Perham, MN
6/29/2019











                           AVERAGE JO TRIATHLON
                                Perham, MN
                               June 29, 2019
                  1/3 mile swim, 12 mile bike, 4 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     963 Branden Scheel       23 M   Tucson           AZ    6  7:22  1:16  1:08    1   29:16 24.6  0:29    1   25:27  6:22 1:03:40 
    2   1/13    956 Ryan Rogers          39 M   Bemidji          MN    7  7:31  1:17  0:51    5   32:39 22.1  0:24    2   27:06  6:47 1:08:30 
    3   1/12    984 Jeremy Brekke        48 M   Fargo            ND   12  7:55  1:21  0:48    4   32:07 22.4  0:28   13   30:08  7:32 1:11:24 
    4   1/12    982 Jessie Maher         35 F   Bemidji          MN    5  7:15  1:15  0:47   17   35:42 20.2  0:25    6   28:38  7:10 1:12:45 
    5   1/9     934 Kelly Heltemes       41 F   Chanhassen       MN   11  7:52  1:21  1:07   13   34:56 20.6  0:44    8   28:49  7:13 1:13:26 
    6   2/13    919 Justin Domogalla     38 M   Park Rapids      MN   17  8:15  1:25  1:10   20   36:44 19.6  0:27    3   27:14  6:49 1:13:48 
    7   3/13    906 James Botnen         32 M   Kindred          ND   53 10:38  1:49  1:14   10   34:19 21.0  0:59    4   27:15  6:49 1:14:23 
    8   2/12    923 Darin Eisinger       45 M   Comstock         MN    4  7:04  1:13  1:35    3   32:03 22.5  0:57   24   33:11  8:18 1:14:48 
    9   1/4     983 Neil King            69 M   Nevis            MN   13  7:58  1:22  0:59    7   33:49 21.3  0:27   19   31:46  7:57 1:14:58 
   10   4/13    901 Luke Anderson        34 M   New Orleans      LA   39  9:53  1:42  1:01    2   32:00 22.5  0:53   18   31:41  7:56 1:15:27 
   11   5/13    924 Nathan Enderle       32 M   Fargo            ND    8  7:34  1:18  1:20    9   33:57 21.2  0:34   21   32:09  8:03 1:15:33 
   12   1/4     966 Alexa Stallworth     24 F   Tucson           AZ    1  6:33  1:07  1:08    8   33:52 21.3  0:37   28   33:53  8:29 1:16:00 
   13   2/9     946 Joellen Kohlman-Pet  41 F   Fergus Falls     MN   14  7:59  1:22  0:52   19   36:37 19.7  0:46   12   29:55  7:29 1:16:06 
   14   1/3     987 Tom Clow             58 M   Fargo            ND   25  9:02  1:33  0:59   12   34:44 20.7  0:32   15   31:07  7:47 1:16:23 
   15   3/12    935 Chris Hendrickson    43 M   North Mankato    MN   27  9:08  1:34  1:18   11   34:28 20.9  1:03   14   30:35  7:39 1:16:29 
   16   4/12    951 Thomas Matzke        44 M   Fargo            ND   15  8:00  1:22  1:53    6   33:11 21.7  0:45   26   33:14  8:19 1:17:01 
   17   6/13    932 Ty Hegland           35 M   Fargo            ND   38  9:52  1:41  1:30   15   35:28 20.3  0:49   17   31:38  7:55 1:19:14 
   18   2/6     930 Jake Guello          29 M   Superior         WI   40  9:55  1:42  1:19   16   35:40 20.2  0:43   25   33:13  8:19 1:20:47 
   19   2/12    916 Kiersten Cooley      30 F   Fargo            ND    2  7:00  1:12  1:32   18   35:43 20.2  1:00   35   35:39  8:55 1:20:52 
   20   3/12    925 Cassie Flach         30 F   Fargo            ND   19  8:19  1:26  1:43   41   42:15 17.0  1:01    5   27:49  6:58 1:21:06 
   21   5/12    989 Nick Kushnick        41 M   Palo Alto        CA   10  7:44  1:20  1:15   21   36:52 19.5  0:45   33   35:13  8:49 1:21:48 
   22   7/13    974 Eddie Velo           34 M   Pelican Rapids   MN   49 10:24  1:47  1:36   23   38:09 18.9  2:12   10   29:35  7:24 1:21:54 
   23   1/4     947 McKenna Langerud     18 F   East Grand Forks MN   35  9:37  1:39  2:46   37   41:24 17.4  0:34    7   28:43  7:11 1:23:02 
   24   1/5     949 Brita Loynachan      55 F   Marion           IA   24  8:54  1:31  1:18   14   35:13 20.4  0:48   41   36:59  9:15 1:23:10 
   25   3/9     985 Vicki Schneider      43 F   Fargo            ND   45 10:17  1:46  2:00   42   42:19 17.0  0:33    9   28:58  7:15 1:24:05 
   26   4/12    917 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids   MN   46 10:17  1:46  1:30   40   41:32 17.3  1:04   11   29:45  7:27 1:24:07 
   27   5/12    914 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   56 11:01  1:53  1:57   27   39:15 18.3  0:38   16   31:19  7:50 1:24:08 
   28   6/12    915 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN   47 10:19  1:46  1:39   22   37:54 19.0  1:18   29   33:58  8:30 1:25:07 
   29   2/5     911 Kari Callahan        55 F   Fargo            ND   23  8:52  1:31  1:12   25   39:02 18.4  0:48   34   35:38  8:55 1:25:30 
   30   7/12    975 Dion Weinberger      46 M   West Fargo       ND   37  9:44  1:40  2:31   26   39:06 18.4  1:31   22   32:43  8:11 1:25:34 
   31   3/5     942 Patty Jaeger         54 F   Vergas           MN   31  9:21  1:36  1:39   31   40:10 17.9  1:31   27   33:30  8:23 1:26:10 
