Baxter, MN
8/27/2022











                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 27, 2022
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    9 Leo Bellefeuille        Hanska             MN   5    1  1:31  1:37    1   13:25  0:41    1   15:39   32:51 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   78 Lydia Scott             Baxter             MN   5    2  1:23  3:57    1   15:13  0:44    1   13:43   34:57 
    2   76 Rylie Schroeder         Dayton             MN   5    1  1:17  2:44    2   16:24  0:44    2   20:21   41:28 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   39 Cole Kunesh             Deerwood           MN   6    1  1:04  1:29    1   10:40  0:29    2   10:13   23:53 
    2   24 Johnathan Farnes        Warroad            MN   6    2  1:07  1:47    2   11:57  0:32    1   10:03   25:24 
    3   46 Charles Lindberg        Baxter             MN   6    3  1:19  1:58    4   14:30  0:37    3   17:11   35:33 
    4   90 Revy Evans              Cottonwood Heights UT   6    4  1:23  3:26    3   13:11  0:49    4   20:39   39:25 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  102 Davi Ahlquist           Brainerd           MN   6    1  1:05  2:06    2   11:38  0:33    1   11:07   26:27 
    2   38 Myla Korf               Moorhead           MN   6    3  1:13  2:03    1   11:36  0:31    2   11:08   26:28 
    3   79 Gabriella Singh         Edina              MN   6    2  1:11  2:45    3   12:37  0:28    3   11:37   28:37 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   96 Beckett Warzecha        Alexandria         MN   7    2  0:55  0:53    2    9:47  0:25    1    8:14   20:13 
    2   64 Isaac Pexsa             Cushing            MN   7    1  0:53  1:34    7   10:25  0:25    2    8:38   21:54 
    3   91 Harrison Schuelke       Marshall           MN   7    6  1:00  0:59    3    9:49  0:32    3    9:37   21:54 
    4   55 Harrison Miller         Vadnais Heights    MN   7    5  1:00  0:56   12   11:54  0:30    4    9:47   24:05 
    5   22 Crew Erickson           Baxter             MN   7    3  0:57  1:24    4    9:49  0:29   10   11:51   24:29 
    6   70 Alex Rangen             Brainerd           MN   7    4  0:59  1:30    8   10:53  0:41    7   10:49   24:50 
    7   75 Jayven Garcia           Brainerd           MN   7   10  1:05  1:03    6   10:16  0:33   11   12:04   24:58 
    8   67 Jonathan Przybilla      Pierz              MN   7    7  1:02  1:46   13   12:02  0:30    5   10:04   25:22 
    9   61 Jack Penningotn         Baxter             MN   7    8  1:04  1:59   11   11:40  0:37    6   10:21   25:38 
   10   89 Jack Bartel             Brainerd           MN   7   13  1:29  2:58    1    9:21  0:44    8   11:13   25:44 
   11    1 Garrett Agre            Brainerd           MN   7   11  1:06  2:39    9   11:14  0:33    9   11:30   27:00 
   12   77 Henry Scott             Baxter             MN   7    9  1:04  2:32    5   10:11  0:45   13   13:36   28:07 
   13   93 Rhett Schumer           Pequot Lakes       MN   7   12  1:16  2:39   10   11:32  0:36   12   12:19   28:20 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   57 Reagan Miller           Baxter             MN   7    3  1:02  0:50    1   10:20  0:42    1   10:12   23:05 
    2    3 Gretchen Agre           Brainerd           MN   7    4  1:08  1:31    3   11:01  0:32    2   11:11   25:21 
    3    7 Avery Bellefeuille      Hanska             MN   7    2  1:01  1:04    4   11:15  0:34    3   11:42   25:35 
    4   41 Jayde Lamb              Brainerd           MN   7    1  0:58  1:11    2   10:23  0:37    4   13:18   26:26 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   51 Cooper Miller           Baxter             MN   8    3  0:55  0:43    1    8:04  0:32    5    9:41   19:53 
    2   99 Breck Ahlquist          Brainerd           MN   8    6  0:56  0:54    4    9:22  0:23    3    9:00   20:33 
    3   85 Johannes Wagner         Brainerd           MN   8    1  0:51  1:25    2    8:49  0:33    2    9:00   20:36 
    4   23 George Farnes           Warroad            MN   8    5  0:55  1:11    3    9:03  0:30    1    8:59   20:36 
    5   98 Axel Groenwold          Baxter             MN   8   10  1:01  1:27    7    9:46  0:42    4    9:01   21:54 
    6   53 Everett Miller          Baxter             MN   8    4  0:55  0:54    9   10:01  0:29    6   10:45   23:02 
