Baxter, MN
8/28/2022











                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 28, 2022
                                             1/4 Mile Swim - 13.6 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    229 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42 M     2  6:48  1:33  0:53    1   32:07 25.4  0:38    1   17:45  5:33   58:09 
    2   2/15    163 David Lewis             Nevis              MN  48 M    11  8:04  1:50  1:04    2   34:45 23.5  0:42    2   18:40  5:50 1:03:12 
    3   3/15    169 Casey Miller            Brainerd           MN  44 M    17  8:44  2:00  1:05    5   35:54 22.7  1:06    3   19:10  6:00 1:05:58 
    4   1/13    123 Sara Carlson            Brainerd           MN  44 F    10  8:03  1:50  0:51    4   35:43 22.8  0:41    6   21:08  6:37 1:06:24 
    5   4/15    171 Andrew Moen             Detroit Lakes      MN  42 M     5  7:15  1:39  1:14   11   38:11 21.4  0:49    5   20:33  6:26 1:08:00 
    6   1/13    121 Philip Burkart          Cadott             WI  39 M    48 11:01  2:31  0:49    7   36:42 22.2  0:37    4   19:33  6:07 1:08:41 
    7   2/13    114 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  44 F    12  8:04  1:50  1:03    3   35:25 23.0  0:43   16   23:36  7:23 1:08:48 
    8   2/13    191 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M    36  9:47  2:14  1:25    6   36:11 22.6  1:06    8   21:43  6:48 1:10:09 
    9   3/13    159 Alex Kunesh             Deerwood           MN  36 M    33  9:34  2:11  0:55    8   37:29 21.8  0:40    9   22:13  6:57 1:10:50 
   10   1/10    135 Daniel Duff             Duluth             MN  57 M     9  7:59  1:49  1:42   14   38:49 21.0  0:49   13   22:49  7:08 1:12:07 
   11   2/10    215 Mark Yungbauer          Motley             MN  54 M    39  9:56  2:16  1:33   10   38:00 21.5  1:01   11   22:41  7:06 1:13:09 
   12   1/1     170 Madelyn Miller          Brainerd           MN  15 F     4  7:11  1:38  1:01   34   42:59 19.0  1:03    7   21:10  6:37 1:13:21 
   13   3/10    156 David Knack             Prior Lake         MN  59 M     7  7:52  1:48  1:26   13   38:38 21.1  0:56   24   24:58  7:49 1:13:49 
   14   5/15    173 Jason Neumann           Saint Augusta      MN  40 M    22  9:05  2:04  0:55   17   39:57 20.4  0:53   20   24:23  7:38 1:15:11 
   15   6/15    152 Michael Hushagen        Brainerd           MN  46 M    25  9:09  2:05  1:10   15   39:16 20.8  0:45   27   25:02  7:50 1:15:19 
   16   1/3     189 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24 M    24  9:08  2:05  2:55   23   40:42 20.0  0:43   10   22:16  6:58 1:15:42 
   17   4/13    167 Nathan Marcy            Brainerd           MN  31 M    40 10:07  2:18  2:31   12   38:38 21.1  0:55   19   24:22  7:37 1:16:31 
   18   4/10    183 Dennis Rosemark         Saint Paul         MN  56 M    55 11:39  2:39  1:55    9   37:52 21.5  1:15   23   24:54  7:47 1:17:33 
   19   5/13    214 Matthew Wuollet         Annandale          MN  33 M    41 10:09  2:19  1:01   32   42:45 19.1  0:42   17   23:38  7:24 1:18:13 
   20   7/15    164 Colin Lovett            Saint Paul         MN  40 M    31  9:31  2:10  2:11   26   41:49 19.5  1:11   18   23:44  7:25 1:18:25 
   21   1/12    125 Lucy Collins            Boise              ID  34 F    32  9:33  2:11  1:47   19   40:07 20.3  1:07   31   25:57  8:07 1:18:30 
   22   8/15    151 Michael Honnoll         Rogers             MN  49 M    47 10:56  2:29  1:42   21   40:22 20.2  0:53   28   25:11  7:53 1:19:02 
   23   3/13    172 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  42 F    20  8:57  2:03  1:42   43   44:25 18.4  0:53   15   23:27  7:20 1:19:24 
   24   9/15    119 Scott Brown             Moorhead           MN  41 M    38  9:51  2:15  2:21   39   43:21 18.8  0:42   14   23:12  7:15 1:19:26 
   25   1/3     166 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M     6  7:29  1:42  2:02   29   42:15 19.3  1:07   45   27:41  8:39 1:20:31 
   26   2/12    181 Beth Roloff             Edina              MN  37 F    37  9:47  2:14  1:25   20   40:14 20.3  0:41   51   28:46  9:00 1:20:51 
   27   2/3     154 Kyle Johnson            Minneapolis        MN  24 M     3  7:10  1:38  1:44   58   47:47 17.1  1:35   12   22:43  7:06 1:20:58 
   28  10/15    168 Adam Marthaler          Albany             MN  42 M    34  9:39  2:12  2:48   27   41:51 19.5  0:49   33   25:59  8:07 1:21:05 
   29   3/12    203 Jennifer Swanson        Buffalo            MN  35 F    26  9:09  2:05  2:29   28   42:10 19.4  0:50   39   26:45  8:22 1:21:21 
   30  11/15    178 Scott Remiger           Lakeville          MN  48 M    27  9:12  2:06  1:42   30   42:30 19.2  1:04   43   27:34  8:37 1:22:01 
   31   4/12    198 Callie Stadem           Grand Forks        ND  31 F    42 10:32  2:24  2:06   22   40:35 20.1  1:11   46   28:11  8:49 1:22:33 
   32   6/13    118 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39 M    43 10:32  2:24  1:49   38   43:15 18.9  1:33   29   25:42  8:02 1:22:49 
   33   4/13    230 Claire Swanson          Nisswa             MN  45 F    13  8:06  1:51  2:01   45   44:46 18.2  1:02   42   27:21  8:33 1:23:14 
   34   5/12    165 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33 F    30  9:23  2:08  2:04   41   44:18 18.4  1:14   36   26:19  8:14 1:23:16 
   35   1/2     138 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15 M     1  6:25  1:28  1:50   42   44:23 18.4  0:52   55   29:57  9:22 1:23:25 
