Brainerd, MN
2/1/2024











                          Regional Junior High Championship Nordic Ski Race
                                     Mount Ski Gull - Nisswa, MN
                                           February 1, 2024
                                    OFFICIAL RESULTS: BOYS - 2.4K
   


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/3     676 Olin Bujold           5     Mt. Itasca Nordic                    8:24.3         
    2   2/3     709 Patrick Perry         5     Mt. Itasca Nordic                   11:06.3  2:42.0 
    3   1/4     770 Ivan Soxman           5     Brainerd MS                         11:55.0  3:30.7 
    4   3/3     698 Boaz Youngren         5     Mt. Itasca Nordic                   12:05.7  3:41.4 
    5   2/4     768 Jarrett Lehmkuhl      5     Brainerd MS                         12:27.6  4:03.3 
    6   3/4     767 Gavin Agre            5     Brainerd MS                         15:34.6  7:10.3 
    7   4/4     769 Caden Mertens         5     Brainerd MS                         20:37.2 12:12.9 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE BOYS SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/3     676 Olin Bujold           5     Mt. Itasca Nordic                    7:29.7         
    2   2/3     709 Patrick Perry         5     Mt. Itasca Nordic                    9:46.4  2:16.7 
    3   3/3     698 Boaz Youngren         5     Mt. Itasca Nordic                   10:39.8  3:10.1 
    4   1/1     718 Eli Schlosser         5     Fergus Falls                        11:07.0  3:37.3 
    5   1/4     770 Ivan Soxman           5     Brainerd MS                         11:26.1  3:56.4 
    6   2/4     767 Gavin Agre            5     Brainerd MS                         14:47.6  7:17.9 
    7   3/4     768 Jarrett Lehmkuhl      5     Brainerd MS                         16:01.3  8:31.6 
    8   4/4     769 Caden Mertens         5     Brainerd MS                         20:35.4 13:05.7 

---------------------------------------------------------------------------
COMBINED RESULTS: 5TH GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                 CLASSIC  SKATE     COMBINED
===== ======== ==== ===================== ===== ===================================  ======== ========  =============
    1   1/3     676 Olin Bujold           5     Mt. Itasca Nordic                     8:24.3   7:29.7   15:54.0 
    2   2/3     709 Patrick Perry         5     Mt. Itasca Nordic                    11:06.3   9:46.4   20:52.7 
    3   3/3     698 Boaz Youngren         5     Mt. Itasca Nordic                    12:05.7  10:39.8   22:45.5 
    4   1/4     770 Ivan Soxman           5     Brainerd MS                          11:55.0  11:26.1   23:21.1 
    5   2/4     768 Jarrett Lehmkuhl      5     Brainerd MS                          12:27.6  16:01.3   28:28.9 
    6   3/4     767 Gavin Agre            5     Brainerd MS                          15:34.6  14:47.6   30:22.2 
    7   4/4     769 Caden Mertens         5     Brainerd MS                          20:37.2  20:35.4   41:12.6 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/1     670 Finn Neuman           6     Mt. Itasca Nordic                    7:29.1         
    2   1/2     715 Kamden Loven          6     Brainerd MS                          9:00.0  1:30.9 
    3   2/2     761 Eli Kotsmith          6     Brainerd MS                         10:25.2  2:56.1 
    4   1/2     756 Paul Vanderheiden     6     Alexandria                          12:23.0  4:53.9 
    5   2/2     758 Nathan Engelbrecht    6     Alexandria                          13:31.9  6:02.8 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE BOYS SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/1     670 Finn Neuman           6     Mt. Itasca Nordic                    7:08.9         
    2   1/2     715 Kamden Loven          6     Brainerd MS                          7:56.0  0:47.1 
    3   2/2     761 Eli Kotsmith          6     Brainerd MS                          8:35.1  1:26.2 
    4   1/2     756 Paul Vanderheiden     6     Alexandria                          11:20.1  4:11.2 
    5   2/2     758 Nathan Engelbrecht    6     Alexandria                          12:11.0  5:02.1 

---------------------------------------------------------------------------
COMBINED RESULTS: 6TH GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                 CLASSIC  SKATE     COMBINED
