Buffalo, MN
6/6/2021











                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 6, 2021
                                                .9 Mile Swim - 24.12 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16    570 David Koppel            Osseo              MN  34 M    11 25:52  1:38  1:45    1   55:49 25.9  0:50    1   38:11  6:09 2:02:24 
    2   2/16    837 David Thompson          Saint Paul         MN  43 M     3 21:52  1:23  1:30    5 1:00:02 24.1  1:07    6   41:00  6:36 2:05:29 
    3   3/16    342 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M    24 27:21  1:44  1:55    3   59:05 24.5  0:54    5   39:12  6:19 2:08:25 
    4   4/16    625 Andrew Manning          Fargo              ND  33 M     5 23:58  1:31  2:13   12 1:02:56 23.0  1:07    2   38:37  6:13 2:08:49 
    5   5/16    885 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27 M    13 26:01  1:39  1:51    7 1:02:01 23.3  1:10    4   39:02  6:17 2:10:04 
    6   6/16    527 Anthony Jagielo         Chaska             MN  30 M    46 29:12  1:51  1:47    4   59:43 24.2  1:23    3   38:56  6:16 2:10:59 
    7   7/16    524 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  51 M     1 20:20  1:17  1:35   28 1:06:22 21.8  0:59   15   44:11  7:07 2:13:25 
    8   8/16    554 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27 M    12 25:57  1:39  1:57   10 1:02:22 23.2  1:23   12   43:18  6:59 2:14:55 
    9   9/16    936 Michael Tate            Eden Prairie       MN  37 M    38 28:37  1:49  2:17    2   57:48 25.0  1:09   28   45:36  7:21 2:15:26 
   10  10/16    348 Jake Braam              Saint Paul         MN  29 M    33 28:09  1:47  2:11    8 1:02:08 23.3  1:02   10   42:13  6:48 2:15:42 
   11  11/16    372 Anthony Cass            Saint Paul         MN  28 M    36 28:23  1:48  2:09   15 1:04:07 22.6  1:23    7   41:03  6:37 2:17:03 
   12   1/15    581 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  27 M    21 27:03  1:43  2:14    9 1:02:13 23.3  1:19   23   45:03  7:15 2:17:49 
   13   1/16    610 Jason Liebsch           Dayton             MN  36 M    16 26:30  1:41  2:18   14 1:03:09 22.9  1:09   27   45:28  7:19 2:18:31 
   14   1/17    714 Moshe Peri              Hopkins            MN  44 M    19 27:00  1:43  1:42   30 1:06:23 21.8  0:49   13   43:49  7:03 2:19:41 
   15   1/4     742 Christina Roberts       Minneapolis        MN  35 F     4 23:08  1:28  2:11   52 1:09:36 20.8  1:06   31   46:00  7:25 2:21:58 
   16   1/22    875 Mike Wente              Minneapolis        MN  45 M    56 29:46  1:53  3:12   11 1:02:52 23.0  1:09   22   45:02  7:15 2:21:59 
   17   1/15    805 Matthew Stemper         Minneapolis        MN  32 M    58 29:50  1:53  2:37   32 1:06:40 21.7  1:26    9   41:45  6:44 2:22:17 
   18  12/16    876 Steven Wert             Waconia            MN  30 M    93 31:58  2:02  2:37   25 1:06:07 21.9  1:13    8   41:16  6:39 2:23:08 
   19   2/22    369 David Carney            Coon Rapids        MN  47 M    98 32:11  2:02  2:48    6 1:01:31 23.5  1:44   24   45:06  7:16 2:23:18 
   20   1/24    838 Keith Thompson          Annandale          MN  52 M    75 30:56  1:58  3:03   23 1:06:01 21.9  1:14   11   42:17  6:49 2:23:29 
   21   1/17    718 Randy Peterson          Northfield         MN  55 M    30 27:55  1:46  2:38   24 1:06:04 21.9  1:12   30   45:56  7:24 2:23:43 
   22   1/6     406 Katie Deregnier         Farmington         MN  33 F     8 25:32  1:37  2:16   47 1:09:06 20.9  0:53   34   46:43  7:31 2:24:28 
   23   2/24    833 Joel Theisen            Orono              MN  53 M    78 31:03  1:58  2:55   17 1:04:33 22.4  2:22   14   43:59  7:05 2:24:49 
   24   3/24    373 Luiz Castro             Woodbury           MN  51 M    15 26:19  1:40  2:05   31 1:06:39 21.7  1:46   45   48:14  7:46 2:25:01 
   25   2/16    574 Brent Krause            Osseo              MN  39 M    34 28:15  1:47  2:44   19 1:05:34 22.1  0:47   42   48:04  7:45 2:25:23 
   26   2/4     508 Caryn Herrick           St. Louis Park     MN  30 F    10 25:45  1:38  2:13   44 1:08:59 21.0  1:42   37   46:54  7:33 2:25:31 
   27   3/22    831 Eric Tessmer            Lakeville          MN  48 M    57 29:50  1:53  3:00   20 1:05:51 22.0  1:59   20   44:58  7:15 2:25:36 
   28   3/4     489 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  44 F    37 28:26  1:48  1:57   48 1:09:14 20.9  1:00   26   45:27  7:19 2:26:03 
   29  13/16    507 Mark Henry              Champlin           MN  36 M   137 35:49  2:16  1:51   13 1:03:03 23.0  1:14   16   44:15  7:08 2:26:09 
   30   2/17    465 Andrew Gislason         Owatonna           MN  40 M    67 30:27  1:56  2:13   16 1:04:30 22.4  1:14   46   48:19  7:47 2:26:40 
   31   3/17    319 Jim Audas               Prior Lake         MN  42 M    17 26:32  1:41  2:02   33 1:07:00 21.6  1:04   62   50:15  8:06 2:26:50 
   32   4/24    502 Jay Heikkila            Champlin           MN  52 M    27 27:31  1:45  2:45   35 1:07:05 21.6  1:02   50   48:34  7:49 2:26:56 
   33   2/15    890 Spencer Williams        Minneapolis        MN  27 M    40 28:46  1:49  2:49   26 1:06:11 21.9  0:59   48   48:31  7:49 2:27:15 
   34   2/15    793 Josh Singsank           Maple Grove        MN  31 M    55 29:43  1:53  2:29   27 1:06:19 21.8  0:53   43   48:07  7:45 2:27:29 
   35   4/4     683 Elaine Nelson           Duluth             MN  42 F    90 31:42  2:01  2:58   29 1:06:22 21.8  1:20   29   45:42  7:22 2:28:03 
   36   1/7     678 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  36 F    60 29:54  1:54  2:17   36 1:07:16 21.5  1:16   40   47:35  7:40 2:28:16 
   37   1/7     389 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  45 F     6 23:58  1:31  2:24   78 1:12:02 20.1  1:34   51   48:43  7:51 2:28:39 
   38   1/5     351 Tim Brown               Blaine             MN  62 M    87 31:35  2:00  2:52   34 1:07:05 21.6  1:08   33   46:23  7:28 2:29:00 
   39   4/17    325 Ben Bassett             Bloomington        MN  44 M    61 29:55  1:54  1:54   73 1:11:51 20.1  1:39   18   44:31  7:10 2:29:48 
   40   3/15    317 Alex Arnason            Minneapolis        MN  34 M    23 27:21  1:44  2:29   60 1:10:43 20.5  1:18   44   48:09  7:45 2:29:58 
   41   4/22    746 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46 M    50 29:32  1:52  2:58   21 1:05:59 21.9  2:02   68   50:51  8:11 2:31:20 
   42   2/17    549 John Kelley             Duluth             MN  57 M    83 31:16  1:59  2:38   22 1:06:01 21.9  1:04   63   50:26  8:07 2:31:22 
   43   5/22    685 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M   121 34:39  2:12  2:07   41 1:08:35 21.1  1:52   17   44:22  7:09 2:31:33 
   44   4/15    536 Kirby Johnson           Spicer             MN  33 M    86 31:29  2:00  1:52   68 1:11:34 20.2  1:05   36   46:46  7:32 2:32:44 
   45   3/16    826 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38 M    95 32:05  2:02  2:42   18 1:05:25 22.1  1:23   74   51:30  8:18 2:33:02 
   46   5/24    481 Jim Guenter             Saint Paul         MN  51 M     7 24:30  1:33  2:35   66 1:11:18 20.3  1:15   95   53:46  8:40 2:33:23 
   47   6/22    521 Soren Huggins           Minneapolis        MN  47 M     9 25:44  1:38  3:17   64 1:11:13 20.3  1:47   73   51:25  8:17 2:33:24 
   48   3/15    400 Harrison Daubitz        Minneapolis        MN  25 M    52 29:35  1:53  3:37   93 1:13:25 19.7  1:52   25   45:13  7:17 2:33:41 
   49   2/7     647 Brie McSherry           Saint Paul         MN  38 F    92 31:54  2:01  3:15   71 1:11:47 20.2  2:13   19   44:48  7:13 2:33:55 
   50   7/22    484 Michael Guswiler        Minneapolis        MN  47 M   115 34:07  2:10  2:30   38 1:07:33 21.4  1:29   54   49:04  7:54 2:34:42 
   51   2/6     497 Kristen Hawkins         Saint Paul         MN  32 F   138 36:21  2:18  2:35   50 1:09:32 20.8  1:25   21   44:59  7:15 2:34:50 
   52   3/7     621 Jessie Maher            Bemidji            MN  37 F    29 27:38  1:45  2:15  111 1:15:10 19.3  1:19   49   48:34  7:49 2:34:54 
   53   3/17    628 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  55 M    89 31:41  2:00  2:35   72 1:11:48 20.2  1:44   41   47:40  7:41 2:35:27 
   54   6/24    631 Paul Masiarchin         Saint Paul         MN  51 M    71 30:42  1:57  3:57   61 1:10:45 20.5  1:36   52   48:46  7:51 2:35:44 
   55   8/22    854 Timm Vedder             Sartell            MN  46 M   117 34:26  2:11  2:41   51 1:09:33 20.8  2:11   38   47:17  7:37 2:36:05 
   56   5/17    894 Mike Wodtke             Saint Paul         MN  43 M    99 32:14  2:03  3:01   42 1:08:36 21.1  1:30   67   50:49  8:11 2:36:08 
   57   5/15    705 Michael Olson           Minneapolis        MN  32 M    91 31:48  2:01  2:52   83 1:12:29 20.0  1:40   39   47:27  7:39 2:36:14 
   58   1/6     528 Deana Jagielo           Chaska             MN  29 F   120 34:39  2:12  2:49   59 1:10:36 20.5  2:07   32   46:20  7:28 2:36:29 
   59   1/2     877 Arianna Werts           Rochester          MN  19 F    18 26:56  1:42  1:42  106 1:14:36 19.4  0:54   83   52:34  8:28 2:36:39 
   60  14/16    886 Elliot Wilcox           Hastings           MN  29 M     2 21:34  1:22  3:15   58 1:10:33 20.5  1:23  157 1:00:51  9:48 2:37:34 
   61   7/24    855 David Venancio          Saint Paul         MN  54 M    68 30:30  1:56  3:01   65 1:11:15 20.3  1:38   72   51:19  8:16 2:37:41 
   62   2/7     620 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  47 F    80 31:12  1:59  2:37   46 1:09:02 21.0  1:25   92   53:32  8:37 2:37:47 
   63   6/15    897 Ian Wyffels             Marshall           MN  30 M    66 30:18  1:55  4:04   76 1:11:57 20.1  2:19   56   49:20  7:57 2:37:57 
   64   4/17    564 David Knack             Prior Lake         MN  58 M    41 28:52  1:50  2:49   69 1:11:39 20.2  1:18   93   53:37  8:38 2:38:13 
   65   5/17    618 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  55 M    42 28:59  1:50  2:50   81 1:12:17 20.0  1:48   84   52:39  8:29 2:38:32 
   66   6/17    601 David Leard             Rosemount          MN  57 M    65 30:17  1:55  2:29   99 1:14:10 19.5  1:35   65   50:46  8:11 2:39:15 
   67   1/9     940 Amanda Nesbitt          Burnsville         MN  40 F    64 30:17  1:55  3:23   45 1:08:59 21.0  3:01   94   53:46  8:40 2:39:24 
   68  15/16    442 Andrew Felbinger        Minneapolis        MN  31 M   132 35:31  2:15  2:47   88 1:12:58 19.8  1:28   35   46:43  7:32 2:39:24 
   69   4/16    510 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  39 M    49 29:23  1:52  1:58   77 1:12:00 20.1  1:09  111   55:27  8:56 2:39:54 
   70   4/15    824 Justin Tan              Minneapolis        MN  29 M    62 30:10  1:55  3:03  133 1:17:05 18.8  1:59   55   49:10  7:55 2:41:27 
   71   9/22    523 Michael Hushagen        Brainerd           MN  45 M   129 35:26  2:15  2:26   62 1:10:58 20.4  1:25   75   51:32  8:18 2:41:46 
   72  10/22    646 Corey McKusick          Fridley            MN  45 M    45 29:11  1:51  2:30   84 1:12:32 20.0  2:03  115   55:36  8:57 2:41:50 
   73   7/15    384 Dain Clausen            Minneapolis        MN  32 M    31 27:57  1:46  2:17   57 1:10:24 20.6  1:58  147   59:27  9:35 2:42:02 
   74   1/7     895 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55 F   104 32:53  2:05  2:45   56 1:10:23 20.6  1:20  112   55:29  8:56 2:42:48 
   75   5/16    498 Mike Headrick           Northfield         MN  39 M    39 28:43  1:49  3:19   40 1:08:35 21.1  1:07  160 1:01:09  9:51 2:42:51 
   76   5/15    825 Parker Tangen           Inver Grove Height MN  27 M    25 27:23  1:44  3:52  146 1:18:38 18.4  1:35   76   51:32  8:18 2:42:58 
   77   6/15    788 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25 M    51 29:34  1:52  3:07   95 1:13:59 19.6  2:25  100   54:29  8:46 2:43:32 
   78   7/17    517 John Hoffman            Minnetonka         MN  56 M   113 33:46  2:08  1:55  114 1:15:22 19.2  1:06   78   51:38  8:19 2:43:45 
   79   8/24    491 Steven Harley           Saint Paul         MN  54 M   108 33:26  2:07  2:54  102 1:14:25 19.4  1:21   80   51:56  8:22 2:43:59 
   80   6/17    937 Eduardo Arteaga         Minneapolis        MN  43 M   127 35:19  2:14  2:28   70 1:11:44 20.2  1:38   90   53:13  8:34 2:44:20 
