2012 Lake Minnetonka Triathlon - Text Summary Results
Excelsior, MN - 6/16/2012
other races










					                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                       Long Lake Regional Park  -  Excelsior, MN - June 16, 2012
                                              1/2 Mile Swim - 14.5 Mile Bike - 3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    187 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M    16 10:44  2:09  1:00    3   35:53 24.2  0:52    1   16:28  5:30 1:04:56 
    2   2/11    329 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M     2  9:51  1:59  0:49    9   36:36 23.8  0:44    4   17:41  5:54 1:05:39 
    3   3/11    237 Sam Janicki             Vadnais Heights    MN  26 M    19 11:02  2:13  0:59    2   35:46 24.3  0:33    6   17:59  6:00 1:06:17 
    4   4/11    462 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  53 M    17 10:47  2:10  1:17    1   35:28 24.5  0:40    8   18:33  6:11 1:06:43 
    5   5/11    460 John Schelp             Maple Grove        MN  40 M     6 10:23  2:05  1:00    7   36:14 24.0  0:57   16   19:04  6:22 1:07:35 
    6   6/11    182 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  45 M     7 10:24  2:05  1:13    4   36:08 24.1  1:02   14   19:00  6:20 1:07:45 
    7   7/11     68 Mike Buenting           Chanhassen         MN  37 M    62 12:47  2:34  1:37    5   36:09 24.1  0:33    2   16:57  5:39 1:08:01 
    8   1/25     46 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32 M    13 10:34  2:07  0:57   11   37:04 23.5  1:02   11   18:42  6:14 1:08:16 
    9   2/25    586 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  33 M    60 12:42  2:33  1:11    8   36:22 23.9  1:09    3   17:11  5:44 1:08:34 
   10   1/1     612 Preston Youngdahl       Wayzata            MN  22 M     9 10:26  2:06  1:51   10   36:53 23.6  0:49   26   19:41  6:34 1:09:39 
   11   1/44     66 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M    36 11:37  2:20  1:09   23   38:04 22.9  0:41    7   18:18  6:06 1:09:46 
   12   8/11    133 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  43 M    12 10:33  2:07  1:59   19   37:51 23.0  1:09    9   18:33  6:11 1:10:02 
   13   1/7     610 Cathy Yndestad          Rosemont           MN  33 F     5 10:22  2:05  1:11   31   38:47 22.4  0:33   20   19:21  6:27 1:10:11 
   14   9/11    107 Michael Danielson       Tonka Bay          MN  48 M    21 11:09  2:14  1:35   29   38:42 22.5  1:08    5   17:47  5:56 1:10:18 
   15   1/47     37 Kurt Becker             Afton              MN  45 M     3 10:10  2:02  1:17   25   38:06 22.8  0:42   40   20:21  6:47 1:10:35 
   16   2/44    592 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  38 M    45 12:05  2:25  1:10   18   37:44 23.1  0:39   19   19:20  6:27 1:10:57 
   17  10/11    162 Chris Frykman           Minneapolis        MN  35 M    69 13:00  2:36  1:27    6   36:11 24.0  0:38   31   19:56  6:39 1:11:10 
   18   3/44    371 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  37 M    97 13:29  2:42  0:57   14   37:23 23.3  0:54   10   18:36  6:12 1:11:18 
   19   1/19     10 Jack Alexander          San Antonio        TX  57 M    46 12:10  2:26  1:00   26   38:09 22.8  0:50   24   19:41  6:34 1:11:48 
   20   3/25    396 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33 M    33 11:26  2:18  1:35   32   38:51 22.4  0:39   22   19:28  6:30 1:11:57 
   21  11/11    221 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54 M    14 10:35  2:07  1:20   12   37:18 23.3  1:34   69   21:27  7:09 1:12:12 
   22   1/36    399 Kevin Olson             Orono              MN  53 M    24 11:13  2:15  1:06   16   37:28 23.2  0:41   86   21:46  7:16 1:12:14 
   23   1/59    488 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41 M    22 11:09  2:14  1:40   30   38:45 22.5  1:04   27   19:44  6:35 1:12:21 
   24   2/59    381 Kevin Nelson            St Paul            MN  41 M    89 13:21  2:41  1:11   17   37:42 23.1  1:03   17   19:15  6:25 1:12:31 
   25   2/36    556 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50 M    99 13:31  2:43  1:58   15   37:25 23.3  0:48   13   18:58  6:20 1:12:38 
   26   4/25    181 Nick Greb               Windsor Heights    IA  30 M    44 12:00  2:24  1:18   28   38:35 22.5  0:48   35   20:06  6:42 1:12:45 
   27   2/47     54 Douglas Boehme          Woodbury           MN  46 M    39 11:43  2:21  1:37   27   38:11 22.8  0:45   42   20:31  6:51 1:12:45 
   28   4/44    444 Micah Roberts           Eden Prairie       MN  37 M    18 10:52  2:11  1:31   21   37:56 22.9  1:00   72   21:29  7:10 1:12:46 
   29   5/25     38 Scott Beesley           St. Paul           MN  34 M    53 12:26  2:30  1:18   35   39:15 22.2  0:53   12   18:56  6:19 1:12:47 
   30   3/36    173 Dave Goldberg           Excelsior          MN  51 M    26 11:14  2:15  1:22   51   40:19 21.6  0:44   34   20:03  6:41 1:13:41 
   31   2/7     506 Nordica Stocker         Minneapolis        MN  26 F    31 11:22  2:17  1:03   46   39:52 21.8  0:53   49   20:50  6:57 1:13:57 
   32   3/7     589 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  34 F    27 11:15  2:15  1:21   49   40:02 21.7  0:51   44   20:33  6:51 1:14:00 
   33   4/36    311 Brian Lavelle           Chaska             MN  50 M    37 11:39  2:20  1:21   47   39:52 21.8  0:46   41   20:27  6:49 1:14:03 
   34   3/59     50 Mike Blair              Prior Lake         MN  42 M    80 13:13  2:39  1:32   22   38:01 22.9  0:47   43   20:33  6:51 1:14:04 
   35   4/59     26 Omar Awad               Shoreview          MN  43 M    11 10:30  2:06  1:37   65   41:17 21.1  1:06   28   19:48  6:36 1:14:16 
   36   4/7     189 Jan Guenther            Mound              MN  53 F    55 12:29  2:30  1:23   43   39:43 21.9  1:05   25   19:41  6:34 1:14:19 
   37   5/7     520 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  45 F    92 13:22  2:41  1:25   33   38:51 22.4  1:01   29   19:49  6:37 1:14:26 
   38   6/25    492 Tim Staloch             Minneapolis        MN  31 M    75 13:04  2:37  1:31   41   39:42 21.9  1:00   18   19:19  6:27 1:14:34 
   39   1/17    606 Zach Wood               Hopkins            MN  27 M     1  9:34  1:55  2:02   82   42:01 20.7  0:46   37   20:15  6:45 1:14:36 
   40   3/47    281 David Knack             Prior Lake         MN  49 M    50 12:16  2:28  1:44   44   39:47 21.9  0:41   36   20:12  6:44 1:14:38 
   41   6/7     485 Ann Snuggerud           Chaska             MN  44 F    28 11:17  2:16  1:22   92   42:22 20.5  0:58   23   19:30  6:30 1:15:27 
   42   1/6      70 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  20 F     8 10:25  2:05  1:42   71   41:36 20.9  0:57   58   21:06  7:02 1:15:44 
   43   1/15    528 Chad Thompson           Victoria           MN  42 M    78 13:07  2:38  2:01   13   37:20 23.3  0:53  126   22:52  7:38 1:16:10 
   44   2/19    150 Skip Fitting            Buffalo            MN  57 M   123 13:54  2:47  1:24   42   39:43 21.9  0:53   39   20:20  6:47 1:16:13 
   45   4/47    497 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  46 M   145 14:16  2:52  1:29   20   37:52 23.0  1:25   66   21:20  7:07 1:16:21 
   46   5/59    346 Pearce McCarty          Chanhassen         MN  42 M   146 14:17  2:52  1:57   24   38:05 22.8  1:07   68   21:24  7:08 1:16:49 
   47   6/59    102 Bill Currie             Chanhassen         MN  42 M    23 11:11  2:15  1:46   36   39:16 22.2  0:41  177   24:05  8:02 1:16:57 
   48   5/44    527 Shawn Thomas            Eden Prairie       MN  39 M   113 13:45  2:45  1:49   55   40:49 21.3  0:58   30   19:52  6:38 1:17:12 
   49   2/17    184 Dan Greer               Spring Park        MN  26 M   122 13:54  2:47  1:34   34   38:53 22.4  0:47   95   22:07  7:23 1:17:13 
   50   5/47    473 Eric Showers            Minnetonka         MN  49 M    71 13:01  2:37  1:39   50   40:19 21.6  0:46   85   21:46  7:16 1:17:28 
   51   1/47    222 Angie Hop-Mracek        Rosemount          MN  41 F    42 11:57  2:24  1:53   62   41:00 21.2  0:49   92   21:54  7:18 1:17:31 
   52   5/36    543 John Trettel            Excelsior          MN  53 M   119 13:52  2:47  2:05   88   42:10 20.6  0:45   15   19:03  6:21 1:17:53 
   53   3/17    525 Andrew Tewksbury        St Louis Park      MN  28 M   147 14:17  2:52  1:30   66   41:25 21.0  0:54   32   19:58  6:40 1:18:03 
   54   6/36    376 Paul Mullaney           Chanhassen         MN  51 M    32 11:25  2:17  2:03   64   41:14 21.1  1:03  103   22:22  7:28 1:18:05 
   55   7/7     387 Jen Neuman              Ramsey             MN  42 F   118 13:50  2:46  1:16   60   40:57 21.2  1:09   60   21:07  7:03 1:18:18 
   56   2/47    103 Juli Currie             Chanhassen         MN  40 F    70 13:00  2:36  1:41   90   42:14 20.6  0:44   53   20:57  6:59 1:18:34 
   57   7/25    574 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33 M   110 13:41  2:45  1:18   87   42:09 20.6  1:00   46   20:39  6:53 1:18:45 
   58   6/47    550 Thorn Turner            Shorewood          MN  49 M    30 11:19  2:16  1:56  123   43:31 20.0  0:59   57   21:02  7:01 1:18:46 
   59   1/3     541 Nick Traxler            Deephaven          MN  17 M   106 13:38  2:44  1:07  129   43:39 19.9  1:06   21   19:24  6:28 1:18:52 
   60   7/59    539 Paul Traczyk            Shoreview          MN  42 M   105 13:37  2:44  1:46   54   40:44 21.4  0:54   91   21:53  7:18 1:18:53 
   61   8/25    428 Stan Pohmer             St. Louis Park     MN  33 M   114 13:46  2:46  1:57   85   42:08 20.6  1:05   33   20:03  6:41 1:18:57 
   62   4/17    464 Tyler Schmidt           Hopkins            MN  26 M    10 10:30  2:06  2:01   94   42:33 20.4  1:34  109   22:32  7:31 1:19:08 
   63   3/19    156 Greg Franzen            Plymouth           MN  57 M    57 12:31  2:31  1:46   86   42:08 20.6  1:05   88   21:51  7:17 1:19:20 
   64   7/47    567 Tim J Walker            Minnetonka         MN  45 M   117 13:49  2:46  2:00   37   39:22 22.1  0:45  157   23:33  7:51 1:19:27 
   65   8/59    325 David Liske             Saint Louis Park   MN  40 M   174 14:47  2:58  1:42   53   40:30 21.5  0:54   80   21:40  7:14 1:19:30 
   66   9/59    257 Marc Justinak           Excelsior          MN  43 M   209 15:16  3:04  1:26   38   39:29 22.0  1:05  102   22:18  7:26 1:19:31 
   67   6/44     59 Doug Bolster            Eden Prairie       MN  39 M    54 12:28  2:30  2:26  128   43:36 20.0  0:57   38   20:18  6:46 1:19:43 
   68   2/15    491 Josh Stahl              Minnetonka         MN  43 M   125 13:55  2:47  1:28   48   39:52 21.8  0:53  162   23:43  7:55 1:19:49 
   69   4/19    169 Paul Glade              Cedar Falls        IA  57 M   187 15:01  3:01  1:11   68   41:33 20.9  1:04   64   21:12  7:04 1:20:00 
   70   3/15    352 Steven McPherson        Richfield          MN  38 M   151 14:22  2:53  1:11   70   41:36 20.9  1:08   84   21:46  7:16 1:20:01 
   71   3/47    153 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    91 13:21  2:41  1:29  105   43:02 20.2  0:58   65   21:12  7:04 1:20:01 
   72   7/44    207 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38 M    72 13:04  2:37  2:02   63   41:13 21.1  0:59  122   22:49  7:37 1:20:06 
   73   8/47    264 Edward Kelly            Saint Paul         MN  47 M    68 12:57  2:36  3:03   52   40:22 21.6  0:44  133   23:04  7:42 1:20:08 
   74   7/36     48 John Bird               Chanhassen         MN  50 M    47 12:13  2:27  2:01   83   42:05 20.7  1:10  116   22:42  7:34 1:20:09 
   75   8/36     34 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54 M   181 14:59  3:00  1:41   39   39:35 22.0  2:50   63   21:11  7:04 1:20:13 
   76   9/47     24 Mark Augdahl            Chaska             MN  46 M    90 13:21  2:41  2:02  104   42:58 20.2  1:06   52   20:53  6:58 1:20:19 
   77  10/47    318 Andy Leier              Shakopee           MN  46 M   191 15:04  3:01  2:09   80   41:57 20.7  1:05   50   20:50  6:57 1:21:04 
   78   1/27    362 Lynne Miller            Elk River          MN  38 F   162 14:31  2:55  2:02  109   43:06 20.2  0:41   48   20:47  6:56 1:21:06 
   79   8/44    616 Aaron Zinter            Saint Louis Park   MN  35 M   204 15:13  3:03  1:44   76   41:49 20.8  0:53   74   21:32  7:11 1:21:10 
   80   9/36    509 Dan Stone               Maple Grove        MN  54 M   180 14:56  3:00  1:46   40   39:35 22.0  3:26   78   21:38  7:13 1:21:18 
   81  10/36    585 John Weum               Eden Prairie       MN  51 M    20 11:08  2:14  1:34  114   43:12 20.1  1:17  187   24:12  8:04 1:21:21 
   82   1/26    138 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45 F    83 13:15  2:39  1:31  100   42:49 20.3  1:07  117   22:42  7:34 1:21:23 
   83   5/19     12 Mark Ambrosen           Excelsior          MN  58 M   128 14:00  2:48  2:07   69   41:34 20.9  1:07  113   22:38  7:33 1:21:23 
   84   9/44    590 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  37 M    96 13:28  2:42  1:52   57   40:51 21.3  1:06  184   24:09  8:03 1:21:24 
   85  11/36    474 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  50 M   237 15:47  3:10  3:16   58   40:54 21.3  0:44   54   20:57  6:59 1:21:36 
   86   2/27    170 Christine Glaze         Eden Prairie       MN  36 F   111 13:43  2:45  1:48  143   44:07 19.7  0:58   59   21:06  7:02 1:21:41 
   87  11/47    440 Bob Revoir              Plymouth           MN  48 M   194 15:06  3:02  2:08   91   42:17 20.6  1:01   73   21:30  7:10 1:22:01 
   88   2/3     114 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  17 M    35 11:35  2:19  1:25  182   45:35 19.1  1:25   93   22:03  7:21 1:22:01 
   89  12/36     90 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51 M    88 13:20  2:40  2:28   78   41:54 20.8  1:19  138   23:10  7:44 1:22:09 
   90   5/17    152 Bryan Flood             Richfield          MN  25 M   196 15:09  3:02  1:52  117   43:16 20.1  1:05   56   20:58  7:00 1:22:18 
   91   6/19    307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57 M    94 13:25  2:41  2:32   81   41:58 20.7  1:33  127   22:53  7:38 1:22:20 
   92   4/15    575 Seth Warren             Plymouth           MN  25 M    87 13:20  2:40  1:59  152   44:18 19.6  1:24   70   21:27  7:09 1:22:26 
   93  12/47    358 Troy Meyer              Victoria           MN  46 M   154 14:27  2:54  2:12   77   41:49 20.8  1:07  128   22:54  7:38 1:22:26 
   94  10/44     57 Nate Boike              St. Louis Park     MN  39 M   124 13:55  2:47  1:38   56   40:49 21.3  1:02  234   25:14  8:25 1:22:36 
   95  11/44    164 Brett Furber            Minneapolis        MN  35 M    43 12:00  2:24  2:08  131   43:45 19.9  1:17  153   23:30  7:50 1:22:38 
   96   9/25    108 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  34 M   240 15:50  3:10  2:07   67   41:28 21.0  0:59  100   22:17  7:26 1:22:39 
   97  10/59    121 Jason Dohm              Milaca             MN  43 M    56 12:30  2:30  2:28   84   42:05 20.7  1:14  198   24:24  8:08 1:22:40 
   98   1/8     348 Colleen McCormick       Isanti             MN  50 F   132 14:02  2:49  1:49  140   43:55 19.8  1:34   71   21:28  7:10 1:22:47 
   99  11/59     89 Bradley Close           Orono              MN  43 M   202 15:13  3:03  1:44  124   43:32 20.0  0:54   77   21:37  7:13 1:22:57 
  100  12/44    372 Brian Morrison          Coon Rapids        MN  38 M    25 11:13  2:15  2:11  197   46:03 18.9  1:04  129   22:54  7:38 1:23:24 
  101   2/26    531 Millicent Thweatt       Lakeville          MN  49 F    51 12:21  2:29  2:21  158   44:32 19.5  1:02  141   23:12  7:44 1:23:25 
  102   3/27    393 Jenny O'Brien           Sioux Falls        SD  37 F   177 14:53  2:59  2:11  161   44:36 19.5  0:57   51   20:51  6:57 1:23:27 
  103   2/8     278 Amy Klosterman          White Bear Lake    MN  50 F    65 12:51  2:35  1:42  145   44:08 19.7  0:37  189   24:14  8:05 1:23:30 
  104  13/44    204 Alan Haskins            Hugo               MN  36 M   121 13:53  2:47  1:45  113   43:12 20.1  1:22  146   23:20  7:47 1:23:30 
  105  12/59    611 Jack Youngberg          Eden Prairie       MN  41 M   170 14:42  2:57  2:07  116   43:15 20.1  1:06  105   22:25  7:29 1:23:33 
  106  13/47    324 Dave Link               Eden Prairie       MN  45 M   102 13:33  2:43  2:06  102   42:57 20.3  0:55  182   24:07  8:03 1:23:35 
  107  13/59     22 Greg Asplund            Excelsior          MN  40 M   100 13:32  2:43  2:25  122   43:30 20.0  1:57   97   22:14  7:25 1:23:35 
  108   4/27    214 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F   179 14:55  2:59  1:58  137   43:52 19.8  1:04   87   21:50  7:17 1:23:38 
  109   1/21    608 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32 F   188 15:02  3:01  2:54  120   43:25 20.0  1:16   61   21:08  7:03 1:23:42 
  110   7/19    326 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58 M   214 15:18  3:04  1:39   95   42:36 20.4  1:27  120   22:47  7:36 1:23:45 
  111   4/47    404 Nicole Osmundson        Sioux Falls        SD  41 F   173 14:47  2:58  1:53  127   43:35 20.0  0:44  124   22:50  7:37 1:23:47 
  112  13/36     97 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50 M   115 13:47  2:46  2:12   75   41:49 20.8  2:17  170   23:52  7:58 1:23:55 
  113  14/47    315 David (morse Leavenwort Orono              MN  45 M   143 14:12  2:51  1:29  157   44:32 19.5  0:56  134   23:05  7:42 1:24:11 
  114   5/47    640 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  42 F   144 14:16  2:52  1:42  154   44:24 19.6  0:55  150   23:26  7:49 1:24:41 
  115   3/26    540 Beth Trautman           Medina             MN  45 F   275 16:28  3:18  1:35   89   42:11 20.6  1:00  158   23:34  7:52 1:24:46 
  116  15/47    489 Robert Spencer          Minneapolis        MN  46 M    34 11:32  2:19  2:07  146   44:11 19.7  0:52  281   26:08  8:43 1:24:46 
  117  16/47    384 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45 M   139 14:10  2:50  2:00  141   43:56 19.8  1:54  123   22:50  7:37 1:24:48 
  118  14/44    195 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  39 M    95 13:27  2:42  3:33  175   45:07 19.3  1:11   76   21:35  7:12 1:24:50 
  119  14/36    526 Steve Theis             Deephaven          MN  52 M   112 13:45  2:45  2:09  138   43:54 19.8  1:22  167   23:49  7:57 1:24:56 
  120   6/47     76 Patty Campbell          Plymouth           MN  43 F    58 12:34  2:31  1:09  201   46:11 18.8  0:54  192   24:14  8:05 1:25:00 
  121  10/25     45 Scott Berry             St. Louis Park     MN  34 M   169 14:39  2:56  2:14  115   43:14 20.1  0:54  183   24:09  8:03 1:25:07 
  122  14/59    595 Garrett Wilson          Edina              MN  41 M   199 15:10  3:02  2:14   79   41:55 20.8  1:09  218   24:47  8:16 1:25:13 
  123   5/27    344 Karen McCarren          St Louis Park      MN  36 F    61 12:43  2:33  1:25  245   47:35 18.3  1:03  107   22:31  7:31 1:25:15 
  124   5/15    560 Richard Von Lehe        Champlin           MN  41 M    79 13:10  2:38  1:23  155   44:25 19.6  0:56  243   25:26  8:29 1:25:18 
  125   2/21     42 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  33 F   296 16:56  3:24  1:35  150   44:13 19.7  0:57   79   21:39  7:13 1:25:18 
  126  17/47    457 Ken Saddler             Chanhassen         MN  47 M   126 13:57  2:48  2:28  103   42:57 20.3  1:23  217   24:47  8:16 1:25:29 
  127   6/27    500 Amy Stern               Eden Prairie       MN  38 F   217 15:20  3:04  2:24   99   42:46 20.3  1:00  175   24:03  8:01 1:25:31 
  128  15/36    201 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  50 M   134 14:03  2:49  2:39  162   44:36 19.5  1:50  108   22:31  7:31 1:25:37 
  129  15/44    199 Jonathan Hard           Mankato            MN  39 M    52 12:22  2:29  3:03  147   44:11 19.7  1:25  214   24:40  8:14 1:25:40 
  130   7/47    282 Alison Knapp            Saint Paul         MN  41 F   266 16:20  3:16  3:11  101   42:51 20.3  1:02  104   22:22  7:28 1:25:44 
  131   1/16    306 Cecile Lamour           St Paul            MN  28 F    29 11:18  2:16  2:25  236   47:20 18.4  1:28  145   23:19  7:47 1:25:48 
  132  16/44    451 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  35 M   101 13:32  2:43  2:22  211   46:33 18.7  0:47  115   22:40  7:34 1:25:52 
  133  11/25     39 David Behrens           Hopkins            MN  34 M    84 13:16  2:40  2:16  200   46:10 18.8  0:50  152   23:27  7:49 1:25:58 
  134   3/21    392 Erin O'Brien            Sioux Falls        SD  31 F   130 14:01  2:49  1:49  254   47:52 18.2  0:36   83   21:44  7:15 1:26:00 
  135   4/26    508 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  45 F     4 10:22  2:05  2:18  239   47:22 18.4  1:21  215   24:41  8:14 1:26:01 
  136   5/26    136 Karen Eklin             Plymouth           MN  48 F   138 14:09  2:50  1:26  191   45:46 19.0  1:18  151   23:27  7:49 1:26:03 
  137   8/47     58 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  42 F    38 11:39  2:20  2:03  271   48:29 17.9  0:49  136   23:08  7:43 1:26:07 
  138  17/44    211 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  35 M   189 15:04  3:01  2:49  181   45:31 19.1  1:24   67   21:21  7:07 1:26:07 
  139  15/59    320 Mike Lesage             Chanhassen         MN  42 M   339 18:01  3:37  1:58   98   42:41 20.4  1:06  106   22:26  7:29 1:26:10 
  140  12/25    408 Ryan Palmer             Chaska             MN  33 M   104 13:37  2:44  1:20  163   44:37 19.5  1:10  245   25:28  8:30 1:26:10 
  141   7/27    515 Jodi Sussner            Chaska             MN  36 F   230 15:40  3:08  1:41  148   44:12 19.7  0:57  163   23:44  7:55 1:26:12 
  142  18/44    336 Matt Mahannah           Chanhassen         MN  39 M   245 15:54  3:11  2:53  192   45:47 19.0  1:15   55   20:58  7:00 1:26:46 
  143  19/44    365 Tommy Moe               Minnetrista        MN  37 M   290 16:47  3:22  3:24  112   43:11 20.1  0:39  130   22:55  7:39 1:26:56 
  144  18/47    139 Jay Erb                 Chanhassen         MN  45 M   129 14:00  2:48  2:37  156   44:29 19.6  0:59  229   25:05  8:22 1:27:08 
  145   8/19     94 Scott Coryell           St Paul            MN  58 M   225 15:33  3:07  2:38   96   42:37 20.4  2:20  174   24:02  8:01 1:27:08 
  146  19/47    465 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49 M   248 16:00  3:12  2:00  108   43:05 20.2  1:37  206   24:32  8:11 1:27:12 
  147   6/26    479 Caroline Skaar-Page     Eden Prairie       MN  45 F   229 15:37  3:08  2:22  118   43:18 20.1  1:20  211   24:38  8:13 1:27:13 
  148  20/44    547 E.J. Tso                Minneapolis        MN  39 M   416 20:51  4:11  1:21   61   40:58 21.2  0:33  156   23:33  7:51 1:27:14 
  149  16/59    230 John Hughes             Long Lake          MN  43 M   155 14:28  2:54  2:34  177   45:11 19.3  1:41  149   23:24  7:48 1:27:16 
  150   9/47    186 Sarah Grobel            Victoria           MN  41 F   120 13:53  2:47  2:30  171   44:53 19.4  1:20  216   24:44  8:15 1:27:18 
  151  17/59    588 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  42 M   207 15:14  3:03  3:35  106   43:03 20.2  1:14  193   24:16  8:06 1:27:20 
  152  21/44    349 Michael McCue           Saint Paul         MN  37 M   261 16:11  3:15  1:51  134   43:50 19.8  1:17  190   24:14  8:05 1:27:21 
  153   6/17    449 Reid Romer              Robbinsdale        MN  28 M    85 13:18  2:40  1:52  242   47:33 18.3  1:25  148   23:23  7:48 1:27:29 
  154   7/26    466 Barbara Scouler         Excelsior          MN  49 F    15 10:43  2:09  2:05  233   47:14 18.4  1:31  269   25:58  8:40 1:27:29 
  155   1/16    192 Marcus Gustafson        Edina              MN  60 M   150 14:20  2:52  1:42   73   41:43 20.9  1:58  352   27:49  9:17 1:27:30 
  156   2/16     14 Tom Amundson            Minneapolis        MN  61 M   185 15:01  3:01  1:53  169   44:50 19.4  1:13  208   24:37  8:13 1:27:32 
  157  13/25    205 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  33 M   267 16:21  3:17  3:02   45   39:47 21.9  1:17  331   27:18  9:06 1:27:43 
  158  22/44     31 Beau Ballin             Deephaven          MN  36 M   133 14:03  2:49  2:03  230   47:08 18.5  1:02  155   23:31  7:51 1:27:45 
  159   7/17     63 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29 M   314 17:13  3:27  2:21   97   42:39 20.4  1:06  204   24:29  8:10 1:27:47 
  160   8/26    302 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  47 F    73 13:04  2:37  1:44  212   46:35 18.7  1:13  246   25:28  8:30 1:28:01 
  161  23/44    179 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38 M   190 15:04  3:01  2:44  153   44:20 19.6  1:45  191   24:14  8:05 1:28:05 
  162  24/44    328 Matthew Loucks          Edina              MN  38 M   305 17:06  3:26  2:40  132   43:47 19.9  1:51  119   22:45  7:35 1:28:07 
  163   8/17    275 Nicholas Kish           Edina              MN  27 M    82 13:14  2:39  3:29  286   49:02 17.7  1:45   47   20:42  6:54 1:28:11 
  164  16/36    258 Vince Justinak          Blaine             MN  54 M   265 16:18  3:16  2:45   72   41:37 20.9  1:27  289   26:16  8:46 1:28:20 
  165  18/59    398 Erik Olson              Shakopee           MN  40 M   255 16:05  3:13  2:01  130   43:41 19.9  1:58  210   24:38  8:13 1:28:22 
