Crosby, MN
6/12/2022











                                                       CUYUNA OFF-ROAD TRIATHLON
                                   Cuyuna Country State Recreation Area - Crosby, MN - June 12, 2022
                                       3 Mile Paddle - 8 Mile Mountain Bike - 2.5 Mile Trail Run

                                                           INDIVIDUAL RESULTS
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/33     98 Clayton Lang            Brainerd           MN  39 M     1 24:28  8:10  1:50    1   38:39 12.4  1:02    3   17:31  7:01 1:23:28 
    2   1/4     215 Caleb Kroese            Deerwood           MN  24 M    13 32:43 10:55  0:46    3   40:31 11.8  0:52    2   16:13  6:30 1:31:03 
    3   2/33     16 Phil Carlson            Arden Hills        MN  42 M     5 31:14 10:25  0:59    2   38:40 12.4  1:07   14   20:38  8:16 1:32:37 
    4   1/15     42 Clayton Foster          Pillager           MN  30 M    27 34:59 11:40  0:39   11   44:49 10.7  0:32    1   16:06  6:27 1:37:04 
    5   3/33      1 Tyler Abfalter          St. Augusta        MN  35 M    35 35:50 11:57  1:13    4   41:46 11.5  1:00    4   17:37  7:03 1:37:24 
    6   2/15     45 Jeff Frank              Eagan              MN  33 M     9 32:01 10:41  1:51   13   44:56 10.7  0:56    6   18:54  7:34 1:38:35 
    7   4/33    121 Alexander Monroe        Bloomington        MN  41 M    14 32:48 10:56  1:12    6   43:44 11.0  1:03   12   20:18  8:07 1:39:03 
    8   3/15    156 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  29 M    19 33:52 11:18  1:57    5   42:55 11.2  1:04   13   20:29  8:12 1:40:15 
    9   1/17     97 Camille Lang            Brainerd           MN  41 F     2 30:41 10:14  1:42   20   47:18 10.1  0:42   11   19:58  7:59 1:40:19 
   10   1/3     191 Oliver Toftness         Brainerd           MN  15 M    37 36:07 12:03  1:11    8   44:07 10.9  0:41   10   19:44  7:54 1:41:48 
   11   4/15     23 Ryan Cook               Lakeville          MN  29 M    12 32:42 10:54  2:03   26   48:49  9.8  0:29    9   19:25  7:46 1:43:27 
   12   5/15     11 Tyrel Bleifus           Afton              MN  28 M    16 32:51 10:57  2:16   16   45:42 10.5  1:13   27   22:21  8:57 1:44:20 
   13   1/3     108 Taylor Lundquist        Ironton            MN  22 F    47 38:08 12:43  1:11   10   44:48 10.7  1:12    8   19:20  7:44 1:44:37 
   14   1/14    206 Greg Williams           Carlton            MN  60 M     3 30:53 10:18  1:10   18   46:43 10.3  2:08   41   23:59  9:36 1:44:51 
   15   6/15      5 Isaac Audette           Oakdale            MN  25 M    23 34:37 11:33  2:21   37   50:06  9.6  0:45    5   18:49  7:32 1:46:35 
   16   5/33    115 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  48 M    39 36:24 12:08  1:22    7   44:01 10.9  0:57   45   24:27  9:47 1:47:09 
   17   6/33    177 Spencer Sommerlot       Milaca             MN  36 M    54 39:42 13:14  1:07   14   45:24 10.6  0:15   18   21:03  8:25 1:47:30 
   18   2/14     62 Christopher Hanson      Nisswa             MN  51 M    22 34:36 11:32  0:51   40   50:42  9.5  0:32   17   21:02  8:25 1:47:41 
   19   1/9      31 Emily Delaney           Golden Valley      MN  27 F    36 35:52 11:58  1:37   30   49:21  9.7  0:13   16   20:45  8:18 1:47:46 
   20   3/14     57 David Hallman           Mape Grove         MN  53 M    56 39:58 13:20  1:16    9   44:15 10.8  0:50   30   22:33  9:02 1:48:50 
   21   7/33    105 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42 M    40 36:34 12:12  1:15   19   47:17 10.2  0:51   32   23:11  9:17 1:49:07 
   22   4/14      4 Andre Audette           Oakdale            MN  56 M    26 34:56 11:39  2:39   15   45:37 10.5  1:40   46   24:34  9:50 1:49:24 
   23   5/14     34 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  53 M     4 31:07 10:23  2:54   53   52:51  9.1  0:45   39   23:51  9:33 1:51:27 
   24   6/14    141 Richard Paulson         Clear Lake         IA  62 M     8 32:00 10:40  1:10   45   52:06  9.2  0:46   55   25:53 10:22 1:51:54 
   25   8/33     92 Ben Krause              Minneapolis        MN  36 M    11 32:39 10:53  2:46   25   48:48  9.8  1:05   64   26:46 10:43 1:52:02 
   26   7/15     76 Scott Hudson            Saint Paul         MN  32 M    33 35:37 11:52  2:11   17   46:40 10.3  1:40   56   25:59 10:24 1:52:04 
   27   8/15    131 Brady Niskanen          Jenkins            MN  30 M    15 32:48 10:56  2:53   46   52:08  9.2  1:58   28   22:22  8:57 1:52:09 
   28   9/33     89 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  46 M    43 37:03 12:21  1:41   22   47:47 10.0  0:59   48   24:44  9:54 1:52:11 
   29   7/14      2 David Abkemeier         Waverly            IA  52 M    25 34:54 11:38  1:42   28   49:09  9.8  1:30   50   24:58 10:00 1:52:12 
   30   2/9       3 Mata Agre               Nisswa             MN  28 F    29 35:32 11:51  1:04   68   56:33  8.5  0:27    7   18:59  7:36 1:52:33 
   31   2/4     140 Cole Patten             Watkins            MN  24 M    30 35:34 11:52  2:24   39   50:26  9.5  1:05   33   23:17  9:19 1:52:44 
   32   9/15    123 Dylan Moorlag           Pease              MN  29 M    31 35:36 11:52  2:21   38   50:24  9.5  1:09   42   24:00  9:36 1:53:27 
   33  10/33    127 Tom Needham             North Oaks         MN  48 M    70 42:15 14:05  3:11   12   44:54 10.7  1:59   19   21:14  8:30 1:53:30 
   34   3/9      43 Jessica Foster          Merrifield         MN  26 F    41 36:40 12:14  0:46   57   53:29  9.0  0:18   31   22:37  9:03 1:53:48 
   35  10/15    208 Anthony Young           Superior           WI  32 M    10 32:32 10:51  1:09   63   54:47  8.8  1:52   38   23:38  9:28 1:53:56 
   36   4/9      10 Jennie Bleifus          Afton              MN  29 F    34 35:42 11:54  2:24   41   51:10  9.4  1:09   37   23:37  9:27 1:54:00 
   37  11/33    171 McLean Severson         Deerwood           MN  35 M    63 40:55 13:39  2:30   23   48:13 10.0  0:56   25   21:56  8:47 1:54:27 
   38   1/11     41 Martha Flynn            Roseville          MN  56 F    46 37:31 12:31  1:10   24   48:47  9.8  1:55   53   25:33 10:14 1:54:54 
   39  12/33    194 Jesse Ulmer             Aitkin             MN  42 M    50 39:03 13:01  1:04   55   53:12  9.0  0:24   23   21:37  8:39 1:55:18 
   40  13/33     64 David Hart              Maple Grove        MN  45 M    38 36:19 12:07  2:40   34   49:48  9.6  1:21   54   25:38 10:15 1:55:43 
   41  14/33    164 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  45 M    32 35:36 11:52  3:19   29   49:14  9.7  1:56   61   26:19 10:32 1:56:23 
   42   8/14    176 Darrin Siefken          Tripoli            IA  53 M     7 32:00 10:40  1:07   42   51:27  9.3  0:54   90   31:14 12:30 1:56:39 
   43   2/3      65 Gabe Hart               Maple Grove        MN  16 M    20 34:21 11:27  2:31   74   58:01  8.3  0:38   24   21:38  8:39 1:57:06 
   44   3/4     153 Scott Quesnell          Arden Hills        MN  22 M    75 43:31 14:31  1:24   35   49:56  9.6  1:14   20   21:25  8:34 1:57:28 
   45  15/33     66 Luke Hartog             Avon               MN  36 M    74 43:16 14:26  1:04   52   52:51  9.1  0:30   29   22:27  8:59 2:00:06 
   46  16/33    170 Mitchell Scott          Baxter             MN  38 M    89 46:04 15:22  2:54   21   47:44 10.1  1:42   26   21:57  8:47 2:00:20 
   47   2/17     24 Jayna Crawford          Backus             MN  38 F    45 37:25 12:29  2:07   44   52:06  9.2  1:07   72   27:50 11:08 2:00:34 
   48   2/11    152 Lynnette Provost        Brainerd           MN  51 F    42 36:43 12:15  3:00   36   49:57  9.6  2:14   77   28:59 11:36 2:00:50 
   49   3/3     169 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  14 M    77 43:48 14:36  0:55   60   54:08  8.9  0:37   21   21:26  8:35 2:00:52 
   50   9/14    142 Jay Petersen            Marco Island       FL  59 M    18 33:49 11:17  3:01   76   58:49  8.2  0:55   51   25:09 10:04 2:01:42 
   51   5/9     137 Chelsea Ornelas         Baxter             MN  34 F    66 41:55 13:59  1:58   51   52:47  9.1  0:59   44   24:06  9:39 2:01:44 
   52  10/14    154 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  55 M    87 45:40 15:14  1:26   32   49:45  9.6  0:55   47   24:36  9:51 2:02:21 
   53  17/33     60 Michael Hansen          Champlin           MN  35 M    24 34:42 11:34  4:44   47   52:20  9.2  2:15   83   29:33 11:50 2:03:32 
   54  18/33    143 Josh Peterson           Gilbert            MN  35 M    48 38:17 12:46  5:33   31   49:32  9.7  2:54   71   27:49 11:08 2:04:04 
   55  19/33     36 Joshua Dudney           Plymouth           MN  47 M    82 44:34 14:52  1:33   54   52:57  9.1  1:42   36   23:30  9:24 2:04:15 
   56  11/15    188 Ryan Thurm              Readlyn            IA  29 M    21 34:22 11:28  1:33   62   54:45  8.8  1:23   93   32:17 12:55 2:04:18 
   57  20/33    210 David Saddoris          Deerwood           MN  47 M    64 41:06 13:42  2:09   59   53:42  8.9  0:43   66   27:00 10:48 2:04:38 
   58  12/15    195 Eric Volkman            Chaska             MN  32 M    51 39:13 13:05  2:26   67   55:51  8.6  2:35   49   24:53  9:57 2:04:56 
   59   3/17     19 Nicole Coleman          St. Paul           MN  39 F    94 47:09 15:43  3:41   49   52:35  9.1  1:14   15   20:44  8:18 2:05:22 
   60  11/14    147 Chuck Picard            Ironton            MN  52 M    49 38:41 12:54  2:10   33   49:45  9.6  2:10   97   33:07 13:15 2:05:52 
   61  21/33    120 Ryan Miller             Vadnais Heights    MN  40 M    60 40:19 13:27  2:37   58   53:39  8.9  1:43   74   28:23 11:22 2:06:40 
   62  22/33     49 Brian Gehling           Deerwood           MN  38 M    57 40:04 13:22  1:08   75   58:15  8.2  0:50   63   26:35 10:38 2:06:50 
   63   4/17    113 Aliisa Marshall         Shoreview          MN  42 F    86 45:01 15:01  2:36   48   52:21  9.2  1:46   59   26:13 10:30 2:07:54 
   64   3/11     74 Heather Hooper          Annandale          MN  50 F    85 44:57 14:59  2:10   61   54:25  8.8  1:05   52   25:23 10:09 2:07:59 
   65  23/33    205 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  39 M    72 42:41 14:14  4:05   50   52:40  9.1  1:41   69   27:31 11:01 2:08:36 
   66  24/33    168 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46 M    81 44:18 14:46  1:38   43   51:45  9.3  2:02   78   29:00 11:36 2:08:42 
   67   6/9     144 Mariah Peterson         Gilbert            MN  32 F    58 40:15 13:25  3:36   65   55:38  8.6  1:04   73   28:13 11:18 2:08:45 
   68  12/14     87 Todd Jones              Saint Paul         MN  50 M    93 46:40 15:34  2:46   66   55:50  8.6  2:21   22   21:35  8:38 2:09:11 
   69   1/3      25 Ben Croft               Carlton            MN  68 M     6 31:59 10:40  1:16   95 1:05:02  7.4  0:30   86   30:28 12:12 2:09:13 