   81   2/5     576 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  61 M   114 33:49  2:09  2:40  119 1:15:50 19.1  1:36   64   50:28  8:08 2:44:20 
   82   9/24    748 Derek Rogers            Minneapolis        MN  51 M    35 28:21  1:48  3:34   82 1:12:25 20.0  2:23  132   57:55  9:20 2:44:37 
   83   8/17    338 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59 M   145 36:47  2:20  3:36   75 1:11:53 20.1  2:33   59   49:56  8:03 2:44:42 
   84   3/6     745 Sydney Roe              Osseo              MN  31 F    73 30:54  1:57  3:36  134 1:17:32 18.7  1:06   79   51:45  8:20 2:44:50 
   85   9/17    335 Tom Benson              Saint Paul         MN  59 M   102 32:44  2:04  3:04   55 1:10:22 20.6  1:28  130   57:43  9:18 2:45:19 
   86   7/17    560 Greg Klein              Minneapolis        MN  43 M    44 29:10  1:51  3:10  120 1:15:50 19.1  1:56  110   55:16  8:54 2:45:21 
   87   2/9     391 Heidi Corley            Rochester          MN  43 F   106 33:15  2:06  4:22   96 1:14:01 19.6  2:22   77   51:35  8:19 2:45:34 
   88   6/16    500 Jason Hedlund           Lake Elmo          MN  35 M   148 36:54  2:20  4:18   63 1:11:02 20.4  2:33   70   50:57  8:12 2:45:41 
   89   3/5     743 Robert Roby             Cambridge          MN  62 M   149 36:58  2:21  3:12   79 1:12:11 20.0  2:32   69   50:52  8:12 2:45:43 
   90   1/3     713 Edward Patton           Golden Valley      MN  67 M    53 29:36  1:53  3:36  127 1:16:34 18.9  2:25   98   54:14  8:44 2:46:23 
   91  10/24    609 Alan Leusink            Minneapolis        MN  52 M   134 35:34  2:15  2:24   54 1:10:02 20.7  2:00  127   57:34  9:16 2:47:33 
   92  11/24    511 Kevin Hill              Golden Valley      MN  51 M    79 31:10  1:58  3:27  132 1:17:03 18.8  1:17  105   54:49  8:50 2:47:44 
   93  10/17    506 Dave Henry              Minneapolis        MN  56 M   159 37:41  2:23  4:56   37 1:07:16 21.5  3:23  107   54:55  8:51 2:48:08 
   94  11/17    514 William Hjort           Elk River          MN  58 M    72 30:50  1:57  3:45  129 1:16:41 18.9  1:22  113   55:34  8:57 2:48:10 
   95  12/24    795 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  52 M    84 31:27  2:00  4:05  107 1:14:43 19.4  1:53  118   56:08  9:02 2:48:14 
   96  13/24    578 Craig Kurtz             Blaine             MN  51 M    70 30:40  1:57  3:16  112 1:15:12 19.2  2:05  125   57:13  9:13 2:48:25 
   97   8/15    605 Clayton Leith           Minneapolis        MN  33 M   105 33:13  2:06  3:52  130 1:16:46 18.9  2:10   87   52:58  8:32 2:48:57 
   98   9/15    568 Frank Koch              Litchfield         MN  33 M   139 36:23  2:18  3:00  116 1:15:26 19.2  1:06   91   53:16  8:35 2:49:10 
   99   8/17    321 Ben Bahr                Forest Lake        MN  40 M   123 34:56  2:13  5:17  135 1:17:35 18.7  2:03   57   49:35  7:59 2:49:25 
  100  10/15    933 Jonathon Korum          Brooklyn Park      MN  30 M   143 36:38  2:19  3:31   67 1:11:31 20.2  2:19  114   55:35  8:57 2:49:32 
  101  11/22    440 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  47 M    74 30:55  1:58  2:56   94 1:13:26 19.7  1:33  156 1:00:50  9:48 2:49:37 
  102   7/15    624 Connor Mann             Montrose           MN  26 M    14 26:13  1:40  5:07  128 1:16:38 18.9  1:42  153 1:00:21  9:43 2:49:59 
  103   7/16    613 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  39 M   125 35:10  2:14  5:41  121 1:15:53 19.1  3:56   58   49:39  8:00 2:50:18 
  104  14/24    433 Rich Engelstad          Golden Valley      MN  52 M   164 38:05  2:25  4:24   86 1:12:47 19.9  2:09   89   53:04  8:33 2:50:27 
  105  16/16    781 Chris Scorse            Hamel              MN  56 M   110 33:38  2:08  3:57   85 1:12:45 19.9  2:06  135   58:04  9:21 2:50:30 
  106  15/24    719 Dave Pincus             Champlin           MN  53 M   107 33:20  2:07  4:50  156 1:20:49 17.9  3:10   47   48:28  7:48 2:50:35 
  107  12/22    640 Mike McClure            Apple Valley       MN  49 M   131 35:29  2:15  4:15  108 1:14:53 19.3  1:58   99   54:19  8:45 2:50:53 
  108   2/6     821 Morgan Swenson          Minneapolis        MN  27 F    28 27:34  1:45  2:11  166 1:22:30 17.5  1:44  123   57:07  9:12 2:51:05 
  109   9/17    539 Kevin Jost              Minneapolis        MN  44 M   111 33:40  2:08  3:00  105 1:14:33 19.4  1:53  136   58:07  9:22 2:51:11 
  110   3/9     636 Adrea Mauseth           Minneapolis        MN  41 F    69 30:39  1:57  3:35  143 1:18:29 18.4  1:23  124   57:11  9:13 2:51:15 
  111   8/15    657 Nate Miller             Minnetonka         MN  29 M   174 39:18  2:29  3:00  118 1:15:38 19.1  1:14   82   52:12  8:24 2:51:20 
  112   9/15    361 Adam Busta              Minneapolis        MN  26 M    85 31:29  2:00  4:43  155 1:20:46 17.9  2:26   81   52:00  8:22 2:51:21 
  113  10/15    596 Reid Larson             Forest Lake        MN  26 M    32 28:08  1:47  3:30   80 1:12:13 20.0  1:07  185 1:06:42 10:44 2:51:38 
  114   1/8     501 Steve Hegedus           Minneapolis        MN  31 M   119 34:35  2:11  3:45   87 1:12:55 19.8  2:13  138   58:20  9:24 2:51:46 
  115  16/24    844 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  54 M   191 41:52  2:39  3:13  100 1:14:11 19.5  2:41   60   50:07  8:04 2:52:01 
  116   1/8     365 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53 F    54 29:43  1:53  4:06  113 1:15:13 19.2  2:18  158 1:00:54  9:48 2:52:11 
  117  10/17    444 Andrew Feyen            Minneapolis        MN  41 M   197 42:43  2:42  6:35   39 1:08:10 21.2  4:27   66   50:48  8:11 2:52:41 
  118  17/24    881 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  50 M   100 32:16  2:03  3:21  147 1:18:44 18.4  1:51  120   56:47  9:09 2:52:56 
  119   1/1     808 Pam Stevens             Sartell            MN  68 F    97 32:08  2:02  3:17  122 1:16:17 19.0  1:16  151 1:00:07  9:41 2:53:04 
  120  11/17    567 Brad Koch               Forest Lake        MN  40 M   160 37:47  2:24  3:31  103 1:14:25 19.4  2:38  108   54:58  8:51 2:53:17 
  121   3/6     868 Elizabeth Warren        Plymouth           MN  28 F   103 32:46  2:05  2:54  104 1:14:25 19.4  1:21  168 1:02:04 10:00 2:53:29 
  122  12/17    459 Jimmie Gaubert          Saint Paul         MN  55 M    76 30:58  1:58  3:31  159 1:21:18 17.8  2:15  116   55:59  9:01 2:53:58 
  123   8/16    492 Adam Harrington         Coon Rapids        MN  37 M   144 36:41  2:19  3:20   91 1:13:15 19.8  2:06  141   58:40  9:27 2:53:59 
  124   2/2     867 Emma Ward               Angora             MN  19 F    94 31:58  2:02  2:27  154 1:20:25 18.0  1:18  137   58:07  9:22 2:54:14 
  125   1/5     437 Riley Erickson          Minneapolis        MN  24 M   161 37:47  2:24  2:54   90 1:13:08 19.8  1:08  144   59:20  9:33 2:54:15 
  126   4/5     585 Didier Lamour           Inver Grove Height MN  64 M    22 27:16  1:44  4:04  172 1:23:26 17.3  2:14  128   57:38  9:17 2:54:36 
  127  13/17    483 Mark Gustafson          Prior Lake         MN  58 M   140 36:28  2:19  3:56  125 1:16:28 18.9  3:12  104   54:39  8:48 2:54:40 
  128  11/15    764 Dillon Rudrud           Minneapolis        MN  26 M    88 31:41  2:00  3:33  151 1:19:28 18.2  1:54  139   58:26  9:25 2:55:00 
  129  13/22    760 David Rounds            Minneapolis        MN  49 M   211 49:14  3:07  3:13   49 1:09:27 20.8  2:17   71   51:02  8:13 2:55:11 
  130   2/5     516 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  21 M   101 32:41  2:04  2:20  131 1:17:01 18.8  1:55  163 1:01:30  9:54 2:55:26 
  131  12/17    345 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42 M   176 39:34  2:30  3:33   53 1:09:41 20.8  2:02  154 1:00:39  9:46 2:55:28 
  132  18/24    602 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  50 M   135 35:36  2:15  3:34  136 1:18:01 18.5  2:15  119   56:31  9:06 2:55:55 
  133  14/22    721 Tim Poeschl             Bloomington        MN  45 M   126 35:14  2:14  4:08   89 1:13:01 19.8  2:21  164 1:01:34  9:55 2:56:18 
  134   1/1     813 Wesley Sumner           Minneapolis        MN  16 M   151 37:10  2:21  3:25  161 1:21:36 17.7  2:03   86   52:54  8:31 2:57:07 
  135   3/5     381 Clayton Christian       Minneapolis        MN  23 M   118 34:30  2:11  3:01  178 1:24:14 17.2  1:32  103   54:35  8:48 2:57:50 
  136   4/5     723 Jack Poppitz            Saint Paul         MN  22 M    26 27:26  1:44  4:11  206 1:31:22 15.8  1:37   96   53:57  8:41 2:58:31 
  137  15/22    811 Neil Strader            Lakeville          MN  48 M    82 31:14  1:59  5:47  184 1:25:25 16.9  3:10   88   53:02  8:33 2:58:36 
  138   2/3     550 Brian Kelly             Minneapolis        MN  65 M   179 40:23  2:33  7:19  117 1:15:35 19.1  2:48   85   52:41  8:29 2:58:44 
  139   4/6     727 Britta Provart          Sioux Center       IA  25 F   188 41:33  2:38  3:30  165 1:22:30 17.5  1:07   61   50:14  8:05 2:58:51 
  140  16/22    451 Chad Franz              Eden Prairie       MN  45 M    48 29:18  1:51  4:40  110 1:15:04 19.3  1:55  189 1:07:58 10:57 2:58:52 
  141   2/7     405 Mary Deeg               Annandale          MN  59 F   122 34:53  2:13  2:38  138 1:18:12 18.5  1:49  166 1:01:38  9:56 2:59:08 
  142  17/22    673 Tony Moylan             Minneapolis        MN  45 M   175 39:33  2:30  3:34  123 1:16:19 19.0  1:21  140   58:31  9:25 2:59:16 
  143   4/7     722 Marissa Poissant        Saint Paul         MN  39 F   166 38:15  2:25  6:28  168 1:22:46 17.5  3:20   53   48:54  7:53 2:59:42 
  144   4/9     548 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  44 F   158 37:40  2:23  3:41  126 1:16:33 18.9  1:39  155 1:00:45  9:47 3:00:16 
  145  19/24    336 Keith Benz              Aitkin             MN  51 M   171 38:35  2:27  4:44  115 1:15:24 19.2  2:24  148   59:30  9:35 3:00:35 
  146  20/24    741 Jason Riley             Osseo              MN  50 M   170 38:33  2:26  3:21  141 1:18:21 18.5  2:52  134   57:59  9:20 3:01:05 
  147  21/24    901 Mark Yungbauer          Motley             MN  53 M   168 38:28  2:26  4:06   74 1:11:52 20.1  1:59  178 1:05:15 10:30 3:01:38 
  148   5/7     708 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  35 F   130 35:29  2:15  2:56  137 1:18:07 18.5  1:47  175 1:03:44 10:16 3:02:01 
  149   2/8     796 Nicole Slattery         Minneapolis        MN  52 F   157 37:36  2:23  3:35  109 1:15:03 19.3  2:18  174 1:03:38 10:15 3:02:07 
  150  22/24    850 Chad Unger              River Falls        WI  50 M   146 36:48  2:20  4:55  140 1:18:20 18.5  1:56  152 1:00:13  9:42 3:02:10 
  151  18/22    899 Nathan Young            Rochester          MN  45 M    59 29:51  1:54  4:16  163 1:21:51 17.7  1:32  179 1:05:19 10:31 3:02:48 
  152  11/15    378 Bradley Chmielewski     Foley              MN  30 M   124 34:59  2:13  4:22  169 1:23:12 17.4  1:40  142   59:00  9:30 3:03:11 
  153   9/16    784 Jon Seppelt             Minneapolis        MN  36 M   165 38:09  2:25  5:41  150 1:19:21 18.2  4:46  121   56:58  9:11 3:04:53 
  154  10/16    786 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  39 M   195 42:22  2:41  4:51   98 1:14:05 19.5  2:14  165 1:01:36  9:55 3:05:07 
  155   5/6     656 Lauren Miller           Saint Paul         MN  25 F    63 30:13  1:55  3:09  170 1:23:12 17.4  1:37  188 1:07:13 10:49 3:05:23 
  156  19/22    370 Jason Carter            Bloomington        MN  47 M   141 36:30  2:19  4:06  195 1:28:01 16.4  1:24  126   57:21  9:14 3:07:20 
  157  13/17    327 Bart Becker             Blaine             MN  43 M   198 42:51  2:43  2:48  101 1:14:23 19.5  1:37  183 1:06:21 10:41 3:07:58 
  158  23/24    359 John Burns              Prior Lake         MN  54 M   133 35:33  2:15  4:36  157 1:20:54 17.9  2:19  177 1:04:52 10:27 3:08:12 
  159   3/7     675 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  56 F   147 36:51  2:20  4:27  177 1:23:57 17.2  1:59  161 1:01:21  9:53 3:08:33 
  160  14/17    661 Brian Moore             Long Lake          MN  41 M   201 43:13  2:44  4:00  162 1:21:48 17.7  2:40  129   57:42  9:18 3:09:21 
  161   6/6     842 Julie Thurmes           Minneapolis        MN  29 F    20 27:00  1:43  4:44  221 1:39:27 14.6  2:55  117   56:07  9:02 3:10:12 
  162   3/7     762 Angela Rowe             Stillwater         MN  45 F    43 29:01  1:50  3:51  197 1:28:40 16.3  2:13  186 1:06:44 10:45 3:10:27 
