Minnetonka, MN
9/1/2018











                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                          Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - September 1, 2018
                                                 750 Yard Swim - 13 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16    303 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41 M     3 11:14  1:30  0:33    3   31:58 24.4  0:25    1   18:10  5:52 1:02:18 
    2   1/15    307 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34 M     2 11:09  1:30  0:47    2   31:48 24.5  0:35    3   18:39  6:01 1:02:56 
    3   1/17    299 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M    17 12:41  1:42  0:54    1   31:14 25.0  0:33    5   18:55  6:07 1:04:15 
    4   2/16    191 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  43 M     1 10:40  1:26  0:36    9   34:21 22.7  0:30   13   20:34  6:38 1:06:39 
    5   2/15    121 Bob Wolter              Victoria           MN  33 M    19 12:54  1:44  0:54    6   33:03 23.6  0:31    6   19:55  6:26 1:07:15 
    6   1/16    301 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F     4 11:34  1:33  0:49    8   34:21 22.7  0:30   11   20:13  6:32 1:07:25 
    7   3/16     75 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M     7 11:43  1:34  0:49   15   35:06 22.2  0:43   10   20:09  6:30 1:08:27 
    8   2/17    240 Ross Golla              Minnetonka         MN  39 M    44 14:04  1:53  0:40   11   34:27 22.6  0:33    4   18:47  6:04 1:08:29 
    9   1/20    306 Jeff Grebner            Bloomington        MN  51 M    10 12:03  1:37  0:56    4   33:00 23.6  0:37   30   22:40  7:19 1:09:13 
   10   1/10    321 Nicole Heininger        Minneapolis        MN  30 F     6 11:42  1:34  0:43    7   34:20 22.7  0:35   32   22:50  7:22 1:10:07 
   11   3/15     53 Kevin Greimel           Richfield          MN  31 M    41 13:58  1:52  1:03    5   33:00 23.6  0:43   18   21:39  6:59 1:10:21 
   12   1/13    271 Kole Seiler             Minneapolis        MN  28 M    28 13:19  1:47  1:14   17   35:18 22.1  1:05    7   19:58  6:27 1:10:52 
   13   1/13    141 Lang Hunt               Minneapolis        MN  49 M    11 12:09  1:38  1:07   16   35:10 22.2  0:50   20   21:45  7:01 1:11:00 
   14   1/15    312 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31 M    45 14:07  1:53  1:19   23   36:33 21.3  1:35    2   18:34  6:00 1:12:06 
   15   4/15     91 Phil Sconzert           Minneapolis        MN  30 M    16 12:40  1:42  1:16   13   35:05 22.2  0:48   26   22:24  7:14 1:12:11 
   16   1/17    139 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  55 M    15 12:26  1:40  0:39   20   35:42 21.8  0:44   47   23:43  7:39 1:13:13 
   17   1/11    296 Tim Brown               Blaine             MN  60 M    39 13:54  1:52  1:43   12   34:59 22.3  1:09   19   21:43  7:01 1:13:26 
   18   2/17    122 Keith Tufte             Excelsior          MN  58 M    12 12:12  1:38  1:34   19   35:40 21.9  0:53   38   23:12  7:29 1:13:29 
   19   3/17    256 Jeff Gilmer             Delano             MN  59 M    32 13:34  1:49  0:55   10   34:23 22.7  0:50   49   23:48  7:41 1:13:29 
   20   2/16    161 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  44 F    34 13:37  1:49  0:50   21   36:22 21.4  0:35   25   22:23  7:14 1:13:46 
   21   3/16     74 Andrea Myers            Plymouth           MN  42 F     8 11:49  1:35  0:35   37   38:21 20.3  0:33   31   22:46  7:21 1:14:02 
   22   2/13    103 Christopher Dirkes      Richfield          MN  29 M    18 12:45  1:42  0:53   22   36:31 21.4  0:34   41   23:29  7:35 1:14:09 
   23   4/16    259 Sara Rondorf            Andover            MN  41 F    29 13:21  1:47  0:48   25   36:44 21.2  0:30   37   23:03  7:26 1:14:23 
   24   5/15    251 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  33 M    25 13:10  1:46  1:15   34   37:54 20.6  0:40   23   22:07  7:08 1:15:03 
   25   3/13    167 Joe Meier               Eden Prairie       MN  26 M    54 14:36  1:57  0:58   33   37:53 20.6  0:24   22   22:07  7:08 1:15:54 
   26   3/17    100 Jason Larson            Golden Valley      MN  35 M    82 15:36  2:05  1:41   29   37:12 21.0  0:52   15   20:45  6:42 1:16:04 
   27   4/13    140 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  26 M     5 11:37  1:33  0:55   68   40:37 19.2  0:49   28   22:28  7:15 1:16:24 
   28   5/13    239 Kevin Huot              Minneapolis        MN  28 M    81 15:35  2:05  1:13   36   38:21 20.3  1:23    8   19:58  6:27 1:16:28 
   29   5/16    104 Sarah Hunter            Hopkins            MN  44 F     9 11:54  1:36  1:02   30   37:31 20.8  0:45   67   25:22  8:11 1:16:32 
   30   4/17    285 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  56 M    97 16:19  2:11  1:30   14   35:05 22.2  1:16   36   22:57  7:25 1:17:06 
   31   2/13    108 Mike Blair              Prior Lake         MN  49 M    53 14:34  1:57  0:58   27   37:03 21.1  0:45   51   24:00  7:45 1:17:19 
   32   2/10    163 Bette Rowley            Burnsville         MN  33 F    27 13:18  1:47  0:58   55   39:53 19.6  0:27   35   22:53  7:23 1:17:27 
   33   5/17    232 Mark Moland             Lakeville          MN  55 M    31 13:27  1:48  1:30   35   38:12 20.4  0:57   45   23:40  7:39 1:17:45 
   34   4/17     90 Josh Sell               Waconia            MN  39 M    36 13:44  1:50  1:31   49   39:19 19.8  0:47   29   22:32  7:16 1:17:50 
   35   2/15     33 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43 M    37 13:44  1:50  1:01   18   35:32 22.0  0:44   97   26:58  8:42 1:17:56 
   36   4/16     34 Eric Roesner            Minnetonka         MN  43 M    48 14:15  1:54  1:02   45   38:42 20.2  0:45   42   23:30  7:35 1:18:12 
   37   1/8     298 Mata Agre               Corcoran           MN  25 F    64 14:59  2:00  0:50   53   39:44 19.6  0:55   21   21:47  7:02 1:18:13 
   38   5/17    322 Brandon Kanz            Edina              MN  39 M    78 15:28  2:04  1:04   38   38:27 20.3  0:59   33   22:50  7:22 1:18:46 
   39   6/17    109 Kevin Wolter            Hopkins            MN  35 M    22 12:58  1:44  1:47   44   38:37 20.2  0:50   55   24:38  7:57 1:18:49 
   40   5/16    297 Mike Basel              Blaine             MN  40 M    65 15:02  2:01  1:16   32   37:51 20.6  1:12   46   23:42  7:39 1:19:01 
   41   1/4     114 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  20 M    57 14:42  1:58  0:48   47   39:14 19.9  1:03   48   23:46  7:40 1:19:31 
   42   6/13    237 Matt Nicolai            Minneapolis        MN  26 M    98 16:19  2:11  2:04   63   40:26 19.3  0:42    9   20:07  6:30 1:19:37 
   43   1/1     175 Arianna Werts           Rochester          MN  17 F    14 12:14  1:38  0:42   71   40:49 19.1  0:40   66   25:21  8:11 1:19:44 
   44   2/4     221 Carston Hernke          Minnetonka         MN  21 M    13 12:13  1:38  1:54  112   43:33 17.9  0:46   16   21:29  6:56 1:19:53 
   45   6/17     58 Jeff Melby              Bloomington        MN  58 M    68 15:04  2:01  1:15   24   36:40 21.3  0:56   85   26:06  8:25 1:19:59 
   46   2/20     35 Brent McVay             Minneapolis        MN  50 M    43 14:02  1:53  1:04   48   39:15 19.9  0:45   59   24:58  8:04 1:20:02 
   47   3/13    283 Jukka Kukkonen          St Paul            MN  45 M    50 14:19  1:55  1:10   42   38:31 20.3  1:05   60   25:02  8:05 1:20:05 
   48   1/14    128 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52 F    23 13:04  1:45  0:47   54   39:46 19.6  0:49   82   25:48  8:20 1:20:13 
   49   6/15    181 Peter Elsham            Plymouth           MN  30 M    60 14:51  1:59  1:41   46   39:00 20.0  0:55   50   23:49  7:41 1:20:15 
   50   4/13    280 Thomas Laberge          Blaine             MN  48 M    38 13:44  1:50  1:38   51   39:26 19.8  1:26   58   24:51  8:01 1:21:04 
   51   1/5     190 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  14 M    74 15:18  2:03  0:47   77   41:11 18.9  0:39   39   23:13  7:30 1:21:06 
   52   1/7     255 Mary Deeg               Delano             MN  56 F    80 15:34  2:05  1:15   40   38:29 20.3  0:38   69   25:26  8:13 1:21:20 
   53   6/16    308 Leanne Johansen         Wayzata            MN  42 F    24 13:06  1:45  1:19   64   40:28 19.3  0:45   89   26:14  8:28 1:21:50 
   54   2/8     270 Quin Seiler             Minneapolis        MN  29 F   109 16:29  2:12  1:15   58   40:03 19.5  1:16   34   22:51  7:23 1:21:53 
   55   3/4     147 Adam Lemay              Woodbury           MN  20 M    66 15:03  2:01  0:56   50   39:25 19.8  1:24   61   25:08  8:07 1:21:54 
   56   7/15    195 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  31 M   157 18:38  2:29  3:15   41   38:31 20.3  0:32   17   21:30  6:57 1:22:23 
   57   5/13     88 Garrett Wilson          Edina              MN  47 M    55 14:37  1:57  1:22   57   40:02 19.5  1:09   83   25:51  8:21 1:22:59 
   58   3/20     41 Pete McConnell          Plymouth           MN  52 M    90 16:04  2:09  2:13   43   38:33 20.2  0:58   68   25:23  8:12 1:23:09 
   59   2/11    211 Bob Leone               Plymouth           MN  61 M    99 16:23  2:11  2:18   31   37:43 20.7  1:16   75   25:39  8:17 1:23:18 
   60   3/15     18 William Halvorson       St. Louis Park     MN  17 M    69 15:05  2:01  1:53   84   41:44 18.7  0:24   57   24:46  8:00 1:23:49 
   61   8/15    184 Ryan Moran              Hopkins            MN  30 M    85 15:47  2:07  1:24   76   41:10 18.9  1:01   56   24:46  8:00 1:24:05 
   62   6/16     86 Jon Knutson             Hopkins            MN  40 M   180 19:21  2:35  2:45   66   40:34 19.2  1:35   12   20:13  6:32 1:24:26 
   63   4/4     213 Noah Danaher            Minneapolis        MN  21 M    73 15:15  2:02  1:48  138   45:29 17.1  0:40   24   22:21  7:13 1:25:32 
   64   2/14    242 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  53 F    21 12:57  1:44  1:19   91   42:12 18.5  0:48  120   28:25  9:10 1:25:38 
   65   7/16    209 Jess Bierling           Des Moines         IA  43 F    67 15:03  2:01  1:00   56   39:57 19.5  0:47  134   29:02  9:22 1:25:46 
   66   1/10    287 Kate Walton             Chaska             MN  38 F    70 15:07  2:01  1:32   82   41:41 18.7  0:57   92   26:45  8:38 1:25:59 
   67   8/16    112 Susan Hilal             Plymouth           MN  42 F    63 14:58  2:00  0:55  105   42:50 18.2  0:34   93   26:49  8:39 1:26:04 
   68   4/20    231 Todd Twogood            Bismarck           ND  50 M   118 16:48  2:15  1:40  114   44:08 17.7  1:28   27   22:25  7:14 1:26:26 
   69   7/17    254 Aaron Chinander         Carver             MN  35 M   116 16:43  2:14  1:10   62   40:23 19.3  1:16  100   27:04  8:44 1:26:34 
   70   9/16     69 Jamee Smith             Hopkins            MN  41 F    84 15:46  2:07  1:06   97   42:34 18.3  0:47   90   26:23  8:31 1:26:34 
   71   7/13    233 Brent Stefanich         Milwaukee          WI  27 M   173 19:12  2:34  1:49   78   41:14 18.9  1:17   40   23:21  7:32 1:26:52 
   72   3/11    220 Thomas Pritzker         Plymnouth          MN  61 M    72 15:15  2:02  1:52   72   40:55 19.1  1:44  105   27:10  8:46 1:26:56 
   73   9/15    207 Trevor Gruys            Hopkins            MN  30 M    35 13:39  1:50  1:37  118   44:21 17.6  1:42   76   25:39  8:17 1:26:57 
   74   3/10     95 Michelle Gowans         Bloomington        MN  32 F    77 15:27  2:04  1:57   83   41:42 18.7  1:18   96   26:56  8:42 1:27:18 
   75   7/16     70 Scott Remiger           Lakeville          MN  44 M    83 15:39  2:06  1:39   89   42:04 18.5  1:04  109   27:33  8:54 1:27:58 
   76   1/5     257 Lisa Liu                Minneapolis        MN  24 F    20 12:57  1:44  3:21  116   44:09 17.7  1:21   88   26:14  8:28 1:27:59 
   77  10/16    276 Kelly Lundvall          Plymouth           MN  41 F   181 19:22  2:35  1:17   69   40:38 19.2  1:29   64   25:19  8:10 1:28:04 
   78   2/5     275 Peggy Renier            Plymouth           MN  24 F   182 19:23  2:35  1:13   65   40:33 19.2  1:36   65   25:21  8:11 1:28:05 
   79   7/17    198 Dwight Larsen           Plymouth           MN  55 M   106 16:28  2:12  1:33   86   41:49 18.7  0:45  110   27:34  8:54 1:28:08 
   80   3/14     36 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  51 F   125 17:05  2:17  1:16   75   41:07 19.0  0:47  119   28:20  9:09 1:28:33 
   81   4/10    265 Jennifer Geske          Rochester          MN  33 F   132 17:25  2:20  1:19  113   43:39 17.9  1:07   70   25:27  8:13 1:28:54 
   82   4/11     57 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  64 M   194 19:54  2:40  1:49   28   37:06 21.0  1:04  140   29:17  9:27 1:29:08 
   83   8/17     63 Chris Chinander         Carver             MN  57 M    26 13:18  1:47  1:29   73   41:00 19.0  1:16  178   32:09 10:23 1:29:11 
   84   9/17     37 Tim Woodfield           Victoria           MN  55 M    40 13:58  1:52  1:01   88   42:00 18.6  1:00  166   31:19 10:06 1:29:15 
   85   5/11    249 Martin Wyland           Eden Prairie       MN  60 M   138 17:34  2:21  1:19  108   43:00 18.1  1:49   72   25:36  8:16 1:29:16 
   86  10/17    129 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  56 M    33 13:37  1:49  3:11  107   42:59 18.1  1:01  123   28:38  9:15 1:29:24 
   87   2/10    319 Jennifer Franson        Minnetonka         MN  39 F   196 19:58  2:40  1:13   80   41:31 18.8  1:06   78   25:40  8:17 1:29:27 
   88   8/16    243 Jason Sedlak            Bloomington        MN  43 M   113 16:38  2:13  1:47   52   39:28 19.8  2:17  142   29:24  9:29 1:29:31 
   89   8/17    130 Kevin Reed              Minnetonka         MN  38 M   143 17:50  2:23  1:53  111   43:25 18.0  0:56   79   25:42  8:18 1:29:46 
   90   9/17    149 Greg Johnson            Plymouth           MN  35 M   210 20:53  2:48  2:05   93   42:17 18.4  0:59   43   23:37  7:37 1:29:49 
   91   6/13    152 Darren Whipp            Victoria           MN  45 M   111 16:31  2:13  2:30   95   42:24 18.4  1:10  106   27:16  8:48 1:29:50 
   92   2/5     166 Lance Nemecek           Minnetrista        MI  15 M   202 20:20  2:43  1:58   74   41:06 19.0  0:53   73   25:38  8:16 1:29:53 
