Spicer, MN
8/14/2022











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 14, 2022
                                           Sprint: 1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     569 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M    11  5:47  1:19  1:02    1   32:28 25.9  0:45    4   19:55  6:39   59:55 
    2   1/14    568 Steve Mills             Melbourne Beach    FL  43 M    22  6:16  1:26  0:59    4   35:11 23.9  0:52    9   20:42  6:54 1:03:58 
    3   1/9     570 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33 M     7  5:31  1:16  1:05    5   36:04 23.3  1:00   11   20:56  6:59 1:04:35 
    4   1/10    596 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M     6  5:25  1:14  1:16   10   38:28 21.8  0:54    1   18:47  6:16 1:04:47 
    5   2/10    587 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17 M    14  5:56  1:21  1:26    6   36:27 23.0  1:19    6   20:07  6:43 1:05:13 
    6   1/6     527 Chuck Hengel            Wayzata            MN  58 M    32  6:38  1:31  1:32    2   33:59 24.7  1:11   19   22:22  7:28 1:05:39 
    7   2/14    490 Jonathan De Groot       Prinsburg          MN  42 M    41  6:50  1:34  1:13    3   34:01 24.7  0:49   31   23:31  7:51 1:06:22 
    8   3/14    520 Nicholas Grey           Saint Paul         MN  41 M    26  6:30  1:29  2:39    9   38:07 22.0  0:43    5   20:03  6:41 1:08:00 
    9   2/9     672 Steven Regan            Redwood Falls      MN  32 M    27  6:33  1:30  1:25   20   39:37 21.2  1:32    2   19:22  6:28 1:08:27 
   10   2/5     560 William Lorenz          Benson             MN  50 M    37  6:44  1:32  1:16   11   38:36 21.8  0:40   12   21:14  7:05 1:08:28 
   11   4/14    555 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42 M    10  5:40  1:18  1:26   12   38:37 21.8  1:11   25   22:41  7:34 1:09:32 
   12   1/5     470 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19 F    40  6:48  1:33  1:27    7   37:20 22.5  0:48   44   24:08  8:03 1:10:30 
   13   1/11    677 Philip Burkart          Cadott             WI  38 M   130  9:27  2:09  1:54    8   37:27 22.4  1:28   10   20:51  6:57 1:11:06 
   14   2/5     469 Macy Bell               Maple Grove        MN  17 F    50  7:04  1:37  1:19   25   40:01 21.0  0:43   16   22:02  7:21 1:11:07 
   15   1/11    549 Christopher Kraemer     Grove City         MN  22 M    54  7:16  1:40  0:59   32   40:26 20.8  0:57   21   22:30  7:30 1:12:06 
   16   5/14    616 Erik Sorenson           Hopkins            MN  40 M    17  5:58  1:22  1:47   28   40:05 21.0  1:05   35   23:37  7:53 1:12:29 
   17   2/11    424 Kyle Mellor             Kansas City        MO  24 M    83  8:06  1:51  1:37   13   38:50 21.6  1:23   24   22:40  7:34 1:12:35 
   18   3/10    526 Elijah Heinen           Spicer             MN  16 M    57  7:19  1:40  1:38   52   42:10 19.9  0:52    8   20:39  6:53 1:12:36 
   19   2/6     666 Bret Borth              Chanhassen         MN  59 M    42  6:51  1:34  1:54   17   39:08 21.5  1:26   34   23:36  7:52 1:12:53 
   20   6/14    623 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  43 M    55  7:18  1:40  1:43   22   39:48 21.1  0:46   36   23:37  7:53 1:13:10 
   21   1/4     669 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56 F    18  6:05  1:23  1:07   16   39:02 21.5  1:12   66   25:53  8:38 1:13:17 
   22   3/5     538 Paul Jones              Duluth             MN  50 M    49  7:03  1:37  1:21   26   40:01 21.0  1:16   37   23:44  7:55 1:13:24 
   23   4/10    457 Israel Allen            St. Andrew             16 M     2  5:05  1:10  1:10   61   42:58 19.6  0:54   28   23:20  7:47 1:13:27 
   24   7/14    464 Jamin Anderson          Prior Lake         MN  40 M    93  8:24  1:55  1:59   31   40:24 20.8  1:15   13   21:30  7:10 1:13:31 
   25   8/14    574 Jake Mueller            Richmond           MN  41 M    13  5:50  1:20  2:01   39   41:08 20.4  1:03   42   24:05  8:02 1:14:05 
   26   5/10    466 Jack Barney             New London         MN  17 M    91  8:21  1:54  2:09   64   43:27 19.3  0:56    3   19:26  6:29 1:14:17 
   27   1/14    524 Jane Hartman            Marshall           MN  41 F    43  6:51  1:34  1:37   29   40:18 20.8  1:06   52   24:42  8:14 1:14:32 
   28   1/10    566 Joshua McKeag           Brainerd           MN  28 M     4  5:08  1:10  2:35   44   41:50 20.1  0:41   47   24:22  8:08 1:14:34 
   29   2/10    633 Joe Traxler             Victoria           MN  28 M    71  7:46  1:46  1:34   19   39:25 21.3  1:31   51   24:38  8:13 1:14:52 
   30   2/14    554 Becky Leis              Cold Spring        MN  41 F    21  6:16  1:26  1:38   36   40:51 20.6  1:16   56   24:57  8:19 1:14:56 
   31   1/2     492 Moses De Groot          Prinsburg          MN  15 M    24  6:26  1:28  2:54   38   41:05 20.4  1:05   40   23:50  7:57 1:15:18 
   32   9/14    638 Bobby Von Kaenel        Orono              MN  41 M    44  6:55  1:35  2:11   33   40:38 20.7  2:05   33   23:34  7:52 1:15:21 
   33   3/11    582 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  20 M    34  6:43  1:32  2:17   88   45:14 18.6  0:41    7   20:32  6:51 1:15:24 
   34   1/10    481 McKenzie Bradley        Adams              MN  25 F    78  7:58  1:49  2:02   42   41:32 20.2  1:25   23   22:40  7:34 1:15:34 
   35   3/14    593 Jillian Reiner          Alexandria         MN  40 F    53  7:15  1:39  2:46   24   40:00 21.0  1:51   48   24:23  8:08 1:16:13 
   36   3/10    567 Travis Meyer            Lakeville          MN  27 M     5  5:23  1:14  1:43   35   40:47 20.6  1:14   81   27:08  9:03 1:16:14 
   37   4/11    591 Lucas Raitz             Spicer             MN  24 M     8  5:37  1:17  2:47   55   42:25 19.8  0:55   50   24:35  8:12 1:16:16 
   38   5/11    499 Tanner Eischens         St. Cloud          MN  22 M   115  8:58  2:03  2:09   57   42:37 19.7  0:51   14   21:44  7:15 1:16:18 
   39   1/2     515 Brooke Garlock          Minneapolis        MN  15 F    89  8:18  1:54  1:21   50   42:08 19.9  1:10   32   23:32  7:51 1:16:27 
   40   2/11    595 Brian Roach             Saint Paul         MN  37 M    30  6:36  1:30  1:50   53   42:12 19.9  1:49   46   24:19  8:07 1:16:43 
   41   1/12    667 Aly Hargrave            Stillwater         MN  35 F    35  6:43  1:32  1:42   34   40:42 20.6  1:08   75   26:41  8:54 1:16:54 
   42   6/11    550 Matthew Kraemer         Grove City         MN  24 M   145 10:08  2:19  2:58   21   39:45 21.1  1:20   27   22:47  7:36 1:16:56 
   43  10/14    585 William Pattison        Willmar            MN  40 M    59  7:21  1:41  2:25   23   39:52 21.1  1:48   64   25:40  8:34 1:17:04 
   44   1/13    506 Annie Erickson          Raymond            MN  30 F    66  7:32  1:43  2:27   40   41:11 20.4  0:48   61   25:32  8:31 1:17:28 
   45   4/5     512 Rick Fredin             New London         MN  51 M    88  8:18  1:54  3:00   18   39:21 21.3  1:13   65   25:45  8:35 1:17:36 
   46   4/14    611 Tiffany Score           Spicer             MN  40 F   119  9:06  2:05  2:13   58   42:47 19.6  1:18   20   22:23  7:28 1:17:46 
   47   4/10    462 Jordan Altman           Minneapolis        MN  26 M    77  7:58  1:49  2:56   49   42:08 19.9  2:27   18   22:21  7:27 1:17:48 
   48   7/11    624 Brody Strand            Paynesville        MN  24 M   108  8:44  1:59  2:22   77   44:29 18.9  0:39   26   22:44  7:35 1:18:56 
   49   1/2     503 Dennis Ellingson        Courtland          MN  70 M    19  6:14  1:25  1:33   14   38:55 21.6  1:07  130   31:25 10:29 1:19:13 
   50   3/11    522 Jeff Halonen            Cokato             MN  36 M    16  5:56  1:21  1:24   90   45:27 18.5  1:00   63   25:36  8:32 1:19:21 
   51   2/13    607 Jen Schalk              Lakeville          MN  33 F    31  6:37  1:31  2:44   92   45:29 18.5  0:53   39   23:47  7:56 1:19:28 
   52   3/9     533 Sam Jelleberg           Fargo              ND  30 M   121  9:13  2:06  2:27   63   43:13 19.4  0:41   43   24:06  8:02 1:19:38 
   53   1/4     564 Lisa J Martin           Bemidji            MN  53 F    45  6:55  1:35  2:19   80   44:42 18.8  0:42   59   25:03  8:21 1:19:40 
   54   5/10    541 Coty Kirtz              Adams              MN  27 M    87  8:12  1:52  2:12   68   43:44 19.2  1:22   45   24:13  8:05 1:19:41 
   55   4/11    478 Andrew Bohmbach         Spring Park        MN  35 M   101  8:34  1:57  2:28   60   42:52 19.6  1:06   54   24:44  8:15 1:19:42 
   56   5/14    491 Kara De Groot           Prinsburg          MN  43 F    63  7:26  1:42  2:39   46   41:53 20.1  1:54   69   25:57  8:39 1:19:48 
   57   1/5     668 Ryan Lange              Willmar            MN  45 M    39  6:46  1:33  2:17   62   43:03 19.5  1:01   85   27:23  9:08 1:20:29 
   58   3/13    636 Kylie Vatthauer         Saint Cloud        MN  31 F   138  9:48  2:14  1:42   27   40:03 21.0  2:05   79   26:58  9:00 1:20:34 
   59   5/11    628 Brian Thuesen           West Des Moines    IA  38 M    80  8:03  1:50  3:26   71   43:57 19.1  1:36   38   23:45  7:55 1:20:44 
   60   6/10    460 Reed Allex              Saint Cloud        MN  27 M     3  5:06  1:10  2:23   45   41:52 20.1  0:47  120   30:40 10:14 1:20:46 
   61   4/9     608 Tom Schalk              Lakeville          MN  30 M    68  7:36  1:44  1:48   91   45:29 18.5  1:03   60   25:09  8:23 1:21:02 
   62   5/9     575 Jeremiah Nelson         Atwater            MN  32 M    69  7:36  1:44  2:19   78   44:31 18.9  0:53   71   26:07  8:43 1:21:24 
   63   1/9     508 Rachel Fogle            Hamel              MN  46 F   134  9:33  2:11  1:41   85   45:04 18.6  0:52   49   24:26  8:09 1:21:33 
   64   8/11    516 Gregory Gathje          Richmond           MN  22 M   171 14:09  3:13  3:12   43   41:49 20.1  0:43   15   21:58  7:20 1:21:49 
   65   2/10    618 Mackenzie Speicher      Fergus Falls       MN  26 F   133  9:33  2:11  2:22  103   46:35 18.0  0:57   22   22:31  7:31 1:21:56 
   66   2/4     494 Pam Derheim             Sioux Falls        SD  56 F    70  7:39  1:45  1:27   15   39:00 21.5  1:23  134   32:30 10:50 1:21:56 
   67   3/4     676 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  56 F    38  6:46  1:33  1:36   93   45:50 18.3  1:13   78   26:57  8:59 1:22:21 