  166  10/47    431 Liz Promer              Roseville          MN  41 F   250 16:02  3:13  1:59  209   46:32 18.7  1:39   99   22:15  7:25 1:28:24 
  167   3/16    532 William Thweatt         Lakeville          MN  61 M   131 14:01  2:49  2:27  151   44:17 19.6  1:51  267   25:54  8:38 1:28:29 
  168   4/16    178 Eric Goullaud           Plymouth           MN  67 M   153 14:26  2:54  2:00  160   44:33 19.5  1:30  282   26:08  8:43 1:28:36 
  169   4/21     35 Maren Bauerle           Plymouth           MN  33 F   166 14:34  2:55  1:40  213   46:40 18.6  1:25  195   24:19  8:07 1:28:36 
  170  19/59    554 Frederic Vereecken      Minnetonka         MN  42 M   273 16:27  3:18  1:24  265   48:20 18.0  0:51   82   21:44  7:15 1:28:44 
  171   9/26    172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  49 F   192 15:05  3:01  1:57  204   46:15 18.8  0:50  213   24:40  8:14 1:28:45 
  172   2/16    558 Sara Vine               Minneapolis        MN  27 F   109 13:40  2:44  2:12  277   48:38 17.9  1:18  131   22:59  7:40 1:28:46 
  173  11/47    228 Therese Hovard          Edina              MN  43 F   200 15:11  3:03  1:56  218   46:53 18.6  1:19  159   23:37  7:53 1:28:54 
  174  20/59    576 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  43 M   210 15:17  3:04  2:02  183   45:37 19.1  1:08  223   24:55  8:19 1:28:57 
  175  21/59    165 James Gaul              Bloomington        MN  40 M   197 15:09  3:02  3:13  269   48:23 18.0  1:37   45   20:38  6:53 1:28:58 
  176  22/59    572 Steve Wander            Minnetonka         MN  44 M   241 15:51  3:11  2:03  144   44:08 19.7  1:57  228   25:04  8:22 1:29:02 
  177  23/59    334 Timothy Magnusson       Minnetonka         MN  40 M   380 19:23  3:53  2:25  136   43:51 19.8  1:14   96   22:13  7:25 1:29:05 
  178  20/47    472 Scott Shepard           Minnetonka         MN  47 M   260 16:11  3:15  2:32  173   45:07 19.3  1:36  165   23:48  7:56 1:29:12 
  179  24/59    514 Nick Summers            Mound              MN  44 M   171 14:42  2:57  1:53  186   45:39 19.1  1:20  262   25:47  8:36 1:29:19 
  180   9/17    128 Curt Dubbeldee          St Louis Park      MN  29 M   159 14:30  2:54  2:25  178   45:14 19.2  1:42  252   25:34  8:32 1:29:23 
  181  25/59    180 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41 M   259 16:10  3:14  2:05  149   44:13 19.7  1:22  249   25:34  8:32 1:29:23 
  182  17/36    151 John Flaa               Plymouth           MN  50 M   140 14:10  2:50  2:14  262   48:15 18.0  1:28  144   23:18  7:46 1:29:24 
  183  25/44    482 Jason Smith             Roseville          MN  37 M    59 12:41  2:33  2:34  278   48:40 17.9  0:54  212   24:38  8:13 1:29:26 
  184  26/59    301 Randy Kurth             Wayzata            MN  42 M   243 15:53  3:11  2:20  246   47:36 18.3  1:43   94   22:07  7:23 1:29:36 
  185  10/17    322 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  26 M   312 17:12  3:27  2:15  216   46:47 18.6  1:13   98   22:15  7:25 1:29:40 
  186  18/36    212 Randy Herman            Excelsior          MN  53 M   272 16:26  3:18  2:53  208   46:30 18.7  1:22  111   22:36  7:32 1:29:45 
  187  19/36    340 Bob Marchetti           Champlin           MN  54 M   135 14:04  2:49  2:34  159   44:32 19.5  2:12  297   26:27  8:49 1:29:48 
  188  10/26    493 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  48 F   288 16:47  3:22  1:54  184   45:37 19.1  1:26  186   24:10  8:04 1:29:52 
  189  27/59    412 Erik Paulsen            Excelsior          MN  42 M   422 21:19  4:16  2:51   59   40:55 21.3  1:46  142   23:13  7:45 1:30:01 
  190  28/59    265 Curtis Kenkel           Saint Paul         MN  43 M   356 18:33  3:43  1:42  176   45:11 19.3  1:12  154   23:30  7:50 1:30:05 
  191   9/19    330 Dick Lowry              North Mankato      MN  55 M   137 14:07  2:50  1:58  194   45:54 19.0  1:32  307   26:42  8:54 1:30:10 
  192  29/59    174 Jason Good              Victoria           MN  42 M   309 17:09  3:26  1:52  165   44:42 19.5  1:34  225   24:58  8:20 1:30:14 
  193  14/25    296 Chris Krieg             Shakopee           MN  34 M   403 20:16  4:04  1:51  164   44:40 19.5  1:41   90   21:53  7:18 1:30:19 
  194  30/59     71 Michael Burica          Plymouth           MN  43 M   142 14:11  2:51  3:26  227   47:07 18.5  1:34  179   24:06  8:02 1:30:23 
  195   3/16     49 Erika Bjorklund         St. Louis Park     MN  27 F    63 12:48  2:34  2:03  296   49:35 17.5  1:05  222   24:55  8:19 1:30:24 
  196  31/59    519 Aaron Swann             Edina              MN  42 M   386 19:38  3:56  2:03  135   43:50 19.8  1:11  171   23:53  7:58 1:30:33 
  197  15/25    351 Ryan McKesson           Chaska             MN  30 M    48 12:14  2:27  1:59  298   49:39 17.5  0:54  264   25:50  8:37 1:30:33 
  198  12/47    263 Amy Kelly               Saint Paul         MN  42 F   292 16:52  3:23  2:45  274   48:37 17.9  1:17   62   21:08  7:03 1:30:36 
  199  32/59    429 Chad Pointer            Chanhassen         MN  44 M   215 15:18  3:04  3:28  139   43:55 19.8  1:47  284   26:12  8:44 1:30:38 
  200  20/36    427 Thomas Pohlad           Shorewood          MN  52 M   218 15:21  3:05  2:30  235   47:17 18.4  1:27  178   24:06  8:02 1:30:39 
  201  21/47    494 Scott Stanek            Prior Lake         MN  47 M   333 17:53  3:35  3:16  202   46:11 18.8  1:32   89   21:52  7:18 1:30:42 
  202   4/16    127 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29 F    86 13:20  2:40  2:19  275   48:37 17.9  0:47  256   25:43  8:35 1:30:43 
  203  22/47    185 Tom Griffin             Bloomington        MN  49 M   251 16:02  3:13  2:06  189   45:43 19.0  0:46  286   26:13  8:45 1:30:49 
  204  11/26     79 Joan Casey              St Louis Park      MN  47 F    49 12:16  2:28  1:44  287   49:12 17.7  1:38  273   26:01  8:41 1:30:49 
  205   5/21     87 Casey Claypool          Deephaven          MN  33 F   208 15:14  3:03  2:19  228   47:07 18.5  1:50  197   24:22  8:08 1:30:50 
  206  33/59    266 Dj Kennedy              Chsanhassen        MN  40 M   283 16:40  3:20  4:11  185   45:38 19.1  2:07  101   22:18  7:26 1:30:52 
  207   1/4     487 Peg Sorensen            Chaska             MN  55 F    93 13:23  2:41  2:39  210   46:32 18.7  1:10  328   27:15  9:05 1:30:57 
  208  23/47     62 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  45 M   108 13:39  2:44  3:32  270   48:25 18.0  0:55  209   24:38  8:13 1:31:07 
  209  26/44     98 Mike Craig              Shakopee           MN  37 M   211 15:17  3:04  2:19  225   47:01 18.5  0:51  260   25:44  8:35 1:31:10 
  210  24/47    397 Bryan Olson             Victoria           MN  45 M   332 17:53  3:35  2:07  179   45:21 19.2  0:58  224   24:58  8:20 1:31:15 
  211  25/47    443 Donald Rix              Chanhassen         MN  46 M   232 15:41  3:09  2:02  126   43:33 20.0  1:30  375   28:33  9:31 1:31:17 
  212  34/59     55 Nate Boen               Minnetonka         MN  44 M   308 17:09  3:26  3:37  207   46:29 18.7  1:14  125   22:50  7:37 1:31:17 
  213  13/47    236 Rea James               Long Lake          MN  41 F    77 13:07  2:38  2:01  306   50:05 17.4  1:14  221   24:54  8:18 1:31:20 
  214  27/44    232 David Imdieke           Saint Paul         MN  37 M   107 13:39  2:44  1:56  325   51:26 16.9  1:02  147   23:21  7:47 1:31:22 
  215  21/36    105 Jeff Daly               Lakeville          MN  52 M   310 17:09  3:26  2:12  172   45:00 19.3  1:36  251   25:34  8:32 1:31:29 
  216  14/47    386 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44 F   172 14:44  2:57  3:12  214   46:46 18.6  1:16  254   25:35  8:32 1:31:31 
  217  22/36    374 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  52 M   297 16:57  3:24  2:51  241   47:32 18.3  1:06  137   23:09  7:43 1:31:32 
  218   3/3     530 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  17 M   175 14:48  2:58  2:12  294   49:31 17.6  0:56  185   24:09  8:03 1:31:33 
  219  35/59    368 Rick Monro              Plymouth           MN  43 M   220 15:25  3:05  2:20  180   45:26 19.1  1:46  314   26:55  8:59 1:31:51 
  220  36/59    511 Mark Struthers          Chanhassen         MN  43 M   303 17:05  3:25  3:12  240   47:31 18.3  1:24  118   22:44  7:35 1:31:55 
  221  15/47    536 Stephanie Tollefson     Chanhassen         MN  41 F   205 15:14  3:03  1:42  261   48:14 18.0  1:31  239   25:20  8:27 1:31:58 
  222   6/15    442 Chris Ries              Minneapolis        MN  32 M   136 14:05  2:49  2:57  174   45:07 19.3  2:07  348   27:45  9:15 1:31:59 
  223  37/59    409 Eric Partington         Maple Grove        MN  40 M   262 16:13  3:15  2:46  237   47:21 18.4  2:10  161   23:41  7:54 1:32:09 
  224  38/59    430 Chris Potenza           Chanhassen         MN  41 M   391 19:48  3:58  2:33   93   42:30 20.5  1:43  265   25:50  8:37 1:32:22 
  225  16/47    271 Erin Kieley             Orono              MN  40 F   320 17:23  3:29  3:03  281   48:44 17.9  1:38   81   21:41  7:14 1:32:28 
  226   8/27    203 Anne Hartman (garlock   Mound              MN  36 F   268 16:22  3:17  2:55  257   48:00 18.1  1:09  181   24:07  8:03 1:32:31 
  227   9/27    243 Jen Jensen              Victoria           MN  36 F   279 16:33  3:19  2:13  234   47:14 18.4  1:23  232   25:10  8:24 1:32:33 
  228  23/36     36 Terry Beachey           Excelsior          MN  50 M   388 19:40  3:56  2:29  125   43:33 20.0  1:11  257   25:43  8:35 1:32:33 
  229  17/47    166 Lori Gengler            Plymouth           MN  40 F   337 17:58  3:36  2:03  195   45:55 18.9  1:13  248   25:30  8:30 1:32:35 
  230   5/16    268 Ian Kerr                Shorewood          MN  62 M   258 16:09  3:14  4:05  253   47:51 18.2  1:28  135   23:06  7:42 1:32:38 
  231  11/17     43 Aaron Berdofe           Minneapolis        MN  28 M   323 17:30  3:30  1:56  279   48:42 17.9  2:00  110   22:36  7:32 1:32:43 
  232  16/25    277 Matthew Kley            Minneapolis        MN  30 M   201 15:12  3:03  2:14  267   48:21 18.0  0:59  272   26:01  8:41 1:32:45 
  233  17/25    190 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32 M    74 13:04  2:37  2:52  321   51:16 17.0  1:15  205   24:30  8:10 1:32:55 
  234  39/59    227 Steffen Hovard          Edina              MN  44 M   349 18:23  3:41  2:44  166   44:46 19.4  1:57  231   25:10  8:24 1:32:58 
  235  24/36    363 Peter Miller            Zimmerman          MN  54 M   329 17:42  3:33  2:19  188   45:43 19.0  1:14  274   26:02  8:41 1:32:59 
  236  28/44    217 Keith Holder            Carver             MN  36 M   193 15:06  3:02  2:58  198   46:07 18.9  1:14  343   27:38  9:13 1:33:02 
  237  40/59    158 Thomas Frerichs         Plymouth           MN  44 M   253 16:03  3:13  2:59  142   43:59 19.8  1:19  381   28:45  9:35 1:33:03 
  238   5/16    544 Megan Trickey           Minnetonka         MN  29 F   149 14:18  2:52  2:11  256   47:58 18.1  1:39  318   27:00  9:00 1:33:04 
  239  29/44    142 Chris Evenson           Mound              MN  38 M   410 20:36  4:08  3:06  107   43:05 20.2  1:29  219   24:52  8:18 1:33:06 
  240  12/17    370 John Morey              St Paul            MN  28 M   354 18:30  3:42  3:09  167   44:47 19.4  1:41  227   25:01  8:21 1:33:07 
  241  18/25    601 Brent Witt              Minneapolis        MN  32 M    81 13:13  2:39  3:28  276   48:37 17.9  1:12  306   26:40  8:54 1:33:09 
  242  25/36    314 Tim Leach               Minneapolis        MN  54 M   103 13:35  2:43  3:22  247   47:38 18.3  2:11  298   26:29  8:50 1:33:14 
  243  26/47    446 Mike Rogers             Minnetonka         MN  47 M   282 16:40  3:20  2:41  215   46:47 18.6  1:43  247   25:29  8:30 1:33:18 
  244  18/47    394 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  41 F   247 15:59  3:12  2:25  206   46:23 18.8  1:40  312   26:54  8:58 1:33:19 
  245  27/47    168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  46 M   353 18:29  3:42  3:18  190   45:45 19.0  1:26  202   24:28  8:10 1:33:23 
  246  30/44     19 Peter Andrada           San Jose           CA  39 M   334 17:54  3:35  2:43  223   46:59 18.5  0:46  230   25:05  8:22 1:33:26 
  247   7/15    538 Joe Toth                Mound              MN  40 M   281 16:38  3:20  2:08  168   44:48 19.4  1:58  356   27:57  9:19 1:33:27 
  248   6/21    579 Beth Wehrman            Maple Grove        MN  31 F   213 15:17  3:04  2:28  250   47:44 18.2  2:06  277   26:05  8:42 1:33:39 
  249   7/21    140 Christy Erickson        Plymouth           MN  31 F   161 14:31  2:54  3:16  251   47:46 18.2  2:02  278   26:06  8:42 1:33:39 
  250  10/27    484 Sally Smith             Corcoran           MN  39 F   235 15:43  3:09  2:25  266   48:20 18.0  1:03  291   26:17  8:46 1:33:46 
  251  28/47    111 Jay Dellis              Richfield          MN  45 M   449 23:21  4:41  2:59   74   41:44 20.8  2:01  169   23:51  7:57 1:33:53 
  252   2/6     124 Heather Donen           Rochester          MN  23 F   221 15:28  3:06  1:47  317   50:55 17.1  0:39  233   25:11  8:24 1:33:58 
  253  26/36     41 Jim Bell                Victoria           MN  54 M   315 17:16  3:28  2:11  203   46:12 18.8  1:25  324   27:06  9:02 1:34:08 
  254  29/47    176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  45 M    98 13:31  2:43  3:55  308   50:11 17.3  2:09  199   24:25  8:09 1:34:08 
  255   8/21    577 Allison Watt            Plymouth           MN  34 F   307 17:08  3:26  2:59  273   48:33 17.9  1:25  180   24:06  8:02 1:34:10 
  256   6/16    463 Lindsey Schmidt         Hopkins            MN  27 F    41 11:53  2:23  2:03  170   44:53 19.4  1:37  435   33:55 11:19 1:34:19 
  257  19/47    644 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  42 F   298 16:59  3:24  2:12  217   46:49 18.6  1:23  319   27:00  9:00 1:34:20 
  258   9/21    297 Susan Krieg             Shakopee           MN  34 F   383 19:29  3:54  2:52  263   48:16 18.0  2:15   75   21:32  7:11 1:34:22 
  259  31/44    467 Jason Sedlak            Bloomington        MN  37 M   182 14:59  3:00  3:15  226   47:03 18.5  1:59  327   27:15  9:05 1:34:30 
  260  20/47     91 Tara Collins            Minnetrista        MN  40 F   158 14:29  2:54  2:58  320   51:08 17.0  1:44  188   24:13  8:05 1:34:30 
  261  27/36    120 Michael Dimond          Excelsior          MN  53 M   394 19:57  4:00  3:18  121   43:29 20.0  1:15  304   26:38  8:53 1:34:36 
  262  21/47    403 Marissa Onheiber        Golden Valley      MN  44 F   223 15:29  3:06  2:34  268   48:22 18.0  1:09  325   27:08  9:03 1:34:40 
  263  41/59    369 Mark Mooers             Edina              MN  43 M   321 17:25  3:29  3:08  205   46:17 18.8  1:55  268   25:57  8:39 1:34:41 
  264   2/4     220 Susan Holt              Plymouth           MN  56 F   127 13:58  2:48  2:48  295   49:35 17.5  1:28  315   26:56  8:59 1:34:42 
  265   3/8     415 Mary Perlich            Minnetonka         MN  50 F   244 15:54  3:11  2:33  232   47:14 18.4  1:14  354   27:53  9:18 1:34:45 
  266  12/26    239 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  47 F   165 14:34  2:55  3:21  351   52:31 16.6  1:35  121   22:48  7:36 1:34:46 
  267  30/47    338 Dan Maras               Shakopee           MN  46 M   163 14:31  2:55  3:14  244   47:34 18.3  2:03  333   27:26  9:09 1:34:47 
  268  19/25    419 Matt Picchetti          Minneapolis        MN  33 M   116 13:48  2:46  2:52  369   53:30 16.3  1:02  160   23:40  7:54 1:34:50 
  269  42/59    529 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  42 M   362 18:41  3:45  2:24  264   48:19 18.0  1:05  200   24:25  8:09 1:34:52 
  270  20/25    583 Benjamin Wessner        Minneapolis        MN  34 M    64 12:48  2:34  2:48  303   49:58 17.4  2:05  329   27:16  9:06 1:34:55 
  271  31/47    332 Dan Lund                Chanhassen         MN  47 M   328 17:38  3:32  3:44  111   43:08 20.2  1:27  386   28:59  9:40 1:34:56 
  272  13/17    389 Joel Nielson            Eagan              MN  29 M   195 15:08  3:02  2:38  311   50:12 17.3  0:41  292   26:20  8:47 1:34:57 
  273  22/47    420 Gloria Piche            Duluth             MN  41 F   280 16:36  3:20  2:13  193   45:49 19.0  1:24  388   29:08  9:43 1:35:08 
  274  11/27    249 Leanne Johansen         Wayzata            MN  36 F   219 15:21  3:05  2:44  310   50:12 17.3  0:36  295   26:24  8:48 1:35:15 
  275  32/47    244 Ken Jensen              Minnetonka         MN  47 M   451 23:33  4:43  1:52  133   43:47 19.9  0:55  242   25:25  8:29 1:35:31 
  276  23/47    224 Melissa Horner          Tonka Bay          MN  42 F   284 16:43  3:21  3:00  305   50:03 17.4  2:13  166   23:48  7:56 1:35:44 
  277   3/4     456 Mary Ryan               Minnetrista        MN  56 F   364 18:48  3:46  2:36  292   49:29 17.6  1:42  143   23:18  7:46 1:35:51 
  278  33/47    557 Nick Vetter             Minneapolis        MN  47 M   263 16:17  3:16  4:01  259   48:07 18.1  1:06  293   26:22  8:48 1:35:51 
  279  14/17    361 Brian Miller            New Brighton       MN  28 M   400 20:08  4:02  3:11  220   46:56 18.5  1:12  201   24:27  8:09 1:35:52 
  280  15/17    553 Jack Vander Linden      St. Louis Park     MN  29 M   404 20:21  4:05  4:10  187   45:41 19.0  1:27  196   24:20  8:07 1:35:58 
  281  13/26    357 Marcie Meyer            Victoria           MN  46 F   294 16:54  3:23  2:17  284   48:53 17.8  1:03  323   27:04  9:02 1:36:09 
  282  21/25    534 Christian Tietz         Minnetonka         MN  34 M   254 16:04  3:13  2:44  331   51:42 16.8  2:46  140   23:11  7:44 1:36:25 
  283  16/17    219 Philip Hollway          Minneapolis        MN  25 M   183 14:59  3:00  2:10  312   50:15 17.3  1:08  355   27:56  9:19 1:36:26 
  284  14/26    299 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  46 F   385 19:36  3:56  3:20  224   46:59 18.5  1:39  220   24:53  8:18 1:36:26 
  285  24/47    395 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  42 F   167 14:34  2:55  2:14  282   48:45 17.8  1:29  398   29:50  9:57 1:36:50 
  286  10/21    596 Jackie Windfeldt        Tacoma             WA  30 F   348 18:18  3:40  3:22  329   51:38 16.8  0:59  112   22:38  7:33 1:36:52 
  287  11/21    240 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  32 F   160 14:30  2:54  2:02  258   48:04 18.1  2:00  403   30:21 10:07 1:36:55 
  288  12/27    293 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38 F   347 18:12  3:39  3:25  327   51:32 16.9  0:45  139   23:10  7:44 1:37:01 
  289   6/16    101 Mark Cryderman          Howell             MI  65 M   346 18:12  3:39  5:12  280   48:43 17.9  2:26  114   22:39  7:33 1:37:11 
  290  25/47    448 Kathleen Roller         Orono              MN  43 F   369 19:00  3:48  1:59  252   47:50 18.2  1:36  309   26:49  8:57 1:37:11 
  291  34/47     77 Jr Campuzano            Shorewood          MN  47 M   376 19:16  3:52  4:28  219   46:55 18.5  2:06  207   24:36  8:12 1:37:18 
  292   7/16    609 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  28 F   228 15:37  3:08  1:58  307   50:08 17.4  1:24  372   28:30  9:30 1:37:34 
  293  35/47    411 Paul Pasko              Minnetonka         MN  47 M   433 22:03  4:25  3:42  119   43:22 20.1  2:07  296   26:25  8:49 1:37:37 
  294  13/27     28 Janet Baker             Minnetonka         MN  37 F   238 15:48  3:10  2:46  340   52:06 16.7  1:16  263   25:48  8:36 1:37:41 
  295  12/21     85 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  32 F   278 16:33  3:19  2:29  301   49:55 17.4  2:09  310   26:49  8:57 1:37:54 
  296  26/47     69 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42 F   343 18:05  3:37  2:49  283   48:50 17.8  1:38  303   26:38  8:53 1:37:58 
  297  43/59     17 Jeff Anderson           Oakdale            MN  41 M   445 22:53  4:35  2:50  110   43:07 20.2  2:28  308   26:49  8:57 1:38:04 
  298   4/4     438 Pady Regnier            Bloomington        MN  56 F   289 16:47  3:22  3:02  297   49:35 17.5  1:36  326   27:09  9:03 1:38:08 
  299  28/36    210 Dave Heine              Eden Prairie       MN  51 M   246 15:55  3:11  5:19  249   47:41 18.2  1:33  351   27:49  9:17 1:38:15 
  300  27/47    155 Nicole Fox              Eagan              MN  43 F   186 15:01  3:01  5:22  345   52:17 16.6  1:12  203   24:29  8:10 1:38:19 
  301  22/25    251 Karl Johnson            Hopkins            MN  30 M   168 14:36  2:56  4:42  315   50:45 17.1  3:04  235   25:15  8:25 1:38:19 
  302   8/15    132 Bob Eastman             Orono              MN  46 M   216 15:19  3:04  2:40  341   52:09 16.7  2:13  275   26:03  8:41 1:38:23 
  303  32/44    231 Ryan Hurt               Chanhassen         MN  39 M   203 15:13  3:03  2:38  346   52:21 16.6  2:00  290   26:16  8:46 1:38:26 
  304  23/25    288 Charles Koch            Minneapolis        MN  32 M   317 17:17  3:28  3:06  349   52:30 16.6  2:08  164   23:45  7:55 1:38:44 
  305   3/6     564 Meghan Voss             Eden Prairie       MN  24 F    40 11:45  2:21  2:55  378   53:47 16.2  3:00  332   27:20  9:07 1:38:44 
  306  28/47     23 Wendy Asplund           Excelsior          MN  40 F    76 13:05  2:37  3:15  339   52:03 16.7  1:47  379   28:39  9:33 1:38:48 
  307   7/16    226 Jerry House             Woodbury           MN  64 M   405 20:23  4:05  2:33  304   50:01 17.4  2:13  172   23:54  7:58 1:39:02 
  308  44/59    421 Jon Pierce              Excelsior          MN  43 M   322 17:29  3:30  2:13  314   50:42 17.2  1:15  337   27:29  9:10 1:39:06 
  309  29/47    291 Nancy Kotovic           Excelsior          MN  40 F   365 18:49  3:46  1:59  309   50:11 17.3  1:45  299   26:30  8:50 1:39:12 
  310  30/47    501 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41 F   152 14:23  2:53  3:26  324   51:24 16.9  1:14  387   29:05  9:42 1:39:30 
  311  10/19    347 Thomas McConville       Osseo              MN  59 M   417 20:59  4:12  3:02  196   46:00 18.9  1:12  368   28:22  9:28 1:39:33 
  312  11/19    333 Tom Lyons               Excelsior          MN  59 M   156 14:29  2:54  3:15  291   49:26 17.6  2:20  402   30:08 10:03 1:39:35 
  313   1/2     566 Emily Waitz             Hopkins            MN  35 F   301 17:04  3:25  2:22  356   52:39 16.5  1:13  294   26:23  8:48 1:39:39 
  314  45/59    304 Michael Lacourse        Deephaven          MN  43 M   414 20:45  4:09  4:10  238   47:21 18.4  4:30  132   23:02  7:41 1:39:47 
  315  14/27    259 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39 F   256 16:07  3:14  4:18  363   53:06 16.4  0:35  258   25:43  8:35 1:39:47 
  316  36/47    216 Greg Holcomb            Chaska             MN  46 M   411 20:36  4:08  4:40  229   47:07 18.5  1:43  276   26:03  8:41 1:40:08 
  317  29/36    483 Phillip Smith           Shorewood          MN  51 M   299 17:00  3:24  2:44  371   53:31 16.3  1:26  250   25:34  8:32 1:40:13 
  318  15/26    571 Katherine Walz          Plymouth           MN  49 F   368 18:58  3:48  1:49  343   52:16 16.6  1:21  266   25:53  8:38 1:40:14 
  319  12/19    406 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56 M   306 17:07  3:26  3:23  322   51:18 17.0  2:31  271   26:01  8:41 1:40:17 
  320  13/19    238 Gary Jarrett            Shorewood          MN  57 M   239 15:49  3:10  3:28  347   52:25 16.6  2:11  301   26:33  8:51 1:40:25 
  321  31/47    200 Kari Harrison           Farmington         MN  40 F   271 16:24  3:17  3:02  333   51:45 16.8  1:30  361   28:02  9:21 1:40:42 
  322   8/16    597 Stephanie Windfeldt     Minneapolis        MN  26 F   338 18:00  3:36  2:13  328   51:32 16.9  1:06  359   28:00  9:20 1:40:48 
  323  33/44    504 Jim Stitt               St Paul            MN  38 M   412 20:40  4:08  2:13  285   48:56 17.8  1:30  338   27:32  9:11 1:40:49 
  324  13/21    308 Sookie Landsteiner      Minneapolis        MN  30 F   342 18:03  3:37  2:36  288   49:13 17.7  1:17  399   29:50  9:57 1:40:58 
  325   4/8     418 Janene Phillips         Eden Prairie       MN  52 F   300 17:00  3:24  3:15  350   52:30 16.6  1:42  300   26:32  8:51 1:40:58 
  326  30/36    378 Richard Nazarian        Excelsior          MN  50 M   444 22:49  4:34  4:01  199   46:08 18.9  2:26  259   25:43  8:35 1:41:06 
  327   9/16    383 Shelley Nelson          Edina              MN  28 F   331 17:50  3:34  3:07  318   50:59 17.1  1:25  349   27:46  9:16 1:41:06 
  328  24/25    459 John Scheef             Golden Valley      MN  34 M   231 15:40  3:08  3:14  375   53:41 16.2  1:22  342   27:38  9:13 1:41:33 
  329  46/59    290 Attila Konkoly          Eden Prairie       MN  40 M   319 17:20  3:28  4:53  361   52:58 16.4  1:02  240   25:23  8:28 1:41:34 
  330  15/27    147 Libby Ferguson          Deephaven          MN  37 F    67 12:53  2:35  4:32  395   55:12 15.8  1:47  336   27:28  9:10 1:41:50 
  331   8/16    188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  63 M   276 16:32  3:19  5:11  290   49:17 17.7  2:09  382   28:46  9:36 1:41:54 
  332  37/47    437 Tim Regan               Deephaven          MN  46 M   456 24:18  4:52  3:10  272   48:32 17.9  0:46  236   25:15  8:25 1:41:59 
  333   9/15    125 Steve Donen             Chanhassen         MN  54 M   373 19:05  3:49  2:10  326   51:29 16.9  0:44  376   28:35  9:32 1:42:01 
  334  47/59    317 Peter Lee               Deephaven          MN  41 M   358 18:35  3:43  2:47  302   49:56 17.4  2:11  377   28:36  9:32 1:42:02 
