Perham, MN
6/30/2018











                             PERHAM TRIATHLON
                                Perham, MN
                               June 30, 2018
                  1/3 mile swim, 12 mile bike, 4 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8      57 Branden Scheel       22 M   Fargo            ND    6  7:09  1:13  0:51    1   28:05 25.6  0:29    1   21:49  5:28   58:22 
    2   2/8      49 Corey Nygaard        23 M   South Saint Paul MN    7  7:10  1:14  0:36    4   29:54 24.1  0:32    3   26:24  6:36 1:04:33 
    3   1/16     47 Scott Myers          42 M   Plymouth         MN    2  6:43  1:09  0:56    5   30:05 23.9  0:40    4   26:57  6:45 1:05:20 
    4   3/8      68 Spencer Uetz         26 M   Grand Forks      ND   17  8:41  1:29  1:29    2   29:28 24.4  1:04    2   25:28  6:22 1:06:09 
    5   1/13     39 Thomas Loegering     34 M   West Fargo       ND   20  8:46  1:30  1:17    3   29:34 24.4  0:28    6   27:17  6:50 1:07:20 
    6   1/6      46 Andrea Myers         42 F   Plymouth         MN    4  6:49  1:10  0:42    7   32:30 22.2  0:23   11   29:21  7:21 1:09:42 
    7   2/16     87 Jeremy Brekke        47 M   Fargo            ND   12  8:09  1:24  0:57    6   31:51 22.6  0:22   10   29:09  7:18 1:10:25 
    8   1/4      27 Jack Hennen          17 M   Cambridge        MN    5  7:03  1:12  0:44   13   33:29 21.5  0:31   12   29:36  7:24 1:11:21 
    9   2/13     88 Blake Steinbring     31 M   Alexandria       MN   38  9:16  1:35  1:28   11   33:15 21.7  1:07    8   28:39  7:10 1:13:42 
   10   1/9      60 Alexa Stallworth     23 F   Tucson           AZ    1  6:43  1:09  0:59   12   33:26 21.5  0:45   23   32:07  8:02 1:13:57 
   11   1/3      33 Neil King            68 M   Nevis            MN   11  8:02  1:23  0:57    8   32:58 21.8  0:29   22   31:46  7:57 1:14:10 
   12   2/4      74 Aaron Wegscheid      18 M   Dent             MN   10  7:57  1:22  1:31   20   35:42 20.2  0:33    9   29:04  7:16 1:14:43 
   13   3/16      6 Michael Brasel       43 M   Perham           MN   23  8:54  1:32  1:55   10   33:05 21.8  0:42   20   31:42  7:56 1:16:16 
   14   4/16     26 Chris Hendrickson    42 M   North Mankato    MN   19  8:45  1:30  1:58   14   33:43 21.4  1:07   17   31:13  7:49 1:16:45 
   15   4/8      34 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND   30  9:02  1:33  1:51   26   37:30 19.2  1:20    5   27:12  6:48 1:16:53 
   16   5/16     50 Mark Olson           49 M   Enderlin         ND   28  8:59  1:32  2:06   23   36:28 19.7  1:06   15   30:53  7:44 1:19:30 
   17   6/16     92 Thomas Matzke        43 M   Fargo            ND   21  8:49  1:31  3:03   24   37:01 19.5  0:55   19   31:30  7:53 1:21:16 
   18   2/3       8 Bill Burns           60 M   Moorhead         MN   36  9:13  1:35  2:15   21   36:06 19.9  1:25   24   32:26  8:07 1:21:25 
   19   3/13      3 Luke Anderson        33 M   New Orleans      LA   49  9:30  1:38  3:00   19   35:20 20.4  0:52   28   32:53  8:14 1:21:33 
   20   4/13     44 Jesse Miller         36 M   Minneapolis      MN   27  8:58  1:32  1:56   17   35:05 20.5  1:46   36   34:01  8:31 1:21:44 
   21   5/13     23 Ty Hegland           34 M   Fargo            ND   63 10:19  1:46  1:19   28   38:02 18.9  0:55   18   31:25  7:51 1:21:57 
   22   7/16     72 Steve Wagner         45 M   Fargo            ND   50  9:30  1:38  2:15   29   38:12 18.8  0:51   21   31:43  7:56 1:22:28 
   23   8/16     52 Ender Raghib         46 M   West Fargo       ND   46  9:26  1:37  2:17   22   36:19 19.8  1:45   27   32:45  8:12 1:22:30 
   24   1/11     11 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   67 10:32  1:48  1:46   32   39:02 18.4  0:31   13   30:45  7:42 1:22:34 
   25   2/9      13 Kiersten Cooley      29 F   Fargo            ND    3  6:45  1:09  1:18   41   41:12 17.5  1:05   32   33:26  8:22 1:23:44 
   26   2/11     43 Jessie Maher         34 F   Bemidji          MN    8  7:42  1:19  1:14   30   38:16 18.8  0:59   40   35:42  8:56 1:23:52 
   27   1/3      32 Patty Jaeger         52 F   Vergas           MN   42  9:20  1:36  1:46   27   37:32 19.2  1:23   35   33:53  8:29 1:23:53 
   28   2/6      36 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN   18  8:43  1:30  1:10   34   39:36 18.2  1:28   30   33:22  8:21 1:24:17 
   29   9/16     64 Frode Tilden         41 M   Fargo            ND   48  9:29  1:37  2:51   16   34:38 20.8  1:27   41   35:54  8:59 1:24:18 
   30   3/4      66 Liam Torola          14 M   Park Rapids      MN   75 11:45  2:01  2:37   43   41:37 17.3  0:26    7   27:59  7:00 1:24:23 
   31   4/4      42 Hunter Magnusson     17 M   Hawley           MN   25  8:57  1:32  2:01   48   42:13 17.1  0:26   14   30:48  7:42 1:24:24 
