Alexandria, MN
7/31/2021











                                                          ALEXANDRIA TRIATHLON
                                        Lake Brophy County Park - Alexandria, MN - July 31, 2021
                                             500 Yard Swim - 12.1 Mile Bike - 2.62 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     153 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M     1  7:08  1:26  0:33    3   31:40 22.9  0:31    2   17:12  6:34   57:01 
    2   1/9     113 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M     5  8:21  1:41  0:40    1   29:57 24.2  0:30    8   18:29  7:04   57:56 
    3   2/9     181 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28 M     2  7:20  1:28  1:00    6   32:47 22.1  0:57    7   18:28  7:03 1:00:30 
    4   1/3     144 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55 M    10  9:13  1:51  0:56    4   32:17 22.5  0:38    6   18:19  7:00 1:01:20 
    5   1/6     158 Easton Syvertson        Paynesville        MN  22 M     3  7:49  1:34  1:11   21   35:05 20.7  0:49    3   17:38  6:44 1:02:30 
    6   1/10    112 Patrick Nelson          Bloomington        MN  36 M    32 10:23  2:05  0:46   10   33:55 21.4  0:27    4   17:39  6:44 1:03:08 
    7   2/10     96 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  36 M     8  8:46  1:46  0:58    8   33:36 21.6  0:44   12   19:59  7:38 1:04:00 
    8   1/4     175 Roberto Wharton         Kindred            ND  46 M    13  9:21  1:53  0:47    7   33:25 21.7  0:56   10   19:45  7:33 1:04:12 
    9   3/10    145 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M    40 10:38  2:08  0:57    2   31:35 23.0  0:50   16   20:21  7:46 1:04:18 
   10   1/6      22 Joel Brault             Alexandria         MN  17 M     9  9:05  1:49  1:40   32   37:45 19.2  0:19    1   16:15  6:12 1:05:03 
   11   3/9     147 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25 M    14  9:24  1:53  1:31   22   35:05 20.7  1:03    5   18:19  7:00 1:05:21 
   12   4/10    135 Andrew Rye              Alexandria         MN  37 M    72 11:48  2:22  1:02    5   32:27 22.4  0:46    9   19:26  7:25 1:05:27 
   13   5/10    176 Brett Winkelman         Fargo              ND  35 M     7  8:45  1:45  0:45   11   33:56 21.4  0:44   22   21:25  8:11 1:05:33 
   14   1/6      83 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43 F    25  9:56  2:00  0:55   17   34:59 20.8  0:57   18   20:54  7:59 1:07:40 
   15   2/6      66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  40 F    17  9:27  1:54  1:17   25   36:40 19.8  0:25   14   20:10  7:42 1:07:56 
   16   1/6      99 Duane Malo              Alexandria         MN  50 M    19  9:34  1:55  1:01   23   35:19 20.6  0:31   25   21:41  8:17 1:08:05 
   17   1/7      17 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M    24  9:46  1:58  1:13    9   33:37 21.6  1:11   34   22:46  8:42 1:08:31 
   18   2/6      79 Joshua Kietzmann        Alexandria         MN  19 M    23  9:43  1:57  0:48   35   38:28 18.9  0:20   11   19:51  7:35 1:09:08 
   19   2/7      30 Tom Clow                Fargo              ND  60 M    37 10:31  2:07  0:51   19   35:03 20.7  0:40   28   22:09  8:28 1:09:11 
   20   6/10    157 Eric Swenson            Carlos             MN  35 M    27 10:05  2:01  1:05   16   34:55 20.8  0:48   30   22:25  8:34 1:09:16 
   21   1/4     159 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  42 M    58 11:24  2:17  2:18   12   34:12 21.2  0:51   17   20:43  7:55 1:09:27 
   22   2/3      86 Pete Lambertz           West Fargo         ND  56 M    12  9:18  1:52  1:16   14   34:36 21.0  0:54   41   23:57  9:09 1:10:00 
   23   1/4      63 Lisa Hines              Waite Park         MN  58 F    21  9:38  1:56  0:59   24   36:20 20.0  0:40   31   22:28  8:35 1:10:02 
   24   2/4      93 Mike Loween             Alexandria         MN  42 M    52 11:02  2:13  1:46   26   36:40 19.8  0:37   23   21:31  8:13 1:11:34 
   25   2/6      70 Michael Isaak           Goodridge          MN  32 M    61 11:29  2:18  3:07   15   34:42 20.9  1:41   19   20:57  8:00 1:11:54 
   26   2/4      94 Brita Loynachan         Marion             IA  57 F    36 10:30  2:06  1:13   13   34:24 21.1  0:59   55   25:24  9:42 1:12:28 
   27   3/7     172 Don Weirens             Minneapolis        MN  62 M    65 11:39  2:20  1:10   20   35:04 20.7  0:49   47   24:22  9:18 1:13:03 
   28   3/6      51 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34 M    30 10:18  2:04  1:49   36   38:36 18.8  1:14   26   21:43  8:18 1:13:38 
   29   2/6      42 Christian Elmer         Moorhead           MN  20 M    73 11:56  2:24  1:13   27   37:12 19.5  0:42   36   22:47  8:42 1:13:47 
   30   1/12    132 Katelin Roos            Minneapolis        MN  31 F    70 11:45  2:21  1:47   38   38:55 18.7  1:44   13   20:03  7:39 1:14:12 
   31   3/6     166 Damie Vangstad          Alexandria         MN  23 M    85 12:45  2:33  1:22   42   39:16 18.5  0:37   15   20:17  7:45 1:14:15 
   32   1/11      4 Olivia Althoff          Sioux Falls        SD  20 F    28 10:09  2:02  1:03   51   40:17 18.0  0:27   32   22:30  8:35 1:14:23 
   33   4/6     134 Tim Rousar              Moorhead           MN  33 M    43 10:42  2:09  1:23   29   37:32 19.3  1:26   40   23:49  9:06 1:14:50 
   34   1/2      69 Bryn Irey               West Fargo         ND  25 F    39 10:34  2:07  1:42   54   40:26 18.0  1:04   24   21:38  8:16 1:15:23 
   35   2/6     149 Greg Skoog              Clear Lake         MN  54 M    89 12:54  2:35  2:15   18   35:02 20.7  1:39   44   24:14  9:15 1:16:02 
   36   5/6      98 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M     6  8:40  1:44  1:24   41   39:10 18.5  1:08   63   26:18 10:03 1:16:38 
   37   2/12    122 Amy Peeters             Nisswa             MN  34 F    48 10:52  2:11  2:23   56   40:36 17.9  0:33   37   22:51  8:44 1:17:13 
   38   7/10     11 Ezra Baer               Hawley             MN  36 M    74 12:00  2:24  2:06   30   37:32 19.3  1:08   49   24:32  9:22 1:17:16 
   39   3/6     115 Jackie Olson            Alexandria         MN  42 F    18  9:32  1:55  1:20   53   40:23 18.0  0:38   61   26:05  9:58 1:17:56 
   40   3/12    150 Janine Staples          Moorhead           MN  34 F    15  9:25  1:53  1:22   52   40:23 18.0  0:48   59   26:02  9:57 1:17:58 
   41   1/6     108 Pauline McJilton        Roseville          MN  54 F    56 11:22  2:17  1:30   33   38:00 19.1  0:57   65   26:24 10:05 1:18:12 
   42   4/6     179 Nick Wolbert            Milaca             MN  24 M    53 11:12  2:15  2:08   68   42:23 17.1  0:27   35   22:46  8:42 1:18:53 
   43   6/6     165 Mitchel Vandermey       Elk River          MN  31 M    76 12:04  2:25  2:19   50   40:14 18.0  1:10   38   23:10  8:51 1:18:55 
   44   1/3     130 Krista Roering          Minneapolis        MN  47 F    22  9:38  1:56  1:07   47   39:33 18.4  1:06   75   27:36 10:33 1:18:57 
   45   4/9      53 Dan Gorghuber           Alexandria         MN  28 M   123 16:43  3:21  1:18   28   37:26 19.4  0:36   39   23:11  8:51 1:19:13 
   46   3/4      68 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56 F    20  9:37  1:56  2:04   34   38:13 19.0  1:44   77   27:44 10:35 1:19:19 
   47   3/6     198 Blake Swenson           Perham             MN  14 M     4  7:50  1:34  2:58   88   47:13 15.4  0:20   21   21:16  8:07 1:19:36 
   48   4/12     50 Rachel Geyen            Alexandria         MN  34 F    62 11:30  2:18  1:32   67   42:19 17.2  0:24   43   24:09  9:13 1:19:52 
   49   8/10    156 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38 M    29 10:10  2:02  0:55   58   40:43 17.8  1:03   71   27:09 10:22 1:19:58 