    7   69 Reed Pulak              Fort Ripley        MN   8    9  1:00  1:08    6    9:33  0:42    7   13:58   26:19 
    8   15 Leeland Devine          Pequot Lakes       MN   8    2  0:52  1:38    8    9:58  1:07    8   15:11   28:43 
    9   68 Radly Pulak             Fort Ripley        MN   8    8  0:57  1:14    5    9:27  0:42    9   16:27   28:44 
   10   25 Stefan Fite             Big Lake           MN   8    7  0:57  1:25   10   19:21  1:08   10   19:04   41:53 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    5 Eliza Althaus-Kotila    Minneapolis        MN   8    4  1:05  1:18    2    9:32  0:34    1    8:54   21:20 
    2   35 Lydia Kampen            Brainerd           MN   8    1  0:57  2:47    1    9:29  0:56    2   11:46   25:53 
    3   87 Annalise Warzecha       Elk River          MN   8    5  1:06  2:10    3   11:20  0:44    3   12:00   27:18 
    4   44 Presley Leonard         Baxter             MN   8    3  1:03  1:15    4   11:37  0:44    4   14:18   28:55 
    5   30 Megan Gruber            Pierz              MN   8    2  0:57  1:16    5   11:41  0:35    5   15:07   29:35 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   58 Jack Mulder             Baxter             MN   9    3  0:51  1:01    4    8:54  0:27    1    8:52   20:01 
    2   92 Lincoln Schuelke        Marshall           MN   9    4  0:54  1:06    2    8:23  0:28    4    9:22   20:12 
    3   40 Eli Kunesh              Deerwood           MN   9    5  0:57  1:41    1    8:19  0:28    2    9:09   20:32 
    4   12 Sullivan Bratney        Brainerd           MN   9   10  1:06  1:10    3    8:26  0:31    5    9:29   20:39 
    5   42 Bryce Lawler            Annandale          MN   9    6  1:00  1:15    5    9:01  0:30    6    9:48   21:32 
    6   60 Kace Patnode            Little Falls       MN   9    2  0:48  0:58    9   10:28  0:27    3    9:21   22:00 
    7   52 Emerson Miller          Baxter             MN   9    1  0:47  1:08    6    9:28  0:25    9   11:25   23:11 
    8   81 Grayson Singh           Edina              MN   9    7  1:01  1:35    7    9:55  0:25    8   10:53   23:48 
    9    2 Gavin Agre              Brainerd           MN   9    8  1:02  1:54    8   10:14  0:32    7   10:28   24:08 
   10   49 Christopher Menzel      Brainerd           MN   9    9  1:04  1:45   10   12:58  0:38   10   20:45   37:07 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  100 Anika Groenwold         Baxter             MN   9    2  0:58  1:54    1    9:10  0:38    1    9:27   22:05 
    2    8 Hayden Bellefeuille     Hanska             MN   9    5  1:00  1:19    3    9:45  0:43    3   10:37   23:22 
    3   13 Eden Brown              Moorhead           MN   9    4  0:59  2:20    4   10:01  0:34    2   10:06   23:58 
    4   21 Carolina Erickson       Baxter             MN   9    3  0:58  1:19    2    9:15  0:37    4   13:04   25:11 
    5   73 Nora Rangen             Brainerd           MN   9    1  0:56  2:00    5   10:39  0:31    5   17:39   31:44 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   82 Tucker Skoglund         Fort Ripley        MN  10    4  1:51  1:14    4   16:40  0:29    1   16:30   36:42 
    2   54 Finley Miller           Vadnais Heights    MN  10    1  1:46  0:57    3   16:07  0:31    2   18:24   37:43 
    3   16 Mac Devine              Pequot Lakes       MN  10    3  1:49  1:09    6   17:34  0:33    3   18:44   39:48 
    4   88 Bennett Warzecha        Elk River          MN  10    6  1:57  1:51    5   16:45  0:46    5   19:56   41:14 
    5   33 Grady Hilgert           Victoria           MN  10    2  1:48  2:16    7   18:00  0:32    4   19:27   42:02 
    6   20 Beckett Erickson        Baxter             MN  10    5  1:54  0:41    1   15:55  0:23    7   23:50   42:42 
    7  101 Theo Althaus-Kotila     Minneapolis        MN  10    9  2:01  2:14    2   16:00  0:40    8   24:27   45:19 
    8   59 Rylan Paskewitz         Pillager           MN  10    8  1:59  2:56    9   19:55  0:37    6   21:42   47:06 
    9   32 Martin Hastings         Brainerd           MN  10    7  1:58  1:02    8   18:40  0:37    9   24:53   47:08 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   95 Avery Warzecha          Alexandria         MN  10    1  1:46  1:11    1   16:37  0:32    1   16:02   36:07 
    2   65 Madison Pexsa           Cushing            MN  10    2  1:47  0:54    2   17:37  0:31    3   23:40   44:27 