   32   6/13     61 David Sundheim       34 M   Wadena           MN   43  9:21  1:36  2:17    9   33:01 21.8  1:07   60   39:21  9:51 1:25:06 
   33   7/13     40 Michael Lovering     32 M   West Fargo       ND   37  9:15  1:35  1:50   18   35:13 20.4  1:02   49   37:56  9:29 1:25:14 
   34   1/5      22 Mike Hanson          55 M   Mandan           ND   51  9:35  1:38  2:39   49   42:15 17.0  0:26   16   30:57  7:45 1:25:49 
   35  10/16     71 Greg Wagner          40 M   Fergus Falls     MN   29  9:01  1:33  3:03   33   39:34 18.2  1:48   26   32:34  8:09 1:25:58 
   36   3/11     51 Debbie Pinoniemi     36 F   Menahga          MN   22  8:52  1:31  1:45   53   42:29 16.9  0:33   34   33:29  8:23 1:27:05 
   37   8/13     12 Travis Collins       39 M   Deer Creek       MN   64 10:20  1:46  1:36   50   42:21 17.0  0:32   25   32:32  8:08 1:27:17 
   38   9/13     73 Isaiah Weber         38 M   Fergus Falls     MN   44  9:22  1:36  2:18   15   34:08 21.1  2:32   63   39:59 10:00 1:28:17 
   39   3/9       2 Rachel Amiot         27 F   Bloomington      MN   60 10:08  1:44  1:59   39   40:17 17.9  1:14   38   34:57  8:44 1:28:32 
   40  11/16     19 Luis Garcia          48 M   Fargo            ND   33  9:09  1:34  1:52   37   40:00 18.0  2:14   39   35:21  8:51 1:28:32 
   41   2/5      86 Stan Carignan        55 M   Ottertail        MN   74 11:38  1:59  2:55   25   37:11 19.4  1:26   45   36:01  9:01 1:29:07 
   42  10/13     31 Craig Isakson        36 M   Audubon          MN   32  9:09  1:34  1:59   40   41:04 17.5  0:27   47   37:32  9:23 1:30:08 
   43  12/16     65 Davin Torola         41 M   Park Rapids      MN   31  9:05  1:33  2:39   60   44:46 16.1  0:29   31   33:23  8:21 1:30:20 
   44   3/5      55 Dan Rogers           56 M   Laporte          MN   73 11:34  1:59  2:29   35   39:40 18.2  1:26   43   35:58  9:00 1:31:04 
   45  13/16     70 James Vanlith        49 M   Fargo            ND   35  9:12  1:35  3:47   31   38:40 18.6  1:31   50   37:58  9:30 1:31:06 
   46  14/16     54 Jesse Roessler       40 M   Ham Lake         MN   65 10:22  1:46  2:53   44   41:46 17.2  1:41   37   34:51  8:43 1:31:31 
   47   4/5      45 Doug Murphy          52 M   Fargo            ND   76 11:46  2:01  2:44   52   42:25 17.0  1:53   33   33:28  8:22 1:32:15 
   48  15/16     24 Brian Hegrenes       44 M   Albertville      MN   58  9:59  1:43  2:42   36   39:49 18.1  1:34   56   38:40  9:40 1:32:42 
   49   3/6      59 Darla Skaurud        40 F   West Fargo       ND   41  9:19  1:36  2:40   42   41:12 17.5  1:18   55   38:40  9:40 1:33:06 
   50   4/9      28 Kylie Herland        28 F   Fargo            ND   72 11:33  1:59  1:54   46   42:04 17.1  0:57   48   37:56  9:29 1:34:22 
   51   4/11      7 Kelly Bunnell        39 F   Dent             MN   14  8:29  1:27  1:40   58   44:06 16.3  0:45   61   39:55  9:59 1:34:53 
   52   5/11     18 Greta Garcia         37 F   Fargo            ND   16  8:40  1:29  2:42   65   45:42 15.8  1:56   42   35:57  9:00 1:34:55 
   53   5/8      80 Grant Zwilling       20 M   Alexandria       MN   40  9:18  1:36  3:25   54   42:35 16.9  1:21   53   38:27  9:37 1:35:04 
   54  11/13     37 Adam Krebsbach       38 M   West Fargo       ND   45  9:24  1:36  2:50   67   46:14 15.6  0:50   44   35:59  9:00 1:35:14 
   55   4/6      62 Gwendolyn Thomas     41 F   Fargo            ND   78 11:57  2:03  1:51   55   43:26 16.6  1:13   46   36:51  9:13 1:35:16 
   56   6/11     90 Jessica Anderson     39 F   Moorhead         MN   53  9:44  1:40  2:31   38   40:05 18.0  1:50   66   41:45 10:27 1:35:52 
   57   7/11     48 Kari Nelson          36 F   La Crosse        WI   15  8:37  1:28  2:03   63   45:28 15.8  1:34   54   38:36  9:39 1:36:15 
   58   5/5      91 James Dickinson      58 M   Grand Forks      ND   70 11:19  1:56  2:36   51   42:22 17.0  1:30   57   38:54  9:44 1:36:39 
   59  12/13     67 Sergio Trevino       34 M   Fargo            ND   34  9:11  1:34  5:04   45   42:02 17.1  2:06   52   38:23  9:36 1:36:44 
   60   5/6      89 Tiffany Scheel       44 F   Fargo            ND   13  8:29  1:27  2:14   56   43:41 16.5  0:27   67   42:10 10:33 1:36:59 
   61   5/9      75 Adrianne Wensman     23 F   Alexandria       MN   47  9:29  1:37  2:02   61   44:54 16.0  2:17   59   39:02  9:46 1:37:43 
   62   8/11     58 Kristin Shook        33 F   Bemidji          MN   54  9:48  1:41  2:28   59   44:40 16.1  0:57   64   40:36 10:09 1:38:27 
   63  13/13     41 Ryan MacMaster       30 M   Fargo            ND    9  7:47  1:20  2:29   47   42:11 17.1  1:41   74   45:19 11:20 1:39:26 