   50   1/4     119 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  62 F    81 12:33  2:31  2:12   37   38:41 18.8  1:11   56   25:27  9:43 1:20:03 
   51   2/11     32 Alexandra Couch         Fessenden          ND  21 F    47 10:47  2:10  1:32   83   45:41 15.9  0:29   27   21:56  8:23 1:20:23 
   52   2/3      64 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47 F    63 11:33  2:19  1:12   43   39:23 18.4  0:59   76   27:42 10:34 1:20:46 
   53   4/7      82 David Kloss             Wadena             MN  61 M    49 10:53  2:11  2:43   70   42:40 17.0  0:52   42   23:59  9:10 1:21:05 
   54   3/11    167 Carli Vrchota           Alexandria         MN  21 F    93 13:04  2:37  2:37   44   39:23 18.4  1:16   52   24:47  9:28 1:21:05 
   55   9/10     43 Brian Farnes            Warroad            MN  37 M    67 11:41  2:21  2:06   59   40:57 17.7  1:19   54   25:17  9:39 1:21:18 
   56   2/2      90 Beth Leipholtz          Miltona            MN  28 F    77 12:12  2:27  1:48   66   42:14 17.2  0:49   50   24:37  9:24 1:21:39 
   57   2/4      58 Wade Harding            Plymouth           MN  46 M    11  9:15  1:51  2:26   46   39:30 18.4  1:36   85   28:59 11:04 1:21:45 
   58   1/7      75 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  12 F    80 12:33  2:31  1:40   78   45:02 16.1  0:32   33   22:33  8:37 1:22:18 
   59   1/13    154 Alena Storlie           Underwood          MN  38 F   103 13:55  2:47  1:51   64   42:08 17.2  0:30   48   24:22  9:18 1:22:46 
   60   5/12     97 Reggie MacMaster        Horace             ND  32 F    38 10:31  2:07  2:57   49   40:08 18.1  1:47   78   28:04 10:43 1:23:24 
   61   6/12    161 Brittney Thoreson       Alexandria         MN  34 F    60 11:27  2:18  1:56   81   45:35 15.9  0:34   45   24:16  9:16 1:23:46 
   62   2/4      31 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66 F    16  9:26  1:54  2:03   45   39:29 18.4  1:52  104   31:02 11:51 1:23:51 
   63   5/7      88 Scott Larson            Eau Claire         WI  70 M    68 11:42  2:21  2:25   60   41:15 17.6  1:15   72   27:23 10:27 1:23:58 
   64   3/3      74 Kevin Jones             Comstock           MN  56 M    54 11:12  2:15  2:16   39   39:01 18.6  1:39   97   30:11 11:32 1:24:18 
   65   2/6      28 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52 F    57 11:23  2:17  1:30   48   40:02 18.1  1:36   95   30:05 11:29 1:24:35 
   66   2/13    162 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35 F    45 10:46  2:10  2:35   76   44:31 16.3  0:47   62   26:08  9:59 1:24:45 
   67   3/6     168 Steve Vrchota           Osakis             MN  54 M    46 10:46  2:10  1:21   31   37:40 19.3  1:19  118   34:08 13:02 1:25:12 
   68   7/12     78 Madison Karpan          Alexandria         MN  31 F    69 11:43  2:21  1:52   75   44:15 16.4  1:07   66   26:28 10:07 1:25:24 
   69   3/13    139 Emily Schiffler         Freeport           MN  38 F    66 11:40  2:20  1:30   57   40:40 17.9  1:06  101   30:35 11:41 1:25:29 
   70   6/7      26 Bill Burns              Moorhead           MN  63 M    83 12:40  2:32  2:20   55   40:32 17.9  1:37   80   28:29 10:53 1:25:37 
   71   5/9      24 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25 M    99 13:40  2:44  1:49   74   44:11 16.4  0:51   57   25:30  9:44 1:26:00 
   72  10/10     56 Sergio Guzman           Albertville        MN  37 M    55 11:16  2:16  2:25   77   44:54 16.2  1:02   68   26:43 10:12 1:26:19 
   73   8/12    170 Briana Weber            Alexandriaalexandr MN  31 F   105 14:11  2:51  0:57   62   41:39 17.4  0:53   82   28:41 10:57 1:26:20 
   74   3/4      76 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  43 M   120 15:58  3:12  2:12   80   45:14 16.1  0:57   29   22:17  8:31 1:26:36 
   75   4/11     60 Emily Herdering         Freeport           MN  21 F    33 10:24  2:05  1:38   90   48:08 15.1  1:00   60   26:04  9:57 1:27:12 
   76   4/13    118 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  35 F    94 13:05  2:37  1:50   61   41:33 17.5  1:26   92   29:35 11:18 1:27:26 
   77   3/4      57 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  48 M    51 10:59  2:12  2:20   79   45:13 16.1  1:50   74   27:33 10:31 1:27:54 
   78   3/4      49 Susan Geib              Moorhead           MN  63 F    95 13:20  2:40  2:10   65   42:13 17.2  0:40   96   30:05 11:29 1:28:27 
   79   4/6     116 Samuel Olson            Cologne            MN  18 M   102 13:49  2:46  3:09   98   49:48 14.6  1:00   20   20:58  8:00 1:28:42 
   80   6/9      34 Matthew Davis           Fargo              ND  27 M   119 15:43  3:09  2:54   40   39:05 18.6  1:59   86   29:07 11:07 1:28:46 
   81   3/6     128 Brenda Richman          Moorhead           MN  52 F   101 13:48  2:46  1:30   63   42:08 17.2  1:03  105   31:10 11:54 1:29:37 
   82   4/4      40 Adam Downing            Alexandria         MN  41 M    97 13:32  2:43  3:25   71   43:06 16.8  1:50   79   28:20 10:49 1:30:11 
   83   5/11      7 Mallory Arnold          Bemidji            MN  23 F    82 12:38  2:32  2:57  100   50:35 14.4  0:39   46   24:21  9:18 1:31:09 
   84   4/6     110 Paul Meehl              Minneapolis        MN  54 M    71 11:45  2:21  4:42   72   43:09 16.8  2:35   87   29:13 11:09 1:31:22 
   85   9/12    141 Jessie Schmeling        Burnsville         MN  33 F    75 12:02  2:25  3:14  102   50:55 14.3  0:36   53   25:16  9:39 1:32:00 
   86   4/6      95 Lisa Lund               Walla Walla        WA  52 F    26 10:03  2:01  2:51   91   48:31 15.0  1:34   94   29:51 11:24 1:32:48 
   87   4/4      37 Ryan Ditterick          Fargo              ND  47 M    78 12:14  2:27  2:37   82   45:36 15.9  1:10  106   31:18 11:57 1:32:54 
   88   2/7     126 Sydney Pollmann         Brooklyn Park      MN  18 F    50 10:55  2:11  1:59  111   51:53 14.0  0:54   73   27:30 10:30 1:33:09 
   89   3/7      77 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  14 F   111 14:38  2:56  2:20   99   50:08 14.5  0:43   58   25:41  9:48 1:33:27 
   90   5/13    143 Kristen Schneeberger    Fargo              ND  39 F    35 10:28  2:06  2:38   86   46:28 15.6  1:22  114   33:09 12:40 1:34:04 
   91   7/7     197 Mark Hagen              Hawley             MN  69 M    90 12:58  2:36  2:29   84   46:13 15.7  1:09  109   31:31 12:02 1:34:18 
   92  10/12    178 Cara Wolbert            Cathay             ND  32 F   112 14:41  2:57  2:06   85   46:17 15.7  0:49  100   30:32 11:39 1:34:22 
   93   4/6      21 Christiana Brabandt     Grand Forks        ND  40 F    91 12:59  2:36  2:00   73   44:06 16.5  2:00  115   33:29 12:47 1:34:32 
   94   5/6     127 Michael Radig           Breckenridge       MN  24 M    92 13:00  2:36  3:18   95   49:25 14.7  2:16   70   27:04 10:20 1:35:02 
   95   6/13     55 Pamela Gust             Alexandria         MN  36 F   100 13:42  2:45  1:56   92   48:49 14.9  1:55   93   29:42 11:20 1:36:02 
   96   5/6      15 Lindsi Barnhart         Long Prairie       MN  42 F    79 12:16  2:28  2:47  104   51:07 14.2  1:07   89   29:20 11:12 1:36:35 
   97   5/6      39 Jacob Dorren            Alexandria         MN  15 M   107 14:13  2:51  2:35  114   52:01 14.0  0:51   69   26:57 10:17 1:36:35 
   98   7/9     160 Sam Terres              Minneapolis        MN  27 M   109 14:20  2:52  2:24  116   52:32 13.8  2:43   51   24:39  9:25 1:36:37 
   99   6/11     25 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  24 F    98 13:38  2:44  2:00   93   49:11 14.8  1:07  108   31:24 11:59 1:37:19 
  100   7/11     47 Anika Fredrick          Fargo              ND  23 F    88 12:52  2:35  2:28  101   50:42 14.3  0:31  107   31:22 11:59 1:37:52 
  101   8/11      6 Jennifer Arnold         Fargo              ND  24 F    59 11:25  2:17  3:31  108   51:38 14.1  0:38  102   30:45 11:44 1:37:56 
