Fergus Falls, MN
7/27/2019











                                                          HOOT LAKE TRIATHLON
                                                    Fergus Falls, MN - July 27, 2019
                                             1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/19     96 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23 M     2  6:25  1:28  0:34    1   39:32 23.8  0:50    4   21:26  6:30 1:08:45 
    2   2/19     76 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24 M     4  6:30  1:29  0:37    2   39:48 23.7  0:25    5   22:30  6:49 1:09:48 
    3   1/19    111 Mitch Wellman           Erhard             MN  39 M     3  6:29  1:29  0:55    4   40:36 23.2  0:33    8   23:41  7:11 1:12:11 
    4   2/19     10 James Botnen            Kindred            ND  32 M    10  7:24  1:41  1:16    7   42:43 22.1  0:45    3   21:22  6:29 1:13:28 
    5   3/19     23 Greg Dorow              Maple Lake         MN  24 M    18  8:12  1:52  0:29   14   44:11 21.3  1:09    1   21:10  6:25 1:15:10 
    6   3/19     42 Jared Hall              Fargo              ND  38 M     8  7:18  1:40  1:53    5   41:17 22.8  0:39   12   24:05  7:18 1:15:11 
    7   1/17     40 Jason Glynn             Fargo              ND  41 M    19  8:17  1:53  1:30    3   40:31 23.2  1:13   19   25:44  7:48 1:17:14 
    8   4/19     24 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20 M    11  7:30  1:43  0:39   16   44:29 21.2  0:42   11   24:00  7:17 1:17:18 
    9   4/19     93 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32 M    51  9:40  2:12  1:09    9   42:58 21.9  1:25    6   23:00  6:58 1:18:10 
   10   2/17     70 Thomas Matzke           Fargo              ND  44 M    20  8:18  1:54  1:01    6   42:29 22.2  0:54   21   25:47  7:49 1:18:27 
   11   5/19     55 Matthew Khudari         Lexington          MA  21 M    12  7:46  1:46  0:40   24   45:30 20.7  0:26   15   24:13  7:21 1:18:34 
   12   6/19     97 Edwin Tan               Savage             MN  29 M    36  8:39  1:58  0:43   10   43:09 21.8  1:14   18   24:59  7:35 1:18:41 
   13   1/9      58 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  41 F    17  8:02  1:50  0:46   22   45:20 20.8  0:43   10   23:55  7:15 1:18:44 
   14   5/19     99 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  36 M    44  9:13  2:06  1:18    8   42:52 22.0  1:18   13   24:09  7:20 1:18:49 
   15   1/12     31 Paul Eppard             Englewood          CO  57 M    15  8:00  1:50  0:47   12   44:03 21.4  0:46   20   25:45  7:49 1:19:20 
   16   6/19     69 Mike Maier              Bismarck           ND  35 M    37  8:42  1:59  0:40   15   44:14 21.3  0:36   26   26:24  8:00 1:20:35 
   17   2/12     17 Tom Clow                Fargo              ND  58 M    24  8:21  1:54  1:03   18   44:48 21.0  0:48   22   25:51  7:50 1:20:49 
   18   3/12      9 Bret Borth              Chanhassen         MN  56 M    21  8:19  1:54  1:38   20   45:08 20.9  1:17   16   24:32  7:26 1:20:52 
   19   1/4      16 Rhoda Christenson       Fergus Falls Mn    MN  26 F    25  8:22  1:54  1:34   17   44:47 21.0  0:26   30   26:48  8:08 1:21:54 
   20   7/19     63 Zach Lange              Fergus Falls       MN  39 M     9  7:21  1:41  1:49   31   46:53 20.1  0:22   25   26:11  7:56 1:22:34 
   21   1/5      87 Julia Sherman           Salt Lake City     UT  19 F     6  6:52  1:34  0:36   30   46:38 20.2  0:36   39   28:19  8:35 1:22:59 
   22   3/17      1 Paul Allen              Granite Falls      MN  48 M    27  8:25  1:55  1:17   11   43:57 21.4  0:36   43   28:52  8:45 1:23:04 
   23   2/9      50 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43 F     7  7:06  1:37  1:01   19   44:48 21.0  0:47   47   29:30  8:57 1:23:10 
   24   4/17     51 Paul Johnson            Excelsior          MN  46 M    49  9:33  2:11  1:17   21   45:20 20.8  0:39   27   26:36  8:04 1:23:25 
   25   4/12     91 Brad Spry               Walker, Mn         MN  50 M    39  8:48  2:00  1:19   25   45:34 20.7  1:00   29   26:47  8:07 1:23:27 
   26   5/12    136 Pete Lambertz           West Fargo         ND  54 M    14  7:57  1:49  1:42   13   44:05 21.4  0:53   44   29:08  8:50 1:23:43 
   27   7/19     66 Dayce Littlejohn        Fargo              ND  20 M    31  8:32  1:57  2:16   37   49:46 18.9  0:22    7   23:29  7:07 1:24:24 
   28   1/7      67 Brita Loynachan         Marion             IA  55 F    26  8:23  1:55  1:09   23   45:24 20.7  0:55   45   29:14  8:52 1:25:04 
   29   1/4      20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  16 M    84 11:29  2:37  2:07   51   51:56 18.1  0:37    2   21:11  6:26 1:27:19 
   30   1/6      73 Bruce Money             Fergus Falls       MN  63 M    52  9:43  2:13  2:09   29   46:28 20.3  1:22   35   27:58  8:29 1:27:38 
   31   8/19     65 Russell Lindahl         Chokio             MN  21 M    54  9:53  2:15  1:39   41   50:29 18.7  1:03   23   25:52  7:51 1:28:53 
   32   2/7       6 Linda Belanger          International Fall MN  51 F    47  9:29  2:10  0:54   39   50:22 18.7  0:41   34   27:49  8:26 1:29:14 
   33   1/10     53 Erika Jones             St. Cloud          MN  39 F    35  8:38  1:58  1:13   35   49:13 19.1  0:52   49   29:31  8:57 1:29:25 
   34   5/17     98 Jamen Tanner            Thief River Falls  MN  40 M    71 10:38  2:25  1:47   28   46:24 20.3  0:58   50   29:44  9:01 1:29:29 
   35   9/19      4 Anthony Banal           Midland            GA  24 M    22  8:19  1:54  1:05   45   51:29 18.3  0:35   37   28:18  8:35 1:29:45 
   36   6/17     41 Matthew Greenley        Fargo              ND  41 M    78 10:56  2:30  1:16   27   46:12 20.4  1:06   57   30:25  9:13 1:29:54 
   37   2/5      35 Lydia Floden            Euclid             MN  14 F    85 11:42  2:40  1:29   55   52:23 18.0  0:41   14   24:12  7:20 1:30:25 
   38   7/17    112 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40 M    23  8:20  1:54  2:40   38   50:09 18.8  1:02   40   28:28  8:38 1:30:37 
   39   8/19     59 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  39 M    28  8:26  1:55  2:18   40   50:25 18.7  1:50   36   28:11  8:33 1:31:08 
   40   9/19    102 Evan Twedt              McHenry            ND  32 M    69 10:28  2:23  1:59   50   51:49 18.2  0:41   28   26:42  8:06 1:31:36 
   41   2/10     19 Piper Delapointe        Fargo              ND  34 F    60 10:12  2:19  1:13   69   54:33 17.3  1:00   17   24:46  7:31 1:31:41 
   42   8/17    107 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  41 M    40  8:49  2:01  2:06   54   52:19 18.0  1:27   33   27:22  8:18 1:32:01 
   43   2/6      68 Dave Maier              Bismarck           ND  60 M    42  9:12  2:06  0:54   26   45:46 20.6  1:42   87   34:42 10:31 1:32:14 
   44   9/17     34 Cory Floden             Euclid             MN  43 M    50  9:35  2:11  1:04   44   51:24 18.3  0:31   52   29:54  9:04 1:32:25 