   36   3/3     184 Nick Rosemark           Saint Paul         MN  24 M    77 14:00  3:11  1:48   18   39:58 20.4  1:26   38   26:27  8:16 1:23:36 
   37   1/6     115 Randy Back              Superior           WI  63 M    75 13:37  3:06  1:33   25   41:30 19.7  1:00   35   26:18  8:14 1:23:57 
   38   2/3     136 Joshua E Waltzing       Alexandria         MN  39 M    29  9:21  2:08  1:21   46   44:52 18.2  0:51   47   28:24  8:53 1:24:46 
   39   2/6     122 Bill Burns              Moorhead           MN  65 M    53 11:21  2:35  2:07   31   42:44 19.1  1:33   44   27:38  8:38 1:25:20 
   40   2/2     210 Simon Wagner            Pillager           MN  16 M    71 12:47  2:55  1:51   47   45:16 18.0  0:39   22   24:54  7:47 1:25:25 
   41  12/15    211 Wesley Wagner           Pillager           MN  41 M    69 12:46  2:54  1:38   49   45:29 17.9  0:34   26   25:01  7:50 1:25:26 
   42   1/6     153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57 F    16  8:33  1:57  1:49   37   43:10 18.9  1:53   57   30:22  9:30 1:25:44 
   43   5/10    157 Keith Korver            Saint Cloud        MN  58 M    23  9:07  2:05  3:32   53   46:24 17.6  1:27   30   25:49  8:05 1:26:18 
   44   6/10    146 Erik Hendrikson         Minneapolis        MN  50 M    49 11:03  2:31  1:48   24   41:02 19.9  1:25   63   31:34  9:52 1:26:50 
   45   7/13    216 Brooks Zamzow           Carlton            MN  30 M    18  8:47  2:00  1:52   52   46:16 17.6  1:27   50   28:43  8:59 1:27:03 
   46   8/13    204 Jordan Swanson          Buffalo            MN  36 M    62 11:58  2:44  3:15   44   44:45 18.2  1:11   37   26:21  8:14 1:27:27 
   47   3/3     186 Adam Scheibel           Saint Michael      MN  43 M    82 15:06  3:26  2:01   33   42:45 19.1  1:25   40   26:51  8:24 1:28:06 
   48   9/13    175 Christopher Padrnos     Brainerd           MN  33 M    73 13:01  2:58  2:49   54   46:48 17.4  0:39   25   24:59  7:49 1:28:14 
   49   5/13    129 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  45 F    28  9:20  2:08  2:19   16   39:44 20.5  1:43   79   35:17 11:02 1:28:21 
   50   3/6     137 Robert Eddleston        Blaine             MN  60 M    54 11:23  2:36  3:24   36   43:03 19.0  2:58   52   29:23  9:11 1:30:08 
   51   2/6     160 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55 F    19  8:52  2:01  1:50   57   47:41 17.1  1:13   66   31:58 10:00 1:31:33 
   52   4/6     179 Todd Rogers             Minneapolis        MN  63 M    15  8:31  1:57  3:17   40   44:05 18.5  2:13   73   34:00 10:38 1:32:04 
   53   1/5     147 Eva Hendrikson          Minneapolis        MN  22 F    50 11:04  2:31  3:50   64   49:18 16.6  2:03   32   25:57  8:07 1:32:09 
   54   3/6     139 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  57 F    56 11:40  2:40  1:55   48   45:24 18.0  1:58   61   31:27  9:50 1:32:23 
   55   5/6     205 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  63 M    52 11:14  2:33  2:42   35   43:01 19.0  2:04   71   33:24 10:27 1:32:23 
   56  13/15    117 Christian Borle         Brainerd           MN  47 M    61 11:56  2:43  2:25   55   46:56 17.4  0:50   56   30:20  9:29 1:32:26 
   57   6/12    177 Angela Rassmussen       Pequot Lakespequot MN  34 F    60 11:53  2:42  1:51   65   49:21 16.5  0:57   49   28:36  8:57 1:32:37 
   58  14/15    149 Seth Hilgert            Victoria           MN  45 M    65 12:18  2:48  1:31   62   48:47 16.7  0:45   54   29:34  9:15 1:32:54 
   59   7/10    176 Mike Porter             Brainerd           MN  57 M    78 14:01  3:12  4:34   63   49:02 16.6  1:42   21   24:31  7:40 1:33:47 
   60   7/12    197 Leah Sparks             Baxter             MN  32 F    21  9:02  2:03  2:01   73   51:20 15.9  1:03   60   31:22  9:48 1:34:45 
   61   6/13    111 Paige Ahlborg           Saint Paul         MN  42 F    58 11:47  2:41  1:56   75   52:11 15.6  1:01   48   28:34  8:56 1:35:26 
   62   7/13    174 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  49 F    45 10:54  2:29  1:08   50   46:07 17.7  1:58   83   36:28 11:24 1:36:33 
   63  10/13    148 Adam Herron             Nisswa             MN  37 M    44 10:38  2:25  2:25   51   46:11 17.7  1:35   82   36:19 11:21 1:37:06 
   64  15/15    140 George Germann          Blaine             MN  46 M    14  8:21  1:54  4:02   74   51:38 15.8  1:33   65   31:52  9:58 1:37:25 
   65   8/13    213 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  49 F    64 12:10  2:46  2:42   56   47:16 17.3  1:21   76   35:01 10:57 1:38:29 
   66   9/13    194 Jennifer Sivertson      Forest Lake        MN  47 F    66 12:24  2:49  2:31   68   50:13 16.2  1:39   67   32:40 10:13 1:39:24 
   67  11/13    180 Kyle Roggenkamp         Stacy              MN  37 M    80 14:47  3:22  1:52   59   48:10 16.9  0:51   72   33:58 10:37 1:39:35 
   68   8/12    134 Alexandra Doyle         Minneapolis        MN  31 F    59 11:50  2:42  3:10   70   50:44 16.1  1:16   69   32:49 10:16 1:39:48 
   69  12/13    116 Stefan Balaz            Edina              MN  39 M    57 11:45  2:41  2:25   69   50:19 16.2  0:55   74   34:27 10:46 1:39:49 
   70   2/5     201 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28 F     8  7:58  1:49  1:55   84   56:47 14.4  0:57   68   32:44 10:14 1:40:19 