  335  48/59     65 James Brown             Prior Lake         MN  40 M   212 15:17  3:04  3:55  358   52:47 16.5  1:40  370   28:26  9:29 1:42:04 
  336  32/47    134 Anne Eichelman          Greenwood          MN  41 F   176 14:48  2:58  4:32  392   54:59 15.8  2:21  244   25:26  8:29 1:42:05 
  337  34/44    331 Dan Ludowise            Mound              MN  37 M   437 22:18  4:28  2:30  222   46:57 18.5  2:01  367   28:20  9:27 1:42:05 
  338  17/17     60 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  29 M   148 14:18  2:52  2:46  393   55:03 15.8  1:17  392   29:20  9:47 1:42:41 
  339  31/36    578 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  51 M   293 16:53  3:23  2:48  221   46:56 18.5  2:35  433   33:32 11:11 1:42:42 
  340  10/15    496 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42 M   252 16:03  3:13  2:54  364   53:07 16.4  2:29  366   28:19  9:27 1:42:49 
  341  32/36    563 David Voss              Minneapolis        MN  50 M   242 15:51  3:11  2:55  380   53:49 16.2  2:59  330   27:18  9:06 1:42:50 
  342  33/47    112 Wendy Dellis            Richfield          MN  44 F   363 18:46  3:46  3:11  372   53:32 16.3  2:00  241   25:25  8:29 1:42:53 
  343  34/47    319 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  43 F   431 21:57  4:24  2:46  370   53:30 16.3  0:58  168   23:49  7:57 1:42:58 
  344  16/26    137 Missy Elder             Chanhassen         MN  48 F   393 19:49  3:58  3:15  300   49:50 17.5  2:16  353   27:51  9:17 1:42:59 
  345  17/26    202 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  46 F   390 19:46  3:58  4:04  342   52:15 16.7  1:29  253   25:35  8:32 1:43:08 
  346  35/44     82 John Chapman            Eagan              MN  39 M   423 21:25  4:17  3:04  255   47:55 18.2  1:21  394   29:29  9:50 1:43:12 
  347  49/59    292 Rick Kotovic            Excelsior          MN  40 M   382 19:29  3:54  2:41  338   52:03 16.7  2:16  316   26:58  9:00 1:43:25 
  348  36/44    294 Drew Krejci             Deephaven          MN  35 M   236 15:46  3:10  3:32  348   52:26 16.6  2:19  393   29:28  9:50 1:43:30 
  349   9/16    109 Jeff Day                Plymouth           MN  63 M   377 19:18  3:52  4:02  353   52:34 16.6  1:11  302   26:33  8:51 1:43:36 
  350  10/16    163 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  65 M   327 17:37  3:32  2:55  289   49:14 17.7  2:07  418   31:46 10:36 1:43:38 
  351  50/59    254 Ward Johnson            Minneapolis        MN  41 M   371 19:02  3:49  4:10  323   51:24 16.9  1:43  334   27:27  9:09 1:43:44 
  352  37/44     74 Jeff Callinan           Wayzata            MN  39 M   264 16:18  3:16  3:06  362   53:04 16.4  2:48  378   28:36  9:32 1:43:49 
  353  14/21    439 Leah Renne              Mankato            MN  30 F   375 19:13  3:51  6:01  316   50:54 17.1  1:43  279   26:06  8:42 1:43:56 
  354  15/21    542 Debbie Trent            Shorewood          MN  34 F   206 15:14  3:03  3:00  421   58:04 15.0  0:59  313   26:54  8:58 1:44:10 
  355   4/6      95 Tasha Coryell           St Paul            MN  24 F   224 15:30  3:06  2:28  354   52:37 16.5  1:44  422   32:06 10:42 1:44:23 
  356  51/59    373 Neil Moses-Zirkes       Mendota Heights    MN  44 M   269 16:23  3:17  3:58  391   54:49 15.9  1:18  360   28:02  9:21 1:44:28 
  357  38/47    388 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  47 M   424 21:27  4:18  3:16  332   51:44 16.8  2:04  280   26:08  8:43 1:44:37 
  358  11/16    477 J. Richard Simpson      Chanhassen         MN  63 M   345 18:05  3:37  4:44  313   50:36 17.2  2:27  383   28:50  9:37 1:44:41 
  359  16/27     83 Sara Chapman            Excelsior          MN  36 F   419 21:18  4:16  2:40  367   53:21 16.3  1:17  283   26:09  8:43 1:44:42 
  360  10/16    390 Kendra Nielson          Eagan              MN  29 F   274 16:28  3:18  3:02  406   56:44 15.3  1:16  339   27:33  9:11 1:45:01 
  361  35/47    354 Jennifer Meles          Chanhassen         MN  43 F   311 17:09  3:26  2:41  387   54:19 16.0  0:57  400   30:00 10:00 1:45:04 
  362  36/47    286 Krista Knudsen          Minnetonka         MN  43 F   341 18:03  3:37  3:40  403   56:00 15.5  1:45  255   25:40  8:34 1:45:06 
  363  11/15    337 Monty Maitland          Mound              MN  39 M   164 14:32  2:55  2:59  379   53:48 16.2  1:45  423   32:10 10:44 1:45:12 
  364  52/59     67 Staven Bruce            Minneapolis        MN  42 M   227 15:36  3:08  2:43  416   57:45 15.1  1:11  362   28:08  9:23 1:45:21 
  365  17/27    335 Katie Mahanna           Chanhassen         MN  38 F   370 19:01  3:49  4:01  383   54:00 16.1  0:47  341   27:36  9:12 1:45:23 
  366  18/26    435 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  48 F   198 15:09  3:02  2:35  428   58:45 14.8  1:05  358   27:59  9:20 1:45:30 
  367  11/16    122 Adrienne Donen          Edina              MN  25 F   374 19:08  3:50  2:16  401   55:42 15.6  0:34  363   28:10  9:24 1:45:49 
  368  16/21    380 Julie Nelson            Chicago            IL  32 F   399 20:07  4:02  3:18  382   53:52 16.2  1:10  340   27:34  9:12 1:45:59 
  369  19/26    476 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  45 F   324 17:32  3:31  3:34  335   51:58 16.7  1:44  415   31:24 10:28 1:46:11 
  370  37/47    241 Jodie Jennings          Saint Louis Park   MN  44 F   178 14:55  2:59  4:43  409   57:16 15.2  2:25  320   27:00  9:00 1:46:18 
  371  38/44    242 Eric Jensen             Victoria           MN  38 M   429 21:53  4:23  4:09  293   49:30 17.6  1:59  391   29:13  9:45 1:46:42 
  372  38/47    546 Ernestina Troielli      Maple Grove        MN  41 F   325 17:33  3:31  3:19  388   54:19 16.0  2:36  389   29:09  9:43 1:46:55 
  373  18/27     53 Christine Boberg        Chanhassen         MN  39 F   286 16:46  3:22  4:23  426   58:31 14.9  1:41  270   26:00  8:40 1:47:19 
  374  12/16     33 James Barthel           Dellwood           MN  65 M   359 18:35  3:43  3:49  330   51:39 16.8  2:42  410   30:44 10:15 1:47:27 
  375  39/47    270 Daniel Kessler          Chaska             MN  47 M   257 16:08  3:14  3:05  352   52:32 16.6  1:54  436   33:56 11:19 1:47:33 
  376  40/47    436 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  47 M   336 17:57  3:36  2:25  435   59:46 14.6  1:17  287   26:13  8:45 1:47:36 
  377  19/27    433 Kristen Purtell         Deephaven          MN  39 F   435 22:16  4:28  2:27  344   52:16 16.6  1:59  384   28:51  9:37 1:47:48 
  378  53/59    422 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  40 M   234 15:42  3:09  3:48  299   49:39 17.5  7:05  426   32:22 10:48 1:48:34 
  379  14/19    424 Steve Pinick            Chanhassen         MN  55 M   249 16:00  3:12  5:07  365   53:07 16.4  2:05  424   32:19 10:47 1:48:35 
  380  20/27    505 Lisen Stoa              Minneapolis        MN  38 F   141 14:10  2:50  3:58  407   56:52 15.3  2:04  417   31:34 10:32 1:48:37 
  381  21/27    177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  39 F   366 18:55  3:47  4:28  368   53:29 16.3  1:26  406   30:23 10:08 1:48:39 
  382  20/26    410 Michele Pasko           Minnetonka         MN  46 F   389 19:42  3:57  4:13  319   51:05 17.0  3:11  409   30:36 10:12 1:48:44 
  383  41/47    191 Kevin Gust              Burnsville         MN  48 M   462 27:21  5:29  3:43  231   47:12 18.4  1:25  390   29:13  9:45 1:48:52 
  384  12/16     32 Emili Ballweg           Minneapolis        MN  28 F   396 19:58  4:00  2:47  334   51:49 16.8  1:49  429   32:35 10:52 1:48:57 
  385  42/47    613 John Zattoni            Eden Prairie       MN  46 M   464 27:30  5:30  2:31  243   47:33 18.3  1:25  405   30:22 10:08 1:49:19 
  386  17/21    568 Abby Wallin             Deephaven          MN  32 F   427 21:45  4:21  3:19  396   55:24 15.7  0:55  364   28:13  9:25 1:49:34 
  387  15/19    425 David Piper             Minneapolis        MN  58 M   360 18:39  3:44  4:43  423   58:13 14.9  1:10  317   26:58  9:00 1:49:42 
  388  13/16    260 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62 M   184 15:00  3:00  2:56  386   54:11 16.1  3:26  439   34:12 11:24 1:49:43 
  389  22/27     13 Michelle Amelse         St. Louis Park     MN  39 F   335 17:57  3:36  4:07  424   58:23 14.9  2:23  321   27:00  9:00 1:49:47 
  390  39/47    303 Christy Lacourse        Deephaven          MN  41 F   446 22:55  4:35  5:06  389   54:25 16.0  2:25  226   25:00  8:20 1:49:50 
  391  39/44    559 Christopher Vogel       Chicago            IL  37 M   413 20:42  4:09  2:29  433   59:45 14.6  1:00  285   26:13  8:45 1:50:06 
  392  40/44    545 Federico Troiani        Plymouth           MN  38 M   381 19:25  3:53  4:27  399   55:32 15.7  2:02  385   28:52  9:38 1:50:16 
  393   1/4     167 Jordan Gill             Lakeville          MN  17 F   352 18:28  3:42  2:26  453 1:04:10 13.6  1:16  173   24:02  8:01 1:50:20 
  394   2/4     280 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  17 F   270 16:24  3:17  4:29  454 1:04:12 13.6  1:15  176   24:04  8:02 1:50:22 
  395  33/36    580 Tom Wentz               Burnsville         MN  54 M   350 18:24  3:41  3:10  357   52:47 16.5  1:56  440   34:27 11:29 1:50:41 
  396  40/47     51 Colene Blank            Saint Paul         MN  40 F   277 16:32  3:19  3:39  366   53:17 16.3  2:36  442   34:39 11:33 1:50:41 
  397  43/47    113 Jim Denn                Edina              MN  47 M   291 16:50  3:22  4:30  419   57:54 15.0  1:06  407   30:26 10:09 1:50:44 
  398  18/21    510 Elizabeth Storey        Minneapolis        MN  31 F   233 15:41  3:09  3:09  441 1:01:28 14.2  2:48  344   27:40  9:14 1:50:44 
  399  54/59    159 Brad Fritz              Eagan              MN  44 M   408 20:32  4:07  5:01  431   59:26 14.6  1:39  194   24:18  8:06 1:50:55 
  400  13/16    252 Katie Johnson           Minneapolis        MN  27 F   226 15:35  3:07  4:44  412   57:28 15.1  0:55  428   32:35 10:52 1:51:15 
  401  12/15    469 Justin Seurer           Minnetonka         MN  37 M   287 16:47  3:22  2:46  422   58:08 15.0  1:57  420   31:51 10:37 1:51:27 
  402  23/27    272 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  37 F   318 17:19  3:28  3:29  439 1:00:38 14.3  1:31  374   28:33  9:31 1:51:27 
  403  21/26    360 Carol Miles             Hartford           SD  47 F   285 16:43  3:21  3:22  457 1:04:26 13.5  1:47  237   25:18  8:26 1:51:34 
  404  22/26    343 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  45 F   387 19:39  3:56  3:46  415   57:39 15.1  1:06  396   29:37  9:53 1:51:46 
  405  24/27     61 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  37 F   384 19:32  3:55  5:24  437 1:00:04 14.5  1:04  261   25:46  8:36 1:51:49 
  406  14/16    356 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  26 F   430 21:55  4:23  3:21  373   53:33 16.2  1:17  419   31:51 10:37 1:51:56 
  407  41/47    548 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  43 F   438 22:26  4:30  5:30  355   52:38 16.5  1:54  397   29:45  9:55 1:52:11 
  408  42/47    490 Ann St. Clair           St. Louis Park     MN  43 F   355 18:30  3:42  4:54  438 1:00:10 14.5  1:05  350   27:46  9:16 1:52:23 
  409  55/59    604 Anton Woo               Minnetrista        MN  40 M   439 22:37  4:32  4:26  402   55:44 15.6  2:12  335   27:28  9:10 1:52:24 
  410  23/26    523 Maria Swenson           Orono              MN  47 F   392 19:49  3:58  3:33  400   55:39 15.6  2:00  416   31:31 10:31 1:52:31 
  411  56/59    234 Todd Jackson            Chanhassen         MN  42 M   461 26:36  5:20  3:56  374   53:39 16.2  1:05  345   27:42  9:14 1:52:55 
  412   1/5      96 Julie Courtney          Excelsior          MN  60 F   357 18:34  3:43  5:24  359   52:51 16.5  2:17  437   34:00 11:20 1:53:04 
  413   5/6     426 Angela Pitan            Pequot Lakes       MN  22 F   454 23:44  4:45  2:49  385   54:08 16.1  1:29  413   31:03 10:21 1:53:11 
  414  41/44    161 Andy Frost              Eden Prairie       MN  37 M   326 17:36  3:32  4:41  360   52:55 16.4  1:59  449   36:03 12:01 1:53:13 
  415  44/47    208 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47 M   463 27:22  5:29  2:42  384   54:07 16.1  2:14  311   26:53  8:58 1:53:14 
  416  43/47    471 Noelle Sheehan          Eden Prairie       MN  44 F   434 22:13  4:27  4:31  405   56:19 15.4  1:51  371   28:28  9:30 1:53:20 
  417  19/21    274 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  31 F   452 23:36  4:44  3:43  425   58:25 14.9  1:08  305   26:39  8:53 1:53:29 
  418  13/15    313 Bruce Leach             Excelsior          MN  47 M   379 19:22  3:53  3:00  430   59:25 14.6  0:50  414   31:07 10:23 1:53:42 
  419  42/44    261 Akshay Kaura            Eden Prairie       MN  38 M   372 19:05  3:49  4:25  336   52:02 16.7  2:00  451   36:30 12:10 1:54:00 
  420  34/36    196 Dan Halpern             St. Louis Park     MN  51 M   330 17:49  3:34  6:08  436 1:00:01 14.5  2:06  357   27:58  9:20 1:54:01 
  421  35/36     27 Bill Baker              Minnetonka         MN  53 M   448 23:20  4:40  5:00  377   53:42 16.2  3:52  365   28:18  9:26 1:54:10 
  422  44/47    157 Amy Freed               Excelsior          MN  42 F   316 17:17  3:28  6:04  456 1:04:24 13.5  1:50  238   25:18  8:26 1:54:52 
  423  14/15    248 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  44 M   340 18:01  3:37  3:21  248   47:39 18.3  2:32  466   43:24 14:28 1:54:55 
  424  43/44    450 Colin Rooney            Edina              MN  37 M   420 21:18  4:16  6:13  408   56:56 15.3  3:53  322   27:03  9:01 1:55:20 
  425  16/19    551 Carl Tuura              Plymouth           MN  57 M   378 19:20  3:52  3:47  411   57:27 15.1  2:26  427   32:24 10:48 1:55:22 
  426   5/8     233 Daphne Immele           Minneapolis        MN  50 F   418 21:03  4:13  3:35  410   57:22 15.2  2:42  411   30:50 10:17 1:55:31 
  427   3/4      11 Sarah Alexander         Shorewood          MN  18 F   157 14:29  2:54  3:12  466 1:11:01 12.3  0:40  288   26:15  8:45 1:55:35 
  428   6/8     123 Carol Donen             Chaanhassen        MN  52 F   432 22:01  4:25  4:33  432   59:40 14.6  0:59  373   28:31  9:31 1:55:42 
  429  45/47     29 Pete Baker              Chanhassen         MN  47 M   442 22:47  4:34  3:48  390   54:41 15.9  1:49  430   32:44 10:55 1:55:48 
  430   2/5     605 Jean Wood               Excelsior          MN  62 F   367 18:57  3:48  3:31  376   53:41 16.2  1:48  457   38:19 12:47 1:56:14 
  431  14/16    524 Mike Tenney             Excelsior          MN  67 M   295 16:56  3:24  4:50  381   53:51 16.2  3:02  454   37:42 12:34 1:56:20 
  432  24/26    385 Jennifer Ness           Wayzata            MN  45 F   402 20:14  4:03  2:11  418   57:50 15.0  1:49  441   34:33 11:31 1:56:36 
  433  44/44    350 Justin McHugh           Wayzata            MN  39 M   222 15:29  3:06 18:57  260   48:13 18.0  6:37  346   27:42  9:14 1:56:56 
  434  15/16    570 Peter Walman            Minneapolis        MN  70 M   313 17:12  3:27  4:12  417   57:47 15.1  1:51  448   36:02 12:01 1:57:02 
  435  20/21    295 Kate Krejci             Deephaven          MN  31 F   426 21:40  4:20  3:29  440 1:00:43 14.3  1:46  408   30:30 10:10 1:58:06 
  436  45/47    603 Angela Woo              Minnetrista        MN  42 F   406 20:23  4:05  3:28  451 1:03:54 13.6  0:59  395   29:31  9:51 1:58:12 
  437  25/27    245 Nancy Jerdee            Excelsior          MN  38 F   344 18:05  3:37  3:11  414   57:31 15.1  1:30  455   38:00 12:40 1:58:15 
  438  15/15     64 Narvel Brooks           Waconia            MN  60 M   443 22:49  4:34  2:58  337   52:03 16.7  2:33  456   38:08 12:43 1:58:28 
  439  36/36    106 Kevin Dana              Chaska             MN  50 M   302 17:05  3:25  7:36  404   56:16 15.5  2:48  444   34:58 11:40 1:58:41 
  440  57/59    602 Alex Woo                Lexington          KY  43 M   450 23:30  4:42  3:39  397   55:28 15.7  2:24  438   34:09 11:23 1:59:08 
  441  15/16    423 Brie Pileggi            Minnetonka         MN  28 F   428 21:51  4:23  3:43  394   55:06 15.8  3:06  450   36:11 12:04 1:59:55 
  442  58/59     84 Stephen Charbonnet      Shorewood          MN  43 M   465 27:47  5:34  5:16  398   55:30 15.7  3:01  369   28:23  9:28 1:59:56 
  443   7/8     119 Janice Dimond           Excelsior          MN  52 F   407 20:31  4:07  6:09  413   57:30 15.1  2:17  445   35:09 11:43 2:01:34 
  444   4/4     298 Alex Kubitz             Wayzata            MN  13 F   351 18:27  3:42  5:08  463 1:06:11 13.1  1:41  404   30:22 10:08 2:01:47 
  445  59/59    416 Jeff Peters             Excelsior          MN  44 M   440 22:41  4:33  4:31  461 1:05:45 13.2  1:13  347   27:43  9:15 2:01:51 
  446   8/8     145 Barb Falzone            St. Louis Park     MN  51 F   304 17:06  3:26  5:40  465 1:08:24 12.7  2:02  380   28:43  9:35 2:01:53 
  447  46/47    117 Jennifer Dietz          Owatonna           MN  41 F   459 26:11  5:15  3:15  420   57:57 15.0  2:39  421   31:59 10:40 2:01:59 
  448  26/27    327 Maria Loucks            Edina              MN  38 F   421 21:18  4:16  4:24  452 1:03:55 13.6  2:24  401   30:05 10:02 2:02:02 
  449  17/19    130 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  55 M   436 22:17  4:28  4:16  434   59:45 14.6  3:24  431   32:51 10:57 2:02:32 
  450   6/6     561 Allison Vos             Golden Valley      MN  21 F   361 18:41  3:45  4:02  447 1:02:59 13.8  2:10  447   35:26 11:49 2:03:15 
  451  27/27    615 Kristin Ziegler         Minneapolos        MN  39 F   453 23:43  4:45  4:36  429   59:15 14.7  2:39  432   33:31 11:11 2:03:42 
  452  16/16    100 Lyle Crider             Shakopee           MN  69 M   455 23:55  4:47  5:22  449 1:03:06 13.8  1:11  412   30:56 10:19 2:04:29 
  453  46/47    503 Martin Stillman         St. Louis Park     MN  46 M   441 22:42  4:33  6:17  442 1:02:12 14.0  1:57  425   32:21 10:47 2:05:27 
  454  18/19    218 Bob Hollway             St Louis Park      MN  55 M   458 24:50  4:58  3:40  427   58:39 14.8  2:08  453   37:26 12:29 2:06:42 
  455  16/16    283 Sarah Kneller           Minneapolis        MN  27 F   409 20:32  4:07  2:14  450 1:03:18 13.7  1:06  461   39:38 13:13 2:06:46 
  456   3/5     478 Mary Beth Simpson       Chanhassen         MN  63 F   447 23:05  4:37  4:42  448 1:03:01 13.8  2:18  434   33:50 11:17 2:06:54 
  457  25/25    569 Matthew Wallin          Deephaven          MN  32 M   457 24:44  4:57  3:08  458 1:04:30 13.5  0:59  443   34:49 11:37 2:08:09 
  458   2/2     407 Nina Page               Minneapolis        MN  44 F   401 20:10  4:02  3:33  443 1:02:19 14.0  2:58  463   40:03 13:21 2:09:01 
  459   4/5     533 Carrie Tietz            Excelsior          MN  62 F   395 19:57  4:00  5:05  445 1:02:55 13.8  4:04  459   38:21 12:47 2:10:20 
  460   5/5     391 Patti Oakes             Minneapolis        MN  60 F   397 19:59  4:00  5:08  444 1:02:51 13.8  4:05  458   38:19 12:47 2:10:21 
  461  47/47    562 James Vos               Golden Valley      MN  49 M    66 12:52  2:35 17:45  446 1:02:57 13.8  2:12  446   35:25 11:49 2:11:09 
  462  47/47    516 Rachel Sutherlin        Minnetonka         MN  42 F   425 21:32  4:19  6:11  459 1:04:42 13.4  3:11  452   37:10 12:24 2:12:44 
  463  19/19     18 Mark Anderson           Excelsior          MN  56 M   398 20:07  4:02  5:57  455 1:04:15 13.5  4:04  460   38:57 12:59 2:13:18 
  464  25/26    455 Laura Ryan              St Louis Park      MN  47 F   415 20:46  4:10  5:29  460 1:04:45 13.4  2:44  462   39:47 13:16 2:13:30 
  465  21/21    131 Sophie Duran            St Louis Park      MN  30 F   460 26:22  5:17  4:06  464 1:07:28 12.9  2:03  464   40:08 13:23 2:20:05 
  466  26/26    341 Johanna Marquardt       Victoria           MN  46 F   466 28:25  5:41  5:21  462 1:05:51 13.2  1:40  465   41:07 13:43 2:22:22 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  624 Moore Boys                                       1 14:31  2:55  1:26    1 1:10:19 12.4  1:41    1   25:09  8:23 1:53:05 
           Dave Moore , Joe Moore , Peter Moore                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  618 Fairfield Power                                  1 17:33  3:31  1:02    2   47:03 18.5  0:31    4   26:38  8:53 1:32:45 
           Christine Cutting , Carly Weaver , Laura Fritz         
    2  619 Hot Teachers                                     5 22:26  4:30  1:18    3   47:05 18.5  0:33    1   23:43  7:55 1:35:02 
           Lisa Thornton , Gillian Sawtell , Jacqui Vainik        
    3  622 Just Tri It                                      4 20:27  4:06  1:02    4   48:07 18.1  0:34    5   28:11  9:24 1:38:20 
           Anna Nystuen , Tyssa Erickson , Ellen Nystuen          
    4  628 Third Degree                                     6 23:12  4:39  1:02    5   49:28 17.6  0:34    2   25:02  8:21 1:39:15 
           Robbie Bray , Sarah Kolar , Jen Goldsmith              
    5  623 McCarthy Girls                                   3 18:17  3:40  1:49    6   54:56 15.8  0:32    3   25:10  8:24 1:40:42 
           Marin McCarthy , Diane McCarthy , Meade McCarthy       
    6  620 Jilty's Tri for Life                             2 18:09  3:38  0:45    1   45:22 19.2  1:25    6   48:44 16:15 1:54:23 
           Gen McJilton , Pauline McJilton , Kathleen Pengelly    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  626 Soylent Green                                    2 12:13  2:27  0:58    1   41:52 20.8  0:28    2   22:31  7:31 1:18:00 
           Amy Gammill , Rob Hutter , Rich Gammill                
    2  617 Balding Men,Younger Woman                        3 12:19  2:28  0:38    3   44:36 19.5  0:44    4   27:12  9:04 1:25:27 
           Jessica Lee , Jonathon ( Johnson , Henry (joe Henk     
    3  625 Orange crush                                     1 11:35  2:19  1:02    5   51:38 16.8  0:45    1   21:20  7:07 1:26:18 
           Ben Chastek , Paul Buzinec , Leigh Borton              
    4  629 two guys and a chica                             5 21:38  4:20  0:51    2   43:46 19.9  0:23    3   25:31  8:31 1:32:07 
           Christophe Erickson , Paul Lundberg , Kristine Erickso 
    5  627 TEAM LEGENDARY                                   4 20:08  4:02  0:54    4   46:58 18.5  0:35    5   27:12  9:04 1:35:45 
           Amanda Ward , Jeff Richtman , Emma Richtman            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 312 Brianna Lavelle         Chaska             MN  14 F      2 11:19  2:16  1:23    1   48:36 17.9  0:52                            
 598 Vicki Windfeldt         Eden Prairie       MN  59 F      6 27:22  5:29  6:13    2 1:22:41 10.5  2:44                            
 279 Anton Knack             Prior Lake         MN  19 M      1 10:55  2:11  1:55                                                    
 502 Eric Stevenson          Hopkins            MN  31 M      5 23:18  4:40 11:29                                                    
 621 Peggy Anderson          Chanhassen         MN  53 F      3 15:00  3:00 20:57                                                    
   6 Matthew Abroe           Edina              MN  37 M      4 16:08  3:14                                                          
 116 Ted Dickey              Chask,a            MN  56 M      7 33:54  6:47                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  187 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35    6 10:44  2:09  1:00    3   35:53 24.2  0:52    1   16:28  5:30 1:04:56 
    2  329 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37    1  9:51  1:59  0:49    8   36:36 23.8  0:44    3   17:41  5:54 1:05:39 
    3  237 Sam Janicki             Vadnais Heights    MN  26    8 11:02  2:13  0:59    2   35:46 24.3  0:33    5   17:59  6:00 1:06:17 
    4  462 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  53    7 10:47  2:10  1:17    1   35:28 24.5  0:40    6   18:33  6:11 1:06:43 
    5  460 John Schelp             Maple Grove        MN  40    2 10:23  2:05  1:00    7   36:14 24.0  0:57    9   19:04  6:22 1:07:35 
    6  182 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  45    3 10:24  2:05  1:13    4   36:08 24.1  1:02    8   19:00  6:20 1:07:45 
    7   68 Mike Buenting           Chanhassen         MN  37   10 12:47  2:34  1:37    5   36:09 24.1  0:33    2   16:57  5:39 1:08:01 
    8  133 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  43    4 10:33  2:07  1:59   10   37:51 23.0  1:09    7   18:33  6:11 1:10:02 
    9  107 Michael Danielson       Tonka Bay          MN  48    9 11:09  2:14  1:35   11   38:42 22.5  1:08    4   17:47  5:56 1:10:18 
   10  162 Chris Frykman           Minneapolis        MN  35   11 13:00  2:36  1:27    6   36:11 24.0  0:38   10   19:56  6:39 1:11:10 
   11  221 Brian Holthus           Vadnais Heights    MN  54    5 10:35  2:07  1:20    9   37:18 23.3  1:34   11   21:27  7:09 1:12:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  610 Cathy Yndestad          Rosemont           MN  33    1 10:22  2:05  1:11    1   38:47 22.4  0:33    1   19:21  6:27 1:10:11 
    2  506 Nordica Stocker         Minneapolis        MN  26    4 11:22  2:17  1:03    4   39:52 21.8  0:53    6   20:50  6:57 1:13:57 
    3  589 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  34    2 11:15  2:15  1:21    5   40:02 21.7  0:51    5   20:33  6:51 1:14:00 