   93  10/17    150 Chris Moldan            Apple Valley       MN  35 M   100 16:23  2:11  1:22  154   46:12 16.9  0:54   63   25:12  8:08 1:30:01 
   94   5/20    205 Doug Graham             Minneapolis        MN  54 M   161 18:42  2:30  0:52   67   40:36 19.2  1:02  136   29:05  9:23 1:30:16 
   95   4/15     25 Jon Donaldson           Saint Paul         MN  39 M    59 14:48  1:59  1:32   87   41:58 18.6  1:21  156   30:40  9:54 1:30:17 
   96   3/5     148 Eliazbeth Lemay         Woodbury           MN  21 F    75 15:19  2:03  1:06  148   45:58 17.0  0:56   98   27:01  8:43 1:30:19 
   97   1/5     224 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  65 M    86 15:47  2:07  1:50   60   40:09 19.4  1:20  163   31:14 10:05 1:30:19 
   98   6/20     73 John Donaldson          Eden Prairie       MN  53 M   235 23:22  3:07  1:42   59   40:06 19.5  1:28   52   24:11  7:48 1:30:48 
   99   7/20    236 Donald Wilson           Maple Grove        MN  52 M   128 17:12  2:18  2:47   26   36:59 21.1  3:11  161   30:56  9:59 1:31:03 
  100   8/20    132 David Hasz              Apple Valley       MN  50 M   203 20:22  2:43  2:17  104   42:46 18.2  1:27   53   24:14  7:49 1:31:05 
  101   5/10    199 Christine Hinrichs      St Paul            MN  34 F    61 14:52  1:59  1:33  172   47:23 16.5  1:25   84   25:57  8:23 1:31:09 
  102  10/15    194 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  34 M   197 20:04  2:41  1:12   85   41:44 18.7  1:09  101   27:04  8:44 1:31:12 
  103   2/7     284 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  56 F   114 16:38  2:14  2:01   90   42:10 18.5  1:43  131   28:59  9:21 1:31:29 
  104   5/15      4 Bill Benning            Lakeville          MN  56 M   121 16:53  2:16  1:06  106   42:50 18.2  0:51  145   29:54  9:39 1:31:33 
  105   3/10     51 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  37 F   137 17:34  2:21  2:52  139   45:29 17.1  1:36   54   24:34  7:56 1:32:03 
  106   4/14     72 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  53 F   151 18:16  2:27  1:45  101   42:37 18.3  1:38  114   27:52  9:00 1:32:06 
  107   6/15     19 Kirk Walton             Chaska             MN  41 M    52 14:34  1:57  1:25  120   44:30 17.5  1:28  150   30:13  9:45 1:32:09 
  108   9/20    138 Paul Pasko              Minnetonka         MN  53 M   204 20:25  2:44  1:20   61   40:11 19.4  1:51  129   28:54  9:20 1:32:40 
  109   4/10    309 Natalie Kirby           Deephaven          MN  38 F   139 17:36  2:21  1:30  136   45:23 17.2  1:14   99   27:01  8:43 1:32:43 
  110   6/11    253 Steve Donen             Chanhassen         MN  60 M   112 16:34  2:13  1:43   81   41:33 18.8  1:22  171   31:35 10:12 1:32:45 
  111  11/16     76 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  40 F   124 17:02  2:17  1:11  158   46:34 16.8  1:07   95   26:56  8:42 1:32:48 
  112   5/14     62 Sondr Lazer             Saint Paul         MN  53 F    89 16:04  2:09  1:28  123   44:51 17.4  1:32  137   29:08  9:24 1:33:02 
  113   9/16    124 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  42 M    76 15:24  2:04  1:40  102   42:42 18.3  1:16  181   32:14 10:24 1:33:15 
  114  12/16    158 Amy Paglia              Hopkins            MN  43 F   110 16:30  2:12  1:40  110   43:11 18.1  1:16  158   30:46  9:56 1:33:21 
  115  11/15    318 Scott Mahley            Minneapolis        MN  31 M    58 14:47  1:59  3:16  162   46:45 16.7  1:13  107   27:26  8:51 1:33:26 
  116  13/16     92 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  41 F    49 14:16  1:55  1:57  125   44:57 17.4  1:19  162   31:01 10:01 1:33:29 
  117   7/13    238 Alain Nisam             Plymouth           MN  45 M   102 16:25  2:12  2:28   94   42:19 18.4  1:41  155   30:39  9:54 1:33:30 
  118   1/7     292 Bethany Collins         New Hope           MN  63 F    42 14:00  1:52  1:57  100   42:36 18.3  1:50  201   33:27 10:48 1:33:49 
  119  10/16    268 Jason Kruger            Plymouth           MN  42 M   163 18:55  2:32  2:55  167   47:05 16.6  1:30   44   23:39  7:38 1:34:02 
  120   8/13     50 Jason Lien              St. Paul           MN  46 M   189 19:34  2:37  1:49   79   41:29 18.8  2:15  135   29:05  9:23 1:34:10 
  121   3/8     245 Coryann Kleinhaus       Burnsville         MN  28 F   119 16:48  2:15  3:16  168   47:05 16.6  1:17   81   25:47  8:19 1:34:12 
  122   6/14     38 Terri McConnell         Andover            MN  51 F    56 14:37  1:57  2:08  130   45:08 17.3  1:31  160   30:52  9:58 1:34:14 
  123   1/4     133 Maya Smith              Plymouth           MN  16 F    92 16:09  2:10  2:12  166   47:04 16.6  1:49  108   27:32  8:53 1:34:44 
  124   9/13    197 Pj Lewis                Bloomington        MN  47 M   134 17:29  2:20  2:13  103   42:43 18.3  2:30  146   29:56  9:40 1:34:49 
  125  10/20    304 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  54 M   127 17:12  2:18  3:51  109   43:10 18.1  2:10  126   28:43  9:16 1:35:04 
  126   8/13    196 David Odorizzi          Minnetonka         MN  29 M   218 21:53  2:56  1:27  135   45:22 17.2  0:58   71   25:29  8:13 1:35:07 
  127   2/4     323 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  16 F    91 16:07  2:09  0:36  159   46:40 16.7  0:35  170   31:30 10:10 1:35:26 
  128   7/11    429 Rich Jahnke             Edina              MN  61 M    79 15:31  2:05  2:40   96   42:26 18.4  3:50  169   31:26 10:09 1:35:51 
  129   9/13     47 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  27 M   178 19:17  2:35  2:11  155   46:26 16.8  1:50   87   26:11  8:27 1:35:53 
  130   7/15     10 Scott Searl             Mound              MN  46 M   122 16:58  2:16  2:17   99   42:35 18.3  2:22  172   31:47 10:16 1:35:56 
  131  12/15    202 Kaj Thompson            Hopkins            MN  34 M   164 18:55  2:32  1:46   70   40:39 19.2  1:23  197   33:15 10:44 1:35:56 
  132  11/17    208 Robert Oconnell         New Brighton       MN  37 M   141 17:47  2:23  2:24  144   45:42 17.1  1:31  127   28:45  9:17 1:36:07 
  133   7/14    137 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53 F   140 17:40  2:22  1:56  134   45:21 17.2  1:46  144   29:44  9:36 1:36:25 
  134  10/13    262 Andy Meidl              Lakeville          MN  28 M   211 20:56  2:48  2:39  129   45:02 17.3  0:50  103   27:07  8:45 1:36:33 
  135   1/10    288 Aida Weber              Plymouth           MN  45 F   213 21:06  2:49  2:44  117   44:18 17.6  2:13   94   26:53  8:41 1:37:11 
  136   2/7     219 Joanne Sunquist         Plymouth           MN  64 F   171 19:05  2:33  1:48  169   47:09 16.5  1:25  118   28:10  9:05 1:37:35 
  137  11/17    272 Todd Rogers             Minneapolis        MN  59 M    47 14:15  1:54  2:19  126   44:58 17.3  1:24  213   34:42 11:12 1:37:36 
  138   5/10    223 Christy Yoon            Maple Grove        MN  36 F   170 19:01  2:33  2:39  195   49:09 15.9  1:21   77   25:40  8:17 1:37:48 
  139  10/13    217 Patrick Kocher          Lakeville          MN  49 M   206 20:35  2:45  2:07  150   46:03 16.9  1:12  116   28:05  9:04 1:37:59 
  140   1/14     30 Ashley Halvorson        Hopkins            MN  34 F   172 19:12  2:34  1:37  201   49:25 15.8  0:52  102   27:07  8:45 1:38:11 
  141  14/16    110 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  43 F   120 16:51  2:15  2:04  219   50:59 15.3  1:00  111   27:37  8:55 1:38:29 
  142   1/3     179 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  17 M   101 16:24  2:12  2:22  213   50:39 15.4  0:42  121   28:27  9:11 1:38:31 
  143   8/14     54 Kathleen Green          St Paul            MN  53 F   148 18:10  2:26  3:26  127   45:00 17.3  2:19  143   29:40  9:35 1:38:33 
  144  11/20    281 Dan Schultze            Prior Lake         MN  51 M   249 24:36  3:17  1:49   39   38:27 20.3  1:34  184   32:29 10:29 1:38:53 
  145  12/17    267 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  59 M    30 13:24  1:48  2:00  119   44:22 17.6  1:37  238   37:47 12:12 1:39:08 
  146  12/20    214 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  51 M   131 17:21  2:19  3:02  132   45:15 17.2  0:49  189   32:45 10:34 1:39:10 
  147  11/16    273 Kevin Kuestermeyer      Tyler              MN  42 M   233 23:03  3:05  2:56  145   45:47 17.0  1:48   74   25:39  8:17 1:39:11 
  148   2/10     81 Candy Millerbernd       Chaska             MN  49 F   231 22:55  3:04  1:23  128   45:01 17.3  1:16  124   28:40  9:15 1:39:12 
  149   3/7      94 Lori Woodfield          Victoria           MN  56 F    62 14:57  2:00  1:42  157   46:34 16.8  1:07  215   34:57 11:17 1:39:15 
  150  12/17     59 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  39 M   183 19:24  2:36  2:43  184   48:13 16.2  0:51  117   28:09  9:05 1:39:19 
  151   3/10    293 Diana Osberg            Maple Grove        MN  47 F   168 18:59  2:32  3:10  171   47:20 16.5  1:56  115   27:57  9:01 1:39:20 
  152   6/10    252 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32 F   133 17:25  2:20  1:51  216   50:52 15.3  1:01  125   28:42  9:16 1:39:49 
  153  13/17     77 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  39 M   199 20:08  2:42  3:00  142   45:39 17.1  1:11  147   29:59  9:41 1:39:55 
  154   8/11    178 Daniel Baker            Minnetonka         MN  61 M    46 14:14  1:54  2:36  242   55:39 14.0  1:48   80   25:45  8:19 1:39:59 
  155   9/11    180 James Martenson         Rochester          MN  63 M   198 20:08  2:41  2:17   98   42:34 18.3  1:57  199   33:17 10:45 1:40:11 
  156  14/17    279 Scott Carel             Kenyon             MN  37 M   152 18:16  2:27  2:12  206   49:50 15.7  1:22  122   28:38  9:14 1:40:16 
  157   2/5      42 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69 M   154 18:27  2:28  2:05  121   44:47 17.4  2:06  200   33:18 10:45 1:40:41 
  158  11/13    193 Jacob Ewers             Hopkins            MN  25 M   162 18:45  2:30  4:12  152   46:10 16.9  1:05  154   30:32  9:51 1:40:42 
  159   2/14      5 Nicole Overby           Big Lake           MN  38 F    94 16:11  2:10  1:35  179   48:00 16.3  1:48  198   33:17 10:44 1:40:48 
  160  15/17    222 Matt Herr               Blaine             MN  38 M   169 18:59  2:32  2:38  143   45:41 17.1  1:05  190   32:50 10:36 1:41:11 
  161  13/15      2 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32 M   246 24:14  3:14  2:46  223   51:39 15.1  1:59   14   20:37  6:40 1:41:15 
  162   6/10    171 Hollie Schroeder        Minnetonka         MN  35 F   192 19:46  2:39  3:54  176   47:31 16.4  1:07  132   29:00  9:22 1:41:15 
  163   7/10    172 Chelsea Beach           Minneapolis        MN  34 F   212 20:58  2:48  2:44  174   47:30 16.4  1:05  133   29:00  9:22 1:41:15 
  164  12/16     64 Alex Shrom              Shoreview          MN  42 M   123 17:00  2:16  2:38  202   49:29 15.8  0:50  168   31:24 10:08 1:41:20 
  165   8/15     12 Kip Knippel             Saint Paul         MN  41 M   156 18:37  2:29  1:22  180   48:02 16.2  1:10  180   32:12 10:24 1:41:23 
  166   9/14     39 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  52 F   205 20:29  2:44  1:02  191   48:51 16.0  0:51  153   30:25  9:49 1:41:36 
  167  13/20    203 Tom Millerernd          Chaska             MN  51 M   155 18:34  2:29  2:51  161   46:43 16.7  1:35  176   32:08 10:22 1:41:48 
  168   2/3     290 Jacob Raatz             St. Louis Park     MN  19 M   240 23:51  3:11  2:45  146   45:53 17.0  0:41  130   28:57  9:21 1:42:06 
  169   9/15     14 Alex Alders             Minneapolis        MN  28 M   147 18:05  2:25  1:29  175   47:30 16.4  0:50  212   34:32 11:09 1:42:25 
  170  14/20    159 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  54 M   126 17:06  2:17  3:00  156   46:32 16.8  1:29  211   34:31 11:09 1:42:36 
  171   3/14     31 Joan Jaeger             Eden Prairie       MN  50 F   167 18:58  2:32  2:19  200   49:25 15.8  1:41  152   30:21  9:48 1:42:40 
  172   8/10    282 Sarah Kabes             Woodbury           MN  30 F   237 23:30  3:08  1:29  225   51:59 15.0  0:39   62   25:08  8:07 1:42:42 
  173   4/10     71 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  48 F   129 17:14  2:18  1:28  203   49:31 15.8  0:59  202   33:33 10:50 1:42:43 
  174   4/14     32 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  38 F   105 16:27  2:12  1:38  151   46:08 16.9  1:31  229   37:03 11:58 1:42:45 
  175   5/14     16 Amy Jaszczak            Chaska             MN  46 F    88 15:59  2:08  3:19  207   49:56 15.6  1:07  185   32:31 10:30 1:42:49 
  176   6/14     15 Clea Dezio              Edina              MN  50 F    95 16:14  2:10  2:08  217   50:53 15.3  0:48  192   32:52 10:37 1:42:53 
  177  11/13    210 Bryan Quevli            Bloomington        MN  46 M   191 19:42  2:38  3:22  147   45:56 17.0  1:45  188   32:43 10:34 1:43:26 
  178  16/17    235 Joshua Halonen          Poplar             WI  39 M   174 19:13  2:34  2:25  183   48:07 16.2  1:09  187   32:41 10:33 1:43:32 
  179  10/11    314 Peter Miller            Zimmerman          MN  60 M   190 19:35  2:37  2:37  164   46:54 16.6  2:12  183   32:19 10:26 1:43:35 
  180  15/20     97 Mike Anderson           Hastings           MN  54 M   159 18:42  2:30  2:37  153   46:10 16.9  1:49  209   34:23 11:06 1:43:40 
  181  12/13    117 Micah Megorden          Minneapolis        MN  25 M   186 19:30  2:36  2:56  221   51:08 15.3  0:57  138   29:14  9:26 1:43:44 
  182   4/7      40 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  59 F   236 23:23  3:08  2:11  137   45:27 17.2  1:01  175   31:59 10:19 1:43:59 
  183   3/7      45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  64 F   177 19:17  2:35  2:14  178   47:52 16.3  1:33  196   33:07 10:41 1:44:01 
  184  10/15      6 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  39 M   117 16:44  2:14  1:30  122   44:50 17.4  1:17  247   39:43 12:49 1:44:02 
  185  16/20     84 Gregg Peterson          Hopkins            MN  51 M   103 16:25  2:12  3:37  228   53:06 14.7  1:08  149   30:04  9:42 1:44:18 
  186  15/16    313 Camellia Ramos          Eden Prairie       MN  44 F   149 18:10  2:26  3:21  197   49:15 15.8  1:39  179   32:10 10:23 1:44:33 
