Baxter, MN
8/29/2021











                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 29, 2021
                                             1/4 Mile Swim - 13.6 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     306 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M     5  7:15  1:39  0:58    1   31:01 26.3  0:39    1   17:44  5:33   57:36 
    2   1/12    381 Jason Crisp             Carlton            MN  41 M     3  6:55  1:35  0:53    2   34:26 23.7  0:35    3   18:51  5:54 1:01:37 
    3   2/12    324 Casey Miller            Brainerd           MN  43 M    14  7:48  1:47  1:16    5   36:29 22.4  0:44    4   19:20  6:03 1:05:34 
    4   1/6     338 Rod Raymond             Duluth             MN  56 M     4  7:01  1:36  0:54    4   35:39 22.9  0:53   18   22:14  6:57 1:06:38 
    5   1/10    271 Nathan Enderle          Fargo              ND  34 M    12  7:43  1:46  1:24   17   38:16 21.3  0:42    5   19:28  6:05 1:07:32 
    6   2/10    327 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M     8  7:33  1:43  1:24    7   36:41 22.2  0:47   11   21:10  6:37 1:07:33 
    7   3/10    363 Jay Wagamon             Andover            MN  30 M    27  8:40  1:58  1:56    9   36:57 22.1  0:42    9   20:57  6:33 1:09:09 
    8   1/4     311 Tony Larson             Minneapolis        MN  29 M    26  8:35  1:57  1:32    8   36:52 22.1  1:05   12   21:16  6:39 1:09:18 
    9   1/6     247 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  43 F    13  7:47  1:47  1:08    6   36:39 22.3  0:46   24   23:06  7:13 1:09:25 
   10   1/9     362 Carrie Van Quathem      Urbandale          IA  49 F     7  7:31  1:43  1:29   21   39:00 20.9  0:51    8   20:56  6:33 1:09:45 
   11   1/4     249 Baden Bastian           Baxter             MN  17 M     2  6:32  1:29  1:18   37   41:26 19.7  0:51    6   19:41  6:09 1:09:46 
   12   1/6     280 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62 M    16  7:54  1:48  1:10    3   35:34 22.9  1:01   41   24:50  7:46 1:10:28 
   13   1/6     297 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  45 M    22  8:20  1:54  1:19   19   38:18 21.3  0:52   17   22:10  6:56 1:10:58 
   14   2/9     310 Alex Kunesh             Deerwood           MN  35 M    38  9:01  2:03  1:27   14   38:00 21.5  0:55   16   22:05  6:54 1:11:26 
   15   2/4     358 Wes Sumner              Minneapolis        MN  16 M    37  8:59  2:03  1:00   30   40:50 20.0  1:07    7   20:03  6:16 1:11:56 
   16   2/6     268 Daniel Duff             Duluth             MN  56 M    11  7:37  1:44  1:43   24   39:25 20.7  0:59   20   22:30  7:02 1:12:13 
   17   3/12    332 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40 M    20  8:16  1:53  1:52   15   38:02 21.5  1:09   23   22:59  7:11 1:12:17 
   18   1/8     387 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  56 F    23  8:21  1:54  1:31   12   37:21 21.8  0:45   38   24:25  7:38 1:12:21 
   19   4/10    259 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  30 M    46  9:20  2:08  1:06   11   37:20 21.9  0:53   36   24:17  7:36 1:12:54 
   20   2/8     289 Lisa Hines              Waite Park         MN  58 F    17  7:59  1:49  1:21   22   39:19 20.8  0:52   26   23:34  7:22 1:13:03 
   21   1/5     242 Mata Agre               Nisswa             MN  28 F    24  8:27  1:56  0:56   36   41:22 19.7  1:05   15   21:50  6:50 1:13:40 
   22   2/6     365 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  47 M    15  7:51  1:47  1:10   16   38:04 21.4  1:02   49   25:55  8:06 1:14:00 
   23   3/8     264 Mary Deeg               Annandale          MN  59 F    35  8:50  2:01  1:07   10   37:19 21.9  1:16   46   25:45  8:03 1:14:15 
   24   2/6     302 Chad Kester             Duluth             MN  61 M    66 10:38  2:25  2:23   23   39:24 20.7  0:58   10   20:58  6:34 1:14:19 
   25   1/5     368 Mark Yungbauer          Motley             MN  53 M    53  9:50  2:14  1:48   18   38:16 21.3  1:29   27   23:34  7:22 1:14:56 
   26   1/4     326 Madelyn Miller          Brainerd           MN  14 F     9  7:34  1:44  1:31   43   42:53 19.0  0:50   19   22:20  6:59 1:15:07 
   27   3/9     265 Todd Dexheimer          Pine Springs       MN  39 M    49  9:37  2:11  2:10   27   40:22 20.2  0:50   21   22:36  7:04 1:15:34 
   28   4/9     309 Miles Krueger           Baxter             MN  36 M    10  7:37  1:44  2:35   47   43:21 18.8  1:43   14   21:30  6:44 1:16:44 
   29   4/12    344 Jared Schaaf            Houlton            WI  42 M    34  8:49  2:01  1:58   35   41:22 19.7  0:45   34   24:01  7:31 1:16:53 
   30   5/10    382 Ali Khalili             Minneapolis        MN  31 M   104 14:20  3:16  1:51   32   41:06 19.9  1:13    2   18:42  5:51 1:17:10 
   31   2/4     284 John Harn               Minneapolis        MN  28 M    93 12:37  2:53  2:03   20   38:29 21.2  1:32   22   22:48  7:08 1:17:28 
   32   3/6     292 Michael Honnoll         Rogers             MN  48 M    44  9:17  2:07  2:10   25   39:49 20.5  1:19   51   26:04  8:09 1:18:37 
   33   6/10    346 Nick Schouviller        Brainerd           MN  32 M    68 10:46  2:27  1:49   34   41:15 19.8  1:09   33   24:00  7:30 1:18:56 
   34   2/5     361 Todd Twogood            Bismarck           ND  53 M    55  9:56  2:16  1:46   33   41:07 19.8  0:55   43   25:16  7:54 1:18:58 
   35   1/1     385 Pam Stevens             Sartell            MN  68 F    32  8:48  2:00  1:26   28   40:30 20.1  1:03   61   27:29  8:36 1:19:14 
   36   2/4     252 Macy Bell               Maple Grove        MN  16 F    29  8:43  1:59  1:10   55   44:01 18.5  0:31   42   25:13  7:53 1:19:35 
   37   5/12    313 Jesse Leblanc           Sartell            MN  41 M    18  8:14  1:53  2:59   46   43:21 18.8  1:12   31   23:53  7:28 1:19:37 
   38   1/7     266 Tracy Dexheimer         Pine Springs       MN  39 F    28  8:41  1:59  1:53   76   46:35 17.5  1:09   13   21:23  6:41 1:19:40 
   39   5/9     347 Mitchell Scott          Baxter             MN  37 M    65 10:37  2:25  2:36   31   41:00 19.9  1:04   39   24:40  7:43 1:19:55 
   40   2/9     322 Ingrid Melander         Duluth             MN  48 F    50  9:43  2:13  0:51   49   43:32 18.7  0:39   54   26:26  8:16 1:21:09 
   41   6/12    282 Matthew Hallanger       Bemidji            MN  42 M    86 12:09  2:46  2:42   29   40:40 20.1  1:45   35   24:12  7:34 1:21:25 
   42   2/7     336 Becky Przybilla         Pierz              MN  39 F    58 10:08  2:19  1:44   51   43:44 18.7  1:06   40   24:50  7:46 1:21:30 
   43   6/9     384 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36 M    45  9:19  2:07  3:41   45   43:15 18.9  1:30   29   23:48  7:27 1:21:30 
   44   4/6     287 Tyrone Hibbs            Eden Prairie       MN  49 M    80 11:46  2:41  2:54   13   37:38 21.7  1:52   59   27:23  8:34 1:21:32 
   45   7/12    300 Steve James             Osseo              MN  44 M    67 10:45  2:27  2:29   59   44:36 18.3  0:55   25   23:14  7:16 1:21:58 