   64   6/8      15 Peter Day            28 M   Golden Valley    MN   24  8:57  1:32  1:38   64   45:29 15.8  0:25   69   43:21 10:51 1:39:48 
   65   2/3      14 Sheri Dalen          53 F   Detroit Lakes    MN   68 11:05  1:54  2:52   66   45:42 15.8  0:23   62   39:55  9:59 1:39:56 
   66   3/3      16 Julie Fletcher       50 F   Ottertail        MN   71 11:30  1:58  2:33   68   46:30 15.5  0:40   58   38:57  9:45 1:40:08 
   67   7/8      76 Alec Wensman         21 M   Alexandria       MN   26  8:58  1:32  2:43   69   46:56 15.3  1:04   65   40:39 10:10 1:40:18 
   68   9/11     38 Sommer Lockhart      39 F   Moorhead         MN   79 12:03  2:04  1:52   75   52:32 13.7  0:59   29   32:58  8:15 1:40:23 
   69   6/6      25 Colleen Heimstead    47 F   Fargo            ND   55  9:49  1:41  3:10   57   43:41 16.5  0:58   71   44:48 11:12 1:42:26 
   70   6/9      17 Marley Foertsch      23 F   Wyndmere         ND   52  9:40  1:39  2:52   73   50:54 14.1  1:11   51   38:09  9:33 1:42:44 
   71  10/11     77 Trisha Wesa          32 F   Minnetonka       MN   66 10:27  1:47  2:26   72   49:07 14.7  0:38   70   43:21 10:51 1:45:56 
   72   7/9      78 Reggie Wollin        29 F   Fargo            ND   59 10:05  1:43  3:48   70   47:43 15.1  1:08   75   46:01 11:31 1:48:43 
   73   8/9      29 Brittani Hogenson    27 F   Dilworth         MN   69 11:09  1:55  3:27   74   51:39 13.9  0:54   68   43:06 10:47 1:50:14 
   74  11/11     63 Christine Thronson   30 F   Bemidji          MN   57  9:56  1:42  4:19   77   52:50 13.6  1:33   73   45:17 11:20 1:53:53 
   75   9/9      10 Emily Carlin         25 F   Bemidji          MN   56  9:55  1:42  4:19   78   52:53 13.6  1:32   72   45:16 11:19 1:53:54 
   76   8/8       9 Taylor Bussman       26 M   Milnor           ND   39  9:16  1:35  5:08   76   52:46 13.6  1:11   76   46:09 11:33 1:54:28 
   77   3/3      20 Mark Goldmann        66 M   Beulah           ND   62 10:17  1:46  5:25   71   48:53 14.7  1:17   77   53:39 13:25 1:59:29 
   78  16/16      1 Bryan Amiot          49 M   Staples          MN   61 10:15  1:45  3:02   62   45:18 15.9  2:28   78   59:34 14:54 2:00:35 
   79   1/2      53 Jan Roach            70 F   Randall          MN   77 11:52  2:02  3:27   80   57:49 12.5  1:09   79 1:00:43 15:11 2:14:59 
   80   2/2      69 Avalee Upton         65 F   Saint Michael    MN   80 14:06  2:25  4:34   79   56:23 12.8  1:54   80 1:02:41 15:41 2:19:35 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8      57 Branden Scheel       22 M   Fargo            ND    3  7:09  1:13  0:51    1   28:05 25.6  0:29    1   21:49  5:28   58:22 
    2   2/8      49 Corey Nygaard        23 M   South Saint Paul MN    4  7:10  1:14  0:36    4   29:54 24.1  0:32    3   26:24  6:36 1:04:33 
    3   1/16     47 Scott Myers          42 M   Plymouth         MN    1  6:43  1:09  0:56    5   30:05 23.9  0:40    4   26:57  6:45 1:05:20 
    4   3/8      68 Spencer Uetz         26 M   Grand Forks      ND    9  8:41  1:29  1:29    2   29:28 24.4  1:04    2   25:28  6:22 1:06:09 
    5   1/13     39 Thomas Loegering     34 M   West Fargo       ND   11  8:46  1:30  1:17    3   29:34 24.4  0:28    6   27:17  6:50 1:07:20 
    6   2/16     87 Jeremy Brekke        47 M   Fargo            ND    8  8:09  1:24  0:57    6   31:51 22.6  0:22   10   29:09  7:18 1:10:25 
    7   1/4      27 Jack Hennen          17 M   Cambridge        MN    2  7:03  1:12  0:44   11   33:29 21.5  0:31   11   29:36  7:24 1:11:21 
    8   2/13     88 Blake Steinbring     31 M   Alexandria       MN   28  9:16  1:35  1:28   10   33:15 21.7  1:07    8   28:39  7:10 1:13:42 
    9   1/3      33 Neil King            68 M   Nevis            MN    7  8:02  1:23  0:57    7   32:58 21.8  0:29   20   31:46  7:57 1:14:10 
   10   2/4      74 Aaron Wegscheid      18 M   Dent             MN    6  7:57  1:22  1:31   18   35:42 20.2  0:33    9   29:04  7:16 1:14:43 
   11   3/16      6 Michael Brasel       43 M   Perham           MN   13  8:54  1:32  1:55    9   33:05 21.8  0:42   18   31:42  7:56 1:16:16 
   12   4/16     26 Chris Hendrickson    42 M   North Mankato    MN   10  8:45  1:30  1:58   12   33:43 21.4  1:07   15   31:13  7:49 1:16:45 
   13   4/8      34 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND   20  9:02  1:33  1:51   24   37:30 19.2  1:20    5   27:12  6:48 1:16:53 
   14   5/16     50 Mark Olson           49 M   Enderlin         ND   18  8:59  1:32  2:06   21   36:28 19.7  1:06   13   30:53  7:44 1:19:30 
   15   6/16     92 Thomas Matzke        43 M   Fargo            ND   12  8:49  1:31  3:03   22   37:01 19.5  0:55   17   31:30  7:53 1:21:16 