   32   8/12    964 Steve Scheel         48 M   Fargo            ND   41  9:58  1:42  2:05   24   38:15 18.8  0:59   32   35:04  8:46 1:26:19 
   33   6/12    970 Rachel Sudermann     30 F   Fargo            ND   20  8:20  1:26  1:36   43   42:24 17.0  0:29   37   35:49  8:58 1:28:37 
   34   1/5     907 Dade Bunnell         13 M   Dent             MN   18  8:17  1:25  1:46   30   40:04 18.0  1:24   43   37:36  9:24 1:29:06 
   35   8/13    992 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND   26  9:04  1:33  2:58   29   39:59 18.0  2:15   31   34:54  8:44 1:29:08 
   36   9/13    903 Brady Beherns        37 M   Plymouth         MN   33  9:33  1:38  1:29   28   39:35 18.2  0:38   45   38:49  9:43 1:30:03 
   37   2/4     950 Alice Matzke         29 F   Fargo            ND   50 10:28  1:47  1:44   46   42:59 16.8  1:14   30   34:12  8:33 1:30:35 
   38   7/12    937 Shelby Hunke         33 F   Wadena           MN   42  9:59  1:42  1:50   47   43:12 16.7  0:38   39   36:27  9:07 1:32:04 
   39   3/6     973 Ezra Van Den Einde   29 M   Moorhead         MN   30  9:18  1:36  3:45   35   41:11 17.5  1:40   38   36:24  9:06 1:32:17 
   40   4/6     920 Brandon Duenow       23 M   Fargo            ND   51 10:30  1:48  3:46   48   43:22 16.6  0:43   36   35:41  8:56 1:34:01 
   41  10/13    941 Craig Isakson        37 M   Audubon          MN   34  9:35  1:38  1:57   34   40:51 17.6  1:15   48   40:28 10:07 1:34:05 
   42  11/13    939 Chad Ingersoll       35 M   Richmond         TX   29  9:14  1:35  2:25   52   44:33 16.2  1:06   40   36:59  9:15 1:34:15 
   43   2/5     953 Jesse Olsen          16 M   Fargo            ND   44 10:15  1:45  3:03   60   49:56 14.4  0:29   20   32:02  8:01 1:35:42 
   44   2/3     943 Frank Jensen         54 M   Jamestown        ND   67 12:29  2:08  3:09   49   43:36 16.5  1:14   42   37:31  9:23 1:37:57 
   45   4/9     931 Sandra Hasbargen     43 F   Menahga          MN   48 10:23  1:47  1:47   39   41:31 17.3  1:03   53   44:04 11:01 1:38:47 
   46   3/4     936 Kylie Herland        29 F   Fargo            ND   68 12:50  2:12  1:08   55   45:37 15.8  0:40   44   38:40  9:40 1:38:52 
   47   9/12    967 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND   36  9:38  1:39  3:08   33   40:19 17.9  2:12   57   44:31 11:08 1:39:46 
   48   5/6     910 Briton Bussman       23 M   Milnor           ND   28  9:11  1:34  2:20   44   42:34 16.9  0:46   59   45:07 11:17 1:39:56 
   49   8/12    991 Jennifer Arney       36 F   Commerce City    CO   32  9:32  1:38  2:44   50   43:40 16.5  1:28   51   42:38 10:40 1:40:00 
   50   4/5     938 Jane Hutzol          54 F   Arvilla          ND   22  8:39  1:29  2:35   32   40:18 17.9  2:01   64   47:12 11:48 1:40:44 
   51   2/4     968 Mark Stephens        60 M   New York Mills   MN   52 10:35  1:49  1:59   45   42:52 16.8  1:08   55   44:24 11:06 1:40:56 
   52   5/9     965 Tiffany Scheel       45 F   Fargo            ND   57 11:02  1:53  2:53   53   44:44 16.1  0:32   49   41:51 10:28 1:41:00 
   53   6/6     922 Tristan Duenow       20 M   Fargo            ND   58 11:02  1:53  4:41   54   44:55 16.0  0:58   46   39:43  9:56 1:41:17 
   54   6/9     933 Colleen Heimstead    48 F   West Fargo       ND   54 10:40  1:49  2:36   51   43:43 16.5  1:02   54   44:09 11:03 1:42:09 
   55  10/12    969 Corey Stoner         41 M   Fargo            ND   66 12:23  2:07  4:05   36   41:24 17.4  1:20   52   43:06 10:47 1:42:16 
   56   4/4     918 Brittany Diederich   26 F   Fargo            ND   60 11:28  1:58  4:25   38   41:25 17.4  1:43   60   45:32 11:23 1:44:31 
   57  12/13    909 Alec Bussman         30 M   Milnor           ND   43 10:00  1:43  2:36   61   50:43 14.2  0:33   50   42:24 10:36 1:46:14 
   58   7/9     908 Kelly Bunnell        40 F   Dent             MN   21  8:31  1:27  2:40   58   46:58 15.3  0:47   69   49:12 12:18 1:48:06 
   59   3/3     912 Donald Chase         53 M   West Fargo       ND   73 14:31  2:29  2:01   59   47:40 15.1  0:28   56   44:26 11:07 1:49:03 
   60   9/12    940 Elizabeth Ingersoll  36 F   Richmond         TX   16  8:13  1:24  3:02   63   52:35 13.7  1:06   58   44:44 11:11 1:49:37 
   61   2/4     948 Jaelyn Lardy         19 F   West Fargo       ND    9  7:43  1:19  3:19   64   52:39 13.7  1:17   65   47:29 11:53 1:52:26 
   62   3/4     990 Bob Koshnick         76 M   Detroit Lakes    MN   55 10:55  1:52  5:58   56   46:19 15.5  2:15   67   48:22 12:06 1:53:47 
   63   3/5     902 Quinten Baldridge    15 M   Horace           ND   69 13:12  2:15  6:41   72   56:38 12.7  4:54   23   33:06  8:17 1:54:28 
   64   4/5     988 Clayton Moore        12 M   Hutchinson       MN    3  7:03  1:13  3:02   62   50:51 14.2  0:28   73   53:25 13:22 1:54:47 