  187  13/13    189 Luke Schlangen          Eden Prairie       MN  28 M   158 18:40  2:30  4:28  231   53:14 14.7  1:16  104   27:10  8:46 1:44:46 
  188   5/7      80 Brenda Weiler           Wayzata            MN  57 F   201 20:13  2:42  1:44  198   49:18 15.8  0:40  193   32:57 10:38 1:44:50 
  189  12/13    102 Charlie Wilson          Plymouth           MN  49 M   193 19:48  2:39  2:42  163   46:53 16.6  1:28  207   34:06 11:00 1:44:55 
  190   4/7     310 Barbara Sampson         Mound              MN  63 F   160 18:42  2:30  2:43  204   49:44 15.7  1:51  182   32:18 10:25 1:45:16 
  191   5/10    300 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  49 F   228 22:43  3:02  1:57  133   45:17 17.2  1:34  204   33:50 10:55 1:45:19 
  192   4/8     226 Heather Kalthoff        Waconia            MN  25 F   142 17:50  2:23  2:07  194   49:09 15.9  1:06  217   35:11 11:21 1:45:21 
  193   1/3      93 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70 M   225 22:34  3:01  4:07  141   45:35 17.1  2:17  159   30:51  9:57 1:45:22 
  194  13/17    118 Kurt Schultz            Lakeville          MN  55 M   165 18:55  2:32  2:09  124   44:54 17.4  2:08  233   37:18 12:02 1:45:22 
  195  10/14    187 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  53 F   115 16:39  2:14  4:03  192   48:51 16.0  1:48  210   34:28 11:07 1:45:47 
  196  14/17    120 Mitchell Earhart        Minnetonka         MN  55 M   227 22:41  3:02  4:26  187   48:26 16.1  1:39  128   28:53  9:19 1:46:02 
  197   2/3     123 Rick Golla              Rochester          MN  71 M   252 25:39  3:26  1:39  182   48:07 16.2  1:28  141   29:24  9:29 1:46:15 
  198  15/17    261 Richard Meidl           Lakeville          MN  59 M   223 22:19  2:59  2:22  115   44:08 17.7  2:13  220   35:17 11:23 1:46:17 
  199  11/15    302 Ben Kubicek             Shoreview          MN  44 M    93 16:10  2:10  2:29  177   47:47 16.3  1:23  244   38:36 12:27 1:46:22 
  200  16/16    218 Amanda Kocher           Lakeville          MN  42 F   238 23:36  3:09  2:16  165   47:00 16.6  1:09  191   32:51 10:36 1:46:49 
  201   5/8      83 Michelle Toren          Hopkins            MN  29 F   179 19:18  2:35  2:01  173   47:29 16.4  0:45  235   37:24 12:04 1:46:55 
  202  11/14    206 Carolyn Kunz            Champlin           MN  50 F   239 23:37  3:09  3:07  149   46:02 16.9  2:08  177   32:09 10:23 1:47:01 
  203  17/20    215 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  52 M   230 22:50  3:03  4:46  185   48:18 16.1  1:02  151   30:15  9:46 1:47:09 
  204   6/10    134 Angie Tix               Hopkins            MN  45 F   185 19:26  2:36  2:59  211   50:25 15.5  1:28  194   33:00 10:39 1:47:15 
  205  14/15    234 Neal Greimel            Minnetonka         MN  34 M   216 21:42  2:54  1:24  224   51:47 15.1  1:05  167   31:24 10:08 1:47:19 
  206   7/10    200 Tess Eason              Burnsville         MN  36 F   135 17:30  2:20  1:30  215   50:50 15.3  0:37  232   37:16 12:01 1:47:41 
  207  12/14    241 Penny Springer          Prior Lake         MN  54 F   150 18:16  2:26  1:51  186   48:22 16.1  1:24  241   38:06 12:18 1:47:57 
  208   7/10    192 Peksun Mak              Minnetonka         MN  45 F   224 22:24  3:00  3:35  232   53:33 14.6  1:05  112   27:37  8:55 1:48:12 
  209  13/16    230 Scott Myers             Fridley            MN  42 M   217 21:46  2:55  1:39  181   48:06 16.2  1:40  216   35:05 11:19 1:48:14 
  210   5/7     212 Jane Greenberg          Minneapolis        MN  60 F   145 17:53  2:24  2:27  205   49:45 15.7  1:27  226   36:52 11:54 1:48:22 
  211   3/3      85 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  71 M   175 19:15  2:34  6:38  188   48:28 16.1  3:29  157   30:40  9:54 1:48:28 
  212   3/5     247 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  69 M   136 17:33  2:21  3:29  210   50:03 15.6  1:34  224   36:15 11:42 1:48:52 
  213   6/7     164 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  63 F   232 22:59  3:04  2:03  190   48:34 16.1  0:34  214   34:46 11:13 1:48:53 
  214   1/1     182 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  71 F   209 20:48  2:47  2:16  170   47:18 16.5  1:21  236   37:31 12:06 1:49:12 
  215   7/7      48 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  63 F   153 18:24  2:28  2:31  246   56:32 13.8  1:54  148   30:00  9:41 1:49:18 
  216   7/14     26 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  39 F   104 16:26  2:12  3:42  226   52:00 15.0  3:15  205   34:00 10:59 1:49:22 
  217  14/16    349 Dan Kuhlmann            Golden Valley      MN  40 M   226 22:38  3:01  2:35  196   49:10 15.9  1:20  206   34:02 10:59 1:49:42 
  218   3/4     115 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  13 F   184 19:24  2:36  1:22  244   56:06 13.9  0:35  186   32:36 10:31 1:50:00 
  219   8/10    291 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  49 F   215 21:37  2:53  2:33  235   54:08 14.4  0:57  165   31:17 10:06 1:50:29 
  220  18/20    277 Chad Hansen             Shakopee           MN  53 M   207 20:44  2:46  2:58  189   48:30 16.1  1:21  234   37:19 12:03 1:50:50 
  221   4/4     157 Susanna Fish            Minnetonka         MN  16 F   187 19:32  2:37  3:47  199   49:24 15.8  2:39  222   36:05 11:39 1:51:26 
  222   3/5     135 Oscar Tix               Hopkins            MN  12 M   188 19:33  2:37  4:11  255 1:00:01 13.0  1:11   91   26:33  8:34 1:51:28 
  223  11/11    266 Tim Chisholm            North Branch       MN  64 M   200 20:09  2:42  2:51  222   51:34 15.1  2:06  219   35:16 11:23 1:51:55 
  224   6/7     295 Carla Lavere            Minnetonka         MN  58 F   263 29:47  3:59  3:13  208   49:59 15.6  1:23  113   27:40  8:56 1:52:00 
  225   3/3     126 Jack Steele             Lakeland           MN  17 M   244 24:06  3:13  3:43  247   56:33 13.8  2:08   86   26:09  8:26 1:52:37 
  226  12/15     27 Patrick Paschke         Hastings           MN  36 M   250 24:53  3:19  2:55  140   45:30 17.1  2:39  225   36:48 11:53 1:52:44 
  227   8/14     22 Catherine Rude          Excelsior          MN  52 F   130 17:17  2:19  2:11  254   59:35 13.1  0:40  195   33:06 10:41 1:52:47 
  228  15/15    246 Michael Kleinhaus       Burnsville         MN  31 M    51 14:30  1:56  2:53  262 1:03:08 12.4  1:13  164   31:17 10:06 1:52:59 
  229  17/17    315 John Underwood          Minneapolis        MN  36 M   260 28:14  3:46  7:00  131   45:09 17.3  3:30  139   29:17  9:27 1:53:08 
  230   9/10     60 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  34 F   144 17:52  2:23  2:24  230   53:12 14.7  1:14  243   38:31 12:26 1:53:11 
  231   8/10     96 Katie Andersen          Minnetonka         MN  37 F   166 18:56  2:32  3:15  238   54:54 14.2  1:03  223   36:05 11:39 1:54:12 
  232   6/8     188 Lindsey Schlangen       Eden Prairie       MN  28 F   108 16:28  2:12  3:09  250   57:07 13.7  1:06  227   36:57 11:55 1:54:45 
  233   9/14     28 Michelle Young          Saint Louis Park   MN  50 F   220 21:59  2:56  2:04  227   52:16 14.9  0:57  239   37:50 12:12 1:55:04 
  234  16/17    153 Sean Reardon            Bloomington        MN  57 M   208 20:46  2:47  3:17  239   54:56 14.2  1:57  208   34:19 11:05 1:55:14 
  235   4/5     269 Alicia Wilson           Eden Prairie       MN  23 F   222 22:18  2:59  2:01  218   50:56 15.3  2:09  242   38:14 12:20 1:55:37 
  236  17/17    185 William Moran           Minneapolis        MN  59 M   259 27:13  3:38  4:05  214   50:46 15.4  2:20  173   31:50 10:17 1:56:13 
  237   9/10    143 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  36 F   255 26:25  3:32  6:19  220   51:04 15.3  0:46  174   31:57 10:19 1:56:29 
  238  19/20     66 David Raatz             St Louis Park      MN  54 M   146 17:55  2:24  3:19  236   54:35 14.3  0:53  251   40:23 13:02 1:57:03 
  239   7/8     127 Kristen Massey          Bloomington        MN  26 F   219 21:56  2:56  3:44  212   50:26 15.5  0:53  252   40:29 13:04 1:57:25 
  240   4/5     227 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  68 M   247 24:21  3:15  2:46  160   46:42 16.7  2:47  254   41:07 13:16 1:57:41 
  241  10/10    111 Rachel Schmidt          Kasson             MN  33 F   234 23:08  3:06  3:15   92   42:12 18.5  1:03  260   48:31 15:39 1:58:08 
  242  10/10    113 Karri Erbele            Minneapolis        MN  39 F   195 19:58  2:40  2:19  237   54:44 14.3  1:37  249   39:54 12:53 1:58:31 
  243  13/14    186 Sue Melchior            Fridley            MN  52 F   261 28:33  3:49  2:23  209   50:02 15.6  2:15  221   35:52 11:35 1:59:03 
  244  10/14     21 Katie Massen            Rochester          MN  36 F    87 15:58  2:08  3:31  233   53:34 14.6  2:56  258   43:14 13:57 1:59:11 
  245  20/20    162 Marc Martens            Eden Prairire      MN  53 M    96 16:17  2:11  3:58  261 1:02:40 12.4  1:26  218   35:14 11:22 1:59:33 
  246  13/13    311 Cj Kurth                Eden Prairie       MN  45 M   257 26:53  3:35  3:15  234   54:03 14.4  1:53  203   33:44 10:53 1:59:47 
  247  14/14    381 Laura Perry             Eagan              MN  51 F   256 26:50  3:35  2:50  193   49:08 15.9  2:22  245   38:49 12:32 1:59:58 
  248   8/8     131 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  27 F   176 19:15  2:34  2:34  245   56:24 13.8  0:46  253   41:03 13:15 2:00:02 
  249  13/15    320 Andrew Schwandt         Minneapolis        MN  42 M   221 22:07  2:57  2:20  229   53:07 14.7  1:39  255   41:10 13:17 2:00:21 
  250   7/7     170 Linda Byrne             St. Paul           MN  57 F   251 25:00  3:20  1:32  249   57:01 13.7  1:08  228   37:03 11:57 2:01:42 
  251  11/14     13 Grace Sharp             Wayzata            MN  54 F   241 23:54  3:12  2:30  240   55:22 14.1  1:19  246   38:53 12:33 2:01:57 
  252   5/5     125 Mike Putnam             Lakeland           MN  68 M   245 24:07  3:13  3:44  248   56:43 13.8  1:55  240   37:53 12:14 2:04:20 
  253   5/5      87 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  24 F    71 15:10  2:02  2:13  263 1:08:22 11.4  1:11  237   37:33 12:07 2:04:27 
  254  15/16    216 Iver Johnson            Apple Valley       MN  40 M   229 22:44  3:02  2:41  253   58:24 13.4  1:40  250   40:19 13:01 2:05:46 
  255   9/10     24 Pam Larson              Bloomington        MN  48 F   214 21:18  2:51  2:34  256 1:01:30 12.7  1:30  248   39:53 12:52 2:06:43 
  256  10/10    228 Keri Nelson             Minnetonka         MN  46 F   248 24:29  3:16  3:04  243   55:51 14.0  1:58  256   42:15 13:38 2:07:36 
  257   4/5     169 Jai Kalvik              Hopkins            MN  13 M   107 16:28  2:12  3:45  257 1:01:36 12.7  1:16  259   45:03 14:32 2:08:06 
  258   5/5     154 Stuart Fish             Minnetonka         MN  14 M   243 24:01  3:13  5:39  259 1:01:38 12.7  1:59  231   37:04 11:58 2:10:19 
  259  16/16    156 Gregory Fish            Minnetonka         MN  42 M   242 23:59  3:12  5:38  260 1:01:49 12.6  1:52  230   37:04 11:58 2:10:19 
  260  12/14     29 Amy Fish                Minnetonka         MN  40 F   258 27:05  3:37  5:23  241   55:38 14.0  2:28  257   42:40 13:46 2:13:12 
  261  14/15     20 Paul Rubenis            Brooklyn Park      MN  50 M   254 25:46  3:27  3:45  251   57:49 13.5  4:33  262   49:47 16:04 2:21:37 
  262  13/14    377 Cheryl Rubenis          Brooklyn Park      MN  48 F   253 25:46  3:27  3:53  252   57:49 13.5  4:29  263   49:49 16:05 2:21:44 
  263  14/14     23 Rosalind Sybrant        Plymouth           MN  42 F   262 28:48  3:51  6:13  264 1:14:23 10.5  1:14  261   49:18 15:55 2:39:55 
  264  15/15     11 Raymond Jarosik         Maple Grove        MN  47 M   264 41:28  5:32  4:25  258 1:01:38 12.7  2:06  264   52:58 17:05 2:42:33 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 165 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  51 M      1 15:12  2:02  1:31    1   24:49 31.4  1:41    3   28:34  9:13 1:11:46 
  89 Alex Cho                Eagan              MN  34 M      3 17:45  2:22  1:41    2   41:39 18.7  1:04    1   14:43  4:45 1:16:51 
   1 Jeffrey Bergeman        Chippewa Falls     WI  12 M      4 24:12  3:14  2:47    3   51:38 15.1  1:59    2   20:37  6:40 1:41:13 
 201 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  36 F      2 16:25  2:12  0:55                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  312 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31    2 14:07  1:53  1:19    2   36:33 21.3  1:35    1   18:34  6:00 1:12:06 
    2   33 Jeremy Rondorf          Andover            MN  43    1 13:44  1:50  1:01    1   35:32 22.0  0:44    3   26:58  8:42 1:17:56 
    3   18 William Halvorson       St. Louis Park     MN  17    5 15:05  2:01  1:53    3   41:44 18.7  0:24    2   24:46  8:00 1:23:49 
    4   25 Jon Donaldson           Saint Paul         MN  39    4 14:48  1:59  1:32    4   41:58 18.6  1:21    6   30:40  9:54 1:30:17 
    5    4 Bill Benning            Lakeville          MN  56    8 16:53  2:16  1:06    6   42:50 18.2  0:51    4   29:54  9:39 1:31:33 
    6   19 Kirk Walton             Chaska             MN  41    3 14:34  1:57  1:25    7   44:30 17.5  1:28    5   30:13  9:45 1:32:09 
    7   10 Scott Searl             Mound              MN  46    9 16:58  2:16  2:17    5   42:35 18.3  2:22    7   31:47 10:16 1:35:56 
    8   12 Kip Knippel             Saint Paul         MN  41   11 18:37  2:29  1:22   12   48:02 16.2  1:10    8   32:12 10:24 1:41:23 
    9   14 Alex Alders             Minneapolis        MN  28   10 18:05  2:25  1:29   10   47:30 16.4  0:50    9   34:32 11:09 1:42:25 
   10    6 Mark Donaldson          Brooklyn Park      MN  39    7 16:44  2:14  1:30    8   44:50 17.4  1:17   12   39:43 12:49 1:44:02 
   11  302 Ben Kubicek             Shoreview          MN  44    6 16:10  2:10  2:29   11   47:47 16.3  1:23   11   38:36 12:27 1:46:22 
   12   27 Patrick Paschke         Hastings           MN  36   13 24:53  3:19  2:55    9   45:30 17.1  2:39   10   36:48 11:53 1:52:44 
   13  320 Andrew Schwandt         Minneapolis        MN  42   12 22:07  2:57  2:20   13   53:07 14.7  1:39   13   41:10 13:17 2:00:21 
   14   20 Paul Rubenis            Brooklyn Park      MN  50   14 25:46  3:27  3:45   14   57:49 13.5  4:33   14   49:47 16:04 2:21:37 