   16   2/3       8 Bill Burns           60 M   Moorhead         MN   26  9:13  1:35  2:15   19   36:06 19.9  1:25   21   32:26  8:07 1:21:25 
   17   3/13      3 Luke Anderson        33 M   New Orleans      LA   36  9:30  1:38  3:00   17   35:20 20.4  0:52   25   32:53  8:14 1:21:33 
   18   4/13     44 Jesse Miller         36 M   Minneapolis      MN   17  8:58  1:32  1:56   15   35:05 20.5  1:46   28   34:01  8:31 1:21:44 
   19   5/13     23 Ty Hegland           34 M   Fargo            ND   42 10:19  1:46  1:19   25   38:02 18.9  0:55   16   31:25  7:51 1:21:57 
   20   7/16     72 Steve Wagner         45 M   Fargo            ND   37  9:30  1:38  2:15   26   38:12 18.8  0:51   19   31:43  7:56 1:22:28 
   21   8/16     52 Ender Raghib         46 M   West Fargo       ND   34  9:26  1:37  2:17   20   36:19 19.8  1:45   24   32:45  8:12 1:22:30 
   22   9/16     64 Frode Tilden         41 M   Fargo            ND   35  9:29  1:37  2:51   14   34:38 20.8  1:27   31   35:54  8:59 1:24:18 
   23   3/4      66 Liam Torola          14 M   Park Rapids      MN   48 11:45  2:01  2:37   33   41:37 17.3  0:26    7   27:59  7:00 1:24:23 
   24   4/4      42 Hunter Magnusson     17 M   Hawley           MN   15  8:57  1:32  2:01   37   42:13 17.1  0:26   12   30:48  7:42 1:24:24 
   25   6/13     61 David Sundheim       34 M   Wadena           MN   31  9:21  1:36  2:17    8   33:01 21.8  1:07   42   39:21  9:51 1:25:06 
   26   7/13     40 Michael Lovering     32 M   West Fargo       ND   27  9:15  1:35  1:50   16   35:13 20.4  1:02   36   37:56  9:29 1:25:14 
   27   1/5      22 Mike Hanson          55 M   Mandan           ND   38  9:35  1:38  2:39   38   42:15 17.0  0:26   14   30:57  7:45 1:25:49 
   28  10/16     71 Greg Wagner          40 M   Fergus Falls     MN   19  9:01  1:33  3:03   28   39:34 18.2  1:48   23   32:34  8:09 1:25:58 
   29   8/13     12 Travis Collins       39 M   Deer Creek       MN   43 10:20  1:46  1:36   39   42:21 17.0  0:32   22   32:32  8:08 1:27:17 
   30   9/13     73 Isaiah Weber         38 M   Fergus Falls     MN   32  9:22  1:36  2:18   13   34:08 21.1  2:32   43   39:59 10:00 1:28:17 
   31  11/16     19 Luis Garcia          48 M   Fargo            ND   23  9:09  1:34  1:52   31   40:00 18.0  2:14   30   35:21  8:51 1:28:32 
   32   2/5      86 Stan Carignan        55 M   Ottertail        MN   47 11:38  1:59  2:55   23   37:11 19.4  1:26   34   36:01  9:01 1:29:07 
   33  10/13     31 Craig Isakson        36 M   Audubon          MN   22  9:09  1:34  1:59   32   41:04 17.5  0:27   35   37:32  9:23 1:30:08 
   34  12/16     65 Davin Torola         41 M   Park Rapids      MN   21  9:05  1:33  2:39   43   44:46 16.1  0:29   26   33:23  8:21 1:30:20 
   35   3/5      55 Dan Rogers           56 M   Laporte          MN   46 11:34  1:59  2:29   29   39:40 18.2  1:26   32   35:58  9:00 1:31:04 
   36  13/16     70 James Vanlith        49 M   Fargo            ND   25  9:12  1:35  3:47   27   38:40 18.6  1:31   37   37:58  9:30 1:31:06 
   37  14/16     54 Jesse Roessler       40 M   Ham Lake         MN   44 10:22  1:46  2:53   34   41:46 17.2  1:41   29   34:51  8:43 1:31:31 
   38   4/5      45 Doug Murphy          52 M   Fargo            ND   49 11:46  2:01  2:44   41   42:25 17.0  1:53   27   33:28  8:22 1:32:15 
   39  15/16     24 Brian Hegrenes       44 M   Albertville      MN   39  9:59  1:43  2:42   30   39:49 18.1  1:34   40   38:40  9:40 1:32:42 
   40   5/8      80 Grant Zwilling       20 M   Alexandria       MN   30  9:18  1:36  3:25   42   42:35 16.9  1:21   39   38:27  9:37 1:35:04 
   41  11/13     37 Adam Krebsbach       38 M   West Fargo       ND   33  9:24  1:36  2:50   46   46:14 15.6  0:50   33   35:59  9:00 1:35:14 
   42   5/5      91 James Dickinson      58 M   Grand Forks      ND   45 11:19  1:56  2:36   40   42:22 17.0  1:30   41   38:54  9:44 1:36:39 
   43  12/13     67 Sergio Trevino       34 M   Fargo            ND   24  9:11  1:34  5:04   35   42:02 17.1  2:06   38   38:23  9:36 1:36:44 
   44  13/13     41 Ryan MacMaster       30 M   Fargo            ND    5  7:47  1:20  2:29   36   42:11 17.1  1:41   46   45:19 11:20 1:39:26 
   45   6/8      15 Peter Day            28 M   Golden Valley    MN   14  8:57  1:32  1:38   45   45:29 15.8  0:25   45   43:21 10:51 1:39:48 
   46   7/8      76 Alec Wensman         21 M   Alexandria       MN   16  8:58  1:32  2:43   47   46:56 15.3  1:04   44   40:39 10:10 1:40:18 
   47   8/8       9 Taylor Bussman       26 M   Milnor           ND   29  9:16  1:35  5:08   49   52:46 13.6  1:11   47   46:09 11:33 1:54:28 
   48   3/3      20 Mark Goldmann        66 M   Beulah           ND   41 10:17  1:46  5:25   48   48:53 14.7  1:17   48   53:39 13:25 1:59:29 