   65  11/12    921 Brian Duenow         46 M   Fargo            ND   70 13:31  2:19  4:08   57   46:35 15.5  1:07   72   50:02 12:31 1:55:21 
   66  10/12    993 Kristi Hammers       35 F   Ottertail        MN   62 12:00  2:03  7:50   70   55:41 12.9  0:39   47   40:16 10:04 1:56:24 
   67   3/4     962 Stella Sande         14 F   Grand Forks      ND   65 12:14  2:05  4:36   66   52:57 13.6  2:07   61   46:01 11:31 1:57:52 
   68   1/1     955 Carol Roberson       63 F   Independence     MO   74 15:38  2:40  1:25   67   54:03 13.3  1:43   63   46:36 11:39 1:59:23 
   69  11/12    971 Hannah Tims          39 F   Minneapolis      MN   63 12:11  2:05  5:01   73   56:46 12.7  1:29   66   47:38 11:55 2:03:03 
   70  12/12    945 Jennifer Kath        36 F   Moorhead         MN   61 11:33  1:59  2:29   71   56:28 12.8  0:44   74   53:29 13:23 2:04:42 
   71   5/5     952 Rebecca Nelson       54 F   Lakota           ND   72 14:25  2:28  3:38   65   52:39 13.7  1:09   75   53:37 13:24 2:05:26 
   72   4/4     929 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND   59 11:23  1:57  5:25   69   55:29 13.0  3:00   76   55:15 13:49 2:10:31 
   73   8/9     926 Erin Fossen          40 F   Lakota           ND   64 12:12  2:05  2:15   68   54:13 13.3  1:00   78 1:01:11 15:18 2:10:49 
   74  13/13    957 John Rogstad         36 M   Fargo            ND   71 13:56  2:23  3:37   74 1:03:26 11.4  0:57   77   56:30 14:08 2:18:24 
   75   4/4     960 Cana Safo            12 F   Horace           ND   75 17:47  3:02  8:09   77 1:10:13 10.3  1:18   70   49:53 12:29 2:27:18 
   76   9/9     958 Ann Safo             42 F   Horace           ND   76 19:50  3:23  6:14   75 1:10:03 10.3  1:19   71   49:55 12:29 2:27:19 
   77   5/5     961 Zion Safo             9 M   Horace           ND   78 22:30  3:50  5:54   78 1:10:35 10.2  1:11   68   48:32 12:08 2:28:38 
   78  12/12    959 Anthony Safo         40 M   Horace           ND   77 22:25  3:50  6:14   76 1:10:11 10.3  3:21   62   46:30 11:38 2:28:41 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     963 Branden Scheel       23 M   Tucson           AZ    3  7:22  1:16  1:08    1   29:16 24.6  0:29    1   25:27  6:22 1:03:40 
    2   1/13    956 Ryan Rogers          39 M   Bemidji          MN    4  7:31  1:17  0:51    5   32:39 22.1  0:24    2   27:06  6:47 1:08:30 
    3   1/12    984 Jeremy Brekke        48 M   Fargo            ND    7  7:55  1:21  0:48    4   32:07 22.4  0:28    6   30:08  7:32 1:11:24 
    4   2/13    919 Justin Domogalla     38 M   Park Rapids      MN   10  8:15  1:25  1:10   14   36:44 19.6  0:27    3   27:14  6:49 1:13:48 
    5   3/13    906 James Botnen         32 M   Kindred          ND   32 10:38  1:49  1:14    9   34:19 21.0  0:59    4   27:15  6:49 1:14:23 
    6   2/12    923 Darin Eisinger       45 M   Comstock         MN    2  7:04  1:13  1:35    3   32:03 22.5  0:57   16   33:11  8:18 1:14:48 
    7   1/4     983 Neil King            69 M   Nevis            MN    8  7:58  1:22  0:59    7   33:49 21.3  0:27   11   31:46  7:57 1:14:58 
    8   4/13    901 Luke Anderson        34 M   New Orleans      LA   23  9:53  1:42  1:01    2   32:00 22.5  0:53   10   31:41  7:56 1:15:27 
    9   5/13    924 Nathan Enderle       32 M   Fargo            ND    5  7:34  1:18  1:20    8   33:57 21.2  0:34   13   32:09  8:03 1:15:33 
   10   1/3     987 Tom Clow             58 M   Fargo            ND   12  9:02  1:33  0:59   11   34:44 20.7  0:32    8   31:07  7:47 1:16:23 
   11   3/12    935 Chris Hendrickson    43 M   North Mankato    MN   14  9:08  1:34  1:18   10   34:28 20.9  1:03    7   30:35  7:39 1:16:29 
   12   4/12    951 Thomas Matzke        44 M   Fargo            ND    9  8:00  1:22  1:53    6   33:11 21.7  0:45   18   33:14  8:19 1:17:01 
   13   6/13    932 Ty Hegland           35 M   Fargo            ND   22  9:52  1:41  1:30   12   35:28 20.3  0:49    9   31:38  7:55 1:19:14 
   14   2/6     930 Jake Guello          29 M   Superior         WI   24  9:55  1:42  1:19   13   35:40 20.2  0:43   17   33:13  8:19 1:20:47 
   15   5/12    989 Nick Kushnick        41 M   Palo Alto        CA    6  7:44  1:20  1:15   15   36:52 19.5  0:45   22   35:13  8:49 1:21:48 
   16   7/13    974 Eddie Velo           34 M   Pelican Rapids   MN   29 10:24  1:47  1:36   17   38:09 18.9  2:12    5   29:35  7:24 1:21:54 
   17   6/12    915 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN   28 10:19  1:46  1:39   16   37:54 19.0  1:18   19   33:58  8:30 1:25:07 
   18   7/12    975 Dion Weinberger      46 M   West Fargo       ND   21  9:44  1:40  2:31   19   39:06 18.4  1:31   14   32:43  8:11 1:25:34 