   15   11 Raymond Jarosik         Maple Grove        MN  47   15 41:28  5:32  4:25   15 1:01:38 12.7  2:06   15   52:58 17:05 2:42:33 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   30 Ashley Halvorson        Hopkins            MN  34    9 19:12  2:34  1:37    4   49:25 15.8  0:52    1   27:07  8:45 1:38:11 
    2    5 Nicole Overby           Big Lake           MN  38    3 16:11  2:10  1:35    2   48:00 16.3  1:48    6   33:17 10:44 1:40:48 
    3   31 Joan Jaeger             Eden Prairie       MN  50    8 18:58  2:32  2:19    3   49:25 15.8  1:41    2   30:21  9:48 1:42:40 
    4   32 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  38    6 16:27  2:12  1:38    1   46:08 16.9  1:31    8   37:03 11:58 1:42:45 
    5   16 Amy Jaszczak            Chaska             MN  46    2 15:59  2:08  3:19    5   49:56 15.6  1:07    3   32:31 10:30 1:42:49 
    6   15 Clea Dezio              Edina              MN  50    4 16:14  2:10  2:08    6   50:53 15.3  0:48    4   32:52 10:37 1:42:53 
    7   26 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  39    5 16:26  2:12  3:42    7   52:00 15.0  3:15    7   34:00 10:59 1:49:22 
    8   22 Catherine Rude          Excelsior          MN  52    7 17:17  2:19  2:11   13   59:35 13.1  0:40    5   33:06 10:41 1:52:47 
    9   28 Michelle Young          Saint Louis Park   MN  50   10 21:59  2:56  2:04    8   52:16 14.9  0:57    9   37:50 12:12 1:55:04 
   10   21 Katie Massen            Rochester          MN  36    1 15:58  2:08  3:31    9   53:34 14.6  2:56   12   43:14 13:57 1:59:11 
   11   13 Grace Sharp             Wayzata            MN  54   11 23:54  3:12  2:30   10   55:22 14.1  1:19   10   38:53 12:33 2:01:57 
   12   29 Amy Fish                Minnetonka         MN  40   13 27:05  3:37  5:23   11   55:38 14.0  2:28   11   42:40 13:46 2:13:12 
   13  377 Cheryl Rubenis          Brooklyn Park      MN  48   12 25:46  3:27  3:53   12   57:49 13.5  4:29   14   49:49 16:05 2:21:44 
   14   23 Rosalind Sybrant        Plymouth           MN  42   14 28:48  3:51  6:13   14 1:14:23 10.5  1:14   13   49:18 15:55 2:39:55 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  43 M   10:40  1:26 
    2 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34 M   11:09  1:30 
    3 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41 M   11:14  1:30 
    4 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   11:34  1:33 
    5 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  26 M   11:37  1:33 
    6 Nicole Heininger        Minneapolis        MN  30 F   11:42  1:34 
    7 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M   11:43  1:34 
    8 Andrea Myers            Plymouth           MN  42 F   11:49  1:35 
    9 Sarah Hunter            Hopkins            MN  44 F   11:54  1:36 
   10 Jeff Grebner            Bloomington        MN  51 M   12:03  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M   31:14 25.0 
    2 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34 M   31:48 24.5 
    3 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41 M   31:58 24.4 
    4 Jeff Grebner            Bloomington        MN  51 M   33:00 23.6 
    5 Kevin Greimel           Richfield          MN  31 M   33:00 23.6 
    6 Bob Wolter              Victoria           MN  33 M   33:03 23.6 
    7 Nicole Heininger        Minneapolis        MN  30 F   34:20 22.7 
    8 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43 F   34:21 22.7 
    9 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  43 M   34:21 22.7 
   10 Jeff Gilmer             Delano             MN  59 M   34:23 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41 M   18:10  5:52 
    2 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  31 M   18:34  6:00 
    3 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34 M   18:39  6:01 
    4 Ross Golla              Minnetonka         MN  39 M   18:47  6:04 
    5 Andrew Zabel            Sartell            MN  38 M   18:55  6:07 
    6 Bob Wolter              Victoria           MN  33 M   19:55  6:26 
    7 Kole Seiler             Minneapolis        MN  28 M   19:58  6:27 
    8 Kevin Huot              Minneapolis        MN  28 M   19:58  6:27 
    9 Matt Nicolai            Minneapolis        MN  26 M   20:07  6:30 
   10 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M   20:09  6:30 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41    3 11:14  1:30  0:33    3   31:58 24.4  0:25    1   18:10  5:52 1:02:18 
    2  307 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34    2 11:09  1:30  0:47    2   31:48 24.5  0:35    2   18:39  6:01 1:02:56 
    3  299 Andrew Zabel            Sartell            MN  38   12 12:41  1:42  0:54    1   31:14 25.0  0:33    4   18:55  6:07 1:04:15 
    4  191 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  43    1 10:40  1:26  0:36    7   34:21 22.7  0:30   11   20:34  6:38 1:06:39 
    5  121 Bob Wolter              Victoria           MN  33   14 12:54  1:44  0:54    6   33:03 23.6  0:31    5   19:55  6:26 1:07:15 
    6   75 Scott Myers             Plymouth           MN  43    5 11:43  1:34  0:49   13   35:06 22.2  0:43    9   20:09  6:30 1:08:27 
    7  240 Ross Golla              Minnetonka         MN  39   30 14:04  1:53  0:40    9   34:27 22.6  0:33    3   18:47  6:04 1:08:29 
    8  306 Jeff Grebner            Bloomington        MN  51    6 12:03  1:37  0:56    4   33:00 23.6  0:37   26   22:40  7:19 1:09:13 
    9   53 Kevin Greimel           Richfield          MN  31   28 13:58  1:52  1:03    5   33:00 23.6  0:43   16   21:39  6:59 1:10:21 
   10  271 Kole Seiler             Minneapolis        MN  28   18 13:19  1:47  1:14   15   35:18 22.1  1:05    6   19:58  6:27 1:10:52 
   11  141 Lang Hunt               Minneapolis        MN  49    7 12:09  1:38  1:07   14   35:10 22.2  0:50   18   21:45  7:01 1:11:00 
   12   91 Phil Sconzert           Minneapolis        MN  30   11 12:40  1:42  1:16   11   35:05 22.2  0:48   22   22:24  7:14 1:12:11 
   13  139 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  55   10 12:26  1:40  0:39   17   35:42 21.8  0:44   38   23:43  7:39 1:13:13 
   14  296 Tim Brown               Blaine             MN  60   26 13:54  1:52  1:43   10   34:59 22.3  1:09   17   21:43  7:01 1:13:26 
   15  122 Keith Tufte             Excelsior          MN  58    8 12:12  1:38  1:34   16   35:40 21.9  0:53   29   23:12  7:29 1:13:29 
   16  256 Jeff Gilmer             Delano             MN  59   21 13:34  1:49  0:55    8   34:23 22.7  0:50   40   23:48  7:41 1:13:29 
   17  103 Christopher Dirkes      Richfield          MN  29   13 12:45  1:42  0:53   18   36:31 21.4  0:34   32   23:29  7:35 1:14:09 
   18  251 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  33   16 13:10  1:46  1:15   27   37:54 20.6  0:40   20   22:07  7:08 1:15:03 
   19  167 Joe Meier               Eden Prairie       MN  26   37 14:36  1:57  0:58   26   37:53 20.6  0:24   19   22:07  7:08 1:15:54 
   20  100 Jason Larson            Golden Valley      MN  35   52 15:36  2:05  1:41   23   37:12 21.0  0:52   13   20:45  6:42 1:16:04 
   21  140 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  26    4 11:37  1:33  0:55   52   40:37 19.2  0:49   24   22:28  7:15 1:16:24 
   22  239 Kevin Huot              Minneapolis        MN  28   51 15:35  2:05  1:13   29   38:21 20.3  1:23    7   19:58  6:27 1:16:28 
   23  285 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  56   58 16:19  2:11  1:30   12   35:05 22.2  1:16   28   22:57  7:25 1:17:06 
   24  108 Mike Blair              Prior Lake         MN  49   36 14:34  1:57  0:58   21   37:03 21.1  0:45   42   24:00  7:45 1:17:19 
   25  232 Mark Moland             Lakeville          MN  55   20 13:27  1:48  1:30   28   38:12 20.4  0:57   36   23:40  7:39 1:17:45 
   26   90 Josh Sell               Waconia            MN  39   24 13:44  1:50  1:31   40   39:19 19.8  0:47   25   22:32  7:16 1:17:50 
   27   34 Eric Roesner            Minnetonka         MN  43   33 14:15  1:54  1:02   36   38:42 20.2  0:45   33   23:30  7:35 1:18:12 
   28  322 Brandon Kanz            Edina              MN  39   49 15:28  2:04  1:04   30   38:27 20.3  0:59   27   22:50  7:22 1:18:46 
   29  109 Kevin Wolter            Hopkins            MN  35   15 12:58  1:44  1:47   35   38:37 20.2  0:50   45   24:38  7:57 1:18:49 
   30  297 Mike Basel              Blaine             MN  40   42 15:02  2:01  1:16   25   37:51 20.6  1:12   37   23:42  7:39 1:19:01 
   31  114 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  20   39 14:42  1:58  0:48   38   39:14 19.9  1:03   39   23:46  7:40 1:19:31 
   32  237 Matt Nicolai            Minneapolis        MN  26   59 16:19  2:11  2:04   49   40:26 19.3  0:42    8   20:07  6:30 1:19:37 
   33  221 Carston Hernke          Minnetonka         MN  21    9 12:13  1:38  1:54   78   43:33 17.9  0:46   14   21:29  6:56 1:19:53 
   34   58 Jeff Melby              Bloomington        MN  58   44 15:04  2:01  1:15   19   36:40 21.3  0:56   62   26:06  8:25 1:19:59 
   35   35 Brent McVay             Minneapolis        MN  50   29 14:02  1:53  1:04   39   39:15 19.9  0:45   48   24:58  8:04 1:20:02 
   36  283 Jukka Kukkonen          St Paul            MN  45   34 14:19  1:55  1:10   33   38:31 20.3  1:05   49   25:02  8:05 1:20:05 
   37  181 Peter Elsham            Plymouth           MN  30   41 14:51  1:59  1:41   37   39:00 20.0  0:55   41   23:49  7:41 1:20:15 
   38  280 Thomas Laberge          Blaine             MN  48   25 13:44  1:50  1:38   42   39:26 19.8  1:26   47   24:51  8:01 1:21:04 
   39  190 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  14   47 15:18  2:03  0:47   58   41:11 18.9  0:39   30   23:13  7:30 1:21:06 
   40  147 Adam Lemay              Woodbury           MN  20   43 15:03  2:01  0:56   41   39:25 19.8  1:24   50   25:08  8:07 1:21:54 
   41  195 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  31   86 18:38  2:29  3:15   32   38:31 20.3  0:32   15   21:30  6:57 1:22:23 
   42   88 Garrett Wilson          Edina              MN  47   38 14:37  1:57  1:22   44   40:02 19.5  1:09   61   25:51  8:21 1:22:59 
   43   41 Pete McConnell          Plymouth           MN  52   56 16:04  2:09  2:13   34   38:33 20.2  0:58   52   25:23  8:12 1:23:09 
   44  211 Bob Leone               Plymouth           MN  61   60 16:23  2:11  2:18   24   37:43 20.7  1:16   57   25:39  8:17 1:23:18 
   45  184 Ryan Moran              Hopkins            MN  30   54 15:47  2:07  1:24   57   41:10 18.9  1:01   46   24:46  8:00 1:24:05 
   46   86 Jon Knutson             Hopkins            MN  40   99 19:21  2:35  2:45   50   40:34 19.2  1:35   10   20:13  6:32 1:24:26 
   47  213 Noah Danaher            Minneapolis        MN  21   46 15:15  2:02  1:48   90   45:29 17.1  0:40   21   22:21  7:13 1:25:32 
   48  231 Todd Twogood            Bismarck           ND  50   71 16:48  2:15  1:40   79   44:08 17.7  1:28   23   22:25  7:14 1:26:26 
   49  254 Aaron Chinander         Carver             MN  35   70 16:43  2:14  1:10   48   40:23 19.3  1:16   66   27:04  8:44 1:26:34 
   50  233 Brent Stefanich         Milwaukee          WI  27   95 19:12  2:34  1:49   59   41:14 18.9  1:17   31   23:21  7:32 1:26:52 
   51  220 Thomas Pritzker         Plymnouth          MN  61   45 15:15  2:02  1:52   54   40:55 19.1  1:44   70   27:10  8:46 1:26:56 
   52  207 Trevor Gruys            Hopkins            MN  30   23 13:39  1:50  1:37   81   44:21 17.6  1:42   58   25:39  8:17 1:26:57 
   53   70 Scott Remiger           Lakeville          MN  44   53 15:39  2:06  1:39   65   42:04 18.5  1:04   73   27:33  8:54 1:27:58 
   54  198 Dwight Larsen           Plymouth           MN  55   65 16:28  2:12  1:33   63   41:49 18.7  0:45   74   27:34  8:54 1:28:08 
   55   57 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  64  107 19:54  2:40  1:49   22   37:06 21.0  1:04   89   29:17  9:27 1:29:08 
   56   63 Chris Chinander         Carver             MN  57   17 13:18  1:47  1:29   55   41:00 19.0  1:16  110   32:09 10:23 1:29:11 
   57   37 Tim Woodfield           Victoria           MN  55   27 13:58  1:52  1:01   64   42:00 18.6  1:00  103   31:19 10:06 1:29:15 
   58  249 Martin Wyland           Eden Prairie       MN  60   79 17:34  2:21  1:19   75   43:00 18.1  1:49   54   25:36  8:16 1:29:16 
   59  129 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  56   22 13:37  1:49  3:11   74   42:59 18.1  1:01   79   28:38  9:15 1:29:24 
   60  243 Jason Sedlak            Bloomington        MN  43   69 16:38  2:13  1:47   43   39:28 19.8  2:17   91   29:24  9:29 1:29:31 
   61  130 Kevin Reed              Minnetonka         MN  38   81 17:50  2:23  1:53   77   43:25 18.0  0:56   59   25:42  8:18 1:29:46 
   62  149 Greg Johnson            Plymouth           MN  35  118 20:53  2:48  2:05   66   42:17 18.4  0:59   34   23:37  7:37 1:29:49 
   63  152 Darren Whipp            Victoria           MN  45   67 16:31  2:13  2:30   68   42:24 18.4  1:10   71   27:16  8:48 1:29:50 
   64  166 Lance Nemecek           Minnetrista        MI  15  112 20:20  2:43  1:58   56   41:06 19.0  0:53   55   25:38  8:16 1:29:53 
   65  150 Chris Moldan            Apple Valley       MN  35   61 16:23  2:11  1:22  101   46:12 16.9  0:54   51   25:12  8:08 1:30:01 
   66  205 Doug Graham             Minneapolis        MN  54   89 18:42  2:30  0:52   51   40:36 19.2  1:02   86   29:05  9:23 1:30:16 
   67  224 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  65   55 15:47  2:07  1:50   46   40:09 19.4  1:20  101   31:14 10:05 1:30:19 
   68   73 John Donaldson          Eden Prairie       MN  53  130 23:22  3:07  1:42   45   40:06 19.5  1:28   43   24:11  7:48 1:30:48 
   69  236 Donald Wilson           Maple Grove        MN  52   75 17:12  2:18  2:47   20   36:59 21.1  3:11  100   30:56  9:59 1:31:03 
   70  132 David Hasz              Apple Valley       MN  50  113 20:22  2:43  2:17   73   42:46 18.2  1:27   44   24:14  7:49 1:31:05 
   71  194 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  34  108 20:04  2:41  1:12   62   41:44 18.7  1:09   67   27:04  8:44 1:31:12 