   46   7/9     254 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  39 M    64 10:36  2:25  1:10   26   39:49 20.5  0:53   84   30:21  9:29 1:22:46 
   47   7/10    367 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32 M    51  9:49  2:14  1:12   65   45:15 18.0  0:51   47   25:49  8:04 1:22:55 
   48   3/5     352 Brad Spry               Walker             MN  52 M    41  9:13  2:06  1:29   53   43:48 18.6  1:21   63   27:32  8:37 1:23:20 
   49   1/2     320 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M     6  7:26  1:42  2:07   44   43:10 18.9  1:26   73   29:17  9:09 1:23:23 
   50   8/12    318 Andy Lundgren           Watertown          MN  43 M    62 10:32  2:24  1:42   78   46:54 17.4  0:31   28   23:48  7:27 1:23:25 
   51   5/6     359 David Swanson           Hackensack         MN  48 M    89 12:18  2:48  2:28   41   42:24 19.2  0:57   44   25:33  7:59 1:23:37 
   52   3/6     307 Keith Korver            Saint Cloud        MN  57 M    33  8:48  2:00  4:01   42   42:35 19.2  2:06   57   26:42  8:21 1:24:10 
   53   4/8     298 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56 F    25  8:32  1:57  2:13   40   42:18 19.3  2:12   71   29:01  9:04 1:24:14 
   54   9/12    331 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43 M    48  9:35  2:11  2:00   64   45:11 18.1  1:25   53   26:12  8:12 1:24:21 
   55   3/4     315 Maria Lee               Minneapolis        MN  16 F    61 10:22  2:22  2:07   70   45:54 17.8  1:05   50   25:57  8:07 1:25:23 
   56   3/7     255 Nichole Borell          Minneapolis        MN  37 F    56 10:00  2:17  2:05   66   45:22 18.0  0:59   58   27:12  8:30 1:25:37 
   57   4/7     314 Renee Leblanc           Sartell            MN  38 F    60 10:16  2:20  3:24   57   44:20 18.4  1:13   56   26:39  8:20 1:25:51 
   58   4/5     360 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54 M    54  9:52  2:15  1:49   54   43:48 18.6  1:05   74   29:23  9:11 1:25:56 
   59   3/6     260 Bill Burns              Moorhead           MN  64 M    76 11:25  2:36  2:31   48   43:30 18.8  1:44   66   27:52  8:43 1:27:00 
   60   3/9     290 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47 F    72 11:02  2:31  1:35   52   43:46 18.6  1:16   79   29:46  9:18 1:27:22 
   61   1/1     317 Emma Litke              Cushing            MN  22 F    71 10:58  2:30  1:38   75   46:35 17.5  0:29   65   27:49  8:42 1:27:28 
   62   3/4     356 Kai Strom               Hibbing            MN  14 M    21  8:20  1:54  2:16   90   50:44 16.1  0:34   52   26:09  8:11 1:28:01 
   63   2/6     267 Erica Donovan           Brainerd           MN  41 F    92 12:27  2:50  2:36   61   44:44 18.2  2:24   48   25:53  8:06 1:28:02 
   64   5/8     273 Lori Fewer              Minneapolis        MN  56 F    52  9:50  2:14  2:19   67   45:26 18.0  1:09   78   29:46  9:18 1:28:28 
   65   4/6     269 Robert Eddleston        Blaine             MN  59 M    73 11:02  2:31  3:42   39   42:11 19.3  3:40   67   27:58  8:45 1:28:33 
   66   1/6     353 Callie Stadem           Grand Forks        ND  30 F    57 10:02  2:17  2:07   68   45:37 17.9  1:22   76   29:39  9:16 1:28:44 
   67   5/7     366 Nikki Witowski          Excelsior          MN  38 F    40  9:12  2:06  1:58   72   46:17 17.6  1:41   77   29:41  9:17 1:28:47 
   68   8/10    301 Kirby Johnson           Burnsville         MN  33 M    70 10:58  2:30  2:52   62   45:01 18.1  1:56   69   28:16  8:50 1:29:01 
   69   2/6     319 Reggie MacMaster        Horace             ND  32 F    31  8:47  2:00  2:58   69   45:49 17.8  1:57   80   29:50  9:20 1:29:19 
   70   8/9     293 Jake Huebsch            Perham             MN  37 M    91 12:25  2:50  2:09   85   49:26 16.5  0:45   45   25:42  8:02 1:30:25 
   71   4/9     241 Naomi Abfalter          Saint Cloud        MN  45 F    36  8:53  2:02  2:38   73   46:23 17.6  1:21   87   31:28  9:50 1:30:41 
   72   4/6     342 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62 M    30  8:43  1:59  2:36   56   44:16 18.4  1:59   95   33:13 10:23 1:30:46 
   73   3/6     337 Angela Rassmussen       Pequot Lakes       MN  33 F    81 11:47  2:41  1:59   80   48:10 16.9  0:59   70   28:20  8:51 1:31:12 
   74  10/12    340 Christopher Richards    Morris             MN  41 M    63 10:35  2:25  2:33   50   43:42 18.7  2:15   93   33:02 10:20 1:32:04 
   75   2/5     257 Courtney Branch         Hopkins            MN  27 F    79 11:40  2:40  2:09   96   54:00 15.1  0:37   37   24:20  7:36 1:32:44 
   76   5/9     299 Sonia James             Maple Grove        MN  48 F    42  9:15  2:07  1:38   82   48:56 16.7  1:18   89   31:53  9:58 1:32:59 
   77   6/8     272 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  56 F    82 11:54  2:43  1:55   58   44:35 18.3  1:59   92   33:01 10:19 1:33:22 
   78   7/8     323 Ellen Middleswart       Urbandale          IA  56 F    90 12:21  2:49  2:34   84   49:05 16.6  2:16   62   27:29  8:36 1:33:44 
   79   4/6     294 Nichole Huebsch         Perham             MN  34 F    99 13:30  3:04  2:09   87   50:10 16.3  0:52   64   27:45  8:41 1:34:24 
   80   6/9     330 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  48 F    43  9:16  2:07  3:11   79   47:04 17.3  1:22   97   34:08 10:40 1:35:00 
   81   1/3     335 Andrea Potyondy-Smith   Minneapolis        MN  45 F    59 10:15  2:20  1:48   60   44:36 18.3  1:17  106   37:22 11:41 1:35:16 
   82   6/6     256 Christian Borle         Brainerd           MN  46 M    75 11:17  2:34  2:49   81   48:37 16.8  1:05   88   31:42  9:55 1:35:28 
   83   3/6     275 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42 F   101 13:38  3:06  2:47   83   49:04 16.6  0:56   75   29:25  9:12 1:35:46 
   84   3/4     258 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25 M    78 11:32  2:38  1:40   91   51:07 16.0  1:26   82   30:08  9:25 1:35:50 
   85   7/9     392 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48 F   108 14:40  3:20  1:46   77   46:49 17.4  1:40   85   31:10  9:45 1:36:03 
   86  11/12    279 Jeff Gibbs              Maple Plainindepen MN  44 M    95 13:02  2:58  4:05   63   45:05 18.1  1:40   91   32:14 10:05 1:36:04 
   87   4/6     386 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44 F   112 15:49  3:36  1:57   38   41:45 19.5  2:17   99   35:01 10:57 1:36:47 
   88   5/6     334 Mike Porter             Brainerd           MN  56 M   116 18:10  4:08  3:34   89   50:20 16.2  1:15   30   23:50  7:27 1:37:08 
   89   6/6     281 Rob Gregory             Rochester          MN  58 M    88 12:12  2:47  2:51   74   46:33 17.5  1:32   98   34:50 10:54 1:37:56 
   90   2/2     333 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  51 M    69 10:55  2:29  2:23   71   46:14 17.6  2:00  108   38:08 11:55 1:39:39 