   19   8/12    964 Steve Scheel         48 M   Fargo            ND   25  9:58  1:42  2:05   18   38:15 18.8  0:59   21   35:04  8:46 1:26:19 
   20   1/5     907 Dade Bunnell         13 M   Dent             MN   11  8:17  1:25  1:46   22   40:04 18.0  1:24   27   37:36  9:24 1:29:06 
   21   8/13    992 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND   13  9:04  1:33  2:58   21   39:59 18.0  2:15   20   34:54  8:44 1:29:08 
   22   9/13    903 Brady Beherns        37 M   Plymouth         MN   18  9:33  1:38  1:29   20   39:35 18.2  0:38   28   38:49  9:43 1:30:03 
   23   3/6     973 Ezra Van Den Einde   29 M   Moorhead         MN   17  9:18  1:36  3:45   25   41:11 17.5  1:40   24   36:24  9:06 1:32:17 
   24   4/6     920 Brandon Duenow       23 M   Fargo            ND   30 10:30  1:48  3:46   29   43:22 16.6  0:43   23   35:41  8:56 1:34:01 
   25  10/13    941 Craig Isakson        37 M   Audubon          MN   19  9:35  1:38  1:57   24   40:51 17.6  1:15   30   40:28 10:07 1:34:05 
   26  11/13    939 Chad Ingersoll       35 M   Richmond         TX   16  9:14  1:35  2:25   31   44:33 16.2  1:06   25   36:59  9:15 1:34:15 
   27   2/5     953 Jesse Olsen          16 M   Fargo            ND   27 10:15  1:45  3:03   36   49:56 14.4  0:29   12   32:02  8:01 1:35:42 
   28   2/3     943 Frank Jensen         54 M   Jamestown        ND   37 12:29  2:08  3:09   30   43:36 16.5  1:14   26   37:31  9:23 1:37:57 
   29   9/12    967 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND   20  9:38  1:39  3:08   23   40:19 17.9  2:12   35   44:31 11:08 1:39:46 
   30   5/6     910 Briton Bussman       23 M   Milnor           ND   15  9:11  1:34  2:20   27   42:34 16.9  0:46   36   45:07 11:17 1:39:56 
   31   2/4     968 Mark Stephens        60 M   New York Mills   MN   31 10:35  1:49  1:59   28   42:52 16.8  1:08   33   44:24 11:06 1:40:56 
   32   6/6     922 Tristan Duenow       20 M   Fargo            ND   34 11:02  1:53  4:41   32   44:55 16.0  0:58   29   39:43  9:56 1:41:17 
   33  10/12    969 Corey Stoner         41 M   Fargo            ND   36 12:23  2:07  4:05   26   41:24 17.4  1:20   32   43:06 10:47 1:42:16 
   34  12/13    909 Alec Bussman         30 M   Milnor           ND   26 10:00  1:43  2:36   37   50:43 14.2  0:33   31   42:24 10:36 1:46:14 
   35   3/3     912 Donald Chase         53 M   West Fargo       ND   41 14:31  2:29  2:01   35   47:40 15.1  0:28   34   44:26 11:07 1:49:03 
   36   3/4     990 Bob Koshnick         76 M   Detroit Lakes    MN   33 10:55  1:52  5:58   33   46:19 15.5  2:15   38   48:22 12:06 1:53:47 
   37   3/5     902 Quinten Baldridge    15 M   Horace           ND   38 13:12  2:15  6:41   40   56:38 12.7  4:54   15   33:06  8:17 1:54:28 
   38   4/5     988 Clayton Moore        12 M   Hutchinson       MN    1  7:03  1:13  3:02   38   50:51 14.2  0:28   41   53:25 13:22 1:54:47 
   39  11/12    921 Brian Duenow         46 M   Fargo            ND   39 13:31  2:19  4:08   34   46:35 15.5  1:07   40   50:02 12:31 1:55:21 
   40   4/4     929 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND   35 11:23  1:57  5:25   39   55:29 13.0  3:00   42   55:15 13:49 2:10:31 
   41  13/13    957 John Rogstad         36 M   Fargo            ND   40 13:56  2:23  3:37   41 1:03:26 11.4  0:57   43   56:30 14:08 2:18:24 
   42   5/5     961 Zion Safo             9 M   Horace           ND   43 22:30  3:50  5:54   43 1:10:35 10.2  1:11   39   48:32 12:08 2:28:38 
   43  12/12    959 Anthony Safo         40 M   Horace           ND   42 22:25  3:50  6:14   42 1:10:11 10.3  3:21   37   46:30 11:38 2:28:41 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12    982 Jessie Maher         35 F   Bemidji          MN    3  7:15  1:15  0:47    4   35:42 20.2  0:25    2   28:38  7:10 1:12:45 
    2   1/9     934 Kelly Heltemes       41 F   Chanhassen       MN    5  7:52  1:21  1:07    2   34:56 20.6  0:44    4   28:49  7:13 1:13:26 
    3   1/4     966 Alexa Stallworth     24 F   Tucson           AZ    1  6:33  1:07  1:08    1   33:52 21.3  0:37   10   33:53  8:29 1:16:00 
    4   2/9     946 Joellen Kohlman-Pet  41 F   Fergus Falls     MN    6  7:59  1:22  0:52    6   36:37 19.7  0:46    7   29:55  7:29 1:16:06 
    5   2/12    916 Kiersten Cooley      30 F   Fargo            ND    2  7:00  1:12  1:32    5   35:43 20.2  1:00   13   35:39  8:55 1:20:52 
    6   3/12    925 Cassie Flach         30 F   Fargo            ND    8  8:19  1:26  1:43   15   42:15 17.0  1:01    1   27:49  6:58 1:21:06 
    7   1/4     947 McKenna Langerud     18 F   East Grand Forks MN   16  9:37  1:39  2:46   11   41:24 17.4  0:34    3   28:43  7:11 1:23:02 
    8   1/5     949 Brita Loynachan      55 F   Marion           IA   13  8:54  1:31  1:18    3   35:13 20.4  0:48   16   36:59  9:15 1:23:10 