   68   2/9     528 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48 F   109  8:46  2:00  1:35   30   40:24 20.8  1:17  117   30:31 10:11 1:22:32 
   69   1/5     627 David Thoma             Annandale          MN  61 M    36  6:44  1:32  2:13   48   42:04 20.0  1:52  109   29:54  9:58 1:22:44 
   70   1/8     590 Shelby Purdum           Grand Rapids       MN  24 F    28  6:35  1:30  2:00   65   43:28 19.3  1:23  103   29:28  9:50 1:22:53 
   71   2/5     467 Tony Bednar             Cottage Grove      MN  49 M    62  7:24  1:41  3:29   47   41:58 20.0  1:33   91   28:32  9:31 1:22:54 
   72   3/5     577 Cassie Nemecek          Mound              MN  17 F    94  8:24  1:55  1:56   84   45:02 18.7  2:03   62   25:35  8:32 1:22:59 
   73   9/11    417 Jared Lonergan          Cicero             NY  22 M    73  7:52  1:48  6:38   51   42:10 19.9  1:23   58   25:02  8:21 1:23:03 
   74   2/12    625 Josie Syverson          Clontarf           MN  36 F   131  9:31  2:10  2:08   79   44:33 18.9  1:04   67   25:53  8:38 1:23:07 
   75   2/5     601 Pete Royer              Litchfield         MN  63 M    79  8:02  1:50  2:09   41   41:13 20.4  2:03  107   29:50  9:57 1:23:15 
   76   2/8     414 Lizzy Kruse             Kansas City        MO  24 F    12  5:48  1:19  2:03   70   43:51 19.2  1:43  108   29:53  9:58 1:23:16 
   77   7/10    613 Nigel Shaw              Minneapolis        MN  29 M   113  8:56  2:02  2:24   96   45:54 18.3  1:24   53   24:43  8:15 1:23:18 
   78   6/9     498 Zach Einck              Minneapolis        MN  30 M     9  5:40  1:18  3:00  101   46:20 18.1  1:38   76   26:50  8:57 1:23:27 
   79   2/2     505 Cameron Ergen           South Haven        MN  15 M    95  8:26  1:55  2:51   74   44:11 19.0  0:55   83   27:11  9:04 1:23:31 
   80   3/12    525 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  36 F    81  8:03  1:50  1:45  115   48:23 17.4  0:46   55   24:50  8:17 1:23:45 
   81   4/12    622 Laura Stoneburner       Otsego             MN  37 F    96  8:26  1:55  1:38   67   43:43 19.2  1:23   96   28:53  9:38 1:24:00 
   82  11/14    514 Keith Furzland          Cold Spring        MN  40 M    25  6:28  1:29  1:40   76   44:18 19.0  1:18  116   30:31 10:11 1:24:13 
   83   3/9     597 Anne Rogers             Minneapolis        MN  46 F    99  8:31  1:57  1:43   75   44:15 19.0  1:47   90   28:25  9:29 1:24:39 
   84   6/11    468 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  38 M   132  9:32  2:10  3:49   66   43:40 19.2  1:52   73   26:20  8:47 1:25:12 
   85   4/13    610 Alexa Score             Spring Park        MN  32 F   141  9:59  2:16  1:26   83   44:54 18.7  0:46   89   28:14  9:25 1:25:17 
   86   5/12    487 Eleanor Clausen         Saint Paul         MN  38 F    84  8:10  1:52  1:45   86   45:09 18.6  0:54  104   29:35  9:52 1:25:30 
   87   8/10    510 Kody Fossum             Willmar            MN  29 M    74  7:52  1:48  2:11   72   43:58 19.1  1:07  118   30:34 10:12 1:25:39 
   88   6/10    562 Isaac Lund              Cokato             MN  18 M   151 10:26  2:23  4:01  113   48:10 17.4  0:47   17   22:19  7:27 1:25:41 
   89   3/6     563 Andrew Mackenzie        Sauk Centre        MN  58 M    67  7:32  1:43  3:40   37   40:52 20.6  1:38  132   32:09 10:43 1:25:49 
   90   6/12    539 Kim Kelley              Minneapolis        MN  36 F    61  7:22  1:41  2:04   97   45:57 18.3  1:30   98   29:00  9:40 1:25:51 
   91   3/8     518 Taytum Geier            Verona             WI  22 F    46  6:57  1:35  1:29   69   43:49 19.2  0:51  139   32:56 10:59 1:26:00 
   92   6/14    639 Renae Von Kaenel        Long Lake          MN  40 F   129  9:27  2:09  1:28  105   46:49 17.9  2:24   68   25:55  8:39 1:26:00 
   93   4/6     632 Bill Traxler            Victoria           MN  59 M   123  9:14  2:06  2:08   54   42:13 19.9  2:19  114   30:15 10:05 1:26:08 
   94   4/5     573 Mary Morris             Saint Cloud        MN  18 F     1  5:04  1:09  2:45   94   45:51 18.3  1:37  125   30:57 10:19 1:26:12 
   95  10/11    645 Luke Zeglen             Dassel             MN  20 M   140  9:58  2:16  3:48  118   48:44 17.2  0:37   30   23:27  7:49 1:26:32 
   96   7/11    521 Aaron Halonen           Cokato             MN  38 M    60  7:21  1:41  3:15   98   46:08 18.2  1:51   87   27:59  9:20 1:26:33 
   97   1/2     489 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  66 M   149 10:23  2:22  2:33   73   44:08 19.0  1:25   88   28:08  9:23 1:26:36 
   98   8/11    626 Matt Tanner             Kandiyohi          MN  39 M   122  9:14  2:06  2:23  112   47:53 17.5  1:08   70   26:02  8:41 1:26:39 
   99   4/9     642 Christine Wellner       Minneapolis        MN  45 F   104  8:36  1:58  1:43   99   46:08 18.2  1:30   93   28:47  9:36 1:26:43 
  100   7/14    504 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  44 F   110  8:50  2:01  1:33  106   46:49 17.9  0:44   97   28:55  9:39 1:26:49 
  101  12/14    604 David Salmen            Golden Valley      MN  40 M    85  8:10  1:52  3:38  104   46:39 18.0  1:14   84   27:22  9:08 1:27:02 
  102   7/12    477 Elizabeth Blixt         Cold Spring        MN  36 F    58  7:20  1:40  2:13  111   47:35 17.7  1:12  100   29:14  9:45 1:27:33 
  103   8/14    535 Katie Jobin             Sartell            MN  44 F   118  9:01  2:03  2:29  131   51:13 16.4  0:58   41   24:03  8:01 1:27:41 
  104   9/11    471 Tony Benusa             Cottage Grove      MN  39 M   127  9:25  2:09  2:45   56   42:27 19.8  1:32  135   32:31 10:51 1:28:39 
  105   5/13    571 Amy More                Saint Paul         MN  32 F    65  7:31  1:43  1:45  120   49:08 17.1  0:44  106   29:45  9:55 1:28:51 
  106   8/12    635 Beth Varela             Minneapolis        MN  39 F    47  6:59  1:36  3:07  108   46:57 17.9  2:33  102   29:20  9:47 1:28:55 
  107   4/8     551 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  20 F   103  8:36  1:58  1:55  126   50:37 16.6  0:42   82   27:10  9:04 1:28:58 
  108   3/5     606 Bruce Schalk            Burnsville         MN  60 M    52  7:14  1:39  2:27  116   48:36 17.3  1:12  105   29:36  9:52 1:29:03 
  109  10/11    475 Bjorn Bjorklund         Eden Prairie       MN  39 M   124  9:15  2:06  3:25   89   45:14 18.6  1:07  112   30:08 10:03 1:29:07 
  110   5/6     572 George Morris           Saint Cloud        MN  55 M    72  7:51  1:47  2:57   95   45:52 18.3  1:36  126   30:58 10:20 1:29:12 
  111   9/10    479 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  28 M    82  8:05  1:51  3:09  142   52:33 16.0  2:07   29   23:23  7:48 1:29:16 
  112   5/9     534 Gina Jennissen          Dassel             MN  45 F   125  9:21  2:08  2:44  123   49:54 16.8  1:13   72   26:19  8:47 1:29:29 
  113  11/11    553 Joseph Lang             Paynesville        MN  36 M   150 10:23  2:22  2:50   87   45:13 18.6  0:57  115   30:24 10:08 1:29:44 
  114   5/8     472 Leah Berscheit          Melrose            MN  21 F    15  5:56  1:21  2:17  139   52:07 16.1  0:47   92   28:42  9:34 1:29:46 
  115   7/10    482 Joe Brouwer             Spicer             MN  17 M    86  8:11  1:52  3:11  130   51:07 16.4  0:45   77   26:53  8:58 1:30:04 
  116  10/10    584 Nick Parkhurst          Minneapolis        MN  29 M   116  8:59  2:03  2:19  107   46:57 17.9  1:09  122   30:46 10:16 1:30:08 
  117   2/4     617 Dianne Spannbauer       Saint Paul         MN  54 F   117  8:59  2:03  2:33  114   48:16 17.4  1:14   99   29:10  9:44 1:30:09 
  118   9/12    631 Katie Toews             Maple Plain        MN  39 F    90  8:21  1:54  2:09  119   49:04 17.1  1:25  101   29:18  9:46 1:30:14 
  119  13/14    459 Joseph Allen            Minneapolis        MN  43 M    97  8:28  1:56  2:58  100   46:15 18.2  2:08  119   30:35 10:12 1:30:23 
  120   4/4     507 Kristin Flom            Saint Paul         MN  59 F    48  7:01  1:36  2:16   82   44:45 18.8  2:29  147   34:30 11:30 1:30:59 
  121  10/12    552 Brianna Kurtz           Avon               MN  35 F   106  8:40  1:58  3:47  129   51:06 16.4  1:13   80   27:04  9:02 1:31:47 
  122   3/10    495 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  29 F   128  9:26  2:09  2:15  110   47:35 17.7  0:52  131   31:48 10:36 1:31:53 
  123   6/9     473 Jennifer Bey            Minneapolis        MN  46 F    64  7:29  1:43  3:04  109   47:28 17.7  3:06  128   31:05 10:22 1:32:10 
  124   4/5     640 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  63 M    98  8:31  1:57  2:34   59   42:51 19.6  1:46  161   37:01 12:21 1:32:41 
  125  11/11    589 Ryan Preusser           Melrose            MN  24 M   107  8:43  1:59  2:27  141   52:17 16.1  0:45   94   28:48  9:36 1:32:58 
  126   3/5     557 Mike Leshuk             Willmar            MN  46 M   165 12:47  2:55  2:48  135   51:45 16.2  1:24   57   24:57  8:19 1:33:40 
  127   7/9     615 Jordan Smith            Raymond            MN  31 M    76  7:54  1:48  2:47  136   51:55 16.2  1:05  113   30:15 10:05 1:33:54 
  128   6/8     644 Lily Zeglen             Dasseldassel       MN  21 F   144 10:05  2:18  2:25  149   54:40 15.4  1:02   74   26:31  8:51 1:34:41 
  129   2/2     517 Rick Gauger             New London         MN  65 M   137  9:43  2:13  2:12   81   44:44 18.8  1:43  160   36:42 12:14 1:35:02 
  130   7/9     565 Julie McAlister         Minneapolis        MN  48 F    56  7:19  1:40  2:33  134   51:36 16.3  1:03  138   32:52 10:58 1:35:21 
  131   6/6     619 Paul Standal            Saint Paul         MN  56 M   139  9:52  2:15  4:10  117   48:43 17.2  2:39  110   30:01 10:01 1:35:24 
  132   7/8     415 Chloe Kuhlman           Spicer             MN  21 F   167 12:58  2:57  2:34  132   51:21 16.4  0:48   86   27:55  9:19 1:35:33 
  133  11/12    605 Laura Schaefer          Willmar            MN  36 F    75  7:54  1:48  3:38  102   46:31 18.1  1:32  154   36:04 12:02 1:35:36 
  134   9/14    548 Kirsten Kosloske        Cottage Grove      MN  41 F   142 10:00  2:17  2:23  122   49:50 16.9  1:31  133   32:11 10:44 1:35:54 
  135   2/2     578 John O?Neill            Bird Island        MN  70 M   120  9:09  2:05  2:15  133   51:26 16.3  1:03  136   32:33 10:51 1:36:24 
  136   6/13    474 Jennifer Bishop         Minneapolis        MN  34 F    51  7:10  1:38  2:17  128   51:01 16.5  1:06  151   35:24 11:48 1:36:56 