   91   2/3     253 Chelsie Binsfeld        Saint Cloud        MN  37 F    39  9:01  2:03  2:39   86   49:56 16.3  1:46  105   37:17 11:39 1:40:36 
   92   4/4     263 Micah Davis             Clearwater         MN  14 M     1  6:06  1:23  2:45   98   54:46 14.9  0:48  102   36:16 11:20 1:40:40 
   93   1/1     250 Nancy Bauer             Hayward            WI  74 F    87 12:11  2:47  1:55   93   51:40 15.8  2:02   96   33:19 10:25 1:41:06 
   94   8/9     304 Kelly Knudson           Sartell            MN  46 F    96 13:05  2:59  2:45  113 1:01:05 13.4  0:59   32   23:55  7:29 1:41:47 
   95   6/7     261 Mandy Carroll           Brainerd           MN  38 F    97 13:05  2:59  3:39   95   52:09 15.6  1:57   86   31:26  9:50 1:42:13 
   96  12/12    276 Dave Galchutt           Chaska             MN  43 M   105 14:37  3:20  3:07  106   56:54 14.3  0:43   60   27:28  8:35 1:42:47 
   97   3/5     355 Kim Sterger             Minneapolis        MN  27 F    19  8:16  1:53  2:30  100   55:43 14.6  1:02  100   35:38 11:08 1:43:06 
   98   9/9     291 Jill Honnoll            Rogers             MN  46 F    83 11:59  2:44  2:37   88   50:15 16.2  1:39  104   37:01 11:34 1:43:29 
   99   5/6     305 Tara Kolberg            Minneapolis        MN  40 F    84 12:07  2:46  4:04  108   58:23 14.0  1:32   68   28:05  8:47 1:44:07 
  100   4/5     383 Katy Pence              Minneapolis        MN  27 F   107 14:39  3:20  2:12   92   51:12 15.9  0:41  101   35:56 11:14 1:44:38 
  101   9/10    354 Nick Steiner            Saint Cloud        MN  32 M   102 14:04  3:12  2:45  102   56:19 14.5  1:43   81   29:53  9:21 1:44:42 
  102   7/7     388 Farrah Rowley           St. Cloud          MN  37 F   103 14:05  3:12  3:28  105   56:44 14.4  1:33   72   29:10  9:07 1:44:58 
  103  10/10    349 Jeremy Skwira           Pierz              MN  34 M   109 14:48  3:22  2:27  103   56:20 14.5  0:32   90   32:10 10:04 1:46:15 
  104   6/6     251 Rachel Beard            Staples            MN  43 F   113 16:28  3:45  4:48   94   51:50 15.7  0:53   94   33:02 10:20 1:46:58 
  105   9/9     288 Jordan Hill             Sanford            NC  39 M   115 17:45  4:02  3:09  107   58:21 14.0  2:06   55   26:27  8:16 1:47:45 
  106   3/3     329 Ashley Monson           Pierz              MN  32 F    74 11:13  2:33  2:28   97   54:03 15.1  1:09  111   39:11 12:15 1:48:02 
  107   4/4     248 Lainey Baillif          Pillager           MN  13 F    94 12:57  2:57  2:29  114 1:02:14 13.1  1:20   83   30:15  9:28 1:49:14 
  108   5/5     245 Karl Altenburg          Fargo              ND  54 M    47  9:30  2:10  5:30  101   56:09 14.5  1:21  109   38:21 11:59 1:50:49 
  109   4/4     246 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29 M    85 12:08  2:46  4:37  104   56:23 14.5  1:18  103   36:40 11:28 1:51:02 
  110   5/6     350 Robyn Skwira            Pierz              MN  34 F   111 15:35  3:33  2:42  109   58:23 14.0  1:27  107   38:04 11:54 1:56:09 
  111   8/8     296 Kim Huether             East Gull Lake     MN  59 F    98 13:10  3:00  5:15  111   59:12 13.8  1:35  113   41:29 12:58 2:00:40 
  112   5/5     303 Sydney Klein            Minneapolis        MN  26 F   106 14:38  3:20  2:54  115 1:03:16 12.9  0:51  110   39:10 12:15 2:00:47 
  113   6/6     295 Kayla Huether           Brainerd           MN  32 F   110 15:07  3:26  5:22  110   59:11 13.8  1:32  114   41:30 12:58 2:02:39 
  114   1/1     351 Joleen Slinden          Pine River         MN  60 F   100 13:36  3:06  3:34  116 1:04:02 12.7  1:05  112   41:29 12:58 2:03:44 
  115   5/6     321 John Marshall           Cold Spring        MN  62 M    77 11:31  2:37  5:31  112 1:00:24 13.5  2:57  115   46:09 14:26 2:06:30 
  116   6/6     270 Steve Edmonson          Buffalo            MN  61 M   114 17:16  3:56  4:06   99   55:09 14.8  3:27  116   53:20 16:40 2:13:16 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  375 The winners                                      1  6:23  1:27  0:47    1   34:18 23.8  0:28    1   19:59  6:15 1:01:53 
           Mason Kueppers , Hayden Hagen , Leif Hoffman           
    2  371 Earth, Wind and Water                            2  8:33  1:57  0:46    2   38:53 21.0  0:42    3   23:24  7:19 1:12:17 
           Rhett Labeau , Robert Musielewicz , James Robasco      
    3  377 Tri not to die                                   3  9:54  2:15  0:49    3   42:16 19.3  0:25    2   21:08  6:37 1:14:29 
           Ryan Cross , Nicholas Cappola , Ryan Cross             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  372 Fighting wallabies                               1  6:54  1:34  0:35    4   47:24 17.2  0:26    1   21:03  6:35 1:16:20 
           Gabby Chalupsky , Katlyn Kennedy , Hannah Drietz       
    2  380 Wallace Girls                                    2  7:07  1:38  0:40    2   42:09 19.4  0:34    4   29:52  9:20 1:20:20 
           Julia Wallace , Jamie Wallace , Patty Wallace          
    3  376 Three-ific friends                               3  9:40  2:12  0:40    1   41:22 19.7  0:35    3   29:01  9:04 1:21:16 
           Tracy Moe , Michelle Dahlberg , Gina Czech             
    4  373 Kelsi B                                          6 15:39  3:34  0:45    3   45:56 17.8  1:37    2   28:12  8:49 1:32:07 
           Alyssa Sharpe , Kelsi Brusehaver , Kelsi Brusehaver    
    5  370 Die Tri-ing                                      4 12:48  2:55  0:57    6   58:06 14.0  0:38    5   36:01 11:16 1:48:28 
           Alyssa Cross , Kelly Swanson , Rachael Cappola         
    6  379 Tryin Trio                                       5 14:45  3:22  1:18    5   50:59 16.0  0:45    6   41:06 12:51 1:48:52 
           Linda Havlicek , Heidi Walters , Linda Dawson          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  374 MMFCU                                            1  8:55  2:02  0:47    1   45:36 17.9  0:30    1   26:18  8:13 1:22:05 
           Scott Antolack , Missy Meixner , Peggy Jensen          
    2  378 TryForce                                         2  9:38  2:12  0:57    2   51:52 15.7  0:35    2   35:10 11:00 1:38:11 
           Miriam Davis , Kasey Milstroh , Simon Davis            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 341 Molly Rogers            Minneapolis        MN  47 F      1 13:17  3:01  2:41    1   57:58 14.1  1:22    1   33:46 10:34 1:49:02 
 339 Jalita Reeder           Brainerd           MN  43 F      2 19:54  4:32                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Micah Davis             Clearwater         MN  14 M    6:06  1:23 
    2 Baden Bastian           Baxter             MN  17 M    6:32  1:29 
    3 Jason Crisp             Carlton            MN  41 M    6:55  1:35 
    4 Rod Raymond             Duluth             MN  56 M    7:01  1:36 
    5 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M    7:15  1:39 