===== ======== ==== ===================== ===== ===================================  ======== ========  =============
    1   1/1     670 Finn Neuman           6     Mt. Itasca Nordic                     7:29.1   7:08.9   14:38.0 
    2   1/2     715 Kamden Loven          6     Brainerd MS                           9:00.0   7:56.0   16:56.0 
    3   2/2     761 Eli Kotsmith          6     Brainerd MS                          10:25.2   8:35.1   19:00.3 
    4   1/2     756 Paul Vanderheiden     6     Alexandria                           12:23.0  11:20.1   23:43.1 
    5   2/2     758 Nathan Engelbrecht    6     Alexandria                           13:31.9  12:11.0   25:42.9 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/2     678 Joren Dahl            7     Alexandria                           8:08.9         
    2   1/7     727 Andrew Rioux          7     Brainerd MS                          8:24.4  0:15.5 
    3   1/5     666 Dane Mouser           7     Fergus Falls                         8:34.1  0:25.2 
    4   2/7     745 Maxwell Barth         7     Brainerd MS                          8:34.6  0:25.7 
    5   3/7     763 Eli Franke            7     Brainerd MS                          8:37.1  0:28.2 
    6   4/7     706 Taiden Meier          7     Brainerd MS                          9:00.3  0:51.4 
    7   2/5     699 Beau Schlosser        7     Fergus Falls                         9:22.8  1:13.9 
    8   5/7     755 Landon Hagen          7     Brainerd MS                          9:31.8  1:22.9 
    9   1/4     735 Kooper Hoff           7     Bemidji                              9:38.7  1:29.8 
   10   2/4     751 Paul Hodapp           7     Bemidji                              9:40.2  1:31.3 
   11   3/5     686 Logan Graber          7     Fergus Falls                         9:57.8  1:48.9 
   12   4/5     682 Otz McConn            7     Fergus Falls                         9:58.3  1:49.4 
   13   6/7     760 Saeth Ranweiler       7     Brainerd MS                         10:00.0  1:51.1 
   14   1/6     746 Maxx Zapzalka         7     Little Falls                        10:07.4  1:58.5 
   15   2/6     730 Trevin Peterson       7     Little Falls                        10:11.6  2:02.7 
   16   3/6     734 Mitchell Yorek        7     Little Falls                        10:17.8  2:08.9 
   17   3/4     748 Solomon Benson        7     Bemidji                             10:26.3  2:17.4 
   18   4/6     739 Gavyn Wiczek          7     Little Falls                        10:50.3  2:41.4 
   19   7/7     766 John Cady             7     Brainerd MS                         11:23.0  3:14.1 
   20   1/4     671 Ricky Beck            7     TrekNorth                           11:29.0  3:20.1 
   21   5/5     711 Walter Nebbeling      7     Fergus Falls                        12:02.1  3:53.2 
   22   4/4     759 Everett Pollock       7     Bemidji                             12:04.2  3:55.3 
   23   1/1     685 Levi Nelson           7     Wadena-Deer Creek                   12:09.9  4:01.0 
   24   1/1     728 Greyson Adams         7     Moorhead                            12:19.5  4:10.6 
   25   2/2     738 Dillon Larson         7     Alexandria                          12:50.0  4:41.1 
   26   2/4     701 Garrett Deal          7     TrekNorth                           13:16.0  5:07.1 
   27   3/4     694 Dakota Ferdig         7     TrekNorth                           14:45.9  6:37.0 
   28   5/6     749 Leonard Bunnell       7     Little Falls                        16:22.4  8:13.5 
   29   6/6     754 Trey Switters         7     Little Falls                        17:51.9  9:43.0 
   30   4/4     719 Dennis Nelson         7     TrekNorth                           20:05.4 11:56.5 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE BOYS SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/2     678 Joren Dahl            7     Alexandria                           6:24.4         
    2   1/7     706 Taiden Meier          7     Brainerd MS                          7:03.2  0:38.8 
    3   1/5     666 Dane Mouser           7     Fergus Falls                         7:28.8  1:04.4 
    4   2/7     727 Andrew Rioux          7     Brainerd MS                          7:39.4  1:15.0 
    5   3/7     745 Maxwell Barth         7     Brainerd MS                          7:51.1  1:26.7 
    6   2/5     699 Beau Schlosser        7     Fergus Falls                         7:52.4  1:28.0 