    4  189 Jan Guenther            Mound              MN  53    5 12:29  2:30  1:23    3   39:43 21.9  1:05    3   19:41  6:34 1:14:19 
    5  520 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  45    6 13:22  2:41  1:25    2   38:51 22.4  1:01    4   19:49  6:37 1:14:26 
    6  485 Ann Snuggerud           Chaska             MN  44    3 11:17  2:16  1:22    7   42:22 20.5  0:58    2   19:30  6:30 1:15:27 
    7  387 Jen Neuman              Ramsey             MN  42    7 13:50  2:46  1:16    6   40:57 21.2  1:09    7   21:07  7:03 1:18:18 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  528 Chad Thompson           Victoria           MN  42    1 13:07  2:38  2:01    1   37:20 23.3  0:53    3   22:52  7:38 1:16:10 
    2  491 Josh Stahl              Minnetonka         MN  43    4 13:55  2:47  1:28    2   39:52 21.8  0:53    4   23:43  7:55 1:19:49 
    3  352 Steven McPherson        Richfield          MN  38    6 14:22  2:53  1:11    3   41:36 20.9  1:08    2   21:46  7:16 1:20:01 
    4  575 Seth Warren             Plymouth           MN  25    3 13:20  2:40  1:59    4   44:18 19.6  1:24    1   21:27  7:09 1:22:26 
    5  560 Richard Von Lehe        Champlin           MN  41    2 13:10  2:38  1:23    5   44:25 19.6  0:56    5   25:26  8:29 1:25:18 
    6  442 Chris Ries              Minneapolis        MN  32    5 14:05  2:49  2:57    7   45:07 19.3  2:07    7   27:45  9:15 1:31:59 
    7  538 Joe Toth                Mound              MN  40   10 16:38  3:20  2:08    6   44:48 19.4  1:58    8   27:57  9:19 1:33:27 
    8  132 Bob Eastman             Orono              MN  46    8 15:19  3:04  2:40   11   52:09 16.7  2:13    6   26:03  8:41 1:38:23 
    9  125 Steve Donen             Chanhassen         MN  54   13 19:05  3:49  2:10    9   51:29 16.9  0:44   10   28:35  9:32 1:42:01 
   10  496 Devin Stefonowicz       Thompson           ND  42    9 16:03  3:13  2:54   12   53:07 16.4  2:29    9   28:19  9:27 1:42:49 
   11  337 Monty Maitland          Mound              MN  39    7 14:32  2:55  2:59   13   53:48 16.2  1:45   13   32:10 10:44 1:45:12 
   12  469 Justin Seurer           Minnetonka         MN  37   11 16:47  3:22  2:46   14   58:08 15.0  1:57   12   31:51 10:37 1:51:27 
   13  313 Bruce Leach             Excelsior          MN  47   14 19:22  3:53  3:00   15   59:25 14.6  0:50   11   31:07 10:23 1:53:42 
   14  248 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  44   12 18:01  3:37  3:21    8   47:39 18.3  2:32   15   43:24 14:28 1:54:55 
   15   64 Narvel Brooks           Waconia            MN  60   15 22:49  4:34  2:58   10   52:03 16.7  2:33   14   38:08 12:43 1:58:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  566 Emily Waitz             Hopkins            MN  35    1 17:04  3:25  2:22    1   52:39 16.5  1:13    1   26:23  8:48 1:39:39 
    2  407 Nina Page               Minneapolis        MN  44    2 20:10  4:02  3:33    2 1:02:19 14.0  2:58    2   40:03 13:21 2:09:01 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Zach Wood               Hopkins            MN  27 M    9:34  1:55 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M    9:51  1:59 
    3 Kurt Becker             Afton              MN  45 M   10:10  2:02 
    4 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  45 F   10:22  2:05 
    5 Cathy Yndestad          Rosemont           MN  33 F   10:22  2:05 
    6 John Schelp             Maple Grove        MN  40 M   10:23  2:05 
    7 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  45 M   10:24  2:05 
    8 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  20 F   10:25  2:05 
    9 Preston Youngdahl       Wayzata            MN  22 M   10:26  2:06 
   10 Tyler Schmidt           Hopkins            MN  26 M   10:30  2:06 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  53 M   35:28 24.5 
    2 Sam Janicki             Vadnais Heights    MN  26 M   35:46 24.3 
    3 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M   35:53 24.2 
    4 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  45 M   36:08 24.1 
    5 Mike Buenting           Chanhassen         MN  37 M   36:09 24.1 
    6 Chris Frykman           Minneapolis        MN  35 M   36:11 24.0 
    7 John Schelp             Maple Grove        MN  40 M   36:14 24.0 
    8 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  33 M   36:22 23.9 
    9 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M   36:36 23.8 
   10 Preston Youngdahl       Wayzata            MN  22 M   36:53 23.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M   16:28  5:30 
    2 Mike Buenting           Chanhassen         MN  37 M   16:57  5:39 
    3 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  33 M   17:11  5:44 
    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  37 M   17:41  5:54 
    5 Michael Danielson       Tonka Bay          MN  48 M   17:47  5:56 
    6 Sam Janicki             Vadnais Heights    MN  26 M   17:59  6:00 
    7 Robert Brown            Hopkins            MN  37 M   18:18  6:06 
    8 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  53 M   18:33  6:11 
    9 Andrew Eichelman        Greenwood          MN  43 M   18:33  6:11 
   10 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  37 M   18:36  6:12 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32    6 10:34  2:07  0:57    3   37:04 23.5  1:02    4   18:42  6:14 1:08:16 
    2  586 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  33   36 12:42  2:33  1:11    1   36:22 23.9  1:09    1   17:11  5:44 1:08:34 
    3  612 Preston Youngdahl       Wayzata            MN  22    3 10:26  2:06  1:51    2   36:53 23.6  0:49   14   19:41  6:34 1:09:39 
    4   66 Robert Brown            Hopkins            MN  37   20 11:37  2:20  1:09   12   38:04 22.9  0:41    2   18:18  6:06 1:09:46 
    5   37 Kurt Becker             Afton              MN  45    2 10:10  2:02  1:17   14   38:06 22.8  0:42   26   20:21  6:47 1:10:35 
    6  592 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  38   25 12:05  2:25  1:10    8   37:44 23.1  0:39   10   19:20  6:27 1:10:57 
    7  371 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  37   55 13:29  2:42  0:57    4   37:23 23.3  0:54    3   18:36  6:12 1:11:18 
    8   10 Jack Alexander          San Antonio        TX  57   26 12:10  2:26  1:00   15   38:09 22.8  0:50   13   19:41  6:34 1:11:48 
    9  396 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33   17 11:26  2:18  1:35   19   38:51 22.4  0:39   12   19:28  6:30 1:11:57 
   10  399 Kevin Olson             Orono              MN  53   12 11:13  2:15  1:06    6   37:28 23.2  0:41   53   21:46  7:16 1:12:14 
   11  488 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41   10 11:09  2:14  1:40   18   38:45 22.5  1:04   15   19:44  6:35 1:12:21 
   12  381 Kevin Nelson            St Paul            MN  41   50 13:21  2:41  1:11    7   37:42 23.1  1:03    8   19:15  6:25 1:12:31 
   13  556 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50   57 13:31  2:43  1:58    5   37:25 23.3  0:48    6   18:58  6:20 1:12:38 
   14  181 Nick Greb               Windsor Heights    IA  30   24 12:00  2:24  1:18   17   38:35 22.5  0:48   21   20:06  6:42 1:12:45 
   15   54 Douglas Boehme          Woodbury           MN  46   22 11:43  2:21  1:37   16   38:11 22.8  0:45   28   20:31  6:51 1:12:45 
   16  444 Micah Roberts           Eden Prairie       MN  37    7 10:52  2:11  1:31   10   37:56 22.9  1:00   44   21:29  7:10 1:12:46 
   17   38 Scott Beesley           St. Paul           MN  34   31 12:26  2:30  1:18   21   39:15 22.2  0:53    5   18:56  6:19 1:12:47 
   18  173 Dave Goldberg           Excelsior          MN  51   14 11:14  2:15  1:22   33   40:19 21.6  0:44   20   20:03  6:41 1:13:41 
   19  311 Brian Lavelle           Chaska             MN  50   21 11:39  2:20  1:21   31   39:52 21.8  0:46   27   20:27  6:49 1:14:03 
   20   50 Mike Blair              Prior Lake         MN  42   44 13:13  2:39  1:32   11   38:01 22.9  0:47   29   20:33  6:51 1:14:04 
   21   26 Omar Awad               Shoreview          MN  43    5 10:30  2:06  1:37   45   41:17 21.1  1:06   16   19:48  6:36 1:14:16 
   22  492 Tim Staloch             Minneapolis        MN  31   43 13:04  2:37  1:31   27   39:42 21.9  1:00    9   19:19  6:27 1:14:34 
   23  606 Zach Wood               Hopkins            MN  27    1  9:34  1:55  2:02   60   42:01 20.7  0:46   23   20:15  6:45 1:14:36 
   24  281 David Knack             Prior Lake         MN  49   29 12:16  2:28  1:44   29   39:47 21.9  0:41   22   20:12  6:44 1:14:38 
   25  150 Skip Fitting            Buffalo            MN  57   77 13:54  2:47  1:24   28   39:43 21.9  0:53   25   20:20  6:47 1:16:13 
   26  497 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  46   91 14:16  2:52  1:29    9   37:52 23.0  1:25   41   21:20  7:07 1:16:21 
   27  346 Pearce McCarty          Chanhassen         MN  42   92 14:17  2:52  1:57   13   38:05 22.8  1:07   43   21:24  7:08 1:16:49 
   28  102 Bill Currie             Chanhassen         MN  42   11 11:11  2:15  1:46   22   39:16 22.2  0:41  117   24:05  8:02 1:16:57 
   29  527 Shawn Thomas            Eden Prairie       MN  39   69 13:45  2:45  1:49   37   40:49 21.3  0:58   17   19:52  6:38 1:17:12 
   30  184 Dan Greer               Spring Park        MN  26   76 13:54  2:47  1:34   20   38:53 22.4  0:47   60   22:07  7:23 1:17:13 
   31  473 Eric Showers            Minnetonka         MN  49   40 13:01  2:37  1:39   32   40:19 21.6  0:46   52   21:46  7:16 1:17:28 
   32  543 John Trettel            Excelsior          MN  53   74 13:52  2:47  2:05   66   42:10 20.6  0:45    7   19:03  6:21 1:17:53 
   33  525 Andrew Tewksbury        St Louis Park      MN  28   93 14:17  2:52  1:30   46   41:25 21.0  0:54   18   19:58  6:40 1:18:03 
   34  376 Paul Mullaney           Chanhassen         MN  51   16 11:25  2:17  2:03   44   41:14 21.1  1:03   67   22:22  7:28 1:18:05 
   35  574 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   67 13:41  2:45  1:18   65   42:09 20.6  1:00   31   20:39  6:53 1:18:45 
   36  550 Thorn Turner            Shorewood          MN  49   15 11:19  2:16  1:56   91   43:31 20.0  0:59   38   21:02  7:01 1:18:46 
   37  541 Nick Traxler            Deephaven          MN  17   64 13:38  2:44  1:07   96   43:39 19.9  1:06   11   19:24  6:28 1:18:52 
   38  539 Paul Traczyk            Shoreview          MN  42   63 13:37  2:44  1:46   36   40:44 21.4  0:54   57   21:53  7:18 1:18:53 
   39  428 Stan Pohmer             St. Louis Park     MN  33   70 13:46  2:46  1:57   63   42:08 20.6  1:05   19   20:03  6:41 1:18:57 
   40  464 Tyler Schmidt           Hopkins            MN  26    4 10:30  2:06  2:01   69   42:33 20.4  1:34   71   22:32  7:31 1:19:08 
   41  156 Greg Franzen            Plymouth           MN  57   34 12:31  2:31  1:46   64   42:08 20.6  1:05   54   21:51  7:17 1:19:20 
   42  567 Tim J Walker            Minnetonka         MN  45   73 13:49  2:46  2:00   23   39:22 22.1  0:45  106   23:33  7:51 1:19:27 
   43  325 David Liske             Saint Louis Park   MN  40  106 14:47  2:58  1:42   35   40:30 21.5  0:54   50   21:40  7:14 1:19:30 
   44  257 Marc Justinak           Excelsior          MN  43  129 15:16  3:04  1:26   24   39:29 22.0  1:05   66   22:18  7:26 1:19:31 
   45   59 Doug Bolster            Eden Prairie       MN  39   32 12:28  2:30  2:26   95   43:36 20.0  0:57   24   20:18  6:46 1:19:43 
   46  169 Paul Glade              Cedar Falls        IA  57  114 15:01  3:01  1:11   48   41:33 20.9  1:04   40   21:12  7:04 1:20:00 
   47  207 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38   41 13:04  2:37  2:02   43   41:13 21.1  0:59   81   22:49  7:37 1:20:06 
   48  264 Edward Kelly            Saint Paul         MN  47   39 12:57  2:36  3:03   34   40:22 21.6  0:44   89   23:04  7:42 1:20:08 
   49   48 John Bird               Chanhassen         MN  50   27 12:13  2:27  2:01   61   42:05 20.7  1:10   77   22:42  7:34 1:20:09 
   50   34 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54  109 14:59  3:00  1:41   25   39:35 22.0  2:50   39   21:11  7:04 1:20:13 
   51   24 Mark Augdahl            Chaska             MN  46   51 13:21  2:41  2:02   76   42:58 20.2  1:06   34   20:53  6:58 1:20:19 
   52  318 Andy Leier              Shakopee           MN  46  117 15:04  3:01  2:09   58   41:57 20.7  1:05   33   20:50  6:57 1:21:04 
   53  616 Aaron Zinter            Saint Louis Park   MN  35  127 15:13  3:03  1:44   54   41:49 20.8  0:53   46   21:32  7:11 1:21:10 
   54  509 Dan Stone               Maple Grove        MN  54  108 14:56  3:00  1:46   26   39:35 22.0  3:26   49   21:38  7:13 1:21:18 
   55  585 John Weum               Eden Prairie       MN  51    9 11:08  2:14  1:34   84   43:12 20.1  1:17  124   24:12  8:04 1:21:21 
   56   12 Mark Ambrosen           Excelsior          MN  58   80 14:00  2:48  2:07   49   41:34 20.9  1:07   74   22:38  7:33 1:21:23 
   57  590 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  37   54 13:28  2:42  1:52   39   40:51 21.3  1:06  122   24:09  8:03 1:21:24 
   58  474 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  50  144 15:47  3:10  3:16   40   40:54 21.3  0:44   35   20:57  6:59 1:21:36 
   59  440 Bob Revoir              Plymouth           MN  48  119 15:06  3:02  2:08   67   42:17 20.6  1:01   45   21:30  7:10 1:22:01 
   60  114 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  17   19 11:35  2:19  1:25  134   45:35 19.1  1:25   58   22:03  7:21 1:22:01 
   61   90 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51   49 13:20  2:40  2:28   56   41:54 20.8  1:19   93   23:10  7:44 1:22:09 
   62  152 Bryan Flood             Richfield          MN  25  121 15:09  3:02  1:52   87   43:16 20.1  1:05   37   20:58  7:00 1:22:18 
   63  307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57   52 13:25  2:41  2:32   59   41:58 20.7  1:33   84   22:53  7:38 1:22:20 
   64  358 Troy Meyer              Victoria           MN  46   97 14:27  2:54  2:12   55   41:49 20.8  1:07   85   22:54  7:38 1:22:26 
   65   57 Nate Boike              St. Louis Park     MN  39   78 13:55  2:47  1:38   38   40:49 21.3  1:02  155   25:14  8:25 1:22:36 
   66  164 Brett Furber            Minneapolis        MN  35   23 12:00  2:24  2:08   98   43:45 19.9  1:17  102   23:30  7:50 1:22:38 
   67  108 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  34  146 15:50  3:10  2:07   47   41:28 21.0  0:59   64   22:17  7:26 1:22:39 
   68  121 Jason Dohm              Milaca             MN  43   33 12:30  2:30  2:28   62   42:05 20.7  1:14  130   24:24  8:08 1:22:40 
   69   89 Bradley Close           Orono              MN  43  125 15:13  3:03  1:44   92   43:32 20.0  0:54   48   21:37  7:13 1:22:57 
   70  372 Brian Morrison          Coon Rapids        MN  38   13 11:13  2:15  2:11  145   46:03 18.9  1:04   86   22:54  7:38 1:23:24 
   71  204 Alan Haskins            Hugo               MN  36   75 13:53  2:47  1:45   83   43:12 20.1  1:22   97   23:20  7:47 1:23:30 
   72  611 Jack Youngberg          Eden Prairie       MN  41  104 14:42  2:57  2:07   86   43:15 20.1  1:06   68   22:25  7:29 1:23:33 
   73  324 Dave Link               Eden Prairie       MN  45   60 13:33  2:43  2:06   74   42:57 20.3  0:55  120   24:07  8:03 1:23:35 
   74   22 Greg Asplund            Excelsior          MN  40   58 13:32  2:43  2:25   90   43:30 20.0  1:57   62   22:14  7:25 1:23:35 
   75  326 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58  133 15:18  3:04  1:39   70   42:36 20.4  1:27   80   22:47  7:36 1:23:45 
   76   97 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50   71 13:47  2:46  2:12   53   41:49 20.8  2:17  113   23:52  7:58 1:23:55 
   77  315 David (morse Leavenwort Orono              MN  45   90 14:12  2:51  1:29  115   44:32 19.5  0:56   90   23:05  7:42 1:24:11 
   78  489 Robert Spencer          Minneapolis        MN  46   18 11:32  2:19  2:07  109   44:11 19.7  0:52  179   26:08  8:43 1:24:46 
   79  384 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45   87 14:10  2:50  2:00  106   43:56 19.8  1:54   82   22:50  7:37 1:24:48 
   80  195 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  39   53 13:27  2:42  3:33  127   45:07 19.3  1:11   47   21:35  7:12 1:24:50 
   81  526 Steve Theis             Deephaven          MN  52   68 13:45  2:45  2:09  104   43:54 19.8  1:22  111   23:49  7:57 1:24:56 
   82   45 Scott Berry             St. Louis Park     MN  34  103 14:39  2:56  2:14   85   43:14 20.1  0:54  121   24:09  8:03 1:25:07 
   83  595 Garrett Wilson          Edina              MN  41  123 15:10  3:02  2:14   57   41:55 20.8  1:09  145   24:47  8:16 1:25:13 
   84  457 Ken Saddler             Chanhassen         MN  47   79 13:57  2:48  2:28   75   42:57 20.3  1:23  144   24:47  8:16 1:25:29 
   85  201 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  50   84 14:03  2:49  2:39  118   44:36 19.5  1:50   70   22:31  7:31 1:25:37 
   86  199 Jonathan Hard           Mankato            MN  39   30 12:22  2:29  3:03  110   44:11 19.7  1:25  143   24:40  8:14 1:25:40 
   87  451 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  35   59 13:32  2:43  2:22  154   46:33 18.7  0:47   76   22:40  7:34 1:25:52 
   88   39 David Behrens           Hopkins            MN  34   47 13:16  2:40  2:16  148   46:10 18.8  0:50  101   23:27  7:49 1:25:58 
   89  211 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  35  115 15:04  3:01  2:49  133   45:31 19.1  1:24   42   21:21  7:07 1:26:07 
   90  320 Mike Lesage             Chanhassen         MN  42  206 18:01  3:37  1:58   73   42:41 20.4  1:06   69   22:26  7:29 1:26:10 
   91  408 Ryan Palmer             Chaska             MN  33   62 13:37  2:44  1:20  119   44:37 19.5  1:10  160   25:28  8:30 1:26:10 
   92  336 Matt Mahannah           Chanhassen         MN  39  150 15:54  3:11  2:53  142   45:47 19.0  1:15   36   20:58  7:00 1:26:46 
   93  365 Tommy Moe               Minnetrista        MN  37  175 16:47  3:22  3:24   82   43:11 20.1  0:39   87   22:55  7:39 1:26:56 
   94  139 Jay Erb                 Chanhassen         MN  45   81 14:00  2:48  2:37  114   44:29 19.6  0:59  152   25:05  8:22 1:27:08 
   95   94 Scott Coryell           St Paul            MN  58  138 15:33  3:07  2:38   71   42:37 20.4  2:20  116   24:02  8:01 1:27:08 
   96  465 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49  152 16:00  3:12  2:00   79   43:05 20.2  1:37  137   24:32  8:11 1:27:12 
   97  547 E.J. Tso                Minneapolis        MN  39  241 20:51  4:11  1:21   42   40:58 21.2  0:33  105   23:33  7:51 1:27:14 
   98  230 John Hughes             Long Lake          MN  43   98 14:28  2:54  2:34  129   45:11 19.3  1:41  100   23:24  7:48 1:27:16 
   99  588 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  42  128 15:14  3:03  3:35   77   43:03 20.2  1:14  127   24:16  8:06 1:27:20 
  100  349 Michael McCue           Saint Paul         MN  37  163 16:11  3:15  1:51  101   43:50 19.8  1:17  125   24:14  8:05 1:27:21 
  101  449 Reid Romer              Robbinsdale        MN  28   48 13:18  2:40  1:52  173   47:33 18.3  1:25   99   23:23  7:48 1:27:29 
  102  192 Marcus Gustafson        Edina              MN  60   95 14:20  2:52  1:42   51   41:43 20.9  1:58  219   27:49  9:17 1:27:30 
  103   14 Tom Amundson            Minneapolis        MN  61  113 15:01  3:01  1:53  124   44:50 19.4  1:13  139   24:37  8:13 1:27:32 
  104  205 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  33  168 16:21  3:17  3:02   30   39:47 21.9  1:17  207   27:18  9:06 1:27:43 
  105   31 Beau Ballin             Deephaven          MN  36   83 14:03  2:49  2:03  166   47:08 18.5  1:02  104   23:31  7:51 1:27:45 
  106   63 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29  190 17:13  3:27  2:21   72   42:39 20.4  1:06  135   24:29  8:10 1:27:47 
  107  179 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38  116 15:04  3:01  2:44  113   44:20 19.6  1:45  126   24:14  8:05 1:28:05 
  108  328 Matthew Loucks          Edina              MN  38  183 17:06  3:26  2:40   99   43:47 19.9  1:51   79   22:45  7:35 1:28:07 
  109  275 Nicholas Kish           Edina              MN  27   46 13:14  2:39  3:29  195   49:02 17.7  1:45   32   20:42  6:54 1:28:11 
  110  258 Vince Justinak          Blaine             MN  54  167 16:18  3:16  2:45   50   41:37 20.9  1:27  185   26:16  8:46 1:28:20 
  111  398 Erik Olson              Shakopee           MN  40  157 16:05  3:13  2:01   97   43:41 19.9  1:58  141   24:38  8:13 1:28:22 
  112  532 William Thweatt         Lakeville          MN  61   82 14:01  2:49  2:27  112   44:17 19.6  1:51  172   25:54  8:38 1:28:29 
  113  178 Eric Goullaud           Plymouth           MN  67   96 14:26  2:54  2:00  117   44:33 19.5  1:30  180   26:08  8:43 1:28:36 
  114  554 Frederic Vereecken      Minnetonka         MN  42  171 16:27  3:18  1:24  185   48:20 18.0  0:51   51   21:44  7:15 1:28:44 
  115  576 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  43  130 15:17  3:04  2:02  135   45:37 19.1  1:08  147   24:55  8:19 1:28:57 
  116  165 James Gaul              Bloomington        MN  40  122 15:09  3:02  3:13  187   48:23 18.0  1:37   30   20:38  6:53 1:28:58 
  117  572 Steve Wander            Minnetonka         MN  44  147 15:51  3:11  2:03  108   44:08 19.7  1:57  151   25:04  8:22 1:29:02 
  118  334 Timothy Magnusson       Minnetonka         MN  40  223 19:23  3:53  2:25  103   43:51 19.8  1:14   61   22:13  7:25 1:29:05 
  119  472 Scott Shepard           Minnetonka         MN  47  162 16:11  3:15  2:32  126   45:07 19.3  1:36  110   23:48  7:56 1:29:12 
  120  514 Nick Summers            Mound              MN  44  105 14:42  2:57  1:53  137   45:39 19.1  1:20  169   25:47  8:36 1:29:19 
  121  128 Curt Dubbeldee          St Louis Park      MN  29  100 14:30  2:54  2:25  130   45:14 19.2  1:42  165   25:34  8:32 1:29:23 
  122  180 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41  161 16:10  3:14  2:05  111   44:13 19.7  1:22  162   25:34  8:32 1:29:23 
  123  151 John Flaa               Plymouth           MN  50   88 14:10  2:50  2:14  183   48:15 18.0  1:28   96   23:18  7:46 1:29:24 
  124  482 Jason Smith             Roseville          MN  37   35 12:41  2:33  2:34  191   48:40 17.9  0:54  142   24:38  8:13 1:29:26 
  125  301 Randy Kurth             Wayzata            MN  42  149 15:53  3:11  2:20  176   47:36 18.3  1:43   59   22:07  7:23 1:29:36 
  126  322 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  26  188 17:12  3:27  2:15  156   46:47 18.6  1:13   63   22:15  7:25 1:29:40 
  127  212 Randy Herman            Excelsior          MN  53  170 16:26  3:18  2:53  153   46:30 18.7  1:22   73   22:36  7:32 1:29:45 
  128  340 Bob Marchetti           Champlin           MN  54   85 14:04  2:49  2:34  116   44:32 19.5  2:12  190   26:27  8:49 1:29:48 
  129  412 Erik Paulsen            Excelsior          MN  42  244 21:19  4:16  2:51   41   40:55 21.3  1:46   95   23:13  7:45 1:30:01 
  130  265 Curtis Kenkel           Saint Paul         MN  43  213 18:33  3:43  1:42  128   45:11 19.3  1:12  103   23:30  7:50 1:30:05 
  131  330 Dick Lowry              North Mankato      MN  55   86 14:07  2:50  1:58  143   45:54 19.0  1:32  196   26:42  8:54 1:30:10 
  132  174 Jason Good              Victoria           MN  42  186 17:09  3:26  1:52  121   44:42 19.5  1:34  149   24:58  8:20 1:30:14 
  133  296 Chris Krieg             Shakopee           MN  34  232 20:16  4:04  1:51  120   44:40 19.5  1:41   56   21:53  7:18 1:30:19 
  134   71 Michael Burica          Plymouth           MN  43   89 14:11  2:51  3:26  164   47:07 18.5  1:34  119   24:06  8:02 1:30:23 
  135  519 Aaron Swann             Edina              MN  42  226 19:38  3:56  2:03  102   43:50 19.8  1:11  114   23:53  7:58 1:30:33 
  136  351 Ryan McKesson           Chaska             MN  30   28 12:14  2:27  1:59  201   49:39 17.5  0:54  170   25:50  8:37 1:30:33 
  137  429 Chad Pointer            Chanhassen         MN  44  134 15:18  3:04  3:28  105   43:55 19.8  1:47  181   26:12  8:44 1:30:38 
  138  427 Thomas Pohlad           Shorewood          MN  52  135 15:21  3:05  2:30  168   47:17 18.4  1:27  118   24:06  8:02 1:30:39 
  139  494 Scott Stanek            Prior Lake         MN  47  203 17:53  3:35  3:16  149   46:11 18.8  1:32   55   21:52  7:18 1:30:42 
  140  185 Tom Griffin             Bloomington        MN  49  154 16:02  3:13  2:06  140   45:43 19.0  0:46  183   26:13  8:45 1:30:49 
  141  266 Dj Kennedy              Chsanhassen        MN  40  174 16:40  3:20  4:11  136   45:38 19.1  2:07   65   22:18  7:26 1:30:52 
  142   62 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  45   66 13:39  2:44  3:32  188   48:25 18.0  0:55  140   24:38  8:13 1:31:07 
  143   98 Mike Craig              Shakopee           MN  37  131 15:17  3:04  2:19  162   47:01 18.5  0:51  168   25:44  8:35 1:31:10 
  144  397 Bryan Olson             Victoria           MN  45  202 17:53  3:35  2:07  131   45:21 19.2  0:58  148   24:58  8:20 1:31:15 
  145  443 Donald Rix              Chanhassen         MN  46  141 15:41  3:09  2:02   94   43:33 20.0  1:30  229   28:33  9:31 1:31:17 