  163  11/16    699 Nathan Noel             Minneapolis        MN  38 M   183 40:49  2:35  6:00  191 1:27:05 16.6  2:04  102   54:32  8:47 3:10:27 
  164   1/2     716 Judith Peters           St. Cloud          MN  61 F   172 38:55  2:28  4:15  188 1:26:41 16.7  1:59  149   59:39  9:36 3:11:28 
  165   4/7     526 Patty Jaeger            Vergas             MN  55 F    96 32:05  2:02  4:10  220 1:39:12 14.6  2:12   97   54:02  8:42 3:11:39 
  166  15/17    785 Brad Sewell             Mound              MN  41 M   199 42:52  2:43  5:10  139 1:18:17 18.5  3:51  169 1:02:19 10:02 3:12:27 
  167  20/22    421 Andy Dybvig             Minneapolis        MN  45 M   210 48:23  3:04  5:20  149 1:18:55 18.3  2:38  131   57:48  9:19 3:13:02 
  168  16/17    313 Kevin Anderson          Anoka              MN  43 M   112 33:42  2:08  5:39  175 1:23:49 17.3  3:36  184 1:06:33 10:43 3:13:17 
  169   4/7     446 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48 F   182 40:35  2:34  7:26  173 1:23:36 17.3  5:25  122   57:05  9:12 3:14:05 
  170  12/16    797 Brian Smith             Chanhassen         MN  39 M   150 37:05  2:21  5:23  164 1:21:57 17.7  3:15  187 1:06:48 10:45 3:14:27 
  171  12/15    494 William Harris          Minneapolis        MN  25 M   177 39:37  2:30  2:59  216 1:36:37 15.0  0:49  101   54:32  8:47 3:14:32 
  172   2/8     662 Ryan Moore              Chanhassen         MN  37 M   169 38:29  2:26  4:53  152 1:19:43 18.2  2:01  193 1:10:01 11:16 3:15:05 
  173  13/16    588 Brent Lange             Wayzata            MN  38 M   187 41:23  2:37  6:24  201 1:29:45 16.1  3:10  106   54:54  8:51 3:15:35 
  174  13/15    513 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28 M   200 43:01  2:43  5:24  190 1:27:03 16.6  5:19  109   54:58  8:51 3:15:44 
  175  12/15    645 Mark McKeag             Chanhassen         MN  31 M   223 57:38  3:39  6:17   43 1:08:38 21.1  2:39  159 1:01:03  9:50 3:16:13 
  176   5/5     409 Michael Destache        Saint Paul         MN  24 M   163 38:02  2:25  3:52  202 1:29:59 16.1  5:14  143   59:09  9:32 3:16:14 
  177  13/15    803 Nathaniel Steffan       Lakeville          MN  34 M   156 37:31  2:23  4:44  148 1:18:50 18.4  3:58  195 1:11:18 11:29 3:16:20 
  178   3/8     377 Dena Childs             Saint Paul         MN  50 F   180 40:23  2:33  4:52  196 1:28:07 16.4  1:28  167 1:01:47  9:57 3:16:36 
  179   5/9     590 Molly Larew             Minneapolis        MN  42 F   128 35:23  2:14  4:01  144 1:18:32 18.4  3:13  205 1:15:44 12:12 3:16:52 
  180   5/7     798 Kari Snyder             Lakeville          MN  49 F   152 37:12  2:21  4:50  210 1:33:40 15.5  1:50  146   59:25  9:34 3:16:56 
  181   6/9     801 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40 F   212 49:20  3:07  4:33  176 1:23:52 17.3  2:18  133   57:57  9:20 3:17:59 
  182   3/8     752 Trevor Rolfes           Bloomington        MN  42 M   167 38:19  2:26  6:08  142 1:18:28 18.4  2:55  199 1:12:38 11:42 3:18:26 
  183  14/16    763 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36 M   194 42:15  2:41  5:22  185 1:25:39 16.9  2:38  170 1:03:21 10:12 3:19:14 
  184   4/8     679 Chris Nehring           Kimball            MN  52 F   116 34:09  2:10  4:58   97 1:14:03 19.5  1:52  221 1:24:13 13:34 3:19:14 
  185  14/17    334 Scott Benson            Minneapolis        MN  59 M   189 41:45  2:39  5:13  145 1:18:37 18.4  3:14  197 1:11:51 11:34 3:20:38 
  186  15/17    458 Steven Gare             Faribault          MN  55 M   109 33:37  2:08  5:55   92 1:13:15 19.8  4:16  220 1:23:48 13:30 3:20:50 
  187   3/3     344 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67 M   213 49:29  3:08  4:35  153 1:19:47 18.1  1:38  180 1:05:22 10:32 3:20:50 
  188  15/16    552 Patrick Kent            Saint Paul         MN  37 M   162 38:01  2:24  3:56  200 1:29:29 16.2  1:19  191 1:08:43 11:04 3:21:25 
  189  21/22    667 Scott Morin             Minneapolis        MN  49 M   204 43:36  2:46  4:48  192 1:27:05 16.6  3:00  171 1:03:22 10:12 3:21:48 
  190  14/15    597 Tony Larson             Minneapolis        MN  29 M   224 58:17  3:41  5:10  124 1:16:28 18.9  2:09  150   59:53  9:39 3:21:56 
  191   4/6     454 Courtney Frie           Saint Paul         MN  32 F   203 43:24  2:45  5:15  205 1:30:48 15.9  3:30  145   59:20  9:33 3:22:16 
  192   5/7     358 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  57 F    77 31:02  1:58  4:27  160 1:21:18 17.8  3:15  219 1:23:38 13:28 3:23:38 
  193   6/7     350 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  35 F   202 43:15  2:44  4:30  204 1:30:24 16.0  2:12  173 1:03:34 10:14 3:23:53 
  194  22/22    633 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  48 M   209 47:28  3:00  4:18  180 1:24:45 17.1  2:22  181 1:05:38 10:34 3:24:29 
  195   5/6     495 Katie Harris-Lagoudaki  Ames               IA  30 F   178 39:39  2:31  4:47  213 1:34:23 15.3  1:45  176 1:04:05 10:19 3:24:36 
  196   5/8     367 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52 F   153 37:17  2:22  4:11  187 1:26:35 16.7  3:10  202 1:14:21 11:58 3:25:33 
  197   7/9     408 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44 F   173 39:16  2:29  3:37  158 1:21:15 17.8  2:31  215 1:19:56 12:52 3:26:33 
  198   6/8     323 Denise Bartholomay      Casselton          ND  52 F   185 41:01  2:36  6:16  215 1:35:14 15.2  3:20  162 1:01:23  9:53 3:27:13 
  199   8/9     648 Catherine McVeigh       Saint Paul         MN  40 F   184 40:50  2:35  9:08  183 1:25:05 17.0  3:26  196 1:11:42 11:33 3:30:10 
  200  15/15    773 Ryan Schmitt            Minneapolis        MN  28 M   215 51:25  3:15  5:52  174 1:23:37 17.3  3:12  182 1:06:07 10:39 3:30:11 
  201  16/16    815 Scott Swanson           Rogers             MN  36 M    81 31:13  1:59  7:15  219 1:38:17 14.7  5:04  190 1:08:34 11:02 3:30:21 
  202   6/7     643 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55 F   154 37:29  2:22  5:44  193 1:27:07 16.6  4:46  212 1:17:36 12:30 3:32:39 
  203   7/8     922 Mary Anderson           Hopkins            MN  54 F   155 37:30  2:23  4:49  208 1:33:22 15.5  3:07  203 1:14:35 12:01 3:33:22 
  204  14/15    849 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  32 M   206 44:54  2:51  4:57  198 1:28:49 16.3  4:15  200 1:12:46 11:43 3:35:39 
  205   6/6     561 Kirsten Klevar          Minneapolis        MN  31 F   142 36:37  2:19  5:27  194 1:27:38 16.5  2:41  218 1:23:30 13:27 3:35:51 
  206   5/5     731 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64 M   207 45:04  2:51  7:24  199 1:29:21 16.2  6:53  192 1:09:27 11:11 3:38:08 
  207   2/2     397 Mary Cullen             Scandia            MN  60 F   193 42:07  2:40  5:07  179 1:24:37 17.1  2:09  223 1:25:22 13:45 3:39:20 
  208  24/24    639 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53 M   217 52:44  3:20  6:14  167 1:22:40 17.5  2:50  208 1:16:12 12:16 3:40:37 
  209  15/15    547 Tom Keeler              Saint Paul         MN  33 M   222 55:28  3:31  5:35  171 1:23:18 17.4  4:48  198 1:11:51 11:34 3:40:58 
  210   7/7     932 Stacey MacKay           Eden Prairie       MN  55 F   196 42:39  2:42  6:31  209 1:33:32 15.5  6:09  201 1:13:22 11:49 3:42:11 
  211   4/8     366 Andrew Carlson          Brooklyn Park      MN  36 M   136 35:44  2:16  6:07  218 1:38:01 14.8  3:29  214 1:18:56 12:43 3:42:15 
  212   1/1     529 Karen Janssen           Richmond           MN  31 F   186 41:14  2:37  3:21  212 1:33:50 15.4  2:32  217 1:22:10 13:14 3:43:05 
  213  17/17    341 Jal Bjorkman            Clear              AK  44 M    47 29:13  1:51  6:05  225 1:51:08 13.0  2:08  207 1:16:07 12:15 3:44:38 
  214   5/8     595 Patrick Larson          Minneapolis        MN  43 M   220 54:27  3:27  3:54  186 1:26:09 16.8  2:40  213 1:17:52 12:32 3:44:59 
  215   6/7     939 Arika Johnson           Grand Forks        ND  46 F   219 53:24  3:23  6:46  181 1:24:50 17.1  3:52  210 1:16:38 12:20 3:45:28 
  216   7/7     866 Alivia Wamboldt         Bismarck           ND  46 F   218 53:23  3:23  6:44  182 1:24:53 17.0  3:51  211 1:16:40 12:21 3:45:28 
  217   9/9     664 Vannya Morales          Minneapolis        MN  40 F   181 40:33  2:34  7:14  223 1:44:47 13.8  2:11  194 1:10:50 11:24 3:45:33 
  218   6/8     355 Michael Bueckers        Saint Cloud        MN  39 M   208 45:44  2:54  8:35  189 1:26:57 16.6  5:30  216 1:21:10 13:04 3:47:54 
  219  16/17    706 Juan Olvera             Lakeville          MN  59 M   225 59:56  3:47  8:22  211 1:33:47 15.4  3:14  172 1:03:22 10:12 3:48:39 
  220   8/8     674 Karin Munroe            Wayzata            MN  50 F   214 50:53  3:13  6:57  207 1:31:53 15.8  3:32  209 1:16:13 12:16 3:49:26 
  221  17/17    878 Joe Westermeyer         Saint Paul         MN  55 M   205 44:05  2:47  6:12  203 1:30:16 16.0  3:32  225 1:29:56 14:29 3:54:00 
  222   7/8     931 Tommy Smith             Apple Valley       MN  44 M   192 41:56  2:39  5:24  224 1:47:07 13.5  3:50  206 1:16:06 12:15 3:54:20 
  223   1/1     853 Veronica Vasina         Crystal            MN  23 F   190 41:47  2:39  3:25  217 1:37:18 14.9  2:29  224 1:29:54 14:28 3:54:51 
  224   8/8     802 Daniel Starks           Ramsey             MN  53 M   216 52:11  3:18  4:29  214 1:34:46 15.3  2:41  222 1:24:44 13:39 3:58:50 
  225   7/7     438 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37 F   221 55:00  3:29  8:20  222 1:43:05 14.0  3:28  204 1:15:44 12:12 4:05:35 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  914 Peer Pressure                                    1 49:15  3:07  2:31    1 1:18:34 18.4  0:56    1   59:26  9:34 3:10:40 
           Patrick Dugan , Dan Beno , Al Weber                    


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  915 Ritz Sisters                                     1 34:57  2:13  2:11    1 1:31:26 15.8  1:51    1 1:09:37 11:13 3:20:00 
           Megan Maury , Leanne Ritz ,                            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 315 Joe Andrews             Minneapolis        MN  55 M      5 40:58  2:36  6:27    3 1:35:35 15.1  3:03    1   38:10  6:09 3:04:11 
 694 Elizabeth Niemer        Minneapolis        MN  30 F      3 38:52  2:28  4:29    4 1:37:13 14.9  2:16                            
 729 Brandon Quibell         Horace             ND  26 M      1 34:58  2:13  3:52    1 1:19:19 18.2                                  
 467 Mark Goldman            Minneapolis        MN  47 M      2 36:16  2:18  2:39    2 1:20:29 18.0                                  
 630 Tom Mascarenas          Brooklyn Park      MN  54 M      6 45:04  2:51  6:11    5 1:40:48 14.4                                  
 417 Anthony Duncan          Grand Forks        ND  30 M      4 39:57  2:32  5:10                                                    
 308 Abigail Albright        Prior Lake         MN  41 F      7 50:38  3:12 18:24                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  51 M   20:20  1:17 
    2 Elliot Wilcox           Hastings           MN  29 M   21:34  1:22 
    3 David Thompson          Saint Paul         MN  43 M   21:52  1:23 
    4 Christina Roberts       Minneapolis        MN  35 F   23:08  1:28 
    5 Andrew Manning          Fargo              ND  33 M   23:58  1:31 
    6 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  45 F   23:58  1:31 
    7 Jim Guenter             Saint Paul         MN  51 M   24:30  1:33 
    8 Katie Deregnier         Farmington         MN  33 F   25:32  1:37 
    9 Soren Huggins           Minneapolis        MN  47 M   25:44  1:38 
   10 Caryn Herrick           St. Louis Park     MN  30 F   25:45  1:38 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Koppel            Osseo              MN  34 M   55:49 25.9 
    2 Michael Tate            Eden Prairie       MN  37 M   57:48 25.0 
    3 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M   59:05 24.5 
    4 Anthony Jagielo         Chaska             MN  30 M   59:43 24.2 
    5 David Thompson          Saint Paul         MN  43 M 1:00:02 24.1 
    6 David Carney            Coon Rapids        MN  47 M 1:01:31 23.5 
    7 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27 M 1:02:01 23.3 
    8 Jake Braam              Saint Paul         MN  29 M 1:02:08 23.3 
    9 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  27 M 1:02:13 23.3 