   72  138 Paul Pasko              Minnetonka         MN  53  114 20:25  2:44  1:20   47   40:11 19.4  1:51   83   28:54  9:20 1:32:40 
   73  253 Steve Donen             Chanhassen         MN  60   68 16:34  2:13  1:43   61   41:33 18.8  1:22  107   31:35 10:12 1:32:45 
   74  124 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  42   48 15:24  2:04  1:40   71   42:42 18.3  1:16  111   32:14 10:24 1:33:15 
   75  318 Scott Mahley            Minneapolis        MN  31   40 14:47  1:59  3:16  106   46:45 16.7  1:13   72   27:26  8:51 1:33:26 
   76  238 Alain Nisam             Plymouth           MN  45   63 16:25  2:12  2:28   67   42:19 18.4  1:41   97   30:39  9:54 1:33:30 
   77  268 Jason Kruger            Plymouth           MN  42   91 18:55  2:32  2:55  109   47:05 16.6  1:30   35   23:39  7:38 1:34:02 
   78   50 Jason Lien              St. Paul           MN  46  103 19:34  2:37  1:49   60   41:29 18.8  2:15   85   29:05  9:23 1:34:10 
   79  197 Pj Lewis                Bloomington        MN  47   77 17:29  2:20  2:13   72   42:43 18.3  2:30   92   29:56  9:40 1:34:49 
   80  304 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  54   74 17:12  2:18  3:51   76   43:10 18.1  2:10   80   28:43  9:16 1:35:04 
   81  196 David Odorizzi          Minnetonka         MN  29  122 21:53  2:56  1:27   89   45:22 17.2  0:58   53   25:29  8:13 1:35:07 
   82  429 Rich Jahnke             Edina              MN  61   50 15:31  2:05  2:40   69   42:26 18.4  3:50  106   31:26 10:09 1:35:51 
   83   47 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  27   98 19:17  2:35  2:11  102   46:26 16.8  1:50   64   26:11  8:27 1:35:53 
   84  202 Kaj Thompson            Hopkins            MN  34   92 18:55  2:32  1:46   53   40:39 19.2  1:23  118   33:15 10:44 1:35:56 
   85  208 Robert Oconnell         New Brighton       MN  37   80 17:47  2:23  2:24   94   45:42 17.1  1:31   81   28:45  9:17 1:36:07 
   86  262 Andy Meidl              Lakeville          MN  28  119 20:56  2:48  2:39   86   45:02 17.3  0:50   68   27:07  8:45 1:36:33 
   87  272 Todd Rogers             Minneapolis        MN  59   32 14:15  1:54  2:19   85   44:58 17.3  1:24  127   34:42 11:12 1:37:36 
   88  217 Patrick Kocher          Lakeville          MN  49  115 20:35  2:45  2:07   98   46:03 16.9  1:12   75   28:05  9:04 1:37:59 
   89  179 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  17   62 16:24  2:12  2:22  122   50:39 15.4  0:42   77   28:27  9:11 1:38:31 
   90  281 Dan Schultze            Prior Lake         MN  51  138 24:36  3:17  1:49   31   38:27 20.3  1:34  113   32:29 10:29 1:38:53 
   91  267 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  59   19 13:24  1:48  2:00   82   44:22 17.6  1:37  137   37:47 12:12 1:39:08 
   92  214 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  51   76 17:21  2:19  3:02   88   45:15 17.2  0:49  116   32:45 10:34 1:39:10 
   93  273 Kevin Kuestermeyer      Tyler              MN  42  129 23:03  3:05  2:56   95   45:47 17.0  1:48   56   25:39  8:17 1:39:11 
   94   59 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  39  100 19:24  2:36  2:43  113   48:13 16.2  0:51   76   28:09  9:05 1:39:19 
   95   77 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  39  110 20:08  2:42  3:00   92   45:39 17.1  1:11   93   29:59  9:41 1:39:55 
   96  178 Daniel Baker            Minnetonka         MN  61   31 14:14  1:54  2:36  133   55:39 14.0  1:48   60   25:45  8:19 1:39:59 
   97  180 James Martenson         Rochester          MN  63  109 20:08  2:41  2:17   70   42:34 18.3  1:57  119   33:17 10:45 1:40:11 
   98  279 Scott Carel             Kenyon             MN  37   83 18:16  2:27  2:12  120   49:50 15.7  1:22   78   28:38  9:14 1:40:16 
   99   42 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69   84 18:27  2:28  2:05   83   44:47 17.4  2:06  120   33:18 10:45 1:40:41 
  100  193 Jacob Ewers             Hopkins            MN  25   90 18:45  2:30  4:12   99   46:10 16.9  1:05   96   30:32  9:51 1:40:42 
  101  222 Matt Herr               Blaine             MN  38   94 18:59  2:32  2:38   93   45:41 17.1  1:05  117   32:50 10:36 1:41:11 
  102    2 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32  136 24:14  3:14  2:46  126   51:39 15.1  1:59   12   20:37  6:40 1:41:15 
  103   64 Alex Shrom              Shoreview          MN  42   72 17:00  2:16  2:38  119   49:29 15.8  0:50  105   31:24 10:08 1:41:20 
  104  203 Tom Millerernd          Chaska             MN  51   85 18:34  2:29  2:51  105   46:43 16.7  1:35  109   32:08 10:22 1:41:48 
  105  290 Jacob Raatz             St. Louis Park     MN  19  131 23:51  3:11  2:45   96   45:53 17.0  0:41   84   28:57  9:21 1:42:06 
  106  159 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  54   73 17:06  2:17  3:00  103   46:32 16.8  1:29  126   34:31 11:09 1:42:36 
  107  210 Bryan Quevli            Bloomington        MN  46  105 19:42  2:38  3:22   97   45:56 17.0  1:45  115   32:43 10:34 1:43:26 
  108  235 Joshua Halonen          Poplar             WI  39   96 19:13  2:34  2:25  112   48:07 16.2  1:09  114   32:41 10:33 1:43:32 
  109  314 Peter Miller            Zimmerman          MN  60  104 19:35  2:37  2:37  108   46:54 16.6  2:12  112   32:19 10:26 1:43:35 
  110   97 Mike Anderson           Hastings           MN  54   88 18:42  2:30  2:37  100   46:10 16.9  1:49  125   34:23 11:06 1:43:40 
  111  117 Micah Megorden          Minneapolis        MN  25  101 19:30  2:36  2:56  124   51:08 15.3  0:57   87   29:14  9:26 1:43:44 
  112   84 Gregg Peterson          Hopkins            MN  51   64 16:25  2:12  3:37  128   53:06 14.7  1:08   94   30:04  9:42 1:44:18 
  113  189 Luke Schlangen          Eden Prairie       MN  28   87 18:40  2:30  4:28  129   53:14 14.7  1:16   69   27:10  8:46 1:44:46 
  114  102 Charlie Wilson          Plymouth           MN  49  106 19:48  2:39  2:42  107   46:53 16.6  1:28  123   34:06 11:00 1:44:55 
  115   93 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70  124 22:34  3:01  4:07   91   45:35 17.1  2:17   99   30:51  9:57 1:45:22 
  116  118 Kurt Schultz            Lakeville          MN  55   93 18:55  2:32  2:09   84   44:54 17.4  2:08  135   37:18 12:02 1:45:22 
  117  120 Mitchell Earhart        Minnetonka         MN  55  126 22:41  3:02  4:26  115   48:26 16.1  1:39   82   28:53  9:19 1:46:02 
  118  123 Rick Golla              Rochester          MN  71  139 25:39  3:26  1:39  111   48:07 16.2  1:28   90   29:24  9:29 1:46:15 
  119  261 Richard Meidl           Lakeville          MN  59  123 22:19  2:59  2:22   80   44:08 17.7  2:13  131   35:17 11:23 1:46:17 
  120  215 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  52  128 22:50  3:03  4:46  114   48:18 16.1  1:02   95   30:15  9:46 1:47:09 
  121  234 Neal Greimel            Minnetonka         MN  34  120 21:42  2:54  1:24  127   51:47 15.1  1:05  104   31:24 10:08 1:47:19 
  122  230 Scott Myers             Fridley            MN  42  121 21:46  2:55  1:39  110   48:06 16.2  1:40  128   35:05 11:19 1:48:14 
  123   85 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  71   97 19:15  2:34  6:38  116   48:28 16.1  3:29   98   30:40  9:54 1:48:28 
  124  247 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  69   78 17:33  2:21  3:29  121   50:03 15.6  1:34  132   36:15 11:42 1:48:52 
  125  349 Dan Kuhlmann            Golden Valley      MN  40  125 22:38  3:01  2:35  118   49:10 15.9  1:20  122   34:02 10:59 1:49:42 
  126  277 Chad Hansen             Shakopee           MN  53  116 20:44  2:46  2:58  117   48:30 16.1  1:21  136   37:19 12:03 1:50:50 
  127  135 Oscar Tix               Hopkins            MN  12  102 19:33  2:37  4:11  137 1:00:01 13.0  1:11   65   26:33  8:34 1:51:28 
  128  266 Tim Chisholm            North Branch       MN  64  111 20:09  2:42  2:51  125   51:34 15.1  2:06  130   35:16 11:23 1:51:55 
  129  126 Jack Steele             Lakeland           MN  17  134 24:06  3:13  3:43  134   56:33 13.8  2:08   63   26:09  8:26 1:52:37 
  130  246 Michael Kleinhaus       Burnsville         MN  31   35 14:30  1:56  2:53  142 1:03:08 12.4  1:13  102   31:17 10:06 1:52:59 
  131  315 John Underwood          Minneapolis        MN  36  142 28:14  3:46  7:00   87   45:09 17.3  3:30   88   29:17  9:27 1:53:08 
  132  153 Sean Reardon            Bloomington        MN  57  117 20:46  2:47  3:17  132   54:56 14.2  1:57  124   34:19 11:05 1:55:14 
  133  185 William Moran           Minneapolis        MN  59  141 27:13  3:38  4:05  123   50:46 15.4  2:20  108   31:50 10:17 1:56:13 
  134   66 David Raatz             St Louis Park      MN  54   82 17:55  2:24  3:19  131   54:35 14.3  0:53  140   40:23 13:02 1:57:03 
  135  227 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  68  137 24:21  3:15  2:46  104   46:42 16.7  2:47  141   41:07 13:16 1:57:41 
  136  162 Marc Martens            Eden Prairire      MN  53   57 16:17  2:11  3:58  141 1:02:40 12.4  1:26  129   35:14 11:22 1:59:33 
  137  311 Cj Kurth                Eden Prairie       MN  45  140 26:53  3:35  3:15  130   54:03 14.4  1:53  121   33:44 10:53 1:59:47 
  138  125 Mike Putnam             Lakeland           MN  68  135 24:07  3:13  3:44  135   56:43 13.8  1:55  138   37:53 12:14 2:04:20 
  139  216 Iver Johnson            Apple Valley       MN  40  127 22:44  3:02  2:41  136   58:24 13.4  1:40  139   40:19 13:01 2:05:46 
  140  169 Jai Kalvik              Hopkins            MN  13   66 16:28  2:12  3:45  138 1:01:36 12.7  1:16  142   45:03 14:32 2:08:06 
  141  154 Stuart Fish             Minnetonka         MN  14  133 24:01  3:13  5:39  139 1:01:38 12.7  1:59  134   37:04 11:58 2:10:19 
  142  156 Gregory Fish            Minnetonka         MN  42  132 23:59  3:12  5:38  140 1:01:49 12.6  1:52  133   37:04 11:58 2:10:19 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  301 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 11:34  1:33  0:49    2   34:21 22.7  0:30    1   20:13  6:32 1:07:25 
    2  321 Nicole Heininger        Minneapolis        MN  30    2 11:42  1:34  0:43    1   34:20 22.7  0:35    5   22:50  7:22 1:10:07 
    3  161 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  44   12 13:37  1:49  0:50    3   36:22 21.4  0:35    3   22:23  7:14 1:13:46 
    4   74 Andrea Myers            Plymouth           MN  42    3 11:49  1:35  0:35    6   38:21 20.3  0:33    4   22:46  7:21 1:14:02 
    5  259 Sara Rondorf            Andover            MN  41   11 13:21  1:47  0:48    4   36:44 21.2  0:30    8   23:03  7:26 1:14:23 
    6  104 Sarah Hunter            Hopkins            MN  44    4 11:54  1:36  1:02    5   37:31 20.8  0:45   14   25:22  8:11 1:16:32 
    7  163 Bette Rowley            Burnsville         MN  33   10 13:18  1:47  0:58   10   39:53 19.6  0:27    7   22:53  7:23 1:17:27 
    8  298 Mata Agre               Corcoran           MN  25   19 14:59  2:00  0:50    8   39:44 19.6  0:55    2   21:47  7:02 1:18:13 
    9  175 Arianna Werts           Rochester          MN  17    5 12:14  1:38  0:42   16   40:49 19.1  0:40   13   25:21  8:11 1:19:44 
   10  128 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52    8 13:04  1:45  0:47    9   39:46 19.6  0:49   20   25:48  8:20 1:20:13 
   11  255 Mary Deeg               Delano             MN  56   25 15:34  2:05  1:15    7   38:29 20.3  0:38   15   25:26  8:13 1:21:20 
   12  308 Leanne Johansen         Wayzata            MN  42    9 13:06  1:45  1:19   13   40:28 19.3  0:45   23   26:14  8:28 1:21:50 
   13  270 Quin Seiler             Minneapolis        MN  29   32 16:29  2:12  1:15   12   40:03 19.5  1:16    6   22:51  7:23 1:21:53 
   14  242 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  53    7 12:57  1:44  1:19   22   42:12 18.5  0:48   40   28:25  9:10 1:25:38 
   15  209 Jess Bierling           Des Moines         IA  43   20 15:03  2:01  1:00   11   39:57 19.5  0:47   46   29:02  9:22 1:25:46 
   16  287 Kate Walton             Chaska             MN  38   21 15:07  2:01  1:32   19   41:41 18.7  0:57   25   26:45  8:38 1:25:59 
   17  112 Susan Hilal             Plymouth           MN  42   18 14:58  2:00  0:55   27   42:50 18.2  0:34   26   26:49  8:39 1:26:04 
   18   69 Jamee Smith             Hopkins            MN  41   26 15:46  2:07  1:06   24   42:34 18.3  0:47   24   26:23  8:31 1:26:34 
   19   95 Michelle Gowans         Bloomington        MN  32   24 15:27  2:04  1:57   20   41:42 18.7  1:18   29   26:56  8:42 1:27:18 
   20  257 Lisa Liu                Minneapolis        MN  24    6 12:57  1:44  3:21   30   44:09 17.7  1:21   22   26:14  8:28 1:27:59 
   21  276 Kelly Lundvall          Plymouth           MN  41   63 19:22  2:35  1:17   15   40:38 19.2  1:29   11   25:19  8:10 1:28:04 
   22  275 Peggy Renier            Plymouth           MN  24   64 19:23  2:35  1:13   14   40:33 19.2  1:36   12   25:21  8:11 1:28:05 
   23   36 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  51   39 17:05  2:17  1:16   17   41:07 19.0  0:47   39   28:20  9:09 1:28:33 
   24  265 Jennifer Geske          Rochester          MN  33   41 17:25  2:20  1:19   29   43:39 17.9  1:07   16   25:27  8:13 1:28:54 
   25  319 Jennifer Franson        Minnetonka         MN  39   70 19:58  2:40  1:13   18   41:31 18.8  1:06   18   25:40  8:17 1:29:27 
   26  148 Eliazbeth Lemay         Woodbury           MN  21   23 15:19  2:03  1:06   42   45:58 17.0  0:56   30   27:01  8:43 1:30:19 
   27  199 Christine Hinrichs      St Paul            MN  34   16 14:52  1:59  1:33   53   47:23 16.5  1:25   21   25:57  8:23 1:31:09 
   28  284 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  56   34 16:38  2:14  2:01   21   42:10 18.5  1:43   43   28:59  9:21 1:31:29 
   29   51 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  37   44 17:34  2:21  2:52   41   45:29 17.1  1:36    9   24:34  7:56 1:32:03 
   30   72 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  53   53 18:16  2:27  1:45   26   42:37 18.3  1:38   36   27:52  9:00 1:32:06 
   31  309 Natalie Kirby           Deephaven          MN  38   45 17:36  2:21  1:30   39   45:23 17.2  1:14   31   27:01  8:43 1:32:43 