  102   4/7     124 Brooklyn Pollmann       Minneapolis        MN  16 F    41 10:39  2:08  1:35  106   51:36 14.1  0:34  116   33:37 12:50 1:37:58 
  103   9/11    123 Rio Permenter           Moorhead           MN  22 F   104 14:00  2:48  3:40  119   52:42 13.8  1:27   67   26:30 10:07 1:38:16 
  104   8/9     106 Ches Masserano          Plymouth           MN  27 M    86 12:49  2:34  3:57  123   54:47 13.3  0:26   64   26:23 10:05 1:38:21 
  105   7/13     92 Ellen Lommen            Grand Forks        ND  35 F   114 14:59  3:00  1:45   96   49:32 14.7  1:08  103   31:00 11:50 1:38:22 
  106   5/6      89 Katherine Lawler        Minneapolis        MN  50 F    87 12:50  2:34  2:12   69   42:35 17.0  1:53  125   39:17 15:00 1:38:44 
  107   6/6      19 Shar Berns              West Fargo         ND  43 F    44 10:44  2:09  2:34  105   51:14 14.2  1:02  117   33:42 12:52 1:39:15 
  108   6/6     114 Cayden Olson            Cologne            MN  14 M   122 16:20  3:16  1:43  112   51:53 14.0  0:39   88   29:15 11:10 1:39:49 
  109   8/13     13 Rachel Bakke            Ulen               MN  35 F   126 17:39  3:32  4:05   87   47:05 15.4  1:30   98   30:18 11:34 1:40:35 
  110  10/11     59 Brianna Herdering       Freeport           MN  24 F    34 10:25  2:05  1:44  124   56:07 12.9  0:39  110   32:06 12:16 1:41:00 
  111   9/13    136 Kayla Sanstead          Hoffman            MN  37 F   115 15:03  3:01  3:48  109   51:45 14.0  1:57   83   28:49 11:00 1:41:20 
  112  10/13    177 Leigh Winter            Hoffman            MN  37 F   116 15:15  3:03  3:38  110   51:47 14.0  1:53   84   28:50 11:01 1:41:21 
  113  11/13    100 Emily Malone            Glenwood           MN  37 F   110 14:28  2:54  3:09  103   50:57 14.2  1:03  111   32:14 12:18 1:41:49 
  114   5/7     173 Kylee West              Moorhead           MN  13 F   121 16:18  3:16  2:26  115   52:12 13.9  1:27   90   29:33 11:17 1:41:54 
  115   5/6     125 Mark Pollmann           Minneapolis        MN  51 M   118 15:25  3:05  4:24  113   51:57 14.0  1:56   81   28:29 10:53 1:42:08 
  116   6/6     152 Melia Stevenson         Detroit Lakes      MN  51 F    96 13:25  2:41  2:29  121   53:19 13.6  0:33  112   32:41 12:29 1:42:25 
  117   9/9       3 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29 M   108 14:16  2:52  3:33  107   51:37 14.1  1:44  113   32:52 12:33 1:44:00 
  118   6/6       2 Karl Altenburg          Fargo              ND  54 M    64 11:37  2:20  4:06   94   49:15 14.7  1:35  121   37:54 14:28 1:44:25 
  119  11/12    137 Heather Sauer           Comstock           MN  31 F    31 10:22  2:05  7:09   89   47:32 15.3  1:26  123   38:35 14:44 1:45:03 
  120   6/6     142 Thomas Schmitt          Eden Valley        MN  24 M   129 20:43  4:09  3:24   97   49:34 14.6  1:01   99   30:24 11:37 1:45:04 
  121  12/13      1 Amanda Aarsvold         Owatonna           MN  37 F   113 14:50  2:58  2:11  118   52:39 13.8  1:14  120   37:53 14:28 1:48:45 
  122  11/11    155 Jordyn Stroup           Fargo              ND  20 F   106 14:12  2:51  3:27  128 1:01:24 11.8  0:45   91   29:33 11:17 1:49:19 
  123  13/13    174 Sarah West              Moorhead           MN  36 F   125 16:57  3:24  4:26  117   52:34 13.8  1:13  119   35:27 13:32 1:50:35 
  124   6/7      27 Tori Carlile            Champlin           MN  16 F    42 10:41  2:09  2:45  127   57:28 12.6  1:02  126   39:37 15:08 1:51:31 
  125   4/4     146 Lili Shank              Fairway            KS  62 F    84 12:41  2:33  5:32  120   53:10 13.7  3:02  127   40:53 15:37 1:55:16 
  126  12/12     16 Emma Berglund           Minneapolis        MN  32 F   117 15:24  3:05  2:15  125   56:13 12.9  0:56  128   41:31 15:51 1:56:17 
  127   4/4      44 Tammy Fluto             Alexandria         MN  58 F   124 16:53  3:23  3:08  126   57:25 12.6  0:56  122   38:09 14:34 1:56:29 
  128   3/3      54 Julie Grages Olson      Cologne            MN  46 F   127 17:46  3:34  2:48  122   53:20 13.6  2:49  129   42:23 16:11 1:59:05 
  129   7/7      12 Brooke Bakke            Ulen               MN  13 F   128 19:03  3:49  4:44  129 1:14:20  9.8  1:16  124   38:55 14:52 2:18:16 


================================================================================================================================================
                                                            RELAY RESULTS: SWIM/PADDLE
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER/PADDLER, BIKER, RUNNER     Rank Watr Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ========== ===== ================= ===== ================== =======
    1  183 E2M                                              2  8:00  0:34    1   40:36 17.9  0:36    3   23:03  8:48 1:12:47 
           Jim Phillips , Megan Bristow , Andrew Bristow          
    2  192 Splash Flash Dash                                3  9:08  0:36    3   41:05 17.7  0:34    5   23:34  9:00 1:14:55 
           Amy Lohse , Lucas Mogenson , Nicole Kjesbo             
    3  188 Not Fast Not Furious                             9 15:37  0:34    6   41:31 17.5  0:35    2   20:59  8:01 1:19:15 
           Tim Schoonhoven , Tim Schoonhoven , Katelyn Kack       
    4  187 MR Cubed                                         8 12:20  0:44    8   43:17 16.8  0:29    4   23:30  8:58 1:20:18 
           Mark Reiner , Mason Reiner , Michael Reiner            
    5  191 Slow and Steady                                  6 11:00  0:46    5   41:21 17.6  0:33    9   27:25 10:28 1:21:02 
           Jeffrey Anderson , Terra Anderson , Amy Swart          
    6  186 Manatees                                         1  7:42  2:19    7   41:59 17.3  0:39   10   28:33 10:54 1:21:10 
           Joey Reiner , Isaac Reiner , Beau Reiner               
    7  193 To Be Kind                                      12 16:55  0:29   10   44:16 16.4  0:26    1   19:58  7:37 1:22:03 
           Katie Triebold , Bethany Nielsen , Throck Lehmann      
    8  194 Tres Hermanos                                    5  9:37  0:37   11   46:54 15.5  0:28    8   25:26  9:43 1:23:00 
           Sam Steidl , Matt Bisson , Nate Reiner                 
    9  185 GC_RTR_S                                        11 15:59  0:34    9   43:45 16.6  0:26    7   24:32  9:22 1:25:15 
           Joseph Jacobson , Joe Jacobson , Amy Jacobson          
   10  190 Ranger?s Girls                                   4  9:20  0:44    4   41:21 17.6  0:41   14   39:16 14:59 1:31:19 
           Christie Nohre , Sophia Nohre , Sadie Nohre            
   11  189 Not Worth a Tri                                 10 15:57  0:24    2   40:40 17.9  0:35   12   33:55 12:57 1:31:29 
           Greg Bohl , Greg Bohl , Eileen Sazama                  
   12  184 GC_RTR                                           7 11:40  0:38   12   49:35 14.6  0:39   11   30:37 11:41 1:33:07 
           Jill Jacobson , Maggie Karrins , Carla Reiten          
   13  182 Community College Tri                           14 21:20  0:33   14   58:46 12.4  0:35    6   24:21  9:18 1:45:33 
           Stacey Baker , Patti Olson , Sarah Olson               
   14  195 Worth a tri                                     13 20:47  1:19   13   55:22 13.1         13   35:21 13:30 1:51:14 
           Lisa Reiner , Ellie Reiner , Erin Reiner               

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 107 Grace McCarthy          Birchwood Village  MN  13 F      1 16:29  3:18  0:44    1   47:43 15.2  1:04    1   28:58 11:04 1:34:56 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M    7:08  1:26 
    2 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28 M    7:20  1:28 