   49  16/16      1 Bryan Amiot          49 M   Staples          MN   40 10:15  1:45  3:02   44   45:18 15.9  2:28   49   59:34 14:54 2:00:35 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      46 Andrea Myers         42 F   Plymouth         MN    3  6:49  1:10  0:42    1   32:30 22.2  0:23    1   29:21  7:21 1:09:42 
    2   1/9      60 Alexa Stallworth     23 F   Tucson           AZ    1  6:43  1:09  0:59    2   33:26 21.5  0:45    3   32:07  8:02 1:13:57 
    3   1/11     11 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   23 10:32  1:48  1:46    5   39:02 18.4  0:31    2   30:45  7:42 1:22:34 
    4   2/9      13 Kiersten Cooley      29 F   Fargo            ND    2  6:45  1:09  1:18    9   41:12 17.5  1:05    6   33:26  8:22 1:23:44 
    5   2/11     43 Jessie Maher         34 F   Bemidji          MN    4  7:42  1:19  1:14    4   38:16 18.8  0:59   10   35:42  8:56 1:23:52 
    6   1/3      32 Patty Jaeger         52 F   Vergas           MN   12  9:20  1:36  1:46    3   37:32 19.2  1:23    8   33:53  8:29 1:23:53 
    7   2/6      36 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN    9  8:43  1:30  1:10    6   39:36 18.2  1:28    5   33:22  8:21 1:24:17 
    8   3/11     51 Debbie Pinoniemi     36 F   Menahga          MN   10  8:52  1:31  1:45   12   42:29 16.9  0:33    7   33:29  8:23 1:27:05 
    9   3/9       2 Rachel Amiot         27 F   Bloomington      MN   21 10:08  1:44  1:59    8   40:17 17.9  1:14    9   34:57  8:44 1:28:32 
   10   3/6      59 Darla Skaurud        40 F   West Fargo       ND   11  9:19  1:36  2:40   10   41:12 17.5  1:18   16   38:40  9:40 1:33:06 
   11   4/9      28 Kylie Herland        28 F   Fargo            ND   27 11:33  1:59  1:54   11   42:04 17.1  0:57   13   37:56  9:29 1:34:22 
   12   4/11      7 Kelly Bunnell        39 F   Dent             MN    6  8:29  1:27  1:40   16   44:06 16.3  0:45   19   39:55  9:59 1:34:53 
   13   5/11     18 Greta Garcia         37 F   Fargo            ND    8  8:40  1:29  2:42   20   45:42 15.8  1:56   11   35:57  9:00 1:34:55 
   14   4/6      62 Gwendolyn Thomas     41 F   Fargo            ND   29 11:57  2:03  1:51   13   43:26 16.6  1:13   12   36:51  9:13 1:35:16 
   15   6/11     90 Jessica Anderson     39 F   Moorhead         MN   15  9:44  1:40  2:31    7   40:05 18.0  1:50   22   41:45 10:27 1:35:52 
   16   7/11     48 Kari Nelson          36 F   La Crosse        WI    7  8:37  1:28  2:03   19   45:28 15.8  1:34   15   38:36  9:39 1:36:15 
   17   5/6      89 Tiffany Scheel       44 F   Fargo            ND    5  8:29  1:27  2:14   14   43:41 16.5  0:27   23   42:10 10:33 1:36:59 
   18   5/9      75 Adrianne Wensman     23 F   Alexandria       MN   13  9:29  1:37  2:02   18   44:54 16.0  2:17   18   39:02  9:46 1:37:43 
   19   8/11     58 Kristin Shook        33 F   Bemidji          MN   16  9:48  1:41  2:28   17   44:40 16.1  0:57   21   40:36 10:09 1:38:27 
   20   2/3      14 Sheri Dalen          53 F   Detroit Lakes    MN   24 11:05  1:54  2:52   21   45:42 15.8  0:23   20   39:55  9:59 1:39:56 
   21   3/3      16 Julie Fletcher       50 F   Ottertail        MN   26 11:30  1:58  2:33   22   46:30 15.5  0:40   17   38:57  9:45 1:40:08 
   22   9/11     38 Sommer Lockhart      39 F   Moorhead         MN   30 12:03  2:04  1:52   27   52:32 13.7  0:59    4   32:58  8:15 1:40:23 
   23   6/6      25 Colleen Heimstead    47 F   Fargo            ND   17  9:49  1:41  3:10   15   43:41 16.5  0:58   26   44:48 11:12 1:42:26 
   24   6/9      17 Marley Foertsch      23 F   Wyndmere         ND   14  9:40  1:39  2:52   25   50:54 14.1  1:11   14   38:09  9:33 1:42:44 
   25  10/11     77 Trisha Wesa          32 F   Minnetonka       MN   22 10:27  1:47  2:26   24   49:07 14.7  0:38   25   43:21 10:51 1:45:56 
   26   7/9      78 Reggie Wollin        29 F   Fargo            ND   20 10:05  1:43  3:48   23   47:43 15.1  1:08   29   46:01 11:31 1:48:43 
   27   8/9      29 Brittani Hogenson    27 F   Dilworth         MN   25 11:09  1:55  3:27   26   51:39 13.9  0:54   24   43:06 10:47 1:50:14 
   28  11/11     63 Christine Thronson   30 F   Bemidji          MN   19  9:56  1:42  4:19   28   52:50 13.6  1:33   28   45:17 11:20 1:53:53 
   29   9/9      10 Emily Carlin         25 F   Bemidji          MN   18  9:55  1:42  4:19   29   52:53 13.6  1:32   27   45:16 11:19 1:53:54 
   30   1/2      53 Jan Roach            70 F   Randall          MN   28 11:52  2:02  3:27   31   57:49 12.5  1:09   30 1:00:43 15:11 2:14:59 