   70   5/17     21 Meghan Conrad           Chaska             MN  42 F   109 50:39 16:53  2:01   27   48:51  9.8  1:04   68   27:28 11:00 2:10:01 
   71   4/11    163 Jan Rumpca-Burley       Little Falls       MN  51 F    68 41:58 14:00  1:05   78 1:00:22  8.0  1:07   67   27:07 10:51 2:11:36 
   72  13/14     85 Joel Johnson            Hopkins            MN  56 M    44 37:23 12:28  2:06   56   53:16  9.0  0:55  113   39:29 15:48 2:13:08 
   73  25/33    181 Eric Steberg            Minneapolis        MN  37 M    61 40:21 13:27  3:37   86 1:02:52  7.6  1:04   58   26:12 10:29 2:14:04 
   74  26/33    222 Travis Negaard          St. Michael        MN  49 M   105 49:19 16:27  1:46   64   55:06  8.7  2:03   62   26:26 10:35 2:14:38 
   75   5/11     35 Tammy Dickinson         Chanhassen         MN  52 F    28 35:24 11:48  2:16   82 1:01:18  7.8  1:21  102   34:29 13:48 2:14:47 
   76   1/1     106 Lucy Lewandowski        Ironton            MN  14 F    65 41:17 13:46  2:18   73   57:33  8.3  1:19   95   32:28 13:00 2:14:53 
   77   2/3      30 Roger De Groot          Cedar Falls        IA  78 M    17 33:13 11:05  3:26   85 1:02:40  7.7  2:51   99   33:26 13:23 2:15:34 
   78   6/17    122 Erica Monroe            Bloomington        MN  37 F    96 47:57 15:59  1:44   84 1:02:10  7.7  0:28   43   24:05  9:38 2:16:21 
   79  27/33     33 Clintin Demere          Lake Park          MN  42 M    73 42:56 14:19  4:39   77   58:53  8.2  0:57   80   29:02 11:37 2:16:23 
   80   7/17    199 Sara Wefel Collison     Independence       MN  39 F    90 46:08 15:23  2:56   69   56:41  8.5  1:46   79   29:01 11:37 2:16:30 
   81  14/14    178 Michael Soucy           Monticello         MN  50 M    52 39:31 13:11  5:37   70   56:43  8.5  3:20   91   31:22 12:33 2:16:32 
   82   6/11    132 Carole Norris           Saint Paul         MN  52 F    95 47:20 15:47  1:47   79 1:00:31  7.9  1:47   57   26:06 10:27 2:17:29 
   83   8/17     93 Julie Laflamme          Little Falls       MN  40 F    67 41:57 13:59  1:02   91 1:04:25  7.5  1:00   87   30:59 12:24 2:19:21 
   84   9/17    216 Jackie Fogal            Baxter             MN  37 F    71 42:30 14:10  5:30   72   57:33  8.3  5:05   81   29:10 11:40 2:19:46 
   85   7/9      29 Rachael Darling         Brainerd           MN  31 F    76 43:45 14:35  3:39   80 1:01:03  7.9  3:26   76   28:39 11:28 2:20:30 
   86  10/17     51 Becky Gilk              Sauk Rapids        MN  36 F    97 48:12 16:04  3:12   89 1:03:51  7.5  1:13   60   26:18 10:31 2:22:43 
   87   4/4      95 Kaleb Landers           Blaine             MN  18 M    69 42:04 14:02  3:07   92 1:04:32  7.4  2:11   92   31:57 12:47 2:23:49 
   88  11/17    148 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  45 F   114 54:34 18:12  3:13   83 1:01:32  7.8  0:51   40   23:58  9:35 2:24:06 
   89  28/33    101 Charles Lawler          Saint Louis Park   MN  48 M    79 44:02 14:41  2:49   71   57:22  8.4  2:59  109   37:26 14:59 2:24:37 
   90  12/17    172 Terri Shefelbine        St. Paul           MN  49 F    53 39:36 13:12  3:16   97 1:06:40  7.2  2:03   98   33:11 13:17 2:24:44 
   91   8/9      55 Elizabeth Grilz         Brainerd           MN  28 F    83 44:40 14:54  3:43   90 1:04:12  7.5  2:03   88   31:02 12:25 2:25:38 
   92  13/15     54 Damon Grilz             Brainerd           MN  27 M    84 44:49 14:57  2:49  105 1:14:36  6.4  1:13   35   23:25  9:22 2:26:51 
   93   9/9      14 Kathryn Bugasch         Eagan              MN  26 F    98 48:30 16:10  3:25  103 1:10:54  6.8  1:27   34   23:18  9:19 2:27:32 
   94  29/33    151 Philip Potvien          Duluth             MN  41 M    78 43:57 14:39  7:11   81 1:01:04  7.9  0:47  106   35:48 14:19 2:28:45 
   95   2/3     158 Cally Roering           Brainerd           MN  24 F   113 54:05 18:02  2:55   94 1:04:43  7.4  0:51   65   26:46 10:43 2:29:19 
   96  30/33    167 Matt Schultz            Plymouth           MN  37 M    55 39:46 13:16  3:50   98 1:07:20  7.1  3:57  103   34:33 13:50 2:29:24 
   97   3/3      20 Michael Connolly        Shoreview          MN  68 M   110 50:53 16:58  3:38   96 1:05:43  7.3  1:06   82   29:18 11:43 2:30:36 
   98  14/15    221 Vamshi Mothukuri        Plymouth           MN  28 M   108 50:06 16:42  2:18   93 1:04:41  7.4  3:10   89   31:03 12:25 2:31:16 
   99  31/33    201 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  36 M    91 46:20 15:27  3:19   88 1:03:03  7.6  2:16  108   36:40 14:40 2:31:36 
  100  13/17    138 Suzie Pahl              Hawley             MN  42 F   107 49:48 16:36  5:51   87 1:02:53  7.6  5:35   84   29:45 11:54 2:33:51 
  101  14/17    217 Emily Goetz             Wayzata            MN  40 F   111 51:40 17:14  1:33   99 1:08:41  7.0  1:06  100   33:46 13:31 2:36:43 
  102  32/33     37 Cory Ellingson          Big Lake           MN  47 M    92 46:23 15:28  4:46  102 1:10:53  6.8  2:16   96   32:54 13:10 2:37:10 
  103  33/33     94 Brent Lamfers           Marshall           MN  47 M    59 40:16 13:26  6:45  104 1:13:07  6.6  4:07  107   36:39 14:40 2:40:53 
  104   7/11    157 Beth Robelia            St. Paul           MN  52 F    62 40:33 13:31  1:44  111 1:22:41  5.8  3:32   94   32:25 12:58 2:40:54 
  105  15/17    192 Eva Tone                Minneapolis        MN  48 F    88 45:58 15:20  5:17  110 1:21:41  5.9  1:44   70   27:32 11:01 2:42:11 
  106  16/17     75 Anna Horning Nygren     Golden Valley      MN  44 F   112 52:02 17:21  3:20  100 1:08:51  7.0  1:45  110   38:21 15:21 2:44:17 
  107   8/11     40 Ann Fassbender          Crosby             MN  50 F   106 49:44 16:35  3:41  106 1:14:39  6.4  2:37  101   34:18 13:44 2:44:56 
  108  15/15    213 Stephen Sorgatz         Albert Lea         MN  34 M   103 49:16 16:26  2:04  101 1:09:36  6.9  6:38  111   38:24 15:22 2:45:56 
  109   1/1      44 Mary Fox                Eagan              MN  67 F   104 49:18 16:26  4:24  107 1:15:11  6.4  3:32  105   35:26 14:11 2:47:48 
  110   9/11    102 Katie Lawler            St Louis Park      MN  51 F    80 44:12 14:44  4:07  108 1:17:35  6.2  2:09  114   42:16 16:55 2:50:16 
  111  10/11    104 Michelle Leblanc        Little Falls       MN  54 F   100 49:08 16:23  4:19  109 1:21:07  5.9  1:54  104   34:34 13:50 2:51:00 
  112  11/11     90 Sanita Kalnite          Columbia Heigths   MN  53 F    99 49:08 16:23  5:18  112 1:25:42  5.6  2:34   75   28:27 11:23 2:51:06 
  113   3/3     128 Alyssa Neistadt         Baxter             MN  22 F   102 49:12 16:24  1:28  113 1:32:43  5.2  0:18   85   30:16 12:07 2:53:55 
  114  17/17    150 Dawn Pochardt           Cold Spring        MN  45 F   101 49:08 16:23  4:20  114 1:41:24  4.7  3:18  112   38:43 15:29 3:16:51 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  186 Big Dawgs Walkin'                                5 32:39 10:53  0:36    2   40:59 11.7  0:13    1   17:57  7:11 1:32:23 
           Michael Tebon , Stein Johnson , Andrew Sorenson ,            
    2  180 keep er movin                                    3 31:15 10:25  1:27    5   46:02 10.4  1:17    8   22:42  9:05 1:42:41 
           Susan Stark , Clay Alexson ,  ,                               
    3  126 Peace Coffee Racing                              2 29:09  9:43  1:00    8   50:03  9.6  0:24    6   22:27  8:59 1:43:02 
           Esm� Needham , Milo Needham , Finja Poecher ,                
    4    7 RyAllie Racing                                   6 35:43 11:55  0:33    1   37:39 12.7  0:23   16   30:01 12:01 1:44:17 
           Ryan Berglund , Allie Rogers ,  ,                             
    5  207 Schnapsidee                                      1 27:51  9:17  0:49   12   55:15  8.7  0:10    3   20:48  8:19 1:44:50 
           Brian Wise , David Winecoff , Arndt Poecher ,                
    6  211 Kokopelli                                        7 36:02 12:01  1:44    9   50:41  9.5  0:15    5   22:22  8:57 1:51:03 
           Jamieson Webking , Samantha Stanfield ,  ,                    
    7  107 Takedown 2.0                                    10 40:27 13:29  0:48    3   45:15 10.6  0:16   10   24:42  9:53 1:51:26 
           Jessica Longhurst , Dean Longhurst , Barry Longhurst , Alyssa  
    8   73 TBD                                              8 36:35 12:12  0:51    6   47:09 10.2  0:15   14   27:41 11:05 1:52:28 
           Spencer Hollenhorst , Ryley Bartel , Dan Stark ,             
    9  125 here for the beer                                9 39:14 13:05  1:43    7   49:51  9.6  0:11    7   22:36  9:03 1:53:33 
           Olivia Musser , Connor Stark-Haws ,  ,                        
   10    6 TFaFB                                           12 42:21 14:07  0:38    4   45:56 10.4  0:14    9   24:27  9:47 1:53:35 
           Zach Baumgartner , Kiara Loechler , Abigail Baumgartner ,    
   11  117 Duh-bah-lyn'rs                                  14 43:53 14:38  1:02   10   53:49  8.9  0:12   12   26:36 10:39 2:05:31 
           Sandra Meer , Carla Parrish , Maria Daniel ,                 
   12   82 Marron's Minions                                15 44:13 14:45  1:04   11   54:42  8.8  0:17   13   27:24 10:58 2:07:38 
           Cinda Jensen , Ray Marron , Margo Marron ,                   
   13  114 Team Misadventures!                             13 43:23 14:28  0:41   13   56:14  8.5  0:11   15   27:55 11:10 2:08:22 
           Kris Mazar , Missy Meixner ,  ,                               
   14  135 House of Pain                                   18 53:56 17:59  1:43   14   56:59  8.4  0:10    2   19:20  7:44 2:12:07 
           Janeece Oatman , Ben Lovin , Janae Adams ,                   
   15   72 Worth A Tri                                     11 40:51 13:37  0:49   15 1:10:11  6.8  0:10    4   21:36  8:39 2:13:35 
           Rachel Hockert , Irina Wanstall , Ellie Allen ,              
   16  184 age before beauty                                4 32:04 10:42  1:56   16 1:11:17  6.7  0:20   17   31:11 12:29 2:16:47 
           Kathy Sullivan , John Sullivan ,  ,                           
   17   96 Slow Loris                                      16 47:01 15:41  1:37   17 1:15:08  6.4  0:18   18   35:56 14:23 2:39:58 
           Adam Landon , Liz Scherber , Nyssa Gesch ,                   
   18  103 Azwoop                                          17 48:26 16:09  2:20   18 1:27:26  5.5  0:20   11   25:48 10:20 2:44:18 
           Andrea Lawrence , Todd Peterson ,  ,                          
   19  183 Team Studer                                     19 66:17 22:06  2:16   19 1:38:38  4.9  0:11   19   36:02 14:25 3:23:23 
           Timothy Studer , Timothy Studer , Maryann Studer ,           