  146   55 Nate Boen               Minnetonka         MN  44  185 17:09  3:26  3:37  152   46:29 18.7  1:14   83   22:50  7:37 1:31:17 
  147  232 David Imdieke           Saint Paul         MN  37   65 13:39  2:44  1:56  215   51:26 16.9  1:02   98   23:21  7:47 1:31:22 
  148  105 Jeff Daly               Lakeville          MN  52  187 17:09  3:26  2:12  125   45:00 19.3  1:36  164   25:34  8:32 1:31:29 
  149  374 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  52  179 16:57  3:24  2:51  172   47:32 18.3  1:06   92   23:09  7:43 1:31:32 
  150  530 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  17  107 14:48  2:58  2:12  200   49:31 17.6  0:56  123   24:09  8:03 1:31:33 
  151  368 Rick Monro              Plymouth           MN  43  136 15:25  3:05  2:20  132   45:26 19.1  1:46  199   26:55  8:59 1:31:51 
  152  511 Mark Struthers          Chanhassen         MN  43  182 17:05  3:25  3:12  171   47:31 18.3  1:24   78   22:44  7:35 1:31:55 
  153  409 Eric Partington         Maple Grove        MN  40  164 16:13  3:15  2:46  169   47:21 18.4  2:10  108   23:41  7:54 1:32:09 
  154  430 Chris Potenza           Chanhassen         MN  41  228 19:48  3:58  2:33   68   42:30 20.5  1:43  171   25:50  8:37 1:32:22 
  155   36 Terry Beachey           Excelsior          MN  50  227 19:40  3:56  2:29   93   43:33 20.0  1:11  166   25:43  8:35 1:32:33 
  156  268 Ian Kerr                Shorewood          MN  62  160 16:09  3:14  4:05  179   47:51 18.2  1:28   91   23:06  7:42 1:32:38 
  157   43 Aaron Berdofe           Minneapolis        MN  28  196 17:30  3:30  1:56  192   48:42 17.9  2:00   72   22:36  7:32 1:32:43 
  158  277 Matthew Kley            Minneapolis        MN  30  124 15:12  3:03  2:14  186   48:21 18.0  0:59  175   26:01  8:41 1:32:45 
  159  190 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32   42 13:04  2:37  2:52  212   51:16 17.0  1:15  136   24:30  8:10 1:32:55 
  160  227 Steffen Hovard          Edina              MN  44  209 18:23  3:41  2:44  122   44:46 19.4  1:57  154   25:10  8:24 1:32:58 
  161  363 Peter Miller            Zimmerman          MN  54  200 17:42  3:33  2:19  139   45:43 19.0  1:14  176   26:02  8:41 1:32:59 
  162  217 Keith Holder            Carver             MN  36  118 15:06  3:02  2:58  146   46:07 18.9  1:14  214   27:38  9:13 1:33:02 
  163  158 Thomas Frerichs         Plymouth           MN  44  155 16:03  3:13  2:59  107   43:59 19.8  1:19  232   28:45  9:35 1:33:03 
  164  142 Chris Evenson           Mound              MN  38  236 20:36  4:08  3:06   78   43:05 20.2  1:29  146   24:52  8:18 1:33:06 
  165  370 John Morey              St Paul            MN  28  212 18:30  3:42  3:09  123   44:47 19.4  1:41  150   25:01  8:21 1:33:07 
  166  601 Brent Witt              Minneapolis        MN  32   45 13:13  2:39  3:28  190   48:37 17.9  1:12  195   26:40  8:54 1:33:09 
  167  314 Tim Leach               Minneapolis        MN  54   61 13:35  2:43  3:22  177   47:38 18.3  2:11  191   26:29  8:50 1:33:14 
  168  446 Mike Rogers             Minnetonka         MN  47  173 16:40  3:20  2:41  155   46:47 18.6  1:43  161   25:29  8:30 1:33:18 
  169  168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  46  211 18:29  3:42  3:18  141   45:45 19.0  1:26  134   24:28  8:10 1:33:23 
  170   19 Peter Andrada           San Jose           CA  39  204 17:54  3:35  2:43  161   46:59 18.5  0:46  153   25:05  8:22 1:33:26 
  171  111 Jay Dellis              Richfield          MN  45  259 23:21  4:41  2:59   52   41:44 20.8  2:01  112   23:51  7:57 1:33:53 
  172   41 Jim Bell                Victoria           MN  54  191 17:16  3:28  2:11  150   46:12 18.8  1:25  203   27:06  9:02 1:34:08 
  173  176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  45   56 13:31  2:43  3:55  206   50:11 17.3  2:09  131   24:25  8:09 1:34:08 
  174  467 Jason Sedlak            Bloomington        MN  37  110 14:59  3:00  3:15  163   47:03 18.5  1:59  204   27:15  9:05 1:34:30 
  175  120 Michael Dimond          Excelsior          MN  53  229 19:57  4:00  3:18   89   43:29 20.0  1:15  194   26:38  8:53 1:34:36 
  176  369 Mark Mooers             Edina              MN  43  194 17:25  3:29  3:08  151   46:17 18.8  1:55  173   25:57  8:39 1:34:41 
  177  338 Dan Maras               Shakopee           MN  46  101 14:31  2:55  3:14  175   47:34 18.3  2:03  208   27:26  9:09 1:34:47 
  178  419 Matt Picchetti          Minneapolis        MN  33   72 13:48  2:46  2:52  233   53:30 16.3  1:02  107   23:40  7:54 1:34:50 
  179  529 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  42  217 18:41  3:45  2:24  184   48:19 18.0  1:05  132   24:25  8:09 1:34:52 
  180  583 Benjamin Wessner        Minneapolis        MN  34   37 12:48  2:34  2:48  204   49:58 17.4  2:05  205   27:16  9:06 1:34:55 
  181  332 Dan Lund                Chanhassen         MN  47  199 17:38  3:32  3:44   81   43:08 20.2  1:27  236   28:59  9:40 1:34:56 
  182  389 Joel Nielson            Eagan              MN  29  120 15:08  3:02  2:38  207   50:12 17.3  0:41  187   26:20  8:47 1:34:57 
  183  244 Ken Jensen              Minnetonka         MN  47  261 23:33  4:43  1:52  100   43:47 19.9  0:55  159   25:25  8:29 1:35:31 
  184  557 Nick Vetter             Minneapolis        MN  47  165 16:17  3:16  4:01  181   48:07 18.1  1:06  188   26:22  8:48 1:35:51 
  185  361 Brian Miller            New Brighton       MN  28  231 20:08  4:02  3:11  158   46:56 18.5  1:12  133   24:27  8:09 1:35:52 
  186  553 Jack Vander Linden      St. Louis Park     MN  29  233 20:21  4:05  4:10  138   45:41 19.0  1:27  129   24:20  8:07 1:35:58 
  187  534 Christian Tietz         Minnetonka         MN  34  156 16:04  3:13  2:44  217   51:42 16.8  2:46   94   23:11  7:44 1:36:25 
  188  219 Philip Hollway          Minneapolis        MN  25  111 14:59  3:00  2:10  208   50:15 17.3  1:08  220   27:56  9:19 1:36:26 
  189  101 Mark Cryderman          Howell             MI  65  208 18:12  3:39  5:12  193   48:43 17.9  2:26   75   22:39  7:33 1:37:11 
  190   77 Jr Campuzano            Shorewood          MN  47  220 19:16  3:52  4:28  157   46:55 18.5  2:06  138   24:36  8:12 1:37:18 
  191  411 Paul Pasko              Minnetonka         MN  47  248 22:03  4:25  3:42   88   43:22 20.1  2:07  189   26:25  8:49 1:37:37 
  192   17 Jeff Anderson           Oakdale            MN  41  256 22:53  4:35  2:50   80   43:07 20.2  2:28  197   26:49  8:57 1:38:04 
  193  210 Dave Heine              Eden Prairie       MN  51  151 15:55  3:11  5:19  178   47:41 18.2  1:33  218   27:49  9:17 1:38:15 
  194  251 Karl Johnson            Hopkins            MN  30  102 14:36  2:56  4:42  211   50:45 17.1  3:04  156   25:15  8:25 1:38:19 
  195  231 Ryan Hurt               Chanhassen         MN  39  126 15:13  3:03  2:38  221   52:21 16.6  2:00  186   26:16  8:46 1:38:26 
  196  288 Charles Koch            Minneapolis        MN  32  192 17:17  3:28  3:06  224   52:30 16.6  2:08  109   23:45  7:55 1:38:44 
  197  226 Jerry House             Woodbury           MN  64  234 20:23  4:05  2:33  205   50:01 17.4  2:13  115   23:54  7:58 1:39:02 
  198  421 Jon Pierce              Excelsior          MN  43  195 17:29  3:30  2:13  210   50:42 17.2  1:15  211   27:29  9:10 1:39:06 
  199  347 Thomas McConville       Osseo              MN  59  242 20:59  4:12  3:02  144   46:00 18.9  1:12  226   28:22  9:28 1:39:33 
  200  333 Tom Lyons               Excelsior          MN  59   99 14:29  2:54  3:15  198   49:26 17.6  2:20  242   30:08 10:03 1:39:35 
  201  304 Michael Lacourse        Deephaven          MN  43  240 20:45  4:09  4:10  170   47:21 18.4  4:30   88   23:02  7:41 1:39:47 
  202  216 Greg Holcomb            Chaska             MN  46  237 20:36  4:08  4:40  165   47:07 18.5  1:43  177   26:03  8:41 1:40:08 
  203  483 Phillip Smith           Shorewood          MN  51  180 17:00  3:24  2:44  234   53:31 16.3  1:26  163   25:34  8:32 1:40:13 
  204  406 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56  184 17:07  3:26  3:23  213   51:18 17.0  2:31  174   26:01  8:41 1:40:17 
  205  238 Gary Jarrett            Shorewood          MN  57  145 15:49  3:10  3:28  222   52:25 16.6  2:11  192   26:33  8:51 1:40:25 
  206  504 Jim Stitt               St Paul            MN  38  238 20:40  4:08  2:13  194   48:56 17.8  1:30  212   27:32  9:11 1:40:49 
  207  378 Richard Nazarian        Excelsior          MN  50  255 22:49  4:34  4:01  147   46:08 18.9  2:26  167   25:43  8:35 1:41:06 
  208  459 John Scheef             Golden Valley      MN  34  140 15:40  3:08  3:14  236   53:41 16.2  1:22  213   27:38  9:13 1:41:33 
  209  290 Attila Konkoly          Eden Prairie       MN  40  193 17:20  3:28  4:53  230   52:58 16.4  1:02  158   25:23  8:28 1:41:34 
  210  188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  63  172 16:32  3:19  5:11  197   49:17 17.7  2:09  233   28:46  9:36 1:41:54 
  211  437 Tim Regan               Deephaven          MN  46  263 24:18  4:52  3:10  189   48:32 17.9  0:46  157   25:15  8:25 1:41:59 
  212  317 Peter Lee               Deephaven          MN  41  214 18:35  3:43  2:47  203   49:56 17.4  2:11  230   28:36  9:32 1:42:02 
  213   65 James Brown             Prior Lake         MN  40  132 15:17  3:04  3:55  228   52:47 16.5  1:40  228   28:26  9:29 1:42:04 
  214  331 Dan Ludowise            Mound              MN  37  250 22:18  4:28  2:30  160   46:57 18.5  2:01  225   28:20  9:27 1:42:05 
  215   60 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  29   94 14:18  2:52  2:46  244   55:03 15.8  1:17  239   29:20  9:47 1:42:41 
  216  578 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  51  177 16:53  3:23  2:48  159   46:56 18.5  2:35  254   33:32 11:11 1:42:42 
  217  563 David Voss              Minneapolis        MN  50  148 15:51  3:11  2:55  238   53:49 16.2  2:59  206   27:18  9:06 1:42:50 
  218   82 John Chapman            Eagan              MN  39  245 21:25  4:17  3:04  180   47:55 18.2  1:21  241   29:29  9:50 1:43:12 
  219  292 Rick Kotovic            Excelsior          MN  40  225 19:29  3:54  2:41  220   52:03 16.7  2:16  200   26:58  9:00 1:43:25 
  220  294 Drew Krejci             Deephaven          MN  35  143 15:46  3:10  3:32  223   52:26 16.6  2:19  240   29:28  9:50 1:43:30 
  221  109 Jeff Day                Plymouth           MN  63  221 19:18  3:52  4:02  226   52:34 16.6  1:11  193   26:33  8:51 1:43:36 
  222  163 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  65  198 17:37  3:32  2:55  196   49:14 17.7  2:07  247   31:46 10:36 1:43:38 
  223  254 Ward Johnson            Minneapolis        MN  41  218 19:02  3:49  4:10  214   51:24 16.9  1:43  209   27:27  9:09 1:43:44 
  224   74 Jeff Callinan           Wayzata            MN  39  166 16:18  3:16  3:06  231   53:04 16.4  2:48  231   28:36  9:32 1:43:49 
  225  373 Neil Moses-Zirkes       Mendota Heights    MN  44  169 16:23  3:17  3:58  243   54:49 15.9  1:18  222   28:02  9:21 1:44:28 
  226  388 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  47  246 21:27  4:18  3:16  218   51:44 16.8  2:04  178   26:08  8:43 1:44:37 
  227  477 J. Richard Simpson      Chanhassen         MN  63  207 18:05  3:37  4:44  209   50:36 17.2  2:27  234   28:50  9:37 1:44:41 
  228   67 Staven Bruce            Minneapolis        MN  42  139 15:36  3:08  2:43  252   57:45 15.1  1:11  223   28:08  9:23 1:45:21 
  229  242 Eric Jensen             Victoria           MN  38  247 21:53  4:23  4:09  199   49:30 17.6  1:59  238   29:13  9:45 1:46:42 
  230   33 James Barthel           Dellwood           MN  65  215 18:35  3:43  3:49  216   51:39 16.8  2:42  245   30:44 10:15 1:47:27 
  231  270 Daniel Kessler          Chaska             MN  47  159 16:08  3:14  3:05  225   52:32 16.6  1:54  255   33:56 11:19 1:47:33 
  232  436 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  47  205 17:57  3:36  2:25  260   59:46 14.6  1:17  184   26:13  8:45 1:47:36 
  233  422 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  40  142 15:42  3:09  3:48  202   49:39 17.5  7:05  250   32:22 10:48 1:48:34 
  234  424 Steve Pinick            Chanhassen         MN  55  153 16:00  3:12  5:07  232   53:07 16.4  2:05  248   32:19 10:47 1:48:35 
  235  191 Kevin Gust              Burnsville         MN  48  267 27:21  5:29  3:43  167   47:12 18.4  1:25  237   29:13  9:45 1:48:52 
  236  613 John Zattoni            Eden Prairie       MN  46  269 27:30  5:30  2:31  174   47:33 18.3  1:25  243   30:22 10:08 1:49:19 
  237  425 David Piper             Minneapolis        MN  58  216 18:39  3:44  4:43  255   58:13 14.9  1:10  201   26:58  9:00 1:49:42 
  238  260 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62  112 15:00  3:00  2:56  241   54:11 16.1  3:26  257   34:12 11:24 1:49:43 
  239  559 Christopher Vogel       Chicago            IL  37  239 20:42  4:09  2:29  258   59:45 14.6  1:00  182   26:13  8:45 1:50:06 
  240  545 Federico Troiani        Plymouth           MN  38  224 19:25  3:53  4:27  247   55:32 15.7  2:02  235   28:52  9:38 1:50:16 
  241  580 Tom Wentz               Burnsville         MN  54  210 18:24  3:41  3:10  227   52:47 16.5  1:56  258   34:27 11:29 1:50:41 
  242  113 Jim Denn                Edina              MN  47  176 16:50  3:22  4:30  254   57:54 15.0  1:06  244   30:26 10:09 1:50:44 
  243  159 Brad Fritz              Eagan              MN  44  235 20:32  4:07  5:01  257   59:26 14.6  1:39  128   24:18  8:06 1:50:55 
  244  604 Anton Woo               Minnetrista        MN  40  251 22:37  4:32  4:26  248   55:44 15.6  2:12  210   27:28  9:10 1:52:24 
  245  234 Todd Jackson            Chanhassen         MN  42  266 26:36  5:20  3:56  235   53:39 16.2  1:05  215   27:42  9:14 1:52:55 
  246  161 Andy Frost              Eden Prairie       MN  37  197 17:36  3:32  4:41  229   52:55 16.4  1:59  263   36:03 12:01 1:53:13 
  247  208 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47  268 27:22  5:29  2:42  240   54:07 16.1  2:14  198   26:53  8:58 1:53:14 
  248  261 Akshay Kaura            Eden Prairie       MN  38  219 19:05  3:49  4:25  219   52:02 16.7  2:00  264   36:30 12:10 1:54:00 
  249  196 Dan Halpern             St. Louis Park     MN  51  201 17:49  3:34  6:08  261 1:00:01 14.5  2:06  221   27:58  9:20 1:54:01 
  250   27 Bill Baker              Minnetonka         MN  53  258 23:20  4:40  5:00  237   53:42 16.2  3:52  224   28:18  9:26 1:54:10 
  251  450 Colin Rooney            Edina              MN  37  243 21:18  4:16  6:13  250   56:56 15.3  3:53  202   27:03  9:01 1:55:20 
  252  551 Carl Tuura              Plymouth           MN  57  222 19:20  3:52  3:47  251   57:27 15.1  2:26  251   32:24 10:48 1:55:22 
  253   29 Pete Baker              Chanhassen         MN  47  254 22:47  4:34  3:48  242   54:41 15.9  1:49  252   32:44 10:55 1:55:48 
  254  524 Mike Tenney             Excelsior          MN  67  178 16:56  3:24  4:50  239   53:51 16.2  3:02  266   37:42 12:34 1:56:20 
  255  350 Justin McHugh           Wayzata            MN  39  137 15:29  3:06 18:57  182   48:13 18.0  6:37  216   27:42  9:14 1:56:56 
  256  570 Peter Walman            Minneapolis        MN  70  189 17:12  3:27  4:12  253   57:47 15.1  1:51  262   36:02 12:01 1:57:02 
  257  106 Kevin Dana              Chaska             MN  50  181 17:05  3:25  7:36  249   56:16 15.5  2:48  260   34:58 11:40 1:58:41 
  258  602 Alex Woo                Lexington          KY  43  260 23:30  4:42  3:39  245   55:28 15.7  2:24  256   34:09 11:23 1:59:08 
  259   84 Stephen Charbonnet      Shorewood          MN  43  270 27:47  5:34  5:16  246   55:30 15.7  3:01  227   28:23  9:28 1:59:56 
  260  416 Jeff Peters             Excelsior          MN  44  252 22:41  4:33  4:31  267 1:05:45 13.2  1:13  217   27:43  9:15 2:01:51 
  261  130 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  55  249 22:17  4:28  4:16  259   59:45 14.6  3:24  253   32:51 10:57 2:02:32 
  262  100 Lyle Crider             Shakopee           MN  69  262 23:55  4:47  5:22  264 1:03:06 13.8  1:11  246   30:56 10:19 2:04:29 
  263  503 Martin Stillman         St. Louis Park     MN  46  253 22:42  4:33  6:17  262 1:02:12 14.0  1:57  249   32:21 10:47 2:05:27 
  264  218 Bob Hollway             St Louis Park      MN  55  265 24:50  4:58  3:40  256   58:39 14.8  2:08  265   37:26 12:29 2:06:42 
  265  569 Matthew Wallin          Deephaven          MN  32  264 24:44  4:57  3:08  266 1:04:30 13.5  0:59  259   34:49 11:37 2:08:09 
  266  562 James Vos               Golden Valley      MN  49   38 12:52  2:35 17:45  263 1:02:57 13.8  2:12  261   35:25 11:49 2:11:09 
  267   18 Mark Anderson           Excelsior          MN  56  230 20:07  4:02  5:57  265 1:04:15 13.5  4:04  267   38:57 12:59 2:13:18 
  268  279 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    8 10:55  2:11  1:55                                                    
  269  502 Eric Stevenson          Hopkins            MN  31  257 23:18  4:40 11:29                                                    
  270    6 Matthew Abroe           Edina              MN  37  158 16:08  3:14                                                          
  271  116 Ted Dickey              Chask,a            MN  56  271 33:54  6:47                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   70 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  20    2 10:25  2:05  1:42    2   41:36 20.9  0:57    4   21:06  7:02 1:15:44 
    2  222 Angie Hop-Mracek        Rosemount          MN  41    9 11:57  2:24  1:53    1   41:00 21.2  0:49   15   21:54  7:18 1:17:31 
    3  103 Juli Currie             Chanhassen         MN  40   17 13:00  2:36  1:41    4   42:14 20.6  0:44    3   20:57  6:59 1:18:34 
    4  153 Sarah Foley             Cologne            MN  41   23 13:21  2:41  1:29    8   43:02 20.2  0:58    8   21:12  7:04 1:20:01 
    5  362 Lynne Miller            Elk River          MN  38   40 14:31  2:55  2:02    9   43:06 20.2  0:41    1   20:47  6:56 1:21:06 
    6  138 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45   21 13:15  2:39  1:31    6   42:49 20.3  1:07   20   22:42  7:34 1:21:23 
    7  170 Christine Glaze         Eden Prairie       MN  36   26 13:43  2:45  1:48   15   44:07 19.7  0:58    5   21:06  7:02 1:21:41 
    8  348 Colleen McCormick       Isanti             MN  50   30 14:02  2:49  1:49   14   43:55 19.8  1:34    9   21:28  7:10 1:22:47 
    9  531 Millicent Thweatt       Lakeville          MN  49   11 12:21  2:29  2:21   20   44:32 19.5  1:02   26   23:12  7:44 1:23:25 
   10  393 Jenny O'Brien           Sioux Falls        SD  37   47 14:53  2:59  2:11   21   44:36 19.5  0:57    2   20:51  6:57 1:23:27 
   11  278 Amy Klosterman          White Bear Lake    MN  50   15 12:51  2:35  1:42   16   44:08 19.7  0:37   43   24:14  8:05 1:23:30 
   12  214 Deb Hess                St. Paul           MN  35   49 14:55  2:59  1:58   13   43:52 19.8  1:04   14   21:50  7:17 1:23:38 
   13  608 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32   51 15:02  3:01  2:54   11   43:25 20.0  1:16    6   21:08  7:03 1:23:42 
   14  404 Nicole Osmundson        Sioux Falls        SD  41   45 14:47  2:58  1:53   12   43:35 20.0  0:44   22   22:50  7:37 1:23:47 
   15  640 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  42   33 14:16  2:52  1:42   19   44:24 19.6  0:55   29   23:26  7:49 1:24:41 
   16  540 Beth Trautman           Medina             MN  45   80 16:28  3:18  1:35    3   42:11 20.6  1:00   31   23:34  7:52 1:24:46 
   17   76 Patty Campbell          Plymouth           MN  43   12 12:34  2:31  1:09   28   46:11 18.8  0:54   44   24:14  8:05 1:25:00 
   18  344 Karen McCarren          St Louis Park      MN  36   13 12:43  2:33  1:25   45   47:35 18.3  1:03   18   22:31  7:31 1:25:15 
   19   42 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  33   92 16:56  3:24  1:35   18   44:13 19.7  0:57   11   21:39  7:13 1:25:18 
   20  500 Amy Stern               Eden Prairie       MN  38   59 15:20  3:04  2:24    5   42:46 20.3  1:00   37   24:03  8:01 1:25:31 
   21  282 Alison Knapp            Saint Paul         MN  41   75 16:20  3:16  3:11    7   42:51 20.3  1:02   17   22:22  7:28 1:25:44 
   22  306 Cecile Lamour           St Paul            MN  28    4 11:18  2:16  2:25   43   47:20 18.4  1:28   28   23:19  7:47 1:25:48 
   23  392 Erin O'Brien            Sioux Falls        SD  31   29 14:01  2:49  1:49   49   47:52 18.2  0:36   13   21:44  7:15 1:26:00 
   24  508 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  45    1 10:22  2:05  2:18   44   47:22 18.4  1:21   50   24:41  8:14 1:26:01 
   25  136 Karen Eklin             Plymouth           MN  48   31 14:09  2:50  1:26   25   45:46 19.0  1:18   30   23:27  7:49 1:26:03 
   26   58 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  42    6 11:39  2:20  2:03   57   48:29 17.9  0:49   24   23:08  7:43 1:26:07 
   27  515 Jodi Sussner            Chaska             MN  36   67 15:40  3:08  1:41   17   44:12 19.7  0:57   33   23:44  7:55 1:26:12 
   28  479 Caroline Skaar-Page     Eden Prairie       MN  45   66 15:37  3:08  2:22   10   43:18 20.1  1:20   48   24:38  8:13 1:27:13 
   29  186 Sarah Grobel            Victoria           MN  41   27 13:53  2:47  2:30   23   44:53 19.4  1:20   51   24:44  8:15 1:27:18 
   30  466 Barbara Scouler         Excelsior          MN  49    3 10:43  2:09  2:05   41   47:14 18.4  1:31   73   25:58  8:40 1:27:29 
   31  302 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  47   18 13:04  2:37  1:44   33   46:35 18.7  1:13   63   25:28  8:30 1:28:01 
   32  431 Liz Promer              Roseville          MN  41   73 16:02  3:13  1:59   31   46:32 18.7  1:39   16   22:15  7:25 1:28:24 
   33   35 Maren Bauerle           Plymouth           MN  33   42 14:34  2:55  1:40   34   46:40 18.6  1:25   45   24:19  8:07 1:28:36 
   34  172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  49   52 15:05  3:01  1:57   29   46:15 18.8  0:50   49   24:40  8:14 1:28:45 
   35  558 Sara Vine               Minneapolis        MN  27   25 13:40  2:44  2:12   62   48:38 17.9  1:18   23   22:59  7:40 1:28:46 
   36  228 Therese Hovard          Edina              MN  43   54 15:11  3:03  1:56   37   46:53 18.6  1:19   32   23:37  7:53 1:28:54 
   37  493 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  48   88 16:47  3:22  1:54   24   45:37 19.1  1:26   41   24:10  8:04 1:29:52 
   38   49 Erika Bjorklund         St. Louis Park     MN  27   14 12:48  2:34  2:03   71   49:35 17.5  1:05   54   24:55  8:19 1:30:24 
   39  263 Amy Kelly               Saint Paul         MN  42   90 16:52  3:23  2:45   60   48:37 17.9  1:17    7   21:08  7:03 1:30:36 
   40  127 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29   22 13:20  2:40  2:19   61   48:37 17.9  0:47   68   25:43  8:35 1:30:43 
   41   79 Joan Casey              St Louis Park      MN  47   10 12:16  2:28  1:44   67   49:12 17.7  1:38   75   26:01  8:41 1:30:49 
   42   87 Casey Claypool          Deephaven          MN  33   57 15:14  3:03  2:19   39   47:07 18.5  1:50   46   24:22  8:08 1:30:50 
   43  487 Peg Sorensen            Chaska             MN  55   24 13:23  2:41  2:39   32   46:32 18.7  1:10   99   27:15  9:05 1:30:57 
   44  236 Rea James               Long Lake          MN  41   20 13:07  2:38  2:01   76   50:05 17.4  1:14   53   24:54  8:18 1:31:20 
   45  386 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44   44 14:44  2:57  3:12   35   46:46 18.6  1:16   66   25:35  8:32 1:31:31 
   46  536 Stephanie Tollefson     Chanhassen         MN  41   55 15:14  3:03  1:42   53   48:14 18.0  1:31   60   25:20  8:27 1:31:58 
   47  271 Erin Kieley             Orono              MN  40  100 17:23  3:29  3:03   63   48:44 17.9  1:38   12   21:41  7:14 1:32:28 
   48  203 Anne Hartman (garlock   Mound              MN  36   76 16:22  3:17  2:55   51   48:00 18.1  1:09   40   24:07  8:03 1:32:31 
   49  243 Jen Jensen              Victoria           MN  36   83 16:33  3:19  2:13   42   47:14 18.4  1:23   56   25:10  8:24 1:32:33 
   50  166 Lori Gengler            Plymouth           MN  40  105 17:58  3:36  2:03   27   45:55 18.9  1:13   64   25:30  8:30 1:32:35 
   51  544 Megan Trickey           Minnetonka         MN  29   34 14:18  2:52  2:11   50   47:58 18.1  1:39   92   27:00  9:00 1:33:04 
   52  394 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  41   72 15:59  3:12  2:25   30   46:23 18.8  1:40   89   26:54  8:58 1:33:19 
   53  579 Beth Wehrman            Maple Grove        MN  31   58 15:17  3:04  2:28   46   47:44 18.2  2:06   76   26:05  8:42 1:33:39 
   54  140 Christy Erickson        Plymouth           MN  31   39 14:31  2:54  3:16   47   47:46 18.2  2:02   77   26:06  8:42 1:33:39 
   55  484 Sally Smith             Corcoran           MN  39   69 15:43  3:09  2:25   55   48:20 18.0  1:03   81   26:17  8:46 1:33:46 
   56  124 Heather Donen           Rochester          MN  23   61 15:28  3:06  1:47   81   50:55 17.1  0:39   57   25:11  8:24 1:33:58 
   57  577 Allison Watt            Plymouth           MN  34   96 17:08  3:26  2:59   58   48:33 17.9  1:25   39   24:06  8:02 1:34:10 