   10 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27 M 1:02:22 23.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Koppel            Osseo              MN  34 M   38:11  6:09 
    2 Andrew Manning          Fargo              ND  33 M   38:37  6:13 
    3 Anthony Jagielo         Chaska             MN  30 M   38:56  6:16 
    4 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27 M   39:02  6:17 
    5 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M   39:12  6:19 
    6 David Thompson          Saint Paul         MN  43 M   41:00  6:36 
    7 Anthony Cass            Saint Paul         MN  28 M   41:03  6:37 
    8 Steven Wert             Waconia            MN  30 M   41:16  6:39 
    9 Matthew Stemper         Minneapolis        MN  32 M   41:45  6:44 
   10 Jake Braam              Saint Paul         MN  29 M   42:13  6:48 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  570 David Koppel            Osseo              MN  34    5 25:52  1:38  1:45    1   55:49 25.9  0:50    1   38:11  6:09 2:02:24 
    2  837 David Thompson          Saint Paul         MN  43    3 21:52  1:23  1:30    5 1:00:02 24.1  1:07    6   41:00  6:36 2:05:29 
    3  342 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40    8 27:21  1:44  1:55    3   59:05 24.5  0:54    5   39:12  6:19 2:08:25 
    4  625 Andrew Manning          Fargo              ND  33    4 23:58  1:31  2:13    9 1:02:56 23.0  1:07    2   38:37  6:13 2:08:49 
    5  885 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27    7 26:01  1:39  1:51    6 1:02:01 23.3  1:10    4   39:02  6:17 2:10:04 
    6  527 Anthony Jagielo         Chaska             MN  30   12 29:12  1:51  1:47    4   59:43 24.2  1:23    3   38:56  6:16 2:10:59 
    7  524 Thad Ingersoll          Saint Paul         MN  51    1 20:20  1:17  1:35   13 1:06:22 21.8  0:59   11   44:11  7:07 2:13:25 
    8  554 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27    6 25:57  1:39  1:57    8 1:02:22 23.2  1:23   10   43:18  6:59 2:14:55 
    9  936 Michael Tate            Eden Prairie       MN  37   11 28:37  1:49  2:17    2   57:48 25.0  1:09   13   45:36  7:21 2:15:26 
   10  348 Jake Braam              Saint Paul         MN  29    9 28:09  1:47  2:11    7 1:02:08 23.3  1:02    9   42:13  6:48 2:15:42 
   11  372 Anthony Cass            Saint Paul         MN  28   10 28:23  1:48  2:09   11 1:04:07 22.6  1:23    7   41:03  6:37 2:17:03 
   12  876 Steven Wert             Waconia            MN  30   13 31:58  2:02  2:37   12 1:06:07 21.9  1:13    8   41:16  6:39 2:23:08 
   13  507 Mark Henry              Champlin           MN  36   17 35:49  2:16  1:51   10 1:03:03 23.0  1:14   12   44:15  7:08 2:26:09 
   14  886 Elliot Wilcox           Hastings           MN  29    2 21:34  1:22  3:15   14 1:10:33 20.5  1:23   16 1:00:51  9:48 2:37:34 
   15  442 Andrew Felbinger        Minneapolis        MN  31   16 35:31  2:15  2:47   16 1:12:58 19.8  1:28   14   46:43  7:32 2:39:24 
   16  781 Chris Scorse            Hamel              MN  56   14 33:38  2:08  3:57   15 1:12:45 19.9  2:06   15   58:04  9:21 2:50:30 
       729 Brandon Quibell         Horace             ND  26   15 34:58  2:13  3:52   17 1:19:19 18.2                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  742 Christina Roberts       Minneapolis        MN  35    1 23:08  1:28  2:11    4 1:09:36 20.8  1:06    3   46:00  7:25 2:21:58 
    2  508 Caryn Herrick           St. Louis Park     MN  30    2 25:45  1:38  2:13    2 1:08:59 21.0  1:42    4   46:54  7:33 2:25:31 
    3  489 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  44    3 28:26  1:48  1:57    3 1:09:14 20.9  1:00    1   45:27  7:19 2:26:03 
    4  683 Elaine Nelson           Duluth             MN  42    4 31:42  2:01  2:58    1 1:06:22 21.8  1:20    2   45:42  7:22 2:28:03 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  501 Steve Hegedus           Minneapolis        MN  31    1 34:35  2:11  3:45    1 1:12:55 19.8  2:13    1   58:20  9:24 2:51:46 
    2  662 Ryan Moore              Chanhassen         MN  37    4 38:29  2:26  4:53    3 1:19:43 18.2  2:01    2 1:10:01 11:16 3:15:05 
    3  752 Trevor Rolfes           Bloomington        MN  42    3 38:19  2:26  6:08    2 1:18:28 18.4  2:55    3 1:12:38 11:42 3:18:26 
    4  366 Andrew Carlson          Brooklyn Park      MN  36    2 35:44  2:16  6:07    7 1:38:01 14.8  3:29    6 1:18:56 12:43 3:42:15 
    5  595 Patrick Larson          Minneapolis        MN  43    8 54:27  3:27  3:54    4 1:26:09 16.8  2:40    5 1:17:52 12:32 3:44:59 
    6  355 Michael Bueckers        Saint Cloud        MN  39    6 45:44  2:54  8:35    5 1:26:57 16.6  5:30    7 1:21:10 13:04 3:47:54 
    7  931 Tommy Smith             Apple Valley       MN  44    5 41:56  2:39  5:24    8 1:47:07 13.5  3:50    4 1:16:06 12:15 3:54:20 
    8  802 Daniel Starks           Ramsey             MN  53    7 52:11  3:18  4:29    6 1:34:46 15.3  2:41    8 1:24:44 13:39 3:58:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  529 Karen Janssen           Richmond           MN  31    1 41:14  2:37  3:21    1 1:33:50 15.4  2:32    1 1:22:10 13:14 3:43:05 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  581 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  27    8 27:03  1:43  2:14    2 1:02:13 23.3  1:19    9   45:03  7:15 2:17:49 
    2  610 Jason Liebsch           Dayton             MN  36    5 26:30  1:41  2:18    4 1:03:09 22.9  1:09   12   45:28  7:19 2:18:31 
    3  714 Moshe Peri              Hopkins            MN  44    7 27:00  1:43  1:42   16 1:06:23 21.8  0:49    3   43:49  7:03 2:19:41 
    4  875 Mike Wente              Minneapolis        MN  45   33 29:46  1:53  3:12    3 1:02:52 23.0  1:09    8   45:02  7:15 2:21:59 
    5  805 Matthew Stemper         Minneapolis        MN  32   35 29:50  1:53  2:37   18 1:06:40 21.7  1:26    1   41:45  6:44 2:22:17 
    6  369 David Carney            Coon Rapids        MN  47   62 32:11  2:02  2:48    1 1:01:31 23.5  1:44   10   45:06  7:16 2:23:18 
    7  838 Keith Thompson          Annandale          MN  52   47 30:56  1:58  3:03   12 1:06:01 21.9  1:14    2   42:17  6:49 2:23:29 
    8  718 Randy Peterson          Northfield         MN  55   14 27:55  1:46  2:38   13 1:06:04 21.9  1:12   13   45:56  7:24 2:23:43 
    9  833 Joel Theisen            Orono              MN  53   49 31:03  1:58  2:55    6 1:04:33 22.4  2:22    4   43:59  7:05 2:24:49 
   10  373 Luiz Castro             Woodbury           MN  51    4 26:19  1:40  2:05   17 1:06:39 21.7  1:46   22   48:14  7:46 2:25:01 
   11  574 Brent Krause            Osseo              MN  39   17 28:15  1:47  2:44    8 1:05:34 22.1  0:47   19   48:04  7:45 2:25:23 
   12  831 Eric Tessmer            Lakeville          MN  48   34 29:50  1:53  3:00    9 1:05:51 22.0  1:59    7   44:58  7:15 2:25:36 
   13  465 Andrew Gislason         Owatonna           MN  40   41 30:27  1:56  2:13    5 1:04:30 22.4  1:14   23   48:19  7:47 2:26:40 
   14  319 Jim Audas               Prior Lake         MN  42    6 26:32  1:41  2:02   19 1:07:00 21.6  1:04   35   50:15  8:06 2:26:50 
   15  502 Jay Heikkila            Champlin           MN  52   13 27:31  1:45  2:45   21 1:07:05 21.6  1:02   26   48:34  7:49 2:26:56 
   16  890 Spencer Williams        Minneapolis        MN  27   20 28:46  1:49  2:49   14 1:06:11 21.9  0:59   25   48:31  7:49 2:27:15 
   17  793 Josh Singsank           Maple Grove        MN  31   32 29:43  1:53  2:29   15 1:06:19 21.8  0:53   20   48:07  7:45 2:27:29 
   18  351 Tim Brown               Blaine             MN  62   57 31:35  2:00  2:52   20 1:07:05 21.6  1:08   14   46:23  7:28 2:29:00 
   19  325 Ben Bassett             Bloomington        MN  44   37 29:55  1:54  1:54   47 1:11:51 20.1  1:39    6   44:31  7:10 2:29:48 
   20  317 Alex Arnason            Minneapolis        MN  34   10 27:21  1:44  2:29   35 1:10:43 20.5  1:18   21   48:09  7:45 2:29:58 
   21  746 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46   28 29:32  1:52  2:58   10 1:05:59 21.9  2:02   41   50:51  8:11 2:31:20 
   22  549 John Kelley             Duluth             MN  57   53 31:16  1:59  2:38   11 1:06:01 21.9  1:04   36   50:26  8:07 2:31:22 
   23  685 Grant Nelson            Duluth             MN  46   78 34:39  2:12  2:07   26 1:08:35 21.1  1:52    5   44:22  7:09 2:31:33 
   24  536 Kirby Johnson           Spicer             MN  33   56 31:29  2:00  1:52   43 1:11:34 20.2  1:05   15   46:46  7:32 2:32:44 
   25  826 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38   61 32:05  2:02  2:42    7 1:05:25 22.1  1:23   47   51:30  8:18 2:33:02 
   26  481 Jim Guenter             Saint Paul         MN  51    1 24:30  1:33  2:35   41 1:11:18 20.3  1:15   63   53:46  8:40 2:33:23 
   27  521 Soren Huggins           Minneapolis        MN  47    2 25:44  1:38  3:17   39 1:11:13 20.3  1:47   46   51:25  8:17 2:33:24 
   28  400 Harrison Daubitz        Minneapolis        MN  25   30 29:35  1:53  3:37   63 1:13:25 19.7  1:52   11   45:13  7:17 2:33:41 
   29  484 Michael Guswiler        Minneapolis        MN  47   75 34:07  2:10  2:30   23 1:07:33 21.4  1:29   28   49:04  7:54 2:34:42 
   30  628 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  55   59 31:41  2:00  2:35   46 1:11:48 20.2  1:44   18   47:40  7:41 2:35:27 
   31  631 Paul Masiarchin         Saint Paul         MN  51   44 30:42  1:57  3:57   36 1:10:45 20.5  1:36   27   48:46  7:51 2:35:44 
   32  854 Timm Vedder             Sartell            MN  46   76 34:26  2:11  2:41   30 1:09:33 20.8  2:11   16   47:17  7:37 2:36:05 
   33  894 Mike Wodtke             Saint Paul         MN  43   63 32:14  2:03  3:01   27 1:08:36 21.1  1:30   40   50:49  8:11 2:36:08 
   34  705 Michael Olson           Minneapolis        MN  32   60 31:48  2:01  2:52   56 1:12:29 20.0  1:40   17   47:27  7:39 2:36:14 
   35  855 David Venancio          Saint Paul         MN  54   42 30:30  1:56  3:01   40 1:11:15 20.3  1:38   45   51:19  8:16 2:37:41 
   36  897 Ian Wyffels             Marshall           MN  30   40 30:18  1:55  4:04   50 1:11:57 20.1  2:19   30   49:20  7:57 2:37:57 
   37  564 David Knack             Prior Lake         MN  58   21 28:52  1:50  2:49   44 1:11:39 20.2  1:18   62   53:37  8:38 2:38:13 
   38  618 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  55   22 28:59  1:50  2:50   54 1:12:17 20.0  1:48   54   52:39  8:29 2:38:32 
   39  601 David Leard             Rosemount          MN  57   39 30:17  1:55  2:29   67 1:14:10 19.5  1:35   38   50:46  8:11 2:39:15 
   40  510 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  39   27 29:23  1:52  1:58   51 1:12:00 20.1  1:09   78   55:27  8:56 2:39:54 
   41  824 Justin Tan              Minneapolis        MN  29   38 30:10  1:55  3:03   94 1:17:05 18.8  1:59   29   49:10  7:55 2:41:27 
   42  523 Michael Hushagen        Brainerd           MN  45   84 35:26  2:15  2:26   37 1:10:58 20.4  1:25   48   51:32  8:18 2:41:46 
   43  646 Corey McKusick          Fridley            MN  45   24 29:11  1:51  2:30   57 1:12:32 20.0  2:03   81   55:36  8:57 2:41:50 
   44  384 Dain Clausen            Minneapolis        MN  32   15 27:57  1:46  2:17   34 1:10:24 20.6  1:58  103   59:27  9:35 2:42:02 
   45  498 Mike Headrick           Northfield         MN  39   19 28:43  1:49  3:19   25 1:08:35 21.1  1:07  111 1:01:09  9:51 2:42:51 
   46  825 Parker Tangen           Inver Grove Height MN  27   11 27:23  1:44  3:52  101 1:18:38 18.4  1:35   49   51:32  8:18 2:42:58 
   47  788 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25   29 29:34  1:52  3:07   65 1:13:59 19.6  2:25   67   54:29  8:46 2:43:32 
   48  517 John Hoffman            Minnetonka         MN  56   73 33:46  2:08  1:55   77 1:15:22 19.2  1:06   50   51:38  8:19 2:43:45 
   49  491 Steven Harley           Saint Paul         MN  54   69 33:26  2:07  2:54   70 1:14:25 19.4  1:21   51   51:56  8:22 2:43:59 
   50  937 Eduardo Arteaga         Minneapolis        MN  43   83 35:19  2:14  2:28   45 1:11:44 20.2  1:38   60   53:13  8:34 2:44:20 
   51  576 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  61   74 33:49  2:09  2:40   82 1:15:50 19.1  1:36   37   50:28  8:08 2:44:20 
   52  748 Derek Rogers            Minneapolis        MN  51   18 28:21  1:48  3:34   55 1:12:25 20.0  2:23   94   57:55  9:20 2:44:37 