    3 Easton Syvertson        Paynesville        MN  22 M    7:49  1:34 
    4 Blake Swenson           Perham             MN  14 M    7:50  1:34 
    5 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M    8:21  1:41 
    6 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M    8:40  1:44 
    7 Brett Winkelman         Fargo              ND  35 M    8:45  1:45 
    8 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  36 M    8:46  1:46 
    9 Joel Brault             Alexandria         MN  17 M    9:05  1:49 
   10 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55 M    9:13  1:51 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M   29:57 24.2 
    2 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M   31:35 23.0 
    3 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M   31:40 22.9 
    4 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55 M   32:17 22.5 
    5 Andrew Rye              Alexandria         MN  37 M   32:27 22.4 
    6 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28 M   32:47 22.1 
    7 Roberto Wharton         Kindred            ND  46 M   33:25 21.7 
    8 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  36 M   33:36 21.6 
    9 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M   33:37 21.6 
   10 Patrick Nelson          Bloomington        MN  36 M   33:55 21.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Joel Brault             Alexandria         MN  17 M   16:15  6:12 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30 M   17:12  6:34 
    3 Easton Syvertson        Paynesville        MN  22 M   17:38  6:44 
    4 Patrick Nelson          Bloomington        MN  36 M   17:39  6:44 
    5 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25 M   18:19  7:00 
    6 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55 M   18:19  7:00 
    7 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28 M   18:28  7:03 
    8 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M   18:29  7:04 
    9 Andrew Rye              Alexandria         MN  37 M   19:26  7:25 
   10 Roberto Wharton         Kindred            ND  46 M   19:45  7:33 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  153 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30    1  7:08  1:26  0:33    3   31:40 22.9  0:31    2   17:12  6:34   57:01 
    2  113 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26    5  8:21  1:41  0:40    1   29:57 24.2  0:30    8   18:29  7:04   57:56 
    3  181 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28    2  7:20  1:28  1:00    6   32:47 22.1  0:57    7   18:28  7:03 1:00:30 
    4  144 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55   10  9:13  1:51  0:56    4   32:17 22.5  0:38    6   18:19  7:00 1:01:20 
    5  158 Easton Syvertson        Paynesville        MN  22    3  7:49  1:34  1:11   19   35:05 20.7  0:49    3   17:38  6:44 1:02:30 
    6  112 Patrick Nelson          Bloomington        MN  36   21 10:23  2:05  0:46   10   33:55 21.4  0:27    4   17:39  6:44 1:03:08 
    7   96 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  36    8  8:46  1:46  0:58    8   33:36 21.6  0:44   12   19:59  7:38 1:04:00 
    8  175 Roberto Wharton         Kindred            ND  46   13  9:21  1:53  0:47    7   33:25 21.7  0:56   10   19:45  7:33 1:04:12 
    9  145 Craig Schroeder         Dayton             MN  38   23 10:38  2:08  0:57    2   31:35 23.0  0:50   14   20:21  7:46 1:04:18 
   10   22 Joel Brault             Alexandria         MN  17    9  9:05  1:49  1:40   28   37:45 19.2  0:19    1   16:15  6:12 1:05:03 
   11  147 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25   14  9:24  1:53  1:31   20   35:05 20.7  1:03    5   18:19  7:00 1:05:21 
   12  135 Andrew Rye              Alexandria         MN  37   39 11:48  2:22  1:02    5   32:27 22.4  0:46    9   19:26  7:25 1:05:27 
   13  176 Brett Winkelman         Fargo              ND  35    7  8:45  1:45  0:45   11   33:56 21.4  0:44   19   21:25  8:11 1:05:33 
   14   99 Duane Malo              Alexandria         MN  50   15  9:34  1:55  1:01   21   35:19 20.6  0:31   21   21:41  8:17 1:08:05 
   15   17 Thomas Bergren          Blaine             MN  64   17  9:46  1:58  1:13    9   33:37 21.6  1:11   26   22:46  8:42 1:08:31 
   16   79 Joshua Kietzmann        Alexandria         MN  19   16  9:43  1:57  0:48   29   38:28 18.9  0:20   11   19:51  7:35 1:09:08 
   17   30 Tom Clow                Fargo              ND  60   22 10:31  2:07  0:51   17   35:03 20.7  0:40   23   22:09  8:28 1:09:11 
   18  157 Eric Swenson            Carlos             MN  35   18 10:05  2:01  1:05   15   34:55 20.8  0:48   25   22:25  8:34 1:09:16 
   19  159 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  42   32 11:24  2:17  2:18   12   34:12 21.2  0:51   15   20:43  7:55 1:09:27 
   20   86 Pete Lambertz           West Fargo         ND  56   12  9:18  1:52  1:16   13   34:36 21.0  0:54   32   23:57  9:09 1:10:00 
   21   93 Mike Loween             Alexandria         MN  42   28 11:02  2:13  1:46   22   36:40 19.8  0:37   20   21:31  8:13 1:11:34 
   22   70 Michael Isaak           Goodridge          MN  32   33 11:29  2:18  3:07   14   34:42 20.9  1:41   16   20:57  8:00 1:11:54 
   23  172 Don Weirens             Minneapolis        MN  62   35 11:39  2:20  1:10   18   35:04 20.7  0:49   35   24:22  9:18 1:13:03 
   24   51 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34   20 10:18  2:04  1:49   30   38:36 18.8  1:14   22   21:43  8:18 1:13:38 
   25   42 Christian Elmer         Moorhead           MN  20   40 11:56  2:24  1:13   23   37:12 19.5  0:42   28   22:47  8:42 1:13:47 
   26  166 Damie Vangstad          Alexandria         MN  23   45 12:45  2:33  1:22   34   39:16 18.5  0:37   13   20:17  7:45 1:14:15 
   27  134 Tim Rousar              Moorhead           MN  33   24 10:42  2:09  1:23   25   37:32 19.3  1:26   31   23:49  9:06 1:14:50 
   28  149 Greg Skoog              Clear Lake         MN  54   47 12:54  2:35  2:15   16   35:02 20.7  1:39   34   24:14  9:15 1:16:02 
   29   98 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    6  8:40  1:44  1:24   33   39:10 18.5  1:08   40   26:18 10:03 1:16:38 
   30   11 Ezra Baer               Hawley             MN  36   41 12:00  2:24  2:06   26   37:32 19.3  1:08   36   24:32  9:22 1:17:16 
   31  179 Nick Wolbert            Milaca             MN  24   29 11:12  2:15  2:08   41   42:23 17.1  0:27   27   22:46  8:42 1:18:53 
   32  165 Mitchel Vandermey       Elk River          MN  31   42 12:04  2:25  2:19   36   40:14 18.0  1:10   29   23:10  8:51 1:18:55 
   33   53 Dan Gorghuber           Alexandria         MN  28   60 16:43  3:21  1:18   24   37:26 19.4  0:36   30   23:11  8:51 1:19:13 
   34  198 Blake Swenson           Perham             MN  14    4  7:50  1:34  2:58   51   47:13 15.4  0:20   18   21:16  8:07 1:19:36 
   35  156 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38   19 10:10  2:02  0:55   38   40:43 17.8  1:03   45   27:09 10:22 1:19:58 
   36   82 David Kloss             Wadena             MN  61   26 10:53  2:11  2:43   42   42:40 17.0  0:52   33   23:59  9:10 1:21:05 
   37   43 Brian Farnes            Warroad            MN  37   36 11:41  2:21  2:06   39   40:57 17.7  1:19   38   25:17  9:39 1:21:18 
   38   58 Wade Harding            Plymouth           MN  46   11  9:15  1:51  2:26   35   39:30 18.4  1:36   51   28:59 11:04 1:21:45 
   39   88 Scott Larson            Eau Claire         WI  70   37 11:42  2:21  2:25   40   41:15 17.6  1:15   46   27:23 10:27 1:23:58 
   40   74 Kevin Jones             Comstock           MN  56   30 11:12  2:15  2:16   31   39:01 18.6  1:39   55   30:11 11:32 1:24:18 