  137  10/14    513 Anna Furzland           Cold Spring        MN  41 F   112  8:55  2:02  2:14  140   52:15 16.1  0:55  140   33:05 11:02 1:37:22 
  138   8/10    559 George Lonergan         Cicero             NY  16 M   114  8:56  2:02  5:07  138   52:06 16.1  0:49  123   30:50 10:17 1:37:48 
  139   4/10    536 Mary Ann Johnson        Spicer             MN  27 F    20  6:16  1:26  2:18  151   55:19 15.2  1:30  137   32:35 10:52 1:37:56 
  140   5/10    576 Kayla Nelson            Atwater            MN  26 F   146 10:12  2:19  2:45  146   54:03 15.5  1:04  111   30:07 10:03 1:38:09 
  141   5/5     598 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19 F    29  6:35  1:30  3:22  147   54:04 15.5  0:46  143   33:57 11:19 1:38:43 
  142   6/10    546 Anna Koenecke           Cottage Grove      MN  26 F    92  8:23  1:55  2:38  155   57:19 14.7  1:06  121   30:44 10:15 1:40:08 
  143   5/5     543 Daniel Klages           Mankato            MN  61 M   162 12:04  2:45  3:03  121   49:40 16.9  2:28  141   33:11 11:04 1:40:25 
  144   7/13    580 Aliysha Olson           New London         MN  31 F   126  9:21  2:08  2:36  145   53:35 15.7  0:57  148   34:37 11:33 1:41:04 
  145   4/5     583 Joel Osterlund          Rochester          MN  48 M   158 11:36  2:38  6:16  125   50:19 16.7  1:57  129   31:23 10:28 1:41:29 
  146   8/9     532 Jana Janis              Minneapolis        MN  46 F   155 11:22  2:35  2:42  127   50:43 16.6  1:36  150   35:11 11:44 1:41:33 
  147   8/13    630 Jessica Tiffany         Rochester          MN  32 F   100  8:33  1:57  4:16  148   54:07 15.5  0:50  146   34:24 11:28 1:42:08 
  148  14/14    463 Ronnie Ambriz           Saint Paul         MN  42 M   136  9:42  2:13  3:33  124   50:09 16.7  3:02  159   36:37 12:13 1:43:01 
  149   9/13    531 Jaclyn Imdieke          New London         MN  33 F   143 10:04  2:18  2:29  156   57:20 14.7  1:16  142   33:14 11:05 1:44:21 
  150  10/13    629 Emily Tiedt             Saint Paul         MN  30 F   154 11:04  2:31  3:04  143   52:46 15.9  1:17  155   36:25 12:09 1:44:34 
  151   3/4     558 Carol Lonergan          Cicero             NY  53 F   105  8:39  1:58  4:09  154   57:12 14.7  1:08  144   34:07 11:23 1:45:13 
  152  12/12    488 Dana Conroy             Madison            MN  38 F    33  6:41  1:31  3:02  157   57:29 14.6  1:29  158   36:37 12:13 1:45:16 
  153   4/4     493 Brenda Deegan           Spicer             MN  54 F   156 11:25  2:36  3:13  150   54:58 15.3  1:34  145   34:11 11:24 1:45:18 
  154   8/9     586 Bobby Pearson           Grand Forks        ND  32 M   161 11:57  2:43  3:47  159   57:56 14.5  1:37  127   31:02 10:21 1:46:18 
  155   8/8     588 Ashley Prahl            Spicerspicer       MN  20 F   135  9:38  2:12  2:32  161 1:00:07 14.0  0:43  149   34:54 11:38 1:47:52 
  156   9/10    614 Matthew Sheets          Raymond            MN  19 M    23  6:25  1:28  3:49  166 1:05:11 12.9  1:48  124   30:54 10:18 1:48:06 
  157  11/14    509 Jenn Folliard           Sioux Falls        SD  41 F   111  8:55  2:02  3:18  137   51:57 16.2  1:31  170   43:58 14:40 1:49:36 
  158   1/1     579 Sharon Oleson           Spicer             MN  70 F   153 10:46  2:27  4:09  152   55:32 15.1  1:57  165   38:10 12:44 1:50:32 
  159   9/9     476 Matt Blake              Saint Paul         MN  30 M   163 12:18  2:48  3:28  153   57:08 14.7  1:18  156   36:25 12:09 1:50:34 
  160   5/5     620 Peter Standal           Saint Paul         MN  54 M   157 11:31  2:37  4:52  144   52:46 15.9  2:08  167   39:24 13:08 1:50:40 
  161  12/14    592 Amy Raketich            Saint Paul         MN  44 F   169 13:41  3:07  3:23  158   57:50 14.5  2:13  157   36:28 12:10 1:53:33 
  162   7/10    544 Amelia Kleve            Albany             MN  26 F   159 11:39  2:39  3:40  162 1:01:39 13.6  2:11  164   37:46 12:36 1:56:54 
  163   2/2     502 Petra Elk               Clarendon Hills    IL  14 F   102  8:35  1:57  5:30  165 1:03:52 13.2  1:37  162   37:42 12:34 1:57:14 
  164   9/9     483 Lori Bukowski           Sauk Rapids        MN  46 F   170 14:04  3:12  2:48  172 1:12:53 11.5  1:31   95   28:50  9:37 2:00:05 
  165   5/5     501 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  47 M   164 12:18  2:48  5:05  164 1:03:40 13.2  1:31  163   37:42 12:34 2:00:14 
  166   8/10    496 Marissa Ebben           Redwood Falls      MN  27 F   147 10:14  2:20  3:47  170 1:10:52 11.9  1:18  153   35:54 11:58 2:02:04 
  167   9/10    643 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  29 F   152 10:34  2:25  3:25  171 1:10:58 11.8  1:15  152   35:54 11:58 2:02:04 
  168  10/10    500 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  16 M   173 15:19  3:29  4:53  163 1:03:17 13.3  1:02  166   38:46 12:56 2:03:14 
  169  10/10    542 Alaena Klages           Mankato            MN  25 F   172 14:48  3:22  3:03  160   59:59 14.0  1:33  171   47:03 15:41 2:06:24 
  170  11/13    561 Victoria Lucht          Willmar            MN  32 F   168 13:04  2:59  3:11  168 1:10:24 11.9  1:47  168   39:32 13:11 2:07:57 
  171  13/14    641 Suzanne Weber           Saint Paul         MN  43 F   160 11:41  2:40  2:32  173 1:19:12 10.6  1:35  169   41:16 13:46 2:16:13 
  172  12/13    602 Jayna Ruprecht          Paynesville        MN  31 F   166 12:52  2:56  7:10  167 1:06:21 12.7  1:34  174   58:30 19:30 2:26:27 
  173  14/14    461 Jennifer Alm            Mendota Heights    MN  42 F   174 18:49  4:17  5:44  169 1:10:36 11.9  2:46  172   49:28 16:30 2:27:21 
  174  13/13    556 Karla Leitzman          Saint Paul         MN  31 F   148 10:19  2:21  7:53  174 1:23:26 10.1  2:30  173   53:48 17:56 2:37:55 


================================================================================================================================================
                                                             RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  658 Tall, Dark and Sinister                          2  5:34  1:16  0:38    2   39:16 21.4  0:31    1   19:58  6:40 1:05:55 
           Abram Schueler , Soren Newberg , Liam Macik            
    2  662 TRI US                                           6  6:43  1:32  1:52    1   36:54 22.8  0:41    3   25:01  8:21 1:11:09 
           Steve Rothmeier , Jen Rauk ,                           
    3  655 Minnesota Milers                                 9  8:05  1:50  0:47    3   41:56 20.0  0:42    9   27:53  9:18 1:19:20 
           Andy Thorpe , Elle Stienessen ,                        
    4  647 Duck Duck, Gray Duck 2                           1  5:30  1:15  1:58    6   44:40 18.8  0:41    8   27:25  9:09 1:20:13 
           Violet Anderson ,  ,                                    
    5  485 Team Christensen                                 7  7:20  1:40  0:44    8   46:08 18.2  0:50    5   25:45  8:35 1:20:45 
           Justin Christensen , Mya Christensen ,                 
    6  671 HicZieMac                                       14  9:03  2:04  0:42                            7   26:26  8:49 1:21:31 
           Monica MacDonald , Daniel Hicks , Ella Zieske          
    7  651 J ust A nother R ace                            17 10:52  2:28  1:12    4   43:23 19.4  0:45   10   29:21  9:47 1:25:30 
           Joan Lee , Amber Lee , Ruth Rothstein                  
    8  661 Tres Tri                                         8  7:53  1:48  0:50   10   51:09 16.4  0:42    4   25:43  8:35 1:26:15 
           Kelly Kennedy Hjelle , Erin Kelly , John Kennedy III   
    9  649 Geri Actives                                    11  8:09  1:51  2:05    5   44:00 19.1  0:49   13   32:34 10:52 1:27:35 
           Shari Borth , Colleen Thompson ,                       
   10  654 MIGHTY DUTCHMEN                                  5  6:42  1:32  0:47   15   56:59 14.7  0:33    6   26:11  8:44 1:31:11 
           Ella Erdmann , Monika Frericks , Zoe Hoeschen          
   11  665 ZJ                                              16 10:34  2:25  1:07   14   56:01 15.0  0:54    2   23:28  7:50 1:32:03 
           Zach Borneke , Jim Blomquist ,                         
   12  650 Hello Neuman                                    10  8:08  1:51  2:19   12   52:51 15.9  0:42   11   31:55 10:39 1:35:54 
           Cresengia Neuman , Todd Neuman ,                       
   13  657 SLOWbergs                                       12  8:16  1:53  0:56   13   53:36 15.7  0:47   14   33:06 11:02 1:36:37 
           David Loberg , Ruth Loberg , Shana Loberg              
   14  659 Team Janis                                      13  8:20  1:54  2:36    9   46:51 17.9  0:47   17   38:34 12:52 1:37:07 
           Evie Janis , Andrew Janis ,                            
   15  653 Low Speed High Drag                              4  6:42  1:32  2:13    7   44:48 18.8  0:49   18   45:22 15:08 1:39:52 
           Louis Jelinsky , Breanna Buchan ,                      
   16  652 Just Us League                                  15  9:10  2:05  1:03   11   51:53 16.2  1:39   15   37:21 12:27 1:41:04 
           Audie Emond , Thomas Deeg , Brynn Emond                
   17  663 We Didn't Train For This                         3  5:36  1:17  0:41   16 1:02:02 13.5  0:47   16   37:51 12:37 1:46:55 
           Maria Loerzel , Jacob Loerzel , Samuel Loerzel         
   18  660 The Gators                                      18 15:06  3:26  1:55   17 1:11:15 11.8  0:46   12   32:11 10:44 2:01:11 
           Kristen Castiglione , Nickolas Castiglione , Mark Cast 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 656 Cathy Hofer             Spicer             MN  58 F      2 11:12  2:33  3:06    1   53:07 15.8                                  
 670 Lindsay Ashburn         Spring Park        MN  39 F      1  9:22  2:08                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Mary Morris             Saint Cloud        MN  18 F    5:04  1:09 
    2 Israel Allen            St. Andrew             16 M    5:05  1:10 
    3 Reed Allex              Saint Cloud        MN  27 M    5:06  1:10 
    4 Joshua McKeag           Brainerd           MN  28 M    5:08  1:10 