   53  338 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59   95 36:47  2:20  3:36   49 1:11:53 20.1  2:33   33   49:56  8:03 2:44:42 
   54  335 Tom Benson              Saint Paul         MN  59   66 32:44  2:04  3:04   33 1:10:22 20.6  1:28   92   57:43  9:18 2:45:19 
   55  560 Greg Klein              Minneapolis        MN  43   23 29:10  1:51  3:10   83 1:15:50 19.1  1:56   77   55:16  8:54 2:45:21 
   56  500 Jason Hedlund           Lake Elmo          MN  35   97 36:54  2:20  4:18   38 1:11:02 20.4  2:33   43   50:57  8:12 2:45:41 
   57  743 Robert Roby             Cambridge          MN  62   98 36:58  2:21  3:12   52 1:12:11 20.0  2:32   42   50:52  8:12 2:45:43 
   58  713 Edward Patton           Golden Valley      MN  67   31 29:36  1:53  3:36   88 1:16:34 18.9  2:25   65   54:14  8:44 2:46:23 
   59  609 Alan Leusink            Minneapolis        MN  52   87 35:34  2:15  2:24   32 1:10:02 20.7  2:00   89   57:34  9:16 2:47:33 
   60  511 Kevin Hill              Golden Valley      MN  51   50 31:10  1:58  3:27   93 1:17:03 18.8  1:17   72   54:49  8:50 2:47:44 
   61  506 Dave Henry              Minneapolis        MN  56  102 37:41  2:23  4:56   22 1:07:16 21.5  3:23   74   54:55  8:51 2:48:08 
   62  514 William Hjort           Elk River          MN  58   45 30:50  1:57  3:45   90 1:16:41 18.9  1:22   79   55:34  8:57 2:48:10 
   63  795 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  52   54 31:27  2:00  4:05   73 1:14:43 19.4  1:53   83   56:08  9:02 2:48:14 
   64  578 Craig Kurtz             Blaine             MN  51   43 30:40  1:57  3:16   76 1:15:12 19.2  2:05   87   57:13  9:13 2:48:25 
   65  605 Clayton Leith           Minneapolis        MN  33   67 33:13  2:06  3:52   91 1:16:46 18.9  2:10   57   52:58  8:32 2:48:57 
   66  568 Frank Koch              Litchfield         MN  33   90 36:23  2:18  3:00   79 1:15:26 19.2  1:06   61   53:16  8:35 2:49:10 
   67  321 Ben Bahr                Forest Lake        MN  40   79 34:56  2:13  5:17   95 1:17:35 18.7  2:03   31   49:35  7:59 2:49:25 
   68  933 Jonathon Korum          Brooklyn Park      MN  30   93 36:38  2:19  3:31   42 1:11:31 20.2  2:19   80   55:35  8:57 2:49:32 
   69  440 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  47   46 30:55  1:58  2:56   64 1:13:26 19.7  1:33  109 1:00:50  9:48 2:49:37 
   70  624 Connor Mann             Montrose           MN  26    3 26:13  1:40  5:07   89 1:16:38 18.9  1:42  107 1:00:21  9:43 2:49:59 
   71  613 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  39   81 35:10  2:14  5:41   84 1:15:53 19.1  3:56   32   49:39  8:00 2:50:18 
   72  433 Rich Engelstad          Golden Valley      MN  52  107 38:05  2:25  4:24   58 1:12:47 19.9  2:09   59   53:04  8:33 2:50:27 
   73  719 Dave Pincus             Champlin           MN  53   68 33:20  2:07  4:50  110 1:20:49 17.9  3:10   24   48:28  7:48 2:50:35 
   74  640 Mike McClure            Apple Valley       MN  49   85 35:29  2:15  4:15   74 1:14:53 19.3  1:58   66   54:19  8:45 2:50:53 
   75  539 Kevin Jost              Minneapolis        MN  44   71 33:40  2:08  3:00   72 1:14:33 19.4  1:53   96   58:07  9:22 2:51:11 
   76  657 Nate Miller             Minnetonka         MN  29  112 39:18  2:29  3:00   81 1:15:38 19.1  1:14   53   52:12  8:24 2:51:20 
   77  361 Adam Busta              Minneapolis        MN  26   55 31:29  2:00  4:43  109 1:20:46 17.9  2:26   52   52:00  8:22 2:51:21 
   78  596 Reid Larson             Forest Lake        MN  26   16 28:08  1:47  3:30   53 1:12:13 20.0  1:07  127 1:06:42 10:44 2:51:38 
   79  844 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  54  121 41:52  2:39  3:13   68 1:14:11 19.5  2:41   34   50:07  8:04 2:52:01 
   80  444 Andrew Feyen            Minneapolis        MN  41  124 42:43  2:42  6:35   24 1:08:10 21.2  4:27   39   50:48  8:11 2:52:41 
   81  881 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  50   64 32:16  2:03  3:21  102 1:18:44 18.4  1:51   85   56:47  9:09 2:52:56 
   82  567 Brad Koch               Forest Lake        MN  40  103 37:47  2:24  3:31   71 1:14:25 19.4  2:38   75   54:58  8:51 2:53:17 
   83  459 Jimmie Gaubert          Saint Paul         MN  55   48 30:58  1:58  3:31  112 1:21:18 17.8  2:15   82   55:59  9:01 2:53:58 
   84  492 Adam Harrington         Coon Rapids        MN  37   94 36:41  2:19  3:20   61 1:13:15 19.8  2:06   99   58:40  9:27 2:53:59 
   85  437 Riley Erickson          Minneapolis        MN  24  104 37:47  2:24  2:54   60 1:13:08 19.8  1:08  102   59:20  9:33 2:54:15 
   86  585 Didier Lamour           Inver Grove Height MN  64    9 27:16  1:44  4:04  120 1:23:26 17.3  2:14   90   57:38  9:17 2:54:36 
   87  483 Mark Gustafson          Prior Lake         MN  58   91 36:28  2:19  3:56   87 1:16:28 18.9  3:12   71   54:39  8:48 2:54:40 
   88  764 Dillon Rudrud           Minneapolis        MN  26   58 31:41  2:00  3:33  106 1:19:28 18.2  1:54   97   58:26  9:25 2:55:00 
   89  760 David Rounds            Minneapolis        MN  49  135 49:14  3:07  3:13   29 1:09:27 20.8  2:17   44   51:02  8:13 2:55:11 
   90  516 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  21   65 32:41  2:04  2:20   92 1:17:01 18.8  1:55  112 1:01:30  9:54 2:55:26 
   91  345 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42  114 39:34  2:30  3:33   31 1:09:41 20.8  2:02  108 1:00:39  9:46 2:55:28 
   92  602 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  50   88 35:36  2:15  3:34   96 1:18:01 18.5  2:15   84   56:31  9:06 2:55:55 
   93  721 Tim Poeschl             Bloomington        MN  45   82 35:14  2:14  4:08   59 1:13:01 19.8  2:21  113 1:01:34  9:55 2:56:18 
   94  813 Wesley Sumner           Minneapolis        MN  16  100 37:10  2:21  3:25  113 1:21:36 17.7  2:03   56   52:54  8:31 2:57:07 
   95  381 Clayton Christian       Minneapolis        MN  23   77 34:30  2:11  3:01  123 1:24:14 17.2  1:32   70   54:35  8:48 2:57:50 
   96  723 Jack Poppitz            Saint Paul         MN  22   12 27:26  1:44  4:11  137 1:31:22 15.8  1:37   64   53:57  8:41 2:58:31 
   97  811 Neil Strader            Lakeville          MN  48   52 31:14  1:59  5:47  125 1:25:25 16.9  3:10   58   53:02  8:33 2:58:36 
   98  550 Brian Kelly             Minneapolis        MN  65  117 40:23  2:33  7:19   80 1:15:35 19.1  2:48   55   52:41  8:29 2:58:44 
   99  451 Chad Franz              Eden Prairie       MN  45   26 29:18  1:51  4:40   75 1:15:04 19.3  1:55  129 1:07:58 10:57 2:58:52 
  100  673 Tony Moylan             Minneapolis        MN  45  113 39:33  2:30  3:34   85 1:16:19 19.0  1:21   98   58:31  9:25 2:59:16 
  101  336 Keith Benz              Aitkin             MN  51  111 38:35  2:27  4:44   78 1:15:24 19.2  2:24  104   59:30  9:35 3:00:35 
  102  741 Jason Riley             Osseo              MN  50  110 38:33  2:26  3:21   99 1:18:21 18.5  2:52   95   57:59  9:20 3:01:05 
  103  901 Mark Yungbauer          Motley             MN  53  109 38:28  2:26  4:06   48 1:11:52 20.1  1:59  120 1:05:15 10:30 3:01:38 
  104  850 Chad Unger              River Falls        WI  50   96 36:48  2:20  4:55   98 1:18:20 18.5  1:56  106 1:00:13  9:42 3:02:10 
  105  899 Nathan Young            Rochester          MN  45   36 29:51  1:54  4:16  115 1:21:51 17.7  1:32  121 1:05:19 10:31 3:02:48 
  106  378 Bradley Chmielewski     Foley              MN  30   80 34:59  2:13  4:22  118 1:23:12 17.4  1:40  100   59:00  9:30 3:03:11 
  107  784 Jon Seppelt             Minneapolis        MN  36  108 38:09  2:25  5:41  105 1:19:21 18.2  4:46   86   56:58  9:11 3:04:53 
  108  786 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  39  123 42:22  2:41  4:51   66 1:14:05 19.5  2:14  114 1:01:36  9:55 3:05:07 
  109  370 Jason Carter            Bloomington        MN  47   92 36:30  2:19  4:06  130 1:28:01 16.4  1:24   88   57:21  9:14 3:07:20 
  110  327 Bart Becker             Blaine             MN  43  125 42:51  2:43  2:48   69 1:14:23 19.5  1:37  125 1:06:21 10:41 3:07:58 
  111  359 John Burns              Prior Lake         MN  54   86 35:33  2:15  4:36  111 1:20:54 17.9  2:19  119 1:04:52 10:27 3:08:12 
  112  661 Brian Moore             Long Lake          MN  41  128 43:13  2:44  4:00  114 1:21:48 17.7  2:40   91   57:42  9:18 3:09:21 
  113  699 Nathan Noel             Minneapolis        MN  38  118 40:49  2:35  6:00  128 1:27:05 16.6  2:04   69   54:32  8:47 3:10:27 
  114  785 Brad Sewell             Mound              MN  41  126 42:52  2:43  5:10   97 1:18:17 18.5  3:51  115 1:02:19 10:02 3:12:27 
  115  421 Andy Dybvig             Minneapolis        MN  45  134 48:23  3:04  5:20  104 1:18:55 18.3  2:38   93   57:48  9:19 3:13:02 
  116  313 Kevin Anderson          Anoka              MN  43   72 33:42  2:08  5:39  122 1:23:49 17.3  3:36  126 1:06:33 10:43 3:13:17 
  117  797 Brian Smith             Chanhassen         MN  39   99 37:05  2:21  5:23  116 1:21:57 17.7  3:15  128 1:06:48 10:45 3:14:27 
  118  494 William Harris          Minneapolis        MN  25  115 39:37  2:30  2:59  139 1:36:37 15.0  0:49   68   54:32  8:47 3:14:32 
  119  588 Brent Lange             Wayzata            MN  38  119 41:23  2:37  6:24  134 1:29:45 16.1  3:10   73   54:54  8:51 3:15:35 
  120  513 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28  127 43:01  2:43  5:24  127 1:27:03 16.6  5:19   76   54:58  8:51 3:15:44 
  121  645 Mark McKeag             Chanhassen         MN  31  140 57:38  3:39  6:17   28 1:08:38 21.1  2:39  110 1:01:03  9:50 3:16:13 
  122  409 Michael Destache        Saint Paul         MN  24  106 38:02  2:25  3:52  135 1:29:59 16.1  5:14  101   59:09  9:32 3:16:14 
  123  803 Nathaniel Steffan       Lakeville          MN  34  101 37:31  2:23  4:44  103 1:18:50 18.4  3:58  133 1:11:18 11:29 3:16:20 
  124  763 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36  122 42:15  2:41  5:22  126 1:25:39 16.9  2:38  116 1:03:21 10:12 3:19:14 
  125  334 Scott Benson            Minneapolis        MN  59  120 41:45  2:39  5:13  100 1:18:37 18.4  3:14  134 1:11:51 11:34 3:20:38 
  126  458 Steven Gare             Faribault          MN  55   70 33:37  2:08  5:55   62 1:13:15 19.8  4:16  139 1:23:48 13:30 3:20:50 
  127  344 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67  136 49:29  3:08  4:35  107 1:19:47 18.1  1:38  122 1:05:22 10:32 3:20:50 
  128  552 Patrick Kent            Saint Paul         MN  37  105 38:01  2:24  3:56  133 1:29:29 16.2  1:19  131 1:08:43 11:04 3:21:25 
  129  667 Scott Morin             Minneapolis        MN  49  129 43:36  2:46  4:48  129 1:27:05 16.6  3:00  117 1:03:22 10:12 3:21:48 
  130  597 Tony Larson             Minneapolis        MN  29  141 58:17  3:41  5:10   86 1:16:28 18.9  2:09  105   59:53  9:39 3:21:56 
  131  633 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  48  133 47:28  3:00  4:18  124 1:24:45 17.1  2:22  123 1:05:38 10:34 3:24:29 
  132  773 Ryan Schmitt            Minneapolis        MN  28  137 51:25  3:15  5:52  121 1:23:37 17.3  3:12  124 1:06:07 10:39 3:30:11 
  133  815 Scott Swanson           Rogers             MN  36   51 31:13  1:59  7:15  140 1:38:17 14.7  5:04  130 1:08:34 11:02 3:30:21 
  134  849 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  32  131 44:54  2:51  4:57  131 1:28:49 16.3  4:15  136 1:12:46 11:43 3:35:39 
  135  731 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64  132 45:04  2:51  7:24  132 1:29:21 16.2  6:53  132 1:09:27 11:11 3:38:08 
  136  639 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53  138 52:44  3:20  6:14  117 1:22:40 17.5  2:50  138 1:16:12 12:16 3:40:37 
  137  547 Tom Keeler              Saint Paul         MN  33  139 55:28  3:31  5:35  119 1:23:18 17.4  4:48  135 1:11:51 11:34 3:40:58 
  138  341 Jal Bjorkman            Clear              AK  44   25 29:13  1:51  6:05  141 1:51:08 13.0  2:08  137 1:16:07 12:15 3:44:38 
  139  706 Juan Olvera             Lakeville          MN  59  142 59:56  3:47  8:22  138 1:33:47 15.4  3:14  118 1:03:22 10:12 3:48:39 
  140  878 Joe Westermeyer         Saint Paul         MN  55  130 44:05  2:47  6:12  136 1:30:16 16.0  3:32  140 1:29:56 14:29 3:54:00 
       467 Mark Goldman            Minneapolis        MN  47   89 36:16  2:18  2:39  108 1:20:29 18.0                                  