   45  10/19     83 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  29 M    74 10:45  2:27  1:34   64   54:05 17.4  0:22   24   25:53  7:51 1:32:37 
   46   3/6      81 Craig Pool              Fargo              ND  60 M    58 10:11  2:19  1:51   32   48:09 19.6  1:00   74   32:23  9:49 1:33:32 
   47  10/17     52 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  43 M    79 10:58  2:30  2:47   36   49:19 19.1  0:40   56   30:21  9:12 1:34:03 
   48   2/4     100 Elliot Thompson         Fargo              ND  19 M    83 11:28  2:37  1:38   48   51:46 18.2  0:33   42   28:47  8:44 1:34:10 
   49  10/19     54 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  39 M     5  6:34  1:30  2:02   63   54:02 17.4  1:08   64   31:09  9:27 1:34:52 
   50  11/19    150 Alex Stael              Roseville          MN  33 M    34  8:37  1:58  1:46   53   52:13 18.0  1:28   61   30:53  9:22 1:34:54 
   51  11/19    138 Lucas Raitz             Fergus Falls       MN  21 M     1  6:18  1:26  1:39   68   54:28 17.3  0:49   71   32:10  9:45 1:35:22 
   52  12/19     79 Chaz Olson              Waukee             IA  33 M    77 10:52  2:29  3:00   81   57:08 16.5  0:34    9   23:51  7:14 1:35:24 
   53   2/4      13 Liz Cheli               Fargo              ND  22 F    33  8:34  1:57  1:34   84   57:47 16.3  0:28   32   27:16  8:16 1:35:38 
   54  12/19    116 Hayden Zenner           Fergus Falls       MN  25 M    96 12:57  2:57  1:56   47   51:39 18.2  0:40   41   28:30  8:38 1:35:39 
   55  13/19     37 Mike Gaustad            Fergus Falls       MN  34 M    13  7:54  1:48  1:51   73   54:55 17.2  0:32   60   30:48  9:20 1:35:58 
   56  11/17     18 Sam Cowart              Grand Forks        ND  40 M    41  9:05  2:04  1:38   49   51:46 18.2  1:30   70   32:10  9:45 1:36:07 
   57  13/19    104 Ezra Van Den Einde      Moorhead           MN  29 M    57 10:07  2:18  3:15   57   53:00 17.8  0:49   46   29:25  8:55 1:36:35 
   58   3/9     114 Dawn Willett            Cedar Falls        IA  44 F    75 10:48  2:28  1:43   43   51:14 18.4  1:08   75   32:24  9:49 1:37:16 
   59   4/6       2 David Anderson          Battle Lake        MN  65 M    43  9:13  2:06  2:52   33   48:34 19.4  2:09   85   34:39 10:30 1:37:24 
   60  12/17     90 Marc Sikkink            Fergus Falls       MN  47 M    64 10:19  2:21  2:29   58   53:19 17.7  1:00   55   30:19  9:12 1:37:24 
   61   6/12    135 Joe Aas                 Fargo              ND  53 M    56 10:07  2:18  2:27   56   52:55 17.8  1:42   53   30:17  9:11 1:37:26 
   62   3/4     108 Jacob Wagner            Parkers Prairie    MN  15 M    70 10:31  2:24  2:30   61   53:37 17.6  0:59   54   30:19  9:11 1:37:54 
   63  14/19     62 Tyler Landen            West Fargo         ND  30 M    92 12:34  2:52  1:54   60   53:29 17.6  0:26   51   29:49  9:02 1:38:11 
   64  14/19     44 Jason Heckman           Fergus Falls       MN  29 M    32  8:33  1:57  1:41   76   55:29 17.0  0:25   72   32:18  9:48 1:38:25 
   65   7/12    105 Jim Vanlith             Fargo              ND  50 M    30  8:30  1:56  4:32   42   50:59 18.5  3:46   65   31:16  9:29 1:39:01 
   66   4/9     110 Debbie Wellman          Erhard             MN  41 F    63 10:18  2:21  2:36   46   51:31 18.3  1:15   84   34:39 10:30 1:40:17 
   67  15/19     43 Joe Halvorson           Moorhead           MN  37 M    66 10:27  2:23  1:36   52   52:09 18.1  0:40   90   35:43 10:50 1:40:33 
   68   5/9      47 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45 F    65 10:24  2:22  1:27   59   53:21 17.7  1:03   82   34:28 10:27 1:40:41 
   69   1/1      46 Pamela Hermes           West Lafayette     IN  63 F    46  9:21  2:08  1:49   34   48:43 19.3  2:06   97   38:58 11:49 1:40:56 
   70  13/17     45 Joe Hedin               West Fargo         ND  40 M    81 10:59  2:30  1:30   77   55:34 17.0  0:53   68   32:03  9:43 1:40:57 
   71   3/7      49 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54 F    16  8:01  1:50  1:50   62   53:42 17.5  2:16   88   35:26 10:44 1:41:13 
   72  15/19     25 Brandon Duenow          Fargo              ND  23 M    68 10:28  2:23  3:49   78   56:08 16.8  0:36   58   30:32  9:15 1:41:31 
   73  16/19    137 Casady Thiel            Ottertail          MN  35 M    89 12:16  2:48  5:18   74   54:59 17.1  1:05   38   28:19  8:35 1:41:55 
   74   5/6       7 Dave Bjork              Fergus Falls       MN  68 M    82 11:11  2:33  4:19   66   54:14 17.4  1:17   62   31:05  9:26 1:42:04 
   75   3/10     29 Kathy Edwards           Fargo              ND  34 F    62 10:17  2:21  1:56   90 1:00:21 15.6  0:50   48   29:30  8:57 1:42:52 
   76   4/7      77 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  52 F    61 10:15  2:20  1:08   70   54:41 17.2  0:38   93   37:00 11:13 1:43:41 
   77  16/19      3 Jason Anderson          New Brighton       MN  26 M    38  8:43  1:59  2:11   65   54:12 17.4  1:32   94   37:20 11:19 1:43:56 
   78   4/10     94 Chantal Stenen          Bismarck           ND  36 F    45  9:20  2:08  3:18   85   58:06 16.2  1:47   69   32:03  9:43 1:44:32 
   79   3/4      61 Nicki Landen            West Fargo         ND  28 F    73 10:43  2:27  3:15   87   59:06 15.9  0:59   59   30:47  9:20 1:44:47 
   80  17/19     75 Nick Nelson             Fargo              ND  28 M   107 14:27  3:17  2:14   72   54:47 17.2  0:47   78   32:35  9:53 1:44:49 
   81  18/19     27 Tristan Duenow          Fargo              ND  20 M    67 10:28  2:23  3:13   80   57:04 16.5  0:51   79   33:47 10:14 1:45:21 
   82   4/4      88 Carl Shobe              St. Joseph         MN  13 M   104 14:03  3:12  1:41   82   57:16 16.4  1:23   63   31:07  9:26 1:45:29 
   83   8/12    109 Scott Wagner            Parkers Prairie    MN  50 M    90 12:24  2:49  1:42   88   59:14 15.9  0:37   73   32:21  9:49 1:46:15 
   84   5/7      14 Louise Cheli            St. Charles        MO  54 F    86 11:49  2:42  1:49   91 1:00:49 15.5  0:36   66   31:32  9:34 1:46:33 
   85   3/5      36 Quincie Floden          Euclid             MN  16 F    95 12:42  2:53  2:05  101 1:06:11 14.2  0:37   31   27:00  8:11 1:48:32 
   86   5/10     72 Jessica Molzahn         Fargo              ND  33 F    29  8:27  1:56  1:25   75   55:27 17.0  1:48  105   41:32 12:35 1:48:37 
   87  19/19     57 Gabe Kluver             Strandquist        MN  28 M   110 15:07  3:26  2:31   86   58:09 16.2  2:09   67   31:47  9:38 1:49:42 
   88  14/17      5 Chad Belanger           Ifalls             MN  46 M    80 10:58  2:30  6:08   79   56:49 16.6  1:45   83   34:38 10:30 1:50:16 
   89   9/12     33 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  55 M    87 11:53  2:42  3:31   83   57:18 16.4  2:11   92   36:02 10:55 1:50:52 
   90  10/12     64 Greg Lillemon           Ashby              MN  55 M    55  9:57  2:16  3:47   67   54:24 17.3  6:45   91   36:01 10:55 1:50:52 