================================================================================================================================================
                        TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

  1. 3:05:07 Birkie Boys              (1:32:34)
===================================
  1  1:29:06  Jon Delaney             Roseville          MN 26 M 
  2  1:36:01  Simon Peterson          Minneapolis        MN 24 M 

  2. 3:27:40 Team Shulha              (1:43:50)
===================================
  1  1:39:58  Andrew Shulha           Rochester          MN 37 M 
  2  1:47:42  Jennifer Shulha         Rochester          MN 39 F 

  3. 3:29:58 Schleppen-Bawesome       (1:44:59)
===================================
  1  1:43:27  Ivan Schleppenbach      Fargo              ND 28 M 
  2  1:46:31  Eric Schleppenbach      Maple Grove        MN 35 M 

  4. 3:32:47 Udder Chaos              (1:46:24)
===================================
  1  1:44:12  Kelly McMahon                                      
  2  1:48:35  Biagio Nigrelli         Duluth             MN 32 M 

  5. 3:40:54 Double H Dudes           (1:50:27)
===================================
  1  1:50:14  Jake Hockert            Duluth             MN  1 M 
  2  1:50:40  Josh Hockert            Duluth             MN 21 M 

  6. 3:41:48 15 Going on 50           (1:50:54)
===================================
  1  1:50:00  Kager Ruedebusch        Hudson             WI 15 M 
  2  1:51:48  Mitchell Ruedelousch    Hudson             WI 50 M 

  7. 3:41:58 Lead Feet                (1:50:59)
===================================
  1  1:46:18  Billy Thureson          Maple Grove        MN 28 M 
  2  1:55:40  Gary Hunt               Plymouth           MN 56 M 

  8. 3:43:55 Cyriously Tri-ing        (1:51:58)
===================================
  1  1:46:57  Eric Cyr                Duluth             MN 32 M 
  2  1:56:58  Tim Cyr                 Duluth             MN 34 M 

  9. 3:44:04 Drew and Allison         (1:52:02)
===================================
  1  1:48:54  Drew Strombeck          Plymouth           MN 28 M 
  2  1:55:10  Allison Granos          Chanhassen         MN 30 F 

 10. 3:49:40 JacWheel                 (1:54:50)
===================================
  1  1:47:53  Erik Wheeler            Rice               MN 42 M 
  2  2:01:47  Gunnar Jacobson         Sauk Rapids        MN 15 M 

 11. 3:53:21 Toftness                 (1:56:41)
===================================
  1  1:48:19  Andrew Toftness         Brainerd           MN 40 M 
  2  2:05:02  Liz Toftness            Brainerd           MN 38 F 

 12. 3:55:49 Stronger Together        (1:57:55)
===================================
  1  1:57:54  Gavin Carpenter         Brainerd           MN 11 M 
  2  1:57:55  Mike Carpenter          Brainerd           MN 42 M 

 13. 3:58:49 The Bearded Baldy Rippers(1:59:25)
===================================
  1  1:55:46  Adam Ross               Minnetonka         MN 44 M 
  2  2:03:03  Mitch Swaggert          Crosby             MN 44 M 

 14. 3:59:41 ThunderChickens          (1:59:51)
===================================
  1  1:55:05  Mike Larson             Grand Rapids       MN 49 M 
  2  2:04:36  Clare Croteau           Grand Rapids       MN 42 F 

 15. 4:01:06 Hegginators              (2:00:33)
===================================
  1  1:58:42  Aj Hegg                 Duluth             MN 42 M 
  2  2:02:24  Cara Hegg               Duluth             MN 39 F 

 16. 4:01:46 Father Figures           (2:00:53)
===================================
  1  1:59:42  Derrick Paquin          Rochester          MN 41 M 
  2  2:02:04  Ryan Murphy             Plainview          MN 40 M 

 17. 4:07:38 Get Rich or Die Tri-in�??(2:03:49)
===================================
  1  2:03:49  Andy Weinzierl          Duluth             MN 39 M 
  2  2:03:49  Chris Rouse             Duluth             MN 38 M 

 18. 4:07:57 Tri Not to Die           (2:03:59)
===================================
  1  1:58:47  Chalin Walters          Maple Grove        MN 36 F 
  2  2:09:10  Wade Jung               Andover            MN 46 M 

 19. 4:16:13 The Driftless Duo        (2:08:07)
===================================
  1  2:03:27  Mathew Steers           La Crosse          WI 37 M 
  2  2:12:46  Jeremy Olson            La Crosse          WI 36 M 

 20. 4:16:15 Thunder & Lightning      (2:08:08)
===================================
  1  2:08:07  Shaun Rowley            Bowlus             MN 37 M 
  2  2:08:08  Evan Bulthuis           Bowlus             MN 16 M 

 21. 4:26:08 Parmesan cheese          (2:13:04)
===================================
  1  2:01:00  Colton Falkman          Otsego             MN 22 M 
  2  2:25:08  David Falkman           Otsego             MN 54 M 

 22. 4:34:18 BIG AND MAC              (2:17:09)
===================================
  1  2:17:09  Brock Bigalke           Stillwater         MN 26 M 
  2  2:17:09  Andrew McIntyre         Robbinsdale        MN 26 M 

 23. 4:34:44 Jensen Sisters           (2:17:22)
===================================
  1  2:17:22  Cassandra Jensen        Brainerd           MN 45 F 
  2  2:17:22  Peggy Jensen            Brainerd           MN 46 F 

 24. 4:40:20 Thoranna                 (2:20:10)
===================================
  1  2:16:32  Theo Gaalswyk           Greenfield         MN 11 M 
  2  2:23:48  Doranna Blascyk         Superior           WI 25 F 

 25. 4:40:57 Team Bad Decisions JR    (2:20:29)
===================================
  1  2:07:15  Coralie Jones           St. Paul           MN 13 F 
  2  2:33:42  Greta Nygren            Golden Valley      MN 12 F 

 26. 4:45:47 Team Hampton             (2:22:54)
===================================
  1  2:15:10  Joel Hampton            Afton              MN 41 M 
  2  2:30:37  Heather Hampton         Afton              MN 41 F 

 27. 4:56:17 Not Fast, Just Furious   (2:28:09)
===================================
  1  2:22:59  Spencer Nusbaum         Maple Grove        MN 35 M 
  2  2:33:18  Shane Graham            Fridley            MN 32 M 

 28. 4:56:22 Sic & Bryce              (2:28:11)
===================================
  1  2:23:34  Bryce Larson            Minneapolis        MN 44 M 
  2  2:32:48  Sarah Sicheneder        Minneapolis        MN 45 F 

 29. 5:02:38 The Frappiers            (2:31:19)
===================================
  1  2:29:59  Zach Frappier           Fargo              ND 33 M 
  2  2:32:39  Katelyn Frappier        Fargo              ND 32 F 

 30. 5:15:10 PKM                      (2:37:35)
===================================
  1  2:37:35  Paul Malenke            Elk River          MN 35 M 
  2  2:37:35  Kathryn Malenke         Elk River          MN 34 F 

 31. 5:15:41 Winging It               (2:37:51)
===================================
  1  2:30:52  Heather Meixner         Deerwood           MN 39 F 
  2  2:44:49  Bobbi Rono              Ironton            MN 39 F 