    6 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M    7:26  1:42 
    7 Carrie Van Quathem      Urbandale          IA  49 F    7:31  1:43 
    8 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M    7:33  1:43 
    9 Madelyn Miller          Brainerd           MN  14 F    7:34  1:44 
   10 Miles Krueger           Baxter             MN  36 M    7:37  1:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M   31:01 26.3 
    2 Jason Crisp             Carlton            MN  41 M   34:26 23.7 
    3 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62 M   35:34 22.9 
    4 Rod Raymond             Duluth             MN  56 M   35:39 22.9 
    5 Casey Miller            Brainerd           MN  43 M   36:29 22.4 
    6 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  43 F   36:39 22.3 
    7 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M   36:41 22.2 
    8 Tony Larson             Minneapolis        MN  29 M   36:52 22.1 
    9 Jay Wagamon             Andover            MN  30 M   36:57 22.1 
   10 Mary Deeg               Annandale          MN  59 F   37:19 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M   17:44  5:33 
    2 Ali Khalili             Minneapolis        MN  31 M   18:42  5:51 
    3 Jason Crisp             Carlton            MN  41 M   18:51  5:54 
    4 Casey Miller            Brainerd           MN  43 M   19:20  6:03 
    5 Nathan Enderle          Fargo              ND  34 M   19:28  6:05 
    6 Baden Bastian           Baxter             MN  17 M   19:41  6:09 
    7 Wes Sumner              Minneapolis        MN  16 M   20:03  6:16 
    8 Carrie Van Quathem      Urbandale          IA  49 F   20:56  6:33 
    9 Jay Wagamon             Andover            MN  30 M   20:57  6:33 
   10 Chad Kester             Duluth             MN  61 M   20:58  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  320 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    1  7:26  1:42  2:07    1   43:10 18.9  1:26    1   29:17  9:09 1:23:23 
    2  333 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  51    2 10:55  2:29  2:23    2   46:14 17.6  2:00    2   38:08 11:55 1:39:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  335 Andrea Potyondy-Smith   Minneapolis        MN  45    2 10:15  2:20  1:48    1   44:36 18.3  1:17    2   37:22 11:41 1:35:16 
    2  253 Chelsie Binsfeld        Saint Cloud        MN  37    1  9:01  2:03  2:39    2   49:56 16.3  1:46    1   37:17 11:39 1:40:36 
    3  329 Ashley Monson           Pierz              MN  32    3 11:13  2:33  2:28    3   54:03 15.1  1:09    3   39:11 12:15 1:48:02 
       339 Jalita Reeder           Brainerd           MN  43    4 19:54  4:32                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  306 David Koppel            Maple Grove        MN  35    5  7:15  1:39  0:58    1   31:01 26.3  0:39    1   17:44  5:33   57:36 
    2  381 Jason Crisp             Carlton            MN  41    3  6:55  1:35  0:53    2   34:26 23.7  0:35    3   18:51  5:54 1:01:37 
    3  324 Casey Miller            Brainerd           MN  43   10  7:48  1:47  1:16    5   36:29 22.4  0:44    4   19:20  6:03 1:05:34 
    4  338 Rod Raymond             Duluth             MN  56    4  7:01  1:36  0:54    4   35:39 22.9  0:53   15   22:14  6:57 1:06:38 
    5  271 Nathan Enderle          Fargo              ND  34    9  7:43  1:46  1:24   14   38:16 21.3  0:42    5   19:28  6:05 1:07:32 
    6  327 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32    6  7:33  1:43  1:24    6   36:41 22.2  0:47   10   21:10  6:37 1:07:33 
    7  363 Jay Wagamon             Andover            MN  30   18  8:40  1:58  1:56    8   36:57 22.1  0:42    8   20:57  6:33 1:09:09 
    8  311 Tony Larson             Minneapolis        MN  29   17  8:35  1:57  1:32    7   36:52 22.1  1:05   11   21:16  6:39 1:09:18 
    9  249 Baden Bastian           Baxter             MN  17    2  6:32  1:29  1:18   30   41:26 19.7  0:51    6   19:41  6:09 1:09:46 
   10  280 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62   12  7:54  1:48  1:10    3   35:34 22.9  1:01   31   24:50  7:46 1:10:28 
   11  297 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  45   16  8:20  1:54  1:19   16   38:18 21.3  0:52   14   22:10  6:56 1:10:58 
   12  310 Alex Kunesh             Deerwood           MN  35   23  9:01  2:03  1:27   11   38:00 21.5  0:55   13   22:05  6:54 1:11:26 
   13  358 Wes Sumner              Minneapolis        MN  16   22  8:59  2:03  1:00   24   40:50 20.0  1:07    7   20:03  6:16 1:11:56 
   14  268 Daniel Duff             Duluth             MN  56    8  7:37  1:44  1:43   19   39:25 20.7  0:59   16   22:30  7:02 1:12:13 
   15  332 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40   14  8:16  1:53  1:52   12   38:02 21.5  1:09   19   22:59  7:11 1:12:17 
   16  259 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  30   27  9:20  2:08  1:06    9   37:20 21.9  0:53   29   24:17  7:36 1:12:54 
   17  365 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  47   11  7:51  1:47  1:10   13   38:04 21.4  1:02   36   25:55  8:06 1:14:00 
   18  302 Chad Kester             Duluth             MN  61   39 10:38  2:25  2:23   18   39:24 20.7  0:58    9   20:58  6:34 1:14:19 
   19  368 Mark Yungbauer          Motley             MN  53   32  9:50  2:14  1:48   15   38:16 21.3  1:29   21   23:34  7:22 1:14:56 
   20  265 Todd Dexheimer          Pine Springs       MN  39   30  9:37  2:11  2:10   22   40:22 20.2  0:50   17   22:36  7:04 1:15:34 
   21  309 Miles Krueger           Baxter             MN  36    7  7:37  1:44  2:35   36   43:21 18.8  1:43   12   21:30  6:44 1:16:44 
   22  344 Jared Schaaf            Houlton            WI  42   21  8:49  2:01  1:58   29   41:22 19.7  0:45   27   24:01  7:31 1:16:53 
   23  382 Ali Khalili             Minneapolis        MN  31   57 14:20  3:16  1:51   26   41:06 19.9  1:13    2   18:42  5:51 1:17:10 
   24  284 John Harn               Minneapolis        MN  28   54 12:37  2:53  2:03   17   38:29 21.2  1:32   18   22:48  7:08 1:17:28 
   25  292 Michael Honnoll         Rogers             MN  48   25  9:17  2:07  2:10   20   39:49 20.5  1:19   37   26:04  8:09 1:18:37 
   26  346 Nick Schouviller        Brainerd           MN  32   41 10:46  2:27  1:49   28   41:15 19.8  1:09   26   24:00  7:30 1:18:56 
   27  361 Todd Twogood            Bismarck           ND  53   34  9:56  2:16  1:46   27   41:07 19.8  0:55   32   25:16  7:54 1:18:58 
   28  313 Jesse Leblanc           Sartell            MN  41   13  8:14  1:53  2:59   35   43:21 18.8  1:12   25   23:53  7:28 1:19:37 
   29  347 Mitchell Scott          Baxter             MN  37   38 10:37  2:25  2:36   25   41:00 19.9  1:04   30   24:40  7:43 1:19:55 
   30  282 Matthew Hallanger       Bemidji            MN  42   50 12:09  2:46  2:42   23   40:40 20.1  1:45   28   24:12  7:34 1:21:25 
