Kimball, MN
1/30/2024











                                     CLC Nordic Ski Championships
                                             Kimball, MN
                                           January 30, 2024
                VARSITY BOYS - 4K CLASSIC/4K SKATE; BOYS SPRINT RELAY - 6K  (OFFICIAL)
   


---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

   1.  Brainerd                           
           159    79    78    77  =  393      
         Lance Hastings / Taite Knapp, Elias Knapp, Owen Robertson,
         Joseph Neumann
   2.  Fergus Falls                       
           153    80    73    72  =  378      
         Thomas Erickson / Jaden Miller, David Ronnevik, Jackson Lysne,
         Micah Mouser
   3.  Alexandria                         
           147    71    69    68  =  355      
         Isaiah Anderson / Sawyer Larson, Maxwell Chinn, Luke Walsh,
         Cyler Coauette
   4.  St. Cloud                          
           144    67    58    56  =  325      
         Cooper Buttenhoff / Josh Vogel, Jack Larsen, Andres Sandoval,
         Lucas Couzens
   5.  Sartell / Cathedral                
           150    65    51    48  =  314      
         Gavin O'connell / Andrew Berndt, Sam Thompson, Luke Rickbeil,
         Ben Thompson
   6.  Willmar                            
           141    61    54    44  =  300      
         Crosby Pederson / Matthew Eystad, Timothy Halvorson, Andrew Garcia,
         Luis Swanson
   7.  Sauk Rapids-Rice                   
            52    50     0     0  =  102      
         Ryland Silbernick, Patrick Eichers, Ghost Skier,
         Ghost Skier / Ghost Skier



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS
---------------------------------------------------------------------------

Place Name                      Grade Team                      Skate                 Pursuit       Points    
===== ========================= ===== ========================= ========== ========== ============= ====== 
    1 David Ronnevik            12    Fergus Falls                  9:02.2     8:46.5       17:48.7     80 
    2 Elias Knapp               12    Brainerd                      9:17.0     9:16.2       18:33.2     79 
    3 Owen Robertson            10    Brainerd                      9:30.3     9:27.6       18:57.9     78 
    4 Joseph Neumann            11    Brainerd                      9:46.1     9:38.0       19:24.1     77 
    5 Triston Kubista           11    Brainerd                     10:00.3     9:59.2       19:59.5     76 
    6 Leif Hoffman              12    Brainerd                      9:54.4    10:08.2       20:02.6     75 
    7 Silas Osborne             11    Brainerd                     10:14.2    10:07.8       20:22.0     74 
    8 Jackson Lysne             12    Fergus Falls                 10:48.9     9:58.1       20:47.0     73 
    9 Micah Mouser              10    Fergus Falls                 10:29.3    10:46.0       21:15.3     72 
   10 Maxwell Chinn             11    Alexandria                   11:03.7    10:44.3       21:48.0     71 
   11 Logan Bredenberg          11    Fergus Falls                 11:28.2    10:56.2       22:24.4     70 
   12 Luke Walsh                12    Alexandria                   11:02.2    11:25.9       22:28.1     69 
   13 Cyler Coauette            12    Alexandria                   11:06.4    11:29.1       22:35.5     68 
   14 Jack Larsen               8     St. Cloud                    11:53.1    10:49.0       22:42.1     67 
   15 Eric Swanson              10    Fergus Falls                 11:45.2    11:10.2       22:55.4     66 
   16 Sam Thompson              9     Sartell / Cathedral          11:37.4    11:28.1       23:05.5     65 
   17 Sullivan Rooney           10    Alexandria                   11:11.8    11:57.2       23:09.0     64 
   18 Noah Schlosser            9     Fergus Falls                 12:12.8    10:59.5       23:12.3     63 
   19 Erick Bergerson           11    Alexandria                   11:33.3    11:44.4       23:17.7     62 
   20 Timothy Halvorson         11    Willmar                      12:03.7    11:28.1       23:31.8     61 
   21 Jackson Dutcher           10    Alexandria                   12:03.2    11:49.9       23:53.1     60 
   22 Drew Englund              10    Alexandria                   11:45.4    12:16.7       24:02.1     59 
   23 Andres Sandoval           10    St. Cloud                    12:18.2    12:05.4       24:23.6     58 
   24 Logan Holtz               10    Alexandria                   12:12.0    12:27.8       24:39.8     57 
   25 Lucas Couzens             9     St. Cloud                    12:19.3    12:28.5       24:47.8     56 
   26 Braden Bucher             11    Fergus Falls                 13:04.1    11:45.4       24:49.5     55 
   27 Andrew Garcia             12    Willmar                      11:52.6    13:10.0       25:02.6     54 
   28 Clayton Peppel            11    Fergus Falls                 12:55.8    12:44.9       25:40.7     53 
   29 Ryland Silbernick         8     Sauk Rapids-Rice             14:00.6    13:01.4       27:02.0     52 
   30 Luke Rickbeil             9     Sartell / Cathedral          13:47.3    13:43.3       27:30.6     51 
   31 Patrick Eichers           10    Sauk Rapids-Rice             14:30.9    13:04.6       27:35.5     50 
   32 Alex Heinks               12    St. Cloud                    14:22.9    14:27.0       28:49.9     49 
   33 Ben Thompson              12    Sartell / Cathedral          14:01.2    14:57.9       28:59.1     48 
   34 Austin Miller             11    Sartell / Cathedral          14:19.5    15:06.7       29:26.2     47 
   35 Wyatt Paulson             10    Sartell / Cathedral          14:41.5    14:47.5       29:29.0     46 
   36 Alex Walk                 12    St. Cloud                    15:58.5    15:46.1       31:44.6     45 
   37 Luis Swanson              12    Willmar                      16:55.6    18:00.5       34:56.1     44 

---------------------------------------------------------------------------
RELAY RESULTS: FINALS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                                     Team                                Time      Points    
===== ==== ======================================== =================================== ========= ====== 
    1   87 Lance Hastings / Taite Knapp             Brainerd                              18:37.6    159 
    2   86 Gabriel Hallgren / Alexander Lelwica     Brainerd                              19:08.7    156 
    3   88 Thomas Erickson / Jaden Miller           Fergus Falls                          20:17.8    153 
    4   89 Gavin O'connell / Andrew Berndt          Sartell / Cathedral                   20:32.7    150 
    5   85 Isaiah Anderson / Sawyer Larson          Alexandria                            24:07.9    147 
    6   90 Cooper Buttenhoff / Josh Vogel           St. Cloud                             28:38.7    144 
    7   91 Crosby Pederson / Matthew Eystad         Willmar                               30:39.4    141