   71   8/10    195 Daniel Sletten          Larimore           ND  54 M    76 13:41  3:07  3:16   79   54:57 14.8  2:13   34   26:17  8:13 1:40:23 
   72  10/13    150 Jill Honnoll            Rogers             MN  47 F    67 12:27  2:50  1:59   66   49:31 16.5  1:15   81   36:12 11:19 1:41:22 
   73   4/6     162 Sherry Levasseur        Chaska             MN  50 F    91 19:29  4:26  1:51   61   48:46 16.7  1:20   59   30:34  9:33 1:41:57 
   74   6/6     131 Thomas Dickman          Hudson             WI  60 M    81 14:49  3:22  5:04   60   48:39 16.8  1:21   70   33:08 10:22 1:42:59 
   75   3/5     126 Katherine Cote          Minneapolis        MN  22 F    46 10:56  2:29  3:55   81   55:29 14.7  2:03   64   31:35  9:53 1:43:56 
   76   9/12    206 Christine Tobin         Brainerd           MN  38 F    79 14:10  3:14  2:59   78   54:36 14.9  0:49   62   31:33  9:52 1:44:05 
   77   5/6     209 Lynnette Wagner         Brainerd           MN  59 F    68 12:37  2:52  2:10   77   54:02 15.1  0:49   75   34:47 10:53 1:44:23 
   78   4/5     161 Mya Levasseur           Plymouth           MN  21 F    84 15:32  3:32  3:54   76   52:40 15.5  2:19   58   30:33  9:33 1:44:56 
   79  11/13    192 Joni Schwartz           Verndale           MN  44 F    90 18:20  4:10  2:07   83   56:33 14.4  1:04   41   27:02  8:27 1:45:04 
   80   5/5     196 Jennifer Sletten        West Fargo         ND  23 F    74 13:15  3:01  1:49   86 1:00:16 13.5  0:52   53   29:30  9:14 1:45:40 
   81  12/13    133 Leslie Ding             Pillager           MN  46 F    85 15:54  3:37  2:58   72   51:11 15.9  1:39   80   36:01 11:16 1:47:40 
   82   9/10    112 Karl Altenburg          Fargo              ND  55 M    35  9:44  2:13  4:08   71   51:05 16.0  1:21   87   42:11 13:11 1:48:27 
   83   6/6     130 Robin Dickman           Hudson             WI  57 F    83 15:17  3:29  4:16   67   49:31 16.5  1:33   86   39:22 12:18 1:49:56 
   84  13/13    113 Kurt Altenburg          Fargo              ND  30 M    70 12:46  2:54  3:46   82   56:20 14.5  1:01   84   38:19 11:59 1:52:11 
   85  10/12    185 Kristin Schaffhauser    Baxter             MN  33 F    63 12:06  2:45  4:10   88 1:00:23 13.5  1:14   78   35:15 11:01 1:53:07 
   86  11/12    199 Sara Stainbrook         Baxter             MN  36 F    72 12:58  2:57  3:19   87 1:00:22 13.5  1:15   77   35:15 11:01 1:53:07 
   87  10/10    132 Eric Ding               Pillager           MN  50 M    89 17:10  3:54  3:04   80   55:13 14.8  1:13   85   39:13 12:16 1:55:50 
   88   1/2     187 Violet Scheibel         Brainerd           MN  41 F    88 16:59  3:52  2:45   85   58:01 14.1  1:48   88   42:12 13:12 2:01:42 
   89   2/2     155 Theresa Jurisch         Dennison           MN  47 F    51 11:07  2:32  4:19   90 1:07:29 12.1  2:45   89   46:00 14:23 2:11:38 
   90  13/13    226 Becky Scheibel          Saint Michael      MN  42 F    86 16:30  3:45  5:39   89 1:01:13 13.3  1:37   90   46:47 14:38 2:11:45 
   91  12/12    212 Christiane Walker       Osceola            WI  33 F    87 16:34  3:46  6:49   91 1:14:56 10.9  2:17   91   52:01 16:16 2:32:36 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  221 Earth, Wind and Water                            1  7:38  1:44  0:48    1   36:42 22.2  0:32    1   21:56  6:51 1:07:33 
           Rhett Labeau , Robert Musielewicz , James Robasco      
    2  220 Dynamic Duo                                      2  9:53  2:15  0:47    2   55:31 14.7  0:27    2   22:35  7:04 1:29:12 
           Dominic Hanson , Isaac Hanson , Dominic Hanson         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  223 Fighting Wallabies                               1  7:09  1:38  0:56    1   42:10 19.4  0:27    1   21:12  6:38 1:11:51 
           Gabby Chalupsky , Addie Ryan , Katelyn Kennedy         
    2  218 California Gurls                                 2  7:48  1:47  0:45    3   55:53 14.6  0:26    2   22:24  7:00 1:27:13 
           Elizabeth Krueger , Isabella Heen , Emma Jamison       
    3  222 Festina Lente                                    3 12:30  2:51  1:15    2   45:41 17.9  0:40    3   27:20  8:33 1:27:26 
           Savannah Hayes , Jeanmarie Dahl , Madelina Tuinder     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  217 Galchutt                                         2  9:17  2:07  2:20    1   40:04 20.4  0:33    2   27:00  8:26 1:19:13 
           Jen Peterson , Jen Peterson , Dave Galchutt            
    2  225 Irving                                           1  8:10  1:52  0:39    3   47:48 17.1  0:33    1   23:40  7:24 1:20:48 
           Wes Sumner , Sheila Eldred , Meghan Elliott            
    3  219 Crazy Bunch                                      3 13:04  2:59  2:18    2   47:04 17.3  0:44    4   34:37 10:49 1:37:46 
           Jessica Reid , Jessica Reid , Bill Mettler             
    4  227 Plant Powered Slowpokes                          4 15:22  3:30  1:00    4 1:04:12 12.7  0:41    3   30:17  9:28 1:51:29 
           Richard Appleby , Nina Appleby , Richard Appleby       


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15 M    6:25  1:28 
    2 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42 M    6:48  1:33 
    3 Kyle Johnson            Minneapolis        MN  24 M    7:10  1:38 
    4 Madelyn Miller          Brainerd           MN  15 F    7:11  1:38 
    5 Andrew Moen             Detroit Lakes      MN  42 M    7:15  1:39 
