Hope Gardens, St. Andrew, JA
4/14/2019











               EVERYONE'S A WINNER / RUNNING EVENTS 5K & 10K
                          Hope Botanical Gardens
                          Sunday, April 14, 2019

 ********** 3K RUN ********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4123 Abigail Corrigan    F  11 JAMDAMMERS         00:18:59 
    2  4192 Ayumi Hayashi       F  30                    00:21:04 
    3  4190 Natsumi Nagamura    F  34                    00:21:23 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4177 Daniel Garvey       M  15 SCHOOL FOR THE BLI 00:13:45 
    2  4184 Russel Porter       M  48                    00:14:54 
    3  4171 Tevin Blake         M  16 SCHOOL FOR THE BLI 00:16:08 


 ********** 5K RUN **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2975 Olivia McKoy        F     OLIVIA'S ATHLETIC  00:21:55 
    2  2769 Annakay Edwards     F  27                    00:23:55 
    3  2583 Aileen Corrigan     F  44 JAMDAMMERS         00:24:06 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2923 Kemar Leslie        M  31 RAINFOREST SEAFOOD 00:16:45 
    2  3045 Horace Burey        M  47 ISLAND SMILES      00:17:43 
    3  3078 Lucan Banton        M                        00:18:25 


********** 10K RUN **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   892 Llori Sharpe        F  18                    00:42:42 
    2   942 Jozanne Harris      F  38 JAMDAMMERS         00:47:40 
    3   841 Kemi Igbon          F  38 PACERS RUNNING CLU 00:47:44 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   929 Henry Thomas        M     UCT STEPPAS        00:34:54 
    2   322 Taffawa Dunchie     M  23 NATIONAL BAKING CO 00:36:52 
    3   852 Kosiani Dunkley     M  22                    00:37:04


********** 5K WALK **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  6810 Anna-Kay Swaby      F  30 SHIZZLEFIT         00:30:42 
    2  6746 Thanesha Harrison   F  40 CHROME & TONE FITN 00:35:57 
    3  6925 Keisha Baugh-Miller F  43 UCT STEPPAS        00:36:39 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  6727 Lenworth Hunter     M  49                    00:28:39 
    2  6809 O'Shea Morgan       M  33 SHIZZLEFIT         00:29:59 
    3  6795 Gosford Lawrence    M  34 NCU91FM            00:30:04


--------------------------------------------------------------------
TEAM CHAMPIONSHIP - 5K RUN
--------------------------------------------------------------------

  1. 1:44:33 RAINFOREST SEAFOODS           (  20:55)
========================================
  1    16:45   2923 Kemar Leslie        M 31 RAINFOREST SEAFOODS            
  2    19:44   2926 Rasheem Samuels     M 24 RAINFOREST SEAFOODS            
  3    21:45   2905 Phillip Barrett     M 29 RAINFOREST SEAFOODS            
  4    23:09   2915 Akeem Henry         M 15 RAINFOREST SEAFOODS            
  5    23:10   2916 Chevan Henry        M 27 RAINFOREST SEAFOODS            

  2. 1:53:43 BANK OF JAMAICA               (  22:45)
========================================
  1    20:14   2256 Dawyne Smith        M    BANK OF JAMAICA                
  2    21:14   2257 Deighton Stuart     M 28 BANK OF JAMAICA                
  3    23:54   2252 Oliver Pryce        M 42 BANK OF JAMAICA                
  4    24:01   2233 Sean-Michael Barnett M 18 BANK OF JAMAICA                
  5    24:20   2258 Nickard Swaby       M 25 BANK OF JAMAICA                

  3. 1:54:36 T-AWESOME                     (  22:56)
========================================
  1    20:16   2692 Jason Oldacre       M 36 T-AWESOME                      
  2    22:37   2991 Califfe Singh       M 17 T-AWESOME                      
  3    22:37   2689 Michael Humphrey    M 23 T-AWESOME                      
  4    22:41   2688 Daniel Davidson     M 18 T-AWESOME                      
  5    26:25   2990 Ryon Rose           M 39 T-AWESOME


--------------------------------------------------------------------
 TEAM CHAMPIONSHIP - 10K RUN
--------------------------------------------------------------------

  1. 4:02:25 UCT STEPPAS                   (  48:29)
========================================
  1    35:00    929 Henry Thomas        M 24 UCT STEPPAS                    
  2    41:39    948 Gavin Francis       M 36 UCT STEPPAS                    
  3    42:33    924 Allay Ashman        M 30 UCT STEPPAS                    
  4    50:32    928 Curtis Miller       M 24 UCT STEPPAS                    
  5  1:12:41    925 Deborah Broomfield  F 34 UCT STEPPAS                    

  2. 4:19:22 PACERS RUNNING CLUB           (  51:53)
========================================
  1    47:42    841 Kemi Igbon          F 38 PACERS RUNNING CLUB            
  2    49:28    907 Gregory Tomlinson   M 60 PACERS RUNNING CLUB            
  3    52:17    842 Maria Serrano       F 41 PACERS RUNNING CLUB            
  4    54:23    455 Chrystal Peter      F 67 PACERS RUNNING CLUB            
  5    55:32    790 Rick Case           M 48 PACERS RUNNING CLUB            

  3. 4:37:03 BANK OF JAMAICA               (  55:25)
========================================
  1    48:05     95 Anthony Gayle       M 50 BANK OF JAMAICA                
  2    48:36     98 Phillip Hyman       M 56 BANK OF JAMAICA                
  3    49:02    100 Lance Rochester     M 33 BANK OF JAMAICA                
  4  1:04:51     94 Marcel Dyce         M 59 BANK OF JAMAICA                
  5  1:06:29    132 Seiyefa Sonron      F 29 BANK OF JAMAICA  


********** 5K STROLLER **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2879 Sanya Goffe         F                        01:06:40 


********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3086 Latin Edwards       M  34 LYMERS             00:28:38