    5 Travis Meyer            Lakeville          MN  27 M    5:23  1:14 
    6 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M    5:25  1:14 
    7 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33 M    5:31  1:16 
    8 Lucas Raitz             Spicer             MN  24 M    5:37  1:17 
    9 Zach Einck              Minneapolis        MN  30 M    5:40  1:18 
   10 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42 M    5:40  1:18 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M   32:28 25.9 
    2 Chuck Hengel            Wayzata            MN  58 M   33:59 24.7 
    3 Jonathan De Groot       Prinsburg          MN  42 M   34:01 24.7 
    4 Steve Mills             Melbourne Beach    FL  43 M   35:11 23.9 
    5 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33 M   36:04 23.3 
    6 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17 M   36:27 23.0 
    7 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19 F   37:20 22.5 
    8 Philip Burkart          Cadott             WI  38 M   37:27 22.4 
    9 Nicholas Grey           Saint Paul         MN  41 M   38:07 22.0 
   10 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M   38:28 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19 M   18:47  6:16 
    2 Steven Regan            Redwood Falls      MN  32 M   19:22  6:28 
    3 Jack Barney             New London         MN  17 M   19:26  6:29 
    4 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52 M   19:55  6:39 
    5 Nicholas Grey           Saint Paul         MN  41 M   20:03  6:41 
    6 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17 M   20:07  6:43 
    7 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  20 M   20:32  6:51 
    8 Elijah Heinen           Spicer             MN  16 M   20:39  6:53 
    9 Steve Mills             Melbourne Beach    FL  43 M   20:42  6:54 
   10 Philip Burkart          Cadott             WI  38 M   20:51  6:57 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  569 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52   10  5:47  1:19  1:02    1   32:28 25.9  0:45    4   19:55  6:39   59:55 
    2  568 Steve Mills             Melbourne Beach    FL  43   16  6:16  1:26  0:59    4   35:11 23.9  0:52    9   20:42  6:54 1:03:58 
    3  570 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33    6  5:31  1:16  1:05    5   36:04 23.3  1:00   11   20:56  6:59 1:04:35 
    4  596 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19    5  5:25  1:14  1:16    9   38:28 21.8  0:54    1   18:47  6:16 1:04:47 
    5  587 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17   12  5:56  1:21  1:26    6   36:27 23.0  1:19    6   20:07  6:43 1:05:13 
    6  527 Chuck Hengel            Wayzata            MN  58   23  6:38  1:31  1:32    2   33:59 24.7  1:11   18   22:22  7:28 1:05:39 
    7  490 Jonathan De Groot       Prinsburg          MN  42   28  6:50  1:34  1:13    3   34:01 24.7  0:49   27   23:31  7:51 1:06:22 
    8  520 Nicholas Grey           Saint Paul         MN  41   20  6:30  1:29  2:39    8   38:07 22.0  0:43    5   20:03  6:41 1:08:00 
    9  672 Steven Regan            Redwood Falls      MN  32   21  6:33  1:30  1:25   17   39:37 21.2  1:32    2   19:22  6:28 1:08:27 
   10  560 William Lorenz          Benson             MN  50   26  6:44  1:32  1:16   10   38:36 21.8  0:40   12   21:14  7:05 1:08:28 
   11  555 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42    9  5:40  1:18  1:26   11   38:37 21.8  1:11   21   22:41  7:34 1:09:32 
   12  677 Philip Burkart          Cadott             WI  38   74  9:27  2:09  1:54    7   37:27 22.4  1:28   10   20:51  6:57 1:11:06 
   13  549 Christopher Kraemer     Grove City         MN  22   33  7:16  1:40  0:59   24   40:26 20.8  0:57   19   22:30  7:30 1:12:06 
   14  616 Erik Sorenson           Hopkins            MN  40   14  5:58  1:22  1:47   22   40:05 21.0  1:05   30   23:37  7:53 1:12:29 
   15  424 Kyle Mellor             Kansas City        MO  24   51  8:06  1:51  1:37   12   38:50 21.6  1:23   20   22:40  7:34 1:12:35 
   16  526 Elijah Heinen           Spicer             MN  16   35  7:19  1:40  1:38   38   42:10 19.9  0:52    8   20:39  6:53 1:12:36 
   17  666 Bret Borth              Chanhassen         MN  59   29  6:51  1:34  1:54   14   39:08 21.5  1:26   29   23:36  7:52 1:12:53 
   18  623 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  43   34  7:18  1:40  1:43   19   39:48 21.1  0:46   31   23:37  7:53 1:13:10 
   19  538 Paul Jones              Duluth             MN  50   31  7:03  1:37  1:21   21   40:01 21.0  1:16   32   23:44  7:55 1:13:24 
   20  457 Israel Allen            St. Andrew             16    1  5:05  1:10  1:10   46   42:58 19.6  0:54   24   23:20  7:47 1:13:27 
   21  464 Jamin Anderson          Prior Lake         MN  40   57  8:24  1:55  1:59   23   40:24 20.8  1:15   13   21:30  7:10 1:13:31 
   22  574 Jake Mueller            Richmond           MN  41   11  5:50  1:20  2:01   29   41:08 20.4  1:03   35   24:05  8:02 1:14:05 
   23  466 Jack Barney             New London         MN  17   56  8:21  1:54  2:09   49   43:27 19.3  0:56    3   19:26  6:29 1:14:17 
   24  566 Joshua McKeag           Brainerd           MN  28    3  5:08  1:10  2:35   32   41:50 20.1  0:41   39   24:22  8:08 1:14:34 
   25  633 Joe Traxler             Victoria           MN  28   42  7:46  1:46  1:34   16   39:25 21.3  1:31   41   24:38  8:13 1:14:52 
   26  492 Moses De Groot          Prinsburg          MN  15   18  6:26  1:28  2:54   28   41:05 20.4  1:05   34   23:50  7:57 1:15:18 
   27  638 Bobby Von Kaenel        Orono              MN  41   30  6:55  1:35  2:11   25   40:38 20.7  2:05   28   23:34  7:52 1:15:21 
   28  582 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  20   24  6:43  1:32  2:17   61   45:14 18.6  0:41    7   20:32  6:51 1:15:24 
   29  567 Travis Meyer            Lakeville          MN  27    4  5:23  1:14  1:43   26   40:47 20.6  1:14   55   27:08  9:03 1:16:14 
   30  591 Lucas Raitz             Spicer             MN  24    7  5:37  1:17  2:47   41   42:25 19.8  0:55   40   24:35  8:12 1:16:16 
   31  499 Tanner Eischens         St. Cloud          MN  22   66  8:58  2:03  2:09   43   42:37 19.7  0:51   14   21:44  7:15 1:16:18 
   32  595 Brian Roach             Saint Paul         MN  37   22  6:36  1:30  1:50   39   42:12 19.9  1:49   38   24:19  8:07 1:16:43 
   33  550 Matthew Kraemer         Grove City         MN  24   80 10:08  2:19  2:58   18   39:45 21.1  1:20   23   22:47  7:36 1:16:56 
   34  585 William Pattison        Willmar            MN  40   36  7:21  1:41  2:25   20   39:52 21.1  1:48   48   25:40  8:34 1:17:04 
   35  512 Rick Fredin             New London         MN  51   55  8:18  1:54  3:00   15   39:21 21.3  1:13   49   25:45  8:35 1:17:36 
   36  462 Jordan Altman           Minneapolis        MN  26   47  7:58  1:49  2:56   36   42:08 19.9  2:27   17   22:21  7:27 1:17:48 
   37  624 Brody Strand            Paynesville        MN  24   63  8:44  1:59  2:22   57   44:29 18.9  0:39   22   22:44  7:35 1:18:56 
   38  503 Dennis Ellingson        Courtland          MN  70   15  6:14  1:25  1:33   13   38:55 21.6  1:07   81   31:25 10:29 1:19:13 
   39  522 Jeff Halonen            Cokato             MN  36   13  5:56  1:21  1:24   63   45:27 18.5  1:00   47   25:36  8:32 1:19:21 
   40  533 Sam Jelleberg           Fargo              ND  30   69  9:13  2:06  2:27   48   43:13 19.4  0:41   36   24:06  8:02 1:19:38 
   41  541 Coty Kirtz              Adams              MN  27   54  8:12  1:52  2:12   51   43:44 19.2  1:22   37   24:13  8:05 1:19:41 
   42  478 Andrew Bohmbach         Spring Park        MN  35   61  8:34  1:57  2:28   45   42:52 19.6  1:06   43   24:44  8:15 1:19:42 
   43  668 Ryan Lange              Willmar            MN  45   27  6:46  1:33  2:17   47   43:03 19.5  1:01   58   27:23  9:08 1:20:29 
   44  628 Brian Thuesen           West Des Moines    IA  38   49  8:03  1:50  3:26   52   43:57 19.1  1:36   33   23:45  7:55 1:20:44 
   45  460 Reed Allex              Saint Cloud        MN  27    2  5:06  1:10  2:23   33   41:52 20.1  0:47   74   30:40 10:14 1:20:46 
   46  608 Tom Schalk              Lakeville          MN  30   40  7:36  1:44  1:48   64   45:29 18.5  1:03   46   25:09  8:23 1:21:02 
   47  575 Jeremiah Nelson         Atwater            MN  32   41  7:36  1:44  2:19   58   44:31 18.9  0:53   51   26:07  8:43 1:21:24 
   48  516 Gregory Gathje          Richmond           MN  22   91 14:09  3:13  3:12   31   41:49 20.1  0:43   15   21:58  7:20 1:21:49 
   49  627 David Thoma             Annandale          MN  61   25  6:44  1:32  2:13   35   42:04 20.0  1:52   65   29:54  9:58 1:22:44 
   50  467 Tony Bednar             Cottage Grove      MN  49   38  7:24  1:41  3:29   34   41:58 20.0  1:33   61   28:32  9:31 1:22:54 
   51  417 Jared Lonergan          Cicero             NY  22   44  7:52  1:48  6:38   37   42:10 19.9  1:23   45   25:02  8:21 1:23:03 
   52  601 Pete Royer              Litchfield         MN  63   48  8:02  1:50  2:09   30   41:13 20.4  2:03   64   29:50  9:57 1:23:15 
   53  613 Nigel Shaw              Minneapolis        MN  29   64  8:56  2:02  2:24   66   45:54 18.3  1:24   42   24:43  8:15 1:23:18 
   54  498 Zach Einck              Minneapolis        MN  30    8  5:40  1:18  3:00   69   46:20 18.1  1:38   53   26:50  8:57 1:23:27 
   55  505 Cameron Ergen           South Haven        MN  15   58  8:26  1:55  2:51   55   44:11 19.0  0:55   56   27:11  9:04 1:23:31 
   56  514 Keith Furzland          Cold Spring        MN  40   19  6:28  1:29  1:40   56   44:18 19.0  1:18   71   30:31 10:11 1:24:13 
   57  468 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  38   75  9:32  2:10  3:49   50   43:40 19.2  1:52   52   26:20  8:47 1:25:12 
   58  510 Kody Fossum             Willmar            MN  29   45  7:52  1:48  2:11   53   43:58 19.1  1:07   72   30:34 10:12 1:25:39 
   59  562 Isaac Lund              Cokato             MN  18   83 10:26  2:23  4:01   73   48:10 17.4  0:47   16   22:19  7:27 1:25:41 
   60  563 Andrew Mackenzie        Sauk Centre        MN  58   39  7:32  1:43  3:40   27   40:52 20.6  1:38   82   32:09 10:43 1:25:49 