    6 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34 M    7:29  1:42 
    7 David Knack             Prior Lake         MN  59 M    7:52  1:48 
    8 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28 F    7:58  1:49 
    9 Daniel Duff             Duluth             MN  57 M    7:59  1:49 
   10 Sara Carlson            Brainerd           MN  44 F    8:03  1:50 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42 M   32:07 25.4 
    2 David Lewis             Nevis              MN  48 M   34:45 23.5 
    3 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  44 F   35:25 23.0 
    4 Sara Carlson            Brainerd           MN  44 F   35:43 22.8 
    5 Casey Miller            Brainerd           MN  44 M   35:54 22.7 
    6 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   36:11 22.6 
    7 Philip Burkart          Cadott             WI  39 M   36:42 22.2 
    8 Alex Kunesh             Deerwood           MN  36 M   37:29 21.8 
    9 Dennis Rosemark         Saint Paul         MN  56 M   37:52 21.5 
   10 Mark Yungbauer          Motley             MN  54 M   38:00 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42 M   17:45  5:33 
    2 David Lewis             Nevis              MN  48 M   18:40  5:50 
    3 Casey Miller            Brainerd           MN  44 M   19:10  6:00 
    4 Philip Burkart          Cadott             WI  39 M   19:33  6:07 
    5 Andrew Moen             Detroit Lakes      MN  42 M   20:33  6:26 
    6 Sara Carlson            Brainerd           MN  44 F   21:08  6:37 
    7 Madelyn Miller          Brainerd           MN  15 F   21:10  6:37 
    8 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   21:43  6:48 
    9 Alex Kunesh             Deerwood           MN  36 M   22:13  6:57 
   10 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24 M   22:16  6:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 Ryan MacMaster          Fargo              ND  34    1  7:29  1:42  2:02    1   42:15 19.3  1:07    2   27:41  8:39 1:20:31 
    2  136 Joshua E Waltzing       Alexandria         MN  39    2  9:21  2:08  1:21    3   44:52 18.2  0:51    3   28:24  8:53 1:24:46 
    3  186 Adam Scheibel           Saint Michael      MN  43    3 15:06  3:26  2:01    2   42:45 19.1  1:25    1   26:51  8:24 1:28:06 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  187 Violet Scheibel         Brainerd           MN  41    2 16:59  3:52  2:45    1   58:01 14.1  1:48    1   42:12 13:12 2:01:42 
    2  155 Theresa Jurisch         Dennison           MN  47    1 11:07  2:32  4:19    2 1:07:29 12.1  2:45    2   46:00 14:23 2:11:38 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  229 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42    2  6:48  1:33  0:53    1   32:07 25.4  0:38    1   17:45  5:33   58:09 
    2  163 David Lewis             Nevis              MN  48    7  8:04  1:50  1:04    2   34:45 23.5  0:42    2   18:40  5:50 1:03:12 
    3  169 Casey Miller            Brainerd           MN  44   10  8:44  2:00  1:05    3   35:54 22.7  1:06    3   19:10  6:00 1:05:58 
    4  171 Andrew Moen             Detroit Lakes      MN  42    4  7:15  1:39  1:14    9   38:11 21.4  0:49    5   20:33  6:26 1:08:00 
    5  121 Philip Burkart          Cadott             WI  39   29 11:01  2:31  0:49    5   36:42 22.2  0:37    4   19:33  6:07 1:08:41 
    6  191 Craig Schroeder         Dayton             MN  39   21  9:47  2:14  1:25    4   36:11 22.6  1:06    6   21:43  6:48 1:10:09 
    7  159 Alex Kunesh             Deerwood           MN  36   18  9:34  2:11  0:55    6   37:29 21.8  0:40    7   22:13  6:57 1:10:50 
    8  135 Daniel Duff             Duluth             MN  57    6  7:59  1:49  1:42   12   38:49 21.0  0:49   11   22:49  7:08 1:12:07 
    9  215 Mark Yungbauer          Motley             MN  54   23  9:56  2:16  1:33    8   38:00 21.5  1:01    9   22:41  7:06 1:13:09 
   10  156 David Knack             Prior Lake         MN  59    5  7:52  1:48  1:26   11   38:38 21.1  0:56   20   24:58  7:49 1:13:49 
   11  173 Jason Neumann           Saint Augusta      MN  40   12  9:05  2:04  0:55   14   39:57 20.4  0:53   16   24:23  7:38 1:15:11 
   12  152 Michael Hushagen        Brainerd           MN  46   15  9:09  2:05  1:10   13   39:16 20.8  0:45   23   25:02  7:50 1:15:19 
   13  189 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24   14  9:08  2:05  2:55   17   40:42 20.0  0:43    8   22:16  6:58 1:15:42 
   14  167 Nathan Marcy            Brainerd           MN  31   24 10:07  2:18  2:31   10   38:38 21.1  0:55   15   24:22  7:37 1:16:31 
   15  183 Dennis Rosemark         Saint Paul         MN  56   34 11:39  2:39  1:55    7   37:52 21.5  1:15   19   24:54  7:47 1:17:33 
   16  214 Matthew Wuollet         Annandale          MN  33   25 10:09  2:19  1:01   24   42:45 19.1  0:42   13   23:38  7:24 1:18:13 
   17  164 Colin Lovett            Saint Paul         MN  40   17  9:31  2:10  2:11   20   41:49 19.5  1:11   14   23:44  7:25 1:18:25 
   18  151 Michael Honnoll         Rogers             MN  49   28 10:56  2:29  1:42   16   40:22 20.2  0:53   24   25:11  7:53 1:19:02 
   19  119 Scott Brown             Moorhead           MN  41   22  9:51  2:15  2:21   28   43:21 18.8  0:42   12   23:12  7:15 1:19:26 
   20  154 Kyle Johnson            Minneapolis        MN  24    3  7:10  1:38  1:44   39   47:47 17.1  1:35   10   22:43  7:06 1:20:58 