 32. 5:43:08 Crappie Floppers         (2:51:34)
===================================
  1  2:51:34  Ted Hansen              Minneapolis        MN 43 M 
  2  2:51:34  Annie Marrin            Minneapolis        MN 45 F 



Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank CANOE PACE Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/64     32 Jon Delaney             Roseville          MN  26 M     1 29:23  9:48  1:10    1   41:08 11.7  0:10    1   17:16  6:55 1:29:06 
    2   2/64    145 Simon Peterson          Minneapolis        MN  24 M     2 29:23  9:48  1:53    2   44:03 10.9  0:43    8   20:01  8:01 1:36:01 
    3   3/64    173 Andrew Shulha           Rochester          MN  37 M    13 33:46 11:16  0:58    3   44:33 10.8  1:02    6   19:40  7:52 1:39:58 
    4   4/64    166 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  28 M    11 33:45 11:15  2:44    9   47:10 10.2  1:13    5   18:37  7:27 1:43:27 
    5   5/64    220 Kelly McMahon                                           3 31:47 10:36  0:48    7   46:42 10.3  1:30   17   23:26  9:23 1:44:12 
    6   6/64    187 Billy Thureson          Maple Grove        MN  28 M    31 37:13 12:25  1:00   10   47:13 10.2  1:03    7   19:51  7:57 1:46:18 
    7   7/64    165 Eric Schleppenbach      Maple Grove        MN  35 M    14 33:47 11:16  2:44    8   46:47 10.3  1:40   10   21:35  8:38 1:46:31 
    8   8/64     27 Eric Cyr                Duluth             MN  32 M    34 38:23 12:48  2:05   12   48:20  9.9  0:36    2   17:35  7:02 1:46:57 
    9   9/64    174 Jennifer Shulha         Rochester          MN  39 F    12 33:46 11:16  0:56   16   49:43  9.7  1:14   11   22:05  8:50 1:47:42 
   10  10/64    203 Erik Wheeler            Rice               MN  42 M    36 39:03 13:01  1:53    6   46:03 10.4  0:48    9   20:07  8:03 1:47:53 
   11  11/64    189 Andrew Toftness         Brainerd           MN  40 M    21 35:26 11:49  1:32    5   45:09 10.6  1:54   28   24:19  9:44 1:48:19 
   12  12/64    130 Biagio Nigrelli         Duluth             MN  32 M     4 31:48 10:36  0:52   26   51:57  9.2  1:02   15   22:59  9:12 1:48:35 
   13  13/64    182 Drew Strombeck          Plymouth           MN  28 M    20 35:23 11:48  2:45    4   44:41 10.7  1:47   29   24:21  9:45 1:48:54 
   14  14/64    219 Kager Ruedebusch        Hudson             WI  15 M    26 36:48 12:16  2:00   28   52:39  9.1  0:34    4   18:01  7:13 1:50:00 
   15  15/64     70 Jake Hockert            Duluth             MN   1 M     5 32:10 10:44  1:38   25   51:48  9.3  0:39   24   24:00  9:36 1:50:14 
   16  16/64     71 Josh Hockert            Duluth             MN  21 M     6 32:16 10:46  1:04   43   58:47  8.2  0:56    3   17:39  7:04 1:50:40 
   17  17/64    218 Mitchell Ruedelousch    Hudson             WI  50 M    27 37:05 12:22  1:45   14   48:46  9.8  1:16   14   22:58  9:11 1:51:48 
   18  18/64    100 Mike Larson             Grand Rapids       MN  49 M     7 32:35 10:52  2:14   32   54:15  8.8  2:16   20   23:47  9:31 1:55:05 
   19  19/64     53 Allison Granos          Chanhassen         MN  30 F    19 35:18 11:46  2:30   23   50:54  9.4  1:35   32   24:56  9:59 1:55:10 
   20  20/64     77 Gary Hunt               Plymouth           MN  56 M    30 37:11 12:24  0:59   29   53:00  9.1  0:38   22   23:54  9:34 1:55:40 
   21  21/64    160 Adam Ross               Minnetonka         MN  44 M    24 36:43 12:15  2:27   20   50:37  9.5  0:40   35   25:21 10:09 1:55:46 
   22  22/64     28 Tim Cyr                 Duluth             MN  34 M    35 38:39 12:53  2:09   13   48:43  9.9  1:06   37   26:21 10:33 1:56:58 
   23  23/64     17 Gavin Carpenter         Brainerd           MN  11 M    17 35:11 11:44  2:11   37   55:15  8.7  0:36   30   24:43  9:54 1:57:54 
   24  24/64     18 Mike Carpenter          Brainerd           MN  42 M    18 35:11 11:44  2:12   36   55:13  8.7  0:36   31   24:43  9:54 1:57:55 
   25  25/64     67 Aj Hegg                 Duluth             MN  42 M    16 35:04 11:42  2:26   24   51:06  9.4  1:52   48   28:16 11:19 1:58:42 
   26  26/64    198 Chalin Walters          Maple Grove        MN  36 F    23 36:01 12:01  3:29   15   49:36  9.7  2:16   43   27:26 10:59 1:58:47 
   27  27/64    139 Derrick Paquin          Rochester          MN  41 M    28 37:06 12:22  3:21   33   54:18  8.8  1:46   16   23:14  9:18 1:59:42 
   28  28/64     38 Colton Falkman          Otsego             MN  22 M    41 43:24 14:28  2:37   21   50:38  9.5  0:35   21   23:47  9:31 2:01:00 
   29  29/64     80 Gunnar Jacobson         Sauk Rapids        MN  15 M    50 44:55 14:59  0:56   19   50:21  9.5  1:27   27   24:10  9:40 2:01:47 
   30  30/64    124 Ryan Murphy             Plainview          MN  40 M    29 37:07 12:23  2:41   27   52:39  9.1  2:33   40   27:07 10:51 2:02:04 
   31  31/64     68 Cara Hegg               Duluth             MN  39 F    15 35:02 11:41  3:25   42   58:33  8.2  1:31   23   23:56  9:35 2:02:24 
   32  32/64    185 Mitch Swaggert          Crosby             MN  44 M    25 36:44 12:15  2:24   39   56:30  8.5  0:57   38   26:31 10:37 2:03:03 
   33  33/64    214 Mathew Steers           La Crosse          WI  37 M    39 40:58 13:40  3:52   30   53:09  9.0  2:38   13   22:53  9:09 2:03:27 
   34  34/64    200 Andy Weinzierl          Duluth             MN  39 M    10 33:02 11:01  3:11   53 1:01:48  7.8  2:11   18   23:39  9:28 2:03:49 
   35  35/64    161 Chris Rouse             Duluth             MN  38 M     9 33:01 11:01  3:12   52 1:01:47  7.8  2:10   19   23:40  9:28 2:03:49 
   36  36/64     26 Clare Croteau           Grand Rapids       MN  42 F     8 32:37 10:53  2:51   56 1:05:41  7.3  0:53   12   22:36  9:03 2:04:36 
   37  37/64    190 Liz Toftness            Brainerd           MN  38 F    22 35:26 11:49  1:38   35   55:04  8.7  0:25   55   32:30 13:00 2:05:02 
   38  38/64     86 Coralie Jones           St. Paul           MN  13 F    55 46:05 15:22  2:26   17   49:46  9.6  1:16   44   27:44 11:06 2:07:15 
   39  39/64    162 Shaun Rowley            Bowlus             MN  37 M    46 44:23 14:48  1:21   34   54:32  8.8  0:28   41   27:25 10:58 2:08:07 
   40  40/64     15 Evan Bulthuis           Bowlus             MN  16 M    45 44:22 14:48  1:24   18   50:06  9.6  4:51   42   27:26 10:59 2:08:08 
   41  41/64     88 Wade Jung               Andover            MN  46 M    54 45:56 15:19  4:20   11   47:51 10.0  1:44   50   29:21 11:45 2:09:10 
   42  42/64    136 Jeremy Olson            La Crosse          WI  36 M    40 41:06 13:42  3:45   31   53:12  9.0  2:10   56   32:34 13:02 2:12:46 
   43  43/64     59 Joel Hampton            Afton              MN  41 M    60 50:09 16:43  4:57   22   50:40  9.5  4:15   34   25:12 10:05 2:15:10 
   44  44/64     48 Theo Gaalswyk           Greenfield         MN  11 M    58 46:46 15:36  1:54   48 1:01:18  7.8  1:27   33   25:09 10:04 2:16:32 
   45  45/64      8 Brock Bigalke           Stillwater         MN  26 M    32 37:42 12:34  3:17   50 1:01:29  7.8  2:00   57   32:44 13:06 2:17:09 
   46  46/64    116 Andrew McIntyre         Robbinsdale        MN  26 M    33 37:42 12:34  3:17   51 1:01:29  7.8  1:57   58   32:45 13:06 2:17:09 
   47  47/64     81 Cassandra Jensen        Brainerd           MN  45 F    52 44:59 15:00  2:50   38   56:25  8.5  1:23   52   31:47 12:43 2:17:22 
   48  48/64     84 Peggy Jensen            Brainerd           MN  46 F    51 44:59 15:00  2:50   40   56:39  8.5  1:08   53   31:48 12:44 2:17:22 
   49  49/64    133 Spencer Nusbaum         Maple Grove        MN  35 M    48 44:52 14:58  6:52   54 1:02:12  7.7  2:57   36   26:09 10:28 2:22:59 
   50  50/64     99 Bryce Larson            Minneapolis        MN  44 M    47 44:36 14:52  5:18   44   58:53  8.2  2:24   54   32:24 12:58 2:23:34 
   51  51/64      9 Doranna Blascyk         Superior           WI  25 F    59 46:47 15:36  5:39   49 1:01:28  7.8  3:24   39   26:32 10:37 2:23:48 
   52  52/64     39 David Falkman           Otsego             MN  54 M    42 43:24 14:28  2:48   41   56:53  8.4  1:07   64   40:57 16:23 2:25:08 
   53  53/64     47 Zach Frappier           Fargo              ND  33 M    63 55:44 18:35  3:59   45   59:37  8.1  2:42   47   27:59 11:12 2:29:59 
   54  54/64     58 Heather Hampton         Afton              MN  41 F    62 54:12 18:04  4:37   46   59:51  8.0  3:04   49   28:54 11:34 2:30:37 
   55  55/64    119 Heather Meixner         Deerwood           MN  39 F    61 53:21 17:47  2:08   58 1:07:05  7.2  0:32   45   27:47 11:07 2:30:52 
   56  56/64     46 Katelyn Frappier        Fargo              ND  32 F    64 57:30 19:10  4:35   47 1:00:32  7.9  2:15   46   27:49 11:08 2:32:39 
   57  57/64    175 Sarah Sicheneder        Minneapolis        MN  45 F    49 44:54 14:58  5:05   59 1:07:21  7.1  2:16   61   33:13 13:17 2:32:48 
   58  58/64     52 Shane Graham            Fridley            MN  32 M    57 46:33 15:31  5:08   55 1:02:20  7.7  2:52   63   36:26 14:35 2:33:18 
   59  59/64    134 Greta Nygren            Golden Valley      MN  12 F    56 46:08 15:23  4:10   57 1:05:55  7.3  2:19   62   35:12 14:05 2:33:42 
   60  60/64    110 Paul Malenke            Elk River          MN  35 M    43 44:15 14:45  7:13   61 1:08:43  7.0  4:24   60   33:02 13:13 2:37:35 
   61  61/64    109 Kathryn Malenke         Elk River          MN  34 F    44 44:16 14:46  7:14   60 1:08:40  7.0  4:24   59   33:02 13:13 2:37:35 
   62  62/64    159 Bobbi Rono              Ironton            MN  39 F    53 45:14 15:05  5:08   62 1:23:32  5.7  0:20   51   30:36 12:15 2:44:49 
   63  63/64     61 Ted Hansen              Minneapolis        MN  43 M    37 40:25 13:29  5:39   64 1:36:32  5.0  4:58   25   24:02  9:37 2:51:34 
   64  64/64    112 Annie Marrin            Minneapolis        MN  45 F    38 40:37 13:33  9:21   63 1:32:42  5.2  4:51   26   24:06  9:39 2:51:34 