   41  168 Steve Vrchota           Osakis             MN  54   25 10:46  2:10  1:21   27   37:40 19.3  1:19   60   34:08 13:02 1:25:12 
   42   26 Bill Burns              Moorhead           MN  63   44 12:40  2:32  2:20   37   40:32 17.9  1:37   49   28:29 10:53 1:25:37 
   43   24 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25   51 13:40  2:44  1:49   45   44:11 16.4  0:51   39   25:30  9:44 1:26:00 
   44   56 Sergio Guzman           Albertville        MN  37   31 11:16  2:16  2:25   46   44:54 16.2  1:02   42   26:43 10:12 1:26:19 
   45   76 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  43   58 15:58  3:12  2:12   48   45:14 16.1  0:57   24   22:17  8:31 1:26:36 
   46   57 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  48   27 10:59  2:12  2:20   47   45:13 16.1  1:50   47   27:33 10:31 1:27:54 
   47  116 Samuel Olson            Cologne            MN  18   52 13:49  2:46  3:09   55   49:48 14.6  1:00   17   20:58  8:00 1:28:42 
   48   34 Matthew Davis           Fargo              ND  27   57 15:43  3:09  2:54   32   39:05 18.6  1:59   52   29:07 11:07 1:28:46 
   49   40 Adam Downing            Alexandria         MN  41   50 13:32  2:43  3:25   43   43:06 16.8  1:50   48   28:20 10:49 1:30:11 
   50  110 Paul Meehl              Minneapolis        MN  54   38 11:45  2:21  4:42   44   43:09 16.8  2:35   53   29:13 11:09 1:31:22 
   51   37 Ryan Ditterick          Fargo              ND  47   43 12:14  2:27  2:37   49   45:36 15.9  1:10   57   31:18 11:57 1:32:54 
   52  197 Mark Hagen              Hawley             MN  69   48 12:58  2:36  2:29   50   46:13 15.7  1:09   58   31:31 12:02 1:34:18 
   53  127 Michael Radig           Breckenridge       MN  24   49 13:00  2:36  3:18   53   49:25 14.7  2:16   44   27:04 10:20 1:35:02 
   54   39 Jacob Dorren            Alexandria         MN  15   53 14:13  2:51  2:35   59   52:01 14.0  0:51   43   26:57 10:17 1:36:35 
   55  160 Sam Terres              Minneapolis        MN  27   55 14:20  2:52  2:24   60   52:32 13.8  2:43   37   24:39  9:25 1:36:37 
   56  106 Ches Masserano          Plymouth           MN  27   46 12:49  2:34  3:57   61   54:47 13.3  0:26   41   26:23 10:05 1:38:21 
   57  114 Cayden Olson            Cologne            MN  14   59 16:20  3:16  1:43   57   51:53 14.0  0:39   54   29:15 11:10 1:39:49 
   58  125 Mark Pollmann           Minneapolis        MN  51   56 15:25  3:05  4:24   58   51:57 14.0  1:56   50   28:29 10:53 1:42:08 
   59    3 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29   54 14:16  2:52  3:33   56   51:37 14.1  1:44   59   32:52 12:33 1:44:00 
   60    2 Karl Altenburg          Fargo              ND  54   34 11:37  2:20  4:06   52   49:15 14.7  1:35   61   37:54 14:28 1:44:25 
   61  142 Thomas Schmitt          Eden Valley        MN  24   61 20:43  4:09  3:24   54   49:34 14.6  1:01   56   30:24 11:37 1:45:04 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43    8  9:56  2:00  0:55    2   34:59 20.8  0:57    3   20:54  7:59 1:07:40 
    2   66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  40    3  9:27  1:54  1:17    4   36:40 19.8  0:25    2   20:10  7:42 1:07:56 
    3   63 Lisa Hines              Waite Park         MN  58    6  9:38  1:56  0:59    3   36:20 20.0  0:40    6   22:28  8:35 1:10:02 
    4   94 Brita Loynachan         Marion             IA  57   15 10:30  2:06  1:13    1   34:24 21.1  0:59   17   25:24  9:42 1:12:28 
    5  132 Katelin Roos            Minneapolis        MN  31   33 11:45  2:21  1:47    8   38:55 18.7  1:44    1   20:03  7:39 1:14:12 
    6    4 Olivia Althoff          Sioux Falls        SD  20   10 10:09  2:02  1:03   15   40:17 18.0  0:27    7   22:30  8:35 1:14:23 
    7   69 Bryn Irey               West Fargo         ND  25   17 10:34  2:07  1:42   18   40:26 18.0  1:04    4   21:38  8:16 1:15:23 
    8  122 Amy Peeters             Nisswa             MN  34   23 10:52  2:11  2:23   19   40:36 17.9  0:33    9   22:51  8:44 1:17:13 
    9  115 Jackie Olson            Alexandria         MN  42    4  9:32  1:55  1:20   17   40:23 18.0  0:38   22   26:05  9:58 1:17:56 
   10  150 Janine Staples          Moorhead           MN  34    1  9:25  1:53  1:22   16   40:23 18.0  0:48   20   26:02  9:57 1:17:58 
   11  108 Pauline McJilton        Roseville          MN  54   25 11:22  2:17  1:30    5   38:00 19.1  0:57   24   26:24 10:05 1:18:12 
   12  130 Krista Roering          Minneapolis        MN  47    7  9:38  1:56  1:07   12   39:33 18.4  1:06   28   27:36 10:33 1:18:57 
   13   68 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    5  9:37  1:56  2:04    6   38:13 19.0  1:44   30   27:44 10:35 1:19:19 
   14   50 Rachel Geyen            Alexandria         MN  34   29 11:30  2:18  1:32   27   42:19 17.2  0:24   10   24:09  9:13 1:19:52 
   15  119 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  62   38 12:33  2:31  2:12    7   38:41 18.8  1:11   18   25:27  9:43 1:20:03 
   16   32 Alexandra Couch         Fessenden          ND  21   22 10:47  2:10  1:32   34   45:41 15.9  0:29    5   21:56  8:23 1:20:23 
   17   64 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47   30 11:33  2:19  1:12    9   39:23 18.4  0:59   29   27:42 10:34 1:20:46 
   18  167 Carli Vrchota           Alexandria         MN  21   44 13:04  2:37  2:37   10   39:23 18.4  1:16   15   24:47  9:28 1:21:05 
   19   90 Beth Leipholtz          Miltona            MN  28   35 12:12  2:27  1:48   26   42:14 17.2  0:49   14   24:37  9:24 1:21:39 
   20   75 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  12   37 12:33  2:31  1:40   32   45:02 16.1  0:32    8   22:33  8:37 1:22:18 
   21  154 Alena Storlie           Underwood          MN  38   51 13:55  2:47  1:51   24   42:08 17.2  0:30   13   24:22  9:18 1:22:46 
   22   97 Reggie MacMaster        Horace             ND  32   16 10:31  2:07  2:57   14   40:08 18.1  1:47   31   28:04 10:43 1:23:24 
   23  161 Brittney Thoreson       Alexandria         MN  34   28 11:27  2:18  1:56   33   45:35 15.9  0:34   11   24:16  9:16 1:23:46 
   24   31 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66    2  9:26  1:54  2:03   11   39:29 18.4  1:52   48   31:02 11:51 1:23:51 
   25   28 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52   26 11:23  2:17  1:30   13   40:02 18.1  1:36   41   30:05 11:29 1:24:35 
   26  162 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35   21 10:46  2:10  2:35   31   44:31 16.3  0:47   23   26:08  9:59 1:24:45 
   27   78 Madison Karpan          Alexandria         MN  31   32 11:43  2:21  1:52   30   44:15 16.4  1:07   25   26:28 10:07 1:25:24 
   28  139 Emily Schiffler         Freeport           MN  38   31 11:40  2:20  1:30   20   40:40 17.9  1:06   45   30:35 11:41 1:25:29 
   29  170 Briana Weber            Alexandriaalexandr MN  31   53 14:11  2:51  0:57   22   41:39 17.4  0:53   32   28:41 10:57 1:26:20 
   30   60 Emily Herdering         Freeport           MN  21   12 10:24  2:05  1:38   39   48:08 15.1  1:00   21   26:04  9:57 1:27:12 
   31  118 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  35   45 13:05  2:37  1:50   21   41:33 17.5  1:26   38   29:35 11:18 1:27:26 
   32   49 Susan Geib              Moorhead           MN  63   46 13:20  2:40  2:10   25   42:13 17.2  0:40   42   30:05 11:29 1:28:27 
   33  128 Brenda Richman          Moorhead           MN  52   50 13:48  2:46  1:30   23   42:08 17.2  1:03   49   31:10 11:54 1:29:37 
   34    7 Mallory Arnold          Bemidji            MN  23   39 12:38  2:32  2:57   45   50:35 14.4  0:39   12   24:21  9:18 1:31:09 
   35  141 Jessie Schmeling        Burnsville         MN  33   34 12:02  2:25  3:14   47   50:55 14.3  0:36   16   25:16  9:39 1:32:00 