   21  168 Adam Marthaler          Albany             MN  42   19  9:39  2:12  2:48   21   41:51 19.5  0:49   27   25:59  8:07 1:21:05 
   22  178 Scott Remiger           Lakeville          MN  48   16  9:12  2:06  1:42   22   42:30 19.2  1:04   32   27:34  8:37 1:22:01 
   23  118 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39   26 10:32  2:24  1:49   27   43:15 18.9  1:33   25   25:42  8:02 1:22:49 
   24  138 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15    1  6:25  1:28  1:50   30   44:23 18.4  0:52   37   29:57  9:22 1:23:25 
   25  184 Nick Rosemark           Saint Paul         MN  24   45 14:00  3:11  1:48   15   39:58 20.4  1:26   31   26:27  8:16 1:23:36 
   26  115 Randy Back              Superior           WI  63   43 13:37  3:06  1:33   19   41:30 19.7  1:00   29   26:18  8:14 1:23:57 
   27  122 Bill Burns              Moorhead           MN  65   32 11:21  2:35  2:07   23   42:44 19.1  1:33   33   27:38  8:38 1:25:20 
   28  210 Simon Wagner            Pillager           MN  16   41 12:47  2:55  1:51   32   45:16 18.0  0:39   18   24:54  7:47 1:25:25 
   29  211 Wesley Wagner           Pillager           MN  41   39 12:46  2:54  1:38   33   45:29 17.9  0:34   22   25:01  7:50 1:25:26 
   30  157 Keith Korver            Saint Cloud        MN  58   13  9:07  2:05  3:32   36   46:24 17.6  1:27   26   25:49  8:05 1:26:18 
   31  146 Erik Hendrikson         Minneapolis        MN  50   30 11:03  2:31  1:48   18   41:02 19.9  1:25   39   31:34  9:52 1:26:50 
   32  216 Brooks Zamzow           Carlton            MN  30   11  8:47  2:00  1:52   35   46:16 17.6  1:27   34   28:43  8:59 1:27:03 
   33  204 Jordan Swanson          Buffalo            MN  36   37 11:58  2:44  3:15   31   44:45 18.2  1:11   30   26:21  8:14 1:27:27 
   34  175 Christopher Padrnos     Brainerd           MN  33   42 13:01  2:58  2:49   37   46:48 17.4  0:39   21   24:59  7:49 1:28:14 
   35  137 Robert Eddleston        Blaine             MN  60   33 11:23  2:36  3:24   26   43:03 19.0  2:58   35   29:23  9:11 1:30:08 
   36  179 Todd Rogers             Minneapolis        MN  63    9  8:31  1:57  3:17   29   44:05 18.5  2:13   44   34:00 10:38 1:32:04 
   37  205 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  63   31 11:14  2:33  2:42   25   43:01 19.0  2:04   42   33:24 10:27 1:32:23 
   38  117 Christian Borle         Brainerd           MN  47   36 11:56  2:43  2:25   38   46:56 17.4  0:50   38   30:20  9:29 1:32:26 
   39  149 Seth Hilgert            Victoria           MN  45   38 12:18  2:48  1:31   42   48:47 16.7  0:45   36   29:34  9:15 1:32:54 
   40  176 Mike Porter             Brainerd           MN  57   46 14:01  3:12  4:34   43   49:02 16.6  1:42   17   24:31  7:40 1:33:47 
   41  148 Adam Herron             Nisswa             MN  37   27 10:38  2:25  2:25   34   46:11 17.7  1:35   46   36:19 11:21 1:37:06 
   42  140 George Germann          Blaine             MN  46    8  8:21  1:54  4:02   46   51:38 15.8  1:33   40   31:52  9:58 1:37:25 
   43  180 Kyle Roggenkamp         Stacy              MN  37   47 14:47  3:22  1:52   40   48:10 16.9  0:51   43   33:58 10:37 1:39:35 
   44  116 Stefan Balaz            Edina              MN  39   35 11:45  2:41  2:25   44   50:19 16.2  0:55   45   34:27 10:46 1:39:49 
   45  195 Daniel Sletten          Larimore           ND  54   44 13:41  3:07  3:16   47   54:57 14.8  2:13   28   26:17  8:13 1:40:23 
   46  131 Thomas Dickman          Hudson             WI  60   48 14:49  3:22  5:04   41   48:39 16.8  1:21   41   33:08 10:22 1:42:59 
   47  112 Karl Altenburg          Fargo              ND  55   20  9:44  2:13  4:08   45   51:05 16.0  1:21   49   42:11 13:11 1:48:27 
   48  113 Kurt Altenburg          Fargo              ND  30   40 12:46  2:54  3:46   49   56:20 14.5  1:01   47   38:19 11:59 1:52:11 
   49  132 Eric Ding               Pillager           MN  50   49 17:10  3:54  3:04   48   55:13 14.8  1:13   48   39:13 12:16 1:55:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Sara Carlson            Brainerd           MN  44    3  8:03  1:50  0:51    2   35:43 22.8  0:41    1   21:08  6:37 1:06:24 
    2  114 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  44    4  8:04  1:50  1:03    1   35:25 23.0  0:43    4   23:36  7:23 1:08:48 
    3  170 Madelyn Miller          Brainerd           MN  15    1  7:11  1:38  1:01    8   42:59 19.0  1:03    2   21:10  6:37 1:13:21 
    4  125 Lucy Collins            Boise              ID  34   13  9:33  2:11  1:47    4   40:07 20.3  1:07    5   25:57  8:07 1:18:30 
    5  172 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  42    8  8:57  2:03  1:42   11   44:25 18.4  0:53    3   23:27  7:20 1:19:24 
    6  181 Beth Roloff             Edina              MN  37   14  9:47  2:14  1:25    5   40:14 20.3  0:41   14   28:46  9:00 1:20:51 
    7  203 Jennifer Swanson        Buffalo            MN  35   10  9:09  2:05  2:29    7   42:10 19.4  0:50    8   26:45  8:22 1:21:21 
    8  198 Callie Stadem           Grand Forks        ND  31   15 10:32  2:24  2:06    6   40:35 20.1  1:11   11   28:11  8:49 1:22:33 
    9  230 Claire Swanson          Nisswa             MN  45    5  8:06  1:51  2:01   12   44:46 18.2  1:02   10   27:21  8:33 1:23:14 
   10  165 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33   12  9:23  2:08  2:04   10   44:18 18.4  1:14    7   26:19  8:14 1:23:16 