   91   6/10     48 Linda Hoff              Valley City        ND  39 F    91 12:31  2:51  2:32   94 1:02:50 15.0  0:53   76   32:30  9:51 1:51:14 
   92  17/19     56 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  30 M    48  9:32  2:10  2:11   95 1:03:39 14.8  1:17   89   35:39 10:48 1:52:17 
   93  18/19     71 Anthony Molzahn         Fargo              ND  33 M    72 10:41  2:26  3:41   99 1:05:11 14.5  1:18   80   34:00 10:18 1:54:49 
   94  11/12     22 Doug Dorow              Minneapolis        MN  58 M   109 15:03  3:26  2:46   71   54:42 17.2  1:36  106   42:54 13:00 1:56:58 
   95  12/12     21 Dave Dorow              Maple Lake         MN  56 M    88 12:00  2:44  3:47   89 1:00:01 15.7  1:20  103   39:54 12:06 1:56:59 
   96   4/5      86 Stella Sande            Grand Forks        MN  14 F    93 12:34  2:52  3:09  104 1:06:26 14.2  1:18   86   34:40 10:31 1:58:05 
   97   4/4      84 Tami Revering           Fergus Falls       MN  26 F   105 14:05  3:12  3:52  106 1:07:31 14.0  0:43   77   32:33  9:52 1:58:41 
   98   7/10     15 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  39 F   113 16:17  3:42  1:45   97 1:04:23 14.6  0:37   96   38:02 11:32 2:01:02 
   99  15/17     26 Brian Duenow            Fargo              ND  47 M    97 13:22  3:03  3:02   92 1:00:55 15.5  1:02  107   42:57 13:01 2:01:16 
  100   6/9      39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  40 F   112 16:09  3:41  3:06   93 1:01:08 15.4  1:42  101   39:42 12:02 2:01:44 
  101   6/6     103 John Ugstad             Fergus Falls       MN  64 M   103 13:48  3:09  2:59   98 1:04:40 14.6  2:44   95   37:44 11:26 2:01:53 
  102   5/5     115 Sabrina Wuolu           Saint Joseph       MN  17 F    53  9:49  2:14  2:27  102 1:06:15 14.2  1:05  108   44:36 13:31 2:04:10 
  103  16/17     11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  48 M    76 10:51  2:28  2:43   96 1:03:43 14.8  1:48  109   45:08 13:41 2:04:11 
  104   7/9     106 Joyce Vanlith           Fargo              ND  46 F    98 13:26  3:04  4:34  100 1:05:25 14.4  1:51   99   39:14 11:54 2:04:29 
  105   6/7      78 Peggy Oleynick          Broomall           PA  58 F    59 10:11  2:19  1:39  109 1:12:58 12.9  0:48   98   39:05 11:51 2:04:40 
  106  17/17     60 Scott Krenzel           Fargo              ND  41 M   100 13:32  3:05  2:14  110 1:14:53 12.6  0:30   81   34:12 10:22 2:05:18 
  107   8/10      8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  36 F    99 13:29  3:04  2:20  107 1:08:52 13.7  0:55  104   41:23 12:33 2:06:57 
  108   7/7      30 Petra Einaugler         Edina              MN  54 F   106 14:06  3:13  3:59  108 1:09:10 13.6  1:28  100   39:20 11:56 2:08:01 
  109   8/9      85 Kristi Rufer            Fergus Falls       MN  40 F   101 13:47  3:08  1:59  103 1:06:26 14.2  2:06  112   46:56 14:14 2:11:11 
  110   9/9     101 Mary Ellen Tungseth     Fergus Falls       MN  41 F   102 13:47  3:08  1:58  105 1:06:38 14.1  1:58  111   46:52 14:13 2:11:11 
  111   9/10     32 Sarah Estep-Larson      Fergus Falls       MN  32 F    94 12:39  2:53  3:47  111 1:18:44 12.0  1:39  102   39:42 12:02 2:16:30 
  112  10/10     74 Amy Monson              Dilworth           MN  39 F   108 14:47  3:22  4:31  112 1:20:01 11.8  1:48  110   46:43 14:10 2:27:48 
  113  19/19     12 Andrew Chamberlain      Fergus Falls       MN  39 M   111 15:27  3:31  5:00  113 1:25:56 11.0  1:16  113   52:13 15:50 2:39:50 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  127 Rott Manpower                                    1  7:03  1:36  0:30    2   49:10 19.2  0:19    1   19:00  5:46 1:16:00 
           Logan Rott , Chris Rott , Chandlar Rott                
    2  124 Chase'n Druncles                                 3 10:48  2:28  0:27    3   50:39 18.6  0:21    2   19:32  5:55 1:21:44 
           Paul Baumgartner , Rob Longthorne , Chase Fossum       
    3  119 Carlson?s plus Mat                               4 12:47  2:55  0:31    1   45:08 20.9  0:18    4   25:29  7:44 1:24:10 
           Gabe Carlson , Dane Carlson , Mat Larson               
    4  129 Rhino?s                                          2  8:07  1:51  0:45    4   52:58 17.8  0:20    3   22:33  6:50 1:24:40 
           Ryan Hermes , Patrick Smellie , Ryan Hermes            


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  128 FitPhatties                                      2  8:03  1:50  0:31    1   51:57 18.1  0:21    2   28:02  8:30 1:28:53 
           Tess Seay , Natalie Knutson , Karoline Gustafson       
    2  122 Nervous but Excited                              1  7:37  1:44  0:29    2   54:17 17.4  0:57    1   26:09  7:56 1:29:27 
           Rachel Heinze , Kylie Herland , Chloe Gunderson        
    3  123 Keepin it classy since 20                        3  8:27  1:56  0:34    3 1:01:27 15.3  0:31    4   43:08 13:05 1:54:05 
           Lindsay Rogness , Sarah Kinrade , Elizabeth Smith      
    4  125 2 60s & 1/2                                      5 15:09  3:27  0:46    4 1:02:32 15.1  0:37    5   44:36 13:31 2:03:38 
           Maris O'Connell , Shelly Finney , Mallory Peterson     
    5  130 Las Chicas!                                      4 12:49  2:55  0:47    5 1:15:55 12.4  0:39    3   41:06 12:28 2:11:15 
           Marci Glessner , Lucy Glessner , Ximena Suarez-Sousa   


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  126 The Pickles                                      3  8:08  1:51  0:54    2   50:22 18.7  0:26    1   23:11  7:02 1:22:59 
           Chris Haukos , Chris Haukos , Sean Pickle              
    2  131 2 Chicks and a Dude                              2  8:07  1:51  0:26    1   47:10 20.0  0:20    4   29:59  9:06 1:26:01 
           Kristi Thoma , Isaiah Weber , Tara Wagner              
    3  121 ACT 1                                            5 10:23  2:22  0:37    4   57:46 16.3  0:30    2   26:20  7:59 1:35:35 
           Alexis Rosentreter , Thomas Grotberg , Cole Peterson   
    4  132 The Incredibles                                  1  7:50  1:47  0:29    5 1:02:27 15.1  0:18    3   26:47  8:07 1:37:49 
           Matthew Tuel , Emma Dirkman , Matthew Tuel             
    5  134 JUST DO IT                                       7 13:39  3:06  0:34    3   53:57 17.5  0:24    6   32:55  9:59 1:41:26 
           David Wieser , Randy Matthews , David Wieser           
    6  118 Each warriors                                    6 12:26  2:50  0:38    6 1:02:47 15.0  0:23    7   35:28 10:45 1:51:39 
           Stacy Burda , Larry Dickinson , Joshua Burda           
    7  120 The Fasters                                      4  8:33  1:57  0:30    7 1:14:10 12.7  0:34    8   36:32 11:05 2:00:17 
           Jennifer Foster , Frankie Foster , Kennedy Foster      