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank CANOE 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  79 Nolan Jacobs            St. Cloud          MN  19 M      3 33:52 11:18  1:16                            1   16:53  6:45 1:31:23 
  50 Tyler Geyen             Alexandria         MN  35 M      1 17:38  5:53  5:39    1   48:17  9.9  1:32    2   20:59  8:24 1:34:04 
 212 Wayne Birkholz          St. Cloud          MN  52 M      2 31:05 10:22  2:21                                                    
  12 Amy Boelter             Brooklyn Park      MN  36 F      5 49:07 16:23  3:14                                                    
  13 Matthew Boelter         Brooklyn Park      MN  35 M      4 49:06 16:22  3:16                                                    


================================================================================================================================================
                           INDIVIDUAL RACE STATS
================================================================================================================================================

                            TOP TEN CANOE TIMES
                                                              Canoe
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  PACE
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Clayton Lang            Brainerd           MN  39 M   24:28  8:10 
    2 Camille Lang            Brainerd           MN  41 F   30:41 10:14 
    3 Greg Williams           Carlton            MN  60 M   30:53 10:18 
    4 Wayne Birkholz          St. Cloud          MN  52 M   31:05 10:22 
    5 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  53 M   31:07 10:23 
    6 Phil Carlson            Arden Hills        MN  42 M   31:14 10:25 
    7 Ben Croft               Carlton            MN  68 M   31:59 10:40 
    8 Darrin Siefken          Tripoli            IA  53 M   32:00 10:40 
    9 Richard Paulson         Clear Lake         IA  62 M   32:00 10:40 
   10 Jeff Frank              Eagan              MN  33 M   32:01 10:41 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Clayton Lang            Brainerd           MN  39 M   38:39 12.4 
    2 Phil Carlson            Arden Hills        MN  42 M   38:40 12.4 
    3 Caleb Kroese            Deerwood           MN  24 M   40:31 11.8 
    4 Tyler Abfalter          St. Augusta        MN  35 M   41:46 11.5 
    5 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  29 M   42:55 11.2 
    6 Alexander Monroe        Bloomington        MN  41 M   43:44 11.0 
    7 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  48 M   44:01 10.9 
    8 Oliver Toftness         Brainerd           MN  15 M   44:07 10.9 
    9 David Hallman           Mape Grove         MN  53 M   44:15 10.8 
   10 Taylor Lundquist        Ironton            MN  22 F   44:48 10.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Clayton Foster          Pillager           MN  30 M   16:06  6:27 
    2 Caleb Kroese            Deerwood           MN  24 M   16:13  6:30 
    3 Clayton Lang            Brainerd           MN  39 M   17:31  7:01 
    4 Tyler Abfalter          St. Augusta        MN  35 M   17:37  7:03 
    5 Isaac Audette           Oakdale            MN  25 M   18:49  7:32 
    6 Jeff Frank              Eagan              MN  33 M   18:54  7:34 
    7 Mata Agre               Nisswa             MN  28 F   18:59  7:36 
    8 Taylor Lundquist        Ironton            MN  22 F   19:20  7:44 
    9 Ryan Cook               Lakeville          MN  29 M   19:25  7:46 
   10 Oliver Toftness         Brainerd           MN  15 M   19:44  7:54 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Clayton Lang            Brainerd           MN  39    1 24:28  8:10  1:50    1   38:39 12.4  1:02    3   17:31  7:01 1:23:28 
    2  215 Caleb Kroese            Deerwood           MN  24   13 32:43 10:55  0:46    3   40:31 11.8  0:52    2   16:13  6:30 1:31:03 
    3   16 Phil Carlson            Arden Hills        MN  42    5 31:14 10:25  0:59    2   38:40 12.4  1:07   11   20:38  8:16 1:32:37 
    4   42 Clayton Foster          Pillager           MN  30   27 34:59 11:40  0:39   10   44:49 10.7  0:32    1   16:06  6:27 1:37:04 
    5    1 Tyler Abfalter          St. Augusta        MN  35   32 35:50 11:57  1:13    4   41:46 11.5  1:00    4   17:37  7:03 1:37:24 
    6   45 Jeff Frank              Eagan              MN  33    9 32:01 10:41  1:51   12   44:56 10.7  0:56    6   18:54  7:34 1:38:35 
    7  121 Alexander Monroe        Bloomington        MN  41   14 32:48 10:56  1:12    6   43:44 11.0  1:03    9   20:18  8:07 1:39:03 
    8  156 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  29   19 33:52 11:18  1:57    5   42:55 11.2  1:04   10   20:29  8:12 1:40:15 
    9  191 Oliver Toftness         Brainerd           MN  15   33 36:07 12:03  1:11    8   44:07 10.9  0:41    8   19:44  7:54 1:41:48 
   10   23 Ryan Cook               Lakeville          MN  29   12 32:42 10:54  2:03   23   48:49  9.8  0:29    7   19:25  7:46 1:43:27 
   11   11 Tyrel Bleifus           Afton              MN  28   16 32:51 10:57  2:16   15   45:42 10.5  1:13   22   22:21  8:57 1:44:20 
   12  206 Greg Williams           Carlton            MN  60    2 30:53 10:18  1:10   17   46:43 10.3  2:08   32   23:59  9:36 1:44:51 
   13    5 Isaac Audette           Oakdale            MN  25   23 34:37 11:33  2:21   31   50:06  9.6  0:45    5   18:49  7:32 1:46:35 
   14  115 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  48   35 36:24 12:08  1:22    7   44:01 10.9  0:57   34   24:27  9:47 1:47:09 
   15  177 Spencer Sommerlot       Milaca             MN  36   44 39:42 13:14  1:07   13   45:24 10.6  0:15   13   21:03  8:25 1:47:30 
   16   62 Christopher Hanson      Nisswa             MN  51   22 34:36 11:32  0:51   34   50:42  9.5  0:32   12   21:02  8:25 1:47:41 
   17   57 David Hallman           Mape Grove         MN  53   46 39:58 13:20  1:16    9   44:15 10.8  0:50   25   22:33  9:02 1:48:50 
   18  105 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42   36 36:34 12:12  1:15   18   47:17 10.2  0:51   26   23:11  9:17 1:49:07 
   19    4 Andre Audette           Oakdale            MN  56   26 34:56 11:39  2:39   14   45:37 10.5  1:40   35   24:34  9:50 1:49:24 
   20   34 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  53    4 31:07 10:23  2:54   42   52:51  9.1  0:45   31   23:51  9:33 1:51:27 
   21  141 Richard Paulson         Clear Lake         IA  62    8 32:00 10:40  1:10   37   52:06  9.2  0:46   42   25:53 10:22 1:51:54 
   22   92 Ben Krause              Minneapolis        MN  36   11 32:39 10:53  2:46   22   48:48  9.8  1:05   48   26:46 10:43 1:52:02 
   23   76 Scott Hudson            Saint Paul         MN  32   31 35:37 11:52  2:11   16   46:40 10.3  1:40   43   25:59 10:24 1:52:04 
   24  131 Brady Niskanen          Jenkins            MN  30   15 32:48 10:56  2:53   38   52:08  9.2  1:58   23   22:22  8:57 1:52:09 
   25   89 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  46   37 37:03 12:21  1:41   20   47:47 10.0  0:59   37   24:44  9:54 1:52:11 
   26    2 David Abkemeier         Waverly            IA  52   25 34:54 11:38  1:42   24   49:09  9.8  1:30   39   24:58 10:00 1:52:12 
   27  140 Cole Patten             Watkins            MN  24   28 35:34 11:52  2:24   33   50:26  9.5  1:05   27   23:17  9:19 1:52:44 
   28  123 Dylan Moorlag           Pease              MN  29   29 35:36 11:52  2:21   32   50:24  9.5  1:09   33   24:00  9:36 1:53:27 
   29  127 Tom Needham             North Oaks         MN  48   54 42:15 14:05  3:11   11   44:54 10.7  1:59   14   21:14  8:30 1:53:30 
   30  208 Anthony Young           Superior           WI  32   10 32:32 10:51  1:09   50   54:47  8.8  1:52   30   23:38  9:28 1:53:56 
   31  171 McLean Severson         Deerwood           MN  35   51 40:55 13:39  2:30   21   48:13 10.0  0:56   20   21:56  8:47 1:54:27 
   32  194 Jesse Ulmer             Aitkin             MN  42   41 39:03 13:01  1:04   44   53:12  9.0  0:24   18   21:37  8:39 1:55:18 
   33   64 David Hart              Maple Grove        MN  45   34 36:19 12:07  2:40   29   49:48  9.6  1:21   41   25:38 10:15 1:55:43 
   34  164 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  45   30 35:36 11:52  3:19   25   49:14  9.7  1:56   45   26:19 10:32 1:56:23 
   35  176 Darrin Siefken          Tripoli            IA  53    7 32:00 10:40  1:07   35   51:27  9.3  0:54   59   31:14 12:30 1:56:39 
   36   65 Gabe Hart               Maple Grove        MN  16   20 34:21 11:27  2:31   56   58:01  8.3  0:38   19   21:38  8:39 1:57:06 
   37  153 Scott Quesnell          Arden Hills        MN  22   58 43:31 14:31  1:24   30   49:56  9.6  1:14   15   21:25  8:34 1:57:28 
   38   66 Luke Hartog             Avon               MN  36   57 43:16 14:26  1:04   41   52:51  9.1  0:30   24   22:27  8:59 2:00:06 