    3   26 Rosalie Flynn           Brainerd           MN  10    3  1:53  1:29    3   23:43  0:52    2   21:24   49:18 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   56 Logan Miller            Baxter             MN  11    3  1:43  0:47    1   14:23  0:27    2   15:53   33:12 
    2   86 Josiah Wagner           Pillager           MN  11    4  1:44  0:55    2   14:52  0:21    1   15:46   33:37 
    3   63 Eli Pexsa               Cushing            MN  11    2  1:42  1:29    5   16:23  0:34    3   17:37   37:43 
    4   83 Luke Smith              Brainerd           MN  11    1  1:37  0:55    3   15:58  0:26    4   19:53   38:47 
    5   28 Carter Grant            Andover            MN  11    7  1:51  1:24    4   16:17  0:49    5   21:01   41:20 
    6   80 Gavin Singh             Edina              MN  11    5  1:48  2:00    6   18:53  0:46    6   22:03   45:29 
    7   47 Carter Menzel           Brainerd           MN  11    6  1:50  2:05    7   21:53  0:33    7   24:01   50:20 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   14 Elena Brown             Moorhead           MN  11    3  1:51  1:51    3   17:17  0:38    1   18:19   39:54 
    2   72 Grace Rangen            Brainerd           MN  11    4  1:53  1:25    1   16:56  0:36    2   23:40   44:28 
    3   71 Claire Rangen           Brainerd           MN  11    1  1:42  1:43    2   17:15  0:26    4   24:12   45:16 
    4   45 Bridget Lindberg        Baxter             MN  11    2  1:50  1:10    4   20:02  0:39    3   23:50   47:28 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   50 Beckett Miller          Brainerd           MN  12    1  1:30  0:46    1   11:48  0:24    1   13:02   27:30 
    2   11 Mullen Bratney          Brainerd           MN  12    2  1:34  1:29    2   13:07  0:26    3   16:42   33:16 
    3   43 Owen Lebeau             Andover            MN  12    3  1:35  0:59    3   15:09  0:26    2   16:41   34:49 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   31 Quinn Gruber            Pierz              MN  12    5  1:43  0:52    1   14:48  0:20    1   14:30   32:11 
    2   97 Mila Warzecha           Alexandria         MN  12    3  1:42  1:06    2   15:20  0:30    2   14:37   33:12 
    3   34 Lucy Hilgert            Victoria           MN  12    1  1:28  1:11    3   15:54  0:27    5   20:25   39:23 
    4   66 Addison Przybilla       Pierz              MN  12    2  1:38  1:25    6   18:57  0:25    3   17:06   39:30 
    5   19 Ava Erickson            Baxter             MN  12    4  1:42  0:49    4   16:53  0:24    4   19:56   39:44 
    6   36 Sophia Kampen           Brainerd           MN  12    6  1:44  1:20    5   18:53  0:33    6   21:25   43:54 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   94 Grant Volk              Big Lake           MN  13    1  1:36  1:24    1   15:46  0:37    1   17:26   36:47 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   62 Mary Peterson           Elk River          MN  13    4  1:38  1:23    3   15:06  0:25    1   14:36   33:07 
    2   18 Lucy Engelstad          Brainerd           MN  13    1  1:30  1:23    2   14:14  0:31    2   16:29   34:05 
    3    4 Adeline Althaus-Kotila  Minneapolis        MN  13    2  1:34  1:16    1   14:12  0:34    3   17:54   35:27 
    4   48 Chloe Menzel            Brainerd           MN  13    3  1:35  1:31    4   18:49  0:25    4   24:03   46:21 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   74 Owen Robertson          Brainerd           MN  14    1  1:25  0:53    1   11:41  0:24    1   13:16   27:37 
    2   17 Nate Devine             Pequot Lakes       MN  14    2  1:26  1:37    2   14:10  0:33    2   14:52   32:37 
    3   27 Ronan Fornshell         Fort Ripley        MN  14    4  1:37  1:15    4   15:49  0:34    3   17:15   36:28 
    4   84 David Sorenson          Big Lake           MN  14    3  1:29  1:10    3   14:12  0:32    4   21:43   39:03 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   10 Gabriella Bratney       Brainerd           MN  14    1  1:36  1:15    1   13:13  0:28    1   16:52   33:22 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
   6 Tavihas Beaulieu        Brainerd           MN  13 M      1  1:38  2:30    1   19:47                            

Total Registered:                        102
Number of Male   Finishers:               62
Number of Female Finishers:               37
Did not Finish Race or Did Not Start:      3