   61  632 Bill Traxler            Victoria           MN  59   71  9:14  2:06  2:08   40   42:13 19.9  2:19   69   30:15 10:05 1:26:08 
   62  645 Luke Zeglen             Dassel             MN  20   79  9:58  2:16  3:48   76   48:44 17.2  0:37   26   23:27  7:49 1:26:32 
   63  521 Aaron Halonen           Cokato             MN  38   37  7:21  1:41  3:15   67   46:08 18.2  1:51   59   27:59  9:20 1:26:33 
   64  489 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  66   81 10:23  2:22  2:33   54   44:08 19.0  1:25   60   28:08  9:23 1:26:36 
   65  626 Matt Tanner             Kandiyohi          MN  39   70  9:14  2:06  2:23   72   47:53 17.5  1:08   50   26:02  8:41 1:26:39 
   66  604 David Salmen            Golden Valley      MN  40   52  8:10  1:52  3:38   70   46:39 18.0  1:14   57   27:22  9:08 1:27:02 
   67  471 Tony Benusa             Cottage Grove      MN  39   73  9:25  2:09  2:45   42   42:27 19.8  1:32   83   32:31 10:51 1:28:39 
   68  606 Bruce Schalk            Burnsville         MN  60   32  7:14  1:39  2:27   74   48:36 17.3  1:12   63   29:36  9:52 1:29:03 
   69  475 Bjorn Bjorklund         Eden Prairie       MN  39   72  9:15  2:06  3:25   62   45:14 18.6  1:07   67   30:08 10:03 1:29:07 
   70  572 George Morris           Saint Cloud        MN  55   43  7:51  1:47  2:57   65   45:52 18.3  1:36   78   30:58 10:20 1:29:12 
   71  479 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  28   50  8:05  1:51  3:09   86   52:33 16.0  2:07   25   23:23  7:48 1:29:16 
   72  553 Joseph Lang             Paynesville        MN  36   82 10:23  2:22  2:50   60   45:13 18.6  0:57   70   30:24 10:08 1:29:44 
   73  482 Joe Brouwer             Spicer             MN  17   53  8:11  1:52  3:11   80   51:07 16.4  0:45   54   26:53  8:58 1:30:04 
   74  584 Nick Parkhurst          Minneapolis        MN  29   67  8:59  2:03  2:19   71   46:57 17.9  1:09   75   30:46 10:16 1:30:08 
   75  459 Joseph Allen            Minneapolis        MN  43   59  8:28  1:56  2:58   68   46:15 18.2  2:08   73   30:35 10:12 1:30:23 
   76  640 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  63   60  8:31  1:57  2:34   44   42:51 19.6  1:46   89   37:01 12:21 1:32:41 
   77  589 Ryan Preusser           Melrose            MN  24   62  8:43  1:59  2:27   85   52:17 16.1  0:45   62   28:48  9:36 1:32:58 
   78  557 Mike Leshuk             Willmar            MN  46   90 12:47  2:55  2:48   82   51:45 16.2  1:24   44   24:57  8:19 1:33:40 
   79  615 Jordan Smith            Raymond            MN  31   46  7:54  1:48  2:47   83   51:55 16.2  1:05   68   30:15 10:05 1:33:54 
   80  517 Rick Gauger             New London         MN  65   77  9:43  2:13  2:12   59   44:44 18.8  1:43   88   36:42 12:14 1:35:02 
   81  619 Paul Standal            Saint Paul         MN  56   78  9:52  2:15  4:10   75   48:43 17.2  2:39   66   30:01 10:01 1:35:24 
   82  578 John O?Neill            Bird Island        MN  70   68  9:09  2:05  2:15   81   51:26 16.3  1:03   84   32:33 10:51 1:36:24 
   83  559 George Lonergan         Cicero             NY  16   65  8:56  2:02  5:07   84   52:06 16.1  0:49   76   30:50 10:17 1:37:48 
   84  543 Daniel Klages           Mankato            MN  61   87 12:04  2:45  3:03   77   49:40 16.9  2:28   85   33:11 11:04 1:40:25 
   85  583 Joel Osterlund          Rochester          MN  48   85 11:36  2:38  6:16   79   50:19 16.7  1:57   80   31:23 10:28 1:41:29 
   86  463 Ronnie Ambriz           Saint Paul         MN  42   76  9:42  2:13  3:33   78   50:09 16.7  3:02   87   36:37 12:13 1:43:01 
   87  586 Bobby Pearson           Grand Forks        ND  32   86 11:57  2:43  3:47   89   57:56 14.5  1:37   79   31:02 10:21 1:46:18 
   88  614 Matthew Sheets          Raymond            MN  19   17  6:25  1:28  3:49   92 1:05:11 12.9  1:48   77   30:54 10:18 1:48:06 
   89  476 Matt Blake              Saint Paul         MN  30   88 12:18  2:48  3:28   88   57:08 14.7  1:18   86   36:25 12:09 1:50:34 
   90  620 Peter Standal           Saint Paul         MN  54   84 11:31  2:37  4:52   87   52:46 15.9  2:08   92   39:24 13:08 1:50:40 
   91  501 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  47   89 12:18  2:48  5:05   91 1:03:40 13.2  1:31   90   37:42 12:34 2:00:14 
   92  500 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  16   92 15:19  3:29  4:53   90 1:03:17 13.3  1:02   91   38:46 12:56 2:03:14 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  470 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19   13  6:48  1:33  1:27    1   37:20 22.5  0:48    8   24:08  8:03 1:10:30 
    2  469 Macy Bell               Maple Grove        MN  17   19  7:04  1:37  1:19    5   40:01 21.0  0:43    1   22:02  7:21 1:11:07 
    3  669 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56    4  6:05  1:23  1:07    3   39:02 21.5  1:12   17   25:53  8:38 1:13:17 
    4  524 Jane Hartman            Marshall           MN  41   14  6:51  1:34  1:37    7   40:18 20.8  1:06   11   24:42  8:14 1:14:32 
    5  554 Becky Leis              Cold Spring        MN  41    6  6:16  1:26  1:38   10   40:51 20.6  1:16   13   24:57  8:19 1:14:56 
    6  481 McKenzie Bradley        Adams              MN  25   31  7:58  1:49  2:02   12   41:32 20.2  1:25    4   22:40  7:34 1:15:34 
    7  593 Jillian Reiner          Alexandria         MN  40   21  7:15  1:39  2:46    4   40:00 21.0  1:51    9   24:23  8:08 1:16:13 
    8  515 Brooke Garlock          Minneapolis        MN  15   34  8:18  1:54  1:21   14   42:08 19.9  1:10    5   23:32  7:51 1:16:27 
    9  667 Aly Hargrave            Stillwater         MN  35   11  6:43  1:32  1:42    9   40:42 20.6  1:08   23   26:41  8:54 1:16:54 
   10  506 Annie Erickson          Raymond            MN  30   28  7:32  1:43  2:27   11   41:11 20.4  0:48   15   25:32  8:31 1:17:28 
   11  611 Tiffany Score           Spicer             MN  40   52  9:06  2:05  2:13   15   42:47 19.6  1:18    2   22:23  7:28 1:17:46 
   12  607 Jen Schalk              Lakeville          MN  33    9  6:37  1:31  2:44   28   45:29 18.5  0:53    6   23:47  7:56 1:19:28 
   13  564 Lisa J Martin           Bemidji            MN  53   15  6:55  1:35  2:19   22   44:42 18.8  0:42   14   25:03  8:21 1:19:40 
   14  491 Kara De Groot           Prinsburg          MN  43   25  7:26  1:42  2:39   13   41:53 20.1  1:54   20   25:57  8:39 1:19:48 
   15  636 Kylie Vatthauer         Saint Cloud        MN  31   61  9:48  2:14  1:42    6   40:03 21.0  2:05   25   26:58  9:00 1:20:34 
   16  508 Rachel Fogle            Hamel              MN  46   59  9:33  2:11  1:41   26   45:04 18.6  0:52   10   24:26  8:09 1:21:33 
   17  618 Mackenzie Speicher      Fergus Falls       MN  26   58  9:33  2:11  2:22   34   46:35 18.0  0:57    3   22:31  7:31 1:21:56 
   18  494 Pam Derheim             Sioux Falls        SD  56   29  7:39  1:45  1:27    2   39:00 21.5  1:23   52   32:30 10:50 1:21:56 
   19  676 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  56   12  6:46  1:33  1:36   29   45:50 18.3  1:13   24   26:57  8:59 1:22:21 
   20  528 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48   46  8:46  2:00  1:35    8   40:24 20.8  1:17   46   30:31 10:11 1:22:32 
   21  590 Shelby Purdum           Grand Rapids       MN  24    7  6:35  1:30  2:00   16   43:28 19.3  1:23   41   29:28  9:50 1:22:53 
   22  577 Cassie Nemecek          Mound              MN  17   37  8:24  1:55  1:56   25   45:02 18.7  2:03   16   25:35  8:32 1:22:59 
   23  625 Josie Syverson          Clontarf           MN  36   57  9:31  2:10  2:08   21   44:33 18.9  1:04   18   25:53  8:38 1:23:07 
   24  414 Lizzy Kruse             Kansas City        MO  24    2  5:48  1:19  2:03   19   43:51 19.2  1:43   44   29:53  9:58 1:23:16 
   25  525 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  36   32  8:03  1:50  1:45   42   48:23 17.4  0:46   12   24:50  8:17 1:23:45 
   26  622 Laura Stoneburner       Otsego             MN  37   38  8:26  1:55  1:38   17   43:43 19.2  1:23   34   28:53  9:38 1:24:00 
   27  597 Anne Rogers             Minneapolis        MN  46   39  8:31  1:57  1:43   20   44:15 19.0  1:47   30   28:25  9:29 1:24:39 
   28  610 Alexa Score             Spring Park        MN  32   62  9:59  2:16  1:26   24   44:54 18.7  0:46   29   28:14  9:25 1:25:17 
   29  487 Eleanor Clausen         Saint Paul         MN  38   33  8:10  1:52  1:45   27   45:09 18.6  0:54   42   29:35  9:52 1:25:30 
   30  539 Kim Kelley              Minneapolis        MN  36   24  7:22  1:41  2:04   31   45:57 18.3  1:30   36   29:00  9:40 1:25:51 
   31  518 Taytum Geier            Verona             WI  22   16  6:57  1:35  1:29   18   43:49 19.2  0:51   55   32:56 10:59 1:26:00 
   32  639 Renae Von Kaenel        Long Lake          MN  40   56  9:27  2:09  1:28   35   46:49 17.9  2:24   19   25:55  8:39 1:26:00 
   33  573 Mary Morris             Saint Cloud        MN  18    1  5:04  1:09  2:45   30   45:51 18.3  1:37   48   30:57 10:19 1:26:12 
   34  642 Christine Wellner       Minneapolis        MN  45   43  8:36  1:58  1:43   32   46:08 18.2  1:30   32   28:47  9:36 1:26:43 
   35  504 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  44   47  8:50  2:01  1:33   36   46:49 17.9  0:44   35   28:55  9:39 1:26:49 
   36  477 Elizabeth Blixt         Cold Spring        MN  36   23  7:20  1:40  2:13   40   47:35 17.7  1:12   38   29:14  9:45 1:27:33 
   37  535 Katie Jobin             Sartell            MN  44   51  9:01  2:03  2:29   51   51:13 16.4  0:58    7   24:03  8:01 1:27:41 
   38  571 Amy More                Saint Paul         MN  32   27  7:31  1:43  1:45   44   49:08 17.1  0:44   43   29:45  9:55 1:28:51 
   39  635 Beth Varela             Minneapolis        MN  39   17  6:59  1:36  3:07   37   46:57 17.9  2:33   40   29:20  9:47 1:28:55 
   40  551 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  20   42  8:36  1:58  1:55   47   50:37 16.6  0:42   27   27:10  9:04 1:28:58 
   41  534 Gina Jennissen          Dassel             MN  45   53  9:21  2:08  2:44   46   49:54 16.8  1:13   21   26:19  8:47 1:29:29 
   42  472 Leah Berscheit          Melrose            MN  21    3  5:56  1:21  2:17   55   52:07 16.1  0:47   31   28:42  9:34 1:29:46 
