Chanhassen, MN
8/22/2021











                                                           4 WOMEN TRIATHLON
                                            Lake Ann Park - Chanhassen, MN - August 22, 2021
                                                600 Yard Swim - 12.5 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11     39 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F     2  8:29  1:25  1:29    3   33:17 22.5  0:22    5   20:11  6:31 1:03:47 
    2   1/6      49 Glenda Adams            Madison            WI  54 F     6  9:25  1:35  1:50    2   32:35 23.0  0:38    8   20:54  6:45 1:05:20 
    3   2/11     15 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  39 F    16 10:47  1:48  2:14    6   34:31 21.7  0:48    3   19:18  6:14 1:07:37 
    4   3/11     36 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35 F    39 12:45  2:08  1:22    4   33:37 22.3  0:43    6   20:15  6:32 1:08:40 
    5   2/6      32 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51 F    24 11:23  1:54  2:18    5   33:58 22.1  0:51    7   20:32  6:38 1:09:00 
    6   3/6      55 Karen Aaron             St Louis Park      MN  54 F     9 10:08  1:42  1:54    9   36:40 20.5  0:25   14   22:37  7:18 1:11:41 
    7   1/8      34 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  44 F    21 11:08  1:52  1:49    7   36:02 20.8  0:46   11   22:05  7:08 1:11:48 
    8   1/7      45 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45 F    28 11:43  1:58  3:48    1   28:13 26.6  2:13   26   26:01  8:24 1:11:56 
    9   2/7      50 Kris Anderson           Mankato            MN  45 F     1  8:08  1:22  2:37   17   38:17 19.6  1:02   13   22:29  7:16 1:12:32 
   10   2/8      46 Sarah Nichols           Dayton             MN  43 F     8  9:46  1:38  1:27   11   37:02 20.3  0:32   17   23:47  7:41 1:12:32 
   11   1/4      22 Melissa Noel            Minneapolis        MN  31 F     7  9:37  1:37  2:47   16   37:46 19.9  1:08   12   22:24  7:14 1:13:41 
   12   1/3      28 Sarah Parks             Eden Prairie       MN  56 F    13 10:41  1:47  2:34   14   37:23 20.1  1:43   10   21:35  6:58 1:13:55 
   13   1/4      58 Chantalle Falconer      Minneapolis        MN  29 F    42 13:07  2:11  3:00   19   38:41 19.4  0:43    2   18:44  6:03 1:14:13 
   14   3/7      44 Rebecca Karnes                                 45 F    44 13:34  2:16  2:31   12   37:22 20.1  0:32    9   21:17  6:52 1:15:14 
   15   4/11     20 Karin Coyne             Chanhassen         MN  37 F    22 11:17  1:53  2:25   35   43:09 17.4  0:33    1   18:30  5:58 1:15:51 
   16   3/8      19 Jessie Meyer            Lakeville          MN  41 F    10 10:11  1:42  2:16   22   39:22 19.1  0:30   20   24:48  8:00 1:17:05 
   17   4/7      21 Elizabeth Poeschl       Minneapolis        MN  45 F     4  9:07  1:32  2:09    8   36:03 20.8  1:33   34   28:23  9:10 1:17:12 
   18   2/4      14 Julia Riedl             Minneapolis        MN  28 F    11 10:36  1:46  1:37   24   40:22 18.6  0:47   18   24:42  7:58 1:18:01 
   19   4/8      25 Cristin Tandberg        Minneapolis        MN  42 F    37 12:25  2:05  2:39   18   38:23 19.5  0:55   16   23:44  7:40 1:18:04 
   20   2/4      37 Jamie Mosel             Minneapolis        MN  31 F    50 14:56  2:30  3:05   25   40:35 18.5  0:31    4   19:41  6:21 1:18:46 
   21   2/3       1 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  56 F    36 12:19  2:04  2:23   13   37:23 20.1  1:21   25   25:51  8:21 1:19:15 
   22   3/4      33 Polley Howell           Hopkins            MN  28 F     3  8:32  1:26  2:26   27   41:25 18.1  1:04   28   26:08  8:26 1:19:32 
   23   5/8     109 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40 F    25 11:29  1:55  3:21   10   36:58 20.3  1:42   27   26:07  8:26 1:19:36 
   24   5/11      4 Martyna Gadomska-Edward Saint Paul         MN  37 F    15 10:45  1:48  3:30   23   39:50 18.8  1:34   29   26:40  8:37 1:22:17 
