Maplelag Resort, MN
1/3/2023











   

 
                                    Moorhead JV/JH Classic Invite
                                         Maplelag Ski Resort
                                           January 3, 2023
                                        JUNIOR HIGH BOYS - 4K
   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  1.   381  Bemidji                            
=============================================
  1    100  Leo McKeon                         14:03.96 
  2     99  Jack Martin                        14:12.68 
  3     98  Liam Larson                        14:28.92 
  4     84  Blake Dewitt                       17:53.70 
  5   ( 79) Mykkol Yost                        18:19.89 
  6   ( 75) Jack Galloway                      18:41.99 
  7   ( 71) Crosby Kuzel                       19:51.53 
  8   ( 64) Thane Gunderson                    21:23.81 
  9   ( 61) Asher Riedel                       22:13.40 
 10   ( 59) Wyatt Vogt                         22:39.39 
 11   ( 54) Jack Lanz                          29:25.08 

  2.   375  Brainerd                           
=============================================
  1     97  Lee Knapp                          14:44.12 
  2     94  Carson Malloy                      15:50.95 
  3     93  Jonas Klicker                      16:05.77 
  4     91  Patrick Ryan                       16:28.49 
  5   ( 90) Andrew Rioux                       16:45.32 
  6   ( 89) Eli Franke                         16:55.08 
  7   ( 87) Mason Malloy                       17:36.82 
  8   ( 86) Ronan Fornshell                    17:40.25 
  9   ( 80) MacKean Haines                     18:15.76 
 10   ( 76) Taiden Meier                       18:30.46 
 11   ( 72) Kaegan Museus                      19:43.81 
 12   ( 69) Avery Pliscott                     20:13.09 
 13   ( 60) Isaac Boesen                       22:17.58 
 14   ( 56) Dylan Greeninger                   22:57.03 

  3.   359  Alexandria                         
=============================================
  1     96  Jakin Miller                       15:18.93 
  2     95  Ben Scholten                       15:43.82 
  3     85  Matty Soderholm                    17:48.83 
  4     83  Briggs Hochhalter                  18:08.43 
  5   ( 78) Joren Dahl                         18:27.73 
  6   ( 77) William Nichols                    18:27.74 
  7   ( 74) Cedric Soderholm                   19:10.70 
  8   ( 68) Bodin Karlstad                     20:16.88 
  9   ( 67) Ethan Gehrke                       20:26.23 
 10   ( 66) Camden Danielson                   21:12.92 
 11   ( 65) Koen Medway                        21:22.00 
 12   ( 63) Dillon Larson                      21:31.85 
 13   ( 57) Winston Bluett                     22:46.55 

  4.   313  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     92  Tayton Lehmann                     16:22.39 
  2     82  Charles Peterson                   18:14.04 
  3     81  Jack Halvorson-Bucholz             18:14.08 
  4     58  Owen Anderson                      22:41.33 

  5.   293  Moorhead                           
=============================================
  1     88  Ty Halgrimson                      17:20.96 
  2     73  Rafe Saarinen                      19:33.52 
  3     70  Luis Solis                         20:06.21 
  4     62  Ryder Offerdahl                    22:07.46 
  5   ( 55) Thomas Benton                      24:42.97 
  6   ( 53) Ben Satterbery                     30:19.39 
  7   ( 52) Gavin Thomasson                    30:31.79 