   39  170 Mitchell Scott          Baxter             MN  38   66 46:04 15:22  2:54   19   47:44 10.1  1:42   21   21:57  8:47 2:00:20 
   40  169 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  14   59 43:48 14:36  0:55   48   54:08  8.9  0:37   16   21:26  8:35 2:00:52 
   41  142 Jay Petersen            Marco Island       FL  59   18 33:49 11:17  3:01   58   58:49  8.2  0:55   40   25:09 10:04 2:01:42 
   42  154 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  55   65 45:40 15:14  1:26   27   49:45  9.6  0:55   36   24:36  9:51 2:02:21 
   43   60 Michael Hansen          Champlin           MN  35   24 34:42 11:34  4:44   39   52:20  9.2  2:15   56   29:33 11:50 2:03:32 
   44  143 Josh Peterson           Gilbert            MN  35   39 38:17 12:46  5:33   26   49:32  9.7  2:54   51   27:49 11:08 2:04:04 
   45   36 Joshua Dudney           Plymouth           MN  47   63 44:34 14:52  1:33   43   52:57  9.1  1:42   29   23:30  9:24 2:04:15 
   46  188 Ryan Thurm              Readlyn            IA  29   21 34:22 11:28  1:33   49   54:45  8.8  1:23   62   32:17 12:55 2:04:18 
   47  210 David Saddoris          Deerwood           MN  47   52 41:06 13:42  2:09   47   53:42  8.9  0:43   49   27:00 10:48 2:04:38 
   48  195 Eric Volkman            Chaska             MN  32   42 39:13 13:05  2:26   53   55:51  8.6  2:35   38   24:53  9:57 2:04:56 
   49  147 Chuck Picard            Ironton            MN  52   40 38:41 12:54  2:10   28   49:45  9.6  2:10   64   33:07 13:15 2:05:52 
   50  120 Ryan Miller             Vadnais Heights    MN  40   49 40:19 13:27  2:37   46   53:39  8.9  1:43   52   28:23 11:22 2:06:40 
   51   49 Brian Gehling           Deerwood           MN  38   47 40:04 13:22  1:08   57   58:15  8.2  0:50   47   26:35 10:38 2:06:50 
   52  205 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  39   55 42:41 14:14  4:05   40   52:40  9.1  1:41   50   27:31 11:01 2:08:36 
   53  168 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46   62 44:18 14:46  1:38   36   51:45  9.3  2:02   53   29:00 11:36 2:08:42 
   54   87 Todd Jones              Saint Paul         MN  50   69 46:40 15:34  2:46   52   55:50  8.6  2:21   17   21:35  8:38 2:09:11 
   55   25 Ben Croft               Carlton            MN  68    6 31:59 10:40  1:16   66 1:05:02  7.4  0:30   57   30:28 12:12 2:09:13 
   56   85 Joel Johnson            Hopkins            MN  56   38 37:23 12:28  2:06   45   53:16  9.0  0:55   72   39:29 15:48 2:13:08 
   57  181 Eric Steberg            Minneapolis        MN  37   50 40:21 13:27  3:37   62 1:02:52  7.6  1:04   44   26:12 10:29 2:14:04 
   58  222 Travis Negaard          St. Michael        MN  49   71 49:19 16:27  1:46   51   55:06  8.7  2:03   46   26:26 10:35 2:14:38 
   59   30 Roger De Groot          Cedar Falls        IA  78   17 33:13 11:05  3:26   61 1:02:40  7.7  2:51   65   33:26 13:23 2:15:34 
   60   33 Clintin Demere          Lake Park          MN  42   56 42:56 14:19  4:39   59   58:53  8.2  0:57   54   29:02 11:37 2:16:23 
   61  178 Michael Soucy           Monticello         MN  50   43 39:31 13:11  5:37   54   56:43  8.5  3:20   60   31:22 12:33 2:16:32 
   62   95 Kaleb Landers           Blaine             MN  18   53 42:04 14:02  3:07   64 1:04:32  7.4  2:11   61   31:57 12:47 2:23:49 
   63  101 Charles Lawler          Saint Louis Park   MN  48   61 44:02 14:41  2:49   55   57:22  8.4  2:59   70   37:26 14:59 2:24:37 
   64   54 Damon Grilz             Brainerd           MN  27   64 44:49 14:57  2:49   72 1:14:36  6.4  1:13   28   23:25  9:22 2:26:51 
   65  151 Philip Potvien          Duluth             MN  41   60 43:57 14:39  7:11   60 1:01:04  7.9  0:47   67   35:48 14:19 2:28:45 
   66  167 Matt Schultz            Plymouth           MN  37   45 39:46 13:16  3:50   68 1:07:20  7.1  3:57   66   34:33 13:50 2:29:24 
   67   20 Michael Connolly        Shoreview          MN  68   73 50:53 16:58  3:38   67 1:05:43  7.3  1:06   55   29:18 11:43 2:30:36 
   68  221 Vamshi Mothukuri        Plymouth           MN  28   72 50:06 16:42  2:18   65 1:04:41  7.4  3:10   58   31:03 12:25 2:31:16 
   69  201 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  36   67 46:20 15:27  3:19   63 1:03:03  7.6  2:16   69   36:40 14:40 2:31:36 
   70   37 Cory Ellingson          Big Lake           MN  47   68 46:23 15:28  4:46   70 1:10:53  6.8  2:16   63   32:54 13:10 2:37:10 
   71   94 Brent Lamfers           Marshall           MN  47   48 40:16 13:26  6:45   71 1:13:07  6.6  4:07   68   36:39 14:40 2:40:53 
   72  213 Stephen Sorgatz         Albert Lea         MN  34   70 49:16 16:26  2:04   69 1:09:36  6.9  6:38   71   38:24 15:22 2:45:56 
       212 Wayne Birkholz          St. Cloud          MN  52    3 31:05 10:22  2:21                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Camille Lang            Brainerd           MN  41    1 30:41 10:14  1:42    2   47:18 10.1  0:42    3   19:58  7:59 1:40:19 
    2  108 Taylor Lundquist        Ironton            MN  22   10 38:08 12:43  1:11    1   44:48 10.7  1:12    2   19:20  7:44 1:44:37 
    3   31 Emily Delaney           Golden Valley      MN  27    5 35:52 11:58  1:37    5   49:21  9.7  0:13    5   20:45  8:18 1:47:46 
    4    3 Mata Agre               Nisswa             MN  28    3 35:32 11:51  1:04   15   56:33  8.5  0:27    1   18:59  7:36 1:52:33 
    5   43 Jessica Foster          Merrifield         MN  26    6 36:40 12:14  0:46   12   53:29  9.0  0:18    6   22:37  9:03 1:53:48 
    6   10 Jennie Bleifus          Afton              MN  29    4 35:42 11:54  2:24    7   51:10  9.4  1:09    8   23:37  9:27 1:54:00 
    7   41 Martha Flynn            Roseville          MN  56    9 37:31 12:31  1:10    3   48:47  9.8  1:55   13   25:33 10:14 1:54:54 
    8   24 Jayna Crawford          Backus             MN  38    8 37:25 12:29  2:07    8   52:06  9.2  1:07   21   27:50 11:08 2:00:34 
    9  152 Lynnette Provost        Brainerd           MN  51    7 36:43 12:15  3:00    6   49:57  9.6  2:14   25   28:59 11:36 2:00:50 
   10  137 Chelsea Ornelas         Baxter             MN  34   15 41:55 13:59  1:58   11   52:47  9.1  0:59   11   24:06  9:39 2:01:44 
   11   19 Nicole Coleman          St. Paul           MN  39   26 47:09 15:43  3:41   10   52:35  9.1  1:14    4   20:44  8:18 2:05:22 
   12  113 Aliisa Marshall         Shoreview          MN  42   23 45:01 15:01  2:36    9   52:21  9.2  1:46   15   26:13 10:30 2:07:54 
   13   74 Heather Hooper          Annandale          MN  50   22 44:57 14:59  2:10   13   54:25  8.8  1:05   12   25:23 10:09 2:07:59 
   14  144 Mariah Peterson         Gilbert            MN  32   12 40:15 13:25  3:36   14   55:38  8.6  1:04   22   28:13 11:18 2:08:45 
   15   21 Meghan Conrad           Chaska             MN  42   38 50:39 16:53  2:01    4   48:51  9.8  1:04   19   27:28 11:00 2:10:01 
   16  163 Jan Rumpca-Burley       Little Falls       MN  51   17 41:58 14:00  1:05   19 1:00:22  8.0  1:07   18   27:07 10:51 2:11:36 
   17   35 Tammy Dickinson         Chanhassen         MN  52    2 35:24 11:48  2:16   22 1:01:18  7.8  1:21   37   34:29 13:48 2:14:47 
   18  106 Lucy Lewandowski        Ironton            MN  14   14 41:17 13:46  2:18   18   57:33  8.3  1:19   33   32:28 13:00 2:14:53 
   19  122 Erica Monroe            Bloomington        MN  37   28 47:57 15:59  1:44   24 1:02:10  7.7  0:28   10   24:05  9:38 2:16:21 
   20  199 Sara Wefel Collison     Independence       MN  39   25 46:08 15:23  2:56   16   56:41  8.5  1:46   26   29:01 11:37 2:16:30 
   21  132 Carole Norris           Saint Paul         MN  52   27 47:20 15:47  1:47   20 1:00:31  7.9  1:47   14   26:06 10:27 2:17:29 
   22   93 Julie Laflamme          Little Falls       MN  40   16 41:57 13:59  1:02   28 1:04:25  7.5  1:00   30   30:59 12:24 2:19:21 
   23  216 Jackie Fogal            Baxter             MN  37   18 42:30 14:10  5:30   17   57:33  8.3  5:05   27   29:10 11:40 2:19:46 
   24   29 Rachael Darling         Brainerd           MN  31   19 43:45 14:35  3:39   21 1:01:03  7.9  3:26   24   28:39 11:28 2:20:30 
   25   51 Becky Gilk              Sauk Rapids        MN  36   29 48:12 16:04  3:12   26 1:03:51  7.5  1:13   16   26:18 10:31 2:22:43 
   26  148 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  45   42 54:34 18:12  3:13   23 1:01:32  7.8  0:51    9   23:58  9:35 2:24:06 
   27  172 Terri Shefelbine        St. Paul           MN  49   11 39:36 13:12  3:16   30 1:06:40  7.2  2:03   34   33:11 13:17 2:24:44 
   28   55 Elizabeth Grilz         Brainerd           MN  28   21 44:40 14:54  3:43   27 1:04:12  7.5  2:03   31   31:02 12:25 2:25:38 
   29   14 Kathryn Bugasch         Eagan              MN  26   30 48:30 16:10  3:25   33 1:10:54  6.8  1:27    7   23:18  9:19 2:27:32 
   30  158 Cally Roering           Brainerd           MN  24   41 54:05 18:02  2:55   29 1:04:43  7.4  0:51   17   26:46 10:43 2:29:19 
   31  138 Suzie Pahl              Hawley             MN  42   37 49:48 16:36  5:51   25 1:02:53  7.6  5:35   28   29:45 11:54 2:33:51 