    9   3/9     985 Vicki Schneider      43 F   Fargo            ND   18 10:17  1:46  2:00   16   42:19 17.0  0:33    5   28:58  7:15 1:24:05 
   10   4/12    917 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids   MN   19 10:17  1:46  1:30   14   41:32 17.3  1:04    6   29:45  7:27 1:24:07 
   11   5/12    914 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   23 11:01  1:53  1:57    8   39:15 18.3  0:38    8   31:19  7:50 1:24:08 
   12   2/5     911 Kari Callahan        55 F   Fargo            ND   12  8:52  1:31  1:12    7   39:02 18.4  0:48   12   35:38  8:55 1:25:30 
   13   3/5     942 Patty Jaeger         54 F   Vergas           MN   14  9:21  1:36  1:39    9   40:10 17.9  1:31    9   33:30  8:23 1:26:10 
   14   6/12    970 Rachel Sudermann     30 F   Fargo            ND    9  8:20  1:26  1:36   17   42:24 17.0  0:29   14   35:49  8:58 1:28:37 
   15   2/4     950 Alice Matzke         29 F   Fargo            ND   21 10:28  1:47  1:44   18   42:59 16.8  1:14   11   34:12  8:33 1:30:35 
   16   7/12    937 Shelby Hunke         33 F   Wadena           MN   17  9:59  1:42  1:50   19   43:12 16.7  0:38   15   36:27  9:07 1:32:04 
   17   4/9     931 Sandra Hasbargen     43 F   Menahga          MN   20 10:23  1:47  1:47   13   41:31 17.3  1:03   21   44:04 11:01 1:38:47 
   18   3/4     936 Kylie Herland        29 F   Fargo            ND   31 12:50  2:12  1:08   23   45:37 15.8  0:40   17   38:40  9:40 1:38:52 
   19   8/12    991 Jennifer Arney       36 F   Commerce City    CO   15  9:32  1:38  2:44   20   43:40 16.5  1:28   20   42:38 10:40 1:40:00 
   20   4/5     938 Jane Hutzol          54 F   Arvilla          ND   11  8:39  1:29  2:35   10   40:18 17.9  2:01   27   47:12 11:48 1:40:44 
   21   5/9     965 Tiffany Scheel       45 F   Fargo            ND   24 11:02  1:53  2:53   22   44:44 16.1  0:32   19   41:51 10:28 1:41:00 
   22   6/9     933 Colleen Heimstead    48 F   West Fargo       ND   22 10:40  1:49  2:36   21   43:43 16.5  1:02   22   44:09 11:03 1:42:09 
   23   4/4     918 Brittany Diederich   26 F   Fargo            ND   25 11:28  1:58  4:25   12   41:25 17.4  1:43   24   45:32 11:23 1:44:31 
   24   7/9     908 Kelly Bunnell        40 F   Dent             MN   10  8:31  1:27  2:40   24   46:58 15.3  0:47   30   49:12 12:18 1:48:06 
   25   9/12    940 Elizabeth Ingersoll  36 F   Richmond         TX    7  8:13  1:24  3:02   25   52:35 13.7  1:06   23   44:44 11:11 1:49:37 
   26   2/4     948 Jaelyn Lardy         19 F   West Fargo       ND    4  7:43  1:19  3:19   26   52:39 13.7  1:17   28   47:29 11:53 1:52:26 
   27  10/12    993 Kristi Hammers       35 F   Ottertail        MN   27 12:00  2:03  7:50   31   55:41 12.9  0:39   18   40:16 10:04 1:56:24 
   28   3/4     962 Stella Sande         14 F   Grand Forks      ND   30 12:14  2:05  4:36   28   52:57 13.6  2:07   25   46:01 11:31 1:57:52 
   29   1/1     955 Carol Roberson       63 F   Independence     MO   33 15:38  2:40  1:25   29   54:03 13.3  1:43   26   46:36 11:39 1:59:23 
   30  11/12    971 Hannah Tims          39 F   Minneapolis      MN   28 12:11  2:05  5:01   33   56:46 12.7  1:29   29   47:38 11:55 2:03:03 
   31  12/12    945 Jennifer Kath        36 F   Moorhead         MN   26 11:33  1:59  2:29   32   56:28 12.8  0:44   33   53:29 13:23 2:04:42 
   32   5/5     952 Rebecca Nelson       54 F   Lakota           ND   32 14:25  2:28  3:38   27   52:39 13.7  1:09   34   53:37 13:24 2:05:26 
   33   8/9     926 Erin Fossen          40 F   Lakota           ND   29 12:12  2:05  2:15   30   54:13 13.3  1:00   35 1:01:11 15:18 2:10:49 
   34   4/4     960 Cana Safo            12 F   Horace           ND   34 17:47  3:02  8:09   35 1:10:13 10.3  1:18   31   49:53 12:29 2:27:18 
   35   9/9     958 Ann Safo             42 F   Horace           ND   35 19:50  3:23  6:14   34 1:10:03 10.3  1:19   32   49:55 12:29 2:27:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  907 Dade Bunnell         13 M   Dent             MN    2  8:17  1:25  1:46    1   40:04 18.0  1:24    3   37:36  9:24 1:29:06 
    2  953 Jesse Olsen          16 M   Fargo            ND    3 10:15  1:45  3:03    2   49:56 14.4  0:29    1   32:02  8:01 1:35:42 
    3  902 Quinten Baldridge    15 M   Horace           ND    4 13:12  2:15  6:41    4   56:38 12.7  4:54    2   33:06  8:17 1:54:28 
    4  988 Clayton Moore        12 M   Hutchinson       MN    1  7:03  1:13  3:02    3   50:51 14.2  0:28    5   53:25 13:22 1:54:47 
    5  961 Zion Safo             9 M   Horace           ND    5 22:30  3:50  5:54    5 1:10:35 10.2  1:11    4   48:32 12:08 2:28:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  947 McKenna Langerud     18 F   East Grand Forks MN    2  9:37  1:39  2:46    1   41:24 17.4  0:34    1   28:43  7:11 1:23:02 