   25   1/1      47 Terri Prange            Good Thunder       MN  63 F    20 11:07  1:52  2:58   28   41:27 18.1  1:26   23   25:26  8:13 1:22:22 
   26   1/2      13 Bethany Collins         Eden Prairie       MN  66 F     5  9:24  1:34  2:40   20   38:45 19.4  1:40   38   30:50  9:57 1:23:17 
   27   1/3      35 Charlotte Li            Minneapolis        MN  16 F    29 11:43  1:58  2:30   40   45:24 16.5  0:44   15   23:35  7:37 1:23:55 
   28   6/8      31 Erin Abramson           Duluth             MN  44 F    32 12:00  2:00  3:09   30   42:16 17.7  1:35   21   25:10  8:07 1:24:08 
   29   7/8      51 Jamie Lukehart          Hastings           MN  41 F    43 13:12  2:12  3:26   15   37:33 20.0  1:35   36   29:18  9:28 1:25:04 
   30   6/11     26 Susan Stone             Andover            MN  36 F    38 12:37  2:07  2:52   34   42:49 17.5  1:32   22   25:22  8:11 1:25:09 
   31   7/11     57 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  39 F    33 12:01  2:01  3:12   31   42:21 17.7  0:55   31   27:08  8:45 1:25:35 
   32   8/11     11 Kristina Hudson         Burnsville         MN  36 F    30 11:48  1:58  3:04   26   41:06 18.2  1:41   32   27:59  9:02 1:25:36 
   33   5/7      62 Amber Backhaus          Minneapolis        MN  48 F    26 11:35  1:56  3:45   32   42:28 17.7  1:45   35   28:46  9:17 1:28:16 
   34   9/11     23 Kirsten Grayson         Andover            MN  38 F    34 12:06  2:01  3:38   33   42:47 17.5  1:53   33   28:14  9:07 1:28:35 
   35  10/11     18 Teresa Lovejoy          Hanover            MN  36 F    35 12:09  2:02  3:45   45   47:51 15.7  0:35   19   24:42  7:58 1:29:01 
   36   8/8      29 Katy Johnson            Hopkins            MN  43 F    12 10:41  1:47  3:00   29   42:02 17.8  1:57   40   32:02 10:20 1:29:39 
   37   1/4       5 Andrea Potyondy-Smith   Minneapolis        MN  45 F    27 11:41  1:57  3:08   21   39:06 19.2  1:28   48   35:07 11:20 1:30:28 
   38   2/4       2 Cheryl Rubenis          Minneapolis        MN  52 F    17 10:49  1:49  3:20   37   44:09 17.0  1:42   47   34:58 11:17 1:34:56 
   39   3/4       6 Michelle Young          Minneapolis        MN  53 F    46 14:00  2:20  2:34   43   46:41 16.1  1:09   39   31:24 10:08 1:35:45 
   40   1/1     107 Catherine Holl          Minneapolis        MN  24 F    14 10:43  1:48  3:20   46   48:11 15.6  1:36   42   32:30 10:29 1:36:19 
   41   4/6      43 Amy Bianchi-Rossi       Osseo              MN  52 F    40 12:50  2:09  3:32   49   49:15 15.2  1:51   37   29:20  9:28 1:36:47 
   42   3/4      61 Elizabeth Steele        Hopkins            MN  32 F    47 14:01  2:21  2:06   41   46:11 16.2  0:30   45   34:18 11:04 1:37:04 
   43   2/2      38 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  66 F    52 16:24  2:44  3:10   39   45:11 16.6  0:43   41   32:13 10:24 1:37:38 
   44   5/6      53 Laura Perry             Eagan              MN  54 F    49 14:16  2:23  4:47   36   43:15 17.3  1:59   46   34:33 11:09 1:38:48 
   45   4/4      52 Marisa Knott            Rosemount          MN  25 F    48 14:04  2:21  2:21   52   54:55 13.7  0:40   30   26:59  8:43 1:38:58 
   46   6/6      10 Jetta Wiedemeier Bower  Minneapolis        MN  51 F    19 11:02  1:51  2:28   47   48:28 15.5  0:51   50   36:11 11:41 1:38:59 
   47   6/7      60 Jen Wieweck             Osseo              MN  45 F    45 13:35  2:16  2:46   44   47:51 15.7  1:30   49   35:12 11:22 1:40:53 
   48   2/3      56 Sabrina Shrestha        Minneapolis        MN  10 F    18 10:57  1:50  3:16   56 1:02:42 12.0  0:30   24   25:36  8:16 1:43:00 
   49   4/4      24 Alysa Ulstad            St. Louis Park     MN  32 F    41 12:55  2:10  3:12   50   49:55 15.0  3:34   44   33:52 10:56 1:43:26 
   50   3/3      42 Pranisha Khadka         Maple Grove        MN  12 F    23 11:22  1:54  3:30   53   55:38 13.5  0:57   43   32:45 10:34 1:44:10 