       417 Anthony Duncan          Grand Forks        ND  30  116 39:57  2:32  5:10                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  406 Katie Deregnier         Farmington         MN  33    2 25:32  1:37  2:16    4 1:09:06 20.9  0:53    4   46:43  7:31 2:24:28 
    2  678 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  36    9 29:54  1:54  2:17    1 1:07:16 21.5  1:16    5   47:35  7:40 2:28:16 
    3  389 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  45    1 23:58  1:31  2:24    9 1:12:02 20.1  1:34    7   48:43  7:51 2:28:39 
    4  647 Brie McSherry           Saint Paul         MN  38   16 31:54  2:01  3:15    8 1:11:47 20.2  2:13    1   44:48  7:13 2:33:55 
    5  497 Kristen Hawkins         Saint Paul         MN  32   28 36:21  2:18  2:35    5 1:09:32 20.8  1:25    2   44:59  7:15 2:34:50 
    6  621 Jessie Maher            Bemidji            MN  37    6 27:38  1:45  2:15   15 1:15:10 19.3  1:19    6   48:34  7:49 2:34:54 
    7  528 Deana Jagielo           Chaska             MN  29   24 34:39  2:12  2:49    7 1:10:36 20.5  2:07    3   46:20  7:28 2:36:29 
    8  877 Arianna Werts           Rochester          MN  19    3 26:56  1:42  1:42   13 1:14:36 19.4  0:54   12   52:34  8:28 2:36:39 
    9  620 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  47   15 31:12  1:59  2:37    3 1:09:02 21.0  1:25   13   53:32  8:37 2:37:47 
   10  940 Amanda Nesbitt          Burnsville         MN  40   11 30:17  1:55  3:23    2 1:08:59 21.0  3:01   14   53:46  8:40 2:39:24 
   11  895 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55   21 32:53  2:05  2:45    6 1:10:23 20.6  1:20   16   55:29  8:56 2:42:48 
   12  745 Sydney Roe              Osseo              MN  31   13 30:54  1:57  3:36   19 1:17:32 18.7  1:06   11   51:45  8:20 2:44:50 
   13  391 Heidi Corley            Rochester          MN  43   22 33:15  2:06  4:22   10 1:14:01 19.6  2:22   10   51:35  8:19 2:45:34 
   14  821 Morgan Swenson          Minneapolis        MN  27    5 27:34  1:45  2:11   28 1:22:30 17.5  1:44   19   57:07  9:12 2:51:05 
   15  636 Adrea Mauseth           Minneapolis        MN  41   12 30:39  1:57  3:35   22 1:18:29 18.4  1:23   20   57:11  9:13 2:51:15 
   16  365 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53    8 29:43  1:53  4:06   16 1:15:13 19.2  2:18   28 1:00:54  9:48 2:52:11 
   17  808 Pam Stevens             Sartell            MN  68   19 32:08  2:02  3:17   17 1:16:17 19.0  1:16   26 1:00:07  9:41 2:53:04 
   18  868 Elizabeth Warren        Plymouth           MN  28   20 32:46  2:05  2:54   12 1:14:25 19.4  1:21   33 1:02:04 10:00 2:53:29 
   19  867 Emma Ward               Angora             MN  19   17 31:58  2:02  2:27   24 1:20:25 18.0  1:18   22   58:07  9:22 2:54:14 
   20  727 Britta Provart          Sioux Center       IA  25   47 41:33  2:38  3:30   27 1:22:30 17.5  1:07    9   50:14  8:05 2:58:51 
   21  405 Mary Deeg               Annandale          MN  59   25 34:53  2:13  2:38   21 1:18:12 18.5  1:49   31 1:01:38  9:56 2:59:08 
   22  722 Marissa Poissant        Saint Paul         MN  39   37 38:15  2:25  6:28   29 1:22:46 17.5  3:20    8   48:54  7:53 2:59:42 
   23  548 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  44   36 37:40  2:23  3:41   18 1:16:33 18.9  1:39   27 1:00:45  9:47 3:00:16 
   24  708 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  35   27 35:29  2:15  2:56   20 1:18:07 18.5  1:47   36 1:03:44 10:16 3:02:01 
   25  796 Nicole Slattery         Minneapolis        MN  52   35 37:36  2:23  3:35   14 1:15:03 19.3  2:18   35 1:03:38 10:15 3:02:07 
   26  656 Lauren Miller           Saint Paul         MN  25   10 30:13  1:55  3:09   30 1:23:12 17.4  1:37   39 1:07:13 10:49 3:05:23 
   27  675 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  56   30 36:51  2:20  4:27   33 1:23:57 17.2  1:59   29 1:01:21  9:53 3:08:33 
   28  842 Julie Thurmes           Minneapolis        MN  29    4 27:00  1:43  4:44   55 1:39:27 14.6  2:55   17   56:07  9:02 3:10:12 
   29  762 Angela Rowe             Stillwater         MN  45    7 29:01  1:50  3:51   43 1:28:40 16.3  2:13   38 1:06:44 10:45 3:10:27 
   30  716 Judith Peters           St. Cloud          MN  61   39 38:55  2:28  4:15   39 1:26:41 16.7  1:59   25   59:39  9:36 3:11:28 
   31  526 Patty Jaeger            Vergas             MN  55   18 32:05  2:02  4:10   54 1:39:12 14.6  2:12   15   54:02  8:42 3:11:39 
   32  446 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48   44 40:35  2:34  7:26   31 1:23:36 17.3  5:25   18   57:05  9:12 3:14:05 
   33  377 Dena Childs             Saint Paul         MN  50   42 40:23  2:33  4:52   42 1:28:07 16.4  1:28   32 1:01:47  9:57 3:16:36 
   34  590 Molly Larew             Minneapolis        MN  42   26 35:23  2:14  4:01   23 1:18:32 18.4  3:13   46 1:15:44 12:12 3:16:52 
   35  798 Kari Snyder             Lakeville          MN  49   31 37:12  2:21  4:50   49 1:33:40 15.5  1:50   24   59:25  9:34 3:16:56 
   36  801 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40   53 49:20  3:07  4:33   32 1:23:52 17.3  2:18   21   57:57  9:20 3:17:59 
   37  679 Chris Nehring           Kimball            MN  52   23 34:09  2:10  4:58   11 1:14:03 19.5  1:52   54 1:24:13 13:34 3:19:14 
   38  454 Courtney Frie           Saint Paul         MN  32   52 43:24  2:45  5:15   45 1:30:48 15.9  3:30   23   59:20  9:33 3:22:16 
   39  358 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  57   14 31:02  1:58  4:27   26 1:21:18 17.8  3:15   53 1:23:38 13:28 3:23:38 
   40  350 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  35   51 43:15  2:44  4:30   44 1:30:24 16.0  2:12   34 1:03:34 10:14 3:23:53 
   41  495 Katie Harris-Lagoudaki  Ames               IA  30   41 39:39  2:31  4:47   50 1:34:23 15.3  1:45   37 1:04:05 10:19 3:24:36 
   42  367 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52   32 37:17  2:22  4:11   38 1:26:35 16.7  3:10   43 1:14:21 11:58 3:25:33 
   43  408 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44   40 39:16  2:29  3:37   25 1:21:15 17.8  2:31   51 1:19:56 12:52 3:26:33 
   44  323 Denise Bartholomay      Casselton          ND  52   46 41:01  2:36  6:16   51 1:35:14 15.2  3:20   30 1:01:23  9:53 3:27:13 
   45  648 Catherine McVeigh       Saint Paul         MN  40   45 40:50  2:35  9:08   37 1:25:05 17.0  3:26   41 1:11:42 11:33 3:30:10 
   46  643 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55   33 37:29  2:22  5:44   40 1:27:07 16.6  4:46   50 1:17:36 12:30 3:32:39 
   47  922 Mary Anderson           Hopkins            MN  54   34 37:30  2:23  4:49   47 1:33:22 15.5  3:07   44 1:14:35 12:01 3:33:22 
   48  561 Kirsten Klevar          Minneapolis        MN  31   29 36:37  2:19  5:27   41 1:27:38 16.5  2:41   52 1:23:30 13:27 3:35:51 
   49  397 Mary Cullen             Scandia            MN  60   49 42:07  2:40  5:07   34 1:24:37 17.1  2:09   55 1:25:22 13:45 3:39:20 
   50  932 Stacey MacKay           Eden Prairie       MN  55   50 42:39  2:42  6:31   48 1:33:32 15.5  6:09   42 1:13:22 11:49 3:42:11 
   51  939 Arika Johnson           Grand Forks        ND  46   57 53:24  3:23  6:46   35 1:24:50 17.1  3:52   48 1:16:38 12:20 3:45:28 
   52  866 Alivia Wamboldt         Bismarck           ND  46   56 53:23  3:23  6:44   36 1:24:53 17.0  3:51   49 1:16:40 12:21 3:45:28 
   53  664 Vannya Morales          Minneapolis        MN  40   43 40:33  2:34  7:14   57 1:44:47 13.8  2:11   40 1:10:50 11:24 3:45:33 
   54  674 Karin Munroe            Wayzata            MN  50   55 50:53  3:13  6:57   46 1:31:53 15.8  3:32   47 1:16:13 12:16 3:49:26 
   55  853 Veronica Vasina         Crystal            MN  23   48 41:47  2:39  3:25   53 1:37:18 14.9  2:29   56 1:29:54 14:28 3:54:51 
   56  438 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37   58 55:00  3:29  8:20   56 1:43:05 14.0  3:28   45 1:15:44 12:12 4:05:35 
       694 Elizabeth Niemer        Minneapolis        MN  30   38 38:52  2:28  4:29   52 1:37:13 14.9  2:16                            
       308 Abigail Albright        Prior Lake         MN  41   54 50:38  3:12 18:24                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  813 Wesley Sumner           Minneapolis        MN  16    1 37:10  2:21  3:25    1 1:21:36 17.7  2:03    1   52:54  8:31 2:57:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  877 Arianna Werts           Rochester          MN  19    1 26:56  1:42  1:42    1 1:14:36 19.4  0:54    1   52:34  8:28 2:36:39 
    2  867 Emma Ward               Angora             MN  19    2 31:58  2:02  2:27    2 1:20:25 18.0  1:18    2   58:07  9:22 2:54:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  437 Riley Erickson          Minneapolis        MN  24    4 37:47  2:24  2:54    1 1:13:08 19.8  1:08    4   59:20  9:33 2:54:15 
    2  516 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  21    2 32:41  2:04  2:20    2 1:17:01 18.8  1:55    5 1:01:30  9:54 2:55:26 
    3  381 Clayton Christian       Minneapolis        MN  23    3 34:30  2:11  3:01    3 1:24:14 17.2  1:32    2   54:35  8:48 2:57:50 
    4  723 Jack Poppitz            Saint Paul         MN  22    1 27:26  1:44  4:11    5 1:31:22 15.8  1:37    1   53:57  8:41 2:58:31 
    5  409 Michael Destache        Saint Paul         MN  24    5 38:02  2:25  3:52    4 1:29:59 16.1  5:14    3   59:09  9:32 3:16:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  853 Veronica Vasina         Crystal            MN  23    1 41:47  2:39  3:25    1 1:37:18 14.9  2:29    1 1:29:54 14:28 3:54:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  581 Nicholas Ladas          Saint Paul         MN  27    2 27:03  1:43  2:14    1 1:02:13 23.3  1:19    1   45:03  7:15 2:17:49 
    2  890 Spencer Williams        Minneapolis        MN  27    5 28:46  1:49  2:49    2 1:06:11 21.9  0:59    3   48:31  7:49 2:27:15 
    3  400 Harrison Daubitz        Minneapolis        MN  25    7 29:35  1:53  3:37    4 1:13:25 19.7  1:52    2   45:13  7:17 2:33:41 
    4  824 Justin Tan              Minneapolis        MN  29    8 30:10  1:55  3:03    9 1:17:05 18.8  1:59    4   49:10  7:55 2:41:27 
    5  825 Parker Tangen           Inver Grove Height MN  27    3 27:23  1:44  3:52   10 1:18:38 18.4  1:35    5   51:32  8:18 2:42:58 
    6  788 Mark Shipman            Minneapolis        MN  25    6 29:34  1:52  3:07    5 1:13:59 19.6  2:25    8   54:29  8:46 2:43:32 
    7  624 Connor Mann             Montrose           MN  26    1 26:13  1:40  5:07    8 1:16:38 18.9  1:42   13 1:00:21  9:43 2:49:59 
    8  657 Nate Miller             Minnetonka         MN  29   11 39:18  2:29  3:00    6 1:15:38 19.1  1:14    7   52:12  8:24 2:51:20 
    9  361 Adam Busta              Minneapolis        MN  26    9 31:29  2:00  4:43   12 1:20:46 17.9  2:26    6   52:00  8:22 2:51:21 
   10  596 Reid Larson             Forest Lake        MN  26    4 28:08  1:47  3:30    3 1:12:13 20.0  1:07   15 1:06:42 10:44 2:51:38 
   11  764 Dillon Rudrud           Minneapolis        MN  26   10 31:41  2:00  3:33   11 1:19:28 18.2  1:54   11   58:26  9:25 2:55:00 
   12  494 William Harris          Minneapolis        MN  25   12 39:37  2:30  2:59   15 1:36:37 15.0  0:49    9   54:32  8:47 3:14:32 
   13  513 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28   13 43:01  2:43  5:24   14 1:27:03 16.6  5:19   10   54:58  8:51 3:15:44 
   14  597 Tony Larson             Minneapolis        MN  29   15 58:17  3:41  5:10    7 1:16:28 18.9  2:09   12   59:53  9:39 3:21:56 
   15  773 Ryan Schmitt            Minneapolis        MN  28   14 51:25  3:15  5:52   13 1:23:37 17.3  3:12   14 1:06:07 10:39 3:30:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  528 Deana Jagielo           Chaska             MN  29    5 34:39  2:12  2:49    1 1:10:36 20.5  2:07    1   46:20  7:28 2:36:29 
    2  821 Morgan Swenson          Minneapolis        MN  27    2 27:34  1:45  2:11    4 1:22:30 17.5  1:44    4   57:07  9:12 2:51:05 
    3  868 Elizabeth Warren        Plymouth           MN  28    4 32:46  2:05  2:54    2 1:14:25 19.4  1:21    5 1:02:04 10:00 2:53:29 
    4  727 Britta Provart          Sioux Center       IA  25    6 41:33  2:38  3:30    3 1:22:30 17.5  1:07    2   50:14  8:05 2:58:51 
