Spicer, MN
8/12/2023











                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 12, 2023
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   80 Louie Kuznia            Chaska             MN   4    3:43 
    2   14 Chandler Bormann        Madison            MN   4    4:05 
    3  117 Caleb Swanson           Willmar            MN   3    4:28 
    4  122 Lincoln Tait            Ham Lake           MN   3    5:17 
    5   13 Carter Boike            Willmar            MN   3    5:25 
    6   17 Knox Brandt             Raymond            MN   4    5:41 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   53 Celena Hartman          Marshall           MN   4    3:59 
    2  112 Britta Sorenson         Hopkins            MN   4    4:03 
    3  130 Elin Baker                                      4    4:22 
    4  116 Livia Sumner            Owatonna           MN   4    5:15 
    5  124 Eleora Varns            Granite Falls      MN   4    5:21 
    6  107 Nora Rothwell           Spicer             MN   4    6:04 
    7   86 Elise Lorenz            Benson             MN   4    7:00 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1    1 Marek Ashburn           Willmar            MN   6    3:52 
    2   83 Lochlan Lilleberg       Spicer             MN   6    3:53 
    3  104 McLain Resler           Owatonna           MN   6    4:04 
    4   65 Crosby Johnson          Spicer             MN   6    4:08 
    5   36 Bennett Ellingson       Duluth             MN   6    4:25 
    6   54 Magnus Hartman          Marshall           MN   6    4:30 
    7   26 Tristan Contreras       New London         MN   5    4:41 
    8   23 Lucas Contreras         Spicer             MN   5    4:46 
    9   15 Grady Bormann           Madison            MN   6    4:55 
   10   78 Connor Kriese           Spicer             MN   5    5:00 
   11   64 Barrett Johnson         New London         MN   5    5:05 
   12   59 Jackson Hillestad       Redwood Falls      MN   6    5:32 
   13   60 Noah Hillestad          Redwood Falls      MN   5    5:37 
   14   87 Karl Lorenz             Benson             MN   6    6:50 
   15    4 Silas Auspos            Spicer             MN   5    8:58 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   28 Lisette Crandell        Osseo              MN   5    5:02 
    2   70 Cora Juntunen           Rogers             MN   6    5:04 
    3  109 Rylie Schroeder         Dayton             MN   6    5:06 
    4   38 Eleanor Erickson        Willmar            MN   5    5:14 
    5   51 Kahley Hargrave         Stillwater         MN   5    5:18 
    6  131 Addie Burgstahler                               5    5:21 
    7   41 Hailey Fernelius        Pennock            MN   6    5:36 
    8   69 Reese Johnson           Spicer             MN   5    5:48 
    9  115 Evie Sumner             Owatonna           MN   6    7:06 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   22 Alfredo Contreras       New London         MN   7    8  0:50    2    5:48    2    5:16   11:53 
    2   10 Collin Bice             New London         MN   8    1  0:33    4    6:03    3    5:20   11:55 
    3   52 Ryder Hargrave          Stillwater         MN   8    6  0:48    1    5:40    5    5:33   12:00 
    4  129 Harrison Yost           Chanhassen         MN   8    9  0:50    5    6:12    6    5:40   12:41 
    5   21 Rhett Butler            Sioux Falls        SD   7    7  0:49   12    7:05    4    5:29   13:22 
    6   66 Dale Johnson            Minnetonka         MN   8   15  1:15    8    6:50    7    5:54   13:58 
    7   43 Ethan Fischer           Olivia             MN   7    5  0:48    6    6:25   12    6:48   14:00 
    8    7 Caleb Becker            Sartell            MN   8   14  1:08   11    6:59    8    5:57   14:02 
    9  108 George Sabol            New London         MN   8    3  0:44   10    6:57   10    6:24   14:05 
   10  118 Curry Swanson           Willmar            MN   8    4  0:48   13    7:25    9    6:15   14:27 
   11  100 Ryker Rebstock          Rockford           MN   7   10  0:52    9    6:53   14    6:54   14:39 
   12   39 Ezra Erickson           Willmar            MN   7   11  0:53    7    6:45   16    7:04   14:41 
   13   50 Thatcher Halliday       Willmar            MN   7    2  0:44    3    5:57   20    8:17   14:56 
   14   74 Hans Kraemer            Paynesville        MN   7   12  0:58   15    8:49   13    6:50   16:36 
   15   48 Isaac Gilberts          Blomkest           MN   7   17  1:20   16    8:58   15    6:56   17:14 
   16   27 Beckham Cox             Litchfield         MN   7   21  1:36   18    9:28   11    6:25   17:28 