    2  948 Jaelyn Lardy         19 F   West Fargo       ND    1  7:43  1:19  3:19    2   52:39 13.7  1:17    3   47:29 11:53 1:52:26 
    3  962 Stella Sande         14 F   Grand Forks      ND    3 12:14  2:05  4:36    3   52:57 13.6  2:07    2   46:01 11:31 1:57:52 
    4  960 Cana Safo            12 F   Horace           ND    4 17:47  3:02  8:09    4 1:10:13 10.3  1:18    4   49:53 12:29 2:27:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  963 Branden Scheel       23 M   Tucson           AZ    1  7:22  1:16  1:08    1   29:16 24.6  0:29    1   25:27  6:22 1:03:40 
    2  930 Jake Guello          29 M   Superior         WI    4  9:55  1:42  1:19    2   35:40 20.2  0:43    2   33:13  8:19 1:20:47 
    3  973 Ezra Van Den Einde   29 M   Moorhead         MN    3  9:18  1:36  3:45    3   41:11 17.5  1:40    4   36:24  9:06 1:32:17 
    4  920 Brandon Duenow       23 M   Fargo            ND    5 10:30  1:48  3:46    5   43:22 16.6  0:43    3   35:41  8:56 1:34:01 
    5  910 Briton Bussman       23 M   Milnor           ND    2  9:11  1:34  2:20    4   42:34 16.9  0:46    6   45:07 11:17 1:39:56 
    6  922 Tristan Duenow       20 M   Fargo            ND    6 11:02  1:53  4:41    6   44:55 16.0  0:58    5   39:43  9:56 1:41:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  966 Alexa Stallworth     24 F   Tucson           AZ    1  6:33  1:07  1:08    1   33:52 21.3  0:37    1   33:53  8:29 1:16:00 
    2  950 Alice Matzke         29 F   Fargo            ND    2 10:28  1:47  1:44    3   42:59 16.8  1:14    2   34:12  8:33 1:30:35 
    3  936 Kylie Herland        29 F   Fargo            ND    4 12:50  2:12  1:08    4   45:37 15.8  0:40    3   38:40  9:40 1:38:52 
    4  918 Brittany Diederich   26 F   Fargo            ND    3 11:28  1:58  4:25    2   41:25 17.4  1:43    4   45:32 11:23 1:44:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  956 Ryan Rogers          39 M   Bemidji          MN    1  7:31  1:17  0:51    2   32:39 22.1  0:24    1   27:06  6:47 1:08:30 
    2  919 Justin Domogalla     38 M   Park Rapids      MN    3  8:15  1:25  1:10    6   36:44 19.6  0:27    2   27:14  6:49 1:13:48 
    3  906 James Botnen         32 M   Kindred          ND   12 10:38  1:49  1:14    4   34:19 21.0  0:59    3   27:15  6:49 1:14:23 
    4  901 Luke Anderson        34 M   New Orleans      LA    9  9:53  1:42  1:01    1   32:00 22.5  0:53    6   31:41  7:56 1:15:27 
    5  924 Nathan Enderle       32 M   Fargo            ND    2  7:34  1:18  1:20    3   33:57 21.2  0:34    7   32:09  8:03 1:15:33 
    6  932 Ty Hegland           35 M   Fargo            ND    8  9:52  1:41  1:30    5   35:28 20.3  0:49    5   31:38  7:55 1:19:14 
    7  974 Eddie Velo           34 M   Pelican Rapids   MN   11 10:24  1:47  1:36    7   38:09 18.9  2:12    4   29:35  7:24 1:21:54 
    8  992 Adam Krebsbach       39 M   West Fargo       ND    4  9:04  1:33  2:58    9   39:59 18.0  2:15    8   34:54  8:44 1:29:08 
    9  903 Brady Beherns        37 M   Plymouth         MN    6  9:33  1:38  1:29    8   39:35 18.2  0:38   10   38:49  9:43 1:30:03 
   10  941 Craig Isakson        37 M   Audubon          MN    7  9:35  1:38  1:57   10   40:51 17.6  1:15   11   40:28 10:07 1:34:05 
   11  939 Chad Ingersoll       35 M   Richmond         TX    5  9:14  1:35  2:25   11   44:33 16.2  1:06    9   36:59  9:15 1:34:15 
   12  909 Alec Bussman         30 M   Milnor           ND   10 10:00  1:43  2:36   12   50:43 14.2  0:33   12   42:24 10:36 1:46:14 
   13  957 John Rogstad         36 M   Fargo            ND   13 13:56  2:23  3:37   13 1:03:26 11.4  0:57   13   56:30 14:08 2:18:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  982 Jessie Maher         35 F   Bemidji          MN    2  7:15  1:15  0:47    1   35:42 20.2  0:25    2   28:38  7:10 1:12:45 
    2  916 Kiersten Cooley      30 F   Fargo            ND    1  7:00  1:12  1:32    2   35:43 20.2  1:00    5   35:39  8:55 1:20:52 
    3  925 Cassie Flach         30 F   Fargo            ND    4  8:19  1:26  1:43    5   42:15 17.0  1:01    1   27:49  6:58 1:21:06 
    4  917 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids   MN    8 10:17  1:46  1:30    4   41:32 17.3  1:04    3   29:45  7:27 1:24:07 
    5  914 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN    9 11:01  1:53  1:57    3   39:15 18.3  0:38    4   31:19  7:50 1:24:08 
    6  970 Rachel Sudermann     30 F   Fargo            ND    5  8:20  1:26  1:36    6   42:24 17.0  0:29    6   35:49  8:58 1:28:37 
    7  937 Shelby Hunke         33 F   Wadena           MN    7  9:59  1:42  1:50    7   43:12 16.7  0:38    7   36:27  9:07 1:32:04 