   36   95 Lisa Lund               Walla Walla        WA  52    9 10:03  2:01  2:51   40   48:31 15.0  1:34   40   29:51 11:24 1:32:48 
   37  126 Sydney Pollmann         Brooklyn Park      MN  18   24 10:55  2:11  1:59   55   51:53 14.0  0:54   27   27:30 10:30 1:33:09 
   38   77 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  14   56 14:38  2:56  2:20   44   50:08 14.5  0:43   19   25:41  9:48 1:33:27 
   39  143 Kristen Schneeberger    Fargo              ND  39   14 10:28  2:06  2:38   36   46:28 15.6  1:22   55   33:09 12:40 1:34:04 
   40  178 Cara Wolbert            Cathay             ND  32   57 14:41  2:57  2:06   35   46:17 15.7  0:49   44   30:32 11:39 1:34:22 
   41   21 Christiana Brabandt     Grand Forks        ND  40   43 12:59  2:36  2:00   29   44:06 16.5  2:00   56   33:29 12:47 1:34:32 
   42   55 Pamela Gust             Alexandria         MN  36   49 13:42  2:45  1:56   41   48:49 14.9  1:55   39   29:42 11:20 1:36:02 
   43   15 Lindsi Barnhart         Long Prairie       MN  42   36 12:16  2:28  2:47   49   51:07 14.2  1:07   35   29:20 11:12 1:36:35 
   44   25 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  24   48 13:38  2:44  2:00   42   49:11 14.8  1:07   51   31:24 11:59 1:37:19 
   45   47 Anika Fredrick          Fargo              ND  23   42 12:52  2:35  2:28   46   50:42 14.3  0:31   50   31:22 11:59 1:37:52 
   46    6 Jennifer Arnold         Fargo              ND  24   27 11:25  2:17  3:31   52   51:38 14.1  0:38   46   30:45 11:44 1:37:56 
   47  124 Brooklyn Pollmann       Minneapolis        MN  16   18 10:39  2:08  1:35   51   51:36 14.1  0:34   57   33:37 12:50 1:37:58 
   48  123 Rio Permenter           Moorhead           MN  22   52 14:00  2:48  3:40   59   52:42 13.8  1:27   26   26:30 10:07 1:38:16 
   49   92 Ellen Lommen            Grand Forks        ND  35   59 14:59  3:00  1:45   43   49:32 14.7  1:08   47   31:00 11:50 1:38:22 
   50   89 Katherine Lawler        Minneapolis        MN  50   41 12:50  2:34  2:12   28   42:35 17.0  1:53   64   39:17 15:00 1:38:44 
   51   19 Shar Berns              West Fargo         ND  43   20 10:44  2:09  2:34   50   51:14 14.2  1:02   58   33:42 12:52 1:39:15 
   52   13 Rachel Bakke            Ulen               MN  35   66 17:39  3:32  4:05   37   47:05 15.4  1:30   43   30:18 11:34 1:40:35 
   53   59 Brianna Herdering       Freeport           MN  24   13 10:25  2:05  1:44   63   56:07 12.9  0:39   52   32:06 12:16 1:41:00 
   54  136 Kayla Sanstead          Hoffman            MN  37   60 15:03  3:01  3:48   53   51:45 14.0  1:57   33   28:49 11:00 1:41:20 
   55  177 Leigh Winter            Hoffman            MN  37   61 15:15  3:03  3:38   54   51:47 14.0  1:53   34   28:50 11:01 1:41:21 
   56  100 Emily Malone            Glenwood           MN  37   55 14:28  2:54  3:09   48   50:57 14.2  1:03   53   32:14 12:18 1:41:49 
   57  173 Kylee West              Moorhead           MN  13   63 16:18  3:16  2:26   56   52:12 13.9  1:27   36   29:33 11:17 1:41:54 
   58  152 Melia Stevenson         Detroit Lakes      MN  51   47 13:25  2:41  2:29   61   53:19 13.6  0:33   54   32:41 12:29 1:42:25 
   59  137 Heather Sauer           Comstock           MN  31   11 10:22  2:05  7:09   38   47:32 15.3  1:26   62   38:35 14:44 1:45:03 
   60    1 Amanda Aarsvold         Owatonna           MN  37   58 14:50  2:58  2:11   58   52:39 13.8  1:14   60   37:53 14:28 1:48:45 
   61  155 Jordyn Stroup           Fargo              ND  20   54 14:12  2:51  3:27   67 1:01:24 11.8  0:45   37   29:33 11:17 1:49:19 
   62  174 Sarah West              Moorhead           MN  36   65 16:57  3:24  4:26   57   52:34 13.8  1:13   59   35:27 13:32 1:50:35 
   63   27 Tori Carlile            Champlin           MN  16   19 10:41  2:09  2:45   66   57:28 12.6  1:02   65   39:37 15:08 1:51:31 
   64  146 Lili Shank              Fairway            KS  62   40 12:41  2:33  5:32   60   53:10 13.7  3:02   66   40:53 15:37 1:55:16 
   65   16 Emma Berglund           Minneapolis        MN  32   62 15:24  3:05  2:15   64   56:13 12.9  0:56   67   41:31 15:51 1:56:17 
   66   44 Tammy Fluto             Alexandria         MN  58   64 16:53  3:23  3:08   65   57:25 12.6  0:56   61   38:09 14:34 1:56:29 
   67   54 Julie Grages Olson      Cologne            MN  46   67 17:46  3:34  2:48   62   53:20 13.6  2:49   68   42:23 16:11 1:59:05 
   68   12 Brooke Bakke            Ulen               MN  13   68 19:03  3:49  4:44   68 1:14:20  9.8  1:16   63   38:55 14:52 2:18:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Joel Brault             Alexandria         MN  17    2  9:05  1:49  1:40    1   37:45 19.2  0:19    1   16:15  6:12 1:05:03 
    2   79 Joshua Kietzmann        Alexandria         MN  19    3  9:43  1:57  0:48    2   38:28 18.9  0:20    2   19:51  7:35 1:09:08 
    3  198 Blake Swenson           Perham             MN  14    1  7:50  1:34  2:58    3   47:13 15.4  0:20    4   21:16  8:07 1:19:36 
    4  116 Samuel Olson            Cologne            MN  18    4 13:49  2:46  3:09    4   49:48 14.6  1:00    3   20:58  8:00 1:28:42 
    5   39 Jacob Dorren            Alexandria         MN  15    5 14:13  2:51  2:35    6   52:01 14.0  0:51    5   26:57 10:17 1:36:35 
    6  114 Cayden Olson            Cologne            MN  14    6 16:20  3:16  1:43    5   51:53 14.0  0:39    6   29:15 11:10 1:39:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 Brooklyn Jurchenko      Alexandria         MN  12    4 12:33  2:31  1:40    1   45:02 16.1  0:32    1   22:33  8:37 1:22:18 
    2  126 Sydney Pollmann         Brooklyn Park      MN  18    3 10:55  2:11  1:59    4   51:53 14.0  0:54    3   27:30 10:30 1:33:09 
    3   77 Mackenzie Jurchenko     Alexandria         MN  14    5 14:38  2:56  2:20    2   50:08 14.5  0:43    2   25:41  9:48 1:33:27 
    4  124 Brooklyn Pollmann       Minneapolis        MN  16    1 10:39  2:08  1:35    3   51:36 14.1  0:34    5   33:37 12:50 1:37:58 
    5  173 Kylee West              Moorhead           MN  13    6 16:18  3:16  2:26    5   52:12 13.9  1:27    4   29:33 11:17 1:41:54 
    6   27 Tori Carlile            Champlin           MN  16    2 10:41  2:09  2:45    6   57:28 12.6  1:02    7   39:37 15:08 1:51:31 
    7   12 Brooke Bakke            Ulen               MN  13    7 19:03  3:49  4:44    7 1:14:20  9.8  1:16    6   38:55 14:52 2:18:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  158 Easton Syvertson        Paynesville        MN  22    1  7:49  1:34  1:11    1   35:05 20.7  0:49    1   17:38  6:44 1:02:30 
    2   42 Christian Elmer         Moorhead           MN  20    3 11:56  2:24  1:13    2   37:12 19.5  0:42    4   22:47  8:42 1:13:47 
    3  166 Damie Vangstad          Alexandria         MN  23    4 12:45  2:33  1:22    3   39:16 18.5  0:37    2   20:17  7:45 1:14:15 
    4  179 Nick Wolbert            Milaca             MN  24    2 11:12  2:15  2:08    4   42:23 17.1  0:27    3   22:46  8:42 1:18:53 
    5  127 Michael Radig           Breckenridge       MN  24    5 13:00  2:36  3:18    5   49:25 14.7  2:16    5   27:04 10:20 1:35:02 
    6  142 Thomas Schmitt          Eden Valley        MN  24    6 20:43  4:09  3:24    6   49:34 14.6  1:01    6   30:24 11:37 1:45:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Olivia Althoff          Sioux Falls        SD  20    1 10:09  2:02  1:03    2   40:17 18.0  0:27    2   22:30  8:35 1:14:23 
    2   32 Alexandra Couch         Fessenden          ND  21    4 10:47  2:10  1:32    3   45:41 15.9  0:29    1   21:56  8:23 1:20:23 
    3  167 Carli Vrchota           Alexandria         MN  21    8 13:04  2:37  2:37    1   39:23 18.4  1:16    4   24:47  9:28 1:21:05 
    4   60 Emily Herdering         Freeport           MN  21    2 10:24  2:05  1:38    4   48:08 15.1  1:00    5   26:04  9:57 1:27:12 
