Akron, OH
8/11/2018











                     AGE GROUP AWARDS - HALF MARATHON
                     OVERALL WINNERS BASED ON GUN TIME
            OVERALL AND MASTERS EXCLUDED FROM AGE GROUP RESULTS
   

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  OPEN -       (3)
================================================================================

    1     238 Emma McCarron            Mansfield      OH F2529 1:21:17 
New record.  Old record 1:26:23 by Beth Woodward in 2015
    2     430 Janel Zick               Salt Lake City UT F2529 1:25:32 
    3     533 Teresa Ferguson          Akron          OH F5054 1:29:36 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  OPEN -       (3)
================================================================================

    1     341 Aiman Scullion           Akron          OH M3034 1:09:56 
    2     251 Israel Merkle            Akron          OH M2529 1:12:11 
    3     127 Dylan Garritano          Akron          OH M2529 1:12:28 
Record 1:08:21 by David Petrak in 2015
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  MASTERS -       (3)
================================================================================

    1     635 Dianne Laheta            Broadview Hts  OH F5559 1:38:42 
    2     575 Debbie Harding           Akron          OH F4549 1:40:23 
    3     453 Lisa Beilstein           Parma          OH F4044 1:42:57 
Record 1:26:23 by Beth Woodward in 2015
================================================================================
      MALE AGE GROUP  MASTERS - Form Feed at End     (3)
================================================================================

    1     461 Damon Blackford          Akron          OH M5054 1:22:13 
    2     649 David Lockard            Hampton        VA M4549 1:28:16 
    3     621 Volker Keim              Hudson         OH M5054 1:28:35 
Record 1:19:48 by Damon Blackford in 2015

                     AGE GROUP AWARDS - HALF MARATHON
                   AGE GROUP WINNERS BASED ON CHIP TIME
            OVERALL AND MASTERS EXCLUDED FROM AGE GROUP RESULTS
   

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1     880 Eliz Slabaugh            Hartville      OH F1019 1:51:00 
    2     873 Erin George              Akron          OH F1019 2:15:34 
    3     876 Anne Meadowcroft         North Canton   OH F1019 2:21:21 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1     869 Jacob Bilich             Akron          OH M1019 1:48:33 
    2     879 Jacob Schulz             Uniontown      OH M1019 1:52:14 
    3     882 Nathan Stull             Silver Lake    OH M1019 2:25:58 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 24     (3)
================================================================================

    1     130 Jackie Genetin           Navarre        OH F2024 1:30:39 
    2     302 Colleen Powers           Cleveland      OH F2024 1:44:09 
    3     429 Rachel Zavakos           Dayton         OH F2024 1:44:25 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 24     (3)
================================================================================

    1     872 Caleb Freeman            Cuyahoga Falls OH M2024 1:23:44 
    2     885 Jarrett Wiggins          Clinton        OH M2024 1:27:07 
    3     877 Alex Nupp                Canton         OH M2024 1:27:31 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  25 - 29     (3)
================================================================================

    1     368 Kristie Stoll            Boardman       OH F2529 1:40:59 
    2     276 Lauren Nelson            Lakewood       OH F2529 1:46:10 
    3     308 Holly Radabaugh          Rittman        OH F2529 1:46:22 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  25 - 29     (3)
================================================================================

    1     135 Kenny Goodfellow         Oakmont        PA M2529 1:13:22 
    2      98 Mark Edward              Columbus       OH M2529 1:20:55 
    3     192 Kevin Klonowski          Stow           OH M2529 1:23:34 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 34     (3)
================================================================================

    1     198 Alissa Kolarik           Wadsworth      OH F3034 1:40:11 
    2      11 Amanda Baird             Seven Fields   PA F3034 1:47:44 
    3     344 Jessica Senior           Wadworth       OH F3034 1:51:38 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 34     (3)
================================================================================

    1     328 Chad Roland              Akron          OH M3034 1:24:05 
    2     361 Michael Spangler         Akron          OH M3034 1:31:47 
    3     243 Alex McLaughlin          Akron          OH M3034 1:37:56 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  35 - 39     (3)
================================================================================

