         90 F   Saint Cloud        MN   55:47