Giants Ridge, MN
3/11/2021











 
 
              MSHSL STATE MEET - SKATE/COMBINED RESULTS - BOYS
                                GIANTS RIDGE
                           03/12/21 - 4 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Classic  Race2   Ska Both      Poi    
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======== ======= === ========= === 
     1  620 Roger Anderson             12 Robbinsdale Armstro  10:38.0  9:33.1   3   20:11.1 112 
     2  614 Colin Freed                12 Wayzata              10:50.0  9:25.2   1   20:15.2 111 
     3  621 Cooper Camp                11 Minneapolis Southwe  10:56.9  9:31.7   2   20:28.6 110 
     4  613 Jackson Grant              12 Little Falls         10:48.5  9:41.1   5   20:29.6 109 
     5  617 Jasper Johnston            12 Ely                  10:51.0  9:39.0   4   20:30.0     
     6  604 Victor Sparks              12 Minneapolis Southwe  10:40.9  9:51.0   9   20:31.9 108 
     7  616 Declan Hutchinson          12 Marshall School, Du  10:48.8  9:47.1   7   20:35.9     
     8  633 Jonathan Clarke            11 Bloomington Jeffers  10:43.4 10:01.2  19   20:44.6     
     9  610 Benon Brattebo             10 Eden Prairie         10:55.5  9:56.8  12   20:52.3 107 
    10  612 Noah Erickson              11 Forest Lake          10:58.0 10:00.4  17   20:58.4 106 
    11  618 Ben Lewis                  10 Blaine               11:08.6  9:50.9   8   20:59.5     
    12  623 Isak Nightingale           11 Mounds Park Academy  11:07.2  9:55.0  10   21:02.2     
    13  628 Andrew Defor               10 Edina                11:07.0  9:55.4  11   21:02.4     
    14  607 Nick Youso                 12 Bemidji              11:08.7 10:00.8  18   21:09.5 105 
    15  606 Ethan Hebert               11 Forest Lake          11:09.2 10:04.0  20   21:13.2 104 
    16  622 Magnus O'Connor            12 Prior Lake           11:34.7  9:41.7   6   21:16.4 103 
    17  627 Drew Sampson               12 Forest Lake          11:20.4  9:58.0  13   21:18.4 102 
    18  648 Jonathan Hudrlik           12 Forest Lake          11:21.1  9:58.8  15   21:19.9 101 
    19  647 Miguel Fresco-Hanlon       11 Minneapolis Southwe  11:25.0  9:58.7  14   21:23.7 100 
    20  624 Davis Isom                 10 St. Paul Highland P  11:15.5 10:11.0  22   21:26.5  99 
    21  655 Owen Lindseth              11 Minneapolis Southwe  11:06.1 10:20.6  29   21:26.7  98 
    22  602 Benjamin Bauer             12 Cloquet-Esko-Carlto  11:12.7 10:18.3  28   21:31.0  97 
    23  631 Ian Morse                  11 Duluth East          11:21.7 10:11.8  24   21:33.5  96 
    24  619 Logan Jensen               12 Bemidji              11:20.7 10:16.6  27   21:37.3  95 
    25  657 Nico Alexander             11 Minneapolis Washbur  11:27.7 10:11.8  23   21:39.5     
    26  608 Daniel McCollor             9 Wayzata              11:32.6 10:07.2  21   21:39.8  94 
    27  678 Hayden Zoll                10 Lakeville            11:11.4 10:30.2  37   21:41.6     
    28  638 Peter Manolis              12 Mounds Park Academy  11:29.3 10:14.6  25   21:43.9     
    29  636 Matej Cervenka             10 Grand Rapids         11:47.1 10:00.0  16   21:47.1     
    30  630 Ethan Yorek                10 Little Falls         11:31.3 10:16.1  26   21:47.4  93 
    31  601 Otto Schmidt               12 St. Paul Highland P  11:28.8 10:23.0  31   21:51.8  92 
    32  609 Evan O'Connor              10 Prior Lake           11:28.1 10:28.6  36   21:56.7  91 
    33  611 Myles Brown                11 Maple Grove          11:23.1 10:40.2  47   22:03.3  90 
    34  615 Charlie Ostergren          11 St. Paul Central     11:44.1 10:22.3  30   22:06.4  89 
    35  641 Ryan Cady                  12 Brainerd             11:39.8 10:33.5  40   22:13.3     
    36  681 Aj Hemink                  11 Minnetonka           11:34.7 10:41.3  49   22:16.0     
    37  644 Torstein Derauf            12 Duluth East          11:41.5 10:38.8  46   22:20.3  88 