    1     205 Alyson Laniauskas        Uniontown      OH F3539 1:35:25 
    2     340 Mary K Schoonover        Wadsworth      OH F3539 1:38:56 
    3     396 Megan Varga              Akron          OH F3539 1:39:12 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  35 - 39     (3)
================================================================================

    1     285 Joe Ortiz                Wooster        OH M3539 1:28:48 
    2     207 Chad Ledley              Akron          OH M3539 1:31:56 
    3     414 Kristopher Wilson        Stow           OH M3539 1:33:04 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 44     (3)
================================================================================

    1     705 Leslie Owen              Copley         OH F4044 1:45:52 
    2     706 Melissa Owen             North Canton   OH F4044 1:45:52 
    3     643 Melissa Lemon            Fredericksburg OH F4044 1:50:04 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 44     (3)
================================================================================

    1     730 C.J. Radune              North Ridgevil OH M4044 1:30:55 
    2     719 Ron Pollock              Hudson         OH M4044 1:37:31 
    3     541 Corey Fox                Cuyahoga Falls OH M4044 1:39:35 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  45 - 49     (3)
================================================================================

    1     858 Theresa Wright           Medina         OH F4549 1:47:10 
    2     466 Helena Bratko            Independence   OH F4549 1:49:53 
    3     664 Tammy Mathia             Ravenna        OH F4549 1:50:31 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  45 - 49     (3)
================================================================================

    1     657 John Lympany             Akron          OH M4549 1:34:48 
    2     785 David Sims               Akron          OH M4549 1:38:12 
    3     847 Lloyd West               Brunswick      OH M4549 1:43:23 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 54     (3)
================================================================================

    1     535 Tracy Finn               Stow           OH F5054 1:49:25 
    2     668 Robin McCann             Cuyahoga Falls OH F5054 1:50:15 
    3     612 Rebecca Johnson          Akron          OH F5054 1:52:10 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 54     (3)
================================================================================

    1     581 Scot Harvey              Akron          OH M5054 1:29:22 
    2     724 David Powers             Troy           OH M5054 1:33:28 
    3     500 Ladd Clifford            Medina         OH M5054 1:38:11 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  55 - 59     (3)
================================================================================

    1     737 Mary Reed                Canton         OH F5559 1:48:57 
    2     694 Cheryl Nemeth            Middleburg Hts OH F5559 1:50:10 
    3     807 Jacqui Sukie             Akron          OH F5559 1:51:58 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  55 - 59     (3)
================================================================================

    1     887 Tim Green                McDonald       OH M5559 1:34:56 
    2     780 Bryan Short              Akron          OH M5559 1:36:37 
    3     806 Vladimir Suchan          Cuy Falls      OH M5559 1:38:04 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 64     (3)
================================================================================

    1     686 Margaret Morgan          Rootstown      OH F6064 1:53:37 
    2     544 Marilyn Frazier          Cuyahoga Falls OH F6064 2:02:21 
    3     619 Diane Kalgreen           Akron          OH F6064 2:05:11 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 64     (3)
================================================================================

    1     656 Donald Luscher           Cleveland Heig OH M6064 1:40:41 
    2     683 Raymond Miller           West Salem     OH M6064 1:51:50 
    3     789 Gary Smith               Akron          OH M6064 1:54:09 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  65 - 69     (3)
================================================================================

    1     570 Mary Hailer              Stow           OH F6569 2:13:53 
    2     608 Bertha Jenkins           Akron          OH F6569 2:28:57 
    3     762 Cynthia Sanderson        Stow           OH F6569 2:31:57 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  65 - 69     (3)
================================================================================

    1     766 Clark Schreiber          Tallmadge      OH M6569 1:48:54 
    2     549 Darrell Gammon           Alliance       OH M6569 1:51:48 
    3     595 Doug Hradek              Wooster        OH M6569 1:52:19 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  70 - 99     (3)
================================================================================

    1     773 Donna Serdinak           Akron          OH F70UP 1:58:03 
    2     634 Mary L. Safran           Cortland       OH F70UP 3:07:09 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  70 - 99     (3)
================================================================================

    1     811 Heinrich Theuretzbacher  Cape Coral     FL M70UP 2:30:36 
    2     560 Ralph Gordyan            Hudson         OH M70UP 2:34:01 
    3     771 David Sears              Medina         OH M70UP 2:39:33 