   32   76 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  40   38 17:02  2:17  1:11   45   46:34 16.8  1:07   28   26:56  8:42 1:32:48 
   33   62 Sondr Lazer             Saint Paul         MN  53   27 16:04  2:09  1:28   32   44:51 17.4  1:32   47   29:08  9:24 1:33:02 
   34  158 Amy Paglia              Hopkins            MN  43   33 16:30  2:12  1:40   28   43:11 18.1  1:16   52   30:46  9:56 1:33:21 
   35   92 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  41   14 14:16  1:55  1:57   33   44:57 17.4  1:19   54   31:01 10:01 1:33:29 
   36  292 Bethany Collins         New Hope           MN  63   13 14:00  1:52  1:57   25   42:36 18.3  1:50   67   33:27 10:48 1:33:49 
   37  245 Coryann Kleinhaus       Burnsville         MN  28   36 16:48  2:15  3:16   49   47:05 16.6  1:17   19   25:47  8:19 1:34:12 
   38   38 Terri McConnell         Andover            MN  51   15 14:37  1:57  2:08   36   45:08 17.3  1:31   53   30:52  9:58 1:34:14 
   39  133 Maya Smith              Plymouth           MN  16   29 16:09  2:10  2:12   48   47:04 16.6  1:49   32   27:32  8:53 1:34:44 
   40  323 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  16   28 16:07  2:09  0:36   46   46:40 16.7  0:35   56   31:30 10:10 1:35:26 
   41  137 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53   46 17:40  2:22  1:56   38   45:21 17.2  1:46   49   29:44  9:36 1:36:25 
   42  288 Aida Weber              Plymouth           MN  45   75 21:06  2:49  2:44   31   44:18 17.6  2:13   27   26:53  8:41 1:37:11 
   43  219 Joanne Sunquist         Plymouth           MN  64   59 19:05  2:33  1:48   50   47:09 16.5  1:25   38   28:10  9:05 1:37:35 
   44  223 Christy Yoon            Maple Grove        MN  36   58 19:01  2:33  2:39   64   49:09 15.9  1:21   17   25:40  8:17 1:37:48 
   45  110 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  43   37 16:51  2:15  2:04   78   50:59 15.3  1:00   33   27:37  8:55 1:38:29 
   46   54 Kathleen Green          St Paul            MN  53   50 18:10  2:26  3:26   34   45:00 17.3  2:19   48   29:40  9:35 1:38:33 
   47   81 Candy Millerbernd       Chaska             MN  49   82 22:55  3:04  1:23   35   45:01 17.3  1:16   41   28:40  9:15 1:39:12 
   48   94 Lori Woodfield          Victoria           MN  56   17 14:57  2:00  1:42   44   46:34 16.8  1:07   72   34:57 11:17 1:39:15 
   49  293 Diana Osberg            Maple Grove        MN  47   57 18:59  2:32  3:10   52   47:20 16.5  1:56   37   27:57  9:01 1:39:20 
   50  252 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32   42 17:25  2:20  1:51   76   50:52 15.3  1:01   42   28:42  9:16 1:39:49 
   51  171 Hollie Schroeder        Minnetonka         MN  35   68 19:46  2:39  3:54   56   47:31 16.4  1:07   44   29:00  9:22 1:41:15 
   52  172 Chelsea Beach           Minneapolis        MN  34   74 20:58  2:48  2:44   55   47:30 16.4  1:05   45   29:00  9:22 1:41:15 
   53   39 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  52   72 20:29  2:44  1:02   60   48:51 16.0  0:51   51   30:25  9:49 1:41:36 
   54  282 Sarah Kabes             Woodbury           MN  30   86 23:30  3:08  1:29   80   51:59 15.0  0:39   10   25:08  8:07 1:42:42 
   55   71 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  48   40 17:14  2:18  1:28   68   49:31 15.8  0:59   68   33:33 10:50 1:42:43 
   56   40 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  59   85 23:23  3:08  2:11   40   45:27 17.2  1:01   58   31:59 10:19 1:43:59 
   57   45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  64   61 19:17  2:35  2:14   57   47:52 16.3  1:33   66   33:07 10:41 1:44:01 
   58  313 Camellia Ramos          Eden Prairie       MN  44   51 18:10  2:26  3:21   65   49:15 15.8  1:39   60   32:10 10:23 1:44:33 
   59   80 Brenda Weiler           Wayzata            MN  57   71 20:13  2:42  1:44   66   49:18 15.8  0:40   64   32:57 10:38 1:44:50 
   60  310 Barbara Sampson         Mound              MN  63   55 18:42  2:30  2:43   69   49:44 15.7  1:51   61   32:18 10:25 1:45:16 
   61  300 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  49   81 22:43  3:02  1:57   37   45:17 17.2  1:34   69   33:50 10:55 1:45:19 
   62  226 Heather Kalthoff        Waconia            MN  25   47 17:50  2:23  2:07   63   49:09 15.9  1:06   73   35:11 11:21 1:45:21 
   63  187 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  53   35 16:39  2:14  4:03   61   48:51 16.0  1:48   70   34:28 11:07 1:45:47 
   64  218 Amanda Kocher           Lakeville          MN  42   87 23:36  3:09  2:16   47   47:00 16.6  1:09   63   32:51 10:36 1:46:49 
   65   83 Michelle Toren          Hopkins            MN  29   62 19:18  2:35  2:01   54   47:29 16.4  0:45   81   37:24 12:04 1:46:55 
   66  206 Carolyn Kunz            Champlin           MN  50   88 23:37  3:09  3:07   43   46:02 16.9  2:08   59   32:09 10:23 1:47:01 
   67  134 Angie Tix               Hopkins            MN  45   66 19:26  2:36  2:59   73   50:25 15.5  1:28   65   33:00 10:39 1:47:15 
   68  200 Tess Eason              Burnsville         MN  36   43 17:30  2:20  1:30   75   50:50 15.3  0:37   80   37:16 12:01 1:47:41 
   69  241 Penny Springer          Prior Lake         MN  54   52 18:16  2:26  1:51   58   48:22 16.1  1:24   84   38:06 12:18 1:47:57 
   70  192 Peksun Mak              Minnetonka         MN  45   80 22:24  3:00  3:35   82   53:33 14.6  1:05   34   27:37  8:55 1:48:12 
   71  212 Jane Greenberg          Minneapolis        MN  60   49 17:53  2:24  2:27   70   49:45 15.7  1:27   77   36:52 11:54 1:48:22 
   72  164 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  63   83 22:59  3:04  2:03   59   48:34 16.1  0:34   71   34:46 11:13 1:48:53 
   73  182 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  71   73 20:48  2:47  2:16   51   47:18 16.5  1:21   82   37:31 12:06 1:49:12 
   74   48 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  63   54 18:24  2:28  2:31   89   56:32 13.8  1:54   50   30:00  9:41 1:49:18 
   75  115 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  13   65 19:24  2:36  1:22   87   56:06 13.9  0:35   62   32:36 10:31 1:50:00 
   76  291 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  49   77 21:37  2:53  2:33   83   54:08 14.4  0:57   55   31:17 10:06 1:50:29 
   77  157 Susanna Fish            Minnetonka         MN  16   67 19:32  2:37  3:47   67   49:24 15.8  2:39   75   36:05 11:39 1:51:26 
   78  295 Carla Lavere            Minnetonka         MN  58   94 29:47  3:59  3:13   71   49:59 15.6  1:23   35   27:40  8:56 1:52:00 
   79   60 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  34   48 17:52  2:23  2:24   81   53:12 14.7  1:14   86   38:31 12:26 1:53:11 
   80   96 Katie Andersen          Minnetonka         MN  37   56 18:56  2:32  3:15   85   54:54 14.2  1:03   76   36:05 11:39 1:54:12 
   81  188 Lindsey Schlangen       Eden Prairie       MN  28   31 16:28  2:12  3:09   91   57:07 13.7  1:06   78   36:57 11:55 1:54:45 
   82  269 Alicia Wilson           Eden Prairie       MN  23   79 22:18  2:59  2:01   77   50:56 15.3  2:09   85   38:14 12:20 1:55:37 
   83  143 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  36   91 26:25  3:32  6:19   79   51:04 15.3  0:46   57   31:57 10:19 1:56:29 
   84  127 Kristen Massey          Bloomington        MN  26   78 21:56  2:56  3:44   74   50:26 15.5  0:53   90   40:29 13:04 1:57:25 
   85  111 Rachel Schmidt          Kasson             MN  33   84 23:08  3:06  3:15   23   42:12 18.5  1:03   93   48:31 15:39 1:58:08 
   86  113 Karri Erbele            Minneapolis        MN  39   69 19:58  2:40  2:19   84   54:44 14.3  1:37   89   39:54 12:53 1:58:31 
   87  186 Sue Melchior            Fridley            MN  52   93 28:33  3:49  2:23   72   50:02 15.6  2:15   74   35:52 11:35 1:59:03 
   88  381 Laura Perry             Eagan              MN  51   92 26:50  3:35  2:50   62   49:08 15.9  2:22   87   38:49 12:32 1:59:58 
   89  131 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  27   60 19:15  2:34  2:34   88   56:24 13.8  0:46   91   41:03 13:15 2:00:02 
   90  170 Linda Byrne             St. Paul           MN  57   90 25:00  3:20  1:32   90   57:01 13.7  1:08   79   37:03 11:57 2:01:42 
   91   87 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  24   22 15:10  2:02  2:13   93 1:08:22 11.4  1:11   83   37:33 12:07 2:04:27 
   92   24 Pam Larson              Bloomington        MN  48   76 21:18  2:51  2:34   92 1:01:30 12.7  1:30   88   39:53 12:52 2:06:43 
   93  228 Keri Nelson             Minnetonka         MN  46   89 24:29  3:16  3:04   86   55:51 14.0  1:58   92   42:15 13:38 2:07:36 
       201 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  36   30 16:25  2:12  0:55                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  190 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  14    1 15:18  2:03  0:47    2   41:11 18.9  0:39    1   23:13  7:30 1:21:06 
    2  166 Lance Nemecek           Minnetrista        MI  15    4 20:20  2:43  1:58    1   41:06 19.0  0:53    2   25:38  8:16 1:29:53 
    3  135 Oscar Tix               Hopkins            MN  12    3 19:33  2:37  4:11    3 1:00:01 13.0  1:11    3   26:33  8:34 1:51:28 
    4  169 Jai Kalvik              Hopkins            MN  13    2 16:28  2:12  3:45    4 1:01:36 12.7  1:16    5   45:03 14:32 2:08:06 
    5  154 Stuart Fish             Minnetonka         MN  14    5 24:01  3:13  5:39    5 1:01:38 12.7  1:59    4   37:04 11:58 2:10:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Maya Smith              Plymouth           MN  16    2 16:09  2:10  2:12    2   47:04 16.6  1:49    1   27:32  8:53 1:34:44 
    2  323 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  16    1 16:07  2:09  0:36    1   46:40 16.7  0:35    2   31:30 10:10 1:35:26 
    3  115 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  13    3 19:24  2:36  1:22    4   56:06 13.9  0:35    3   32:36 10:31 1:50:00 
    4  157 Susanna Fish            Minnetonka         MN  16    4 19:32  2:37  3:47    3   49:24 15.8  2:39    4   36:05 11:39 1:51:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  179 Brennan Hirtz           Eden Prairie       MN  17    1 16:24  2:12  2:22    2   50:39 15.4  0:42    2   28:27  9:11 1:38:31 
    2  290 Jacob Raatz             St. Louis Park     MN  19    2 23:51  3:11  2:45    1   45:53 17.0  0:41    3   28:57  9:21 1:42:06 
    3  126 Jack Steele             Lakeland           MN  17    3 24:06  3:13  3:43    3   56:33 13.8  2:08    1   26:09  8:26 1:52:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  175 Arianna Werts           Rochester          MN  17    1 12:14  1:38  0:42    1   40:49 19.1  0:40    1   25:21  8:11 1:19:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  114 Alex Hoffman            Minnetonka         MN  20    2 14:42  1:58  0:48    1   39:14 19.9  1:03    3   23:46  7:40 1:19:31 
    2  221 Carston Hernke          Minnetonka         MN  21    1 12:13  1:38  1:54    3   43:33 17.9  0:46    1   21:29  6:56 1:19:53 
    3  147 Adam Lemay              Woodbury           MN  20    3 15:03  2:01  0:56    2   39:25 19.8  1:24    4   25:08  8:07 1:21:54 
    4  213 Noah Danaher            Minneapolis        MN  21    4 15:15  2:02  1:48    4   45:29 17.1  0:40    2   22:21  7:13 1:25:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  257 Lisa Liu                Minneapolis        MN  24    1 12:57  1:44  3:21    2   44:09 17.7  1:21    2   26:14  8:28 1:27:59 
    2  275 Peggy Renier            Plymouth           MN  24    4 19:23  2:35  1:13    1   40:33 19.2  1:36    1   25:21  8:11 1:28:05 
    3  148 Eliazbeth Lemay         Woodbury           MN  21    3 15:19  2:03  1:06    3   45:58 17.0  0:56    3   27:01  8:43 1:30:19 
    4  269 Alicia Wilson           Eden Prairie       MN  23    5 22:18  2:59  2:01    4   50:56 15.3  2:09    5   38:14 12:20 1:55:37 
    5   87 Brigette Peterson       Minneapolis        MN  24    2 15:10  2:02  2:13    5 1:08:22 11.4  1:11    4   37:33 12:07 2:04:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  271 Kole Seiler             Minneapolis        MN  28    3 13:19  1:47  1:14    1   35:18 22.1  1:05    1   19:58  6:27 1:10:52 
    2  103 Christopher Dirkes      Richfield          MN  29    2 12:45  1:42  0:53    2   36:31 21.4  0:34    7   23:29  7:35 1:14:09 
    3  167 Joe Meier               Eden Prairie       MN  26    4 14:36  1:57  0:58    3   37:53 20.6  0:24    4   22:07  7:08 1:15:54 
    4  140 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  26    1 11:37  1:33  0:55    6   40:37 19.2  0:49    5   22:28  7:15 1:16:24 
    5  239 Kevin Huot              Minneapolis        MN  28    5 15:35  2:05  1:13    4   38:21 20.3  1:23    2   19:58  6:27 1:16:28 
    6  237 Matt Nicolai            Minneapolis        MN  26    6 16:19  2:11  2:04    5   40:26 19.3  0:42    3   20:07  6:30 1:19:37 
    7  233 Brent Stefanich         Milwaukee          WI  27    9 19:12  2:34  1:49    7   41:14 18.9  1:17    6   23:21  7:32 1:26:52 
    8  196 David Odorizzi          Minnetonka         MN  29   13 21:53  2:56  1:27    9   45:22 17.2  0:58    8   25:29  8:13 1:35:07 
    9   47 Max Goodmanson          Minneapolis        MN  27   10 19:17  2:35  2:11   11   46:26 16.8  1:50    9   26:11  8:27 1:35:53 
   10  262 Andy Meidl              Lakeville          MN  28   12 20:56  2:48  2:39    8   45:02 17.3  0:50   10   27:07  8:45 1:36:33 
   11  193 Jacob Ewers             Hopkins            MN  25    8 18:45  2:30  4:12   10   46:10 16.9  1:05   13   30:32  9:51 1:40:42 
   12  117 Micah Megorden          Minneapolis        MN  25   11 19:30  2:36  2:56   12   51:08 15.3  0:57   12   29:14  9:26 1:43:44 
   13  189 Luke Schlangen          Eden Prairie       MN  28    7 18:40  2:30  4:28   13   53:14 14.7  1:16   11   27:10  8:46 1:44:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  298 Mata Agre               Corcoran           MN  25    1 14:59  2:00  0:50    1   39:44 19.6  0:55    1   21:47  7:02 1:18:13 
    2  270 Quin Seiler             Minneapolis        MN  29    3 16:29  2:12  1:15    2   40:03 19.5  1:16    2   22:51  7:23 1:21:53 