   31   2/2      69 Avalee Upton         65 F   Saint Michael    MN   31 14:06  2:25  4:34   30   56:23 12.8  1:54   31 1:02:41 15:41 2:19:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Jack Hennen          17 M   Cambridge        MN    1  7:03  1:12  0:44    1   33:29 21.5  0:31    3   29:36  7:24 1:11:21 
    2   74 Aaron Wegscheid      18 M   Dent             MN    2  7:57  1:22  1:31    2   35:42 20.2  0:33    2   29:04  7:16 1:14:43 
    3   66 Liam Torola          14 M   Park Rapids      MN    4 11:45  2:01  2:37    3   41:37 17.3  0:26    1   27:59  7:00 1:24:23 
    4   42 Hunter Magnusson     17 M   Hawley           MN    3  8:57  1:32  2:01    4   42:13 17.1  0:26    4   30:48  7:42 1:24:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 Branden Scheel       22 M   Fargo            ND    1  7:09  1:13  0:51    1   28:05 25.6  0:29    1   21:49  5:28   58:22 
    2   49 Corey Nygaard        23 M   South Saint Paul MN    2  7:10  1:14  0:36    3   29:54 24.1  0:32    3   26:24  6:36 1:04:33 
    3   68 Spencer Uetz         26 M   Grand Forks      ND    3  8:41  1:29  1:29    2   29:28 24.4  1:04    2   25:28  6:22 1:06:09 
    4   34 Karl Klindworth      25 M   Fargo            ND    6  9:02  1:33  1:51    4   37:30 19.2  1:20    4   27:12  6:48 1:16:53 
    5   80 Grant Zwilling       20 M   Alexandria       MN    8  9:18  1:36  3:25    5   42:35 16.9  1:21    5   38:27  9:37 1:35:04 
    6   15 Peter Day            28 M   Golden Valley    MN    4  8:57  1:32  1:38    6   45:29 15.8  0:25    7   43:21 10:51 1:39:48 
    7   76 Alec Wensman         21 M   Alexandria       MN    5  8:58  1:32  2:43    7   46:56 15.3  1:04    6   40:39 10:10 1:40:18 
    8    9 Taylor Bussman       26 M   Milnor           ND    7  9:16  1:35  5:08    8   52:46 13.6  1:11    8   46:09 11:33 1:54:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Alexa Stallworth     23 F   Tucson           AZ    1  6:43  1:09  0:59    1   33:26 21.5  0:45    1   32:07  8:02 1:13:57 
    2   13 Kiersten Cooley      29 F   Fargo            ND    2  6:45  1:09  1:18    3   41:12 17.5  1:05    2   33:26  8:22 1:23:44 
    3    2 Rachel Amiot         27 F   Bloomington      MN    7 10:08  1:44  1:59    2   40:17 17.9  1:14    3   34:57  8:44 1:28:32 
    4   28 Kylie Herland        28 F   Fargo            ND    9 11:33  1:59  1:54    4   42:04 17.1  0:57    4   37:56  9:29 1:34:22 
    5   75 Adrianne Wensman     23 F   Alexandria       MN    3  9:29  1:37  2:02    5   44:54 16.0  2:17    6   39:02  9:46 1:37:43 
    6   17 Marley Foertsch      23 F   Wyndmere         ND    4  9:40  1:39  2:52    7   50:54 14.1  1:11    5   38:09  9:33 1:42:44 
    7   78 Reggie Wollin        29 F   Fargo            ND    6 10:05  1:43  3:48    6   47:43 15.1  1:08    9   46:01 11:31 1:48:43 
    8   29 Brittani Hogenson    27 F   Dilworth         MN    8 11:09  1:55  3:27    8   51:39 13.9  0:54    7   43:06 10:47 1:50:14 
    9   10 Emily Carlin         25 F   Bemidji          MN    5  9:55  1:42  4:19    9   52:53 13.6  1:32    8   45:16 11:19 1:53:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 Thomas Loegering     34 M   West Fargo       ND    2  8:46  1:30  1:17    1   29:34 24.4  0:28    1   27:17  6:50 1:07:20 
    2   88 Blake Steinbring     31 M   Alexandria       MN    7  9:16  1:35  1:28    3   33:15 21.7  1:07    2   28:39  7:10 1:13:42 
    3    3 Luke Anderson        33 M   New Orleans      LA   11  9:30  1:38  3:00    7   35:20 20.4  0:52    5   32:53  8:14 1:21:33 
    4   44 Jesse Miller         36 M   Minneapolis      MN    3  8:58  1:32  1:56    5   35:05 20.5  1:46    6   34:01  8:31 1:21:44 
    5   23 Ty Hegland           34 M   Fargo            ND   12 10:19  1:46  1:19    8   38:02 18.9  0:55    3   31:25  7:51 1:21:57 
    6   61 David Sundheim       34 M   Wadena           MN    8  9:21  1:36  2:17    2   33:01 21.8  1:07   11   39:21  9:51 1:25:06 
    7   40 Michael Lovering     32 M   West Fargo       ND    6  9:15  1:35  1:50    6   35:13 20.4  1:02    9   37:56  9:29 1:25:14 
    8   12 Travis Collins       39 M   Deer Creek       MN   13 10:20  1:46  1:36   12   42:21 17.0  0:32    4   32:32  8:08 1:27:17 
    9   73 Isaiah Weber         38 M   Fergus Falls     MN    9  9:22  1:36  2:18    4   34:08 21.1  2:32   12   39:59 10:00 1:28:17 
   10   31 Craig Isakson        36 M   Audubon          MN    4  9:09  1:34  1:59    9   41:04 17.5  0:27    8   37:32  9:23 1:30:08 
   11   37 Adam Krebsbach       38 M   West Fargo       ND   10  9:24  1:36  2:50   13   46:14 15.6  0:50    7   35:59  9:00 1:35:14 
   12   67 Sergio Trevino       34 M   Fargo            ND    5  9:11  1:34  5:04   10   42:02 17.1  2:06   10   38:23  9:36 1:36:44 