   32  217 Emily Goetz             Wayzata            MN  40   39 51:40 17:14  1:33   31 1:08:41  7.0  1:06   35   33:46 13:31 2:36:43 
   33  157 Beth Robelia            St. Paul           MN  52   13 40:33 13:31  1:44   39 1:22:41  5.8  3:32   32   32:25 12:58 2:40:54 
   34  192 Eva Tone                Minneapolis        MN  48   24 45:58 15:20  5:17   38 1:21:41  5.9  1:44   20   27:32 11:01 2:42:11 
   35   75 Anna Horning Nygren     Golden Valley      MN  44   40 52:02 17:21  3:20   32 1:08:51  7.0  1:45   40   38:21 15:21 2:44:17 
   36   40 Ann Fassbender          Crosby             MN  50   36 49:44 16:35  3:41   34 1:14:39  6.4  2:37   36   34:18 13:44 2:44:56 
   37   44 Mary Fox                Eagan              MN  67   35 49:18 16:26  4:24   35 1:15:11  6.4  3:32   39   35:26 14:11 2:47:48 
   38  102 Katie Lawler            St Louis Park      MN  51   20 44:12 14:44  4:07   36 1:17:35  6.2  2:09   42   42:16 16:55 2:50:16 
   39  104 Michelle Leblanc        Little Falls       MN  54   32 49:08 16:23  4:19   37 1:21:07  5.9  1:54   38   34:34 13:50 2:51:00 
   40   90 Sanita Kalnite          Columbia Heigths   MN  53   31 49:08 16:23  5:18   40 1:25:42  5.6  2:34   23   28:27 11:23 2:51:06 
   41  128 Alyssa Neistadt         Baxter             MN  22   34 49:12 16:24  1:28   41 1:32:43  5.2  0:18   29   30:16 12:07 2:53:55 
   42  150 Dawn Pochardt           Cold Spring        MN  45   33 49:08 16:23  4:20   42 1:41:24  4.7  3:18   41   38:43 15:29 3:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  191 Oliver Toftness         Brainerd           MN  15    2 36:07 12:03  1:11    1   44:07 10.9  0:41    1   19:44  7:54 1:41:48 
    2   65 Gabe Hart               Maple Grove        MN  16    1 34:21 11:27  2:31    3   58:01  8.3  0:38    3   21:38  8:39 1:57:06 
    3  169 Luke Schwandt           Prior Lake         MN  14    3 43:48 14:36  0:55    2   54:08  8.9  0:37    2   21:26  8:35 2:00:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  106 Lucy Lewandowski        Ironton            MN  14    1 41:17 13:46  2:18    1   57:33  8.3  1:19    1   32:28 13:00 2:14:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  215 Caleb Kroese            Deerwood           MN  24    1 32:43 10:55  0:46    1   40:31 11.8  0:52    1   16:13  6:30 1:31:03 
    2  140 Cole Patten             Watkins            MN  24    2 35:34 11:52  2:24    3   50:26  9.5  1:05    3   23:17  9:19 1:52:44 
    3  153 Scott Quesnell          Arden Hills        MN  22    4 43:31 14:31  1:24    2   49:56  9.6  1:14    2   21:25  8:34 1:57:28 
    4   95 Kaleb Landers           Blaine             MN  18    3 42:04 14:02  3:07    4 1:04:32  7.4  2:11    4   31:57 12:47 2:23:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Taylor Lundquist        Ironton            MN  22    1 38:08 12:43  1:11    1   44:48 10.7  1:12    1   19:20  7:44 1:44:37 
    2  158 Cally Roering           Brainerd           MN  24    3 54:05 18:02  2:55    2 1:04:43  7.4  0:51    2   26:46 10:43 2:29:19 
    3  128 Alyssa Neistadt         Baxter             MN  22    2 49:12 16:24  1:28    3 1:32:43  5.2  0:18    3   30:16 12:07 2:53:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Clayton Foster          Pillager           MN  30    9 34:59 11:40  0:39    2   44:49 10.7  0:32    1   16:06  6:27 1:37:04 
    2   45 Jeff Frank              Eagan              MN  33    1 32:01 10:41  1:51    3   44:56 10.7  0:56    3   18:54  7:34 1:38:35 
    3  156 Nathaniel Reynolds      Minneapolis        MN  29    6 33:52 11:18  1:57    1   42:55 11.2  1:04    5   20:29  8:12 1:40:15 
    4   23 Ryan Cook               Lakeville          MN  29    3 32:42 10:54  2:03    6   48:49  9.8  0:29    4   19:25  7:46 1:43:27 
    5   11 Tyrel Bleifus           Afton              MN  28    5 32:51 10:57  2:16    4   45:42 10.5  1:13    6   22:21  8:57 1:44:20 
    6    5 Isaac Audette           Oakdale            MN  25    8 34:37 11:33  2:21    7   50:06  9.6  0:45    2   18:49  7:32 1:46:35 
    7   76 Scott Hudson            Saint Paul         MN  32   11 35:37 11:52  2:11    5   46:40 10.3  1:40   12   25:59 10:24 1:52:04 
    8  131 Brady Niskanen          Jenkins            MN  30    4 32:48 10:56  2:53    9   52:08  9.2  1:58    7   22:22  8:57 1:52:09 
    9  123 Dylan Moorlag           Pease              MN  29   10 35:36 11:52  2:21    8   50:24  9.5  1:09   10   24:00  9:36 1:53:27 
   10  208 Anthony Young           Superior           WI  32    2 32:32 10:51  1:09   11   54:47  8.8  1:52    9   23:38  9:28 1:53:56 
   11  188 Ryan Thurm              Readlyn            IA  29    7 34:22 11:28  1:33   10   54:45  8.8  1:23   14   32:17 12:55 2:04:18 
   12  195 Eric Volkman            Chaska             MN  32   12 39:13 13:05  2:26   12   55:51  8.6  2:35   11   24:53  9:57 2:04:56 
   13   54 Damon Grilz             Brainerd           MN  27   13 44:49 14:57  2:49   15 1:14:36  6.4  1:13    8   23:25  9:22 2:26:51 
   14  221 Vamshi Mothukuri        Plymouth           MN  28   15 50:06 16:42  2:18   13 1:04:41  7.4  3:10   13   31:03 12:25 2:31:16 
   15  213 Stephen Sorgatz         Albert Lea         MN  34   14 49:16 16:26  2:04   14 1:09:36  6.9  6:38   15   38:24 15:22 2:45:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 Emily Delaney           Golden Valley      MN  27    3 35:52 11:58  1:37    1   49:21  9.7  0:13    2   20:45  8:18 1:47:46 
    2    3 Mata Agre               Nisswa             MN  28    1 35:32 11:51  1:04    6   56:33  8.5  0:27    1   18:59  7:36 1:52:33 
    3   43 Jessica Foster          Merrifield         MN  26    4 36:40 12:14  0:46    4   53:29  9.0  0:18    3   22:37  9:03 1:53:48 
    4   10 Jennie Bleifus          Afton              MN  29    2 35:42 11:54  2:24    2   51:10  9.4  1:09    5   23:37  9:27 1:54:00 
    5  137 Chelsea Ornelas         Baxter             MN  34    6 41:55 13:59  1:58    3   52:47  9.1  0:59    6   24:06  9:39 2:01:44 
    6  144 Mariah Peterson         Gilbert            MN  32    5 40:15 13:25  3:36    5   55:38  8.6  1:04    7   28:13 11:18 2:08:45 
    7   29 Rachael Darling         Brainerd           MN  31    7 43:45 14:35  3:39    7 1:01:03  7.9  3:26    8   28:39 11:28 2:20:30 
    8   55 Elizabeth Grilz         Brainerd           MN  28    8 44:40 14:54  3:43    8 1:04:12  7.5  2:03    9   31:02 12:25 2:25:38 
    9   14 Kathryn Bugasch         Eagan              MN  26    9 48:30 16:10  3:25    9 1:10:54  6.8  1:27    4   23:18  9:19 2:27:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Clayton Lang            Brainerd           MN  39    1 24:28  8:10  1:50    1   38:39 12.4  1:02    1   17:31  7:01 1:23:28 
    2   16 Phil Carlson            Arden Hills        MN  42    2 31:14 10:25  0:59    2   38:40 12.4  1:07    4   20:38  8:16 1:32:37 
    3    1 Tyler Abfalter          St. Augusta        MN  35    7 35:50 11:57  1:13    3   41:46 11.5  1:00    2   17:37  7:03 1:37:24 
    4  121 Alexander Monroe        Bloomington        MN  41    4 32:48 10:56  1:12    4   43:44 11.0  1:03    3   20:18  8:07 1:39:03 
    5  115 Kenneth McFarlane       New Hope           MN  48    9 36:24 12:08  1:22    5   44:01 10.9  0:57   13   24:27  9:47 1:47:09 
    6  177 Spencer Sommerlot       Milaca             MN  36   14 39:42 13:14  1:07    7   45:24 10.6  0:15    5   21:03  8:25 1:47:30 
    7  105 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42   10 36:34 12:12  1:15    8   47:17 10.2  0:51   11   23:11  9:17 1:49:07 
    8   92 Ben Krause              Minneapolis        MN  36    3 32:39 10:53  2:46   12   48:48  9.8  1:05   20   26:46 10:43 1:52:02 
    9   89 Greg Jurek              Sauk Rapids        MN  46   11 37:03 12:21  1:41   10   47:47 10.0  0:59   14   24:44  9:54 1:52:11 
   10  127 Tom Needham             North Oaks         MN  48   22 42:15 14:05  3:11    6   44:54 10.7  1:59    6   21:14  8:30 1:53:30 
   11  171 McLean Severson         Deerwood           MN  35   20 40:55 13:39  2:30   11   48:13 10.0  0:56    8   21:56  8:47 1:54:27 
   12  194 Jesse Ulmer             Aitkin             MN  42   13 39:03 13:01  1:04   21   53:12  9.0  0:24    7   21:37  8:39 1:55:18 
   13   64 David Hart              Maple Grove        MN  45    8 36:19 12:07  2:40   15   49:48  9.6  1:21   15   25:38 10:15 1:55:43 
   14  164 Bryan Schachtele        Saint Anthony      MN  45    6 35:36 11:52  3:19   13   49:14  9.7  1:56   17   26:19 10:32 1:56:23 
   15   66 Luke Hartog             Avon               MN  36   25 43:16 14:26  1:04   19   52:51  9.1  0:30   10   22:27  8:59 2:00:06 
   16  170 Mitchell Scott          Baxter             MN  38   30 46:04 15:22  2:54    9   47:44 10.1  1:42    9   21:57  8:47 2:00:20 
   17   60 Michael Hansen          Champlin           MN  35    5 34:42 11:34  4:44   17   52:20  9.2  2:15   27   29:33 11:50 2:03:32 
   18  143 Josh Peterson           Gilbert            MN  35   12 38:17 12:46  5:33   14   49:32  9.7  2:54   23   27:49 11:08 2:04:04 