    8  117 Father Daughter Duo                              8 14:08  3:13  2:27    8 1:16:47 12.3  0:29    5   32:07  9:44 2:05:56 
           Steve Atchison , Steve Atchison , Shelly Stael         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Lucas Raitz             Fergus Falls       MN  21 M    6:18  1:26 
    2 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23 M    6:25  1:28 
    3 Mitch Wellman           Erhard             MN  39 M    6:29  1:29 
    4 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24 M    6:30  1:29 
    5 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  39 M    6:34  1:30 
    6 Julia Sherman           Salt Lake City     UT  19 F    6:52  1:34 
    7 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43 F    7:06  1:37 
    8 Jared Hall              Fargo              ND  38 M    7:18  1:40 
    9 Zach Lange              Fergus Falls       MN  39 M    7:21  1:41 
   10 James Botnen            Kindred            ND  32 M    7:24  1:41 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23 M   39:32 23.8 
    2 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24 M   39:48 23.7 
    3 Jason Glynn             Fargo              ND  41 M   40:31 23.2 
    4 Mitch Wellman           Erhard             MN  39 M   40:36 23.2 
    5 Jared Hall              Fargo              ND  38 M   41:17 22.8 
    6 Thomas Matzke           Fargo              ND  44 M   42:29 22.2 
    7 James Botnen            Kindred            ND  32 M   42:43 22.1 
    8 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  36 M   42:52 22.0 
    9 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32 M   42:58 21.9 
   10 Edwin Tan               Savage             MN  29 M   43:09 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Greg Dorow              Maple Lake         MN  24 M   21:10  6:25 
    2 Broden Diederich        Grand Forks        ND  16 M   21:11  6:26 
    3 James Botnen            Kindred            ND  32 M   21:22  6:29 
    4 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23 M   21:26  6:30 
    5 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24 M   22:30  6:49 
    6 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32 M   23:00  6:58 
    7 Dayce Littlejohn        Fargo              ND  20 M   23:29  7:07 
    8 Mitch Wellman           Erhard             MN  39 M   23:41  7:11 
    9 Chaz Olson              Waukee             IA  33 M   23:51  7:14 
   10 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  41 F   23:55  7:15 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23    2  6:25  1:28  0:34    1   39:32 23.8  0:50    4   21:26  6:30 1:08:45 
    2   76 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24    4  6:30  1:29  0:37    2   39:48 23.7  0:25    5   22:30  6:49 1:09:48 
    3  111 Mitch Wellman           Erhard             MN  39    3  6:29  1:29  0:55    4   40:36 23.2  0:33    8   23:41  7:11 1:12:11 
    4   10 James Botnen            Kindred            ND  32    8  7:24  1:41  1:16    7   42:43 22.1  0:45    3   21:22  6:29 1:13:28 
    5   23 Greg Dorow              Maple Lake         MN  24   14  8:12  1:52  0:29   14   44:11 21.3  1:09    1   21:10  6:25 1:15:10 
    6   42 Jared Hall              Fargo              ND  38    6  7:18  1:40  1:53    5   41:17 22.8  0:39   11   24:05  7:18 1:15:11 
    7   40 Jason Glynn             Fargo              ND  41   15  8:17  1:53  1:30    3   40:31 23.2  1:13   16   25:44  7:48 1:17:14 
    8   24 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20    9  7:30  1:43  0:39   16   44:29 21.2  0:42   10   24:00  7:17 1:17:18 
    9   93 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32   39  9:40  2:12  1:09    9   42:58 21.9  1:25    6   23:00  6:58 1:18:10 
   10   70 Thomas Matzke           Fargo              ND  44   16  8:18  1:54  1:01    6   42:29 22.2  0:54   18   25:47  7:49 1:18:27 
   11   55 Matthew Khudari         Lexington          MA  21   10  7:46  1:46  0:40   20   45:30 20.7  0:26   13   24:13  7:21 1:18:34 
   12   97 Edwin Tan               Savage             MN  29   27  8:39  1:58  0:43   10   43:09 21.8  1:14   15   24:59  7:35 1:18:41 
   13   99 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  36   35  9:13  2:06  1:18    8   42:52 22.0  1:18   12   24:09  7:20 1:18:49 
   14   31 Paul Eppard             Englewood          CO  57   13  8:00  1:50  0:47   12   44:03 21.4  0:46   17   25:45  7:49 1:19:20 
   15   69 Mike Maier              Bismarck           ND  35   28  8:42  1:59  0:40   15   44:14 21.3  0:36   23   26:24  8:00 1:20:35 
   16   17 Tom Clow                Fargo              ND  58   20  8:21  1:54  1:03   17   44:48 21.0  0:48   19   25:51  7:50 1:20:49 
   17    9 Bret Borth              Chanhassen         MN  56   17  8:19  1:54  1:38   18   45:08 20.9  1:17   14   24:32  7:26 1:20:52 
   18   63 Zach Lange              Fergus Falls       MN  39    7  7:21  1:41  1:49   26   46:53 20.1  0:22   22   26:11  7:56 1:22:34 
   19    1 Paul Allen              Granite Falls      MN  48   21  8:25  1:55  1:17   11   43:57 21.4  0:36   35   28:52  8:45 1:23:04 
   20   51 Paul Johnson            Excelsior          MN  46   37  9:33  2:11  1:17   19   45:20 20.8  0:39   24   26:36  8:04 1:23:25 
   21   91 Brad Spry               Walker, Mn         MN  50   30  8:48  2:00  1:19   21   45:34 20.7  1:00   26   26:47  8:07 1:23:27 
   22  136 Pete Lambertz           West Fargo         ND  54   12  7:57  1:49  1:42   13   44:05 21.4  0:53   36   29:08  8:50 1:23:43 
   23   66 Dayce Littlejohn        Fargo              ND  20   24  8:32  1:57  2:16   30   49:46 18.9  0:22    7   23:29  7:07 1:24:24 
   24   20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  16   63 11:29  2:37  2:07   41   51:56 18.1  0:37    2   21:11  6:26 1:27:19 
   25   73 Bruce Money             Fergus Falls       MN  63   40  9:43  2:13  2:09   25   46:28 20.3  1:22   28   27:58  8:29 1:27:38 
   26   65 Russell Lindahl         Chokio             MN  21   41  9:53  2:15  1:39   33   50:29 18.7  1:03   20   25:52  7:51 1:28:53 
   27   98 Jamen Tanner            Thief River Falls  MN  40   52 10:38  2:25  1:47   24   46:24 20.3  0:58   38   29:44  9:01 1:29:29 
   28    4 Anthony Banal           Midland            GA  24   18  8:19  1:54  1:05   36   51:29 18.3  0:35   30   28:18  8:35 1:29:45 
   29   41 Matthew Greenley        Fargo              ND  41   57 10:56  2:30  1:16   23   46:12 20.4  1:06   45   30:25  9:13 1:29:54 
   30  112 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40   19  8:20  1:54  2:40   31   50:09 18.8  1:02   32   28:28  8:38 1:30:37 
   31   59 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  39   22  8:26  1:55  2:18   32   50:25 18.7  1:50   29   28:11  8:33 1:31:08 