    5    7 Mallory Arnold          Bemidji            MN  23    6 12:38  2:32  2:57    6   50:35 14.4  0:39    3   24:21  9:18 1:31:09 
    6   25 Lindsey Brumbaugh       Eden Prairie       MN  24    9 13:38  2:44  2:00    5   49:11 14.8  1:07   10   31:24 11:59 1:37:19 
    7   47 Anika Fredrick          Fargo              ND  23    7 12:52  2:35  2:28    7   50:42 14.3  0:31    9   31:22 11:59 1:37:52 
    8    6 Jennifer Arnold         Fargo              ND  24    5 11:25  2:17  3:31    8   51:38 14.1  0:38    8   30:45 11:44 1:37:56 
    9  123 Rio Permenter           Moorhead           MN  22   10 14:00  2:48  3:40    9   52:42 13.8  1:27    6   26:30 10:07 1:38:16 
   10   59 Brianna Herdering       Freeport           MN  24    3 10:25  2:05  1:44   10   56:07 12.9  0:39   11   32:06 12:16 1:41:00 
   11  155 Jordyn Stroup           Fargo              ND  20   11 14:12  2:51  3:27   11 1:01:24 11.8  0:45    7   29:33 11:17 1:49:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  113 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26    2  8:21  1:41  0:40    1   29:57 24.2  0:30    3   18:29  7:04   57:56 
    2  181 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  28    1  7:20  1:28  1:00    2   32:47 22.1  0:57    2   18:28  7:03 1:00:30 
    3  147 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25    3  9:24  1:53  1:31    3   35:05 20.7  1:03    1   18:19  7:00 1:05:21 
    4   53 Dan Gorghuber           Alexandria         MN  28    9 16:43  3:21  1:18    4   37:26 19.4  0:36    4   23:11  8:51 1:19:13 
    5   24 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25    5 13:40  2:44  1:49    6   44:11 16.4  0:51    6   25:30  9:44 1:26:00 
    6   34 Matthew Davis           Fargo              ND  27    8 15:43  3:09  2:54    5   39:05 18.6  1:59    8   29:07 11:07 1:28:46 
    7  160 Sam Terres              Minneapolis        MN  27    7 14:20  2:52  2:24    8   52:32 13.8  2:43    5   24:39  9:25 1:36:37 
    8  106 Ches Masserano          Plymouth           MN  27    4 12:49  2:34  3:57    9   54:47 13.3  0:26    7   26:23 10:05 1:38:21 
    9    3 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29    6 14:16  2:52  3:33    7   51:37 14.1  1:44    9   32:52 12:33 1:44:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Bryn Irey               West Fargo         ND  25    1 10:34  2:07  1:42    1   40:26 18.0  1:04    1   21:38  8:16 1:15:23 
    2   90 Beth Leipholtz          Miltona            MN  28    2 12:12  2:27  1:48    2   42:14 17.2  0:49    2   24:37  9:24 1:21:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  153 Brian Storhaug          Alexandria         MN  30    1  7:08  1:26  0:33    1   31:40 22.9  0:31    1   17:12  6:34   57:01 
    2   70 Michael Isaak           Goodridge          MN  32    5 11:29  2:18  3:07    2   34:42 20.9  1:41    2   20:57  8:00 1:11:54 
    3   51 Tyler Geyen             Alexandria         MN  34    3 10:18  2:04  1:49    4   38:36 18.8  1:14    3   21:43  8:18 1:13:38 
    4  134 Tim Rousar              Moorhead           MN  33    4 10:42  2:09  1:23    3   37:32 19.3  1:26    5   23:49  9:06 1:14:50 
    5   98 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    2  8:40  1:44  1:24    5   39:10 18.5  1:08    6   26:18 10:03 1:16:38 
    6  165 Mitchel Vandermey       Elk River          MN  31    6 12:04  2:25  2:19    6   40:14 18.0  1:10    4   23:10  8:51 1:18:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Katelin Roos            Minneapolis        MN  31    8 11:45  2:21  1:47    1   38:55 18.7  1:44    1   20:03  7:39 1:14:12 
    2  122 Amy Peeters             Nisswa             MN  34    4 10:52  2:11  2:23    4   40:36 17.9  0:33    2   22:51  8:44 1:17:13 
    3  150 Janine Staples          Moorhead           MN  34    1  9:25  1:53  1:22    3   40:23 18.0  0:48    6   26:02  9:57 1:17:58 
    4   50 Rachel Geyen            Alexandria         MN  34    6 11:30  2:18  1:32    6   42:19 17.2  0:24    3   24:09  9:13 1:19:52 
    5   97 Reggie MacMaster        Horace             ND  32    3 10:31  2:07  2:57    2   40:08 18.1  1:47    8   28:04 10:43 1:23:24 
    6  161 Brittney Thoreson       Alexandria         MN  34    5 11:27  2:18  1:56    8   45:35 15.9  0:34    4   24:16  9:16 1:23:46 
    7   78 Madison Karpan          Alexandria         MN  31    7 11:43  2:21  1:52    7   44:15 16.4  1:07    7   26:28 10:07 1:25:24 
    8  170 Briana Weber            Alexandriaalexandr MN  31   10 14:11  2:51  0:57    5   41:39 17.4  0:53    9   28:41 10:57 1:26:20 
    9  141 Jessie Schmeling        Burnsville         MN  33    9 12:02  2:25  3:14   11   50:55 14.3  0:36    5   25:16  9:39 1:32:00 
   10  178 Cara Wolbert            Cathay             ND  32   11 14:41  2:57  2:06    9   46:17 15.7  0:49   10   30:32 11:39 1:34:22 
   11  137 Heather Sauer           Comstock           MN  31    2 10:22  2:05  7:09   10   47:32 15.3  1:26   11   38:35 14:44 1:45:03 
   12   16 Emma Berglund           Minneapolis        MN  32   12 15:24  3:05  2:15   12   56:13 12.9  0:56   12   41:31 15:51 1:56:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  112 Patrick Nelson          Bloomington        MN  36    5 10:23  2:05  0:46    4   33:55 21.4  0:27    1   17:39  6:44 1:03:08 
    2   96 Daniel Luoma            Minneapolis        MN  36    2  8:46  1:46  0:58    3   33:36 21.6  0:44    3   19:59  7:38 1:04:00 
    3  145 Craig Schroeder         Dayton             MN  38    6 10:38  2:08  0:57    1   31:35 23.0  0:50    4   20:21  7:46 1:04:18 
    4  135 Andrew Rye              Alexandria         MN  37    9 11:48  2:22  1:02    2   32:27 22.4  0:46    2   19:26  7:25 1:05:27 
    5  176 Brett Winkelman         Fargo              ND  35    1  8:45  1:45  0:45    5   33:56 21.4  0:44    5   21:25  8:11 1:05:33 
    6  157 Eric Swenson            Carlos             MN  35    3 10:05  2:01  1:05    6   34:55 20.8  0:48    6   22:25  8:34 1:09:16 
    7   11 Ezra Baer               Hawley             MN  36   10 12:00  2:24  2:06    7   37:32 19.3  1:08    7   24:32  9:22 1:17:16 
    8  156 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38    4 10:10  2:02  0:55    8   40:43 17.8  1:03   10   27:09 10:22 1:19:58 
    9   43 Brian Farnes            Warroad            MN  37    8 11:41  2:21  2:06    9   40:57 17.7  1:19    8   25:17  9:39 1:21:18 
   10   56 Sergio Guzman           Albertville        MN  37    7 11:16  2:16  2:25   10   44:54 16.2  1:02    9   26:43 10:12 1:26:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  154 Alena Storlie           Underwood          MN  38    6 13:55  2:47  1:51    3   42:08 17.2  0:30    1   24:22  9:18 1:22:46 
    2  162 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35    2 10:46  2:10  2:35    4   44:31 16.3  0:47    2   26:08  9:59 1:24:45 
    3  139 Emily Schiffler         Freeport           MN  38    3 11:40  2:20  1:30    1   40:40 17.9  1:06    8   30:35 11:41 1:25:29 
    4  118 Ashley Patterson        Saint Joseph       MN  35    4 13:05  2:37  1:50    2   41:33 17.5  1:26    5   29:35 11:18 1:27:26 
    5  143 Kristen Schneeberger    Fargo              ND  39    1 10:28  2:06  2:38    5   46:28 15.6  1:22   11   33:09 12:40 1:34:04 
    6   55 Pamela Gust             Alexandria         MN  36    5 13:42  2:45  1:56    7   48:49 14.9  1:55    6   29:42 11:20 1:36:02 
    7   92 Ellen Lommen            Grand Forks        ND  35    9 14:59  3:00  1:45    8   49:32 14.7  1:08    9   31:00 11:50 1:38:22 
    8   13 Rachel Bakke            Ulen               MN  35   13 17:39  3:32  4:05    6   47:05 15.4  1:30    7   30:18 11:34 1:40:35 