   19   36 Joshua Dudney           Plymouth           MN  47   29 44:34 14:52  1:33   20   52:57  9.1  1:42   12   23:30  9:24 2:04:15 
   20  210 David Saddoris          Deerwood           MN  47   21 41:06 13:42  2:09   23   53:42  8.9  0:43   21   27:00 10:48 2:04:38 
   21  120 Ryan Miller             Vadnais Heights    MN  40   18 40:19 13:27  2:37   22   53:39  8.9  1:43   24   28:23 11:22 2:06:40 
   22   49 Brian Gehling           Deerwood           MN  38   16 40:04 13:22  1:08   26   58:15  8.2  0:50   19   26:35 10:38 2:06:50 
   23  205 Daniel Wilder           Minneapolis        MN  39   23 42:41 14:14  4:05   18   52:40  9.1  1:41   22   27:31 11:01 2:08:36 
   24  168 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46   28 44:18 14:46  1:38   16   51:45  9.3  2:02   25   29:00 11:36 2:08:42 
   25  181 Eric Steberg            Minneapolis        MN  37   19 40:21 13:27  3:37   29 1:02:52  7.6  1:04   16   26:12 10:29 2:14:04 
   26  222 Travis Negaard          St. Michael        MN  49   33 49:19 16:27  1:46   24   55:06  8.7  2:03   18   26:26 10:35 2:14:38 
   27   33 Clintin Demere          Lake Park          MN  42   24 42:56 14:19  4:39   27   58:53  8.2  0:57   26   29:02 11:37 2:16:23 
   28  101 Charles Lawler          Saint Louis Park   MN  48   27 44:02 14:41  2:49   25   57:22  8.4  2:59   33   37:26 14:59 2:24:37 
   29  151 Philip Potvien          Duluth             MN  41   26 43:57 14:39  7:11   28 1:01:04  7.9  0:47   30   35:48 14:19 2:28:45 
   30  167 Matt Schultz            Plymouth           MN  37   15 39:46 13:16  3:50   31 1:07:20  7.1  3:57   29   34:33 13:50 2:29:24 
   31  201 Nathaniel Wescott       Hudson             WI  36   31 46:20 15:27  3:19   30 1:03:03  7.6  2:16   32   36:40 14:40 2:31:36 
   32   37 Cory Ellingson          Big Lake           MN  47   32 46:23 15:28  4:46   32 1:10:53  6.8  2:16   28   32:54 13:10 2:37:10 
   33   94 Brent Lamfers           Marshall           MN  47   17 40:16 13:26  6:45   33 1:13:07  6.6  4:07   31   36:39 14:40 2:40:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Camille Lang            Brainerd           MN  41    1 30:41 10:14  1:42    1   47:18 10.1  0:42    1   19:58  7:59 1:40:19 
    2   24 Jayna Crawford          Backus             MN  38    2 37:25 12:29  2:07    3   52:06  9.2  1:07    9   27:50 11:08 2:00:34 
    3   19 Nicole Coleman          St. Paul           MN  39    9 47:09 15:43  3:41    5   52:35  9.1  1:14    2   20:44  8:18 2:05:22 
    4  113 Aliisa Marshall         Shoreview          MN  42    6 45:01 15:01  2:36    4   52:21  9.2  1:46    5   26:13 10:30 2:07:54 
    5   21 Meghan Conrad           Chaska             MN  42   14 50:39 16:53  2:01    2   48:51  9.8  1:04    7   27:28 11:00 2:10:01 
    6  122 Erica Monroe            Bloomington        MN  37   10 47:57 15:59  1:44    9 1:02:10  7.7  0:28    4   24:05  9:38 2:16:21 
    7  199 Sara Wefel Collison     Independence       MN  39    8 46:08 15:23  2:56    6   56:41  8.5  1:46   10   29:01 11:37 2:16:30 
    8   93 Julie Laflamme          Little Falls       MN  40    4 41:57 13:59  1:02   12 1:04:25  7.5  1:00   13   30:59 12:24 2:19:21 
    9  216 Jackie Fogal            Baxter             MN  37    5 42:30 14:10  5:30    7   57:33  8.3  5:05   11   29:10 11:40 2:19:46 
   10   51 Becky Gilk              Sauk Rapids        MN  36   11 48:12 16:04  3:12   11 1:03:51  7.5  1:13    6   26:18 10:31 2:22:43 
   11  148 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  45   17 54:34 18:12  3:13    8 1:01:32  7.8  0:51    3   23:58  9:35 2:24:06 
   12  172 Terri Shefelbine        St. Paul           MN  49    3 39:36 13:12  3:16   13 1:06:40  7.2  2:03   14   33:11 13:17 2:24:44 
   13  138 Suzie Pahl              Hawley             MN  42   13 49:48 16:36  5:51   10 1:02:53  7.6  5:35   12   29:45 11:54 2:33:51 
   14  217 Emily Goetz             Wayzata            MN  40   15 51:40 17:14  1:33   14 1:08:41  7.0  1:06   15   33:46 13:31 2:36:43 
   15  192 Eva Tone                Minneapolis        MN  48    7 45:58 15:20  5:17   16 1:21:41  5.9  1:44    8   27:32 11:01 2:42:11 
   16   75 Anna Horning Nygren     Golden Valley      MN  44   16 52:02 17:21  3:20   15 1:08:51  7.0  1:45   16   38:21 15:21 2:44:17 
   17  150 Dawn Pochardt           Cold Spring        MN  45   12 49:08 16:23  4:20   17 1:41:24  4.7  3:18   17   38:43 15:29 3:16:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  206 Greg Williams           Carlton            MN  60    1 30:53 10:18  1:10    3   46:43 10.3  2:08    5   23:59  9:36 1:44:51 
    2   62 Christopher Hanson      Nisswa             MN  51    7 34:36 11:32  0:51    7   50:42  9.5  0:32    1   21:02  8:25 1:47:41 
    3   57 David Hallman           Mape Grove         MN  53   13 39:58 13:20  1:16    1   44:15 10.8  0:50    3   22:33  9:02 1:48:50 
    4    4 Andre Audette           Oakdale            MN  56    9 34:56 11:39  2:39    2   45:37 10.5  1:40    6   24:34  9:50 1:49:24 
    5   34 Marcel Derosier         Arden Hills        MN  53    3 31:07 10:23  2:54   10   52:51  9.1  0:45    4   23:51  9:33 1:51:27 
    6  141 Richard Paulson         Clear Lake         IA  62    5 32:00 10:40  1:10    9   52:06  9.2  0:46   10   25:53 10:22 1:51:54 
    7    2 David Abkemeier         Waverly            IA  52    8 34:54 11:38  1:42    4   49:09  9.8  1:30    8   24:58 10:00 1:52:12 
    8  176 Darrin Siefken          Tripoli            IA  53    4 32:00 10:40  1:07    8   51:27  9.3  0:54   11   31:14 12:30 1:56:39 
    9  142 Jay Petersen            Marco Island       FL  59    6 33:49 11:17  3:01   14   58:49  8.2  0:55    9   25:09 10:04 2:01:42 
   10  154 Tim Quesnell            Arden Hills        MN  55   14 45:40 15:14  1:26    5   49:45  9.6  0:55    7   24:36  9:51 2:02:21 
   11  147 Chuck Picard            Ironton            MN  52   11 38:41 12:54  2:10    6   49:45  9.6  2:10   13   33:07 13:15 2:05:52 
   12   87 Todd Jones              Saint Paul         MN  50   15 46:40 15:34  2:46   12   55:50  8.6  2:21    2   21:35  8:38 2:09:11 
   13   85 Joel Johnson            Hopkins            MN  56   10 37:23 12:28  2:06   11   53:16  9.0  0:55   14   39:29 15:48 2:13:08 
   14  178 Michael Soucy           Monticello         MN  50   12 39:31 13:11  5:37   13   56:43  8.5  3:20   12   31:22 12:33 2:16:32 
       212 Wayne Birkholz          St. Cloud          MN  52    2 31:05 10:22  2:21                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   41 Martha Flynn            Roseville          MN  56    3 37:31 12:31  1:10    1   48:47  9.8  1:55    2   25:33 10:14 1:54:54 
    2  152 Lynnette Provost        Brainerd           MN  51    2 36:43 12:15  3:00    2   49:57  9.6  2:14    6   28:59 11:36 2:00:50 
    3   74 Heather Hooper          Annandale          MN  50    7 44:57 14:59  2:10    3   54:25  8.8  1:05    1   25:23 10:09 2:07:59 
    4  163 Jan Rumpca-Burley       Little Falls       MN  51    5 41:58 14:00  1:05    4 1:00:22  8.0  1:07    4   27:07 10:51 2:11:36 
    5   35 Tammy Dickinson         Chanhassen         MN  52    1 35:24 11:48  2:16    6 1:01:18  7.8  1:21    9   34:29 13:48 2:14:47 
    6  132 Carole Norris           Saint Paul         MN  52    8 47:20 15:47  1:47    5 1:00:31  7.9  1:47    3   26:06 10:27 2:17:29 
    7  157 Beth Robelia            St. Paul           MN  52    4 40:33 13:31  1:44   10 1:22:41  5.8  3:32    7   32:25 12:58 2:40:54 
    8   40 Ann Fassbender          Crosby             MN  50   11 49:44 16:35  3:41    7 1:14:39  6.4  2:37    8   34:18 13:44 2:44:56 
    9  102 Katie Lawler            St Louis Park      MN  51    6 44:12 14:44  4:07    8 1:17:35  6.2  2:09   11   42:16 16:55 2:50:16 
   10  104 Michelle Leblanc        Little Falls       MN  54   10 49:08 16:23  4:19    9 1:21:07  5.9  1:54   10   34:34 13:50 2:51:00 
   11   90 Sanita Kalnite          Columbia Heigths   MN  53    9 49:08 16:23  5:18   11 1:25:42  5.6  2:34    5   28:27 11:23 2:51:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   25 Ben Croft               Carlton            MN  68    1 31:59 10:40  1:16    2 1:05:02  7.4  0:30    2   30:28 12:12 2:09:13 
    2   30 Roger De Groot          Cedar Falls        IA  78    2 33:13 11:05  3:26    1 1:02:40  7.7  2:51    3   33:26 13:23 2:15:34 
    3   20 Michael Connolly        Shoreview          MN  68    3 50:53 16:58  3:38    3 1:05:43  7.3  1:06    1   29:18 11:43 2:30:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Mary Fox                Eagan              MN  67    1 49:18 16:26  4:24    1 1:15:11  6.4  3:32    1   35:26 14:11 2:47:48 

Total Registered:                        222
Total Number of Relay Finishers:          19
Total Number of Team Finishers:           64
Total Number of Individual Finishers:    114
Number of Male   Finishers:               72
Number of Female Finishers:               42
Did not Finish Race or Did Not Start:     23