                          AGE GROUP AWARDS - 10K
                     OVERALL WINNERS BASED ON GUN TIME
            OVERALL AND MASTERS EXCLUDED FROM AGE GROUP RESULTS
   

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  OPEN -       (3)
================================================================================

    1    4452 Kelsi Nutter             Concord        OH F2529   35:51 
    2    3230 Elizabeth Herndon        Kent           OH F3034   36:26 
    3    3542 Becki Spellman           Galloway       OH F3034   36:40 
Record 34:50 by Kelsi Nutter in 2017
================================================================================
      MALE AGE GROUP  OPEN -       (3)
================================================================================

    1    4436 Nathan Moore             Uniontown      OH M1019   33:47 
    2    3645 Jeffrey Wunning          Wooster        OH M3539   34:15 
    3    4450 Tyler Wierzbicki         Uniontown      OH M1019   35:44 
Record 33:14 by Aiman Scullion in 2017
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  MASTERS -       (3)
================================================================================

    1    3843 Michelle Farr            Medina         OH F4549   41:50 
    2    4320 Elizabeth Tucci          Akron          OH F4549   45:25 
    3    4403 Denise Young             Wadsworth      OH F4044   45:39 
Record 40:39 by Michelle Farr in 2015
================================================================================
      MALE AGE GROUP  MASTERS - Form Feed at End     (3)
================================================================================

    1    4144 Charles Novak            Cuyahoga Falls OH M5054   35:47 
New record.  Old record 36:50 by Charles Novak in 2015
    2    4286 David Stewart            Mogadore       OH M4044   38:10 
    3    4210 Rob Robson               Uniontown      OH M4044   40:39 



                          AGE GROUP AWARDS - 10K
                   AGE GROUP WINNERS BASED ON CHIP TIME
            OVERALL AND MASTERS EXCLUDED FROM AGE GROUP RESULTS
   

================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1    4423 Rachel Guilfoyle         North Olmsted  OH F1019   49:21 
    2    4437 Jenna Oliver             Westfield Ctr  OH F1019   52:25 
    3    4441 Evelyn Tucker            Akron          OH F1019   57:45 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1    4447 Simon Welton             Wadsworth      OH M1019   35:55 
    2    4427 Ryan King                New Franklin   OH M1019   46:55 
    3    4440 Keegan Smith             Worcester      MA M1019   51:02 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 24     (3)
================================================================================

    1    3529 Rachel Slingluff         Chesterland    OH F2024   36:52 
    2    3443 Anna Petrak              Copley         OH F2024   42:37 
    3    3490 Rachel Rus               Highland Hts   OH F2024   43:47 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 24     (3)
================================================================================

    1    3434 Ross Palenik             Westerville    OH M2024   37:54 
    2    3445 Steve Petrak             Copley         OH M2024   38:29 
    3    4432 Roman Lovell             Munroe Falls   OH M2024   38:51 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  25 - 29     (3)
================================================================================

    1    3217 Chelsea Hall             Medina         OH F2529   37:44 
    2    3589 Liz Tomei                Akron          OH F2529   49:53 
    3    3498 Janece Schaffer-Burbank  Dayton         OH F2529   50:23 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  25 - 29     (3)
================================================================================

    1    3573 Matthew Tarchick         Cuyahoga Fls   OH M2529   42:07 
    2    3064 Matthew Bouman           Seville        OH M2529   42:51 
    3    3505 Gregory Schoenewald      Akron          OH M2529   46:54 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 34     (3)
================================================================================

    1    3126 Nicole Dannemiller       New Franklin   OH F3034   44:37 
    2    3635 Heather Winkelmann       Uniontown      OH F3034   44:50 
    3    3319 Kelly Langenbeck         Akron          OH F3034   45:00 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 34     (3)
================================================================================

    1    3486 Benjamin Romine          Akron          OH M3034   40:11 
    2    3296 Jeremy Klein             Akron          OH M3034   44:06 
    3    3461 Zach Rausch              Akron          OH M3034   44:08 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  35 - 39     (3)
================================================================================