   58  463 Lindsey Schmidt         Hopkins            MN  27    8 11:53  2:23  2:03   22   44:53 19.4  1:37  149   33:55 11:19 1:34:19 
   59  644 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  42   93 16:59  3:24  2:12   36   46:49 18.6  1:23   93   27:00  9:00 1:34:20 
   60  297 Susan Krieg             Shakopee           MN  34  128 19:29  3:54  2:52   54   48:16 18.0  2:15   10   21:32  7:11 1:34:22 
   61   91 Tara Collins            Minnetrista        MN  40   37 14:29  2:54  2:58   84   51:08 17.0  1:44   42   24:13  8:05 1:34:30 
   62  403 Marissa Onheiber        Golden Valley      MN  44   62 15:29  3:06  2:34   56   48:22 18.0  1:09   97   27:08  9:03 1:34:40 
   63  220 Susan Holt              Plymouth           MN  56   28 13:58  2:48  2:48   70   49:35 17.5  1:28   91   26:56  8:59 1:34:42 
   64  415 Mary Perlich            Minnetonka         MN  50   71 15:54  3:11  2:33   40   47:14 18.4  1:14  109   27:53  9:18 1:34:45 
   65  239 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  47   41 14:34  2:55  3:21   99   52:31 16.6  1:35   21   22:48  7:36 1:34:46 
   66  420 Gloria Piche            Duluth             MN  41   84 16:36  3:20  2:13   26   45:49 19.0  1:24  123   29:08  9:43 1:35:08 
   67  249 Leanne Johansen         Wayzata            MN  36   60 15:21  3:05  2:44   79   50:12 17.3  0:36   82   26:24  8:48 1:35:15 
   68  224 Melissa Horner          Tonka Bay          MN  42   85 16:43  3:21  3:00   75   50:03 17.4  2:13   34   23:48  7:56 1:35:44 
   69  456 Mary Ryan               Minnetrista        MN  56  119 18:48  3:46  2:36   69   49:29 17.6  1:42   27   23:18  7:46 1:35:51 
   70  357 Marcie Meyer            Victoria           MN  46   91 16:54  3:23  2:17   66   48:53 17.8  1:03   96   27:04  9:02 1:36:09 
   71  299 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  46  130 19:36  3:56  3:20   38   46:59 18.5  1:39   52   24:53  8:18 1:36:26 
   72  395 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  42   43 14:34  2:55  2:14   64   48:45 17.8  1:29  128   29:50  9:57 1:36:50 
   73  596 Jackie Windfeldt        Tacoma             WA  30  112 18:18  3:40  3:22   88   51:38 16.8  0:59   19   22:38  7:33 1:36:52 
   74  240 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  32   38 14:30  2:54  2:02   52   48:04 18.1  2:00  132   30:21 10:07 1:36:55 
   75  293 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38  111 18:12  3:39  3:25   86   51:32 16.9  0:45   25   23:10  7:44 1:37:01 
   76  448 Kathleen Roller         Orono              MN  43  124 19:00  3:48  1:59   48   47:50 18.2  1:36   87   26:49  8:57 1:37:11 
   77  609 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  28   65 15:37  3:08  1:58   77   50:08 17.4  1:24  116   28:30  9:30 1:37:34 
   78   28 Janet Baker             Minnetonka         MN  37   70 15:48  3:10  2:46   93   52:06 16.7  1:16   71   25:48  8:36 1:37:41 
   79   85 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  32   82 16:33  3:19  2:29   74   49:55 17.4  2:09   88   26:49  8:57 1:37:54 
   80   69 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42  109 18:05  3:37  2:49   65   48:50 17.8  1:38   85   26:38  8:53 1:37:58 
   81  438 Pady Regnier            Bloomington        MN  56   89 16:47  3:22  3:02   72   49:35 17.5  1:36   98   27:09  9:03 1:38:08 
   82  155 Nicole Fox              Eagan              MN  43   50 15:01  3:01  5:22   97   52:17 16.6  1:12   47   24:29  8:10 1:38:19 
   83  564 Meghan Voss             Eden Prairie       MN  24    7 11:45  2:21  2:55  111   53:47 16.2  3:00  100   27:20  9:07 1:38:44 
   84   23 Wendy Asplund           Excelsior          MN  40   19 13:05  2:37  3:15   92   52:03 16.7  1:47  119   28:39  9:33 1:38:48 
   85  291 Nancy Kotovic           Excelsior          MN  40  120 18:49  3:46  1:59   78   50:11 17.3  1:45   83   26:30  8:50 1:39:12 
   86  501 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41   35 14:23  2:53  3:26   85   51:24 16.9  1:14  122   29:05  9:42 1:39:30 
   87  259 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39   74 16:07  3:14  4:18  103   53:06 16.4  0:35   69   25:43  8:35 1:39:47 
   88  571 Katherine Walz          Plymouth           MN  49  123 18:58  3:48  1:49   95   52:16 16.6  1:21   72   25:53  8:38 1:40:14 
   89  200 Kari Harrison           Farmington         MN  40   78 16:24  3:17  3:02   89   51:45 16.8  1:30  112   28:02  9:21 1:40:42 
   90  597 Stephanie Windfeldt     Minneapolis        MN  26  106 18:00  3:36  2:13   87   51:32 16.9  1:06  111   28:00  9:20 1:40:48 
   91  308 Sookie Landsteiner      Minneapolis        MN  30  108 18:03  3:37  2:36   68   49:13 17.7  1:17  129   29:50  9:57 1:40:58 
   92  418 Janene Phillips         Eden Prairie       MN  52   94 17:00  3:24  3:15   98   52:30 16.6  1:42   84   26:32  8:51 1:40:58 
   93  383 Shelley Nelson          Edina              MN  28  103 17:50  3:34  3:07   82   50:59 17.1  1:25  106   27:46  9:16 1:41:06 
   94  147 Libby Ferguson          Deephaven          MN  37   16 12:53  2:35  4:32  120   55:12 15.8  1:47  101   27:28  9:10 1:41:50 
   95  134 Anne Eichelman          Greenwood          MN  41   46 14:48  2:58  4:32  118   54:59 15.8  2:21   62   25:26  8:29 1:42:05 
   96  112 Wendy Dellis            Richfield          MN  44  118 18:46  3:46  3:11  108   53:32 16.3  2:00   61   25:25  8:29 1:42:53 
   97  319 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  43  153 21:57  4:24  2:46  107   53:30 16.3  0:58   35   23:49  7:57 1:42:58 
   98  137 Missy Elder             Chanhassen         MN  48  135 19:49  3:58  3:15   73   49:50 17.5  2:16  108   27:51  9:17 1:42:59 
   99  202 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  46  133 19:46  3:58  4:04   94   52:15 16.7  1:29   65   25:35  8:32 1:43:08 
  100  439 Leah Renne              Mankato            MN  30  127 19:13  3:51  6:01   80   50:54 17.1  1:43   78   26:06  8:42 1:43:56 
  101  542 Debbie Trent            Shorewood          MN  34   56 15:14  3:03  3:00  136   58:04 15.0  0:59   90   26:54  8:58 1:44:10 
  102   95 Tasha Coryell           St Paul            MN  24   63 15:30  3:06  2:28  100   52:37 16.5  1:44  144   32:06 10:42 1:44:23 
  103   83 Sara Chapman            Excelsior          MN  36  146 21:18  4:16  2:40  105   53:21 16.3  1:17   79   26:09  8:43 1:44:42 
  104  390 Kendra Nielson          Eagan              MN  29   79 16:28  3:18  3:02  126   56:44 15.3  1:16  102   27:33  9:11 1:45:01 
  105  354 Jennifer Meles          Chanhassen         MN  43   97 17:09  3:26  2:41  115   54:19 16.0  0:57  130   30:00 10:00 1:45:04 
  106  286 Krista Knudsen          Minnetonka         MN  43  107 18:03  3:37  3:40  124   56:00 15.5  1:45   67   25:40  8:34 1:45:06 
  107  335 Katie Mahanna           Chanhassen         MN  38  125 19:01  3:49  4:01  113   54:00 16.1  0:47  104   27:36  9:12 1:45:23 
  108  435 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  48   53 15:09  3:02  2:35  140   58:45 14.8  1:05  110   27:59  9:20 1:45:30 
  109  122 Adrienne Donen          Edina              MN  25  126 19:08  3:50  2:16  123   55:42 15.6  0:34  113   28:10  9:24 1:45:49 
  110  380 Julie Nelson            Chicago            IL  32  139 20:07  4:02  3:18  112   53:52 16.2  1:10  103   27:34  9:12 1:45:59 
  111  476 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  45  101 17:32  3:31  3:34   91   51:58 16.7  1:44  139   31:24 10:28 1:46:11 
  112  241 Jodie Jennings          Saint Louis Park   MN  44   48 14:55  2:59  4:43  128   57:16 15.2  2:25   94   27:00  9:00 1:46:18 
  113  546 Ernestina Troielli      Maple Grove        MN  41  102 17:33  3:31  3:19  116   54:19 16.0  2:36  124   29:09  9:43 1:46:55 
  114   53 Christine Boberg        Chanhassen         MN  39   87 16:46  3:22  4:23  139   58:31 14.9  1:41   74   26:00  8:40 1:47:19 
  115  433 Kristen Purtell         Deephaven          MN  39  156 22:16  4:28  2:27   96   52:16 16.6  1:59  121   28:51  9:37 1:47:48 
  116  505 Lisen Stoa              Minneapolis        MN  38   32 14:10  2:50  3:58  127   56:52 15.3  2:04  141   31:34 10:32 1:48:37 
  117  177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  39  121 18:55  3:47  4:28  106   53:29 16.3  1:26  134   30:23 10:08 1:48:39 
  118  410 Michele Pasko           Minnetonka         MN  46  132 19:42  3:57  4:13   83   51:05 17.0  3:11  136   30:36 10:12 1:48:44 
  119   32 Emili Ballweg           Minneapolis        MN  28  137 19:58  4:00  2:47   90   51:49 16.8  1:49  146   32:35 10:52 1:48:57 
  120  568 Abby Wallin             Deephaven          MN  32  150 21:45  4:21  3:19  121   55:24 15.7  0:55  114   28:13  9:25 1:49:34 
  121   13 Michelle Amelse         St. Louis Park     MN  39  104 17:57  3:36  4:07  137   58:23 14.9  2:23   95   27:00  9:00 1:49:47 
  122  303 Christy Lacourse        Deephaven          MN  41  158 22:55  4:35  5:06  117   54:25 16.0  2:25   55   25:00  8:20 1:49:50 
  123  167 Jordan Gill             Lakeville          MN  17  114 18:28  3:42  2:26  155 1:04:10 13.6  1:16   36   24:02  8:01 1:50:20 
  124  280 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  17   77 16:24  3:17  4:29  156 1:04:12 13.6  1:15   38   24:04  8:02 1:50:22 
  125   51 Colene Blank            Saint Paul         MN  40   81 16:32  3:19  3:39  104   53:17 16.3  2:36  152   34:39 11:33 1:50:41 
  126  510 Elizabeth Storey        Minneapolis        MN  31   68 15:41  3:09  3:09  147 1:01:28 14.2  2:48  105   27:40  9:14 1:50:44 
  127  252 Katie Johnson           Minneapolis        MN  27   64 15:35  3:07  4:44  130   57:28 15.1  0:55  145   32:35 10:52 1:51:15 
  128  272 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  37   99 17:19  3:28  3:29  145 1:00:38 14.3  1:31  118   28:33  9:31 1:51:27 
  129  360 Carol Miles             Hartford           SD  47   86 16:43  3:21  3:22  158 1:04:26 13.5  1:47   58   25:18  8:26 1:51:34 
  130  343 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  45  131 19:39  3:56  3:46  133   57:39 15.1  1:06  126   29:37  9:53 1:51:46 
  131   61 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  37  129 19:32  3:55  5:24  143 1:00:04 14.5  1:04   70   25:46  8:36 1:51:49 
  132  356 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  26  152 21:55  4:23  3:21  109   53:33 16.2  1:17  142   31:51 10:37 1:51:56 
  133  548 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  43  157 22:26  4:30  5:30  101   52:38 16.5  1:54  127   29:45  9:55 1:52:11 
  134  490 Ann St. Clair           St. Louis Park     MN  43  115 18:30  3:42  4:54  144 1:00:10 14.5  1:05  107   27:46  9:16 1:52:23 
  135  523 Maria Swenson           Orono              MN  47  134 19:49  3:58  3:33  122   55:39 15.6  2:00  140   31:31 10:31 1:52:31 
  136   96 Julie Courtney          Excelsior          MN  60  116 18:34  3:43  5:24  102   52:51 16.5  2:17  150   34:00 11:20 1:53:04 
  137  426 Angela Pitan            Pequot Lakes       MN  22  162 23:44  4:45  2:49  114   54:08 16.1  1:29  138   31:03 10:21 1:53:11 
  138  471 Noelle Sheehan          Eden Prairie       MN  44  155 22:13  4:27  4:31  125   56:19 15.4  1:51  115   28:28  9:30 1:53:20 
  139  274 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  31  160 23:36  4:44  3:43  138   58:25 14.9  1:08   86   26:39  8:53 1:53:29 
  140  157 Amy Freed               Excelsior          MN  42   98 17:17  3:28  6:04  157 1:04:24 13.5  1:50   59   25:18  8:26 1:54:52 
  141  233 Daphne Immele           Minneapolis        MN  50  145 21:03  4:13  3:35  129   57:22 15.2  2:42  137   30:50 10:17 1:55:31 
  142   11 Sarah Alexander         Shorewood          MN  18   36 14:29  2:54  3:12  165 1:11:01 12.3  0:40   80   26:15  8:45 1:55:35 
  143  123 Carol Donen             Chaanhassen        MN  52  154 22:01  4:25  4:33  142   59:40 14.6  0:59  117   28:31  9:31 1:55:42 
  144  605 Jean Wood               Excelsior          MN  62  122 18:57  3:48  3:31  110   53:41 16.2  1:48  158   38:19 12:47 1:56:14 
  145  385 Jennifer Ness           Wayzata            MN  45  140 20:14  4:03  2:11  134   57:50 15.0  1:49  151   34:33 11:31 1:56:36 
  146  295 Kate Krejci             Deephaven          MN  31  149 21:40  4:20  3:29  146 1:00:43 14.3  1:46  135   30:30 10:10 1:58:06 
  147  603 Angela Woo              Minnetrista        MN  42  141 20:23  4:05  3:28  153 1:03:54 13.6  0:59  125   29:31  9:51 1:58:12 
  148  245 Nancy Jerdee            Excelsior          MN  38  110 18:05  3:37  3:11  132   57:31 15.1  1:30  157   38:00 12:40 1:58:15 
  149  423 Brie Pileggi            Minnetonka         MN  28  151 21:51  4:23  3:43  119   55:06 15.8  3:06  155   36:11 12:04 1:59:55 
  150  119 Janice Dimond           Excelsior          MN  52  142 20:31  4:07  6:09  131   57:30 15.1  2:17  153   35:09 11:43 2:01:34 
  151  298 Alex Kubitz             Wayzata            MN  13  113 18:27  3:42  5:08  162 1:06:11 13.1  1:41  133   30:22 10:08 2:01:47 
  152  145 Barb Falzone            St. Louis Park     MN  51   95 17:06  3:26  5:40  164 1:08:24 12.7  2:02  120   28:43  9:35 2:01:53 
  153  117 Jennifer Dietz          Owatonna           MN  41  163 26:11  5:15  3:15  135   57:57 15.0  2:39  143   31:59 10:40 2:01:59 
  154  327 Maria Loucks            Edina              MN  38  147 21:18  4:16  4:24  154 1:03:55 13.6  2:24  131   30:05 10:02 2:02:02 
  155  561 Allison Vos             Golden Valley      MN  21  117 18:41  3:45  4:02  150 1:02:59 13.8  2:10  154   35:26 11:49 2:03:15 
  156  615 Kristin Ziegler         Minneapolos        MN  39  161 23:43  4:45  4:36  141   59:15 14.7  2:39  147   33:31 11:11 2:03:42 
  157  283 Sarah Kneller           Minneapolis        MN  27  143 20:32  4:07  2:14  152 1:03:18 13.7  1:06  161   39:38 13:13 2:06:46 
  158  478 Mary Beth Simpson       Chanhassen         MN  63  159 23:05  4:37  4:42  151 1:03:01 13.8  2:18  148   33:50 11:17 2:06:54 
  159  533 Carrie Tietz            Excelsior          MN  62  136 19:57  4:00  5:05  149 1:02:55 13.8  4:04  160   38:21 12:47 2:10:20 
  160  391 Patti Oakes             Minneapolis        MN  60  138 19:59  4:00  5:08  148 1:02:51 13.8  4:05  159   38:19 12:47 2:10:21 
  161  516 Rachel Sutherlin        Minnetonka         MN  42  148 21:32  4:19  6:11  159 1:04:42 13.4  3:11  156   37:10 12:24 2:12:44 
  162  455 Laura Ryan              St Louis Park      MN  47  144 20:46  4:10  5:29  160 1:04:45 13.4  2:44  162   39:47 13:16 2:13:30 
  163  131 Sophie Duran            St Louis Park      MN  30  164 26:22  5:17  4:06  163 1:07:28 12.9  2:03  163   40:08 13:23 2:20:05 
  164  341 Johanna Marquardt       Victoria           MN  46  166 28:25  5:41  5:21  161 1:05:51 13.2  1:40  164   41:07 13:43 2:22:22 
  165  312 Brianna Lavelle         Chaska             MN  14    5 11:19  2:16  1:23   59   48:36 17.9  0:52                            
  166  598 Vicki Windfeldt         Eden Prairie       MN  59  165 27:22  5:29  6:13  166 1:22:41 10.5  2:44                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  541 Nick Traxler            Deephaven          MN  17    3 13:38  2:44  1:07    1   43:39 19.9  1:06    1   19:24  6:28 1:18:52 
    2  114 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  17    2 11:35  2:19  1:25    2   45:35 19.1  1:25    2   22:03  7:21 1:22:01 
    3  530 Justin Thunstrom        Plymouth           MN  17    4 14:48  2:58  2:12    3   49:31 17.6  0:56    3   24:09  8:03 1:31:33 
    4  279 Anton Knack             Prior Lake         MN  19    1 10:55  2:11  1:55                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  167 Jordan Gill             Lakeville          MN  17    5 18:28  3:42  2:26    2 1:04:10 13.6  1:16    1   24:02  8:01 1:50:20 
    2  280 Ashlie Knack            Prior Lake         MN  17    3 16:24  3:17  4:29    3 1:04:12 13.6  1:15    2   24:04  8:02 1:50:22 
    3   11 Sarah Alexander         Shorewood          MN  18    2 14:29  2:54  3:12    5 1:11:01 12.3  0:40    3   26:15  8:45 1:55:35 
    4  298 Alex Kubitz             Wayzata            MN  13    4 18:27  3:42  5:08    4 1:06:11 13.1  1:41    4   30:22 10:08 2:01:47 
    5  312 Brianna Lavelle         Chaska             MN  14    1 11:19  2:16  1:23    1   48:36 17.9  0:52                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  612 Preston Youngdahl       Wayzata            MN  22    1 10:26  2:06  1:51    1   36:53 23.6  0:49    1   19:41  6:34 1:09:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   70 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  20    1 10:25  2:05  1:42    1   41:36 20.9  0:57    1   21:06  7:02 1:15:44 
    2  124 Heather Donen           Rochester          MN  23    3 15:28  3:06  1:47    2   50:55 17.1  0:39    2   25:11  8:24 1:33:58 
    3  564 Meghan Voss             Eden Prairie       MN  24    2 11:45  2:21  2:55    4   53:47 16.2  3:00    3   27:20  9:07 1:38:44 
    4   95 Tasha Coryell           St Paul            MN  24    4 15:30  3:06  2:28    3   52:37 16.5  1:44    5   32:06 10:42 1:44:23 
    5  426 Angela Pitan            Pequot Lakes       MN  22    6 23:44  4:45  2:49    5   54:08 16.1  1:29    4   31:03 10:21 1:53:11 
    6  561 Allison Vos             Golden Valley      MN  21    5 18:41  3:45  4:02    6 1:02:59 13.8  2:10    6   35:26 11:49 2:03:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  606 Zach Wood               Hopkins            MN  27    1  9:34  1:55  2:02    3   42:01 20.7  0:46    2   20:15  6:45 1:14:36 
    2  184 Dan Greer               Spring Park        MN  26    5 13:54  2:47  1:34    1   38:53 22.4  0:47    5   22:07  7:23 1:17:13 
    3  525 Andrew Tewksbury        St Louis Park      MN  28    6 14:17  2:52  1:30    2   41:25 21.0  0:54    1   19:58  6:40 1:18:03 
    4  464 Tyler Schmidt           Hopkins            MN  26    2 10:30  2:06  2:01    4   42:33 20.4  1:34    7   22:32  7:31 1:19:08 
    5  152 Bryan Flood             Richfield          MN  25   11 15:09  3:02  1:52    6   43:16 20.1  1:05    4   20:58  7:00 1:22:18 
    6  449 Reid Romer              Robbinsdale        MN  28    4 13:18  2:40  1:52   12   47:33 18.3  1:25    9   23:23  7:48 1:27:29 
    7   63 Ryan Breisach           Robbinsdale        MN  29   13 17:13  3:27  2:21    5   42:39 20.4  1:06   12   24:29  8:10 1:27:47 
    8  275 Nicholas Kish           Edina              MN  27    3 13:14  2:39  3:29   14   49:02 17.7  1:45    3   20:42  6:54 1:28:11 
    9  128 Curt Dubbeldee          St Louis Park      MN  29    8 14:30  2:54  2:25    8   45:14 19.2  1:42   14   25:34  8:32 1:29:23 
   10  322 Marc Lindstrom          Excelsior          MN  26   12 17:12  3:27  2:15   10   46:47 18.6  1:13    6   22:15  7:25 1:29:40 
   11   43 Aaron Berdofe           Minneapolis        MN  28   14 17:30  3:30  1:56   13   48:42 17.9  2:00    8   22:36  7:32 1:32:43 
   12  370 John Morey              St Paul            MN  28   15 18:30  3:42  3:09    7   44:47 19.4  1:41   13   25:01  8:21 1:33:07 
   13  389 Joel Nielson            Eagan              MN  29   10 15:08  3:02  2:38   15   50:12 17.3  0:41   15   26:20  8:47 1:34:57 
   14  361 Brian Miller            New Brighton       MN  28   16 20:08  4:02  3:11   11   46:56 18.5  1:12   11   24:27  8:09 1:35:52 
   15  553 Jack Vander Linden      St. Louis Park     MN  29   17 20:21  4:05  4:10    9   45:41 19.0  1:27   10   24:20  8:07 1:35:58 
   16  219 Philip Hollway          Minneapolis        MN  25    9 14:59  3:00  2:10   16   50:15 17.3  1:08   16   27:56  9:19 1:36:26 
   17   60 Jean-Paul Botha         Minneapolis        MN  29    7 14:18  2:52  2:46   17   55:03 15.8  1:17   17   29:20  9:47 1:42:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Cecile Lamour           St Paul            MN  28    1 11:18  2:16  2:25    2   47:20 18.4  1:28    2   23:19  7:47 1:25:48 
    2  558 Sara Vine               Minneapolis        MN  27    5 13:40  2:44  2:12    5   48:38 17.9  1:18    1   22:59  7:40 1:28:46 
    3   49 Erika Bjorklund         St. Louis Park     MN  27    3 12:48  2:34  2:03    6   49:35 17.5  1:05    3   24:55  8:19 1:30:24 
    4  127 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29    4 13:20  2:40  2:19    4   48:37 17.9  0:47    4   25:43  8:35 1:30:43 
    5  544 Megan Trickey           Minnetonka         MN  29    6 14:18  2:52  2:11    3   47:58 18.1  1:39    5   27:00  9:00 1:33:04 
    6  463 Lindsey Schmidt         Hopkins            MN  27    2 11:53  2:23  2:03    1   44:53 19.4  1:37   14   33:55 11:19 1:34:19 
    7  609 Jennifer Wozniczka      Minneapolis        MN  28    8 15:37  3:08  1:58    7   50:08 17.4  1:24   10   28:30  9:30 1:37:34 
    8  597 Stephanie Windfeldt     Minneapolis        MN  26   11 18:00  3:36  2:13    9   51:32 16.9  1:06    8   28:00  9:20 1:40:48 
    9  383 Shelley Nelson          Edina              MN  28   10 17:50  3:34  3:07    8   50:59 17.1  1:25    7   27:46  9:16 1:41:06 
   10  390 Kendra Nielson          Eagan              MN  29    9 16:28  3:18  3:02   14   56:44 15.3  1:16    6   27:33  9:11 1:45:01 
   11  122 Adrienne Donen          Edina              MN  25   12 19:08  3:50  2:16   13   55:42 15.6  0:34    9   28:10  9:24 1:45:49 
   12   32 Emili Ballweg           Minneapolis        MN  28   13 19:58  4:00  2:47   10   51:49 16.8  1:49   13   32:35 10:52 1:48:57 
   13  252 Katie Johnson           Minneapolis        MN  27    7 15:35  3:07  4:44   15   57:28 15.1  0:55   12   32:35 10:52 1:51:15 
   14  356 Courtney Meriwether     St. Louis Park     MN  26   16 21:55  4:23  3:21   11   53:33 16.2  1:17   11   31:51 10:37 1:51:56 
   15  423 Brie Pileggi            Minnetonka         MN  28   15 21:51  4:23  3:43   12   55:06 15.8  3:06   15   36:11 12:04 1:59:55 
   16  283 Sarah Kneller           Minneapolis        MN  27   14 20:32  4:07  2:14   16 1:03:18 13.7  1:06   16   39:38 13:13 2:06:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32    1 10:34  2:07  0:57    2   37:04 23.5  1:02    2   18:42  6:14 1:08:16 
    2  586 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  33    6 12:42  2:33  1:11    1   36:22 23.9  1:09    1   17:11  5:44 1:08:34 
    3  396 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  33    2 11:26  2:18  1:35    4   38:51 22.4  0:39    5   19:28  6:30 1:11:57 
    4  181 Nick Greb               Windsor Heights    IA  30    3 12:00  2:24  1:18    3   38:35 22.5  0:48    7   20:06  6:42 1:12:45 
    5   38 Scott Beesley           St. Paul           MN  34    5 12:26  2:30  1:18    5   39:15 22.2  0:53    3   18:56  6:19 1:12:47 
    6  492 Tim Staloch             Minneapolis        MN  31    9 13:04  2:37  1:31    6   39:42 21.9  1:00    4   19:19  6:27 1:14:34 
    7  574 Nicholas Ward           Golden Valley      MN  33   13 13:41  2:45  1:18   10   42:09 20.6  1:00    8   20:39  6:53 1:18:45 
    8  428 Stan Pohmer             St. Louis Park     MN  33   14 13:46  2:46  1:57    9   42:08 20.6  1:05    6   20:03  6:41 1:18:57 
    9  108 Joseph Daniski          Minnetonka         MN  34   20 15:50  3:10  2:07    8   41:28 21.0  0:59   10   22:17  7:26 1:22:39 
   10   45 Scott Berry             St. Louis Park     MN  34   17 14:39  2:56  2:14   11   43:14 20.1  0:54   15   24:09  8:03 1:25:07 
   11   39 David Behrens           Hopkins            MN  34   11 13:16  2:40  2:16   14   46:10 18.8  0:50   12   23:27  7:49 1:25:58 
   12  408 Ryan Palmer             Chaska             MN  33   12 13:37  2:44  1:20   12   44:37 19.5  1:10   18   25:28  8:30 1:26:10 
   13  205 Eric Hathaway           Minneapolis        MN  33   22 16:21  3:17  3:02    7   39:47 21.9  1:17   23   27:18  9:06 1:27:43 
   14  296 Chris Krieg             Shakopee           MN  34   24 20:16  4:04  1:51   13   44:40 19.5  1:41    9   21:53  7:18 1:30:19 
   15  351 Ryan McKesson           Chaska             MN  30    4 12:14  2:27  1:59   17   49:39 17.5  0:54   19   25:50  8:37 1:30:33 
   16  277 Matthew Kley            Minneapolis        MN  30   18 15:12  3:03  2:14   15   48:21 18.0  0:59   20   26:01  8:41 1:32:45 
   17  190 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32    8 13:04  2:37  2:52   20   51:16 17.0  1:15   16   24:30  8:10 1:32:55 
   18  601 Brent Witt              Minneapolis        MN  32   10 13:13  2:39  3:28   16   48:37 17.9  1:12   21   26:40  8:54 1:33:09 
   19  419 Matt Picchetti          Minneapolis        MN  33   15 13:48  2:46  2:52   23   53:30 16.3  1:02   13   23:40  7:54 1:34:50 
   20  583 Benjamin Wessner        Minneapolis        MN  34    7 12:48  2:34  2:48   18   49:58 17.4  2:05   22   27:16  9:06 1:34:55 
   21  534 Christian Tietz         Minnetonka         MN  34   21 16:04  3:13  2:44   21   51:42 16.8  2:46   11   23:11  7:44 1:36:25 
   22  251 Karl Johnson            Hopkins            MN  30   16 14:36  2:56  4:42   19   50:45 17.1  3:04   17   25:15  8:25 1:38:19 
   23  288 Charles Koch            Minneapolis        MN  32   23 17:17  3:28  3:06   22   52:30 16.6  2:08   14   23:45  7:55 1:38:44 
   24  459 John Scheef             Golden Valley      MN  34   19 15:40  3:08  3:14   24   53:41 16.2  1:22   24   27:38  9:13 1:41:33 
