Fergus Falls, MN
9/29/2022











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 30, 2022
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    31  Moorhead                                           (  19:52.5  1:39:22.4   0:32.0)
=================================================================
  1      3  Zaine Braaten                   19:31.3
  2      5  Lee Ellingsburg                 19:53.4
  3      6  Reece Spieker-Softing           19:56.7
  4      7  Oliver Carlson                  19:57.7
  5     10  Dane Ellingsberg                20:03.3
  6   ( 11) Ian Schimmelpfennig             20:04.0
  7   ( 12) Lewis Long                      20:07.5

  2.    49  Alexandria                                         (  19:52.7  1:39:23.2   1:43.5)
=================================================================
  1      1  Nolan Peterson                  19:00.8
  2      2  Nick Meyers                     19:10.8
  3      4  Zach Richards                   19:48.3
  4     20  Hunter Mohr                     20:39.0
  5     22  Micah Walswick                  20:44.3
  6   ( 23) Jackson Dutcher                 20:49.8
  7   ( 24) Owen Jensen                     20:58.4

  3.    74  Fargo North                                        (  20:21.3  1:41:46.5   0:34.2)
=================================================================
  1      8  Lucas Rutten                    20:00.5
  2     14  Will Dorsher                    20:15.8
  3     15  Tyan Nordstrom                  20:21.2
  4     18  Kyle Kramer                     20:34.3
  5     19  Finn Gravalin                   20:34.7
  6   ( 27) Joshua Koehler                  24:18.6
  7   ( 28) Arian Sadeghi                   24:19.0