    5  656 Lauren Miller           Saint Paul         MN  25    3 30:13  1:55  3:09    5 1:23:12 17.4  1:37    6 1:07:13 10:49 3:05:23 
    6  842 Julie Thurmes           Minneapolis        MN  29    1 27:00  1:43  4:44    6 1:39:27 14.6  2:55    3   56:07  9:02 3:10:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  805 Matthew Stemper         Minneapolis        MN  32    4 29:50  1:53  2:37    2 1:06:40 21.7  1:26    1   41:45  6:44 2:22:17 
    2  793 Josh Singsank           Maple Grove        MN  31    3 29:43  1:53  2:29    1 1:06:19 21.8  0:53    4   48:07  7:45 2:27:29 
    3  317 Alex Arnason            Minneapolis        MN  34    1 27:21  1:44  2:29    5 1:10:43 20.5  1:18    5   48:09  7:45 2:29:58 
    4  536 Kirby Johnson           Spicer             MN  33    6 31:29  2:00  1:52    7 1:11:34 20.2  1:05    2   46:46  7:32 2:32:44 
    5  705 Michael Olson           Minneapolis        MN  32    7 31:48  2:01  2:52    9 1:12:29 20.0  1:40    3   47:27  7:39 2:36:14 
    6  897 Ian Wyffels             Marshall           MN  30    5 30:18  1:55  4:04    8 1:11:57 20.1  2:19    6   49:20  7:57 2:37:57 
    7  384 Dain Clausen            Minneapolis        MN  32    2 27:57  1:46  2:17    4 1:10:24 20.6  1:58   11   59:27  9:35 2:42:02 
    8  605 Clayton Leith           Minneapolis        MN  33    8 33:13  2:06  3:52   11 1:16:46 18.9  2:10    7   52:58  8:32 2:48:57 
    9  568 Frank Koch              Litchfield         MN  33   10 36:23  2:18  3:00   10 1:15:26 19.2  1:06    8   53:16  8:35 2:49:10 
   10  933 Jonathon Korum          Brooklyn Park      MN  30   11 36:38  2:19  3:31    6 1:11:31 20.2  2:19    9   55:35  8:57 2:49:32 
   11  378 Bradley Chmielewski     Foley              MN  30    9 34:59  2:13  4:22   13 1:23:12 17.4  1:40   10   59:00  9:30 3:03:11 
   12  645 Mark McKeag             Chanhassen         MN  31   16 57:38  3:39  6:17    3 1:08:38 21.1  2:39   12 1:01:03  9:50 3:16:13 
   13  803 Nathaniel Steffan       Lakeville          MN  34   12 37:31  2:23  4:44   12 1:18:50 18.4  3:58   13 1:11:18 11:29 3:16:20 
   14  849 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  32   14 44:54  2:51  4:57   15 1:28:49 16.3  4:15   15 1:12:46 11:43 3:35:39 
   15  547 Tom Keeler              Saint Paul         MN  33   15 55:28  3:31  5:35   14 1:23:18 17.4  4:48   14 1:11:51 11:34 3:40:58 
       417 Anthony Duncan          Grand Forks        ND  30   13 39:57  2:32  5:10                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  406 Katie Deregnier         Farmington         MN  33    1 25:32  1:37  2:16    1 1:09:06 20.9  0:53    2   46:43  7:31 2:24:28 
    2  497 Kristen Hawkins         Saint Paul         MN  32    3 36:21  2:18  2:35    2 1:09:32 20.8  1:25    1   44:59  7:15 2:34:50 
    3  745 Sydney Roe              Osseo              MN  31    2 30:54  1:57  3:36    3 1:17:32 18.7  1:06    3   51:45  8:20 2:44:50 
    4  454 Courtney Frie           Saint Paul         MN  32    7 43:24  2:45  5:15    5 1:30:48 15.9  3:30    4   59:20  9:33 3:22:16 
    5  495 Katie Harris-Lagoudaki  Ames               IA  30    6 39:39  2:31  4:47    6 1:34:23 15.3  1:45    5 1:04:05 10:19 3:24:36 
    6  561 Kirsten Klevar          Minneapolis        MN  31    4 36:37  2:19  5:27    4 1:27:38 16.5  2:41    6 1:23:30 13:27 3:35:51 
       694 Elizabeth Niemer        Minneapolis        MN  30    5 38:52  2:28  4:29    7 1:37:13 14.9  2:16                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  610 Jason Liebsch           Dayton             MN  36    1 26:30  1:41  2:18    1 1:03:09 22.9  1:09    1   45:28  7:19 2:18:31 
    2  574 Brent Krause            Osseo              MN  39    2 28:15  1:47  2:44    3 1:05:34 22.1  0:47    2   48:04  7:45 2:25:23 
    3  826 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38    6 32:05  2:02  2:42    2 1:05:25 22.1  1:23    5   51:30  8:18 2:33:02 
    4  510 Gordy Hill              Falcon Heights     MN  39    4 29:23  1:52  1:58    6 1:12:00 20.1  1:09    8   55:27  8:56 2:39:54 
    5  498 Mike Headrick           Northfield         MN  39    3 28:43  1:49  3:19    4 1:08:35 21.1  1:07   11 1:01:09  9:51 2:42:51 
    6  500 Jason Hedlund           Lake Elmo          MN  35    9 36:54  2:20  4:18    5 1:11:02 20.4  2:33    4   50:57  8:12 2:45:41 
    7  613 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  39    7 35:10  2:14  5:41    9 1:15:53 19.1  3:56    3   49:39  8:00 2:50:18 
    8  492 Adam Harrington         Coon Rapids        MN  37    8 36:41  2:19  3:20    7 1:13:15 19.8  2:06   10   58:40  9:27 2:53:59 
    9  784 Jon Seppelt             Minneapolis        MN  36   12 38:09  2:25  5:41   10 1:19:21 18.2  4:46    9   56:58  9:11 3:04:53 
   10  786 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  39   16 42:22  2:41  4:51    8 1:14:05 19.5  2:14   12 1:01:36  9:55 3:05:07 
   11  699 Nathan Noel             Minneapolis        MN  38   13 40:49  2:35  6:00   13 1:27:05 16.6  2:04    6   54:32  8:47 3:10:27 
   12  797 Brian Smith             Chanhassen         MN  39   10 37:05  2:21  5:23   11 1:21:57 17.7  3:15   14 1:06:48 10:45 3:14:27 
   13  588 Brent Lange             Wayzata            MN  38   14 41:23  2:37  6:24   15 1:29:45 16.1  3:10    7   54:54  8:51 3:15:35 
   14  763 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36   15 42:15  2:41  5:22   12 1:25:39 16.9  2:38   13 1:03:21 10:12 3:19:14 
   15  552 Patrick Kent            Saint Paul         MN  37   11 38:01  2:24  3:56   14 1:29:29 16.2  1:19   16 1:08:43 11:04 3:21:25 
   16  815 Scott Swanson           Rogers             MN  36    5 31:13  1:59  7:15   16 1:38:17 14.7  5:04   15 1:08:34 11:02 3:30:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  678 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  36    2 29:54  1:54  2:17    1 1:07:16 21.5  1:16    2   47:35  7:40 2:28:16 
    2  647 Brie McSherry           Saint Paul         MN  38    3 31:54  2:01  3:15    2 1:11:47 20.2  2:13    1   44:48  7:13 2:33:55 
    3  621 Jessie Maher            Bemidji            MN  37    1 27:38  1:45  2:15    3 1:15:10 19.3  1:19    3   48:34  7:49 2:34:54 
    4  722 Marissa Poissant        Saint Paul         MN  39    5 38:15  2:25  6:28    5 1:22:46 17.5  3:20    4   48:54  7:53 2:59:42 
    5  708 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  35    4 35:29  2:15  2:56    4 1:18:07 18.5  1:47    6 1:03:44 10:16 3:02:01 
    6  350 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  35    6 43:15  2:44  4:30    6 1:30:24 16.0  2:12    5 1:03:34 10:14 3:23:53 
    7  438 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37    7 55:00  3:29  8:20    7 1:43:05 14.0  3:28    7 1:15:44 12:12 4:05:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  714 Moshe Peri              Hopkins            MN  44    2 27:00  1:43  1:42    2 1:06:23 21.8  0:49    1   43:49  7:03 2:19:41 
    2  465 Andrew Gislason         Owatonna           MN  40    6 30:27  1:56  2:13    1 1:04:30 22.4  1:14    3   48:19  7:47 2:26:40 
    3  319 Jim Audas               Prior Lake         MN  42    1 26:32  1:41  2:02    3 1:07:00 21.6  1:04    5   50:15  8:06 2:26:50 
    4  325 Ben Bassett             Bloomington        MN  44    5 29:55  1:54  1:54    8 1:11:51 20.1  1:39    2   44:31  7:10 2:29:48 
    5  894 Mike Wodtke             Saint Paul         MN  43    7 32:14  2:03  3:01    5 1:08:36 21.1  1:30    7   50:49  8:11 2:36:08 
    6  937 Eduardo Arteaga         Minneapolis        MN  43   11 35:19  2:14  2:28    7 1:11:44 20.2  1:38    8   53:13  8:34 2:44:20 
    7  560 Greg Klein              Minneapolis        MN  43    3 29:10  1:51  3:10   12 1:15:50 19.1  1:56   10   55:16  8:54 2:45:21 
    8  321 Ben Bahr                Forest Lake        MN  40   10 34:56  2:13  5:17   13 1:17:35 18.7  2:03    4   49:35  7:59 2:49:25 
    9  539 Kevin Jost              Minneapolis        MN  44    8 33:40  2:08  3:00   11 1:14:33 19.4  1:53   12   58:07  9:22 2:51:11 
   10  444 Andrew Feyen            Minneapolis        MN  41   14 42:43  2:42  6:35    4 1:08:10 21.2  4:27    6   50:48  8:11 2:52:41 
   11  567 Brad Koch               Forest Lake        MN  40   12 37:47  2:24  3:31   10 1:14:25 19.4  2:38    9   54:58  8:51 2:53:17 
   12  345 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42   13 39:34  2:30  3:33    6 1:09:41 20.8  2:02   13 1:00:39  9:46 2:55:28 
   13  327 Bart Becker             Blaine             MN  43   15 42:51  2:43  2:48    9 1:14:23 19.5  1:37   15 1:06:21 10:41 3:07:58 
   14  661 Brian Moore             Long Lake          MN  41   17 43:13  2:44  4:00   15 1:21:48 17.7  2:40   11   57:42  9:18 3:09:21 
   15  785 Brad Sewell             Mound              MN  41   16 42:52  2:43  5:10   14 1:18:17 18.5  3:51   14 1:02:19 10:02 3:12:27 
   16  313 Kevin Anderson          Anoka              MN  43    9 33:42  2:08  5:39   16 1:23:49 17.3  3:36   16 1:06:33 10:43 3:13:17 
   17  341 Jal Bjorkman            Clear              AK  44    4 29:13  1:51  6:05   17 1:51:08 13.0  2:08   17 1:16:07 12:15 3:44:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  940 Amanda Nesbitt          Burnsville         MN  40    1 30:17  1:55  3:23    1 1:08:59 21.0  3:01    2   53:46  8:40 2:39:24 
    2  391 Heidi Corley            Rochester          MN  43    3 33:15  2:06  4:22    2 1:14:01 19.6  2:22    1   51:35  8:19 2:45:34 
    3  636 Adrea Mauseth           Minneapolis        MN  41    2 30:39  1:57  3:35    4 1:18:29 18.4  1:23    3   57:11  9:13 2:51:15 
    4  548 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  44    5 37:40  2:23  3:41    3 1:16:33 18.9  1:39    5 1:00:45  9:47 3:00:16 
    5  590 Molly Larew             Minneapolis        MN  42    4 35:23  2:14  4:01    5 1:18:32 18.4  3:13    8 1:15:44 12:12 3:16:52 
    6  801 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40    9 49:20  3:07  4:33    7 1:23:52 17.3  2:18    4   57:57  9:20 3:17:59 
    7  408 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44    6 39:16  2:29  3:37    6 1:21:15 17.8  2:31    9 1:19:56 12:52 3:26:33 
    8  648 Catherine McVeigh       Saint Paul         MN  40    8 40:50  2:35  9:08    8 1:25:05 17.0  3:26    7 1:11:42 11:33 3:30:10 
    9  664 Vannya Morales          Minneapolis        MN  40    7 40:33  2:34  7:14    9 1:44:47 13.8  2:11    6 1:10:50 11:24 3:45:33 
       308 Abigail Albright        Prior Lake         MN  41   10 50:38  3:12 18:24                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  875 Mike Wente              Minneapolis        MN  45    5 29:46  1:53  3:12    2 1:02:52 23.0  1:09    3   45:02  7:15 2:21:59 
    2  369 David Carney            Coon Rapids        MN  47   10 32:11  2:02  2:48    1 1:01:31 23.5  1:44    4   45:06  7:16 2:23:18 
    3  831 Eric Tessmer            Lakeville          MN  48    6 29:50  1:53  3:00    3 1:05:51 22.0  1:59    2   44:58  7:15 2:25:36 
    4  746 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46    4 29:32  1:52  2:58    4 1:05:59 21.9  2:02    7   50:51  8:11 2:31:20 
    5  685 Grant Nelson            Duluth             MN  46   13 34:39  2:12  2:07    6 1:08:35 21.1  1:52    1   44:22  7:09 2:31:33 
    6  521 Soren Huggins           Minneapolis        MN  47    1 25:44  1:38  3:17   10 1:11:13 20.3  1:47    9   51:25  8:17 2:33:24 
    7  484 Michael Guswiler        Minneapolis        MN  47   11 34:07  2:10  2:30    5 1:07:33 21.4  1:29    6   49:04  7:54 2:34:42 
    8  854 Timm Vedder             Sartell            MN  46   12 34:26  2:11  2:41    8 1:09:33 20.8  2:11    5   47:17  7:37 2:36:05 
    9  523 Michael Hushagen        Brainerd           MN  45   15 35:26  2:15  2:26    9 1:10:58 20.4  1:25   10   51:32  8:18 2:41:46 
   10  646 Corey McKusick          Fridley            MN  45    2 29:11  1:51  2:30   11 1:12:32 20.0  2:03   13   55:36  8:57 2:41:50 
   11  440 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  47    8 30:55  1:58  2:56   13 1:13:26 19.7  1:33   17 1:00:50  9:48 2:49:37 
   12  640 Mike McClure            Apple Valley       MN  49   16 35:29  2:15  4:15   14 1:14:53 19.3  1:58   12   54:19  8:45 2:50:53 
   13  760 David Rounds            Minneapolis        MN  49   23 49:14  3:07  3:13    7 1:09:27 20.8  2:17    8   51:02  8:13 2:55:11 