   31  384 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36   26  9:19  2:07  3:41   34   43:15 18.9  1:30   23   23:48  7:27 1:21:30 
   32  287 Tyrone Hibbs            Eden Prairie       MN  49   48 11:46  2:41  2:54   10   37:38 21.7  1:52   42   27:23  8:34 1:21:32 
   33  300 Steve James             Osseo              MN  44   40 10:45  2:27  2:29   42   44:36 18.3  0:55   20   23:14  7:16 1:21:58 
   34  254 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  39   37 10:36  2:25  1:10   21   39:49 20.5  0:53   51   30:21  9:29 1:22:46 
   35  367 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32   31  9:49  2:14  1:12   46   45:15 18.0  0:51   35   25:49  8:04 1:22:55 
   36  352 Brad Spry               Walker             MN  52   24  9:13  2:06  1:29   39   43:48 18.6  1:21   44   27:32  8:37 1:23:20 
   37  318 Andy Lundgren           Watertown          MN  43   35 10:32  2:24  1:42   48   46:54 17.4  0:31   22   23:48  7:27 1:23:25 
   38  359 David Swanson           Hackensack         MN  48   52 12:18  2:48  2:28   32   42:24 19.2  0:57   33   25:33  7:59 1:23:37 
   39  307 Keith Korver            Saint Cloud        MN  57   20  8:48  2:00  4:01   33   42:35 19.2  2:06   41   26:42  8:21 1:24:10 
   40  331 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43   29  9:35  2:11  2:00   45   45:11 18.1  1:25   39   26:12  8:12 1:24:21 
   41  360 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54   33  9:52  2:15  1:49   40   43:48 18.6  1:05   48   29:23  9:11 1:25:56 
   42  260 Bill Burns              Moorhead           MN  64   45 11:25  2:36  2:31   37   43:30 18.8  1:44   45   27:52  8:43 1:27:00 
   43  356 Kai Strom               Hibbing            MN  14   15  8:20  1:54  2:16   52   50:44 16.1  0:34   38   26:09  8:11 1:28:01 
   44  269 Robert Eddleston        Blaine             MN  59   43 11:02  2:31  3:42   31   42:11 19.3  3:40   46   27:58  8:45 1:28:33 
   45  301 Kirby Johnson           Burnsville         MN  33   42 10:58  2:30  2:52   43   45:01 18.1  1:56   47   28:16  8:50 1:29:01 
   46  293 Jake Huebsch            Perham             MN  37   53 12:25  2:50  2:09   50   49:26 16.5  0:45   34   25:42  8:02 1:30:25 
   47  342 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62   19  8:43  1:59  2:36   41   44:16 18.4  1:59   56   33:13 10:23 1:30:46 
   48  340 Christopher Richards    Morris             MN  41   36 10:35  2:25  2:33   38   43:42 18.7  2:15   55   33:02 10:20 1:32:04 
   49  256 Christian Borle         Brainerd           MN  46   44 11:17  2:34  2:49   49   48:37 16.8  1:05   52   31:42  9:55 1:35:28 
   50  258 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25   47 11:32  2:38  1:40   53   51:07 16.0  1:26   50   30:08  9:25 1:35:50 
   51  279 Jeff Gibbs              Maple Plainindepen MN  44   55 13:02  2:58  4:05   44   45:05 18.1  1:40   54   32:14 10:05 1:36:04 
   52  334 Mike Porter             Brainerd           MN  56   62 18:10  4:08  3:34   51   50:20 16.2  1:15   24   23:50  7:27 1:37:08 
   53  281 Rob Gregory             Rochester          MN  58   51 12:12  2:47  2:51   47   46:33 17.5  1:32   57   34:50 10:54 1:37:56 
   54  263 Micah Davis             Clearwater         MN  14    1  6:06  1:23  2:45   54   54:46 14.9  0:48   58   36:16 11:20 1:40:40 
   55  276 Dave Galchutt           Chaska             MN  43   58 14:37  3:20  3:07   60   56:54 14.3  0:43   43   27:28  8:35 1:42:47 
   56  354 Nick Steiner            Saint Cloud        MN  32   56 14:04  3:12  2:45   57   56:19 14.5  1:43   49   29:53  9:21 1:44:42 
   57  349 Jeremy Skwira           Pierz              MN  34   59 14:48  3:22  2:27   58   56:20 14.5  0:32   53   32:10 10:04 1:46:15 
   58  288 Jordan Hill             Sanford            NC  39   61 17:45  4:02  3:09   61   58:21 14.0  2:06   40   26:27  8:16 1:47:45 
   59  245 Karl Altenburg          Fargo              ND  54   28  9:30  2:10  5:30   56   56:09 14.5  1:21   60   38:21 11:59 1:50:49 
   60  246 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29   49 12:08  2:46  4:37   59   56:23 14.5  1:18   59   36:40 11:28 1:51:02 
   61  321 John Marshall           Cold Spring        MN  62   46 11:31  2:37  5:31   62 1:00:24 13.5  2:57   61   46:09 14:26 2:06:30 
   62  270 Steve Edmonson          Buffalo            MN  61   60 17:16  3:56  4:06   55   55:09 14.8  3:27   62   53:20 16:40 2:13:16 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  247 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  43    3  7:47  1:47  1:08    1   36:39 22.3  0:46    5   23:06  7:13 1:09:25 
    2  362 Carrie Van Quathem      Urbandale          IA  49    1  7:31  1:43  1:29    4   39:00 20.9  0:51    1   20:56  6:33 1:09:45 
    3  387 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  56    6  8:21  1:54  1:31    3   37:21 21.8  0:45    9   24:25  7:38 1:12:21 
    4  289 Lisa Hines              Waite Park         MN  58    4  7:59  1:49  1:21    5   39:19 20.8  0:52    6   23:34  7:22 1:13:03 
    5  242 Mata Agre               Nisswa             MN  28    7  8:27  1:56  0:56    7   41:22 19.7  1:05    3   21:50  6:50 1:13:40 
    6  264 Mary Deeg               Annandale          MN  59   13  8:50  2:01  1:07    2   37:19 21.9  1:16   12   25:45  8:03 1:14:15 
    7  326 Madelyn Miller          Brainerd           MN  14    2  7:34  1:44  1:31   10   42:53 19.0  0:50    4   22:20  6:59 1:15:07 
    8  385 Pam Stevens             Sartell            MN  68   12  8:48  2:00  1:26    6   40:30 20.1  1:03   18   27:29  8:36 1:19:14 
    9  252 Macy Bell               Maple Grove        MN  16   10  8:43  1:59  1:10   14   44:01 18.5  0:31   11   25:13  7:53 1:19:35 
   10  266 Tracy Dexheimer         Pine Springs       MN  39    9  8:41  1:59  1:53   26   46:35 17.5  1:09    2   21:23  6:41 1:19:40 
   11  322 Ingrid Melander         Duluth             MN  48   18  9:43  2:13  0:51   11   43:32 18.7  0:39   15   26:26  8:16 1:21:09 
   12  336 Becky Przybilla         Pierz              MN  39   22 10:08  2:19  1:44   12   43:44 18.7  1:06   10   24:50  7:46 1:21:30 
   13  298 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    8  8:32  1:57  2:13    9   42:18 19.3  2:12   24   29:01  9:04 1:24:14 
   14  315 Maria Lee               Minneapolis        MN  16   24 10:22  2:22  2:07   22   45:54 17.8  1:05   14   25:57  8:07 1:25:23 
   15  255 Nichole Borell          Minneapolis        MN  37   20 10:00  2:17  2:05   18   45:22 18.0  0:59   17   27:12  8:30 1:25:37 
   16  314 Renee Leblanc           Sartell            MN  38   23 10:16  2:20  3:24   15   44:20 18.4  1:13   16   26:39  8:20 1:25:51 
   17  290 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47   26 11:02  2:31  1:35   13   43:46 18.6  1:16   30   29:46  9:18 1:27:22 
   18  317 Emma Litke              Cushing            MN  22   25 10:58  2:30  1:38   25   46:35 17.5  0:29   21   27:49  8:42 1:27:28 