    38  625 Miles Miner                 9 Orono                11:39.6 10:43.9  56   22:23.5     
    39  667 Simon Long                 10 Duluth East          11:44.3 10:43.0  53   22:27.3  87 
    40  632 Will Carlen                12 Minnehaha Academy,   11:53.5 10:36.3  43   22:29.8     
    41  674 Benjamin Scheller          12 Chaska-Chanhassen    12:01.9 10:28.4  35   22:30.3     
    42  694 Anthony Hilligoss          11 Eden Prairie         11:58.9 10:32.2  39   22:31.1  86 
    43  639 Noah Kaster                11 Wayzata              12:00.3 10:31.5  38   22:31.8  85 
    44  605 Sam Folland                10 Northfield           11:39.0 10:54.0  73   22:33.0     
    45  707 Mason Martin               12 Eden Prairie         11:54.4 10:40.5  48   22:34.9  84 
    46  652 Alex Omodt                 10 Robbinsdale Armstro  12:16.7 10:23.0  32   22:39.7  83 
    47  697 Connor Holm                12 Eden Prairie         11:57.5 10:42.8  51   22:40.3  82 
    48  626 Tom Beyer                  12 Prior Lake           11:58.4 10:44.3  58   22:42.7  81 
    49  645 Noah Breker                10 Robbinsdale Armstro  12:16.2 10:26.9  33   22:43.1  80 
    50  642 Soren Davidson             12 Minnehaha Academy,   11:47.8 10:55.4  77   22:43.2     
    51  673 Aiden Vanstraten           10 Proctor/hermantown   12:05.1 10:38.3  45   22:43.4     
    52  603 Nicholas Trzynka           12 Osseo                11:47.1 10:58.7  87   22:45.8     
    53  676 Mitchell Neumann           11 Brainerd             12:06.9 10:43.4  55   22:50.3     
    54  629 Tommy Mulford              11 Mora                 12:08.9 10:41.9  50   22:50.8     
    55  718 Preston Langland           12 Wayzata              12:16.0 10:37.4  44   22:53.4  79 
    56  669 Nole Robertson             12 Brainerd             11:59.3 10:55.3  76   22:54.6     
    57  679 Danny Walsh                12 St. Louis Park       12:01.4 10:55.5  80   22:56.9     
    58  646 Parker Koland              11 Maple Grove          12:12.8 10:44.3  59   22:57.1  78 
    59  660 Leif Sicora                12 Robbinsdale Armstro  12:06.1 10:51.0  67   22:57.1  77 
    60  686 Martin Brice               12 Northfield           12:12.2 10:45.9  61   22:58.1     
    61  666 Brenden Hyvare             10 Wayzata              12:09.0 10:49.4  65   22:58.4  76 
    62  725 Colton Warner              10 Eden Prairie         11:52.3 11:07.4  97   22:59.7  75 
    63  698 Ryan Davis                 12 Rogers               12:21.6 10:42.8  52   23:04.4  74 
    64  704 Eli Knapp                   9 Brainerd             12:13.5 10:51.8  70   23:05.3     
    65  634 Connor Grant               10 Little Falls         12:20.9 10:47.2  62   23:08.1  73 
    66  755 Oliver Miatke              10 Duluth East          12:21.5 10:48.3  64   23:09.8  72 
    67  671 Derek Waddick              11 Minneapolis Washbur  12:26.6 10:43.3  54   23:09.9     
    68  654 Matthew Broderson          10 Maple Grove          12:14.5 10:55.4  78   23:09.9  71 
    69  656 Gabriel Pointer            11 Ely                  12:20.0 10:51.7  69   23:11.7     
    70  659 Samuel Marshall            12 Eagan                12:13.3 10:59.3  88   23:12.6  70 
    71  710 Paavo Rova                  9 Duluth East          12:38.2 10:36.0  42   23:14.2  69 
    72  637 Michael Marshall           12 Eagan                12:13.4 11:01.8  93   23:15.2  68 
    73  658 Isaac Fink                 12 Duluth Denfeld       11:53.5 11:23.2 119   23:16.7     
    74  682 Alex Heidorn               12 Rogers               12:14.0 11:05.0  94   23:19.0  67 
    75  711 Rory Briggs                10 Winona               12:35.5 10:44.1  57   23:19.6     
    76  709 Boden Sundell               9 Robbinsdale Armstro  12:44.4 10:36.0  41   23:20.4  66 
    77  665 Cody West                  10 Minneapolis South    12:35.7 10:44.8  60   23:20.5     