    7   1/4     735 Kooper Hoff           7     Bemidji                              8:04.3  1:39.9 
    8   3/5     682 Otz McConn            7     Fergus Falls                         8:08.6  1:44.2 
    9   2/4     751 Paul Hodapp           7     Bemidji                              8:10.4  1:46.0 
   10   3/4     748 Solomon Benson        7     Bemidji                              8:12.8  1:48.4 
   11   4/7     760 Saeth Ranweiler       7     Brainerd MS                          8:16.1  1:51.7 
   12   5/7     755 Landon Hagen          7     Brainerd MS                          8:20.5  1:56.1 
   13   4/5     686 Logan Graber          7     Fergus Falls                         8:27.5  2:03.1 
   14   1/6     746 Maxx Zapzalka         7     Little Falls                         8:46.2  2:21.8 
   15   2/6     739 Gavyn Wiczek          7     Little Falls                         8:55.4  2:31.0 
   16   3/6     730 Trevin Peterson       7     Little Falls                         8:59.5  2:35.1 
   17   2/2     738 Dillon Larson         7     Alexandria                           9:02.6  2:38.2 
   18   4/6     734 Mitchell Yorek        7     Little Falls                         9:05.5  2:41.1 
   19   6/7     763 Eli Franke            7     Brainerd MS                          9:20.9  2:56.5 
   20   7/7     766 John Cady             7     Brainerd MS                          9:49.6  3:25.2 
   21   5/5     711 Walter Nebbeling      7     Fergus Falls                        10:34.4  4:10.0 
   22   1/4     671 Ricky Beck            7     TrekNorth                           10:38.1  4:13.7 
   23   1/1     728 Greyson Adams         7     Moorhead                            11:00.6  4:36.2 
   24   4/4     759 Everett Pollock       7     Bemidji                             11:42.0  5:17.6 
   25   5/6     749 Leonard Bunnell       7     Little Falls                        13:39.7  7:15.3 
   26   2/4     701 Garrett Deal          7     TrekNorth                           13:45.9  7:21.5 
   27   6/6     754 Trey Switters         7     Little Falls                        17:18.2 10:53.8 
   28   3/4     694 Dakota Ferdig         7     TrekNorth                           17:52.8 11:28.4 
   29   4/4     719 Dennis Nelson         7     TrekNorth                           24:15.7 17:51.3 

---------------------------------------------------------------------------
COMBINED RESULTS: 7TH GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                 CLASSIC  SKATE     COMBINED
===== ======== ==== ===================== ===== ===================================  ======== ========  =============
    1   1/2     678 Joren Dahl            7     Alexandria                            8:08.9   6:24.4   14:33.3 
    2   1/5     666 Dane Mouser           7     Fergus Falls                          8:34.1   7:28.8   16:02.9 
    3   1/7     706 Taiden Meier          7     Brainerd MS                           9:00.3   7:03.2   16:03.5 
    4   2/7     727 Andrew Rioux          7     Brainerd MS                           8:24.4   7:39.4   16:03.8 
    5   3/7     745 Maxwell Barth         7     Brainerd MS                           8:34.6   7:51.1   16:25.7 
    6   2/5     699 Beau Schlosser        7     Fergus Falls                          9:22.8   7:52.4   17:15.2 
    7   1/4     735 Kooper Hoff           7     Bemidji                               9:38.7   8:04.3   17:43.0 
    8   2/4     751 Paul Hodapp           7     Bemidji                               9:40.2   8:10.4   17:50.6 
    9   4/7     755 Landon Hagen          7     Brainerd MS                           9:31.8   8:20.5   17:52.3 
   10   5/7     763 Eli Franke            7     Brainerd MS                           8:37.1   9:20.9   17:58.0 
   11   3/5     682 Otz McConn            7     Fergus Falls                          9:58.3   8:08.6   18:06.9 
   12   6/7     760 Saeth Ranweiler       7     Brainerd MS                          10:00.0   8:16.1   18:16.1 
   13   4/5     686 Logan Graber          7     Fergus Falls                          9:57.8   8:27.5   18:25.3 
   14   3/4     748 Solomon Benson        7     Bemidji                              10:26.3   8:12.8   18:39.1 
   15   1/6     746 Maxx Zapzalka         7     Little Falls                         10:07.4   8:46.2   18:53.6 
   16   2/6     730 Trevin Peterson       7     Little Falls                         10:11.6   8:59.5   19:11.1 