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: CLASSIC
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    1   1/11      100  124 Leo McKeon            8     Bemidji                   1 14:03.96   1:   14:04   14:04 
    2   2/11       99  132 Jack Martin           7     Bemidji                   1 14:12.68   1:   14:13   14:13 
    3   3/11       98  125 Liam Larson           8     Bemidji                   1 14:28.92   1:   14:29   14:29 
    4   1/14       97  303 Lee Knapp             7     Brainerd                  1 14:44.12   1:   14:45   14:45 
    5   1/13       96   88 Jakin Miller          7     Alexandria                1 15:18.93   1:   15:19   15:19 
    6   2/13       95   90 Ben Scholten          8     Alexandria                1 15:43.82   1:   15:44   15:44 
    7   2/14       94  306 Carson Malloy         7     Brainerd                  1 15:50.95   1:   15:51   15:51 
    8   3/14       93  307 Jonas Klicker         8     Brainerd                  1 16:05.77   1:   16:06   16:06 
    9   1/4        92 1991 Tayton Lehmann        10    Wadena-Deer Creek         1 16:22.39   1:   16:23   16:23 
   10   4/14       91  305 Patrick Ryan          7     Brainerd                  1 16:28.49   1:   16:29   16:29 
   11   5/14       90  310 Andrew Rioux          6     Brainerd                  1 16:45.32   1:   16:46   16:46 
   12   6/14       89  309 Eli Franke            6     Brainerd                  1 16:55.08   1:   16:56   16:56 
   13   1/7        88 1422 Ty Halgrimson         8     Moorhead                  1 17:20.96   1:   17:21   17:21 
   14   7/14       87  311 Mason Malloy          6     Brainerd                  1 17:36.82   1:   17:37   17:37 
   15   8/14       86  304 Ronan Fornshell       8     Brainerd                  1 17:40.25   1:   17:41   17:41 
   16   3/13       85   89 Matty Soderholm       8     Alexandria                1 17:48.83   1:   17:49   17:49 
   17   4/11       84  133 Blake Dewitt          7     Bemidji                   1 17:53.70   1:   17:54   17:54 
   18   4/13       83   94 Briggs Hochhalter     7     Alexandria                1 18:08.43   1:   18:09   18:09 
   19   2/4        82 1992 Charles Peterson      9     Wadena-Deer Creek         1 18:14.04   1:   18:15   18:15 
   20   3/4        81 1990 Jack Halvorson-Buchol 7     Wadena-Deer Creek         1 18:14.08   1:   18:15   18:15 
   21   9/14       80  308 MacKean Haines        7     Brainerd                  1 18:15.76   1:   18:16   18:16 
   22   5/11       79  126 Mykkol Yost           8     Bemidji                   1 18:19.89   1:   18:20   18:20 
   23   5/13       78   93 Joren Dahl            6     Alexandria                1 18:27.73   1:   18:28   18:28 
   24   6/13       77   92 William Nichols       8     Alexandria                1 18:27.74   1:   18:28   18:28 
   25  10/14       76  312 Taiden Meier          6     Brainerd                  1 18:30.46   1:   18:31   18:31 
   26   6/11       75  128 Jack Galloway         8     Bemidji                   1 18:41.99   1:   18:42   18:42 
   27   7/13       74   96 Cedric Soderholm      6     Alexandria                1 19:10.70   1:   19:11   19:11 
   28   2/7        73 1423 Rafe Saarinen         7     Moorhead                  1 19:33.52   1:   19:34   19:34 
   29  11/14       72  313 Kaegan Museus         7     Brainerd                  1 19:43.81   1:   19:44   19:44 
   30   7/11       71  127 Crosby Kuzel          8     Bemidji                   1 19:51.53   1:   19:52   19:52 
   31   3/7        70 1427 Luis Solis            7     Moorhead                  1 20:06.21   1:   20:07   20:07 
   32  12/14       69  314 Avery Pliscott        8     Brainerd                  1 20:13.09   1:   20:14   20:14 
   33   8/13       68   97 Bodin Karlstad        7     Alexandria                1 20:16.88   1:   20:17   20:17 
   34   9/13       67  101 Ethan Gehrke          8     Alexandria                1 20:26.23   1:   20:27   20:27 
   35  10/13       66   95 Camden Danielson      7     Alexandria                1 21:12.92   1:   21:13   21:13 
   36  11/13       65   91 Koen Medway           7     Alexandria                1 21:22.00   1:   21:22   21:22 
   37   8/11       64  135 Thane Gunderson       7     Bemidji                   1 21:23.81   1:   21:24   21:24 
   38  12/13       63   98 Dillon Larson         6     Alexandria                1 21:31.85   1:   21:32   21:32 
   39   4/7        62 1425 Ryder Offerdahl       8     Moorhead                  1 22:07.46   1:   22:08   22:08 
   40   9/11       61  134 Asher Riedel          7     Bemidji                   1 22:13.40   1:   22:14   22:14 
   41  13/14       60  315 Isaac Boesen          8     Brainerd                  1 22:17.58   1:   22:18   22:18 
   42  10/11       59  131 Wyatt Vogt            8     Bemidji                   1 22:39.39   1:   22:40   22:40 
   43   4/4        58 1993 Owen Anderson         9     Wadena-Deer Creek         1 22:41.33   1:   22:42   22:42 
   44  13/13       57  100 Winston Bluett        6     Alexandria                1 22:46.55   1:   22:47   22:47 
   45  14/14       56  316 Dylan Greeninger      6     Brainerd                  1 22:57.03   1:   22:58   22:58 
   46   5/7        55 1428 Thomas Benton         7     Moorhead                  1 24:42.97   1:   24:43   24:43 
   47  11/11       54  136 Jack Lanz             8     Bemidji                   1 29:25.08   1:   29:26   29:26 
   48   6/7        53 1424 Ben Satterbery        7     Moorhead                  1 30:19.39   1:   30:20   30:20 
   49   7/7        52 1429 Gavin Thomasson       8     Moorhead                  1 30:31.79   1:   30:32   30:32