   11  153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57    6  8:33  1:57  1:49    9   43:10 18.9  1:53   16   30:22  9:30 1:25:44 
   12  129 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  45   11  9:20  2:08  2:19    3   39:44 20.5  1:43   31   35:17 11:02 1:28:21 
   13  160 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55    7  8:52  2:01  1:50   16   47:41 17.1  1:13   23   31:58 10:00 1:31:33 
   14  147 Eva Hendrikson          Minneapolis        MN  22   18 11:04  2:31  3:50   18   49:18 16.6  2:03    6   25:57  8:07 1:32:09 
   15  139 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  57   19 11:40  2:40  1:55   13   45:24 18.0  1:58   20   31:27  9:50 1:32:23 
   16  177 Angela Rassmussen       Pequot Lakespequot MN  34   22 11:53  2:42  1:51   19   49:21 16.5  0:57   13   28:36  8:57 1:32:37 
   17  197 Leah Sparks             Baxter             MN  32    9  9:02  2:03  2:01   25   51:20 15.9  1:03   19   31:22  9:48 1:34:45 
   18  111 Paige Ahlborg           Saint Paul         MN  42   20 11:47  2:41  1:56   26   52:11 15.6  1:01   12   28:34  8:56 1:35:26 
   19  174 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  49   16 10:54  2:29  1:08   14   46:07 17.7  1:58   34   36:28 11:24 1:36:33 
   20  213 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  49   24 12:10  2:46  2:42   15   47:16 17.3  1:21   28   35:01 10:57 1:38:29 
   21  194 Jennifer Sivertson      Forest Lake        MN  47   25 12:24  2:49  2:31   22   50:13 16.2  1:39   24   32:40 10:13 1:39:24 
   22  134 Alexandra Doyle         Minneapolis        MN  31   21 11:50  2:42  3:10   23   50:44 16.1  1:16   26   32:49 10:16 1:39:48 
   23  201 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28    2  7:58  1:49  1:55   32   56:47 14.4  0:57   25   32:44 10:14 1:40:19 
   24  150 Jill Honnoll            Rogers             MN  47   26 12:27  2:50  1:59   20   49:31 16.5  1:15   33   36:12 11:19 1:41:22 
   25  162 Sherry Levasseur        Chaska             MN  50   37 19:29  4:26  1:51   17   48:46 16.7  1:20   18   30:34  9:33 1:41:57 
   26  126 Katherine Cote          Minneapolis        MN  22   17 10:56  2:29  3:55   30   55:29 14.7  2:03   22   31:35  9:53 1:43:56 
   27  206 Christine Tobin         Brainerd           MN  38   30 14:10  3:14  2:59   29   54:36 14.9  0:49   21   31:33  9:52 1:44:05 
   28  209 Lynnette Wagner         Brainerd           MN  59   27 12:37  2:52  2:10   28   54:02 15.1  0:49   27   34:47 10:53 1:44:23 
   29  161 Mya Levasseur           Plymouth           MN  21   32 15:32  3:32  3:54   27   52:40 15.5  2:19   17   30:33  9:33 1:44:56 
   30  192 Joni Schwartz           Verndale           MN  44   36 18:20  4:10  2:07   31   56:33 14.4  1:04    9   27:02  8:27 1:45:04 
   31  196 Jennifer Sletten        West Fargo         ND  23   29 13:15  3:01  1:49   33 1:00:16 13.5  0:52   15   29:30  9:14 1:45:40 
   32  133 Leslie Ding             Pillager           MN  46   33 15:54  3:37  2:58   24   51:11 15.9  1:39   32   36:01 11:16 1:47:40 
   33  130 Robin Dickman           Hudson             WI  57   31 15:17  3:29  4:16   21   49:31 16.5  1:33   35   39:22 12:18 1:49:56 
   34  185 Kristin Schaffhauser    Baxter             MN  33   23 12:06  2:45  4:10   35 1:00:23 13.5  1:14   30   35:15 11:01 1:53:07 
   35  199 Sara Stainbrook         Baxter             MN  36   28 12:58  2:57  3:19   34 1:00:22 13.5  1:15   29   35:15 11:01 1:53:07 
   36  226 Becky Scheibel          Saint Michael      MN  42   34 16:30  3:45  5:39   36 1:01:13 13.3  1:37   36   46:47 14:38 2:11:45 
   37  212 Christiane Walker       Osceola            WI  33   35 16:34  3:46  6:49   37 1:14:56 10.9  2:17   37   52:01 16:16 2:32:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  138 Brody Engelstad         West Fargo         ND  15    1  6:25  1:28  1:50    1   44:23 18.4  0:52    2   29:57  9:22 1:23:25 
    2  210 Simon Wagner            Pillager           MN  16    2 12:47  2:55  1:51    2   45:16 18.0  0:39    1   24:54  7:47 1:25:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Madelyn Miller          Brainerd           MN  15    1  7:11  1:38  1:01    1   42:59 19.0  1:03    1   21:10  6:37 1:13:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  189 Caleb Schmidt           Breckenridge       MN  24    2  9:08  2:05  2:55    2   40:42 20.0  0:43    1   22:16  6:58 1:15:42 
    2  154 Kyle Johnson            Minneapolis        MN  24    1  7:10  1:38  1:44    3   47:47 17.1  1:35    2   22:43  7:06 1:20:58 
    3  184 Nick Rosemark           Saint Paul         MN  24    3 14:00  3:11  1:48    1   39:58 20.4  1:26    3   26:27  8:16 1:23:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  147 Eva Hendrikson          Minneapolis        MN  22    3 11:04  2:31  3:50    1   49:18 16.6  2:03    1   25:57  8:07 1:32:09 
    2  201 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28    1  7:58  1:49  1:55    4   56:47 14.4  0:57    5   32:44 10:14 1:40:19 
    3  126 Katherine Cote          Minneapolis        MN  22    2 10:56  2:29  3:55    3   55:29 14.7  2:03    4   31:35  9:53 1:43:56 
    4  161 Mya Levasseur           Plymouth           MN  21    5 15:32  3:32  3:54    2   52:40 15.5  2:19    3   30:33  9:33 1:44:56 