   25  569 Matthew Wallin          Deephaven          MN  32   26 24:44  4:57  3:08   25 1:04:30 13.5  0:59   25   34:49 11:37 2:08:09 
   26  502 Eric Stevenson          Hopkins            MN  31   25 23:18  4:40 11:29                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  608 Shannon Worum           Golden Valley      MN  32    5 15:02  3:01  2:54    1   43:25 20.0  1:16    1   21:08  7:03 1:23:42 
    2   42 Kirsten Beltz           Plymouth           MN  33   11 16:56  3:24  1:35    2   44:13 19.7  0:57    3   21:39  7:13 1:25:18 
    3  392 Erin O'Brien            Sioux Falls        SD  31    1 14:01  2:49  1:49    7   47:52 18.2  0:36    4   21:44  7:15 1:26:00 
    4   35 Maren Bauerle           Plymouth           MN  33    4 14:34  2:55  1:40    3   46:40 18.6  1:25    7   24:19  8:07 1:28:36 
    5   87 Casey Claypool          Deephaven          MN  33    7 15:14  3:03  2:19    4   47:07 18.5  1:50    8   24:22  8:08 1:30:50 
    6  579 Beth Wehrman            Maple Grove        MN  31    8 15:17  3:04  2:28    5   47:44 18.2  2:06    9   26:05  8:42 1:33:39 
    7  140 Christy Erickson        Plymouth           MN  31    3 14:31  2:54  3:16    6   47:46 18.2  2:02   10   26:06  8:42 1:33:39 
    8  577 Allison Watt            Plymouth           MN  34   12 17:08  3:26  2:59   10   48:33 17.9  1:25    6   24:06  8:02 1:34:10 
    9  297 Susan Krieg             Shakopee           MN  34   16 19:29  3:54  2:52    9   48:16 18.0  2:15    2   21:32  7:11 1:34:22 
   10  596 Jackie Windfeldt        Tacoma             WA  30   14 18:18  3:40  3:22   14   51:38 16.8  0:59    5   22:38  7:33 1:36:52 
   11  240 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  32    2 14:30  2:54  2:02    8   48:04 18.1  2:00   19   30:21 10:07 1:36:55 
   12   85 Sarah Chillo            Minneapolis        MN  32   10 16:33  3:19  2:29   12   49:55 17.4  2:09   13   26:49  8:57 1:37:54 
   13  308 Sookie Landsteiner      Minneapolis        MN  30   13 18:03  3:37  2:36   11   49:13 17.7  1:17   18   29:50  9:57 1:40:58 
   14  439 Leah Renne              Mankato            MN  30   15 19:13  3:51  6:01   13   50:54 17.1  1:43   11   26:06  8:42 1:43:56 
   15  542 Debbie Trent            Shorewood          MN  34    6 15:14  3:03  3:00   17   58:04 15.0  0:59   14   26:54  8:58 1:44:10 
   16  380 Julie Nelson            Chicago            IL  32   17 20:07  4:02  3:18   15   53:52 16.2  1:10   15   27:34  9:12 1:45:59 
   17  568 Abby Wallin             Deephaven          MN  32   19 21:45  4:21  3:19   16   55:24 15.7  0:55   17   28:13  9:25 1:49:34 
   18  510 Elizabeth Storey        Minneapolis        MN  31    9 15:41  3:09  3:09   20 1:01:28 14.2  2:48   16   27:40  9:14 1:50:44 
   19  274 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  31   20 23:36  4:44  3:43   18   58:25 14.9  1:08   12   26:39  8:53 1:53:29 
   20  295 Kate Krejci             Deephaven          MN  31   18 21:40  4:20  3:29   19 1:00:43 14.3  1:46   20   30:30 10:10 1:58:06 
   21  131 Sophie Duran            St Louis Park      MN  30   21 26:22  5:17  4:06   21 1:07:28 12.9  2:03   21   40:08 13:23 2:20:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   66 Robert Brown            Hopkins            MN  37    3 11:37  2:20  1:09    4   38:04 22.9  0:41    1   18:18  6:06 1:09:46 
    2  592 Aaron Wilson            Eden Prairie       MN  38    5 12:05  2:25  1:10    2   37:44 23.1  0:39    3   19:20  6:27 1:10:57 
    3  371 Thomas Morgan           Minneapolis        MN  37   12 13:29  2:42  0:57    1   37:23 23.3  0:54    2   18:36  6:12 1:11:18 
    4  444 Micah Roberts           Eden Prairie       MN  37    1 10:52  2:11  1:31    3   37:56 22.9  1:00    8   21:29  7:10 1:12:46 
    5  527 Shawn Thomas            Eden Prairie       MN  39   15 13:45  2:45  1:49    5   40:49 21.3  0:58    4   19:52  6:38 1:17:12 
    6   59 Doug Bolster            Eden Prairie       MN  39    7 12:28  2:30  2:26   14   43:36 20.0  0:57    5   20:18  6:46 1:19:43 
    7  207 Chris Hawes             Minneapolis        MN  38    9 13:04  2:37  2:02    9   41:13 21.1  0:59   13   22:49  7:37 1:20:06 
    8  616 Aaron Zinter            Saint Louis Park   MN  35   24 15:13  3:03  1:44   10   41:49 20.8  0:53    9   21:32  7:11 1:21:10 
    9  590 Steven Williamsen       Chanhassen         MN  37   11 13:28  2:42  1:52    7   40:51 21.3  1:06   21   24:09  8:03 1:21:24 
   10   57 Nate Boike              St. Louis Park     MN  39   17 13:55  2:47  1:38    6   40:49 21.3  1:02   28   25:14  8:25 1:22:36 
   11  164 Brett Furber            Minneapolis        MN  35    4 12:00  2:24  2:08   15   43:45 19.9  1:17   18   23:30  7:50 1:22:38 
   12  372 Brian Morrison          Coon Rapids        MN  38    2 11:13  2:15  2:11   23   46:03 18.9  1:04   14   22:54  7:38 1:23:24 
   13  204 Alan Haskins            Hugo               MN  36   16 13:53  2:47  1:45   13   43:12 20.1  1:22   16   23:20  7:47 1:23:30 
   14  195 Daniel Hackenberg       Eden Prairie       MN  39   10 13:27  2:42  3:33   20   45:07 19.3  1:11   10   21:35  7:12 1:24:50 
   15  199 Jonathan Hard           Mankato            MN  39    6 12:22  2:29  3:03   18   44:11 19.7  1:25   25   24:40  8:14 1:25:40 
   16  451 Kyle Rooney             Tonka Bay          MN  35   13 13:32  2:43  2:22   25   46:33 18.7  0:47   11   22:40  7:34 1:25:52 
   17  211 Craig Hendrickson       Hopkins            MN  35   20 15:04  3:01  2:49   21   45:31 19.1  1:24    7   21:21  7:07 1:26:07 
   18  336 Matt Mahannah           Chanhassen         MN  39   28 15:54  3:11  2:53   22   45:47 19.0  1:15    6   20:58  7:00 1:26:46 
   19  365 Tommy Moe               Minnetrista        MN  37   32 16:47  3:22  3:24   12   43:11 20.1  0:39   15   22:55  7:39 1:26:56 
   20  547 E.J. Tso                Minneapolis        MN  39   41 20:51  4:11  1:21    8   40:58 21.2  0:33   20   23:33  7:51 1:27:14 
   21  349 Michael McCue           Saint Paul         MN  37   30 16:11  3:15  1:51   17   43:50 19.8  1:17   22   24:14  8:05 1:27:21 
   22   31 Beau Ballin             Deephaven          MN  36   18 14:03  2:49  2:03   30   47:08 18.5  1:02   19   23:31  7:51 1:27:45 
   23  179 Michael John Gournaris  Lakeville          MN  38   21 15:04  3:01  2:44   19   44:20 19.6  1:45   23   24:14  8:05 1:28:05 
   24  328 Matthew Loucks          Edina              MN  38   33 17:06  3:26  2:40   16   43:47 19.9  1:51   12   22:45  7:35 1:28:07 
   25  482 Jason Smith             Roseville          MN  37    8 12:41  2:33  2:34   33   48:40 17.9  0:54   24   24:38  8:13 1:29:26 
   26   98 Mike Craig              Shakopee           MN  37   25 15:17  3:04  2:19   28   47:01 18.5  0:51   29   25:44  8:35 1:31:10 
   27  232 David Imdieke           Saint Paul         MN  37   14 13:39  2:44  1:56   36   51:26 16.9  1:02   17   23:21  7:47 1:31:22 
   28  217 Keith Holder            Carver             MN  36   22 15:06  3:02  2:58   24   46:07 18.9  1:14   35   27:38  9:13 1:33:02 
   29  142 Chris Evenson           Mound              MN  38   38 20:36  4:08  3:06   11   43:05 20.2  1:29   26   24:52  8:18 1:33:06 
   30   19 Peter Andrada           San Jose           CA  39   35 17:54  3:35  2:43   27   46:59 18.5  0:46   27   25:05  8:22 1:33:26 
   31  467 Jason Sedlak            Bloomington        MN  37   19 14:59  3:00  3:15   29   47:03 18.5  1:59   33   27:15  9:05 1:34:30 
   32  231 Ryan Hurt               Chanhassen         MN  39   23 15:13  3:03  2:38   38   52:21 16.6  2:00   31   26:16  8:46 1:38:26 
   33  504 Jim Stitt               St Paul            MN  38   39 20:40  4:08  2:13   34   48:56 17.8  1:30   34   27:32  9:11 1:40:49 
   34  331 Dan Ludowise            Mound              MN  37   45 22:18  4:28  2:30   26   46:57 18.5  2:01   37   28:20  9:27 1:42:05 
   35   82 John Chapman            Eagan              MN  39   43 21:25  4:17  3:04   31   47:55 18.2  1:21   42   29:29  9:50 1:43:12 
   36  294 Drew Krejci             Deephaven          MN  35   27 15:46  3:10  3:32   39   52:26 16.6  2:19   41   29:28  9:50 1:43:30 
   37   74 Jeff Callinan           Wayzata            MN  39   31 16:18  3:16  3:06   41   53:04 16.4  2:48   38   28:36  9:32 1:43:49 
   38  242 Eric Jensen             Victoria           MN  38   44 21:53  4:23  4:09   35   49:30 17.6  1:59   40   29:13  9:45 1:46:42 
   39  559 Christopher Vogel       Chicago            IL  37   40 20:42  4:09  2:29   44   59:45 14.6  1:00   30   26:13  8:45 1:50:06 
   40  545 Federico Troiani        Plymouth           MN  38   37 19:25  3:53  4:27   42   55:32 15.7  2:02   39   28:52  9:38 1:50:16 
   41  161 Andy Frost              Eden Prairie       MN  37   34 17:36  3:32  4:41   40   52:55 16.4  1:59   43   36:03 12:01 1:53:13 
   42  261 Akshay Kaura            Eden Prairie       MN  38   36 19:05  3:49  4:25   37   52:02 16.7  2:00   44   36:30 12:10 1:54:00 
   43  450 Colin Rooney            Edina              MN  37   42 21:18  4:16  6:13   43   56:56 15.3  3:53   32   27:03  9:01 1:55:20 
   44  350 Justin McHugh           Wayzata            MN  39   26 15:29  3:06 18:57   32   48:13 18.0  6:37   36   27:42  9:14 1:56:56 
   45    6 Matthew Abroe           Edina              MN  37   29 16:08  3:14                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  362 Lynne Miller            Elk River          MN  38    5 14:31  2:55  2:02    2   43:06 20.2  0:41    1   20:47  6:56 1:21:06 
    2  170 Christine Glaze         Eden Prairie       MN  36    3 13:43  2:45  1:48    4   44:07 19.7  0:58    3   21:06  7:02 1:21:41 
    3  393 Jenny O'Brien           Sioux Falls        SD  37    6 14:53  2:59  2:11    6   44:36 19.5  0:57    2   20:51  6:57 1:23:27 
    4  214 Deb Hess                St. Paul           MN  35    7 14:55  2:59  1:58    3   43:52 19.8  1:04    4   21:50  7:17 1:23:38 
    5  344 Karen McCarren          St Louis Park      MN  36    1 12:43  2:33  1:25    8   47:35 18.3  1:03    5   22:31  7:31 1:25:15 
    6  500 Amy Stern               Eden Prairie       MN  38    8 15:20  3:04  2:24    1   42:46 20.3  1:00    8   24:03  8:01 1:25:31 
    7  515 Jodi Sussner            Chaska             MN  36   10 15:40  3:08  1:41    5   44:12 19.7  0:57    7   23:44  7:55 1:26:12 
    8  203 Anne Hartman (garlock   Mound              MN  36   14 16:22  3:17  2:55    9   48:00 18.1  1:09    9   24:07  8:03 1:32:31 
    9  243 Jen Jensen              Victoria           MN  36   15 16:33  3:19  2:13    7   47:14 18.4  1:23   10   25:10  8:24 1:32:33 
   10  484 Sally Smith             Corcoran           MN  39   11 15:43  3:09  2:25   10   48:20 18.0  1:03   16   26:17  8:46 1:33:46 
   11  249 Leanne Johansen         Wayzata            MN  36    9 15:21  3:05  2:44   11   50:12 17.3  0:36   17   26:24  8:48 1:35:15 
   12  293 Jessica Kottke          Saint Paul         MN  38   20 18:12  3:39  3:25   12   51:32 16.9  0:45    6   23:10  7:44 1:37:01 
   13   28 Janet Baker             Minnetonka         MN  37   12 15:48  3:10  2:46   13   52:06 16.7  1:16   13   25:48  8:36 1:37:41 
   14  259 Sara Kanavati           Mendota Heights    MN  39   13 16:07  3:14  4:18   15   53:06 16.4  0:35   11   25:43  8:35 1:39:47 
   15  147 Libby Ferguson          Deephaven          MN  37    2 12:53  2:35  4:32   19   55:12 15.8  1:47   19   27:28  9:10 1:41:50 
   16   83 Sara Chapman            Excelsior          MN  36   24 21:18  4:16  2:40   16   53:21 16.3  1:17   15   26:09  8:43 1:44:42 
   17  335 Katie Mahanna           Chanhassen         MN  38   22 19:01  3:49  4:01   18   54:00 16.1  0:47   20   27:36  9:12 1:45:23 
   18   53 Christine Boberg        Chanhassen         MN  39   16 16:46  3:22  4:23   23   58:31 14.9  1:41   14   26:00  8:40 1:47:19 
   19  433 Kristen Purtell         Deephaven          MN  39   26 22:16  4:28  2:27   14   52:16 16.6  1:59   22   28:51  9:37 1:47:48 
   20  505 Lisen Stoa              Minneapolis        MN  38    4 14:10  2:50  3:58   20   56:52 15.3  2:04   25   31:34 10:32 1:48:37 
   21  177 Jennifer Gorder         Bloomington        MN  39   21 18:55  3:47  4:28   17   53:29 16.3  1:26   24   30:23 10:08 1:48:39 
   22   13 Michelle Amelse         St. Louis Park     MN  39   18 17:57  3:36  4:07   22   58:23 14.9  2:23   18   27:00  9:00 1:49:47 
   23  272 Kris Kilmer             Lake Forest        IL  37   17 17:19  3:28  3:29   26 1:00:38 14.3  1:31   21   28:33  9:31 1:51:27 
   24   61 Ann Bradsher            Eden Prairie       MN  37   23 19:32  3:55  5:24   25 1:00:04 14.5  1:04   12   25:46  8:36 1:51:49 
   25  245 Nancy Jerdee            Excelsior          MN  38   19 18:05  3:37  3:11   21   57:31 15.1  1:30   27   38:00 12:40 1:58:15 
   26  327 Maria Loucks            Edina              MN  38   25 21:18  4:16  4:24   27 1:03:55 13.6  2:24   23   30:05 10:02 2:02:02 
   27  615 Kristin Ziegler         Minneapolos        MN  39   27 23:43  4:45  4:36   24   59:15 14.7  2:39   26   33:31 11:11 2:03:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  488 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  41    2 11:09  2:14  1:40    4   38:45 22.5  1:04    2   19:44  6:35 1:12:21 
    2  381 Kevin Nelson            St Paul            MN  41    6 13:21  2:41  1:11    1   37:42 23.1  1:03    1   19:15  6:25 1:12:31 
    3   50 Mike Blair              Prior Lake         MN  42    5 13:13  2:39  1:32    2   38:01 22.9  0:47    4   20:33  6:51 1:14:04 
    4   26 Omar Awad               Shoreview          MN  43    1 10:30  2:06  1:37   10   41:17 21.1  1:06    3   19:48  6:36 1:14:16 
    5  346 Pearce McCarty          Chanhassen         MN  42   10 14:17  2:52  1:57    3   38:05 22.8  1:07    6   21:24  7:08 1:16:49 
    6  102 Bill Currie             Chanhassen         MN  42    3 11:11  2:15  1:46    5   39:16 22.2  0:41   26   24:05  8:02 1:16:57 
    7  539 Paul Traczyk            Shoreview          MN  42    8 13:37  2:44  1:46    8   40:44 21.4  0:54   10   21:53  7:18 1:18:53 
    8  325 David Liske             Saint Louis Park   MN  40   14 14:47  2:58  1:42    7   40:30 21.5  0:54    8   21:40  7:14 1:19:30 
    9  257 Marc Justinak           Excelsior          MN  43   19 15:16  3:04  1:26    6   39:29 22.0  1:05   15   22:18  7:26 1:19:31 
   10  121 Jason Dohm              Milaca             MN  43    4 12:30  2:30  2:28   12   42:05 20.7  1:14   30   24:24  8:08 1:22:40 
   11   89 Bradley Close           Orono              MN  43   17 15:13  3:03  1:44   19   43:32 20.0  0:54    7   21:37  7:13 1:22:57 
   12  611 Jack Youngberg          Eden Prairie       MN  41   12 14:42  2:57  2:07   17   43:15 20.1  1:06   16   22:25  7:29 1:23:33 
   13   22 Greg Asplund            Excelsior          MN  40    7 13:32  2:43  2:25   18   43:30 20.0  1:57   13   22:14  7:25 1:23:35 
   14  595 Garrett Wilson          Edina              MN  41   16 15:10  3:02  2:14   11   41:55 20.8  1:09   33   24:47  8:16 1:25:13 
   15  320 Mike Lesage             Chanhassen         MN  42   41 18:01  3:37  1:58   14   42:41 20.4  1:06   17   22:26  7:29 1:26:10 
   16  230 John Hughes             Long Lake          MN  43   11 14:28  2:54  2:34   30   45:11 19.3  1:41   22   23:24  7:48 1:27:16 
   17  588 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  42   18 15:14  3:03  3:35   15   43:03 20.2  1:14   28   24:16  8:06 1:27:20 
   18  398 Erik Olson              Shakopee           MN  40   29 16:05  3:13  2:01   20   43:41 19.9  1:58   32   24:38  8:13 1:28:22 
   19  554 Frederic Vereecken      Minnetonka         MN  42   33 16:27  3:18  1:24   43   48:20 18.0  0:51    9   21:44  7:15 1:28:44 
   20  576 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  43   20 15:17  3:04  2:02   32   45:37 19.1  1:08   34   24:55  8:19 1:28:57 
   21  165 James Gaul              Bloomington        MN  40   15 15:09  3:02  3:13   44   48:23 18.0  1:37    5   20:38  6:53 1:28:58 
   22  572 Steve Wander            Minnetonka         MN  44   26 15:51  3:11  2:03   25   44:08 19.7  1:57   36   25:04  8:22 1:29:02 
   23  334 Timothy Magnusson       Minnetonka         MN  40   47 19:23  3:53  2:25   22   43:51 19.8  1:14   12   22:13  7:25 1:29:05 
   24  514 Nick Summers            Mound              MN  44   13 14:42  2:57  1:53   34   45:39 19.1  1:20   40   25:47  8:36 1:29:19 
   25  180 Andy Grant              Eden Prairie       MN  41   30 16:10  3:14  2:05   26   44:13 19.7  1:22   39   25:34  8:32 1:29:23 
   26  301 Randy Kurth             Wayzata            MN  42   27 15:53  3:11  2:20   41   47:36 18.3  1:43   11   22:07  7:23 1:29:36 
   27  412 Erik Paulsen            Excelsior          MN  42   53 21:19  4:16  2:51    9   40:55 21.3  1:46   21   23:13  7:45 1:30:01 
   28  265 Curtis Kenkel           Saint Paul         MN  43   43 18:33  3:43  1:42   29   45:11 19.3  1:12   23   23:30  7:50 1:30:05 
   29  174 Jason Good              Victoria           MN  42   37 17:09  3:26  1:52   27   44:42 19.5  1:34   35   24:58  8:20 1:30:14 
   30   71 Michael Burica          Plymouth           MN  43    9 14:11  2:51  3:26   37   47:07 18.5  1:34   27   24:06  8:02 1:30:23 
   31  519 Aaron Swann             Edina              MN  42   49 19:38  3:56  2:03   21   43:50 19.8  1:11   25   23:53  7:58 1:30:33 
   32  429 Chad Pointer            Chanhassen         MN  44   22 15:18  3:04  3:28   23   43:55 19.8  1:47   43   26:12  8:44 1:30:38 
   33  266 Dj Kennedy              Chsanhassen        MN  40   34 16:40  3:20  4:11   33   45:38 19.1  2:07   14   22:18  7:26 1:30:52 
   34   55 Nate Boen               Minnetonka         MN  44   36 17:09  3:26  3:37   36   46:29 18.7  1:14   19   22:50  7:37 1:31:17 
   35  368 Rick Monro              Plymouth           MN  43   23 15:25  3:05  2:20   31   45:26 19.1  1:46   45   26:55  8:59 1:31:51 
   36  511 Mark Struthers          Chanhassen         MN  43   35 17:05  3:25  3:12   40   47:31 18.3  1:24   18   22:44  7:35 1:31:55 
   37  409 Eric Partington         Maple Grove        MN  40   31 16:13  3:15  2:46   38   47:21 18.4  2:10   24   23:41  7:54 1:32:09 
   38  430 Chris Potenza           Chanhassen         MN  41   50 19:48  3:58  2:33   13   42:30 20.5  1:43   41   25:50  8:37 1:32:22 
   39  227 Steffen Hovard          Edina              MN  44   42 18:23  3:41  2:44   28   44:46 19.4  1:57   37   25:10  8:24 1:32:58 
   40  158 Thomas Frerichs         Plymouth           MN  44   28 16:03  3:13  2:59   24   43:59 19.8  1:19   57   28:45  9:35 1:33:03 
   41  369 Mark Mooers             Edina              MN  43   39 17:25  3:29  3:08   35   46:17 18.8  1:55   42   25:57  8:39 1:34:41 
   42  529 Jason Thunstrom         Plymouth           MN  42   45 18:41  3:45  2:24   42   48:19 18.0  1:05   31   24:25  8:09 1:34:52 
   43   17 Jeff Anderson           Oakdale            MN  41   56 22:53  4:35  2:50   16   43:07 20.2  2:28   44   26:49  8:57 1:38:04 
   44  421 Jon Pierce              Excelsior          MN  43   40 17:29  3:30  2:13   47   50:42 17.2  1:15   49   27:29  9:10 1:39:06 
   45  304 Michael Lacourse        Deephaven          MN  43   52 20:45  4:09  4:10   39   47:21 18.4  4:30   20   23:02  7:41 1:39:47 
   46  290 Attila Konkoly          Eden Prairie       MN  40   38 17:20  3:28  4:53   51   52:58 16.4  1:02   38   25:23  8:28 1:41:34 
   47  317 Peter Lee               Deephaven          MN  41   44 18:35  3:43  2:47   46   49:56 17.4  2:11   56   28:36  9:32 1:42:02 
   48   65 James Brown             Prior Lake         MN  40   21 15:17  3:04  3:55   50   52:47 16.5  1:40   55   28:26  9:29 1:42:04 
   49  292 Rick Kotovic            Excelsior          MN  40   48 19:29  3:54  2:41   49   52:03 16.7  2:16   46   26:58  9:00 1:43:25 
   50  254 Ward Johnson            Minneapolis        MN  41   46 19:02  3:49  4:10   48   51:24 16.9  1:43   47   27:27  9:09 1:43:44 
   51  373 Neil Moses-Zirkes       Mendota Heights    MN  44   32 16:23  3:17  3:58   53   54:49 15.9  1:18   52   28:02  9:21 1:44:28 
   52   67 Staven Bruce            Minneapolis        MN  42   24 15:36  3:08  2:43   57   57:45 15.1  1:11   53   28:08  9:23 1:45:21 
   53  422 Mike Pietrowski         Hopkins            MN  40   25 15:42  3:09  3:48   45   49:39 17.5  7:05   58   32:22 10:48 1:48:34 
   54  159 Brad Fritz              Eagan              MN  44   51 20:32  4:07  5:01   58   59:26 14.6  1:39   29   24:18  8:06 1:50:55 
   55  604 Anton Woo               Minnetrista        MN  40   54 22:37  4:32  4:26   56   55:44 15.6  2:12   48   27:28  9:10 1:52:24 
   56  234 Todd Jackson            Chanhassen         MN  42   58 26:36  5:20  3:56   52   53:39 16.2  1:05   50   27:42  9:14 1:52:55 
   57  602 Alex Woo                Lexington          KY  43   57 23:30  4:42  3:39   54   55:28 15.7  2:24   59   34:09 11:23 1:59:08 
   58   84 Stephen Charbonnet      Shorewood          MN  43   59 27:47  5:34  5:16   55   55:30 15.7  3:01   54   28:23  9:28 1:59:56 
   59  416 Jeff Peters             Excelsior          MN  44   55 22:41  4:33  4:31   59 1:05:45 13.2  1:13   51   27:43  9:15 2:01:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Angie Hop-Mracek        Rosemount          MN  41    2 11:57  2:24  1:53    1   41:00 21.2  0:49    5   21:54  7:18 1:17:31 
    2  103 Juli Currie             Chanhassen         MN  40    4 13:00  2:36  1:41    2   42:14 20.6  0:44    1   20:57  6:59 1:18:34 
    3  153 Sarah Foley             Cologne            MN  41    7 13:21  2:41  1:29    4   43:02 20.2  0:58    3   21:12  7:04 1:20:01 
    4  404 Nicole Osmundson        Sioux Falls        SD  41   14 14:47  2:58  1:53    5   43:35 20.0  0:44    8   22:50  7:37 1:23:47 
    5  640 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  42    9 14:16  2:52  1:42    6   44:24 19.6  0:55   10   23:26  7:49 1:24:41 
    6   76 Patty Campbell          Plymouth           MN  43    3 12:34  2:31  1:09   10   46:11 18.8  0:54   15   24:14  8:05 1:25:00 
    7  282 Alison Knapp            Saint Paul         MN  41   23 16:20  3:16  3:11    3   42:51 20.3  1:02    7   22:22  7:28 1:25:44 
    8   58 Jill Bollettieri        Saint Louis Park   MN  42    1 11:39  2:20  2:03   19   48:29 17.9  0:49    9   23:08  7:43 1:26:07 
    9  186 Sarah Grobel            Victoria           MN  41    8 13:53  2:47  2:30    7   44:53 19.4  1:20   17   24:44  8:15 1:27:18 
   10  431 Liz Promer              Roseville          MN  41   22 16:02  3:13  1:59   12   46:32 18.7  1:39    6   22:15  7:25 1:28:24 
   11  228 Therese Hovard          Edina              MN  43   18 15:11  3:03  1:56   15   46:53 18.6  1:19   11   23:37  7:53 1:28:54 
   12  263 Amy Kelly               Saint Paul         MN  42   28 16:52  3:23  2:45   20   48:37 17.9  1:17    2   21:08  7:03 1:30:36 
   13  236 Rea James               Long Lake          MN  41    6 13:07  2:38  2:01   25   50:05 17.4  1:14   18   24:54  8:18 1:31:20 
   14  386 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44   13 14:44  2:57  3:12   13   46:46 18.6  1:16   25   25:35  8:32 1:31:31 
   15  536 Stephanie Tollefson     Chanhassen         MN  41   19 15:14  3:03  1:42   17   48:14 18.0  1:31   21   25:20  8:27 1:31:58 
   16  271 Erin Kieley             Orono              MN  40   32 17:23  3:29  3:03   21   48:44 17.9  1:38    4   21:41  7:14 1:32:28 
   17  166 Lori Gengler            Plymouth           MN  40   34 17:58  3:36  2:03    9   45:55 18.9  1:13   24   25:30  8:30 1:32:35 
   18  394 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  41   21 15:59  3:12  2:25   11   46:23 18.8  1:40   30   26:54  8:58 1:33:19 
   19  644 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  42   29 16:59  3:24  2:12   14   46:49 18.6  1:23   31   27:00  9:00 1:34:20 
   20   91 Tara Collins            Minnetrista        MN  40   11 14:29  2:54  2:58   27   51:08 17.0  1:44   14   24:13  8:05 1:34:30 
   21  403 Marissa Onheiber        Golden Valley      MN  44   20 15:29  3:06  2:34   18   48:22 18.0  1:09   33   27:08  9:03 1:34:40 
   22  420 Gloria Piche            Duluth             MN  41   26 16:36  3:20  2:13    8   45:49 19.0  1:24   39   29:08  9:43 1:35:08 
   23  224 Melissa Horner          Tonka Bay          MN  42   27 16:43  3:21  3:00   24   50:03 17.4  2:13   12   23:48  7:56 1:35:44 
   24  395 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  42   12 14:34  2:55  2:14   22   48:45 17.8  1:29   43   29:50  9:57 1:36:50 
   25  448 Kathleen Roller         Orono              MN  43   40 19:00  3:48  1:59   16   47:50 18.2  1:36   29   26:49  8:57 1:37:11 
   26   69 Melissa Bunde           Madison Lake       MN  42   36 18:05  3:37  2:49   23   48:50 17.8  1:38   28   26:38  8:53 1:37:58 
   27  155 Nicole Fox              Eagan              MN  43   17 15:01  3:01  5:22   31   52:17 16.6  1:12   16   24:29  8:10 1:38:19 
   28   23 Wendy Asplund           Excelsior          MN  40    5 13:05  2:37  3:15   30   52:03 16.7  1:47   37   28:39  9:33 1:38:48 
   29  291 Nancy Kotovic           Excelsior          MN  40   39 18:49  3:46  1:59   26   50:11 17.3  1:45   27   26:30  8:50 1:39:12 
   30  501 Heather Sterner         Minnetonka         MN  41   10 14:23  2:53  3:26   28   51:24 16.9  1:14   38   29:05  9:42 1:39:30 