   32  102 Evan Twedt              McHenry            ND  32   50 10:28  2:23  1:59   40   51:49 18.2  0:41   25   26:42  8:06 1:31:36 
   33  107 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  41   31  8:49  2:01  2:06   44   52:19 18.0  1:27   27   27:22  8:18 1:32:01 
   34   68 Dave Maier              Bismarck           ND  60   33  9:12  2:06  0:54   22   45:46 20.6  1:42   66   34:42 10:31 1:32:14 
   35   34 Cory Floden             Euclid             MN  43   38  9:35  2:11  1:04   35   51:24 18.3  0:31   40   29:54  9:04 1:32:25 
   36   83 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  29   54 10:45  2:27  1:34   51   54:05 17.4  0:22   21   25:53  7:51 1:32:37 
   37   81 Craig Pool              Fargo              ND  60   45 10:11  2:19  1:51   27   48:09 19.6  1:00   59   32:23  9:49 1:33:32 
   38   52 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  43   58 10:58  2:30  2:47   29   49:19 19.1  0:40   44   30:21  9:12 1:34:03 
   39  100 Elliot Thompson         Fargo              ND  19   62 11:28  2:37  1:38   38   51:46 18.2  0:33   34   28:47  8:44 1:34:10 
   40   54 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  39    5  6:34  1:30  2:02   50   54:02 17.4  1:08   51   31:09  9:27 1:34:52 
   41  150 Alex Stael              Roseville          MN  33   26  8:37  1:58  1:46   43   52:13 18.0  1:28   48   30:53  9:22 1:34:54 
   42  138 Lucas Raitz             Fergus Falls       MN  21    1  6:18  1:26  1:39   55   54:28 17.3  0:49   56   32:10  9:45 1:35:22 
   43   79 Chaz Olson              Waukee             IA  33   56 10:52  2:29  3:00   65   57:08 16.5  0:34    9   23:51  7:14 1:35:24 
   44  116 Hayden Zenner           Fergus Falls       MN  25   69 12:57  2:57  1:56   37   51:39 18.2  0:40   33   28:30  8:38 1:35:39 
   45   37 Mike Gaustad            Fergus Falls       MN  34   11  7:54  1:48  1:51   58   54:55 17.2  0:32   47   30:48  9:20 1:35:58 
   46   18 Sam Cowart              Grand Forks        ND  40   32  9:05  2:04  1:38   39   51:46 18.2  1:30   55   32:10  9:45 1:36:07 
   47  104 Ezra Van Den Einde      Moorhead           MN  29   44 10:07  2:18  3:15   46   53:00 17.8  0:49   37   29:25  8:55 1:36:35 
   48    2 David Anderson          Battle Lake        MN  65   34  9:13  2:06  2:52   28   48:34 19.4  2:09   65   34:39 10:30 1:37:24 
   49   90 Marc Sikkink            Fergus Falls       MN  47   46 10:19  2:21  2:29   47   53:19 17.7  1:00   43   30:19  9:12 1:37:24 
   50  135 Joe Aas                 Fargo              ND  53   43 10:07  2:18  2:27   45   52:55 17.8  1:42   41   30:17  9:11 1:37:26 
   51  108 Jacob Wagner            Parkers Prairie    MN  15   51 10:31  2:24  2:30   49   53:37 17.6  0:59   42   30:19  9:11 1:37:54 
   52   62 Tyler Landen            West Fargo         ND  30   68 12:34  2:52  1:54   48   53:29 17.6  0:26   39   29:49  9:02 1:38:11 
   53   44 Jason Heckman           Fergus Falls       MN  29   25  8:33  1:57  1:41   60   55:29 17.0  0:25   57   32:18  9:48 1:38:25 
   54  105 Jim Vanlith             Fargo              ND  50   23  8:30  1:56  4:32   34   50:59 18.5  3:46   52   31:16  9:29 1:39:01 
   55   43 Joe Halvorson           Moorhead           MN  37   47 10:27  2:23  1:36   42   52:09 18.1  0:40   68   35:43 10:50 1:40:33 
   56   45 Joe Hedin               West Fargo         ND  40   60 10:59  2:30  1:30   61   55:34 17.0  0:53   54   32:03  9:43 1:40:57 
   57   25 Brandon Duenow          Fargo              ND  23   49 10:28  2:23  3:49   62   56:08 16.8  0:36   46   30:32  9:15 1:41:31 
   58  137 Casady Thiel            Ottertail          MN  35   66 12:16  2:48  5:18   59   54:59 17.1  1:05   31   28:19  8:35 1:41:55 
   59    7 Dave Bjork              Fergus Falls       MN  68   61 11:11  2:33  4:19   53   54:14 17.4  1:17   49   31:05  9:26 1:42:04 
   60    3 Jason Anderson          New Brighton       MN  26   29  8:43  1:59  2:11   52   54:12 17.4  1:32   71   37:20 11:19 1:43:56 
   61   75 Nick Nelson             Fargo              ND  28   74 14:27  3:17  2:14   57   54:47 17.2  0:47   60   32:35  9:53 1:44:49 
   62   27 Tristan Duenow          Fargo              ND  20   48 10:28  2:23  3:13   64   57:04 16.5  0:51   61   33:47 10:14 1:45:21 
   63   88 Carl Shobe              St. Joseph         MN  13   73 14:03  3:12  1:41   66   57:16 16.4  1:23   50   31:07  9:26 1:45:29 
   64  109 Scott Wagner            Parkers Prairie    MN  50   67 12:24  2:49  1:42   69   59:14 15.9  0:37   58   32:21  9:49 1:46:15 
   65   57 Gabe Kluver             Strandquist        MN  28   76 15:07  3:26  2:31   68   58:09 16.2  2:09   53   31:47  9:38 1:49:42 
   66    5 Chad Belanger           Ifalls             MN  46   59 10:58  2:30  6:08   63   56:49 16.6  1:45   64   34:38 10:30 1:50:16 
   67   33 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  55   64 11:53  2:42  3:31   67   57:18 16.4  2:11   70   36:02 10:55 1:50:52 
   68   64 Greg Lillemon           Ashby              MN  55   42  9:57  2:16  3:47   54   54:24 17.3  6:45   69   36:01 10:55 1:50:52 
   69   56 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  30   36  9:32  2:10  2:11   72 1:03:39 14.8  1:17   67   35:39 10:48 1:52:17 
   70   71 Anthony Molzahn         Fargo              ND  33   53 10:41  2:26  3:41   75 1:05:11 14.5  1:18   62   34:00 10:18 1:54:49 
   71   22 Doug Dorow              Minneapolis        MN  58   75 15:03  3:26  2:46   56   54:42 17.2  1:36   74   42:54 13:00 1:56:58 
   72   21 Dave Dorow              Maple Lake         MN  56   65 12:00  2:44  3:47   70 1:00:01 15.7  1:20   73   39:54 12:06 1:56:59 
   73   26 Brian Duenow            Fargo              ND  47   70 13:22  3:03  3:02   71 1:00:55 15.5  1:02   75   42:57 13:01 2:01:16 
   74  103 John Ugstad             Fergus Falls       MN  64   72 13:48  3:09  2:59   74 1:04:40 14.6  2:44   72   37:44 11:26 2:01:53 
   75   11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  48   55 10:51  2:28  2:43   73 1:03:43 14.8  1:48   76   45:08 13:41 2:04:11 
   76   60 Scott Krenzel           Fargo              ND  41   71 13:32  3:05  2:14   76 1:14:53 12.6  0:30   63   34:12 10:22 2:05:18 
   77   12 Andrew Chamberlain      Fergus Falls       MN  39   77 15:27  3:31  5:00   77 1:25:56 11.0  1:16   77   52:13 15:50 2:39:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  41    4  8:02  1:50  0:46    3   45:20 20.8  0:43    1   23:55  7:15 1:18:44 
    2   16 Rhoda Christenson       Fergus Falls Mn    MN  26    5  8:22  1:54  1:34    1   44:47 21.0  0:26    4   26:48  8:08 1:21:54 
    3   87 Julia Sherman           Salt Lake City     UT  19    1  6:52  1:34  0:36    5   46:38 20.2  0:36    8   28:19  8:35 1:22:59 
    4   50 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43    2  7:06  1:37  1:01    2   44:48 21.0  0:47   10   29:30  8:57 1:23:10 