    3  245 Coryann Kleinhaus       Burnsville         MN  28    4 16:48  2:15  3:16    3   47:05 16.6  1:17    3   25:47  8:19 1:34:12 
    4  226 Heather Kalthoff        Waconia            MN  25    5 17:50  2:23  2:07    5   49:09 15.9  1:06    4   35:11 11:21 1:45:21 
    5   83 Michelle Toren          Hopkins            MN  29    7 19:18  2:35  2:01    4   47:29 16.4  0:45    6   37:24 12:04 1:46:55 
    6  188 Lindsey Schlangen       Eden Prairie       MN  28    2 16:28  2:12  3:09    8   57:07 13.7  1:06    5   36:57 11:55 1:54:45 
    7  127 Kristen Massey          Bloomington        MN  26    8 21:56  2:56  3:44    6   50:26 15.5  0:53    7   40:29 13:04 1:57:25 
    8  131 Malaina Kirschner       Bloomington        MN  27    6 19:15  2:34  2:34    7   56:24 13.8  0:46    8   41:03 13:15 2:00:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Samuel Hauck            Eden Prairie       MN  34    1 11:09  1:30  0:47    1   31:48 24.5  0:35    1   18:39  6:01 1:02:56 
    2  121 Bob Wolter              Victoria           MN  33    3 12:54  1:44  0:54    3   33:03 23.6  0:31    2   19:55  6:26 1:07:15 
    3   53 Kevin Greimel           Richfield          MN  31    6 13:58  1:52  1:03    2   33:00 23.6  0:43    5   21:39  6:59 1:10:21 
    4   91 Phil Sconzert           Minneapolis        MN  30    2 12:40  1:42  1:16    4   35:05 22.2  0:48    7   22:24  7:14 1:12:11 
    5  251 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  33    4 13:10  1:46  1:15    5   37:54 20.6  0:40    6   22:07  7:08 1:15:03 
    6  181 Peter Elsham            Plymouth           MN  30    9 14:51  1:59  1:41    7   39:00 20.0  0:55    8   23:49  7:41 1:20:15 
    7  195 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  31   11 18:38  2:29  3:15    6   38:31 20.3  0:32    4   21:30  6:57 1:22:23 
    8  184 Ryan Moran              Hopkins            MN  30   10 15:47  2:07  1:24    9   41:10 18.9  1:01    9   24:46  8:00 1:24:05 
    9  207 Trevor Gruys            Hopkins            MN  30    5 13:39  1:50  1:37   11   44:21 17.6  1:42   10   25:39  8:17 1:26:57 
   10  194 Nick Aunan              Eden Prairie       MN  34   13 20:04  2:41  1:12   10   41:44 18.7  1:09   11   27:04  8:44 1:31:12 
   11  318 Scott Mahley            Minneapolis        MN  31    8 14:47  1:59  3:16   12   46:45 16.7  1:13   12   27:26  8:51 1:33:26 
   12  202 Kaj Thompson            Hopkins            MN  34   12 18:55  2:32  1:46    8   40:39 19.2  1:23   15   33:15 10:44 1:35:56 
   13    2 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32   15 24:14  3:14  2:46   13   51:39 15.1  1:59    3   20:37  6:40 1:41:15 
   14  234 Neal Greimel            Minnetonka         MN  34   14 21:42  2:54  1:24   14   51:47 15.1  1:05   14   31:24 10:08 1:47:19 
   15  246 Michael Kleinhaus       Burnsville         MN  31    7 14:30  1:56  2:53   15 1:03:08 12.4  1:13   13   31:17 10:06 1:52:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  321 Nicole Heininger        Minneapolis        MN  30    1 11:42  1:34  0:43    1   34:20 22.7  0:35    1   22:50  7:22 1:10:07 
    2  163 Bette Rowley            Burnsville         MN  33    2 13:18  1:47  0:58    2   39:53 19.6  0:27    2   22:53  7:23 1:17:27 
    3   95 Michelle Gowans         Bloomington        MN  32    4 15:27  2:04  1:57    3   41:42 18.7  1:18    6   26:56  8:42 1:27:18 
    4  265 Jennifer Geske          Rochester          MN  33    5 17:25  2:20  1:19    5   43:39 17.9  1:07    4   25:27  8:13 1:28:54 
    5  199 Christine Hinrichs      St Paul            MN  34    3 14:52  1:59  1:33    6   47:23 16.5  1:25    5   25:57  8:23 1:31:09 
    6  252 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32    6 17:25  2:20  1:51    8   50:52 15.3  1:01    7   28:42  9:16 1:39:49 
    7  172 Chelsea Beach           Minneapolis        MN  34    8 20:58  2:48  2:44    7   47:30 16.4  1:05    8   29:00  9:22 1:41:15 
    8  282 Sarah Kabes             Woodbury           MN  30   10 23:30  3:08  1:29    9   51:59 15.0  0:39    3   25:08  8:07 1:42:42 
    9   60 Kaitlin McCloughan      Eden Prairie       MN  34    7 17:52  2:23  2:24   10   53:12 14.7  1:14    9   38:31 12:26 1:53:11 
   10  111 Rachel Schmidt          Kasson             MN  33    9 23:08  3:06  3:15    4   42:12 18.5  1:03   10   48:31 15:39 1:58:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  299 Andrew Zabel            Sartell            MN  38    1 12:41  1:42  0:54    1   31:14 25.0  0:33    2   18:55  6:07 1:04:15 
    2  240 Ross Golla              Minnetonka         MN  39    4 14:04  1:53  0:40    2   34:27 22.6  0:33    1   18:47  6:04 1:08:29 
    3  100 Jason Larson            Golden Valley      MN  35    6 15:36  2:05  1:41    3   37:12 21.0  0:52    3   20:45  6:42 1:16:04 
    4   90 Josh Sell               Waconia            MN  39    3 13:44  1:50  1:31    6   39:19 19.8  0:47    4   22:32  7:16 1:17:50 
    5  322 Brandon Kanz            Edina              MN  39    5 15:28  2:04  1:04    4   38:27 20.3  0:59    5   22:50  7:22 1:18:46 
    6  109 Kevin Wolter            Hopkins            MN  35    2 12:58  1:44  1:47    5   38:37 20.2  0:50    7   24:38  7:57 1:18:49 
    7  254 Aaron Chinander         Carver             MN  35    8 16:43  2:14  1:10    7   40:23 19.3  1:16   10   27:04  8:44 1:26:34 
    8  130 Kevin Reed              Minnetonka         MN  38   10 17:50  2:23  1:53    9   43:25 18.0  0:56    9   25:42  8:18 1:29:46 
    9  149 Greg Johnson            Plymouth           MN  35   16 20:53  2:48  2:05    8   42:17 18.4  0:59    6   23:37  7:37 1:29:49 
   10  150 Chris Moldan            Apple Valley       MN  35    7 16:23  2:11  1:22   14   46:12 16.9  0:54    8   25:12  8:08 1:30:01 
   11  208 Robert Oconnell         New Brighton       MN  37    9 17:47  2:23  2:24   13   45:42 17.1  1:31   13   28:45  9:17 1:36:07 
   12   59 Kevin Campbell          Minnetonka         MN  39   14 19:24  2:36  2:43   16   48:13 16.2  0:51   11   28:09  9:05 1:39:19 
   13   77 Matthew Jensen          Chanhassen         MN  39   15 20:08  2:42  3:00   11   45:39 17.1  1:11   15   29:59  9:41 1:39:55 
   14  279 Scott Carel             Kenyon             MN  37   11 18:16  2:27  2:12   17   49:50 15.7  1:22   12   28:38  9:14 1:40:16 
   15  222 Matt Herr               Blaine             MN  38   12 18:59  2:32  2:38   12   45:41 17.1  1:05   17   32:50 10:36 1:41:11 
   16  235 Joshua Halonen          Poplar             WI  39   13 19:13  2:34  2:25   15   48:07 16.2  1:09   16   32:41 10:33 1:43:32 
   17  315 John Underwood          Minneapolis        MN  36   17 28:14  3:46  7:00   10   45:09 17.3  3:30   14   29:17  9:27 1:53:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  287 Kate Walton             Chaska             MN  38    1 15:07  2:01  1:32    2   41:41 18.7  0:57    4   26:45  8:38 1:25:59 
    2  319 Jennifer Franson        Minnetonka         MN  39   10 19:58  2:40  1:13    1   41:31 18.8  1:06    3   25:40  8:17 1:29:27 
    3   51 Stephanie Lieser        Maple Grove        MN  37    4 17:34  2:21  2:52    4   45:29 17.1  1:36    1   24:34  7:56 1:32:03 
    4  309 Natalie Kirby           Deephaven          MN  38    5 17:36  2:21  1:30    3   45:23 17.2  1:14    5   27:01  8:43 1:32:43 
    5  223 Christy Yoon            Maple Grove        MN  36    7 19:01  2:33  2:39    6   49:09 15.9  1:21    2   25:40  8:17 1:37:48 
    6  171 Hollie Schroeder        Minnetonka         MN  35    8 19:46  2:39  3:54    5   47:31 16.4  1:07    6   29:00  9:22 1:41:15 
    7  200 Tess Eason              Burnsville         MN  36    3 17:30  2:20  1:30    7   50:50 15.3  0:37    9   37:16 12:01 1:47:41 
    8   96 Katie Andersen          Minnetonka         MN  37    6 18:56  2:32  3:15   10   54:54 14.2  1:03    8   36:05 11:39 1:54:12 
    9  143 Catherine Krawczak      Minnetonka         MN  36   11 26:25  3:32  6:19    8   51:04 15.3  0:46    7   31:57 10:19 1:56:29 
   10  113 Karri Erbele            Minneapolis        MN  39    9 19:58  2:40  2:19    9   54:44 14.3  1:37   10   39:54 12:53 1:58:31 
       201 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  36    2 16:25  2:12  0:55                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Matthew Payne           Golden Valley      MN  41    2 11:14  1:30  0:33    1   31:58 24.4  0:25    1   18:10  5:52 1:02:18 
    2  191 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  43    1 10:40  1:26  0:36    2   34:21 22.7  0:30    4   20:34  6:38 1:06:39 
    3   75 Scott Myers             Plymouth           MN  43    3 11:43  1:34  0:49    3   35:06 22.2  0:43    2   20:09  6:30 1:08:27 
    4   34 Eric Roesner            Minnetonka         MN  43    4 14:15  1:54  1:02    5   38:42 20.2  0:45    5   23:30  7:35 1:18:12 
    5  297 Mike Basel              Blaine             MN  40    5 15:02  2:01  1:16    4   37:51 20.6  1:12    7   23:42  7:39 1:19:01 
    6   86 Jon Knutson             Hopkins            MN  40   11 19:21  2:35  2:45    7   40:34 19.2  1:35    3   20:13  6:32 1:24:26 
    7   70 Scott Remiger           Lakeville          MN  44    7 15:39  2:06  1:39    8   42:04 18.5  1:04    9   27:33  8:54 1:27:58 
    8  243 Jason Sedlak            Bloomington        MN  43    8 16:38  2:13  1:47    6   39:28 19.8  2:17   10   29:24  9:29 1:29:31 
    9  124 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  42    6 15:24  2:04  1:40    9   42:42 18.3  1:16   12   32:14 10:24 1:33:15 
   10  268 Jason Kruger            Plymouth           MN  42   10 18:55  2:32  2:55   11   47:05 16.6  1:30    6   23:39  7:38 1:34:02 
   11  273 Kevin Kuestermeyer      Tyler              MN  42   15 23:03  3:05  2:56   10   45:47 17.0  1:48    8   25:39  8:17 1:39:11 
   12   64 Alex Shrom              Shoreview          MN  42    9 17:00  2:16  2:38   14   49:29 15.8  0:50   11   31:24 10:08 1:41:20 
   13  230 Scott Myers             Fridley            MN  42   12 21:46  2:55  1:39   12   48:06 16.2  1:40   14   35:05 11:19 1:48:14 
   14  349 Dan Kuhlmann            Golden Valley      MN  40   13 22:38  3:01  2:35   13   49:10 15.9  1:20   13   34:02 10:59 1:49:42 
   15  216 Iver Johnson            Apple Valley       MN  40   14 22:44  3:02  2:41   15   58:24 13.4  1:40   16   40:19 13:01 2:05:46 
   16  156 Gregory Fish            Minnetonka         MN  42   16 23:59  3:12  5:38   16 1:01:49 12.6  1:52   15   37:04 11:58 2:10:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  301 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  43    1 11:34  1:33  0:49    1   34:21 22.7  0:30    1   20:13  6:32 1:07:25 
    2  161 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  44    6 13:37  1:49  0:50    2   36:22 21.4  0:35    2   22:23  7:14 1:13:46 
    3   74 Andrea Myers            Plymouth           MN  42    2 11:49  1:35  0:35    5   38:21 20.3  0:33    3   22:46  7:21 1:14:02 
    4  259 Sara Rondorf            Andover            MN  41    5 13:21  1:47  0:48    3   36:44 21.2  0:30    4   23:03  7:26 1:14:23 
    5  104 Sarah Hunter            Hopkins            MN  44    3 11:54  1:36  1:02    4   37:31 20.8  0:45    6   25:22  8:11 1:16:32 
    6  308 Leanne Johansen         Wayzata            MN  42    4 13:06  1:45  1:19    7   40:28 19.3  0:45    7   26:14  8:28 1:21:50 
    7  209 Jess Bierling           Des Moines         IA  43    9 15:03  2:01  1:00    6   39:57 19.5  0:47   12   29:02  9:22 1:25:46 
    8  112 Susan Hilal             Plymouth           MN  42    8 14:58  2:00  0:55   10   42:50 18.2  0:34    9   26:49  8:39 1:26:04 
    9   69 Jamee Smith             Hopkins            MN  41   10 15:46  2:07  1:06    9   42:34 18.3  0:47    8   26:23  8:31 1:26:34 
   10  276 Kelly Lundvall          Plymouth           MN  41   15 19:22  2:35  1:17    8   40:38 19.2  1:29    5   25:19  8:10 1:28:04 
   11   76 Jessica Voss-Kehl       Inver Grove Height MN  40   13 17:02  2:17  1:11   13   46:34 16.8  1:07   10   26:56  8:42 1:32:48 
   12  158 Amy Paglia              Hopkins            MN  43   11 16:30  2:12  1:40   11   43:11 18.1  1:16   13   30:46  9:56 1:33:21 
   13   92 Melanie Arcilla         Minnetonka         MN  41    7 14:16  1:55  1:57   12   44:57 17.4  1:19   14   31:01 10:01 1:33:29 
   14  110 Jennifer Miller         Golden Valley      MN  43   12 16:51  2:15  2:04   16   50:59 15.3  1:00   11   27:37  8:55 1:38:29 
   15  313 Camellia Ramos          Eden Prairie       MN  44   14 18:10  2:26  3:21   15   49:15 15.8  1:39   15   32:10 10:23 1:44:33 
   16  218 Amanda Kocher           Lakeville          MN  42   16 23:36  3:09  2:16   14   47:00 16.6  1:09   16   32:51 10:36 1:46:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Lang Hunt               Minneapolis        MN  49    1 12:09  1:38  1:07    1   35:10 22.2  0:50    1   21:45  7:01 1:11:00 
    2  108 Mike Blair              Prior Lake         MN  49    4 14:34  1:57  0:58    2   37:03 21.1  0:45    2   24:00  7:45 1:17:19 
    3  283 Jukka Kukkonen          St Paul            MN  45    3 14:19  1:55  1:10    3   38:31 20.3  1:05    4   25:02  8:05 1:20:05 
    4  280 Thomas Laberge          Blaine             MN  48    2 13:44  1:50  1:38    4   39:26 19.8  1:26    3   24:51  8:01 1:21:04 
    5   88 Garrett Wilson          Edina              MN  47    5 14:37  1:57  1:22    5   40:02 19.5  1:09    5   25:51  8:21 1:22:59 
    6  152 Darren Whipp            Victoria           MN  45    7 16:31  2:13  2:30    8   42:24 18.4  1:10    6   27:16  8:48 1:29:50 
    7  238 Alain Nisam             Plymouth           MN  45    6 16:25  2:12  2:28    7   42:19 18.4  1:41   10   30:39  9:54 1:33:30 
    8   50 Jason Lien              St. Paul           MN  46    9 19:34  2:37  1:49    6   41:29 18.8  2:15    8   29:05  9:23 1:34:10 
    9  197 Pj Lewis                Bloomington        MN  47    8 17:29  2:20  2:13    9   42:43 18.3  2:30    9   29:56  9:40 1:34:49 
   10  217 Patrick Kocher          Lakeville          MN  49   12 20:35  2:45  2:07   11   46:03 16.9  1:12    7   28:05  9:04 1:37:59 