    9  136 Kayla Sanstead          Hoffman            MN  37   10 15:03  3:01  3:48   10   51:45 14.0  1:57    3   28:49 11:00 1:41:20 
   10  177 Leigh Winter            Hoffman            MN  37   11 15:15  3:03  3:38   11   51:47 14.0  1:53    4   28:50 11:01 1:41:21 
   11  100 Emily Malone            Glenwood           MN  37    7 14:28  2:54  3:09    9   50:57 14.2  1:03   10   32:14 12:18 1:41:49 
   12    1 Amanda Aarsvold         Owatonna           MN  37    8 14:50  2:58  2:11   13   52:39 13.8  1:14   13   37:53 14:28 1:48:45 
   13  174 Sarah West              Moorhead           MN  36   12 16:57  3:24  4:26   12   52:34 13.8  1:13   12   35:27 13:32 1:50:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  159 Jay Tanner              Thief River Falls  MN  42    2 11:24  2:17  2:18    1   34:12 21.2  0:51    1   20:43  7:55 1:09:27 
    2   93 Mike Loween             Alexandria         MN  42    1 11:02  2:13  1:46    2   36:40 19.8  0:37    2   21:31  8:13 1:11:34 
    3   76 Jed Jurchenko           Alexandria         MN  43    4 15:58  3:12  2:12    4   45:14 16.1  0:57    3   22:17  8:31 1:26:36 
    4   40 Adam Downing            Alexandria         MN  41    3 13:32  2:43  3:25    3   43:06 16.8  1:50    4   28:20 10:49 1:30:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43    3  9:56  2:00  0:55    1   34:59 20.8  0:57    2   20:54  7:59 1:07:40 
    2   66 Kadie Hokanson          Alexandria         MN  40    1  9:27  1:54  1:17    2   36:40 19.8  0:25    1   20:10  7:42 1:07:56 
    3  115 Jackie Olson            Alexandria         MN  42    2  9:32  1:55  1:20    3   40:23 18.0  0:38    3   26:05  9:58 1:17:56 
    4   21 Christiana Brabandt     Grand Forks        ND  40    6 12:59  2:36  2:00    4   44:06 16.5  2:00    5   33:29 12:47 1:34:32 
    5   15 Lindsi Barnhart         Long Prairie       MN  42    5 12:16  2:28  2:47    5   51:07 14.2  1:07    4   29:20 11:12 1:36:35 
    6   19 Shar Berns              West Fargo         ND  43    4 10:44  2:09  2:34    6   51:14 14.2  1:02    6   33:42 12:52 1:39:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  175 Roberto Wharton         Kindred            ND  46    2  9:21  1:53  0:47    1   33:25 21.7  0:56    1   19:45  7:33 1:04:12 
    2   58 Wade Harding            Plymouth           MN  46    1  9:15  1:51  2:26    2   39:30 18.4  1:36    3   28:59 11:04 1:21:45 
    3   57 Matt Hagstrom           Alexandria         MN  48    3 10:59  2:12  2:20    3   45:13 16.1  1:50    2   27:33 10:31 1:27:54 
    4   37 Ryan Ditterick          Fargo              ND  47    4 12:14  2:27  2:37    4   45:36 15.9  1:10    4   31:18 11:57 1:32:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Krista Roering          Minneapolis        MN  47    1  9:38  1:56  1:07    2   39:33 18.4  1:06    1   27:36 10:33 1:18:57 
    2   64 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47    2 11:33  2:19  1:12    1   39:23 18.4  0:59    2   27:42 10:34 1:20:46 
    3   54 Julie Grages Olson      Cologne            MN  46    3 17:46  3:34  2:48    3   53:20 13.6  2:49    3   42:23 16:11 1:59:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   99 Duane Malo              Alexandria         MN  50    1  9:34  1:55  1:01    2   35:19 20.6  0:31    1   21:41  8:17 1:08:05 
    2  149 Greg Skoog              Clear Lake         MN  54    5 12:54  2:35  2:15    1   35:02 20.7  1:39    2   24:14  9:15 1:16:02 
    3  168 Steve Vrchota           Osakis             MN  54    2 10:46  2:10  1:21    3   37:40 19.3  1:19    5   34:08 13:02 1:25:12 
    4  110 Paul Meehl              Minneapolis        MN  54    4 11:45  2:21  4:42    4   43:09 16.8  2:35    4   29:13 11:09 1:31:22 
    5  125 Mark Pollmann           Minneapolis        MN  51    6 15:25  3:05  4:24    6   51:57 14.0  1:56    3   28:29 10:53 1:42:08 
    6    2 Karl Altenburg          Fargo              ND  54    3 11:37  2:20  4:06    5   49:15 14.7  1:35    6   37:54 14:28 1:44:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Pauline McJilton        Roseville          MN  54    2 11:22  2:17  1:30    1   38:00 19.1  0:57    1   26:24 10:05 1:18:12 
    2   28 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52    3 11:23  2:17  1:30    2   40:02 18.1  1:36    3   30:05 11:29 1:24:35 
    3  128 Brenda Richman          Moorhead           MN  52    6 13:48  2:46  1:30    3   42:08 17.2  1:03    4   31:10 11:54 1:29:37 
    4   95 Lisa Lund               Walla Walla        WA  52    1 10:03  2:01  2:51    5   48:31 15.0  1:34    2   29:51 11:24 1:32:48 
    5   89 Katherine Lawler        Minneapolis        MN  50    4 12:50  2:34  2:12    4   42:35 17.0  1:53    6   39:17 15:00 1:38:44 
    6  152 Melia Stevenson         Detroit Lakes      MN  51    5 13:25  2:41  2:29    6   53:19 13.6  0:33    5   32:41 12:29 1:42:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Joe Schneiderhan        Alexandria         MN  55    1  9:13  1:51  0:56    1   32:17 22.5  0:38    1   18:19  7:00 1:01:20 
    2   86 Pete Lambertz           West Fargo         ND  56    2  9:18  1:52  1:16    2   34:36 21.0  0:54    2   23:57  9:09 1:10:00 
    3   74 Kevin Jones             Comstock           MN  56    3 11:12  2:15  2:16    3   39:01 18.6  1:39    3   30:11 11:32 1:24:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   63 Lisa Hines              Waite Park         MN  58    2  9:38  1:56  0:59    2   36:20 20.0  0:40    1   22:28  8:35 1:10:02 
    2   94 Brita Loynachan         Marion             IA  57    3 10:30  2:06  1:13    1   34:24 21.1  0:59    2   25:24  9:42 1:12:28 
    3   68 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    1  9:37  1:56  2:04    3   38:13 19.0  1:44    3   27:44 10:35 1:19:19 
    4   44 Tammy Fluto             Alexandria         MN  58    4 16:53  3:23  3:08    4   57:25 12.6  0:56    4   38:09 14:34 1:56:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Thomas Bergren          Blaine             MN  64    1  9:46  1:58  1:13    1   33:37 21.6  1:11    2   22:46  8:42 1:08:31 
    2   30 Tom Clow                Fargo              ND  60    2 10:31  2:07  0:51    2   35:03 20.7  0:40    1   22:09  8:28 1:09:11 
    3  172 Don Weirens             Minneapolis        MN  62    4 11:39  2:20  1:10    3   35:04 20.7  0:49    4   24:22  9:18 1:13:03 
    4   82 David Kloss             Wadena             MN  61    3 10:53  2:11  2:43    6   42:40 17.0  0:52    3   23:59  9:10 1:21:05 
    5   88 Scott Larson            Eau Claire         WI  70    5 11:42  2:21  2:25    5   41:15 17.6  1:15    5   27:23 10:27 1:23:58 
    6   26 Bill Burns              Moorhead           MN  63    6 12:40  2:32  2:20    4   40:32 17.9  1:37    6   28:29 10:53 1:25:37 
    7  197 Mark Hagen              Hawley             MN  69    7 12:58  2:36  2:29    7   46:13 15.7  1:09    7   31:31 12:02 1:34:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  119 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  62    2 12:33  2:31  2:12    1   38:41 18.8  1:11    1   25:27  9:43 1:20:03 
    2   31 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66    1  9:26  1:54  2:03    2   39:29 18.4  1:52    3   31:02 11:51 1:23:51 
    3   49 Susan Geib              Moorhead           MN  63    4 13:20  2:40  2:10    3   42:13 17.2  0:40    2   30:05 11:29 1:28:27 
    4  146 Lili Shank              Fairway            KS  62    3 12:41  2:33  5:32    4   53:10 13.7  3:02    4   40:53 15:37 1:55:16 

Total Registered:                        198
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    129
Number of Male   Finishers:               61
Number of Female Finishers:               68
Did not Finish Race or Did Not Start:     21