    5   67 Brita Loynachan         Marion             IA  55    6  8:23  1:55  1:09    4   45:24 20.7  0:55    9   29:14  8:52 1:25:04 
    6    6 Linda Belanger          International Fall MN  51   12  9:29  2:10  0:54    8   50:22 18.7  0:41    7   27:49  8:26 1:29:14 
    7   53 Erika Jones             St. Cloud          MN  39    9  8:38  1:58  1:13    7   49:13 19.1  0:52   12   29:31  8:57 1:29:25 
    8   35 Lydia Floden            Euclid             MN  14   22 11:42  2:40  1:29   11   52:23 18.0  0:41    2   24:12  7:20 1:30:25 
    9   19 Piper Delapointe        Fargo              ND  34   15 10:12  2:19  1:13   14   54:33 17.3  1:00    3   24:46  7:31 1:31:41 
   10   13 Liz Cheli               Fargo              ND  22    8  8:34  1:57  1:34   17   57:47 16.3  0:28    6   27:16  8:16 1:35:38 
   11  114 Dawn Willett            Cedar Falls        IA  44   21 10:48  2:28  1:43    9   51:14 18.4  1:08   16   32:24  9:49 1:37:16 
   12  110 Debbie Wellman          Erhard             MN  41   18 10:18  2:21  2:36   10   51:31 18.3  1:15   20   34:39 10:30 1:40:17 
   13   47 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45   19 10:24  2:22  1:27   12   53:21 17.7  1:03   19   34:28 10:27 1:40:41 
   14   46 Pamela Hermes           West Lafayette     IN  63   11  9:21  2:08  1:49    6   48:43 19.3  2:06   25   38:58 11:49 1:40:56 
   15   49 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54    3  8:01  1:50  1:50   13   53:42 17.5  2:16   22   35:26 10:44 1:41:13 
   16   29 Kathy Edwards           Fargo              ND  34   17 10:17  2:21  1:56   20 1:00:21 15.6  0:50   11   29:30  8:57 1:42:52 
   17   77 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  52   16 10:15  2:20  1:08   15   54:41 17.2  0:38   23   37:00 11:13 1:43:41 
   18   94 Chantal Stenen          Bismarck           ND  36   10  9:20  2:08  3:18   18   58:06 16.2  1:47   15   32:03  9:43 1:44:32 
   19   61 Nicki Landen            West Fargo         ND  28   20 10:43  2:27  3:15   19   59:06 15.9  0:59   13   30:47  9:20 1:44:47 
   20   14 Louise Cheli            St. Charles        MO  54   23 11:49  2:42  1:49   21 1:00:49 15.5  0:36   14   31:32  9:34 1:46:33 
   21   36 Quincie Floden          Euclid             MN  16   27 12:42  2:53  2:05   26 1:06:11 14.2  0:37    5   27:00  8:11 1:48:32 
   22   72 Jessica Molzahn         Fargo              ND  33    7  8:27  1:56  1:25   16   55:27 17.0  1:48   32   41:32 12:35 1:48:37 
   23   48 Linda Hoff              Valley City        ND  39   24 12:31  2:51  2:32   23 1:02:50 15.0  0:53   17   32:30  9:51 1:51:14 
   24   86 Stella Sande            Grand Forks        MN  14   25 12:34  2:52  3:09   29 1:06:26 14.2  1:18   21   34:40 10:31 1:58:05 
   25   84 Tami Revering           Fergus Falls       MN  26   32 14:05  3:12  3:52   31 1:07:31 14.0  0:43   18   32:33  9:52 1:58:41 
   26   15 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  39   36 16:17  3:42  1:45   24 1:04:23 14.6  0:37   24   38:02 11:32 2:01:02 
   27   39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  40   35 16:09  3:41  3:06   22 1:01:08 15.4  1:42   29   39:42 12:02 2:01:44 
   28  115 Sabrina Wuolu           Saint Joseph       MN  17   13  9:49  2:14  2:27   27 1:06:15 14.2  1:05   33   44:36 13:31 2:04:10 
   29  106 Joyce Vanlith           Fargo              ND  46   28 13:26  3:04  4:34   25 1:05:25 14.4  1:51   27   39:14 11:54 2:04:29 
   30   78 Peggy Oleynick          Broomall           PA  58   14 10:11  2:19  1:39   34 1:12:58 12.9  0:48   26   39:05 11:51 2:04:40 
   31    8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  36   29 13:29  3:04  2:20   32 1:08:52 13.7  0:55   31   41:23 12:33 2:06:57 
   32   30 Petra Einaugler         Edina              MN  54   33 14:06  3:13  3:59   33 1:09:10 13.6  1:28   28   39:20 11:56 2:08:01 
   33   85 Kristi Rufer            Fergus Falls       MN  40   30 13:47  3:08  1:59   28 1:06:26 14.2  2:06   36   46:56 14:14 2:11:11 
   34  101 Mary Ellen Tungseth     Fergus Falls       MN  41   31 13:47  3:08  1:58   30 1:06:38 14.1  1:58   35   46:52 14:13 2:11:11 
   35   32 Sarah Estep-Larson      Fergus Falls       MN  32   26 12:39  2:53  3:47   35 1:18:44 12.0  1:39   30   39:42 12:02 2:16:30 
   36   74 Amy Monson              Dilworth           MN  39   34 14:47  3:22  4:31   36 1:20:01 11.8  1:48   34   46:43 14:10 2:27:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  16    3 11:29  2:37  2:07    2   51:56 18.1  0:37    1   21:11  6:26 1:27:19 
    2  100 Elliot Thompson         Fargo              ND  19    2 11:28  2:37  1:38    1   51:46 18.2  0:33    2   28:47  8:44 1:34:10 
    3  108 Jacob Wagner            Parkers Prairie    MN  15    1 10:31  2:24  2:30    3   53:37 17.6  0:59    3   30:19  9:11 1:37:54 
    4   88 Carl Shobe              St. Joseph         MN  13    4 14:03  3:12  1:41    4   57:16 16.4  1:23    4   31:07  9:26 1:45:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   87 Julia Sherman           Salt Lake City     UT  19    1  6:52  1:34  0:36    1   46:38 20.2  0:36    3   28:19  8:35 1:22:59 
    2   35 Lydia Floden            Euclid             MN  14    3 11:42  2:40  1:29    2   52:23 18.0  0:41    1   24:12  7:20 1:30:25 
    3   36 Quincie Floden          Euclid             MN  16    5 12:42  2:53  2:05    3 1:06:11 14.2  0:37    2   27:00  8:11 1:48:32 
    4   86 Stella Sande            Grand Forks        MN  14    4 12:34  2:52  3:09    5 1:06:26 14.2  1:18    4   34:40 10:31 1:58:05 
    5  115 Sabrina Wuolu           Saint Joseph       MN  17    2  9:49  2:14  2:27    4 1:06:15 14.2  1:05    5   44:36 13:31 2:04:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Spencer Syvertson       Alexandria         MN  23    2  6:25  1:28  0:34    1   39:32 23.8  0:50    2   21:26  6:30 1:08:45 
    2   76 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  24    3  6:30  1:29  0:37    2   39:48 23.7  0:25    3   22:30  6:49 1:09:48 
    3   23 Greg Dorow              Maple Lake         MN  24    6  8:12  1:52  0:29    4   44:11 21.3  1:09    1   21:10  6:25 1:15:10 
    4   24 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20    4  7:30  1:43  0:39    5   44:29 21.2  0:42    5   24:00  7:17 1:17:18 
    5   55 Matthew Khudari         Lexington          MA  21    5  7:46  1:46  0:40    6   45:30 20.7  0:26    6   24:13  7:21 1:18:34 
    6   97 Edwin Tan               Savage             MN  29   10  8:39  1:58  0:43    3   43:09 21.8  1:14    7   24:59  7:35 1:18:41 
    7   66 Dayce Littlejohn        Fargo              ND  20    8  8:32  1:57  2:16    7   49:46 18.9  0:22    4   23:29  7:07 1:24:24 
    8   65 Russell Lindahl         Chokio             MN  21   12  9:53  2:15  1:39    8   50:29 18.7  1:03    8   25:52  7:51 1:28:53 