   17   3/6     734 Mitchell Yorek        7     Little Falls                         10:17.8   9:05.5   19:23.3 
   18   4/6     739 Gavyn Wiczek          7     Little Falls                         10:50.3   8:55.4   19:45.7 
   19   7/7     766 John Cady             7     Brainerd MS                          11:23.0   9:49.6   21:12.6 
   20   2/2     738 Dillon Larson         7     Alexandria                           12:50.0   9:02.6   21:52.6 
   21   1/4     671 Ricky Beck            7     TrekNorth                            11:29.0  10:38.1   22:07.1 
   22   5/5     711 Walter Nebbeling      7     Fergus Falls                         12:02.1  10:34.4   22:36.5 
   23   1/1     728 Greyson Adams         7     Moorhead                             12:19.5  11:00.6   23:20.1 
   24   4/4     759 Everett Pollock       7     Bemidji                              12:04.2  11:42.0   23:46.2 
   25   2/4     701 Garrett Deal          7     TrekNorth                            13:16.0  13:45.9   27:01.9 
   26   5/6     749 Leonard Bunnell       7     Little Falls                         16:22.4  13:39.7   30:02.1 
   27   3/4     694 Dakota Ferdig         7     TrekNorth                            14:45.9  17:52.8   32:38.7 
   28   6/6     754 Trey Switters         7     Little Falls                         17:51.9  17:18.2   35:10.1 
   29   4/4     719 Dennis Nelson         7     TrekNorth                            20:05.4  24:15.7   44:21.1 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/9     672 Jakin Miller          8     Alexandria                           6:57.5         
    2   1/5     679 Lee Knapp             8     Brainerd MS                          7:18.8  0:21.3 
    3   1/5     724 Jack Martin           8     Bemidji                              7:23.0  0:25.5 
    4   2/5     669 Carson Malloy         8     Brainerd MS                          7:28.8  0:31.3 
    5   3/5     691 Patrick Ryan          8     Brainerd MS                          7:47.7  0:50.2 
    6   1/1     668 Jack Bucholz          8     Wadena-Deer Creek                    8:08.3  1:10.8 
    7   2/5     726 Blake Dewitt          8     Bemidji                              8:23.6  1:26.1 
    8   2/9     732 Briggs Hochhalter     8     Alexandria                           8:41.5  1:44.0 
    9   3/9     747 Levi Preston          8     Alexandria                           8:51.5  1:54.0 
   10   4/9     702 Cedric Soderholm      8     Alexandria                           8:52.4  1:54.9 
   11   3/5     741 Thane Gunderson       8     Bemidji                              9:09.4  2:11.9 
   12   5/9     723 Bodin Karlstad        8     Alexandria                           9:26.2  2:28.7 
   13   6/9     708 Koen Medway           8     Alexandria                           9:33.4  2:35.9 
   14   1/5     704 Dylan Wiesner         8     Moorhead                            10:03.7  3:06.2 
   15   7/9     717 Camden Danielson      8     Alexandria                          10:21.0  3:23.5 
   16   2/5     716 Thomas Benton         8     Moorhead                            10:21.1  3:23.6 
   17   4/5     762 Deven Bentler         8     Bemidji                             10:34.4  3:36.9 
   18   3/5     725 Luis Solis            8     Moorhead                            10:43.8  3:46.3 
   19   8/9     742 Caleb Crowser         8     Alexandria                          10:48.3  3:50.8 
   20   4/5     765 Deshawn Houle         8     Brainerd MS                         10:49.1  3:51.6 
   21   9/9     753 William Borden        8     Alexandria                          11:32.8  4:35.3 
   22   4/5     736 Asher Menge           8     Moorhead                            11:56.8  4:59.3 
   23   5/5     757 Jack Lanz             8     Bemidji                             12:27.9  5:30.4 
   24   5/5     764 Aiden Davis           8     Brainerd MS                         13:48.8  6:51.3 
   25   5/5     740 Lyam Nelson           8     Moorhead                            14:16.6  7:19.1 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE BOYS SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/9     672 Jakin Miller          8     Alexandria                           6:20.7         
    2   1/5     679 Lee Knapp             8     Brainerd MS                          6:24.3  0:03.6 
    3   1/5     724 Jack Martin           8     Bemidji                              6:30.6  0:09.9 