    1    3624 Andrea White             Ashland        OH F3539   40:41 
    2    3164 Jennifer Exten           Copley         OH F3539   48:34 
    3    3545 Zoe Springstubb          Shaker Heights OH F3539   50:59 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  35 - 39     (3)
================================================================================

    1    3555 Paul Stock               Hudson         OH M3539   38:32 
    2    3094 Kevin Caslow             Akron          OH M3539   42:57 
    3    3435 Brian Parker             Fairlawn       OH M3539   43:43 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 44     (3)
================================================================================

    1    3813 Sabrina Donatelli        New Franklin   OH F4044   48:15 
    2    4272 Heather Soucek           Rittman        OH F4044   49:12 
    3    3657 Kimberly Adelman         Uniontown      OH F4044   52:58 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 44     (3)
================================================================================

    1    4410 Michael Zbiegien         Euclid         OH M4044   41:54 
    2    4324 Jeremy Ullom             St Clairsvle   OH M4044   42:56 
    3    3962 David Johnson            Akron          OH M4044   44:26 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  45 - 49     (3)
================================================================================

    1    4097 Lissette Messick         Wadsworth      OH F4549   47:22 
    2    4196 Maria Prinzo             Barberton      OH F4549   48:33 
    3    3967 Becky Johnson Rescola    Strongsville   OH F4549   51:08 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  45 - 49     (3)
================================================================================

    1    4198 Dane Quinn               Akron          OH M4549   42:08 
    2    3847 Bob Floor                Minerva        OH M4549   42:31 
    3    3971 Bob Jones                Medina         OH M4549   42:48 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 54     (3)
================================================================================

    1    4298 Amy Jo Sutterluety       Canal Fulton   OH F5054   48:56 
    2    3741 Bonnie Calcei            Akron          OH F5054   52:00 
    3    4031 Jacki Laurich            Fairlawn       OH F5054   53:53 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 54     (3)
================================================================================

    1    3769 Adam Clark               Peninsula      OH M5054   43:17 
    2    4333 Joe Vassalotti           Uniontown      OH M5054   49:00 
    3    4278 Paul Stancil             Brecksville    OH M5054   49:46 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  55 - 59     (3)
================================================================================

    1     689 Linda Nahrstedt          Stow           OH F5559   51:13 
    2    4029 Laurie Lappin            Akron          OH F5559   52:58 
    3    4316 Diane Treier             Akron          OH F5559   58:37 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  55 - 59     (3)
================================================================================

    1     628 David Krause             Strongsville   OH M5559   41:45 
    2    3930 Juan Hernandez           Massillon      OH M5559   42:58 
    3    3965 Stephen Johnson          North Canton   OH M5559   43:39 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 64     (3)
================================================================================

    1    4306 Linda Teodosio           Munroe Falls   OH F6064   57:37 
    2    3854 Jimmylee Foss            Kent           OH F6064   59:37 
    3    4225 Becky Ryba               Silver Lake    OH F6064 1:04:03 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 64     (3)
================================================================================

    1    3863 David Fry                Copley         OH M6064   48:24 
    2    4380 Richard Wilton           Westlake       OH M6064   49:39 
    3    4056 Horlando Manay           Kent           OH M6064   50:01 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  65 - 69     (3)
================================================================================

    1    3724 Barbara Broad            Pepper Pike    OH F6569   49:00 
    2    3979 Nancy Karl               Cuyahoga Falls OH F6569 1:02:27 
    3    4026 Cynthia Lane             Cuyahoga Falls OH F6569 1:04:59 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  65 - 69     (3)
================================================================================

    1    3857 Terry Fox                Cuyahoga Falls OH M6569   46:13 
    2    4077 James McCleary           Stow           OH M6569   51:07 
    3    3952 Carmen Iozzia            Ravenna        OH M6569   51:53 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  70 - 99     (3)
================================================================================

    1    3737 Carol Byers              Akron          OH F70UP 1:58:42 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  70 - 99     (3)
================================================================================

    1    4194 Joseph Prekop Jr         Akron          OH M70UP   55:50 
    2    4129 Martin Murphy            Akron          OH M70UP   59:01 
    3    4304 Gerald Taylor            Tallmadge      OH M70UP 1:08:39