    5  196 Jennifer Sletten        West Fargo         ND  23    4 13:15  3:01  1:49    5 1:00:16 13.5  0:52    2   29:30  9:14 1:45:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  121 Philip Burkart          Cadott             WI  39    8 11:01  2:31  0:49    2   36:42 22.2  0:37    1   19:33  6:07 1:08:41 
    2  191 Craig Schroeder         Dayton             MN  39    3  9:47  2:14  1:25    1   36:11 22.6  1:06    2   21:43  6:48 1:10:09 
    3  159 Alex Kunesh             Deerwood           MN  36    2  9:34  2:11  0:55    3   37:29 21.8  0:40    3   22:13  6:57 1:10:50 
    4  167 Nathan Marcy            Brainerd           MN  31    4 10:07  2:18  2:31    4   38:38 21.1  0:55    5   24:22  7:37 1:16:31 
    5  214 Matthew Wuollet         Annandale          MN  33    5 10:09  2:19  1:01    5   42:45 19.1  0:42    4   23:38  7:24 1:18:13 
    6  118 Wayne Breitbarth        Waseca             MN  39    6 10:32  2:24  1:49    6   43:15 18.9  1:33    7   25:42  8:02 1:22:49 
    7  216 Brooks Zamzow           Carlton            MN  30    1  8:47  2:00  1:52    9   46:16 17.6  1:27    9   28:43  8:59 1:27:03 
    8  204 Jordan Swanson          Buffalo            MN  36   10 11:58  2:44  3:15    7   44:45 18.2  1:11    8   26:21  8:14 1:27:27 
    9  175 Christopher Padrnos     Brainerd           MN  33   12 13:01  2:58  2:49   10   46:48 17.4  0:39    6   24:59  7:49 1:28:14 
   10  148 Adam Herron             Nisswa             MN  37    7 10:38  2:25  2:25    8   46:11 17.7  1:35   12   36:19 11:21 1:37:06 
   11  180 Kyle Roggenkamp         Stacy              MN  37   13 14:47  3:22  1:52   11   48:10 16.9  0:51   10   33:58 10:37 1:39:35 
   12  116 Stefan Balaz            Edina              MN  39    9 11:45  2:41  2:25   12   50:19 16.2  0:55   11   34:27 10:46 1:39:49 
   13  113 Kurt Altenburg          Fargo              ND  30   11 12:46  2:54  3:46   13   56:20 14.5  1:01   13   38:19 11:59 1:52:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  125 Lucy Collins            Boise              ID  34    4  9:33  2:11  1:47    1   40:07 20.3  1:07    1   25:57  8:07 1:18:30 
    2  181 Beth Roloff             Edina              MN  37    5  9:47  2:14  1:25    2   40:14 20.3  0:41    6   28:46  9:00 1:20:51 
    3  203 Jennifer Swanson        Buffalo            MN  35    2  9:09  2:05  2:29    4   42:10 19.4  0:50    3   26:45  8:22 1:21:21 
    4  198 Callie Stadem           Grand Forks        ND  31    6 10:32  2:24  2:06    3   40:35 20.1  1:11    4   28:11  8:49 1:22:33 
    5  165 Reggie MacMaster        Fargo              ND  33    3  9:23  2:08  2:04    5   44:18 18.4  1:14    2   26:19  8:14 1:23:16 
    6  177 Angela Rassmussen       Pequot Lakespequot MN  34    8 11:53  2:42  1:51    6   49:21 16.5  0:57    5   28:36  8:57 1:32:37 
    7  197 Leah Sparks             Baxter             MN  32    1  9:02  2:03  2:01    8   51:20 15.9  1:03    7   31:22  9:48 1:34:45 
    8  134 Alexandra Doyle         Minneapolis        MN  31    7 11:50  2:42  3:10    7   50:44 16.1  1:16    9   32:49 10:16 1:39:48 
    9  206 Christine Tobin         Brainerd           MN  38   11 14:10  3:14  2:59    9   54:36 14.9  0:49    8   31:33  9:52 1:44:05 
   10  185 Kristin Schaffhauser    Baxter             MN  33    9 12:06  2:45  4:10   11 1:00:23 13.5  1:14   11   35:15 11:01 1:53:07 
   11  199 Sara Stainbrook         Baxter             MN  36   10 12:58  2:57  3:19   10 1:00:22 13.5  1:15   10   35:15 11:01 1:53:07 
   12  212 Christiane Walker       Osceola            WI  33   12 16:34  3:46  6:49   12 1:14:56 10.9  2:17   12   52:01 16:16 2:32:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  229 Josh Blankenheim        Duluth             MN  42    1  6:48  1:33  0:53    1   32:07 25.4  0:38    1   17:45  5:33   58:09 
    2  163 David Lewis             Nevis              MN  48    3  8:04  1:50  1:04    2   34:45 23.5  0:42    2   18:40  5:50 1:03:12 
    3  169 Casey Miller            Brainerd           MN  44    5  8:44  2:00  1:05    3   35:54 22.7  1:06    3   19:10  6:00 1:05:58 
    4  171 Andrew Moen             Detroit Lakes      MN  42    2  7:15  1:39  1:14    4   38:11 21.4  0:49    4   20:33  6:26 1:08:00 
    5  173 Jason Neumann           Saint Augusta      MN  40    6  9:05  2:04  0:55    6   39:57 20.4  0:53    7   24:23  7:38 1:15:11 
    6  152 Michael Hushagen        Brainerd           MN  46    7  9:09  2:05  1:10    5   39:16 20.8  0:45    9   25:02  7:50 1:15:19 
    7  164 Colin Lovett            Saint Paul         MN  40    9  9:31  2:10  2:11    8   41:49 19.5  1:11    6   23:44  7:25 1:18:25 
    8  151 Michael Honnoll         Rogers             MN  49   12 10:56  2:29  1:42    7   40:22 20.2  0:53   10   25:11  7:53 1:19:02 
    9  119 Scott Brown             Moorhead           MN  41   11  9:51  2:15  2:21   11   43:21 18.8  0:42    5   23:12  7:15 1:19:26 
   10  168 Adam Marthaler          Albany             MN  42   10  9:39  2:12  2:48    9   41:51 19.5  0:49   11   25:59  8:07 1:21:05 
   11  178 Scott Remiger           Lakeville          MN  48    8  9:12  2:06  1:42   10   42:30 19.2  1:04   12   27:34  8:37 1:22:01 
   12  211 Wesley Wagner           Pillager           MN  41   15 12:46  2:54  1:38   12   45:29 17.9  0:34    8   25:01  7:50 1:25:26 
   13  117 Christian Borle         Brainerd           MN  47   13 11:56  2:43  2:25   13   46:56 17.4  0:50   14   30:20  9:29 1:32:26 