   13   41 Ryan MacMaster       30 M   Fargo            ND    1  7:47  1:20  2:29   11   42:11 17.1  1:41   13   45:19 11:20 1:39:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   11 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   10 10:32  1:48  1:46    2   39:02 18.4  0:31    1   30:45  7:42 1:22:34 
    2   43 Jessie Maher         34 F   Bemidji          MN    1  7:42  1:19  1:14    1   38:16 18.8  0:59    4   35:42  8:56 1:23:52 
    3   51 Debbie Pinoniemi     36 F   Menahga          MN    5  8:52  1:31  1:45    4   42:29 16.9  0:33    3   33:29  8:23 1:27:05 
    4    7 Kelly Bunnell        39 F   Dent             MN    2  8:29  1:27  1:40    5   44:06 16.3  0:45    7   39:55  9:59 1:34:53 
    5   18 Greta Garcia         37 F   Fargo            ND    4  8:40  1:29  2:42    8   45:42 15.8  1:56    5   35:57  9:00 1:34:55 
    6   90 Jessica Anderson     39 F   Moorhead         MN    6  9:44  1:40  2:31    3   40:05 18.0  1:50    9   41:45 10:27 1:35:52 
    7   48 Kari Nelson          36 F   La Crosse        WI    3  8:37  1:28  2:03    7   45:28 15.8  1:34    6   38:36  9:39 1:36:15 
    8   58 Kristin Shook        33 F   Bemidji          MN    7  9:48  1:41  2:28    6   44:40 16.1  0:57    8   40:36 10:09 1:38:27 
    9   38 Sommer Lockhart      39 F   Moorhead         MN   11 12:03  2:04  1:52   10   52:32 13.7  0:59    2   32:58  8:15 1:40:23 
   10   77 Trisha Wesa          32 F   Minnetonka       MN    9 10:27  1:47  2:26    9   49:07 14.7  0:38   10   43:21 10:51 1:45:56 
   11   63 Christine Thronson   30 F   Bemidji          MN    8  9:56  1:42  4:19   11   52:50 13.6  1:33   11   45:17 11:20 1:53:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Scott Myers          42 M   Plymouth         MN    1  6:43  1:09  0:56    1   30:05 23.9  0:40    1   26:57  6:45 1:05:20 
    2   87 Jeremy Brekke        47 M   Fargo            ND    2  8:09  1:24  0:57    2   31:51 22.6  0:22    2   29:09  7:18 1:10:25 
    3    6 Michael Brasel       43 M   Perham           MN    5  8:54  1:32  1:55    3   33:05 21.8  0:42    6   31:42  7:56 1:16:16 
    4   26 Chris Hendrickson    42 M   North Mankato    MN    3  8:45  1:30  1:58    4   33:43 21.4  1:07    4   31:13  7:49 1:16:45 
    5   50 Mark Olson           49 M   Enderlin         ND    6  8:59  1:32  2:06    7   36:28 19.7  1:06    3   30:53  7:44 1:19:30 
    6   92 Thomas Matzke        43 M   Fargo            ND    4  8:49  1:31  3:03    8   37:01 19.5  0:55    5   31:30  7:53 1:21:16 
    7   72 Steve Wagner         45 M   Fargo            ND   13  9:30  1:38  2:15    9   38:12 18.8  0:51    7   31:43  7:56 1:22:28 
    8   52 Ender Raghib         46 M   West Fargo       ND   11  9:26  1:37  2:17    6   36:19 19.8  1:45    9   32:45  8:12 1:22:30 
    9   64 Frode Tilden         41 M   Fargo            ND   12  9:29  1:37  2:51    5   34:38 20.8  1:27   13   35:54  8:59 1:24:18 
   10   71 Greg Wagner          40 M   Fergus Falls     MN    7  9:01  1:33  3:03   11   39:34 18.2  1:48    8   32:34  8:09 1:25:58 
   11   19 Luis Garcia          48 M   Fargo            ND    9  9:09  1:34  1:52   13   40:00 18.0  2:14   12   35:21  8:51 1:28:32 
   12   65 Davin Torola         41 M   Park Rapids      MN    8  9:05  1:33  2:39   15   44:46 16.1  0:29   10   33:23  8:21 1:30:20 
   13   70 James Vanlith        49 M   Fargo            ND   10  9:12  1:35  3:47   10   38:40 18.6  1:31   14   37:58  9:30 1:31:06 
   14   54 Jesse Roessler       40 M   Ham Lake         MN   16 10:22  1:46  2:53   14   41:46 17.2  1:41   11   34:51  8:43 1:31:31 
   15   24 Brian Hegrenes       44 M   Albertville      MN   14  9:59  1:43  2:42   12   39:49 18.1  1:34   15   38:40  9:40 1:32:42 
   16    1 Bryan Amiot          49 M   Staples          MN   15 10:15  1:45  3:02   16   45:18 15.9  2:28   16   59:34 14:54 2:00:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 Andrea Myers         42 F   Plymouth         MN    1  6:49  1:10  0:42    1   32:30 22.2  0:23    1   29:21  7:21 1:09:42 
    2   36 Joellen Kohlman-Pet  40 F   Fergus Falls     MN    3  8:43  1:30  1:10    2   39:36 18.2  1:28    2   33:22  8:21 1:24:17 
    3   59 Darla Skaurud        40 F   West Fargo       ND    4  9:19  1:36  2:40    3   41:12 17.5  1:18    4   38:40  9:40 1:33:06 
    4   62 Gwendolyn Thomas     41 F   Fargo            ND    6 11:57  2:03  1:51    4   43:26 16.6  1:13    3   36:51  9:13 1:35:16 
    5   89 Tiffany Scheel       44 F   Fargo            ND    2  8:29  1:27  2:14    5   43:41 16.5  0:27    5   42:10 10:33 1:36:59 