    78  653 Declan Rodefeld            12 Irondale             12:54.1 10:27.6  34   23:21.7  65 
    79  705 Louis Morrissey            10 Bemidji              12:28.6 10:54.7  75   23:23.3  63 
    80  635 Elijah Harris              11 St. Paul Central     12:24.7 10:58.6  86   23:23.3  64 
    81  672 Lucas Liabraaten           11 Anoka                12:26.9 10:57.2  82   23:24.1     
    82  692 Tommy Simmonds              9 Prior Lake           12:11.7 11:13.8 107   23:25.5  62 
    83  680 Aaron Casey                10 Coon Rapids          12:32.0 10:54.1  74   23:26.1     
    84  717 Nick Holton                10 Tartan               12:29.6 10:58.4  85   23:28.0     
    85  651 Arlan Hegenbarth           11 Eagan                12:20.3 11:07.7  99   23:28.0  61 
    86  643 Samuel Abbott              12 Eagan                12:21.1 11:07.6  98   23:28.7  60 
    87  724 Lance Nemecek              11 Mound Westonka       12:28.5 11:00.6  91   23:29.1     
    88  689 Ryan Houseman              10 Forest Lake          12:19.3 11:10.6 102   23:29.9  59 
    89  699 Cale Prosen                11 Cloquet-Esko-Carlto  12:38.3 10:51.9  71   23:30.2  58 
    90  743 Luke Jenneke               10 Wayzata              12:33.1 10:57.4  83   23:30.5  57 
    91  662 Adam Swanson               12 St. Paul Central     12:39.3 10:51.6  68   23:30.9  56 
    92  695 Josh Sanders               12 Cloquet-Esko-Carlto  12:45.9 10:50.3  66   23:36.2  55 
    93  640 Vaughn Ruska               12 Osseo                12:02.9 11:34.5 128   23:37.4     
    94  664 Kirk Carlson               11 Maple Grove          12:24.9 11:15.0 110   23:39.9  54 
    95  690 Danny Shope                11 St. Louis Park       12:21.9 11:18.6 114   23:40.5     
    96  728 Matt Krummel               12 Tartan               12:48.5 10:52.3  72   23:40.8     
    97  708 Aj Back                     9 Rogers               12:43.4 11:00.9  92   23:44.3  53 
    98  663 Alex Hulteen               11 Stillwater           12:47.1 10:57.8  84   23:44.9     
    99  685 Ben Martin                 10 St. Paul Highland P  12:44.7 11:00.4  90   23:45.1  52 
   100  683 Max Gohman                 12 St. Louis Park       12:46.4 10:59.4  89   23:45.8     
   101  702 Lance Georgeson            10 St. Paul Highland P  12:51.3 10:55.4  79   23:46.7  50 
   102  670 Hootie Hage                 9 Prior Lake           12:41.6 11:05.1  95   23:46.7  51 
   103  649 Finn Christiansen           9 Minnehaha Academy,   12:40.6 11:10.9 104   23:51.5     
   104  752 Owen Hansmann              12 Robbinsdale Armstro  12:35.4 11:17.6 113   23:53.0  49 
   105  700 Gabe Smit                  12 Prior Lake           12:29.2 11:24.2 120   23:53.4  48 
   106  716 Sam Rabaey                 12 Hastings             12:35.1 11:22.2 117   23:57.3     
   107  713 Miles Fischer              10 Cloquet-Esko-Carlto  12:48.4 11:09.0 101   23:57.4  47 
   108  722 Aj Maijala                 12 Cloquet-Esko-Carlto  12:43.6 11:16.7 112   24:00.3  46 
   109  730 Ethan Koland               12 Eden Prairie         12:31.2 11:31.9 125   24:03.1  45 
   110  675 Jacob Kensy                 9 Forest Lake          12:53.3 11:10.9 103   24:04.2  44 
   111  734 Max Reemtsma               10 St. Paul Highland P  12:58.9 11:06.1  96   24:05.0  43 
   112  715 Jacob Olson                12 Brainerd             12:49.3 11:16.2 111   24:05.5     
   113  721 Patrick Grunklee           10 Isd 196              12:19.6 11:49.7 142   24:09.3     
   114  701 Thomas Whitehouse          11 Robbinsdale Armstro  13:22.7 10:47.4  63   24:10.1  42 
   115  677 Elliott Norton-Bower       12 St. Paul Central     12:32.0 11:38.9 131   24:10.9  41 
   116  661 Cameron Carlton            12 Bemidji              12:43.8 11:27.8 123   24:11.6  40 
   117  684 Carl Morse                  9 Duluth East          12:46.6 11:25.1 121   24:11.7  39 
   118  650 Jack Mueller               10 Bemidji              12:59.0 11:12.9 106   24:11.9  38 