   14  721 Tim Poeschl             Bloomington        MN  45   14 35:14  2:14  4:08   12 1:13:01 19.8  2:21   18 1:01:34  9:55 2:56:18 
   15  811 Neil Strader            Lakeville          MN  48    9 31:14  1:59  5:47   21 1:25:25 16.9  3:10   11   53:02  8:33 2:58:36 
   16  451 Chad Franz              Eden Prairie       MN  45    3 29:18  1:51  4:40   15 1:15:04 19.3  1:55   22 1:07:58 10:57 2:58:52 
   17  673 Tony Moylan             Minneapolis        MN  45   19 39:33  2:30  3:34   16 1:16:19 19.0  1:21   16   58:31  9:25 2:59:16 
   18  899 Nathan Young            Rochester          MN  45    7 29:51  1:54  4:16   19 1:21:51 17.7  1:32   20 1:05:19 10:31 3:02:48 
   19  370 Jason Carter            Bloomington        MN  47   18 36:30  2:19  4:06   23 1:28:01 16.4  1:24   14   57:21  9:14 3:07:20 
   20  421 Andy Dybvig             Minneapolis        MN  45   22 48:23  3:04  5:20   17 1:18:55 18.3  2:38   15   57:48  9:19 3:13:02 
   21  667 Scott Morin             Minneapolis        MN  49   20 43:36  2:46  4:48   22 1:27:05 16.6  3:00   19 1:03:22 10:12 3:21:48 
   22  633 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  48   21 47:28  3:00  4:18   20 1:24:45 17.1  2:22   21 1:05:38 10:34 3:24:29 
       467 Mark Goldman            Minneapolis        MN  47   17 36:16  2:18  2:39   18 1:20:29 18.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  389 Elizabeth Conklin       Woodbury           MN  45    1 23:58  1:31  2:24    2 1:12:02 20.1  1:34    1   48:43  7:51 2:28:39 
    2  620 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  47    3 31:12  1:59  2:37    1 1:09:02 21.0  1:25    2   53:32  8:37 2:37:47 
    3  762 Angela Rowe             Stillwater         MN  45    2 29:01  1:50  3:51    6 1:28:40 16.3  2:13    5 1:06:44 10:45 3:10:27 
    4  446 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48    5 40:35  2:34  7:26    3 1:23:36 17.3  5:25    3   57:05  9:12 3:14:05 
    5  798 Kari Snyder             Lakeville          MN  49    4 37:12  2:21  4:50    7 1:33:40 15.5  1:50    4   59:25  9:34 3:16:56 
    6  939 Arika Johnson           Grand Forks        ND  46    7 53:24  3:23  6:46    4 1:24:50 17.1  3:52    6 1:16:38 12:20 3:45:28 
    7  866 Alivia Wamboldt         Bismarck           ND  46    6 53:23  3:23  6:44    5 1:24:53 17.0  3:51    7 1:16:40 12:21 3:45:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  838 Keith Thompson          Annandale          MN  52    8 30:56  1:58  3:03    2 1:06:01 21.9  1:14    1   42:17  6:49 2:23:29 
    2  833 Joel Theisen            Orono              MN  53    9 31:03  1:58  2:55    1 1:04:33 22.4  2:22    2   43:59  7:05 2:24:49 
    3  373 Luiz Castro             Woodbury           MN  51    2 26:19  1:40  2:05    3 1:06:39 21.7  1:46    3   48:14  7:46 2:25:01 
    4  502 Jay Heikkila            Champlin           MN  52    3 27:31  1:45  2:45    4 1:07:05 21.6  1:02    5   48:34  7:49 2:26:56 
    5  481 Jim Guenter             Saint Paul         MN  51    1 24:30  1:33  2:35    8 1:11:18 20.3  1:15   11   53:46  8:40 2:33:23 
    6  631 Paul Masiarchin         Saint Paul         MN  51    7 30:42  1:57  3:57    6 1:10:45 20.5  1:36    6   48:46  7:51 2:35:44 
    7  855 David Venancio          Saint Paul         MN  54    5 30:30  1:56  3:01    7 1:11:15 20.3  1:38    8   51:19  8:16 2:37:41 
    8  491 Steven Harley           Saint Paul         MN  54   14 33:26  2:07  2:54   13 1:14:25 19.4  1:21    9   51:56  8:22 2:43:59 
    9  748 Derek Rogers            Minneapolis        MN  51    4 28:21  1:48  3:34   10 1:12:25 20.0  2:23   18   57:55  9:20 2:44:37 
   10  609 Alan Leusink            Minneapolis        MN  52   16 35:34  2:15  2:24    5 1:10:02 20.7  2:00   17   57:34  9:16 2:47:33 
   11  511 Kevin Hill              Golden Valley      MN  51   10 31:10  1:58  3:27   17 1:17:03 18.8  1:17   12   54:49  8:50 2:47:44 
   12  795 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  52   11 31:27  2:00  4:05   14 1:14:43 19.4  1:53   13   56:08  9:02 2:48:14 
   13  578 Craig Kurtz             Blaine             MN  51    6 30:40  1:57  3:16   15 1:15:12 19.2  2:05   16   57:13  9:13 2:48:25 
   14  433 Rich Engelstad          Golden Valley      MN  52   19 38:05  2:25  4:24   11 1:12:47 19.9  2:09   10   53:04  8:33 2:50:27 
   15  719 Dave Pincus             Champlin           MN  53   13 33:20  2:07  4:50   22 1:20:49 17.9  3:10    4   48:28  7:48 2:50:35 
   16  844 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  54   23 41:52  2:39  3:13   12 1:14:11 19.5  2:41    7   50:07  8:04 2:52:01 
   17  881 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  50   12 32:16  2:03  3:21   21 1:18:44 18.4  1:51   15   56:47  9:09 2:52:56 
   18  602 Dan Leavitt             Minneapolis        MN  50   17 35:36  2:15  3:34   18 1:18:01 18.5  2:15   14   56:31  9:06 2:55:55 
   19  336 Keith Benz              Aitkin             MN  51   22 38:35  2:27  4:44   16 1:15:24 19.2  2:24   20   59:30  9:35 3:00:35 
   20  741 Jason Riley             Osseo              MN  50   21 38:33  2:26  3:21   20 1:18:21 18.5  2:52   19   57:59  9:20 3:01:05 
   21  901 Mark Yungbauer          Motley             MN  53   20 38:28  2:26  4:06    9 1:11:52 20.1  1:59   23 1:05:15 10:30 3:01:38 
   22  850 Chad Unger              River Falls        WI  50   18 36:48  2:20  4:55   19 1:18:20 18.5  1:56   21 1:00:13  9:42 3:02:10 
   23  359 John Burns              Prior Lake         MN  54   15 35:33  2:15  4:36   23 1:20:54 17.9  2:19   22 1:04:52 10:27 3:08:12 
   24  639 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53   24 52:44  3:20  6:14   24 1:22:40 17.5  2:50   24 1:16:12 12:16 3:40:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  365 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53    1 29:43  1:53  4:06    3 1:15:13 19.2  2:18    1 1:00:54  9:48 2:52:11 
    2  796 Nicole Slattery         Minneapolis        MN  52    5 37:36  2:23  3:35    2 1:15:03 19.3  2:18    4 1:03:38 10:15 3:02:07 
    3  377 Dena Childs             Saint Paul         MN  50    6 40:23  2:33  4:52    5 1:28:07 16.4  1:28    3 1:01:47  9:57 3:16:36 
    4  679 Chris Nehring           Kimball            MN  52    2 34:09  2:10  4:58    1 1:14:03 19.5  1:52    8 1:24:13 13:34 3:19:14 
    5  367 Kathleen Carlson        Minneapolis        MN  52    3 37:17  2:22  4:11    4 1:26:35 16.7  3:10    5 1:14:21 11:58 3:25:33 
    6  323 Denise Bartholomay      Casselton          ND  52    7 41:01  2:36  6:16    8 1:35:14 15.2  3:20    2 1:01:23  9:53 3:27:13 
    7  922 Mary Anderson           Hopkins            MN  54    4 37:30  2:23  4:49    7 1:33:22 15.5  3:07    6 1:14:35 12:01 3:33:22 
    8  674 Karin Munroe            Wayzata            MN  50    8 50:53  3:13  6:57    6 1:31:53 15.8  3:32    7 1:16:13 12:16 3:49:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  718 Randy Peterson          Northfield         MN  55    1 27:55  1:46  2:38    2 1:06:04 21.9  1:12    1   45:56  7:24 2:23:43 
    2  549 John Kelley             Duluth             MN  57    7 31:16  1:59  2:38    1 1:06:01 21.9  1:04    4   50:26  8:07 2:31:22 
    3  628 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  55    8 31:41  2:00  2:35    6 1:11:48 20.2  1:44    2   47:40  7:41 2:35:27 
    4  564 David Knack             Prior Lake         MN  58    2 28:52  1:50  2:49    5 1:11:39 20.2  1:18    8   53:37  8:38 2:38:13 
    5  618 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  55    3 28:59  1:50  2:50    8 1:12:17 20.0  1:48    7   52:39  8:29 2:38:32 
    6  601 David Leard             Rosemount          MN  57    4 30:17  1:55  2:29   10 1:14:10 19.5  1:35    5   50:46  8:11 2:39:15 
    7  517 John Hoffman            Minnetonka         MN  56   11 33:46  2:08  1:55   11 1:15:22 19.2  1:06    6   51:38  8:19 2:43:45 
    8  338 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59   13 36:47  2:20  3:36    7 1:11:53 20.1  2:33    3   49:56  8:03 2:44:42 
    9  335 Tom Benson              Saint Paul         MN  59    9 32:44  2:04  3:04    4 1:10:22 20.6  1:28   13   57:43  9:18 2:45:19 
   10  506 Dave Henry              Minneapolis        MN  56   14 37:41  2:23  4:56    3 1:07:16 21.5  3:23   10   54:55  8:51 2:48:08 
   11  514 William Hjort           Elk River          MN  58    5 30:50  1:57  3:45   13 1:16:41 18.9  1:22   11   55:34  8:57 2:48:10 
   12  459 Jimmie Gaubert          Saint Paul         MN  55    6 30:58  1:58  3:31   15 1:21:18 17.8  2:15   12   55:59  9:01 2:53:58 
   13  483 Mark Gustafson          Prior Lake         MN  58   12 36:28  2:19  3:56   12 1:16:28 18.9  3:12    9   54:39  8:48 2:54:40 
   14  334 Scott Benson            Minneapolis        MN  59   15 41:45  2:39  5:13   14 1:18:37 18.4  3:14   15 1:11:51 11:34 3:20:38 
   15  458 Steven Gare             Faribault          MN  55   10 33:37  2:08  5:55    9 1:13:15 19.8  4:16   16 1:23:48 13:30 3:20:50 
   16  706 Juan Olvera             Lakeville          MN  59   17 59:56  3:47  8:22   17 1:33:47 15.4  3:14   14 1:03:22 10:12 3:48:39 
   17  878 Joe Westermeyer         Saint Paul         MN  55   16 44:05  2:47  6:12   16 1:30:16 16.0  3:32   17 1:29:56 14:29 3:54:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  895 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55    3 32:53  2:05  2:45    1 1:10:23 20.6  1:20    2   55:29  8:56 2:42:48 
    2  405 Mary Deeg               Annandale          MN  59    4 34:53  2:13  2:38    2 1:18:12 18.5  1:49    4 1:01:38  9:56 2:59:08 
    3  675 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  56    5 36:51  2:20  4:27    4 1:23:57 17.2  1:59    3 1:01:21  9:53 3:08:33 
    4  526 Patty Jaeger            Vergas             MN  55    2 32:05  2:02  4:10    7 1:39:12 14.6  2:12    1   54:02  8:42 3:11:39 
    5  358 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  57    1 31:02  1:58  4:27    3 1:21:18 17.8  3:15    7 1:23:38 13:28 3:23:38 
    6  643 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55    6 37:29  2:22  5:44    5 1:27:07 16.6  4:46    6 1:17:36 12:30 3:32:39 
    7  932 Stacey MacKay           Eden Prairie       MN  55    7 42:39  2:42  6:31    6 1:33:32 15.5  6:09    5 1:13:22 11:49 3:42:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  351 Tim Brown               Blaine             MN  62    2 31:35  2:00  2:52    1 1:07:05 21.6  1:08    1   46:23  7:28 2:29:00 
    2  576 Adam Kuenzel            Minneapolis        MN  61    3 33:49  2:09  2:40    3 1:15:50 19.1  1:36    2   50:28  8:08 2:44:20 
    3  743 Robert Roby             Cambridge          MN  62    4 36:58  2:21  3:12    2 1:12:11 20.0  2:32    3   50:52  8:12 2:45:43 
    4  585 Didier Lamour           Inver Grove Height MN  64    1 27:16  1:44  4:04    4 1:23:26 17.3  2:14    4   57:38  9:17 2:54:36 
    5  731 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64    5 45:04  2:51  7:24    5 1:29:21 16.2  6:53    5 1:09:27 11:11 3:38:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  716 Judith Peters           St. Cloud          MN  61    1 38:55  2:28  4:15    2 1:26:41 16.7  1:59    1   59:39  9:36 3:11:28 
    2  397 Mary Cullen             Scandia            MN  60    2 42:07  2:40  5:07    1 1:24:37 17.1  2:09    2 1:25:22 13:45 3:39:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  713 Edward Patton           Golden Valley      MN  67    1 29:36  1:53  3:36    2 1:16:34 18.9  2:25    2   54:14  8:44 2:46:23 
    2  550 Brian Kelly             Minneapolis        MN  65    2 40:23  2:33  7:19    1 1:15:35 19.1  2:48    1   52:41  8:29 2:58:44 
    3  344 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67    3 49:29  3:08  4:35    3 1:19:47 18.1  1:38    3 1:05:22 10:32 3:20:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  808 Pam Stevens             Sartell            MN  68    1 32:08  2:02  3:17    1 1:16:17 19.0  1:16    1 1:00:07  9:41 2:53:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        285
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:    225
Number of Individual Male   Finishers Event O:              164
Number of Individual Female Finishers Event O:               61
Did not Finish Race or Did Not Start:     57