   51   3/3      12 Kerry Brekke            Minnetonka         MN  57 F    31 11:55  2:00  3:42   48   48:39 15.4  1:58   54   38:25 12:24 1:44:35 
   52   7/7      59 Glazell Toledo          Minneapolis        MN  47 F    55 20:29  3:25  5:14   38   44:46 16.8  2:31   52   37:23 12:04 1:50:21 
   53   1/1      54 Theresa Riley           La Crescent        MN  75 F    53 17:13  2:53  5:44   51   54:28 13.8  1:59   51   36:27 11:46 1:55:48 
   54  11/11     40 Akiko Nakamura          Saint Paul         MN  37 F    56 25:41  4:17  4:53   42   46:31 16.1  2:36   53   38:05 12:18 1:57:44 
   55   4/4       3 Kathleen Pengelly       Excelsior          MN  58 F    51 15:39  2:37  3:55   54   56:09 13.4  1:33   56   45:20 14:38 2:02:34 
   56   1/1      16 Judy Rykken             Bloomington        MN  83 F    54 17:33  2:56  7:04   55 1:02:17 12.0  1:58   55   41:09 13:17 2:10:00 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
   8 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47 F      1  9:04  1:31  1:32                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Andrea Potyondy-Smith   Minneapolis        MN  45    2 11:41  1:57  3:08    1   39:06 19.2  1:28    3   35:07 11:20 1:30:28 
    2    2 Cheryl Rubenis          Minneapolis        MN  52    1 10:49  1:49  3:20    2   44:09 17.0  1:42    2   34:58 11:17 1:34:56 
    3    6 Michelle Young          Minneapolis        MN  53    3 14:00  2:20  2:34    3   46:41 16.1  1:09    1   31:24 10:08 1:35:45 
    4    3 Kathleen Pengelly       Excelsior          MN  58    4 15:39  2:37  3:55    4   56:09 13.4  1:33    4   45:20 14:38 2:02:34 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kris Anderson           Mankato            MN  45 F    8:08  1:22 
    2 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F    8:29  1:25 
    3 Polley Howell           Hopkins            MN  28 F    8:32  1:26 
    4 Elizabeth Poeschl       Minneapolis        MN  45 F    9:07  1:32 
    5 Bethany Collins         Eden Prairie       MN  66 F    9:24  1:34 
    6 Glenda Adams            Madison            WI  54 F    9:25  1:35 
    7 Melissa Noel            Minneapolis        MN  31 F    9:37  1:37 
    8 Sarah Nichols           Dayton             MN  43 F    9:46  1:38 
    9 Karen Aaron             St Louis Park      MN  54 F   10:08  1:42 
   10 Jessie Meyer            Lakeville          MN  41 F   10:11  1:42 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45 F   28:13 26.6 
    2 Glenda Adams            Madison            WI  54 F   32:35 23.0 
    3 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F   33:17 22.5 
    4 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35 F   33:37 22.3 
    5 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51 F   33:58 22.1 
    6 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  39 F   34:31 21.7 
    7 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  44 F   36:02 20.8 
    8 Elizabeth Poeschl       Minneapolis        MN  45 F   36:03 20.8 
    9 Karen Aaron             St Louis Park      MN  54 F   36:40 20.5 
   10 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40 F   36:58 20.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Karin Coyne             Chanhassen         MN  37 F   18:30  5:58 
    2 Chantalle Falconer      Minneapolis        MN  29 F   18:44  6:03 
    3 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  39 F   19:18  6:14 
    4 Jamie Mosel             Minneapolis        MN  31 F   19:41  6:21 
    5 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F   20:11  6:31 
    6 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35 F   20:15  6:32 
    7 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51 F   20:32  6:38 
    8 Glenda Adams            Madison            WI  54 F   20:54  6:45 
    9 Rebecca Karnes                                 45 F   21:17  6:52 