   119  741 Bergen Thorson             11 Minneapolis Southwe  13:02.8 11:14.8 108   24:17.6  37 
   120  691 Hayden O'Connor            12 Rogers               12:37.0 11:41.5 133   24:18.5  36 
   121  742 Henry Slater               12 Cloquet-Esko-Carlto  13:04.6 11:14.8 109   24:19.4  35 
   122  719 Nick Manthei               11 Rogers               13:10.6 11:08.9 100   24:19.5  34 
   123  688 Tommy Davis                12 Irondale             13:00.7 11:19.2 115   24:19.9  33 
   124  712 Sage Durdle                12 White Bear Lake      13:00.3 11:19.9 116   24:20.2     
   125  703 Sam Moberg                 11 Forest Lake          12:48.2 11:39.8 132   24:28.0  32 
   126  687 Seth Lindgren              11 Bemidji              13:01.5 11:27.5 122   24:29.0  31 
   127  731 Colin Willemsen            10 Duluth East          13:06.1 11:23.2 118   24:29.3  30 
   128  723 Andy Huber                 11 Rogers               12:56.0 11:38.7 130   24:34.7  29 
   129  727 David Ronnevik              9 Fergus Falls         13:32.3 11:11.4 105   24:43.7     
   130  733 Simon White                11 Hopkins              12:42.6 12:06.6 150   24:49.2     
   131  714 Gavin Roberts              10 St. Paul Highland P  13:02.4 11:47.0 138   24:49.4  28 
   132  756 Fergus Kragenbring         10 Wayzata              13:19.6 11:32.3 126   24:51.9  27 
   133  745 Jordan Chopskie            10 Cloquet-Esko-Carlto  13:22.6 11:29.5 124   24:52.1  26 
   134  720 Raleigh Page               12 Eden Prairie         13:57.0 10:55.8  81   24:52.8  25 
   135  668 Simon Alexander            12 Irondale             12:54.8 11:59.9 148   24:54.7  24 
   136  726 Dixon Hedges               12 Minnehaha Academy,   13:07.5 11:48.6 141   24:56.1     
   137  748 Luke Poppinga               9 Eagan                13:15.1 11:42.0 136   24:57.1  23 
   138  738 Leo Kampen                 12 Prior Lake           13:28.4 11:34.0 127   25:02.4  22 
   139  693 Alex Pfankuch              11 St. Paul Highland P  13:19.9 11:46.8 137   25:06.7  21 
   140  706 Ellis Newhouse              9 Minnehaha Academy,   13:32.4 11:35.0 129   25:07.4     
   141  747 Will Campbell               9 Rogers               13:37.1 11:41.5 134   25:18.6  20 
   142  696 Sam Schulze                12 Bemidji              13:25.0 11:59.4 147   25:24.4  19 
   143  740 Joe Ream                   11 Maple Grove          13:45.5 11:41.7 135   25:27.2  18 
   144  749 Ruben Margolis             11 Minneapolis Southwe  13:34.4 11:53.0 143   25:27.4  17 
   145  735 Isaac Mikkola              11 Maple Grove          13:41.7 11:48.1 140   25:29.8  16 
   146  759 Evan Lovdahl               12 Maple Grove          13:30.5 12:09.6 153   25:40.1  15 
   147  757 Stian Asper                11 St. Paul Central     13:49.5 12:01.8 149   25:51.3  14 
   148  732 Edward Sobiech              9 Little Falls         13:58.3 11:53.6 146   25:51.9  13 
   149  729 Noah Besemann              10 Irondale             13:38.5 12:15.2 154   25:53.7  12 
   150  758 Aaron Luu                  10 Eagan                13:49.0 12:07.5 151   25:56.5  11 
   151  737 Angus Rustad               10 Little Falls         14:06.6 11:53.4 144   26:00.0  10 
   152  736 Thomas Valusek             12 Eagan                13:43.8 12:33.7 156   26:17.5   9 
   153  753 Ian Lee                    11 Minneapolis Southwe  14:31.0 11:47.6 139   26:18.6   8 
   154  746 Henry Norton-Bower         10 St. Paul Central     13:51.0 12:40.2 157   26:31.2   7 
   155  744 Eoin McVey                 12 St. Paul Central     14:23.4 12:07.9 152   26:31.3   6 
   156  750 Aiden Hagen                12 Little Falls         14:38.5 11:53.5 145   26:32.0   5 
   157  739 Tyler Merrell              12 Irondale             14:25.6 12:24.0 155   26:49.6   4 
   158  760 Chris Hardwick             12 Irondale             14:57.5 12:56.5 158   27:54.0   3 
    3/12/2021  4:04PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com