   19  267 Erica Donovan           Brainerd           MN  41   34 12:27  2:50  2:36   17   44:44 18.2  2:24   13   25:53  8:06 1:28:02 
   20  273 Lori Fewer              Minneapolis        MN  56   19  9:50  2:14  2:19   19   45:26 18.0  1:09   29   29:46  9:18 1:28:28 
   21  353 Callie Stadem           Grand Forks        ND  30   21 10:02  2:17  2:07   20   45:37 17.9  1:22   27   29:39  9:16 1:28:44 
   22  366 Nikki Witowski          Excelsior          MN  38   15  9:12  2:06  1:58   23   46:17 17.6  1:41   28   29:41  9:17 1:28:47 
   23  319 Reggie MacMaster        Horace             ND  32   11  8:47  2:00  2:58   21   45:49 17.8  1:57   31   29:50  9:20 1:29:19 
   24  241 Naomi Abfalter          Saint Cloud        MN  45   14  8:53  2:02  2:38   24   46:23 17.6  1:21   35   31:28  9:50 1:30:41 
   25  337 Angela Rassmussen       Pequot Lakes       MN  33   28 11:47  2:41  1:59   29   48:10 16.9  0:59   23   28:20  8:51 1:31:12 
   26  257 Courtney Branch         Hopkins            MN  27   27 11:40  2:40  2:09   39   54:00 15.1  0:37    8   24:20  7:36 1:32:44 
   27  299 Sonia James             Maple Grove        MN  48   16  9:15  2:07  1:38   30   48:56 16.7  1:18   36   31:53  9:58 1:32:59 
   28  272 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  56   29 11:54  2:43  1:55   16   44:35 18.3  1:59   37   33:01 10:19 1:33:22 
   29  323 Ellen Middleswart       Urbandale          IA  56   33 12:21  2:49  2:34   32   49:05 16.6  2:16   19   27:29  8:36 1:33:44 
   30  294 Nichole Huebsch         Perham             MN  34   39 13:30  3:04  2:09   33   50:10 16.3  0:52   20   27:45  8:41 1:34:24 
   31  330 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  48   17  9:16  2:07  3:11   28   47:04 17.3  1:22   40   34:08 10:40 1:35:00 
   32  275 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42   41 13:38  3:06  2:47   31   49:04 16.6  0:56   26   29:25  9:12 1:35:46 
   33  392 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48   45 14:40  3:20  1:46   27   46:49 17.4  1:40   33   31:10  9:45 1:36:03 
   34  386 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44   48 15:49  3:36  1:57    8   41:45 19.5  2:17   41   35:01 10:57 1:36:47 
   35  250 Nancy Bauer             Hayward            WI  74   32 12:11  2:47  1:55   36   51:40 15.8  2:02   39   33:19 10:25 1:41:06 
   36  304 Kelly Knudson           Sartell            MN  46   36 13:05  2:59  2:45   46 1:01:05 13.4  0:59    7   23:55  7:29 1:41:47 
   37  261 Mandy Carroll           Brainerd           MN  38   37 13:05  2:59  3:39   38   52:09 15.6  1:57   34   31:26  9:50 1:42:13 
   38  355 Kim Sterger             Minneapolis        MN  27    5  8:16  1:53  2:30   40   55:43 14.6  1:02   42   35:38 11:08 1:43:06 
   39  291 Jill Honnoll            Rogers             MN  46   30 11:59  2:44  2:37   34   50:15 16.2  1:39   44   37:01 11:34 1:43:29 
   40  305 Tara Kolberg            Minneapolis        MN  40   31 12:07  2:46  4:04   42   58:23 14.0  1:32   22   28:05  8:47 1:44:07 
   41  383 Katy Pence              Minneapolis        MN  27   44 14:39  3:20  2:12   35   51:12 15.9  0:41   43   35:56 11:14 1:44:38 
   42  388 Farrah Rowley           St. Cloud          MN  37   42 14:05  3:12  3:28   41   56:44 14.4  1:33   25   29:10  9:07 1:44:58 
   43  251 Rachel Beard            Staples            MN  43   49 16:28  3:45  4:48   37   51:50 15.7  0:53   38   33:02 10:20 1:46:58 
   44  248 Lainey Baillif          Pillager           MN  13   35 12:57  2:57  2:29   47 1:02:14 13.1  1:20   32   30:15  9:28 1:49:14 
   45  350 Robyn Skwira            Pierz              MN  34   47 15:35  3:33  2:42   43   58:23 14.0  1:27   45   38:04 11:54 1:56:09 
   46  296 Kim Huether             East Gull Lake     MN  59   38 13:10  3:00  5:15   45   59:12 13.8  1:35   48   41:29 12:58 2:00:40 
   47  303 Sydney Klein            Minneapolis        MN  26   43 14:38  3:20  2:54   48 1:03:16 12.9  0:51   46   39:10 12:15 2:00:47 
   48  295 Kayla Huether           Brainerd           MN  32   46 15:07  3:26  5:22   44   59:11 13.8  1:32   49   41:30 12:58 2:02:39 
   49  351 Joleen Slinden          Pine River         MN  60   40 13:36  3:06  3:34   49 1:04:02 12.7  1:05   47   41:29 12:58 2:03:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  249 Baden Bastian           Baxter             MN  17    2  6:32  1:29  1:18    2   41:26 19.7  0:51    1   19:41  6:09 1:09:46 
    2  358 Wes Sumner              Minneapolis        MN  16    4  8:59  2:03  1:00    1   40:50 20.0  1:07    2   20:03  6:16 1:11:56 
    3  356 Kai Strom               Hibbing            MN  14    3  8:20  1:54  2:16    3   50:44 16.1  0:34    3   26:09  8:11 1:28:01 
    4  263 Micah Davis             Clearwater         MN  14    1  6:06  1:23  2:45    4   54:46 14.9  0:48    4   36:16 11:20 1:40:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Madelyn Miller          Brainerd           MN  14    1  7:34  1:44  1:31    1   42:53 19.0  0:50    1   22:20  6:59 1:15:07 
    2  252 Macy Bell               Maple Grove        MN  16    2  8:43  1:59  1:10    2   44:01 18.5  0:31    2   25:13  7:53 1:19:35 
    3  315 Maria Lee               Minneapolis        MN  16    3 10:22  2:22  2:07    3   45:54 17.8  1:05    3   25:57  8:07 1:25:23 
    4  248 Lainey Baillif          Pillager           MN  13    4 12:57  2:57  2:29    4 1:02:14 13.1  1:20    4   30:15  9:28 1:49:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  317 Emma Litke              Cushing            MN  22    1 10:58  2:30  1:38    1   46:35 17.5  0:29    1   27:49  8:42 1:27:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  311 Tony Larson             Minneapolis        MN  29    1  8:35  1:57  1:32    1   36:52 22.1  1:05    1   21:16  6:39 1:09:18 
    2  284 John Harn               Minneapolis        MN  28    4 12:37  2:53  2:03    2   38:29 21.2  1:32    2   22:48  7:08 1:17:28 
    3  258 Cody Brumbaugh          Eden Prairie       MN  25    2 11:32  2:38  1:40    3   51:07 16.0  1:26    3   30:08  9:25 1:35:50 
    4  246 Kurt Altenburg          Fargo              ND  29    3 12:08  2:46  4:37    4   56:23 14.5  1:18    4   36:40 11:28 1:51:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  242 Mata Agre               Nisswa             MN  28    2  8:27  1:56  0:56    1   41:22 19.7  1:05    1   21:50  6:50 1:13:40 
    2  257 Courtney Branch         Hopkins            MN  27    3 11:40  2:40  2:09    3   54:00 15.1  0:37    2   24:20  7:36 1:32:44 
    3  355 Kim Sterger             Minneapolis        MN  27    1  8:16  1:53  2:30    4   55:43 14.6  1:02    3   35:38 11:08 1:43:06 
    4  383 Katy Pence              Minneapolis        MN  27    5 14:39  3:20  2:12    2   51:12 15.9  0:41    4   35:56 11:14 1:44:38 