    4   2/5     669 Carson Malloy         8     Brainerd MS                          6:36.2  0:15.5 
    5   2/5     726 Blake Dewitt          8     Bemidji                              6:57.7  0:37.0 
    6   3/5     691 Patrick Ryan          8     Brainerd MS                          7:02.0  0:41.3 
    7   1/1     668 Jack Bucholz          8     Wadena-Deer Creek                    7:07.5  0:46.8 
    8   2/9     708 Koen Medway           8     Alexandria                           7:16.4  0:55.7 
    9   3/9     702 Cedric Soderholm      8     Alexandria                           7:21.0  1:00.3 
   10   3/5     741 Thane Gunderson       8     Bemidji                              7:49.4  1:28.7 
   11   4/9     717 Camden Danielson      8     Alexandria                           8:20.6  1:59.9 
   12   5/9     723 Bodin Karlstad        8     Alexandria                           8:24.1  2:03.4 
   13   6/9     747 Levi Preston          8     Alexandria                           8:38.3  2:17.6 
   14   7/9     732 Briggs Hochhalter     8     Alexandria                           8:40.5  2:19.8 
   15   8/9     742 Caleb Crowser         8     Alexandria                           8:43.9  2:23.2 
   16   1/5     704 Dylan Wiesner         8     Moorhead                             8:46.2  2:25.5 
   17   4/5     765 Deshawn Houle         8     Brainerd MS                          8:56.1  2:35.4 
   18   2/5     725 Luis Solis            8     Moorhead                             9:41.9  3:21.2 
   19   3/5     716 Thomas Benton         8     Moorhead                            10:06.1  3:45.4 
   20   4/5     762 Deven Bentler         8     Bemidji                             10:19.2  3:58.5 
   21   9/9     753 William Borden        8     Alexandria                          10:32.9  4:12.2 
   22   5/5     757 Jack Lanz             8     Bemidji                             11:10.2  4:49.5 
   23   4/5     736 Asher Menge           8     Moorhead                            11:12.6  4:51.9 
   24   5/5     764 Aiden Davis           8     Brainerd MS                         12:15.4  5:54.7 
   25   5/5     740 Lyam Nelson           8     Moorhead                            15:32.0  9:11.3 

---------------------------------------------------------------------------
COMBINED RESULTS: 8TH GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                 CLASSIC  SKATE     COMBINED
===== ======== ==== ===================== ===== ===================================  ======== ========  =============
    1   1/9     672 Jakin Miller          8     Alexandria                            6:57.5   6:20.7   13:18.2 
    2   1/5     679 Lee Knapp             8     Brainerd MS                           7:18.8   6:24.3   13:43.1 
    3   1/5     724 Jack Martin           8     Bemidji                               7:23.0   6:30.6   13:53.6 
    4   2/5     669 Carson Malloy         8     Brainerd MS                           7:28.8   6:36.2   14:05.0 
    5   3/5     691 Patrick Ryan          8     Brainerd MS                           7:47.7   7:02.0   14:49.7 
    6   1/1     668 Jack Bucholz          8     Wadena-Deer Creek                     8:08.3   7:07.5   15:15.8 
    7   2/5     726 Blake Dewitt          8     Bemidji                               8:23.6   6:57.7   15:21.3 
    8   2/9     702 Cedric Soderholm      8     Alexandria                            8:52.4   7:21.0   16:13.4 
    9   3/9     708 Koen Medway           8     Alexandria                            9:33.4   7:16.4   16:49.8 
   10   3/5     741 Thane Gunderson       8     Bemidji                               9:09.4   7:49.4   16:58.8 
   11   4/9     732 Briggs Hochhalter     8     Alexandria                            8:41.5   8:40.5   17:22.0 
   12   5/9     747 Levi Preston          8     Alexandria                            8:51.5   8:38.3   17:29.8 
   13   6/9     723 Bodin Karlstad        8     Alexandria                            9:26.2   8:24.1   17:50.3 
   14   7/9     717 Camden Danielson      8     Alexandria                           10:21.0   8:20.6   18:41.6 
   15   1/5     704 Dylan Wiesner         8     Moorhead                             10:03.7   8:46.2   18:49.9 
   16   8/9     742 Caleb Crowser         8     Alexandria                           10:48.3   8:43.9   19:32.2 
   17   4/5     765 Deshawn Houle         8     Brainerd MS                          10:49.1   8:56.1   19:45.2 