   11  210 Bryan Quevli            Bloomington        MN  46   10 19:42  2:38  3:22   10   45:56 17.0  1:45   11   32:43 10:34 1:43:26 
   12  102 Charlie Wilson          Plymouth           MN  49   11 19:48  2:39  2:42   12   46:53 16.6  1:28   13   34:06 11:00 1:44:55 
   13  311 Cj Kurth                Eden Prairie       MN  45   13 26:53  3:35  3:15   13   54:03 14.4  1:53   12   33:44 10:53 1:59:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  288 Aida Weber              Plymouth           MN  45    4 21:06  2:49  2:44    1   44:18 17.6  2:13    1   26:53  8:41 1:37:11 
    2   81 Candy Millerbernd       Chaska             MN  49    9 22:55  3:04  1:23    2   45:01 17.3  1:16    4   28:40  9:15 1:39:12 
    3  293 Diana Osberg            Maple Grove        MN  47    2 18:59  2:32  3:10    4   47:20 16.5  1:56    3   27:57  9:01 1:39:20 
    4   71 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  48    1 17:14  2:18  1:28    5   49:31 15.8  0:59    7   33:33 10:50 1:42:43 
    5  300 Christie McCarthy       Eden Prairie       MN  49    8 22:43  3:02  1:57    3   45:17 17.2  1:34    8   33:50 10:55 1:45:19 
    6  134 Angie Tix               Hopkins            MN  45    3 19:26  2:36  2:59    6   50:25 15.5  1:28    6   33:00 10:39 1:47:15 
    7  192 Peksun Mak              Minnetonka         MN  45    7 22:24  3:00  3:35    7   53:33 14.6  1:05    2   27:37  8:55 1:48:12 
    8  291 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  49    6 21:37  2:53  2:33    8   54:08 14.4  0:57    5   31:17 10:06 1:50:29 
    9   24 Pam Larson              Bloomington        MN  48    5 21:18  2:51  2:34   10 1:01:30 12.7  1:30    9   39:53 12:52 2:06:43 
   10  228 Keri Nelson             Minnetonka         MN  46   10 24:29  3:16  3:04    9   55:51 14.0  1:58   10   42:15 13:38 2:07:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  306 Jeff Grebner            Bloomington        MN  51    1 12:03  1:37  0:56    1   33:00 23.6  0:37    2   22:40  7:19 1:09:13 
    2   35 Brent McVay             Minneapolis        MN  50    2 14:02  1:53  1:04    5   39:15 19.9  0:45    5   24:58  8:04 1:20:02 
    3   41 Pete McConnell          Plymouth           MN  52    3 16:04  2:09  2:13    4   38:33 20.2  0:58    6   25:23  8:12 1:23:09 
    4  231 Todd Twogood            Bismarck           ND  50    6 16:48  2:15  1:40   11   44:08 17.7  1:28    1   22:25  7:14 1:26:26 
    5  205 Doug Graham             Minneapolis        MN  54   14 18:42  2:30  0:52    8   40:36 19.2  1:02    9   29:05  9:23 1:30:16 
    6   73 John Donaldson          Eden Prairie       MN  53   19 23:22  3:07  1:42    6   40:06 19.5  1:28    3   24:11  7:48 1:30:48 
    7  236 Donald Wilson           Maple Grove        MN  52    9 17:12  2:18  2:47    2   36:59 21.1  3:11   12   30:56  9:59 1:31:03 
    8  132 David Hasz              Apple Valley       MN  50   15 20:22  2:43  2:17    9   42:46 18.2  1:27    4   24:14  7:49 1:31:05 
    9  138 Paul Pasko              Minnetonka         MN  53   16 20:25  2:44  1:20    7   40:11 19.4  1:51    8   28:54  9:20 1:32:40 
   10  304 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  54    8 17:12  2:18  3:51   10   43:10 18.1  2:10    7   28:43  9:16 1:35:04 
   11  281 Dan Schultze            Prior Lake         MN  51   20 24:36  3:17  1:49    3   38:27 20.3  1:34   14   32:29 10:29 1:38:53 
   12  214 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  51   10 17:21  2:19  3:02   12   45:15 17.2  0:49   15   32:45 10:34 1:39:10 
   13  203 Tom Millerernd          Chaska             MN  51   12 18:34  2:29  2:51   15   46:43 16.7  1:35   13   32:08 10:22 1:41:48 
   14  159 Erich Zeitz             Minnetonka         MN  54    7 17:06  2:17  3:00   14   46:32 16.8  1:29   17   34:31 11:09 1:42:36 
   15   97 Mike Anderson           Hastings           MN  54   13 18:42  2:30  2:37   13   46:10 16.9  1:49   16   34:23 11:06 1:43:40 
   16   84 Gregg Peterson          Hopkins            MN  51    5 16:25  2:12  3:37   18   53:06 14.7  1:08   10   30:04  9:42 1:44:18 
   17  215 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  52   18 22:50  3:03  4:46   16   48:18 16.1  1:02   11   30:15  9:46 1:47:09 
   18  277 Chad Hansen             Shakopee           MN  53   17 20:44  2:46  2:58   17   48:30 16.1  1:21   19   37:19 12:03 1:50:50 
   19   66 David Raatz             St Louis Park      MN  54   11 17:55  2:24  3:19   19   54:35 14.3  0:53   20   40:23 13:02 1:57:03 
   20  162 Marc Martens            Eden Prairire      MN  53    4 16:17  2:11  3:58   20 1:02:40 12.4  1:26   18   35:14 11:22 1:59:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  128 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  52    2 13:04  1:45  0:47    1   39:46 19.6  0:49    1   25:48  8:20 1:20:13 
    2  242 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  53    1 12:57  1:44  1:19    3   42:12 18.5  0:48    4   28:25  9:10 1:25:38 
    3   36 Pauline McJilton        St Louis Park      MN  51    6 17:05  2:17  1:16    2   41:07 19.0  0:47    3   28:20  9:09 1:28:33 
    4   72 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  53   10 18:16  2:27  1:45    4   42:37 18.3  1:38    2   27:52  9:00 1:32:06 
    5   62 Sondr Lazer             Saint Paul         MN  53    4 16:04  2:09  1:28    5   44:51 17.4  1:32    5   29:08  9:24 1:33:02 
    6   38 Terri McConnell         Andover            MN  51    3 14:37  1:57  2:08    7   45:08 17.3  1:31    9   30:52  9:58 1:34:14 
    7  137 Michele Pasko           Minnetonka         MN  53    7 17:40  2:22  1:56    8   45:21 17.2  1:46    7   29:44  9:36 1:36:25 
    8   54 Kathleen Green          St Paul            MN  53    8 18:10  2:26  3:26    6   45:00 17.3  2:19    6   29:40  9:35 1:38:33 
    9   39 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  52   11 20:29  2:44  1:02   11   48:51 16.0  0:51    8   30:25  9:49 1:41:36 
   10  187 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  53    5 16:39  2:14  4:03   12   48:51 16.0  1:48   11   34:28 11:07 1:45:47 
   11  206 Carolyn Kunz            Champlin           MN  50   12 23:37  3:09  3:07    9   46:02 16.9  2:08   10   32:09 10:23 1:47:01 
   12  241 Penny Springer          Prior Lake         MN  54    9 18:16  2:26  1:51   10   48:22 16.1  1:24   13   38:06 12:18 1:47:57 
   13  186 Sue Melchior            Fridley            MN  52   14 28:33  3:49  2:23   14   50:02 15.6  2:15   12   35:52 11:35 1:59:03 
   14  381 Laura Perry             Eagan              MN  51   13 26:50  3:35  2:50   13   49:08 15.9  2:22   14   38:49 12:32 1:59:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  139 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  55    2 12:26  1:40  0:39    4   35:42 21.8  0:44    4   23:43  7:39 1:13:13 
    2  122 Keith Tufte             Excelsior          MN  58    1 12:12  1:38  1:34    3   35:40 21.9  0:53    2   23:12  7:29 1:13:29 
    3  256 Jeff Gilmer             Delano             MN  59    6 13:34  1:49  0:55    1   34:23 22.7  0:50    5   23:48  7:41 1:13:29 
    4  285 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  56   11 16:19  2:11  1:30    2   35:05 22.2  1:16    1   22:57  7:25 1:17:06 
    5  232 Mark Moland             Lakeville          MN  55    5 13:27  1:48  1:30    6   38:12 20.4  0:57    3   23:40  7:39 1:17:45 
    6   58 Jeff Melby              Bloomington        MN  58   10 15:04  2:01  1:15    5   36:40 21.3  0:56    6   26:06  8:25 1:19:59 
    7  198 Dwight Larsen           Plymouth           MN  55   12 16:28  2:12  1:33    8   41:49 18.7  0:45    7   27:34  8:54 1:28:08 
    8   63 Chris Chinander         Carver             MN  57    3 13:18  1:47  1:29    7   41:00 19.0  1:16   12   32:09 10:23 1:29:11 
    9   37 Tim Woodfield           Victoria           MN  55    8 13:58  1:52  1:01    9   42:00 18.6  1:00   10   31:19 10:06 1:29:15 
   10  129 Randy Ness              Brooklyn Park      MN  56    7 13:37  1:49  3:11   10   42:59 18.1  1:01    8   28:38  9:15 1:29:24 
   11  272 Todd Rogers             Minneapolis        MN  59    9 14:15  1:54  2:19   14   44:58 17.3  1:24   14   34:42 11:12 1:37:36 
   12  267 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  59    4 13:24  1:48  2:00   12   44:22 17.6  1:37   17   37:47 12:12 1:39:08 
   13  118 Kurt Schultz            Lakeville          MN  55   13 18:55  2:32  2:09   13   44:54 17.4  2:08   16   37:18 12:02 1:45:22 
   14  120 Mitchell Earhart        Minnetonka         MN  55   16 22:41  3:02  4:26   15   48:26 16.1  1:39    9   28:53  9:19 1:46:02 
   15  261 Richard Meidl           Lakeville          MN  59   15 22:19  2:59  2:22   11   44:08 17.7  2:13   15   35:17 11:23 1:46:17 
   16  153 Sean Reardon            Bloomington        MN  57   14 20:46  2:47  3:17   17   54:56 14.2  1:57   13   34:19 11:05 1:55:14 
   17  185 William Moran           Minneapolis        MN  59   17 27:13  3:38  4:05   16   50:46 15.4  2:20   11   31:50 10:17 1:56:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  255 Mary Deeg               Delano             MN  56    2 15:34  2:05  1:15    1   38:29 20.3  0:38    1   25:26  8:13 1:21:20 
    2  284 Patricia Billmeyer      Plymouth           MN  56    3 16:38  2:14  2:01    2   42:10 18.5  1:43    3   28:59  9:21 1:31:29 
    3   94 Lori Woodfield          Victoria           MN  56    1 14:57  2:00  1:42    4   46:34 16.8  1:07    6   34:57 11:17 1:39:15 
    4   40 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  59    5 23:23  3:08  2:11    3   45:27 17.2  1:01    4   31:59 10:19 1:43:59 
    5   80 Brenda Weiler           Wayzata            MN  57    4 20:13  2:42  1:44    5   49:18 15.8  0:40    5   32:57 10:38 1:44:50 
    6  295 Carla Lavere            Minnetonka         MN  58    7 29:47  3:59  3:13    6   49:59 15.6  1:23    2   27:40  8:56 1:52:00 
    7  170 Linda Byrne             St. Paul           MN  57    6 25:00  3:20  1:32    7   57:01 13.7  1:08    7   37:03 11:57 2:01:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  296 Tim Brown               Blaine             MN  60    1 13:54  1:52  1:43    1   34:59 22.3  1:09    1   21:43  7:01 1:13:26 
    2  211 Bob Leone               Plymouth           MN  61    5 16:23  2:11  2:18    3   37:43 20.7  1:16    3   25:39  8:17 1:23:18 
    3  220 Thomas Pritzker         Plymnouth          MN  61    3 15:15  2:02  1:52    4   40:55 19.1  1:44    5   27:10  8:46 1:26:56 
    4   57 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  64    9 19:54  2:40  1:49    2   37:06 21.0  1:04    6   29:17  9:27 1:29:08 
    5  249 Martin Wyland           Eden Prairie       MN  60    7 17:34  2:21  1:19    8   43:00 18.1  1:49    2   25:36  8:16 1:29:16 
    6  253 Steve Donen             Chanhassen         MN  60    6 16:34  2:13  1:43    5   41:33 18.8  1:22    8   31:35 10:12 1:32:45 
    7  429 Rich Jahnke             Edina              MN  61    4 15:31  2:05  2:40    6   42:26 18.4  3:50    7   31:26 10:09 1:35:51 
    8  178 Daniel Baker            Minnetonka         MN  61    2 14:14  1:54  2:36   11   55:39 14.0  1:48    4   25:45  8:19 1:39:59 
    9  180 James Martenson         Rochester          MN  63   10 20:08  2:41  2:17    7   42:34 18.3  1:57   10   33:17 10:45 1:40:11 
   10  314 Peter Miller            Zimmerman          MN  60    8 19:35  2:37  2:37    9   46:54 16.6  2:12    9   32:19 10:26 1:43:35 
   11  266 Tim Chisholm            North Branch       MN  64   11 20:09  2:42  2:51   10   51:34 15.1  2:06   11   35:16 11:23 1:51:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  292 Bethany Collins         New Hope           MN  63    1 14:00  1:52  1:57    1   42:36 18.3  1:50    5   33:27 10:48 1:33:49 
    2  219 Joanne Sunquist         Plymouth           MN  64    5 19:05  2:33  1:48    2   47:09 16.5  1:25    1   28:10  9:05 1:37:35 
    3   45 Michel Sanders          Saint Paul         MN  64    6 19:17  2:35  2:14    3   47:52 16.3  1:33    4   33:07 10:41 1:44:01 
    4  310 Barbara Sampson         Mound              MN  63    4 18:42  2:30  2:43    5   49:44 15.7  1:51    3   32:18 10:25 1:45:16 
    5  212 Jane Greenberg          Minneapolis        MN  60    2 17:53  2:24  2:27    6   49:45 15.7  1:27    7   36:52 11:54 1:48:22 
    6  164 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  63    7 22:59  3:04  2:03    4   48:34 16.1  0:34    6   34:46 11:13 1:48:53 
    7   48 Paula Goodmanson        Minnetonka         MN  63    3 18:24  2:28  2:31    7   56:32 13.8  1:54    2   30:00  9:41 1:49:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  224 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  65    1 15:47  2:07  1:50    1   40:09 19.4  1:20    1   31:14 10:05 1:30:19 
    2   42 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69    3 18:27  2:28  2:05    2   44:47 17.4  2:06    2   33:18 10:45 1:40:41 
    3  247 Joe Gryskiewicz         Edina              MN  69    2 17:33  2:21  3:29    4   50:03 15.6  1:34    3   36:15 11:42 1:48:52 
    4  227 Thomas Bauch            Falcon Hts.        MN  68    5 24:21  3:15  2:46    3   46:42 16.7  2:47    5   41:07 13:16 1:57:41 
    5  125 Mike Putnam             Lakeland           MN  68    4 24:07  3:13  3:44    5   56:43 13.8  1:55    4   37:53 12:14 2:04:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   93 Danny Kagol             Minnetonka         MN  70    2 22:34  3:01  4:07    1   45:35 17.1  2:17    3   30:51  9:57 1:45:22 
    2  123 Rick Golla              Rochester          MN  71    3 25:39  3:26  1:39    2   48:07 16.2  1:28    1   29:24  9:29 1:46:15 
    3   85 Clifford Buikema        Minnetonka         MN  71    1 19:15  2:34  6:38    3   48:28 16.1  3:29    2   30:40  9:54 1:48:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  182 Susan Dragsten          Minneapolis        MN  71    1 20:48  2:47  2:16    1   47:18 16.5  1:21    1   37:31 12:06 1:49:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        320
Total Number of Individual Finishers:    264
Number of Male   Finishers:              157
Number of Female Finishers:              107
Did not Finish Race or Did Not Start:     53