   43  617 Dianne Spannbauer       Saint Paul         MN  54   50  8:59  2:03  2:33   41   48:16 17.4  1:14   37   29:10  9:44 1:30:09 
   44  631 Katie Toews             Maple Plain        MN  39   35  8:21  1:54  2:09   43   49:04 17.1  1:25   39   29:18  9:46 1:30:14 
   45  507 Kristin Flom            Saint Paul         MN  59   18  7:01  1:36  2:16   23   44:45 18.8  2:29   62   34:30 11:30 1:30:59 
   46  552 Brianna Kurtz           Avon               MN  35   45  8:40  1:58  3:47   50   51:06 16.4  1:13   26   27:04  9:02 1:31:47 
   47  495 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  29   55  9:26  2:09  2:15   39   47:35 17.7  0:52   50   31:48 10:36 1:31:53 
   48  473 Jennifer Bey            Minneapolis        MN  46   26  7:29  1:43  3:04   38   47:28 17.7  3:06   49   31:05 10:22 1:32:10 
   49  644 Lily Zeglen             Dasseldassel       MN  21   65 10:05  2:18  2:25   62   54:40 15.4  1:02   22   26:31  8:51 1:34:41 
   50  565 Julie McAlister         Minneapolis        MN  48   22  7:19  1:40  2:33   53   51:36 16.3  1:03   54   32:52 10:58 1:35:21 
   51  415 Chloe Kuhlman           Spicer             MN  21   77 12:58  2:57  2:34   52   51:21 16.4  0:48   28   27:55  9:19 1:35:33 
   52  605 Laura Schaefer          Willmar            MN  36   30  7:54  1:48  3:38   33   46:31 18.1  1:32   69   36:04 12:02 1:35:36 
   53  548 Kirsten Kosloske        Cottage Grove      MN  41   63 10:00  2:17  2:23   45   49:50 16.9  1:31   51   32:11 10:44 1:35:54 
   54  474 Jennifer Bishop         Minneapolis        MN  34   20  7:10  1:38  2:17   49   51:01 16.5  1:06   66   35:24 11:48 1:36:56 
   55  513 Anna Furzland           Cold Spring        MN  41   49  8:55  2:02  2:14   56   52:15 16.1  0:55   56   33:05 11:02 1:37:22 
   56  536 Mary Ann Johnson        Spicer             MN  27    5  6:16  1:26  2:18   64   55:19 15.2  1:30   53   32:35 10:52 1:37:56 
   57  576 Kayla Nelson            Atwater            MN  26   66 10:12  2:19  2:45   59   54:03 15.5  1:04   45   30:07 10:03 1:38:09 
   58  598 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19    8  6:35  1:30  3:22   60   54:04 15.5  0:46   58   33:57 11:19 1:38:43 
   59  546 Anna Koenecke           Cottage Grove      MN  26   36  8:23  1:55  2:38   67   57:19 14.7  1:06   47   30:44 10:15 1:40:08 
   60  580 Aliysha Olson           New London         MN  31   54  9:21  2:08  2:36   58   53:35 15.7  0:57   63   34:37 11:33 1:41:04 
   61  532 Jana Janis              Minneapolis        MN  46   72 11:22  2:35  2:42   48   50:43 16.6  1:36   65   35:11 11:44 1:41:33 
   62  630 Jessica Tiffany         Rochester          MN  32   40  8:33  1:57  4:16   61   54:07 15.5  0:50   61   34:24 11:28 1:42:08 
   63  531 Jaclyn Imdieke          New London         MN  33   64 10:04  2:18  2:29   68   57:20 14.7  1:16   57   33:14 11:05 1:44:21 
   64  629 Emily Tiedt             Saint Paul         MN  30   71 11:04  2:31  3:04   57   52:46 15.9  1:17   70   36:25 12:09 1:44:34 
   65  558 Carol Lonergan          Cicero             NY  53   44  8:39  1:58  4:09   66   57:12 14.7  1:08   59   34:07 11:23 1:45:13 
   66  488 Dana Conroy             Madison            MN  38   10  6:41  1:31  3:02   69   57:29 14.6  1:29   72   36:37 12:13 1:45:16 
   67  493 Brenda Deegan           Spicer             MN  54   73 11:25  2:36  3:13   63   54:58 15.3  1:34   60   34:11 11:24 1:45:18 
   68  588 Ashley Prahl            Spicerspicer       MN  20   60  9:38  2:12  2:32   72 1:00:07 14.0  0:43   64   34:54 11:38 1:47:52 
   69  509 Jenn Folliard           Sioux Falls        SD  41   48  8:55  2:02  3:18   54   51:57 16.2  1:31   78   43:58 14:40 1:49:36 
   70  579 Sharon Oleson           Spicer             MN  70   70 10:46  2:27  4:09   65   55:32 15.1  1:57   75   38:10 12:44 1:50:32 
   71  592 Amy Raketich            Saint Paul         MN  44   79 13:41  3:07  3:23   70   57:50 14.5  2:13   71   36:28 12:10 1:53:33 
   72  544 Amelia Kleve            Albany             MN  26   74 11:39  2:39  3:40   73 1:01:39 13.6  2:11   74   37:46 12:36 1:56:54 
   73  502 Petra Elk               Clarendon Hills    IL  14   41  8:35  1:57  5:30   74 1:03:52 13.2  1:37   73   37:42 12:34 1:57:14 
   74  483 Lori Bukowski           Sauk Rapids        MN  46   80 14:04  3:12  2:48   80 1:12:53 11.5  1:31   33   28:50  9:37 2:00:05 
   75  496 Marissa Ebben           Redwood Falls      MN  27   67 10:14  2:20  3:47   78 1:10:52 11.9  1:18   68   35:54 11:58 2:02:04 
   76  643 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  29   69 10:34  2:25  3:25   79 1:10:58 11.8  1:15   67   35:54 11:58 2:02:04 
   77  542 Alaena Klages           Mankato            MN  25   81 14:48  3:22  3:03   71   59:59 14.0  1:33   79   47:03 15:41 2:06:24 
   78  561 Victoria Lucht          Willmar            MN  32   78 13:04  2:59  3:11   76 1:10:24 11.9  1:47   76   39:32 13:11 2:07:57 
   79  641 Suzanne Weber           Saint Paul         MN  43   75 11:41  2:40  2:32   81 1:19:12 10.6  1:35   77   41:16 13:46 2:16:13 
   80  602 Jayna Ruprecht          Paynesville        MN  31   76 12:52  2:56  7:10   75 1:06:21 12.7  1:34   82   58:30 19:30 2:26:27 
   81  461 Jennifer Alm            Mendota Heights    MN  42   82 18:49  4:17  5:44   77 1:10:36 11.9  2:46   80   49:28 16:30 2:27:21 
   82  556 Karla Leitzman          Saint Paul         MN  31   68 10:19  2:21  7:53   82 1:23:26 10.1  2:30   81   53:48 17:56 2:37:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  492 Moses De Groot          Prinsburg          MN  15    1  6:26  1:28  2:54    1   41:05 20.4  1:05    1   23:50  7:57 1:15:18 
    2  505 Cameron Ergen           South Haven        MN  15    2  8:26  1:55  2:51    2   44:11 19.0  0:55    2   27:11  9:04 1:23:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Brooke Garlock          Minneapolis        MN  15    1  8:18  1:54  1:21    1   42:08 19.9  1:10    1   23:32  7:51 1:16:27 
    2  502 Petra Elk               Clarendon Hills    IL  14    2  8:35  1:57  5:30    2 1:03:52 13.2  1:37    2   37:42 12:34 1:57:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  596 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  19    2  5:25  1:14  1:16    2   38:28 21.8  0:54    1   18:47  6:16 1:04:47 
    2  587 Sean Pickle             Saint Cloud        MN  17    3  5:56  1:21  1:26    1   36:27 23.0  1:19    3   20:07  6:43 1:05:13 
    3  526 Elijah Heinen           Spicer             MN  16    5  7:19  1:40  1:38    3   42:10 19.9  0:52    4   20:39  6:53 1:12:36 
    4  457 Israel Allen            St. Andrew             16    1  5:05  1:10  1:10    4   42:58 19.6  0:54    6   23:20  7:47 1:13:27 
    5  466 Jack Barney             New London         MN  17    7  8:21  1:54  2:09    5   43:27 19.3  0:56    2   19:26  6:29 1:14:17 
    6  562 Isaac Lund              Cokato             MN  18    9 10:26  2:23  4:01    6   48:10 17.4  0:47    5   22:19  7:27 1:25:41 
    7  482 Joe Brouwer             Spicer             MN  17    6  8:11  1:52  3:11    7   51:07 16.4  0:45    7   26:53  8:58 1:30:04 
    8  559 George Lonergan         Cicero             NY  16    8  8:56  2:02  5:07    8   52:06 16.1  0:49    8   30:50 10:17 1:37:48 
    9  614 Matthew Sheets          Raymond            MN  19    4  6:25  1:28  3:49   10 1:05:11 12.9  1:48    9   30:54 10:18 1:48:06 
   10  500 Anders Elk              Clarendon Hills    IL  16   10 15:19  3:29  4:53    9 1:03:17 13.3  1:02   10   38:46 12:56 2:03:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  470 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19    3  6:48  1:33  1:27    1   37:20 22.5  0:48    2   24:08  8:03 1:10:30 
    2  469 Macy Bell               Maple Grove        MN  17    4  7:04  1:37  1:19    2   40:01 21.0  0:43    1   22:02  7:21 1:11:07 
    3  577 Cassie Nemecek          Mound              MN  17    5  8:24  1:55  1:56    3   45:02 18.7  2:03    3   25:35  8:32 1:22:59 
    4  573 Mary Morris             Saint Cloud        MN  18    1  5:04  1:09  2:45    4   45:51 18.3  1:37    4   30:57 10:19 1:26:12 
    5  598 Maddie Rosenberger      Melrose            MN  19    2  6:35  1:30  3:22    5   54:04 15.5  0:46    5   33:57 11:19 1:38:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  549 Christopher Kraemer     Grove City         MN  22    3  7:16  1:40  0:59    3   40:26 20.8  0:57    4   22:30  7:30 1:12:06 
    2  424 Kyle Mellor             Kansas City        MO  24    5  8:06  1:51  1:37    1   38:50 21.6  1:23    5   22:40  7:34 1:12:35 
    3  582 Jeremiah Osterlund      Rochester          MN  20    2  6:43  1:32  2:17    9   45:14 18.6  0:41    1   20:32  6:51 1:15:24 
    4  591 Lucas Raitz             Spicer             MN  24    1  5:37  1:17  2:47    6   42:25 19.8  0:55    9   24:35  8:12 1:16:16 
    5  499 Tanner Eischens         St. Cloud          MN  22    8  8:58  2:03  2:09    7   42:37 19.7  0:51    2   21:44  7:15 1:16:18 
    6  550 Matthew Kraemer         Grove City         MN  24   10 10:08  2:19  2:58    2   39:45 21.1  1:20    7   22:47  7:36 1:16:56 
    7  624 Brody Strand            Paynesville        MN  24    7  8:44  1:59  2:22    8   44:29 18.9  0:39    6   22:44  7:35 1:18:56 
    8  516 Gregory Gathje          Richmond           MN  22   11 14:09  3:13  3:12    4   41:49 20.1  0:43    3   21:58  7:20 1:21:49 
    9  417 Jared Lonergan          Cicero             NY  22    4  7:52  1:48  6:38    5   42:10 19.9  1:23   10   25:02  8:21 1:23:03 
   10  645 Luke Zeglen             Dassel             MN  20    9  9:58  2:16  3:48   10   48:44 17.2  0:37    8   23:27  7:49 1:26:32 
   11  589 Ryan Preusser           Melrose            MN  24    6  8:43  1:59  2:27   11   52:17 16.1  0:45   11   28:48  9:36 1:32:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  590 Shelby Purdum           Grand Rapids       MN  24    3  6:35  1:30  2:00    1   43:28 19.3  1:23    5   29:28  9:50 1:22:53 
    2  414 Lizzy Kruse             Kansas City        MO  24    1  5:48  1:19  2:03    3   43:51 19.2  1:43    6   29:53  9:58 1:23:16 
    3  518 Taytum Geier            Verona             WI  22    4  6:57  1:35  1:29    2   43:49 19.2  0:51    7   32:56 10:59 1:26:00 