   10 Sarah Parks             Eden Prairie       MN  56 F   21:35  6:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   35 Charlotte Li            Minneapolis        MN  16    3 11:43  1:58  2:30    1   45:24 16.5  0:44    1   23:35  7:37 1:23:55 
    2   56 Sabrina Shrestha        Minneapolis        MN  10    1 10:57  1:50  3:16    3 1:02:42 12.0  0:30    2   25:36  8:16 1:43:00 
    3   42 Pranisha Khadka         Maple Grove        MN  12    2 11:22  1:54  3:30    2   55:38 13.5  0:57    3   32:45 10:34 1:44:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Catherine Holl          Minneapolis        MN  24    1 10:43  1:48  3:20    1   48:11 15.6  1:36    1   32:30 10:29 1:36:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Chantalle Falconer      Minneapolis        MN  29    3 13:07  2:11  3:00    1   38:41 19.4  0:43    1   18:44  6:03 1:14:13 
    2   14 Julia Riedl             Minneapolis        MN  28    2 10:36  1:46  1:37    2   40:22 18.6  0:47    2   24:42  7:58 1:18:01 
    3   33 Polley Howell           Hopkins            MN  28    1  8:32  1:26  2:26    3   41:25 18.1  1:04    3   26:08  8:26 1:19:32 
    4   52 Marisa Knott            Rosemount          MN  25    4 14:04  2:21  2:21    4   54:55 13.7  0:40    4   26:59  8:43 1:38:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Melissa Noel            Minneapolis        MN  31    1  9:37  1:37  2:47    1   37:46 19.9  1:08    2   22:24  7:14 1:13:41 
    2   37 Jamie Mosel             Minneapolis        MN  31    4 14:56  2:30  3:05    2   40:35 18.5  0:31    1   19:41  6:21 1:18:46 
    3   61 Elizabeth Steele        Hopkins            MN  32    3 14:01  2:21  2:06    3   46:11 16.2  0:30    4   34:18 11:04 1:37:04 
    4   24 Alysa Ulstad            St. Louis Park     MN  32    2 12:55  2:10  3:12    4   49:55 15.0  3:34    3   33:52 10:56 1:43:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 Bette Rowley            Burnsville         MN  36    1  8:29  1:25  1:29    1   33:17 22.5  0:22    3   20:11  6:31 1:03:47 
    2   15 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  39    3 10:47  1:48  2:14    3   34:31 21.7  0:48    2   19:18  6:14 1:07:37 
    3   36 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35   10 12:45  2:08  1:22    2   33:37 22.3  0:43    4   20:15  6:32 1:08:40 
    4   20 Karin Coyne             Chanhassen         MN  37    4 11:17  1:53  2:25    9   43:09 17.4  0:33    1   18:30  5:58 1:15:51 
    5    4 Martyna Gadomska-Edward Saint Paul         MN  37    2 10:45  1:48  3:30    4   39:50 18.8  1:34    7   26:40  8:37 1:22:17 
    6   26 Susan Stone             Andover            MN  36    9 12:37  2:07  2:52    8   42:49 17.5  1:32    6   25:22  8:11 1:25:09 
    7   57 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  39    6 12:01  2:01  3:12    6   42:21 17.7  0:55    8   27:08  8:45 1:25:35 
    8   11 Kristina Hudson         Burnsville         MN  36    5 11:48  1:58  3:04    5   41:06 18.2  1:41    9   27:59  9:02 1:25:36 
    9   23 Kirsten Grayson         Andover            MN  38    7 12:06  2:01  3:38    7   42:47 17.5  1:53   10   28:14  9:07 1:28:35 
   10   18 Teresa Lovejoy          Hanover            MN  36    8 12:09  2:02  3:45   11   47:51 15.7  0:35    5   24:42  7:58 1:29:01 
   11   40 Akiko Nakamura          Saint Paul         MN  37   11 25:41  4:17  4:53   10   46:31 16.1  2:36   11   38:05 12:18 1:57:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   34 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  44    4 11:08  1:52  1:49    1   36:02 20.8  0:46    1   22:05  7:08 1:11:48 
    2   46 Sarah Nichols           Dayton             MN  43    1  9:46  1:38  1:27    3   37:02 20.3  0:32    3   23:47  7:41 1:12:32 
    3   19 Jessie Meyer            Lakeville          MN  41    2 10:11  1:42  2:16    6   39:22 19.1  0:30    4   24:48  8:00 1:17:05 