    6   25 Colleen Heimstead    47 F   Fargo            ND    5  9:49  1:41  3:10    6   43:41 16.5  0:58    6   44:48 11:12 1:42:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Mike Hanson          55 M   Mandan           ND    1  9:35  1:38  2:39    3   42:15 17.0  0:26    1   30:57  7:45 1:25:49 
    2   86 Stan Carignan        55 M   Ottertail        MN    4 11:38  1:59  2:55    1   37:11 19.4  1:26    4   36:01  9:01 1:29:07 
    3   55 Dan Rogers           56 M   Laporte          MN    3 11:34  1:59  2:29    2   39:40 18.2  1:26    3   35:58  9:00 1:31:04 
    4   45 Doug Murphy          52 M   Fargo            ND    5 11:46  2:01  2:44    5   42:25 17.0  1:53    2   33:28  8:22 1:32:15 
    5   91 James Dickinson      58 M   Grand Forks      ND    2 11:19  1:56  2:36    4   42:22 17.0  1:30    5   38:54  9:44 1:36:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   32 Patty Jaeger         52 F   Vergas           MN    1  9:20  1:36  1:46    1   37:32 19.2  1:23    1   33:53  8:29 1:23:53 
    2   14 Sheri Dalen          53 F   Detroit Lakes    MN    2 11:05  1:54  2:52    2   45:42 15.8  0:23    3   39:55  9:59 1:39:56 
    3   16 Julie Fletcher       50 F   Ottertail        MN    3 11:30  1:58  2:33    3   46:30 15.5  0:40    2   38:57  9:45 1:40:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   33 Neil King            68 M   Nevis            MN    1  8:02  1:23  0:57    1   32:58 21.8  0:29    1   31:46  7:57 1:14:10 
    2    8 Bill Burns           60 M   Moorhead         MN    2  9:13  1:35  2:15    2   36:06 19.9  1:25    2   32:26  8:07 1:21:25 
    3   20 Mark Goldmann        66 M   Beulah           ND    3 10:17  1:46  5:25    3   48:53 14.7  1:17    3   53:39 13:25 1:59:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Jan Roach            70 F   Randall          MN    1 11:52  2:02  3:27    2   57:49 12.5  1:09    1 1:00:43 15:11 2:14:59 
    2   69 Avalee Upton         65 F   Saint Michael    MN    2 14:06  2:25  4:34    1   56:23 12.8  1:54    2 1:02:41 15:41 2:19:35 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Lake Bros                         3  8:39  1:29  0:48    1   35:26 20.3  0:26    1   31:54  7:59 1:17:11 
           Estin Bunnell  Dade Bunnell  Estin Bunnell 

    2   81 Big Mac All Stars                 1  7:03  1:13  1:15    2   37:47 19.1  0:11    2   33:14  8:19 1:19:28 
           Brian Bunnell  Brian Bunnell  Curran Bunnell 

    3   85 Professional Cheese Curd Eater    4  9:30  1:38  0:54    3   39:17 18.3  0:14    4   41:07 10:17 1:31:00 
           Susan Peterson  Don Duffy  Beth Duffy 

    4   82 Hampton Moms                      5 11:42  2:00  1:04    4   41:58 17.2  0:24    3   35:58  9:00 1:31:03 
           Nicole Groves  Alissa Stavenger  Malynda Krieg 

    5   84 Law & Order                       2  8:22  1:26  0:45    5   48:44 14.8  0:16    5   43:35 10:54 1:41:40 
           Brian Toay  Jill Granmoe  Amber Gustafson 


================================================================================================================================================
MALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   83 Lake Bros                      Estin Bunnell  Dade Bunnell  Estin Bunnell           2  8:39  1:29  0:48    1   35:26 20.3  0:26    1   31:54  7:59 1:17:11 
    2   81 Big Mac All Stars              Brian Bunnell  Brian Bunnell  Curran Bunnell         1  7:03  1:13  1:15    2   37:47 19.1  0:11    2   33:14  8:19 1:19:28 

================================================================================================================================================
FEMALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   82 Hampton Moms                   Nicole Groves  Alissa Stavenger  Malynda Krieg       1 11:42  2:00  1:04    1   41:58 17.2  0:24    1   35:58  9:00 1:31:03 

================================================================================================================================================
COED TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   85 Professional Cheese Curd Eater Susan Peterson  Don Duffy  Beth Duffy                2  9:30  1:38  0:54    1   39:17 18.3  0:14    1   41:07 10:17 1:31:00 
    2   84 Law & Order                    Brian Toay  Jill Granmoe  Amber Gustafson            1  8:22  1:26  0:45    2   48:44 14.8  0:16    2   43:35 10:54 1:41:40 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======

Total Individuals Registered:            87
Total Teams Registered:                   5
Total Number of Individual Finishers:    80
Total Number of Team Finishers:           5
Number of Male   Finishers:              49
Number of Female Finishers:              31
Did not finish race or did not start:     8