   18   2/5     725 Luis Solis            8     Moorhead                             10:43.8   9:41.9   20:25.7 
   19   3/5     716 Thomas Benton         8     Moorhead                             10:21.1  10:06.1   20:27.2 
   20   4/5     762 Deven Bentler         8     Bemidji                              10:34.4  10:19.2   20:53.6 
   21   9/9     753 William Borden        8     Alexandria                           11:32.8  10:32.9   22:05.7 
   22   4/5     736 Asher Menge           8     Moorhead                             11:56.8  11:12.6   23:09.4 
   23   5/5     757 Jack Lanz             8     Bemidji                              12:27.9  11:10.2   23:38.1 
   24   5/5     764 Aiden Davis           8     Brainerd MS                          13:48.8  12:15.4   26:04.2 
   25   5/5     740 Lyam Nelson           8     Moorhead                             14:16.6  15:32.0   29:48.6 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/5     696 Jonas Klicker         9     Brainerd MS                          7:05.5         
    2   1/4     667 Ty Halgrimson         9     Moorhead                             7:25.1  0:19.6 
    3   1/3     673 Mikkol Yost           9     Bemidji                              7:25.9  0:20.4 
    4   2/3     681 Sean Ryan Aylesworth  9     Bemidji                              7:44.6  0:39.1 
    5   2/5     720 Kaegan Museus         9     Brainerd MS                          7:45.5  0:40.0 
    6   1/2     729 Ben Scolton           9     Alexandria                           7:46.1  0:40.6 
    7   3/3     693 Eli Hoffman           9     Bemidji                              7:50.7  0:45.2 
    8   2/4     692 Ryder Offerdahl       9     Moorhead                             7:52.2  0:46.7 
    9   1/7     674 Noah Archer           9     Little Falls                         8:03.5  0:58.0 
   10   3/5     750 Isaac Boesen          9     Brainerd MS                          8:13.1  1:07.6 
   11   2/7     684 Marshall Zapzalka     9     Little Falls                         8:20.8  1:15.3 
   12   3/7     707 Samuel Gilder         9     Little Falls                         8:23.7  1:18.2 
   13   3/4     683 Rafe Saarinen         9     Moorhead                             8:36.2  1:30.7 
   14   4/7     695 Danny Schwinn         9     Little Falls                         8:36.9  1:31.4 
   15   4/4     697 Gavin Thomasson       9     Moorhead                             8:43.4  1:37.9 
   16   5/7     687 Ethan Kulus           9     Little Falls                         8:44.9  1:39.4 
   17   6/7     713 Preston Skaggs        9     Little Falls                         9:05.1  1:59.6 
   18   4/5     752 Avery Pliscott        9     Brainerd MS                          9:12.8  2:07.3 
   19   2/2     690 Jackson Engelbrecht   9     Alexandria                           9:17.6  2:12.1 
   20   7/7     721 Keenan Gatts          9     Little Falls                         9:44.1  2:38.6 
   21   5/5     733 Ronan Fornshell       9     Brainerd MS                         10:29.1  3:23.6 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE BOYS SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time    Tot Dif    
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ======= ======= 
    1   1/5     696 Jonas Klicker         9     Brainerd MS                          6:21.2         
    2   1/3     673 Mikkol Yost           9     Bemidji                              6:48.7  0:27.5 
    3   1/4     667 Ty Halgrimson         9     Moorhead                             6:49.0  0:27.8 
    4   2/3     681 Sean Ryan Aylesworth  9     Bemidji                              6:50.1  0:28.9 
    5   1/7     674 Noah Archer           9     Little Falls                         6:56.1  0:34.9 
    6   2/4     683 Rafe Saarinen         9     Moorhead                             6:56.8  0:35.6 
    7   3/3     693 Eli Hoffman           9     Bemidji                              6:59.5  0:38.3 
    8   1/2     729 Ben Scolton           9     Alexandria                           7:01.2  0:40.0 
    9   2/5     720 Kaegan Museus         9     Brainerd MS                          7:07.7  0:46.5 
   10   3/4     692 Ryder Offerdahl       9     Moorhead                             7:15.4  0:54.2 
   11   2/7     684 Marshall Zapzalka     9     Little Falls                         7:18.9  0:57.7 
   12   3/7     687 Ethan Kulus           9     Little Falls                         7:19.0  0:57.8 