    4  551 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  20    5  8:36  1:58  1:55    4   50:37 16.6  0:42    2   27:10  9:04 1:28:58 
    5  472 Leah Berscheit          Melrose            MN  21    2  5:56  1:21  2:17    6   52:07 16.1  0:47    4   28:42  9:34 1:29:46 
    6  644 Lily Zeglen             Dasseldassel       MN  21    7 10:05  2:18  2:25    7   54:40 15.4  1:02    1   26:31  8:51 1:34:41 
    7  415 Chloe Kuhlman           Spicer             MN  21    8 12:58  2:57  2:34    5   51:21 16.4  0:48    3   27:55  9:19 1:35:33 
    8  588 Ashley Prahl            Spicerspicer       MN  20    6  9:38  2:12  2:32    8 1:00:07 14.0  0:43    8   34:54 11:38 1:47:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  566 Joshua McKeag           Brainerd           MN  28    2  5:08  1:10  2:35    3   41:50 20.1  0:41    4   24:22  8:08 1:14:34 
    2  633 Joe Traxler             Victoria           MN  28    4  7:46  1:46  1:34    1   39:25 21.3  1:31    5   24:38  8:13 1:14:52 
    3  567 Travis Meyer            Lakeville          MN  27    3  5:23  1:14  1:43    2   40:47 20.6  1:14    7   27:08  9:03 1:16:14 
    4  462 Jordan Altman           Minneapolis        MN  26    6  7:58  1:49  2:56    5   42:08 19.9  2:27    1   22:21  7:27 1:17:48 
    5  541 Coty Kirtz              Adams              MN  27    8  8:12  1:52  2:12    6   43:44 19.2  1:22    3   24:13  8:05 1:19:41 
    6  460 Reed Allex              Saint Cloud        MN  27    1  5:06  1:10  2:23    4   41:52 20.1  0:47    9   30:40 10:14 1:20:46 
    7  613 Nigel Shaw              Minneapolis        MN  29    9  8:56  2:02  2:24    8   45:54 18.3  1:24    6   24:43  8:15 1:23:18 
    8  510 Kody Fossum             Willmar            MN  29    5  7:52  1:48  2:11    7   43:58 19.1  1:07    8   30:34 10:12 1:25:39 
    9  479 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  28    7  8:05  1:51  3:09   10   52:33 16.0  2:07    2   23:23  7:48 1:29:16 
   10  584 Nick Parkhurst          Minneapolis        MN  29   10  8:59  2:03  2:19    9   46:57 17.9  1:09   10   30:46 10:16 1:30:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  481 McKenzie Bradley        Adams              MN  25    2  7:58  1:49  2:02    1   41:32 20.2  1:25    2   22:40  7:34 1:15:34 
    2  618 Mackenzie Speicher      Fergus Falls       MN  26    5  9:33  2:11  2:22    2   46:35 18.0  0:57    1   22:31  7:31 1:21:56 
    3  495 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  29    4  9:26  2:09  2:15    3   47:35 17.7  0:52    5   31:48 10:36 1:31:53 
    4  536 Mary Ann Johnson        Spicer             MN  27    1  6:16  1:26  2:18    5   55:19 15.2  1:30    6   32:35 10:52 1:37:56 
    5  576 Kayla Nelson            Atwater            MN  26    6 10:12  2:19  2:45    4   54:03 15.5  1:04    3   30:07 10:03 1:38:09 
    6  546 Anna Koenecke           Cottage Grove      MN  26    3  8:23  1:55  2:38    6   57:19 14.7  1:06    4   30:44 10:15 1:40:08 
    7  544 Amelia Kleve            Albany             MN  26    9 11:39  2:39  3:40    8 1:01:39 13.6  2:11    9   37:46 12:36 1:56:54 
    8  496 Marissa Ebben           Redwood Falls      MN  27    7 10:14  2:20  3:47    9 1:10:52 11.9  1:18    8   35:54 11:58 2:02:04 
    9  643 Andrea Wieneke          Redwood Falls      MN  29    8 10:34  2:25  3:25   10 1:10:58 11.8  1:15    7   35:54 11:58 2:02:04 
   10  542 Alaena Klages           Mankato            MN  25   10 14:48  3:22  3:03    7   59:59 14.0  1:33   10   47:03 15:41 2:06:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  570 Tyson Molitor           Belgrade           MN  33    1  5:31  1:16  1:05    1   36:04 23.3  1:00    2   20:56  6:59 1:04:35 
    2  672 Steven Regan            Redwood Falls      MN  32    3  6:33  1:30  1:25    2   39:37 21.2  1:32    1   19:22  6:28 1:08:27 
    3  533 Sam Jelleberg           Fargo              ND  30    7  9:13  2:06  2:27    3   43:13 19.4  0:41    3   24:06  8:02 1:19:38 
    4  608 Tom Schalk              Lakeville          MN  30    4  7:36  1:44  1:48    5   45:29 18.5  1:03    4   25:09  8:23 1:21:02 
    5  575 Jeremiah Nelson         Atwater            MN  32    5  7:36  1:44  2:19    4   44:31 18.9  0:53    5   26:07  8:43 1:21:24 
    6  498 Zach Einck              Minneapolis        MN  30    2  5:40  1:18  3:00    6   46:20 18.1  1:38    6   26:50  8:57 1:23:27 
    7  615 Jordan Smith            Raymond            MN  31    6  7:54  1:48  2:47    7   51:55 16.2  1:05    7   30:15 10:05 1:33:54 
    8  586 Bobby Pearson           Grand Forks        ND  32    8 11:57  2:43  3:47    9   57:56 14.5  1:37    8   31:02 10:21 1:46:18 
    9  476 Matt Blake              Saint Paul         MN  30    9 12:18  2:48  3:28    8   57:08 14.7  1:18    9   36:25 12:09 1:50:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  506 Annie Erickson          Raymond            MN  30    4  7:32  1:43  2:27    2   41:11 20.4  0:48    2   25:32  8:31 1:17:28 
    2  607 Jen Schalk              Lakeville          MN  33    1  6:37  1:31  2:44    4   45:29 18.5  0:53    1   23:47  7:56 1:19:28 
    3  636 Kylie Vatthauer         Saint Cloud        MN  31    7  9:48  2:14  1:42    1   40:03 21.0  2:05    3   26:58  9:00 1:20:34 
    4  610 Alexa Score             Spring Park        MN  32    8  9:59  2:16  1:26    3   44:54 18.7  0:46    4   28:14  9:25 1:25:17 
    5  571 Amy More                Saint Paul         MN  32    3  7:31  1:43  1:45    5   49:08 17.1  0:44    5   29:45  9:55 1:28:51 
    6  474 Jennifer Bishop         Minneapolis        MN  34    2  7:10  1:38  2:17    6   51:01 16.5  1:06    9   35:24 11:48 1:36:56 
    7  580 Aliysha Olson           New London         MN  31    6  9:21  2:08  2:36    8   53:35 15.7  0:57    8   34:37 11:33 1:41:04 
    8  630 Jessica Tiffany         Rochester          MN  32    5  8:33  1:57  4:16    9   54:07 15.5  0:50    7   34:24 11:28 1:42:08 
    9  531 Jaclyn Imdieke          New London         MN  33    9 10:04  2:18  2:29   10   57:20 14.7  1:16    6   33:14 11:05 1:44:21 
   10  629 Emily Tiedt             Saint Paul         MN  30   11 11:04  2:31  3:04    7   52:46 15.9  1:17   10   36:25 12:09 1:44:34 
   11  561 Victoria Lucht          Willmar            MN  32   13 13:04  2:59  3:11   12 1:10:24 11.9  1:47   11   39:32 13:11 2:07:57 
   12  602 Jayna Ruprecht          Paynesville        MN  31   12 12:52  2:56  7:10   11 1:06:21 12.7  1:34   13   58:30 19:30 2:26:27 
   13  556 Karla Leitzman          Saint Paul         MN  31   10 10:19  2:21  7:53   13 1:23:26 10.1  2:30   12   53:48 17:56 2:37:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  677 Philip Burkart          Cadott             WI  38    9  9:27  2:09  1:54    1   37:27 22.4  1:28    1   20:51  6:57 1:11:06 
    2  595 Brian Roach             Saint Paul         MN  37    2  6:36  1:30  1:50    2   42:12 19.9  1:49    3   24:19  8:07 1:16:43 
    3  522 Jeff Halonen            Cokato             MN  36    1  5:56  1:21  1:24    9   45:27 18.5  1:00    5   25:36  8:32 1:19:21 
    4  478 Andrew Bohmbach         Spring Park        MN  35    5  8:34  1:57  2:28    4   42:52 19.6  1:06    4   24:44  8:15 1:19:42 
    5  628 Brian Thuesen           West Des Moines    IA  38    4  8:03  1:50  3:26    6   43:57 19.1  1:36    2   23:45  7:55 1:20:44 
    6  468 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  38   10  9:32  2:10  3:49    5   43:40 19.2  1:52    7   26:20  8:47 1:25:12 
    7  521 Aaron Halonen           Cokato             MN  38    3  7:21  1:41  3:15   10   46:08 18.2  1:51    8   27:59  9:20 1:26:33 
    8  626 Matt Tanner             Kandiyohi          MN  39    6  9:14  2:06  2:23   11   47:53 17.5  1:08    6   26:02  8:41 1:26:39 
    9  471 Tony Benusa             Cottage Grove      MN  39    8  9:25  2:09  2:45    3   42:27 19.8  1:32   11   32:31 10:51 1:28:39 
   10  475 Bjorn Bjorklund         Eden Prairie       MN  39    7  9:15  2:06  3:25    8   45:14 18.6  1:07    9   30:08 10:03 1:29:07 
   11  553 Joseph Lang             Paynesville        MN  36   11 10:23  2:22  2:50    7   45:13 18.6  0:57   10   30:24 10:08 1:29:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  667 Aly Hargrave            Stillwater         MN  35    2  6:43  1:32  1:42    1   40:42 20.6  1:08    3   26:41  8:54 1:16:54 
    2  625 Josie Syverson          Clontarf           MN  36   12  9:31  2:10  2:08    3   44:33 18.9  1:04    2   25:53  8:38 1:23:07 
    3  525 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  36    7  8:03  1:50  1:45    9   48:23 17.4  0:46    1   24:50  8:17 1:23:45 
    4  622 Laura Stoneburner       Otsego             MN  37   10  8:26  1:55  1:38    2   43:43 19.2  1:23    5   28:53  9:38 1:24:00 
    5  487 Eleanor Clausen         Saint Paul         MN  38    8  8:10  1:52  1:45    4   45:09 18.6  0:54   10   29:35  9:52 1:25:30 
    6  539 Kim Kelley              Minneapolis        MN  36    5  7:22  1:41  2:04    5   45:57 18.3  1:30    6   29:00  9:40 1:25:51 
    7  477 Elizabeth Blixt         Cold Spring        MN  36    4  7:20  1:40  2:13    8   47:35 17.7  1:12    7   29:14  9:45 1:27:33 
    8  635 Beth Varela             Minneapolis        MN  39    3  6:59  1:36  3:07    7   46:57 17.9  2:33    9   29:20  9:47 1:28:55 
    9  631 Katie Toews             Maple Plain        MN  39    9  8:21  1:54  2:09   10   49:04 17.1  1:25    8   29:18  9:46 1:30:14 
   10  552 Brianna Kurtz           Avon               MN  35   11  8:40  1:58  3:47   11   51:06 16.4  1:13    4   27:04  9:02 1:31:47 
   11  605 Laura Schaefer          Willmar            MN  36    6  7:54  1:48  3:38    6   46:31 18.1  1:32   11   36:04 12:02 1:35:36 
   12  488 Dana Conroy             Madison            MN  38    1  6:41  1:31  3:02   12   57:29 14.6  1:29   12   36:37 12:13 1:45:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  568 Steve Mills             Melbourne Beach    FL  43    4  6:16  1:26  0:59    2   35:11 23.9  0:52    2   20:42  6:54 1:03:58 
    2  490 Jonathan De Groot       Prinsburg          MN  42    7  6:50  1:34  1:13    1   34:01 24.7  0:49    5   23:31  7:51 1:06:22 