    5  303 Sydney Klein            Minneapolis        MN  26    4 14:38  3:20  2:54    5 1:03:16 12.9  0:51    5   39:10 12:15 2:00:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  271 Nathan Enderle          Fargo              ND  34    2  7:43  1:46  1:24    4   38:16 21.3  0:42    2   19:28  6:05 1:07:32 
    2  327 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32    1  7:33  1:43  1:24    1   36:41 22.2  0:47    4   21:10  6:37 1:07:33 
    3  363 Jay Wagamon             Andover            MN  30    3  8:40  1:58  1:56    2   36:57 22.1  0:42    3   20:57  6:33 1:09:09 
    4  259 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  30    4  9:20  2:08  1:06    3   37:20 21.9  0:53    6   24:17  7:36 1:12:54 
    5  382 Ali Khalili             Minneapolis        MN  31    9 14:20  3:16  1:51    5   41:06 19.9  1:13    1   18:42  5:51 1:17:10 
    6  346 Nick Schouviller        Brainerd           MN  32    6 10:46  2:27  1:49    6   41:15 19.8  1:09    5   24:00  7:30 1:18:56 
    7  367 Matthew Wuollet         Annandale          MN  32    5  9:49  2:14  1:12    8   45:15 18.0  0:51    7   25:49  8:04 1:22:55 
    8  301 Kirby Johnson           Burnsville         MN  33    7 10:58  2:30  2:52    7   45:01 18.1  1:56    8   28:16  8:50 1:29:01 
    9  354 Nick Steiner            Saint Cloud        MN  32    8 14:04  3:12  2:45    9   56:19 14.5  1:43    9   29:53  9:21 1:44:42 
   10  349 Jeremy Skwira           Pierz              MN  34   10 14:48  3:22  2:27   10   56:20 14.5  0:32   10   32:10 10:04 1:46:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  353 Callie Stadem           Grand Forks        ND  30    2 10:02  2:17  2:07    1   45:37 17.9  1:22    3   29:39  9:16 1:28:44 
    2  319 Reggie MacMaster        Horace             ND  32    1  8:47  2:00  2:58    2   45:49 17.8  1:57    4   29:50  9:20 1:29:19 
    3  337 Angela Rassmussen       Pequot Lakes       MN  33    3 11:47  2:41  1:59    3   48:10 16.9  0:59    2   28:20  8:51 1:31:12 
    4  294 Nichole Huebsch         Perham             MN  34    4 13:30  3:04  2:09    4   50:10 16.3  0:52    1   27:45  8:41 1:34:24 
    5  350 Robyn Skwira            Pierz              MN  34    6 15:35  3:33  2:42    5   58:23 14.0  1:27    5   38:04 11:54 1:56:09 
    6  295 Kayla Huether           Brainerd           MN  32    5 15:07  3:26  5:22    6   59:11 13.8  1:32    6   41:30 12:58 2:02:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  306 David Koppel            Maple Grove        MN  35    1  7:15  1:39  0:58    1   31:01 26.3  0:39    1   17:44  5:33   57:36 
    2  310 Alex Kunesh             Deerwood           MN  35    3  9:01  2:03  1:27    2   38:00 21.5  0:55    3   22:05  6:54 1:11:26 
    3  265 Todd Dexheimer          Pine Springs       MN  39    5  9:37  2:11  2:10    4   40:22 20.2  0:50    4   22:36  7:04 1:15:34 
    4  309 Miles Krueger           Baxter             MN  36    2  7:37  1:44  2:35    7   43:21 18.8  1:43    2   21:30  6:44 1:16:44 
    5  347 Mitchell Scott          Baxter             MN  37    7 10:37  2:25  2:36    5   41:00 19.9  1:04    6   24:40  7:43 1:19:55 
    6  384 Shaun Rowley            Bowlus             MN  36    4  9:19  2:07  3:41    6   43:15 18.9  1:30    5   23:48  7:27 1:21:30 
    7  254 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  39    6 10:36  2:25  1:10    3   39:49 20.5  0:53    9   30:21  9:29 1:22:46 
    8  293 Jake Huebsch            Perham             MN  37    8 12:25  2:50  2:09    8   49:26 16.5  0:45    7   25:42  8:02 1:30:25 
    9  288 Jordan Hill             Sanford            NC  39    9 17:45  4:02  3:09    9   58:21 14.0  2:06    8   26:27  8:16 1:47:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  266 Tracy Dexheimer         Pine Springs       MN  39    1  8:41  1:59  1:53    5   46:35 17.5  1:09    1   21:23  6:41 1:19:40 
    2  336 Becky Przybilla         Pierz              MN  39    4 10:08  2:19  1:44    1   43:44 18.7  1:06    2   24:50  7:46 1:21:30 
    3  255 Nichole Borell          Minneapolis        MN  37    3 10:00  2:17  2:05    3   45:22 18.0  0:59    4   27:12  8:30 1:25:37 
    4  314 Renee Leblanc           Sartell            MN  38    5 10:16  2:20  3:24    2   44:20 18.4  1:13    3   26:39  8:20 1:25:51 
    5  366 Nikki Witowski          Excelsior          MN  38    2  9:12  2:06  1:58    4   46:17 17.6  1:41    6   29:41  9:17 1:28:47 
    6  261 Mandy Carroll           Brainerd           MN  38    6 13:05  2:59  3:39    6   52:09 15.6  1:57    7   31:26  9:50 1:42:13 
    7  388 Farrah Rowley           St. Cloud          MN  37    7 14:05  3:12  3:28    7   56:44 14.4  1:33    5   29:10  9:07 1:44:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  381 Jason Crisp             Carlton            MN  41    1  6:55  1:35  0:53    1   34:26 23.7  0:35    1   18:51  5:54 1:01:37 
    2  324 Casey Miller            Brainerd           MN  43    2  7:48  1:47  1:16    2   36:29 22.4  0:44    2   19:20  6:03 1:05:34 
    3  332 Kristopher Olson        Maple Grove        MN  40    4  8:16  1:53  1:52    3   38:02 21.5  1:09    3   22:59  7:11 1:12:17 
    4  344 Jared Schaaf            Houlton            WI  42    5  8:49  2:01  1:58    5   41:22 19.7  0:45    7   24:01  7:31 1:16:53 
    5  313 Jesse Leblanc           Sartell            MN  41    3  8:14  1:53  2:59    6   43:21 18.8  1:12    6   23:53  7:28 1:19:37 
    6  282 Matthew Hallanger       Bemidji            MN  42   10 12:09  2:46  2:42    4   40:40 20.1  1:45    8   24:12  7:34 1:21:25 
    7  300 Steve James             Osseo              MN  44    9 10:45  2:27  2:29    8   44:36 18.3  0:55    4   23:14  7:16 1:21:58 
    8  318 Andy Lundgren           Watertown          MN  43    7 10:32  2:24  1:42   11   46:54 17.4  0:31    5   23:48  7:27 1:23:25 
    9  331 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43    6  9:35  2:11  2:00   10   45:11 18.1  1:25    9   26:12  8:12 1:24:21 
   10  340 Christopher Richards    Morris             MN  41    8 10:35  2:25  2:33    7   43:42 18.7  2:15   12   33:02 10:20 1:32:04 
   11  279 Jeff Gibbs              Maple Plainindepen MN  44   11 13:02  2:58  4:05    9   45:05 18.1  1:40   11   32:14 10:05 1:36:04 
   12  276 Dave Galchutt           Chaska             MN  43   12 14:37  3:20  3:07   12   56:54 14.3  0:43   10   27:28  8:35 1:42:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  247 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  43    1  7:47  1:47  1:08    1   36:39 22.3  0:46    1   23:06  7:13 1:09:25 
    2  267 Erica Donovan           Brainerd           MN  41    3 12:27  2:50  2:36    3   44:44 18.2  2:24    2   25:53  8:06 1:28:02 
    3  275 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42    4 13:38  3:06  2:47    4   49:04 16.6  0:56    4   29:25  9:12 1:35:46 
    4  386 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  44    5 15:49  3:36  1:57    2   41:45 19.5  2:17    6   35:01 10:57 1:36:47 