    4   25 Cristin Tandberg        Minneapolis        MN  42    7 12:25  2:05  2:39    5   38:23 19.5  0:55    2   23:44  7:40 1:18:04 
    5  109 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40    5 11:29  1:55  3:21    2   36:58 20.3  1:42    6   26:07  8:26 1:19:36 
    6   31 Erin Abramson           Duluth             MN  44    6 12:00  2:00  3:09    8   42:16 17.7  1:35    5   25:10  8:07 1:24:08 
    7   51 Jamie Lukehart          Hastings           MN  41    8 13:12  2:12  3:26    4   37:33 20.0  1:35    7   29:18  9:28 1:25:04 
    8   29 Katy Johnson            Hopkins            MN  43    3 10:41  1:47  3:00    7   42:02 17.8  1:57    8   32:02 10:20 1:29:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45    4 11:43  1:58  3:48    1   28:13 26.6  2:13    3   26:01  8:24 1:11:56 
    2   50 Kris Anderson           Mankato            MN  45    1  8:08  1:22  2:37    4   38:17 19.6  1:02    2   22:29  7:16 1:12:32 
    3   44 Rebecca Karnes                                 45    5 13:34  2:16  2:31    3   37:22 20.1  0:32    1   21:17  6:52 1:15:14 
    4   21 Elizabeth Poeschl       Minneapolis        MN  45    2  9:07  1:32  2:09    2   36:03 20.8  1:33    4   28:23  9:10 1:17:12 
    5   62 Amber Backhaus          Minneapolis        MN  48    3 11:35  1:56  3:45    5   42:28 17.7  1:45    5   28:46  9:17 1:28:16 
    6   60 Jen Wieweck             Osseo              MN  45    6 13:35  2:16  2:46    7   47:51 15.7  1:30    6   35:12 11:22 1:40:53 
    7   59 Glazell Toledo          Minneapolis        MN  47    7 20:29  3:25  5:14    6   44:46 16.8  2:31    7   37:23 12:04 1:50:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 Glenda Adams            Madison            WI  54    1  9:25  1:35  1:50    1   32:35 23.0  0:38    2   20:54  6:45 1:05:20 
    2   32 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51    4 11:23  1:54  2:18    2   33:58 22.1  0:51    1   20:32  6:38 1:09:00 
    3   55 Karen Aaron             St Louis Park      MN  54    2 10:08  1:42  1:54    3   36:40 20.5  0:25    3   22:37  7:18 1:11:41 
    4   43 Amy Bianchi-Rossi       Osseo              MN  52    5 12:50  2:09  3:32    6   49:15 15.2  1:51    4   29:20  9:28 1:36:47 
    5   53 Laura Perry             Eagan              MN  54    6 14:16  2:23  4:47    4   43:15 17.3  1:59    5   34:33 11:09 1:38:48 
    6   10 Jetta Wiedemeier Bower  Minneapolis        MN  51    3 11:02  1:51  2:28    5   48:28 15.5  0:51    6   36:11 11:41 1:38:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Sarah Parks             Eden Prairie       MN  56    1 10:41  1:47  2:34    2   37:23 20.1  1:43    1   21:35  6:58 1:13:55 
    2    1 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  56    3 12:19  2:04  2:23    1   37:23 20.1  1:21    2   25:51  8:21 1:19:15 
    3   12 Kerry Brekke            Minnetonka         MN  57    2 11:55  2:00  3:42    3   48:39 15.4  1:58    3   38:25 12:24 1:44:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Terri Prange            Good Thunder       MN  63    1 11:07  1:52  2:58    1   41:27 18.1  1:26    1   25:26  8:13 1:22:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   13 Bethany Collins         Eden Prairie       MN  66    1  9:24  1:34  2:40    1   38:45 19.4  1:40    1   30:50  9:57 1:23:17 
    2   38 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  66    2 16:24  2:44  3:10    2   45:11 16.6  0:43    2   32:13 10:24 1:37:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 Theresa Riley           La Crescent        MN  75    1 17:13  2:53  5:44    1   54:28 13.8  1:59    1   36:27 11:46 1:55:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Judy Rykken             Bloomington        MN  83    1 17:33  2:56  7:04    1 1:02:17 12.0  1:58    1   41:09 13:17 2:10:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         64
Did not Finish Race or Did Not Start:      8