    3  520 Nicholas Grey           Saint Paul         MN  41    6  6:30  1:29  2:39    3   38:07 22.0  0:43    1   20:03  6:41 1:08:00 
    4  555 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  42    1  5:40  1:18  1:26    4   38:37 21.8  1:11    4   22:41  7:34 1:09:32 
    5  616 Erik Sorenson           Hopkins            MN  40    3  5:58  1:22  1:47    7   40:05 21.0  1:05    7   23:37  7:53 1:12:29 
    6  623 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  43    9  7:18  1:40  1:43    5   39:48 21.1  0:46    8   23:37  7:53 1:13:10 
    7  464 Jamin Anderson          Prior Lake         MN  40   12  8:24  1:55  1:59    8   40:24 20.8  1:15    3   21:30  7:10 1:13:31 
    8  574 Jake Mueller            Richmond           MN  41    2  5:50  1:20  2:01   10   41:08 20.4  1:03    9   24:05  8:02 1:14:05 
    9  638 Bobby Von Kaenel        Orono              MN  41    8  6:55  1:35  2:11    9   40:38 20.7  2:05    6   23:34  7:52 1:15:21 
   10  585 William Pattison        Willmar            MN  40   10  7:21  1:41  2:25    6   39:52 21.1  1:48   10   25:40  8:34 1:17:04 
   11  514 Keith Furzland          Cold Spring        MN  40    5  6:28  1:29  1:40   11   44:18 19.0  1:18   12   30:31 10:11 1:24:13 
   12  604 David Salmen            Golden Valley      MN  40   11  8:10  1:52  3:38   13   46:39 18.0  1:14   11   27:22  9:08 1:27:02 
   13  459 Joseph Allen            Minneapolis        MN  43   13  8:28  1:56  2:58   12   46:15 18.2  2:08   13   30:35 10:12 1:30:23 
   14  463 Ronnie Ambriz           Saint Paul         MN  42   14  9:42  2:13  3:33   14   50:09 16.7  3:02   14   36:37 12:13 1:43:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  524 Jane Hartman            Marshall           MN  41    2  6:51  1:34  1:37    2   40:18 20.8  1:06    4   24:42  8:14 1:14:32 
    2  554 Becky Leis              Cold Spring        MN  41    1  6:16  1:26  1:38    3   40:51 20.6  1:16    5   24:57  8:19 1:14:56 
    3  593 Jillian Reiner          Alexandria         MN  40    3  7:15  1:39  2:46    1   40:00 21.0  1:51    3   24:23  8:08 1:16:13 
    4  611 Tiffany Score           Spicer             MN  40    9  9:06  2:05  2:13    5   42:47 19.6  1:18    1   22:23  7:28 1:17:46 
    5  491 Kara De Groot           Prinsburg          MN  43    4  7:26  1:42  2:39    4   41:53 20.1  1:54    7   25:57  8:39 1:19:48 
    6  639 Renae Von Kaenel        Long Lake          MN  40   10  9:27  2:09  1:28    6   46:49 17.9  2:24    6   25:55  8:39 1:26:00 
    7  504 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  44    5  8:50  2:01  1:33    7   46:49 17.9  0:44    8   28:55  9:39 1:26:49 
    8  535 Katie Jobin             Sartell            MN  44    8  9:01  2:03  2:29    9   51:13 16.4  0:58    2   24:03  8:01 1:27:41 
    9  548 Kirsten Kosloske        Cottage Grove      MN  41   11 10:00  2:17  2:23    8   49:50 16.9  1:31    9   32:11 10:44 1:35:54 
   10  513 Anna Furzland           Cold Spring        MN  41    7  8:55  2:02  2:14   11   52:15 16.1  0:55   10   33:05 11:02 1:37:22 
   11  509 Jenn Folliard           Sioux Falls        SD  41    6  8:55  2:02  3:18   10   51:57 16.2  1:31   13   43:58 14:40 1:49:36 
   12  592 Amy Raketich            Saint Paul         MN  44   13 13:41  3:07  3:23   12   57:50 14.5  2:13   11   36:28 12:10 1:53:33 
   13  641 Suzanne Weber           Saint Paul         MN  43   12 11:41  2:40  2:32   14 1:19:12 10.6  1:35   12   41:16 13:46 2:16:13 
   14  461 Jennifer Alm            Mendota Heights    MN  42   14 18:49  4:17  5:44   13 1:10:36 11.9  2:46   14   49:28 16:30 2:27:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  668 Ryan Lange              Willmar            MN  45    1  6:46  1:33  2:17    2   43:03 19.5  1:01    2   27:23  9:08 1:20:29 
    2  467 Tony Bednar             Cottage Grove      MN  49    2  7:24  1:41  3:29    1   41:58 20.0  1:33    3   28:32  9:31 1:22:54 
    3  557 Mike Leshuk             Willmar            MN  46    5 12:47  2:55  2:48    4   51:45 16.2  1:24    1   24:57  8:19 1:33:40 
    4  583 Joel Osterlund          Rochester          MN  48    3 11:36  2:38  6:16    3   50:19 16.7  1:57    4   31:23 10:28 1:41:29 
    5  501 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  47    4 12:18  2:48  5:05    5 1:03:40 13.2  1:31    5   37:42 12:34 2:00:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  508 Rachel Fogle            Hamel              MN  46    7  9:33  2:11  1:41    3   45:04 18.6  0:52    1   24:26  8:09 1:21:33 
    2  528 Anne Hoeschen           Freeport           MN  48    5  8:46  2:00  1:35    1   40:24 20.8  1:17    6   30:31 10:11 1:22:32 
    3  597 Anne Rogers             Minneapolis        MN  46    3  8:31  1:57  1:43    2   44:15 19.0  1:47    3   28:25  9:29 1:24:39 
    4  642 Christine Wellner       Minneapolis        MN  45    4  8:36  1:58  1:43    4   46:08 18.2  1:30    4   28:47  9:36 1:26:43 
    5  534 Gina Jennissen          Dassel             MN  45    6  9:21  2:08  2:44    6   49:54 16.8  1:13    2   26:19  8:47 1:29:29 
    6  473 Jennifer Bey            Minneapolis        MN  46    2  7:29  1:43  3:04    5   47:28 17.7  3:06    7   31:05 10:22 1:32:10 
    7  565 Julie McAlister         Minneapolis        MN  48    1  7:19  1:40  2:33    8   51:36 16.3  1:03    8   32:52 10:58 1:35:21 
    8  532 Jana Janis              Minneapolis        MN  46    8 11:22  2:35  2:42    7   50:43 16.6  1:36    9   35:11 11:44 1:41:33 
    9  483 Lori Bukowski           Sauk Rapids        MN  46    9 14:04  3:12  2:48    9 1:12:53 11.5  1:31    5   28:50  9:37 2:00:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  569 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  52    1  5:47  1:19  1:02    1   32:28 25.9  0:45    1   19:55  6:39   59:55 
    2  560 William Lorenz          Benson             MN  50    2  6:44  1:32  1:16    2   38:36 21.8  0:40    2   21:14  7:05 1:08:28 
    3  538 Paul Jones              Duluth             MN  50    3  7:03  1:37  1:21    4   40:01 21.0  1:16    3   23:44  7:55 1:13:24 
    4  512 Rick Fredin             New London         MN  51    4  8:18  1:54  3:00    3   39:21 21.3  1:13    4   25:45  8:35 1:17:36 
    5  620 Peter Standal           Saint Paul         MN  54    5 11:31  2:37  4:52    5   52:46 15.9  2:08    5   39:24 13:08 1:50:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  564 Lisa J Martin           Bemidji            MN  53    1  6:55  1:35  2:19    1   44:42 18.8  0:42    1   25:03  8:21 1:19:40 
    2  617 Dianne Spannbauer       Saint Paul         MN  54    3  8:59  2:03  2:33    2   48:16 17.4  1:14    2   29:10  9:44 1:30:09 
    3  558 Carol Lonergan          Cicero             NY  53    2  8:39  1:58  4:09    4   57:12 14.7  1:08    3   34:07 11:23 1:45:13 
    4  493 Brenda Deegan           Spicer             MN  54    4 11:25  2:36  3:13    3   54:58 15.3  1:34    4   34:11 11:24 1:45:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  527 Chuck Hengel            Wayzata            MN  58    1  6:38  1:31  1:32    1   33:59 24.7  1:11    1   22:22  7:28 1:05:39 
    2  666 Bret Borth              Chanhassen         MN  59    2  6:51  1:34  1:54    2   39:08 21.5  1:26    2   23:36  7:52 1:12:53 
    3  563 Andrew Mackenzie        Sauk Centre        MN  58    3  7:32  1:43  3:40    3   40:52 20.6  1:38    6   32:09 10:43 1:25:49 
    4  632 Bill Traxler            Victoria           MN  59    5  9:14  2:06  2:08    4   42:13 19.9  2:19    4   30:15 10:05 1:26:08 
    5  572 George Morris           Saint Cloud        MN  55    4  7:51  1:47  2:57    5   45:52 18.3  1:36    5   30:58 10:20 1:29:12 
    6  619 Paul Standal            Saint Paul         MN  56    6  9:52  2:15  4:10    6   48:43 17.2  2:39    3   30:01 10:01 1:35:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  669 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  56    1  6:05  1:23  1:07    2   39:02 21.5  1:12    1   25:53  8:38 1:13:17 
    2  494 Pam Derheim             Sioux Falls        SD  56    4  7:39  1:45  1:27    1   39:00 21.5  1:23    3   32:30 10:50 1:21:56 
    3  676 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  56    2  6:46  1:33  1:36    4   45:50 18.3  1:13    2   26:57  8:59 1:22:21 
    4  507 Kristin Flom            Saint Paul         MN  59    3  7:01  1:36  2:16    3   44:45 18.8  2:29    4   34:30 11:30 1:30:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  627 David Thoma             Annandale          MN  61    1  6:44  1:32  2:13    2   42:04 20.0  1:52    3   29:54  9:58 1:22:44 
    2  601 Pete Royer              Litchfield         MN  63    3  8:02  1:50  2:09    1   41:13 20.4  2:03    2   29:50  9:57 1:23:15 
    3  606 Bruce Schalk            Burnsville         MN  60    2  7:14  1:39  2:27    4   48:36 17.3  1:12    1   29:36  9:52 1:29:03 
    4  640 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  63    4  8:31  1:57  2:34    3   42:51 19.6  1:46    5   37:01 12:21 1:32:41 
    5  543 Daniel Klages           Mankato            MN  61    5 12:04  2:45  3:03    5   49:40 16.9  2:28    4   33:11 11:04 1:40:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  489 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  66    2 10:23  2:22  2:33    1   44:08 19.0  1:25    1   28:08  9:23 1:26:36 
    2  517 Rick Gauger             New London         MN  65    1  9:43  2:13  2:12    2   44:44 18.8  1:43    2   36:42 12:14 1:35:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  503 Dennis Ellingson        Courtland          MN  70    1  6:14  1:25  1:33    1   38:55 21.6  1:07    1   31:25 10:29 1:19:13 
    2  578 John O?Neill            Bird Island        MN  70    2  9:09  2:05  2:15    2   51:26 16.3  1:03    2   32:33 10:51 1:36:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  579 Sharon Oleson           Spicer             MN  70    1 10:46  2:27  4:09    1   55:32 15.1  1:57    1   38:10 12:44 1:50:32 

Total Registered:                        221
Total Number of Team Finishers:           18
Total Number of Individual Finishers:    174
Number of Male   Finishers:               92
Number of Female Finishers:               82
Did not Finish Race or Did Not Start:     29