    8  991 Jennifer Arney       36 F   Commerce City    CO    6  9:32  1:38  2:44    8   43:40 16.5  1:28    9   42:38 10:40 1:40:00 
    9  940 Elizabeth Ingersoll  36 F   Richmond         TX    3  8:13  1:24  3:02    9   52:35 13.7  1:06   10   44:44 11:11 1:49:37 
   10  993 Kristi Hammers       35 F   Ottertail        MN   11 12:00  2:03  7:50   10   55:41 12.9  0:39    8   40:16 10:04 1:56:24 
   11  971 Hannah Tims          39 F   Minneapolis      MN   12 12:11  2:05  5:01   12   56:46 12.7  1:29   11   47:38 11:55 2:03:03 
   12  945 Jennifer Kath        36 F   Moorhead         MN   10 11:33  1:59  2:29   11   56:28 12.8  0:44   12   53:29 13:23 2:04:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  984 Jeremy Brekke        48 M   Fargo            ND    3  7:55  1:21  0:48    2   32:07 22.4  0:28    1   30:08  7:32 1:11:24 
    2  923 Darin Eisinger       45 M   Comstock         MN    1  7:04  1:13  1:35    1   32:03 22.5  0:57    4   33:11  8:18 1:14:48 
    3  935 Chris Hendrickson    43 M   North Mankato    MN    5  9:08  1:34  1:18    4   34:28 20.9  1:03    2   30:35  7:39 1:16:29 
    4  951 Thomas Matzke        44 M   Fargo            ND    4  8:00  1:22  1:53    3   33:11 21.7  0:45    5   33:14  8:19 1:17:01 
    5  989 Nick Kushnick        41 M   Palo Alto        CA    2  7:44  1:20  1:15    5   36:52 19.5  0:45    8   35:13  8:49 1:21:48 
    6  915 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN    9 10:19  1:46  1:39    6   37:54 19.0  1:18    6   33:58  8:30 1:25:07 
    7  975 Dion Weinberger      46 M   West Fargo       ND    7  9:44  1:40  2:31    8   39:06 18.4  1:31    3   32:43  8:11 1:25:34 
    8  964 Steve Scheel         48 M   Fargo            ND    8  9:58  1:42  2:05    7   38:15 18.8  0:59    7   35:04  8:46 1:26:19 
    9  967 Brent Stebleton      43 M   Fargo            ND    6  9:38  1:39  3:08    9   40:19 17.9  2:12   10   44:31 11:08 1:39:46 
   10  969 Corey Stoner         41 M   Fargo            ND   10 12:23  2:07  4:05   10   41:24 17.4  1:20    9   43:06 10:47 1:42:16 
   11  921 Brian Duenow         46 M   Fargo            ND   11 13:31  2:19  4:08   11   46:35 15.5  1:07   12   50:02 12:31 1:55:21 
   12  959 Anthony Safo         40 M   Horace           ND   12 22:25  3:50  6:14   12 1:10:11 10.3  3:21   11   46:30 11:38 2:28:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  934 Kelly Heltemes       41 F   Chanhassen       MN    1  7:52  1:21  1:07    1   34:56 20.6  0:44    1   28:49  7:13 1:13:26 
    2  946 Joellen Kohlman-Pet  41 F   Fergus Falls     MN    2  7:59  1:22  0:52    2   36:37 19.7  0:46    3   29:55  7:29 1:16:06 
    3  985 Vicki Schneider      43 F   Fargo            ND    4 10:17  1:46  2:00    4   42:19 17.0  0:33    2   28:58  7:15 1:24:05 
    4  931 Sandra Hasbargen     43 F   Menahga          MN    5 10:23  1:47  1:47    3   41:31 17.3  1:03    5   44:04 11:01 1:38:47 
    5  965 Tiffany Scheel       45 F   Fargo            ND    7 11:02  1:53  2:53    6   44:44 16.1  0:32    4   41:51 10:28 1:41:00 
    6  933 Colleen Heimstead    48 F   West Fargo       ND    6 10:40  1:49  2:36    5   43:43 16.5  1:02    6   44:09 11:03 1:42:09 
    7  908 Kelly Bunnell        40 F   Dent             MN    3  8:31  1:27  2:40    7   46:58 15.3  0:47    7   49:12 12:18 1:48:06 
    8  926 Erin Fossen          40 F   Lakota           ND    8 12:12  2:05  2:15    8   54:13 13.3  1:00    9 1:01:11 15:18 2:10:49 
    9  958 Ann Safo             42 F   Horace           ND    9 19:50  3:23  6:14    9 1:10:03 10.3  1:19    8   49:55 12:29 2:27:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  987 Tom Clow             58 M   Fargo            ND    1  9:02  1:33  0:59    1   34:44 20.7  0:32    1   31:07  7:47 1:16:23 
    2  943 Frank Jensen         54 M   Jamestown        ND    2 12:29  2:08  3:09    2   43:36 16.5  1:14    2   37:31  9:23 1:37:57 
    3  912 Donald Chase         53 M   West Fargo       ND    3 14:31  2:29  2:01    3   47:40 15.1  0:28    3   44:26 11:07 1:49:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  949 Brita Loynachan      55 F   Marion           IA    3  8:54  1:31  1:18    1   35:13 20.4  0:48    3   36:59  9:15 1:23:10 
    2  911 Kari Callahan        55 F   Fargo            ND    2  8:52  1:31  1:12    2   39:02 18.4  0:48    2   35:38  8:55 1:25:30 
    3  942 Patty Jaeger         54 F   Vergas           MN    4  9:21  1:36  1:39    3   40:10 17.9  1:31    1   33:30  8:23 1:26:10 
    4  938 Jane Hutzol          54 F   Arvilla          ND    1  8:39  1:29  2:35    4   40:18 17.9  2:01    4   47:12 11:48 1:40:44 