   31  200 Kari Harrison           Farmington         MN  40   24 16:24  3:17  3:02   29   51:45 16.8  1:30   35   28:02  9:21 1:40:42 
   32  134 Anne Eichelman          Greenwood          MN  41   15 14:48  2:58  4:32   39   54:59 15.8  2:21   23   25:26  8:29 1:42:05 
   33  112 Wendy Dellis            Richfield          MN  44   38 18:46  3:46  3:11   35   53:32 16.3  2:00   22   25:25  8:29 1:42:53 
   34  319 Cindy Lesage            Chanhassen         MN  43   43 21:57  4:24  2:46   34   53:30 16.3  0:58   13   23:49  7:57 1:42:58 
   35  354 Jennifer Meles          Chanhassen         MN  43   30 17:09  3:26  2:41   36   54:19 16.0  0:57   44   30:00 10:00 1:45:04 
   36  286 Krista Knudsen          Minnetonka         MN  43   35 18:03  3:37  3:40   40   56:00 15.5  1:45   26   25:40  8:34 1:45:06 
   37  241 Jodie Jennings          Saint Louis Park   MN  44   16 14:55  2:59  4:43   42   57:16 15.2  2:25   32   27:00  9:00 1:46:18 
   38  546 Ernestina Troielli      Maple Grove        MN  41   33 17:33  3:31  3:19   37   54:19 16.0  2:36   40   29:09  9:43 1:46:55 
   39  303 Christy Lacourse        Deephaven          MN  41   46 22:55  4:35  5:06   38   54:25 16.0  2:25   19   25:00  8:20 1:49:50 
   40   51 Colene Blank            Saint Paul         MN  40   25 16:32  3:19  3:39   33   53:17 16.3  2:36   46   34:39 11:33 1:50:41 
   41  548 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  43   45 22:26  4:30  5:30   32   52:38 16.5  1:54   42   29:45  9:55 1:52:11 
   42  490 Ann St. Clair           St. Louis Park     MN  43   37 18:30  3:42  4:54   44 1:00:10 14.5  1:05   34   27:46  9:16 1:52:23 
   43  471 Noelle Sheehan          Eden Prairie       MN  44   44 22:13  4:27  4:31   41   56:19 15.4  1:51   36   28:28  9:30 1:53:20 
   44  157 Amy Freed               Excelsior          MN  42   31 17:17  3:28  6:04   46 1:04:24 13.5  1:50   20   25:18  8:26 1:54:52 
   45  603 Angela Woo              Minnetrista        MN  42   41 20:23  4:05  3:28   45 1:03:54 13.6  0:59   41   29:31  9:51 1:58:12 
   46  117 Jennifer Dietz          Owatonna           MN  41   47 26:11  5:15  3:15   43   57:57 15.0  2:39   45   31:59 10:40 2:01:59 
   47  516 Rachel Sutherlin        Minnetonka         MN  42   42 21:32  4:19  6:11   47 1:04:42 13.4  3:11   47   37:10 12:24 2:12:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   37 Kurt Becker             Afton              MN  45    1 10:10  2:02  1:17    2   38:06 22.8  0:42    2   20:21  6:47 1:10:35 
    2   54 Douglas Boehme          Woodbury           MN  46    4 11:43  2:21  1:37    3   38:11 22.8  0:45    3   20:31  6:51 1:12:45 
    3  281 David Knack             Prior Lake         MN  49    5 12:16  2:28  1:44    5   39:47 21.9  0:41    1   20:12  6:44 1:14:38 
    4  497 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  46   18 14:16  2:52  1:29    1   37:52 23.0  1:25    7   21:20  7:07 1:16:21 
    5  473 Eric Showers            Minnetonka         MN  49    8 13:01  2:37  1:39    6   40:19 21.6  0:46    9   21:46  7:16 1:17:28 
    6  550 Thorn Turner            Shorewood          MN  49    2 11:19  2:16  1:56   18   43:31 20.0  0:59    6   21:02  7:01 1:18:46 
    7  567 Tim J Walker            Minnetonka         MN  45   13 13:49  2:46  2:00    4   39:22 22.1  0:45   15   23:33  7:51 1:19:27 
    8  264 Edward Kelly            Saint Paul         MN  47    7 12:57  2:36  3:03    7   40:22 21.6  0:44   13   23:04  7:42 1:20:08 
    9   24 Mark Augdahl            Chaska             MN  46    9 13:21  2:41  2:02   14   42:58 20.2  1:06    5   20:53  6:58 1:20:19 
   10  318 Andy Leier              Shakopee           MN  46   21 15:04  3:01  2:09   10   41:57 20.7  1:05    4   20:50  6:57 1:21:04 
   11  440 Bob Revoir              Plymouth           MN  48   22 15:06  3:02  2:08   11   42:17 20.6  1:01    8   21:30  7:10 1:22:01 
   12  358 Troy Meyer              Victoria           MN  46   19 14:27  2:54  2:12    9   41:49 20.8  1:07   12   22:54  7:38 1:22:26 
   13  324 Dave Link               Eden Prairie       MN  45   11 13:33  2:43  2:06   12   42:57 20.3  0:55   18   24:07  8:03 1:23:35 
   14  315 David (morse Leavenwort Orono              MN  45   17 14:12  2:51  1:29   24   44:32 19.5  0:56   14   23:05  7:42 1:24:11 
   15  489 Robert Spencer          Minneapolis        MN  46    3 11:32  2:19  2:07   22   44:11 19.7  0:52   32   26:08  8:43 1:24:46 
   16  384 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  45   16 14:10  2:50  2:00   21   43:56 19.8  1:54   11   22:50  7:37 1:24:48 
   17  457 Ken Saddler             Chanhassen         MN  47   14 13:57  2:48  2:28   13   42:57 20.3  1:23   24   24:47  8:16 1:25:29 
   18  139 Jay Erb                 Chanhassen         MN  45   15 14:00  2:48  2:37   23   44:29 19.6  0:59   26   25:05  8:22 1:27:08 
   19  465 Kurt Schultz            Lakeville          MN  49   24 16:00  3:12  2:00   15   43:05 20.2  1:37   21   24:32  8:11 1:27:12 
   20  472 Scott Shepard           Minnetonka         MN  47   27 16:11  3:15  2:32   25   45:07 19.3  1:36   16   23:48  7:56 1:29:12 
   21  494 Scott Stanek            Prior Lake         MN  47   33 17:53  3:35  3:16   29   46:11 18.8  1:32   10   21:52  7:18 1:30:42 
   22  185 Tom Griffin             Bloomington        MN  49   25 16:02  3:13  2:06   27   45:43 19.0  0:46   33   26:13  8:45 1:30:49 
   23   62 Neal Bradsher           Eden Prairie       MN  45   12 13:39  2:44  3:32   37   48:25 18.0  0:55   23   24:38  8:13 1:31:07 
   24  397 Bryan Olson             Victoria           MN  45   32 17:53  3:35  2:07   26   45:21 19.2  0:58   25   24:58  8:20 1:31:15 
   25  443 Donald Rix              Chanhassen         MN  46   23 15:41  3:09  2:02   19   43:33 20.0  1:30   39   28:33  9:31 1:31:17 
   26  446 Mike Rogers             Minnetonka         MN  47   29 16:40  3:20  2:41   30   46:47 18.6  1:43   29   25:29  8:30 1:33:18 
   27  168 Kevin Gilligan          Saint Paul         MN  46   35 18:29  3:42  3:18   28   45:45 19.0  1:26   20   24:28  8:10 1:33:23 
   28  111 Jay Dellis              Richfield          MN  45   42 23:21  4:41  2:59    8   41:44 20.8  2:01   17   23:51  7:57 1:33:53 
   29  176 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  45   10 13:31  2:43  3:55   39   50:11 17.3  2:09   19   24:25  8:09 1:34:08 
   30  338 Dan Maras               Shakopee           MN  46   20 14:31  2:55  3:14   35   47:34 18.3  2:03   38   27:26  9:09 1:34:47 
   31  332 Dan Lund                Chanhassen         MN  47   31 17:38  3:32  3:44   16   43:08 20.2  1:27   40   28:59  9:40 1:34:56 
   32  244 Ken Jensen              Minnetonka         MN  47   43 23:33  4:43  1:52   20   43:47 19.9  0:55   28   25:25  8:29 1:35:31 
   33  557 Nick Vetter             Minneapolis        MN  47   28 16:17  3:16  4:01   36   48:07 18.1  1:06   35   26:22  8:48 1:35:51 
   34   77 Jr Campuzano            Shorewood          MN  47   36 19:16  3:52  4:28   31   46:55 18.5  2:06   22   24:36  8:12 1:37:18 
   35  411 Paul Pasko              Minnetonka         MN  47   39 22:03  4:25  3:42   17   43:22 20.1  2:07   36   26:25  8:49 1:37:37 
   36  216 Greg Holcomb            Chaska             MN  46   37 20:36  4:08  4:40   32   47:07 18.5  1:43   30   26:03  8:41 1:40:08 
   37  437 Tim Regan               Deephaven          MN  46   44 24:18  4:52  3:10   38   48:32 17.9  0:46   27   25:15  8:25 1:41:59 
   38  388 Jeff Newhouse           Minnetonka         MN  47   38 21:27  4:18  3:16   40   51:44 16.8  2:04   31   26:08  8:43 1:44:37 
   39  270 Daniel Kessler          Chaska             MN  47   26 16:08  3:14  3:05   41   52:32 16.6  1:54   46   33:56 11:19 1:47:33 
   40  436 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  47   34 17:57  3:36  2:25   45   59:46 14.6  1:17   34   26:13  8:45 1:47:36 
   41  191 Kevin Gust              Burnsville         MN  48   45 27:21  5:29  3:43   33   47:12 18.4  1:25   41   29:13  9:45 1:48:52 
   42  613 John Zattoni            Eden Prairie       MN  46   47 27:30  5:30  2:31   34   47:33 18.3  1:25   42   30:22 10:08 1:49:19 
   43  113 Jim Denn                Edina              MN  47   30 16:50  3:22  4:30   44   57:54 15.0  1:06   43   30:26 10:09 1:50:44 
   44  208 Ken Hawkinson           Lakeville          MN  47   46 27:22  5:29  2:42   42   54:07 16.1  2:14   37   26:53  8:58 1:53:14 
   45   29 Pete Baker              Chanhassen         MN  47   41 22:47  4:34  3:48   43   54:41 15.9  1:49   45   32:44 10:55 1:55:48 
   46  503 Martin Stillman         St. Louis Park     MN  46   40 22:42  4:33  6:17   46 1:02:12 14.0  1:57   44   32:21 10:47 2:05:27 
   47  562 James Vos               Golden Valley      MN  49    6 12:52  2:35 17:45   47 1:02:57 13.8  2:12   47   35:25 11:49 2:11:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  138 Leslie Englert          Maple Grove        MN  45    6 13:15  2:39  1:31    2   42:49 20.3  1:07    1   22:42  7:34 1:21:23 
    2  531 Millicent Thweatt       Lakeville          MN  49    4 12:21  2:29  2:21    4   44:32 19.5  1:02    3   23:12  7:44 1:23:25 
    3  540 Beth Trautman           Medina             MN  45   12 16:28  3:18  1:35    1   42:11 20.6  1:00    5   23:34  7:52 1:24:46 
    4  508 Carrie Stolar           Chanhassen         MN  45    1 10:22  2:05  2:18   11   47:22 18.4  1:21    9   24:41  8:14 1:26:01 
    5  136 Karen Eklin             Plymouth           MN  48    7 14:09  2:50  1:26    6   45:46 19.0  1:18    4   23:27  7:49 1:26:03 
    6  479 Caroline Skaar-Page     Eden Prairie       MN  45   11 15:37  3:08  2:22    3   43:18 20.1  1:20    7   24:38  8:13 1:27:13 
    7  466 Barbara Scouler         Excelsior          MN  49    2 10:43  2:09  2:05   10   47:14 18.4  1:31   15   25:58  8:40 1:27:29 
    8  302 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  47    5 13:04  2:37  1:44    8   46:35 18.7  1:13   12   25:28  8:30 1:28:01 
    9  172 Lisa Goepfert           Blaine             MN  49    9 15:05  3:01  1:57    7   46:15 18.8  0:50    8   24:40  8:14 1:28:45 
   10  493 Laurie Stanek           Prior Lake         MN  48   14 16:47  3:22  1:54    5   45:37 19.1  1:26    6   24:10  8:04 1:29:52 
   11   79 Joan Casey              St Louis Park      MN  47    3 12:16  2:28  1:44   13   49:12 17.7  1:38   16   26:01  8:41 1:30:49 
   12  239 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  47    8 14:34  2:55  3:21   19   52:31 16.6  1:35    2   22:48  7:36 1:34:46 
   13  357 Marcie Meyer            Victoria           MN  46   15 16:54  3:23  2:17   12   48:53 17.8  1:03   17   27:04  9:02 1:36:09 
   14  299 Tracey Kubitz           Wayzata            MN  46   18 19:36  3:56  3:20    9   46:59 18.5  1:39   10   24:53  8:18 1:36:26 
   15  571 Katherine Walz          Plymouth           MN  49   17 18:58  3:48  1:49   18   52:16 16.6  1:21   14   25:53  8:38 1:40:14 
   16  137 Missy Elder             Chanhassen         MN  48   23 19:49  3:58  3:15   14   49:50 17.5  2:16   18   27:51  9:17 1:42:59 
   17  202 Colleen Harristhal      Chanhassen         MN  46   21 19:46  3:58  4:04   17   52:15 16.7  1:29   13   25:35  8:32 1:43:08 
   18  435 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  48   10 15:09  3:02  2:35   23   58:45 14.8  1:05   19   27:59  9:20 1:45:30 
   19  476 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  45   16 17:32  3:31  3:34   16   51:58 16.7  1:44   22   31:24 10:28 1:46:11 
   20  410 Michele Pasko           Minnetonka         MN  46   20 19:42  3:57  4:13   15   51:05 17.0  3:11   21   30:36 10:12 1:48:44 
   21  360 Carol Miles             Hartford           SD  47   13 16:43  3:21  3:22   24 1:04:26 13.5  1:47   11   25:18  8:26 1:51:34 
   22  343 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  45   19 19:39  3:56  3:46   21   57:39 15.1  1:06   20   29:37  9:53 1:51:46 
   23  523 Maria Swenson           Orono              MN  47   22 19:49  3:58  3:33   20   55:39 15.6  2:00   23   31:31 10:31 1:52:31 
   24  385 Jennifer Ness           Wayzata            MN  45   24 20:14  4:03  2:11   22   57:50 15.0  1:49   24   34:33 11:31 1:56:36 
   25  455 Laura Ryan              St Louis Park      MN  47   25 20:46  4:10  5:29   25 1:04:45 13.4  2:44   25   39:47 13:16 2:13:30 
   26  341 Johanna Marquardt       Victoria           MN  46   26 28:25  5:41  5:21   26 1:05:51 13.2  1:40   26   41:07 13:43 2:22:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  399 Kevin Olson             Orono              MN  53    2 11:13  2:15  1:06    2   37:28 23.2  0:41    8   21:46  7:16 1:12:14 
    2  556 Kirk Vesterstein        Duluth             MN  50    8 13:31  2:43  1:58    1   37:25 23.3  0:48    1   18:58  6:20 1:12:38 
    3  173 Dave Goldberg           Excelsior          MN  51    3 11:14  2:15  1:22    6   40:19 21.6  0:44    3   20:03  6:41 1:13:41 
    4  311 Brian Lavelle           Chaska             MN  50    5 11:39  2:20  1:21    5   39:52 21.8  0:46    4   20:27  6:49 1:14:03 
    5  543 John Trettel            Excelsior          MN  53   12 13:52  2:47  2:05   13   42:10 20.6  0:45    2   19:03  6:21 1:17:53 
    6  376 Paul Mullaney           Chanhassen         MN  51    4 11:25  2:17  2:03    8   41:14 21.1  1:03    9   22:22  7:28 1:18:05 
    7   48 John Bird               Chanhassen         MN  50    6 12:13  2:27  2:01   12   42:05 20.7  1:10   12   22:42  7:34 1:20:09 
    8   34 Patrick Baskfield       Madelia            MN  54   17 14:59  3:00  1:41    3   39:35 22.0  2:50    6   21:11  7:04 1:20:13 
    9  509 Dan Stone               Maple Grove        MN  54   16 14:56  3:00  1:46    4   39:35 22.0  3:26    7   21:38  7:13 1:21:18 
   10  585 John Weum               Eden Prairie       MN  51    1 11:08  2:14  1:34   14   43:12 20.1  1:17   19   24:12  8:04 1:21:21 
   11  474 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  50   19 15:47  3:10  3:16    7   40:54 21.3  0:44    5   20:57  6:59 1:21:36 
   12   90 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51    7 13:20  2:40  2:28   11   41:54 20.8  1:19   14   23:10  7:44 1:22:09 
   13   97 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50   11 13:47  2:46  2:12   10   41:49 20.8  2:17   17   23:52  7:58 1:23:55 
   14  526 Steve Theis             Deephaven          MN  52   10 13:45  2:45  2:09   17   43:54 19.8  1:22   16   23:49  7:57 1:24:56 
   15  201 Chris Harristhal        Minneapolis        MN  50   13 14:03  2:49  2:39   19   44:36 19.5  1:50   10   22:31  7:31 1:25:37 
   16  258 Vince Justinak          Blaine             MN  54   22 16:18  3:16  2:45    9   41:37 20.9  1:27   25   26:16  8:46 1:28:20 
   17  151 John Flaa               Plymouth           MN  50   15 14:10  2:50  2:14   30   48:15 18.0  1:28   15   23:18  7:46 1:29:24 
   18  212 Randy Herman            Excelsior          MN  53   23 16:26  3:18  2:53   24   46:30 18.7  1:22   11   22:36  7:32 1:29:45 
   19  340 Bob Marchetti           Champlin           MN  54   14 14:04  2:49  2:34   18   44:32 19.5  2:12   26   26:27  8:49 1:29:48 
   20  427 Thomas Pohlad           Shorewood          MN  52   18 15:21  3:05  2:30   26   47:17 18.4  1:27   18   24:06  8:02 1:30:39 
   21  105 Jeff Daly               Lakeville          MN  52   28 17:09  3:26  2:12   20   45:00 19.3  1:36   21   25:34  8:32 1:31:29 
   22  374 Dave Mulcrone           Shakopee           MN  52   25 16:57  3:24  2:51   27   47:32 18.3  1:06   13   23:09  7:43 1:31:32 
   23   36 Terry Beachey           Excelsior          MN  50   33 19:40  3:56  2:29   16   43:33 20.0  1:11   22   25:43  8:35 1:32:33 
   24  363 Peter Miller            Zimmerman          MN  54   30 17:42  3:33  2:19   21   45:43 19.0  1:14   24   26:02  8:41 1:32:59 
   25  314 Tim Leach               Minneapolis        MN  54    9 13:35  2:43  3:22   28   47:38 18.3  2:11   27   26:29  8:50 1:33:14 
   26   41 Jim Bell                Victoria           MN  54   29 17:16  3:28  2:11   23   46:12 18.8  1:25   29   27:06  9:02 1:34:08 
   27  120 Michael Dimond          Excelsior          MN  53   34 19:57  4:00  3:18   15   43:29 20.0  1:15   28   26:38  8:53 1:34:36 
   28  210 Dave Heine              Eden Prairie       MN  51   21 15:55  3:11  5:19   29   47:41 18.2  1:33   31   27:49  9:17 1:38:15 
   29  483 Phillip Smith           Shorewood          MN  51   26 17:00  3:24  2:44   32   53:31 16.3  1:26   20   25:34  8:32 1:40:13 
   30  378 Richard Nazarian        Excelsior          MN  50   35 22:49  4:34  4:01   22   46:08 18.9  2:26   23   25:43  8:35 1:41:06 
   31  578 Rich Weeks              Eden Prairie       MN  51   24 16:53  3:23  2:48   25   46:56 18.5  2:35   34   33:32 11:11 1:42:42 
   32  563 David Voss              Minneapolis        MN  50   20 15:51  3:11  2:55   34   53:49 16.2  2:59   30   27:18  9:06 1:42:50 
   33  580 Tom Wentz               Burnsville         MN  54   32 18:24  3:41  3:10   31   52:47 16.5  1:56   35   34:27 11:29 1:50:41 
   34  196 Dan Halpern             St. Louis Park     MN  51   31 17:49  3:34  6:08   36 1:00:01 14.5  2:06   32   27:58  9:20 1:54:01 
   35   27 Bill Baker              Minnetonka         MN  53   36 23:20  4:40  5:00   33   53:42 16.2  3:52   33   28:18  9:26 1:54:10 
   36  106 Kevin Dana              Chaska             MN  50   27 17:05  3:25  7:36   35   56:16 15.5  2:48   36   34:58 11:40 1:58:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  348 Colleen McCormick       Isanti             MN  50    2 14:02  2:49  1:49    1   43:55 19.8  1:34    1   21:28  7:10 1:22:47 
    2  278 Amy Klosterman          White Bear Lake    MN  50    1 12:51  2:35  1:42    2   44:08 19.7  0:37    2   24:14  8:05 1:23:30 
    3  415 Mary Perlich            Minnetonka         MN  50    3 15:54  3:11  2:33    3   47:14 18.4  1:14    4   27:53  9:18 1:34:45 
    4  418 Janene Phillips         Eden Prairie       MN  52    4 17:00  3:24  3:15    4   52:30 16.6  1:42    3   26:32  8:51 1:40:58 
    5  233 Daphne Immele           Minneapolis        MN  50    7 21:03  4:13  3:35    5   57:22 15.2  2:42    7   30:50 10:17 1:55:31 
    6  123 Carol Donen             Chaanhassen        MN  52    8 22:01  4:25  4:33    7   59:40 14.6  0:59    5   28:31  9:31 1:55:42 
    7  119 Janice Dimond           Excelsior          MN  52    6 20:31  4:07  6:09    6   57:30 15.1  2:17    8   35:09 11:43 2:01:34 
    8  145 Barb Falzone            St. Louis Park     MN  51    5 17:06  3:26  5:40    8 1:08:24 12.7  2:02    6   28:43  9:35 2:01:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Jack Alexander          San Antonio        TX  57    1 12:10  2:26  1:00    1   38:09 22.8  0:50    1   19:41  6:34 1:11:48 
    2  150 Skip Fitting            Buffalo            MN  57    4 13:54  2:47  1:24    2   39:43 21.9  0:53    2   20:20  6:47 1:16:13 
    3  156 Greg Franzen            Plymouth           MN  57    2 12:31  2:31  1:46    6   42:08 20.6  1:05    4   21:51  7:17 1:19:20 
    4  169 Paul Glade              Cedar Falls        IA  57    8 15:01  3:01  1:11    3   41:33 20.9  1:04    3   21:12  7:04 1:20:00 
    5   12 Mark Ambrosen           Excelsior          MN  58    5 14:00  2:48  2:07    4   41:34 20.9  1:07    5   22:38  7:33 1:21:23 
    6  307 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57    3 13:25  2:41  2:32    5   41:58 20.7  1:33    7   22:53  7:38 1:22:20 
    7  326 Frank Lombardo          Lakeville          MN  58    9 15:18  3:04  1:39    7   42:36 20.4  1:27    6   22:47  7:36 1:23:45 
    8   94 Scott Coryell           St Paul            MN  58   10 15:33  3:07  2:38    8   42:37 20.4  2:20    8   24:02  8:01 1:27:08 
    9  330 Dick Lowry              North Mankato      MN  55    6 14:07  2:50  1:58    9   45:54 19.0  1:32   11   26:42  8:54 1:30:10 
   10  347 Thomas McConville       Osseo              MN  59   17 20:59  4:12  3:02   10   46:00 18.9  1:12   13   28:22  9:28 1:39:33 
   11  333 Tom Lyons               Excelsior          MN  59    7 14:29  2:54  3:15   11   49:26 17.6  2:20   14   30:08 10:03 1:39:35 
   12  406 Bob Oxborough           Plymouth           MN  56   13 17:07  3:26  3:23   12   51:18 17.0  2:31    9   26:01  8:41 1:40:17 
   13  238 Gary Jarrett            Shorewood          MN  57   11 15:49  3:10  3:28   13   52:25 16.6  2:11   10   26:33  8:51 1:40:25 
   14  424 Steve Pinick            Chanhassen         MN  55   12 16:00  3:12  5:07   14   53:07 16.4  2:05   15   32:19 10:47 1:48:35 
   15  425 David Piper             Minneapolis        MN  58   14 18:39  3:44  4:43   16   58:13 14.9  1:10   12   26:58  9:00 1:49:42 
   16  551 Carl Tuura              Plymouth           MN  57   15 19:20  3:52  3:47   15   57:27 15.1  2:26   16   32:24 10:48 1:55:22 
   17  130 Philip Dunlay           Minnetonka         MN  55   18 22:17  4:28  4:16   18   59:45 14.6  3:24   17   32:51 10:57 2:02:32 
   18  218 Bob Hollway             St Louis Park      MN  55   19 24:50  4:58  3:40   17   58:39 14.8  2:08   18   37:26 12:29 2:06:42 
   19   18 Mark Anderson           Excelsior          MN  56   16 20:07  4:02  5:57   19 1:04:15 13.5  4:04   19   38:57 12:59 2:13:18 
   20  116 Ted Dickey              Chask,a            MN  56   20 33:54  6:47                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  487 Peg Sorensen            Chaska             MN  55    1 13:23  2:41  2:39    1   46:32 18.7  1:10    4   27:15  9:05 1:30:57 
    2  220 Susan Holt              Plymouth           MN  56    2 13:58  2:48  2:48    3   49:35 17.5  1:28    2   26:56  8:59 1:34:42 
    3  456 Mary Ryan               Minnetrista        MN  56    4 18:48  3:46  2:36    2   49:29 17.6  1:42    1   23:18  7:46 1:35:51 
    4  438 Pady Regnier            Bloomington        MN  56    3 16:47  3:22  3:02    4   49:35 17.5  1:36    3   27:09  9:03 1:38:08 
    5  598 Vicki Windfeldt         Eden Prairie       MN  59    5 27:22  5:29  6:13    5 1:22:41 10.5  2:44                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  192 Marcus Gustafson        Edina              MN  60    2 14:20  2:52  1:42    1   41:43 20.9  1:58    8   27:49  9:17 1:27:30 
    2   14 Tom Amundson            Minneapolis        MN  61    5 15:01  3:01  1:53    4   44:50 19.4  1:13    4   24:37  8:13 1:27:32 
    3  532 William Thweatt         Lakeville          MN  61    1 14:01  2:49  2:27    2   44:17 19.6  1:51    5   25:54  8:38 1:28:29 
    4  178 Eric Goullaud           Plymouth           MN  67    3 14:26  2:54  2:00    3   44:33 19.5  1:30    6   26:08  8:43 1:28:36 
    5  268 Ian Kerr                Shorewood          MN  62    6 16:09  3:14  4:05    5   47:51 18.2  1:28    2   23:06  7:42 1:32:38 
    6  101 Mark Cryderman          Howell             MI  65   12 18:12  3:39  5:12    6   48:43 17.9  2:26    1   22:39  7:33 1:37:11 
    7  226 Jerry House             Woodbury           MN  64   15 20:23  4:05  2:33    9   50:01 17.4  2:13    3   23:54  7:58 1:39:02 
    8  188 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  63    7 16:32  3:19  5:11    8   49:17 17.7  2:09    9   28:46  9:36 1:41:54 
    9  109 Jeff Day                Plymouth           MN  63   14 19:18  3:52  4:02   12   52:34 16.6  1:11    7   26:33  8:51 1:43:36 
   10  163 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  65   10 17:37  3:32  2:55    7   49:14 17.7  2:07   13   31:46 10:36 1:43:38 
   11  477 J. Richard Simpson      Chanhassen         MN  63   11 18:05  3:37  4:44   10   50:36 17.2  2:27   10   28:50  9:37 1:44:41 
   12   33 James Barthel           Dellwood           MN  65   13 18:35  3:43  3:49   11   51:39 16.8  2:42   11   30:44 10:15 1:47:27 
   13  260 Joe Kandiko             Excelsior          MN  62    4 15:00  3:00  2:56   14   54:11 16.1  3:26   14   34:12 11:24 1:49:43 
   14  524 Mike Tenney             Excelsior          MN  67    8 16:56  3:24  4:50   13   53:51 16.2  3:02   16   37:42 12:34 1:56:20 
   15  570 Peter Walman            Minneapolis        MN  70    9 17:12  3:27  4:12   15   57:47 15.1  1:51   15   36:02 12:01 1:57:02 
   16  100 Lyle Crider             Shakopee           MN  69   16 23:55  4:47  5:22   16 1:03:06 13.8  1:11   12   30:56 10:19 2:04:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   96 Julie Courtney          Excelsior          MN  60    1 18:34  3:43  5:24    1   52:51 16.5  2:17    2   34:00 11:20 1:53:04 
    2  605 Jean Wood               Excelsior          MN  62    2 18:57  3:48  3:31    2   53:41 16.2  1:48    3   38:19 12:47 1:56:14 
    3  478 Mary Beth Simpson       Chanhassen         MN  63    5 23:05  4:37  4:42    5 1:03:01 13.8  2:18    1   33:50 11:17 2:06:54 
    4  533 Carrie Tietz            Excelsior          MN  62    3 19:57  4:00  5:05    4 1:02:55 13.8  4:04    5   38:21 12:47 2:10:20 
    5  391 Patti Oakes             Minneapolis        MN  60    4 19:59  4:00  5:08    3 1:02:51 13.8  4:05    4   38:19 12:47 2:10:21 

Total Registered:                        626
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:    466
Number of Male   Finishers:              293
Number of Female Finishers:              173
Did not Finish Race or Did Not Start:    147