  4.    76  Fergus Falls                                       (  20:21.0  1:41:44.9   0:42.4)
=================================================================
  1      9  Micah Mouser                    20:01.4
  2     13  Jackson Lysne                   20:09.1
  3     16  Oliver Thorson                  20:21.9
  4     17  Camden Skjeret                  20:28.7
  5     21  Landon Votava                   20:43.8
  6   ( 25) Clayton Peppel                  21:11.4
  7   ( 26) Eric Swanson                    21:16.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ===== 
    1   1/13    176 Nolan Peterson           12 Alexandria                          19:00.8  6:08 
    2   2/13    171 Nick Meyers              11 Alexandria                          19:10.8  6:11 
    3   1/27    503 Zaine Braaten            12 Moorhead                            19:31.3  6:17 
    4   3/13    177 Zach Richards            10 Alexandria                          19:48.3  6:23 
    5   2/27    512 Lee Ellingsburg          11 Moorhead                            19:53.4  6:25 
    6   3/27    563 Reece Spieker-Softing    10 Moorhead                            19:56.7  6:26 
    7   4/27    505 Oliver Carlson            9 Moorhead                            19:57.7  6:26 
    8   1/9     334 Lucas Rutten             12 Fargo North                         20:00.5  6:27 
    9   1/13    411 Micah Mouser              9 Fergus Falls                        20:01.4  6:27 
   10   5/27    511 Dane Ellingsberg          9 Moorhead                            20:03.3  6:28 
   11   6/27    557 Ian Schimmelpfennig       9 Moorhead                            20:04.0  6:28 
   12   7/27    537 Lewis Long               12 Moorhead                            20:07.5  6:29 
   13   2/13    407 Jackson Lysne            11 Fergus Falls                        20:09.1  6:30 
   14   2/9     316 Will Dorsher             10 Fargo North                         20:15.8  6:32 
   15   3/9     326 Tyan Nordstrom           12 Fargo North                         20:21.2  6:34 
   16   3/13    426 Oliver Thorson           12 Fergus Falls                        20:21.9  6:34 
   17   4/13    423 Camden Skjeret           10 Fergus Falls                        20:28.7  6:36 
   18   4/9     322 Kyle Kramer              12 Fargo North                         20:34.3  6:38 
   19   5/9     317 Finn Gravalin            10 Fargo North                         20:34.7  6:38 
   20   4/13    173 Hunter Mohr              11 Alexandria                          20:39.0  6:39 
   21   5/13    429 Landon Votava             9 Fergus Falls                        20:43.8  6:41 
   22   5/13    186 Micah Walswick           10 Alexandria                          20:44.3  6:41 
   23   6/13    150 Jackson Dutcher           9 Alexandria                          20:49.8  6:43 
   24   7/13    165 Owen Jensen              11 Alexandria                          20:58.4  6:46 
   25   8/13    183 Berg Swanson             12 Alexandria                          21:01.9  6:47 
   26   8/27    566 Michael Sullivan         11 Moorhead                            21:03.5  6:47 
   27   6/13    414 Clayton Peppel           10 Fergus Falls                        21:11.4  6:50 
   28   7/13    425 Eric Swanson              9 Fergus Falls                        21:16.8  6:51 
   29   9/27    501 Alexander Bessie         12 Moorhead                            21:24.5  6:54 
   30  10/27    536 Elliot Lien              10 Moorhead                            21:24.8  6:54 
   31   9/13    155 Connor Garrison          11 Alexandria                          21:26.6  6:55 
   32  11/27    561 Anders Skunberg          11 Moorhead                            21:28.1  6:55 
   33  12/27    569 Ben Thiel                10 Moorhead                            21:33.1  6:57 
   34   1/3     591 Hunter Whitlock          10 St. Cloud Apollo                    22:05.3  7:07 
   35  10/13    166 Elijah Kjolhaug           9 Alexandria                          22:05.7  7:07 
   36  11/13    174 Hudson Nyberg             9 Alexandria                          22:07.3  7:08 
   37   8/13    413 William Nuss             11 Fergus Falls                        22:18.3  7:11 
   38  12/13    159 Nick Hamann               9 Alexandria                          22:23.2  7:13 
   39  13/27    549 Oscar Peterson           10 Moorhead                            22:28.2  7:14 
   40   1/2     270 Jessen Declan            10 Detroit Lakes                       22:38.5  7:18 
   41   9/13    409 Reese Hansen              9 Fergus Falls                        22:52.4  7:22 
   42  14/27    555 Sam Rein-Strutz          10 Moorhead                            22:55.3  7:23 
   43   1/4     434 Simon Carlson            11 Hillcrest Lutheran Academy          22:57.3  7:24 
   44   1/4     244 Wyatt Stav                9 Breckenridge / Wahpeton             23:04.2  7:26 
   45   2/4     243 Ethan Shur                8 Breckenridge / Wahpeton             23:04.5  7:26 
   46  15/27    506 Daniel Coomala           11 Moorhead                            23:07.6  7:27 
   47   2/4     436 Cornelius Glittenberg    11 Hillcrest Lutheran Academy          23:11.7  7:28 
   48  16/27    568 Henry Theye               9 Moorhead                            23:16.5  7:30 
   49   3/4     435 Heine Dyroy              11 Hillcrest Lutheran Academy          23:37.1  7:37 
   50   3/4     242 Ethan Lauritsen          11 Breckenridge / Wahpeton             23:37.1  7:37 
   51  17/27    499 Jeff Beadle               9 Moorhead                            23:47.5  7:40 
   52   2/2     266 Browen Avery             11 Detroit Lakes                       24:03.5  7:45 
   53  10/13    408 Cohan Mannie              9 Fergus Falls                        24:11.7  7:48 
   54   6/9     321 Joshua Koehler           11 Fargo North                         24:18.6  7:50 
   55   7/9     335 Arian Sadeghi            12 Fargo North                         24:19.0  7:50 
   56   1/2     204 Ben Dusing               10 Ashby-Brandon-Evansville            24:41.1  7:57 
   57  18/27    567 Tristan Sundet            9 Moorhead                            24:59.9  8:03 
   58  19/27    558 Eli Schlichting           9 Moorhead                            25:00.5  8:03 
   59   4/4     237 Jack Ekren                8 Breckenridge / Wahpeton             25:17.2  8:09 
   60   2/3     584 Nathan Lam                9 St. Cloud Apollo                    25:24.3  8:11 
   61   3/3     589 Evan Sabyan               9 St. Cloud Apollo                    25:53.3  8:20 
   62  11/13    404 Kai Lacheur               9 Fergus Falls                        26:12.1  8:26 
   63   1/3     367 Martin Moum               9 Fargo South                         26:34.5  8:34 
   64   8/9     336 Alex Sateren              9 Fargo North                         26:45.3  8:37 
   65  20/27    565 Tate St. Louis            9 Moorhead                            26:56.8  8:41 
   66  21/27    564 Tate St Louis             9 Moorhead                            26:57.0  8:41 
   67  22/27    519 Rasmus Hauge              9 Moorhead                            27:01.1  8:42 
   68  23/27    559 Tavan Schlichting         9 Moorhead                            27:03.5  8:43 
   69   9/9     337 Sava Sefusatti           12 Fargo North                         27:03.7  8:43 
   70   4/4     437 Owan Nilsen              11 Hillcrest Lutheran Academy          27:05.8  8:44 
   71   2/2     209 Justin Lederman          10 Ashby-Brandon-Evansville            27:07.9  8:44 
   72   2/3     370 Jacob Spangler           10 Fargo South                         27:33.9  8:53 
   73  24/27    513 Keaton Erlandson         10 Moorhead                            27:49.7  8:58 
   74  13/13    153 Myles Frueh              10 Alexandria                          27:51.2  8:58 
   75  25/27    520 Henry Heskin              9 Moorhead                            27:51.7  8:59 
   76  26/27    525 Luke Jipson               9 Moorhead                            27:52.5  8:59 
   77  12/13    402 Finley Johnson            9 Fergus Falls                        28:22.2  9:08 
   78  13/13    406 Ty Lewis                  9 Fergus Falls                        28:39.4  9:14 
   79   3/3     362 Julius Frank              9 Fargo South                         30:22.0  9:47 
   80  27/27    523 Trey Jacobson            10 Moorhead                            31:33.8 10:10