    5  952 Rebecca Nelson       54 F   Lakota           ND    5 14:25  2:28  3:38    5   52:39 13.7  1:09    5   53:37 13:24 2:05:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  983 Neil King            69 M   Nevis            MN    1  7:58  1:22  0:59    1   33:49 21.3  0:27    1   31:46  7:57 1:14:58 
    2  968 Mark Stephens        60 M   New York Mills   MN    2 10:35  1:49  1:59    2   42:52 16.8  1:08    2   44:24 11:06 1:40:56 
    3  990 Bob Koshnick         76 M   Detroit Lakes    MN    3 10:55  1:52  5:58    3   46:19 15.5  2:15    3   48:22 12:06 1:53:47 
    4  929 Mark Goldmann        67 M   Beulah           ND    4 11:23  1:57  5:25    4   55:29 13.0  3:00    4   55:15 13:49 2:10:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  955 Carol Roberson       63 F   Independence     MO    1 15:38  2:40  1:25    1   54:03 13.3  1:43    1   46:36 11:39 1:59:23 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  979 Lake Bums                         1  6:09  1:03  0:36    3   43:19 16.6  0:21    4   35:47  8:57 1:26:10 
           Brian Bunnell  Curran Bunnell  Estin Bunnell 

    2  981 Tri to Torq It                    5 10:20  1:46  0:38    2   41:59 17.1  0:11    2   33:51  8:28 1:26:57 
           Matt Osgood  Joan Dolence  Amanda Jacobson 

    3  986 Team Kenzie                       2  7:18  1:15  0:32    5   45:20 15.9  0:09    3   33:52  8:28 1:27:09 
           Kenzie Kirkpatrick  Julie Engen  Nick Crommett 

    4  980 TRI to Stop Us                    3  7:29  1:17  0:35    4   43:36 16.5  0:14    5   37:30  9:23 1:29:23 
           Krista Dewald  Lynae Hansen-Lardy  Greg Lardy 

    5  976 Formanek                          4  9:22  1:36  0:50    7   53:55 13.4  0:21    1   29:02  7:16 1:33:28 
           Kaila Formanek  Bob Formanek  Samuel Johnson 

    6  977 Jo Joe n Joey                     6 10:26  1:47  0:36    1   41:25 17.4  0:17    7   43:38 10:55 1:36:20 
           Susan Peterson  Don Duffy  Beth Duffy 

    7  978 Keep on Moving                    7 11:57  2:03  0:35    6   46:36 15.5  0:09    6   41:47 10:27 1:41:03 
           Sara Stone  Nikki Lohse  Sara Stone 


================================================================================================================================================
MALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  979 Lake Bums                      Brian Bunnell  Curran Bunnell  Estin Bunnell         1  6:09  1:03  0:36    1   43:19 16.6  0:21    1   35:47  8:57 1:26:10 

================================================================================================================================================
FEMALE TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  978 Keep on Moving                 Sara Stone  Nikki Lohse  Sara Stone                  1 11:57  2:03  0:35    1   46:36 15.5  0:09    1   41:47 10:27 1:41:03 

================================================================================================================================================
COED TEAMS
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  981 Tri to Torq It                 Matt Osgood  Joan Dolence  Amanda Jacobson           4 10:20  1:46  0:38    2   41:59 17.1  0:11    2   33:51  8:28 1:26:57 
    2  986 Team Kenzie                    Kenzie Kirkpatrick  Julie Engen  Nick Crommett       1  7:18  1:15  0:32    4   45:20 15.9  0:09    3   33:52  8:28 1:27:09 
    3  980 TRI to Stop Us                 Krista Dewald  Lynae Hansen-Lardy  Greg Lardy        2  7:29  1:17  0:35    3   43:36 16.5  0:14    4   37:30  9:23 1:29:23 
    4  976 Formanek                       Kaila Formanek  Bob Formanek  Samuel Johnson         3  9:22  1:36  0:50    5   53:55 13.4  0:21    1   29:02  7:16 1:33:28 
    5  977 Jo Joe n Joey                  Susan Peterson  Don Duffy  Beth Duffy                5 10:26  1:47  0:36    1   41:25 17.4  0:17    5   43:38 10:55 1:36:20 


================================================================================================================================================
NON-QUALIFYING RESULTS
================================================================================================================================================
Bib  Name                Age Sex City             St  SWIM  Trn.1  BIKE  Trn.2   RUN   FINISH
==== =================== === === ================ ==  ====  =====  ===== =====   ===== =======

Total Individuals Registered:            86
Total Teams Registered:                   7
Total Number of Individual Finishers:    78
Total Number of Team Finishers:           7
Number of Male   Finishers:              43
Number of Female Finishers:              35
Did not finish race or did not start:     9