    9    4 Anthony Banal           Midland            GA  24    7  8:19  1:54  1:05    9   51:29 18.3  0:35   10   28:18  8:35 1:29:45 
   10   83 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  29   16 10:45  2:27  1:34   12   54:05 17.4  0:22    9   25:53  7:51 1:32:37 
   11  138 Lucas Raitz             Fergus Falls       MN  21    1  6:18  1:26  1:39   14   54:28 17.3  0:49   15   32:10  9:45 1:35:22 
   12  116 Hayden Zenner           Fergus Falls       MN  25   17 12:57  2:57  1:56   10   51:39 18.2  0:40   11   28:30  8:38 1:35:39 
   13  104 Ezra Van Den Einde      Moorhead           MN  29   13 10:07  2:18  3:15   11   53:00 17.8  0:49   12   29:25  8:55 1:36:35 
   14   44 Jason Heckman           Fergus Falls       MN  29    9  8:33  1:57  1:41   16   55:29 17.0  0:25   16   32:18  9:48 1:38:25 
   15   25 Brandon Duenow          Fargo              ND  23   15 10:28  2:23  3:49   17   56:08 16.8  0:36   13   30:32  9:15 1:41:31 
   16    3 Jason Anderson          New Brighton       MN  26   11  8:43  1:59  2:11   13   54:12 17.4  1:32   19   37:20 11:19 1:43:56 
   17   75 Nick Nelson             Fargo              ND  28   18 14:27  3:17  2:14   15   54:47 17.2  0:47   17   32:35  9:53 1:44:49 
   18   27 Tristan Duenow          Fargo              ND  20   14 10:28  2:23  3:13   18   57:04 16.5  0:51   18   33:47 10:14 1:45:21 
   19   57 Gabe Kluver             Strandquist        MN  28   19 15:07  3:26  2:31   19   58:09 16.2  2:09   14   31:47  9:38 1:49:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Rhoda Christenson       Fergus Falls Mn    MN  26    1  8:22  1:54  1:34    1   44:47 21.0  0:26    1   26:48  8:08 1:21:54 
    2   13 Liz Cheli               Fargo              ND  22    2  8:34  1:57  1:34    2   57:47 16.3  0:28    2   27:16  8:16 1:35:38 
    3   61 Nicki Landen            West Fargo         ND  28    3 10:43  2:27  3:15    3   59:06 15.9  0:59    3   30:47  9:20 1:44:47 
    4   84 Tami Revering           Fergus Falls       MN  26    4 14:05  3:12  3:52    4 1:07:31 14.0  0:43    4   32:33  9:52 1:58:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  111 Mitch Wellman           Erhard             MN  39    1  6:29  1:29  0:55    1   40:36 23.2  0:33    3   23:41  7:11 1:12:11 
    2   10 James Botnen            Kindred            ND  32    5  7:24  1:41  1:16    3   42:43 22.1  0:45    1   21:22  6:29 1:13:28 
    3   42 Jared Hall              Fargo              ND  38    3  7:18  1:40  1:53    2   41:17 22.8  0:39    5   24:05  7:18 1:15:11 
    4   93 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32   12  9:40  2:12  1:09    5   42:58 21.9  1:25    2   23:00  6:58 1:18:10 
    5   99 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  36   10  9:13  2:06  1:18    4   42:52 22.0  1:18    6   24:09  7:20 1:18:49 
    6   69 Mike Maier              Bismarck           ND  35    9  8:42  1:59  0:40    6   44:14 21.3  0:36    8   26:24  8:00 1:20:35 
    7   63 Zach Lange              Fergus Falls       MN  39    4  7:21  1:41  1:49    7   46:53 20.1  0:22    7   26:11  7:56 1:22:34 
    8   59 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  39    7  8:26  1:55  2:18    8   50:25 18.7  1:50   10   28:11  8:33 1:31:08 
    9  102 Evan Twedt              McHenry            ND  32   14 10:28  2:23  1:59    9   51:49 18.2  0:41    9   26:42  8:06 1:31:36 
   10   54 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  39    2  6:34  1:30  2:02   13   54:02 17.4  1:08   15   31:09  9:27 1:34:52 
   11  150 Alex Stael              Roseville          MN  33    8  8:37  1:58  1:46   11   52:13 18.0  1:28   14   30:53  9:22 1:34:54 
   12   79 Chaz Olson              Waukee             IA  33   16 10:52  2:29  3:00   16   57:08 16.5  0:34    4   23:51  7:14 1:35:24 
   13   37 Mike Gaustad            Fergus Falls       MN  34    6  7:54  1:48  1:51   14   54:55 17.2  0:32   13   30:48  9:20 1:35:58 
   14   62 Tyler Landen            West Fargo         ND  30   18 12:34  2:52  1:54   12   53:29 17.6  0:26   12   29:49  9:02 1:38:11 
   15   43 Joe Halvorson           Moorhead           MN  37   13 10:27  2:23  1:36   10   52:09 18.1  0:40   18   35:43 10:50 1:40:33 
   16  137 Casady Thiel            Ottertail          MN  35   17 12:16  2:48  5:18   15   54:59 17.1  1:05   11   28:19  8:35 1:41:55 
   17   56 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  30   11  9:32  2:10  2:11   17 1:03:39 14.8  1:17   17   35:39 10:48 1:52:17 
   18   71 Anthony Molzahn         Fargo              ND  33   15 10:41  2:26  3:41   18 1:05:11 14.5  1:18   16   34:00 10:18 1:54:49 
   19   12 Andrew Chamberlain      Fergus Falls       MN  39   19 15:27  3:31  5:00   19 1:25:56 11.0  1:16   19   52:13 15:50 2:39:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Erika Jones             St. Cloud          MN  39    2  8:38  1:58  1:13    1   49:13 19.1  0:52    3   29:31  8:57 1:29:25 
    2   19 Piper Delapointe        Fargo              ND  34    4 10:12  2:19  1:13    2   54:33 17.3  1:00    1   24:46  7:31 1:31:41 
    3   29 Kathy Edwards           Fargo              ND  34    5 10:17  2:21  1:56    5 1:00:21 15.6  0:50    2   29:30  8:57 1:42:52 
    4   94 Chantal Stenen          Bismarck           ND  36    3  9:20  2:08  3:18    4   58:06 16.2  1:47    4   32:03  9:43 1:44:32 
    5   72 Jessica Molzahn         Fargo              ND  33    1  8:27  1:56  1:25    3   55:27 17.0  1:48    9   41:32 12:35 1:48:37 
    6   48 Linda Hoff              Valley City        ND  39    6 12:31  2:51  2:32    6 1:02:50 15.0  0:53    5   32:30  9:51 1:51:14 
    7   15 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  39   10 16:17  3:42  1:45    7 1:04:23 14.6  0:37    6   38:02 11:32 2:01:02 
    8    8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  36    8 13:29  3:04  2:20    8 1:08:52 13.7  0:55    8   41:23 12:33 2:06:57 
    9   32 Sarah Estep-Larson      Fergus Falls       MN  32    7 12:39  2:53  3:47    9 1:18:44 12.0  1:39    7   39:42 12:02 2:16:30 
   10   74 Amy Monson              Dilworth           MN  39    9 14:47  3:22  4:31   10 1:20:01 11.8  1:48   10   46:43 14:10 2:27:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   40 Jason Glynn             Fargo              ND  41    1  8:17  1:53  1:30    1   40:31 23.2  1:13    1   25:44  7:48 1:17:14 
    2   70 Thomas Matzke           Fargo              ND  44    2  8:18  1:54  1:01    2   42:29 22.2  0:54    2   25:47  7:49 1:18:27 
    3    1 Paul Allen              Granite Falls      MN  48    4  8:25  1:55  1:17    3   43:57 21.4  0:36    6   28:52  8:45 1:23:04 
    4   51 Paul Johnson            Excelsior          MN  46    7  9:33  2:11  1:17    4   45:20 20.8  0:39    3   26:36  8:04 1:23:25 
    5   98 Jamen Tanner            Thief River Falls  MN  40   10 10:38  2:25  1:47    6   46:24 20.3  0:58    7   29:44  9:01 1:29:29 