   13   2/2     690 Jackson Engelbrecht   9     Alexandria                           7:22.4  1:01.2 
   14   3/5     733 Ronan Fornshell       9     Brainerd MS                          7:26.3  1:05.1 
   15   4/7     707 Samuel Gilder         9     Little Falls                         7:29.1  1:07.9 
   16   4/5     750 Isaac Boesen          9     Brainerd MS                          7:42.4  1:21.2 
   17   5/5     752 Avery Pliscott        9     Brainerd MS                          7:57.4  1:36.2 
   18   4/4     697 Gavin Thomasson       9     Moorhead                             8:08.2  1:47.0 
   19   5/7     713 Preston Skaggs        9     Little Falls                         8:11.5  1:50.3 
   20   6/7     695 Danny Schwinn         9     Little Falls                         8:15.4  1:54.2 
   21   7/7     721 Keenan Gatts          9     Little Falls                         8:46.5  2:25.3 

---------------------------------------------------------------------------
COMBINED RESULTS: 9TH GRADE BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                 CLASSIC  SKATE     COMBINED
===== ======== ==== ===================== ===== ===================================  ======== ========  =============
    1   1/5     696 Jonas Klicker         9     Brainerd MS                           7:05.5   6:21.2   13:26.7 
    2   1/4     667 Ty Halgrimson         9     Moorhead                              7:25.1   6:49.0   14:14.1 
    3   1/3     673 Mikkol Yost           9     Bemidji                               7:25.9   6:48.7   14:14.6 
    4   2/3     681 Sean Ryan Aylesworth  9     Bemidji                               7:44.6   6:50.1   14:34.7 
    5   1/2     729 Ben Scolton           9     Alexandria                            7:46.1   7:01.2   14:47.3 
    6   3/3     693 Eli Hoffman           9     Bemidji                               7:50.7   6:59.5   14:50.2 
    7   2/5     720 Kaegan Museus         9     Brainerd MS                           7:45.5   7:07.7   14:53.2 
    8   1/7     674 Noah Archer           9     Little Falls                          8:03.5   6:56.1   14:59.6 
    9   2/4     692 Ryder Offerdahl       9     Moorhead                              7:52.2   7:15.4   15:07.6 
   10   3/4     683 Rafe Saarinen         9     Moorhead                              8:36.2   6:56.8   15:33.0 
   11   2/7     684 Marshall Zapzalka     9     Little Falls                          8:20.8   7:18.9   15:39.7 
   12   3/7     707 Samuel Gilder         9     Little Falls                          8:23.7   7:29.1   15:52.8 
   13   3/5     750 Isaac Boesen          9     Brainerd MS                           8:13.1   7:42.4   15:55.5 
   14   4/7     687 Ethan Kulus           9     Little Falls                          8:44.9   7:19.0   16:03.9 
   15   2/2     690 Jackson Engelbrecht   9     Alexandria                            9:17.6   7:22.4   16:40.0 
   16   4/4     697 Gavin Thomasson       9     Moorhead                              8:43.4   8:08.2   16:51.6 
   17   5/7     695 Danny Schwinn         9     Little Falls                          8:36.9   8:15.4   16:52.3 
   18   4/5     752 Avery Pliscott        9     Brainerd MS                           9:12.8   7:57.4   17:10.2 
   19   6/7     713 Preston Skaggs        9     Little Falls                          9:05.1   8:11.5   17:16.6 
   20   5/5     733 Ronan Fornshell       9     Brainerd MS                          10:29.1   7:26.3   17:55.4 
   21   7/7     721 Keenan Gatts          9     Little Falls                          9:44.1   8:46.5   18:30.6 

---------------------------------------------------------------------------
NON-QUALIFYING ATHLETES: BOYS - CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                    Time   Tot Dif       
===== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1  743 Anders Held           7     Moorhead                              22:47.13            

---------------------------------------------------------------------------
NON-QUALIFYING ATHLETES: BOYS - SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                    Time   Tot Dif       
===== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1  675 Braxton Zamora        6     Red Lake                              10:38.78            
    2  700 William Pemberton     6     Red Lake                              12:01.78    1:23.00