    5  305 Tara Kolberg            Minneapolis        MN  40    2 12:07  2:46  4:04    6   58:23 14.0  1:32    3   28:05  8:47 1:44:07 
    6  251 Rachel Beard            Staples            MN  43    6 16:28  3:45  4:48    5   51:50 15.7  0:53    5   33:02 10:20 1:46:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  297 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  45    2  8:20  1:54  1:19    3   38:18 21.3  0:52    1   22:10  6:56 1:10:58 
    2  365 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  47    1  7:51  1:47  1:10    2   38:04 21.4  1:02    3   25:55  8:06 1:14:00 
    3  292 Michael Honnoll         Rogers             MN  48    3  9:17  2:07  2:10    4   39:49 20.5  1:19    4   26:04  8:09 1:18:37 
    4  287 Tyrone Hibbs            Eden Prairie       MN  49    5 11:46  2:41  2:54    1   37:38 21.7  1:52    5   27:23  8:34 1:21:32 
    5  359 David Swanson           Hackensack         MN  48    6 12:18  2:48  2:28    5   42:24 19.2  0:57    2   25:33  7:59 1:23:37 
    6  256 Christian Borle         Brainerd           MN  46    4 11:17  2:34  2:49    6   48:37 16.8  1:05    6   31:42  9:55 1:35:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  362 Carrie Van Quathem      Urbandale          IA  49    1  7:31  1:43  1:29    1   39:00 20.9  0:51    1   20:56  6:33 1:09:45 
    2  322 Ingrid Melander         Duluth             MN  48    5  9:43  2:13  0:51    2   43:32 18.7  0:39    3   26:26  8:16 1:21:09 
    3  290 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47    6 11:02  2:31  1:35    3   43:46 18.6  1:16    4   29:46  9:18 1:27:22 
    4  241 Naomi Abfalter          Saint Cloud        MN  45    2  8:53  2:02  2:38    4   46:23 17.6  1:21    6   31:28  9:50 1:30:41 
    5  299 Sonia James             Maple Grove        MN  48    3  9:15  2:07  1:38    7   48:56 16.7  1:18    7   31:53  9:58 1:32:59 
    6  330 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  48    4  9:16  2:07  3:11    6   47:04 17.3  1:22    8   34:08 10:40 1:35:00 
    7  392 Tonya Rabasco           Pillager           MN  48    9 14:40  3:20  1:46    5   46:49 17.4  1:40    5   31:10  9:45 1:36:03 
    8  304 Kelly Knudson           Sartell            MN  46    8 13:05  2:59  2:45    9 1:01:05 13.4  0:59    2   23:55  7:29 1:41:47 
    9  291 Jill Honnoll            Rogers             MN  46    7 11:59  2:44  2:37    8   50:15 16.2  1:39    9   37:01 11:34 1:43:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  368 Mark Yungbauer          Motley             MN  53    3  9:50  2:14  1:48    1   38:16 21.3  1:29    1   23:34  7:22 1:14:56 
    2  361 Todd Twogood            Bismarck           ND  53    5  9:56  2:16  1:46    2   41:07 19.8  0:55    2   25:16  7:54 1:18:58 
    3  352 Brad Spry               Walker             MN  52    1  9:13  2:06  1:29    3   43:48 18.6  1:21    3   27:32  8:37 1:23:20 
    4  360 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54    4  9:52  2:15  1:49    4   43:48 18.6  1:05    4   29:23  9:11 1:25:56 
    5  245 Karl Altenburg          Fargo              ND  54    2  9:30  2:10  5:30    5   56:09 14.5  1:21    5   38:21 11:59 1:50:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Rod Raymond             Duluth             MN  56    1  7:01  1:36  0:54    1   35:39 22.9  0:53    1   22:14  6:57 1:06:38 
    2  268 Daniel Duff             Duluth             MN  56    2  7:37  1:44  1:43    2   39:25 20.7  0:59    2   22:30  7:02 1:12:13 
    3  307 Keith Korver            Saint Cloud        MN  57    3  8:48  2:00  4:01    4   42:35 19.2  2:06    4   26:42  8:21 1:24:10 
    4  269 Robert Eddleston        Blaine             MN  59    4 11:02  2:31  3:42    3   42:11 19.3  3:40    5   27:58  8:45 1:28:33 
    5  334 Mike Porter             Brainerd           MN  56    6 18:10  4:08  3:34    6   50:20 16.2  1:15    3   23:50  7:27 1:37:08 
    6  281 Rob Gregory             Rochester          MN  58    5 12:12  2:47  2:51    5   46:33 17.5  1:32    6   34:50 10:54 1:37:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  387 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  56    2  8:21  1:54  1:31    2   37:21 21.8  0:45    2   24:25  7:38 1:12:21 
    2  289 Lisa Hines              Waite Park         MN  58    1  7:59  1:49  1:21    3   39:19 20.8  0:52    1   23:34  7:22 1:13:03 
    3  264 Mary Deeg               Annandale          MN  59    4  8:50  2:01  1:07    1   37:19 21.9  1:16    3   25:45  8:03 1:14:15 
    4  298 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    3  8:32  1:57  2:13    4   42:18 19.3  2:12    5   29:01  9:04 1:24:14 
    5  273 Lori Fewer              Minneapolis        MN  56    5  9:50  2:14  2:19    6   45:26 18.0  1:09    6   29:46  9:18 1:28:28 
    6  272 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  56    6 11:54  2:43  1:55    5   44:35 18.3  1:59    7   33:01 10:19 1:33:22 
    7  323 Ellen Middleswart       Urbandale          IA  56    7 12:21  2:49  2:34    7   49:05 16.6  2:16    4   27:29  8:36 1:33:44 
    8  296 Kim Huether             East Gull Lake     MN  59    8 13:10  3:00  5:15    8   59:12 13.8  1:35    8   41:29 12:58 2:00:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  280 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62    1  7:54  1:48  1:10    1   35:34 22.9  1:01    2   24:50  7:46 1:10:28 
    2  302 Chad Kester             Duluth             MN  61    3 10:38  2:25  2:23    2   39:24 20.7  0:58    1   20:58  6:34 1:14:19 
    3  260 Bill Burns              Moorhead           MN  64    4 11:25  2:36  2:31    3   43:30 18.8  1:44    3   27:52  8:43 1:27:00 
    4  342 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62    2  8:43  1:59  2:36    4   44:16 18.4  1:59    4   33:13 10:23 1:30:46 
    5  321 John Marshall           Cold Spring        MN  62    5 11:31  2:37  5:31    6 1:00:24 13.5  2:57    5   46:09 14:26 2:06:30 
    6  270 Steve Edmonson          Buffalo            MN  61    6 17:16  3:56  4:06    5   55:09 14.8  3:27    6   53:20 16:40 2:13:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  351 Joleen Slinden          Pine River         MN  60    1 13:36  3:06  3:34    1 1:04:02 12.7  1:05    1   41:29 12:58 2:03:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Pam Stevens             Sartell            MN  68    1  8:48  2:00  1:26    1   40:30 20.1  1:03    1   27:29  8:36 1:19:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  250 Nancy Bauer             Hayward            WI  74    1 12:11  2:47  1:55    1   51:40 15.8  2:02    1   33:19 10:25 1:41:06 

Total Registered:                        149
Total Number of Team Finishers:           11
Total Number of Individual Finishers:    116
Number of Male   Finishers:               64
Number of Female Finishers:               52
Did not Finish Race or Did Not Start:     21