    6   41 Matthew Greenley        Fargo              ND  41   12 10:56  2:30  1:16    5   46:12 20.4  1:06   11   30:25  9:13 1:29:54 
    7  112 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40    3  8:20  1:54  2:40    8   50:09 18.8  1:02    5   28:28  8:38 1:30:37 
    8  107 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  41    5  8:49  2:01  2:06   11   52:19 18.0  1:27    4   27:22  8:18 1:32:01 
    9   34 Cory Floden             Euclid             MN  43    8  9:35  2:11  1:04    9   51:24 18.3  0:31    8   29:54  9:04 1:32:25 
   10   52 Wyatt Johnson           Moorhead           MN  43   13 10:58  2:30  2:47    7   49:19 19.1  0:40   10   30:21  9:12 1:34:03 
   11   18 Sam Cowart              Grand Forks        ND  40    6  9:05  2:04  1:38   10   51:46 18.2  1:30   13   32:10  9:45 1:36:07 
   12   90 Marc Sikkink            Fergus Falls       MN  47    9 10:19  2:21  2:29   12   53:19 17.7  1:00    9   30:19  9:12 1:37:24 
   13   45 Joe Hedin               West Fargo         ND  40   15 10:59  2:30  1:30   13   55:34 17.0  0:53   12   32:03  9:43 1:40:57 
   14    5 Chad Belanger           Ifalls             MN  46   14 10:58  2:30  6:08   14   56:49 16.6  1:45   15   34:38 10:30 1:50:16 
   15   26 Brian Duenow            Fargo              ND  47   16 13:22  3:03  3:02   15 1:00:55 15.5  1:02   16   42:57 13:01 2:01:16 
   16   11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  48   11 10:51  2:28  2:43   16 1:03:43 14.8  1:48   17   45:08 13:41 2:04:11 
   17   60 Scott Krenzel           Fargo              ND  41   17 13:32  3:05  2:14   17 1:14:53 12.6  0:30   14   34:12 10:22 2:05:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  41    2  8:02  1:50  0:46    2   45:20 20.8  0:43    1   23:55  7:15 1:18:44 
    2   50 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43    1  7:06  1:37  1:01    1   44:48 21.0  0:47    2   29:30  8:57 1:23:10 
    3  114 Dawn Willett            Cedar Falls        IA  44    5 10:48  2:28  1:43    3   51:14 18.4  1:08    3   32:24  9:49 1:37:16 
    4  110 Debbie Wellman          Erhard             MN  41    3 10:18  2:21  2:36    4   51:31 18.3  1:15    5   34:39 10:30 1:40:17 
    5   47 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45    4 10:24  2:22  1:27    5   53:21 17.7  1:03    4   34:28 10:27 1:40:41 
    6   39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  40    9 16:09  3:41  3:06    6 1:01:08 15.4  1:42    7   39:42 12:02 2:01:44 
    7  106 Joyce Vanlith           Fargo              ND  46    6 13:26  3:04  4:34    7 1:05:25 14.4  1:51    6   39:14 11:54 2:04:29 
    8   85 Kristi Rufer            Fergus Falls       MN  40    7 13:47  3:08  1:59    8 1:06:26 14.2  2:06    9   46:56 14:14 2:11:11 
    9  101 Mary Ellen Tungseth     Fergus Falls       MN  41    8 13:47  3:08  1:58    9 1:06:38 14.1  1:58    8   46:52 14:13 2:11:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 Paul Eppard             Englewood          CO  57    2  8:00  1:50  0:47    1   44:03 21.4  0:46    2   25:45  7:49 1:19:20 
    2   17 Tom Clow                Fargo              ND  58    4  8:21  1:54  1:03    3   44:48 21.0  0:48    3   25:51  7:50 1:20:49 
    3    9 Bret Borth              Chanhassen         MN  56    3  8:19  1:54  1:38    4   45:08 20.9  1:17    1   24:32  7:26 1:20:52 
    4   91 Brad Spry               Walker, Mn         MN  50    6  8:48  2:00  1:19    5   45:34 20.7  1:00    4   26:47  8:07 1:23:27 
    5  136 Pete Lambertz           West Fargo         ND  54    1  7:57  1:49  1:42    2   44:05 21.4  0:53    5   29:08  8:50 1:23:43 
    6  135 Joe Aas                 Fargo              ND  53    8 10:07  2:18  2:27    7   52:55 17.8  1:42    6   30:17  9:11 1:37:26 
    7  105 Jim Vanlith             Fargo              ND  50    5  8:30  1:56  4:32    6   50:59 18.5  3:46    7   31:16  9:29 1:39:01 
    8  109 Scott Wagner            Parkers Prairie    MN  50   11 12:24  2:49  1:42   11   59:14 15.9  0:37    8   32:21  9:49 1:46:15 
    9   33 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  55    9 11:53  2:42  3:31   10   57:18 16.4  2:11   10   36:02 10:55 1:50:52 
   10   64 Greg Lillemon           Ashby              MN  55    7  9:57  2:16  3:47    8   54:24 17.3  6:45    9   36:01 10:55 1:50:52 
   11   22 Doug Dorow              Minneapolis        MN  58   12 15:03  3:26  2:46    9   54:42 17.2  1:36   12   42:54 13:00 1:56:58 
   12   21 Dave Dorow              Maple Lake         MN  56   10 12:00  2:44  3:47   12 1:00:01 15.7  1:20   11   39:54 12:06 1:56:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Brita Loynachan         Marion             IA  55    2  8:23  1:55  1:09    1   45:24 20.7  0:55    2   29:14  8:52 1:25:04 
    2    6 Linda Belanger          International Fall MN  51    3  9:29  2:10  0:54    2   50:22 18.7  0:41    1   27:49  8:26 1:29:14 
    3   49 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54    1  8:01  1:50  1:50    3   53:42 17.5  2:16    4   35:26 10:44 1:41:13 
    4   77 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  52    5 10:15  2:20  1:08    4   54:41 17.2  0:38    5   37:00 11:13 1:43:41 
    5   14 Louise Cheli            St. Charles        MO  54    6 11:49  2:42  1:49    5 1:00:49 15.5  0:36    3   31:32  9:34 1:46:33 
    6   78 Peggy Oleynick          Broomall           PA  58    4 10:11  2:19  1:39    7 1:12:58 12.9  0:48    6   39:05 11:51 2:04:40 
    7   30 Petra Einaugler         Edina              MN  54    7 14:06  3:13  3:59    6 1:09:10 13.6  1:28    7   39:20 11:56 2:08:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   73 Bruce Money             Fergus Falls       MN  63    3  9:43  2:13  2:09    2   46:28 20.3  1:22    1   27:58  8:29 1:27:38 
    2   68 Dave Maier              Bismarck           ND  60    1  9:12  2:06  0:54    1   45:46 20.6  1:42    5   34:42 10:31 1:32:14 
    3   81 Craig Pool              Fargo              ND  60    4 10:11  2:19  1:51    3   48:09 19.6  1:00    3   32:23  9:49 1:33:32 
    4    2 David Anderson          Battle Lake        MN  65    2  9:13  2:06  2:52    4   48:34 19.4  2:09    4   34:39 10:30 1:37:24 
    5    7 Dave Bjork              Fergus Falls       MN  68    5 11:11  2:33  4:19    5   54:14 17.4  1:17    2   31:05  9:26 1:42:04 
    6  103 John Ugstad             Fergus Falls       MN  64    6 13:48  3:09  2:59    6 1:04:40 14.6  2:44    6   37:44 11:26 2:01:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 Pamela Hermes           West Lafayette     IN  63    1  9:21  2:08  1:49    1   48:43 19.3  2:06    1   38:58 11:49 1:40:56 

Total Registered:                        139
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    113
Number of Male   Finishers:               77
Number of Female Finishers:               36
Did not Finish Race or Did Not Start:      9