   17   30 Gavin Dirksen           Montevideo         MN   7   13  1:04   17    9:11   17    7:40   17:53 
   18   42 Ryder Fernelius         Pennock            MN   8   16  1:18   14    8:33   18    8:10   18:00 
   19   98 Asher Peterson          Saint Paul         MN   7   20  1:25   21   12:12    1    5:03   18:39 
   20    3 Elliot Auspos           Spicer             MN   7   19  1:25   20   10:06   19    8:12   19:43 
   21  119 Ezra Swanson            Willmar            MN   7   18  1:24   19   10:01   21    8:19   19:43 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   82 Amelia Lilleberg        Spicer             MN   8    1  0:44    1    5:46    1    5:30   12:00 
    2   32 Anna Duchene            Spicer             MN   8    3  0:47    2    6:50    4    6:25   14:02 
    3   55 Malayna Hartman         Marshall           MN   8    2  0:45    3    6:59    3    6:21   14:05 
    4  113 Emma Joy Sorenson       Hopkins            MN   7    6  0:49    8    7:40    2    6:19   14:46 
    5   79 Elin Kriese             Spicer             MN   7    5  0:48    5    7:28    6    6:35   14:51 
    6   25 Scarlett Contreras      Spicer             MN   7   10  0:58   12    7:51    5    6:27   15:15 
    7   18 Piper Brandt            Raymond            MN   7   11  0:59    6    7:29   10    7:30   15:57 
    8   81 Appolonia Lieser        New London         MN   8    4  0:47   10    7:41   12    7:34   16:01 
    9   96 Olivia Pattison         Willmar            MN   7   14  1:17    7    7:35    8    7:21   16:12 
   10  111 Natalie Smith           Spicer             MN   8    7  0:50    4    7:14   17    8:37   16:40 
   11  114 Emily Sumner            Owatonna           MN   7   18  1:29   11    7:47   11    7:34   16:49 
   12   61 Hazel Hugley            Owatonna           MN   8   17  1:28    9    7:41   15    7:51   16:59 
   13   46 Ellie Gansen            Excelsior          MN   8   12  1:02   15    9:16    7    7:06   17:22 
   14   16 Greta Bormann           Madison            MN   7    9  0:57   13    8:57   14    7:50   17:43 
   15    9 Grace Berg              Elk River          MN   7   15  1:18   16    9:29    9    7:24   18:11 
   16  101 August Regan            Redwood Falls      MN   7   20  1:34   14    9:01   13    7:49   18:23 
   17  123 Abigail Varns           Granite Falls      MN   7   19  1:32   19    9:58   16    8:15   19:44 
   18   88 Kalea Lozano            Willmar            MN   7   13  1:17   18    9:45   19    9:20   20:21 
   19   37 Sonya Ellingson         Duluth             MN   8    8  0:55   17    9:45   20   10:12   20:51 
   20  125 Madeline Varns          Granite Falls      MN   8   16  1:23   20   10:52   18    8:39   20:52 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   44 Kayne Fischer           Olivia             MN   9    5  1:23    1    9:41    1    5:14   16:17 
    2   73 Anders Kraemer          Paynesville        MN  10    2  1:19    5   10:17    2    5:15   16:50 
    3   24 Manny Contreras         New London         MN  10    4  1:21    2   10:00    5    5:34   16:55 
    4   85 Alec Lorenz             Benson             MN   9    3  1:21    4   10:17    3    5:30   17:06 
    5    8 Noah Becker             Sartell            MN  10   10  1:47    6   10:35    4    5:33   17:53 
    6   99 Brecken Rebstock        Rockford           MN  10    1  1:00    3   10:06   11    7:29   18:35 
    7  103 Lincoln Resler          Owatonna           MN   9    8  1:24    7   11:12    6    6:08   18:43 
    8   67 Evan Johnson            Hopkins            MN  10    7  1:24    8   11:50    8    6:55   20:08 
    9   77 Colton Kriese           Spicer             MN   9    9  1:30   10   12:50    7    6:35   20:53 
   10   20 Eli Butler              Sioux Falls        SD  10    6  1:23    9   12:49    9    6:56   21:07 
   11   91 Anderson (Aj Morris     Coon Rapids        MN   9   11  1:51   11   13:35   10    7:00   22:25 
   12  127 Braden White            Buffalo            MN  10   12 22:15   12   16:48   12    9:25   48:28 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   90 Vivian Maxson           Big Lake           MN  10    1  1:22    1    9:40    2    5:47   16:48 
    2   76 Rachelle Kraemer        Paynesville        MN   9    4  1:40    2    9:57    1    5:24   17:01 
    3   58 Vivian Helgeson         Spicer             MN   9    5  1:41    3   11:06    4    6:19   19:05 
    4   35 Lily Eckhoff            Willmar            MN   9    3  1:39    5   13:50    3    6:05   21:33 
    5   34 Claire Dunlavy          Spicer             MN   9    7  1:47    4   13:40    5    7:24   22:50 