   14  149 Seth Hilgert            Victoria           MN  45   14 12:18  2:48  1:31   14   48:47 16.7  0:45   13   29:34  9:15 1:32:54 
   15  140 George Germann          Blaine             MN  46    4  8:21  1:54  4:02   15   51:38 15.8  1:33   15   31:52  9:58 1:37:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Sara Carlson            Brainerd           MN  44    1  8:03  1:50  0:51    2   35:43 22.8  0:41    1   21:08  6:37 1:06:24 
    2  114 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  44    2  8:04  1:50  1:03    1   35:25 23.0  0:43    3   23:36  7:23 1:08:48 
    3  172 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  42    4  8:57  2:03  1:42    4   44:25 18.4  0:53    2   23:27  7:20 1:19:24 
    4  230 Claire Swanson          Nisswa             MN  45    3  8:06  1:51  2:01    5   44:46 18.2  1:02    5   27:21  8:33 1:23:14 
    5  129 Jessica Deshaw          Brainerd           MN  45    5  9:20  2:08  2:19    3   39:44 20.5  1:43    9   35:17 11:02 1:28:21 
    6  111 Paige Ahlborg           Saint Paul         MN  42    7 11:47  2:41  1:56   11   52:11 15.6  1:01    6   28:34  8:56 1:35:26 
    7  174 Marie Newcome           Mahtomedi          MN  49    6 10:54  2:29  1:08    6   46:07 17.7  1:58   12   36:28 11:24 1:36:33 
    8  213 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  49    8 12:10  2:46  2:42    7   47:16 17.3  1:21    8   35:01 10:57 1:38:29 
    9  194 Jennifer Sivertson      Forest Lake        MN  47    9 12:24  2:49  2:31    9   50:13 16.2  1:39    7   32:40 10:13 1:39:24 
   10  150 Jill Honnoll            Rogers             MN  47   10 12:27  2:50  1:59    8   49:31 16.5  1:15   11   36:12 11:19 1:41:22 
   11  192 Joni Schwartz           Verndale           MN  44   13 18:20  4:10  2:07   12   56:33 14.4  1:04    4   27:02  8:27 1:45:04 
   12  133 Leslie Ding             Pillager           MN  46   11 15:54  3:37  2:58   10   51:11 15.9  1:39   10   36:01 11:16 1:47:40 
   13  226 Becky Scheibel          Saint Michael      MN  42   12 16:30  3:45  5:39   13 1:01:13 13.3  1:37   13   46:47 14:38 2:11:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Daniel Duff             Duluth             MN  57    2  7:59  1:49  1:42    4   38:49 21.0  0:49    2   22:49  7:08 1:12:07 
    2  215 Mark Yungbauer          Motley             MN  54    5  9:56  2:16  1:33    2   38:00 21.5  1:01    1   22:41  7:06 1:13:09 
    3  156 David Knack             Prior Lake         MN  59    1  7:52  1:48  1:26    3   38:38 21.1  0:56    5   24:58  7:49 1:13:49 
    4  183 Dennis Rosemark         Saint Paul         MN  56    7 11:39  2:39  1:55    1   37:52 21.5  1:15    4   24:54  7:47 1:17:33 
    5  157 Keith Korver            Saint Cloud        MN  58    3  9:07  2:05  3:32    6   46:24 17.6  1:27    6   25:49  8:05 1:26:18 
    6  146 Erik Hendrikson         Minneapolis        MN  50    6 11:03  2:31  1:48    5   41:02 19.9  1:25    8   31:34  9:52 1:26:50 
    7  176 Mike Porter             Brainerd           MN  57    9 14:01  3:12  4:34    7   49:02 16.6  1:42    3   24:31  7:40 1:33:47 
    8  195 Daniel Sletten          Larimore           ND  54    8 13:41  3:07  3:16    9   54:57 14.8  2:13    7   26:17  8:13 1:40:23 
    9  112 Karl Altenburg          Fargo              ND  55    4  9:44  2:13  4:08    8   51:05 16.0  1:21   10   42:11 13:11 1:48:27 
   10  132 Eric Ding               Pillager           MN  50   10 17:10  3:54  3:04   10   55:13 14.8  1:13    9   39:13 12:16 1:55:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57    1  8:33  1:57  1:49    1   43:10 18.9  1:53    1   30:22  9:30 1:25:44 
    2  160 Estelle Leclerc         Fargo              ND  55    2  8:52  2:01  1:50    3   47:41 17.1  1:13    4   31:58 10:00 1:31:33 
    3  139 Stephanie Etterman      Brainerd           MN  57    3 11:40  2:40  1:55    2   45:24 18.0  1:58    3   31:27  9:50 1:32:23 
    4  162 Sherry Levasseur        Chaska             MN  50    6 19:29  4:26  1:51    4   48:46 16.7  1:20    2   30:34  9:33 1:41:57 
    5  209 Lynnette Wagner         Brainerd           MN  59    4 12:37  2:52  2:10    6   54:02 15.1  0:49    5   34:47 10:53 1:44:23 
    6  130 Robin Dickman           Hudson             WI  57    5 15:17  3:29  4:16    5   49:31 16.5  1:33    6   39:22 12:18 1:49:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  115 Randy Back              Superior           WI  63    5 13:37  3:06  1:33    1   41:30 19.7  1:00    1   26:18  8:14 1:23:57 
    2  122 Bill Burns              Moorhead           MN  65    3 11:21  2:35  2:07    2   42:44 19.1  1:33    2   27:38  8:38 1:25:20 
    3  137 Robert Eddleston        Blaine             MN  60    4 11:23  2:36  3:24    4   43:03 19.0  2:58    3   29:23  9:11 1:30:08 
    4  179 Todd Rogers             Minneapolis        MN  63    1  8:31  1:57  3:17    5   44:05 18.5  2:13    6   34:00 10:38 1:32:04 
    5  205 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  63    2 11:14  2:33  2:42    3   43:01 19.0  2:04    5   33:24 10:27 1:32:23 
    6  131 Thomas Dickman          Hudson             WI  60    6 14:49  3:22  5:04    6   48:39 16.8  1:21    4   33:08 10:22 1:42:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        120
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:     91
Number of Male   Finishers:               52
Number of Female Finishers:               39
Did not Finish Race or Did Not Start:     20