    6   89 Ivy Maxson              Big Lake           MN   9    9  1:55    6   15:12    7    7:54   25:00 
    7  128 Ava Yost                Chanhassen         MN  10    2  1:39    8   16:00    6    7:34   25:11 
    8   45 Quinn Foss              Minneapolis        MN   9    8  1:52    7   15:23    8    8:26   25:39 
    9    2 Aurelia Auspos          Spicer             MN   9    6  1:45   11   19:57    9   11:22   33:02 
   10   62 Morgan Hugley           Owatonna           MN  10   11 44:29   10   18:52                44:43 
   11  126 Addison White           Buffalo            MN  10   10 22:14    9   17:38   10   12:11   52:02 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   97 Corbin Peterman         Loretto            MN  12    7  2:26    2   13:12    1    7:42   23:20 
    2   12 Michael Boehmer         Sauk Rapids        MN  12    3  2:23    1   12:26    4    9:57   24:45 
    3   75 Liam Kraemer            Paynesvillepaynesv MN  12    6  2:26    4   14:13    2    8:20   24:58 
    4    5 Sebastian Bach          Saint Bonifacius   MN  12    4  2:24    3   13:53    7   11:05   27:22 
    5  102 Clayton Resler          Owatonna           MN  11    2  2:21    5   15:11    5   10:05   27:35 
    6   72 Lucas Koziol            Minneapolis        MN  11    5  2:26    6   15:52    3    9:22   27:39 
    7   57 Oliver Helgeson         Spicer             MN  11    1  2:08    7   16:28    6   10:18   28:53 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   68 Keira Johnson           New London         MN  11    1  2:19    1   15:36    2    9:56   27:50 
    2   33 Claire Duchene          Spicer             MN  11    5  2:35    5   20:00    1    8:32   31:05 
    3   92 Aubrey Neff             Minneapolisplymout MN  11    4  2:34    2   17:33    6   12:14   32:20 
    4   40 Alaina Fernelius        Pennock            MN  12    2  2:27    4   19:11    4   12:07   33:44 
    5  120 Isabelle Swanson        Willmar            MN  11    6  2:38    3   19:02    5   12:09   33:48 
    6   19 Rylynn Brandt           Raymond            MN  11    3  2:28    6   26:21    3   11:18   40:07 


================================================================================================================================================
                                                      ELITE MALE AGE GROUP  7 - 12
                                                200 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   56 Manny Heinen            Spicer             MN  10    1  2:40    2   13:10    1    8:23   24:12 
    2  106 Blake Rothfork          Saint Cloud        MN  11    2  3:29    1   12:15    3    9:01   24:45 
    3   94 Jorgen Newberg          Willmar            MN   8    3  3:36    3   16:28    2    8:38   28:41 
    4   95 Noah Pattison           Willmar            MN   9    4  4:01    4   18:34    4   11:54   34:29 


================================================================================================================================================
                                                     ELITE FEMALE AGE GROUP  7 - 12
                                                200 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  105 Riley Robertson         Rockford           MN   9    3  3:09    1   18:02    1    8:37   29:48 
    2   47 Sophie Gansen           Excelsior          MN  10    5  3:23    2   18:04    4   11:15   32:41 
    3  110 Kaitlyn Smith           Spicer             MN  10    4  3:17    4   18:55    3   11:13   33:24 
    4   31 Kayla Dirksen           Montevideo         MN  11    2  3:05    5   19:06    6   12:35   34:45 
    5   93 Britta Newberg          Willmar            MN   8    7  3:33    6   19:10    5   12:25   35:06 
    6   84 Alaina Lorenz           Benson             MN  10    8  4:22    8   20:56    2    9:50   35:07 
    7    6 Adyssey Barrett         Pennock            MN  12    1  2:38    3   18:36    9   16:42   37:55 
    8   49 Matea Grey              Saint Paul         MN   9    9  6:19    7   19:11    8   15:29   40:57 
    9   63 Linnea Hylandsson       Eagan              MN   9    6  3:32    9   22:54    7   15:05   41:29 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  71 Evelyn Karels           Waverly            MN   9 F      2  3:46    1   27:23                 3:56 
 121 Jameson Tait            Andover            MN   4 M      1  0:59                                   

Total Registered:                        131
Number of Male   Finishers:               65
Number of Female Finishers:               62
Did not Finish Race or Did Not Start:      3